Türkiye Diyanet Vakfı’nın Sağlık Sektöründeki Yeri

Türk Vakıf anlayışının gerektirdiği insanlığa daha iyi hizmet vermek ve bu hizmeti organize bir yapıda sunabilmek amacıyla Türk Diyanet Vakfı, 29 Mayıs Sağlık Kurumları İşletmesi’ni kurmuş; 1998 yılında Ankara’da günlük, ayakta teşhis ve tedavi merkezini (Outpatient Clinic) hizmete açarak sağlık sektörüne adım atmıştır. Bu klinik bir yıl içerisinde yatan hasta bölümü ilavesiyle hastaneye dönüştürülmüştür. Vakfımız, 1999 yılında bu hizmeti İstanbul’a da t aşıyarak tam teşekküllü TDV Özel İstanbul 29 Mayıs Hastanesi’ni açmıştır.2005 yılında Üsküdar’da bir Tıp Merkezi daha açarak hizmet ağını genişletmiştir. İşletmemiz, 29 Mayıs 2007’de Ankara – Dikmen’de dördüncü şubesini açarak hizmetinize sunmuştur. Adını İstanbul’un fetih tarihinden alan İşletmemiz; Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan sağlık alanında kaliteli, ekonomik ve eşit hizmet anlayışıyla, insanlarımızın sağlık ihtiyaçlarına çözüm getirmenin haklı gururunu taşımaktadır. Hastanelerimiz ile ri teknoloji donanımı, güler yüzlü personeli, otel konforu ve tüm uzmanlık dallarında hizmet imkanı ile insanlarımıza sağlık hizmeti sunmakta ve halkımızın teveccühünü kazanmaktadır. ‘’Akademik Yaklaşım, Ekonomik Çözüm’’ prensibimiz ile hastanelerimiz refe rans merkezler olarak insanlığa hizmet yolculuğunu başarıyla sürdürmektedir.
Hastanemizde 8 adet asansör bulunmaktadır. Bunların ikisi A Blokta, iki tanesi B- Blokta normal asansör, her blokta birer adet sedye asansörü, ayrıca B - Blokta kirli-temiz malzeme taşıma asansörü mevcuttur. Her iki bloktaki merdivenler asansörlerin etrafında normal katlara iniş çıkış merdivenleridir. Her iki blokta yangın merdivenleri vardır. A - Blok yangın merdivenleri bloğun bütün ka tlarından çıkışa imkan vermektedir. B - Blok yangın merdiveni sadece toprak kotu üstündeki katlarda mevcuttur. B – Blok toprak kotu altındaki katlarda A - Blok’a ait yangın merdiveni müşterektir.

İLETİŞİM
Dikmen Cad. No: 312 Çankaya / ANKARA adresinde hizmet vermekte olan hastanemize 0312-593 29 29 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
0312-593 29 29 / 1900-1901 dahili numaralarından randevu alabilirsiniz.

GEREKLİ TELEFONLAR Ankara’nın Dikmen semtinde faaliyete geçen 134 yatak kapasiteli. 13. gelişmiş teknolojik cihazlarla ( 1. 64 silice BT. Hastalarınızla görüşme talebiniz olduğunda. Polikliniklerimiz hafta içi 09:00 – 18:00 saatleri arasında. HASTANE BİRİMLERİ Hastanemiz genel amaçlı bir hastane olarak.) donatılmıştır. Hastanemizi n toprak kotu üstündeki katları ayrı iki bina şeklinde. * * * * * * * * * * * * * * Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Cerrahisi Kadın Hastalıkları ve Doğum Dahiliye Onkoloji Kulak Burun Boğaz Odyoloji Laboratuvarı Gastroenteroloji Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Genel Cerrahi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Göz Hastalıkları Nöroloji Nöroşirurji (Beyin Cerrahisi) . toprak kotu altındaki katları birleşik tek bina halinde yapılandırılmıştır. Cumartesi günleri 09:00 – 13:30 saatleri arasında. koroner ve periferik Dijital anjiyo vb. Hastanemiz iki blokta hizmet vermektedir.5 T MRGE HDX. bina otomasyon sistemi (akıllı bina teknolojisi) ile çalışmaktadır. Hastanemizde Kardiyoloji (koroner). hastanızın durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Kalp Damar Cerrahisi ve Genel Yoğun Bakım Ünitelerinde toplam 34 yatak kapasitesi bulunmaktadır.BİLGİ ALMA Hastalarınız hakkında telefonla bilgi almak istediğinizde santralimizi (0312-593 29 29) arayarak ilgili bölüm hemşire bankosunu ya da doktorunuzu bağlatabilir. Acil Servisi miz ise 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Hastanemizde. Yenidoğan. Kadın Hastalıkları ve Doğum (Meme Hastalıkları ve Cerrahisi dahi l) Omurga ve Omurilik Cerrahisi. verilen telefon numarasından hastanızın dahili oda numarasını bağlatarak hastanızla görüşebilirsiniz. Kalp – Damar Cerrahisi. Radyoloji Bölümümüz.615 m kapalı alana sahip hastanemiz. Karaciğer – Pankreas ve Safra Yolları hastalıkları / Cerrahisi başta olmak üzere hemen tüm branşlarda hizmet verilebilmektedir.

size uygulanacak girişimlere yönelik onay alır. Size uygulanacak ilaç ve girişimsel işlemlere yönelik hazırlık ve bilgilendirme hemşireniz tarafından sağlanacaktır. gerektiğinde alternatif tedavi yöntemleri konusunda yönlendirecektir. gerekli hallerde daha sık ziyaret edecek. size gerekli bilgilendirmeyi yapar ve bunun sonucunda sizden. Hemşirelik Hizmetleri Birimine bağlı olarak görev yapmaktadır. Şikayetinizle ilgili. Doktorunuz sizi her gün düzenli olarak. Hastanede bulunduğunuz süre içinde bakımınıza yönelik tüm hizmetler. Hastalığınız ve tedaviniz hakkında sizi bilgilendirecek. sağlığınıza kavuşma sürecinde de siz değerli hastalarımızı yalnız bırakmayacaktır.* Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon * Romatoloji * Ortopedi ve Travmatoloji * Kardiyoloji * Çocuk Kardiyolojisi * Kalp – Damar Cerrahisi * Dermatoloji * Üroloji * Anesteziyoloji ve Reanimasyon * Algoloji (Ağrı ve Ağrı Tanı Merkezi) * Genel Sağlık Kontrolü (check -up) * Radyoloji * Nükleer Tıp * Patoloji * Laboratuvar * Beslenme ve Diyetetik * Acil Servis branşlarında hizmet vermektedir. doğru. güncel tıbbi tedavi yöntemleri ile bütünleştirerek. alanındaki en son teknolojiyi. hekim ve yardımcı sağlık personeliniz teşhis ve tedavi safhasına geçmeden. hasta odalarında. Hemşirelik Hizmetleri Hastanemizde sizin bakımınızın planlanmasından ve uygulanmasından 24 saat sorumlu olan hemşireniz. Hastanemizde. tüm yatak başları ile banyolarda . hızlı ve güvenilir hizmeti size sunacaktır. yalnız tanı ve tedavi safhasında değil. Hekimlik Hizmetleri Hastanemize yattığınız andan itibaren konusunda uzman bölüm doktorunuz. İhtiyaç duyduğunuz bilgilendirme konusunda hemşireniz size yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacaktır. Doktorunuz. tedavinizle ilgili her konuda sizin ve yakınlarınızın sorularını yanıtlayacaktır. hemşireniz tarafından yerine getirilecektir.

Sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı. Dini vecibelerden yararlanma hakkı. Haklarınız Hastanemizde. Hastanemizde bulunduğunuz süre içerisinde beklenti. 2. tüm yatan hastalarımızı ziyaret eder ve doktorlarınız ile görüşerek uygun diyet programını belirler. Doku ve organ alınmasında karar verme hakkı. 9. 1. 15. 10. Diyetisyenimiz. 5. Güvenliğin sağlanmasını isteme hakkı. 11. İşlemlerinizin hızlı ve sorunsuz şekilde yürütülebilmesi için hasta danışmanlarımıza konu hakkında eğitim verilmiştir. 13. 17. Tıbbi özen isteme hakkı. 14. Yeni ve farklı tedavi metotlarının uygulanmasını isteme hakkı. 12. 6. Bilgi alma hakkı. Tedaviyi durdurma ya da reddetme hakkı. 4. Beslenme ve Diyetetik hizmetleri Hastanemizde. 7. Öncelik sırasının belirlenmesini isteme hakkı. Halkla İlişkiler Hizmetleri Polikliniklerde. Sigorta işlemleri Hastanemizin özel ve kamu sigorta kuruluşları ile anlaşması bulunmaktadır. Diyetisyen bulunmaktadır. Muvafakat verme hakkı. Mahremiyete saygı duyulmasını isteme hakkı.bulunan merkezi bilgisayar sistemine bağlı ‘’Hemşire Çağrı Sistemi’’ sayesinde hemşirenize ihtiyaç duyduğunuzda kolayca ulaşmanız mümkün olacaktır. Modern tanı. Refakatçi isteme hakkı. tedavi ve bakım uygulamaları isteme hakkı. Halkla İlişkiler ve Pazarlama Müdürlüğü sizi konu hakkında bilgilendirecektir. Ziyaretçi isteme hakkı. hastane içinde bulunan anketlerimizi doldurarak da iletebilirsiniz. şikayet ve önerilerinizi Halkla İlişkiler ve Pazarlama Müdürlüğü’ne şahsen bildirebileceğiniz gibi. yatan hastalarımızın beslenme programlarını planlamak üzere. Sağlık personelini tanıma. Tıbbi gereklilik çerçevesinde müdahale isteme hakkı. . seçme ve değiştirme hakkı. 8. 3. yönlendirme için size yardımcı olacaktır. Sağlık kuruluşunu seçme ve değiştirme hakkı. yatan hasta katlarında ve diğer tüm birimlerde bulunan hasta danışmanı ve hasta rehberlerimiz ihtiyaç duyduğunuz her konuda gerekli bilgilendirme. 16.

siz hastalarımızın daha iyi hizmet alabilmesi için oluşturulmuş hastane kurallarına. Poliklinik için gelen hastalarımızı ilk olarak “Hasta Rehberi” karşılar ve hastamıza gideceği polikliniğe kadar eşlik eder. hastane kabul koşulları ve verilen hizmetler Hastanemize özel araçları ile gelen hastalarımız. * Hekimin yeterli bir gelir düzeyi talep etme hakkı. * Sosyal güvenlik kurumunuzun veya özel sağlık sigortanızın belirttiği sevk ve anlaşma zincirlerine. Kayıtların düzeltilmesini isteme hakkı. 19. tedaviniz. * Yeterli zaman ayırma hakkı. Burada hastalarımıza ameliyat ücretleri ve yatak ücretleri . Müracaat. Hekim hakları * Hekimin baskı altında olmadan mesleğini uygulama hakkı. * Hekimin hastayı devretme hakkı. gerektiğinde tedaviyi sizin reddettiğinize dair belgeleri imzalamakla yükümlüsünüz. *Kaliteli hizmet anlayışımızın gerektirdiği. * Sosyal güvenlik ve kişisel bilgilerinizdeki değişiklikleri zamanında bildiriniz. * Lütfen. * Size uygulanacak tedavi. randevu aldığınız bölümde randevu saatine ve tarihine uyunuz ve değişiklikleri zamanında belirtiniz. lütfen uyunuz. bulunmaktadır. 21. diğer hastalara olan saygınız gereği siz de uyunuz. kullanmakta olduğunuz ilaçlar hakkındaki bilgileri tam ve eksiksiz olarak iletiniz. İlgili poliklinikte hastalarımızdan tahlil-tetkik istenmesi halinde hastalarımız Hasta Rehberi ile ilgili alana yönlendirilir. * Hekimin yönetsel süreçlere katılma hakkı. Yatışı söz konusu olan hastalarımızın işlemleri “Ana Banko” da yapılır. şikayet ve dava hakkı. Kayıtları inceleme hakkı. sizler kendi sağlığınıza dikkat etmek için elinizden geleni yaparak verilen tavsiyelere uyunuz. girişim ve önerilere uymamanız durumunda doğabilecek sonuçtan kendinizin sorumlu olduğunu bilerek. * Hekimin kendi değerlerine ters düşen durumlardan kaçınma hakkı. Sorumluluklarınız * Lütfen. bilimsel tıp olanaklarından yararlanma hakkı. * Tedavi ve bakımınız boyunca sizlere hizmet vermekten onur duyan ekibimizle açık bir iletişim ve işbirliği içinde olunuz. “Otopark Görevlileri” tarafından karşılanır ve araçlarının park edilmesi sağlanır.18. Bilgilerin gizli tutulmasını isteme hakkı. Hasta karşılama . 20. * Siz. * Hasta aleyhinde tanıklıktan çekinme hakkı. * Daha önce geçirdiğiniz hastalıklar. * Çağdaş. sizlere daha hızlı hizmet verebilmemiz için. refakatçiniz ve ziyaretçileriniz enfeksiyon ve hastalıkların önlenmesi ve yayılmaması için hazırlamış tüm kurallara uygun davranınız.

Sigara 5727 sayılı yasanın ikince maddesinde. Otelcilik ve Destek Hizmetleri. Teknik Hizmetler ve Bilgi İşlem olmak üzere İdari birimler yapılandırılmıştır. eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği ( ikamet mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanlarında. Muhasebe ve Finans. Ziyarete gelen hasta yakınlarının yiyecek-içecek getirmeleri yasaktır. Satın Alma. Enfeksiyon riski durumunda ziyaretçilerin ve çocukların hasta ziyaretine gelmelerine izin verilmemektedir. sigara içmek yasaklanmıştır. Yatan hasta bilgilendirme rehberi Sağlık hizmeti almak için tercih ettiğiniz TDV Özel 29 Mayıs Hastanemizin odaları. sigara içmek isteyen hasta yakınlarının hastanenin en az 15m uzağına gitmesi zorunludur.00 – 22. Hastanemizde personel 24 saat görev yapmaktadır. Ancak özel durumlarda bölüm doktorunun izni ve Mesul Müdürün onayıyla kısa süreli ziyaret yapılabilmektedir. Size gelen veya gönderilen çiçekler bankomuzda sizin için muhafaza edilmektedir. Nöbet sistemine göre çalışma saatleri birim amirleri tarafından planlanmaktadır. spor. Hemşirelik Hizmetleri. Hastane çalışanları Hastanede Kalite.hakkında bilgi verildikten sonra. siz hastalarımızı en rahat şekilde misafir edebilmemiz amacıyla özenle düzenlenmiştir. hastaların isteği üzerine hasta rehberleri eşliğinde yatışları yapılır. 12 yaş ve üstü çocuklar her zaman bir yetişkin eşliğinde ziyarete gelebilirler. Ziyaret ve refakat durumu Ziyaretçilerimiz 10. Çiçek gönderenin adı ve soyadı yazıldığı takdirde bu kartlarla çiçeklerini teslim alabilmektedirler. Refakatçi olarak hastasının yanında kalmak isteyen hasta yakınlarımızın yatış esnasında “ Yatan Hasta” departmanına bilgi vermelerini “ Refakatçi Kartı”nı mutlaka almalarını ve çalışanlarımızın görebileceği şekilde üzerlerinde muhafaza etmelerini önemle rica ederiz. akıllı bina teknolojisi ile donatılmış olup. a) Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında. ticaret. sosyal. Ayrıca hastanemizde hastalarımızı enfeksiyondan korumak amacı ile hasta odalarına çiçek kabul edilmemektedir.00 saatleri arasında hastalarını ziyaret edebilmektedirler. Yoğun bakım ünitelerinde hastalarımızı enfeksiyondan korumak amacıyla ziyaretçi kabul edilememektedir. Akreditasyon. sağlık. Hastanemiz. İnsan Kaynakları ve Eğitim. . 134 yatak kapasitesine sahiptir. b) Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim. üretim. kültürel. Bu nedenle.

Klozet sifonu sensörlü olup. ayakucunda bulunan hemşire kontrol panelini yada el kumandasını kullanarak risk teşkil eden pozisyonları kısıtlama yetkisine sahiptir. Televizyon 2. Yatağınızın baş tarafını kaldırmak istiyorsanız 1. dilerseniz belirtilen telefon numaralarından da bilgi edinebilirsiniz. odanızı tanıtacak ve odanızdaki cihazları kullanmak konusunda bilgi verecektir. Yatağınızın eğimini aşağı doğru pozisyon aldırmak istediğinizde soldan 3. A ) Hasta Yatağı ve Kullanım Şekli Su geçirmez kılıflı viskoelastik yatak vücut şeklini alabilmekte ve yatak yaralarında da en yüksek koruyuculuğu sağlayabilmektedir. Bir tanesi yatak başındaki etajerin üzerinde. 3. Kasa 4. Hemşire Çağrı Cihazı 3. E ) Banyonuz Lavabo musluklarımız sensörlüdür. 1. 2. Mini Buzdolabı C) Hemşire Çağrı Sistemi Odalarımızda 3 yerde hemşire çağrı cihazı mevcuttur.Yatağınızın yüksekliğini ayarlamak istiyorsanız en alttan 2. Yatağınızın orta kısmını kaldırmak istiyorsanız soldan en üstten 2. Saç Kurutma Makinesi. açma/kapama düğmesini kullanarak çalıştırabilirsiniz. eğer indirmek istiyorsanız sağdan en üstten 2. NOT: Sağlık ve güvenlik açısından gerek görüldüğünde hemşireniz. Kullanmak istediğinizde elinizi. 4. sıradaki yukarı ve aşağı tuşlarına basabilirsiniz. musluğun altında tutup hareket ettirmeniz yeterlidir. B ) Odalarımızdaki Cihazlar 1. Sizler için hazırladığımız “Bilgilendirme Rehberi”nden yararlanabilir.İhtiyaç hissettiğinizde gereken yardımı hemşirenizden alabilirsiniz. eğer indirmek istiyorsanız en üst sağdaki aşağı tuşuna . D ) Isı Kontrol Paneli Odanızda bulunan ısı kontrol paneli üzerinden odanızın sıcaklığını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. yukarı tuşuna. diğer ikisi banyoda klozetin yanında ve duşa -kabin içinde bulunmaktadır. . sıradaki tuşa. aşağı tuşuna.sıradaki en üst soldaki yukarı tuşuna. Panel kullanım talimatları panelin yanında mevcuttur.Kat hemşireniz size. Tıraş Makineniz için saç kurutma makinesinin altındaki prizi kullanabilirsiniz. banyonuzda sizin için hazır bulunan saç kurutma makinesini. elinizi göstermeniz yeterli olacaktır. Klozet kapağının üzerinde streç film bulunmaktadır ve her kullanımda sol tarafta bulunan kolu kullanarak kırmızı çizgiye kadar çevirmeniz yeterli olacaktır. Acil durumlarda bu cihazlarımızı kullanarak hemşirenize kolayca ulaşabilirsiniz.

Makineyi kullanmak istediğinizde elinizi makinenin üzerindeki ışıklı yere yaklaştırmanız yeterlidir.. G ) Yemek ve Okuma Sehpası Yüksekliği ve eğimi ayarlanabilir olup. 1 no’lu kanalımızdan hastanemizle ilgili bilgiler verilmektedir. L ) Tercüman Talep Etme Herhangi bir ihtiyacınız olduğu takdirde Halkla İlişkiler ve Pazarlama Müdürlüğü’nden yardım alabilirsiniz. M ) İbadet İhtiyaçları için. Su ve meyve suyu gibi ihtiyaçlarınızı saklamak ve soğutmak için uygundur. Kasanın Kullanımı Kasanın kapağında bulunan sarı düğmeye basıp kredi kartınızı manyetik okuyucudan geçirdiğinizde. K ) Televizyon Kumandanızın açma düğmesine bastıktan kısa bir süre sonra televizyonunuz açılacaktır. • Yemek esnasında düz konuma getirebilir. Hastaneye dışarıdan yiyecek getirilmemesini.Otomatik Kağıt Havlu Makinesi sensörlüdür. yüksekliğini ayarlamak istediğinizde sol tarafındaki kolu yukarı kaldırabilirsiniz. • Eğimini ayarlamak istediğinizde sehpanın sağ tarafındaki kolu. I ) İnternet Bağlantısı Odalarınızda internet bağlantısı kablosuz (wireless) sağlanmakta olup. Çıkan kağıt havlunuzu üst köşesinden yatay vaziyette çekerek koparıp kullanabilirsiniz. Katında ibadethanelerimiz mevcuttur. . H ) Kasa Değerli eşyalarınızı kasanızda muhafaza ediniz. Kıymetli eşyalarınızın kaybından hastanemiz sorumluluk kabul etmeyecektir. kartınızın kasaya tanımlanma işlemi tamamlanacaktır. odanızda bulunmaktadır. Hastanemiz B Blok -2.. • Okuma amaçlı kullanımda isteğe göre eğim verdirebilirsiniz. kendi bilgisayarınızla ya da hastanemiz tarafından size sağlanacak bir dizüstü bilgisayarla çalışma imkanınız bulunmaktadır. J ) Buzdolabı Buzdolabınız. odalarda yiyecek saklanmamasını ve doktorunuzun verdiği diyet haricinde hastamıza yiyecek ve içecek verilmemesini önemle rica ederiz. Televizyon yayınımız uydu aracılığı ile yapıldığından yerli ve yabancı kanal seçeneğiniz bulunmaktadır. Kasayı kullanmak istediğinizde aynı işlemi tekrarlamanız gerekmektedir. Ayrıca herhangi bir ihtiyaç duyduğunuzda Halkla İlişkiler ve Pazarlama Müdürlüğü size yardımcı olacaktır.

İyileştirme için beklenti. ya da hemşirenizden yatak yüksekliğini ayarlamasını isteyiniz. ergonomi gibi ayarları gerekli şekilde yapınız ya da hemşirenizden yapmasını isteyiniz. www. * Hemşirenizin izni olmadan yattığınız bölümü terk etmeyiniz.com. * Yatak yüksekliğini boyunuza göre ayarlayınız. Hastanede kaldığınız sürece sizden aşağıdaki konularda hizmet vermekten mutluluk duyan çalışanlarımıza yardımcı olmanızı istiyoruz. sigara. . * Hemşireniz tarafından izin verilmediği sürece. O ) Hasta Güvenliği Önlemleri Hastalarımızın güvenliği ve sağlığı bizim için önemlidir. * Hastaneden taburcu olana kadar hasta tanıtım bilekliklerini çıkartmayınız. konularındaki kurallara uyunuz. çiçek. içecek. * Doktorunuzdan izin almadan. * Yiyecek.tr Sağlıklı Günler Dileriz.N ) Çamaşır Yıkama / Ütü Hastanemizde kaldığınız süre içerisinde kendi özel eşyalarınızın da yıkanması ve ütülenmesi hususunda talebiniz olması halinde Otelcilik ve Destek Hizmetler Müdürlüğü size gerekli hassasiyeti gösterecektir. tek başınıza yataktan kalkmayınız. * Hastanemizde merkezi filtreli havalandırma sistemimiz bulunduğu için pencere açılmasını istemeyiniz..29mayis. evden getirdiğiniz ilaçları kullanmayınız. Yatağınızla ilgili yükseklik. vb. öneri ve şikayetlerinizi web sayfamızdan bize iletebilirsiniz. kolların düzelmesi.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful