You are on page 1of 18

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t)

-1-

2009-2010 PLANI MESIMOR VJETOR Grupi i III


-t

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t)

-2-

GJENDJA E GRUPT DHE E FMJVE ! ! ! ! ! ! Fmij t rregjistruar pr her t par vijn nga grupi i dyt :........ Femra:.... Meshkuj:........ T gjith t vaksinuar :...... Gjendja shndetsore e mir :..... Fmij me probleme t zhvillimit mendor :.... ARSM PRNDRVE 1-Arsimi i lart :.............. 2-Arsimi i mesm ............ 3-Arsimi 9-vjear :................ Fmijt n grup jan nga t gjitha krahinat si rezultat i ndryshimeve demagogjike t kohve t fundit .... GJENDJA E MJEDST N KOPSHT Grupi ka hapsir n : prshtatshm pr rritjen e edukimit dhe argtimin e fmijve ,me drit ,uj ,ngrohje dhe freski .Grupi ka hapsir pr msim ,loj kalitje dhe lodhje me ambjente pr zhveshje . sht i pajisur me shum lodra dhe mjete msimore didaktike pr nj msim normal dhe me cilsi . Pr t realizuar me sukses dhe cilsi STANDARTET N ARSMN PARA SHKOLLOR me mjediset e grupit jan ngritur : 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. QENDRA MATEMATKE QENDRA LEXM SHKRM QENDRA ART QENDRA MANPULMEVE QENDRA ARTI DRAMATIK QENDRA SHKENCES QENDRA MUZIKES PLAN VEPRMTARVE VJETORE PLAN VJETOR HARTUAR PASQYRON REALZMN E PKSYNMEVE PR T ARRTUR TEK OBJEKTVAT THEMELORE T REALZUESHME . KY PLAN E SHTRN VEPRMTARN N KTO FUSHA: 1-EDUKM QYTETAR 2-ZHVLLM GJUHS DHE ELEMENTET E SHKRMT

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t)

-3-

3-ZHVLLM VETVETES DHE BOTS . 4-EDUKM ARTSTK 5-HAPSRA E RREGULLT DHE PRMASAT
OBJEKTIVAT SIPAS FUSHAVE T ZHVILLIMIT Q DUHET T ARRIJN FMIJT GJAT NJ VITI SHKOLLOR 2009-2010

Synimi
T pajisen fmijt e grupmoshs 5-6 vje me njohurit, aftsit dhe shprehit m t domosdoshme, duke iu krijuar t gjithve shanse t barabarta edukimi dhe trajtimi. Zhvillimi gjuhsor Fmija t jet i aft: 1. T prdor shpesh fjali dhe t bjn pyetje t thjeshta me an t gjesteve. 2. T prdor intonacion e ritm t qart gjat komunikimit, i cili t jet i kuptueshm pr t tjert. 3. T pyes pr shum gjra q ndodhin e t jap edhe shpjegime. 4. T dgjoj histori dhe t marr pjes n biseda duke prqendruar vmendjen.
5. T marr pjes dhe t ket iniciativ pr t diskutuar jo vetm me moshatart, por dhe m t rriturit.

Objektivat

6. T vzhgoj rregullat e diskutimit dhe ti zbatoj ato edhe si fols, por dhe si dgjues. 7. T formuloj mendime t qarta duke prdorur fjali t sakta q shprehin ide. 8. T prdor intonacion t ndryshm, duke strukturuar fjalit dhe idet e tij kur flet.
9. T flas rreth karaktereve, vendit dhe ngjarjeve q lidhen me prmbajtjen e pjess q dgjon ose ia lexojn.

10. T tregoj respekt pr t tjer kur ata flasin apo dhe kur flet vet.
11. T prdor t folurit n bised, duke i dhn nj kuptim t ri nj objekti ose nj veprimi t caktuar.

12. T prdor t folurit n bised duke i lidhur idet e tij, por dhe duke parashikuar se far mund t ndodh m tej.
13. T prdor t folurit n bised pr t risjell n kujtes dhe pr t rijetuar prvojat jetsore q ka kaluar.

