P. 1
u.ta- soru (1)

u.ta- soru (1)

|Views: 0|Likes:
Published by Beray Selen

More info:

Published by: Beray Selen on Mar 10, 2014
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

03/10/2014

pdf

text

original

1 )Hangisi Westphalia Anlaşması’nın sonuçlarından değildir? Reform düşüncesi bu anlaşma neticesinde Avrupa’da yayılmıştır.

15 )Aşağıdakilerden hangisi aynı zamanda büyük bir mühendis ve mimar olan Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği resimlerinin ressamıdır? Loenardo da vinci 16 )Serf nedir? Ortaçağda toprağa bağlı köylü.

2 )Hangi Roma imparatoru Duğu Roma’nın başkentini Byzentum (Bizans) şehrine taşımıştır? Diakleton 3 )Antik Mısır Krallarına ……. denir.Yukarıdaki boşluğu dogru şekilde tamamlayan seçenek aşağıdakilerden hangisidir? Firavun 4 )Ötzi insanıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır? Yapılan bilimsel incelemelerin neticesinde Ötzi insanın tek başına yaşadığı ortaya çıkmıştır. 5 )Bir insan topluluğunun maddi ve manevi sahada ortaya koyduklarının tümüne ......... denir. Yukarıdaki cümlede boş bırakılan yeri dooğru şekilde tamamlayan seçenek hangisidir? Kültür 6 )Aşağıdakilerden hangisi feodal toplumun sonlanmasına yardımcı olmamıştır? Ticaretin artması. Avrupa’da Hırıstiyanlığın yayılması. Şehirlerin nufuslarının artmaya başlaması. Yeni tarım teknikleri. Orta sınıfların toplumda önem kazanması. 7 )İlk çağlardan günümüze kadar gelen mağara resimlerini hakkında hangisi söylenebilir? Günümüze kadar gelen binlerce mağara resimi ilk insanların din, doğurganlık, sosyal aktiviteler, dini bir törenin parçası olduğu düşünülen danslar gibi işlerle de meşgul olduğunu göstermektedir. 8 )Aşağıdakilerden hangisi Mekkeli pagan Arapların ilk Müslümanlara düşmanlığının sebepleri olarak gösterilemez? Müslümanların mensup olduğu kabile ile diğer kabileler arasında kan davası vardır. 9 )Hangi iki devlet Westphalia Anlaşması ile bağımsızlığını kazanmıştır? İsviçre ve Hollanda

17 )Aşağıdakilerden hangisi Dört halifeye dahil değildir? Hazreti Abbas 18 )Antik Mısır medeniyeti aşağıdakilerden hangisi nedeniyle ilerlemiştir? Mısır’ın coğrafi olarak izole olması ve kendi kendine yetmesi.

19 )Bartholomew Günü Katliamı nedir? Fransa’da yaşanan ve Protestan liderleri hedef alan katliamdır.

20 )Ortaçağ Avrupasıda ticaret ve zanaatın artmasının sonucu nedir? Sanayi işçileri için düşük hayat standartları

10-İlk insanların bilimsel adı nedir? Homa Sapiens 11 )Bütün insanların kendi potansiyelini keşfetmesi, kendi kişisel amaçlarını gerçekleştirmesi ve bağımsız olması düşüncesini aşağıdakilerden hangisi karşılar? Hümanizm 12 )Martin Luther’le ilgili hangisi yanlıştır? Luther bir İngiliz siyasetçidir ve reform akımının İngiltere’ye yayılmasında etkili olmuştur.

13 )Hicret nedir? Müslümanların Mekke’den Medine’ye göçmesi.

14 )Aşağıdakilerden hangisi Avrupa Ortaçağının karakterisitiğidir? Toprak sahipliğinin önemi

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->