You are on page 1of 16

GOUVIS

Job :63501
Plan :3

consulting group, inc.


DESIGN CRITIA:
A. Code: CBC 2013, Wind: C, 110mph, Category: E
B. Maximum 19% moisture content
prior to Installation of Finish Material
4X Members: No. 2 or Better
6X, 8X Beams and Headers: No.1 or Better
2X Joists and Rafters: No. 2 or Better
Plates and Blocking: Standard Grade or Better
Studs: Stud Grade or Better
Mud Sills: Pressure Treated Utility Grade or Better
C. Conventional One_pour Foundation without Structural Analysis for Expansive Soil or Differential Settlement
PRIMARY ROOF LOADING
Pitch:
K = Increase for pitch:
Truss(24" O/C)
xK
Plywood(1/2")
xK
1/2" Gyp. Board
Conc. Tile
xK
sprinkler:
Misc:
Snow Load:
Dead Load:
Live Load:
PRIMARY FLOOR LOADING
14" TJI/210 @ 19.2" O/C
Plywood(3/4")
1/2" Gyp. Board
Carpet
None Covering
sprinkler:
Misc:
Dead Load:
Live Load:

4.5
1.07/12
2.56
1.66
2.20
10.68
1.00
1.90
0.00
20.00
20.00

2.10
2.25
2.20
1.00
0.00
1.00
6.45
15.00
40.00

Version: 1.22

GOUVIS

Job :63501
Plan :3

consulting group, inc.


BEAM GT#1 : GT @ OVER BEDROOM 3
Loads (Downward +)
SELF_WEIGHT
ROOF_P

40 plf from 0.00ft to 23.00ft


550 PLF = 27.50' x (20.00+20.00)/2 from 0.00' to 23.00'

23.00

DOWN (D+Lr+L/Max. Comb.)


UP (D+Lr+L/Max. Comb.)

6347/6347
0/0

6347/6347
0/0

*** TRUSS DESIGN BY OTHER ***

BEAM GT#2 : GT @ OVER MASTER BEDROOM


Loads (Downward +)
SELF_WEIGHT
40 plf from 0.00ft to 25.75ft
ROOF_P
140 PLF = 7.00' x (20.00+20.00)/2 from 0.00' to 25.75'
Point from Support 1 of Beam GT#1 @ 0ft, ( D=3623 Lr=2725 ) (P1)

P1

:Point load Location

25.75

DOWN (D+Lr+L/Max. Comb.)


UP (D+Lr+L/Max. Comb.)

9080/9080
0/0

2295/2295
0/0

*** TRUSS DESIGN BY OTHER ***


Required 3-ply truss (bearing on 4" wall)

BEAM 1 (DROP): HDR @ RIGHT OF BED #3


P1

Loads (Downward +)
SELF_WEIGHT
13 plf from 0.00ft to 5.25ft
ROOF_P
510 PLF = 25.50' x (20.00+20.00)/2 from 0.00' to 4.50'
ROOF_P
80 PLF = 4.00' x (20.00+20.00)/2 from 4.50' to 5.25'
WALL_E
15 PLF = 1.00' x 15.00 from 0.00' to 5.25'
Point from Support 2 of Beam GT#1 @ 4.5ft, ( D=3623 Lr=2725 ) (P1)

5.25
4.50

:Point load Location


Reactions (D+Lr+L/Max. Load comb.)
Down
2312/2312
6794/6794
Up
0/0
0/0
-6759

USE TIMBERSTRAND 3 1/2"x 9 1/2" 1.55E (Fb = 2325, Fv = 310)


Critical Shear
=-6759
LB @ 4.92' 1.5xV/(F' v x A)=0.787
F'v = 388, A = 33.25

Shear Diagragm:D + Lr
5069

LB-FT @ 4.42' M/(F' b x S)=0.40


F'b = 2906, S = 52.65

Critical Moment

=5069

Critical Deflection for TL =


Critical Deflection for LL =

-0.060 INCH @ 2.83'


-0.028 INCH @ 2.83'

L/240 = 0.263"
L/480 = 0.131"

Moment Diagragm:D + Lr

-0.060
Deflection Diagram:D + Lr + L

Version: 1.22

GOUVIS

Job :63501
Plan :3

consulting group, inc.


BEAM 2 (DROP): HDR @ REAR OF GREAT ROOM
Loads (Downward +)
SELF_WEIGHT
FLOOR_P
WALL_E
ROOF_P

7 plf from 0.00ft to 8.50ft


385 PLF = 14.00' x (15.00+40.00)/2 from 0.00' to 8.50'
165 PLF = 11.00' x 15.00 from 0.00' to 8.50'
60 PLF = 3.00' x (20.00+20.00)/2 from 0.00' to 8.50'

2.75
8.50

1613

Reactions (D+Lr+L/Max. Load comb.)


Down
467/430
3647/3473
Up
-239/-209
0/0
USE DFL NO2 4 x 8 (Fb = 900, Fv = 180)
Critical Shear
=1613

1456/1386
0/0
Shear Diagragm:D + L

LB @ 3.42' 1.5xV/(F' v x A)=0.530


F'v = 180, A = 25.38
LB-FT @ 2.75' M/(F' b x S)=0.61
F'b = 1161, S = 30.66

Critical Moment

=-1821

Critical Deflection for TL =


Critical Deflection for LL =

-0.047 INCH @ 5.83'


-0.024 INCH @ 5.83'

L/280 = 0.246"
L/480 = 0.144"

-1821
Moment Diagragm:D + L

-0.047
Deflection Diagram:D + Lr + L

BEAM 3 (DROP): HDR @ REAR OF DINNING ROOM

P1

Loads (Downward +)
SELF_WEIGHT
13 plf from 0.00ft to 8.25ft
FLOOR_P
385 PLF = 14.00' x (15.00+40.00)/2 from 0.00' to 8.25'
WALL_E
165 PLF = 11.00' x 15.00 from 0.00' to 8.25'
ROOF_P
60 PLF = 3.00' x (20.00+20.00)/2 from 0.00' to 8.25'
SHEARLINE
W= 2979 E=2878 H= 9.00' @ 5.5 L= 10.00' B Right (A) (P1)

8.25
5.50

:Shear wall post from above


Reactions (D+Lr+L/Max. Load comb.)
Down
2567/2905
2567/3562
Up
0/-102
0/-978
-5786

USE TIMBERSTRAND 3 1/2"x 9 1/2" 1.55E (Fb = 2325, Fv = 310)


Critical Shear
=-5786
LB @ 7.92' 1.5xV/(F' v x A)=0.439
F'v = 595, A = 33.25

Shear Diagragm:(1.0 + 0.14xSds)D + 0.7xxE


14850

LB-FT @ 5.50' M/(F' b x S)=0.81


F'b = 4190, S = 52.65

Critical Moment

=14850

Critical Deflection for TL =


Critical Deflection for LL =

-0.167 INCH @ 4.17'


-0.083 INCH @ 4.17'

L/280 = 0.354"
L/480 = 0.206"

Moment Diagragm:(1.0 + 0.14xSds)D + 0.7xxE

-0.167
Deflection Diagram:D + Lr + L

Version: 1.22

GOUVIS

Job :63501
Plan :3

consulting group, inc.


BEAM 4 : FL BM @ OVER KITCHEN
Loads (Downward +)
SELF_WEIGHT
FLOOR_P
FLOOR_P

19 plf from 0.00ft to 15.00ft


674 PLF = 24.50' x (15.00+40.00)/2 from 0.00' to 4.75'
729 PLF = 26.50' x (15.00+40.00)/2 from 4.75' to 15.00'

15.00

Reactions (D+Lr+L/Max. Load comb.)


Down
5254/5254
5428/5428
Up
0/0
0/0
-4577

USE PARALLAM 3 1/2" x 14" 2.0E (Fb = 2800, Fv = 285)


Critical Shear
=-4577
LB @ 13.83' 1.5xV/(F' v x A)=0.492
F'v = 285, A = 49.00

Shear Diagragm:D + L
20204

LB-FT @ 7.58' M/(F' b x S)=0.77


F'b = 2752, S = 114.33

Critical Moment

=20204

Critical Deflection for TL =


Critical Deflection for LL =

-0.510 INCH @ 7.50'


-0.358 INCH @ 7.50'

L/280 = 0.643"
L/480 = 0.375"

Moment Diagragm:D + L

-0.510
Deflection Diagram:D + Lr + L

BEAM 5 (DROP): HDR @ FRONT OF MASTER BED ROOM 2


P1

Loads (Downward +)
SELF_WEIGHT
7 plf from 0.00ft to 7.00ft
ROOF_P
80 PLF = 4.00' x (20.00+20.00)/2 from 0.00' to 1.75'
ROOF_P
560 PLF = 28.00' x (20.00+20.00)/2 from 1.75' to 7.00'
WALL_E
165 PLF = 11.00' x 15.00 from 0.00' to 7.00'
FLOOR_P
399 PLF = 14.50' x (15.00+40.00)/2 from 0.00' to 7.00'
Point from Support 2 of Beam GT#2 @ 1.75ft, ( D=1416 Lr=879 ) (P1)

1.75
5.25
7.00

:Point load Location


Reactions (D+Lr+L/Max. Load comb.)
Down
285/254
5387/4771
Up
-207/-149
0/0
USE DFL NO2 4 x 8 (Fb = 900, Fv = 180)
Critical Shear
=-1218

3569/3119
0/0

655/543
-29/0
-1218

LB @ 4.92' 1.5xV/(F' v x A)=0.400


F'v = 180, A = 25.38

Shear Diagragm:D + L

LB-FT @ 5.25' M/(F' b x S)=0.25


F'b = 1165, S = 30.66

Critical Moment

=-744

Critical Deflection for TL =


Critical Deflection for LL =

-0.007 INCH @ 3.50'


-0.004 INCH @ 3.50'

L/280 = 0.150"
L/480 = 0.088"

-744
Moment Diagragm:D + L

-0.007
Deflection Diagram:D + Lr + L

Version: 1.22

Job :63501
Plan :3

GOUVIS
consulting group, inc.

SECTION 1 - DIRECTION L
BLDG DIMENSION (FT): BASE HT = 0.5
HEIGHT = 22.3
B = 28.5
L = 36.0
SECTION DIMENSION (FT):
BASE HT = 0.5
HEIGHT = 25.0
WIDTH = 28.5
DEPTH = 36.0
PLATE HT.:
1-FLR = 9.0'
2-FLR = 9.0'
FLR. DEPTH = 14"
ASCE 7-10 DIRECTIONAL PROCEDURE
WIND SPEED = 110MPH WIND EXPOSURE = C
WIND PARAMETERS:
G = 0.85,
GCpi= 0.18, = 1.00,
qh = 24.29PSF
COEFFICENTS: Kd =0.85, Kzt = 1.00,
INTERPOLATION:
L/B => YES,
h/L => YES,
=> YES
WIND HEIGHT (FT):
15
20
25
30
40
50
WALL PRESSURE P (PSF):
24.43
25.38
26.16
26.82
27.92
28.82
ROOF ELEMENT
WDIR+
WDIROWDIR+ OWDIRUDIR+
UDIRHip Roof W=28.5' L=18' Windward
-23.45
27.55
97.75
46.75
7083
2598
Hip Roof W=28.5' L=18' LeeWard
97.75
46.75
-23.45
27.55
7083
2598
Over Hang W=30.5' L=2'
0
0
0
0
1007
1007
WIND LOAD:
ROOF = 116.73 = 0.6 x 194.55 PLF (MAX.)
UPLIFT AVE. = 8.87 PSF
1-FLR = 141.03 = 0.6 x 235.05 PLF
MAX TOTAL =
257.76 PLF
S1 = 0.75
Fa = 1.00
Fv = 1.50
Ss = 1.97
SEISMIC PARAMETERS:
Ie =1.00 k =1.00
Ry =6.50 SITE CLASS:D SDS=2Fa Ss /3 =1.313 SD1=2F v S1 /3 =0.750 SDC=E
0.1443W
V= Sdsx I x W / 1.4 x R=
ROOF: DL ROOF =
20.00 x 1015.00 / 28.50 =
712.28 PLF
DL EXT WALL =
15.00 x 57.00 x 4.50 / 28.50 =
135.00 PLF
DL INT WALL =
10.00 x 70.00 x 4.50 / 28.50 =
110.53 PLF
SHEAR =
0.1443 x (712.28 + 135.00 + 110.53) =
1-FLR: DL ROOF =
20.00 x 49.00 / 28.50 =
34.39 PLF
DL FLOOR =
15.00 x 940.00 / 28.50 =
494.74 PLF
DL EXT WALL =
135.00 + 15.00 x 57.00 x 4.50 / 28.50 =
270.00 PLF
DL INT WALL =
110.53 + 10.00 x 43.00 x 4.50 / 28.50 =
178.42 PLF
SHEAR =
0.1443 x (34.39 + 494.74 + 270.00 + 178.42) =
TOTAL SEISMIC LOAD =
138.21 + 141.06 =
REDISTRIB.: 957.8 x 19.2 + 977.5 x 9.0 = 27188 PLFxFT
SHEAR ROOF=
279.27 x 957.81 x 19.2 / 27188 =
188.9 PLF
SHEAR 1-FLR=
279.27 x 977.54 x 9.0 / 27188 =
90.37 PLF
ROOF:
188.90 PLF SEISMIC GOVERN
1-FLR:
279.27 PLF SEISMIC GOVERN
V=
188.90 PLF
ALIGN
ROOF DIAPHRAGM:
MAX SHEAR= 188.90 x 35.00 / (2 x 36.00) = 91.83 PLF
USE: 15/32" CDX RATED UNBLOCKED 32/16 w/8d COMMON NAILS AT 6", 6", 12" O.C.
CHORD FORCE= 188.90 x 35.00 / (8 x 36.00) = 803.48 LBS
SPLICE W/ MIN. (5) 16d SINKER NAILS EACH SIDE OF SPLICE AT 8" O.C. (STANDARD CONSTRUCTION)
V=
186.66 PLF
ALIGN
1-FLR DIAPHRAGM:
MAX SHEAR= 186.66 x 20.50 / (2 x 36.00) = 53.15 PLF
USE: 23/32" CDX RATED UNBLOCKED w/10d COMMON NAILS AT 6", 6", 12" O.C.
CHORD FORCE= 186.66 x 20.50 / (8 x 36.00) = 272.38 LBS
SPLICE W/ MIN. (5) 16d SINKER NAILS EACH SIDE OF SPLICE AT 8" O.C. (STANDARD CONSTRUCTION)

(1) Load from Diaphragm Only

138.21 PLF

141.06 PLF
279.27 PLF
(1)

(188.90 PLF )
(1)
(186.66 PLF )

Version: 1.22

Job :63501
Plan :3

GOUVIS
consulting group, inc.

SECTION 1 - DIRECTION T
BLDG DIMENSION (FT): BASE HT = 0.5
HEIGHT = 22.3
B = 28.5
L = 36.0
SECTION DIMENSION (FT):
BASE HT = 0.5
HEIGHT = 25.0
WIDTH = 36.0
DEPTH = 28.5
PLATE HT.:
1-FLR = 9.0'
2-FLR = 9.0'
FLR. DEPTH = 14"
ASCE 7-10 DIRECTIONAL PROCEDURE
WIND SPEED = 110MPH WIND EXPOSURE = C
WIND PARAMETERS:
G = 0.85,
GCpi= 0.18, = 1.00,
qh = 24.29PSF
COEFFICENTS: Kd =0.85, Kzt = 1.00,
INTERPOLATION:
L/B => YES,
h/L => YES,
=> YES
WIND HEIGHT (FT):
15
20
25
30
40
50
WALL PRESSURE P (PSF):
25.52
26.47
27.25
27.91
29.01
29.9
ROOF ELEMENT
WDIR+
WDIROWDIR+ OWDIRUDIR+
UDIRGable W=36' L=14.5' Windward
70.83
121.83
85.71
34.71
13454
8891
Gable W=36.5' L=14.5' LeeWard
86.9
35.19
71.82
123.52
13641
9014
Over Hang W=35.5' L=2'
0
0
0
0
1172
1172
WIND LOAD:
ROOF = 170.22 = 0.6 x 283.69 PLF (MAX.)
UPLIFT AVE. = 16.53 PSF
1-FLR = 147.28 = 0.6 x 245.47 PLF
MAX TOTAL =
317.50 PLF
S1 = 0.75
Fa = 1.00
Fv = 1.50
Ss = 1.97
SEISMIC PARAMETERS:
Ie =1.00 k =1.00
Rx =6.50 SITE CLASS:D SDS=2Fa Ss /3 =1.313 SD1=2F v S1 /3 =0.750 SDC=E
0.1443W
V= Sdsx I x W / 1.4 x R=
ROOF: DL ROOF =
20.00 x 1015.00 / 36.00 =
563.89 PLF
DL EXT WALL =
15.00 x 70.00 x 4.50 / 36.00 =
131.25 PLF
DL INT WALL =
10.00 x 55.00 x 4.50 / 36.00 =
68.75 PLF
SHEAR =
0.1443 x (563.89 + 131.25 + 68.75) =
1-FLR: DL ROOF =
20.00 x 49.00 / 36.00 =
27.22 PLF
DL FLOOR =
15.00 x 940.00 / 36.00 =
391.67 PLF
DL EXT WALL =
131.25 + 15.00 x 70.00 x 4.50 / 36.00 =
262.50 PLF
DL INT WALL =
68.75 + 10.00 x 30.00 x 4.50 / 36.00 =
106.25 PLF
SHEAR =
0.1443 x (27.22 + 391.67 + 262.50 + 106.25) =
TOTAL SEISMIC LOAD =
110.23 + 113.66 =
REDISTRIB.: 763.9 x 19.2 + 787.6 x 9.0 = 21755 PLFxFT
SHEAR ROOF=
223.89 x 763.89 x 19.2 / 21755 =
150.93 PLF
SHEAR 1-FLR=
223.89 x 787.64 x 9.0 / 21755 =
72.95 PLF
ROOF:
170.22 PLF WIND GOVERN
1-FLR:
317.50 PLF WIND GOVERN
V=
170.22 PLF
ALIGN
ROOF DIAPHRAGM:
MAX SHEAR= 170.22 x 18.50 / (2 x 28.50) = 55.25 PLF
USE: 15/32" CDX RATED UNBLOCKED 32/16 w/8d COMMON NAILS AT 6", 6", 12" O.C.
CHORD FORCE= 170.22 x 18.50 / (8 x 28.50) = 255.51 LBS
SPLICE W/ MIN. (5) 16d SINKER NAILS EACH SIDE OF SPLICE AT 8" O.C. (STANDARD CONSTRUCTION)
V=
147.28 PLF
ALIGN
1-FLR DIAPHRAGM:
MAX SHEAR= 147.28 x 35.00 / (2 x 28.50) = 90.44 PLF
USE: 23/32" CDX RATED UNBLOCKED w/10d COMMON NAILS AT 6", 6", 12" O.C.
CHORD FORCE= 147.28 x 35.00 / (8 x 28.50) = 791.31 LBS
SPLICE W/ MIN. (5) 16d SINKER NAILS EACH SIDE OF SPLICE AT 8" O.C. (STANDARD CONSTRUCTION)

