You are on page 1of 30

Volume 5, Issue 55

Shkurt 17, 2014

Our Words Weekly Issue


N E W L I F E J E T A E R E

SPECIAL POINTS OF INTEREST: Open letter to the Albanian people No Sided articles and no restriction for our members, our guest and our friends. Latest needs for our community and the latest resolutions Our Free Voice through our words.

KOMUNIKIM I HAPUR ME TE GJITHE BASHKEATDHETARET E MIJ


KOMUNIKIM I HAPUR ME TE GJITHE BASHKEATDHETARET E MIJ SHQIPTARE . TE DASHUR BASHKEATDHETARE , TE NDERUAR BASHKEQYTETARET E MIJ ELBASANAS, Ne keto dite dimri apo me sakte fund dimri ne vend qe ne Shqiperi te filloi vertet pranvera sic e priste populli qe votoi me 23 qershor 2013 me larguar kriminelet , harpagonet dhe te fillonte dhe ne Shqiperi demokracia, ne keto dite dimri te gjate hallet dhe dertet per ne shqiptaret nuk paskan te sosur.Populli qe besoi shume , qe shpresoi shume se do te rilindte nga dita ne dite po sheh zhgenjime .Keto zhgenjime ai po i sheh ne jetene tij te perditshme , ne veraferine tij qe i ka pllakosur dhe pse votuan dhe menduan se do te hapet dhe per ta drita e gjelber.Shume shpresuan sepse me 21 janare 2014 kriminelet do te ishin prapa hekurave dhe jo te bertitnin ne foltoren e popullit , ne ate foltore ku ai sovrani popull kerkon me ligje te ndryshoi kursi nga diktature qe u vendos perfundimisht me 2008 ne demokraci ku cdo njeri te jete i barabarte para ligjit dhe ku jeta politike te zhvillohet simbas ligjeve te demokracise dhe jo te harpagonesise.Nga ajo foltore e demokracise por qe demokraci nuk po shohim , po shikojme dhe degjojme ata qe i vran, i masakruan si me 1990 ashtu dhe sot pas 23 vjetesh.Asgje nuk ka ndryshuar ne keto 23 vjet , vec nje gje po, nga te varfer po kalohet ne sistemin e skllaverise ku popullin po e kthejne ne skllever duke ua marre pronat e tyre me ligjin 7501dhe duke ua dhene te huajve badiava , ku liria e fjales eshte e censuruar , ku te drejtate njeriut jane perdhunuar.Sot pas 23 vjetesh ku nuk duhet te mendohej per buken e gojes por per zhvillime bashkekohore , sot pas 23 vjetesh po shohim vetem lojen politike ne dem te populli te tij.As sistemi zgjedhor nuk u ndryshua qe nuk kerkon para por vullnet polindersa permbajtja mbetet e njejte dhunim te te drejtave te njeriut duke i eleminuar atij dhe buken e gojes , duke i kthyer ata ne skllever te parise politike qe kerkon me dhune (nen petkune vendimeve qeveritare) ti neneshtroje popullin duke e kercenuar me buken e gojes.Kjo zoterinj nuk eshte demokraci ku nje shtet nuk prodhon me elementaren buken e popullit te tij pa le me te tjerat.Nje shtet qe nuk ka prodhim te brendeshem ai shtet eshte i destinuar te deshtoje .Nuk mbahet shtepia me miell hua.Fjala e sektretarit amerikan John Kerry ku deklaron per ballkanin perendimor dhe jugor qe qeverite po krijojne monopoline tyre dhe oligarkine vlen dhe per Shqiperine qe eshte dhe vazhdon te mbytet ne vorbullen e korrupsionit .Perse ndodh kjo , lind pyetja .Kjo ndodh sepse asnje qeveritare asnje politikan nuk u ul dhe te analizoi fjalen e sekretarit te shtet amerikan qe perfaqson vertet demokracine ne bote dhe qe eshte dashamires dhe miku me i shtrenjte per ne shqiptaret , tregon se klasa politike ne Shqiperi nuk don te ndergjegjesohet dhe te ece ne parimet e demokracise reale dhe jo imagjinare.Demokracia reale eshte kur ti degjon zerin e popullit tend dhe bashkebisedon me te per te gjetur rruget me efikase me dale nga kjo krize ekonomike dhe politike qe e ka pllakosur Shqiperine .Asnje reforme urgjente qe duhej te benin si ndryshimi i sistemit zgjedhor qe eshte a-ja e demokracise ku partite te kandidojne te barabarta , deputetet me emra si dhe presidentin ta zgjedhe populli.Te respektojne dhe diasporen se ajo

Albanian History
tike nga te dy palet por qe vullnet politik nuk ka sepse jane brymosur me idete komuniste te komandimit perjete dhe jo kush punon per popullin ka te drejten te drejtoi ate.Kjo mefshtesi komuniste qe na ka mbetur dhe pas 23 vjetesh po reflektohet dhe sot ku ne vend te mendohet se si te dale nga kjo vorbull pasigurie te jetes, te varferise po vazhdohet me mynyra te tjera por qe forma po ndryshon

I N S I D E T H I S I S S U E :

letter Kosove Erisa Xhaxho, Palok Traboini, Fitim RIfati, Raimonda Moisiu, Vullnet Mato, Xhelajl Zeneli Vasil Tabaku, Ilmi Tahiri

Faqe 1,3 Faqe 1-28 Faqe 2-3, 4-5 Faqe 5-7 9, 12 Faqe 6-7 7,-9, 10-14 17-19 Faqe 30

Kosov, urime 6 vjetorin e Pavarsis! Shkruan, Nehat Hyseni vijon fq.5


Kosov, urime 6 vjetorin e Pavarsis! Shkruan: Nehat Hyseni Atmosfera e kremtimit t 6 vjetorit t shpalljes s Parsis s Kosovs ndihet kudo n Prishtin. Sheshi Nna Terez sht zbukuruar si asnjher m par, kurse nga mediat paralajmrohet program i ngjeshur i manifestimeve anemban Kosovs. Lugina e Preshevs e psoi rnd zemrimin e Serbis pas shpalljes s Pavarsis s Kosovs. Por, problemet dhe paknaqsit shoqrore jan akumuluar dhe krcnojn me shprthimin e bombs sociale, meq Kosova mbeti akoma vendi m i izoluar n Europ, me skandale shoqrore e korruptive nga m t ndryshmet. Gzuar Pavarsin! Shkurti sht muaji i kremtimit t Pavarsis s Republiks s Kosovs, kurse nntori i Pavarsis s Shqipris. T gjithve na kujtohet ajo dit shum e ftoht e 17 shkurtit 2008, kur me padurim e pritm momentin m t gzuar t jets son, t gjith shqiptart kudo q gjendeshim, duke qen n kulmin e euforis dhe gzimit t pafund q ishim dshmitar t brjes s historis. Skenat e shpalljes s Pavarsis s Shqipris 96 vjet m par, m 28 Nntor 1912 n Vlor, t cilat i kishim pare sa e sa her n filmin m t dashur pr ne Nntori i Dyt, sa q ato skena na dukeshin si reale, e kurrsesi si skena nga filmi artistik. Krenaria dhe gzimi ndr shqiptart nuk kishin fund. Atyre nuk i pengoi acarri i madh dimror q t udhtojn dhe t qndrojn tr ditn deri natn von pr ta shijuar at moment historik, duke e ndjer veten fatlum q edhe ne kishim fatin, ashtu si turma popullore e shqiptarve n Vlor, q t kemi far tu tregojm gjeneratave t ardhshme, q edhe ata t krenohen se kishin nj njeri t vetin t parnishm n at moment historik. Edhe shqiptart e Lugins s Preshevs ishin

Adresa Anetaresimi

P a g e

O u r

W o r d s

BANKING RISK MANAGEMENT IN ALBANIA IN THE CONTEXT OF THE GLOBAL FINANCIAL


BANKING RISK MANAGEMENT IN ALBANIA IN THE CONTEXT OF THE GLOBAL FINANCIAL CRISIS MA. Erisa Xhaxho management. . RECOMMENDATIONS 11.Jorion, P. (2000), Risk management lessons from Long-Term Capital 12. Management, in: European Financial Management, Vol. 6, no. 3, 13.Neary to retire as Financial regulator." RTE 2010 14.The Greens call for Stronger finance regulator." Rte. 2011 15.From Wikipedia, the free encyclopedia 16."Stocks slide Despite reassurances". BBC News. 2011 17."Hansard". Hansard.2010 18.Retrieved on 2008-2010. 19. Capital base of HSBC UK strengthened, 9 October 2008 20.Standard Chartered welcomes UK Government announcement8 October 2008 Problematikat e tregut t puns n Shqipri ... Studente Doktorature Erisa XHAXHO ABSTRAKT Tregtia ndrkombtare sht cituar si nj burim i zgjerimit t pabarazis s pagave n vendet industriale. Provat e mparshme empirike mbshtesin kt pretendim duke treguar nj efekt n t cilin, rritja e eksporteve anon krkesn ndaj firmave t cilat eksportojn dhe punsojn nj pjes relativisht t madhe t puntorve me kualifikim t lart nga grupi i firmave t cilat nuk eksportojn. Argumentoj se, prve ksaj, ka edhe nj efekt ku, n mesin e firmave eksportuese, ka nj rritje t rndsishme t pagave pr puntort me kualifikim t lart dhe nj zbritje t pagave pr punonjsit me kualifikim t ult. Rritja e vazhdueshme e pabarazis ,vjen si rezultat i politiks s ushqyer si rezultat i zgjerimit t vazhdueshm t eksporteve nga vendet me paga t ulta . Ndoshta m s shumti , n rastin e Shqipris argumentoj pikpamjen, se tregtia sht shum e vogl pr t ndikuar n mnyr t ndjeshme. Studimi sht i bazuar n lidhjen pundhns -punonjs n disa kompani, i cili ofron informacion t detajuar mbi puntort dhe kualifikimet N kt studim do t gjejm se ka nj rritje t konsiderueshme t eksportit t pagave pr puntort n dy kategorit me aftsit m t larta dhe dshmojm pr nj zbritje t pagave t eksportit pr puntort me kualifikim t ult . HYRJE Shqipria vazhdon t mbetet relativisht e varfr dhe e pazhvilluar .Procesi i privatizimit n mnyr t konsiderueshme ka reduktuar kapacitetin industrial t vendit. Privatizimi n bujqsi ka prfshir deri tek fermat shtetrore dhe ndarjen e toks n parcela t vogla pr familjet individuale , edhe pse kjo sht ende nj problem i hapur n cshtjet ligjore mbi pronsin e toks. Investimet e huaja direkte ( IHD ) mbeten n nivele t ulta , midis 3% dhe 5% t PBB-s Ekonomia , sht e karakterizuar nga ndrmarrje t vogla,e mikro n nj shkall 94 % dhe n nj shkall t lart t informalitetit n ekonomi . Rritja e punsimit, niveli ekonomik dhe prmirsimi i standardeteve t jetess do t varen pjesrisht nga shfrytzimi i mundsive pr zhvillim n sektor t till si bujqsia , turizmi dhe prodhimi . Kjo do t krkoj prgatitjen dhe zbatimin e politikave n sektor kyc,

It takes for Diaspora to get to the bottom of the truths & billion $ theft hiding in UK account
Perse se burgosni apo Rama ka bo Pazar dhe t nxjerr si preteks...

Ligji 7501 shkaterron pronen dhe e vetmja gje qe degjoet eshte se po pagove Linda Xhillari Rama gruan e disate te E. Rames do te zgjidhesh punen e prones tende te trasheguar.Pazar I larte I kesaj femre.

People in Elbasan Albania protesting for their livelihood of driving minibuses Whats next children and extremist joining?

Sudentet ne kosove ngrejn zerin por asnje nuk I degjon? Cfare Lesson # 5 If youre not holding your local repduet te bejne me tej keto te rinj? resentatives accountable than more than 4 will A duet tu pergjigjen me gjuhen e continue to die.A lesson for the families of the te kaluares?

DEAD did he die in vain?

dead...

Autoqefalia Ortodokse Shqiptare, shprehje e lart e atdhedashuris


Autoqefalia Ortodokse Shqiptare, shprehje e lart e atdhedashuris Nga Daniela BONI Autoqefale Ortodokse Shqiptare sht nj demonstrim i institucionalizuar i besimit ortodoks tradicional shqiptar, i cili erdhi si nevoj e kohs, pr shkak t presionit t kishs ortodokse greke, e cila edhe sot e ksaj dite mban t mbyllur n sirtart e saj Statutin e Shenjt t miratuar q n vitin 1922 nga patriott ortodoks shqiptar n inagurimin e saj n qytetin e Beratit. Misionart m n z t saj jan Fan Stilian Noli dhe dhjetra besimtar ortodoks, prfaqsues t inteligjencs shqiptare t kohs, t cilt nn frymn kombtare bn fakt nj tradit shumshekullore t popullit ton n rrugn e besimit fetar. Jan kta mmdhetar q n vite kan dhn nj kontribut shum t muar n lvizjen kombtare shqiptare, n mbrojtjen e saj, duke dshmuar lidhjen e saj shpirtrore me kombin dhe shqiptarizmn.Berati, ky qytet i lasht shum shekuj para Krishtit, nj nga qytetet m t lashta t Evrops, jep provn m t lart t mbrojtjes s autoqefalis, t besnikris kombtare n ruajtjen e vlerave nga vet besimtart ortodoks beratas n Luftn e Dyt Botrore, t cilt me sakrific njerzore ruajtn prej ekspeditave naziste Kodikt e Shenjt t Beratit. N kt akt kombtar u vran shum njerz besimtar, q kto vlera t mdha kombtare t mos binin n duart e gjermanve. Sot Shqipria krenohet me kto vlera prpara tr bots s qytetruar, si nj vend q edhe n lashtsi sht drejtuar me ligje e kode kushtetuese. E formuar n 12 shtator t vitit 1922, ajo e ushtroi autoritetin e saj n territoret shqiptare, duke i rezistuar me shum dinjitet presionit, dhunimit deri n vrasje t klerikve shqiptar prej kishs ortodokse greke, e cila sipas gjykimit t saj paradoksal, pretendonte se kudo ku ka ortodoks ata jan grek. N kt kuadr, duke vlersuar kt dokument autentik, sht e nevojshme q do besimtar t veproj n mnyr atdhetare, duke br t njohur do dokument t ksaj natyre dhe duke i br ato pjes t pandar t trashgimis son tradicionale kulturore e fetare. T tilla objekte pranojn dhe dshmojn mbi aktivitetin atdhetar t mmdhetarve shqiptar edhe n besimin ton ortodoks.Nprmjet dokumenteve t tilla, arrijm t kuptojm se Kisha Ortodokse Autoqefale Shqiptare ka vepruar n mnyr institucionale, duke vlersuar koh pas kohe kontributet e besimtarve t saj n interes t Shqipris. Kjo pasuri kombtare dshmon edhe nj here se, ortodoksit shqiptar nuk jan grek. Askush nuk mund t dyshoj n etnicitetin e tyre edhe pse ky element shpirtror i shfaqjes s tyre sot po goditet me dinakri nga segmente antishqiptare brenda drejtuesve t Kishs Ortodokse Shqiptare. Ne tashm dim se Autoqefalia ortodokse shqiptare ka pasur Statutin e saj t Shenjt. Ka ardhur koha q ai t dal n drit t diellit. Uzurpimi i postit t drejtimit t Kishs ortodokse Autoqefale Shqiptare nga njerz me kombsi greke, si n qendr dhe Metropilitin e Gjirokastrs,

V o l u m e

5 ,

I ss u e

5 5

P a g e

Shqiptaret ne Kosove nga te tere anet per te mbrojtur te drejtat e tyre

KOMUNIKIM I HAPUR ME TE GJITHE BASHKEATDHETARET E MIJ SHQIPTARE .


eshte gjaku dhe zemra e shqiptarise.Duhet te kete ndryshime qe deputetet te kandidojne me emra jo me parti se kemi diktature ku kryetari i partise vendos klientelen e tij dhe jo te aftet qe do te drejtojne kombin ( sic ka ndodhur nga 2008 e kendej ) si dhe te anullohet ligji famekeq 7501 dhe me i keq se ligjet diktatoriale hoxhiste ku ua moren token me dhune ish pronareve .Dhe sot po ndiqet e njejta gje por me forma te tjera.Anullimi i ketij ligji i hap hapsire diaspores dhe ish pronareve te investojne ne trojet e tyre dhe jo tua beni peshqesh te huajve dhe ish pronaret ti lini me gisht ne goje sic thote populli pa pronen e tyre muhaxhire neper bote.Edhe me keq dhe kur ato me nje biznes te vogel mundohen te mbajne familjen na dalin harpagonet serish nen petkun e partise dhe qeverise "ne ndihme te sigurise se popullit " ,kur popullit po i fusin thiken ne fyt duke u marre dhe frymen e fundit buken e gojes se femijeve dhe po i kthejne ne skllever te tyre duke vendosur "autobuze lluksoze " nder kohe qe populli kerkon buken e gojes vende pune qe do te ishte me mire qe keto para kushdo qe i ka (kuptohet politikane jane ato qe kane grabitur popullin dhe kane ndertuar vila lluksoze ne pronat e ish pronareve )le te ndertojne fabrika per ate ka nevoje populli te kete prodhim ne vend dhe te hapin vende pune dhe jo te mbyllin vendet e punes dhe te lene mbi 50 mije njerez pa bukene gojes .Kjo zoterinj qeveritare nuk eshte politike sociale por politike diktatoriale .Doni apo s'doni ju , protestoni apo jo ne do te bejme cte duam se kemi dhe gurin dhe arren ne dore.Por zoterinj keto nuk jane ligjet e demokracise ku i forti fiton ,keto jane ligje diktatoriale qe ndryshojne ne thelb nga ato demokratike .Prandaj para se te vendosni dicka ne dem te popullit ( kam parasysh autobuzet qe rane ne Himare dhe ne qafe Krrabe , se te tilla jane rruget ne Shqiperi qe nuk ka siguri jete ,sepse rruget nuk jane si ne USA apo ne bote te siguruara )analizojini veprimet me gjere jo ne dobi te xhepave te qeveritareve apo klienteles se tyre por ne dobi te popullit se ai ju ka sjelle ne ato karrike.Nese protestat e shofereve te fugonave8+1 do te vazhdojne dhe ju nuk do te dilni publike te deklaroni (jo thike me dy presa do ti shikojme ligjin egzistuesetj, etj ,) por te flisni hapur kllir, kthjellet me popullit se do ti mbajme apo jo fugonat 8+1 , dhe ne ne diaspore do ti perkrahim keto protesta se po shkelen te drejtat e njeriut duke i dhunuar atij nlirine qe eshte aq e shtrenjte dhe duke i kthyer ne skllever te politikaneve biznesmene duke u eleminuar lirine , ate qe eshte e shtrenjte ne bote.Zoterinj qeveritare , zoterinj deputete duhet me korrektesi dhe me dinjitet te respektoni votat qe iu dha populli dhe duhet te shkoni ne zonat qe moret votat dhe te bashkebisedoni me qytetaret dhe te ngrini zerin tuaj ne parlament jo te lejoni kriminelet qe i vrane popullin me 21 janare te behet viktima te mbroje popullin.Sot me shume se kurre zeri juaj ne parlament duhet te jete i fuqishem per te mbrojtur dinjitetin dhe respektin qe populli ju dha voten.Sot ju duhet te jeni tek protestuesit e zones suaj te uleni te bisedoni dhe jo te lejoni disa persona qe duan te shfrytezojne politiken me mbush xhepat e tyre dhe me varferuar popullin .Sot zoterinj deputete duhet fjala juaj ne ndihme te popullit .Nese ju nuk do ta beni atehere populli do te bashkohet jo rreth krimineleve qe po mundohen te shfrytezojne lajthitjen e qeverise ne keto vendime , por rreth jush

Baki Ymeri, Majmunizmi maqedonas dhe shqiptart e Reks shqiptare


Baki Ymeri: Majmunizmi maqedonas dhe shqiptart e Reks shqiptare BAKI YMERI , m prgzonin pr t vrtetn q fola. Un e kam ditur se sht ashti, edhe dokush tjetr e ka ditur, mirpo shtja sht se duhet t dftohet. Gjeneratat e reja q lindin duhet ta din kt. Tash dokush e ka t drejtn e vete se si ndihet, mirpo sht mir t dihet kjo. Edhe lum prej perndis e arrita kt dit q ta them kt t vrtet, vazhdon Manojlovski. M thon se si sht e mundur q Branko t bhet shqiptar Misioni i tij nuk sht dhe aq i leht. Edhe pse i vendosur ta on pun deri n fund, nuk fsheh brengn se disa shtje jan aq t koklavitura sa rnd mund t rikthehen n binare. Kjo sht nj pun e thell dhe se di se sa do t sensibilizohet opinioni, bhet fjal pr asimilim, ka martesa t prziera mes religjioneve dhe nacionaliteteve, shum rnd sht t ndrrohet dika. Mirpo kjo porosi pron drit, t dihet e vrteta dhe se ku i kan rrnjt e veta. Ato t vegjl q lindin tashti duhet ta din kt. Jan t pakt ato njerz q e din kt t vrtet. N nj ndeje me disa t rinj vitin e kaluar, ishin shum 12 veta dhe t gjith t ksaj ane, u thash se neve ktu nuk kemi ditur maqedonisht, ato habiteshin me kt q ua thash, bile njri nga ato tha q kjo ska rndsi. Ua ktheva prgjigjen se kjo ka shum rndsi. Kishte dhe t till q u pajtuan me kt q thash un dhe krkonin ta din t vrtetn e ksaj pune. Tashti se do t ket efekt kjo punn, nuk mund ta di, ama nj gj e di shum mir. Ashtu si m tha nj profesor i historis, nse dshiron t ecsh 1 mij kilometra, lypet t nisesh nga metri i par, ku do arrish nuk dihet, mirpo je nisur. Edhe ky mesazh i imi sht nisur pr diku e tashti ku do arrin nuk e di. Mirpo, jam shum i lumtur q perndia ma mundsoi dhe q marr mbshtetje nga gjith ju q t dal n shesh dhe t evidentohet diku kjo e vrtet. Un nuk zija bes se do ta shoh kt dit, mirpo ja q erdhi. Shum veta m thon se nga ti Branko Manojlovski bhesh shqiptar, mirpo ne realisht ato jemi, potencon Manojlovski. mes veti se kush jan. Thon q jan kushri mes veti e jo se vllezr. Ky sht rast i vrtet. Kjo Konvertimi dhe asimilimi realisht shum na ka dmtuar, sepse shkonim Konvertimet dhe asimilimi i nj pas religjionit dhe jo pas pjese t mir t popullats shqipkombit si n fakt jemi. tare, ai e sheh me sy kritik edhe nga Do t duhej t ishte ashtu roli q ka luajtur religjioni. Edhe si tha Pashko Vasa: Mos pse shpreh simpatin e tij pr shikoni kisha e xhamia, njerzit e fes, nuk ngurron t thot feja e shqiptari asht shqipse pikrisht ndasit mes njerzve n taria. Ta dgjonim ne at, aspektin fetar, kan ndikuar q vlla nuk do t kishte problem, me vlla t shihen me sy tjetr, gjith do ishim shqiptar, madje edhe t ndihen ndryshe nga mirpo nuk e dgjuam dhe njri-tjetri edhe pse kan qen t nj u bm turq e kaur. sht gjaku. N fakt, fajin nuk e ka koha pr vetdijesim, t askush, por edhe e ka gjithkush. Ma dihet e vrteta se e vrteta problem i madh ka qen religjioni. sht po aq e mir sa edhe T m falin hoxhallart dhe e rnd. Dikush m popriftrinjt se kam respekt t madh rositi se mos po t vrasin, pr ato dhe z bes n perndi, por kujdes. Un ia ktheva se vrtet ka pasur paragjykime, ishin t mua mund t m vrasin, pashkolluar, thirreshin turk e kaur. por jo edhe t vrtetn, Kjo bri shum dm t madh. shton Manojlovski. Thirreshim mes veti, erdhi ky turku ose erdhi ky kauri, a ishim N Kinic, gjithka vllezr, shton Manojlovski, i cili frymon shqip duke prshkruar nj rast t vrtet q ka ndodhur para do kohe n nj Dy kullat e ngritura n fshat t Reks s Eprme, mundohet oborrin familjar, jan t dshmon at q e pohon, tipike shqiptare. Dyert, origjinn e t parve. dritaret dhe do element tjetr i vendosur n kullat N fshatin Senc ka nj dru arre, e familjes Manojlovski edhe arrat qndroj gjat, 2 apo 3 burojn nga tradita e qind vjet, n at arr kan shkuar vjetr shqiptare. Nga Muhamedi dhe Marku ta mbledhin, vizita e br te familja kan qen dy vllezr. Ato vaManojlovski, rreth e mban zhduan drejtimet e tyre t jets dhe shtpis dhe fshatit, do harruan se ka jan. Pas nj kohe u gj frymonte shqip. Kjo kujtohet fjala e t parve, t kthehen dshmon q banort q srish tek arra pr ta mbledhur. nuk u shprnguln nga Takohen n vendin e vet dhe pyeten vatrat strgjyshore t ksaj krahine, me nj fanatizm t papar i ruajtn shenjat dalluese t kombit shqiptar. E ruajtn gjuhn jo vetm n shtpit e tyre, por edhe n ritet dhe besimet fetare. Mesha jepej n gjuhn shqipe, madje edhe pas shum tentimeve pr asimilimin e tyre gjat gjith kohs. Fshati Kiinic sht nj nga 18 katundet e lugins s Reks. Reka konsiderohet si krahin e Dibrs, e cila sht ndar n Dibrn e Poshtme dhe n Dibrn e Eprme. Nuk ka marr bilet kthyese pr n SHBA N vitin 1969, Branko Manojlovski vendos t shprngulet nga vendlindja duke udhtar drejt ikagos s Shteteve t Bashkuara t Ameriks, ku dhe aktualisht sht duke jetuar familja e tij. sht baba i tre fmijve, dy djemve dhe nj vajze, q t tre kta t martuar. Manojlovski sht gjysh i gjasht niprve dhe mbesave. Pas pensionimit, thuajse pjesn m t madhe t vitit e kalon n vendlindje. do vit biletn kthyese e ka marr pr 6 muaj afat kthimi, sivjet nuk ka vepruar ashtu. Ka ardhur me bilet, por vetm pr nj drejtim. Thot se ka vendosur t qndron m tepr se viteve t tjera. Branko Manojlovski sht edhe kryetari nderi i shoqats Josif Bageri me seli n Tetov, e cila jav m par mbajti t parin simpozium shkencor kushtuar veprs s ksaj figure. http://www.rrokum.tv/?page=1,22,2451

Manastiri Shn Biguri Dibr, sht i shqiptarve Branko Panov sht historian i Maqedonis i cili e ka shkruar Historin Mesjetare t Maqedonis dhe ai vet duke u bazuar n dokummentet arkivale vrteton se Blazhja dhe maqedont e tij kur erdhn n Ballkan e pranuan krishterizmin nga shqiptart (Arbrit) dhe m von, shqiptarve ua uzurpuan edhe kishat, sepse kta erdhn nga Karpatet si egrsira, pagan dhe t pa fe. Pasi sht djegur e shkatrruar nga sllavt, Shn Biguri sht rindrtruar n vitin 1018, prsri nga arbrit n kohn kur Kisha e Krishter ishte ndar n ate t Perndimit me qendr n Rom dhe t Lindjes m qendr n Konstantinopol. Ky ka qen kaprcimi i sh.X-XI kur trevat shqiptare ishin nn juridiksionin kishtar t tri kryepeshkopatave: Naupaktit, Durrsit dhe Ohrit. Kjo e fundit edhe e prmblidhte numrin m t madh t peshkopatave shqiptare dhe kishte nn vete edhe selit peshkopale t Prizrenit,Shkupit, Dibrs, Krovs, Prlepit, Devollit, Kolonjs Manastiritt etj.

P a g e

O u r

W o r d s

UDB-asht, UP-asht (vijon)


Shum aktivist partiak, q ishin puntor fizik, sot jan udhheqs katedrash dhe tituj akademik sipas prkatsis partiake. ligjrues n UP! Grat e politikanve, N Prishtin moti koh flitet se partiakt madje edhe ato t cilat ishin m t dobtat pas lufts morn diploma fakulteti, e gjenerats, sot jan ligjruese me tituj magjistratura e doktoratura, madje pa e akademik. Dhe ato n kt hapsir t pasur t kryer as shkolln fillore! Diplovogl kosovare dihen me emr dhe mat dhe titujt akademik u ndan n mbiemr. Tani njerzit pyesin: Si do t prmasa trishtuese, duke krijuar profesoprfundoj e gjith kjo? Druaj se do t r universitar edhe ata t cilt akoma zgjas dorheqja e rektorit Ibrahim Gashi. nuk kan arritur t'a msojn si duhet as Dhe do dit e do or vetm sa do ta alfabetin e gjuhs shqipe. zgjas agonin kosovare, duke e br "Analfabetizmi akademik" sht fenornien e tij edhe m t rrezikshme, meq men i prodhuar nga politika dhe politika- i afrohet aktivizimit t "bombs sociale", nt q aktualisht qeverisin shoqrin q do t kishte pasoja t paparashikueshkosovare. Profesor universitar sot me, ashtu si n Bosne, ku po digjen flak kemi n Kosov t nivelit t nj bariu. edhe ndrtesat e institucioneve m t larta UDB-asht, UP-asht shtetrore: t Kryesis, Parlamentit dhe Qeveris. Paknaqsia shoqrore dhe mllefi i shoqris kosovare nga korrupsioni i pushtetit krcnon me nj shprthim marramends q do t kishte pasoja t pariparueshme dhe katastrofale. Sigurisht se edhe fmijt e dijn se rnia e rektorit Gashi do t shkaktoj edhe rnien e Qeveris dhe shpalljen e zgjedhjeve t jashtzakonshme. Por, do t ishte e keqe m e vogl sikur kjo t ndodh sa m par. Sepse, druaj se energjia e akumuluar (negative) e bombs sociale mund t shprthej n do ast. Kurse, neve na mbetet t meditojm se, vall, kush i solli m tepr dme shoqris kosovare, UDBasht e djeshm apo UP-asht e sotm?

Biggest Heist on private land continues to happen in Albania...How can they, the Albanian politicians sell someone elses land??

Nga Skender Braka Nj libr p Arbrit. Kushtuar Gjon Buzukut (vijon)


ktheu prgjigje plaku Dragobil e m pas si u kthye nga famullitari, pyeti : - Po ju si mendoni at ? - Nj mndje e zmruar Marash nuk sht vese nj mndje e dobt. Kush krkon, e gjen t vrtetn miku im, prandaj zoti yn i madh q sht n qiell i ka dhn atij mndjen dhe e ka paisur me t gjitha 'i duhen. Kujto Krijuesin tnd n ditt e rinis sate, para se t vijn ditt e kqija dhe t arrijn vitet pr t cilat ke pr t thn: "Nuk gjej asnj pyrti plaku Dragobil. knaqsi n to". Beso n zotin tnd, sepse zoti sht i drejt, dhe At Buzuku kryqzoi duart prpara shpirti i tij e urren si t gjoksit, pastaj me dorn e majt shtrnpabesin ashtu dhe at q do dhunn e goi fort mbjell kobn e zez. Ati yn q mbretron mjekrrn, sikur donte ta coptonte. Vetm n qiell dhe n tok. U bft vullneti yt zri i plakut e solli n vete. burin force, besimi dhe mirsie! - Kaher nuk kam arrit me e kuptu, - i - Kaher e vrteta zhytet thell at. Zhytet e krkush nuk mundet me e qit prej atyre thellsish,deri dits q kalbzimi ta bj t dukshme n siprfaqe. Por mndja ma thot se deri ather: a thua do t kaloj do koh e gjat? . Plaku Dragobil tundi kokn dy a tri her, sikur donte t shprehte habin e vet pr paturpsin dhe krimin q kishin br jo vetm ndaj Vuksanajve, por edhe ndaj Marash Nikollit, pastaj tha : - Duhet ta marrim me qetesi kt pun Marash. Boll bukur e tha at Buzuku.. Nj mndje e zmruar nuk sht vese nj mndje e dobt. Ma s pari duhet me ba nderet ashtu si i kan hije burrave t mnur t ktyre maleve. Nse pr kt t ndier nuk ka vnd n famullin e at Buzukut, nuk besoj se nuk duhet t mos ket vnd as n kullat e Nikollve. - Burr i mnur i Fushs 1) ( Fusha....ose Thethi i sotem.) Shtpia e zoti sht dhe do t mbetet e hapur pr t gjith krijuesit e tij. Plaku Marash di ta bj zgjedhjen e duhur. Bogdan Doroshi ishte larguar disa hapa m tej dhe tashm dukej sikur rrinte i heshtur dhe me nj pamje krej t qet, thuajse asgj nga gjith ajo q kish ndodhur nuk i bnte kurrfar prshtypje. Asnj grim nuk ndryshonte n fytyrn e tij dhe kjo pr udin e plakut Marash, n vnd q ta turbullonte famullitarin kur ia hidhte syt, i dukej sikur dhe ai thithte dika prej asaj qetsie ndonse t paqndrueshme. N fytyrn e rreshkur t plakut kishte rn prsri ai tis i panjohur dhimbjeje dhe trishtimi, q e bnte sa t prhumbur, aq dhe t pakuptueshm. Nuk ia hidhte m syt famullitarit. Kuvendonte me t si me nj njeri t largt, shum t largt truprisht, por q ishte me mndje dhe me zemr aty, pran zemrs s tij. Pas pak ashtu gati i paprqndruar e i prhumbur hodhi n fillim syt nga kulla e

ARISTIDH KOLA DHE SHTYPI SHQIPTAR nga Arben Llalla


Testamenti vjetr. E dim shum mir se vazhdimisht ka Nga Kristo ZHARKALLI ekzistuar nj tension mjaft i madh n marrdhniet greko-serbe, qysh n kohn Nga Arben LLALLA e Stefan Dushanit, i cili i kishte shtrir kufijt e shtetit serb deri n Thesali, keq n shtetet etnocentrike historia (Farsalla). Ne gjithashtu i njohim edhe zakonisht shtrembrohen. Lidhjet synimet q kan serbt n drejtim t detit tradicionale ndrmjet Greqis dhe Egje... Shqipris duket se jan harruar nga M shtyu pra, t shkruaj kt libr fakti se shteti zyrtar grek dhe populli sht disi parashikoj nj rrezik pr atdheun tim, i orientuar. Pas nj propagande t Greqin, nga kjo miqsi e madhe me tmerrshme q sht br vitet e fundit, Serbin dhe nj rrezik me pasoja t papopulli i ka konsideruar serbt si korrigjueshme pr marrdhniet greko vllezr, ndrsa kjo nuk rezulton as nga shqiptare. Kt u prpoqa ta argumentoj historia e re dhe as nga historia m e duke shkruar librin Greqia n kurthin e serbve, pra, se si historikisht nuk sht e mundur q Greqia ta konsideroj motr dhe mike Serbin, dhe, s dyti, ekzistojn lidhje historike e shpirtrore ndrmjet Greqis dhe Shqipris, dhe pikrisht kto lidhje duhet t inkurajohen. Un besoj se, prej Milosheviit dhe kliks q qeveris sot Serbin sht br nj prpjekje djallzore pr ta trhequr Greqin n nj loj aventureske dhe sebepi pr t hyr Greqia n kt loj sht rreziku i krijimit dhe i njohjes nga komuniteti ndrkombtar FYROM. Tani, duket se ka nj lloj ndryshimi t qndrimit t shfrenuar proserb t Greqis. Pas katr vjetsh pritjeje t zgjidhjes s problemit maqedon, udhheqja politike greke e pa se ajo ka i kishte premtuar Miloshevii, pra se do ta zgjidhte ai vet problemin maqedon, nuk u realizua. Pas ktij zhgnjimi, kursi u ndryshua dhe u hy n rrugn e gjetjes s mirkuptimit me Shqiprin. Mirpo, aktualisht Miloshevii dhe serbt po afrohen me Shkupin, prpiqen q ta inkuadrojn dhe FYROM n Jugosllavin e cunguar. Pr fat t keq, krahas atyre q duan sinqerisht marrdhnie t mira me Shqiprin, sot n Greqi ekzistojn dhe disa qarqe t shfrenuara antishqiptare. Kta prpiqen t konkretizojn planin m t fundit q Miloshevii ka propozuar Greqis, nj bosht ndrmjet Beogradit, Shkupit dhe Athins. Uroj q ky bosht t mos krijohet dhe Greqia ta ndryshoj kursin e vet n kah m pozitiv, se, po t krijohet ky bosht, do t ket edhe m shum

V o l u m e

5 ,

I ss u e

5 5

P a g e

Kosov, urime 6 vjetorin e Pavarsis! Shkruan, Nehat Hyseni vijon fq.28


pjes e atij evenimenti, t cilt i gzoheshin ktij momenti, edhepse ata kishin mbetur jasht ktij shteti, n mshiorn e shtetit gjakpirs e antishqiptar, ashtu si iu gzuan shqiptart e Kosovs shpalljes s Pavarsis s Shqipris n vitin 1912, edhepse vet kishin mbetur jasht atij shteti kombtar. Shqiptart e Lugins s Prershevs gjenin shpresuar se tani, meq ishin formuar dy shtete shqiptare n Ballkan dhe ishte shtuar fuqia nmgushllim nga kjo situate duke kombtare shqiptare ppr ti mbrojtur pjestart e vet jasht shteteve am. Represioni i Serbis ndaj Lugins Menjher pas shpalljes s Pavarsis s Kosovs, m 18 shkurt 2008 Serbia i ndaloi t gjitha librat, tekstet shkollore dhe shtypin ditor nga Kosova pr shqiptart e Lugins s Preshevs, duke e sjellur n vshtirsi t mdha ekzistenciale arsimin shqip n ato troje dhe duke e izoluar kshtu kt pjes t gjeografis shqiptare nga trungu kombtar. Terri informativ ishte u vendosur mbi ata shqiptar t mjer, t cilve nuk iu lejuan as gazetat n shqipe nga Kosova! Kurse, arsimtart dhe nxnsit shqiptar jan t detyruar q 6 vjet pas shpalljes s Pavarsis s Kosovs, t msojn nga strfotokopjimi i shumfisht i teksteve t vjetra msimore t msojn.njsit msimore. Pastaj, shqiptarve t Lugins iu morn edhe ato pak t drejta t njeriut, sepse pr t drejta kombtare t shqiptarve n Lugin, as q bhet fjal! Varfria ekonomike e shkaktuar nga mosprfillja e shtetit t Serbis pr t investuar aty, ka marr prmasa t alarmante! shqip n Lugin, q ka mbetur pa kurrfar ndihme dhe mundsie pr t mbijetuar, habia m e madhe ishte se Kosova n vend t ndihms s shumpritur, kishte vendosur barriera t paimagjinueshme dhe t pabesueshme pr regjistrimin e studentve nga Lugina n Mospranimi i diplomave t universiteteve t Kosouniversitetet e Kosovs, duke u vendosur atyre vs ka br q t rinjt e diplomuar ta lshojn kuotat famkeqe dhe antishqiptare. Praktivendlindjen dhe t shprngulen kryesisht n KosoN kto rethana jonjerzore t shkaktuara kisht, Kosova ua kishte mbyllur dyert e v. nga regjimi antishqiptar i Serbis, shqiptart universiteteve t veta shqiptarve t Lugins s Ekzodi e Lugins s Preshevs i kishin orientuar Preshevs. Ndrsa t tjert q nuk kan diploma, kryesisht ia shpresat e veta kah Kosova dhe Shqipria. Universitetet e Tetovs dhe t Shqipris si kan msyer Europs, duke krkuar azil ekonomik shptim dhe duke u vendosur, ata q kan fat q mos tI Por, mjerisht, sado e pabesueshme t duket, kthejn n vendlindje, vendosen n kampe t prata u zhgnjyen , madje shum rnd, n dy Po t mos ishin Universitetet e Tetovs, si dhe bashkta me t shprngulur t tjer t t gjitha shtetet e veta kombtare! hapja zemrgjer e dyerve t uiniversiteteve t racave njerzore nga Afrika e Azia. Kushtet jan Sidomos nuk mund tas kuptonin sjelljen e Shqipris, pa kurrfar kufizimesh e limitesh, jonjerzore, jodinjitoze dhe t moralshme, sepse shtetit t pavarur t Kosovs, i cili vet posa duke ua mundsuar t gjith t ineteresuarve q detyrohen q dhjetra familje t prdorin kuzhinat, kishte dalur nga vuajtjet dhe katrahurat q t marrin indeksin dhe t mos bredhin kot banjot dhe tualetin e prbashkt. kishte psuar nga po i njejti shtet ku kishin rrugve, apo t detyrohen t shprngulen azil Maskarallqet dhe jomoraliteti i ka degjeneruar t mbetur edhe m tutje t jetojn shqiptart e diku npr kampet e prmendura jonjerzore t vjetrit, kurse t rinjt dhe fmijt, t mos flasim Lugins s Preshevs. Europs. fare. far edukimi dhe far jete bjn azilantt Sepse, n vend t ndihmave t shumpritura tan, pr nj pjes t t cilve nuk jan siguruar as nga Kosova nn, pr habin e pafalshVeprimet e ktilla t Kryeministrit t kto kushte jonjerzore q i prmendm, prandaj ata me t tyre, ata trajtoheshin si jokosovar, athershm Sali Berishs, nuk do t harrohen jan ln jasht nn qiell t hapur, ku e kan pritur pra si shtetas t Serbis! kurr, sepse ai ia hapi dyert e universiteteve dimrin e ftoht n Franc e gjetiu, duke u strehuar Madje shum m mir i trajtonte Kosova pr t rinjt e Lugins s Preshevs pa hezitim nga shiu e bora nn urat e autostradave, pa kurrfar shtetasit e kombsis serbe t ardhur nga dhe me sinqeritet e dashuri vllazrore, pr kushtesh elementare pr jet. Serbia, pr t cilt siguroheshin kushte t dallim nga dredhit kalkulanteske dhe Katandisja e Lugins pas shpalljes s Pavarsis s volitshme q ishin t paimagjinueshme djallzit e kobshme e dashakeqe t Qeveris Kosovs dhe t paarritshme pr shqiptart e s Kosovs. Lugins s Preshevs, q kishin mbetur "as Pra, n kt gjendje jan katandisur shqiptart e n tok, as n qiell", t mbetur midis Pastaj, kjo Qeveri e Kosovs, pes vjet nuk i Lugins s Preshevs, pas gzimit t prmendur t kudhrs dhe ekanit. kishte pranuar fare pfaqsuesit e Lugins s tyre me formimin e dy shteteve t pavarura shqipNga njra an Serbia i (keq)trajton ata si Preshevs pr t'u interesuar pr hallet dhe tare n Ballkan, pas shpalljes s Pavarsis s joserb, q do t thot si "trup i huaj n problemet me t cilt ata ballafaqohen nn Kosovs m 17 shkurt 2008. truallin e vet, kurse Kosova poashtu i trajton regjimin antishqiptar t Serbis dhe nuk bri as Pra, e pam se si u katandis dhe u prkeqsua n si "t huaj" n shtetin e vet, meq ata nuk j hap t vetm pr ta zgjidhur problemin d mnyr dramatike gjendja e shqiptarve t Lugins jan kosovar! teksteve dhe mjeteve msimore pr shkollat s Preshevs me masat represive q i ndrmori Kuotat famkeqe shqipe t Lugins. Serbia si reagim hakmarrs ndaj aktit t shpalljes s Taksat kufitare si plakitje shtetrore Pavarsis s Kosovs pa plqimin e shtetit serb, Ndrkaq, prkundrejt nevojave t mdha qysh m 18 shkurt 2008, pra t nesrmen e shpallpr tekste dhe mjete msimore pr arsimin Nuk vonoi shum dhe kah fundi i vitit 2012 u jes s saj. Me kto masa gjendja e shqiptarve t ksaj pjese t Shqiptaris u rrezikua dhe u ndrlikua skajshmrisht, duke e vn realisht n pyetje ekzistencn e tyre n trojet e veta strgjyshore. Shpresat kah Kosova e Shqipria

MARRZIA E KADARES - VSHTRIM N 78 VJETORIN E LINDJES Es nga THOMA NOTE


MARRZIA E KADARES VSHTRIM N 78 VJETORIN E LINDJES Es nga THOMA NOTE t sillte humbjen e interesit t lexuesit. mbar botror, pa u ndikuar nga qarqet politike dhe interesat pragmatiste franceze. uditrisht, megjithse vazhdimisht ndr vite Kadare ka qndruar midis kandidatve m t lakuar, pr t marr mimin prestigjioz, ai u sht dhn shkrimtarve t tjer, vlerat e t cilve nuk i vm n diskutim, t cilve as u shkonte ndrmend ky vlersim kaq i lart, sikurse ishte rasti i shkrimtares angleze Doris Lesing, e cila, n pleqri t thell, ishte duke prkdhelur maokun e vet t dashur, kur i njoftuan lajmin. Kjo tregon fare qart se Akademia Suedeze nuk sht aq e pandikuar nga zhvillimet politike n bot dhe shkrimtari yn i njohur duhet ta dij kt. Kt e vrtetojn edhe fushatat sistematike t qarqeve filoserbe, brenda dhe jasht Shqipris, kundr dhnies s mimit Kadares, n prag t dhnies s ktij mimi. Nj nga rrymat q merret me shpjegimin e funksionimit t mekanizmit psiko-motorik t njeriut, i ndan njerzit n dy kategori kryesore: N t parn bjn pjes t gjith ato qenie njerzore, tek t cilat korteksi, ku jan t vendosura vetdija dhe t gjitha reflekset e fituara gjat evolucionit njerzor ndr mijravjear, mbizotron dhe mbyt t gjitha impulset e ardhura nga subkorteksi, ku ndodhen t nnshtresuara instinktet primitive. N kt kategori prfshihen pjesa m e madhe e njerzve ose, thn ndryshe, njerzit e zakonshm. N kategorin e dyt bjn pjes ato qenie njerzore, tek t cilat mbizotron subkorteksi, pra nnvetdija, instinktet. Qeniet e ksaj kategorie nuk i kontrollojn veprimet e tyre nprmjet korteksit, por i shfaqin ashtu si u vijn nga nnvetdija e tyre, prandaj njerzimi kta njerz i konsideron t mendur. Midis ktyre kategorive, ekziston nj kategori e tret njerzish, t cilt kan aktivitet t ethshm t subkorteksit, ku vlojn instinkte, ndrra, fantazi nga m iracionalet, por q e kan n kontroll t plot kt veprimtari. Ata lejojn t dal n siprfaqe vetm at pjes t llavs q u vlon n shpirt, e cila mund t kaloj nprmjet filtrit t imt t korteksit (vetdijes, logjiks). sht kjo kategori, nga e cila dalin poett, artistt dhe shkenctart; pra talentet dhe gjenit e t gjitha fushave. Padyshim, Kadareja sht nj prej tyre dhe kt e ka demonstruar me tepric n veprn e tij voluminoze, ku ndrrat, makthet, shtysat primitive njerzore, ven n lvizje at univers (do guxonim ta cilsonim kadarean), n t cilin gjen vendin e vet do gjalles e lindur dhe e evoluar n kt planet, q quhet Tok. N fund t fundit, nj nga fatet e shkrimtarit sht q, duke qen i menur, t mos e humbas thesarin e mrekullueshm: Marrzin, thot Kadare te Dialog me Alain Bosquet bot. Onufri, 1996, fq 109. m t mueshme e m t rnda deri tek gazrat pa pesh. Po t grmosh n t, do t ndjesh, q n goditjet e para t kazms, aromat nazike t poezis. Dhe sa m thell t grmosh, aq metale m t vyera do t gjesh: do t gjesh sentenca me peshn e plumbit, mendime po aq deprtuese sa rrezet e metaleve radioaktiv dhe humor e sarkazm, q ka mprehtsin dhe kthjelltsin e diamantit.

Gjith veprn e Kadares e prshkon nj ind i brendshm nga fillimi deri n fund, gj q e E, nse kto reshta e bjn t rrudhet bn at unike n botn letrare. T gjitha veprat shkrimtarin ton t madh, pr ta ngushll- e tij kan t bjn me identitetin e patjetruar, do thosha se pemt me kokrra gjuhen sueshm, por t padokumentuar plotsisht n me gur dhe se gurt e mi, nse i percepton gjuhn e shkruar, t nj kombi, q jo vetm i ka si t tilla vrejtjet e ktij shkrimi, nuk kan rrnjt n t shkuarn e lasht pellazgjike, por pr qllim t dmtojn as frutat dhe as ka ruajtur me fanatizm gjuhn e vet t zapemn e shndetshme t Kadares (gj q nafills, duke sakrifikuar, ndoshta pa vetdije, edhe sikur t doja nuk do t mund ta bja, gjymtyr t vetvetes (si te prralla e qerosit), sepse nuk ka spat q pret pem t kraduke iu prshtatur pushtimeve ushtarake e hasueshme vetm me veprn e Balzakut nga ideologjike, por duke mbetur n thelb po aq ana e dimensioneve dhe e lidhjes s pagan sa n kohn e Dionisit t kryqzuar. brendshme organike), por , duke e Marrzia e Kadares sht marrzi e prperifrazuar at (Kadaren), pr t thn se masave universale dhe ne me t drejt mund edhe vet Kadare, nga pikpamja njerzore t krenohemi q jemi popull i marr. nuk sht as m i mir dhe as m i keq se bashkkombsit e vet. Shpjegime: 1) Musine Kokalari Vepra e Kadares sht shmblltyr e 2) Shptim Gina toks q e ka pjell. N t gjen t gjitha 3) Jorgo Plaku thesaret q mban kjo tok, q nga metalet

P a g e

O u r

W o r d s

Branko Manojlovski i pari shqiptar ortodoks n Maqedoni


Branko Manojlovski i pari shqiptar ortodoks n Maqedoni . Rri kryesisht n fshat, totalisht i izoluar: nuk kam televizor, nuk kam or, lahem jasht. Dua t jem sa m afr natyrs. Fal ksaj m duket se m sht pastruar truri pr ta par t vrtetn t pastr si kristali. -Koh m par ndrmort nj aksion t guximshm, duke udhtuar kmb nga burimi i lumit t Vardarit e deri n derdhjen e tij. Si ndodhi kjo? B. M.: Interesante, qysh si fmij, pata lexuar nj libr se si nj gjeneral francez, kishte udhtuar kmb nga burimi i lumit e deri n Selanik, natyrisht pr t par rrjedhn e tij nga aspekti taktiko strategjik pr veprime luftarake. Edhe un desha t shuaj krshrin time se si e nga shkon Vardari. Sivjet i bra prgatitjet dhe me nj grup miqsh e prshkova kt rrugtimin e tij t gjat. Morm uj n Vrtok, tek burimi, nj uj t pastr, t pijshm, dhe arritm deri n Selanik. Ideja ishte edhe politike. -Pse? B. M.: Dshiruam q me at uj t pastr t shkojm deri n Greqi, jo vetm me at uj t pastr, por edhe me shpirtin, me shpirt t pastr t njerzve. Nuk sht me rndsi nse je shqiptar, maqedonas, turk, rom, bullgar apo grek. Ska rndsi. E rndsishme sht t jesh me shpirt t pastr, t jesh njeri, t jesh, komshi i mir. Dhe, kur e derdha at uj n det, thash: Dua q me kt uj t pastr t hidhen n det edhe t gjitha keqkuptimet, znkat dhe hasmrit mes njerzve e popujve. T ket mirkuptim n kt rajonin ton t trazuar. Branko Manojlovski i pari shqiptar ortodoks n Maqedoni Branko Manojlovski i pari shqiptar ortodoks n Maqedoni dhe i prkas t njjtit komunitet etnik. Ndodh kjo sepse un di t flas n gjuhn shqipe, B. M.: Kur shkova n Amerik, ather, dialektin q ma kan msuar prindrit e mi Martin Luter Kingu kishte shum pun. shqiptar, Nna Zafirk dhe Babai Manojl, -Mund t na thoni, a jeni optimist, Ather edhe e vran. Ai fliste pr ndrrn por, fatkeqsisht, nuk di t shkruaj e as t duke marr parasysh kt q ju e e tij q zezakt dhe t bardht t jen s lexoj n gjuhn shqipe. Ndaj, me kt rast quani rajon i trazuar? bashku. Edhe un kam po kt ndrr q dshiroj t them disa gjra m prmbajtsore, shqiptart, maqedonasit, bullgart, serbt, q mund ti them vetm duke i shkruar dhe B. M.: Ka vshtirsi, ka paknaqsi, grekt, turqit, romt, t gjejn gjuh t paraqitur n gjuhn maqedonase apo angleze. ama ka edhe prparime t mdha. prbashkt, t pajtohen e t mos grinden. Ju lutem, me mirkuptoni q kumtesn time Gjat ktyre 16 viteve q kur kam Nga nj kafene n Gostivar, kto dit, n gjuhn shqipe do ta lexoj dikush tjetr. nisur t vij n Maqedoni, vrej ndry- sodisja pamjen para meje: kalon nj burr Tani mbase sht vendi t shtrojm shime shum t mdha. Dikur, t me plis, nj shqiptar, pas tij nj maqedopyetjen, n dukje paksa vulgare: Mos ndoshta kishe flamurin shqiptar, t therrnin n nas me shapk, e m von edhe nj turk Josif Bageri ishte humbs n angazhimin e tij rrug, sot un e kam vn flamurin me fes. Ishte dit pazari. T gjith plot pr arsimimin dhe lirimin e popullit ton!? shqiptar te dera ime dhe askush nuk e mburrje. I thoshja vetes: Sa mir, t gjith N makroplan, nse mund t shprehem kshnguc! E shikon far dallimi sht shkojn n t njjtin treg, blejn t njjtin tu, mendoj se Josifi doli goxha i fituar, pasi ai ky? Ndryshime ka edhe n fusha t mall, thithin t njjtin ajr, pin t njjtin tani po i rikthehet Shkupit si Prmendore, aty tjera. Ato jan t mdha, por uj. Sa mir do t ishte sikur edhe ta ku n vitin 1908 pati mbajtur fjalim para rreth problemi m i madh sht ekologjia, mirkuptonin njri-tjetrin, t gzoheshin 3.500 shqiptarve, duke ua kushtuar edhe nj papastrtia. Ne nuk po e kuptojm s bashku?! M duket se shtrngimi i poezi. Kurse fitoret e popullit t tij, pr t kt. Ne luftojm, pr Shqipri, duarve apo dhe prshndetjet n rrug, cilin u angazhua me tr qenien mendore dhe Maqedoni, Bullgari, pr Greqi, kurse sikur flasin se ndryshimi do t ndodh. fizike, gjithashtu jan t mdha, nga se edhe askush nuk lufton pr t pastruar Ndoshta un nuk do t jem gjall, por do Kosova u lirua nga pushtimi serb, kurse Vardarin, ta pastroj vendin. t vij ajo dit kur t gjith do t jen t populli shqiptar n Maqedoni po prparon Udhtojn njerzit me makina dhe njjt, me respekt t ndrsjell. (Burimi: drejt barazis nacionale me popullin maqehudhin brllogun. Dy milion njerz, Yll Press) donas. Ju studiues t nderuar sigurisht do t dy milion qese plastike! Ky, do jepni prgjigje t shumta n kt pyetje, por pranuar, sht problem yni i prbashnuk ma merr mendja se do t jepni prgjigjen kt. I shqiptarve, maqedonasve, q dshiroj t jap un, e cila mund t keqkupgrekve, turqve, bullgarve, romve. Josif Bageri, dshmitari i prjetshm i tohet si prgjigje subjektive. Q tani m duhet S pari ta pastrojm Maqedonin, shqiptarve ortodoks t Reks t shfaq mendimin, se n mikroplan, fatrajonin, ekologjikisht, nga papastrNga Branko Manolovski keqsisht, Josifi doli i humbur, sepse ksaj tia, e pastaj t ndrtojm ngadal hapsire i jan tjetrsuar pothuajse t gjith filozofit tona. Pr kt duhet Ju, studiues t nderuar t ktij simpoziumi, pjestart e komunitetit t tij m t ngusht ndrgjegje dhe para. kushtuar Jets dhe Veprs se Josif Bagerit, shqiptart e besimit ortodoks. Ata tashm, mbase mund t shfaqni habin prse pothuajse trsisht, po prezantohen si maqe-Xha Branko, i njihni mir t dyja pikrisht un jam i detyruar t paraqes me donas, por nuk e di nse po prezantohen si palt n Maqedoni, si maqedonasit, shkrim kumtesn n gjuhn maqedonase, maqedonas sllav, apo maqedonas me ashtu dhe shqiptart. Mendoni se edhe pse jam bashkvends i Josif Bagerit prejardhje nga maqedonasit antik ilir, meq vendi po shkon drejt flakjes s urrejtjes?

