You are on page 1of 8

Faringo Hot Drink plicuri

Prezentare:cutie cu 8 plicuri x 13,1g,sub forma de granule omogene de culoare alb-galbui,cu miros slab
caracteristic de lamaie,pentru solutie orala;
Compozitie:
Substante active sunt paracetamolul,acidul ascorbic si maleatul de clorfeniramina.
Un plic contine paracetamol 500mg,acid ascorbic 200mg,maleat de clorfeniramina 4mg.
Celelalte componente sunt: zahar,acid citric anhidru,zaharina sodica,aroma de lamaie.
Faringo Hot Drink face parte din grupa medicamentelor numite analgezice-antipiretice;
Faringo Hot Drink este un medicament impotriva racelii si gripei,care contine 3 substante active:
 paracetamol care amelioreaza durerea si reduce temperatura atunci cand aveti febra;
 maleatul de clorfeniramina reduce congestia nazala,lacrimarea ochilor,asociate adesea cu cele de mai
sus si actioneaza asupra fenomenelor de tipul stranutului;
 vitamina C (acidul ascorbic)va ajuta sa inlocuiti vitamina C care se pierde in primele stadii de raceala si
gripa.
Faringo Hot Drink este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatica ,pe termen scurt a gripei , starilor
febrile ,frisoanelor si racelilor comune,inclusiv a cefaleei ,durerilor in gat,disconfortului si durerilor ,congestiei
nazale,sinuzitei precum si a durerii si catarului nazal acut ,asociate acesteia.Medicamentul este destinat utilizarii
de catre adulti si adolescenti cu varsta mai mare de 15 ani.
Tratamentul dupa 3 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau,trebuie sa va adresati unui medic.
Nu utilizati Faringo Drink
 daca sunteti alergic la paracetamol,fenacetina sau alte antiinflamatoare,feniramina sau alte
antihistaminice sau la oricare dintre celelalte componente ale Faringo Hot Drink;
 daca aveti un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenaza ;
 daca suferiti de afectare graa a rinichilor (riscul de efecte nedorite la nivelul rinichilor poate fi crescut in
cazul administrarii prelungite de doze mari);
 daca aveti tulburari uretro-prostatice cu risc de retentie urinara;
 daca suferiti tulburari uretro-prostatice cu risc de retentie urinara;
 daca suferiti de glaucom cu unghi inchis ,istoric familial de glaucom cu unghi deschis ;
 daca suferiti de afectare grava a ficatului ;
 daca sunteti in tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidaza (IMAO)non-selectivi;
 daca suferiti de pietre la rinichi (doze mari-1g acid ascorbic pe zi,timp indelungat)
 daca aveti intoleranta la unele categorii de zaharuri (contine zahar);
 daca aveti varsta sub 15 ani;
Mod de administrare:utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau
asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul.Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul
daca nu sunteti sigur.
Adulti si adolescenti peste 15 ani
Un plic Faringo Hot Drink de 2-3 ori pe zi.Intervalul intre administrari trebuie sa fie de del putin 4 ore.Daca
suferiti de afectare grava a rinichilor ,intervalul intre administrari trebuie sa fie de cel putin 4 ore.Daca suferiti de
afectare grava a rinichilor,intervalul intre administrari trebuie sa fie de cel putin 8 ore.Continutul unui plic de
Faringo Hot Drink se dizolva intr-o cana cu apa fierbinte (aproximativ 200ml).Se obtine o bautura cu aroma de
lamaie care se bea fierbinte.Nu dizolvati si nu administrati mai mult de un plic o data.
Pentru tratamentul starilor gripale,este preferabila administrarea acestui medicament cu apa fierbinte,seara,din
momentul aparitiei primelor simptome.

Modafen Hot Drink Plicuri
Prezentare;cutie cu 6 plicuri Pulbere de culoare alb-gălbuie spre crem, cu aromă de lămâie.
Modafen Hot Drink 650 mg/10 mg, pulbere pentru suspensie orală
Compozitie :
- Substanţele active sunt paracetamol şi clorhidrat de fenilefrină.
Fiecare plic conţine paracetamol 650 mg şi clorhidrat de fenilefrină 10 mg.
Celelalte componente sunt zahăr, citrat de sodiu, acid citric, acid tartric, suc de lămâie, maltodextrină, aspartam,
substanţe aromatizante naturale, substanţe aromatizante identic naturale, amidon modificat (E 1450),
butilhidroxianisol (E 320), acid ascorbic, amidon de porumb pregelatinizat, curcumină (E 100), propilenglicol.
1. CE ESTE MODAFEN HOT DRINK ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ
Modafen Hot Drink este utilizat la adulţi (inclusiv vârstnici) şi adolescenţi cu vârsta peste 15 ani pentru
ameliorarea simptomelor de răceală şi gripă, incluzând febră, durere de cap, durere la nivelul gâtului, dureri ale
articulaţiilor şi muşchilor, precum şi a simptomelor asociate inflamaţiei sinusurilor.
Conţine două substanţe active:
- paracetamol, care ameliorează durerea şi vă scade temperatura când aveţi febră;
- clorhidrat de fenilefrină, un decongestionant care vă desfundă nasul şi sinusurile, ajutându-vă să respiraţi mai
uşor.
2. ÎNAINTE SĂ LUAŢI MODAFEN HOT DRINK
Nu luaţi Modafen Hot Drink
• dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină sau oricare dintre celelalte
componente ale Modafen Hot Drink (vezi pct. 6)
• dacă aveţi boli renale sau hepatice severe
• dacă aveţi deficit de enzimă glucozo-6-fosfat dehidrogenază
• dacă aveţi tensiune arterială mare
• dacă aveţi o tiroidă hiperactivă
• dacă aveţi diabet zaharat
• dacă aveţi boli de inimă sau ale vaselor de sânge
• dacă aveţi glaucom cu unghi închis
• dacă urmaţi tratament cu antidepresive triciclice sau inhibitori de monoaminooxidază-IMAO (inclusiv o
perioadă de 2 săptămâni de la oprirea tratamentului cu aceştia) sau dacă urmaţi tratament cu beta blocante (vezi
pct.Folosirea altor medicamente)
Nu se administrează copiilor şi adolescenţilor cu vârsta mai mică de 15 ani.
Aveţi grijă deosebită când luaţi Modafen Hot Drink
- dacă consumaţi frecvent băuturi alcoolice sau suferiţi de afecţiuni hepatice, inclusiv hepatită virală (creşte
riscul hepatotoxicităţii);
- dacă aveţi insuficienţă renală (numai în cazul tratamentului de lungă durată cu doze mari, tratamentul
ocazional fiind acceptabil);
- dacă aveţi leziuni hepatice preexistente este necesară monitorizarea funcţiilor hepatice în cazul tratamentului
de lungă durată şi cu doze mari.
- dacă sunteţi bărbat şi urmaţi un tratament pentru fertilitate scăzută.
Nu depăşiţi doza zilnică recomandată.
Trebuie evitată utilizarea concomitentă a altor medicamente pentru răceală, decongestionante sau care conţin
paracetamol.
Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, adresaţi-vă medicul.
Folosirea altor medicamente
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte
medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
În mod special discutaţi cu medicul dumneavoastră sau farmacistul:
- dacă luaţi antidepresive triciclice;
- dacă luaţi sau aţi luat în ultimele 2 săptămâni medicamente pentru tratamentul depresiei cunoscute ca IMAO;
-dacă luaţi beta blocante, utilizate pentru tratarea problemelor cardiace şi a tensiunii arteriale mari. În acest
caz nu trebuie să utilizaţi Modafen Hot Drink.
În mod deosebit, este necesară prudenţă în cazul în care urmaţi tratament concomitent cu oricare dintre
medicamentele mai jos menţionate:
- medicamente care induc enzimele hepatice, de exemplu anumite hipnotice şi medicamente antiepileptice
(printre altele glutetimidă, fenobarbital, fenitoină, carbamazepină) şi rifampicină (utilizată în tratamentul
tuberculozei); acelaşi lucru este valabil şi pentru abuzul de alcool etilic;
- medicamente care conduc la încetinirea evacuării gastrice, de exemplu propantelină;
- colestiramină (răşină fixatoare de acizi biliari utilizată pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sânge);
- metoclopramidă (utilizată în tratamentul tulburărilor gastro-intestinale);
- domperidonă (utilizată în ameliorarea simptomelor de greaţă şi vărsături);
- medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (în principal acid acetilsalicilic);
- contraceptive orale;
- zidovudină (utilizată în tratamentul infecţiilor cu HIV);
- probenecid (utilizat în tratamentul gutei);
- warfarină sau derivaţi de cumarină (medicamente numite anticoagulante care sunt utilizate ca să vi se subţieze
sângele);
- lamotrigină (utilizată în tratamentul epilepsiei);
- cloramfenicol (un antibiotic). Dacă urmează să faceţi anumite investigaţii de laborator, spuneţi medicului că
luaţi paracetamol.
Folosirea Modafen Hot Drink cu alimente şi băuturi
Consumul concomitent de alcool etilic poate duce la afectare hepatică.
Informaţii importante privind unele componente ale Modafen Hot Drink
Medicamentul conţine zahăr. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele
categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.
Medicamentul conţine aspartam. Este sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător pentru persoanele cu
fenilcetonurie.
3. CUM SĂ LUAŢI MODAFEN HOT DRINK
Adulţi, inclusiv vârstnici, şi adolescenţi cu vârsta peste 15 ani: se administrează un plic de maxim patru ori pe zi.
Intervalul dintre doze nu trebuie să fie mai mic de patru ore.
Copii şi adolescenţi cu vârsta mai mică de 15 ani: Modafen Hot Drink nu este recomandat la copii şi adolescenţi
cu vârsta mai mică de 15 ani.
Mod de administrare:
Pentru administrare orală.
Conţinutul fiecărui plic trebuie dizolvat într-o cană cu apă fierbinte şi băut cât este cald.
Dacă simptomele nu se ameliorează sau se agravează după 3 zile de tratament, pacientul trebuie să se adreseze
medicului.
4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Modafen Hot Drink, comprimate poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la
toate persoanele.
Reacţii adverse foarte rare includ:
- scăderea numărului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);
- erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă de mare amploare care implică
întregul organism numită anafilaxie;
- îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului musculaturii (bronhospasm);
- afecţiuni ale ficatului.
Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută includ:
- vărsături, diaree;
- creştere a tensiunii arteriale;
- dureri de cap;
- ameţeli;
- incapacitate de a dormi (insomnie);
- perceperea supărătoare a bătăilor inimii (palpitaţii). Aceste reacţii ar trebui să dispară dacă întrerupeţi
administrarea de Modafen Hot Drink.


CAFFETIN COLDMAX
Conform prospectului, noul Caffetin ColdMax este indicat in tratamentul simptomatic al gripei si racelii.

Caffetin ColdMax plicuri este indicat in raceala si gripa.
Caffetin Cold Max plicuri reprezinta o combinatie de calmant al febrei si durerii .
Compozitie Caffetin Cold Max :

 PARACETAMOL 1000 mg
 FENILEFRINA 12.2 mg
Mod de ADMINISTRARE Caffetin ColdMax: 1 plic X 2 / zi dupa mese, cel putin 3 zile.

Caffetin Cold Max este un produs care se elibereaza fata reteta medical.

Insa parerea noastra este ca el trebuie administrat cu grija, datorita continutului mare de paracetamol.

Paracetamol despre care s-a demonstrat ca in cantitati mari este hepatotoxic, provocand leziuni hepatice grave.

Fenilefrina este un decongestionant care desfunda nasul si sinusurile si va ajuta sa respirati mai usor

Fenilefrina este si eliberator al noradrenalinei din depozitele celulare.

Fenilefrina este eficienta in rinite sau conjunctivite (topic) nespecifice sau alergice, in producerea midriazei în
scop diagnostic, in tahicardii paroxistice supraventriculare, in asociere cu anestezicele locale, in diagnosticul
sindromului Claude-Bernard-Horner cu leziuni pre-si postganglionare.

Bioflu, capsule
Forma de prezentare si compozitie
Capsule moi cu 250 mg paracetamol, 30 mg clorhidrat de pseudoefedrina si 10 mg dextrometorfan; ct. x 2 blist.
x 8 cps. (OTC)
Indicatii
Tratamentul simptomatic al congestiei nazale, tusei neproductive si febrei asociate afectiunilor tractului
respirator.
Dozare si mod de administrare
Adulti si adolescenti peste 12 ani: 1-2 capsule moi de 4 ori pe zi.
Contraindicatii
Hipersensibilitate, HTA severa sau necontrolata prin tratament, boala coronariana grava sau tulburari de ritm
cardiac; antecedente de AVC; tusea din astmul bronsic; insuficienta respiratorie; insuficienta hepatocelulara; IR
severa; diabet zaharat; hipertiroidie; glaucom cu unghi inchis; epilepsie, convulsii in antecedente; sarcina si
alaptare; deficit de G-6-PDH; asociere cu IMAO; copii sub 12 ani.
Atentionari
Prudenta la pacientii cu HTA usoara sau moderata, afectiuni cardiace, tensiune intraoculara crescuta, hipertrofie
de prostata, obstructie piloroduodenala, IR usoara sau moderata.
Reactii adverse
Ameteli, stare de confuzie, anxietate, neliniste, palpitatii, tahicardie, tremor, somnolenta, greata, varsaturi,
cresterea sau scaderea tensiunii arteriale.

PROSPECT BIOFLU PLUS CAPSULE MOI

Tratamentul simptomatic al congestiei nazale, tusei neproductive şi febrei asociate tulburărilor tractului
respirator (de exemplu, sinuzite, rinite, faringite, bronşite).
Ingrediente Bioflu Plus capsule moi: - Substanţele active sunt paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină,
bromhidrat de dextrometorfan sub formă de bromhidrat de dextrometorfan anhidru şi maleat de clorfeniramină.
O capsulă moale conţine paracetamol 250,00 mg, clorhidrat de pseudoefedrină 30,00 mg, bromhidrat de
dextrometorfan 10,51 mg corespunzător la bromhidrat de dextrometorfan anhidru 10,00 mg şi maleat de
clorfeniramină 2,00 mg.
- Celelalte componente sunt: conţinutul capsulei-povidonă K 25, propilenglicol, apă purificată, polietilenglicol
400 şi capsula-gelatină, glicerol, sorbitol lichid parţial deshidratat, p-hidroxibenzoat de metil, albastru brevetat V
(E 131), apă purificată.
Dozaj Bioflu Plus capsule moi: Adulţi şi adolescenţi: doza uzuală este de o capsulă moale Bioflu Plus seara,
înainte de culcare. Se recomandă utilizarea în asociere cu Bioflu, capsule moi, acesta din urmă fiind administrat
pentru ameliorarea simptomatologiei diurne.
Nu se administrează copiilor cu vârsta mai mică de 12 ani.
Durata tratamentului trebuie să fie scurtă (maxim 5 zile).

PARASINUS


Indicatii:
Parasinus este indicat pentru profilaxia si tratamentul rinitelor alergice si vasomotorii si pentru tratamentul simptomatic
al racelii comune si gripei (pentru ameliorarea stranu-tului, rinoreei, congestiei nazale si sinusale, febrei, cefaleei si
durerilor musculare).
Contraindicatii:
Hipersensibilitate la paracetamol, fenacetina sau alte antiinflamatoare (risc crescut de reactii alergice); hipersensibilitate
la clorfeniramina sau alte antihistaminice; hipersensibilitate la pseudoefedrina sau alte amine simpatomimetice;
hipersensibilitate la oricare dintre excipientii produsului.
Deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza.
Insuficienta renala severa (riscul de reactii adverse renale poate fi crescut in cazul administrarii prelungite de doze
mari).
Tulburari uretro-prostatice cu risc de retentie urinara.
Glaucom cu unghi inchis sau predispozitie la glaucom cu unghi inchis; glaucom cu unghi deschis.
Hipertensiune arteriala severa.
Insuficienta hepatocelulara.
Insuficienta coronariana severa.
Tratament concomitent cu inhibitori de monoamino-oxidaza (IMAO) non-selective (vezi Interactiuni).
Efecte adverse:
Se recomanda sa nu se depaseasca dozele recomandate.
Daca apar reactii de hipersensibilitate, tratamentul va fi intrerupt imediat.
Tratamentul va fi intrerupt daca apar palpitatii, tahicardie, greata.
Datorita continutului in paracetamol asocierea cu antiinflamatoarele nesteroidiene se va face la doze adaptate si se va
evita administrarea pe termen lung.
Clorfeniramina se administreaza cu prudenta la copii si la varstnici.
Datorita prezentei clorfeniraminei, nu se recomanda administrarea concomitenta de Paracetamol Sinus cu alcool etilic
sau medicamente care contin alcool etilic (vezi Interactiuni).
Similar celorlalte simpatomimetice pseudoefedrina se administreaza cu prudenta la pacienti cu hipertiroidie, boli
cardiovasculare (hipertensiune arteriala, cardiopatie ischemica etc.), diabet zaharat si psihoze.
Sportivii trebuie atentionati ca produsul contine pseudoefedrina care poate da rezultate pozitive la testele practicate la
controlul antidoping.
Nu se recomanda asocierea cu simpatomimetice.
Administrarea indelungata poate scadea sau inhiba secretia salivara, prin aceasta contribuind la dezvoltarea cariilor,
bolilor periodontale, candidozei orale.
Pot apare rar reactii alergice (crize de astm bronsic, dermatita alergica, edem angio-neurotic, febra, eruptii cutanate
urticariene si eritematoase, soc anafilactic), afectarea sistemului nervos central SNC (agitatie, ameteli, dureri de cap,
confuzie, convulsii, cosmaruri, senzatie de frica, halucinatii, insomnie, iritabilitate, neliniste, nervozitate, parestezii,
psihoza, slabiciune, sedare, somnolenta, tremor, vedere incetosata sau alte tulburari de vedere), tulburari
cardiovasculare (aritmii, bradi- sau tahicardie, colaps, hipertensiune tranzitorie, hipotensiune ortostatica, lesin,
palpitatii), tulburari respiratorii (cresterea vascozitatii secretiilor bronsice, deprimare respiratorie, congestie nazala,
senzatie de uscaciune la nivelul gurii, nasului si gatului), tulburari gastro-intestinale (anorexie, constipatie, dureri
abdominale, greata, varsaturi), tulburari urogenitale (disurie, retentie de urina, colica renala, insuficienta renala acuta,
piurie sterila, ginecomastie, inhibarea ejacularii, scaderea libidoului, impotenta), tulburari hematologice (anemie
hemolitica, agranulocitoza, leucopenie, neutropenie, pancitopenie, trombocitopenie), transpiratii, blefarospasm, icter si
hipoglicemie.
Compozitie:
Un comprimat contine paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramina 3 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg si
excipienti: povidona, amidon pregelatinizat, acid stearic, talc, stearat de magneziu.
Interactiuni:
Agonistii morfinici, antiacidele, carbunele activat si anticolinergicele scad viteza de absorbtie a paracetamolului, dar nu si
cantitatea totala absorbita, iar cisaprida ii creste rata de absorbtie . Toxicitatea paracetamolului este crescuta de
administrarea concomitenta de alcool etilic, antiinflamatoare nesteroidiene, acid acetilsalicilic sau alti salicilati,
barbiturice, carbamazepina, hidantoina, rifampicina, sulfinpirazona, saruri de aur. Paracetamolul creste riscul de aparitie
a reactiilor adverse ale anticoagulantelor orale, antifungicelor - derivati de imidazol, carmustinei si inruditelor,
doxorubicinei si inruditelor, izoniazidei si inruditelor, mercaptopurinei, ciclosporinei, cloramfenicolului, metotrexatului.
Estrogenii si contraceptivele estro-progestative cresc metabolismul hepatic al paracetamolului. Paracetamolul poate
reduce reactiile adverse ale interferonului.
Riscul de aparitie a reactiilor adverse ale clorfeniraminei este crescut de administrarea concomitenta cu deprimante ale
sistemului nervos central SNC (antidepresive sedative, barbiturice, hipnotice, analgezice opioide, metadona,
neuroleptice, anxiolitice, alcool etilic), atropina si alte anticolinergice (antidepresive triciclice, antipar-kinsoniene
anticolinergice centrale, antispastice neurotrope, disopiramida, neuroleptice fenotiazinice), fenitoina. Este contraindicata
asocierea cu alcool etilic, sultoprida si inhibitori de monoaminooxidaza (IMAO).
De asemenea, este contraindicata asocierea cu IMAO si datorita continutului de pseudoefedrina. Pseudoefedrina se
asociaza cu prudenta cu guanetidina sau cu substante inrudite si cu anestezice volatile halogenate.
Interactiuni cu testele de laborator:
Paracetamolul poate modifica rezultatele unor determinari de laborator: glicemie, concentratiei serice de acid 5-
hidroxiindolacetic testul cu bentiromida pentru evaluarea functiei hepatice, concentratia plasmatica de acid uric,
bilirubina, lactat-dehidrogenaza, transaminaze, masurarea timpului de protrombina.
Clorfeniramina poate inhiba raspunsul la testele de hipersensibilitate cutanata, inducand astfel rezultate fals-negative, de
aceea este recomandabil sa se opreasca administrarea clorfeniraminei cu cel putin 72 de ore inainte de efectuarea
testelor cutanate care utilizeaza extracte alergenice.
Mod de Administrare
Adulti: 1-2 comprimate Parasinus de 3 ori pe zi (nu se vor administra mai mult de 6 comprimate / zi si mai mult de 2
comprimate / priza).
Copii intre 12-15 ani: 2-3 comprimate Parasinus/ zi (nu se vor administra mai mult de 3 comprimate / zi si mai mult de 1
comprimat / priza).
In caz de insuficienta renala cu clearance-ul creatininei < 10 ml/min, intervalul dintre 2 doze trebuie sa fie de cel putin 8
ore.
Comprimatele se vor administra cu o jumatate de ora inainte de mese; se recomanda ingestia comprimatelor cu o
cantitate suficienta de lichid.

Humex raceala si gripa, comprimate
Compozitie
1 comprimat de zi contine: paracetamol 500 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 60 mg si exc.
1 comprimat de seara contine: paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramina 4 mg si exc.
Contraindicatii
Risc de glaucom cu unghi inchis, hta severa, insuficienta hepatica.
Precautii
Sportivii trebuie sa tina cont ca pseudoefedrina poate induce o reactie pozitiva a testelor antidoping.
Mod de administrare
Durata maxima este de 4 zile. Se va respecta un interval intre prize de cel putin 4 ore.Doza recomandata este de
un comprimat alb de zi dimineata si o capsula albastra seara inainte de culcare. Daca este nevoie se mai pot lua
comprimate albe la pranz si seara, dar nu trebuie sa se depaseasca 3 comprimate albe si o capsula albastra pe zi.


Panadol, comprimate
Compozitie
Fiecare comprimat contine paracetamol 500 mg. Ambalaj cu 12 comprimate.
Actiune terapeutica
panadol contine paracetamol compus cu actiune analgezica (combate durerea)
si antipiretica (reduce febra).panadol nu irita stomacul. Comprimatele au forma alungita, fiind usor de inghitit.
Indicatii
Panadol calmeaza rapid si eficient durerile de cap, migrenele, durerile de spate, durerile de dinti, durerile
reumaticesi musculare, durerile menstruale. Panadol inlatura disconfortul din raceli si gripe, durerile de gat si scade febra.
Doze si mod de administrare
Adulti: se recomanda 2 comprimate de 1-4 ori pe zi. Administrarea nu se repeta la un interval mai mic de 4 ore. A nu se
depasi 8 comprimate in 24 de ore. Copii (intre 6 si 12 ani): se recomanda 1/2 comprimat pana la 1 comprimat de 1-4 ori pe zi.
A nu se administra mai mult de 4 comprimate in 24 de ore. A nu se administra copiilor mai mult de 3 zile fara avizul
medicului. A nu se administra copiilor sub varsta de 6 ani fara avizul medicului. Daca simptomele persista, consultati
medicul. A nu se depasi doza stabilita. In cazul depasirii dozei recomandate, consultati imediat medicul, chiar daca nu va
simtiti rau.
Contraindicatii
A nu se administra concomitent cu alte produse care contin paracetamol. Daca sunteti alergic la paracetamol, nu luati
Panadol.
Masuri de precautie
In cazul unor afectiuni renale sau hepatice grave sau in cazul administrarii altor medicamente (metoclopramid, domperidon,
colestiramina) consultati medicul inainte de a lua Panadol. in cazul unui tratament cu anticoagulante, daca aveti nevoie sa
luati zilnic un analgezic pe o perioada indelungata, puteti sa luati in mod ocazional paracetamol. Daca sunteti insarcinata,
consultati medicul inainte de a lua Panadol.
Reactii adverse
Efectele secundare ale paracetamolului sunt rare. Pot sa apara reactii alergice, de exemplu eruptii cutanate. Consultati
medicul in cazul oricaror efecte nedorite.

SOLPADEINE, COMPRIMATE EFERVESCENTE
Compozitie
Fiecare comprimat efervescent contine paracetamol 500 mg, fosfat de codeina hemihidrat 8 mg si cofeina 30 mg.
Ambalajul contine 12 comprimate efervescente.

Indicatii
Comprimatele efervescente solpadeine sunt recomandate pentru ameliorarea durerilor care apar in reumatism,
sciatica si lumbago. Sunt de asemenea recomandate pentru tratamentul durerilor de cap, migrenei, durerilor
menstruale, in cazul luxatiilor, durerilor dentare, nevralgiilor, sinuzitei, durerilor de gat si febrei, precum si
pentru ameliorarea simptomelor din raceli si gripa.
Comprimatele efervescente Solpadeine contin trei compusi activi: paracetamol- analgezic si antipiretic, fosfat de
codeina - analgezic si cofeina, pentru ameliorarea puternica si rapida a durerii.
Doze si mod de administrare
Comprimatele de Solpadeine se dizolva in apa.
Adulti: a se administra 2 comprimate dizolvate intr-un pahar cu apa, de 1-4 ori pe zi, daca este necesar.
Administrarea nu se va repeta la un interval mai mic de 4 ore sau nu se vor depasi 4 doze (8 comprimate) in 24
de ore. Copii( 7-12 ani): 1/2 comprimat pana la 1 comprimat, dizolvat intr-un pahar cu apa, de 1-4 ori pe zi.
Administrarea nu se va repeta la un interval mai mic de 4 ore. A nu se depasi 4 comprimate in 24 de ore. Nu se
recomanda copiilor sub varsta de 7 ani. Nu se va administra copiilor Solpadeine mai mult de 3 zile fara avizul
medicului. Daca simptomele persista, consultati medicul. A nu se depasi doza stabilita. In cazul depasirii dozei
recomandate, consultati imediat medicul, chiar daca nu va simtiti rau.
Contraindicatii
A nu se administra concomitent cu alte produse care contin paracetamol. Nu se administreaza in astm sau in
crizele astmatice.
Masuri de precautie
Inainte de a lua Solpadeine cereti sfatul medicului daca: suferiti de afectiuni renale sau hepatice grave; sunteti
insarcinata; vi s-au recomandat medicamente pentru stari depresive sau daca sunteti in tratament
pentru probleme respiratorii; luati medicamente recomandate de medic pentru tratarea greturilor si vomei sau a
concentratiei crescute de colesterol in sange. Comprimatele efervescente de Solpadeine pot produce somnolenta.
Daca somnolenta este prezenta, nu conduceti vehicule sau nu manevrati masini si unelte.
Reactii adverse
Efectele secundare ale paracetamolului sunt rare. Pot sa apara reactii alergice, de exemplu eruptii cutanate.
Codeina poate produce constipatie, greata, ameteli sau somnolenta, dar efectele secundare sunt foarte rare daca
se respecta administrarea corecta a produsului. Consumul excesiv de ceai sau cafea concomitent cu administrarea
de Solpadeine poate produce iritabilitate sau nervozitate. Consultati medicul in cazul oricaror efecte deosebite.
Data expirarii: nu utilizati acest medicament dupa data expirarii indicata pe ambalaj.
Conditii de pastrare: A se pastra la temperaturi sub 25 grade Celsius. Nu lasati medicamentul la indemana
copiilor

THERAFLU
Compozitie:
Substantele active sunt: paracetamol 650 mg, maleat de feniramina 20 mg si clorhidrat de fenilefrina 10 mg.
Celelalte componente sunt: zahar, acesulfam de potasiu, galben de chinolina (E104), Sunset yellow FCF (E110),
maltodextrina M 100, dioxid de siliciu coloidal hidratat, aroma de lamaie sortul "Natural Lemon WONF
Durarome 860.098/TD 10.91", aroma de lamaie sortul "Natural Lemon Durarome 860.202/TD 09.91", acid citric
anhidru, citrat de sodiu, fosfat de calciu.
Indicatii:
Theraflu Extra Raceala si Gripacontine o combinatie de: calmant al febrei si durerii (paracetamol); un
antihistaminic care ajuta la oprirea curgerii nasului (maleat de feniramina) si un decongestionant (clorhidrat de
fenilefrina) pentru reducerea inflamatiei mucoaselor. Substantele active din Theraflu Extra Raceala si
Gripaactioneaza impreuna pentru reducerea temporara a simptomelor asociate racelii si gripei, inclusiv:
- febra si frison
- dureri musculare si articulare
- dureri de cap
- congestie nazala
- stranut si curgerea nasului
Contraindicatii:
Nu utilizati Theraflu Extra Raceala si Gripa daca:
- sunteti alergic la oricare dintre componentele sale
- ati luat, pe baza de prescriptie, un inhibitor de monoaminooxidaza (IMAO) in ultimele doua saptamani (IMAO
includ anumite medicamente folosite pentru tratarea depresiilor, a tulburarilor psihice si emotionale sau a bolii
Parkinson. Daca nu sunteti sigur ca medicamentul care va este prescris contine un IMAO, intrebati medicul)
- utilizati alte medicamente care contin paracetamol
- suferiti de o boala de plamani (inclusiv astm bronsic)
- suferiti de hipertiroidism
- aveti sub 12 ani
- prezentati deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza (G-6-PD)
- sunteti insarcinata sau alaptati
- suferiti de boli de inima, boli vasculare, boli hepatice sau renale severe
- suferiti de ulcer peptic stenozant
- prezentati o ingustare piloroduodenala
- aveti hipertensiune arteriala severa
- aveti diabet zaharat
- suferiti de glaucom (tensiune intraoculara crescuta) cu unghi inchis
- suferiti de adenom de prostata
- suferiti de epilepsie
Reactii adverse: Ca toate medicamentele, Theraflu Extra Raceala si Gripapoate determina reactii adverse, desi
nu apar la toate persoanele.
Cele mai frecvente reactii adverse sunt reactii alergice cutanate usoare, somnolenta, greata, ameteala, uscaciunea
gurii sau a gatului, oboseala, durerea de cap, insomnia, iritabilitatea si nervozitatea, tahicardia (accelerarea
batailor immii) si palpitatiile.
De asemenea, se pot manifesta tulburari gastrointestinale, care includ constipatia, diareea sau balonarea, precum
si, ocazional, stare de agitatie si tulburari de somn. Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca
observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect, va rugam sa comunicati medicului dumneavoastra
sau farmacistului.
Mod de administrare:
Adulti si copii cu varsta peste 12 ani: se dizolva continutul unui plic in aproximativ 200 ml de apa fierbinte. Se
obtine o bautura cu aroma de lamaie, care se bea fierbinte. Nu dizolvati si nu administrati mai mult de un plic, o
data. Doza poate fi repetata la intervale de 4-6 ore, dupa necesitati, dar nu se vor administra mai mult de 2 plicuri
in 24 de ore.
Nu depasiti doza recomandata si nu administrati medicamentul pentru mai mult de 5 zile consecutiv.
Precautii:
Aveti grija deosebita cand utilizati Theraflu Extra Raceala si Gripa:
- daca suferiti de boli hepatice, renale sau ale tiroidei
- daca aveti varsta peste 70 ani si aveti tulburari cardiovasculare.