14. T prmbledh prvojat personale duke i lidhur me materialet q i lexohen ose q i lexon vet. 15. T tregoj me saktsi se secils shkronj i korrespondon nj tingull. 16. T shfaq nj t kuptuar t qart n prdorimin e rims. 17. T prdor qart rimn, si dhe shum tinguj n fjalt e folura. 18. T thot secilin tingull duke e lidhur sakt me shkronjn. 19. T identifikoj sakt n nj fjal ose n nj piktur t njjtn shkronj ose tingull gjuhsor.
20. T demonstroj nj t kuptuar t qart se si nj material sht paraqitur i shkruar dhe si mund t lexohet.

21. T mbaj nj material t shkruar n pozicionin e sakt pr t lexuar. 22. T identifikoj sakt faqen e par t nj libri, si dhe titullin e tij.
23. T thot seciln shkronj duke ndjekur me gisht materialin e shkruar nga e djathta n t majt t faqes. 24. T identifikoj qart hapsirat midis fjalve, si dhe prbrjen e fjalve si nj kombinim i shkronjave.

25. T iftoj me z n nj tekst t shkruar, duke shoqruar shkronjat, rrokjet, fjalt dhe fjalit. 26. T shpjegoj se far informacioni mund t marr nga nj material i shkruar. 27. T identifikoj firmat, logot, simbolet e njjta n nj material. 28. T lexoj dhe shpjegoj t shkruarit dhe t vizatuarit e tij. 29. T shkruaj sakt emrin e tij dhe t pjestarve t familjes me shkronja kapitale. 30. T prdor mir ngjyrat, lapsin e stilolapsin n t shkruar.

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR -4MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t) 31. T identifikoj leht materialet q prdoren pr t shkruar. 32. T demonstroj me an t pikturs q bn sekuenca t ngjarjeve q ka dgjuar ose par. 33. T klasifikoj shkronjat, pikturat dhe objektet. 34. T identifikoj qart shkronjat kapitale nga ato t dors. 35. T respektoj gjat t shkruarit vijat, hapsirat dhe linjn q duhet t ndjek duke demonstruar nj vetkontroll motorik. 36. T shfaq dshir t vazhdueshme pr t shkruar shkronjat e mdha dhe t vogla t dors, si dhe ato kapitale. Zhvillimi matematikor Fmija t jet i aft t: 1. Tw numroje t paktn deri n 20. 2. T lexoj numrort t paktn deri n 20. 3. T shkruaj numrort t paktn deri n 10. 4. T krahasoj dy numra deri n 10, bazuar n dy grupe sendesh. 5. T rendit n rritje t paktn deri n 20 dhe n zbritje duke filluar nga 10. 6. T mbledh deri n 10 dy numra natyror duke bashkuar dy grupe sendesh. 7. T zbres dy numra natyror duke e konkretizuar me grupe sendesh (p.sh. 7 moll heqim 2 moll, mbeten 5 moll). 8. T zgjidh problema t thjeshta me nj veprim, me mbledhje dhe zbritje, n situata konkrete q dalin nga jeta e prditshme e fmijve. 9. T emrtoj figurat gjeometrike dydimensionale: katrori, trekndori, rrethori, drejtkndori. 10. T krijoj figurat gjeometrike dydimensionale: katrori, trekndori, rrethori e drejtkndori nprmjet vizatimit me dor t lir, prerjes m grshr apo palosjes duke prdorur materiale t ndryshme (fije shkrepses, shkopinj etj). 11. T gjej forma ose pjes t tyre, t ngjashme me figurat gjeometrike dydimensionale dhe trupat gjeometrik tredimensional, q gjenden n mjedisin rrethues. 12. T emrtoj trupat gjeometrik tredimensional: kubi, kuboidi, cilindri, sfera. 13. T prshkruaj vendndodhjen e nj objekti duke iu referuar nj objekti tjetr ose vetes s tij dhe duke prdorur fjal t jets s prditshme (para - pas; posht lart; mbi nn; afr larg etj). 14. T lviz n drejtime t caktuara duke u orientuar nga fjalt (para, drejt, majtas, djathtas, prapa ders, afr karriges, nn tavolin etj). 15. T kryej matje t gjatsive me njsi jostandarde (hapi, pllmba, libri, shirita letre etj). 16. T krahasoj masat e sendeve duke prdorur njsi jostandarde (moll, laps, libra, lodra, peshore lodr etj), si dhe shprehjet: m i rnd se, po aq i rnd, m i leht se. (P.sh: anta sht m e rnd se molla etj.). 17. T krahasoj gjatsit e sendeve, duke prdorur terminologjit: m i gjat se..., po aq i gjat sa, m i shkurtr se. 18. T krahasoj sipas madhsis sende dhe objekte duke prdorur fjalt: m i madh, m i vogl, m i lart, m i ult etj. 19. T klasifikoj sendet sipas gjatsis, peshs, volumit dhe lartsis. 20. T rendit sendet dhe objektet sipas gjatsis, peshs, volumit dhe lartsis. 21. T rendit fjalt q tregojn kohn sipas rrjedhs s saj: mngjes, drek, pasdite, mbrmje. 22. T renditin ditt e javs, muajt e vitit, si dhe stint.

