15MIN.

LT KONFERENCIJA SU

ALGIMANTU SALAMAKINU

Šiandien, 13 val., portale www.15min.lt Klausimus siųskite klausimai@15min.lt

KLAIPĖDA
SPORTAS PAJŪRIS

ISSN 1822-5330.

Numeris 183 (740). 2009 M. GRUODŽIO 9 D., TREČIADIENIS

AKTUALIJOS

GARSENYBĖS

ORAI +3 °C +1 °C

SALDI „ŠIAULIŲ“ PERGALĖ 9 psl.
PAJŪRIS

GRIPUOJANČIŲ MOKSLEIVIŲ MAŽĖJA 2 psl.

AISTROS DĖL BIUDŽETO VIRĖ SEIME IR PRIE SEIMO 6 psl.

A.SAKALAUSKAS TREJUS METUS NEVAIRUOS 12 psl.

ŠVENTOJI ŠVĘS KUKLIAI 2 psl.

VIENERI DARBŲ IR KLAIDŲ METAI
Ekspertai sutaria, kad vienerių metų gimtadienį šiandien mininti Vyriausybė su krize tvarkosi neblogai, nors gebėjimo bendrauti su visuomene jai trūksta. Tačiau esminių permainų į Lietuvos politinį gyvenimą Permainų koalicijos remiamas Ministrų kabinetas kol kas neatnešė.
Lygiai prieš metus, pernai, gruodžio 9 dieną, įgaliojimus veikti gavo keturių centro dešinės partijų remiama 15-oji šalies Vyriausybė po Nepriklausomybės atgavimo. Tačiau vienerių metų sukaktis gali būti paskutinė – šią savaitę Seime balsuojama dėl „Sodros“ ir viso rekordiškai praskolinto valstybės biudžeto, o Ministrų kabinetą parlamente oficialiai palaiko labai trapi dauguma. Premjeras Andrius Kubilius yra užsiminęs, kad Seimui nepatvirtinus biudžeto, Vyriausybei gali tekti krautis daiktus. „Santūriai didžiuojuosi, kad kartu su piliečiais mums pavyko tuos metus atlaikyti, nors buvo nemažai pagiežos ir ciniško melo“, – vakar Seime apžvelgdamas 12 savo komandos darbo mėnesių kalbėjo A.Kubilius. Vertindamas Vyriausybės veiklą jis sakė: „Padarėme, ką galėjome, bet ne viską, ką reikėjo.“ Akivaizdu, kad sunkmetis, kuriuo ši Vyriausybė dirba, tapo jos išskirtiniu ženklu. Viena vertus, šiam Ministrų kabinetui tenka atlaikyti milžinišką spaudimą imantis nepopuliarių žingsnių. Kita vertus, krizė yra savotiška lengvinanti aplinkybė vertinant padarytas klaidas. „Visada vertinant valdžios institucijos veiklą reikia atsižvelgti į tas aplinkybes, kuriomis ta Vyriausybė dirba. Aišku, lengviausia būtų kritikuoti ir kelti neįmanomus arba neįvykdomus lūkesčius. Bet vieno rezultato, kurį ji pati sau kėlė, pavyko pasiekti – išvengti valstybės nemokumo. Tai yra ne taip jau mažai, atsižvelgiant į faktą, kad šalies ekonomika susitraukė apie 15 proc. Tai yra šioks toks pasiekimas“, – įvertino SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda. Kita vertus, analitikas atkreipė dėmesį, kad, besistengdama sumažinti valstybės biudžeto deficitą, Vyriausybė padarė tam tikrų klaidų. Nukelta į 7 psl.

KLAIPĖDA

PIGESNIŲ BILIETŲ – Į CENTRĄ 3 psl.

KLAIPĖDA

KLAIPĖDIETIŠKO KINO FESTIVALIS 4 psl.

Vyriausybės vienerių metų darbo sukaktis sutapo su paties A.Kubiliaus gimtadieniu – vakar jam suėjo 53-eji. Tačiau ar Seimas nesugadins šventinės nuotaikos, paaiškės savaitės pabaigoje. Š.Mažeikos/BFL nuotr.

GARSENYBĖS

INTERVIU SU P.VANAGU IR M.DROBIAZKO 12 psl.

2009 GRUODŽIO 9 D., TREČIADIENIS

2 / PAJŪRIS
trumpai
Trūksta vietos
Dėl ankštų Klaipėdos daugiabučių aikštelių, susirinkę asociacijos „Mano miestas Klaipėda“ nariai ir architektė Ramunė Staševičiūtė nusprendė kreiptis į miesto merą R.Taraškevičių ir paprašyti skirti Klaipėdos savivaldybės architektūros skyriui lėšų detaliųjų daugiabučių kiemų planų rengimui. Kaip žinia, be šių planų negalimi jokie pakeitimai aikštelėse. Tik parengus planus, išaiškėja visos probleminės kvartalo vietos ir galimi sprendimo būdai.

www.15min.lt/miestai

Šventoji šventes pasitiks kukliai

Gripuojančių moksleivių mažėja

Prašo pagalbos
Klaipėdos meras R.Taraškevičius viliasi, kad svarstant kitų metų valstybės biudžetą, klaipėdiečiai Seimo nariai atsižvelgs ir į Klaipėdos finansinę situaciją ir poreikius. Meras jau kreipėsi į Praną Žeimį, Danių Budrį, Vytautą Grubliauską, Eligijų Masiulį, Evaldą Jurkevičių, Ireną Šiaulienę, Agnę Bilotaitę prašydamas pritarti Lietuvos savivaldybių asociacijos tarybos prašymui pakeisti 2010 metų valstybės biudžeto įstatymo projekto dalį ir patvirtinti pajamų mokesčio dalį, tenkančią visų savivaldybių biudžetams nuo pajamų į nacionalinį biudžetą ne 73 proc., bet 77 proc.
JURGITA ANDRIEJAUSKAITĖ
j.andriejauskaite @15min.lt

Šventoji žiemos šventes pasitiks be šurmulingų renginių. Pagrindinis seniūno rūpestis – su lauknešėliais aplankyti vargingiausias šeimas. „15min“ nuotr.

„Organizuojame akciją, renkame labdarą“, – paklaustas apie žiemos šventes, išpyškino Šventosios seniūnas Eugenijus Čilinskas.
Tiek per Kalėdas, tiek Naujųjų metų naktį šis kurortas neketina svečių niekuo stebinti, nors miestelis ir bus kiek padabintas. E.Čilinskas teigė, kad Šventoji neketina konkuruoti su Palangoje vykstančia „Baltijos

jūros šalių Kalėdų alėja“, kurioje išsirikiavo dešimt eglių, papuoštų prie Baltijos įsikūrusių šalių atstovų. „Palangoje vyksta rimtas renginys, mes nekonkuruosime, Šventojoje veiks poilsio namai, kavinės, esame pasipuošę, tačiau visuomenei didesnių renginių nebus. Tiesa, bendruomenės nariams linksma šventė bus surengta. „Kultūros centras surengs vakarėlį bendruomenei, įsteigsime apdovanojimus“, – planais dalijosi Šventosios seniūnas. Jis pasakojo realizuosiantis ir dar

vieną gražią idėją. „Noriu pasveikinti varg ing iausias šeimas, joms nuvežti maisto paketėlius, noriu, kad tai taptų tradicija“, – rūpesčiais dalijosi seniūnas. Radęs keletą rėmėjų E.Čilinskas prieš šventes, kaip ir pernai, aplankys skurdžiausiai besiverčiančias šeimas. Praėjusiais metais tokių buvo apie 50. „Gal šiemet bus padaugėję, o gal ir tiek pat – gal kažkas mirė, kažkas išvyko. Pernai sąrašas irgi buvo ilgesnis, bet kai atvykęs į namus matai, kad kyla dviejų aukštų namas, supranti, kad čia paramos nereikia“, – sakė seniūnas. Rėmėjų lėšomis nupirktuose maisto paketėliuose seniūnas stengiasi sutalpinti bent kai kuriuos švenčių stalui reikalingus maisto produktus.

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro duomenimis, vakar į uostamiesčio bendrojo lavinimo mokyklas neatvyko 15 proc., tai yra 3040 moksleivių. Pamokas lanko vis daugiau pasveikusių vaikų. Pirmadienį pamokose nedalyvavo 3320 vaikų. Daugiausia moksleivių trūksta Vydūno vidurinėje mokykloje – vakar į pamokas neatvyko net 35,3 proc. Dėl šios priežasties šioje mokykloje nuo trečiadienio, visą šią savaitę, nuspręsta nevesti pamokų 5– 12 klasių moksleiviams. Šioje mokykloje iki trečiadienio nesilanko ir pradinių klasių moksleiviai. Ketvirtadalio moksleivių trūksta ir „Vaivorykštės tako“ bei „Vyturio“ pagrindinėse mokyklose. Geriausias moksleivių lankomumas fiksuojamas „Ąžuolyno“ gimnazijoje, kurios nelanko 6,5 proc. moksleivių, „Universa VIA“ (nelanko 9,2 proc. moksleivių) ir Tauralaukio pagrindinėse (nelanko 9,4 proc. moksleivių) mokyklose. Iš viso Klaipėdos bendrojo lavinimo mokyklose mokosi 20 000 moksleivių. K laipėdos v isuomenės sveikatos biuro duomenimis, vakar į uostamiesčio profesines mokyklas neatvyko 13 procentų, tai yra 513 moksleivių. Geriausias lankomumas – Siuvimo ir paslaugų verslo mokykloje (neatvyko 7,7 proc. moksleivių), daugiausia, penktadalio moksleiv ių t r ūksta Laiv ininkų mokykloje. Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuras duomenis gauna iš 6 uostamiesčio profesinių mokyklų. Jose iš viso mokosi 3915 moksleivių. Daugiau naujienų www.15min.lt

GRUODŽIO

orai
Lietuvoje
Šiandien oro temperatūra 1-4 °C šilumos. Kai kur palis. Ateinančią naktį nuo 2 °C šalčio iki 2 °C šilumos. Rytoj dieną 0-3 °C šilumos. Kai kur, daugiausia rytiniuose rajonuose, trumpai pasnigs.

TREČIADIENIS
Saulė teka 08:29 Saulė leidžiasi 15:53 Dienos ilgumas 07:24 Mėnulio fazė – Delčia.

9

Europoje
Atėnai Berlynas Londonas Madridas Maskva +16 °C +6 °C +6 °C +13 °C -5 °C Paryžius Praha Ryga Roma Talinas +7 °C +6 °C +3 °C +11 °C 0 °C

ŠIANDIEN dieną Vilnius Kaunas Klaipėda +2 °C +2 °C +3 °C naktį -1 °C -1 °C +1 °C

RYTOJ dieną +1 °C +1 °C +2 °C naktį -1 °C -1 °C 0 °C

PORYT dieną +1 °C +1 °C +2 °C
Giedra Mažai debesuota Debesuota Trumpalaikis lietus Lietus Lietus su perkūnija Šlapdriba Sniegas

vardadieniai
Delfina, Gedenė, Leokadija, Vakaris, Valerija.

2009 GRUODŽIO 9 D., TREČIADIENIS

www.15min.lt/klaipeda

KLAIPĖDA / 3

Tęsiasi derybos dėl neįgalių darbuotojų

Pigesnių bilietų – į miesto centrą
JURGITA ANDRIEJAUSKAITĖ
j.andriejauskaite @15min.lt

Pigesnių vienkartinių bilietų ar už kiek mažesnę kainą pasipildyti mėnesinio bilieto į Kalnupės gatvę skubėję klaipėdiečiai nuo šiol turės keliauti į miesto centrą.
Viešoji įstaiga „Klaipėdos keleivinis transportas“ persikėlė į naujas patalpas Daukanto gatvės 15 name. Įstaiga persikėlė, nes senosios patalpos buvo stipriai nusidėvėjusios, be to, pastatas stovi uosto rezervinėje teritorijoje ir pagal planus turi būti nugriautas. „Kol kas nemažai žmonių mūsų ieško senosiose patalpose, ten yra iškabos, nurodančios, kur yra naujos patapos. Dar negaliu sakyti, kad čia turime tokį pat interesantų srautą, kokį turėjome Kalnu-

Iki tol, kol nebuvo įdarbinti neįgalieji, vaizdo stebėjimo kamerų transliuojamus vaizdus sekdavo policijos pareigūnai. „15min“ nuotr.

pės gatvėje. Po oficialaus atidarymo tikimės, kad ši informacija pasklis“, – sakė viešosios įstaigos direktorius Gintaras Neniškis. Ankstesnėje įstaigos vietoje klientai jau buvo atpažįstami iš veidų – čia lankydavosi šalia esančio vadinamojo Žvejybos uosto kvartalo gyventojai, norintys sutaupyti įsigyjant bilietus, iš toliau atvykdavo ir kitų uostamiesčio vietų gyventojai. „Tai buvo aiškus vartotojų ratas, dabar jis keičiasi – labiausiai dėl to, kad esame šalia dviejų mokyklų – M. Gorkio ir Vytauto Didžiojo gimnazijos. Ateina daug jaunimo, kurie pildo mėnesinius bilietus – pas mus truputį pigiau“, – pasakojo G.Neniškis. Didesnio gyventojų srauto įstaiga tikisi kitų metų pradžioje, nes čia bus galima įsigyti mėnesinius automobilių statymo abonementus.

