23.

Verbe care schimba e:i
Dupa cum stiti, sunt trei tipuri de verbe la infinitiv: -ar, -er, -ir. Infinitivele sunt alcatuite din doua parti: sfarsitul
si baza. In urmatoarele exemple, baza este scrisa subliniat si sfarsitul ingrosat.
hablar
comer
vivir
La verbele regulate, baza ramane neschimbata si sfarsitul se schimba in functie de conjugare.
hablo como vivo
hablas comes Vives
habla come Vive

hablamos comemos Vivimos
habláis coméis Vivís
hablan comen Viven
La unele verbe se schimba si baza cand le conjugam. La timpul prezent sunt trei grupuri de astfel de verbe: o:ue
e:ie e:i
La a treia grupa de verbe care schimba baza, litera e din baza se schimba in i, la toate persoanele, cu exceptia lui
nosotros si vosotros.
rep e tir
repito
repites
repite
repetimos
repets
repiten
Iata alt verb care schimba e:i. !omparati cu verbul regular comer. "bservati ca sfarsitul este acelasi.
competir #e:i$ vivir #verb regulat -ir$
compito vivo
compites vives
compite vive
competimos vivimos
competís vivís
compiten viven
Iata alt verb care scimba e:i. "bservati ca la nosotros si vosotros baza nu se schimba.
pedir #e:i$
pido
pides
pide
pedimos
peds
piden
" lista cu cele mai comune verbe care schimba e:i.
bendecir % a binecuvanta impedir % a impedica
colegir % a deduce maldecir % a blestema
competir % a concura medir % a masura
conseguir % a obtine, a lua pedir % a cere
corregir % a corecta perseguir % a persecuta, a urmari
decir % a spune reír % a rade
despedir % a-si lua ramas bun, a concedia repetir % a repeta
elegir % a alege seguir % a urmari, a continua
freír % a praji servir % a servi, a fi de folos
gemir % a geme sonreír % a zambi
& 'a recapitulam modul de conjugare al unui verb care schimba e:i :
repetir
repito
repites
repite
repetimos
repets
repiten
Incercati si cu verbele de mai jos
#decir, despedir, medir, pedir, servir$

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful