You are on page 1of 5

Proiect didactic

GRADINITA: Gradinita ABC


GRUPA: Mijlocie
PROPUNATOR: Musteata Gabriel
DATA: 28.05.2014
TEMA ANUALA: Cum este, a fost si va fi aici pe Pamant?
TEMA SAPTAMANII: Misterele adancului
TEMA ACTIVITATII: Lumea din adancuri
SCOP: Aprofundarea cunostintelor legate de viata animalelor subacvatice precum si a caracteristicilor lor esentiale, folosind
cele 3 metode de lucru manual: decupaj, lipit, colorat.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
DS: O1. sa enumere animalele acvatice prezentate
O2. sa caracterizeze lumea subacvatica
O3. sa recunoasca speciile de animale acvatice
ADP: O1. sa decupeze dupa contur, imaginile de pe plansa
O2. sa realizeze un tablou subacvatic
O3. sa arate interes fata de activitatea pe care o fac
O4. sa evalueze lucrarile

TIPUL DE ACTIVITATE: activitate integrata
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: observatia, conversatia, povestirea
Mijloace didactice: coli albasatre de hartie, creioane colorate sau carioci, video-proiector,
Forme de organizare: frontal, individual





SCENARIUL ZILEI

Dupa ce se intorc copii in sala de grupa, se vor aseza pe scaunele in semicerc si vom face intalnirea de dimineata. Ma
prezint, le spun cateva lucruri despre mine: nume, varsta si care este animalul meu preferat. Imediat dupa, amintesc regulile
grupei. Numesc un copil sa le enumere si atrag atentia ca tin foarte mult cont de acestea. In continuare, fiecare copil, pe
rand, se va prezenta si ma va saluta, facem prezenta, completam calendarul naturii, iar la final, fiecare copil va spune un
singur animal preferat.
Dupa ce se aseaza pe scaunele, incep sa le povestesc copiilor despre prietenul meu, Ionut.
Copii, eu cand am venit la gradinita la voi, m-am intalnit cu Ionut, un vechi prieten care spunea ca vrea sa desluseasca
toate misterele din adancurile oceanelor. Eu i-am spus ca e cam periculos, dar oare asa o fi? A zis ca o sa va trimita si voua
niste imagini cu ce gaseste acolo. La ora asta ar fi trebuit sa fie deja acolo. Ia sa vedem ce a descoperit Ionut! In
continuare, voi prezenta lumea subacvatica. Dupa prezentarea fiecarei specii, enumeram ce am invatat. La finalul
prezentarii, o sa ii las 5 minute sa urmareasca un filmulet (facut de Ionut) din adancuri.
Ne ridicam, facem exercitii de motricitate, apoi mergem sa coloram, sa decupam si sa lipim pestisorii pe hartia
albastra, facand fiecare o lume plina de mistere. Dupa ce termina de lucrat, vom pune plansele pe un panou, chem 2-3
copii, pe rand, sa prezinte lucrarea lor si sa spuna care este cea mai frumoasa lucrare.




ETAPELE
ACTIVITATII


CONTINUT
STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE


EVALUARE
Medode si
procedee
Mijloace de
invatamant
Forma de
organizare
1 Moment
organizatoric
Se pregateste sala de grupa si materialul necesar
pentru buna desfasurare a activitatii
Intalnirea de dimineata.
Elemente de motricitate
Conversatia Panoul
grupei
Frontal

Individual
Copiii
copleteaza
singuri panoul
2 Captarea
atentiei
Povestesc copiilor ca m-am intalnit cu Ionut si
le spun unde a plecat el acum: pe fundul
oceanelor sa dezvaluie misterele din adancuri
Povestirea Frontal Urmaresc cu
atentie
povestea mea
3 Anuntarea
temei si a
obiectivelor
Copii, astazi vom calatori impreuna cu Ionut,
prietenul meu, in lumea plina de mister a
adancurilor apelor.
Conversatia Frontal
4 Dirijarea
activitatii
La ora ast ar fi trebuit sa ajunga Ionut. Sa
vedem ce face! Din acest moment incepem sa
invatam cate o specie de pesti.
Cand termin de prezentat copiilor doua specie,
reiau ce am invatat, sau ce a descoperit Ionut.

Dupa ce a am invatat animalele toate, le repetam
pe toate numarand pe degete.

La final le arat un filmulet cu animale din
adancurile apelor, unele fiind cele invatate.
Povestirea






Explicatia



Video-
proiector









Frontal










Urmaresc cu
atentie
prezentarea
prezi despre
animalele
marine.






Ridic copiii in picioare ca sa faca elemente de
motricitate in timp ce eu pregatesc masutele.
Dupa ce copii s-au dezmortit,le pun cateva
intrebari despre ce am invatat azi, apoi ii asez la
masute sa deseneze cu creioane colorate sau
carioci pestisorii de pe foi, sa ii decupeze si sa
lipeasca pe plansa albastra din fata fiecaruia cate
2-3 pestisori ca sa isi faca fiecare propria lui
lume plina de mister.


Exercitiul




Exercitiul

Coli albastre

Foarfece

Creioane
colorate

Lipici


Individual

Lucreaza cu
atentie
6 Obtinerea
performantei
Toate lucrarile vor fi puse pe un panou, chem 2-
3 copii, pe rand, sa isi autoevalueze lucrarea, sa
o explice si sa spuna care crede ca este cea mai
frumoasa lucrare.
Conversatia Frontal Copiii vor
formula
propozitii
despre lucrari
7. Evaluare Se fac aprecieri verbale despre activitatea din
ziua respectiva.
Conversatia Frontal

You might also like