You are on page 1of 41

Home

Ustawienia

© by Bert Hellinger 2004

Laura: Uporządkować podwójne przesunięcie
LAURA Jestem strasznie wkurzona i nie wiem, dlaczego. HELLINGER Wkurzona? Tak naprawdę wściekła? LAURA Tak. Śmiejesz się? HELLINGER A co, mam płakać? Okej, ustawmy twoją rodzinę.

Animacja 1

Mż Żona C

mąż żona (= Laura) córka

HELLINGER To ustawienie wskazuje, że istnieją uwikłania systemowe. Nawet w najdzikszych fantazjach nie można sobie wyobrazić, że między mężczyzną i kobietą istnieje taki związek. do Laury Czy coś ci przychodzi do głowy?

LAURA Często miałam uczucie, że w mojej rodzinie ktoś coś ukrywa. Jestem na tropie tajemnicy, jednak każde pytanie, które stawiam, wywołuje straszne niezadowolenie. Mam cholerne podejrzenie, że moja matka coś ukrywa. HELLINGER Zatem uwikłanie pochodzi z jej rodziny. LAURA Dziadek ze strony matki miał siedmioro dzieci, same córki. To mu chyba nie całkiem pasowało. Chciał mieć syna. Przykładał wielką wagę do tego, żeby wszystkie jego córki urodziły dzieci, bez ślubu. Miał nadzieję, że jedna z nich urodzi syna, który wtedy będzie nosił jego nazwisko. Wszystkie córki zrobiły dokładnie tak, jak on sobie życzył – z wyjątkiem mojej matki. Wyszła za mąż i jako jedyna urodziła syna. Wszystkie inne miały dziewczynki. HELLINGER Kogo więc musi reprezentować w ustawieniu twój mąż? Dziadka. Jeśli to prawda, jesteś sporo winna swojemu mężowi. do grupy Chciałbym coś jeszcze powiedzieć na temat „dynamiki podwójnego przesunięcia”. Przede wszystkim zadaję sobie pytanie, jakie musiały być uczucia córek wobec ich ojca, a twojego dziadka. Były wściekłe, słusznie wściekłe. A kogo dotknęła ta złość? LAURA Mojego byłego męża. HELLINGER Właśnie. Ty przejęłaś uczucia tych córek. To było przesunięcie w podmiocie, z ciotek na ciebie. Jednak zamiast dziadkowi dostało się twojemu rozwiedzionemu mężowi. Sporo jesteś mu winna. Gdy ktoś czuje się w prawie, rzeczywiście w prawie, wtedy najczęściej mamy do czynienia z podwójnym przesunięciem. Gdy chodzi o własne prawa, nie jest się aż tak zaangażowanym, jak wówczas, gdy chodzi o prawa innych. HELLINGER Zrobię teraz z tobą ćwiczenie. Ustaw wszystkie te ciotki i sama też zajmij miejsce.

Animacja 2

Ci1 Ci2

ciotka 1 ciotka 2 itd.

HELLINGER do Laury Teraz popatrz życzliwie na każdą ciotkę i powiedz jej: „Kochana ciociu”, tak jak mówi mała

dziewczynka do ciotki, którą kocha. LAURA Ale ja wcale nie mam do nich dobrego nastawienia. HELLINGER Powtarzaj więc to tak długo, aż ci się uda.

Laura powtarza tak długo, aż zaczyna jej to wychodzić lepiej.

HELLINGER Teraz uklęknij przed ciotkami, pokłoń się im aż do ziemi, wyciągnij do przodu ramiona z dłońmi odwróconymi do góry i powiedz im: „Oddaję wam cześć”.

Animacja 3

LAURA Oddaję wam cześć. HELLINGER „Kochane ciocie, oddaję wam cześć”. LAURA Kochane ciocie, oddaję wam cześć. HELLINGER po chwili Teraz wstań, stań obok ciotek i powiedz każdej: „Kochana ciociu”. LAURA Kochana ciociu, kochana ciociu...

Laura jest bardzo poruszona. Teraz dopiero płyną jej miłość, ból i współczucie. Hellinger umieszcza męża w polu widzenia Laury.

Animacja 4

Laura podchodzi do męża, rzuca mu się na szyję i mówi, szlochając: „Przebacz mi, proszę!”.

HELLINGER Powiedz tylko: „Przykro mi”. Tylko tyle. „Przykro mi”. LAURA Przykro mi. HELLINGER Powiedz mu: „Nie wiedziałam”. LAURA Nie wiedziałam. HELLINGER gdy Laura się uspokaja Teraz stań obok niego, a ja ustawię waszą córkę.

Animacja 5

HELLINGER Jak się teraz czujecie?

Wszyscy w ustawieniu mówią, że czują się dobrze.

HELLINGER Okej, to tyle. powrót © by Bert Hellinger 2004

© 2003-2004 Hellinger Polska

Stopka | Kontakt

Home
Ustawienia

© by Bert Hellinger 2004

Klara: Wziąć życie ? nawet kosztem wielu
KLARA Nazywam się Klara. Jestem pedagogiem społecznym, a obecnie studiuję psychologię. Co chciałabym zrobić? Chciałabym rozwiązać coś, co dotyczy mojej rodziny. HELLINGER A co? KLARA Sytuację z moim rodzeństwem. Mam dwie przyrodnie siostry. Pierwsza, Barbara, jest dzieckiem mojej matki, druga, Franziska, jest dzieckiem mojego ojca, chociaż jej nie znam. HELLINGER Skąd się wzięło to dziecko? Kto jest jego matką? KLARA Mój ojciec był żonaty, gdy poznał jej matkę, a niedługo potem poznał moją matkę. Nie miał z matką Franziski dłuższego związku. HELLINGER Czy twój ojciec był wcześniej żonaty? KLARA Tak. HELLINGER Co się stało z tą żoną? Dlaczego ją opuścił? KLARA Była wojna. Powiedział mi, że stali się sobie obcy. HELLINGER Czy były dzieci z tego związku? KLARA Nie. HELLINGER A potem poznał drugą kobietę? KLARA Tak. HELLINGER Dlaczego się z nią nie ożenił? KLARA Ponieważ wkrótce potem poznał moją matkę. HELLINGER Czy twoja matka była już zamężna? KLARA Nie. HELLINGER Ale miała dziecko? KLARA Tak. HELLINGER Co się stało z ojcem tego dziecka? KLARA Powiedziała mi, że najpierw on nie chciał jej poślubić, a w później to ona nie chciała.

