You are on page 1of 2

Kush e krijoi gjithsin? Kush i ka caktuar lndt e para n sasi t mjaftueshme, t cilat jan t mjaftueshme pr nevojat e do qenie t gjall?

Kush i ka prcaktuar sasit e ktyre lndve t cilat i prgjigjen atij, i cili jeton nga ato? Kush i ka krijuar kto lnd t para, farat. ujin, tokn pjellore pr rritien e bimve dhe kafshve, dritn e Diellit, dioksidin,karbonin, fabrikat e gjelbrta? Kush i dha me bollk? far do t ndodhte sikur Toka t ishte krijuar pa njrn nga lndt e prmendura? I Lartsuari ka thn:Ai q n t vuri kodra t forta, ia shtoi t mirat asaj dhe brenda katr ditve t plota caktoi t gjitha kushtet pr t jetuar n t. Pra, pr ata q pyesin (pr kohn e krijimit t saj). (41:10) Sikur t ishte zmadhuar shtresa siprfaqsore e Toks pr disa kilometra, do t ishte konsumuar oksigjeni, i cili sht tani i pranishm pr krijimin e shtress shtes t kors s Toks dhe ather nuk do t kishte as bim, as kafsh, por, as dioksid karboni. N mbar botn n uj gjendet 88,8% oksigjen, kurse tjetrit mbetja sht hidrogjen. Sikur, sasia e hidrogjenit t ishte dyfishuar gjat ndarjes s Toks, ather nuk do t kishte oksigjen dhe uji do ta kishte mbuluar do pik t Toks. Sikur dita t zgjatej pr dhjet gjatsi t tashme, Dielli do ti shkrumbonte t gjitha bimt n Tok, andaj, kush sht ai cili e ka prcaktuar gjatsin e nats dhe dits n Tok, me, aq sa sht e nevojshme pr jet! Duhet ta dim q n disa planete, dita sht dhjet her m e gjat se te ne, kurse n disa vende t caktuara, sht prher dit, e n disa prher nat. Thuaj Sikur All-llahu ta bnte natn t prhershme (tua zgjaste) deri n ditn e kiametit, mendoni, cili zot pos Allahut do tju sillte juve drit? A nuk merrni vesh. Thuaj: M tregoni, nse All-llahu ua bn ditn t vazhdueshme deri n Ditn e Kiametit, cili zot pos All-llahut do tju sjell nat q t pushoni n t? A nuk shihni (sa po gaboni)?. (28:71,72) Kush e prcakton lvizjen e Toks rreth Diellit. duke u kujdesur mbi ndriimin e Diellit n at mas sa sht i nevojshm pr bimt dhe pr do gjalles q sht n Tok. Po sikur Dielli t largohej nga ne, pr gjysm largsie q sht n mes nesh dhe Diellit, do tishte e ngrir do gj e gjall po nse do t ishte afruar aq, do t digjej do gj e gjall.

Kush e ka organizuar prodhimin e bimve q t mund t merrnin me lehtsi lndt e para? Kush i bart deri tek ato kto lnd t para? Kush e transferon ujin nga avulli, e ngrit, e kondenson, i krijon ret, e lshon, e tubon dhe e bart n vendin ku gjenden pompat e rrnjs s bimve? Kush e vuri bimn n shrbim dhe e detyroi t bj lnd te jashtzakonshme (dhe me vler t madhe) dhe q nuk mund t vlersohen, t cilat i prshtaten ushqimit t kafshve dhe njerzve (proteinat, amidonet, yndyrrat, vitaminat dhe kriprat). I Lartsuari ka thn:Kush sht ai q ju ushqen, po q se Ai ua ndrpret furnizimin e vet? Jo, askush, por ata vazhdojn me arroganc e kundrvnie. (67:21) 3 Fakte si ta shokosh nje ateist.

1. Nse e shikojm kt bot t uditshme dhe t dukshme, do t kuptojm se ajo sht prher n lvizje dhe me rregullim t pandryshuar. T gjitha kto, njriut t menur ia vrtetojn q Sunduesi i tij sht Ai.i Cili vigjlon mbi lvizjen e tij. Ai, i Cili e mbikqyr rregullimin ekzistues t ndryshm t tij. Ai, i Cili sht i Prjetshm dhe n ekzistimin e t Cilit nuk ka dvshim.

Po nse ti i pyet: Kush i krijoi ata? (43:87)

Nse ti i pyet ata: Kush krijoi qiejt e Tokn, kush i nshtroi (t lvizin) Diellin dhe Hnn?. (29:6]j

Thuaj: E kujt sht Toka dhe do gj q ka n t, nse jeni q e dini?. (23:84)_

Thuaj: N dorn e kujt sht i tr pushteti i do sendi. (23:88)

Thuaj: Kush ju furnizon me ushqim nga qielli e Toka, kush e ka n dor t dgjuarit e t pamt (tuaj), kush nxjerr t gjallin nga i vdekuri e kush nxjerr t vdekurin nga i gjalli, kush rregullon do shtje? Ata do t thon: All-llahu. Ti thuaj: A nuk friksohen? (dnimit) (10:31)

2. Veorit e theksuara pr t cilat kemi kuptuar q jan veori e Krijuesit t Gjithsis. (I Urti, i Gjithdijshmi, Ai i Cili sht i Lartruar mbi do gj, Ai i Cili posedon vullnet, Madhshtori. Ni dhe i Vetmi, Giykuesi, Ai i Cili vigjlon mbi do gj), nuk mund t jen veori t mosekzistuesit, por kto jan, padyshim. vecori t Krijuesit, i Cili ekziston dhe i Cili sht.i prjetshm.

3. Nse do t kishim zbatuar bazn e tret: Ai i cili nuk posedon di nuk mund as q tjap di, kemi pr t kuptuar q n mesin e krijesave t All-llahut nuk ekziston askush q mund t prshkruhet se sht i Urti, i Gjithdijshmi, Ai i Cili sht Lajmruar mbi cdo gi. Ai i Cili ka vullnet. Madhshtori, Njri dhe i Vetmi, Gjykuesi, Ai i Cili vigjlon mbi do gj, Ai i Cili ekziston, Ai i Cili sht i Prjetshmi.