Shkrime nga NAFI EGRANI


pr t qen krenar. Ai iu ka qndruar vuajtjeve, baticave, valve t trbuara, uraganve. Burri shtatlart e me flok t thinjur e di rrugn e vet, ndaj ai ecn dhe nuk ndalet. Ai ka vetm nj breng n thellsin e shpirtit t tij human, mungesn e nj trashgimtari. Ah sikur t kisha nj djal, sa i lumtur do t isha n kt jet, - dukej sikur thoshte me vete DOSJA KAMILL VAJNER profesori i njohur i shtjes kombtare. Nism bisedn shtruar - shtruar dhe nisa N Nju Jork ti tregoja pr mnyrn se si operonin shrbimet e fshehta jugosllave ndaj emiSI I NJOHA REXHEP KRASNIQIN gracionit shqiptar n SHBA e n t gjith DHE HASAN DOSTIN botn. I thash shum gjra edhe rreth mnyrs se si prgatiteshin nga UDB-ja . dosjet e shqiptarve, e cila angazhonte n - Ky sht profesor Rexhep Krasniqi, kt veprimtari edhe disa shqiptar q nisa ti thosha vllait. Njerzit si zoti shiteshin lir. Ndrsa bisedonim dikush e Krasniqi, t nj formati t rrall t mori profesorin n telefon dhe dgjova q tradits, kulturs dhe historis son ai i tha bashkbiseduesit t vinte te shtpia kombtare, UDB-ja i mban n survejim e tij, pasi i kishin ardhur mysafir dhe po dhe ua mbush dosjet me informacione, t donte mund t vinte t pine edhe ai nj nprmjet agjenturs s saj, ku mjerisht kafe me ne. Duke biseduar harruam t bjn pjes edhe shqiptar t Ameriks. shihnim orn, e cila shnonte 13:30 minuVllai im shikonte me kujdes ta, ndrsa Nju Jorku gumzhinte nga profesorin dhe patriotin shqiptar, pr t lvizjet e makinave dhe t jepte cilin kishte dgjuar shum por nuk i prshtypjen e nj rrmuje t hatashme. Pas ishte dhn mundsia asnjher ta la receptorin e telefonit Profesor Krasniqi takonte nga afr. Ai e shikonte me na tha se do t vite n shtpin e tij nj admirim dhe duket sikur i thoshte: Ju mik i vjetr, i cili kishte vuajtur shum n lumt profesor Krasniqi! Paskeni rini. sht mjaft i zoti dhe ka nj histori punuar gjith jetn pa u lodhur pr t madhe, nj biografi t begat dhe veprishtjen kombtare. mtari aktive kombtare. Besoj se ia keni Rrfimet dhe historia e Rexhep Krasdgjuar zn, ai sht Hasan Dosti, na tha niqit jan t gjata. Profesori ka arsye me profesor Krasniqi, q edhe m pas nuk do t resht s foluri me respekt t thell dhe konsiderat t veant pr mikun e tij q po vinte t na vizitonte. - Kam dgjuar pr zotin Hasan Dosti, i thash profesorit sapo ai bri nj pauz t shkurtr. - E njihni? A kini par t shkruhet ndonj gj n materialet e UDB-s pr t?! - N t vrtet nuk njihemi nga afr, por kam lexuar dosjen q zotron UDB-ja pr t, ashtu si nuk mund ta mohoj se kam lexuar edhe dosjen tuaj, -vazhdova ta sqaroj at burr t nderuar. Nuk kaluan vetm disa minuta dhe ra zilja. Dera u hap dhe n t pam t hynte nj burr i moshuar i pashm dhe me sy t mpreht. Dukej q ishte inteligjent dhe t jepte prshtypjen se n rinin e tij duhet t kishte qen mjaft dinamik. U prshndetm sipas zakonit, kurse profesor Krasniqi na prezantoi tek i porsaardhuri. - Ehe... jeni nga Jugosllavia, nga Kosova jeni?, pyeti me kureshtje zoti Dosti. I thash se ishim nga egrani i Gostivarit, e jo nga Kosova. M pas e sqarova se personi q qndronte pran meje ishte im vlla, emigrant prej vitesh n Amerik. Zoti Dosti ishte kurioz t dinte se far pune kishim br n Jugosllavi. Pa vonuar i tregova se im vlla, Irfani, kishte qen msues deri sa vendosi t emigroj. I shpjegova se kishim edhe nj tjetr vlla ktu, i cili ishte m i madhi ndr ne. Sqarova se t dy kishin ardhur n Amerik pr nj jet m t mir dhe nuk ishin zhgnjyer pr iniciativn q kishin marr, pasi ishim familje e madhe dhe t varfr si t gjith shqiptart. Nuk e di pse doja t flisja sa m gjat pr familjen dhe gjendjen e shqiptarve n Jugosllavi, por ai m ndrpreu me nj pyetje lidhur me punn time atje. Mendoi logjikshm se kisha punuar msues, por iu prgjigja se at pun e kisha br 2 -3 vjet menjher pasi mbarova Normalen n Shkup. Nuk mund t rrija pa i thn se kisha pasion pr gazetarin dhe se isha aktivizuar n shtypin e kohs, si dhe pr punn q kisha br mjerisht n SDB-n jugosllave, deri kur vendosa t shkputesha dhe t vija ktu n Amerik. Pas ksaj zoti Dosti m bri nj tjetr pyetje: That mjerisht. Prse thoni mjerisht q keni punuar n SDB? Ktu m duhej t ndalesha, pasi do t sqaroja pozicionin tim si shqiptar n at pun q bja. Thash mjerisht duke u nisua nga fakti q isha shqiptar, por mendoj se ndrgjegjen time nuk e prleva n at pun. I falem zoti q m ndihmoi t ruaj dinjitetin tim. Njkohsisht jam edhe i lumtur q punova n at shrbim pasi aty msova shum gjra q kurr nuk kisha pr ti msuar diku tjetr n jet. Pr mua kjo kishte rndsi, iu prgjigja zotit Hasan Dosti. Dy burrat e shquar t pushks me eksperienc njerzore, t njohur pr vuajtjen dhe prmallimin e tyre pr atdheun, t endur mundimshm n meridianve t bots, maleve, deteve, oqeaneve, kontinenteve duke luftuar pr kauzn e kombit, pr kt t vrtet hyjnore. Vshtrimi i tyre i mpreht dhe i sinqert, kshillat dhe mendimet fisnike q shprehn, pr mua ishin dika q e prisja duke ditur prmasn e tyre intelektuale. Jeta dhe veprimtaria e tyre jan nj histori m vete dhe mjaft interesante. Ata lindn dhe u rritn me dashurin pr mmdheun, dashuri t ciln e kalitn edhe m kur u detyruan ta braktisin at dhe t emigrojn larg shum larg, prtej oqeanit. Ecn

V o l u m e

5 ,

I ss u e

5 5

P a g e

Branko Manojlovski i pari shqiptar ortodoks n Maqedoni (vijon)


edhe ky ridefinim etnik tashm sht nj proces tepr i debatueshm dhe me prplasje brenda popullit maqedonas. e rnd e detyroi Josifin t emigroj n moshn 17vjeare, si e ka detyruar edhe strgjyshin tim, Manojl Tanashin dhe Josif Bageri ishte nj shqiptar i shum bashkvends t devotshm, i lindur n vitin 1870 n tjer. Ai emigroi si Fshatin Nistrov t Reks se analfabet, sepse n at Eprme. N at koh Reka e koh, jo q nuk kishim Eprme banohej pothuajse trsisht shkoll shqipe, por nuk me shqiptar, q u prkisnin dy kishim as edhe alfabet. besimeve fetare: ortodokse dhe Nuk e di mendimin e myslimane. Nuk i di statistikat e studiuesve, por mua me ka kohs, por e kam me t dgjuar nga habitur fakti se prse pleqt tan se n Rek t Eprme shum popuj nn Peranjetonin m shum shqiptar me dorin Otomane kishin besim fetar ortodoks se sa me besim autonomi fetare, kulturore mysliman. Shqiptar ortodoks nuk e arsimore, pos popullit kishte vetm n Rekn e Eprme, shqiptar? N Sofje Josifi por pothuajse n gjith hapsirn e bie n kontakt me emitanishm t Republiks s grant t tjer shqiptar, Maqedonis nga t cilt msoi shkrim e lexim n gjuhn shqipe. Ather Krahina jon ishte e push- Qysh ather ai u angatuar nga Perandoria turke. Varfria zhua me prkushtim pr arsim e lirim t popullit ton. M mir se sa un, biografin e tij duhet ta dini ju studiues t nderuar, kurse un ktu po paraqes kto pak t dhna, sepse do tm duhen pr t argumentuar mendimin tim, prse Josif Bageri rezulton humbs n mikroplan. Pasi popujt e Gadishullit t Ballkanit, ku t bashk-organizuar, ku ve e ve, prfundimisht u liruan nga pushtimi shumshekullor turk, hapsirat tona n vitin 1913 menjher u pushtuan nga Mbretria Serbe. Josifi u kthye nga emigracioni dhe vendosi t jap kontributin e tij, me mendim se nuk do t prndiqej si prpara. Ai shpalli kandidimin pr parlamentar n Krahin t Dibrs. Por pushtuesit serb q ishin m brutal se sa pushtuesit turq, e prndoqn. Q ather Josifi u arratis n Shqipri, pr tu angazhuar n Qeverin e Ismail Qemalit dhe nuk ka t dhna t jet kthyer m n vendlindje. N qershor t vitit 1915, pas konsultimeve q pati me Fan Nolin, Faik Konicn e personalitete t tjer, se far qndrimi duhet t mbanin ndaj Princ Vidit, Josifi udhtoi nga Durrsi n Prishtin pr t akorduar qndrimet edhe me Hasan Prishtinn. N rrethana ende t panjohura, n moshn 45vjeare, ai vdes n Prishtin dhe, fatkeqsisht, as varrin ende nuk ia dim, pr ta rivarrosur pran prindrve t tij, n Nistrov, si na e ka ln amanet Pr t shpjeguar se far ndodhi n Krahinn ton pas vitit 1913, m lejoni t jap ca informata telegrafike pr paraardhsit e mi, q jan prafrsisht t ngjashme me seciln familje ortodokse shqiptare t Krahins son, pra edhe me pasardhsit e Josif Bagerit. Katragjyshi im, Manojli, i cili jetoi n vitin 1830 1903, ishte i emigruar n Stamboll, si ishte i emigruar edhe vllai i Josifit, Mihali dhe shum shqiptar tjer t ktyre anve. Manojli dhe vllai i tij, Lazari, n vitin 1882 ia doln t ndrtonin atje nj hotel, t cilin e emrtuan Arnaut an, nj emrtim q tregon pr karakterin e tyre patriotik. Ather ata e kishin mbiemrin Tanashi. Edhe djali i Manojlit, Dhimitri q jetoi gjat viteve 1865-1932, e kishte mbiemrin Tanashi. Pas pushtimit serb, Familjes son iu imponua mbiemri Tanasheviq, kurse familjes se katr vllezrve t Josif Bagerit, Simonit, Todorit, Mihailit dhe Manailit, q jetonin po n kto hapsira, iu imponua mbiemri Jovanoviq, meq Babai i Josifit dhe i vllezrve t tij quhej Jovan, i biri i Nikolls. Mbiemrin Tanasheviq u detyrua ta mbaj edhe djali i Dhimitrit, gjegjsisht Babai im, Manojli, i cili lindi n vitin 1903 dhe rrojti deri n vitin 1983. Mbretria serbe, nga viti 1913 deri n vitin 1941 ushtroi politik tepr barbare ndaj popullsis shqiptare, t

Blood on the streets of Kavaje Albania.What Now!!! Whats Elvis Roshi doing for the man that died for him!!! Burg per vrasesit

QYTETARI URIM GJATA DENONCUES I MAFIAS SHQIPTARE NE DOGANEN E KAPSHTICES


asistentia mori gjithe dokumentacionin dhe ate zyretar dokumentat e punes duke mos na dhene asnje dokument.Por dhe duke mos na lejuar te pergjigjeshim pyne Pogradec--Por dhe krijues dhe drejtues i etjeve te saj dhe problemeve qe na shqetedeges se PD-se ne Greqi. sonin.Pra nje interviste e cunguar brenda Ne takimin e pare me perfaqesuesin Ligjor nje presioni dhe shantazhi te pa pare. Mbas pritjes disa ditore te vajzes ne shtetin Juristfirma Rosenius & dahlback HB ---Z E vetmja familje qe qendroja per nje grek ku dora e tyre ishte shume e gjate,u Magnos Dahlback,ne prani te perkethyesit periudhe pritjeje pa me dhene asnje dokunisa menjehere drejt Norvegjise dhe prej aty z Nazif Kelmendi.Avokati me kerkon te ment qendrimi provizor nga emigracioni ne shtetin Suedez,ku u dorezova ne policine me veje ne dijeni se nje firme ligjore ne per disa muaj rresht.Kur azilanteve te tjere qendrore te Stokolmit. Gotemborg dhe nje perfaqesuese e saj ekonomike dokumenti ju jepej brenda disa ETA e kishin marre ne telefon dhe ishin javeve. Mbas dorezimit ne polici dhe ndima e kesaj shume te interesuar per te ditur ceshtien Kerkeses sime per nderrim te identitetit te fundit per te me cuar ne kampin e grum- time,cfare dokumenta kisha dorezuar ne perseri asistentia ju pergjigj negabullim pranimit ne Mashta.Emigracioni emigraciondhe deri ku do shkonte ceshtia tivisht.Ambasada shqiptare dhe miqte e Suedez na pranoj si kerkues te azilit duke ime.Natyrisht simbas avokatit ai nuk Shkelzen Berishes e kishin bere punen e dorezuar gjitheshka dokument qe kishim me pranoj te jepte shpegime kesaj firme vet.Ata kishin marre cdo informacion per vete,se bashku me pashaporten. juridike (miq) te mij. mua por dhe cdo dokumentacion komproPer kete shqetesim ju drejtuam menjehere mentues qe une kisha dorezuar ne zyrat e Por odisea dhe kercenimet nuk mund te perfaqesueses se emigracionit asistentes emigracionit ne Gavle mbaronin ne Shqiperi,shume shpejt sherbi- Erika Rehn por fatkeqesisht kerkeses sone Mbas disa muaj qendrimi i vetem me met sekrete shqiptare te lidhura ngushte me se kush kishte nxjerre informacionin dhe familjen ne qendren e shperndarjes se krimin dhe korrupsionin,por dhe me bashku mund te drejtoheshim per ndime,na u emigranteve mbas shume e shume kerkekpuntoret e tyre brenda emigracionit Suedez pergjigj shume negativisht,(shkoni ku te save me ne fund me transferuan ne nje arriten te gjejne vend ndodhjen time.Ata doni) Mbas kesaj filloj dhe odiseja tjeter zone me te keqe,fshatra te braktisur nga QYTETARI URIM GJATA DENONCUES I MAFIAS SHQIPTARE NE DOGANEN E KAPSHTICES arriten te gjejne dhe perfaqesuesin ligjor te vendosur nga enti i emigracionit Suedez per mbrojtjen time.Person te cilin une as e njihja dhe as e kisha takuar ndonjehere.Pra Avokatin. Suedezet ne Ljusnie Soderhamn.Ku veshtiresite ishin te pa perballueshme. Plus kesaj miqte qe me kerkonin me qiri nepermjet postes speciale Suedeze me dergojne dhe porosine e tyre nje pako kercenuese me dinamit dhe fitil ndezes.Megjithe se ndalova menjehere shoferin e postes te largohej deri ne ardhjen e policise,dhe marrjen e denancimit te saj perseri emigracioni suedez as nuk u interesua se cfare behej dhe mund te me ndodhte mua.Por pa asnje motiv me solli pergjigjen e pare negative duke me thirrur ne zyrat e saj ne Soderhamn dhe duke me bere presion qe une te firmosja per tu larguar me (deshire) nga Suedija.Pra per te kerkuar mbylljen e azilit dhe deportimin tim drejt shqiperise.Kjo ne muajin Maj. Mbas kesaj i jam drejtuar ambasadorit Suedez ne Tirane z Suenson,atij Hollandez Dhe me ne fund atij Amerikan z Arvizu.Ne te gjitha letrat e mija kam kerkuar drejtesi dhe mbrojtje nga mafia dhe kriminelet e Sali Berishes.Gjithashtu i jam drejtuar dhe UNITED NATIONS--HUMAN RIGHTS ofice of the comisioner me adrese PALAIS DEN NATIONS+1211 GENEVA SWITZERLAND ---email petitions@ohchr.org. por dhe AMNESTY INTERNATIONAL ne Suedi ne emailin

P a g e

O u r

W o r d s

Jakov Milaj, Raca shqiptare - STUDIME ANTHROPOLOGJIKE MBI SHQIPTART


Jakov Milaj: Raca shqiptare - STUDIME ANTHROPOLOGJIKE MBI SHQIPTART n veprn Principii di economia albanese, t botuar prej Universitetit tregtar Luigi Bocconi. N tridhjet e pes faqe, auktori i quar amalizon mir materialin e mbledhur prej tre gjurmonjsve t prmndur dhe nxjer nga ky material prfundime t sakta, mbi. lartsin e shtatit, tregonjsin qefalik, tregonjsin hundak dhe mbi ngjyrn e flokvet e t syvet.*** Prmndm deri tashi nj vark t gjat autorsh e disa nga veprat e tyre. Lexonjsi i thjesht kishte pr t thn se bots-shkencore i ka interesuar shum problemi i racs shqiptare dhe pa dyshim, pas kaq grmimesh, do ta ket zgjidhur kt kryekput. Pr fat t keq, puna nuk qndron kshtu. Me gjith se shumkushi sht przier, fort t pakt jan ata q kan br studime t thella mbi ethnos-in tn. Pastaj, lnda q sht marr n shqyrtim ka qn mjaft e kufizuar. Nuk jan matur m tepr se gjashtqint vet; edhe kta, t takuar rassisht n Dobruxh, n Tyrqi ose n ndonj repart vullnetarsh e prandaj nuk ka qn e mundur t zgjidhen n baz kriteresh t shndosha shkencore pr t prfaqsuar si duhet tipin e vrtet fizik t Shqiptarit. Kjo ka shkaktuar edhe q, n prfundimet e arritura, t kemi ndryshime t dukshme midis nj autori dhe nj autori tjetr. Munt t ket ndodhur edhe dika tjetr e pr kt gj dyshon edhe vet Pittard -i: q disa autor t ken matur po ato kafka Shqiptarsh dhe ata q kan dashur t bjn nj studim sintetik kan mihur nduj pse kan shnuar nj numr t math eksemplarsh, kurse n t vrtetn ky numr ka qn shum i kufizuar. 18) Pastaj, pr t thn fjaln e fundit mbi origjinn e popullit Shqiptar, nuk mjafton vetm prshkrimi i t gjallve. Duhet t grmojm pr t zbuluar sa m shum skeletra tepokave t ndryshme dhe pastaj ti marrim kta n shqyrtim, pun kjo q do koh dhe njerz kompetent. Veprs santhropologut duhet ti vij n

Ku eshte sherbetori tani te fusi keto dy llume neper burgje per krimet e tyre apo ka neoje per ndonje shtytje dhune si ne kohen e diktatures se 1945.a mjere ai popull dhe per ato njerez atje... Ina Rama-Adriatik Llalla Nga nje e pa-afte tek nje sherbetor shkon Prokuroria e Shqiperise.presim nqs ka ndryshim...

Poezi
E bere prej shpirtit tim Prej dhimbjes dhe krenarise PETRQ RISTO Prej drites dhe zjarrit te zemres Nj trekndsh bn nj sone Pitagor. Katr trekndsha bjn tre Prishtine. arkivol Emri I identitetit tim shqiptar N nj trekndsh varet dhe nj revolver. Nj fush Fjala e dashurise sime te madhe nj njeri mariuane Dhe puthja prej qielli ai mund t shrbej si dhe tre polic. Tre bos dhe Ku perqafohen horizontet pendul pr do or nj jaht Kam rene ne gjunje para teje q merr prsipr t bj nj prostitut dhe tre meshQytet I lirise. histori. kuj. Tre lumenj Neper guret e rruges Nj rreth brenda dhe nj oqean. Lemoj hapat e heronjeve trekndshit bn nj Mes tankeve: Jeta e tyre prang Betlehemi. Eshte shendruar ne buzeqeshen pranga nuk bn dot pa Pes trekndsha bjn nj tende dor vapor dhe Na mallin tend, hape grushtin e globit me katr direk. Katr rryma dhe Ne perqafimputhjen pes gishtrinj nj peshkaqen. Dhe lotedritezimin tend PrishtAbrakadabra - trekndshi Nj thirrje dhe katr sos! ine i zi. Dhe t gjith: Pitagora Jam dashuria jote Davidi Jam zeri yt prej pike loti Dy trekndsha bjn nj ifutt Dhe grimca lumturie pakufij yll Davidi kamikazt Jam zambaku I celur ne kraharorin Rripi i Gazs tend N tre knde rrin tre ora Prishtine, ifut prangat Frymemarrja jote N tre knde tre kamikaz I varuri Mbush qiejt (Propozim i trisht: globi I jepe jete gjithe bijeve te KOA mundet q Rripin e faraoni SOVES Gazs skllevrit Nepre krahet e plagosur te ta prdorim si rrip Betlehemi rruzullit pr orn e dors, marihuana Ata si zogjte pa pranga, revolveri Presin tu forcohen krahet natyrisht.) arkivolet Per te rendur ne nje fluturim polict pakthim Tre trekndsha bjn nj bost Drejt teje Prishtine piramid jahti Epokat prostituta Shfletojne horizontet Brenda tyre fle nj faraon e mbase dhe Si flete te histories po flen dhe UN Perms gjemimeve te viteve miliona skllevr biem n at Gishtat e mi te drojtur grackn me emrin ekzotik: Shkruajne kryeemrin e paqes grushte shteti BERMUD Prishtine Vasil Tabaku palma gjaku PRISHTINA dete ME DUAJ helmi Miqeve te mi poet te Kosoves dhe sipr t Eshte e lehte te mos me duash Nje toke Eshte e thjeshte te me lesh ne gjithave: ballsam. Mes tankeve: Betlehemi harrim Po ti e di Une jam I gjithi nje puthje Ku shpirti detezon perms brohoritjeve Ne pritje te perqafimit... Perse te mos shkojme Neper dallget e terbuara te harbimit Ku jeta cmendet Ku zemra nuk eshte zemer Por nje shperthim zjarresh Eshte e lehte te mos me duash Megjithate eshte e pamundur Flutures ti mohosh fluturimin Te fshish nga qielli te kalteren e thelle Eshte e thjeshte te me lesh ne harrim Por nuk mund te harrosh Vrapimin e yjeve Neper buzet e perzhitura te puthjes Qiellin qe mer fryme Perms ledhetimeve te tua Mos harro Per dashurine Kam nevoje Njesoj si per ajrin Sepse toka I lind vet lulet Per te zbukuruar trupin Mos harro te me dergosh nje puthje Me petalet e kaltera te trandafilit Ndersa bota mbusht e tera me celje shumngjyreshe Ku asnje lule nuk eshte e njejte Dhe gjithe perqafimet jane ndryshe. Vasil Tabaku ZRA T BRENDSHM i endrrave t mia Ilmi Tahiri Ti mos shuaj, ndrrn e nisur, un jam me ty n gjum, ende s't kam braktisur, shtratin e mrekullive ty t kam sajisur, ndoshta me vargje ty t bezdisur, ti loz ose flij, n ndrrn e nisur, un jam me ty, ende s't kam braktisur, edhe sonte ndjenjat drejt teje i kam vardisur, ti bj kujdes ndoshta edhe tjetrn mund ta ken rastisur. POEZI Poezi ti m do , e un t dua , ti jeton gjithnj me mua ,ti je e vetmja ndjenj qe s'fikesh tek mua, gjer m sot jemi t dashuruar, por q sonte e shpallim veten t martuar. NN HIJE PRRALLASH Pa e par njri-tjetrin Ribashkohen n ide Duke falsifikuar historin Marshojn rrugs s vdekjes Njerrzve u dhurojn Vdekje Dhe tragjedi Medet Stubll, 30 korrik 2011 SKA T NDALUR Misioni yn i dashuris Ka hyr n stinn e pest Q mba emrin e mrekullis Prandaj Pa menduar fare t ndalet Vazhdon Drejt parajss s lumturis Viti, 30 korrik 2011 NJOH VETM DASHURIN O njerz Un nuk e di thuani As doni Udhkryqeve tintereseve Me urrejtje Dhe mashtrime Nuk ju kuptoj As nuk ju ndjek Spse njoh vetm dashurin Vetm dashuris I shrbej Vetm dashurin E kultivoj ... Ferizaj,30 korrik 2011 TRSI DASHURIE T gjitha aktet e mirsis Dhe t solidaritetit njerzor Q ne na jan t rregullta Njmijenj n dit Jan trsi efektive E dashuris Duhl,30 korrik 2011 KUR M IK MENDJA... Me logjik Dhe jasht logjiks Ngacmohen rrethanat Dhe krijohen skandalet Q shkaktojn t kqija Deri n tragjedi Velezh

V o l u m e

5 ,

I ss u e

5 5

P a g e

KOCO DANAJ Petitioning Ministrave t jashtm t Anglise,Rusis,Francs,Austris,Gjermanis,Italis


KOCO DANAJ Petitioning Ministrave t jashtm t Anglise,Rusis,Francs,Austris,Gjermanis,Ita lis Korespodenca, faqe 51, botimet Grasset viti 1946) Cfar prbn rasti i kombit shqiptar n marrdhniet ndrkombetare? Kombi shqiptar eshte nje rast unikal ne kontinentin europian. Shqiperia aktuale, eshte I vetmi shtet ne Europe, qe pergjate gjithe vijes kufitare tokesore ka vetvehten. Pra kemi te bejme me nje rast sui generis dhe tipik gjenocidist. Nj nga politikant m t mdhenj britanik, ish ministri I jashtm Robin Kuk e pranon nj gj t till kur thot se: Ne po zhbjme padrejtesit q bm ne shekullin e kaluar ndaj kombit shqiptar. Robin Kuk, Diskutim n Dhomn e Komuneve, 3 prill 1999 Sot kur flitet per marrdhnie t reja nderkombtare t mbshtetura jo n t drejtn e forcs, por n forcn e s drejts, shqiptart kan t drejt t krkojn riparimin trsor dhe jo pjesor t padrejtsive koloniale q jan br ndaj tyre. Vet Grey, e pranon se ata vepruan me an t forcs dhe jo me an t s drejts: Ja pohimi I tij: ......Traktati i vendosur pas Lufts s dyt ballkanike ishte nj rregullim me an t forcs dhe jo me an t s drejts..... (Grey, Memoires, 1927, faqe 246). Kushtetuta e Republiks s Shqipris ne Preambuln e saj, pranon t drejtn e bashkimit t shqiptarve n nj shtet si t drejt legjitime. Bashkimi i shqiptarve n nj shtet, do t jet procesi prfundimtar i paqes dhe stabilitetit t rajonit te Ballkanit. Pas viteve 90, si pasoj e ndryshimit t marrdhnieve ndrkombtare jan anulluar dy Konferenca t rndsishme ndrkombtare Esht anulluar Konferenca e Versajs e vitit 1919-1920. Ajo krijoi aso kohe mbretrin serbo kroato-sllovene, duke anulluar edhe pavarsin e Malit te Zi. Sot ky vendim i Konferences se Versajes eshte anulluar n masn 90 prqind, n vnd t Jugosllavis, jan krijuar 7 shtete te vecanta. Ka mbetur pa u zgjidhur nga kjo Konferenc bashkimi i Kosovs me Shqiprin. Esht anulluar trsisht Konferenca e Jalts e vitit 1945. Eshte shprbr, blloku lindor dhe vet ishBashkimi Sovjetik. Esht riparuar edhe coptimi qe ju b Gjermanis. Gjermania Lindore ju bashkua asaj Perndimore. Pr t gjitha cfar u than m lart, krkojm: 1. Anulimin e mbledhjes s Londrs, e cila nuk ka qn zyrtare dhe duke mos qn e till nuk ka fuqi juridike mbi kombin shqiptar. 2. Lejimin e kombit shqiptar per tu bashkuar n rrug paqsore n nj shtet t vetm, por jo t pastr etnik, bazuar mbi Aktin Juridik t Kuvndit t Vlors 1912

Perfundime
LETER E HAPUR KM TE SHQIPERISE EDI RAMA , KRYTARIT TE PARLAMENTIT ZOTIT ILIR META SI DHE TE GJITHE DEPUTETEVE SHQIPTARE eshte flori.Jepjane kete flori popullit qe ju zgjodhi duke ia larguar varferine dhe jo duke ua shtuar ate me vendime jo te drejta. Flutur Zavalina Presidente "NewLife"Jeta e re aaco,NY,USA, 9 shkurt 2014 Edira Merlika, nga kampet e prqendrimit drejtuese e Ralph Lauren pr Evropn vinte keq q komunistt e ndan nga pianoja e saj e dashur, po akoma m keq i vinte q mbesat e saj nuk patn mundsi t msonin pianon si ajo. Babai im gjithashtu ka qn e sht nj person shum i veant. Msimet e tij i merrnim drejtprsdrejti nga shembulli i tij. Sa dashuri pr kulturn n familje! Sa shum e turpshme, na msuan, q sht injoranca, asgj nuk e justifikon at. Babai e kishte shum t qart q leximi ishte dera drejt kulturs, prandaj na nxiste gjithmon drejt tij. Biblioteka n shtpi ishte e madhe e un mund t lexoja far t doja. Isha 9 vjee kur fillova t lexoja vepra t Hygoit, Stendalit, Kadares dhe Komedin Hyjnore me vizatimet e Gustav Dores. Shum bisedime bheshin ndrmjet gjyshrve dhe prindve pr tema kulturore e ne femijt duhej vetm t dgjonim. Po Vaja se la kngn. Edhe pas shuarjes, Knga e saj gjallon VAE ZELA GJENESHA E KNGS Ese nga FASLLI HALITI 1939- 2014 Me kt thnie u spekulua shum. Por e vrteta sht se Vaja u largua nga dega e kantos n form proteste, pa buj. Pr ikjen e saj u fol shum pro e kundr. Kundr flisnin cmirzinjt, mediokrit. Pjesa e talentuar e profesorve dhe e nxnsve ishin pro Vaes. Pas ksaj Vae Zela vari kitarn n qaf dhe vazhdoi t kndoj lirisht, pa semaphore e vija t bardha. Kndonte kng spanjolle, italiane. Muzika jon e leht ende nuk ishte e nivelit q sht sot. N pushimet e vers e takoj Vaen n Lushnj. E pyes se si ndihej n shtpin e kulturs. Mizerje, m thot. Pse mizerje? Po ja... Patm nj koncert n salln e kinemas s qytetit. Merrte pjes sekretari i Par me suitn e tij. Kndova me gjith shpirt. Dhash maksimumin. Pas shfaqjes m thrret sekretari i Par. Po prisja t m thoshte fjal t mira. E di m tha: Mir moj Vae, mir. Bukur kndove, po pse prdridheshe si ingi... ti thosha Buzos. Tia prmblidhja t merrja veten m qaf? T shkrett ne ia ktheu Vaja thellsisht e trishtuar ... M von takohem befas n Vlor me Vaen. Se mbaj mend pse gjendesha n Vlor,kurse Vaja kishte ardhur pr koncert me ansamblin e ushtris. Viti sm kujtohet. T keqen motra, thot Vaja. Shko pak n shtpin time. Lajmroji ata t shtpis sime se kta shokt e ansamblit duan t m bjn nj vizit. Ti e di si jemi ne t shkrett n shtpi. S paku ato pak lecka t rregullohen pak. Vaja ishte tepr krenare. Megjithse nuk pyeste, prap dshironte q miqt ta gjenin n rregull. Ata e nderonjin dhe ajo donte ti nderonte dyfish kolegt. T talentuarit jan mirnjohs dhe etik t mdhenj. Vaja edhe pse e thjesht, prap n thellsi t sja, flinte dhe zgjohej shpirti aristokrat. Sidoq ishin njerzit q njihte, ajo i takonte me shum przemrsi pa asnj prpjekje pr shmangie edhe kur ata ishin me qeleshe ose opinga. Nj her u smur nj kushri i saj. U shtrua n spitalin e Tirans. Vaja e vizitonte gati do dit. Mjekt shtuan prkujdesjen. Ata e prisnin me padurim ardhjen e kngtares magjike. Sapo hynte n korridorin e spitalit artistja e madhe, t smurt thoshin se po vinte sorkadhja. Kishte ecje t leht prej sorkadheje prandaj t smurt e quanin ashtu. Nuk mbaj mend nse Vaja kndoi me z t ult ndonj kng spanjolle apo italiane t smurve. Mbase edhe u ka knduar por un se mora vesh. Po ku i rrihej Vaes pa kng? Nj dit Vaja po m tregonte pr suksesin e saj n salln e estrads s Tirans. M tregonte se si e ndrprisnin me ovacione n mes t kngs. Ishin duartrokitje frenetike. Thirrje t stuhishme: Bravo, bravo, braaaaavo! E irrituar pse duartrokitej Vaja q kndonte kng t huaja, kngtarja popullore Fiqirete Rexha i thot: - Epo sjemi n Italie ktu ... Epo edhe n Turqie nuk jemi, de i thot Vaja koleges. Ishin vite disi liberale. Bashkimi Sovjetik po bnte kthesa t mdha t uditshme. Ndeshej liberalja me konservatoren. N nj dhom t shtpis s Vaes, n vitin 1963, banonte nj ish e burgosur politike q dinte shum mir italisht. Un shkoja tek ajo pr t msuar italisht me t. Nj dit takon Vaen afr ders s ish t burgosurs s bashku me gjyshen q e donte jashtzakonisht shum. Aq shum e donte saq gjyshja prkdhelej si fmi. Vaja sapo ishte kthyer nga nj koncert n Rumani. E pyes se si kishte shkuar koncerti e kishin thn rumunt. Isha s bashku me Luie Milotin, m thot. Pas mbarimit t koncertit na uan n nj bar-lulishte. E di i than rumunt ambasadorit ton n Rumani? far? N se Luie Miloti sht bilbili i kngs shqipe, Vaja sht surpriza shqiptare. T mdhenjt jan t sinqert dhe sdruhen se mos i marrin si mburravec. Un u gzova shum q rumunt e kishin quajtur Vaen surpriza shqiptare. E urova. M thot gjith entusiazm: Do t prgatis nj recital q ... Ashtu? Po! sht ky cital moj bij, e pyet gjyshja. Jo cital, moj gjyshe. Recital, - i thot Vaja gjyshes duke qeshur e duke e prkdhelur sikur t ishte gjyshja mbesa, dhe jo Vaja. Recitali moj gjyshe sht ... H? Si sht, thuaja gjyshes... sht ..., e di si? Q, pasi t kem knduar, mua t m nxjerrin me tezg nga skena ... E pse? Aq shum do t kndoj, sa do t bhem telef.... Po qe kshtu, lre lanetin ... Po Vaja se la kngn.

P a g e

1 0

O u r

W o r d s

MARRZIA E KADARES - VSHTRIM N 78 VJETORIN E LINDJES Es nga THOMA NOTE


...Shkurorzimi i ktij miti, t cilin shkruan edhe sot sidomos n planin artistik, Kadare, do t meritonte ka qen dhe mbetet nj nga respekt dhe vlersim, detyrat e pakryera t prandaj ai nuk ka pse t kritiks son letrare. Vepra ndjej aq mllef, ndaj ktyre plagve, q mund t na e Fishts dhe sidomos njerzve t ndrsyer dhe tregojn m tepr se vet Lahuta e Malsis, jo shum m pak t kulturuar, toreadori, pr prleshjen dhe vetm q sht agresive n t cilt i shkruajn letra flirtin me demin e egr t thelbin e saj, por sht e Stokholmit pr t mos i diktaturs, ku, sigurisht, nuk varfr n ide, jashtzadhn mimin kan munguar as kompromiset, konisht arkaike dhe me nj Nobel (Kadares). Ai lshimet taktike apo dhe gabi- nivel t dyshimt artistik... duhet ta dij se e keqja nuk met. i vjen nga ujrat e ngrohta Autobiografia e popullit n t Jonit e Adriatikut, por Nj nga kto gabime menvargje, Shtpia Botuese nga errat e ftohta t Arktidojm se sht tentativa pr t Naim Frashri viti 1971, kut e t Siberis: Njeriu yt zbritur nga piedestali t parin fq 44. mishin ta ha, por kockn ta kandidat shqiptar pr mimin Sigurisht, Fishta nuk ruan. Nobel pr letrsin, autorin e prdorte format moderne t Lahuta e Malcis, Gjergj letrsis, por edhe sikur Nj nga krijimet m Fishta, tek shkrimi tepr inasnj vler letrare t mos mbreslnse t Kadares teresant, Autobiografia e kishte, thjesht evidentimi i sht padyshim edhe poema popullit n vargje, mkat q eposit shqiptar n gjuhn e Prse mendohen kto po e mbart si gurin e Sizifit shkruar dhe mbi t gjitha, male, e cila ruan ende pas prej mse tridhjet vjetsh. krijimi i atij alfabeti n gjysm shekulli freskin Kongresin e Manastirit, me dhe forcn shprehse t MARRZIA E KADARES VSHTRIM N 78 VJETORIN E LINDJES Es nga THOMA NOTE abstraksioneve surrealiste. ndrroje 1966, fq 91, 95. Nj cop m shum buk, uditrisht, duke lexuar Nj lug m shum shllir. Abstragimi dhe figuracioni kt poem t prfshir n ndrroje shllirn dhe bukn q gjejm n kto vargje ka vllimin e shtat t veprs Dhe pak, fare pak yndyr, prmasa marramendse. s Kadares, v re se Q ta haje bashk me Sigurisht ndrronte njeriu mungojn pothuajse pushkn. pr pak lumturi (sht e gjysma e strofave t saj, Ndrsa tjetra: drejt dhe privilegj i njeriut disa prej t cilave me t ndrroj) dhe vargmalet forc t madhe shprehse. Dhe heshtnin vargmalet si prisnin dik q ti onte Po citojm vetm dy prej vargan kuajsh, drejt bots s re, por nuk tyre: O, vargan kuajsh prisnin maskarenjt q do Kto vargmale! ti onin n skterr... Prtypje legjenda n Prisnin me or, (Vargmalet jan ende duke nett e acarta, Me dit, pritur dik q t ket farn e Nga uria haje kngt e tua Me muaj, idealizmit n vetvete, pr ti prap. Dik q ti printe n luftn e uar drejt nj bote t re). Shqipri, madhe. T prkulur pas nj parDik q ti printe drejt bots Prse duhen hequr kto mende n muzg, s re, vargje nga poema? Pr ti T zinte gjumi, Prisnin vargmalet me kokn rritur vlerat poems apo pr Nn qiellin pus. n re. t qen konjuktural? Dhe ndrroje kaq pak E kemi t vshtir t kuplumturi, sa n bot Vjersha dhe poema t tojm se si nj kapacitet si ska ndrruar njeri. zgjedhura Shtpia Kadareja, t mos kuptoj se Botuese Naim Frashri me retushe t tilla, m tepr

Skerdilajd Konomi, the face of Hope in Albania...( never will he be forgotten)

PALOK TRABOINI (1888-1951)


PALOK TRABOINI (1888-1951) kapak mos me e zan gojet aspak, se kje nis kjo prej Hyrrjetit m'ia shtjelbit t' drejtat miletit e nuk n' t gisht i mbretit, qi e ka dasht gjithmon kt vend prej Kastratit e n' Kelmend sikur pleqt mund ta mbajn mend. Tash e mbrapa - tha - n' mbretni do t' ket paqe edhe liri prej Ballkanit n' Arabi. Edhe tha se n Stamboll baba Mbret i ka kqyr holl bile-bile gjith punt tueja si ja u don qefi edhe kanuja. Dymbdhet pikt qi keni lyp e qi vet i keni shtyp mbar e mbar n Libr t' Kuq ** s' ja u len mbreti me u shkue huq. Fal u jan t' dheta e xhelepi s' u lyp ma nizam pr veti armt e brezit nuk ja u hjek as zakonin nuk ja u prek, t'lir u len pr mot e jet: do t' ia kqyrin t' drejtat vendit me drejtsi der' n' fije t' penit. Ktheni, pra, t tan te shpija se u ka dalun amnistija, e pr luft qi keni ba s' ka me u than askurrkush gja. Do t' u lahet edhe dami qi u ka ba n' kt luft nizami prej koniqesh e n' kamb t' berrit arash livadhesh e djerrit. Mos i kqyrni punt aq holl, po prap kthenju me Stamboll qi me t kjet lule e molle, ' qi me t kjet mish e thue n' ato koh qi kan kalue. Harrue kjoft - tha - njajo mni njaj maraz e anmiqsi qi prej Hyrrit na pat bi gzue. Kshtu fjaln qet Xhemjeti e n' kuvend u mblodh mileti kto premtime me i kqyr mir, Turkut bes i zehet vshtir, pse shpesh ujku qime ndrron, porse vesin s' e harron, si e provoi sa her n' shpin t' vet kjo malsi tash pesqind vjet. Ded Gjo Luli athere po flet: Po ndigjo, mori e n t' keq na pati shti pr me u prish e me u shkallmue, ndrmjet vetit me u coptue pr t' zez ton anmiqt me u Malsi, ktheni tash pa frig n shpi me gjith rob e me robi se sot Turkun e kem' zhbi qi, thom, von i bjen ndr mend me ia msy ma ktij vend ! Sot Stambolla ka nevoj turpit t' vet me i vu pak boj mos me e vu kralat n loj. Kurr ma ne s' ka me na ra po edhe damet ka me i la ka me i la me grosh e paj, por besa, turpin e saj Buena as Drini s' mund ta laj guri as druni s' mund ta baj. Por edhe n i kceft ma n krye pushkn prap ne me na kthye, burra, aspak mos u frigoni: t' dy syt il i ka Ded Gjoni. * * * Foli Deda e u da mbledhija krset pushka npr brija ushton Jadoda e Haramija: Rrnosh Malsi e t' rrnoft lirija, ogur t' past gjithmon Shqipnija! Prizren, 1911 * sht vet autori i poems P. Traboini * * Libri i Kuq, Memorandumi i Grees

V o l u m e

5 ,

I ss u e

5 5

P a g e

1 1

Kujt nuk i ka rn n sy bukurshkrimi i Deklarats s Pavarsis s Kosovs, m 17 shkurt 2008? Dhe kush (nuk)
Prof. Shyqri Nimani, i cili, ndonse pr nj koh t shkurtr, tekstin e Deklarats, e kishte, 'shkri', sikurse thuhet. Pedagog, piktor, ilustrator, disenjator, Shyqri Nimani sht nj artist komplet, shoqin e t cilit e k vshtir pr ta gjet. Intervistoi: Shaqir FoniqiBukurshkruesi i Kujt nuk i ka rn n sy Pavarsis! bukurshkrimi i Deklarats s I lindur n Shkodr t Pavarsis s Kosovs, m 17 Shqipris, n cepin e shkurt 2008? Dhe kush (nuk) e civilizimit evropian, din se ai bukurshkrim ka dal nga Shyqri Nimani, arriti t dora e disenjatorit ton t njohur, realizoj ndrrn e vet n fushn e artit, duke fituar t gjith titujt nga arti pamor, shprblime e mirnjohje, por edhe respekt e dashuri pr pun (artistike) t tij. Ai sht mbrojts i thnies latine Ars longa,Vita brevs (Arti sht i gjat, jeta sht e shkurtr), prandaj ka krijuar vlera, q koha do ti moj dhe kurr nuk do t arrij t' i rrnoj, ose ti harroj. Jeni dizajneri i par n Kosov. A sht dizajni art dhe cili sht zhvillimi i ktij lloj arti specifik tek ne? Ashtu deshi fati q un t jem i pari, jo vetm n Kosov, por, nse nuk gabohem, n t gjitha hapsirat shqiptare. Duhet t theksoj se dizajnin e kam przgjedhur vet dhe me dashuri t madhe. Kjo kategori e jashtzakonshme dhe shum e rndsishme shoqrore dhe estetike, e pranishme n do pore t jets s prditshme t qenieve njerzore t civilizuara; sht domosdoshmri vitale dhe imperativ i amshueshm. Gjeniu Leonardo da Vini (1452 1519), kur po ua ofronte zyrtarve t kohs projektet e veta inventive si dizajner, ai do t shtonte se mund t pikturonte dhe t vizatonte njlloj mjeshtrisht sikur edhe piktort m t mir t kohs. Tre ambasadort e fushave t ndryshme t dizajnit kosovar - Agush Beqiri, Shyqri Nimani dhe Matej Rodiqi Q nga Shkolla e Mesme e Arteve Aplikative n Pej, un isha fascinuar nga dhuntia e gjithanshme dhe nga devotshmria krijuese titanike e Leonardos dhe e Fan Nolit ton, ndaj shkencs dhe arteve. Andaj, Dizajni sht emr i artit sot e asaj dite. Ndrkaq, q nga themelimi i Katedrs s Dizajnit Grafik, Fakulteti i Arteve Universiteti i Prishtins, t ciln e pata themeluar dhe udhhequr nga viti 1970 e deri m 2010, kemi shkolluar nj armat dizajnersh t profileve t ndryshme. Disa nga ata q e kan mbrojtur masterin tek un, tashm jan br krijues t mirfillt dhe jan duke e avansuar m tutje suksesshm nivelin e dizajnit kosovar. Un jam i lumtur dhe mburrem me

Albania heading toward a new Dictatorship where the parliament commits fraud the president follows and the premier orders it. (well See whatll happen to freedom in 2013-2016) If the past is forgotten than itll be repeated!!

Kreshnik Spahiu... Fjale shume dhe vepra hic...Shperdoroet besimi, vullneti & ...

NJ HISTORI ARRATIE Q BRI BUJ M 1984 - DHE SHQIPRIA DJE E SOT SIPAS IZABELA
NJ HISTORI ARRATIE Q BRI BUJ M 1984 - DHE SHQIPRIA DJE E SOT SIPAS IZABELA ISLAMIT Nga XHEVDET SHEHU Isabela Islami me nnn e saj Nadiren toksor nuk e njihnim. Nj pjes e njerzve q kishin tentuar t iknin nga kufiri toksor ose ishin kapur, ose ishin vrar n kufi. Rreziku ishte m i madh dhe probabiliteti i ndjekjes nga rojet e kufirit ishte m i lart. Nga Saranda, veanrisht n koh t kthjellt, Korfuzi dukej shum qart dhe afr. Ishte nj pik e qart referimi. Pr m tepr, ato dit zhvilloheshin Lojrat Olimpike Verore n Los Anxheles dhe njerzit ishin pran televizorve pr ti ndjekur. Menduam se kishte m pak vmendje ndaj t ardhurve n qytet. - Ju notuat 12 or n det n drejtim t Korfuzit. Vllai juaj i ndier Klementi humbi jetn, ndrsa ju dy motrave u shptoi me sa di nj jaht italian. Gabuat n prllogaritjet tuaja? - Xhevdet, kur e mendoj tani them se gabuam n vlersimin e distancs n raport me mundsit fizike dhe faktorin psikologjik. N vij ajrore distanca m e afrt tok-tok sht rreth 7 milje detare, msuar nga shtypi kt plan, na kontrin, n 1989, bota ziente. Kjo ishte e taktuan menjher dhe na than se nuk dukshme. Pastaj filloi rnia e diktatkishim njeri n Australi dhe se kushriri i urave n Evropn Lindore dhe nns q kishte jetuar n Belgjik, ishte megjithse Shqipria ishte e fundit, vendosur n SHBA. N dhjetor 1984 rnia e diktaturs ishte e pashmangmbrritm n Detroit dhe n mes t shme. janarit 1985 kontaktuam Frankun. Pjesa tjetr tashm sht histori e njohur. - Ju kini ardhur 9 vjet pas arratisjes n Shqipri me nj shrbim, gjat vizits - Ju dilnit me zrin tuaj tek Zri i s ish-Presidentit Xhimi Karter n Ameriks, ndrkoh q ktu n Shqipri fillim t shtatorit 1993. far kujton - Arratisja juaj sht folur - Nga Greqia ju shkuat n kishit ende prindrit dhe nj rreth t Isabela pas m shum se 20 vjetsh shpesh se sht i denj pr Shtetet e Bashkuara. Si arritt afrmish. A ju mundonte ky fakt? nga ajo vizit? nj skenar filmi t Hollivderi tek Zri i Ameriks? - Jo. Zrin e Ameriks si Z i Ameriks Presidentin Karter e kisha takuar edhe udit. Dhe vrtet, ata q e - Diku nga fundi i gushtit apo dgjojn pr her t par, fillimi i shtatorit 1984, kur ishim un e kisha dgjuar n shtpi q kur isha n Xhorxhia, n qendrn Karter n nj fmij, kur prindrit dhe gjyshja e konferenc ndrkombtare. Historiahabiten. Si do ta ndjenit ende n Athin me strehim dgjonin me veshin n radio. M pas nt e vlersojn si nj politikan t veten duke par n ekran politik, z.Frank Shkreli, athere edhe un dhe vllai e motra e dgjonim avancuar pr kohn e tij. Ai erdhi me jetn tuaj t luajtur nga t Shef i Shrbimit Shqip, erdhi n bashk me ta. Nga fmijria m ka nj mesazh paqeje n Shqipri dhe u tjer? Athin me shrbim dhe na mbetur n mendje sigla e hapjes s prit shum mir. Njerzit kishin - Edhe un edhe Zamira kontaktoi me propozimin pr t kemi folur mjaft pr punuar tek Zri i Ameriks. Ishte programit, ishte nj sinjal i fort edhe kur msuar edhe grafikun e tij t dits dhe e mbaje volumin e radios shum t ult. dilnin hert n mngjes pr ta par e arratisjen ton nga s bashku me t shoqen, Vikin Kur vendosm t largoheshim kontaktin takuar gjat shtitjes. Shqipria. Q kur ishim n (Vitoren). Nuk iu prgjegjm me Zrin e Ameriks na i sugjeroi babai M kujtohet konferenca e shtypit q Korfuz pr disa dit dhe menjher pozitivisht dhe kishim n plan ta kontaktonim, por ai dha, t ciln e ndoqm bashk. N m pas n Athin u konpropozimit, por i premtuam se Zri i Ameriks u tregua m i shpejt se prgjigje t nj pyetjeje pr Kosovn taktuam nga shum do ta kontaktonim kur t ne. q i bra athere, ai dha sinjalin e asaj gazetar dhe m pas kur mbrrinim n SHBA. Patm q ndodhi pas rreth 15 vjetsh. jetuam n Athin nga menduar t shkonin m Belgjik - Si i kini prjetuar ngjarjet e dhjetorit Ndoshta ne nuk arritm ta kapnim gushti deri n dhjetor apo Australi, pasi kur ishim n 1990 n Shqipri? athere, por kur e dgjoj tani, mesazhi 1984, msuam nga miqt Shqipri ishin hapur fjal se - Me shum emocione. Q nga demonsht aty dhe i qart. q krijuam atje, shumica kishim tezen dhe dajn n Ausstatat n Sheshin Tien An Men t Pekinit grek dhe disa shqiptaro trali dhe nj kushri t par t n 1986 dhe deri n heqjen e telave me - M pas ju kini ardhur srish pas grek, se ngjarja ishte nns n Belgjik. Por njerzit gjemba n kufirin e Hungaris me Ausndonj viti n Shqipri. far ju mbuluar jo vetm nga tan n SHBA q e kishin rreth 12 kilomera. sht shtypi evropian, por n shum distanc e gjat edhe pr vende t tjera t bots, madje notar profesionist, jo m edhe n Mongoli. Po ta shikoj n pr notar amator, sado film nuk e di Varet ndoshta t mir q t jen. Por nga skenari, regjisori, aktort, e ishte dshira e fort pr t t tjera Varet se si do ti qn t lir q na bri ta kuptojn dhe portretizojn ata gjykonin at distanc t ngjarjen dhe personazhet. Nuk e prballueshme di

P a g e

1 2

O u r

W o r d s

SHQIPRIA DUHET T KERKOJ AMRIN,MALSIN E MADHE,ULQININ


SHQIPRIA DUHET T KERKOJ AMRIN,MALSIN E MADHE,ULQININ Nga Reshat Badallaj Reshat Badallaj *Prse Shqipria morri yryshin per t pranuar Malin e Zi pa kushte? Dihet botrisht q Shqiperis harambashet;dergutet,andaret,cardushanet ,vojvodet e zhupanet iu turren si llav ulkonjash per te grabitur hajnisht gjymtyret e saj. Dergutet 500 vjet ia zun frymen,vran pameshirshem Arberit q ishin ne trojet e veta denbabaden Andaret grek amet i vran dhe i theren me sakic dhe hanxhar. Theren burra,gra,femij shtalb vetem e vetem se ishin shqiptar. Ne kemi shkruar dhe i kemi perkujtuar disa her per masakren ame Nipat e Car Dushanit;Zhupanet e vojvodet, bene zulum t madh zinxhiror ne kombin tone. Te pangopur ishin q kerkonin edhe Durresin. Gjithmon ishte ne tavolin plani per TOKN E DJEGUR DHE TE LESHOHET KOSA E VDEKJES NE KOKAT SHQIPTARE Pra, shqiptaret kishin dushman nga te gjitha anet. Doren n zemer yzmeti i tradhtareve u hynte ne pune pushtuesve qe nga koha e Gjergjit, Zavera ne ameri,Esat Pashai, Ahmet Zogu Me ndihmen e ketyre zagareve u vran shum patriot qe kishin nisur vallen e liris,dhuruan shume toka shqiptare per interesa te tyre,pa e pyetur fare popullin Shqiperin e krasiten me sakic duke ia prere krahet e kembet. Shqiperin e lan sakat vetem me pak shpirt,me fukarallek Nderkaq, ne anen tjeter bimbashet e kapedanet e shkjaut bashk me zagaret e pushtuesit, neper kancalarite e ndryshme boterore,benin gosti me kureveri. Kesaj kasaphane mjerisht i ndihmoi edhe Evropa rrospi,I mbyllte veshet e syt sipas asaj:STAMBOLLI PO DIGJET, KURVA PO KRIHET Duke u bere i vetmi komb ne bot qe na pren me gersher hartash. I vetmi komb n bot qe mbetem jetim duke e patur nenen,na lane ne meshiren e njerkes. Pra, e gjithe kjo kasaphan u be pa na pyetur kush fare. Te huajt u ben zot shtepie. Keshtu vendosi;Stambolli,Londra,Versaj a,Parisi Padrejtesi te medha u ben ne kurriz te kombit tone. A eshte koha e duhur qe Shqiperia te kerkoje zyrtarisht kthimin e gjymtyreve qe ia shkurtuar pushtuesit me ndihmen e Evropes kurv;amerin,Ulqinin,Hotin , Gruden,Plaven, Gucin.Shen Stefanin Kjo nuk do te thote te merren dhe te kerkohen me lufte,sepse u ka dalur boja barutit dhe shkurt e shqip nuk mund te besh bam pa thene izem Amerika,por PA KAJT FEMIJA,NENA NUK I JEP GJIuditerisht,perse Shqiperia nder te parat morri yryshin nder te paret pranoi Malin e Zi pa kurfare kushtesh! Ne fund te fundit, jane pjeset tona ku flite vetem shqip Keti shkrimi po ia bashkangjesim nje shkrim shtese: UIqini antik Besohet se Ulqinin e lasht, Qytetin e Vjetr t sotm, e kan themeluar n shekullin V para ers son grekt e Kolhids n kohn e formimit t koloniv greke

MASAKRA E HORMOVES, NGA PROF.DR BEG MUSTA


MASAKRA E HORMOVES, ishte i rrethuar cep m cep NGA PROF.DR BEG MUS- me mijra ushtar grek dhe n do der vendosur nga TA dy mitraloza gati pr sulm. Amerika) Mustafa Haxhin me Mes ulrimave dhe thirrjeve gjith djal, Haxhi Resulin histerike t oficerve greke, (leshrabardhi), Zilfon me Pedhja mihi stohate tu vllan, Sadush Rudin me dhiqio tu aush HorLumanin, Sute Zenelin, Beg mova (Djema mos harroni Seferin me Shahin dhe t vrasjen e aush Hortjer. Pr t tretn her u morn movs). u vran dhe u t gjith burrat q u grumthern me thik n shtpin bulluan nga kontrolli i fundit e zotit 217 burra. Gjaku i q u krye shtpi m shtpi, tyre u derdh lum dhe skuqi kasolle m kasolle, prrua m shenjtort dhe vendin e prrua dhe deri ferr m ferr. shenjt, aty ku thon se zoti T gjith prfunduan n Kodr. sht n kmb dhe njerzit Aty gjetn dhe pan me syt e luten O zot, na tyre nj llahtar dhe tmerr t shptoForcat n prballje vrtet, nj kasaphan dhe ishin, 5000 grek t armatoqindra kasap me bajoneta dhe sur gjer n dhmb me 200 thika n duar, nj ushtri t tre e ca burra hormovit n t armatosur gjer n dhmb. mshir t zotit; t mbyllur Pan se si vendi i shenjt n kish, pa dyfek, pa fishek, pa topa, pa mitraloza, t katandisur kock e lkur, pa ngrn e pa pir. Natn e par shkuan n thik 100 burra. Trimat Sako Shikua, Arif Llaci dhe Sute Zeneli, kapn rojet pr gryke, i mbytn, u morn armt, shprthyen portat dhe bashk me Bege Seferin dhe Meto Elmazin, an rrethimin dhe vrapuan pr t ikur por q n hapat e para rojet nga jasht qlluan mbi ta dhe i pren n mes. Pas ktij akti barbar, Beg Tenaj, u bri thirrje shokve; O djema tu biem kriminelve dhe t kapet i gjall kapiten Capi! I mbytur i tri n gjak, u prlesh dhmb pr dhmb me ushtart dhe oficert grek por tani ishte von. Ushtria kishte fituar koh trhoqn vmendjen e opine tij dshmon se ; Kolonel dhe e rrethoi vendin me ionit ndrkombtare dhe Zira, i oi hormovitt n gardh pushksh dhe tronditn gjith botn duke Kodr, i ndau n tre grupe kushdo q delte nga me nga 60 shpirt n do hormovitt n der, i bhej akuzuar rnd qeverin greke trupi shosh nga plumbat. dhe qarqet shoviniste krimi- grup dhe pastaj urdhroi 36 Beg Tenn e kapn dhe e nale n shrbim t saj.Lidhur trupa greke nga m t zott me tmerret e ksaj ngjarje, n bajonet, t goditnin dhe lidhn. Para syve t tij i Mufit Kaziu, shkruan ; Tri t shponin pa mshir thern djalin! Begn e dit pas ngjarjes, vizituam njerzit q ndodheshin aty. varn n litar, i pren Hormovitt t lidhur kmb kmbt dhe pastaj e vran, kishn e Ajodhims n Kodr, aty gjetm njerz t e duar u shpuan me bae shpuan me thik n mbrthyer me gozhd npr joneta, pa mshir nga zemr !.Pas ksaj q mure, disa t varur n litar, katilt. Pastaj i hodhn n ndodhi, kapiten Capi, tetdhjet e dy veta i kishin nj prrua fshati, ashtu urdhroi masa sigurie t therur si bagti, u kishin prer gjysm t gjall. Kto rrepta, t hapej atia e duken si prralla, shton m kishs dhe t vriteshin nga vesht, hundt, nxjerr syt, ngulur bajonetat n zemr tej ai, por jan t vrteta, se lart dhe dritaret dyzet etj.Sipas t thnave, sheh i kam par me syt e mi, burrat e fundit q kishin Veipit, pas masakrs i kishin dhe jam dshmitar okular mbetur brenda n kish. prplasur kokn pas n kt bot dhe n at jet Rrethinat, bregoret dhe shkmbinjve pr ti nxjerr prpara zotit. Gjeneral ika, bedenat u mbushn me dhe marr florinjt e me orgjin nga Borshi dhe gjak dhe kufoma njerzish dhmbve.Dshmitari tjetr me banim n Amerik, n pa jet. Mizorit okular i ngjarjes n vend, kujtimet e tij shkruan, njerzore t ushtris Kosta Papa Tomori, n librin Aktet m barbare dhe greke n Hormov,

V o l u m e

5 ,

I ss u e

5 5

P a g e

1 3

SHQIPRIA DUHET T KERKOJ AMRIN,MALSIN E MADHE,ULQININ


n kt rajon. Pr ardhjen e kolhidasve flitet n poemn e Aplonit t Rodosit nga shekulli III para ers s re. N kt rajon, n at koh, jetonin ilirt t cilt, nn ndikimin e kulturs greke, kan ln gjurmt e vendosjes m t hershme n kt qytet n form t mbeturinave t mureve shum t mdha t ashtuquajtura >>qiklopike<<. Bedeni prej kuaderve qiklopik sht bedeni me i vjetr i ktij Iloji n bregdetin lindor t Adriatikut. N kalan e Qytetit t Vjetr gjendet edhe njri nga mbishkrimet me t vjetra q i kushtohet perndeshs Artimid Elafavols. Mbishkrimi sht i skalitur n postamentin e altarit t sacrifics, dhurat e bashksis s gurgdhendsve perndeshs Artemid. N t shkruan TO KOINON TON LATOMON APTEI (D) I TI ELAFAVOLOI (Bashksia e Gurgdhendsve ia ngrit Artemid Elafavols). Prpos ktij altari (are), me krkimet n Qytetin e Vjetr, q kan filluar n vitin 1953 dhe po vazhdojn edhe sot e ksaj dite, jan gjetur edhe shum objekte t kulturs materiale q tregojn se qyteti sht themeluar n shekullin V para ers s re. Ktu jan gjetur shum fragmente t qeramiks s kuqe figurale, lekitash t bardha, si dhe gur me figurn e perndeshs Athina me helmet. Ky Colchinium i lasht n shekullin e dyt para ers son bhet Olcinium kur romakt e marrin nga fisi ilir Olciniatas (m 163 para ers son). Me kt emr e gjejm pr her t par n burime t shkruara te Plini Plaku, n veprn

KOMUNIKIM I HAPUR ME TE GJITHE BASHKEATDHETARET E MIJ SHQIPTARE .


sepse vertet zeri i tyre u degjua dhe ju qe i perfaqsoni ato e derguat ate ne foltorene kuvendit dhe ndaluat nje veprim jo te drejte qe mund te merret ne dem te popullit te familjareve te fugonave 8+1 , ne dem te demokracise shqiptare .Sot me shume se kurre me zerin tuaj do te bashkohemi dhe ne diaspora ne USA dhe kudo ne bote per te mbeshtetur popullin tone qe dhe ai te filloi demokracine e vertete ku fjala e lire te triumfoje dhe demokracia te filloi dhe ne Shqiperine e drobitur per 23 vjet .Andaj iu bej thirrje si qeverise , Km, parlamentit ,deputeteve te qendrojne ne komunikim me popullin per cka ai populli i votoi dhe te mos lejoi disa politikane qe kerkojne ta kthejne politiken ne dobi te xhepit te tyre duke demtuar familjet e thjeshta shqiptare duke i zhytur ato ne varferiute thelle dhe duke i kthyer ato ne skllever te harpagoneve qe duan te vendosin autobuzet meqe kane pushtetin dhe mund te bejne cte duan me popullin.Jo ,ligjet e demokrqacise e pengojne kete veprim antidemiokratik dhe populli nese nuk ndryshohet kurs , nese nuk respektohet e drejta e njeriut kur punon me ndershemeri dhe ti kerkon me korrupsion se ke pushtetin ne dore te varferosh dhe ti dhunosh te drejtene tij dhe ne do te bashkohemi me popullin ne protesta madhore per nje demokraci ne Shqiperi qe akoma megjithse kane kaluar 5 muaj nuk eshte bere asnje reforme urgjente qe duhej pervecse po lendoni popullin .Popujt kerkojne liri demokraci dhe jo me diktature qe kush eshte i forte fiton kush eshte ne politike ka te drejten te shtype ate popullin qe i dha voten.Jo me , ligjet e demokracise e ndalojne dhe ne jemi me popullin dhe do ta mbeshtesim ate deri ne fund se po proteston per nje demokraci dhe po kerkon qe te ndaloje diktaturen e te fortit se eshte ne qeveri dhe ben cte doje ne dem te popullit nen petkun e maskarallekut se "po na mbron jeten e qytetareve" .Stop hipokrizise se nuk shkojne me .Ka ardhur koha per reforma radikale per ne drejtesi, si dhe per ndryshimine sistemit zgjedhor te 2008 si dhe anullimine ligjit famekeq 7501.Anullimine koncensioneve te naftes dhe te mineraleve si dhe kthimine floririt ne shqiperi qe ndodhet ne Angli dhe Australi, si dhe kthimin e parave te depozituara ne bankat e botes (keto para qe kane dale ne mynyre joligjore qe te mbushni arkene shtetit).Nese nuk reflektohet ashtu sic e deklaroi sekretari i shtetit amerikan ne Mynih qe ne ballkan po vendosen monopolet , dhe oligarkia ( shembulli konkret kerkojne me dhune te heqin fugonat8+1 qe jane biznese te vogla familjare , dhe te vendosin monopolin e autobuzeve ku te kete nje pronar(politikani qe ka vjedhur parate e popullit ) dhe te tjeret pra populli te jene sklleverit e tyre pra te politikaneve , te cilet qendrojne pas biznesit te autobuzeve .Po nuk u analizua sic duhet fjala e sekretarit te shteti amerikan ne Shqiperi nga politikanet shqiperia do te shkoje posht e me posht drejt konsolidimte diktatures.Andaj duke mbeshtetur populline thjeshte dhe duke komunikuar direkt me te ,cdo deputet do te tregoje qe eshte me popullin e tij dhe jo me ndonje politikan individ qe kerkon te vazhdoje te perdore politikene te fortit per te vendosur biznesin apo me sakte monopoline tij duke dhunuar lirine e popullit. Flutur Zavalina 15 shkurt 2014, NY,USA

Trepa, pasuria e fjetur e Kosovs M.SH. (vijon)


Trepa, pasuria e fjetur e Kosovs M.SH. Kompleksi Trepa cilsohet si thesar i Kosovs. Autoritetet akoma nuk kan gjetur zgjidhje pr ringjalljen e saj, ndrsa pasuria preliminare e Treps konsiderohet 10 miliard prev next 1 2 3 Rreth 1000 minator po i pushtojn pr do dit galerit e thella t kompleksit metalurgjik Trepa, duke u munduar ta mbajn gjall kompanin q dikur krenohej gjith ish-Jugosllavia. E ndar n dy pjes, veri dhe jug, dhe e sulmuar etnikisht e politikisht, Trepa mezi po arrin t mbetet n kmb. Nj dekad m par, ish administrata ndrkombtare e UNMIK-ut, Trepn e kishte konsideruar si dinozaur q i kalon t shkuars, por m von u dshmua e kundrta. Me pak investime ndrkombtare dhe me nj injeksion nga Qeveri, Trepa ndezi motort e fjetur. E zbuluar para disa shekujsh, kjo kompani posedon sasi t mdha t pa eksploruara t plumbit dhe zinkut, q ia zgjasin jetn edhe pr shum vjet. Bislim Mua sht zdhns i ksaj kompanie. Ai pr albinfo.ch e prshkroi n detaje funksionimin e Treps, ndrsa i demanto t gjith ata q thon ke ky kompleks sht n grahmat e fundit. Rezervat e prgjithshme minerale t t gjitha minierave t Treps, vlersohen t jen rreth 58 milion ton. E konvertuar n vler monetare me mimet e sotme t tregut, sipas Muqes, do t thot nj pasuri prej 8-10 miliard euro. Kjo vler, do t shumfishohej po t ngritt industria prpunuese e metaleve dhe ajo kimike, konsideron ai. Aktualisht n ndrmarrjen Trepa (pjesa jugore) punojn 1500 veta, ndrkaq rreth 1050 persona punojn n pjesn veriore t ksaj ndrmarrje. T dyja njsit, veri-jug, t menaxhuara n baza etnike, administrohen nga Agjencia Kosovare e Privatizimit, deklaroi Mua. N pjesn jugore t Treps, nga numri i prgjithshm i t punsuarve rreth 500 sish punojn n miniera, ndrkaq pjesa tjetr n fabrikat e pasurimit t xeherorve, industri, administrat etj. Sa shfrytzohen kapacitetet e Treps? Nse bjm krahasime me kapacitetet prodhuese t Treps s viteve t 80, minierat e ktij gjiganti minerar shfrytzohen vetm 10-15 pr qind t vlers s prodhimtaris s asaj kohe, tha Mua, sipas t cilit, n gjendje m mir gjendet miniera n Stantrg me 20-25 pr qind t kapaciteteve prodhuese. Ndrkaq, si tha ai, pr shkak t vjetrsis jasht funksionimit sht, shkritorja e plumbit n Zveqan dhe elektroliza e zinkut n pjesn jugore t qytetit. Gjithashtu sipas Muqes, pr shkak t vjetrsis dhe dmtimeve jan trsisht jasht funksionit edhe shum fabrika t industris prpunuese dhe kimike. N miniern e Stantrgt, ndrkaq sipas zdhnsit, minatort po nxjerrin minerale nga horizonti i dhjeti dhe njmbdhjeti, por punohet edhe n horizontin e tet dhe nnt. Ndrsa n miniern e Artans, si tha ai, xehja shfrytzohet nga horizontet katr dhe pes. Mua: Pr do vit eksportohen 12 mij ton koncentrat Kta minator pr do dit nxjerrin nga qindra metra nntok dhjetra ton plumb dhe zink, q m pas eksportohet n tregjet e bots. N 4-5 vitet e fundit, Trepa ka eksportuar mesatarisht 10-12 mij ton koncentrat plumbi dhe zinku, deklaroi mes tjerash Mua. Dy vite m par, ndrmarrja Trepa koncentratet e saja i eksportonte kryesisht n tregun evropian. Nga viti 2009 e deri n vitin 2012, ka qen kompania zvicerane Glencore q ka bler produktet e Treps, ndrsa vitin e kaluar tenderin pr koncentrate e ka fituar kompania Coresteel DMCC, me seli n Dubai t Emirateve t Bashkuara Arabe, tha Mua. N pyetjen se pse nuk po revitalizohet shkritorja, n mnyr q Trepa n vend t lnds s par t eksportoj materialin final, Mua tha se kjo konsiderohet e pamundur, pasi q shkritorja n Zveqan sht teknologji s cils i ka kaluar koha, prandaj duhet t ndrtohet trsisht e re. Ndrkaq, elektroliza e zinkut, q edhe ndrmarrja Trepa. Kshtu q, n pjesn veriore t Treps nuk punon asnj puntor shqiptar, ndrkaq, n pjesn jugore Ngritja e metalurgjive nuk punojn shqiptar, sht pun e leht edhe pr vende shum m t zhvilluara se boshnjak, rom, por ne. Paraprakisht, duhet t aftso- jo edhe puntor hen t gjitha minierat pr pun, serb, deklaroi n mnyr q t sigurohet lnda zdhnsi i kompleksit. e par pr furrat shkrirse. Po ashtu, standardet mjedisore po bhen gjithnj e m rigoroze, n Gjat ktyre ditve autoritetet n Prishtprpjekje t mbrojtjes s mjedisit, prandaj edhe kjo sht in jan shqyrtuar mundsin pr nj detyrim q duhet prmfunksionalizimin e bushur, tha Mua. plots t Treps. Por, n kuadr t atij ristrukturiAgjencia Kosovare e mi t kompanis, sipas tij, Privatizimit, q parashikohet edhe ngritja e metalurgjive dhe kapaciteteve t aktualisht sht administratore e industris prpunuese t poTreps, tash s limetaleve. fundi ka hapur nj tender dhe ka pranuar Ndarja etnike e Treps 9 oferta nga kompani t specializuara Kompleksi metalurgjik i ndrkombtare, pr Treps bie kryesisht n t hartuar nj plan rajonin e Mitrovic, qyteti i ristrukturimi ndar n dy pjes, veriu dhe gjithprfshirs pr jugu. N njrn an t qytetit ndrmarrjen. (veri) jetojn serbt, ndrsa n jug jetojn shqiptart. Kjo Ndrsa menaxhmenti ndarje u vrejt edhe n komi ksaj ndrmarrjeje pleksin Trepa, sepse disa ka propozuar partnergaleri dhe shkritorja bien n itetin publiko-privat, ann serbe, ndrsa disa t tjera si nj nga format m n pjesn shqiptare. t prshtatshme pr Pr fat t keq, fatin e qytetit t ristrukturimin e saj. Kurse Qeveria e ndar t Mitrovics e ndan ndodhet n pjesn jugore t qytetit, si tha m tej zdhnsi, sht dmtuar rnd pasi nj zjarri q e kishte marr pas lufts.

P a g e

1 4

O u r

W o r d s

Dead Albanians due to Current Dictatorship in Albania will they get a resolution? (not done yet)

Lirak Bejko Dead I vdekur nga Diktatori dhe vjedhjet e familjes se tij Berisha

One last dictator in Albania Left to be Overthrown!!! Not done Yet!! BURG

V o l u m e

5 ,

I ss u e

5 5

P a g e

1 5

Shkrime nga James Wm. Pandeli

Isa Copa duke hetuar pronat ne Gjirin e Lalzit te familjes Konomi

P a g e

1 6

O u r

W o r d s

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi presim rezultatet shpejt.

Deputeti Fatmir Xhindi

Gentian Zguri.rezultatet???

V o l u m e

5 ,

I ss u e

5 5

P a g e

1 7

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi-presim rezultatet shpejt...

Isa Copa duke hetuar pronat ne Gjirin e Lalzit te familjes Konomi presim rezultatet

P a g e

1 8

O u r

W o r d s

Ngjarjet e pazgjidhura ne Shqiperipresim burgimin e perjetshem te familjes diktatoriale Berisha!!

Kush e Organizoi Protesten?

Ku ishin Organizatoret?

4 Fajtore pa Faj gjenden vdekjen ne 21 Janar 2011

Kush drejton forcat shteterore mbrojtese?

Cilat jane procedurat e Policise para se te vrase?

Pronare banke ne Shqiperi, e papune!! Si te behesh Bilionere ne 3 muaj!!! Elvana Hana mbesa e L.Berisha..Burg

V o l u m e

5 ,

I ss u e

5 5

P a g e

1 9

Vrasjet e krime te ndryshme te pazgjidhura ne Shqiperi.Burg...

The Blair Connection

FLuturime Falas me urdher te .

Vjedhja e lejuar ne Shqiperi e pronave per tu ndertuar rezervat ashtu dhe e mineralit te brendshem ne Shqiperi.

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!! Si pastroen parate nga peshku qe eshte qelbur nga koka!!! Burg

Spitalet e Ndertuara me leke nga Tirana ne Qipro, Ishujt Keimen nepermjet nje grup manaxhimi ne New Jersey, USA. Keshtu jane pastruar shume para te vjedhura ndaj popullit SHqiptare.

Si mund te pastrosh parate e vjedhura nga viti 96-2005 nepermjet llogarive pa emer ne ishujt jasht Shqiperise...

P a g e

2 0

O u r

W o r d s

Disa Ngjarje e pazgjidhura ne Shqiperi nga Prokuroria...Kur vete Ina Rama ka frike per Femijet e saj!!

?
Duet nje Kryeprokuror allcak qe te zbardhi ceshtjet te pazgjidhura qe nga vitet 1944!! Perse nuk u pane dokumentat qe verifikonin fjalet e Albana Vokshit dhe e dergonin te qeli ate me bashkepunetoret? Disa nga ceshtjet qe kane kaluar pa hetuar ne Shqiperi!!

So far in Albania the only way to make it is to keep your promises and Ilir Meta and spouse is an example of it.Will everyone else learn from it or shatter in the high cliffs.the only victor in the election battles!!!!

Perse nuk u hetua shkelja e kushtetutes Shqiptare nga Prokuroria? A thua ka marr fund drejtesia?

Bilioneret e Rinj te pa Prekur ne Shqiperi qe bejn hesapet me $$$ e popullit me keq se S. Berisha...te shohim ndryshimin dhe per A. Xhillarin (burg apo jo)
The leader of Opposition before now Premier in Albania rather spend $$ on luxury vacations in US rather than face the facts and reality in Albania!! Could it be that hes so implicated with the GOV. that he can end up serving life sentences? Time will tell

Njerezit vdesin ne Shqiperi sepse Sekseri I lejeve te ndertimit ne tirane Alban Xhillari me E.ramen nuk cajn koke perhapesira midis ndertesave qe te kalojn makinat e urgjences. Me ato ne Shqiperi, kercenimet dhe blerjet ecin, po jo me ne pertej Oqeanit.

A pyet njeri ku eshte burimi I milionave $$ qe ky njeri eshte kukull? Alban Xhillari Sekseri I Lejeve te ndertimit tani kush eshte se E.Rama iku?

V o l u m e

5 ,

I ss u e

5 5

P a g e

2 1

Vjedhja e Mineraleve, Pergjegjesit!!!!Burg...

Mineralet ne very te shqiperise te monopolizuara!!! Perse?

Floriri nepermjet mineraleve

Vdesin njerezit per tu pasuruar njerezit e Kryeministrit Shqiptare bashk me Fatos Nanon si sekretar PDs ne Washington DC. USA

Fluturime me parate e mineriave te populit Shqiptare...

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!! Njerezit pergjegjes...Burg...

Stream Oil Albania has a direct connection to Shkelzen Berisha as well as to his sister Argita Berisha...te tjeret kane vec 1% si kukull qe jane...

Si mund te vjedhesh token parate e pronarit te tokes me ane te kompanive nafte fantazme nderkoh fshiet nga pas vete KM.

Argita & SHkelzen Berisha Pergjegjes per vjedhjen e naftes nga pronaret.

P a g e

2 2

O u r

W o r d s

Disa mbikqyrje nga pertej Oqeanit mbi familjen Balliu!!!! BURG Fahri Balliu I paprekshem ne abuzime ndaj popullit te elbasanit!!! Ta kthej koken pas te shohi rrobat e grisura qe ka pas...

Henris Balliu Guilty as part of Gerdec Tragedy as well as being part of it!!!

A ka burra me ne ate vend??? 700 Punetore te firmes Kurum ne Elbasan ne proteste!

Kush nga keta nuk ka Ilegalisht Perfituar Financiarisht ne kurriz te popullit Shqiptare??? Te tere fajtore!!!

Human Right Violators as an inheritance from the so called bearded man Tos Nano in Albania!!

V o l u m e

5 ,

I ss u e

5 5

P a g e

2 3

Lidhja VokshiXheka -Spahiu-klani Berisha ...BURG

Albana Vokshi Florentia Xheka Arjan tartari cfare kane keto te tre te perbashket/? Jane kukuallat e Klanit Berisha duke mbajtur kompani ne emer te tyre por qe gjenden Berishat nga pas

Kumbaret qe kane interesa financiare te perbashketa me opoziten e Rames qe pagoi $$$ Fatos Nanos per postin e kryetarit!!!

Fatos Nano u debua nga posti Kryeministrit nga nderkombetaret Amerikane!!! Burg per vrasjen e Hajdarit

Azem Hajdari I vrare nga bashkepunimi NanoBerisha!!!

Import Export I Droges ne kohen e Fatos Nanon ne Shqiperi ishte ne kulm te larte te Europes...

Kryengritje nga njerez me arme per parate e vjedhura ne kohen piramidale & ate qe vijoi me pas me fatosin ne krye...gjykoni vete njerez.

Koha kur Ishte Fatos Nano ne pushtet ne Shqiperi , kur krimi dhe rrembimi ishte 1 mij perqind lart

P a g e

2 4

O u r

W o r d s

A Funksionon Kontrolli Shtetit ne Shqiperi

Shembujt e Parave qe vijn drejt SHBA nga vendi me I Varfer ne Europe... Perse? Poverty.

Berisha & Podesta group loosesAlbanian Americans oust the premier SB Jail & restitution for Podesta
The Albanian Mafia Lobbies against the rest of Albanian Americans!!! The Global War Continues..

Nje vrime ne uje me keshillat drejt Shqiperise.zvogelimi I reputacionit te Podesta Group per hir te familjes Berisha SO far no more Premier...how do you like those apples?

Is the money being diverted to the Podesta group for retaliatory against those that tell the truth outside of Albania? So far YES...the war goes on..

New Ambassador needs to ask the federal authorities to return or freeze Albanian funds now states side...or else trust in our US image

V o l u m e

5 ,

I ss u e

5 5

P a g e

2 5

Libri I ndaluar I Agim Hamitit FQ 46

KADARE: SHQIPTART N EPILOGUN E NJ KEQKUPTIMI 600 VJEAR ME EUROPN


KADARE: SHQIPTART N EPILOGUN E NJ KEQKUPTIMI 600 VJEAR ME EUROPN Shkrimtari m i njohur shqiptar Ismail Kadare n nj intervist pr gazetn Illyria ka folur pr raportet Shqipri -BE duke thn se shqiptart nuk duhet ta mallkojn Europn pr faktin se nuk e morrn statusin e kandidatit. " Ndrkaq ne ndodhemi n epilogun e nj keqkuptimi 600 vjear me Europn. Ndaj dhe me t drejt jemi kaq t shqetsuar. N kt rast gjja m e leht, por m e keqe pr ne sht t ngrihesh e t mallkosh Europn q sna pranoi. Ose veten ton q se merituam. Gjja m e mir sht t prpiqesh t kuptosh arsyet prse keqkuptimi vazhdon. Dhe mbi t gjitha t kuptosh se orientimi i nj vendi, i nj populli, i nj historie nuk mund t ndryshoj sipas trilleve t astit" ka thn Kadare. Gazeta Illyria e Ne York-ut sht nj ndr gazetat q ju ka intervistuar m s shpeshti sa her ka qen e nevojshme t dgjohet zri juaj n botn shqiptare. Por ka disa vite q daljet tuaja n shtyp jan rralluar n mnyr t dukshme. Keni ndonj shpjegim pr kt? sht e vrtet se qysh pas rnies s komunizmit, me gazetn tuaj kam patur nj lidhje me mirkuptim t vazhdueshm, pr t ciln ju falenderoj. Lidhur me rrallimin e daljes n shtyp n prgjithsi, nuk besoj se kam ndonj shpjegim t veant. sht e kuptueshme q shkrimtarit, m shum se pr do gj i plqen t flas pr letrsin. Ktu nis problemi. Letrsia sht nj sfer e vshtir dhe krejt e paprshtatshme pr tu trajtuar n shtypin e gjer. Ndrkaq, vet shtypi i gjer, me t drejt, i shmanget pyetjeve profesionale. Shkrimtarit, pasi i krkohet t jap mendimin pr gjysmn e problemeve t globit, i bhet m n fund pyetja: Dhe tani zoti X., pr tiu kthyer letrsis, a mund t na thoni se a keni ndonj vepr n duar? Do ti shtoja ksaj atmosfern e acaruar q sundon n Shqipri: nervozizmi, fyerjet, urrejtja. T gjitha kto ta heqin dshirn pr t folur. Mendoni se shkrimtart shqiptar t kohs s tanishme shqetsohen nga nj atmosfer e till? A sht kjo atmosfer nj penges? Keni thn disa her se letrsia dhe jeta shoqrore zhvillohen sipas proceseve t ndryshme. Natyrisht. Dihet se si nj bot paralele letrsia ka kanonet e saj. Nj prej tyre sht vlersimi sipas majave. N historikun e saj, nivelet e mesme dhe t ulta nuk merren parasysh. N shoqri, pr shembull, ndodh ndryshe: niveli i mesm, n nj kndvshtrim politik dhe ekonomik sidomos, sht vendimtar. Ky kriter i veant i letrsis dhe i arteve shpesh her krijon probleme dhe keqkuptim. Pr shembull, letrsia nuk e njeh vullnetin e shumics, as luftn, n kuptimin q jemi msuar, midis shteteve ose propagandave. Keni dgjuar ndonjher pr ndonj luft midis letrsis ruse dhe asaj franceze? Ose midis anglezes dhe gjermanes? Jam i sigurt q jo. fardo q mund t ndodh n politik, midis Shekspirit dhe Goethes ka gjithmon paqe. oroditja e kritereve hert a von i dmton brezat e shkrimtarve. N Shqiprin e sotme, pr shembull, ka shkrimtar t talentuar, por mungon vnia n pah e tyre. Vnia n pah, dallimi, fama, n jetn shoqrore shihen si dika jo e lakmueshme, kurse n botn e letrsis jan pjes e natyrshme e saj. Modestia q iu krkohej shkrimtarve n komunizm ishte n t vrtet krkes pr t ulur kryet. Dihet urrejtja e Leninit pr shkrimtart e shquar. Mao Ce Duni, ndonse shkruante vet, e oi m tej. Nj autor i njohur, Frederic Ferney, ka shkruar se Kadare ka mishruar, dhe kjo nganjher kundr dshirs s tij, ndjenjn e fajit t Shqipris, skllave dhe zonj n t njejtn koh. Si e komentoni kt? Mendoj se fjala faj, e aq m tepr paradigma e tij, nuk ka pse t na trembi. Ndrgjegjsimi pr fajet e kryera sht pjes e emancipimit dhe e qytetrimit europian. Dhe natyrisht faktor i prparimit. Pa u zgjatur, mund t themi se fal ktij ndrgjegjsimi, Gjermania, pas drams s saj, sht aty ku ndodhet sot. Shqipria ska asnj arsye t druhet nga fajet e saj. As ti fsheh ato. As t thot se, ndryshe nga t tjert, nuk ka br faje etj. Koht e fundit sht gjetur nj far ujdie

P a g e

2 6

O u r

W o r d s

Declassified (continues)

V o l u m e

5 ,

I ss u e

5 5

P a g e

2 7

Declassified pg2

P a g e

2 8

O u r

W o r d s

1913 info from Albanian lands ripped apart fq1

V o l u m e

5 ,

I ss u e

5 5

P a g e

2 9

1913 info from Albanian lands ripped apart fq2

WE ARE ALSO ON THE WEB WWW.NEWLIFEAACO.ORG

Non Profit Charitable Organization

N E W

L I F E

J E T A

R E

1774 - 76 street Suite D3 Brooklyn, New York 11214 Phone: 718-594-0511 Fax: 201-795-4795 E-mail: Endri@newlifeaaco.org

Cdo njeri mund te behet anetare dhe te bashkoet me misionin tone per te krijuar nje shtet te vogul ketu ne kete continent te madh. Te ndihmojme njeri tjetrin qoft dhe me nje keshille te thjeshte. Kjo eshte nje thirrje per te informuar njeri tjetrin plus dhe per projekte te ardhshme qe jane ne pune e siper. Se shpejti nje Shkolle Shqipe Anglishteje dhe nje vend ku te gjith njerezit te gjejn nje strehim nga cdo hall apo nevoje. Bashkimi ben fuqi dhe Zemra e Vullnetarit nuk ka cmim.

Building a Future One Person At a Time...

Kosov, urime 6 vjetorin e Pavarsis! Shkruan, Nehat Hyseni vijon nga fq.5
vendosn taksat kufitare n lartsin 60 euro pr dy jav, ose 120 euro n muaj pr vetura, ose 1340 euro pr nj vit, kurse pr kamiona dhe autobus, kjo shum ishte shum e madhe. Kjo taks pr vetura u zvoglua m von n 20 euro n jav, ose 1040 euro n vit. N kt mnyr, nga shqiptart e Lugins s Preshevs, n emr t takss kufitare u plakitn mbi 30 milion euro, duke ia prkeqsuar edhe m tepr situatn e rnd ekonomike dhe varfris s tyre. Mosprfshirja e Lugins n Dialogun e Brukselit Situatn e pashpres t shqiptarve t Lugins e rndoi edhe m rnd mosprfshierja e shtjes s tyre n Dialogun Kosov -Serbi dhe Marrveshjen e Brukselit t 19 prillit 2013, me t ciln u garantuan t drejta maksimale pr minoritetin serb n Kosov, kurse shqiptarg e Lugins s Preshevs nuk u prmendn fare! Kjo sjellje antishqiptare e grupit negociator t Qeveris s Kosovs i ka mllefosur dhe dshpruar skajshmrisht kta shqiptar t mjer, duke e mos kuptuar dhe duke e prjetuar si tradhti t madhe kombtare. Askush nga shqiptart e Lugins nuk mund ta kuptoj sjelljen e paprgjegjshme t Qeveris s Kosovs, e cila ka bllokuar zbatimin e Rezoluts s Kuvendit t Kosovs pr Luginn t dats 6 qershor 2013, me t ciln, ve tjerash sht prcaktuar edhe obligimi i Qeveris pr hapjen e zyreve t Lugins n Prishtin dhe Gjilan, q do t merreshin me problemet e shqiptarve t Lugins, si dhe hapjen e Zyres s Kosovs n Preshev, e cila do t ishte pjes e Zyrs ndrlidhse t Kosovs n Beograd. Zhgnjimi nga mbledhja e dy qeverive n Prizren Gjithashtu, reklamimi pompoz i Mbledhjes s dy qeverive m 11 janar 2014 n Prizren, ku u miratua ndihma nmuese me nga 50 mij euro pr Maternitetin n Preshev, t cilin moti koh e ka prfunduar Qeveria e Serbis, madje sht br edhe inaugurimi i tij! Kjo ndihm e dy shteteve shqiptare p vllezrit e tyre q kan mbetur n Serbi ishte cinike dhe nga shqiptart e Lugins u (keq) kuptua si joseriozitet dhe nnmim cinik ndaj tyre, meq ata pritnin q ndihma t jet e sinqert, ashtu si e bjn shtetet e tjera pr minoritetet e tyre n Serbi. Hungaria ndan shprblimin prej 150 eurosh n muaj pr do nxns hungarez n Vojvodin q vijon msimet n gjuhn e vet amtare hungareze. Ngjajshm vepron edhe Kroacia me minoritetin kroat (Bunjevct) n Vojvodin. Serbia i ndan reth 70 mij rroga mujore dhe investon mbi 500 milion euro n vit pr serbt e Kosovs, si dhe u jep ndihm policore, t siguris, gjyqsore, politike etj. Kurse, dy shtetet shqiptare, pasardhsit e Sknderbeut dhe patriot, e bn namin. Hajde shqiptar, hajde! Ku gjendet Kosova sot, 6 vjet pas shpalljes s Pavarsis? Aktualisht Kosova sht shteti m i izoluar n Europ. Prkundr faktit q i sakrifikoi shqiptart e Lugins s Preshevs, pa i prfshir fare as n Marrveshjen e Brukselit, e as n asnj nga 22 raundet e bisedimeve t dertanishme, megjithat nuk arriti as t nnshkruaj Marrveshjen e Stabilizim-Asocimit dhe liberalizimin e shumpremtuar dhe t garantuar nga z. Thai. Prkundrazi, Qeveria e Kosovs ia hapi rrugn Serbis, e cila m, e cila m 21 janar 2014 mori Ftesn pr fillimin e negociatave p antarsim n BE. Pra, u punua me prkushtim e devotshmri t pakuptimt n dobi t Serbis, duke e ln Kosovn t izoluar, kurse shqiptart e Lugins fare t harruar! Demonstratat e studentve pr dorheqjen e Rektorit Ibrahim Gashi fillimisht u injoruan, por meq u pa rreziku nga shprthimi i bombs sociale, si akumulim i paknaqsive t akumuluara, varfris s skajshme, korrupsionit, mallverzimeve dhe matrapazllkut t qeverisjes s UP dhe Kosovs n prgjithsi, shum leht mund t eskalonin n kriz t thell t tr Kosovs, ngjajshm me at n Bosne, ku u dogjn objekte publike, madje edhe Presidenca, Qeveria dhe Parlamenti. Pra, gjasht vjet pas shpalljes s Pavarsis s Kosovs, gjendja e shqiptarve t Lugins s Preshevs sht prkeqsuar skajshmrisht, kurse n Kosov jan akumuluar n mnyr dramatike shum probleme dhe sht krijuar nj situat skajshmrisht e rrezikshme, q sipas analistit t mirnjohur Tim Judah, krcnon me shprthimin e pranvers kosovare, si form e eskalimit t paknaqsis shoqrore n rrug. Megjithat, duke shpresuar q gjrat m n fund t marrin t mbarn, Ju urojm t gjithve Gjashtvjetorin e Pavarsis. Gzuar!!!