HELLINGER do grupy Trzeba sobie teraz wyobrazić, co to wszystko znaczy systemowo. Ona żyje kosztem wielu, którzy zrobili dla niej miejsce. Ilu? Policzmy: pierwsza żona jej ojca, jego pierwsza córka i jej matka, pierwszy mąż jej matki i ich wspólna córka. Ile to jest? Pięcioro. W takiej sytuacji dziecko, żeby ich wszystkich uczcić, szuka wyrównania między zyskiem i stratą, sama siebie tracąc. Skomplikowany przypadek. Prawdopodobnie nic nie można zrobić. Moc jest za duża. Nikt nie potrafi wtedy wziąć życia w pełni, gdy ma się je kosztem tak wielu. do Klary Czy miałaś już próbę samobójczą? KLARA Nie. HELLINGER Czy myślałaś o tym? KLARA Nie. HELLINGER Dzięki Bogu.

(Klara miała ciężki wypadek samochodowy i jest od tego czasu niepełnosprawna).

Partnerzy i dzieci w rodzinie pochodzenia Klary

O M 1MżM

ojciec, drugi mężczyzna matki (2MżM) matka, trzecia żona ojca (3OŻ) pierwszy mężczyzna matki, ojciec 1 1 pierwsze dziecko matki z pierwszym mężczyzną, córka

1ŻO 2ŻO

pierwsza żona ojca druga żona ojca, matka 2 2 3 Klara) dziecko ojca z drugą kobietą, córka wspólne dziecko ojca i matki, córka (=

HELLINGER do Klary Ustawimy teraz twoją rodzinę pochodzenia. Kto do niej należy? KLARA Ojciec, matka, ja, pierwsza żona ojca, jego druga kobieta i ich córka, której nie znam. Ale z tą kobietą nie był żonaty. Potem mężczyzna, z którym moja matka miała córkę przed małżeństwem, i ta córka. HELLINGER Jaka jest kolejność wśród rodzeństwa? KLARA Najpierw jest pierwsze dziecko mojej matki, potem pierwsze dziecko mojego ojca, a ja jestem najmłodsza. Kiedy urodziło się pierwsze dziecko mojego ojca, był on jeszcze żonaty ze swoją pierwszą żoną. HELLINGER Dlaczego twoja matka nie wyszła za ojca tego dziecka? KLARA Był już zaręczony, gdy poznał moją matkę, i po urodzeniu dziecka wrócił zaraz do NRD. HELLINGER Czy tam się ożenił? KLARA Wydaje mi się, że tak. HELLINGER Czy ma inne dzieci? KLARA Myślę, że tak. HELLINGER Wtedy twoja najstarsza siostra miałaby jeszcze rodzeństwo, którego nie zna. Jest ważne, żeby odszukała zarówno swojego ojca, jak też to rodzeństwo. KLARA Ona nie chce. HELLINGER Twoja matka musiałaby to dla niej przygotować. KLARA Nie zrobi tego. HELLINGER do Klary Okej, a teraz ustaw. UCZESTNIK do Klary Co się stało z pierwszą żoną twojego ojca? Czy ma rodzinę i czy jeszcze żyje? HELLINGER To bez znaczenia. Tylko nie za dużo informacji! W przeciwnym razie nie można już dobrze czuć! do Klary, gdy stawia swoją przedstawicielkę między ojcem i matką. Czy twoi rodzice są rozwiedzeni? KLARA Nie. Obraz 1

O M 1ŻO 2ŻO 1MżM

ojciec, drugi mąż matki matka, trzecia żona ojca pierwsza żona ojca druga kobieta ojca, matka 2 pierwszy mężczyzna matki, ojciec 1 1 2 3 Klara) pierwsze dziecko, córka drugie dziecko, córka wspólne dziecko ojca i matki, córka (=

HELLINGER Ustawię od razu porządek. Obraz 2

HELLINGER Jak to jest dla drugiego dziecka? DRUGIE DZIECKO Lepiej. HELLINGER Zamień się ze swoją matką! Obraz 3

DRUGIE DZIECKO Tak jest jeszcze lepiej. HELLINGER Jak się czuje druga kobieta ojca? DRUGA KOBIETA OJCA Dobrze. MATKA Ja też.

HELLINGER do przedstawicielki Klary Jak czuje się najmłodsza córka? TRZECIE DZIECKO Poprzednio było mi trochę dziwnie obok ojca. Wtedy matka stała po mojej lewej stronie. Zauważyłam, że odwróciłam się od niej i zwróciłam się do ojca, a jej w ogóle nie widziałam. A gdy siostra stała jeszcze przede mną, pomyślałam: To jest ochrona, wtedy nikt nie widzi, jakie mam zamiar wobec ojca. Teraz czuję jeszcze lekkie napięcie w stosunku do matki, ale poza tym jest okej. HELLINGER Jak się czuje najstarsza córka? PIERWSZE DZIECKO Kiedy stałam za matką, czułam się bardzo potężna. Miałam wpływ na matkę i moje rodzeństwo, ale czułam się obco, nie należałam do nich. Teraz czuję się na moim miejscu, ale nie mam tej siły. HELLINGER Jak się czuje ojciec najstarszej córki? PIERWSZY MĄŻ MATKI Gdy stałem za moją byłą żoną, czułem ciepło i wciąż mnie do niej ciągnęło. Gdy mnie tu postawiłeś, poczułem równowagę. Ale z lewej czegoś mi brakuje. HELLINGER Tu musiałaby stanąć oczywiście twoja obecna żona. Jak się czuje pierwsza żona ojca? PIRWSZA ŻONA OJCA W tym miejscu czuję się przykuta do podłogi i ciągle zadaję sobie pytanie: Co to ma znaczyć? Nie rozumiem tego. HELLINGER Więź mężczyzny z drugą kobietą i z jej dzieckiem ma pierwszeństwo przed pierwszą więzią. Więź ta wyparła pierwszą więź. PIERWSZE DZIECKO Kiedy stałam za matką, czułam się potężna, ale czułam też złość. Nie wiem, dlaczego. Teraz nie czuję się już taka mocna, ale złość pozostała, ma ona coś wspólnego z wieloma kobietami. Czuję się najsilniejsza ze wszystkich, ale złości mnie to, że tu jest tyle kobiet. HELLINGER Wypróbuję coś jeszcze i ustawię też narzeczoną twojego ojca.

Obraz 4

BN1MżM

była narzeczona pierwszego mężczyzny matki

HELLINGER Jak się czuje narzeczona? BYŁA NARZECZONA PIERWSZEGO MĘŻCZYZNY MATKI Kiedy stałam po lewej stronie mężczyzny, miałam zawroty głowy, a po prawej odebrało mi dech. Tutaj, nieco z tyłu, czuję się lepiej. HELLINGER do najstarszej córki Czy czujesz jakiś związek z tą kobietą? PIERWSZE DZIECKO W tej chwili chciałabym stąd wyjść, a więc pójść do tyłu. HELLINGER Stań obok byłej narzeczonej. Jak to jest? PIERWSZE DZIECKO Lepiej. HELLINGER Z nią się identyfikujesz. PIERWSZE DZIECKO Czuję się tu po prostu lepiej. HELLINGER Sprawia to identyfikacja. Masz jej uczucia. Ona została oszukana z powodu związku między twoim ojcem i twoją matką. Teraz czujesz jej złość. To są jej uczucia, nie twoje. do Klary Czy to ma dla ciebie sens? KLARA Tak. HELLINGER do najstarszej córki Teraz wróć na swoje miejsce. Wypróbowaliśmy tylko, czy się z nią identyfikujesz. do reprezentantki Klary Jak się czujesz? TRZECIE DZIECKO Czułam plecy, a potem tak, jak gdybym się miała przewrócić do tyłu. Ma to coś wspólnego z odejściem najstarszej siostry. To nie jest tak mocne, odkąd ona znów tu jest. HELLINGER Zamień się miejscami z matką! Obraz 5

TRZECIE DZIECKO Tutaj czuję się lepiej. OJCIEC Na mnie to też tak działa, jak gdyby tu była waga. Jej szale pozostają w równowadze, a tu z lewej strony u córki, jest oś. Gdy stała po drugiej stronie swojej matki, wtedy oś była u mnie. Nawet fizycznie chwiałem się w prawo i w lewo. HELLINGER Co się dzieje z matką? MATKA Cały czas czuję się dziwnie. Mnie to wszystko nie interesuje. Nic nie czuję. Ale stojąc obok mojej najstarszej córki, czuję się lepiej. PIERWSZE DZIECKO Czuję się odpowiedzialna za matkę, ale nie chcę tego. HELLINGER Matka należy bardziej do systemu swojego pierwszego mężczyzny. Jako trzecia kobieta nie ma odwagi wziąć sobie drugiego mężczyzny. do najstarszej córki Stań obok najmłodszej siostry! Obraz 6

PIERWSZE DZIECKO Tu brakuje mi powietrza. Czuję się tu niesamowicie dobrze, ale brak mi powietrza. HELLINGER do Klary Stań na swoim miejscu! KLARA stanąwszy na swoim miejscu Czuję silną więź z najstarszą siostrą. HELLINGER Właśnie, bo na rodzicach nie możecie polegać.

Klara zaczyna gwałtownie płakać.

HELLINGER Teraz zrobię z tobą pewne ćwiczenie: Podejdź do pierwszej żony ojca i pokłoń się! Lekki skłon, ale z respektem. po chwili Teraz podejdź do drugiej kobiety i przed nią też lekko się pokłoń! po chwili Teraz podejdź do drugiej siostry i ją obejmij!

Klara obejmuje ją, szlocha gwałtownie i długo.

HELLINGER Teraz podejdź do byłej narzeczonej ojca twojej najstarszej siostry i pokłoń się przed nią! po chwili A teraz do ojca twojej najstarszej siostry i pokłoń się przed nim także! po tym, jak się pokłoniła Wróć teraz na swoje miejsce i się rozejrzyj! Spójrz na nich wszystkich!

Jej ojciec obejmuje ją ramieniem.

HELLINGER Podejdź teraz do matki!

Klara obejmuje ją i długo szlocha.

HELLINGER Teraz wróć na swoje miejsce i się rozejrzyj! Jeszcze raz popatrz na nich wszystkich! po chwili Czy tak jest dobrze?

Klara kiwa głową. powrót © by Bert Hellinger 2004

© 2003-2004 Hellinger Polska

Stopka | Kontakt

Home
Ustawienia

© by Bert Hellinger 2004

Thea: Matka grozi, że zabije siebie i dzieci
THEA Nazywam się Thea, jestem zamężna, mam czterech dorosłych synów, wszyscy wyszli już z domu. Z zawodu jestem nauczycielką religii, zdobyłam też wykształcenie terapeuty rodzinnego. Coraz bardziej nie chce mi wyjść z głowy mój brat. Najpierw myślałam, że to nie może przecież być aż takie ważne, ale jednak widzę, że to jest to. HELLINGER Co z nim? THEA Odebrał sobie życie dwadzieścia trzy lata temu. HELLINGER Ile miał lat? THEA Dwadzieścia dziewięć. HELLINGER Jak się zabił? THEA Powiesił się. HELLINGER I co w tym takiego złego? THEA Widzę, że się to ciągnie przez całe moje życie, już od dziecka, Wciąż mam uczucie, że żyję jego kosztem. Do dziś się zastanawiam, dlaczego ja żyję, a on musiał umrzeć. HELLINGER Musiał? THEA Sądzę, że dla niego tak to wyglądało. HELLINGER Czy był powód samobójstwa? THEA Był powód samobójstwa, ale sądzę, że to nie może być wyjaśnieniem. HELLINGER Co uważa się za powód? THEA Otóż on się doktoryzował i był asystentem. Inny asystent powiedział mu, że zrobi wszystko, by zniszczyć jego karierę. Wtedy mój brat się wycofał. HELLINGER To nie mógł być powód samobójstwa. THEA Nie, właśnie o tym mówię. A więc bezpośredni powód był taki, że on miał uczucie, że ktoś chce go zniszczyć i zniszczył się sam. HELLINGER Bliscy często przeżywają samobójstwo jako obrazę i zachowują się tak, jak gdyby mieli prawo czuć się obrażeni, gdy ktoś się na nie zdecydował. Pierwszy krok do rozwiązania polega na tym, że powiesz bratu: ?Szanuję twoją decyzję, i pozostaniesz dla mnie moim bratem?.

THEA Zrobiłam to mniej więcej przed dziesięciu laty. Mimo to nie mam spokoju. Widzę, że tam jeszcze coś jest. HELLINGER Nie dopełniłaś tego, inaczej miałabyś spokój. THEA Sądzę, że mogę powiedzieć: Akceptuję to, że sam zdecydowałeś o swoim życiu. HELLINGER Nie, nie, nie. Mówisz coś zupełnie innego, niż ja powiedziałem. Akceptacja jest łaską i czymś z góry. Jeśli zaś powiesz: ?Szanuję?, wtedy drugi człowiek jest wielki. A co z twoimi synami? Czy któryś go naśladuje? THEA Drugi. HELLINGER Znak, że sytuacja nie jest rozwiązana. Czy już próbował popełnić samobójstwo? THEA Nie. THEA Mówił o tym? THEA Nie. HELLINGER Co robi takiego, czym się martwisz? THEA Nie, to nie tak. Nie martwię się. Ale on jest do niego najbardziej podobny, także zewnętrznie. Ma podobne ideały. HELLINGER Programujesz go. THEA Hm, obawiam się, że... HELLINGER Programujesz go swoimi tak zwanymi obserwacjami. Komu musisz go przekazać, żeby był bezpieczny? THEA Jego ojcu. HELLINGER Właśnie tak.. THEA Wciąż tego chcę, ale dotychczas to mi się nie udało. HELLINGER Zatem ustawimy twoją aktualną rodzinę. Kto do niej należy? THEA Mój mąż, ja i nasi czterej synowie. HELLINGER Czy ty lub twój mąż byliście wcześniej w związku małżeńskim, zaręczeni lub w stałym związku? THEA Nie. HELLINGER Czy kogoś jeszcze brakuje? THEA Moja matka żyje u nas w domu. Ale nie wiem, jaką ona gra rolę. HELLINGER Jak długo jest u was? THEA Odkąd drugi syn się wyprowadził, od około sześciu lat. HELLINGER Czy twój ojciec umarł? THEA Poległ, kiedy miałam cztery lata. HELLINGER Musisz się troszczyć o matkę, to całkiem jasne.

THEA Tak, to nie jest problem. HELLINGER Gdy poległ twój ojciec, ty...? THEA Miałam wtedy cztery lata. Widziałam go ostatni raz, kiedy miałam trzy lata. HELLINGER Jak poległ? THEA W Rosji, pod Stalingradem. HELLINGER To jest powód samobójstwa twojego brata. On podążył za nim. Ile miał lat twój ojciec, gdy zginął? THEA Trzydzieści. Mój brat miał prawie trzydzieści, umarł na kilka dni przed swoimi trzydziestymi urodzinami. HELLINGER To jest powód. THEA Nie rozumiem tego. HELLINGER Tak to jest. Dzieci tak robią. Jak twoja matka zareagowała na śmierć twojego ojca? THEA Myślami samobójczymi, które wypowiadała też przy nas, dzieciach. HELLINGER Teraz to się jeszcze wzmaga. Czy kochała twojego ojca? THEA Tak. HELLINGER Nie jestem pewien. THEA Myślę, że tak. HELLINGER Nie jestem tego pewien. Kto kocha, nie reaguje myślami samobójczymi. THEA Najpierw zareagowała rozpaczą, a potem powiedziała nam: ?Jeśli przegramy wojnę (wtedy mój ojciec już nie żył) wskoczymy do rzeki, zabijemy całą rodzinę?. Nie wiem, czy groźby samobójstwa wiązały się bezpośrednio z ojcem. HELLINGER To grożenie morderstwem. THEA Grożenie morderstwem, tak. HELLINGER Robi się coraz bardziej niesamowicie. Okej, ustaw swoją rodzinę.

Obraz 1

Mż Ż

mąż żona (= Thea) 1 2 3 4 pierwsze dziecko, syn drugie dziecko, syn trzecie dziecko, syn czwarte dziecko, syn

HELLINGER Jak się czuje mąż? MĄŻ Bardzo osobliwie. Żona jest za blisko mnie, a synowie są za daleko. Kontakt jest poprzez żonę, ale nie ma żadnych oznak, że kontakt ma dojść do skutku, a synowie naprzeciw mnie są zbyt daleko, żeby dialog z nimi był możliwy. HELLINGER Jak się czuje najstarszy syn? PIERWSZE DZIECKO Wręcz wychodzę z siebie. Jestem oburzony. Gdy moja matka stanęła tu między mną a ojcem, jeszcze się to wzmogło. Nie należę do nich i jestem zły. HELLINGER Jak się czuje drugi syn? DRUGIE DZIECKO Chcę się oddalić od matki, chcę być jeszcze dalej niż teraz. HELLINGER Jak się czuje trzeci syn? TRZECIE DZIECKO Pierwsze uczucie, że to dla mnie niesamowite, ta cała sytuacja. Obaj starsi bracia są bardzo daleko. Matka jest ode mnie odwrócona. Zauważyłem, że potrafię to wytrzymać, jeśli zachowam jasną głową i nie wejdę w to niesamowite uczucie. A gdy odwróciłem się do mojego młodszego brata, pomyślałem, na niego muszę uważać, muszę go z tego wyciągnąć. Martwię się o niego się. O najstarszego się nie martwię, on jest tylko skwaszony. HELLINGER Jak czuje się czwarty syn? CZWARTE DZIECKO Stoję co prawda naprzeciw matki, ale czuję, że nie mam z nią kontaktu. Również ojciec jest

dla mnie za daleko. Czuję się trochę osamotniony. Najściślejszy kontakt mam z moim bratem. Nie czuję się dobrze. HELLINGER Jak się czuje żona? ŻONA Nie mogę patrzeć na męża. Nie mam ramion, zwisają tak ciężko, i nie mogę spojrzeć w górę. Muszę cały czas patrzeć na podłogę.

Hellinger zmienia ustawienie ? żona patrzy na zewnątrz, a synowie stoją naprzeciw ojca w porządku pochodzenia.

Obraz 2

HELLINGER Co jest teraz z mężem? MĄŻ Właściwie nie brakuje mi żony. Cieszę się, że synowie stoją tu jak piszczałki w organach. HELLINGER Co u najstarszego syna? PIERWSZE DZIECKO Teraz dla mnie wszystko jest zupełnie w porządku. Nie brakuje mi matki. HELLINGER Jak się czuje drugi syn? DRUGIE DZIECKO Dobrze. Chętnie miałbym kontakt z matką. Poza tym w porządku. TRZECIE DZIECKO Nie martwię się już o najmłodszego brata. HELLINGER Jak się czuje najmłodszy? CZWARTE DZIECKO Czuję się dużo lepiej w tym kręgu. Bardzo dużo siły płynie do mnie, i czuję się bezpiecznie. Żałuję tylko, że nie ma matki. HELLINGER Jak się czuje żona? ŻONA Czuję się lepiej. Dla mnie jest w porządku. HELLINGER do Thei To, co teraz mamy, oczywiście nie jest dobre rozwiązanie. Taka jest jednak sytuacja. Teraz ustawię jeszcze twojego ojca i twojego brata.

Obraz 3

OŻ+ BŻ+

ojciec żony, zginął na wojnie brat żony, powiesił się

HELLINGER Jak to jest dla żony? ŻONA Dla mnie dobrze, tak z tyłu za ojcem i bratem. HELLINGER To jest wierność. Ona podąża za ojcem i bratem. Własne życie nie odgrywa przy wierności żadnej roli. HELLINGER Jak się czuje mąż? MĄŻ W porządku. HELLINGER A brat żony? BRAT ŻONY + Też tak to czuję. HELLINGER do grupy Teraz wypróbuję łagodniejsze rozwiązanie. Najpierw trzeba mieć na względzie rozwiązanie radykalne, zanim zacznie się rozważać łagodniejsze. Często jednak to łagodniejsze pozostaje tylko pobożnym życzeniem, a skrajne jest tym, które zwycięży.

Obraz 4

HELLINGER Jak się czuje mąż? MĄŻ Szkoda, że synowie nie stoją teraz przede mną. HELLINGER Jak się czuje żona? ŻONA Jestem związana z moją rodziną pochodzenia. Chciałabym się oprzeć o męża, ale nie chcę na nic patrzeć i nic widzieć. HELLINGER do Thei Teraz potrzebujemy jeszcze twojej matki.

Hellinger ustawia matkę żony, jednak tak, że jest odwrócona od rodziny.

Obraz 5

HELLINGER Jak się czuje jej matka?

MATKA ŻONY Nie najgorzej. HELLINGER Co się zmieniło u żony? ŻONA Dobrze, że ona tu jest. Teraz mogę trochę popatrzeć na krąg. HELLINGER do grupy Jej matka jest tą, która musi odejść. Straciła swoje prawo do przynależności. do ojca Jak się czuje ojciec żony? OJCIEC ŻONY + Odkąd się pojawiła moja żona, jest komplet. HELLINGER do Thei Stań teraz na swoim miejscu. THEA stojąc na swoim miejscu Z synami czuję się dobrze. A z mężem? HELLINGER Mogłabyś mu ofiarować życzliwsze spojrzenie. MĄŻ Unika ścisłego kontaktu. HELLINGER Musi się dopiero do tego przyzwyczaić. Kiedyś pewien Eskimos pojechał na wakacje na Karaiby. Po dwóch tygodniach też się przyzwyczaił. THEA Jeszcze coś innego mnie frapuje, że stoję między mężem i bratem. HELLINGER Przysuń się bliżej do męża. MĄŻ Wciąż jeszcze brakuje trzech centymetrów. HELLINGER do grupy To byłoby bardzo ciężkie przestępstwo, gdyby była szczęśliwa z mężem. Wtedy odeszłaby od swojej matki i uzurpowała sobie większe prawo do szczęścia większego niż szczęście, którego zaznała jej matka. Widzicie zatem, jakiej odwagi wymaga takie szczęście.

Skutki grożenia morderstwem i ciężkich przestępstw w rodzinie HELLINGER Gdy ktoś w systemie kogoś zabije lub chce zabić, wtedy traci prawo przynależności. ULLA Grożąc morderstwem? HELLINGER Tak. Grożąc zamordowaniem siebie i dzieci, matka straciła prawo przynależności, a także swoje prawo do bycia matką. FRANK Nawet jeśli tego nie zrobiła? HELLINGER Nawet jeśli tego nie zrobiła. To było całkiem wyraźnie widać. Również za ciężkie przestępstwa, które zostały popełnione na innych osobach spoza systemu, traci się prawo przynależności do swojego systemu. Do tych ciężkich przestępstw należy zawsze mord. Pewien mężczyzna opowiadał mi na warsztacie, że jego ojciec jako burmistrz miasta odmówił na końcu wojny poddania tego miasta. Z tego powodu zginęło wielu ludzi. Po wojnie skazano go na śmierć, ale czuł się niewinny, a jego syn uważał go za bohatera. Jednak kiedy ustawiliśmy system, stało się jasne, że ten mężczyzna stracił swoje prawo przynależności. Postawiliśmy go później za drzwiami, i w systemie zapanował pokój. Bywają takie sytuacje. Jeszcze nigdy nie widziałem, w żeby w jakiejś rodzinie było tak jak tutaj. do Thei Jest całkiem jasne: Twoja matka straciła swoje prawo przynależności. To nie ma jednak żadnych konsekwencji, jeśli chodzi o twoje zobowiązania wobec niej. Musisz wiedzieć, że ten system został zatruty przez

mord lub groźbę mordu, i to miało niedobre skutki, dla twojego brata na przykład. Dlatego też twoi synowie muszą przejść z kręgu wpływów twojego obciążonego systemu do zdrowej części systemu, a więc wszyscy do ojca; tam są bezpieczni. ROBERT Jak to jest z aborcją? Czy to też jest mord w systemie? HELLINGER Nie. Aborcja nie ma takich konsekwencji. Ma je tylko w szczególnych okolicznościach. THEA Chciałabym jeszcze coś powiedzieć. Moja matka ? dzięki temu mogłam dotąd z tym żyć ? naprawiła swoją winę pod koniec wojny. Gdy dostaliśmy się między dwa fronty, zasłaniała nas własnym ciałem przed wybuchami granatów. Starała się więc ratować nam życie. To było dla mnie jakieś zadośćuczynienie. HELLINGER Tamtego nie można usunąć. To, co zrobiła, było dobre i musisz to uczcić. Ale jedno nie usuwa drugiego, jak widziałaś na przykładzie losu swego brata. Często mamy wyobrażenie, że możemy zmienić coś tak, jak gdyby nigdy się nie stało, na przykład poprzez pokutę. Ale to nie jest możliwe. Trzeba przyjąć winę. Tak to jest. Winy nie da się już usunąć ani naprawić. Ale z siły tej winy można zrobić coś dobrego lub wielkiego. To przynosi pojednanie. Jednak nie usuwa winy. Jeśli ktoś nie wypiera się swojej winy, to ma więcej wielkości, niż jeśli by powiedział, że to zostało wybaczone lub naprawione. Jak mógłby ktokolwiek wybaczyć coś takiego? Wina pozostaje i działa jako siła. KARL Wystraszyłem się, kiedy powiedziałeś, że samobójstwo brata jest czymś w rodzaju powtórzenia śmierci ojca. Nie zrozumiałem tego. HELLINGER Widzę to teraz inaczej. Zabić musiała się właściwie matka, a syn zrobił to za nią. To jest dynamika. do Thei Czy jesteś w stanie to poczuć? THEA Tak. CLAUDIA A więc samobójstwo syna nie ma nic wspólnego ze śmiercią ojca, lecz z groźbami mordu ze strony matki? HELLINGER Tak. Chociaż ta druga dynamika też istnieje, że ktoś z wierności podąża za ojcem w śmierć, ale tutaj ta właściwa dynamika jest dużo mocniejsza. Gdy pojawia się coś mocniejszego, wtedy słabsze traci na znaczeniu. To, co byłoby ważne w innych systemach, tu już nie jest ważne, ponieważ ta siła wszystko przesłania. Wtedy rozwiązuje się jedno, a drugie zostawia ? tak jak tu. Groźba mordu ze strony matki przesłania wszystko inne. powrót © by Bert Hellinger 2004

© 2003-2004 Hellinger Polska

Stopka | Kontakt

Home
Ustawienia

© by Bert Hellinger 2004

Frank: Odrzucony brat dziadka i zlekceważony wujek
FRANK Mam na imię Frank. Znam Berta już dosyć długo. Jestem rozwiedziony. Mam dwóch synów, dwadzieścia jeden i czternaście lat. Na szczęście stosunki z nimi są bardzo dobre. Mieszkamy razem z Dagmarą we własnym domu. Po burzliwych latach związek nasz stał się teraz dużo spokojniejszy. Jako psychoterapeuta stosuję często podejście systemowe. Kiedy pracuję z ludźmi, niektóre rzeczy bardzo mocno poruszają mnie emocjonalnie. Dlatego obawiam się, że muszę jeszcze coś zrobić ze sobą. Również na tym warsztacie niektóre rzeczy bardzo mocno mnie poruszyły. Po pierwsze los siostry Roberta, a po drugie sprawa z domniemanymi zbrodniami wojennymi. Przed chwilą tak mocno wibrowałem, że nie byłem w stanie pisać, i muszę koniecznie odkryć, co to za dynamika. HELLINGER No to ustaw. Gdy jest tyle dynamiki, trzeba natychmiast się tym zająć. FRANK Myślę o rodzinie, z której pochodzę. HELLINGER Właśnie. Kto do niej należy? FRANK Ojciec, matka, siostra, ja, jako drugie dziecko, mój najmłodszy brat i jeszcze jedna siostra. HELLINGER Czy któreś z rodziców było wcześniej w związku małżeńskim, zaręczone lub w stałym związku? FRANK Nie. HELLINGER Czy może kogoś jeszcze brakuje? FRANK No tak, byli w rodzinie ludzie, którzy zostali odrzuceni. HELLINGER Zaczniemy od rodziny podstawowej. Później zobaczymy, czy kogoś jeszcze brak, i wtedy go ustawimy.

Obraz 1

O M

ojciec matka 1 2 3 4 pierwsze dziecko, syn drugie dziecko, syn (= Frank) trzecie dziecko, syn czwarte dziecko, córka

HELLINGER Jeśli w ustawieniu wszyscy patrzą w jednym kierunku, tak jak tutaj, to oznacza, że brakuje kilku osób. Na kogo oni patrzą? Kto musiałby stać z przodu? Czy było coś szczególnego w rodzinie twojej matki? FRANK Dziadek poległ w czasie pierwszej wojny światowej, wtedy moja mama miała dwanaście lat. Poza tym ważne jest to, że jej brat był czarną owcą. HELLINGER Co to znaczy: czarną owcą? FRANK Po pierwsze był homoseksualistą. A po drugie uchodził za nicponia ? tego też w rodzinie nie aprobowano. HELLINGER Ustawimy go. Co się jeszcze stało w rodzinie matki? FRANK Dwóch jej wujków wysłano do Ameryki. Jeden pił i uchodził za nieudacznika, a drugi był pędziwiatrem. HELLINGER To tych dwóch, których brakuje. Brat matki jest tylko ich reprezentantem. Musimy ich ustawić przed rodziną. Znaczenie wujów matki dla tego systemu nie wynika z ich zachowania, lecz z ich losu. Fakt, że zostali odesłani do Ameryki, jest tu decydujący. FRANK Mój brat zresztą też pojechał do Ameryki.

Hellinger ustawia wykluczonych.

Obraz 2

BM SWM MWM

brat matki starszy wujek matki młodszy wujek matki

HELLINGER Co się zmieniło u ojca? OJCIEC Poprzednio patrzyłem w pustkę i tam mnie ciągnęło. Teraz jest spokój. Czuję się stabilny i mogę tu zostać. HELLINGER Jak się czuje matka? MATKA Tych trzech widzę tylko jednym okiem, a chciałabym naprawdę na nich popatrzeć HELLINGER Stań tak, żebyś ich widziała. MATKA Teraz jest dobrze. HELLINGER Jak to jest dla najstarszego dziecka? PIERWSZE DZIECKO Zrobiło się lepiej. Poprzednio wszystko było otwarte, mogło przyjść niebezpieczeństwo, a ja czułam się wysłana na czoło grupy. Musiałam stać w pierwszym szeregu. Teraz czuję sympatię do wujków tam z przodu; z nimi jest mi dobrze. HELLINGER do przedstawiciela Franka Jak to jest dla drugiego dziecka?

DRUGIE DZIECKO Nie wiem jeszcze, co mam o tym myśleć. Nie wiem, czy jest to coś pociągającego czy coś odstraszającego. HELLINGER Jakie masz uczucie? Co się zmieniło? DRUGIE DZIECKO Czuję się bardziej skupiony. HELLINGER Jakie uczucie? Lepiej czy gorzej? DRUGIE DZIECKO Lepiej. HELLINGER Jak się czuje najmłodszy brat, który chciał wyjechać do Ameryki? TRZECIE DZIECKO Poprzednio wcale nie czułem się dobrze. Nie otrzymywałem z tyłu nic. Nie czułem się związany. HELLINGER Zaraz wyślemy cię do Ameryki. DRUGIE DZIECKO Zrobię to od razu. Kiedy oni tam stanęli, było dla mnie jasne, że muszę tam się udać. FRANK Mój brat stale odwiedza krewnych i mnie też chce zaciągnąć do Stanów.

Hellinger ustawia najmłodszego brata w grupie wykluczonych.

Obraz 3

HELLINGER Jak się czuje najmłodsza siostra? CZWARTE DZIECKO Cieszę się, że przede mną w ogóle ktoś stoi. Wcześniej było mi źle, ponieważ nie miałam

kontaktu z rodziną z tyłu. Czułam się zagubiona. Cieszę się, że z przodu stoi teraz kilka osób. Czuję się trochę pomiędzy, ale może być. HELLINGER To tylko sytuacja wyjściowa, zaraz pójdziemy dalej. do Franka Czy w rodzinie ojca zdarzyło się coś szczególnego? FRANK Mój ojciec był narodowym socjalistą, i nigdy nie wiedziałem dokładnie, co właściwie robił. Ale musiał być grubą rybą, ponieważ nie powołano go do wojska. HELLINGER Czy był po wojnie internowany? FRANK Był internowany, całe lata pienił się i złościł z powodu krzywdy, którą rzekomo wyrządzono jemu i Niemcom. HELLINGER Ustawię teraz porządek tak, żeby wykluczeni byli widoczni dla matki, ale niewidoczni dla dzieci.

Obraz 4

HELLINGER Jak się czuje matka? MATKA Tu obok męża czuję się dobrze. HELLINGER Jak się czuje ojciec? OJCIEC Też dużo lepiej niż poprzednio. HELLINGER Jak się czują dzieci? WSZYSTKIE Dobrze. HELLINGER do Franka Czy chcesz teraz stanąć na swoim miejscu? Jak się tam czujesz? FRANK To dobre uczucie.

HELLINGER Teraz jest porządek. Wykluczeni zostali uczczeni, chociaż nie są w polu widzenia. FRANK Nie podoba mi się tylko to, że homoseksualny wujek stoi z innymi wykluczonymi, a ta trójka jest razem. HELLINGER Homoseksualistą zostaje się między innymi wtedy, gdy musi się reprezentować wykluczonych złych. I to jest tu bardzo typowe. To ciężki los i nie możesz w weń wkraczać. FRANK Tak. Być może, byłoby też dobrze, gdybyśmy mieli perspektywę otwartą na przyszłość. HELLINGER Czy mam ci pokazać, jak się patrzy w przyszłość? Wszystkie dzieci niech się odwrócą. Wtedy mają rodziców z tyłu.

Obraz 5

HELLINGER Dobrze. To tyle. Zapisz sobie tę konstelację. To czasami pomaga. powrót © by Bert Hellinger 2004

© 2003-2004 Hellinger Polska

Stopka | Kontakt

Home
Ustawienia

© by Bert Hellinger 2004

Ulla: Córka reprezentuje dla ojca jego byłą narzeczoną
ULLA Nazywam się Ulla. Jestem zamężna, a moja sprawa to niespełnione pragnienie posiadania dziecka. Teraz myślę o byłej narzeczonej mojego ojca, którą miał, zanim poślubił moją matkę. Nie dotrzymał danego jej słowa. Ona czekała na niego i pozostała panną. Mieszka w pobliżu siostry mojego ojca, a więc mojej ciotki, w byłej NRD, i w najbliższych dniach chcę ją po raz pierwszy odwiedzić.

HELLINGER A więc ta narzeczona jest wzorem twojego skryptu. ULLA Nie wiem. HELLINGER Co powiedziałem? ULLA Ta narzeczona jest moim wzorem. HELLINGER Właśnie. ULLA Nie. HELLINGER Czy twoje ?nie? coś w tym zmienia? ULLA Ależ tak. HELLINGER Okej, ustaw, potem będziesz mogła sprawdzić.

Obraz 1

O M

ojciec matka 1 2 pierwsze dziecko, córka (= Ulla) drugie dziecko, syn

BNO

była narzeczona ojca

HELLINGER do Ulli Czy twoja matka była wcześniej zaręczona lub zamężna? ULLA Nie. Ale miała dwa poronienia, zanim mnie urodziła. Potem myślała, że nie może mieć dzieci. Wzięła jakieś lekarstwo i ma od tego czasu depresję. HELLINGER Ale przecież urodziła ciebie? ULLA Tak, po tym lekarstwie urodziła mnie. Potem znów wzięła jakiś środek i wtedy urodził się mój brat. HELLINGER do grupy Gdy mężczyzna i kobieta w ustawieniu stoją naprzeciwko siebie tak jak tu, to znaczy, że małżeństwo się skończyło. Jak się czuje ojciec? OJCIEC Strasznie. Nie czuję związku z nikim przede mną, ani na prawo, ani na lewo. Od tyłu czuję się przewiercany, nie mogę się odwrócić. Naprawdę strasznie. Rozdarty, niekochany, odrzucony. HELLINGER Słusznie. do grupy On nie ma już szans. Jeśli tak postąpił z narzeczoną, to nie ma już szans. Jest przegrany. HELLINGER Jak się czuje matka? MATKA Czuję się odrzucona, odrzucona przez męża. Cieszę się, że mój syn tu jest. HELLINGER Jak się czuje syn? DRUGIE DZIECKO Nie czuję się tak źle. Dziwię się tylko, ale czuję się tu dobrze jako syn.

HELLINGER do przedstawicielki Ulli Jak się czuje córka? PIERWSZE DZIECKO Absolutnie dziwnie. Nie chcę z nimi wszystkimi mieć nic wspólnego. HELLINGER do grupy To mogłoby być równie dobrze uczucie narzeczonej. HELLINGER Jak się czuje była narzeczona? BYŁA NARZECZONA OJCA Kiedy mnie tu postawiłeś, pomyślałam, że zwyciężyłam.

Hellinger ustawia córkę obok byłej narzeczonej.

Obraz 2

HELLINGER do przedstawicielki Ulli Jak to jest? PIERWSZE DZIECKO Kiedy zadałeś pytanie narzeczonej, to była pierwsza rzecz, która mnie naprawdę zainteresowała. Wtedy popatrzyłam. Ale to teraz jest bardzo nieprzyjemne. HELLINGER Podejdź bliżej. PIERWSZE DZIECKO Spróbuję. Jest bardzo dziwnie. Jest tak, jak gdyby ona się o mnie opierała, a ja musiałabym ją podtrzymać. To jest mylące. To nie jest możliwe. HELLINGER Jak się teraz czuje matka? MATKA Lepiej. Nie czuję już agresji. HELLINGER Kto musiałby rzeczywiście stać przy narzeczonej? MATKA Nie wiem. HELLINGER Ty musiałabyś tam stać. Stań tam.

Matka staje obok byłej narzeczonej, córka wraca na swoje miejsce.

Obraz 3

MATKA Teraz jest dobrze. HELLINGER Właśnie. To powód depresji. do grupy Tylko jeśli pozostanie solidarna z narzeczoną, będzie się dobrze czuła. Ona musi tam stać. Jak się czuje była narzeczona? BYŁA NARZECZONA OJCA Dobrze.

Hellinger przestawia obraz.

Obraz 4

HELLINGER Jak się czuje ojciec?

OJCIEC Wyłączony, ale z otwartą przyszłością. HELLINGER Czujesz się lepiej czy gorzej? OJCIEC Bardzo ambiwalentnie. HELLINGER Jak to jest dla byłej narzeczonej? BYŁA NARZECZONA OJCA Patrzę raczej na tych, którzy stoją po mojej lewej stronie, niż w jego kierunku. HELLINGER Możemy przecież wypróbować, jak by to było, gdyby...

Hellinger ustawia ojca i jego byłą narzeczoną jako parę naprzeciw rodziny.

Obraz 5

HELLINGER Jak to jest dla ojca? OJCIEC Po raz pierwszy znośnie. HELLINGER Jak to jest dla matki? MATKA Dużo lepiej. HELLINGER Dla narzeczonej? BYŁA NARZECZONA OJCA Dobrze. PIERWSZE DZIECKO Dla mnie to najlepsza konstelacja. Ale już najwyższy czas, żeby odejść i stanąć na własnych nogach. HELLINGER do Ulli Stań na swoim miejscu.

ULLA stojąc na swoim miejscu Tak jest dobrze.
powrót © by Bert Hellinger 2004

© 2003-2004 Hellinger Polska

Stopka | Kontakt

Home
Ustawienia

© by Bert Hellinger 2004

Laura: Uporządkować podwójne przesunięcie

LAURA Jestem strasznie wkurzona i nie wiem, dlaczego. HELLINGER Wkurzona? Tak naprawdę wściekła? LAURA Tak. Śmiejesz się? HELLINGER A co, mam płakać? Okej, ustawmy twoją rodzinę.

Obraz 1

Mż Żona C

mąż żona (= Laura) córka

HELLINGER To ustawienie wskazuje, że istnieją uwikłania systemowe. Nawet w najdzikszych fantazjach nie można sobie wyobrazić, że między mężczyzną i kobietą istnieje taki związek. do Laury Czy coś ci przychodzi do głowy? LAURA Często miałam uczucie, że w mojej rodzinie ktoś coś ukrywa. Jestem na tropie tajemnicy, jednak każde pytanie, które stawiam, wywołuje straszne niezadowolenie. Mam cholerne podejrzenie, że moja matka coś ukrywa. HELLINGER Zatem uwikłanie pochodzi z jej rodziny. LAURA Dziadek ze strony matki miał siedmioro dzieci, same córki. To mu chyba nie całkiem pasowało. Chciał mieć syna. Przykładał wielką wagę do tego, żeby wszystkie jego córki urodziły dzieci, bez ślubu. Miał nadzieję, że jedna z nich urodzi syna, który wtedy będzie nosił jego nazwisko. Wszystkie córki zrobiły dokładnie tak, jak on sobie życzył – z wyjątkiem mojej matki. Wyszła za mąż i jako jedyna urodziła syna. Wszystkie inne miały dziewczynki. HELLINGER Kogo więc musi reprezentować w ustawieniu twój mąż? Dziadka. Jeśli to prawda, jesteś sporo winna swojemu mężowi. do grupy Chciałbym coś jeszcze powiedzieć na temat „dynamiki podwójnego przesunięcia”. Przede wszystkim zadaję sobie pytanie, jakie musiały być uczucia córek wobec ich ojca, a twojego dziadka. Były wściekłe, słusznie wściekłe. A kogo dotknęła ta złość? LAURA Mojego byłego męża. HELLINGER Właśnie. Ty przejęłaś uczucia tych córek. To było przesunięcie w podmiocie, z ciotek na ciebie. Jednak zamiast dziadkowi dostało się twojemu rozwiedzionemu mężowi. Sporo jesteś mu winna. Gdy ktoś czuje się w prawie, rzeczywiście w prawie, wtedy najczęściej mamy do czynienia z podwójnym przesunięciem. Gdy chodzi o własne prawa, nie jest się aż tak zaangażowanym, jak wówczas, gdy chodzi o prawa innych. HELLINGER Zrobię teraz z tobą ćwiczenie. Ustaw wszystkie te ciotki i sama też zajmij miejsce.

Obraz 2

Ci1 Ci2

ciotka 1 ciotka 2 itd.

HELLINGER do Laury Teraz popatrz życzliwie na każdą ciotkę i powiedz jej: „Kochana ciociu”, tak jak mówi mała dziewczynka do ciotki, którą kocha. LAURA Ale ja wcale nie mam do nich dobrego nastawienia. HELLINGER Powtarzaj więc to tak długo, aż ci się uda.

Laura powtarza tak długo, aż zaczyna jej to wychodzić lepiej.

HELLINGER Teraz uklęknij przed ciotkami, pokłoń się im aż do ziemi, wyciągnij do przodu ramiona z dłońmi odwróconymi do góry i powiedz im: „Oddaję wam cześć”.

Obraz 3

LAURA Oddaję wam cześć. HELLINGER „Kochane ciocie, oddaję wam cześć”. LAURA Kochane ciocie, oddaję wam cześć. HELLINGER po chwili Teraz wstań, stań obok ciotek i powiedz każdej: „Kochana ciociu”. LAURA Kochana ciociu, kochana ciociu...

Laura jest bardzo poruszona. Teraz dopiero płyną jej miłość, ból i współczucie. Hellinger

umieszcza męża w polu widzenia Laury.

Obraz 4

Laura podchodzi do męża, rzuca mu się na szyję i mówi, szlochając: „Przebacz mi, proszę!”.

HELLINGER Powiedz tylko: „Przykro mi”. Tylko tyle. „Przykro mi”. LAURA Przykro mi. HELLINGER Powiedz mu: „Nie wiedziałam”. LAURA Nie wiedziałam. HELLINGER gdy Laura się uspokaja Teraz stań obok niego, a ja ustawię waszą córkę.

Obraz 5

HELLINGER Jak się teraz czujecie?

Wszyscy w ustawieniu mówią, że czują się dobrze.

HELLINGER Okej, to tyle. powrót © by Bert Hellinger 2004

© 2003-2004 Hellinger Polska

Stopka | Kontakt