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR -5MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t) 23. T rendit ngjarje t ndryshme t nj dite (ardhja n kopsht, ngrnia e mngjesit, loja etj.). 24. T shoqrojn veprimet me fjalt q tregojn kohn e veprimit: n mngjes, n drek, pasdite, n mbrmje, natn, dje, sot, nesr etj. 25. T tregoj ngjarje q lidhen me dit t caktuara t javs, muajve dhe stinve (P.sh: T hnn shohim filmin n kopsht, N maj kam ditlindjen etj). 26. T vazhdoj renditjen duke zbuluar rregullin n modelin e dhn sipas forms, ngjyrs, madhsis, volumit, peshs, gjatsis. 27. T klasifikojn grupe sendesh sipas nj ose m shum cilsive t prbashkta. 28. T krahasojn nj model me nj tjetr, sipas rregullit t ndrtimit t tyre (p.sh. ndryshimi n ngjyr, n renditjen e formave, n renditjen e madhsive, peshave, gjatsive etj). 29. T grumbullojn t dhna pr veten e tyre, shokt dhe nga mjedisi rrethues (10 fmij e kan ditlindjen n korrik, 3 n qershor, 2 n maj etj.). 30. T lexojn tabelat e grumbullimit t t dhnave (p.sh. pr javn: 3 dit me shi, 2 dit me re, 1 dit me diell dhe 1 dit me er). Zhvillimi shkencor Fmijt t jen t aft: 1. T msohen me vzhgimin. 2. T vzhgojn dhe t kuptojn se qeniet njerzore kan shqisa dhe ndjesi, duke prfshir t parin, nuhatjen, dgjimin, prekjen, shijen. 3. T vzhgojn dhe t kuptojn q magnetet veprojn n disa materiale, duke i br ato t lvizin pa i prekur dhe kan nj zbatim e prdorim t gjer. 4. T vzhgojn dhe t kuptojn q objektet mund t prshkruhen n baz t veorive t tyre fizike. 5. T vzhgojn dhe t kuptojn q uji ka veti t caktuara. 6. T kuptoj nevojat baz dhe proceset jetsore t bimve dhe t kafshve. 7. T vzhgoj dhe t kuptoj q hija krijohet ather kur drita sht e bllokuar nga nj objekt. 8. T vzhgoj dhe t kuptoj shembuj t thjesht apo dhe prototipa nga jeta e tij e prditshme. 9. T vzhgoj dhe t kuptoj se ndryshimet ndodhin vazhdimisht dhe shpejtsia e tyre mund t jet e ndryshme, si: ngadal, shpejt. 10. T vzhgoj dhe t kuptoj q materialet mund riprdoren, t ruhen dhe t konservohen. Zhvillimi social dhe personal Fmija t jet i aft t: 1. Tw rrit pavarsin duke treguar kujdes pr zgjedhjen e veprimtarive dhe funksionimin e tyre. 2. T jet i afrueshm me t tjert dhe t bashkpunoj me ta. 3. T shfaq ndjenjn e prkatsis. 4. T tregoj kujdes dhe shqetsim pr veten. 5. T flas lirshm pr shtpin dhe komunitetin. 6. T aftsohen t krijojn marrdhnie me fmijt e tjer t grupit. 7. T demonstrojn fleksibilitet dhe t prshtat sjelljen n situata t ndryshme sociale. 8. T tregoj kujdes dhe shqetsim pr t tjert, pr gjallesat dhe mjedisin. 9. T vetdijesohet pr kufizimet dhe t prshtat sjelljen e tij. 10. T ndrmarr iniciativa duke realizuar krkesat prkatse. 11. T shfaq ndjenjn e prkatsis por edhe t bashkpunimit si nj antar i komuniteteve t ndryshme (pr shembull n familje, n kopsht etj) Edukimi artistik

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t) Fmijt t jen t aft t: 1. T tregojn q pjest teatrore jan situata ku ata marrin pjes dhe luajn. 2. T punojn n grup me t tjert gjat dramatizimit t nj pjese teatrore. 3. T prdorin imagjinatn gjat lojs teatrore. 4. T tregojn q prezantimi skenik zhvillohet nga disa personazhe q quhen aktor.
5. T tregojn se nj prezantim skenik prfshin karaktere (personazhe) kryesore dhe t prgjithshme.

-6-

6. T shpjegojn se kostumet, tingujt dhe muzika mund t jen pjes e mjaft prezantimeve skenike q ata shikojn, p.sh: Kecat dhe ujku, Borbardha etj. 7. T prshkruajn pjest q luajn n mjedisin e tyre. 8. T sjellin shembuj t pjesve teatrore q shikojn. 9. T prshkruajn pjest q luajn n mjedisin e tyre. 10. T sjellin shembuj t pjesve teatrale (pr fmij) q shikojn n shtpi, komunitet etj. 11. T shpjegojn efektet q krijon nj pjes teatrore tek ata. 12. T marrin pjes n diskutimet rreth nj prvoje q ata kan n interpretimin e nj pjese teatrore. 13. T tregojn se sa i besueshm sht prezantimi i nj pjese teatrore. 14. T dallojn tingujt natyral dhe muzikor.
15. T prdorin me fjalt e veta tinguj e zhurma, duke prmendur disa nga karakteristikat dhe cilsit e tyre.

16. T krijojn tinguj t ult - t lart, t fort- t but, t gjat t shkurtr. 17. T zhvillojn ndjenjn ritmike prmes fjalive me fjal 2-3-4 rroksh, n muzik dhe n mjedis. 18. T zhvillojn modele ritmike t marra nga fjalit, nga muzika apo mjedisi. 19. T eksperimentojn me z dhe instrument, duke krijuar dhe imituar. 20. T dallojn zrin q flet dhe zrin q kndon. 21. T dallojn ndryshimet midis zrave t tij/saj dhe zrave t tjer. 22. T dallojn ndryshimet e tingujve, p.sh. midis instrumenteve. 23. T zbatojn karakterin shpejt ngadal n kng apo lojra muzikore.
24. T kndojn kng t thjeshta pr fmij, me tematik t ndryshme: nga shoqria, natyra, familja, kopshti etj.

