You are on page 1of 10

PROIECT DIDACTIC

Subiectul: Comportamentul prosocial. Altruism pentru binele public.


Obiective :
Sa defineasca conceptul de comportament prosocial;
Sa identifice principalele caracteristici ale altruismului;
Sa analizeze comparativ factorii de baza ale conduitei prosociale;
Sa rezolve sarcini specifice subiectului studiat;
Sa elaboreze esee in care ar sublinia importanta desfasurarii actiunilor
prosociale in viata cotidiana.
Tipul lectiei: de predare a noilor cunostinte(teoretica)
Scopul: Constientizarea importanetei practicarii unui comportament prosocial
in vederea formarii unei atitudini altruiste pentru binele public.
Strategii didactice: Observaia, Conversaia, Explicaia, Exemplificarea,
Conversaia euristc/de consolidare, tehnica asociatiile libere.
Metode de invatamint: conversatia, explicarea, descrierea.
Mijloace de invatamint: tabla ,creta, jurnalul clasei,manualul de ed.civica
Forme de activitate: frontala,individuala .
Metode de evaluare: verificare curenta orala,autoevaluarea,probe scrise .
Surse bibliografice:
GOLU P. FUNDAMENTELE PSIHOLOGIEI SOCIALE, ED. EXPONTO,
CONSTANA, 2002

ILU P.- VALORI, ATITUDINI I COMPORTAMENTE SOCIALE, ED. POLIROM,
IAI, 2004

Secventele
lectiei
Activitatea
profesorului
Activitatea
elevului
Mijloace
didactice
Metode si
tehnici
Timp
Momentul
organizatoric

Salutare.
Organizarea
clasei ;
Realizarea
apelului.


Salutare.
Elevii se
pregatesc
pentru ora.

Jurnalul
clasei

Observaia

Conversaia




2
min.
Reactualizarea
cunostintelor

Propune elevilor
sa-si exprima
diverse asociati
care ii vin in minte
auzind cuvintul
altruism si comp.
prosocial

Sunt
receptivi,ofera
variante de
raspuns.




Tabla



Creta

Tehnica
asociatiilor
libere
(anexe)



5
min.
Predarea
materialului
nou
Se anunta
subiectul lectiei.





Profesorul explica
termenii cheie cu
care elevii vor lucra
astazi.








Pe tabla sunt
analizati factorii de
baza care descriu
propriu-zis
comportamentul
prosocial(individuali
/socioculturali/
conjuncturali)






Sunt atenti si
isi noteaza
tema in caiet.






Asculta si
ofera
intrebari.











Realizeaza
sarcina


















Manual de
ed.civica



























Conversaia
euristc









Explicatia

























20
min.









Ofera elevilor
posibilitatea de a
completa graficul T,
prin intermediul
caruia s-a efectuat
analiza.


















Descrie
comportamentul
prosocial din
perspectiva teoriei
actiunii sociale.








Isi expun
parerea.



















Asculta si isi
fac notite.


























Informatii
suplimentare
anexe








































Observaia











Conversatia



















Realizarea
feedback-ului

Elevilor se ofera
sarcini care sunt
amplasate la finele
temei.


Realizeaza
individual
exercitiile.













Conversaia

10
min.





Prezinta ex.
rezolvate.























Tema pentru
acasa


Ofera un eseu in
care elevii trebuie
sa exprime propria
viziune asupra
importantei
comportamentului
altruist in viata
cotidiana.(limita 1
pag.)







Isi fac notite







Conversatia



Observatia






3
min.
Concluzii
Face apreciere
asupra modului in
care au participat
elevii la lectie.


Solicita elevii sa
formuleze concluzii
in conformitate cu
continutul studiat.


Multemeste elevilor
pentru participare.

Exprima
viziunile
proprii cu
privire la
activitatile
realizate.

Aliatoriu
verbalizeaza
concluziile
obtinute.





Conversatia
de
consolidare







5
min.


Anexe:
Tehnica Asocialtiilor libere
Scopul utilizarii: tehnica vizeaza lansarea asocierilor individuale in
legatura cu ideea,un termen sau un fenomen. Estfe eficienta pentru
evocare si serveste ca suport pentru examinarea unor probleme ale
stiintei. Aceasta tehnica deschide noi perspective de analiza a
conexiunilor dintre realitati.
Nr. de elevi: o clasa.
Timp: 3-5 min.
Resurse: tabla si creta.
Algoritmul utilizarii:
a) Daca profesorul va considera necesar,va explica esenta
asocierii ca oparatie intelectuala.
b) Ulterior,la cererea padagogului, elevii trebuie sa verbalizeze
primele asocieri pe care ei le fac cu un termen dat.
c) Numarul cuvintelor cerute poate oscila intre 1-5,in functie de
nr. elevilor si de obiectivul urmarit.
d) Profesorul inscrie toate cuvintele si imbinarile oferite.
e) Se analizeaza asocierile. Profesorul solicita comentarii si
descifrari ale asocierilor catalogate.
Conditii:
Se scriu asocieri;
Se lucreaza repede ,fara pauze de meditatii;
Nu se respinge nici o asociere.



,, COMPORTAMENTE PROSOCIALE
Istoria mai ndeprtat i mai recent, ca i viaa social de zi cu zi ne ofer, pe lng
multiple cazuri evidente de egoism feroce, de cinism i violen, de sacrificare a celorlali
pentru atingerea intereselor proprii, i variate exemple de solidaritate uman, de ajutorare a
semenilor, de altruism. n abordarea problematicii conduitelor prosociale, am pornit de la
faptul c nu orice aciune de servire a intereselor celorlali este o conduit prosocial
propriu-zis; cnd schimbul de bunuri i servicii dintre persoane este echitabil (sau
perceput ca atare), direct, imediat i total transparent (cel puin pentru cei aflai n joc), avem
de-a face clar cu o afacere, i nu cu acte prosociale. Desigur, grania dintre ajutorul interesat
i ajutorul dezinteresat este foarte greu de stabilit, dar, atunci cnd beneficiile celui care
ajut nu sunt directe i previzibile, cnd aciunile sunt n favoarea celuilalt, comportamentele
pot fi considerate prosociale. n cadrul lor, altruismul adevrat ar fi varianta maximal a
dezinteresului, deoarece, n acest caz, n afara recompensei de dup moarte sau a unei
satisfacii spirituale pure, lipsit de orice alt compensaie, alte beneficii nu exist. Acte de
acest fel, n care nu e prezent aprobarea celorlali oameni - i nici mcar a celui pentru
care s-a riscat i, uneori, sacrificat chiar viaa -, acte anonime de altruism sunt probabil
foarte puine. Ele exist, totui.
Factorii psihosociali i socioculturali. O prim serie de condiionri a
comportamentelor prosociale se manifest prin intermediul unor norme sociale implicite,
interiorizate n ontogenez ca principii i matrice comportamentale avnd un caracter
general. Dintre acestea amintim:
Norma responsabilitii sociale. Prin educaie, integrare i control social
s-a impus imperativul moral i legal ca oamenii s se ajute ntre ei, n funcie de anumite
tipuri de raporturi n care se afl. Aceste imperative pot cpta diferite forme, ncepnd cu
prescripiile religioase (,,iubete-i aproapele ca pe tine nsui.), trecnd prin normele
informale ale bunului sim, impuse sub presiunea opiniei publice (,,de respectat este acela
care-i ajut semenul la nevoie), i terminnd cu normele legale, impuse prin fora
sistemului judiciar (,,constituie infraciune faptul de a nu acorda asisten unei persoane
aflate n primejdie).
Norma reciprocitii impune o reglementare general a raporturilor sociale
astfel nct la bine s se rspund cu bine, cel sprijinit avnd obligaia moral ca la rndul
su s sprijine pe cine i st n putere. Fr s introduc un element de ,,calcul meschin,
aa cum ar putea prea la prima privire, este vorba de postularea unor astfel de relaii n
care eforturile pozitive pe care le facem n favoarea semenilor notri s ne ndrepteasc
s ateptm asemenea eforturi i din partea celorlali, beneficiarii putnd fi chiar noi
nine pe termen lung i fr o condiionare explicit. Deci, se are n vedere crearea unui
climat de sprijin reciproc, n care beneficiarii sunt toi membrii comunitii.
Norma echitii schimburilor sociale postuleaz necesitatea unei justiii
sociale conform creia raporturile umane trebuie s se fundamenteze pe criterii de
echivalen a schimburilor realizate. Percepia unei inechiti n realizarea schimburilor
sociale ndreptete o reacie prin care s se reechilibreze situaia, prin redistribuirea
resurselor schimbate, resemnificarea importanei lor sau chiar ruperea relaiei
dezavantajoase pentru una dintre pri. Dei principiul echitii schimburilor nu
fundamenteaz direct comportamentele prosociale, indirect oblig moral pe cel care poate
da ceva, s o fac!
Factorii psihoindividuali. Pornind de la un model general al structurrii
comportamentului uman, multe cercetri experimentale au evideniat existena unor
trsturi de personalitate care favorizeaz declanarea unor atitudini i comportamente
altruiste.
Astfel, extravertiii au o mai mare disponibilitate de a acorda imediat ajutor cuiva
aflat n dificultate, comparativ cu introvertiii. De asemenea, persoanele sociabile,
predominant colerice, sau cu o mai mare disponibilitate de asumare a riscului se implic
mai uor n aciuni de ajutorare a persoanelor aflate n pericol iminent, comparativ cu
persoanele, nesociabile, flegmatice sau care resimt un sentiment de nesiguran.
Dup constatrile lui Satow (1975), persoanele care au o mai mare nevoie de
aprobare social sunt mai caritabile dect media celorlalte, cu condiia ca actul lor s aib
un caracter public. Alte cercetri evideniaz corelaia dintre anumite caliti psihofizice (
for fizic, aptitudini speciale, cunotine speciale) i disponibilitatea unor persoane de a
se antrena ntr-un comportament prosocial care solicit respectivele caliti. Cu alte
cuvinte, predispoziia de a ajuta pe cineva este condiionat i de contiina faptului c
posezi calitile necesare pentru a desfura cu succes aciunea respectiv (Huston ,
1981).
De asemenea, atitudinile preexistente fa de persoanele i situaiile n care se
solicit sprijin condiioneaz n mare msur antrenarea efectiv ntr-o aciune altruist.
Persoanele care aparin unor categorii sociale discriminate au anse mai mici s
primeasc asisiten spontan n caz de nevoie dect cele care nu aparin acestor
categorii. Din pcate, se constat c prima pornire, cea natural de a acorda imediat ajutor
celui aflat n pericol, poate fi amendat ntr-un al doilea moment de atitudinea generic fa
de categoria social creia i aparine victima, sau de tipul de situaie n care se afl. De
exemplu, cineva aflat n pericol, dar aflat i n stare de ebrietate, are anse reduse de a
primi sprijin din partea unor persoane cu ferme atitudini antialcoolice.
Factorii conjuncturali i situaionali. O alt serie de factori condiionali ai
comportamentelor prosociale sunt legai de contextul social n care se solicit sau se
impune ajutorul, starea vremii, urgena i presiunea timpului .a.
Contextul social Dac situaia n care se solicit ajutorul are loc n prezena unei
mari mulimi, efectul asupra implicrii este de regul negativ, datorit fenomenului de
difuzie a responsabilitii.
Presiunea timpului . Dac persoana care ar putea acorda ajutor se afl
angrenat n alt aciune presant, sau dac este este afectat chiar ea de unele probleme
neplcute, scade probabilitatea interveniei n sprijinul unei persoane aflate n dificultate
Starea meteorologic. Unele informaii relev importana strii generale a vremii
asupra predispoziiei de antrenare ntr-un comportament prosocial. Vremea frumoas, cu
cer senin i temperatur agreabil favorizeaz interveniile prosociale, n timp ce timpul
nchis, umed i rece inhib ntr-o anumit msur aceste elanuri altruiste.
Din perspectiva teoriei aciunii sociale, conduita prosocial ( care cuprinde att
comportamentele efective ct i procesele psihoindividuale i psihosociale prin care
acestea se fundamenteaz n plan subiectiv) se desfoar astfel: aprecierea
comportamentelor prosociale ca spontane i total dezinteresate necesit anumite nuanri;
implicarea ntr-o aciune altruist de ajutorare a cuiva aflat n dificultate presupune o suit
de procese cognitive, afective i motivaionale, care se finalizeaz ntr-o decizie de
intervenie , luat n urma evalurii costurilor i beneficiilor. Evident, de foarte multe ori
este vorba de satisfacii morale, de sperana funcionrii unor principii transcendente de
recompensare a celor care fac bine, de ctigarea stimei celor din jur, sau chiar de
creterea stimei fa de sine nsui. ns, n toate cazurile, efectele sociale sunt ntru totul
pozitive.
Acordarea ajutorului n situaiile de urgen (emergen), cum ar fi accidentele de
main, atacarea unei persoane pe strad, furtul dintr-un magazin,a constituit tema
predilect n psihologia social ( cu deosebire n cea american), ntruct este vorba
despre un timp relativ scurt de observat, intervine clar variabila independent i se pot
nregistra cu destul de mult precizie efectele acestei intervenii.
Comportamentul prosocial este o categorie mai larg, care include att conduita
de ajutorare ct i altruismul. El este comportamentul rezultat n procesul socializrii i al
nvrii sociale, care se concretizeaz n aciuni, atitudini de protejare i promovare a
valorilor sociale pozitive, fie acestea obiecte, bunuri, instituii sociale sau relaii
interpersonale (Mamali,1978), este comportamentul intenionat, realizat n afara obligaiilor
profesionale i orientat spre susinerea, conservarea i promovarea valorilor sociale
(Chelcea, ran, 1990).
Conduita filantropic este i ea o dimensiune a conduitei prosociale, dar ea are un
coninut preponderent afectiv, deoarece are ca fundament motivaional i atitudinal iubirea
pentru semeni, aceasta fiind nsoit de unele valori ale moralei laice (generozitatea ) sau
religioase.
n comportamentul prosocial, actul de ajutorare a celorlali ocup un loc central.
Conduita de ntrajutorare care are att rdcini bilogice, ct i semnificaii socioculturale
este, spre deosebire de ajutorarea unilateral, un tip de conduit prosocial care se
bazeaz pe acordarea mutual, concomitent sau alternativ, de avantaje i servicii ntre
doi sau mai muli parteneri de interaciune. Ajutorul poate fi minor, ca n cazul n care
ajutm la ridicarea unui obiect scpat pe jos de cineva, ntorcndu-se de repetate ori ntr-
o ap rece ca gheaa pentru a salva pasagerii de pe un vas naufragiat.
Strategia de socializare ar putea implica aciuni de modelare a percepiei altuia
aflat n nevoie, a adoptrii perspectivei altuia, a experimentrii emoiei empatice, a realizrii
unor comportamnte prin care s se ating scopuri altruiste.

You might also like