(1) Load from Diaphragm Only

110.23 PLF

113.66 PLF
223.89 PLF
(1)

(150.93 PLF )
(1)
(145.20 PLF )

Version: 1.22

Job :63501
Plan :3

GOUVIS
consulting group, inc.
1L_ROOF

Wind: 1663
Seismic: 2692

28.50ft

Wind: 1663(LB)
Seismic: 2997(LB) = 2692 + 306

B
9.00

8.00

Strap (E)

7.25

1.75

3.75

2.00

8.00

2.00 1.75

Blocked panel use TYPE 3


0.00

A
8.00

34.50

20.75
-1195

A: Simpson ST22

(1420LB)

Drag Force Analysis


ALT (10) #16 sinker per top plate splice

Design Analysis
WALL 1
2nd Floor ON GRID 1
Exterior
Direction: L
Location:(4.96,35.08)
Total Length = 34.50 ft
Total panel Length = 11.00 ft
Shear Diaphragm = 2997 / 34.50 = 87 plf
Use (8 A35) or (5 LS50) Along Line of Shear Panel or for Framing Clips Spacing See S.W. Schedule
Design Wall Shears = 441 plf (At blocked opening A & B) Max. Drag = 1195 lbs
Max panel deflection:
M = (4.0/1.00) x s x 1.4 = 0.599" 0.020 x 108.00 = 2.160 " (At Opening)
Use TYPE 3

( = 1.0)

Design Report:
Loads:
Wall

135.00 plf = 15 x 9.00'

Overturn Analysis
Uplift(T)
Panel A
Length = 7.25
Left Side:
Right Side:

Down(C)
Height = 9.00

w/Min (5 A35) or (4 LS50)

T = 1779(LB) C = 2116(LB)
(2)CS16/(2)2x4
T = 0(LB) C = 0(LB) NO_UPLIFT
Use (2)CS16/(2)2x4 @ L.
w/16d SINKER NAIL @ 3" o/c
Blocked! Force at Edge of opening is 386 LB

Panel

Length = 3.75

Left Side:
Right Side:

T = 0(LB)
T = 1779(LB)

Plywood shear wall to be nailed to all studs receiving holdowns

Height = 9.00

w/Min (3 A35) or (2 LS50)

C = 0(LB) NO_UPLIFT
C = 2116(LB)
(2)CS16/(2)2x4
Use (2)CS16/(2)2x4 @ R.
w/16d SINKER NAIL @ 3" o/c

Version: 1.22

Job :63501
Plan :3

GOUVIS
consulting group, inc.
1L_1_FL

Wind: 2010
Seismic: 1288

28.50ft

from SW 1 (W=1663LB, E=2997LB) from 0ft to 34.25ft (100%)


Wind: 3673(LB) = 2010 + 1663
Seismic: 4855(LB) = 1288 + 265 + 3303

B
9.00

8.00

7.25

1.75

3.75

2.00

8.00

2.00 1.75

A
9.00

1.00

Hold down

6.00

1.00

12.75

3.00

6.00

3.00

1.75

Post/stud required to transfer load from ABV.


0.00

B
8.00

20.75

34.50

24.41

-1935

A: Simpson ST22 (1420LB)


B: Simpson ST6224 (2540LB)

Drag Force Analysis


ALT (10) #16 sinker per top plate splice
ALT (16) #16 sinker per top plate splice

Design Analysis
WALL 1
1st Floor ON GRID 1
Exterior
Direction: L
Location:(4.96,35.08)
Total Length = 34.50 ft
Total panel Length = 12.75 ft
Shear Diaphragm = 4855 / 34.50 = 141 plf
Use (12 A35) or (9 LS50) Along Line of Shear Panel or for Framing Clips Spacing See S.W. Schedule
Design Wall Shears = 4855 / 12.75 = 381 plf (Flexible) Max. Drag = 1935 lbs
Max panel deflection:
M = (4.0/1.00) x s x 1.4 = 1.137" 0.020 x 108.00 = 2.160 "
Use TYPE 3

( = 1.0)

Design Report:
Loads:
Wall

135.00 plf = 15 x 9.00'

Overturn Analysis
Uplift(T)
Panel A
Length = 12.75
Left Side:
Right Side:

Down(C)
Height = 9.00

w/Min (12 A35) or (9 LS50)

T = 4989(LB) C = 5607(LB)
HDU8/4x4(I) w/ DBL BLK'G
T = 4949(LB) C = 5607(LB)
HDU8/4x4(I) w/ DBL BLK'G
Use HDU8/4x4 (I) w/ DBL BLK'G on both ends
w/ (3) 5/8" x 12" Anchor Bolt (@ 32" O.C. max)

Version: 1.22

Job :63501
Plan :3

GOUVIS
consulting group, inc.
1L_ROOF

Wind: 1663
Seismic: 2692

28.50ft

Wind: 1663(LB)
Seismic: 2946(LB) = 2692 + 254

A
9.00

3.75

5.00

0.25

9.00

5.00

5.50

3.00

2.25

Strap (E)
0.00

A
9.00

33.75

18.00
-1375

A: Simpson ST22

(1420LB)

Drag Force Analysis


ALT (10) #16 sinker per top plate splice

Design Analysis
WALL 2
2nd Floor ON GRID 2
Exterior
Direction: L
Location:(-16.85,71.14)
Total Length = 33.75 ft
Total panel Length = 9.00 ft
Shear Diaphragm = 2946 / 33.75 = 87 plf
Use (7 A35) or (5 LS50) Along Line of Shear Panel or for Framing Clips Spacing See S.W. Schedule
Design Wall Shears = 2946 / 9.00 = 327 plf (Flexible) Max. Drag = 1375 lbs
Max panel deflection:
M = (4.0/1.00) x s x 1.4 = 1.064" 0.020 x 108.00 = 2.160 "
Use TYPE 2

( = 1.0)

Design Report:
Loads:
Wall

135.00 plf = 15 x 9.00'

Overturn Analysis
Uplift(T)
Panel A
Length = 9.00
Left Side:
Right Side:

Down(C)
Height = 9.00

w/Min (7 A35) or (5 LS50)

T = 2739(LB) C = 2987(LB)
(2)CS16/(2)2x4
T = 2739(LB) C = 2987(LB)
(2)CS16/(2)2x4
Use (2)CS16/(2)2x4 on both ends
w/16d SINKER NAIL @ 4" o/c

Plywood shear wall to be nailed to all studs receiving holdowns

Version: 1.22

Job :63501
Plan :3

GOUVIS
consulting group, inc.
1L_1_FL

Wind: 2010
Seismic: 1288

28.50ft

from SW 2 (W=1663LB, E=2946LB) from 0ft to 33.75ft (100%)


Wind: 3673(LB) = 2010 + 1663
Seismic: 4803(LB) = 1288 + 315 + 3200

A
9.00

3.75

5.00

0.25

9.00

5.00

5.50

3.00

2.25

A
9.00

3.00

Hold down

6.00

12.00

15.00

Post/stud required to transfer load from ABV.


0.00

B
9.00

21.00

36.00

25.36

-2001

A: Simpson ST22 (1420LB)


B: Simpson ST6224 (2540LB)

Drag Force Analysis


ALT (10) #16 sinker per top plate splice
ALT (16) #16 sinker per top plate splice

Design Analysis
WALL 2
1st Floor ON GRID 2
Exterior
Direction: L
Location:(-16.85,16.14)
Total Length = 36.00 ft
Total panel Length = 12.00 ft
Shear Diaphragm = 4803 / 36.00 = 133 plf
Use (12 A35) or (9 LS50) Along Line of Shear Panel or for Framing Clips Spacing See S.W. Schedule
Design Wall Shears = 4803 / 12.00 = 400 plf (Flexible) Max. Drag = 2001 lbs
Max panel deflection:
M = (4.0/1.00) x s x 1.4 = 1.238" 0.020 x 108.00 = 2.160 "
Use TYPE 3

( = 1.0)

Design Report:
Loads:
Wall

135.00 plf = 15 x 9.00'

Overturn Analysis
Uplift(T)
Panel A
Length = 12.00
Left Side:
Right Side:

Down(C)
Height = 9.00

w/Min (12 A35) or (9 LS50)

T = 5496(LB) C = 5920(LB)
HDU8/4x4(I) w/ DBL BLK'G
T = 5464(LB) C = 5919(LB)
HDU8/4x4(I) w/ DBL BLK'G
Use HDU8/4x4 (I) w/ DBL BLK'G on both ends
w/ (3) 5/8" x 12" Anchor Bolt (@ 32" O.C. max)

Version: 1.22

Job :63501
Plan :3

GOUVIS
consulting group, inc.
1T_ROOF

Wind: 2979
Seismic: 2641

35.00ft

Wind: 2979(LB)
Seismic: 2846(LB) = 2641 + 205

A
9.00

5.25

3.00

9.25

7.00

3.50

Strap (E)

0.00

A
8.25

28.00

17.50
-1117

A: Simpson ST22

(1420LB)

Drag Force Analysis


ALT (10) #16 sinker per top plate splice

Design Analysis
WALL A
2nd Floor
ON GRID A
Exterior
Direction: T
Location:(-45,37)
Total Length = 28.00 ft
Total panel Length = 9.25 ft
Shear Diaphragm = 2979 / 28.00 = 106 plf
Use (7 A35) or (5 LS50) Along Line of Shear Panel or for Framing Clips Spacing See S.W. Schedule
Design Wall Shears = 2979 / 9.25 = 322 plf (Flexible) Max. Drag = 1117 lbs
Max panel deflection:
M = (4.0/1.00) x s x 1.4 = 0.997" 0.020 x 108.00 = 2.160 "
Use TYPE 2

( = 1.0)

Design Report:
Loads:
Wall

135.00 plf = 15 x 9.00'

Overturn Analysis
Uplift(T)
Panel A
Length = 9.25
Left Side:
Right Side:

Down(C)
Height = 9.00

w/Min (7 A35) or (5 LS50)

T = 2564(LB) C = 2938(LB)
(2)CS16/(2)2x4
T = 2564(LB) C = 2938(LB)
(2)CS16/(2)2x4
Use (2)CS16/(2)2x4 on both ends
w/16d SINKER NAIL @ 4" o/c

Plywood shear wall to be nailed to all studs receiving holdowns

Version: 1.22

Job :63501
Plan :3

GOUVIS
consulting group, inc.
1T_1_FL

Wind: 1767
Seismic: 875

24.00ft

from SW A (W=2979LB, E=2846LB) from 0ft to 28ft (100%)


Wind: 4746(LB) = 1767 + 2979
Seismic: 4150(LB) = 875 + 223 + 3051

A
9.00

5.25

3.00

9.25

7.00

3.50

B
9.00

3.25

Strap (E)

Hold down

7.00

3.75

3.00

0.50

8.00

2.75

Post/stud required to transfer load from ABV.


1569
A

0.00
3.25

B
16.61
17.50

28.25

25.50

Drag Force Analysis


ALT (10) #16 sinker per top plate splice
ALT (16) #16 sinker per top plate splice

A: Simpson ST22 (1420LB)


B: Simpson ST6224 (2540LB)

Design Analysis
WALL A
1st Floor ON GRID A
Exterior
Direction: T
Location:(-45,37)
( = 1.0)
Total Length = 28.25 ft
Total panel Length = 11.25 ft
Shear Diaphragm = 4746 / 28.25 = 168 plf
Use (12 A35) or (9 LS50) Along Line of Shear Panel or for Framing Clips Spacing See S.W. Schedule
Design Wall Shears = 4150 / 11.25 = 369 plf (Flexible) (Adjusted seismic capacity for h/w ratio) Max. Drag = 1569 lbs
Max panel deflection:
M = (4.0/1.00) x s x 1.4 = 1.921" 0.020 x 108.00 = 2.160 "
Use TYPE 4
Design Report:
Loads:
Wall

135.00 plf = 15 x 9.00'

Overturn Analysis
Uplift(T)
Panel A
Length = 3.25
Left Side:
Right Side:

Panel

w/Min (4 A35) or (3 LS50)

T = 4039(LB) C = 4015(LB)
HDU8/4x4(I) w/ DBL BLK'G
T = 5000(LB) C = 4817(LB)
HDU8/4x4(I) w/ DBL BLK'G
Use HDU8/4x4 (I) w/ DBL BLK'G on both ends
w/ (2) 5/8" x 12" Anchor Bolt (@ 32" O.C. max)

Length = 8.00

Left Side:
Right Side:

Down(C)
Height = 9.00

Height = 9.00

w/Min (8 A35) or (6 LS50)

T = 788(LB)
T = 3362(LB)

C = 923(LB)
STHD10/4x4
C = 3813(LB)
STHD10/4x4
Use STHD10/4x4 on both ends
w/ (3) 5/8" x 12" Anchor Bolt (@ 40" O.C. max)

Version: 1.22

Job :63501
Plan :3

GOUVIS
consulting group, inc.
1T_ROOF

Wind: 2979
Seismic: 2641

35.00ft

Wind: 2979(LB)
Seismic: 2878(LB) = 2641 + 237

A
9.00

1.50 2.00 1.25 3.50

2.00

4.25

10.00

0.50
2.00 1.00

Strap (E)
1543

0.00

B
13.34
14.50

A: Simpson ST22 (1420LB)


B: Simpson ST6224 (2540LB)

28.00

24.50

Drag Force Analysis


ALT (10) #16 sinker per top plate splice
ALT (16) #16 sinker per top plate splice

Design Analysis
WALL B
2nd Floor
ON GRID B
Exterior
Direction: T
Location:(-45,5)
Total Length = 28.00 ft
Total panel Length = 10.00 ft
Shear Diaphragm = 2979 / 28.00 = 106 plf
Use (7 A35) or (5 LS50) Along Line of Shear Panel or for Framing Clips Spacing See S.W. Schedule
Design Wall Shears = 2979 / 10.00 = 298 plf (Flexible) Max. Drag = 1543 lbs
Max panel deflection:
M = (4.0/1.00) x s x 1.4 = 0.918" 0.020 x 108.00 = 2.160 "
Use TYPE 2

( = 1.0)

Design Report:
Loads:
Wall

135.00 plf = 15 x 9.00'

Overturn Analysis
Uplift(T)
Panel A
Length = 10.00
Left Side:
Right Side:

Down(C)
Height = 9.00

w/Min (7 A35) or (5 LS50)

T = 2346(LB) C = 2715(LB)
(2)CS16/(2)2x4
T = 2346(LB) C = 2715(LB)
(2)CS16/(2)2x4
Use (2)CS16/(2)2x4 on both ends
w/16d SINKER NAIL @ 4" o/c

Plywood shear wall to be nailed to all studs receiving holdowns

Version: 1.22

Job :63501
Plan :3

GOUVIS
consulting group, inc.
1T_1_FL

Wind: 2504
Seismic: 1240

34.00ft

100% lateral Load from SW B (W=2979LB, E=2878LB)


Wind: 5483(LB) = 2504 + 2979
Seismic: 4505(LB) = 1240 + 150 + 3115

B
9.00

5.00

Strap (E)

0.25
0.50

8.50

14.00

Hold down
0.00

5.00
5.75

14.25
15.16

28.25

20.93

-2717

Drag Force Analysis


ALT (10) #16 sinker per top plate splice
ALT (16) #16 sinker per top plate splice
ALT (22) #16 sinker per top plate splice

A: Simpson ST22 (1420LB)


B: Simpson ST6224 (2540LB)
C: Simpson ST6236 (3845LB)

Design Analysis
WALL B
1st Floor ON GRID B
Exterior
Direction: T
Location:(0,0)
( = 1.0)
Total Length = 28.25 ft
Total panel Length = 13.50 ft
Shear Diaphragm = 5483 / 28.25 = 194 plf
Use (14 A35) or (10 LS50) Along Line of Shear Panel or for Framing Clips Spacing See S.W. Schedule
Design Wall Shears = 5483 / 13.50 = 406 plf (Flexible) Max. Drag = 2717 lbs
Max panel deflection:
M = (4.0/1.00) x s x 1.4 = 1.596" 0.020 x 108.00 = 2.160 "
Use TYPE 3
Design Report:
Loads:
Wall

135.00 plf = 15 x 9.00'

Overturn Analysis
Uplift(T)
Panel A
Length = 5.00
Left Side:
Right Side:

Panel

w/Min (5 A35) or (4 LS50)

T = 3758(LB) C = 3765(LB)
HDU8/4x4(I) w/ DBL BLK'G
T = 3758(LB) C = 3765(LB)
HDU8/4x4(I) w/ DBL BLK'G
Use HDU8/4x4 (I) w/ DBL BLK'G on both ends
w/ (2) 5/8" x 12" Anchor Bolt (@ 40" O.C. max)

Length = 8.50

Left Side:
Right Side:

Down(C)
Height = 9.00

Height = 9.00

w/Min (9 A35) or (6 LS50)

T = 3369(LB)
T = 3369(LB)

C = 3719(LB)
STHD10/4x4
C = 3719(LB)
STHD10/4x4
Use STHD10/4x4 on both ends
w/ (3) 5/8" x 12" Anchor Bolt (@ 40" O.C. max)

Version: 1.22