25. T luajn dhe kndojn lojra t ndryshme muzikore. 26. T dgjojn muzik t krahinave t ndryshme, duke treguar se ka disa lloje muzike. 27. T dgjojn muzik me dshir. Pjesve muzikore q dgjojn, tu prgjigjen n mnyr verbale ose joverbale (p.sh. me lvizje trupore ose vizatime t ndryshme). 28. T prdorin mjete, materiale dhe teknika t ndryshme gjat punve t tyre. 29. T przgjedhin materialet e duhura t artit dhe mjetet q u duhen. 30. T shpjegojn kuptimin e fjalve: vija, ngjyra, forma. 31. T prcaktojn lloje t ndryshme vijash n mjedisin q i rrethon dhe n punt e tyre t artit. 32. T prcaktojn ngjyrat: t ngrohta (kuqe, verdh, portokalli), t ftohta (blu, jeshile, lejla), n mjedisin q e rrethon dhe n punt e tyre t artit.
33. T prcaktojn disa forma (gjeometrike dhe natyrore) n mjedisin q i rrethon apo n punt e tyre t artit.

34. T krijojn modele t ndryshme me plastelin. 35. T krkojn pr modele n mjedisin q i rrethon apo n punt e tyre t artit. 36. T diskutojn punt e artit - t vetat apo ato q shohin n libra ilustrues. 37. T shpjegojn punt e tyre t artit, por dhe ato t t tjerve. 38. T prshkruajn disa lloje t artit figurativ. 39. Ti shpjegojn punt (krijimet) me dshir dhe kuriozitet. 40. T reflektojn mbi punt e veta dhe t t tjerve.

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR -7MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t) 41. T diskutojn pr artin figurativ n komunitetin e tyre. Gjat vallzimit: 1. T zhvillojn n mnyr t vetdijshme veprimet q lidhen me trupin, hapsirn dhe lvizjet e vallzimit. 2. T vallzojn duke zbatuar gjat krcimit nj shumllojshmri dinamikash, si p.sh: shum shpejt, shum ngadal etj. 3. T krcejn duke mbajtur sakt kohn (p.sh prmes goditjeve me shuplaka). 4. T kontrollojn hapsirn q u duhet pr t vallzuar. 5. T vallzojn duke zbatuar termat: afr, larg, prmes, n mes, n qendr, mbrapa, nn, mbi, brenda, rreth e qark, udhheqs, ndjeks. 6. T demonstrojn lvizje t ndryshme, qoft edhe t kopjuara. 7. T shprehin prmes krcimit imagjinatn dhe ndjenjat etj. 8. T improvizojn modele t ndryshme krcimi, si: bashkkohore, popullore etj. 9. T shpjegojn vallzime t ndryshme me dshir dhe kuriozitet. 10. T reflektojn rreth vallzimeve t ndryshme q krcejn apo shikojn. 11. T zbulojn lidhjet e vallzimit me arte t tjera, si: dramn, muzikn, artin figurativ etj. Edukimi fizik dhe shndetsor Fmija t jet i aft t: 1. Tw lviz lirshm me knaqsi dhe vetbesim gjat lojrave dhe n mjedisin ku jeton. 2. T kryej lloje t ndryshme veprimesh, si: vrapim, krcim rrshqitje, zgjatje, rrotullim etj. 3. T kontrolloj shpejtsin e lvizjes dhe ndryshimin e drejtimit. 4. T orientohet n hapsirn kur luan. 5. T koordinoj mir lvizjet dhe pozicionet e ndryshme gjat lvizjes. 6. T ulet, t ngrihet dhe t balancohet me pjest e ndryshme t trupit. 7. T vetkontrollohet n nj pozicion fiks. 8. T formoj shkathtsi n aspektin e zbulimit t vetvetes. 9. T bashkpunoj me shokt n ndarjen e detyrave. 10. T kryej praktikat higjieno-sanitare gjat ngrnies dhe fjetjes. 11. T zbatoj rregullat e domosdoshme pr kujdesin shndetsor. 12. T tregoj rritje t kontrollit gjat prdorimit t pajisjeve dhe konstruksioneve. 13. T ndrtoj objekte me konstruksione t mdha. 14. T demonstroj rritjen e aftsive dhe kontrollin n prdorimin e mjeteve t vizatimit dhe shkrimit, si dhe n lojra t ndryshme. 15. T mirmbajn mjetet dhe materialet q kan n prdorim.

