Výroba lihu

Největší část produkce ethanolu se připravuje z jednoduchých sacharidů (cukrů) alkoholovým kvašením, působením různých druhů kvasinek, především různých šlechtěných kmenů druhu Saccharomyces cerevisiae. Používá se k tomu jak cukerného roztoku (o maximální koncentraci 20 %), tak přímo přírodních surovin sacharidy obsahující, jako jsou např. brambory nebo cukrová třtina.

které žijí na ovoci. Vzniká tzv.Kvašení nejčastěji způsobují divoké kvasinky. Menší plody se napěchují do kvasných kádí.3 typy výroby lihu: 1) Z cukernatých surovin 2 )ze škrobnatých surovin 3) Z melasy 1) Výroba z cukernatých surovin Ovoce určené k výrobě lihu se rozmačká. ten se nechá samovolně kvasit v nádobách opatřených kvasnou zátkou. když se přestane vyvíjet CO2 Pak se rmut destiluje v jednoduchém destilátoru. Kvašení je skončeno. druhou destilací se získává užitný líh. rmut. Pro rychlejší kvašení se přidávají vinné kvasnice. .

2) Výroba ze škrobnatých surovin Oprané brambory nebo obilí se paří v kuželovitém pařáku. Kaše se přečerpá do zapařovacích kádí. . Kvalita získaného ethanolu je velmi závislá na výchozí surovině. Asi po 1 hod je škrob zcukřen a zápara se chladí na 18 – 20 °C. Zápara vždy obsahuje nežádoucí příměsi. přičemž lze získat tzv.57 % ethanolu a 4. zejména vyšší alkoholy . Zápara se přečerpá do kvasných kádí. přiboudliny. který mění škrob na dobře zkvasitelný sladový cukr. Čištění se provádí na výkonných destilačních kolonách. Přidají se asi 2 % rozmačkaného zeleného sladu. absolutní alkohol. kde se ochladí na teplotu 60 °C. ten obsahuje enzym diastázu. vícesytné alkoholy (glycerol). tzv. Hlavní kvašení nastává asi po 20 hodinách a je dokončeno třetí den. Stěny buněk popraskají a škrob v nich zmazovatí – vytvoří se kaše.9 %. Dalšími postupy lze získat ethanol o čistotě až 99.43 % vody. při tlaku 2 – 4 atmosféry. obsahující 95. ketony (aceton) aj. přidá se k ní zralý zákvas zvaný holovice a nechá se kvasit.

3) výroba z melasy Melasa což je zbytek po vycukernění cukrové řepy či cukrových třtin se zřeďuje s vodou. Z vykvašených tekutin se líh vypuzuje destilací. líh surový. tzv. Tím se její třtinový cukr invertuje ve směs cukru hroznového a ovocného. dostane se první destilací líh ještě hodně vodnatý. Ten se opětovnou destilací čistí v rektifikačních přístrojích ve kterých se zbavuje skoro veškeré vody i přiboudliny. . Tekutina se pak ochlazuje a zakvašuje přidáním kvasnic. okyseluje kyselinou sírovou a vaří. Jelikož voda a ethano lmají body varu poměrně blízké (78° a 100°).

Základní surovina se mísí – řeže se lihem.Druhy lihovin 1. Hruškovice.Vyrábějí se podle zvláštních receptur. KONZUMNÍ LIHOVINY Např. …. PRAVÉ – ušlechtilé – DESTILÁTY . stará myslivecká. 4. …. např. kvalitní vína 2. meruňkovice. Becherovka. Gin. Fernet. slivovice 3. A) Slazené Např. . Magistr. … B) Neslazené Např.Tyto lihoviny obsahují líh jen z příslušného ovocného destilátu. rum. ZNAČKOVÉ DESTILÁTY . ŘEZANÉ DESTILÁTY . Vodka. Např. vaječný koňak. jablkovice.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful