You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN: Teknologi Elektrik



Tingkatan : Tahap 1, Semester 1 Tempat : Bengkel elektrik
Tarikh : 27 April 2014 Masa : 8.00 pagi hingga 11.00 pagi
Topik : Pendawaian elektrik domestik 1 (Pendawaian permukaan satu fasa, litar lampu)

HASIL PEMBELAJARAN:
Diakhir pembelajran ini, pelajar dapat :
1) membuat lukisan pendawaian satu fasa
2) menyatakan lokasi pendawaian permukaan
3) menggunakan alatan tangan, peralatan dan bahan-bahan elektrik dengan betul
4) membuat pendawaian permukaan satu fasa

BAHAN BANTU MENGAJAR:
1) Lampiran 1 Simbol elektrik dan litar
pendawaian
2) Lampiran 2 Proses mendawai pendawaian
permukaan dan kaedah pemasangan kabel
3) Kertas A3
4) Pemegang lampu
5) Suis 2 hala
6) Kabel
7) Klip plumbum
8) Paku wiring


ALAT BANTU MENGAJAR:
1) Bahan maujud-
i. Pemotong kabel
ii. Playar
iii. Penukul
iv. Pembentuk klip pendawaian
v. Pita ukur
vi. Skru driver
vii. Pena penguji
viii. Multimeter penguji
PENGETAHUAN SEDIA ADA:
1) Pelajar pernah mempelajari mengenai lukisan pendawaian elektrik dan simbol elektrik pada
pembelajaran terdahulu.
2) Pelajar pernah melihat pendawaian elektrik di rumah.

ISI KANDUNGAN
PENGETAHUAN/
KEMAHIRAN YANG
PERLU DIKUASAI
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
Set induksi:
Sistem pendawaian permukaan:
Sistem di mana kabel-kabel
dalam sesuatu pemasangan
yang dipasang pada permukaan
dinding atau siling tanpa
sebarang pelindung tambahan.

Digunakan di rumah.

1) Pelajar boleh
menerangkan mengenai
sistem pendawaian
permukaan.

2) Pelajar boleh
menyatakan di mana
sistem pendawaian
permukaan digunakan.
Teknik pengajaran : Brainstroming
1) Guru menerangkan mengenai sistem pendawaian
permukaan.

2) Guru meminta seorang pelajar menerangkan sistem
pendawaian permukaan.

3) Guru meminta pelajar memberi contoh di manakah
sistem pendawaian permukaan biasa digunakan

4) Pelajar memberi jawapan berdasarkan pengetahuan
mereka

5) Guru mengaitkan dengan tajuk yang akan dipelajari.
Masa : 5 minit
Nilai :
1) Keberanian
2) Rasional


Perkembangan Pengajaran
1) Lukisan pendawaian satu fasa

Simbol elektrik (rujuk Lampiran 1)

Litar pendawaian (rujuk Lampiran
1)
1) Pelajar dapat melukis 5
daripada 42 simbol elektrik
yang telah diterangkan
2) Pelajar dapat melukis
gambarajah litar
pendawaian
Teknik pengajaran : Soal jawab
1) Guru menerangkan semula simbol elektrik yang akan
diguunakan dalam litar pendawaian dengan memberikan
nota. (rujuk Lampiran 1- simbol elektrik)
2) Guru memilih pelajar secara rawak untuk melukis 5
simbol elektrik di papan tulis.
3) Pelajar melukis jawapan di papan tulis.
Masa : 15 minit
BBM :
1) Lampiran 1
(simbol elektrik
dan litar
pendawaian)

2) Kertas A3

ISI KANDUNGAN
PENGETAHUAN/
KEMAHIRAN YANG
PERLU DIKUASAI
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN


4) Guru menerangkan mengenai gambarajah litar
pendawaian untuk amali seterusnya.(rujuk Lampiran 1-
litar pendawaian)
5) Guru meminta kesemua pelajar melukis gambarajah litar
pendawaian untuk amali yang seterusnya
6) Pelajar melukis litar pendawaian di kertas A3 yang telah
disediakan.
Nilai :
1) Keberanian
2) Kerajinan

2) Lokasi pendawaian permukaan

Bangunan diperbuat daripada kayu
atau batu

Tidak terdedah daripada bahaya
seperti asid
1) Pelajar dapat
menyatakan di mana
tempat sesuai untuk
melakukan pendawaian
permukaan
Teknik pengajaran: Brainstorming
1) Guru bertanyakan kepada pelajar di manakah tempat
yang sesuai untuk melakukan pendawaian permukaan.

2) Pelajar menjawab mengikut pemahaman mereka

3) Guru menulis jawapan di papan putih

4) Guru membuat kesimpulan berdasarkan jawapan pelajar.
Masa : 5 minit
Nilai :
1) Ketekunan

3) Peralatan dan bahan-bahan
pendawaian permukaan
Peralatan
i) Pemotong kabel
ii) Playar
iii) Penukul
iv) Pembentuk klip pendawaian
v) Pita ukur
vi) Skru driver
1) Pelajar dapat
menyenaraikan 5
daripada8 peralatan yang
digunakan dalam
pendawaian permukaan
2) Pelajar boleh
menyatakan 3 daripada 5
bahan-bahan yang
digunakan dalam
Teknik pengajaran : Soal jawab, brainstorming dan
demonstrasi
1) Guru menerangkan mengenai 8 peralatan yang
digunakan dalam pendawaian permukaan menggunakan
peralatan sebenar
2) Guru memilih 3 orang pelajar secara rawak untuk
menyenaraikan 5 daripada 8 peralatan yang digunakan
dalam pendawaian permukaan.
Masa : 30 minit
ABM :
1) Pemotong
kabel
2) Playar
3) Penukul
4) Pembentuk klip
pendawaian




ISI KANDUNGAN
PENGETAHUAN/
KEMAHIRAN YANG
PERLU DIKUASAI
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
vii) Pena penguji
viii) Multimeter penguji

Bahan-bahan
i. Pemegang lampu
ii. Suis dua hala
iii. Kabel
iv. Klip plumbum
v. Paku wiring

Alat perlindungan lebihan arus
i. Pelindung arus lebih
ii. Pelindung arus bocor ke
bumi

3) pendawaian permukaan.
4) Pelajar dapat
menggunakan peralatan
dan bahan-bahan
pendawaian permukaan
yang sesuai.
5) Pelajar dapat
menjelaskan dua alat
perlindungan pendawaian

3) Pelajar memberikan jawapan.
4) Guru menjelaskan mengenai 5 bahan yang digunakan
dalam pendawaian permukaan menggunakan bahan
sebenar.
5) Guru meminta pelajar menyatakan 3 daripada 5 bahan
yang digunakan dalam pendawaian permukaan.
6) Pelajar memberikan jawapan.
7) Guru menunjukan cara menggunakan peralatan dan
bahan dengan betul (rujuk Lampiran 2)
8) Gurur meminta pelajar menunjuk semula cara
menggunakan peralatan dan bahan untuk pendawaian
permukaan.
9) Guru menerangkan mengenai 2 perlindungan dalam
pendawaian.
10) Guru meminta seorang pelajar menjelaskan mengenai 2
alat perlindungan yang digunakan dalam pendawaian.
11) Pelajar memberikan jawapan.
5) Pita ukur
6) Skru driver
BBM :
1) Lampiran 2-
proses
mendawai
pendawaian
permukaan dan
kaedah
pemasangan
kabel
2) Pemegang
lampu
3) Suis dua hala
4) Kabel
5) Klip plumbum
6) Paku wiring
Nilai :
1) Keberanian
2) Ketekunan

ISI KANDUNGAN
PENGETAHUAN/
KEMAHIRAN YANG
PERLU DIKUASAI
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
4) Pendawaian permukaan
domestik satu fasa
1) Pelajar dapat
mengaplikasikan
peralatan dan bahan-
bahan pendawaian
dengan betul mengikut
gambarajah lukisan
pendawaian

2) Pelajar dapat membuat
kerja-kerja pendawaian
mengikut lukisan
pendawaian
1) Guru membahagikan pelajar kepada 3 orang setiap
kumpulan. Setiap kumpulan mendapat satu bay untuk
membuat pendawaian permukaan.

2) Guru mengarahkan pelajar untuk mengambil bahan-
bahan dan peralatan yang digunakan dalam pendawaian
permukaan satu fasa.

3) Guru meminta pelajar untuk membuat kerja-kerja
pendawaian mengikut lukisan pendawaian yang telah
dilukis.

4) Pelajar melakukan kerja-kerja pendawaian berdasarkan
apa yang telah dipelajari.

5) Guru memantau semua kumpulan ketika membuat kerja-
kerja pendawaian.
MASA : 90 minit
Nilai :
1) Keberanian
2) Ketekunan

PENUTUP :
1) Guru membandingkan hasil kerja bagi setiap kumpulan
2) Guru meminta supaya peralatan bengkel dikemaskan.

TUGASAN :
Guru meminta pelajar memahami litar pendawaian dengan lebih lanjut..

REFLEKSI KENDIRI:
Kesemua pelajar mencapai semua objektif pertama, kedua dan ketiga.
Objektif keempat tidak tercapai kerana pendawaian elektrik bagi setiap kumpulan masih
belum siap sepenuhnya
Pendawaian elektrik akan disambung pada waktu pembelajaraan seterusnya iaitu pada
04.05.2014 jam 8.00 pagi hingga 11.00 pagi.

You might also like