PRORTET ! Gjuh Komunikimi shokt ,edukatoren prindrit .Prdorimi pa kufi i fjalve magjike .Prdorimi i kohve t duhura t foljeve .Ritregimi i ngjarjes me sa m shum detaje . ! Matamatika

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t)

-8-

T prdor proedime numerike ,t prvetsoj veprime me mbledhje e zbritje me 1e 2njsi.T realizoj bashksi sendesh sipas vetive t tyre.T njoh format gjeometrike ,t krahasoj dhe t rendis sendet sipas madhsis s tyre .T dalloj ngjyrat kryesore . ! VZATM T mbaj n mnyr korrekte stilolapsin dhe shkumsin .T kopjoj dhe riprodhoj modele t dhna nga edukatorja .T shkruaj n vij t drejt . T ket njohuri elementare pr botn shtazore ,bimore.T vzhgoj vetit e sendeve dhe ndryshimet n pasqyr. Do t siguroj bazn materiale q ndihmon n zhvillimin e t menduarit t fmijve ,do t zgjedhin botime t letrsis q fmijt t jen motivuar n aktivitetin e Lexim Shkrim.

MUAJ SHTATOR
JAVA DATA
7/09 8 1 9 10 11 14 15 2 16 17 18 21 22 23 24

DITET
E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE

TEMA DITORE
Mirse erdht fmij t dashur Njohja me ambjentin e grupit ,shokt ,edukatoren Rregullat e kopshtit Mjetet e ma Tregimi i "5 motrat blet"
Zbatimi i regjimit ditor Une i dua dhe i respektoj shoket e mij. Argetohemi e mesojme nepermjet lojes. Jemi yje te vegjel Tregimi "Qyteti i rratheve". Pergatisim rregullat ne klase Llojet e vijave dhe simboleve. Klasifikojme te njejta e te ndryshme Tregimi "Kotelja e vogel ne kopesht"

SHENIME

LITTLE STARS 1

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t)


25 E PREMTE Te duam punen.

-9-

28

E HENE

Bashkebisedojme dhe respektojme njeri tjetrin.

29

E MARTE

Kafshet jane te dobishme

30

E MERKURE

Kujdesi per veten.

1/10

E ENJTE

Libri miku im me i mire.

2/10

E PREMTE

Koncepti i nr 1

MUAJ TETOR
JAVA DATA
5/10 6 5 7 8 9 12 13 6 14 15 16 7 19 20

DITET
E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE

TEMA DITORE
Gjuha e kafsheve "Krimbi dhe molla" Tregim Me pelqen te vizatoj dhe te ngjyros bukur Mesojme dhe pershkruajme duke folur bukur Sa shume gjera mesoj ne kopshtin tim Te kuptojne ndjenjat nepermjet gjesteve e mimikes. Provojme te eksperimentojme me ngjyra Une di te zgjith situata Spostim dt 21 Sht e hene Perg.rreg e klases shiko Cdo njeri ka nje trup Pushim Shqisat tona koncepti nr 3

SHENIME

NENE TEREZA

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t)


21 22 23 26 27 8 28 29 30/10 E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE Fytyra dhe ndjenjat Cfare me lumturon mua? Degjoni endrren time Koncepti shume pak Vjeshta ka trokitur Lejleket shtegtojne Une jam i rritur di te kujdesem per veten Gjethet ne vjeshte

- 10 -

ESKURSION NE NATYRE

MUAJ NENTOR
JAVA DATA
2/11 3 9 4 5 6 10 9 10 11 12

DITET
E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE

TEMA DITORE
Edhe une dua te behem lider Mysafiri ka vend te vecante Kujdesi per syte Kam deshire te vishem bukur Mos u sill me tjetrin ashtu si zdo deshe te silleshin me ty Te imitojne zerat e kafsheve Kujdesi per veten Mesojme duke provuar Endrrat e mia

SHENIME

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t)


13 16 17 11 18 19 20 23 24 12 25 26 27/11 E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE Femijet dhe kafshet kane ndjenja dhe familje Te gjithe kemi pergjegjesi Ushtari I vogel jam Une fal dhe te kerkoj falje Shtepia ime Une tregoj kujdes ndaj me te vegjelve dhe te moshuarve Miniprojekt vjeshta Festa e flamurit po afron lirimi I Atdheut Vizite ne muze PUSHIM KURBAN BAJRAMI

- 11 -

LITTLE STARS BOOK 3

MUAJ DHJETOR
JAVA DATA
30/11 1/12 13 2 3 4 14 7 8 9

DITET
E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE Dimri erdhi

TEMA DITORE

SHENIME

Bejme njeriun prej bore Shtepia ime Une tregoj kujdes ndaj me te vegjelve dhe te moshuarve Thesari eshte famlja Me famljen kaloj aste te lumtura Kujdesi ndaj paisjeve elektro-shtepiake

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t)


10 11 14 15 15 16 17 18 21 22 16 23 24 25 E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE "Gjuetva e ngjyrave" Me pelqen te ndertoj vete lodrat e ma Nuancat e ngjyrave dhe paraqtja e trekendort Ne dme te perdorm kur fjalet e mirsjelljes Rregulat ne te ushqyer dhe hgjjena vetjake luajme se bashku Ndhmojme nj-tj Stnet e vtt Gjejme vendodhjen e sendeve :lart poshte Eshte bukur kur ndan gjerat me te tjert Sport dhe gjmnastka ne shendetn tone Paraqtja e katrort . Hgjjena e gojes Doktor dhe shendet yne pushm

- 12 -

Krshtlndje

MUAJ JANAR
JAVA DATA
28/12 29 17 30 31
1/1/2010

DITET
E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE

TEMA DITORE
Trekendor,rrethor,katror Mesojme te kunderten e fjales Pergattem per fasten e fundvtt Vt r erdh pushm
Drita ne jeten tone,element I rendesishem Sa bukur kur merr dhe jep dhurata Koncepti I nr 6

SHENIME

Vt r

18

4 5 6

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t)


7 8 11 12 19 13 14 15 18 19 20 20 21 22 25 26 21 27 28 29/01 E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE
Qeni kafshe besnike Luajme mesojme zbavitemi Dita e lodrave Dallojme tingujt te ndryshem Tregimi :"Kenget e zogjve ".Lulja e blirit Galaktika Planetet dhe Yjet Toka rrotullohet rreth diellit dhe vetes

- 13 -

Te mesojme dhe te zbavitemi duke luajtur Endrrat dhe ndjenjat tona Pa dielle nuk ka jete Biseda per henen dhe format e saj Koncepti I Numerorit shtate(7) Te mbajme higjene e pasterti Ndjenjat tona Frutat dhe perimet e stines Ajri dhe rendesia e tij Ajri dhe vetite e tij

MUAJ SHKURT
JAVA
22

DATA
01/02 2 3 4

DITET
E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE

TEMA DITORE
Pa uje nuk ka jete Dukurite Natyrore Bora si dukuri natyrore Te dime si te sillemi

SHENIME

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t)


5 8 9 23 10 11 12 15 E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE Njohja dhe percaktimi I ngjyrave Toka dhe gjallesat e saj Dita dhe nata Stina e pranveres dhe karakteristikat e saj Natyra ne pranvere "Macja" Si te kujdesemi per kafshet Veshjet sipas stineve Te duam dhe te ndihmojme njeri tjetrin Dite me shi Vlerat ushqyese te frutave dhe perimeve Profesionet Lulet dhe ngjyrat e pranveres Aromat dhe ngjyrat e luleve Dritherat dhe rendesia e tyre (Vlerat) Nje dite pazari tek tregu I frutave dhe perimeve Koncepti I numerit 9

- 14 -

16

E MARTE

24

17

E MERKURE

18

E ENJTE

19 22 23 25 24 25 26

E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE

MUAJ
JAVA
26

MARS
SHENIME

DATA
01/03 2 3

DITET
E HENE E MARTE E MERKURE

TEMA DITORE
Frutat dhe lengjet si domosdoshmeri jetike Stilimi I veshjeve Ne park femijet ndjehen mire

