You are on page 1of 4

Historiku i Federats Shqiptare t Basketbollit Deri nga fundi i vitit 1945, n Shqipri nuk kishte struktura apo persona

t ngarkuar pr tu marr drejtprdrejt me problemet e basketbollit. Kjo gj u b e mundur vetm kur u krijua Federata Sportive Shqiptare n shtator t vitit 1945, kur pran saj u krijuan Komisione Teknike, q merreshin me hartimin e kalendarit sportiv dhe organizimin e veprimtarive kombtare. Ato ishin t organizuara n tri seksione. Njri prej tyre ishte edhe ai i Lojrave Sportive, n t cilin bnte pjes edhe Inspektori i Sportve me Dor,q mbulonte, ve t tjerash, edhe basketbollin. Me kt organizim t puns u b e mundur q t kishte nj struktur dhe nj person t ngarkuar drejtprdrejt me problemet e basketbollit. N kt mnyr u plotsuan kushtet pr krijimin n vitin 1946 t Federats Shqiptare t Basketbollit (FSHB). Tani vendi yn kishte nj institucion t specializuar q ndiqte dhe drejtonte zhvillimin e basketbollit shqiptar brenda vendit, por edhe prfaqsonte formalisht vendin ton n marrdhnie me jasht pr basketbollin, por lidhjet me jasht mbaheshin ende nprmjet Federats s Sporteve Shqiptare, e cila mbante lidhjet me federatat ndrkombtare. Federata Shqiptare e Basketbollit n at koh nuk funksiononte si nj federat e mirfillt, pasi i mungonin organet q ka nj federat e till dhe nuk kishte kompetencat q ka tani. N vitin 1947, pra vetm nj vit pas krijimit t saj, FSHB u b antare e Federats Ndrkombtare t Basketbollit (FIBA). Meriton t theksohet fakti, se ajo ishte nj nga 48 federatat e para kombtare t antarsuara n FIBA q nga thememelimi i saj n vitin 1932, nga 211 t tilla q ajo ka tani, gj q tregon se basketbolli n vendin ton njihej dhe luhej shum m par se n shum vende t tjera. Periudha e historikut t FSHB Nisur nga sa u than m sipr, historikun e Federats Shqiptare t Basketbollit mund ta ndajm n 4 periudha: Periudha e par: 1946-1964 Gjat ksaj periudhe nuk ka ekzistuar nj federat, q t prmbushte funksionet e nj institucioni t till, si ndodh sot. Mungonte organi m i lart i nj federate, si sht Asambleja e Prgjithshme, ndrsa funksionin e kryesis s federats, e kryente nj organ q quhej Komisioni Qendror Vullnetar i Basketbollit, i cili drejtohej nga kryetari I saj. Detyrn e sekretarit t Federats e mbulonte nj inspektor i seksionit ose degs prkatse t institucionit shtetror t fiskulturs dhe sportit, i cili, n fillim quhej Inspektor i Sporteve me Dor, pastaj Inspektor i Lojrave dhe m tej Inspektor i Basketbollit. Periudha e dyt: 1964-1990 Funksionet e Federats s sotme t basketbollit i kryente Feerata Shqiptare e Lojrave, e cila, prve basketbollit, drejtonte edhe volejbollin, pr nj periudh edhe shahun, pingpongun dhe tenisin. Edhe FSHL nuk kishte n organet e saj Asamblen e Prgjithshme, por nj kryesi me antar prfaqsues kryesisht nga basketbolli dhe volejbolli, kryetarin dhe sekretarin. FSHL bnte pjes n institucionin shtetror t fiskulturs dhe sportit, q gjat ksaj periudhe ishte Komiteti Shtetror t Kulturs Fizike e Sporteve (KSHKFS).

Periudha e tret: 1990-1994 N vititn 1990, Federata Shqiptare e Lojrave u shprnda dhe, pr do sport q ajo mbulonte, u krijuan federata t veanta. Kshtu, m n fund, u krijua edhe pr basketbollin federata prkatse me emrin Federata Shqiptare e Basketbollit (FSHB). Kjo kishte t gjitha organet kryesore q ka nj federat: 1.Asamblen e Prgjithshme 2.Kryetarin (m von Presientin) e Federats 3.Kryesin e Federats 4.Sekretarin e Federats Edhe FSHB, ashtu si FSHL, bnte pjes n institucionin shtetror t fiskulturs dhe sportit, n fillim n Komitetin Shtettor t Kulturs Fizike e Sporteve dhe pastaj n Ministrin e Kulturs, Rinis dhe Sporteve. Periudha e katrt: 1994 e deri tani N kt periudh, nga pikpamja organizative FSHB nuk pati ndonj ndryshim nga periudha e tret. Por u b nj ndryshim esencial, sepse tani FSHB, megjithse mbshtetet prsri nga shteti, nuk sht m pjes e MTKRS dhe gzon nj autonomi t konsiderueshme. Veprimtari t ndryshme kombtare Veprimaria e par kombtare e basketbollit n vendin ton sht kampionati kombtar pr meshkuj, q u zhvillua n vitin 1946. Pas tij, n vitin 1947, u zhvillua edhe Kamponati i par kombtar pr femra. Pas ktyre kampionateve, n vitin 1951, filloi organizimi i nj veprimarie tjetr kombtare, Kupa e Shqipris pr meshkuj, e cila n fillim emrtohej Kupa e Republiks dhe ndonjher edhe Kupa Tranzitore. N vitin 1952, ndeshjet pr kt kup filluan t zhvillohen edhe pr femra. Por n vitin 1952 u zhvilluan kampionatet e para kombtare pr t rinj dhe t reja. Nj veprimtari tjetr e rregullt kombtare sht edhe ajo q sht zhvilluar n kuadrin e Spartakiadave Kombtare t organizuara nga viti 1959 deri n 1989, me rastin e fests s lirimit. S fundi, duke filluar nga viti 1999 zhvillohen rregullisht ndehjet pr Superkupn, midis skuadrs kampione dhe fitueses s Kups s Shqipris n basketboll. Sigurisht prve ktyre veprimtarive zhvillohen edhe kampionate apo kupa t ndryshme pr kategorit e moshave, minibasket, pasarela dhe paratrinj. Veprimtarit ndrkombtare Shqipria ka marr pjes disa her n Kampionatet Evropiane t zhvilluara nga FIBA Europe si dhe n Kupn Evropiane t Promocionit. N Kupn Evropiane t Promocionit kombtarja shqiptare e meshkujve ka arritur rezultate mjaft t mira. N vitin 2006 ky aktivitet sht zhvilluar n Shqipri (hera e

pare q nj aktivitet i till zhvillohet n vendin ton dhe organizohet nga FSHB) dhe prfaqsuesja jon sht renditur n vendin e dyt. Ndeshjet u zhvilluan n pallatin e sportit Ramazan Njala t
qytetit t Durrsit. I pranishm n kt eveniment ka qen edhe sekretari i prgjithshm i FIBA Europe, Nar Zanolin. Ndrsa n Kampionatin Evropian pr her t pare vendi yn sht prfaqsuar n vitin 1947 me kombtaren e meshkujve. N kt edicion kombtarja shqiptare sht renditur n vendin e fundit midis 14 skuadrave pjesmarrse pa mundur t siguroj asnj fitore. Pas 10 viteve, srish kuqezinjt e koshit shqiptar jan pjesmarrs n Kampionatin Evropian t vitit 1957. Por srish ata do t renditen n vendin e fundit midis 16 skuadrave pjesmarrse. Pas nj pauze t gjat prej 38 vitesh Shqipria do t marr pjes n Evropianin e vitit 1995. N kto vite aplikohet sistemi i ndeshjeve eliminatore, ku skuadrat jan t ndara me grupe. Shqipria q ndodhet n grupin B arrin t renditet n vendin e 5-t midis 7 skuadrave duke arritur t siguroj vetm nj fitore me Luksemburgun. Q nga ky vit pjesmarrja e kombtares shqiptare t meshkujve n Kampionatet Evropiane do t jet e pandrprer, edhe pse ekipi yn nuk ka mundur ta kaloj asnjher fazn eliminatore. N vitin 1997 Shqipria renditet n vendin e 5-t midis 6 ekipeve t grupit B duke arritur vetm nj fitore. N vitin 1999 Shqipria renditet e fundit n grup. Pas 6 vitesh mospjesmarrje, Shqipria do t jet srish prezente n Eruobasket Beograd 2005.

Ekipi I Basketbollit te Valbones


"Valbona e Shekullit t Ri" Skuadra e Valbons pas nj periudhe ndrprerje te pjesmarrjes n aktivitetet e kategoris s par n Kampionatin Kombtar t Basketbollit, riorganizohet dhe futet n grupin kryesor t skuadrave n vitin 2002. Q nga ky vit ajo u b nj skuadr lider n t gjith basketbollin shqiptar pr meshkuj. Ajo arriti t krijoj nj grup lojtarsh t ndrgjegjshm pr misionin e tyre, t edukuar dhe serioz pr tu shndrruar ne lider t t gjtha veprimtarive kombtare q nga viti 2002 deri n vitin 2007. Rruga e prshkuar sht nj rrug e gjat, e mundimshme dhe me mjaft sakrifica. Kjo skuader dhe ky emr arriti me lojn e saj t sjell nj risi n ambjentet sportive, ajo me rrezultatet e saj krijoi nj ngrohtsi pr spektatorin dhe bri q ai tu kthehet shkallve t pallatit t sportit, media ti kushtoj m shum vmendje ne faqet e saj t shkruara, televizionet t trasmetojn me shum ndeshje basketbolli dhe sponsorizuesit t afrohen pran disa skuadrave pr ti mbshtetur ekonomikisht. Pr t arritur kt sukses, q tashm sht historik, kjo skuadr nuk mund ta arrinte pa nj organizim t mir teknik dhe profesional dhe njkohsisht pa nj mbshtetje ekonomike t dy kompanive mjaft t njohura n vendin ton, si jan "SIGAL" dhe "PEUGEOT". Me manaxhimin e t gjith faktorve, me kontributin e t gjithve kan ardhur dhe sukseset sportive. Pjesmarrje n aktivitete ndrkombtare - Euro Cup Challenge 2005 - 2006 - Turneu i Basketbollit Festa e Flamurit 2002, Tiran - Turneu i Basketbollit Festa e Flamurit 2003, Prishtin - Turneu i Basketbollit Festa e Flamurit 2004, Tiran - Turneu i Basketbollit Festa e Flamurit 2005, Prishtin "Palmares" i trofeve te fituara nga Valbona Basket : - Kampionati Kombtar 2002-2003 - Kampionati Kombtar 2003-2004 - Kampionati Kombtar 2004-2005 - Kampionati Kombtar 2005-2006 - Kampionati Kombtar 2006-2007 - Kupa e Republiks 2004 - Kupa e Republiks 2005 - Kupa e Republiks 2006 - Kupa e Republiks 2007 - Superkupa e Shqipris 2003 - Superkupa e Shqipris 2004 - Superkupa e Shqipris 2005 - Superkupa e Shqipris 2006