GINA KUBILIŪTĖ
g.kubiliute @15min.lt

Nesutaria dėl sumos
Neįgaliųjų socialinė įmonė „Eurotela“ ir dar viena neįgaliųjų socialinė įmonė „Lyderio akademija“ nuo liepos pirmos dienos Klaipėdos mieste įdarbino neįgaliuosius. Klaipėdos apskrities vyriausiajame policijos komisariate vaizdo kameras stebi šeši neįgalūs žmonės. Įmonės sutartis su uostamiesčio policija baigiasi gruodžio 31 dieną. Tačiau savivaldybė nėra linkusi skirti prašomos sumos. „Neįgalių darbuotojų išlaikymas mėnesiui įmonei kainuoja 8 tūkst. Lt. Tai įtar-

Uostamiestyje vėl susirūpinta, ar verta išsaugoti vaizdo kameras stebinčių neįgalių darbuotojų etatus.
Šiuos žmones įdarbinusi neįgaliųjų socialinė įmonė „Lyderio akademija“ Klaipėdos savivaldybę informavo, kad darbuotojus gali tekti atleisti, jei savivaldybė neskirs reikiamos pinigų sumos. Įmonės vadovas Nerijus Briedis prašė miesto valdžios kitiems metams skirti 96 tūkst. Lt.

tinai didelė suma. Jei žmogus uždirba pusantro tūkstančio litų, tai socialinė įmonė už darbo vietų administravimą pasiima 412 Lt. Už neįgaliųjų įdarbinimą įmonei kompensuoja ir Darbo birža“, – teigė Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Marius Poimanskis. Apie 70 proc. sumos socialinių įmonių darbuotojų algoms apmoka Lietuvos darbo birža. Savivaldybės atstovai mano, kad socialinė įmonė prašo per daug pinigų. Tačiau N.Briedis teigė, kad viskas yra apskaičiuota ir pinigų su-

mos daugiau neįmanoma sumažinti.

Organizuos konkursą
Klaipėdos valdžia neatsisako skirti pinigų, tačiau gali suteikti mažesnę paramą. Vietoj prašomų 8 tūkst. Lt per mėnesį, galėtų skirti 2,5–3 tūkst. Lt. Be to savivaldybė organizuos konkursą šiai paslaugai pirkti. „Galėsime pasirinkti tokią socialinę įmonę, kuri prašys mažiausiai pinigų“, – teigė M.Poimanskis. Savivaldybė viešajai tvarkai palaikyti iš miesto biudžeto kasmet skiria daugiau kaip 1 mln. 200 tūkst. Lt.

Viešosios įstaigos direktorius G.Neniškis džiaugiasi jaukesnėmis ir erdvesnėmis„Klaipėdos keleiviniam transportui“ skirtomis patalpomis. J.Andriejauskaitės nuotr.

Bendrovės vadovui – oficialūs kaltinimai
Į Specialiųjų tyrimų tarnybą buvo atvesdintas bendrovės „Klaipėdos hidrotechnika“ vadovas Pranciškus Jurgutis, kaltinamas mėginimu papirkti Klaipėdos jūrų uosto direkcijos vadovą Eugenijų Gentvilą.
Ty r i m a s pr adė t a s p o E.Gentvilo pranešimo, jog esą dar vasarą P.Jurgutis paliko raštelį su užuomina apie atlygį, siekiantį 200 tūkst. Lt. Su šia bendrove uostas yra sudaręs kelias milijoninės vertės sutartis dėl gilinimo ir dugno valymo darbų. Praėjusią savaitę bendrovė nusprendė nutraukti dvi sutartis. Tačiau kaip teigė E.Gentvilas, pirmiausia reikėtų užbaigti valyti uosto dugną. Bendrovė dangstėsi pasiteisiUž uosto gilinimo ir dugno valymus atsakingos bendrovės vadovas kaltinamas kyšininkavimu. „15min“ nuotr.

nimais, kad atlikti darbus nespėjama dėl sugedusios žemsiurbės. Tokiu atveju bendrovė esą turėtų pasirūpinti kitu įrenginiu, išsinuomoti jį.

Už bandymą papirkti Lietuvos įstatymai numato laisvės apribojimą, baudą, areštą arba laisvės atėmimą iki dvejų metų.

2009 GRUODŽIO 9 D., TREČIADIENIS

4 / KLAIPĖDA
renginiai
Trečiadienį, gruodžio 9 d. Koncertų salė 12 val. Minsko operetės teatro spektaklis „Auksinis viščiukas“. 19 val. Minsko operetės teatro spektaklis „Sveiki, aš jūsų teta“. I.Simonaitytės biblioteka 17 val. poetinė kompozicija „Be paliavos srovena laikas...“ Ketvirtadienį, gruodžio 10 d. Klaipėdos etnokultūros centras 17 val. Advento vakaras, etnologo prof. L.Klimkos knygų „Saulės ratu, mėnulio taku: lietuvių kalendorius“, „Lietuviškųjų švenčių rate“, „Audenio“ koncertas. Koncertų salė 18 val. Festivalio „Salve Musica“ koncertas „Viva Musica Via Baltica“.
Festivaliui pateikta įvairiausių žanrų filmų. Kadras iš festivalinio filmo.

www.15min.lt/klaipeda

Klaipėdietiško kino festivalis

čempionatas

Varžysis jaunieji šokėjai
AURELIJA KRIPAITĖ
a.kripaite@15min.lt

Klaipėdoje gyvenantys gatvės šokių gerbėjai jau gali planuoti, ką veiks savaitgalį – šeštadienį čia varžysis breiko ir hiphopo šokių entuziastai.
Klaipėdos laisvalaikio centro klubas „Draugystė“ visus kviečia į tarptautinį šokių čempionatą „Street style 2009“, kuris vyks klube „Martini“. Šiemet tai bus jau septintasis čempionatas. Kaip pasakojo „Draugystės“ metodinio darbo vadovė Dalia Mačiulienė, šiemet čempionate „Street style“ panoro dalyvauti beveik šimtas šokėjų, 16 komandų. Jų amžius pats įvairiausias – nuo 12 iki 19 metų. „Šiemet šis čempionatas

itin populiarus. Sulaukėme ir merginų, šokančių hiphopą“, – teigė D.Mačiulienė. Čempionatu siekiama skatinti ir aktyvinti jaunimo kultūrinį pažinimą, ugdant iniciatyvą bei domėjimąsi netradicinėmis ir jaunimui patraukliomis meno formomis. Dar vienas renginių tikslas – populiarinti jaunimo neformalų bendravimą ir bendradarbiavimą. Čempionate teisėjaus pajėgos iš Latvijos. Beje, tarp dalyvių gali būti ir latvių. „T i k iuos i, k ad g r ipa s mums nepakenks ir sulauksime visų dalyvių“, – vylėsi D.Mačiulienė. Čempionatas vyks šeštadienį, nuo 13 val., klube „Martini“.

AURELIJA KRIPAITĖ
a.kripaite@15min.lt

I.Simonaitytės biblioteka 17 val. Onos Miliukaitės-Delonienės knygos „Meilės uostas – Nida“. 17.30 val. Nijolės KliukaitėsKepenienės knygos „Saligan be varmian“ pristatymas.

Į Klaipėdą šeštadienį suvažiuos filmus kuriantys mėgėjai ir šio žanro gerbėjai.
„Studlendo“ auditorijose rengiamas ketvirtasis tarptautinis neprofesionalaus kino festivalis „Mes – klaipėdiečiai“, skirtas Lietuvos vardo tūkstantmečiui. Šiandien – paskutinė diena, kai galima siųsti savo darbus festivaliui-konkursui. Festivalį organizuoja Klaipėdos moksleivių saviraiškos centras kartu su savivaldybės Švietimo skyriumi. Kaip sakė vienas iš festiva-

lio organizatorių Valdas Ramanauskas, festivaliui jau pateikta apie 40 įvairiausių filmų. Jų trukmė – nuo 1 iki 5 minučių. „Turiu paminėti, kad nuo to laiko, kai rengėme paskutinį festivalį, praėjo treji metai. Filmų kokybė per tą laiką labai išaugo. Atsirado mintis, fi lmai tapo brandesni, nebeliko pakvailiojimų“, – tvirtino V.Ramanauskas. Kiekvienas jaunuolis, gyvenantis ar gyvenęs Klaipėdos krašte, gali rodyti festivalyje sukurtus filmus konkursinėje programoje. Kitų dalyvių bei neatitinkantys festivalio nuostatų filmai bus demonstruojami nekonkursinėje programoje.

Į Klaipėdą susiųsti ir filmai iš Airijos, Škotijos ir Danijos, kur apsistoję klaipėdiečiai. „Filmų yra pačių įvairiausių: ir animacinių, ir vaidybinių, ir dokumentinių. Vienas filmas bus apie šių metų regatą Klaipėdoje“, – pasakojo V.Ramanauskas. Konkursinės dalies darbus vertins komisija, į kurią pakviestas fi lmų kūrėjas Juozas Mažonas, animatorius Ričardas Liaugminas, montuotojas Aivaras Ablingis, Lietuvos kino mėgėjų sąjungos pirmininkas Vidmantas Gaigalas, Moksleivių saviraiškos centro direktorius Vytautas Krutulis. Žiūrovai galės išrinkti ir savo mėgstamiausią filmą. Festivalio „Mes – klaipėdiečiai“ filmų peržiūra – šeštadienį, 12 val. „Studlende“.

Šeštadienį Klaipėdoje rungsis breiko ir hiphopo šokėjai. „15min” nuotr.

2009 GRUODŽIO 9 D., TREČIADIENIS

www.15min.lt/miestai

MIESTAI / 5

Vilnių nušvies Kalėdų eglės
Ne vienerius metus ant eglės Rotušės aikštėje žibėjusios puošmenos per šias Kalėdas liks sandėlyje - modernios konstrukcijos šiųmetinei eglei jų neprireiks. J.Kalinsko nuotr. AISTĖ ALMANAITĖ
a.almanaite @15min.lt

Koncertų salėje skambės lietuvių ir latvių muzika
Rytoj Koncertų salės antrajame festivalio „Salve Musica“ koncerte „Viva Musica Via Baltica“ bus pristatoma Lietuvos ir Latvijos jaunosios kartos autorių kūryba.
Simboliška, kad Lietuvos nacionalinės fi lharmonijos inicijuotas koncertų ciklas vyksta Baltijos kelio 20-mečio metais ir muzikos garsais sujungia Latvijos ir Lietuvos miestus, neišskiriant ir Klaipėdos. Svarbiausias koncerto svečias – meno vadovo Normundo Šnė 2006 metais suburtas kamerinis orkestras „Sinfonietta Riga“ yra sukaupęs didelę energiją, nestokoja entuziazmo ir nepažįsta rutinos. Pasak orkestro meno vadovo, šiandien daug svarbesnis yra ne eilinis „paprastas“ muzikantas, bet protingas ir sąmoningas atlikėjas. Nepaisant sunkumų žingsnelis po žingsnelio su jaunaisiais atlikėjais jis ieško bendro meninio sprendimo. „Nėra paprasta sukurti orkestrą, visi atlikėjai turi pri-

Rotušės aikštėje – dirbtinė eglė
Sostinės Katedros aikštėje jau praėjusią savaitę buvo pastatyta gyva eglutė. Šiemet ją papuoš kiek daugiau nei 6 tūkst. smulkių baltų lempučių, 720 blyksių, apie 550 geltonų ir raudonų žaislų. „Jei pavyks, pakabinsime ir rankų darbo šiaudinių žaislų“, – sakė bendrovės „Švenčių studija“ direktorė Jolanta Tūraitė. Rotušės aikštėje šiemet sužibs moderni eglutė, be tikrų eglės šakų. Medis bus pagamintas iš specialių metalinių konstrukcijų ir dirbtinių snaigių, kurios bus specialiai apšviestos. „Švenčių studijos“ direktorės tvirtinimu, artimiausiu metu turėtų nušvisti ir TV bokštas, nors anksčiau abejota, ar sunkmečiu pavyks pratęsti šią kasmetę tradiciją. Pašnekovė teigė, kad bokšto apšvietimu turėtų pasirūpinti pats „Lietuvos radijo ir televizijos centras“ ir bendrovė „Vilniaus vandenys“.

Ekonominė situacija kaip reikiant suveržė Vilniaus Kalėdų šventėms skirtą biudžetą. Tačiau sostinės valdžia įžvelgia naudą: Vilniuje šiemet sužibs dvi eglės, o už jas bus sumokėta kelis kartus mažiau nei pernai. Be to, yra vilties, kad sostinėje, kaip ir ankstesniais metais, bus įžiebta aukščiausia Lietuvos Kalėdų eglė – TV bokštas.
Savivaldybė tikina, kad artėjančios šventės bus ne ką prastesnės nei praėjusiais metais. Dvi eglės – Katedros aikštėje ir Rotušės aikštėje – bus įžiebtos šį šeštadienį, gruodžio 12 d., kiek vėliau turėtų nušvisti ir girliandomis papuoštas Televizijos bokštas. Skaičiuojama, kad šiemet sostinėje Kalėdos turėtų kainuoti apie 100 tūkst. Lt. Didžiąją dalį pinigų šventėms skirs ne miesto savivaldybė, o verslininkai.

Pianistas D.Kirilauskas koncertavo daugelyje Europos šalių taip pat Kanadoje, JAV, grojo su Lietuvos kameriniu, Šv. Kristoforo, „Sinfonietta Riga“, Lietuvos valstybiniu simfoniniu, Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestrais. Koncertų salės nuotr.

siderinti vienas prie kito, tačiau „Sinfonietta Riga“ muzikantai yra vedami didžiu-

Nėra paprasta sukurti orkestrą, visi atlikėjai turi prisiderinti vienas prie kito, tačiau „Sinfonietta Riga“ muzikantai yra vedami didžiulio entuziazmo groti kartu, o tai yra svarbiausia.
Sakė N.Šnė

lio entuziazmo groti kartu, o tai yra svarbiausia. Jauni žmonės yra nuostabūs savo jaunyste ir tai kompensuoja daugelį dalykų. Galbūt jie dar nėra ant aukščiausios profesionalumo pakopos, tačiau puoselėja ir įgyvendina savo pačių idėjas, daro tai su didžiule aistra ir nepalieka vietos rutinai. Jaunų žmonių energija yra unikali. Pats jaučiuosi atjaunėjęs, mėgaujuosi savo darbu ir siekiu geriausių rezultatų“, – teigė jis. Koncerte Klaipėdos kon-

certų salėje kaip solistas dalyvaus Daumantas Kirilauskas, kurį kritikė Daiva Tamošaitytė taikliai įvardijo kaip „visišką retenybę tarp Lietuvos pianistų, nes daugialypis, kone tobulas jo virtuoziškumas ir vidinės pasaulėjautos branda dera su šviesiu asmenybės kuklumu“. D.Kirilauskas studijavo fortepijono ir kompozicijos specialybes Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Vėliau studijas pratęsė Zarcburgo „Mozarteume“, kurį baigė pelnydamas aukščiausią įvertinimą. Koncertas muzikos gerbėjus į Koncertų salę pakvies ketvirtadienį, 18 val.

kinas
„Kalėdų giesmė“

CINAMON
„Darvino košmaras” gruodžio 10 d. 19:00 „Viskas įskaičiuota“ (komedija) 12:15 14:30 17:00 19:30 21:55 „Zombių šalis“ (siaubo komedija) 11:45 14:00 16:00 18:00 20:15 22:15 „Jaunatis“ (mistinė romantinė drama) 10:45 13:30 16:15 19:00 21:45 „Kalėdų giesmė“ (filmas visai šeimai)11:15 13:15 15:15 17:15 19:05 21:00 „Mergišius“ (drama) 16:45 18:45 21:15 „2012“ (fantastinis) 12:00 15:00 18:15 21:30 „Debesuota, numtoma mėsos kukulių kruša” (lietuviškai įgarsinta animacinė komedija) 10:45 12:45 14:45

2009 GRUODŽIO 9 D., TREČIADIENIS

6 / AKTUALIJOS

www.15min.lt/aktualijos

Seimas įklimpo ties pensijomis
GEDIMINAS GASIULIS INGA POPOVAITĖ
redakcija@15min.lt

Vakar Seimas visą dieną svarstė ir priiminėjo įstatymus, susijusius su kitų metų valstybės ir „Sodros“ biudžetais. Tačiau kone svarbiausią balsavimą, numatantį pensijų ir kitų socialinių išmokų mažinimą, sužlugdė opozicija.
Opozicijos prašymu, šis klausimas buvo nukeltas vakarui. Tačiau vietoje deserto koalicijai teko nuryti sprangų kąsnį: opozicijai priklausantys parlamentarai, nors buvo Seimo salėje, balsuojant dėl įstatymo priėmimo nesiregistravo.

Tam, kad įstatymas būtų priimtas ar atmestas, turi registruotis mažiausiai 71 Seimo narys, o balsuojant dėl išmokas mažinančio teisės akto registravosi tik 66 parlamentarai. Siūlomame laikinajame socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo įstatyme numatoma išmokas mažinti laikinai – iki 2011 m. gruodžio 31 dienos. Priėmus įstatymą, senatvės pensijos kitais metais mažėtų 3–12 proc., dirbančių pensininkų būtų apkarpytos nuo 1,5 proc. iki 70 proc., priklausomai nuo gaunamo atlyginimo dydžio. Nebūtų karpomos tik mažiausios – 650 Lt nesiekiančios – pensijos.

Šiame įstatymo projekte taip pat siūloma pertvarkyti vadinamųjų vaiko pinigų mokėjimo sistemą, kad šios išmokos nesidubliuotų su motinystės (tėvystės) pašalpa. Taip pat nuo kitų metų liepos mažinti motinystės (tėvystės) išmokas 10 proc., siūloma palikti tik transporto kompensacijas neįgaliesiems, o asmenims, netekusiems 75–100 proc. darbingumo, išmokų nemažinti. Dar kartą balsuoti dėl šio įstatymo numatoma šiandien vyksiančiame neeiliniame parlamento posėdyje. Taip pat jame numatoma balsuoti dėl viso kitų metų „Sodros“ biudžeto priėmimo.

tų liepos atidėti 1995–2002 metais dalies neišmokėtų pensijų mokėjimą. Anksčiau numatyta, kad neišmokėta pensijų dalis turi būti mokama 2008– 2010 metais. Valstybines pensijas motinoms, išauginusioms po 5–6 vaikus, parlamentarai atidėjo iki 2012 metų.

Visos šios priemonės kitąmet turėtų padėti sutaupyti beveik 0,5 mlrd. Lt.

Svarstė biudžetą
Be to, vakar parlamentarai antrą kartą svarstė Vyriausybės patobulintą valstybės biudžeto projektą. Dėl jo priėmimo numatoma balsuoti rytoj.

Numatoma, kad valstybės biudžeto deficitas kitąmet sieks 4,9 mlrd. Lt. Kitais metais Lietuva planuoja skolintis daugiau kaip 13 mlrd. Lt, įskaitant refi nansavimą ir pinigų srauto valdymui reikalingas lėšas. Be to, numatoma sumažinti pelno mokestį nuo 20 proc. iki 15 proc.

Priimti įstatymai
Per 700 vyresnio amžiaus žmonių vakar dalyvavo mitinge prie Seimo ir reikalavo valdžios neskurdinti pensininkų. I.Gelūno nuotr.

Seimas vakar nustatė, kad mirusių pensijų gavėjų artimiesiems bus mokamos ne trys pensijos, o dvi. Taip pat iki 2012-ųjų atidėjo datą, nuo kurios pensijos gavėjai galėtų rinktis palankesnę pensijos skaičiavimo tvarką – arba atsižvelgiant į darbo užmokestį, gautą iki 1994 metų, arba į draudžiamąsias pajamas, gautas po šių metų sausio 1 dienos. Be to, sutarta iki 2011 me-

Tomas Balžekas Generalinis direktorius t.balzekas@15min.lt Asta Bliūdžiutė Vyr. redaktorė a.bliudziute@15min.lt

Redakcija Vilniuje Tel. (8-5) 210 5896 Faks. (8-5) 210 58 97 redakcija@15min.lt A.Goštauto 40 B, 01112, Vilnius

Kauno biuras Tel. (8-37) 243 000 Faks. (8-37) 207 887 kaunas@15min.lt Kęstučio g. 58, 44305, Kaunas

Klaipėdos biuras Tel. (8-46) 257 900 Faks. (8-46) 257 800 klaipeda@15min.lt H.Manto g. 31, 92236, Klaipėda

Reklama Tel. Vilniuje (8-5) 210 5895 Tel. Kaune (8-37) 207 886 Tel. Klaipėdoje (8-46) 257 800 reklama@15min.lt skelbimai@15min.lt

Leidėjas: UAB „15 minučių“, A.Goštauto 40 B, 01112 Vilnius. Tel. 210 58 94. Faks. 210 58 97. info@15min.lt www.15min.lt

Tiražas – 80 000. ISSN 1822-5330. Dienraštis platinamas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Redakcija neatsako už reklamos turinį ir klaidas.

$

Taip dienraštyje žymimi užsakomieji straipsniai

Jurga Vaičiūtė Dienos redaktorė j.vaiciute@15min.lt

gautas finansavimas sklaidos nuostoliams padengti

„15min” – pirmasis nemokamas dienraštis Lietuvoje. 390,300 nuolatinių skaitytojų per dieną Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. „TNS Galup“, Nacionalinis skaitytojų tyrimas, 2009 m. pavasaris

2009 GRUODŽIO 9 D., TREČIADIENIS

www.15min.lt/aktualijos

AKTUALIJOS / 7

Vieneri darbų ir klaidų metai
GEDIMINAS CIBULSKIS
g.cibulskis @15min.lt

Atkelta iš 1 psl. „Desperatiški mėginimai mažinti biudžeto deficitą kartais virsdavo ne pačiais geriausiais sprendimais, pavyzdžiui, Pridėtinės vertės mokesčio tarifo padidinimas nuo 19 iki 21 proc. Kita sritis, kurioje tarp kalbų ir darbų buvo atotrūkis arba vėluojama priimti sprendimus, tai valstybės institucijų sektoriaus išlaidų mažinimas“, – vardino G.Nausėda. Politologas Antanas Kulakauskas pripažino, kad Vyriausybė darė klaidų, pavyzdžiui, vadinamoji naktinė mokesčių reforma, kai pernai metų pabaigoje buvo padidinti pagrindiniai mokesčiai. Tačiau iš esmės jis vertina A.Kubiliaus koman-

dos veiklą „su pliuso ženklu“. „Klaidos politikoje neišvengiamos. Gerai, kad neužsispiriama ir jos taisomos“, – nurodė politologas. A.Kulakauskas atkreipė dėmesį į margą Seimo ir Vyriausybės sudėtį. „Vyriausybė neveikia ir negali veikti kaip monolitas. O jeigu A.Kubilius kumščiais trankytų į stalą, greičiausiai tai baigtųsi Vyriausybės subyrėjimu“, – svarstė jis. G.Nausėda taip pat kalbėjo, kad kartais Vyriausybės darbai stringa ne todėl, kad jai trūktų ryžto, bet dėl to, kad pritrūksta paramos Seime ar prezidentūroje. Tačiau esminiais momentais prezidentė Dalia Grybauskaitė palaikė Ministrų kabinetą. Liepą Vyriausybė grąžino įgaliojimus naujai išrinktai šalies vadovei, tačiau netrukus A.Kubiliaus komanda vėl buvo įpareigota dirbti pakei-

Kol kas aukos dedamos ant laužo, bet nematyti dėl ko. Labai tikiuosi, kad greitai tuos rezultatus bus galima išvysti.
Sakė G.Nausėda.

tus tik vieną narį – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vairą iš Rimanto Jono Dagio perėmė Donantas Jankauskas. Tiesa, kaip teigiama, ne be D.Grybauskaitės pageidavimų, birželį Algirdą Šemetą finansų ministro poste pakeitė Ingrida Šimonytė. Vyriausybės pastangos skatinti ekonomiką vis dar neduoda pakankamai vaisių. „Kartais atrodo, kad vyrauja įsivaizdavimas, jog užtenka numatyti kokios nors programos koncepciją, o visa kita įvyks automatiškai. Bet taip neįvyksta – reikalingas, sakyčiau, juodas darbas teisiniu, organizaciniu lygiu“, – sakė G.Nausėda, kaip vieną nesėkmių įvardindamas būsto renovavimo programą. Tuo tarpu su korupcija kovojančios organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas pastebėjo, kad šioje srityje Vyriausybė ryžtingai pradėjo pirmąjį savo pusmetį. Buvo padaryta pažanga viešųjų pirkimų skaidrinime, pradėtos viešinti Seimo narių parlamentinės veiklos išlaidos. Tačiau antrajame pusmetyje dėmesys antikorupcijai, regis, nuslūgo.