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t)


4 5 8 9 27 10 11 12 15 E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE Pemet jane shume te dobishme Lulet dhe mjedisi Festa e nenes dhe mesuesit Koncepti ne kohe dhe me vendndodhjen (para,pas) Ngjyart shprehin ndjenjat Karakteristikat e stines se pranveres Njohuri per kafshet dhe dallimi nepermjet tyre Mirese erdhe dallendyshe Bisede per kafshet e ujit,te egra,te buta Balona ime fluturon me lart Ku e kane shtepine kafshet Kafshet jane shume te dobishme per ne Bleta dhe rendesia e saj PUSHIM Kafshet e egra Me se ushqehen kafshet Ku e ka shtepine breshka

- 15 -

16

E MARTE

28

17

E MERKURE

18

E ENJTE

19 22 23 29 24 25 26

E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE

MUAJ PRILL
JAVA
30

DATA
29/03 30/03

DITET
E HENE E MARTE

TEMA DITORE
Te duam te mbrojme kafshet Vizite ne parkun e shpendeve

SHENIME

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t)


31/03 01/04
02

- 16 -

E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE

Fluturat shumengjyreshe Kafshet e ujit Edhe nentoke ka gjallesa Klasifikimi I kafsheve Shtepia e kafsheve Kafshet levizin ne menyre te ndryshme Te gjithe duhet te jetojne ne nje bote te paster Mjetet e komunikacionit Telefoni,televizori mjete komunikimi Kompjuteri mjet I domosdoshem Perdorimi dhe rendesia e telefonit Miku im libri Si eshte moti ne vendin tone Karakteristikat e stinesse veres Frutat dhe perimet e stines se veres Mua me pelqejne frutat dhe perimet Ne piknik:(Afer liqenit artificial)
Bisede :Per udhetimet (toke,det,ajer)

5 6 31 7 8 9 12 13 32 14 15 16 19 20 33 21 22 23 26 27 34 28 29 30

ZJARRFIKESET Automjetet e punes Loja na ben te lumtur Une udhetoj me tren dhe biciklete Mjetet e transportit detar

MUAJ MAJ

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t)

- 17 -

JAVA

DATA
03/05 4

DITET
E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE

TEMA DITORE
Festa e 1 Majit MJETET E FLUTURIMIT PROFESIONET (Makinist,treni,pilot) Vjelja e frutave Me cfare mjeti ju pelqen te udhetoni per pushime Sa me pelqejne akulloret Rregullat e sjelljes Nje ambjent I bukur Punet ne familje Kush me ben mua te lumtur

SHENIME

35

5 6 7 10 11

36

12 13 14 17 18

Ariu ,ketri,dhelpra,ujku. Prrall n vargje Ekskursion Album (kafsht e egra) Matematik Bised 1 Qershori (festa) Vjersh 1Qershori Prgatitja pr ekspozitn Kng Erdhi 1 qershori Prgatitja e konvertit

37

19 20 21 24 25

38

26 27 28

INSTITUCIONI ARSIMOR PARASHKOLLOR MEHMET AKF TRANA (GRUP III-t)

- 18 -

MUAJ QERSHOR
JAVA DATA
31/05 01/06 39 2 3 4 7 8 40 9 10 11 12 13 41

DITET
E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE E MERKURE E ENJTE E PREMTE E HENE E MARTE

TEMA DITORE
Festojm s bashku 1 Qershorin S bashku prindr e fmij shohin ekspozitn Lojra Popullore. Lojramuzikore

SHENIME

Ku do t shkojm pas kopshtit ? Vizit n klasn e par Ekskursion Njohja me abetaren e matematikn. Festa e lamtumires

42

E MERKURE E ENJTE E PREMTE

MESUESE

NENDERJTORI Shpresa Kambellari

DREJTORI NEVZAT YILDIRIM