CONTOH PENGIRAAN LUAS DAN ISIPADU

1

Rajah menunjukkan sebuah komposit yang terdiri daripada dua buah kubus

Panjang sisi kubus kecil= 1 x 6 = 2 3 ISIPADU P L T

1 Jika setiap sisi bagi kubus yang lebih kecil itu ialah 3 daripada setiap sisi bagi kubus yang lebih besar, cari isipadu bagi bentuk komposit itu

6cm

Isipadu kubus kecil 2 x 2 x 2 = 8 cm3 Isipadu kubus besr 6 x 6 x 6 = 216 cm3 Isipdu komposit 8 + 216 = 224 cm3

2

Rajah menunjukkan sebuah bentuk komposit yang terdiri daripada dua buah kuboid, P dan R dan sebuah kubus, S. x cm 9cm P S 3cm 8cm R 9cm

Isipdu R 8 x 9 x 3 = 216 cm3 Isipadu S 3 x 3 x 3 = 27 cm3 Isipadu R + S 216 + 27 = 243 cm3 Isipadu P 513 – 243 = 270 cm3 Panjang x ISIPADU 270

Jika isipadu bentuk komposit itu ialah 513 cm3 , cari nilai bagi x.

P

L 9

T 3

Panjang x 270 = 10 cm 27

3

Ratna membina sebuah bentuk komposit kayu yang terdiri daripada tiga buah kubus, P,R dan S dan sebuah kuboid Q seperti yang ditunjukkan dalam rajah di bawah P

ISIPADU L T

A dan B. LUAS P L 8cm 4cm 10cm 10cm 5cm Cari luas permukaan. = 891 cm3 4 Rajah menunjukkan bentuk komposit tiga matra yang terdiri daripada dua kuboid. Luas Permukaan A 1) 10 x 8 = 80 2) 10 x 8 = 80 3) 10 x 4 = 40 4) 8 x 4 = 32 5) 8 x 4 = 32 6) 5 x 4 = 20 Jum 284 Luas permukaan B 1) 10 x 5 = 50 2) 10 x 5 = 50 3) 10 x 4 = 40 4) 10 x 4 = 40 5) 5 x 4 = 20 Jum 200 Luas perm. dalam cm2 . bentuk komposit itu. komposit 284 + 200 = 484 cm2 .3cm Isipadu P 3 x 3 x 3 = 27 cm3 Isipadu R 6 x 6 x 6 = 216 cm3 Isipadu S 6 x 6 x 6 = 216 cm3 Tinggi sisi Q 2 x 6 = 12 cm3 Isipadu Q 6 x 6 x 12 = 432 cm3 Isipadu komposit 27 + 216 + 216 + 432 6cm 6cm 18cm Jika tinggi kuboid Q adalah dua kali tinggi kubus R. cari isipadu bentuk komposit itu.

5 Fazlina membina sebuah bentuk komposit tiga matra yang terdiri daripada dua buah kuboid A.B dan sebuah kubus C LUAS P L 2cm 2cm 4cm 8cm Luas permukaan A 1) 8 x 2 = 16 2) 8 x 2 = 16 3) 8 x 2 = 16 4) 4 x 2 = 8 5) 2 x 2 = 4 6) 2 x 2 = 4 Jum 64 Luas permukaan B 1) 4 x 4 = 16 2) 4 x 4 = 16 3) 4 x 2 = 8 4) 4 x 2 = 8 5) 2 x 2 = 4 Jum 52 Luas permukaan C 1) 2 x 2 = 4 2) 2 x 2 = 4 3) 2 x 2 = 4 4) 2 x 2 = 4 5) 2 x 2 = 4 Jum 20 Luas permukaan komposit 64 + 52 + 20 = 136 cm2 2cm 2cm 4cm 2cm Fazlina hendak menutup kesemua permukaan bentuk tersebut dengan kadbod hijau. Cari luas permukaan yang akan ditutupi kadbod hijau. .

berapakah panjang sisi y 7 ISIPADU P 20cm 8cm 12cm 1 = 1920 5 Isipadu A 1920 x 5 =9600 Beza Isipadu A & B 9600. Cari beza isipadu A dan B. A dan B. Isipadu B ialah 1 daripada 5 isipadu A. Jika isipadu komposit tersebut ialah 4 410 cm3 .1920 = 7680 Isipadu B 20 x 8 x 12 = 1920 L T A B Rajah menunjukkan sebuah bentuk komposit terdiri daripada dua buah kuboid. .6 9cm Y cm Isipadu Di bawah 20 x 15 x 12 = 3600 Isipadu di atas 4410 – 3600 = 810 Panjang Y ISIPADU 810 12cm P 9 L 9 T 15cm Panjang Y 810 = 10 81 20cm Rajah di atas menunjukan gabungan dua buah kuboid.

9 ÷ 3 = 0.3 x 8 = 2.4 Isipadu A + B + C 0.5 x 1 x 0.9 + 2.B dan C dalam m3 Satu kotak =0.9 8 Gambarajah di atas menunujkkan tiga bongkah kayu.6 = 0. Isipadu air dalam kuiboid B dituang ke dalam kuboid A.4 = 4.9 + 0.6 m Isipadu A 1.5 m 2m A B Penukaran unit 60cm m cm 6 C 60 cm = 0.2 .9 Isipadu C 0 60cm 3 = 0. Cari 8 jumlah isipadu ketiga-tiga bongkah A.3 Isipadu C 0.8 15cm 12cm 10cm A 5cm 6cm P B 18cm ISIPADU L T Isipadu B 5 x 6 x 18 = 540cm3 Ketinggian air ISIPADU 540 Rajah menunjukkan dua buah kuboid. A dan B. Isipadu bongkah A adalah 3 daripada isipadi bongkah C. Berapakah ketinggian air dalam kuboid A? P 15 L 12 T 540 = 3 cm 180 9 1.

Cari ketinggian air dalam bekas tersebut.10 ISIPADU 10cm P L T 24cm Isipadu rendah 10 x 10 x 12 = 1200 Baki air 2900 – 1200 = 1700 ISIPADU 1700 P 10 L 10 T 3 Tinggi air 1700 = 17 cm 100 2900 air dimasukkan kedalam bekas di atas. cm .