Vienas prieštaringiausiai vertinamų Vyriausybės pasiekimų – spalį su įvairiomis visuomenės organizacijomis pasirašytas Nacionalinis susitarimas. Š.Mažeikos/BFL nuotr.

Su visuomene ne(su)sikalbėjo
Nepaisant atsargių ekspertų pagyrų, gyventojų nuomonė apie Vyriausybę nėra itin gera. Pasak bendrovės „Baltijos tyrimai“ rinkodaros direktoriaus Romo Mačiūno, spalio mėnesio apklausos duomenimis, Ministrų kabinetu pasitiki 17 proc., o nepasitiki 79 proc. suaugusių šalies gyventojų. Mažiau apklaustųjų pasitiki tik Seimu – 13 proc. „Vyriausybe mažiau nei 20 proc. žmonių pasitiki tik kritiniais atvejais. Kita vertus, šiais krizės laikais, kai 9 iš 10 gyventojų nepatenkinti savo padėtimi, bet kokia Vyriausybė

būtų lygiai taip pat prastai vertinama. Negalima sakyti, kad tai yra A.Kubiliaus bėda“, – mano R.Mačiūnas. Tačiau sociologas sutiko, kad politikai galėtų labiau pasistengti taisydami gyventojų nuotaiką. „Kol kas aukos dedamos ant laužo, bet nematyti dėl ko. Labai tikiuosi, kad greitai tuos rezultatus bus galima išvysti. Ekonomikos atsigavimas, kad ir kaip ten būtų, ateina. Vyriausybei labai svarbu sulaukti dar vieno ar dvejų ketvirčių, kai pradės matytis ekonomikos atsigavimo ženklai. Tada jos sprendimai matysis kitokiame kontekste“, – kalbėjo G.Nausėda. Komunikacijos agentūros „VRP | Hill & Knowlton“ valdybos pirmininkas Mykolas Katkus atkreipė dėmesį, kad ši Vyriausybė stengiasi daugiau dirbti ir mažiau girtis. „Tai ne visuomet yra blogas dalykas, nes politika pastaruoju metu Lietuvoje buvo tapusi labiau populistinė – kalbos ar įvaizdis buvo „statomi“ anksčiau nei veiksmai, konkretūs sprendimai“, – minėjo komunikacijos specialistas. Iš kitos pusės, pašnekovas pabrėžė, kad pati didžiausia šios Vyriausybės bėda yra savo veiklos pristaty-

mas: „Netgi iš principo teigiami dalykai, kaip, pavyzdžiui, Nacionalinis susitarimas, kuris yra istorinis susikalbėjimo aktas, kai prie vieno stalo sėdėjo ne tik profsąjungos ir darbdaviai, bet ir įvairių verslo organizacijų atstovai, net pensininkai, buvo pristatytas kaip kažkoks susitarimas su interesų grupėmis.“

Esminės permainos nevyksta
Tuo tarpu A.Kulakauskas mano, kad Permainų koalicijos Vyriausybė kol kas nedėjo pastangų pasiekti esminį lūžį – performuoti visą politinę sistemą, kad daugiau įtakos priimant sprendimus iš valdžios viršūnių perimtų visuomenė. „Tas pats Nacionalinis susitarimas yra vienkartinis projektas. Tam tikros grupės buvo įkalbėtos jį pasirašyti motyvuojant, kad nėra kitos išeities. Atrodo, kad niekas nebando tęsti pradėto proceso. Ir vėl toliau bus taip, kaip buvo. Nėra gerai, jeigu žegnotis pradedi tik kai ima žaibuoti. Gero krikščionio, kaip ir demokratiškai besielgiančio politiko, elgesio modelis ne visai toks“, – šypsojosi politologas.

2009 GRUODŽIO 9 D., TREČIADIENIS

SKELBIMAI 8 / MIESTAI

www.15min.lt/reklama

Paslaugos
Didelių ir vidutinių skylių gręžimas. Kiaurymes gręžiame įvairaus gylio, įvairiu kampu. Tel. 8 687 13130, www.elmega.lt. Dokumentų tvarkymas priduodant eksploatacijai ir įregistruojant statinius; geodeziniai ir kadastriniai matavimai; pastatų energinio naudingumo sertifikavimas. Tel. 8 686 60648. Individualiai mokau matematikos visų klasių moksleivius. Padedu pasiruošti egzaminams. Tel.: 8 617 14814. Iš/į Londoną saugiai ir greitai vežame siuntinius. Lietuvoje pristatome iki durų. Važiuojame kas dvi savaites. Tel.: 8 687 58503, 8 640 21005, +447786271449. www.lietuvalondonas.com Kokybiškai ir nebrangiai valome kilimines dangas, minkštus baldus, plauname langus. Atliekame valymo darbus po remonto. Tel. 8 650 26819. Meistro pagalba: santechnika, elektra, tvirtinimai, apdaila ir t.t. Išsikvieskite meistrą tel. 8 606 03402. Profesionalus vonių restauravimas. Dirbame visoje Lietuvoje, 5 metų garantija. Tel.: 8 638 86858, 8 643 82661. Sienų, grindų apšiltinimas į oro tarpus. EKOvata, termoputa, polistireno granulėmis. Konsultuojame visoje Lietuvoje. Tel. 8 689 68528. Šilkinių staltiesių, sijonų ir kėdžių apdangalų nuoma. Tel. 8 616 20955. Teikiame kompiuterių remonto paslaugas. Aptarnaujame įmonių IT ūkį. Liepų g. 48B, Tel.: 8 46 415880, 8 670 18602, www.esv.lt. Tvarkome buhalterinę apskaitą Klaipėdoje, Kretingoje, Gargžduose. Tel. 8 656 61130, www.apskaitininkas.lt. UAB„Raguvilė“ atlieka: valymą po statybos ir remonto darbų, kasdienį valymą biuruose ir namuose, akmens masės plytelių impregnavimo, santechnikos ir vidaus inžinerijos, teritorijų apželdinimo ir priežiūros darbus. Tel.: 8 683 83994, 8 683 83997. GERIAUSI - PIGIAUSI PASKOLŲ SPRENDIMAI „Jūreivių kredito unijoje“. Tel.: 8 46 256777, www.juku.lt .

Skelbimai į laikraštį „15min“ priimami kiekvieną darbo dieną
KAINA:
Žodinis skelbimas iki 10 žodžių – 10 Lt. Žodinis skelbimas iki 15 žodžių – 15 Lt. Žodinis skelbimas iki 20 žodžių – 20 Lt.

PAPILDOMAI:
Juodas paryškinimas – 5 Lt. Žalias paryškinimas – 10 Lt. Paprastas rėmelis – 5 Lt. Žalias rėmelis - 10 Lt.

Grožis, sveikata
Ateik į Joganandos studiją mokytis jogos ir medituoti. Kainos nuo 9 Lt. Herkaus Manto 40A-4. www.jogananda.lt, tel. 8 602 70016.

Perka
Perkame mišką su žeme arba iškirtimui visoje Lietuvoje. Tel. 8 698 55325, www. dzukijosmediena.lt.

Baldai
Gaminami įvairios paskirties standartiniai ir nestandartiniai baldai namams, ofisams, laivams, priimami individualūs užsakymai. Tel.: 8 614 57695, 8 615 91387, el.p. info@ termomontage.lt, www.termomontage.lt . Parduodami poroloniniai čiužiniai 200x80x10 cm. Kaina 30 Lt, su užvalkalu 50 Lt. Tel. 8 652 09611.

www.krizesiveikimas.lt

Parduoda
Kalakutų ketvirčiai - 7.30, vištų sparneliai – 4.90, vištų kepenėlės - 5.07, broilerių filė – 11.70, VIŠTŲ KUMPELIAI BE GALINIO KAULO – 4,70, vištų ketvirčiai – 5.39, broileriai – 6.59, vištų faršas (100 proc.) - 4.90, kiaulienos šonkauliai – 7.90, liežuviai - 8.70 , sprandinė – 10.90, kojos – 1.99, šoninė - 7.80, lašiniai -7.91, natotenija – 5.90, jūros lydeka – 6,99, menkės filė - 7.90, pangasijaus porcijos - 6.00, skorpionžuvės filė - 6.00, strimėlė - 3.25, LAŠIŠŲ FARŠAS – 6,50, skumbrė – 7.77, LAUKINIŲ LAŠIŠŲ KEPSNELIAI - 15.90, KOLDŪNAI (0,4kg) - 1.90, KOLDŪNAI (0,5kg.) „Sibirskije“ – 3.50, BLYNELIAI SU MĖSA (0,5kg.) - 3.50, ČEBURĖKAI ŠALDYTI (0,3kg.) – 2.99. Kaina su PVM! Klaipėda, Šilutės pl. 23, tel. 8 464 15111. Akcija! Šarvuotos laukinės ir vidinės durys, garažo vartai minimaliomis kainomis. Tel.: 8 603 10867, 8 640 17207.

Mokslas
Anglų kalbos kursai suaugusiems ir vaikams kalėdinėmis kainomis! Tel.: 8 676 76821, 8 682 82737. KVIEČIAME Į KURSUS: APSKAITOS IR MOKESČIŲ PAGRINDŲ, BIURO ADMINISTRAVIMO. Tel. 8 659 58087, www.countline.lt. Pigūs vairavimo kursai (A ir B) Birutės 11a, Tel.: 380111, 8 673 05428, http://vairavimas.balt.net.

Siūlo darbą
Įmonių ir organizacijų dėmesiui: priimami užsakymai KALĖDINĖMS EGLĖMS įsigyti. Tel: 8 680 31767. BALKONŲ STIKLINIMAS. Slankiojantys švediški anoduoto aliuminio profilių langai. Pertvarų, terasų montavimas. PLASTIKINIAI LANGAI. ŠARVUOTOS DURYS. www.sistemax.lt, el.p. sistemaxlt@gmail.com. Lukšio g 16 - 409 kab. (4 a.), Vilnius. Tel.: 8 600 23883, 8 608 71644. Anglija! Narcizų skynimas ir pakavimas lauke ir patalpose. Anglų k. nebūtina. Vietų sk.ribotas. www.aulina.lt. Tel.: 8 46 313996, 8 699 27086. Siūlome darbą PADAVĖJUI (-ai). Reikalavimai: geri bendravimo įgūdžiai, darbštumas, atsakingumas, anglų ir rusų kalbų mokėjimas, darbo patirtis būtų privalumas. CV siųsti el. paštu personalas@navalis.lt. Informacija tel. 8 698 06796 darbo dienomis nuo 8.00 iki 17.00 val.

Nekilnojamasis turtas
Išnuomojama patalpa 7 kv. m prie parduotuvės „IKI“ Nidos g. (yra atskiras įėjimas). Tel. 8 677 68185. Keičiu 3 kambarių, 58kv/m butą Kauno senamiesčio centre, 2 aukšte, 4 aukštų pastate, į butą Vilniaus senamiestyje. Tel. 8 655 34283. Pirkčiau mūrinį garažą, gali būti dvigubas. Tel. 8 648 21921. Nebrangiai parduodu 69 kv.m gerai suremontuotą, šviesų butą antrame aukšte Klaipėdos senamiestyje prie pat Teatro aikštės, yra vieta mašinai. Po butu pirmame aukšte yra 30 kv.m neįrengta patalpa. Name tik trys gyventojai. Tel. 8 623 92031.

greitų ir pigių skyrybų dokumentų ruošimas
Surandame geriausius ir pigiausius skyrybų advokatus. Išsprendžiame tai, ko negali išspręsti kiti advokatai. Ypač greitai ir pigiai ruošiame alimentų priteisimo, turto padalijimo ir kt. dokumentus. Padedame apsaugoti nuo smurto šeimoje. Jei neturite pinigų, bet nenorite kentėti-padėsime išsimokėtinai.

Taikos pr. 48a, Klaipėda
Tel.: (8 46) 382 136, (8 600) 11 446. info@skyrybucentras.lt

www.skyrybucentras.lt

Su šiuo kuponu nuolaida 50%

Transportas
Perkame įvairių markių automobilius, gali būti su defektais ar be jų iki 15000 Lt. Pasiimame patys. Tel. 8 648 21921. UAB„Autostabila“ suras Jums reikiamą automobilio detalę. Pristatome į vietą. Tel. 8 646 78878, el. p. autostabila@balticum-tv.lt .

Statyba, remonto darbai
Daugiabučių namų elektros instaliacijos renovavimas, techninė priežiūra, dokumentacija. Darbus atlieka atestuota bendrovė. Tel. 8 687 13130, www.elmega.lt. Dekoratyvinė - meninė sienų apdaila. Lazūrinis dažymas, venecijietiškas glaistymas - „Marmuras“. Tel. 8 690 63946. Patyręs meistras (darbo patirtis 15m.) atlieka apdailos darbus: klijuoja plyteles, tapetus, polistirolą, dažo, deda gipskartonį, laminatą ir kt. Konsultacija ir medžiagų pristatymas NEMOKAMAI. Garantuoju kokybę bei laiku atliktus darbus. Tel.: 8 670 77218.

Jakų žiedas, Žiedo g. 4, Klaipėdos r.
Tel.: 8 656 55655, 8 46 34 71 24 A U T O S E R V I S A S
(* yra papildomų sąlygų)

KALĖDINĖS NUOLAIDOS iki

AUDI A4,A6 / VW Passat 1.9/2.5TD paskirstymo dirželio keitimas tik 250 Lt

50 %

*

AUDI A3, VW Golf/Passat 1.9 TD paskirstymo dirželio keitimas tik 120 Lt Kitų markių automobiliams nuo 80 Lt. ... ir visi važiuoklės, variklio, elektros remonto darbai.

Klientų patogumui: Jus nuvešime ir parvešime iš autoserviso.

2009 GRUODŽIO 9 D., TREČIADIENIS

www.15min.lt/sportas

SPORTAS / 9
„Nenuleidome rankų ir žaidėme iki galo. Krepšinis ne boksas, čia rankšluosčių anksčiau laiko į aikštelę neišmesi. Nesakyčiau, kad esu mačo didvyris. Tiesiog dariau tai, kas geriau komandai. Mečiau laisvas ir, laimei, pataikiau“, – po mačo savo vaidmens nesureikšmino rezultatyviausias nugalėtojų gretose Arvydas Šikšnius (25 tšk.), pataikęs ir lemiamu tapusį dvitaškį. Puikiai jam talkino ir Mindaugas Kuzminskas (21 tšk.), Deividas Gailius (17 tšk.) bei Derrickas Low (16 tšk.). Tuo tarpu svečių gretose sunkiausiai sustabdomi buvo Jeremy Richardsonas (20 tšk.), Juanas Dixonas (19 tšk.) ir Michailis Kakiouzis (18 tšk.). Iškovojusi pirmąją pergalę C grupėje „Šiaulių“ ekipa pagal šį rodiklį pasivijo trečioje vietoje žengiančią „Zadar“ (Kroatija) komandą, kuri vakar svečiuose 74:93 neprilygo Jeruzalės „Hapoel“ (Izraelis). Kitas rungtynes Europos taurės turnyre šiauliečiai žais gruodžio 15-ą svečiuose su tuo pačiu Salonikų „Aris“ klubu.

Saldus laimėjimas
„Šiaulių“ krepšinio klubas vakar iškovojo pirmąją pergalę Europos taurės turnyre. Įspūdingai mačo pabaigą sužaidę ir dviženklę Salonokų „Aris“ (Graikija) persvarą ištirpdę šiauliečiai po dramatiškos kovos šventė pergalę rezultatu 92:91.
Mačo pradžioje Antano Sireikos auklėtiniai garsių pavardžių nestokojančius svečius taiklių tritaškių salve pasiuntė į nokdauną (23:12). Deja, patyrę „Aris“ krepšininkai nepasimetė ir, atsitiesę po šalto dušo, patys ėmė diktuoti rungtynių tempą. Antrojo kėlinio pabaigoje persvėrę rezultatą savo naudai (46:49), graikai įsibėgėjo ir pavojingai nutolo (62:75). Atrodė, jog „Šiaulių“ Europos taurėje laukia dar viena nesėkmė, tačiau aktyviai savų sirgalių palaikomi šeimininkai nebuvo linkę sutikti su tokia nuomone. Surengę įspūdingą spurtą lemiamame kėlinyje jie ne tik ištirpdė visą varžovų pranašumą, tačiau ir dramatiškomis paskutinėmis sekundėmis sugebėjo išplėšti pergalę rezultatu 92:91 (28:22, 18:27, 18:28, 28:14).

Mūšiai namie
AURIMAS KUCKAILIS TOMAS GRIGALEVIČIUS
redakcija@15min.lt

sprintas
Ledo ritulys

Antrą kartą šiame Eurolygos sezone abu klubai iš Lietuvos tą pačią savaitę kausis savų sirgalių akivaizdoje. Pirmą kartą tai nutiko pirmajame ture ir pergales tada šventė tiek Vilniaus „Lietuvos rytas“, tiek Kauno „Žalgiris“.
A grupėje žaidžiantiems žalgiriečiams ši pergalė kol kas yra vienintelė, tuo tarpu vilniečiai vėliau sugebėjo nugalėti dar du kartus. Po 6 turų surinkusi 3 pergales ir 3 pralaimėjimus „Lietuvos ryto“ ekipa bet kurioje kitoje grupėje beveik jau galėtų galvoti apie „Top-16“ etapą, tačiau tik ne B grupėje, kur padėtis yra painiausia visoje Eurolygoje. „Pergalė būtų pirmas žingsnis į kitą etapą. Esame paskaičiavę, jog, norint patekti į „Top-16“, reikėtų nugalėti dar du kartus“, – dvikovos su Orleano „Entente“ išvakarėse sakė Lietuvos čempionų treneris Rimas Kurtinaitis. Sprendžiant iš to, jog likusiuose mačuose vilniečių lauks grupės lyderiai – Malagos „Unicaja“, Pirėjo „Olympiacos“ bei svečiuose Belgrado „Partizan“ – šiandien pergalė „Lietuvos rytui“ yra tiesiog gyvybiškai svarbi. Be to, vilniečiai „Entente“ ekipą kartą šiame sezone jau įveikė (69:62), o pran-

cūzams Eurolygoje kol kas nepavyko įveikti nė vieno varžovo. Nepaisant to, R.Kurtinaitis nebuvo linkęs iš anksto nurašyti varžovų. „Entente“ nėra autsaideriai. Jie kovėsi su visais ir tai nėra lengvai įveikiama komanda. Jų žaidimas pagrįstas fizine jėga. Norėdami nugalėti turėtume atrodyti brandžiau taktiškai. Mėginsime atakas atlikti iki galo, kol jie suklys gynyboje. Rung t yn ė s

bus labai įtemptos“, – prognozavo vilniečių strategas.

Netikėtas taškas
Daug sudėtingesnėje situacijoje, kalbant apie galimybes žengti į „Top-16“ etapą, po 6 turų yra „Žalgirio“ klubas. Tiesa, vos kartą pergale A grupėje džiaugęsis kauniečių treneris Gintaras Krapikas tiki, jog šansai užimti bent ketvirtą vietą grupėje dar nėra prarasti. „Sunku skaičiuoti, kokios mūsų galimybės žengti tolyn, kol neaišku, kaip sužais kitos komandos, – priešingai nei R.Kurtinaitis į skaičiavimus vakar nesileido „Žalgirio“ strategas. – Šansų dar yra. Tačiau niekas už mus to nepadarys. Jeigu mes tikėsimės kitų pagalbos, jos tikrai nebus. Tik patys galime sau padėti.“ Pataisyti savo padėtį grupėje „Žalgiriui“ šią savaitę bus labai sunku. Mat rytoj Kauno sporto halėje jų lauks galinga Sienos „Montepaschi“ ekipa su pasveikusiu Kšyštofu Lavrinovičiumi, kuriai kauniečiai Italijoje pralaimėjo triuškinamai (64:84). „Nežaidėme labai blogai Sienoje, tik tos nelemtos trys minutės leido priešininkui sukaupti saugią persvarą, – pirmąją akistatą prisiminė G.Krapikas. – Varžovas puikiai pažįstamas, beveik kiekvienais metais tenka su jais susitikti, nors gal ir nelabai to norėtųsi. Mums reikalingas taškas, kuris būtų truputį netikėtas. Norime patekti į kitą etapą, tad dėsime visas pastangas.“

Naujojo Džersio „Devils“ (41 tšk.) ledo ritulio klubas, kuriam dėl traumos vis dar negali padėti lietuvis Dainius Zubrus, vakar svečiuose 3:0 (2:0, 1:0, 0:0) sutriuškino penktąją poziciją NHL lygos Rytų konferencijoje užimančią Bafalo „Sabres“ (34 tšk.) komandą. Iškovoję dvidešimtą pergalę 28-iose šio sezono NHL lygos rungtynėse „Devils“ ledo ritulininkai pakilo į antrąją Rytų konferencijos vietą. „Velnių“ vartininkas 37 metų kanadietis Martinas Brodeuras (nuotr.) šiame mače pakartojo visų laikų NHL lygos rekordą, kai 103 kartą per savo karjerą aikštelę paliko į savo vartus nepraleidęs nė vieno įvarčio.

Futbolas
Nijone (Šveicarija) ištraukus bur tus paaiškėjo Lietuvos 17-mečių ir 19-mečių futbolo rinktinių varžovai 2010–2011 metų Euro pos čempionato atrankos varžybose. Burtai lėmė, jog šalies 17-mečiai 2010 metų rugsėjo 22–27 dienomis varžysis 8 atrankos grupėje k ar tu su bendraamžiais iš Belgijos, Velso ir Danijos. Tuo tarpu Lietuvos 19-mečiai kitų metų spalio 19–24 dienomis vyksiančiame 11 atrankos grupės turnyre susitiks su Ispanijos, Izraelio bei Armėnijos rinktinėmis. Abu atrankos turnyrai vyks Lietuvoje. Iš viso abiejų amžiaus grupių atrankos varžybose dalyvaus po 52-i komandas, suskirstytas į 13 grupių po keturias. Į kitą varžybų etapą pateks dvi geriausios kiekvienos grupės komandos bei dvi absoliučiai geriausios trečiąsias vietas užėmusios rinktinės.

Pergalė išsaugojo „Šiaulių“ viltis C grupėje užimti bent antrą vietą ir žengti į kitą Europos taurės turnyro etapą. M.Kašalyno nuotr.

„Žalgirio“ treniruotėje vakar apsilankė klubo savininkas Vladimiras Romanovas. Tiesa, nustebinti taiklumu jam nepavyko. E.Ovčarenko nuotr.

dienos citata
Abejoju, ar Michaelis Schumacheris grįš, tačiau šios kalbos tikrai nėra laužtos iš piršto.
Pareiškė „Formulės-1“ bosu pravardžiuojamas Bernie Ecclestone'as, taip įpildamas tik dar daugiau žibalo kalboms, jog septyniskart pasaulio čempionas 40-metis M.Schumacheris (nuotr.) ruošiasi priimti „Mercedes“ komandos pasiūlymą ir grįžti į „Formulę-1“.

futbolas

Sąrašą sutrumpino iki penkių
Tarptautinė futbolo asociacijų federacija (FIFA) paskelbė iki penkių žaidėjų sumažintą pretendentų į geriausio 2009 metų pasaulio žaidėjo titulą sąrašą.
Finalinis penkių pretendentų sąrašas buvo išrinktas susumavus pasaulio futbolo rinktinių trenerių ir kapitonų apklausos rezultatus. Pirminį, spalio mėnesį paskelbtą, sąrašą sudarė 23 futbolininkai. Įdomu, jog daugiausiai balsų sulaukę penki futbolininkai rungtyniauja vienoje lygoje – aukščiausiame Ispanijos futbolo čempionate („La Liga“) ir atstovauja vos dviem komandoms. Net trys žaidėjai iš šio sąrašo vilki visus įmanomus titulus praėjusiame sezone laimėjusios „Barcelonos“ vienuolikės marškinėlius – argentinietis Lionelis Messi ir ispanai Andresas Iniesta bei Xavi. Likę du futbolininkai atstovauja kitam Ispanijos futbolo grandui Madrido „Real“ – brazilas Kaka ir 2008 metų šio titulo savininkas portugalas Cristiano Ronaldo. Favoritu pirmą kartą laimėti geriausio planetos žaidėjo apdovanojimą laikomas 22 metų L.Messi, neseniai atsiėmęs prestižinį „Auksinio kamuolio“ prizą kaip geriausias Europoje rungtyniaujan-

Pretendentai į 2009 metų geriausius
Vyrai A.Iniesta (Ispanija) C.Ronaldo (Portugalija) Kaka (Brazilija) L.Messi (Argentina) Xavi (Ispanija) Moterys B.Prinz (Vokietija) Cristiane (Brazilija) I.Grings (Vokietija) K.Smith (Anglija) Marta (Brazilija)

Į kortus grįžo su pergale
Puslapis parengtas pagal BNS, NHL.com, FIFA.com, „The Times“ ir „15min“ inf.

Po 19 mėnesių pertraukos į didįjį tenisą sugrįžusi belgė Justine Henin triumfavo parodomajame „Women Tennis Trophy“ turnyre. 27 metų buvusi pirmoji planetos raketė varžybų finale 6:4, 6:4 įveikė italę Flavią Pennettą (WTA 12). „Esu nepaprastai sujaudinta, patenkinta ir laiminga. Džiaugiuosi, jog grįžau puikios sportinės formos“, – sakė „JuJu“ pravardžiuojama tenisininkė. AFP/Scanpix nuotr.

tis futbolininkas. Du kartus argentiniečiui iki FIFA metų žaidėjo titulo jau trūko vos žingsnio – 2007 ir 2008 metais L.Messi liko antras, nusileidęs dabartiniams savo kon k u renta ms atitinkamai Kaka ir C.Ronaldo. FIFA iki penkių futbolininkių sumažino ir pretendenčių į geriausią 2009 metų planetos žaidėją sąrašą. Tarp laimingųjų pateko pernai šį trofėjų laimėjusi brazilė Marta ir jos tautietė Cristiane, vokietės Inka Grings ir Birgit Prinz bei br itė Kel ly Smith. Geriausią 2009 metų futbolinin-

ką ir futbolininkę išrinks nacionalinių komandų treneriai ir kapitonai, o laimingieji bus įvardyti gruodžio 21 dieną Ciuriche (Šveicarija). Čia v yksiančioje 19-oje apdovanojimų ceremonijoje bus paskelbta ir geriausia planetos v ienuolikė, kurią balsavimo būdu išrinks daugiau nei 50 tūkst. pasaulio futbolininkų.

Fechtavimasis
Vilniuje vykusiame tarptautiniame fechtavimosi turnyre „Lietuvos taurė 2009“ triumfavo Agnė Ažukaitė ir ukrainietis Andrejus Jefremenka. Moterų varžybų finale Agnė Ažukaitė 15:14 įveikė Jūratę Stučinskaitę. Trečiąsias vietas iškovojo Rasa Ažukienė ir Aleksandra Smetanina (Latvija). Vyrų varžybas laimėjo ukrainietis Andrejus Jefremenka, finale 15:13 nugalėjęs latvį Sandrį Šiką. Pusfinalyje varžovams nusileidę vos vienu dūriu trečiąsias vietas pasidalinti buvo priversti Lietuvos atstovai – Jurijus Seniuta ir Nikolajus Čaldinas. Iš viso turnyre dalyvavo 58 sportininkai iš Latvijos, Ukrainos ir Lietuvos.

Realiausiu pretendentu į 2009 metų geriausio planetos futbolininko titulą laikomas argentinietis L.Messi. AFP/Scanpix nuotr.

Daugiau sporto naujienų www.15min.lt

2009 GRUODŽIO 9 D., TREČIADIENIS

10 / ETERIS
Gruodžio 9 d.
www.15min.lt/tvprograma

www.15min.lt/eteris

Gruodžio 10 d.

07.55 Ser. „Zoro. Špaga ir rožė“ (39) (N-7). 08.55 Ser. „Meilės sūkuryje“ (796). 10.00 Ser. „Nemylimi“ (12, 13) (N-7). 11.00 Be grimo (N7). 12.00 Prieš srovę (N-7). 13.35 Animac. ser. „Rožinės panteros nuotykiai“ (44). 14.05 Animac. ser. „Padaužos bebriukai“ (14). 14.35 Animac. ser. „Kempiniukas“ (109). 15.05 Animac. ser. „Simpsonai“ (2/18) (N-7). 15.35 Ser. „Vargšė milijonierė“ (49) (N-7). 16.35 Ser. „Maištingoji siela“ (163) (N-7). 17.35 Ser. „Emilija“ (76) (N-7). 18.25 Susitiksime virtuvėje. 18.45 TV3 žinios. 19.10 Akistata. (N-7). 20.10 Dar pažiūrėsim... (N-7). 21.00 Ser. „Moterys meluoja geriau“ (3/60) (N-7). 21.40 TV3 vakaro žinios. 22.00 Ser. „Daktaras Hausas“ (4/13) (N-14). 23.00 Ser. „CSI kriminalistai“ (6/24) (N-14). 00.00 Ser. „Eureka“ (2/11) (N-14). 00.50 Ser. „Peterburgo banditai“ (9/11) (N-14).

06.30 Animac. ser. „Vėžliukai nindzės“ (184). 07.00 Animac. ser. „Tomas ir Džeris“ (49). 07.55 Tegul kalba. Pokalbių laida. 09.00 Ser. „Laukinukė“ (228). 10.00 Kakadu (N-7). 10.30 Abipus sienos. 11.25 Byla. 12.00 Gyvenimas pagal moteris. 12.30 Švarūs pinigai. Interaktyvusis TV žaidimas. 13.05 Ser. „Nauji Robino Hudo nuotykiai“ (24). 14.05 Vaikų „Warner Bros.“ Animac. ser. „Tomas ir Džeris“ (50). 14.35 Ser. „Meilės sparnai“ (48). 15.35 Ser. „Mano nuodėmė“ (28). 16.35 Ser. „Uždrausti jausmai“ (170). 17.35 Ser. „Akla meilė“ (30). 18.45 Žinios. 19.10 Kakadu. (N-7). 19.40 Abipus sienos. 20.30 Na, palauk! 21.00 FTB (Faktų tyrimo biuras). (N-7). 21.30 Dviračio šou. 22.00 Žinios. 22.40 Karštas vakarėlis. (N-14). 23.40 Ser. „Džerikas“ (25) (N-7). 00.40 Ser. „Grėj anatomija“ (79) (N-7).

07.10 Ser. „Džesė. Bjaurusis ančiukas iš Indijos“. 08.00 Baimės faktorius (N-7). 09.00 Grožis ir estetika. 10.00 Ser. „Mentai IX. Sudužusių žibintų gatvės“ (N-7). 11.10 „Šeštasis elementas“. Komedija. Kanada, Vokietija, 2000 m. (N-7). 13.00 Nepaaiškinami faktai. (N-7). 14.00 Ser. „Džesė. Bjaurusis ančiukas iš Indijos“ (155). 15.00 Ser. „Gelbėtojai - 112“ (N-7). 15.35 Animac. ser. „Drakonų medžiotojai“ (37). 16.05 Baimės faktorius. (N-7). 17.10 Nepaaiškinami faktai. (N-7). 18.10 Kainos kodas. 18.45 Ser. „Mentai IX. Sudužusių žibintų gatvės“ (17) (N-7). 20.00 Žinios. 20.14 Kriminalai. 20.17 Verslas. 20.20 Sportas. 20.23 Orai. 20.25 Akistata su Lietuva. 21.00 To dar nebuvo... 21.30 „Svetimas agentas“. Veiksmo. Kanada, 2007 m. (N-14). 23.20 Žinios. 23.50 „Paskutinis šokis“. Trileris. 2005 m. (N-14).

06.00 Labas rytas. 09.00 Ser. „Komisaras Reksas“ (N-7). 10.00 Ser. „Makleodo dukterys“. 11.00 Toks gyvenimas. 12.00 Žurnalisto tyrimas. 12.55 Talentų ringas. 14.20 Popietė su Algimantu Čekuoliu. 14.50 Kultūrų kryžkelė. Rusų gatvė. Laida rusų kalba. 15.05 Dok. serialas „Michaelos nuotykiai gamtoje“ (32). 15.35 Ser. „Likimo valsas“ (143). 16.05 Ser. „Makleodo dukterys“ (196). 17.00 Ser. „Senis“ (88) (N-7). 18.15 Šiandien. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 18.37 Sportas. 18.41 Orai. 18.45 Krašto spalvos. 19.30 Ser. „Komisaras Reksas“ (108) (N-7). 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 21.10 Teisė žinoti. 22.04 Loterija „Perlas“. 22.05 Ser. „Dingę“ (3/17) (N-7). 23.00 Vakaro žinios. 23.09 Sportas. 23.11 Orai. 23.15 Ser. „Vienos kriminalinė policija“ (3) (N-7).

08.45 Ieškokime geriausio! 09.00 „Balticum TV“ žinios. 09.15 Dok. serialas „Holivudo vakarėlių spindesys“ (4). 09.45 Ser. „Elizos dukra“ (14) (N-7). 10.45 „Visas gyvenimas prieš akis“. Drama. JAV, 2007 m. (N-7). 12.25 „Briusas Visagalis“. Fantastinė romantinė komedija. JAV, 2003 m. 14.10 „K-19“. Karinė drama. Didžioji Britanija, Vokietija, JAV, 2002 m. (N-7). 16.30 „Mano mamos meilužis“. Romantinė veiksmo komedija. Vokietija, JAV, 2008 m. (N-7). 18.15 Dok. serialas „Holivudo vakarėlių spindesys“ (4). 18.45 Dok. serialas „Brangakmenių medžioklė“ (13). 19.45 Ieškokime geriausio! 20.00 „Balticum TV“ žinios. 20.15 Dok. serialas „Pavojai iš arti“ (1). 20.45 Ser. „Nusikaltimų įkalčiai“ (14) (N-7). 21.45 „Balticum TV“ žinios. 22.00 „Miegamajame“. Kriminalinė drama. JAV, 2001 m. (N-7).

07.55 Ser. „Zoro. Špaga ir rožė“ (N-7). 08.55 Ser. „Meilės sūkuryje“. 10.00 Ser. „Nemylimi“ (N-7). 11.00 Akistata. (N-7). 12.00 Nuodėmių dešimtukas. (N-7). 13.05 Ser. „H2O“. 13.35 Animac. ser. „Rožinės panteros nuotykiai“ (45). 14.05 Animac. ser. „Padaužos bebriukai“ (15). 14.35 Animac. ser.„Kempiniukas“ (110). 15.05 Animac. ser. „Simpsonai“ (2/19) (N-7). 15.35 Ser. „Vargšė milijonierė“ (50) (N-7). 16.35 Ser. „Maištingoji siela“ (164) (N-7). 17.35 Ser. „Emilija“ (77) (N-7). 18.25 Susitikime virtuvėje. 18.45 TV3 žinios. 19.10 Nuodėmių dešimtukas. (N-7). 20.10 TV antis. (N-7). 21.00 Ser. „Moterys meluoja geriau“ (3/61) (N-7). 21.40 TV3 vakaro žinios. 22.00 Ser. „Specialusis būrys“ (4/2) (N-14). 23.00 Ser. „Kaulai“ (4/15) (N14). 00.00 Ser. „Eureka“ (2/12) (N-14). 00.50 Ser. „Peterburgo banditai“ (9/12) (N-14).

06.30 Animac. ser. „Vėžliukai nindzės“ (185). 07.00 Animac. ser. „Raganaitė Sabrina“ (58). 07.30 Animac. ser. „Tomas ir Džeris“ (50). 07.55 Tegul kalba. Pokalbių laida. 08.55 Ser. „Laukinukė“ (229). 10.00 Kakadu (N-7). 10.30 Paskutinė instancija. 11.25 FTB (Faktų tyrimo biuras) (N-7). 12.00 Supertortas (N-7). 12.30 Švarūs pinigai. 13.05 Ser. „Nauji Robino Hudo nuotykiai“ (25). 14.05 Vaikų „Warner Bros“. Animac. ser. „Tomas ir Džeris“ (51). 14.35 Ser. „Meilės sparnai“ (49). 15.35 Ser. „Mano nuodėmė“ (29). 16.35 Premjera. Ser. „Likimo kerai“ (1). Meksika, 2009 m. 17.35 Ser. „Akla meilė“ (31). 18.45 Žinios. 19.10 Kakadu. (N7). 19.40 Valanda su Rūta. 21.00 Supertortas. 21.30 Dviračio šou. 22.00 Žinios. 22.40 „Sukrečiantis skrydis“. Veiksmo trileris. JAV, 1997 m. (N-7). 00.45 Sveikatos ABC.

07.10 Ser. „Džesė. Bjaurusis ančiukas iš Indijos“. 08.00 Baimės faktorius. (N-7). 09.00 Sveikatai ir laimei. 10.00 Ser. „Mentai IX. Sudužusių žibintų gatvės“ (N-7). 11.10 „Savaitgalis Zioderholme“. Melodrama. Vokietija, 2007 m. (N-7). 13.00 Nepaaiškinami faktai. (N-7). 14.00 Ser. „Džesė. Bjaurusis ančiukas iš Indijos“ (156). 15.00 Ser. „Gelbėtojai - 112“ (N-7). 15.35 Animac. ser. „Drakonų medžiotojai“ (38). 16.05 Baimės faktorius. (N-7). 17.10 Nepaaiškinami faktai. (N-7). 18.10 Kainos kodas. 18.45 Ser. „Mentai IX. Sudužusių žibintų gatvės“ (18) (N7). 20.00 Žinios. 20.25 Akistata su Lietuva. 20.45 „Lietuvos žinių“ tyrimas. 21.30 „Beatodairiški veiksmai“. Veiksmo. Kanada, 2004 m. (N-7). 23.20 Žinios. 23.50 Dok. serialas „Ką daryti?“ (N-7). 00.50 Tauro ragas.

06.00 Labas rytas. 09.00 Ser. „Komisaras Reksas“ (N-7). 10.00 Ser. „Makleodo dukterys“. 11.00 Forumas. 12.00 Stilius. Gyvenimo būdo žurnalas (kart., su vertimu į gestų kalbą). 12.55 Lietuvos tūkstantmečio vaikai. 14.20 Keliaukim! 14.50 Kultūrų kryžkelė. Menora. 15.05 Dok. serialas „Michaelos nuotykiai gamtoje“ (33). 15.35 Ser. „Likimo valsas“ (144). 16.05 Ser. „Makleodo dukterys“ (197). 17.00 Ser. „Senis“ (89) (N-7). 18.15 Šiandien. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 18.37 Sportas. 18.41 Orai. 18.45 Nacionalinė paieškų tarnyba. 19.30 Ser. „Komisaras Reksas“ (109) (N-7). 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 20.50 Verslas. 20.56 Kultūra. 21.00 Sportas. 21.04 Orai. 21.10 „Mūsų dienos - kaip šventė“. Estrados klasikos vakaras. Pertraukoje - 22.04 Loterija „Perlas“. 23.00 Vakaro žinios. 23.15 Ser. „Vienos kriminalinė policija“ (4) (N-7).

08.45 Ieškokime geriausio! 09.00 „Balticum TV“ žinios. 09.15 Dok. serialas „Pavojai iš arti“ (1). 09.45 Ser. „Nusikaltimų įkalčiai“ (14) (N7). 10.45 „Saulės gaudytojas“. Drama. JAV, 1996 m. (N-7). 12.55 „Viliojimo menas“. Komedija. 2004 m. 14.35 „Penelopė“. Fantastinė romantinė komedija. Didžioji Britanija, JAV, 2006 m. 16.25 „Nefritinio skorpiono prakeikimas“. Komedija. JAV, Vokietija, 2001 m. 18.15 Dok. serialas „Pavojai iš arti“ (1). 18.45 Ser. „Elizos dukra“ (14) (N-7). 19.45 Ieškokime geriausio! 20.00 „Balticum TV“ žinios. 20.15 Dok. serialas „Nuskendusių laivų paslaptys“ (14). 20.45 Ser. „Paveldėtojai“ (14) (N-7). 22.15 „Balticum TV“ žinios. 22.30 „Klastotojai“. Karinė drama. 2007 m. (N-7).

2009 gruodžio 9 d., trečiadienis

skaitmeninis kodas: priešnuodžiai žiemai
www.15min.lt/pramogos
kodas:ejhrg1hejrw2gjbsnx22 kjkad5asd5ewt2ffrthy32hyttr tr1grtrggtr21rtgrtrt5grtrtgtg rrt21rtgrttgrtg2154rt87dfgfd 189fgddg48rgrtrrthynghn88rt kodas:ejhrg1hewevgjrw2gjbsnx22 gEdiminas kio muzikos grotuvo. Tačiau kjkad5asd5ewt2ffrthy32hyttr gasiUlis smagiausia šios kepurės datr1grtrgewsdfgtr21rtgrasyutrt5grtrtgtg g.gasiulis rrt21rwertgrtiuiytgrtg2154rt87dfgfd lis – išorėje esančios šviese@15min.lt 189fgddg48rgrotyfvwtrrthynghn88rt

pramogos / 11
15 k g

horoskopai gruodžio 9 d.
AvinAs. Šiandien užsispyrimu su jumis niekas nesugebės varžytis – bet kokia kaina norėsite įrodinėti savo teisumą. Tačiau net jei ir esate teisus, būti kategoriškam netinka. JAutis. Susilaikykite nuo skubotų sprendimų, prieš išsižiodamas ką nors sakyti – gerai pagalvokite. Vakarą praleiskite namuose, paskaitykite, pamąstykite.
15 kg

jungti prie praktiškai bet ko-

Anksčiau apie artėjančias Kalėdas primindavo sniegas, tačiau šįmet dėl krizės valdžia nusprendė nei šalčių, nei sniego neužsakyti. Taigi apie artėjančias šventes primins tik muzika prekybos centruose ir į elektros kėdes įsodinti medžiai miestų centruose.
O rimčiau, tai šalčiai, kaip ir Kalėdos, ateis nekviesti ir neužsakyti, todėl tam pasiruošti derėtų iš anksto. Įvairiausių šventinių patarimų bei su šventėmis susijusių naujienų rasite kasdien pildomoje 15min.lt rubrikoje „Kalėdos“. Aš gi siūlau užmesti akį į „žiemiškus“ technologinius išradimus. Juolab kad po poros savaičių dauguma virsime Kalėdų seniais, o iš tuščio maišo sunku kažką ištraukti...

lės, atstojančios ekvalaizerį, reaguojantį į klausomos muzikos ritmą ir garsumą: kuo garsiau klausotės, tuo ryškiau jis šviečia. Šiuos efektus palaiko du plokšti elementai (tie, nago dydžio). Kepurė brangoka (interneto parduotuvėse, pav yzdžiui, ThumbsUpUK.com ar IWantOneOfThose.com siūloma įsigyti už 20 svarų (76 Lt) plius siuntimo išlaidos), bet nors žinai, už ką moki. Vis ne mokėti kelis šimtus litų už paprastą kepurę, turinčią tris dryželius ar kreivą brūkšnį priekyje.

DvyniAi. Nebijokite priimti patarimo, pasiūlymo iš aplinkinių – jie gali labai praversti dabartinėje situacijoje. O štai pažadais nepasitikėkite. Verslininkams sandoriai bus sėkmingi, jei užmokestį gausite tuoj pat. Vėžys. Šiandien energijos pakaks viskam – ir nudirbti darbus, ir vakare pasilinksminti su 15 kg draugais. Netekėjusioms moterims didelė tikimybė sutikti būsimą gyvenimo draugą.

15 kg

Muzikinė kepurė
Kepurių nemėgstu ir nenešioju (kvailas kompleksas), bet jei žiema bus labai šalta, reikės neužmiršti paprasto, bet kartu ir įspūdingo bei naudingo galvos apdangalo – šviečiančios ir grojančios kepurės (internete vadinamos „Light & Sound Hat“ arba „Equaliser Music Hat“). Ji ne tik atlieka įprastos kepurės funkciją, t.y. šildo ausis, bet ir turi specialiai įmontuotas ausines, kurias standartine ausinių jungtimi galima pri-

Šalin pirštines!
Technologijos gali ne tik patobulinti aprangą, bet ir ją pakeisti. Na, bent jau tam tikras detales. Tarkim, pirštines. Į šią rinką veržiasi šįmet kompanijos „Sanyo“ pristatyta naujovė – ekologiški rankų šildytuvai „Eneloop Kairo Hand Warmer“. Į delną telpantis kiaušinio formos prietaisas turi vienintelę funkciją: šildyti. Šildytuvų yra kelių rūšių: šildančių iš vienos pusės ar iš dviejų, taip

pat naudojančių vidinį pakraunamą elementą ar keičiamus elementus. Šildytuvai gali skleisti 3843 laipsnių šilumą, o per kelias valandas pilnai pakrauti šildo 3-4 valandas, priklausomai nuo nustatytos temperatūros. Gamintojo svetainėje teigiama, jog šie prietaisai gali sušildyti ne tik rankas, bet ir visą kūną – tereikia įsidėti jį į striukės ar palto kišenę, ir galima keliauti tiek į parduotuvę, tiek į kalnų žygį ar slidinėti. Deja, gamintojas prekes platina tik JAV, tačiau šių prietaisų galima rasti kitose interneto parduotuvėse, pavyzdžiui, Ebay.com. Kaina – 40-60 JAV dolerių (90-140 Lt).

gi ne arbata, kad vienu ypu susiverstum). Bet paskutiniai gurkšniai labiau primena ištirpusius šokoladinius ledus.kg 15 Sprendimas mėgstantiems lėtai gurkšnoti gėrimą, bet ilgai turėti jį karštą, yra – „USB Cup Warmer“ (liet. „USB puodelio šildytuvas“). Jį tereikia USB jungtimi prijungti prie kompiuterio ir padėti puodelį ant įšilusios lėkštutės. Tai patar15 kg tina daryti gėrimui dar esant šiltam, mat lėkštė jį ne šildys, o tiesiog neleis taip greit atšalti (deja, čia ne laužas, o tik žarijos). Na, trijų valandų gal nepridės, bet bent pusvalandį tai tikrai. Naujas šis įrenginys kainuoja 10 svarų (38 Lt), tačiau galima rasti ir gerokai pigesnių variantų.

Liūtas. Nors viskas vyks gana sklandžiai, tačiau ne taip, kaip jums norisi, o taip, kaip siekia jūsų partneriai, kolegos, vadovybė. Šią dieną patartina mažiau kalbėti, susikaupti, vakarą praleisti vienatvėje. MergeLė. Nevenkite diskutuoti, ieškoti kompromiso, tačiau sprendimų priimti neskubėkite – tai padarysite artimiausiu metu. Galite sutikti žmogų, kuris gali iš esmės pakeisti jūsų gyvenimą.
15 kg

sVarstykLės. Tai palanki diena dalykiniams reikalams tvarkyti: jūsų įtaka augs bei atsivers naujos galimybės. Verta susitikti su įtakingais asmenimis, galinčiais padėti išplėsti jūsų veiklą.

15 kg

x

skorpionAs. Sėkmė lydės tvarkant įsisenėjusį reikalą. Daugiau bendraukite, nesidrovėkite prašyti pagalbos, patarimo bei pasistenkite svarbiausius savaitės darbus suspėti atlikti šiandien – rytoj jie įstrigs. ŠAulys. Pajusite, kad pagaliau grįžta jėgos, netgi kils pagundų pasielgti nutrūktgalviškai, spjauti į proto balsą. Susivaldykite, nešvaistykite energijos veltui.

žarijos puodeliui
Kolegos darbe vis juokiasi, kad aš pusę dienos geriu kavą. Iš to paties puodelio. Panašiai ir yra – pamėgau vienos šalia darbo esančios kavinės kavą, bet nelakstysiu gi kas valandą „pasipildyti“, tai perku maždaug puslitrio puodelį ir gurkšnoju kelias valandas (čia

Ožiaragis. Veikite savo nuožiūra, tik stenkitės viską atlikti ramiai, gražiai, neskubėdami, tuomet darbo vaisiai bus puikūs, sulauksite pripažinimo. Šios dienos meilės prisipažinimu galima tikėti.

poligonas
taisyklės: Kiekviename žodyje turi būti panaudota raidė, esanti dėlionės viduryje. Negalima žodyje panaudoti raidės daugiau kartų negu nurodyta dėlionėje. galima naudoti raides, giminingas duotosioms (jei yra raidė „u“, galima ir „ū“, „ų“, jei yra „s“, galima ir „š“ ir pan.). Jeigu yra žodis-atsakymas, tai to žodžio dariniai negali būti naudojami (pvz.: jei „geras“, tai „geresnis“, „geriausias“ jau negali būti).

sudoku
5 8 1 4 9 7 2 ? 5 7 3 6 6 4 5 3 8 1 4 9 8 4 2 6 8 7 9 4 1 4 3 2
# 85

vAnDenis. Gali būti, kad dieną sugadins neįprastas dirglumas – viskas erzins, neigiamos 15 kg emocijos atsiras tarsi iš niekur. Tramdykite save, jei nepavyksta, pabūkite vienas, mažiau bendraukite. žuVys. Neblogas laikas apmąstyti ilgalaikius projektus, tiesa, tiktai nereikėtų niekam ilgam įsipareigoti. Beje, dienos planus gali sutrikdyti draugai – jiems gali prireikti jūsų pagalbos.

x

r o K s V E U V p

7

15 kg

3 5 1 6 9

Šiandien iki 16 val. atsiųskite mažiausiai 15 žodžių-atsakymų el. paštu poligonas@15min.lt (būtinai nurodykite miestą, kuriame gyvenate) ir laimėkite „Copy1“ įsteigtą prizą – puodelį su pasirinkta nuotrauka.

2 3 5 Dienos horoskopai visiems ženklams 1 5 6 4 7 www.15min.lt/horoskopai 7 4 2 6 9 2 1 3 mano augintinis 3 7 6 2 8 4 5 8 2 3 5 7 5 7 9 1 8 1 8 9
V. EASY

V. EASY Labai lengvas

# 86

anekdotai
Jeigu tu ginčijiesi su idiotu, jis veikiausiai daro tą patį. išeina prezidentas sakyti kalbos, mato, bobutė rodo kumštį. Prezidentas taip pat parodo, bobutė rodo du kumščius – prezidentas parodo pirštu į galvą. grįžta prezidentas namo ir pasakoja savo šeimai: – Kokią kvailą bobutę sutikau, ji man sako: gausi, aš jai sakau gausi atgal, ji man sako gausi stipriau, aš jai sakau tu kvaila... Pareina bobutė namo ir sako: – Koks mūsų prezidentas kvailas, aš jam sakau: laikyk valdžią, jis sako laikau, aš jam sakau laikyk stipriau, jis sako neturiu tiek proto...

užpildykite SudoKu lentelę. Klaustuku pažymėtame langelyje esantį skaičių siųskite SMS žinute numeriu 1378 (žinutės kaina tik 1 Lt, dalyvauti gali visi BiTĖS gSM, oMNiTEL, TELE2 abonentai). žinutės langelyje rašykite: 15MIN SU (gautas skaičius) Vardas Pavardė Miestas. Vienas iš teisingą atsakymą atsiuntusių žmonių burtų tvarka laimės r.Pauscho knygą „Paskutinė paskaita“.

2

4 3 9 6 3 7 8 7 1 4 3
Nesibaigiantys sudoku www.15min.lt/sudoku

6

8 8

1 5

Gyvenimo istorija

Vardas – Čikita. amžius – 1,5 metų. Būdo bruožai – labai judri, žaisminga, krečia įvairiausias išdaigas, dėl to su ja neliūdna. Mėgsta – saldžiąsias paprikas, agurkus ir šiaip kas papuola, tą neša ir slepia. nemėgsta – dulkių siurblio ir plaukų džiovintuvo. Šeimininkai – deimantė ir Tomas.

5 7 8 4 3 2 9 8 Visą fotogaleriją rasite www.15min.lt/augintinis 9 3 1 2 9 6 5 7 1

2009 GRUODŽIO 9 D., TREČIADIENIS

12 / GARSENYBĖS
Trejus metus nevairuos

www.15min.lt/pramogos

„Valdžios sprendimas nuvylė ir nuliūdino“
KARINA ZIMINAITĖ
k.ziminaite @15min.lt

Kalėdos
Tam kad Kalėdų laukimas neprailgtų, kviečiame užsukti į portalą 15min. lt. Čia rasite specialiai Kalėdoms skirtą rubriką, kurioje – dovanų idėjos, gardžių valgių receptai, Kalėdų paštas, garsenybių sveikinimai ir vertingos dovanos – jomis bus apdovanoti 15min.lt skaitytojai.

Neblaivus Vilniuje 10 automobilių apdaužęs aktorius Arūnas Sakalauskas (nuotr.) vairuoti negalės trejus metus. Be to, teismas skyrė vairuotojui 4,2 tūkst. Lt baudą. Nacionalinio dramos teatro aktorius avariją sukėlė lapkričio 20 dieną sostinės Aguonų gatvėje. Vilnietis nesuvaldė savojo automobilio „Subaru“ ir apdaužė dar devynias kelkraštyje stovėjusias transporto priemones. Po avarijos aktoriaus organizme buvo 2,2 promilės alkoholio. „Pripažįstu pažeidimą ir visas nurodytas aplinkybes. Žalą jau pradėjau atlyginti“, – per pirmadienį vykusį teismo posėdį sakė scenos meistras. Paklaustas, kodėl sėdo vairuoti išgėręs, A.Sakalauskas atsakė to negalintis paaiškinti, tačiau pamėgino: „Visiškai šalia namai buvo ir nutariau mašiną parvaryti.“ Jis dar pridūrė: „Apsipykom su drauge...“

Popieriniai žibintai – ir dovanos, ir puošmenos
Šventinį stalą ar kalėdinę eglutę įmanoma originaliai pasipuošti be didesnių išlaidų. Iš popieriaus pagaminti žibintai puikiai tiks ir kalėdinėms dovanėlėms.
Tam prireiks tik popieriaus, klijų ir žirklučių. Popieriaus lape reikėtų nusibrėžti keturias lygiašones trapecijas, prie šonų palikti bent po centimetrą suklijavimui. Trapecijose pieštuku reikėtų nusipiešti piešinį, kurio dalis vėliau reikės išpjauti peiliuku ar iškirpti žirklutėmis. Visas keturias dalis reikia suklijuoti. Įvėrus siūlą papuošimą galima pakabinti ant eglutės. Įklijavus popierinį dugną galima susikurti ir dekoratyvų stalo papuošimą – tiesiog įdėti nedidelę žvakutę. Ir štai – žibintas! Iškarpytas vietas galima užklijuoti blizgiu popieriumi – nuo girliandos jos dailiai atsispindės. Jeigu manote, kad jūsų namuose papuošta Kalėdų eglutė pati gražiausia, siųskite jos nuotrauką su trumpu aprašymu el.paštu kaledos@15min.lt ir laukite Kalėdų Senelio dovanų!

Per žiemos šventes Lietuvos publikai reginį „Aistra liepsnojantis ledas 2009“ padovanosiantys dailiojo čiuožimo meistrai 37-erių Margarita Drobiazko (M.D.) ir 39-erių Povilas Vanagas (P.V.) trumpam atskridę į Lietuvą „15min“ papasakojo apie savo dienas ir dailųjį čiuožimą mūsų šalyje.
Kaip vertinate situaciją, kad kitų metų žiemos olimpinėse žaidynėse Lietuvai neatstovaus čiuožėjų pora Katherine Copely ir Deividas Stagniūnas, nes amerikietei nebuvo suteikta pilietybė? M.D.: Man trūksta žodžių. Tokio sprendimo nesitikėjome. Manėme, kad blaivus mąstymas nugalės. Žmonės investavo pinigus, ruošėsi. Kas nukentės dėl tokio sprendimo? Ne tik šokėjai, bet ir valstybė. Tie, kas priėmė tokį sprendimą, galima sakyti, sugadino jauniems žmo-

P.Vanagas ir M.Drobiazko namuose Maskvoje turi du neveislinius šunis, kuriuos juokais vadina „kiemterjerais“, ir net 6 kates. J.Kalinsko nuotr.

porelė
Iš jūsų atsiųstų nuotraukų renkame savaitės porelę, kurią skelbiame kiekvieną pirmadienį. Jai tenka 300 Lt vertės kvietimai į „Vichy“ vandens parką Vilniuje.

Už savaitės porelę balsuokite www.15min .lt /porele Savo nuotrauką siųskite konkursai@15m in.lt

nėms karjerą. K.Copely žengė didžiulį žingsnį – ji sutiko pasikeisti pilietybę, o juk amerikiečiams Amerikos pilietybė – didžiulė vertybė. Reikia prisiminti, kad K.Copely mama finansuoja jų pasirodymus ir tiek dukters, tiek D.Stagniūno pasiruošimą, kostiumus... P.V.: Labai liūdna. Tai buvo vienintelis čiuožėjas, galintis atstovauti Lietuvai. Ar jums nekilo minčių atidaryti privačią čiuožėjų mokyklą? P.V. Minčių kilo, bet mūsų profesinė karjera vis dar tebesitęsia. Mes neturime laiko ne tik atidaryti mokyklos, bet ir ką nors treniruoti. M.D.: Prisimenant Deivido ir Katherine atvejį, pagalvoji, o kam to reikia... Ar yra vilties, kad grįšite į profesionalųjį sportą? M.D.: (juokiasi) Tai ką, į

Sočį 2014-aisiais? P.V.: O ko tu juokies? Jei pasakytų, kad rytoj vyks Pasaulinis profesionalų čempionatas, būtume pirmieji eilėje. Kai dalyvaujame projekte „Ledynmetis“, mums kas savaitę tarsi čempionatas. Neseniai žiūrėjau varžybas, man po pusvalandžio nuotaika sugedo. Supratau, kad kai mes dalyvaudavome, viskas buvo įdomu, poros buvo išskirtinės, o dabar tarsi čiuožėjų konvejeris. Kaip leidžiate laisvalaikį? M.D.: Mašinoje (abu juokiasi). Maskvos atstumai – didžiulė bėda, o spūstys visiška tragedija. Pirmadienį iškritus sniegui iki namų važiavau 5 valandas. To tikrojo laisvo laiko lieka taip mažai, kad nėra jėgų leisti jį aktyviai. Net namuose krūva darbų. Tačiau visada skiriame laiko, kad parūkytume kaljano. Dar labai smagu pabūti su mūsų katėmis ir šunimis. Kiek turite pačiūžų porų? M.D.: Po vieną. P.V.: Tu turi dvi. Visą interviu skaitykite www.15min.lt

Oksanai Pikul dovanų smagu gauti ir atviruką
Seksualioji šviesiaplaukė Oksana Pikul (nuotr.) kalbėdama šypsosi ir neslėpia laukianti švenčių. Grupės „Olialia pupytės“ narė 15min.lt pasakojo, kad net įsisukus dovanų karštligei ji išlieka praktišku žmogumi. „Esu labai praktiškas žmogus, nemėgstu dovanoti „bele ką“. Man patinka dovanoti tokį daiktą, kad po to matyčiau, jog žmogus jį naudoja, vartoja ar kažkaip kitaip gerai išnaudoja“, – juokėsi 25-erių šviesiaplaukė. Ji tikino, kad jai dovanos nebūtinos. „Daug kas manęs klausia, artimi žmonės vis teiraujasi: Oksana, ko tau reikia? Nieko

man nereikia, aš visko turiu, geros nuotaikos noriu. Visiškai nevertinu dovanų, nežiūriu jų vertės ar kainos. Man svarbiausia, kad būtų dovanota iš širdies. Tiesą pasakius, man malonu gauti ir atviruką, ir kokį kitą niekutį“, – tvirtino mergina.

Speciali Kalėdų rubrika www.15min.lt/naujienos/kaledos

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful