22.

Verbe care schimba e:ie
Dupa cum stiti, sunt trei tipuri de verbe la infinitiv: -ar, -er, -ir. Infinitivele sunt alcatuite din doua parti: sfarsitul
si baza. In urmatoarele exemple, baza este scrisa subliniat si sfarsitul ingrosat.
ar
comer
vivir
La verbele regulate, baza ramane neschimbata si sfarsitul se schimba in functie de conjugare.
hablo como vivo
hablas comes vives
habla come vive

hablamos comemos vivimos
habláis coméis vivís
hablan comen viven
La unele verbe se schimba si baza cand le conjugam. La timpul prezent sunt trei grupuri de astfel de verbe: o:ue
e:ie e:i
La a doua grupa de verbe care schimba baza, litera e din baza se schimba in ie, la toate persoanele, cu exceptia
lui nosotros si vosotros.
c e rrar
cierro
cierras
cierra
cerramos
cerráis
cierran
Iata alt verb care schimba e:ie. Comparati cu verbul regular comer. Observati ca sfarsitul este acelasi.
entender (e:ie) comer (verb regulat -er)
entiendo como
entiendes comes
entiende come
entendemos comemos
entendéis coméis
entienden comen
Iata alt verb care scimba e:ie. bservati ca la nosotros si vosotros baza nu se schimba.
mentir !e:ie"
miento
mientes
miente
mentimos
ment#s
mienten
lista cu cele mai comune verbe care schimba e:ie.
acertar $ a ghici, a avea dreptate encender $ a aprinde, a da foc
advertir $ a avertiza, a preveni entender $ a intelege
cerrar $ a inchide fregar $ a freca
comenzar $ a incepe hervir $ a fierbe
confesar $ a marturisi mentir $ a minti
consentir $ a rasfata negar $ a nega
convertir $ a transforma pensar (en) $ a se gandi !la"
defender $ a apara perder $ a pierde
empezar $ a incepe preferir $ a prefera
% &a recapitulam modul de conjugare al unui verb care schimba e:ie:
cerrar
cierro
cierras
cierra
cerramos
cerráis
cierran
Incercati si cu verbele de mai jos:
!comenzar, empezar, entender, pensar, perder, preferir"

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful