You are on page 1of 234

ALBANIAN VERB DICTIONARY AND MANUAL

Geoff Husi
University of Kansas Libraries
2002, PDF ed. 2008
****************************************************************

Table of Contents
Introduction

Formation of Verb Forms according to Verb Stem

Verb Conjugation Types

Index to Verbs by Conjugation Pattern

Albanian-English Verb Glossary

18

English-Albanian Verb Glossary

23

Index to Verbs by Conjugation Type

28

Verb Paradigms Index

38

arrij, bj, brtas, bie, bie, bjerr, blej, brej, aj, liroj, dal, di, djeg, dua, eci, flas, fle, fsheh, fshij, fut,
gatuaj, gjej, godit, ha, hap, heq, hipi, humbas, huj, iki, jam, jap, kam, kthej, l, lidh, marr, mat, mbaj,
mbledh, mbruj, mbyt, ndiej, ndyj, ngre, njoh, pi, pjek, pres, pres, pyes, quaj, rri, shkruaj, shoh, shpie,
sjell, them, thrres, thyej, vdes, v, vendos, vete, vij, vjedh, vras, z, ziej
Bibliography

236

Back to Index
Introduction
The goal of this work is to serve as a tool for students of standard Albanian, based on the Tosk
dialect, providing a ready-reference source to the complete conjugation in all tenses and moods of
many of the most common verbs in their standard forms. This work was prompted by frustration
caused by trying to construct the complete conjugations of Albanian verbs according to the available
Albanian grammars and dictionaries [see Bibliography]. Many grammars present elaborate
classification schemes for Albanian verbs according to conjugation type, which is very helpful for
understanding the dynamics of the changes in verb stems and endings. However, Mann and amaj both
base these patterns primarily on Geg forms, while making references to the Tosk (the current standard).
This, of course, becomes confusing for anyone attempting to use these grammars to learn what is now
considered the standard.
Furthermore, in these two grammars, as well as in Newmark (which does use standard forms)
verb patterns and their associated tenses and moods are spread over many pages, with notes on
exceptional forms not always conspicuous. amaj's extensive notes on Old Albanian and Arbersht
forms make it difficult to locate standard forms at a glance. Eintrei is somewhat better in respect to ease
of usage, however it exists only in Russian. With no exaggeration, it occasionally requires thumbing
through all four grammars and several dictionaries to arrive at the complete conjugation of some verbs,
and even at that point there are often lingering doubts spawned by certain conflicting information, due
to heretofore unsettled issues in standardization, even in sources going by the standard. It is my hope
that this manual will be a useful tool in mastering the Albanian verb.
Organization
I have attempted to limit the length of the work by not including too many verbs which follow
completely regular patterns. Instead a cross reference will be given in Index to Verbs by Conjugation
Type for verbs with an identical pattern to a given form, especially when the conjugation involved is
fairly simple, e.g. no changes in internal stem vowel or consonant. However, this work is not intended
to be a dictionary of all verbs in Albanian.
While this is not a sematic study, please note that the Albanian verb will usually fall into one of
4 basic patterns based on semantic criteria:
1. Transitive verbs (trans.) having both active and medio-passive forms in all persons. Note that there
may be a substantial difference in the meaning of the active and medio-passive forms, e.g. ha 'to eat' hahem 'to argue', while hahet can mean 'it is eaten' or 'he argues.'
2. Transitive verbs (intrans.) having a full active conjugation, but in which the medio-passive usually
occurs only in the 3rd personal and would usually only make sense in connection with inanimate
objects, e.g. thuhet 'it is said.'
3. Intransitive verbs having a full active conjugation, but due to their intransitivity cannot have
semantic passive counterparts. These verbs may, however, have a medio-passive form occurring in the
3rd person singular to form certain kinds of impersonal expressions, e.g. S'm flihet 'I can't sleep.'
Only a few examples have been given here. (cf. fle).

Back to Index
4: Verbs existing only in the medio-passive form, e.g. turrem 'I dash.'

Following the heading for each verb I have included the conjugation type used by Newmark in
his Standard Albanian. This will guide the user to the immensely useful information provided by
Newmark in his section on verbs.
I have preferred in most cases not to give an alternative verbal form unless it appears to be at
least as common as the standard form. In most cases I have made this decision based on the first form
given in Fjalor i gjuhs s sotme shqipe. Prishtin: Rilindja, 1981. Other sources in the Bibliography
can be consulted by those interested in variant forms.
Verb conjugations are presented in the tradition European order: 1st, 2 nd, 3rd person singular, and
1st, 2nd , 3rd person plural. The imperatives, which exists only in the 2 nd person, are in the order 2nd
person singular, 2nd person plural.

Back to Index
Formation of Verb Forms according to Verb stem
Despite the initial visual complexity of the Albanian verbs all verbal forms are created from
three stems: the present, the aorist, and the participle. The following is a breakdown of tenses according
to the stem used:
Present stem: The present stem is the basis for forming the following tenses: Active indicative
present, Active indicative continuous present, Active indicative future, Active subjunctive present,
Active subjunctive imperfect, Active present conditional; and (usually) the Active imperative, and all
simple forms of the Medio-passive voice (i.e. those not formed with u). For example the stem shoh- 'to
see' yields the following forms (except for the Imperative cited here in 1st person singular):
Active forms: shoh 'I see,' po shoh 'I am giving,' shihja 'I was seeing,' do t shoh 'I will
see,' t shoh 'that I see,' t shihja 'that I might see,' do t shihja 'I would see,' shih,
shihni 'See!'
Passive forms: shihem 'I am seen,' po shihem 'I am being seen,' shihesha 'I was seen
(often, occasionally, etc.),' po shihesha 'I was being seen,' do t shihem 'I will be seen,'
t shihem 'that I be seen,' t shihesha 'that I might see,' do t shihesha 'I would be
seen,' shihu, shihuni 'Be seen!'
Aorist stem: The aorist stem is the basis for forming the aorist. The aorist stem pa- 'see' gives:
pash 'I saw,' u pash 'I was seen.'
In some verbs the aorist stem is also the basis for forming the optative, e.g. zjevsha 'May I boil'
(aorist zjeva, participle zier (see ziej).
Participle stem: The participle stem is the basis for forming the participle, the infinitive, and
the admirative of both the Active and Medio-passive voices. In most verbs the optative stem is usually
identical to the participle minus the participial markers -ur, -r(), and -n.
Note that verbs with participles ending in -n, e.g. dhn 'give' form the optative from the
infinitive stem.
In any verbs which have a change in the stem vowel to -i- in the 2nd person plural, the -i- is
carried over into all Active indicative imperfect forms, both imperative forms, and all simple forms of
the Medio-passive voice.
Note, however, that in some totally irregular verbs, these stems might be based on stems of historically
different verbs, similar to the case of go vs went in English.

Back to Index
Verb Conjugation Types
For the purpose of this work the Albanian verb will be briefly classified according to three
structural types, each of which in turn has several subtypes. Please refer to examples given to see the
actual conjugations. This information is included to aid those interested in following up more
thoroughly on a particular verb's morphology. The treatment here more or less parallels that found in
Newmark's Standard Albanian. Other schemes have been devised as well. None is ideal. For a more
comprehensive treatment please consult it or one of the resources cited in the Bibliography.
According to the following scheme, which represents a synchronic classification system
founded on the contemporary standard language, the Albanian verbs can fall into one of three
conjugations, each of which has several classes and subclasses. In addition there are many irregular
verbs which do not fit exactly into any class.
Conjugation I has two classes:
Class I: Aorist of the 1st and 2nd person singular formed by extending the stem vowel with -v.
Subclass 1: a): Verbs with stem in -o or -e extend this to -ua, and -ye in plural forms of
the aorist and the participle, e.g. liroj and kthej, and b): verbs with stems ending in
the vowels -ua and -ye which collapse this to -o and -e in the singular forms of the
aorist, e.g. gatuaj and thyej.
Subclass 2: Verbs with stem vowels in -a, -i, and -y which undergo no change in the
aorist or participle, e.g. aj and fshij.
Class II: Aorist of the all persons, and the participle are extended by a consonant addition to the
stem.
Subclass 1: Verbs with stems in -i or -e, extended with -t, e.g. arrij, and gjej.
Subclass 2: Verbs with stems in -a, -e, -o, u, and -ua extended with -jt, e.g. mbaj, brej,
mbroj, mbruj, and quaj.
Subclass 3: A few other verbs which extend stem with -r, e.g. bj and hyj.
Conjugation II has two classes:
Class I: Verbs with stems ending for the most part in consonants, the stem vowel and consonant
of which undergo no changes throughout the conjugation in all tenses and moods, e.g. hap,
lidh, or iki.
Subclass 1: Many verbs in this class, e.g. godit, fut, mat with the stem
consonant -t have an alternate form with the stem ending in -s for the 1st
person singular and all plural forms of the present indicative, and in all
forms of the the imperfect and the imperative, i.e. godit/godis, fut/fus,

Back to Index
mat/mas.
Class II: Verbs with stems ending in consonants, but with changes in either stem vowel,
consonant, or both in various conjugated forms.
Subclass 1: Verbs with stems in: (a) -e, -je, in the 1st, 2nd and 3rd person singular in the
present indicative, but -o in aorist, e.g. mbledh, mblodha, mbledhur and sjell, solla,
sjell, or: (b) -a or -o in the 1st person singular and -e in the 2nd and 3rd person
singular, e.g. dal, dola, dal and njoh, njoha, njohur which become -o in all aorist
forms. The stem consonants of some verbs in this group undergo palatalization in the
aorist, e.g. pjek, poqa, pjekur or djeg, dogja, djegur, so that the velars k and g change
to their palatal counterparts q and gj repectively.
Subclass 2: a): Verbs with stems ending in -et in the 2nd and 3rd person singular and
which retain the -t in the aorist form, c.f. thrres, thrrita, thrritur, and b): Verbs
with -et in the 2nd and 3rd person singular which loose the final consonant in the aorist
and participle, e.g. humbas, humba, humbur.
Some verbs have -es in the 1st person singular, e.g. shes, shita, shitur,
while others have -as, e.g. vras, vrava, vrar..
In verbs of Conjugation II, Class II (except for marr and jap) stem vowels and -je
become -i- in the second person plural, and therefore also in all forms of the imperfect
and all simple forms of the medio-passive.
Conjugation III is divided into three classes:
Class I: Verbs that have the stem extended with -r, and change stem vowel to -u all forms of
the aorist, e.g. v, vura, vn and shpie, shpura, shpn.
Class II: Verbs with end vowel stems in 1st, 2nd, and 3rd persons singular of the indicative
which extend this stem with -t to form the aorist, e.g. di, dita, ditur or fle, fleta, fjetur..
Class III: Verbs with end vowel stems in 1st, 2nd, and 3rd persons singular of the indicative
which extend this stem with -v to form the aorist, e.g. pi, piva, pir.
In all verbs of Conjugation III, Class I, the verbs fle and ngre in Class II, and verbs in all classes of
Conjugation III with stems in -e- and -ie- the stem vowel becomes -i- in the second person plural, and
therefore also in all forms of the imperfect and all simple forms of the medio-passive.
Irregular verbs: There are several totally irregular verbs, as well as many that fit one of the above
basic patterns but display irregularities somewhere in the pattern. Verbs which are totally irregular will
be labeled 'Irr.' Verbs which fit a basic pattern, but have irregularities in one or more forms, will be
labeled with the basic type followed by 'Irr.' These are best learned separately by rote.

Back to Index

Back to Index
Index to Verbs by Conjugation Pattern
Verb

Class

Pattern

Meaning

absten[o]-j
abuz[o]-j
adhur[o]-j
admir[o]-j
adopt[o]-j
adres[o]-j
afr[o]-j
ajros-0
akuz[o]-j
ban[o]-j
baraz[o]-j
bashk[o]-j
bastis-0
bek[o]-j
bezdis-0
bised[o]-j
bitis-0
bl[ua]-j
bot[o]-j
brohori{t/s}-0
br[e]dh-0
bu[as]-0
a-j
cakt[o]-j
al[o]-j
armatos-0
el-0
lodh-0
m[o]-j
copet[o]-j
orodi{t/s}-0
udi{t/s}-0
[je]rr-0
[o]-j
dall[o]-j
dashur[o]-j
dfr[e]-j
dft[e]-j
dgj[o]-j
dmt[o]-j
dend-0
dn[o]-j

I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
II-I
I-I-1a
II-I
I-I-1b
I-I-1a
II-I-1
II-II-1a
II-II-2
I-I-2
I-I-1a
I-I-1a
II-I
II-I
II-I
I-I-1a
I-I-1a
II-I-1
II-I-1
II-II-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a

(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like hap)
(like shkruaj)
(like liroj)
(like godit)
(like mbledh)
(like brtas)
(like laj)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like hap)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like godit)
(like godit)
(like bjerr)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like kthej)
(like kthej)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)

abstain
abuse
adore
admire
adopt
address
approach
air
accuse
reside
compare
unite
raid
bless
bother
talk
complete
blow
publish
applaud
roam
roar
split
determine
limp
disarm
open; bloom
refresh
value
tear
corrupt
surprise
tear
send
distinguish
love
enjoy
show
listen; hear
harm
compress
punish

Back to Index
deprt[o]-j
depozit[o]-j
derdh-0
drg[o]-j
drsi-j
dshir[o]-j
dshm[o]-j
dshpr[o]-j
detyr[o]-j
dhemb-0
dhur[o]-j
diha{t/s}-0
drejt[o]-j
dur[o]-j
eduk[o]-j
eksport[o]-j
ekspoz[o]-j
ekzist[o]-j
mbls[o]-j
end-0
ndrr[o]-j
fabrik[o]-j
fal-0
falnder[o]-j
falsifik[o]-j
farkt[o]-j
farmakos-0
fej[o]-j
fej[o]-j
frk[o]-j
fest[o]-j
fik
firm[o]-j
fit[o]-j
fjalos-0
flak-0
form[o]-j
friks[o]-j
fry-j
frymz[o]-j
fsha-j
ft[o]-j
f[ye]-j
gab[o]-j
gajas-0
gati{t/s}-0

I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
I-I-2
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
II-I-1
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
I-I-1a
II-I
II-I
I-I-1a
I-I-1a
I-I-2
I-I-1a
I-I-2
I-I-1a
I-I-1b
I-I-1a
II-I
II-I-1

(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like fshij)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like godit)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like ndyj)
(like liroj)
(like laj)
(like liroj)
(like thyej)
(like liroj)
(like hap)
(like godit)

penetrate
deposit
spill
send
sweat
desire
testify
sadden
charge
hurt
present
breathe
direct
endure
educate
export
exhibit
exist
sweeten
weave
dream
manufacture
excuse
thank
falsify
forge
poison
annoy
betroth
rub
celebrate
switch off
sign
win
converse
throw
form
intimidate
blow
inspire
sigh
invite
err
mistake
tire
prepare

Back to Index
gdhend-0
gllti{t/s}-0
gnj[e]-j
grh[as]-0
grm[o]-j
grvisht-0
gjakos-0
gjezdis-0
gjua-j
gjyk[o]-j
gosti{t/s}-0
grabi{t/s}-0
gri-j
gris-0
gudulis-0
gux[o]-j
habi{t/s}-0
harr[o]-j
has-0
hekuros-0
helm[o]-j
het[o]-j
holl[o]-j
hua-j
humb-0
hut[o]-j
h[e]dh-0
import[o]-j
inatos-0
inkuraj[o]-j
interes[o]-j
interpret[o]-j
kafsh[o]-j
kali{t/s}-0
kallz[o]-j
kap-0
kapi{t/s}-0
kmb[e]-j
knd[o]-j
kpu{t/s}-0
krcn[o]-j
krc[as]-0
krc[e]-j
krk[o]-j
ki-j
kooper[o]-j

II-I
II-I-1
I-I-1a
II-II-2
I-I-1a
II-I
II-I
II-I
I-II-2
I-I-1a
II-I-1
II-I-1
I-I-2
II-I
II-I
I-I-1a
II-I-1
I-I-1a
II-I
II-I
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-II-2
II-I
I-I-1a
II-II-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I-1
I-I-1a
II-I
II-I-1
I-I-1a
I-I-1a
II-I-1
I-I-1a
II-II-2
I-I-1a
I-I-1a
I-I-2
I-I-1a

(like hap)
(like godit)
(like kthej)
(like brtas)
(like liroj)
(like hap)
(like hap)
(like hap)
(like quaj)
(like liroj)
(like godit)
(like godit)
(like fshij)
(like hap)
(like hap)
(like liroj)
(like godit)
(like liroj)
(like hap)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like mbaj)
(like hap)
(like liroj)
(like mbledh)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like godit)
(like liroj)
(like hap)
(like godit)
(like kthej)
(like liroj)
(like godit)
(like liroj)
(like brtas)
(like kthej)
(like liroj)
(like fshij)
(like liroj)

carve
swallow
lie
snore
dig
scratch
make bleed
sightsee
hunt
judge
treat
rob
chop
tear
tickle
dare
surprise
forget
bump into
iron
poison
inquire
make thin
loan
lose
stun
throw
import
anger
encourage
interest
interpret
bite
sharpen
report
catch
fatigue
change
sing
break
threaten
jump
dance
look for
prune
cooperate

Back to Index
kopj[o]-j
kosi{t/s}-0
krahas[o]-j
krasi{t/s}-0
kremt[o]-j
krij[o]-j
kr[e]h-0
kr[ua]-j
kr[ye]-j
kujt[o]-j
kullo{t/s}-0
kull[o]-j
kundrsht[o]-j
kupt[o]-j
kurs[e]-j
kusht[o]-j
kuvend[o]-j
lag-0
lajmr[o]-j
lakm[o]-j
larg[o]-j
lavdr[o]-j
lebeti{t/s}-0
ledhat[o]-j
lej[o]-j
lr[o]-j
lsh[o]-j
lvd[o]-j
lvd[o]-j
lviz-0
lex[o]-j
lind-0
lir[o]-j
llangos-0
llast[o]-j
llemoti{t/s}-0
llufi{t/s}-0
lodh-0
lot[o]-j
lua-j
luft[o]-j
lulz[o]-j
lundr[o]-j
lyp-0
l[ye]-j
madhs[o]-j

I-I-1a
II-I-1
I-I-1a
II-I-1
I-I-1a
I-I-1a
II-II-1
I-I-1b
I-I-1b
I-I-1a
II-I-1
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I-1
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
II-I
I-I-1a
II-I
I-I-1a
II-I-1
II-I-1
II-I
I-I-1a
I-II-2
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1b
I-I-1a

(like liroj)
(like godit)
(like liroj)
(like godit)
(like liroj)
(like liroj)
(like fsheh)
(like shkruaj)
(like thyej)
(like liroj)
(like godit)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like kthej)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like godit)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like godit)
(like godit)
(like hap)
(like liroj)
(like quaj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like thyej)
(like liroj)

copy
mow
compare
prune; purge
celebrate
create
comb
scratch
accomplish
remember
graze
strain
protest
understand
save
dedicate
speak
water
announce
crave
remove
praise
horrify
caress
permit
plow
rent out
praise
praise
move
read
born (be born)
free
soil
spoil
blabber
devour
fatigue
weep
play
fight
blossom
navigate
ask
paint
enlarge

Back to Index
mahni{t/s}-0
mallngj[e]-j
mallk[o]-j
mardh-0
mart[o]-j
mart[o]-j
mashtr[o]-j
mballos-0
mbar[o]-j
mbath-0
mbrth[e]-j
mbshtjell-0
mburr-0
mbush-0
mbyll-0
mb[je]ll-0
mkat[o]-j
mend[o]-j
mnjan[o]-j
merakos-0
mrdhi-j
mrg[o]-j
merit[o]-j
mrmri{t/s}-0
mrzi{t/s}-0
ms[o]-j
mirat[o]-j
mjaft[o]-j
moh[o]-j
mund-0
mung[o]-j
mx[i]-j
m[je]l-0
nda-j
ndal[o]-j
ndrr[o]-j
nder[o]-j
nder[o]-j
ndshk[o]-j
ndihm[o]-j
ndik[o]-j
nd[je]k-0
ndodh-0
ndreq-0
ndri{t/s}-0
ndrysh[o]-j

II-I-1
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
II-I
I-I-1a
II-II-1a
II-I
II-I
II-I
II-II-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-2
I-I-1a
I-I-1a
II-I-1
II-I-1
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
I-I-2
II-II-1a
I-I-2
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-II-1a
II-I
II-I
II-I-1
I-I-1a

(like godit)
(like kthej)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like hap)
(like kthej)
(like sjell)
(like hap)
(like hap)
(like hap)
(like sjell)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like fshij)
(like liroj)
(like liroj)
(like godit)
(like godit)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like fshij)
(like sjell)
(like laj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like pjek)
(like hap)
(like hap)
(like godit)
(like liroj)

astonish
move
curse
feel cold
marry off
marry off
deceive
mend
finish
wear
button
wind; collect
praise
fill
close
sow
sin
think
remove
worry
chill
banish
merit
murmur
bore
learn; teach
approve
suffice
deny; reject
can
lack
blacken
milk
divide
stop; prohibit
change
honor
honor
punish
help
influence
follow
happen
arrange
shine
change

Back to Index
nd[i]e-j
nd[je]ll-0
ngacm[o]-j
ngark[o]-j
ngec-0
ngja-j
ngjat-0
ngji{t/s}-0
ngordh-0
ngreh-0
ngri-j
ngroh-0
ngrys-0
ngu{t/s}-0
ngul-0
nguros-0
ngurr-0
ngushll[o]-j
ng[as]-0
nis-0
njoft[o]-j
njollos-0
njom-0
not[o]-j
nuha{t/s}-0
numr[o]-j
nx-0
nxi{t/s}-0
nxit[o]-j
nx[je]rr-0
ofsha[j]okup[o]-j
organiz[o]-j
padit-0
pag[ua]-j
pajis-0
pajt[o]-j
paks[o]-j
palos-0
paso[o]-j
pastr[o]-j
plq[e]-j
peng[o]-j
prball[o]-j
prbuz-0
prb[e]-j

Irr.
II-II-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-2
II-I
II-I-1
II-I
II-I
I-I-2
II-I
II-I
II-I-1
II-I
II-I
II-I
I-I-1a
II-II-2
II-I
I-I-1a
II-I
II-I
I-I-1a
II-I-1
I-I-1a
III-C
II-I-1
I-I-1a
II-II-1a
I-I-2
I-I-1a
I-I-1a
II-I-1
I-I-1b
II-I-1
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a

(like ziej)
(like sjell)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like aj)
(like hap)
(like godit)
(like hap)
(like hap)
(like fshij)
(like hap)
(like hap)
(like fut)
(like hap)
(like hap)
(like hap)
(like liroj)
(like vras)
(like hap)
(like liroj)
(like hap)
(like hap)
(like liroj)
(like godit)
(like liroj)
(like z)
(like godit)
(like liroj)
(like bjerr)
(like aj)
(like liroj)
(like liroj)
(like godit)
(like shkruaj)
(like godit)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like kthej)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like kthej)

feel
call; attract
bother
load
get stuck
resemble
lengthen
climb; connect
die (animals)
wind
freeze
heat
darken
hurry
insert
petrify
arrest
comfort
touch; push;
begin
announce
stain
wetten
swim
sniff
count
learn
urge
hurry
take out
groan
occupy
organize
accuse
pay
equip
subscribe
diminish
fold
follow
clean
appeal to
obstruct
confront
despise
compose

Back to Index
prc[je]ll-0
prdor-0
prfshi-[j]
prgati{t/s}-0
prgj[o]-j
prhap-0
prjasht[o]-j
prjets[o]-j
prkrah-0
prkth[e]-j
prkul-0
prk[as]-0
prmbu{t/s}prmend-0
prmirs[o]-j
prm[je]rr-0
prpar[o]-j
prpi-j
prp[je]k-0
prsri{t/s}prshende{t/s}
prtri-j
prt[o]-j
peshk[o]-j
pshpri{t/s}pick[o]-j
piktur[o]-j
pjets[o]-j
plaki{t/s}-0
plagos-0
planifik[o]-j
plas-0
plehr[o]-j
plots[o]-j
porosi{t/s}-0
pran[o]-j
prashi{t/s}prefer[o]-j
premt[o]-j
pri-j
prish-0
proklam[o]-j
prov[o]-j
pushkat[o]-j
pusht[o]-j
push[o]-j

II-II-1a
II-I
I-I-2
II-I-1
I-I-1a
II-I
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
II-I
II-II-2
II-I-1
II-I
I-I-1a
II-II-1a
I-I-1a
I-I-2
II-II-1a
II-I-1
II-I-1
I-I-2
I-I-1a
I-I-1a
II-I-1
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I-1
II-I
I-I-1a
II-I
I-I-1a
I-I-1a
II-I-1
I-I-1a
II-I-1
I-I-1a
I-I-1a
I-I-2
II-I
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a

(like sjell)
(like hap)
(like fshij)
(like godit)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like kthej)
(like hap)
(like brtas)
(like fut)
(like hap)
(like liroj)
(like bjerr)
(like liroj)
(like fshij)
(like pjek)
(like godit)
(like godit)
(like fshij)
(like liroj)
(like liroj)
(like godit)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like godit)
(like hap)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like godit)
(like liroj)
(like godit)
(like liroj)
(like liroj)
(like fshij)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)

accompany
use
include
cook
eavesdrop
circulate; broadcast
expel
perpetuate
support
translate
bend
touch; concern
capsize
remind
improve
urinate
progress
devour
hit
repeat
greet
restore
idle
fish
whisper
sting
paint
divide
rob
wound
plan
burst
fertilize
fulfill
order
accept; admit
rake
prefer
promise
lead
break; destroy
proclaim
test
shoot
occupy
rest

Back to Index
puth-0
pyllz[o]-j
p[je]ll-0
qa-j
qark[o]-j
qelb-0
qll[o]-j
qndis-0
qndr[o]-j
qep-0
qr[o]-j
qesh-0
qort[o]-j
qull-0
qytetr[o]-j
q[es]-0
radhi{t/s}redakt[o]-j
refer[o]-j
regj-0
regjistr[o]-j
rnd[o]-j
rnk[o]-j
respekt[o]-j
rezist[o]-j
rz[o]-j
rrf[e]-j
rregul[o]-j
rrmb[e]-j
rri{t/s}-0
rr[o]-j
rr[ua]-j
rua-j
sha-j
shti{t/s}-0
shi-j
shik[o]-j
shkmb[e]-j
shkri-j
shkurt[o]-j
shk[o]-j
shoqr[o]-j
shpall-0
shpt[o]-j
shpjeg[o]-j
shpres[o]-j

II-I
I-I-1a
II-II-1a
I-I-2
I-I-1a
II-I
I-I-1a
II-I
I-I-1a
II-I
I-I-1a
II-I
I-I-1a
II-I
I-I-1a
II-II-2
II-I-1
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I-1
I-I-1a
I-I-1b
I-II-2
I-I-2
II-I-1
I-I-2
I-I-1a
I-I-1a
I-I-2
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a

(like hap)
(like liroj)
(like sjell)
(like laj)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like pres)
(like godit)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like kthej)
(like liroj)
(like kthej)
(like godit)
(like liroj)
(like shkruaj)
(like quaj)
(like laj)
(like godit)
(like fshij)
(like liroj)
(like kthej)
(like fshij)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)

kiss
forest
give birth
cry
encircle
stink
aim
embroider
halt
sew
peel
laugh
scold
soak
civilize
extract
arrange
edit
report
curse
register
weight down
complain
respect
resist
fell
tell; show
regulate
seize
grow
live
shave
guard
insult
stroll
thresh
see; look
change
melt
shorten
go
accompany
announce
rescue
explain
hope

Back to Index
shq[ua]-j
shtri-j
shtr[o]-j
shtyp-0
sh[ua]-j
strng[o]-j
tak[o]-j
tall-0
tha-j
thur-0
tiganis-0
trashg[o]-j
traz[o]-j
tredh-0
treg[o]-j
tremb-0
t[je]rr-0
ujdis-0
uji{t/s}-0
ul-0
urdhr[o]-j
ur[o]-j
vrvi{t/s}-0
vizit[o]-j
vl[o]-j
von[o]-j
vua-j
vulos-0
v[je]l-0
v[je]ll-0
v[je]rr-0
zbardh[o]-j
zbavi{t/s}-0
zbl[e]dh-0
zbr[es]-0
zmer[o]-j
zvends[o]-j
zgjidh-0
zgj[e]dh-0
zgj[o]-j

I-I-1b
I-I-2
I-I-1a
II-I
I-I-1b
I-I-1a
I-I-1a
II-I
I-I-2
II-I
II-I
I-I-1a
I-I-1a
II-II-1a
I-I-1a
II-I
II-II-1a
II-I
II-I-1
II-I
I-I-1a
I-I-1a
II-I-1
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-II-2
II-I
II-II-1a
II-II-1a
II-II-1a
I-I-1a
II-I-1
II-II-1a
II-II-2
I-I-1a
I-I-1a
II-I
II-II-1a
I-I-1a

(like shkruaj)
(like fshij)
(like liroj)
(like hap)
(like shkruaj)
(like liroj)
(like liroj)
(like hap)
(like laj)
(like hap)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like mbledh)
(like liroj)
(like hap)
(like bjerr)
(like hap)
(like godit)
(like hap)
(like liroj)
(like liroj)
(like godit)
(like liroj)
(like liroj)
(like liroj)
(like quaj)
(like hap)
(like sjell)
(like sjell)
(like bjerr)
(like liroj)
(like godit)
(like mbledh)
(like pres 2)
(like liroj)
(like liroj)
(like haplike hap)
(like mbledh)
(like liroj)

distinguish
stretch
lay
press; oppress
extinguish
force
meet
tease
dry
fence in
fry
inherit
mix
castrate
show
frighten
spin
arrange
water
lower
command
wish
throw
visit
boil
delay
suffer
seal
harvest
vomit
hang
whiten
entertain
unfold
descend
anger
replace
untie
choose
wake

Back to Index
Albanian-English Verb Glossary
abstenoj
abuzoj
adhuroj
admiroj
adoptoj
adresoj
afroj
ajros
akuzoj
banoj
barazoj
bashkoj
bastis
bekoj
bezdis
bisedoj
bitis
bluaj
botoj
brohorit
bredh
buas
aj
caktoj
aloj
armatos
el
lodh
moj
copetoj
orodit
udit
jerr
oj
dashuroj
dfrej
dftej
dgjoj
dmtoj
dend
dnoj
deprtoj
depozitoj

abstain
abuse
adore
admire
adopt
address
approach
air
accuse
reside
compare
unite
raid
bless
bother
talk
complete
blow
publish
applaud
roam
roar
split
determine
limp
disarm
open
refresh
value
tear
corrupt
surprise
tear
send
love
enjoy
show
listen
harm
compress
punish
penetrate
deposit

derdh
drgoj
drsij
dshiroj
dshmoj
dshproj
detyroj
dhemb
dhuroj
dihat
drejtoj
duroj
edukoj
eksportoj
ekspozoj
ekzistoj
mblsoj
end
ndrroj
fabrikoj
fal
falnderoj
falsifikoj
farktoj
farmakos
fejoj
fejoj
frkoj
festoj
fik
firmoj
fitoj
fjalos
flak
formoj
friksoj
fryj
frymzoj
fshaj
ftoj
fyej
gaboj
gajas

spill
send
sweat
desire
testify
sadden
charge
hurt
present
breathe
direct
endure
educate
export
exhibit
exist
sweeten
weave
dream
produce
excuse
thank
falsify
forge
poison
annoy
betroth
rub
celebrate
switch off
sign
win
converse
throw
form
intimidate
blow
inspire
sigh
invite
err
mistake
tire

Back to Index
gatit
gdhend
glltit
gnjej
grhas
grmoj
grvisht
gjakos
gjezdis
gjuaj
gjykoj
gostit
grabit
grij
gris
gudulis
guxoj
habit
harroj
has
hekuros
helmoj
hetoj
holloj
huaj
humb
hutoj
hedh
importoj
inatos
inkurajoj
interesoj
interpretoj
kafshoj
kalit
kallzoj
kap
kapit
kmbej
kndoj
kput
krcnoj
krcas
krcej
krkoj

prepare
carve
swallow
lie
snore
dig
scratch
make
bleed
sightsee
hunt
judge
treat
rob
chop
tear
tickle
dare
surprise
forget
bump into
iron
poison
inquire
make thin
loan
lose
stun
throw
import
anger
encourage
interest
interpret
bite
sharpen
report
catch
fatigue
change
sing
break
threaten
jump
dance
look for

kij
kooperoj
kopjoj
kosit
krahasoj
krasit
kremtoj
krijoj
kreh
kruaj
kryej
kujtoj
kullot
kulloj
kundrshtoj
kuptoj
kursej
kushtoj
kuvendoj
lag
lajmroj
lakmoj
largoj
lavdroj
lebetit
ledhatoj
lejoj
lroj
lshoj
lvdoj
lviz
lexoj
lind
liroj
llangos
llastoj
llemotit
llufit
lodh
lotoj
luftoj
lulzoj
lundroj
lyp
luaj
lyej

prune
cooperate
copy
mow
compare
prune
celebrate
create
comb
scratch
accomplish
remember
graze
strain
protest
understand
save
dedicate
speak
water
announce
crave
remove
praise
horrify
caress
permit
plow
rent out
praise
move
read
be born
free
soil
spoil
blabber
devour
fatigue
weep
fight
blossom
navigate
ask
play
paint

Back to Index
madhsoj
mahnit
mallngjej
mallkoj
mardh
martoj
martoj
mashtroj
mballos
mbaroj
mbath
mbrthej
mbshtjell
mburr
mbush
mbyll
mbjell
mkatoj
mendoj
mnjanoj
merakos
mrdhij
mrgoj
meritoj
mrmrit
mrzit
msoj
miratoj
mjaftoj
mohoj
mund
mungoj
mxij
mjel
ndaj
ndaloj
ndrroj
nderoj
nderoj
ndshkoj
ndihmoj
ndikoj
ndodh
ndreq
ndrit
ndryshoj

enlarge
astonish
move
curse
feel cold
marry off
marry off
deceive
mend
finish
wear
button
wind
praise
fill
close
sow
sin
think
remove
worry
chill
banish
merit
murmur
bore
learn
approve
suffice
deny
can (be able)
lack
blacken
milk
divide
stop
change
honor
honor
punish
help
influence
happen
arrange
shine
change

ndiej
ndjell
ngacmoj
ngarkoj
ngec
ngjaj
ngjat
ngjit
ngordh
ngreh
ngrij
ngroh
ngrys
ngut
ngurr
ngushlloj
ngas
njoftoj
njollos
njom
notoj
nuhat
numroj
nx
nxit
nxitoj
nxjerr
ofshaj
okupoj
organizoj
padit
paguaj
pajis
pajtoj
paksoj
palos
pasoj
pastroj
plqej
pengoj
prballoj
prbuz
prbej
prcjell
prdor
prfshij

feel
call
bother
load
get stuck
resemble
lengthen
climb
die
wind
freeze
heat
darken
petrify
arrest
comfort
begin
announce
stain
wetten
swim
sniff
count
learn
urge
hurry
take out
groan
occupy
organize
accuse
pay
equip
subscribe
diminish
fold
follow
clean
appeal to
obstruct
confront
despise
compose
accompany
use
include

Back to Index
prgatit
prgjoj
prhap
prjashtoj
prjetsoj
prkrah
prkthej
prkul
prkas
prmbut
prmend
prmirsoj
prmjerr
prparoj
prpij
prpjek
prsrit
prshendet
prtrij
prtoj
peshkoj
pshprit
pickoj
pikturoj
pjetsoj
plakit
plagos
planifikoj
plas
plehroj
plotsoj
redaktoj
referoj
regj
regjistroj
rndoj
rnkoj
respektoj
rezistoj
rzoj
rrfej
rreguloj
rrmbej
rrit
rroj
rruaj

cook
eavesdrop
circulate
expel
perpetuate
support
translate
bend
touch
capsize
remind
improve
urinate
progress
devour
hit
repeat
greet
restore
idle
fish
whisper
sting
paint
divide
rob
wound
plan
burst
fertilize
fulfill
edit
report
curse
register
weight down
complain
respect
resist
fell
tell; show
regulate
seize
grow
live
shave

porosit
pranoj
prashit
preferoj
premtoj
prij
prish
proklamoj
provoj
pushkatoj
pushtoj
pushoj
puth
pyllzoj
pjek
pjell
qaj
qarkoj
qelb
qlloj
qndis
qndroj
qep
qroj
qesh
qortoj
qull
qytetroj
qes
radhit

order
accept
rake
prefer
promise
lead
break destroy
proclaim
test
shoot
occupy
rest
kiss
forest
bake; meet
give birth
cry
encircle
stink
aim
embroider
halt
sew
peel
laugh
scold
soak
civilize
extract
arrange

ruaj
shaj
shtit
shij
shikoj
shkmbej
shkrij
shkurtoj
shkoj
shoqroj
shpall
shptoj
shpjegoj
shpresoj
shtrij

guard
insult
stroll
thresh
see; look
change
melt
shorten
go
accompany
announce
rescue
explain
hope
stretch

Back to Index
shtroj
shtyp
shuaj
strngoj
takoj
tall
thaj
thur
tiganis
trashgoj
trazoj
tredh
tregoj
tremb
tjerr
ujdis
ujit
ul
urdhroj
uroj
vrvit
vizitoj
vloj
vonoj
vuaj
vulos
vjel
vjell
vjerr
zbardhoj
zbavit
zbledh
zbres
zmeroj
zvendsoj
zgjidh
zgjedh
zgjoj

lay
press
extinguish
force
meet
tease
dry
fence in
fry
inherit
mix
castrate
show
frighten
spin
arrange
water
lower
command
wish
throw
visit
boil
delay
suffer
seal
harvest
vomit
hang
whiten
entertain
unfold
descend
anger
replace
untie
choose
wake
English-Albanian Verb Glossary

abstain
abuse
accept
accompany
accompany

abstenoj
abuzoj
pranoj
prcjell
shoqroj

accomplish
accuse
accuse
address
admire

kryej
akuzoj
padit
adresoj
admiroj

Back to Index
adopt
adore
aim
air
anger
anger
announce
announce
announce
annoy
appeal to
applaud
approach
approve
arrange
arrange
arrange
arrest
ask
astonish
bake; meet
banish
be born
begin
bend
betroth
bite
blabber
blacken
bless
blossom
blow
blow
boil
bore
bother
complain
complete
compose
compress
confront
converse
cook
cooperate
copy
corrupt

adoptoj
adhuroj
qlloj
ajros
inatos
zmeroj
shpall
lajmroj
njoftoj
fejoj
plqej
brohorit
afroj
miratoj
ndreq
ujdis
radhit
ngurr
lyp
mahnit
pjek
mrgoj
lind
ngas
prkul
fejoj
kafshoj
llemotit
mxij
bekoj
lulzoj
bluaj
fryj
vloj
mrzit
ngacmoj
rnkoj
bitis
prbej
dend
prballoj
fjalos
prgatit
kooperoj
kopjoj
orodit

bother
break
break destroy
breathe
approach
bump into
burst
button
call
can
capsize
caress
carve
castrate
catch
celebrate
celebrate
change
change
change
change
charge
chill
choose
chop
circulate
civilize
clean
climb
close
comb
comfort
command
compare
compare

bezdis
kput
prish
dihat
afroj
has
plas
mbrthej
ndjell
mund
prmbut
ledhatoj
gdhend
tredh
kap
kremtoj
festoj
kmbej
shkmbej
ndryshoj
ndrroj
detyroj
mrdhij
zgjedh
grij
prhap
qytetroj
pastroj
ngjit
mbyll
kreh
ngushlloj
urdhroj
barazoj
krahasoj

count
crave
create
cry
curse
curse
dance
dare
darken
deceive

numroj
lakmoj
krijoj
qaj
regj
mallkoj
krcej
guxoj
ngrys
mashtroj

Back to Index
dedicate
delay
deny
deposit
descend
desire
despise
determine
devour
devour
die
dig
diminish
direct
disarm
divide
divide
dream
dry
eavesdrop
edit
educate
embroider
encircle
encourage
endure
enjoy
enlarge
entertain
equip
err
excuse
exhibit
exist
expel
explain
export
extinguish
extract
falsify
fatigue
fatigue
feel
feel cold
fell
fence in

kushtoj
vonoj
mohoj
depozitoj
zbres
dshiroj
prbuz
caktoj
llufit
prpij
ngordh
grmoj
paksoj
drejtoj
armatos
ndaj
pjetsoj
ndrroj
thaj
prgjoj
redaktoj
edukoj
qndis
qarkoj
inkurajoj
duroj
dfrej
madhsoj
zbavit
pajis
fyej
fal
ekspozoj
ekzistoj
prjashtoj
shpjegoj
eksportoj
shuaj
qes
falsifikoj
lodh
kapit
ndiej
mardh
rzoj
thur

fertilize
fight
fill
finish
fish
fold
follow
force
forest
forge
forget
form
free
freeze
frighten
fry
fulfill
get stuck
give birth
graze
greet
groan
grow
guard
halt
hang
happen
harm
harvest
heat
help
hit
honor
honor
hope
horrify
hunt
hurry
hurt
idle
import
improve
include
influence
inherit
inquire

plehroj
luftoj
mbush
mbaroj
peshkoj
palos
pasooj
strngoj
pyllzoj
farktoj
harroj
formoj
liroj
ngrij
tremb
tiganis
plotsoj
ngec
pjellgo
kullot
prshendet
ofshaj
rrit
ruaj
qndroj
vjerr
ndodh
dmtoj
vjel
ngroh
ndihmoj
prpjek
nderoj
nderoj
shpresoj
lebetit
gjuaj
nxitoj
dhemb
prtoj
importoj
prmirsoj
prfshij
ndikoj
trashgoj
hetoj

Back to Index
inspire
insult
interest
interpret
intimidate
invite
iron
judge
jump
kiss
lack
laugh
lay
lead
learn
learn
lengthen
lie
limp
listen
live
load
loan
look for
lose
love
lower
make bleed
petrify
plan
play
plow
poison
poison
praise
praise
praise
praise
prefer
prepare
present
press
proclaim
produce
progress
promise

frymzoj
shaj
interesoj
interpretoj
friksoj
ftoj
hekuros
gjykoj
krcas
puth
mungoj
qesh
shtroj
prij
msoj
nx
ngjat
gnjej
aloj
dgjoj
rroj
ngarkoj
huaj
krkoj
humb
dashuroj
ul
gjakos
ngut
planifikoj
luaj
lroj
farmakos
helmoj
lavdroj
lvdoj
mburr
lvdoj
preferoj
gatit
dhuroj
shtyp
proklamoj
fabrikoj
prparoj
premtoj

make thin
marry off
marry off
meet
melt
mend
merit
milk
mistake
mix
move
move
mow
murmur
navigate
obstruct
occupy
occupy
open
order
organize
paint
paint
pay
peel
penetrate
permit
perpetuate
protest
prune
prune
publish
punish
punish
raid
rake
read
refresh
register
regulate
remember
remind
remove
remove
rent out
repeat

holloj
martoj
martoj
takoj
shkrij
mballos
meritoj
mjel
gaboj
trazoj
mallngjej
lviz
kosit
mrmrit
lundroj
pengoj
okupoj
pushtoj
el
porosit
organizoj
pikturoj
lyej
paguaj
qroj
deprtoj
lejoj
prjetsoj
kundrshtoj
krasit
kij
botoj
ndshkoj
dnoj
bastis
prashit
lexoj
lodh
regjistroj
rreguloj
kujtoj
prmend
largoj
mnjanoj
lshoj
prsrit

Back to Index
replace
report
report
rescue
resemble
reside
resist
respect
rest
restore
roam
roar
rob
rob
rub
sadden
save
scold
scratch
scratch
seal
see; look
seize
send
send
stink
stop
strain
stretch
stroll
stun
subscribe
suffer
suffice
support
surprise
surprise
swallow
sweat
sweeten
swim
switch off
take out
talk
tear
tear

zvendsoj
referoj
kallzoj
shptoj
ngjaj
banoj
rezistoj
respektoj
pushoj
prtrij
bredh
buas
grabit
plakit
frkoj
dshproj
kursej
qortoj
grvisht
kruaj
vulos
shikoj
rrmbej
oj
drgoj
qelb
ndaloj
kulloj
shtrij
shtit
hutoj
pajtoj
vuaj
mjaftoj
prkrah
ud
habit
glltit
drsij
mblsoj
notoj
fik
nxjerr
bisedoj
gris
jerr

sew
sharpen
shave
shine
shoot
shorten
show
show
sigh
sightsee
sign
sin
sing
sniff
snore
soak
soil
sow
speak
spill
spin
split
spoil
stain
sting
tear
tease
tell; show
test
testify
thank
think
threaten
thresh
throw
throw
throw
tickle
tire
touch
translate
treat
understand
unfold
unite
untie

qep
kalit
rruaj
ndrit
pushkatoj
shkurtoj
dftej
tregoj
fshaj
gjezdis
firmoj
mkatoj
kndoj
nuhat
grhas
qull
llangos
mbjell
kuvendoj
derdh
tjerr
aj
llastoj
njollos
pickoj
copetoj
tall
rrfej
provoj
dshmoj
falnderoj
mendoj
krcnoj
shij
flak
hedh
vrvit
gudulis
gajas
prkas
prkthej
gostit
kuptoj
zbledh
bashkoj
zgjidh

Back to Index
urge
urinate
use
value
visit
vomit
wake
water
water
wear
weave
weep
weight down
wetten
whisper
whiten
win
wind
wind
wish
worry
wound

nxit
prmjerr
prdor
moj
vizitoj
vjell
zgjoj
ujit
lag
mbath
end
lotoj
rndoj
njom
pshprit
zbardhoj
fitoj
mbshtjell
ngreh
uroj
merakos
plagos
Index to Verbs by Conjugation Type

Class

Verb

Meaning

I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a

absten[o]-j
abuz[o]-j
adhur[o]-j
admir[o]-j
adopt[o]-j
adres[o]-j
afro[o]-j
afr[o]-j
akuz[o]-j
ban[o]-j
baraz[o]-j
bashk[o]-j
bek[o]-j
bised[o]-j
bot[o]-j
cakt[o]-j
al[o]-j
m[o]-j
copet[o]-j

abstain
abuse
adore
admire
adopt
address
offer
bring near
accuse
reside
compare
unite
bless
talk
publish
determine
limp
value
tear

Back to Index
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a

[o]-j
dall[o]-j
dashur[o]-j
dfr[e]-j
dft[e]-j
dgj[o]-j
dmt[o]-j
dn[o]-j
deprt[o]-j
depozit[o]-j
drg[o]-j
dshir[o]-j
dshm[o]-j
dshpr[o]-j
detyr[o]-j
dhur[o]-j
drejt[o]-j
dur[o]-j
eduk[o]-j
eksport[o]-j
ekspoz[o]-j
ekzist[o]-j
mbls[o]-j
ndrr[o]-j
fabrik[o]-j
falnder[o]-j
falsifik[o]-j
farkt[o]-j
fej[o]-j
fej[o]-j
frk[o]-j
fest[o]-j
firm[o]-j
fit[o]-j
form[o]-j
friks[o]-j
frymz[o]-j
ft[o]-j
gab[o]-j
gnj[e]-j
grm[o]-j
gjyk[o]-j
gux[o]-j
harr[o]-j
helm[o]-j
het[o]-j

send
distinguish
love
enjoy
show
listen; hear
harm
punish
penetrate
deposit
send
desire
testify
sadden
charge
present
direct
endure
educate
export
exhibit
exist
sweeten
dream
manufacture
thank
falsify
forge
annoy
betroth
rub
celebrate
sign
win
form
intimidate
inspire
invite
mistake
lie
dig
judge
dare
forget
poison
inquire

Back to Index
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a

holl[o]-j
hut[o]-j
import[o]-j
inkuraj[o]-j
interes[o]-j
interpret[o]-j
kafsh[o]-j
kallz[o]-j
kmb[e]-j
knd[o]-j
krcn[o]-j
krc[e]-j
krk[o]-j
kooper[o]-j
kopj[o]-j
krahas[o]-j
kremt[o]-j
krij[o]-j
kujt[o]-j
kull[o]-j
kundrsht[o]-j
kupt[o]-j
kurs[e]-j
kusht[o]-j
kuvend[o]-j
lajmr[o]-j
lakm[o]-j
larg[o]-j
lavdr[o]-j
ledhat[o]-j
lej[o]-j
lr[o]-j
lsh[o]-j
lvd[o]-j
lvd[o]-j
lex[o]-j
lir[o]-j
llast[o]-j
lot[o]-j
luft[o]-j
lulz[o]-j
lundr[o]-j
madhs[o]-j
mallngj[e]-j
mallk[o]-j
mart[o]-j

make thin
stun
import
encourage
interest
interpret
bite
report
change
sing
threaten
dance
look for
cooperate
copy
compare
celebrate
create
remember
strain
protest
understand
save
dedicate
speak
announce
crave
remove
praise
caress
permit
plow
rent out
praise
praise
read
free
spoil
weep
fight
blossom
navigate
enlarge
move
curse
marry off

Back to Index
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a

mart[o]-j
mashtr[o]-j
mbar[o]-j
mbrth[e]-j
mkat[o]-j
mend[o]-j
mnjan[o]-j
mrg[o]-j
merit[o]-j
ms[o]-j
mirat[o]-j
mjaft[o]-j
moh[o]-j
mung[o]-j
ndal[o]-j
ndrr[o]-j
nder[o]-j
nder[o]-j
ndshk[o]-j
ndihm[o]-j
ndik[o]-j
ndrysh[o]-j
ngacm[o]-j
ngark[o]-j
ngushll[o]-j
njoft[o]-j
not[o]-j
numr[o]-j
nxit[o]-j
okup[o]-j
organiz[o]-j
pajt[o]-j
paks[o]-j
paso[o]-j
pastr[o]-j
plq[e]-j
peng[o]-j
prball[o]-j
prb[e]-j
prgj[o]-j
prjasht[o]-j
prjets[o]-j
prkth[e]-j
prmirs[o]-j
prpar[o]-j
prt[o]-j

marry off
deceive
finish
button
sin
think
remove
banish
merit
learn; teach
approve
suffice
deny; reject
lack
stop; prohibit
change
honor
honor
punish
help
influence
change
bother
load
comfort
announce
swim
count
hurry
occupy
organize
subscribe
diminish
follow
clean
appeal to
obstruct
confront
compose
eavesdrop
expel
perpetuate
translate
improve
progress
idle

Back to Index
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a

peshk[o]-j
pick[o]-j
piktur[o]-j
pjets[o]-j
planifik[o]-j
plehr[o]-j
plots[o]-j
pran[o]-j
prefer[o]-j
premt[o]-j
proklam[o]-j
prov[o]-j
pushkat[o]-j
pusht[o]-j
push[o]-j
pyllz[o]-j
qark[o]-j
qll[o]-j
qndr[o]-j
qr[o]-j
qort[o]-j
qytetr[o]-j
redakt[o]-j
refer[o]-j
regjistr[o]-j
rnd[o]-j
rnk[o]-j
respekt[o]-j
rezist[o]-j
rz[o]-j
rrf[e]-j
rregul[o]-j
rrmb[e]-j
rr[o]-j
shik[o]-j
shkmb[e]-j
shkurt[o]-j
shk[o]-j
shoqr[o]-j
shpt[o]-j
shpjeg[o]-j
shpres[o]-j
shtr[o]-j
strng[o]-j
tak[o]-j
trashg[o]-j

fish
sting
paint
divide
plan
fertilize
fulfill
accept; admit
prefer
promise
proclaim
test
shoot
occupy
rest
forest
encircle
aim
halt
peel
scold
civilize
edit
report
register
weight down
complain
respect
resist
fell
tell; show
regulate
seize
live
see; look
change
shorten
go
accompany
rescue
explain
hope
lay
force
meet
inherit

Back to Index
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1a
I-I-1b
I-I-1b
I-I-1b
I-I-1b
I-I-1b
I-I-1b
I-I-1b
I-I-1b
I-I-1b
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-I-2
I-II-2
I-II-2
I-II-2
I-II-2

traz[o]-j
treg[o]-j
urdhr[o]-j
ur[o]-j
vizit[o]-j
vl[o]-j
von[o]-j
zbardh[o]-j
zmer[o]-j
zvends[o]-j
zgj[o]-j
bl[ua]-j
f[ye]-j
kr[ua]-j
kr[ye]-j
l[ye]-j
pag[ua]-j
rr[ua]-j
shq[ua]-j
sh[ua]-j
a-j
drsi-j
fry-j
fsha-j
gri-j
ki-j
mrdhi-j
mx[i]-j
nda-j
ngja-j
ngri-j
ofsha[j]prfshi-[j]
prpi-j
prtri-j
pri-j
qa-j
sha-j
shi-j
shkri-j
shtri-j
tha-j
gjua-j
hua-j
lua-j
rua-j

mix
show
command
wish
visit
boil
delay
whiten
anger
replace
wake
blow
err
scratch
accomplish
paint
pay
shave
distinguish
extinguish
split
sweat
blow
sigh
chop
prune
chill
blacken
divide
resemble
freeze
groan
include
devour
restore
lead
cry
insult
thresh
melt
stretch
dry
hunt
loan
play
guard

Back to Index
I-II-2
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I

vua-j
ajros-0
bastis-0
bezdis-0
bitis-0
brohori{t/s}-0
armatos-0
el-0
lodh-0
orodi{t/s}-0
udi{t/s}-0
dend-0
derdh-0
dhemb-0
diha{t/s}-0
end-0
fal-0
farmakos-0
fik
fjalos-0
flak-0
gajas-0
gati{t/s}-0
gdhend-0
gllti{t/s}-0
grvisht-0
gjakos-0
gjezdis-0
gosti{t/s}-0
grabi{t/s}-0
gris-0
gudulis-0
habi{t/s}-0
has-0
hekuros-0
humb-0
inatos-0
kali{t/s}-0
kap-0
kapi{t/s}-0
kpu{t/s}-0
kosi{t/s}-0
krasi{t/s}-0
kr[e]h-0
kullo{t/s}-0
lag-0

suffer
air
raid
bother
complete
applaud
disarm
open; bloom
refresh
corrupt
surprise
compress
spill
hurt
breathe
weave
excuse
poison
switch off
converse
throw
tire
prepare
carve
swallow
scratch
make bleed
sightsee
treat
rob
tear
tickle
surprise
bump into
iron
lose
anger
sharpen
catch
fatigue
break
mow
prune; purge
comb
graze
water

Back to Index
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I

lebeti{t/s}-0
lviz-0
lind-0
llangos-0
llemoti{t/s}-0
llufi{t/s}-0
lodh-0
lyp-0
mahni{t/s}-0
mardh-0
mballos-0
mbath-0
mburr-0
mbush-0
mbyll-0
merakos-0
mrmri{t/s}-0
mrzi{t/s}-0
mund-0
ndodh-0
ndreq-0
ndri{t/s}-0
ngec-0
ngjat-0
ngji{t/s}-0
ngordh-0
ngreh-0
ngroh-0
ngrys-0
ngu{t/s}-0
ngul-0
nguros-0
ngurr-0
nis-0
njollos-0
njom-0
nuha{t/s}-0
nxi{t/s}-0
padit-0
pajis-0
palos-0
prbuz-0
prdor-0
prgati{t/s}-0
prhap-0
prkrah-0

horrify
move
born (be born)
soil
blabber
devour
fatigue
ask
astonish
feel cold
mend
wear
praise
fill
close
worry
murmur
bore
can
happen
arrange
shine
get stuck
lengthen
climb; connect
die (animals)
wind
heat
darken
hurry
insert
petrify
arrest
begin
stain
wetten
sniff
urge
accuse
equip
fold
despise
use
cook
circulate; broadcast
support

Back to Index
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-I
II-II-1
II-II-1a
II-II-1a
II-II-1a
II-II-1a
II-II-1a
II-II-1a
II-II-1a
II-II-1a
II-II-1a
II-II-1a

prkul-0
prmbu{t/s}prmend-0
prsri{t/s}prshende{t/s}
pshpri{t/s}plaki{t/s}-0
plagos-0
plas-0
porosi{t/s}-0
prashi{t/s}prish-0
puth-0
qelb-0
qndis-0
qep-0
qesh-0
qull-0
radhi{t/s}-0
regj-0
rri{t/s}-0
shti{t/s}-0
shpall-0
shtyp-0
tall-0
thur-0
tiganis-0
tremb-0
ujdis-0
uji{t/s}-0
ul-0
vrvi{t/s}-0
vulos-0
zbavi{t/s}-0
zgjidh-0
kr[e]h-0
br[e]dh-0
[je]rr-0
h[e]dh-0
mbshtjell-0
mb[je]ll-0
m[je]l-0
nd[je]ll-0
nx[je]rr-0
prc[je]ll-0
prm[je]rr-0

bend
capsize
remind
repeat
greet
whisper
rob
wound
burst
order
rake
break; destroy
kiss
stink
embroider
sew
laugh
soak
arrange
curse
grow
stroll
announce
press; oppress
tease
fence in
fry
frighten
arrange
water
lower
throw
seal
entertain
untie
comb
roam
tear
throw
wind; collect
sow
milk
call; attract
take out
accompany; see off
urinate

Back to Index
II-II-1a
II-II-1a
II-II-1a
II-II-1a
II-II-1a
II-II-1a
II-II-1a
II-II-1a
II-II-1a
II-II-1a
II-II-2
II-II-2
II-II-2
II-II-2
II-II-2
II-II-2
II-II-2
III-C
Irr.
Irr.
Irr.
Irr.
Irr.
Irr.
Irr.
Irr.
Irr.
Irr.
Irr.
Irr.
Irr.
Irr.
Irr.
Irr.
Irr.

prp[je]k-0
p[je]k-0
p[je]ll-0
tredh-0
t[je]rr-0
v[je]l-0
v[je]ll-0
v[je]rr-0
zbl[e]dh-0
zgj[e]dh-0
bu[as]-0
grh[as]-0
krc[as]-0
ng[as]-0
prk[as]-0
q[es]-0
zbr[es]-0
nx-0
nd[i]e-j
bie
dua
flas
fle
ha
jam
jap
kam
l
pres
rri
shoh
them
vdes
vete
v

hit
bake; meet
give birth
castrate
spin
harvest
vomit
hang
unfold
choose
roar
snore
jump
drive
touch; concern
extract
descend
learn
feel
fall
want
speak
sleep
eat
be
give
have
let
cut
stay
see
say
die
go
put

Back to Index
arrij 'to reach'; arrihem 'catch up; to ripen'

I-II-1 (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: arrij, arrin, arrin, arrijm, arrini,


arrijn

Present: arrihem, arrihesh, arrihet, arrihemi,


arriheni, arrihen

Continuous present: po arrij, po arrin, po


arrin, po arrijm, po arrini, po arrijn

Continuous present: po arrihem, po arrihesh, po


arrihet, po arrihemi, po arriheni, po arrihen

Imperfect: arrija, arrije, arrinte, arrinim,


arrinit, arrinin

Imperfect: arrihesha, arriheshe, arrihej (arrihesh),


arriheshim, arriheshit, arriheshin

Continuous imperfect: po arrija, po arrije, po


arrinte, po arrinim, po arrinit, po arrinin

Continuous imperfect: po arrihesha, po arriheshe,


po arrihej (arrihesh), po arriheshim, po arriheshit,
po arriheshin

Aorist: arrita, arrite, arriti, arritm, arritt,


arritn

Aorist: u arrita, u arrite, u arrit, u arritm, u arritt,


u arritn

Perfect: kam arritur, ke arritur, ka arritur,


kemi arritur, keni arritur, kan arritur

Perfect: jam arritur, je arritur, sht arritur, jemi


arritur, jeni arritur, jan arritur

Past perfect I: kisha arritur, kishe arritur,


kishte arritur, kishim arritur, kishit arritur,
kishin arritur

Past perfect I: isha arritur, ishe arritur, ishte arritur,


ishim arritur, ishit arritur, ishin arritur

Past perfect II: pata arritur, pate arritur,


pat(i) arritur, patm arritur, patt arritur,
patn arritur

Past perfect II: qesh arritur, qe arritur, qe arritur,


qem arritur, qet arritur, qen arritur

Future I: do t arrij, do t arrish, do t arrij,


do t arrijm, do t arrini, do t arrijn

Future I: do t arrihem, do t arrihesh, do t


arrihet, do t arrihemi, do t arriheni, do t arrihen

Future II: kam pr t arritur, ke pr t arritur,


ka pr t arritur, kemi pr t arritur, keni pr
t arritur, kan pr t arritur

Future II: kam pr t'u arritur, ke pr t'u arritur, ka


pr t'u arritur, kemi pr t'u arritur, keni pr t'u
arritur, kan pr t'u arritur

Future perfect I: do t kem arritur, do t kesh


arritur, do t ket arritur, do t kemi arritur,
do t keni arritur, do t ken arritur

Future perfect I: do t jem arritur, do t jesh arritur,


do t jet arritur, do t jemi arritur, do t jeni
arritur, do t jen arritur

Future perfect II: kam pr t pas arritur, ke


pr t pas arritur, ka pr t pas arritur,

Future perfect II: kam pr t qen arritur, ke


pr t qen arritur, ka pr t qen arritur,

Back to Index
kemi pr t pas arritur, keni pr t pas
arritur, kan pr t pas arritur

kemi pr t qen arritur, keni pr t qen


arritur, kan pr t qen arritur
SUBJUNCTIVE

Present: t arrij, t arrish, t arrij, t


arrijm, t arrini, t arrijn

Present: t arrihem, t arrihesh, t arrihet, t


arrihemi, t arriheni, t arrihen

Imperfect: t arrija, t arrije, t arrinte, t


arrinim, t arrinit, t arrinin

Imperfect: t arrihesha, t arriheshe, t arrihej


(arrihesh), t arriheshim, t arriheshit, arriheshin

Perfect: t kem arritur, t kesh arritur, t ket


arritur, t kemi arritur, t keni arritur, t ken
arritur

Perfect: t jem arritur, t jesh arritur, t jet arritur,


t jemi arritur, t jeni arritur, t jen arritur

Past perfect: t kisha arritur, t kishe arritur,


t kishte arritur, t kishim arritur, t kishit
arritur, t kishin arritur

Past perfect: t isha arritur, t ishe arritur, t ishte


arritur, t ishim arritur, t ishit arritur, t ishin
arritur

CONDITIONAL
Present: do t arrija, do t arrije, do t
arrinte, do t arrinim, do t arrinit, do t
arrinin

Present: do t arrihesha, do t arriheshe, do t


arrihej (arrihesh), do t arriheshim, do t arriheshit,
do t arriheshin

Perfect: do t kisha arritur, do t kishe


arritur, do t kishte arritur, do t kishim
arritur, do t kishit arritur, do t kishin
arritur

Perfect: do t isha arritur, do t ishe arritur, do t


ishte arritur, do t ishim arritur, do t ishit arritur,
do t ishin arritur
OPTATIVE

Present: arrifsha, arrifsh, arrift, arrifshim,


arrifshi, arrifshin

Present: u arrifsha, u arrifsh, u arrift, u arrfshim,


u arrifshi, u arrifshin

Perfect: paa arritur, pa arritur, past


arritur, paim arritur, pai arritur, pain
arritur

Perfect: qofsha arritur, qofsh arritur, qoft arritur,


qofshim arritur, qofshi arritur, qofshin arritur
ADMIRATIVE

Present: arrikam, arrike, arrika, arrikemi,


arrikeni, arrikan

Present: u arrikam, u arrike, u arrika, u arrikemi, u


arrikeni, u arrikan

Imperfect: arriksha, arrikshe, arriksh

Imperfect: u arriksha, u arrikshe, u arriksh

Back to Index
(arrikej), arrikshim, arrikshit, arrikshin

(arrikej), u arrikshim, u arrikshit, u arrikshin

Perfect: paskam arritur, paske arritur, paska


arritur, paskemi arritur, paskeni arritur,
paskan arritur

Perfect: qenkam arritur, qenke arritur, qenka


arritur, qenkemi arritur, qenkeni arritur, qenkan
arritur

Past prefect: pasksha arritur, paskshe


arritur, pasksh (paskej) arritur, paskshim
arritur, paskshit arritur, paskshin arritur

Past perfect: qenksha arritur, qenkshe arritur,


qenksh (qenkej) arritur, qenkshim arritur,
qenkshit arritur, qenkshin arritur
IMPERATIVE

arri; arrini

arrihu; arrihuni
INFINITIVE

Present: pr t arritur

Present: pr t'u arritur

Perfect: pr t pas arritur

Perfect: pr t qen arritur


GERUNDIVE

Present: duke arritur

Present: duke u arritur

Perfect: duke pas arritur

Perfect: duke qen arritur

PARTICIPLE
arritur

Back to Index
bj 'to do, to make'; bhem 'to be done, to become'
Active

I-II-3 (trans.)
Medio-Passive

INDICATIVE
Present: bj, bn, bn, bjm, bni, bjn

Present: bhem, bhesh, bhet, bhemi, bheni,


bhen

Continuous present: po bj, po bn, po bn,


po bjm, po bni, po bjn

Continuous present: po bhem, po bhesh, po


bhet, po bhemi, po bheni, po bhen

Imperfect: bja, bje, bnte, bnim, bnit,


bnin

Imperfect: bhesha, bheshe, bhej, bheshim,


bheshit, bheshin

Continuous imperfect: po bja, po bje, po


bnte, po bnim, po bnit, po bnin

Continuous imperfect: po bhesha, po bheshe, po


bhej, po bheshim, po bheshit, po bheshin

Aorist: bra, bre, bri, bm, bt, bn

Aorist: u bra, u bre, u b, u bm, u bt, u bn

Perfect: kam br, ke br, ka br, kemi


br, keni br, kan br

Perfect: jam br, je br, sht br, jemi br,


jeni br, jan br

Past perfect I: kisha br, kishe br, kishte


br, kishim br, kishit br, kishin br

Past perfect I: isha br, ishe br, ishte br,


ishim br, ishit br, ishin br

Past perfect II: pata br, pate br, pat(i)


br, patm br, patt br, patn br

Past perfect II: qesh br, qe br, qe br, qem


br, qet br, qen br

Future I: do t bj, do t bsh, do t bj, do


t bjm, do t bni, do t bjn

Future I: do t bhem, do t bhesh, do t bhet,


do t bhemi, do t bheni, do t bhen

Future II: kam pr t br, ke pr t br, ka


pr t br, kemi pr t br, keni pr t
br, kan pr t br

Future II: kam pr t'u br, ke pr t'u br, ka pr


t'u br, kemi pr t'u br, keni pr t'u br, kan
pr t'u br

Future perfect I: do t kem br, do t kesh


br, do t ket br, do t kemi br, do t
keni br, do t ken br

Future perfect I: do t jem br, do t jesh br, do


t jet br, do t jemi br, do t jeni br, do t
jen br

Future perfect II: kam pr t pas br, ke


pr t pas br, ka pr t pas br, kemi
pr t pas br, keni pr t pas br, kan
pr t pas br

Future perfect II: kam pr t qen br, ke pr t


qen br, ka pr t qen br, kemi pr t qen
br, keni pr t qen br, kan pr t qen br

Back to Index
SUBJUNCTIVE
Present: t bj, t bsh, t bj, t bjm, t
bni, t bjn

Present: t bhem, t bhesh, t bhet, t bhemi,


t bheni, t bhen

Imperfect: t bja, t bje, t bnte, t


bnim, t bnit, t bnin

Imperfect: t bhesha, t bheshe, t bhej, t


bheshim, t bheshit, bheshin

Perfect: t kem br, t kesh br, t ket


br, t kemi br, t keni br, t ken br

Perfect: t jem br, t jesh br, t jet br, t


jemi br, t jeni br, t jen br

Past perfect: t kisha br, t kishe br, t


kishte br, t kishim br, t kishit br, t
kishin br

Past perfect: t isha br, t ishe br, t ishte br,


t ishim br, t ishit br, t ishin br

CONDITIONAL
Present: do t bja, do t bje, do t bnte,
do t bnim, do t bnit, do t bnin

Present: do t bhesha, do t bheshe, do t bhej


(bhesh), do t bheshim, do t bheshit, do t
bheshin

Perfect: do t kisha br, do t kishe br, do


t kishte br, do t kishim br, do t kishit
br, do t kishin br

Perfect: do t isha br, do t ishe br, do t ishte


br, do t ishim br, do t ishit br, do t ishin
br
OPTATIVE

Present: bfsha, bfsh, bft, bfshim,


bfshi, bfshin

Present: u bfsha, u bfsh, u bft, u bfshim, u


bfshi, u bfshin

Perfect: paa br, pa br, past br,


paim br, pai br, pain br

Perfect: qofsha br, qofsh br, qoft br,


qofshim br, qofshi br, qofshin br
ADMIRATIVE

Present: bkam, bke, bka, bkemi, bkeni,


bkan

Present: u bkam, u bke, u bka, u bkemi, u


bkeni, u bkan

Imperfect: bksha, bkshe, bksh (bkej),


bkshim, bkshit, bkshin

Imperfect: u bksha, u bkshe, u bksh (bkej),


u bkshim, u bkshit, u bkshin

Perfect: paskam br, paske br, paska


br, paskemi br, paskeni br, paskan
br

Perfect: qenkam br, qenke br, qenka br,


qenkemi br, qenkeni br, qenkan br

Past prefect: pasksha br, paskshe br,

Past perfect: qenksha br, qenkshe br,

Back to Index
pasksh (paskej) br, paskshim br,
paskshit br, paskshin br

qenksh (qenkej) br, qenkshim br, qenkshit


br, qenkshin br
IMPERATIVE

bj; bni

bhu; bhuni
INFINITIVE

Present: pr t br

Present: pr t'u br

Perfect: pr t pas br

Perfect: pr t qen br
GERUNDIVE

Present: duke br

Present: duke u br

Perfect: duke pas br

Perfect: duke qen br

PARTICIPLE
br

Back to Index
brtas 'to shout'

II-II-2 (intrans.)
INDICATIVE

Present: brtas, brtet, brtet, brtasim, brtitni (brtisni), brtasin


Continuous present: po brtas, po brtet, po brtet, po brtasim, po brtitni, po brtasin
Imperfect: brtitja (brtisja), brtitje (brtisje), brtiste, brtitnim (brtisnim), brtitnit (brtisnit),
brtitnin (brtisnin)
Continuous imperfect: po brtitja (brtisja), po brtitje (brtisje), po brtiste, po brtitnim (brtisnim),
po brtitnit (brtisnit), po brtitnin (brtisnin)
Aorist: brtita, brtite, brtiti, brtitm, brtitt, brtitn
Perfect: kam brtitur, ke brtitur, ka brtitur, kemi brtitur, keni brtitur, kan brtitur
Past perfect I: kisha brtitur, kishe brtitur, kishte brtitur, kishim brtitur, kishit brtitur, kishin brtitur
Past perfect II: pata brtitur, pate brtitur, pat(i) brtitur, patm brtitur, patt brtitur, patn brtitur
Future I: do t brtas, do t brtassh, do t brtas, do t brtasim, do t brtitni, do t brtasin
Future II: kam pr t brtitur, ke pr t brtitur, ka pr t brtitur, kemi pr t brtitur, keni pr t
brtitur, kan pr t brtitur
Future perfect I: do t kem brtitur, do t kesh brtitur, do t ket brtitur, do t kemi brtitur, do t keni
brtitur, do t ken brtitur
Future perfect II: kam pr t pas brtitur, ke pr t pas brtitur, ka pr t pas brtitur, kemi pr t
pas brtitur, keni pr t pas brtitur, kan pr t pas brtitur
SUBJUNCTIVE
Present: t brtas, t brtassh, t brtas, t brtasim, t brtitni, t brtasin
Imperfect: t brtitja (brtisja), t brtitje (brtisje), t brtiste, t brtitnim (brtisnim), t brtitnit
(brtisnit), t brtitnin (brtisnin)
Perfect: t kem brtitur, t kesh brtitur, t ket brtitur, t kemi brtitur, t keni brtitur, t ken brtitur
Past perfect: t kisha brtitur, t kishe brtitur, t kishte brtitur, t kishim brtitur, t kishit brtitur, t
kishin brtitur

Back to Index
CONDITIONAL
Present: do t brtitja (brtisja), do t brtitje (brtisje), do t brtiste, do t brtitnim (brtisnim), do t
brtitnit (brtisnit), do t brtitnin (brtisnin)
Perfect: do t kisha brtitur, do t kishe brtitur, do t kishte brtitur, do t kishim brtitur, do t kishit
brtitur, do t kishin brtitur
OPTATIVE
Present: brtitsha, brtitsh, brtitt, brtitshim, brtitshi, brtitshin
Perfect: paa brtitur, pa brtitur, past brtitur, paim brtitur, pai brtitur, pain brtitur
ADMIRATIVE
Present: brtitkam, brtitke, brtitka, brtitkemi, brtitkeni, brtitkan
Imperfect: brtitksha, brtitkshe, brtitksh, brtitkshim, brtitkshit, brtitkshin
Perfect: paskam brtitur, paske brtitur, paska brtitur, paskemi brtitur, paskeni brtitur, paskan
brtitur
Past prefect: pasksha brtitur, paskshe brtitur, pasksh (paskej) brtitur, paskshim brtitur,
paskshit brtitur, paskshin brtitur
IMPERATIVE
brtit; brtitni (brtisni)
INFINITIVE
Present: pr t brtitur
Perfect: pr t pas brtitur
GERUNDIVE
Present: duke brtitur
Perfect: duke pas brtitur
PARTICIPLE
brtitur
bie 'to fall'

Irr. (intrans.)

Back to Index
INDICATIVE
Present: bie, bie, bie, biem, bini, bien
Continuous present: po bie, po bie, po bie, po biem, po bini, po bien
Imperfect: bija, bije, binte, binim, binit, binin
Continuous imperfect: po bija, po bije, po binte, po binim, po binit, po binin
Aorist: rash, re, ra, ram, rat, ran
Perfect: kam rn, ke rn, ka rn, kemi rn, keni rn, kan rn
Past perfect I: kisha rn, kishe rn, kishte rn, kishim rn, kishit rn, kishin rn
Past perfect II: pata rn, pate rn, pat(i) rn, patm rn, patt rn, patn rn
Future I: do t bie, do t biesh, do t bjer, do t biem, do t bini, do t bien
Future II: kam pr t rn, ke pr t rn, ka pr t rn, kemi pr t rn, keni pr t rn, kan pr t
rn,
Future perfect I: do t kem rn, do t kesh rn, do t ke rn, do t kemi rn, do t keni rn, do t
ken rn
Future perfect II: kam pr t pas rn, ke pr t pas rn, ka pr t pas rn, kemi pr t pas rn,
keni pr t pas rn, kan pr t pas rn
SUBJUNCTIVE
Present: t bie, t biesh, t bjer, t biem, t bini, t bien
Imperfect: t bija, t bije, t binte, t binim, t binit, t binin
Perfect: t kem rn, t kesh rn, t ket rn, t kemi rn, t keni rn, t ken rn
Past perfect: t kisha rn, t kishe rn, t kishte rn, t kishim rn, t kishit rn, t kishin rn
CONDITIONAL
Present: do t bija, do t bije, do t binte, do t binim, do t binit, do t binin
Perfect: do t kisha rn, do t kishe rn, do t kishte rn, do t kishim rn, do t kishit rn, do t
kishin rn

Back to Index
OPTATIVE
Present: rna, rn, rnt, rnim, rni, rnin
Perfect: paa rn, pa rn, past rn, paim rn, pai rn, pain rn
ADMIRATIVE
Present: rnkam, rnke, rnka, rnkemi, rnkeni, rnkan
Imperfect: rnksha, rnkshe, rnksh (rnkej), rnkshim, rnkshit, rnkshin
Perfect: paskam rn, paske rn, paska rn, paskemi rn, paskeni rn, paskan rn
Past perfect: pasksha rn, paskshe rn, pasksh (paskej) rn, paskshim rn, paskshit rn,
paskshin rn
IMPERATIVE
bjer; bini
INFINITIVE
Present: pr t rn
Perfect: pr t pas rn
GERUNDIVE
Present: duke rn
Perfect: duke pas rn
PARTICIPLE
rn

Back to Index
bie 'to bring' Irr. (trans. but no medio-passive)
INDICATIVE
Present: bie, bie, bie, biem, bini, bien
Continuous present: po bie, po bie, po bie, po biem, po bini, po bien
Imperfect: bija, bije, binte, binim, binit, binin
Continuous imperfect: po bija, po bije, po binte, po binim, po binit, po binin
Aorist: prur, prure, pruri, prum, prut, prun
Perfect: kam prur, ke prur, ka prur, kemi prur, keni prur, kan prur
Past perfect I: kisha prur, kishe prur, kishte prur, kishim prur, kishit prur, kishin prur
Past perfect II: pata prur, pate prur, pat(i) prur, patm prur, patt prur, patn prur
Future I: do t bie, do t biesh, do t bjer, do t biem, do t bini, do t bien
Future II: kam pr t prur, ke pr t prur, ka pr t prur, kemi pr t prur, keni pr t prur, kan
pr t prur,
Future perfect I: do t kem prur, do t kesh prur, do t ke prur, do t kemi prur, do t keni prur, do
t ken prur
Future perfect II: kam pr t pas prur, ke pr t pas prur,, ka pr t pas prur,, kemi pr t pas
prur,, keni pr t pas prur,, kan pr t pas prur
SUBJUNCTIVE
Present: t bie, t biesh, t bjer, t biem, t bini, t bien
Imperfect: t bija, t bije, t binte, t binim, t binit, t binin
Perfect: t kem prur, t kesh prur, t ket prur, t kemi prur, t keni prur, t ken prur
Past perfect: t kisha prur, t kishe prur, t kishte prur, t kishim prur, t kishit prur, t kishin
prur
CONDITIONAL
Present: do t bija, do t bije, do t binte, do t binim, do t binit, do t binin

Back to Index
Perfect: do t kisha prur, do t kishe prur, do t kishte prur, do t kishim prur, do t kishit prur, do
t kishin prur
OPTATIVE
Present: prufsha, prufsh, pruft, prufshim, prufshi, prufshin
Perfect: paa prur, pa prur, past prur, paim prur, pai prur, pain prur
ADMIRATIVE
Present: prukam, pruke, pruka, prukemi, prukeni, prukan
Imperfect: pruksha, prukshe, pruksh, prukshim, prukshit, prukshin
Perfect: paskam prur, paske prur, paska prur, paskemi prur, paskeni prur, paskan prur
IMPERATIVE
bjer; bini
INFINITIVE
Present: pr t prur
Perfect: pr t pas prur
GERUNDIVE
Present: duke prur
Perfect: duke pas prur
PARTICIPLE
prur

Back to Index
bjerr 'to lose'; birrem 'to be lost'

II-II-1a (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: bjerr, bjerr, bjerr, bjerrim, birrni,


bjerrin

Present: birrem, birresh, birret, birremi, birreni,


birren

Continuous present: po bjerr, po bjerr, po


bjerr, po bjerrim, po birrni, po bjerrin

Continuous present: po birrem, po birresh, po


birret, po birremi, po birreni, po birren

Imperfect: birrja, birrje, birrte, birrnim,


birrnit, birrnin

Imperfect: birresha, birreshe, birrej (birresh),


birreshim, birreshit, birreshin

Continuous imperfect: po birrja, po birrje,


po birrnte, po birrnim, po birrnit, po birrnin

Continuous imperfect: po birresha, po birreshe, po


birrej (birresh), po birreshim, po birreshit, po
birreshin

Aorist: bora, bore, bori, borm, bort, born

Aorist: u bora, u bore, u buar, u borm, u bort, u


born

Perfect: kam bjerr, ke bjerr, ka bjerr,


kemi bjerr, keni bjerr, kan bjerr

Perfect: jam bjerr, je bjerr, sht bjerr, jemi


bjerr, jeni bjerr, jan bjerr

Past perfect I: kisha bjerr, kishe bjerr,


kishte bjerr, kishim bjerr, kishit bjerr,
kishin bjerr

Past perfect I: isha bjerr, ishe bjerr, ishte bjerr,


ishim bjerr, ishit bjerr, ishin bjerr

Past perfect II: pata bjerr, pate bjerr, pat(i)


bjerr, patm bjerr, patt bjerr, patn
bjerr

Past perfect II: qesh bjerr, qe bjerr, qe bjerr,


qem bjerr, qet bjerr, qen bjerr

Future I: do t bjerr, do t bjerrsh, do t


bjerr, do t bjerrim, do t birrni, do t
bjerrin

Future I: do t birrem, do t birresh, do t birret, do


t birremi, do t birreni, do t birren

Future II: kam pr t bjerr, ke pr t bjerr,


ka pr t bjerr, kemi pr t bjerr, keni pr
t bjerr, kan pr t bjerr

Future II: kam pr t'u bjerr, ke pr t'u bjerr, ka


pr t'u bjerr, kemi pr t'u bjerr, keni pr t'u
bjerr, kan pr t'u bjerr

Future perfect I: do t kem bjerr, do t kesh


bjerr, do t ket bjerr, do t kemi bjerr,
do t keni bjerr, do t ken bjerr

Future perfect I: do t jem bjerr, do t jesh bjerr,


do t jet bjerr, do t jemi bjerr, do t jeni bjerr,
do t jen bjerr

Back to Index
Future perfect II: kam pr t pas bjerr, ke
pr t pas bjerr, ka pr t pas bjerr, kemi
pr t pas bjerr, keni pr t pas bjerr,
kan pr t pas bjerr

Future perfect II: kam pr t qen bjerr, ke pr t


qen bjerr, ka pr t qen bjerr, kemi pr t qen
bjerr, keni pr t qen bjerr, kan pr t qen
bjerr

SUBJUNCTIVE
Present: t bjerr, t bjerrsh, t bjerr, t
bjerrim, t birrni, t bjerrin

Present: t birrem, t birresh, t birret, t birremi,


t birreni, t birren

Imperfect: t birrja, t birrje, t birrte, t


birrnim, t birrnit, t birrnin

Imperfect: t birresha, t birreshe, t birrej


(birresh), t birreshim, t birreshit, birreshin

Perfect: t kem bjerr, t kesh bjerr, t ket


bjerr, t kemi bjerr, t keni bjerr, t ken
bjerr

Perfect: t jem bjerr, t jesh bjerr, t jet bjerr,


t jemi bjerr, t jeni bjerr, t jen bjerr

Past perfect: t kisha bjerr, t kishe bjerr,


t kishte bjerr, t kishim bjerr, t kishit
bjerr, t kishin bjerr

Past perfect: t isha bjerr, t ishe bjerr, t ishte


bjerr, t ishim bjerr, t ishit bjerr, t ishin bjerr

CONDITIONAL
Present: do t birrja, do t birrje, do t birrte,
do t birrnim, do t birrnit, do t birrnin

Present: do t birresha, do t birreshe, do t birrej


(birresh), do t birreshim, do t birreshit, do t
birreshin

Perfect: do t kisha bjerr, do t kishe bjerr,


do t kishte bjerr, do t kishim bjerr, do t
kishit bjerr, do t kishin bjerr

Perfect: do t isha bjerr, do t ishe bjerr, do t


ishte bjerr, do t ishim bjerr, do t ishit bjerr,
do t ishin bjerr
OPTATIVE

Present: bjerrsha, bjerrsh, bjerrt, bjerrshim,


bjerrshi, bjerrshin

Present: u bjerrsha, u bjerrsh, u bjerrt, u


bjerrshim, u bjerrshi, u bjerrshin

Perfect: paa bjerr, pa bjerr, past bjerr,


paim bjerr, pai bjerr, pain bjerr

Perfect: qofsha bjerr, qofsh bjerr, qoft bjerr,


qofshim bjerr, qofshi bjerr, qofshin bjerr

ADMIRATIVE
Present: bjerrkam, bjerrke, bjerrka,
bjerrkemi, bjerrkeni, bjerrkan

Present: u bjerrkam, u bjerrke, u bjerrka, u


bjerrkemi, u bjerrkeni, u bjerrkan

Back to Index
(bjerrkej), bjerrkshim, bjerrkshit,
bjerrkshin

(bjerrkej), u bjerrkshim, u bjerrkshit, u


bjerrkshin

Perfect: paskam bjerr, paske bjerr, paska


bjerr, paskemi bjerr, paskeni bjerr,
paskan bjerr

Perfect: qenkam bjerr, qenke bjerr, qenka bjerr,


qenkemi bjerr, qenkeni bjerr, qenkan bjerr

Past prefect: pasksha bjerr, paskshe


bjerr, pasksh (paskej) bjerr, paskshim
bjerr, paskshit bjerr, paskshin bjerr

Past perfect: qenksha bjerr, qenkshe bjerr,


qenksh (qenkej) bjerr, qenkshim bjerr,
qenkshit bjerr, qenkshin bjerr
IMPERATIVE

birr; birrni

birru; birruni
INFINITIVE

Present: pr t bjerr

Present: pr t'u bjerr

Perfect: pr t pas bjerr

Perfect: pr t qen bjerr


GERUNDIVE

Present: duke bjerr

Present: duke u bjerr

Perfect: duke pas bjerr

Perfect: duke qen bjerr

PARTICIPE
bjerr

Back to Index
blej 'to buy'; blehem 'to be bought'

I-I-2 (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: blej, blen, blen, blejm, blini, blejn

Present: blihem, blihesh, blihet, blihemi, bliheni,


blihen

Continuous present: po blej, po blen, po


blen, po blejm, po blini, po blejn

Continuous present: po blihem, po blihesh, po


blihet, po blihemi, po bliheni, po blihen

Imperfect: blija, blije, blinte, blinim, blinit,


blinin

Imperfect: blihesha, bliheshe, blihej, bliheshim,


bliheshit, bliheshin

Continuous imperfect: po blija, po blije, po


blinte, po blinim, po blinit, po blinin

Continuous imperfect: po blihesha, po bliheshe, po


blihej, po bliheshim, po bliheshit, po bliheshin

Aorist: bleva, bleve, bleu, blem, blet,


blen

Aorist: u bleva, u bleve, u ble, u blem, u blet, u


blen

Perfect: kam bler, ke bler, ka bler, kemi


bler, keni bler, kan bler

Perfect: jam bler, je bler, sht bler, jemi bler,


jeni bler, jan bler

Past perfect I: kisha bler, kishe bler, kishte


bler, kishim bler, kishit bler, kishin bler

Past perfect I: isha bler, ishe bler, ishte bler,


ishim bler, ishit bler, ishin bler

Past perfect II: pata bler, pate bler, pat(i)


bler, patm bler, patt bler, patn bler

Past perfect II: qesh bler, qe bler, qe bler,


qem bler, qet bler, qen bler

Future I: do t blej, do t blesh, do t blej,


do t blejm, do t bleni, do t blejn

Future I: do t blehem, do t blehesh, do t blehet,


do t blehemi, do t bleheni, do t blehen

Future II: kam pr t bler, ke pr t bler,


ka pr t bler, kemi pr t bler, keni pr t
bler, kan pr t bler

Future II: kam pr t'u bler, ke pr t'u bler, ka pr


t'u bler, kemi pr t'u bler, keni pr t'u bler, kan
pr t'u bler

Future perfect I: do t kem bler, do t kesh


bler, do t ket bler, do t kemi bler, do
t keni bler, do t ken bler

Future perfect I: do t jem bler, do t jesh bler,


do t jet bler, do t jemi bler, do t jeni bler,
do t jen bler

Future perfect II: kam pr t pas bler, ke


pr t pas bler, ka pr t pas bler, kemi
pr t pas bler, keni pr t pas bler, kan
pr t pas bler

Future perfect II: kam pr t qen bler, ke pr t


qen bler, ka pr t qen bler, kemi pr t qen
bler, keni pr t qen bler, kan pr t qen bler

Back to Index
SUBJUNCTIVE
Present: t blej, t blesh, t blej, t blejm,
t bleni, t blejn

Present: t blihem, t blihesh, t blihet, t blihemi,


t bliheni, t blihen

Imperfect: t blija, t blije, t blinte, t


blinim, t blinit, t blinin

Imperfect: t blihesha, t bliheshe, t blihej, t


bliheshim, t bliheshit, bliheshin

Perfect: t kem bler, t kesh bler, t ket


bler, t kemi bler, t keni bler, t ken
bler

Perfect: t jem bler, t jesh bler, t jet bler, t


jemi bler, t jeni bler, t jen bler

Past perfect: t kisha bler, t kishe bler, t


kishte bler, t kishim bler, t kishit bler,
t kishin bler

Past perfect: t isha bler, t ishe bler, t ishte


bler, t ishim bler, t ishit bler, t ishin bler

CONDITIONAL
Present: do t bleja, do t bleje, do t blente,
do t blenim, do t blenit, do t blenin

Present: do t blehesha, do t bleheshe, do t blehej


(blehesh), do t bleheshim, do t bleheshit, do t
bleheshin

Perfect: do t kisha bler, do t kishe bler,


do t kishte bler, do t kishim bler, do t
kishit bler, do t kishin bler

Perfect: do t isha bler, do t ishe bler, do t


ishte bler, do t ishim bler, do t ishit bler, do t
ishin bler
OPTATIVE

Present: blefsha, blefsh, bleft, blefshim,


blefshi, blefshin

Present: u blefsha, u blefsh, u bleft, u blefshim, u


blefshi, u blefshin

Perfect: paa bler, pa bler, past bler,


paim bler, pai bler, pain bler

Perfect: qofsha bler, qofsh bler, qoft bler,


qofshim bler, qofshi bler, qofshin bler
ADMIRATIVE

Present: blekam, bleke, bleka, blekemi,


blekeni, blekan

Present: u blekam, u bleke, u bleka, u blekemi, u


blekeni, u blekan

Imperfect: bleksha, blekshe, bleksh


(blekej), blekshim, blekshit, blekshin

Imperfect: u bleksha, u blekshe, u bleksh


(blekej), u blekshim, u blekshit, u blekshin

Perfect: paskam bler, paske bler, paska


bler, paskemi bler, paskeni bler, paskan
bler

Perfect: qenkam bler, qenke bler, qenka bler,


qenkemi bler, qenkeni bler, qenkan bler

Back to Index
Past prefect: pasksha bler, paskshe bler,
pasksh (paskej) bler, paskshim bler,
paskshit bler, paskshin bler

Past perfect: qenksha bler, qenkshe bler,


qenksh (qenkej) bler, qenkshim bler, qenkshit
bler, qenkshin bler

bli; blini

blihu; blihuni
INFINITIVE

Present: pr t bler

Present: pr t'u bler

Perfect: pr t pas bler

Perfect: pr t qen bler


GERUNDIVE

Present: duke bler

Present: duke u bler

Perfect: duke pas bler

Perfect: duke qen bler

PARTICIPLE
bler

Back to Index
brej 'to gnaw'; brehem 'to be gnawed, to be hungry'
Active

I-II-2 (trans.)
Medio-Passive

INDICATIVE
Present: brej, bren, bren, brejm, breni,
brejn

Present: brehem, brehesh, brehet, brehemi,


breheni, brehen

Continuous present: po brej, po bren, po


bren, po brejm, po breni, po brejn

Continuous present: po brehem, po brehesh, po


brehet, po brehemi, po breheni, po brehen

Imperfect: breja, breje, brente, brenim,


brenit, brenin

Imperfect: brehesha, breheshe, brehej (brehesh),


breheshim, breheshit, breheshin

Continuous imperfect: po breja, po breje, po


brente, po brenim, po brenit, po brenin

Continuous imperfect: po brehesha, po breheshe,


po brehej (brehesh), po breheshim, po breheshit,
po breheshin

Aorist: brejta, brejte, brejti, brejtm, brejtt,


brejtn

Aorist: u brejta, u brejte, u brejt, u brejtm, u


brejtt, u brejtn

Perfect: kam brejtur, ke brejtur, ka brejtur,


kemi brejtur, keni brejtur, kan brejtur

Perfect: jam brejtur, je brejtur, sht brejtur, jemi


brejtur, jeni brejtur, jan brejtur

Past perfect I: kisha brejtur, kishe brejtur,


kishte brejtur, kishim brejtur, kishit brejtur,
kishin brejtur

Past perfect I : isha brejtur, ishe brejtur, ishte


brejtur, ishim brejtur, ishit brejtur, ishin brejtur

Past perfect II: pata brejtur, pate brejtur,


pat(i) brejtur, patm brejtur, patt brejtur,
patn brejtur

Past perfect II: qesh brejtur, qe brejtur, qe brejtur,


qem brejtur, qet brejtur, qen brejtur

Future I: do t brej, do t bresh, do t brej,


do t brejm, do t breni, do t brejn

Future I: do t brehem, do t brehesh, do t brehet,


do t brehemi, do t breheni, do t brehen

Future II: kam pr t brejtur, ke pr t


brejtur, ka pr t brejtur, kemi pr t brejtur,
keni pr t brejtur, kan pr t brejtur

Future II: kam pr t'u brejtur, ke pr t'u brejtur, ka


pr t'u brejtur, kemi pr t'u brejtur, keni pr t'u
brejtur, kan pr t'u brejtur

Future perfect I: do t kem brejtur, do t


kesh brejtur, do t ket brejtur, do t kemi
brejtur, do t keni brejtur, do t ken brejtur

Future perfect I: do t jem brejtur, do t jesh


brejtur, do t jet brejtur, do t jemi brejtur, do t
jeni brejtur, do t jen brejtur

Future perfect II: kam pr t pas brejtur, ke

Future perfect II: kam pr t qen brejtur, ke pr t

Back to Index
pr t pas brejtur, ka pr t pas brejtur,
kemi pr t pas brejtur, keni pr t pas
brejtur, kan pr t pas brejtur

qen brejtur, ka pr t qen brejtur, kemi pr t


qen brejtur, keni pr t qen brejtur, kan pr t
qen brejtur
SUBJUNCTIVE

Present: t brej, t bresh, t brej, t brejm,


t breni, t brejn

Present: t brehem, t brehesh, t brehet, t


brehemi, t breheni, t brehen

Imperfect: t breja, t breje, t brente, t


brenim, t brenit, t brenin

Imperfect: t brehesha, t breheshe, t brehej


(brehesh), t breheshim, t breheshit, breheshin

Perfect: t kem brejtur, t kesh brejtur, t


ket brejtur, t kemi brejtur, t keni brejtur,
t ken brejtur

Perfect: t jem brejtur, t jesh brejtur, t jet


brejtur, t jemi brejtur, t jeni brejtur, t jen
brejtur

Past perfect: t kisha brejtur, t kishe brejtur,


t kishte brejtur, t kishim brejtur, t kishit
brejtur, t kishin brejtur

Past perfect: t isha brejtur, t ishe brejtur, t ishte


brejtur, t ishim brejtur, t ishit brejtur, t ishin
brejtur

CONDITIONAL
Present: do t breja, do t breje, do t brente,
do t brenim, do t brenit, do t brenin

Present: do t brehesha, do t breheshe, do t


brehej (brehesh), do t breheshim, do t breheshit,
do t breheshin

Perfect: do t kisha brejtur, do t kishe


brejtur, do t kishte brejtur, do t kishim
brejtur, do t kishit brejtur, do t kishin
brejtur

Perfect: do t isha brejtur, do t ishe brejtur, do t


ishte brejtur, do t ishim brejtur, do t ishit brejtur,
do t ishin brejtur
OPTATIVE

Present: brejtsha, brejtsh, brejtt, brejtshim,


brejtshi, brejtshin

Present: u brejtsha, u brejtsh, u brejtt, u brejtshim,


u brejtshi, u brejtshin

Perfect: paa brejtur, pa brejtur, past


brejtur, paim brejtur, pai brejtur, pain
brejtur

Perfect: qofsha brejtur, qofsh brejtur, qoft brejtur,


qofshim brejtur, qofshi brejtur, qofshin brejtur
ADMIRATIVE

Present: brejtkam, brejtke, brejtka,


brejtkemi, brejtkeni, brejtkan

Present: u brejtkam, u brejtke, u brejtka, u


brejtkemi, u brejtkeni, u brejtkan

Back to Index
Imperfect: brejtksha, brejtkshe, brejtksh
(brejtkej), brejtkshim, brejtkshit,
brejtkshin

Imperfect: u brejtksha, u brejtkshe, u brejtksh


(brejtkej), u brejtkshim, u brejtkshit, u
brejtkshin

Perfect: paskam brejtur, paske brejtur, paska


brejtur, paskemi brejtur, paskeni brejtur,
paskan brejtur

Perfect: qenkam brejtur, qenke brejtur, qenka


brejtur, qenkemi brejtur, qenkeni brejtur, qenkan
brejtur

Past prefect: pasksha brejtur, paskshe


brejtur, pasksh (paskej) brejtur, paskshim
brejtur, paskshit brejtur, paskshin brejtur

Past perfect: qenksha brejtur, qenkshe brejtur,


qenksh (qenkej) brejtur, qenkshim brejtur,
qenkshit brejtur, qenkshin brejtur
IMPERATIVE

brej; breni

brehu; brehuni
INFINITIVE

Present: pr t brejtur

Present: pr t'u brejtur

Perfect: pr t pas brejtur

Perfect: pr t qen brejtur


GERUNDIVE

Present: duke brejtur

Present: duke u brejtur

Perfect: duke pas brejtur

Perfect: duke qen brejtur

PARTICIPLE
brejtur

Back to Index
aj 'to split'; ahem 'to be split'

I-I-2 (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: aj, an, an, ajm, ani, ajn

Present: ahem, ahesh, ahet, ahemi, aheni,


ahen

Continuous present: po aj, po an, po an,


po ajm, po ani, po ajn

Continuous present: po ahem, po ahesh, po


ahet, po ahemi, po aheni, po ahen

Imperfect: aja, aje, ante, anim, anit,


anin

Imperfect: ahesha, aheshe, ahej (ahesh),


aheshim, aheshit, aheshin

Continuous imperfect: po aja, po aje, po


ante, po anim, po anit, po anin

Continuous imperfect: po ahesha, po aheshe, po


ahej (ahesh), po aheshim, po aheshit, po
aheshin

Aorist: ava, ave, au, am, at, an

Aorist: u ava, u ave, u a, u am, u at, u an

Perfect: kam ar, ke ar, ka ar, kemi


ar, keni ar, kan ar

Perfect: jam ar, je ar, sht ar, jemi ar,


jeni ar, jan ar

Past perfect I: kisha ar, kishe ar, kishte


ar, kishim ar, kishit ar, kishin ar

Past perfect I: isha ar, ishe ar, ishte ar, ishim


ar, ishit ar, ishin ar

Past perfect II: pata ar, pate ar, pat(i)


ar, patm ar, patt ar, patn ar

Past perfect II: qesh ar, qe ar, qe ar, qem


ar, qet ar, qen ar

Future I: do t aj, do t ash, do t aj, do


t ajm, do t ani, do t ajn

Future I: do t ahem, do t ahesh, do t ahet, do


t ahemi, do t aheni, do t ahen

Future II: kam pr t ar, ke pr t ar, ka


pr t ar, kemi pr t ar, keni pr t ar,
kan pr t ar

Future II: kam pr t'u ar, ke pr t'u ar, ka pr


t'u ar, kemi pr t'u ar, keni pr t'u ar, kan
pr t'u ar

Future perfect I: do t kem ar, do t kesh


ar, do t ket ar, do t kemi ar, do t
keni ar, do t ken ar

Future perfect I: do t jem ar, do t jesh ar, do


t jet ar, do t jemi ar, do t jeni ar, do t
jen ar

Future perfect II: kam pr t pas ar, ke


pr t pas ar, ka pr t pas ar, kemi
pr t pas ar, keni pr t pas ar, kan
pr t pas ar

Future perfect II: kam pr t qen ar, ke pr t


qen ar, ka pr t qen ar, kemi pr t qen
ar, keni pr t qen ar, kan pr t qen ar

Back to Index
SUBJUNCTIVE
Present: t aj, t ash, t aj, t ajm, t
ani, t ajn

Present: t ahem, t ahesh, t ahet, t ahemi, t


aheni, t ahen

Imperfect: t aja, t aje, t ante, t anim,


t anit, t anin

Imperfect: t ahesha, t aheshe, t ahej


(ahesh), t aheshim, t aheshit, aheshin

Perfect: t kem ar, t kesh ar, t ket


ar, t kemi ar, t keni ar, t ken ar

Perfect: t jem ar, t jesh ar, t jet ar, t


jemi ar, t jeni ar, t jen ar

Past perfect: t kisha ar, t kishe ar, t


kishte ar, t kishim ar, t kishit ar, t
kishin ar

Past perfect: t isha ar, t ishe ar, t ishte ar,


t ishim ar, t ishit ar, t ishin ar

CONDITIONAL
Present: do t aja, do t aje, do t ante, do
t anim, do t anit, do t anin

Present: do t ahesha, do t aheshe, do t ahej


(ahesh), do t aheshim, do t aheshit, do t
aheshin

Perfect: do t kisha ar, do t kishe ar, do


t kishte ar, do t kishim ar, do t kishit
ar, do t kishin ar

Perfect: do t isha ar, do t ishe ar, do t ishte


ar, do t ishim ar, do t ishit ar, do t ishin
ar
OPTATIVE

Present: afsha, afsh, aft, afshim, afshi,


afshin

Present: u afsha, u afsh, u aft, u afshim, u


afshi, u afshin

Perfect: paa ar, pa ar, past ar,


paim ar, pai ar, pain ar

Perfect: qofsha ar, qofsh ar, qoft ar,


qofshim ar, qofshi ar, qofshin ar
ADMIRATIVE

Present: akam, ake, aka, akemi, akeni,


akan

Present: u akam, u ake, u aka, u akemi, u


akeni, u akan

Imperfect: aksha, akshe, aksh (akej),


akshim, akshit, akshin

Imperfect: u aksha, u akshe, u aksh (akej),


u akshim, u akshit, u akshin

Perfect: paskam ar, paske ar, paska ar,


paskemi ar, paskeni ar, paskan ar

Perfect: qenkam ar, qenke ar, qenka ar,


qenkemi ar, qenkeni ar, qenkan ar

Back to Index
Past prefect: pasksha ar, paskshe ar,
pasksh (paskej) ar, paskshim ar,
paskshit ar, paskshin ar

Past perfect: qenksha ar, qenkshe ar,


qenksh (qenkej) ar, qenkshim ar, qenkshit
ar, qenkshin ar
IMPERATIVE

aj; ani

ahu; ahuni
INFINITIVE

Present: pr t ar

Present: pr t'u ar

Perfect: pr t pas ar

Perfect: pr t qen ar
GERUNDIVE

Present: duke ar

Present: duke u ar

Perfect: duke pas ar

Perfect: duke qen ar

PARTICIPLE
ar

Back to Index
liroj 'to free'; lirohem 'to be freed'

I-I-1 (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: liroj, liron, liron, lirojm,


lironi, lirojn

Present: lirohem, lirohesh, lirohet,


lirohemi, liroheni, lirohen

Continuous present: po liroj, po liron, po


liron, po lirojm, po lironi, po lirojn

Continuous present: po lirohem, po


lirohesh, po lirohet, po lirohemi, po
liroheni, po lirohen

Imperfect: liroja, liroje, lironte, lironim,


lironit, lironin

Imperfect: lirohesha, liroheshe, lirohej


(lirohesh), liroheshim, liroheshit,
liroheshin

Continuous imperfect: po liroja, po liroje,


po lironte, po lironim, po lironit, po
lironin

Continuous imperfect: po lirohesha, po


liroheshe, po lirohej (lirohesh), po
liroheshim, po liroheshit, po liroheshin

Aorist: lirova, lirove, liroi, liruam,


liruat, liruan

Aorist: u lirova, u lirove, u lirua, u


liruam, u liruat, u liruan

perfect: kam liruar, ke liruar, ka liruar,


kemi liruar, keni liruar, kan liruar

perfect: jam liruar, je liruar, sht liruar,


jemi liruar, jeni liruar, jan liruar

Past perfect I: kisha liruar, kishe liruar,


kishte liruar, kishim liruar, kishit liruar,
kishin liruar

Past perfect I: isha liruar, ishe liruar, ishte


liruar, ishim liruar, ishit liruar, ishin
liruar

Past perfect II: pata liruar, pate liruar,


pat(i) liruar, patm liruar, patt liruar,
patn liruar

Past perfect II: qesh liruar, qe liruar, qe


liruar, qem liruar, qet liruar, qen
liruar

Future I: do t liroj, do t lirosh, do t


liroj, do t lirojm, do t lironi, do t
lirojn

Future I: do t lirohem, do t lirohesh, do


t lirohet, do t lirohemi, do t liroheni,
do t lirohen

Future II: kam pr t liruar, ke pr t


liruar, ka pr t liruar, kemi pr t liruar,
keni pr t liruar, kan pr t liruar

Future II: kam pr t'u liruar, ke pr t'u


liruar, ka pr t'u liruar, kemi pr t'u liruar,
keni pr t'u liruar, kan pr t'u liruar

Future perfect I: do t kem liruar, do t


kesh liruar, do t ket liruar, do t kemi

Future perfect I: do t jem liruar, do t jesh


liruar, do t jet liruar, do t jemi liruar,

Back to Index
liruar, do t keni liruar, do t ken liruar

do t jeni liruar, do t jen liruar

Future perfect II: kam pr t pas liruar, ke


pr t pas liruar, ka pr t pas liruar,
kemi pr t pas liruar, keni pr t pas
liruar, kan pr t pas liruar

Future perfect II: kam pr t qen liruar, ke


pr t qen liruar, ka pr t qen liruar,
kemi pr t qen liruar, keni pr t qen
liruar, kan pr t qen liruar

SUBJUNCTIVE
Present: t liroj, t lirosh, t liroj, t
lirojm, t lironi, t lirojn

Present: t lirohem, t lirohesh, t lirohet, t


lirohemi, t liroheni, t lirohen

Imperfect: t liroja, t liroje, t lironte, t


lironim, t lironit, t lironin

Imperfect: t lirohesha, t liroheshe, t lirohej


(lirohesh), t liroheshim, t liroheshit,
liroheshin

Perfect: t kem liruar, t kesh liruar, t


ket liruar, t kemi liruar, t keni liruar,
t ken liruar

Perfect: t jem liruar, t jesh liruar, t jet liruar,


t jemi liruar, t jeni liruar, t jen liruar

Past perfect: t kisha liruar, t kishe liruar,


t kishte liruar, t kishim liruar, t kishit
liruar, t kishin liruar

Past perfect: t isha liruar, t ishe liruar, t ishte


liruar, t ishim liruar, t ishit liruar, t ishin
liruar

CONDITIONAL
Present: do t liroja, do t liroje, do t
lironte, do t lironim, do t lironit, do t
lironin

Present: do t lirohesha, do t liroheshe, do t


lirohej (lirohesh), do t liroheshim, do t
liroheshit, do t liroheshin

Perfect: do t kisha liruar, do t kishe


liruar, do t kishte liruar, do t kishim
liruar, do t kishit liruar, do t kishin
liruar

Perfect: do t isha liruar, do t ishe liruar,


do t ishte liruar, do t ishim liruar, do t
ishit liruar, do t ishin liruar
OPTATIVE

Present: lirofsha, lirofsh, liroft,


lirofshim, lirofshi, lirofshin

Present: u lirofsha, u lirofsh, u liroft, u


lirofshim, u lirofshi, u lirofshin

Perfect: paa liruar, pa liruar, past


liruar, paim liruar, pai liruar, pain
liruar

Perfect: qofsha liruar, qofsh liruar, qoft


liruar, qofshim liruar, qofshi liruar,
qofshin liruar
ADMIRATIVE

Present: liruakam, liruake, liruaka,

Present: u liruakam, u liruake, u liruaka,

Back to Index
liruakemi, liruakeni, liruakan

u liruakemi, u liruakeni, u liruakan

Imperfect: liruaksha, liruakshe,


liruaksh (liruakej), liruakshim,
liruakshit, liruakshin

Imperfect: u liruaksha, u liruakshe, u


liruaksh (liruakej), u liruakshim, u
liruakshit, u liruakshin

Perfect: paskam liruar, paske liruar, paska


liruar, paskemi liruar, paskeni liruar,
paskan liruar

Perfect: qenkam liruar, qenke liruar, qenka


liruar, qenkemi liruar, qenkeni liruar,
qenkan liruar

Past prefect: pasksha liruar, paskshe


liruar, pasksh (paskej) liruar, paskshim
liruar, paskshit liruar, paskshin liruar

Past perfect: qenksha liruar, qenkshe


liruar, qenksh (qenkej) liruar, qenkshim
liruar, qenkshit liruar, qenkshin liruar

IMPERATIVE
liro; lironi

lirohu; lirohuni
INFINITIVE

Present: pr t liruar

Present: pr t'u liruar

Perfect: pr t pas liruar

Perfect: pr t qen liruar


GERUNDIVE

Present: duke liruar

Present: duke u liruar

Perfect: duke pas liruar

Perfect: duke qen liruar

PARTICIPLE
liruar

Back to Index
dal 'to come out'

II-II-1b (intrans.)
INDICATIVE

Present: dal, del, del, dalim, dilni, dalin


Continuous present: po dal, po del, po del, po dalim, po dilni, po dalin
Imperfect: dilja, dilje, dilte, dilnim, dilnit, dilnin
Continuous imperfect: po dilja, po dilje, po dilte, po dilnim, po dilnit, po dilnin
Aorist: dola, dole, doli, dolm, dolt, doln
Perfect: kam dal, ke dal, ka dal, kemi dal, keni dal, kan dal
Past perfect I: kisha dal, kishe dal, kishte dal, kishim dal, kishit dal, kishin dal
Past perfect II: pata dal, pate dal, pat(i) dal, patm dal, patt dal, patn dal
Future I: do t dal, do t dalsh, do t dal, do t dalim, do t dilni, do t dalin
Future II: kam pr t dal, ke pr t dal, ka pr t dal, kemi pr t dal, keni pr t dal, kan pr t
dal,
Future perfect I: do t kem dal, do t kesh dal, do t ke dal, do t kemi dal, do t keni dal, do t
ken dal
Future perfect II: kam pr t pas dal, ke pr t pas dal,, ka pr t pas dal, kemi pr t pas dal,,
keni pr t pas dal, kan pr t pas dal
SUBJUNCTIVE
Present: t dal, t dalsh, t dal, t dalim, t dilni, t dalin
Imperfect: t dilja, t dilje, t dilte, t dilnim, t dilnit, t dilnin
Perfect: t kem dal, t kesh dal, t ket dal, t kemi dal, t keni dal, t ken dal
Past perfect: t kisha dal, t kishe dal, t kishte dal, t kishim dal, t kishit dal, t kishin dal
CONDITIONAL
Present: do t dilja, do t dilje, do t dilte, do t dilnim, do t dilnit, do t dilnin

Back to Index
Perfect: do t kisha dal, do t kishe dal, do t kishte dal, do t kishim dal, do t kishit dal, do t
kishin dal
OPTATIVE
Present: dalsha, dalsh, rnt, dalshim, dalshi, dalshin
Perfect: paa dal, pa dal, past dal, paim dal, pai dal, pain dal
ADMIRATIVE
Present: dalkam, dalke, dalka, dalkemi, dalkeni, dalkan
Imperfect: dalksha, dalkshe, dalksh (dalkej), dalkshim, dalkshit, dalkshin
Perfect: paskam dal, paske dal, paska dal, paskemi dal, paskeni dal, paskan dal
Past perfect: pasksha dal, paskshe dal, pasksh (paskej) dal, paskshim dal, paskshit dal,
paskshin dal
IMPERATIVE
dil; dilni
INFINITIVE
Present: pr t dal
Perfect: pr t pas dal
GERUNDIVE
Present: duke dal
Perfect: duke pas dal
PARTICIPLE
dal

Back to Index
di 'to know'; dihet 'to be known'

III-II (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: di, di, di, dim, dini, din

Present: dihet

Continuous present: po di, po di, po di, po


dim, po dini, po din

Continuous present: po dihet

Imperfect: dija, dije, dinte, dinim, dinit,


dinin

Imperfect: dihej (dihesh)

Continuous imperfect: po dija, po dije, po


dinte, po dinim, po dinit, po dinin

Continuous imperfect: po dihej (dihesh)

Aorist: dita, dite, diti, ditm, ditt, ditn

Aorist: u dit

Perfect: kam ditur, ke ditur, ka ditur, kemi


ditur, keni ditur, kan ditur

Perfect: sht ditur

Past perfect I: kisha ditur, kishe ditur, kishte


ditur, kishim ditur, kishit ditur, kishin ditur

Past perfect I: ishte ditur

Past perfect II: pata ditur, pate ditur, pat(i)


ditur, patm ditur, patt ditur, patn ditur

Past perfect II: qe ditur

Future I: do t di, do t dish, do t dij, do t


dim, do t dini, do t dijn

Future I: do t dihet

Future II: kam pr t ditur, ke pr t ditur, ka


pr t ditur, kemi pr t ditur, keni pr t
ditur, kan pr t ditur

Future II: ka pr t'u ditur

Future perfect I: do t kem ditur, do t kesh


ditur, do t ket ditur, do t kemi ditur, do t
keni ditur, do t ken ditur

Future perfect I: do t jet ditur

Future perfect II: kam pr t pas ditur, ke


pr t pas ditur, ka pr t pas ditur, kemi
pr t pas ditur, keni pr t pas ditur, kan
pr t pas ditur

Future perfect II: ka pr t qen ditur

Back to Index
SUBJUNCTIVE
Present: t di, t dish, t dij, t dim, t
dini, t din

Present: t dihet

Imperfect: t dija, t dije, t dinte, t dinim,


t dinit, t dinin

Imperfect: t dihej (dihesh)

Perfect: t kem ditur, t kesh ditur, t ket


ditur, t kemi ditur, t keni ditur, t ken
ditur

Perfect: t jet ditur

Past perfect: t kisha ditur, t kishe ditur, t


kishte ditur, t kishim ditur, t kishit ditur, t
kishin ditur

Past perfect: t ishte ditur

CONDITIONAL
Present: do t dija, do t dije, do t dinte, do
t dinim, do t dinit, do t dinin

Present: do t dihej (dihesh)

Perfect: do t kisha ditur, do t kishe ditur,


do t kishte ditur, do t kishim ditur, do t
kishit ditur, do t kishin ditur

Perfect: do t ishte ditur

OPTATIVE
Present: ditsha, ditsh, ditt, ditshim, ditshi,
ditshin

Present: u ditt

Perfect: paa ditur, pa ditur, past ditur,


paim ditur, pai ditur, pain ditur

Perfect: qoft ditur

Present: ditkam, ditke, ditka, ditkemi,


ditkeni, ditkan
ADMIRATIVE
Present: u ditka Imperfect: ditksha,
ditkshe, ditksh, ditkshim, ditkshit,
ditkshin

Imperfect: u ditksh (ditkej)

Perfect: paskam ditur, paske ditur, paska


ditur, paskemi ditur, paskeni ditur, paskan
ditur

Perfect: qenka ditur

Back to Index

Past prefect: pasksha ditur, paskshe ditur,


pasksh (paskej) ditur, paskshim ditur,
paskshit ditur, paskshin ditur

Past perfect: qenksh (qenkej) ditur

IMPERATIVE
di; dini
INFINITIVE
Present: pr t ditur

Present: pr t'u ditur

Perfect: pr t pas ditur

Perfect: pr t qen ditur


GERUNDIVE

Present: duke ditur

Present: duke u ditur

Perfect: duke pas ditur

Perfect: duke qen ditur

PARTICIPLE
ditur

Back to Index
djeg 'to burn'; digjem 'to be burnt; to be burnt'

II-II-1 (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: djeg, djeg, djeg, djegim, digjni,


djegin

Present: digjem, digjesh, digjet, digjemi, digjeni,


digjen

Continuous present: po djeg, po djeg, po


djeg, po djegim, po digjni, po djegin

Continuous present: po digjem, po digjesh, po


digjet, po digjemi, po digjeni, po digjen

Imperfect: digja, digje, digjte, digjnim,


digjnit, digjnin

Imperfect: digjesha, digjeshe, digjej (digjesh),


digjeshim, digjeshit, digjeshin

Continuous imperfect: po digja, po digje, po


digjte, po digjnim, po digjnit, po digjnin

Continuous imperfect: po digjesha, po digjeshe, po


digjej (digjesh), po digjeshim, po digjeshit, po
digjeshin

Aorist: dogja, dogje, dogji, dogjm, dogjt,


dogjn

Aorist: u dogja, u dogje, u dogj, u dogjm, u


dogjt, u dogjn

Perfect: kam djegur, ke djegur, ka djegur,


kemi djegur, keni djegur, kan djegur

Perfect: jam djegur, je djegur, sht djegur, jemi


djegur, jeni djegur, jan djegur

Past perfect I: kisha djegur, kishe djegur,


kishte djegur, kishim djegur, kishit djegur,
kishin djegur

Past perfect I: isha djegur, ishe djegur, ishte djegur,


ishim djegur, ishit djegur, ishin djegur

Past perfect II: pata djegur, pate djegur,


pat(i) djegur, patm djegur, patt djegur,
patn djegur

Past perfect II: qesh djegur, qe djegur, qe djegur,


qem djegur, qet djegur, qen djegur

Future I: do t djeg, do t djegsh, do t


djeg, do t djegim, do t digjni, do t djegin

Future I: do t digjem, do t digjesh, do t digjet,


do t digjemi, do t digjeni, do t digjen

Future II: kam pr t djegur, ke pr t djegur,


ka pr t djegur, kemi pr t djegur, keni pr
t djegur, kan pr t djegur

Future II: kam pr t'u djegur, ke pr t'u djegur, ka


pr t'u djegur, kemi pr t'u djegur, keni pr t'u
djegur, kan pr t'u djegur

Future perfect I: do t kem djegur, do t


kesh djegur, do t ket djegur, do t kemi
djegur, do t keni djegur, do t ken djegur

Future perfect I: do t jem djegur, do t jesh


djegur, do t jet djegur, do t jemi djegur, do t
jeni djegur, do t jen djegur

Future perfect II: kam pr t pas djegur, ke

Future perfect II: kam pr t qen djegur, ke pr t

Back to Index
pr t pas djegur, ka pr t pas djegur,
kemi pr t pas djegur, keni pr t pas
djegur, kan pr t pas djegur

qen djegur, ka pr t qen djegur, kemi pr t


qen djegur, keni pr t qen djegur, kan pr t
qen djegur
SUBJUNCTIVE

Present: t djeg, t djegsh, t djeg, t


djegim, t digjni, t djegin

Present: t digjem, t digjesh, t digjet, t digjemi,


t digjeni, t digjen

Imperfect: t digja, t digje, t digjte, t


digjnim, t digjnit, t digjnin

Imperfect: t digjesha, t digjeshe, t digjej


(digjesh), t digjeshim, t digjeshit, digjeshin

Perfect: t kem djegur, t kesh djegur, t


ket djegur, t kemi djegur, t keni djegur, t
ken djegur

Perfect: t jem djegur, t jesh djegur, t jet djegur,


t jemi djegur, t jeni djegur, t jen djegur

Past perfect: t kisha djegur, t kishe djegur,


t kishte djegur, t kishim djegur, t kishit
djegur, t kishin djegur

Past perfect: t isha djegur, t ishe djegur, t ishte


djegur, t ishim djegur, t ishit djegur, t ishin
djegur

CONDITIONAL
Present: do t digja, do t digje, do t digjte,
do t digjnim, do t digjnit, do t digjnin

Present: do t digjesha, do t digjeshe, do t digjej


(digjesh), do t digjeshim, do t digjeshit, do t
digjeshin

Perfect: do t kisha djegur, do t kishe


djegur, do t kishte djegur, do t kishim
djegur, do t kishit djegur, do t kishin
djegur

Perfect: do t isha djegur, do t ishe djegur, do t


ishte djegur, do t ishim djegur, do t ishit djegur,
do t ishin djegur
OPTATIVE

Present: djegsha, djegsh, djegt, djegshim,


djegshi, djegshin

Present: u djegsha, u djegsh, u djegt, u djegshim,


u djegshi, u djegshin

Perfect: paa djegur, pa djegur, past


djegur, paim djegur, pai djegur, pain
djegur

Perfect: qofsha djegur, qofsh djegur, qoft djegur,


qofshim djegur, qofshi djegur, qofshin djegur
ADMIRATIVE

Present: djegkam, djegke, djegka, djegkemi,


djegkeni, djegkan

Present: u djegkam, u djegke, u djegka, u


djegkemi, u djegkeni, u djegkan

Imperfect: djegksha, djegkshe, djegksh

Imperfect: u djegksha, u djegkshe, u djegksh

Back to Index
(djegkej), djegkshim, djegkshit,
djegkshin

(djegkej), u djegkshim, u djegkshit, u djegkshin

Perfect: paskam djegur, paske djegur, paska


djegur, paskemi djegur, paskeni djegur,
paskan djegur

Perfect: qenkam djegur, qenke djegur, qenka


djegur, qenkemi djegur, qenkeni djegur, qenkan
djegur

Past prefect: pasksha djegur, paskshe


djegur, pasksh (paskej) djegur, paskshim
djegur, paskshit djegur, paskshin djegur

Past perfect: qenksha djegur, qenkshe djegur,


qenksh (qenkej) djegur, qenkshim djegur,
qenkshit djegur, qenkshin djegur
IMPERATIVE

digj; digjni

digju; digjuni
INFINITIVE

Present: pr t djegur

Present: pr t'u djegur

Perfect: pr t pas djegur

Perfect: pr t qen djegur


GERUNDIVE

Present: duke djegur

Present: duke u djegur

Perfect: duke pas djegur

Perfect: duke qen djegur

PARTICIPLE
djegur

Back to Index
dua 'to want'; duhem 'I am needed,' duhet 'it is necessary'
Active

Irr. (trans.)
Medio-Passive

INDICATIVE
Present: dua, do, do, duam, doni, duan

Present: duhem, duhesh, duhet, duhemi, duheni,


duhen

Imperfect: doja, doje, donte, donim, donit,


donin

Imperfect: duhesha, duheshe, duhej (duhesh),


duheshim, duheshit, duheshin

Aorist: desha, deshe, deshi, deshm, desht,


deshn

Aorist: u desha, u deshe, u desh, u deshm, u


desht, u deshn

Perfect: kam dashur, ke dashur, ka dashur,


kemi dashur, keni dashur, kan dashur

Perfect: jam dashur, je dashur, sht dashur, jemi


dashur, jeni dashur, jan dashur

Past perfect I: kisha dashur, kishe dashur,


kishte dashur, kishim dashur, kishit dashur,
kishin dashur

Past perfect I: isha dashur, ishe dashur, ishte


dashur, ishim dashur, ishit dashur, ishin dashur

Past perfect II: pata dashur, pate dashur,


pat(i) dashur, patm dashur, patt dashur,
patn dashur

Past perfect II: qesh dashur, qe dashur, qe dashur,


qem dashur, qet dashur, qen dashur

Future I: do t dua, do t duash, do t doj,


do t duam, do t doni, do t duan

Future I: do t duhem, do t duhesh, do t duhet,


do t duhemi, do t duheni, do t duhen

Future II: kam pr t dashur, ke pr t


dashur, ka pr t dashur, kemi pr t dashur,
keni pr t dashur, kan pr t dashur

Future II: kam pr t'u dashur, ke pr t'u dashur, ka


pr t'u dashur, kemi pr t'u dashur, keni pr t'u
dashur, kan pr t'u dashur

Future perfect I: do t kem dashur, do t


kesh dashur, do t ke dashur, do t kemi
dashur, do t keni dashur, do t ken dashur

Future perfect I: t jem dashur, t jesh dashur, t


jet dashur, t jemi dashur, t jeni dashur, t jen
dashur

Future perfect II: kam pr t pas dashur, ke


pr t pas dashur, ka pr t pas dashur,
kemi pr t pas dashur, keni pr t pas
dashur, kan pr t pas dashur

Future perfect II: kam pr t qen dashur, ke pr t


qen dashur, ka pr t qen dashur, kemi pr t
qen dashur, keni pr t qen dashur, kan pr t
qen dashur

SUBJUNCTIVE

Back to Index
Present: t dua, t duash, t doj, t duam, t
doni, t duan

Present: t duhem, t duhesh, t duhet, t duhemi,


t duheni, t duhen

Imperfect: t doja, t doje, t donte, t


donim, t donit, t donin

Imperfect: t duhesha, t duheshe, t duhej


(duhesh), t duheshim, t duheshit, t duheshin

Perfect: t kem dashur, t kesh dashur, t


ket dashur, t kemi dashur, t keni dashur,
t ken dashur

Perfect: t jem dashur, t jesh dashur, t jet


dashur, t jemi dashur, t jeni dashur, t jen
dashur

Past perfect: t kisha dashur, t kishe dashur,


t kishte dashur, t kishim dashur, t kishit
dashur, t kishin dashur

Past perfect: t isha dashur, t ishe dashur, t ishte


dashur, t ishim dashur, t ishit dashur, t ishin
dashur

CONDITIONAL
Present: do t doja, do t doje, do t donte,
do t donim, do t donit, do t donin

Present: do t duhesha, do t duheshe, do t duhej


(duhesh), do t duheshim, do t duheshit, do t
duheshin

Perfect: do t kisha dashur, do t kishe


dashur, do t kishte dashur, do t kishim
dashur, do t kishit dashur, do t kishin
dashur

Perfect: do t isha dashur, do t ishe dashur, do t


ishte dashur, do t ishim dashur, do t ishit dashur,
do t ishin dashur
OPTATIVE

Present: daa, da, dat, daim, dai, dain

Present: u daa, u da, u dat, u daim, u dai, u


dain

Perfect: paa dashur, pa dashur, past


dashur, paim dashur, pai dashur, pain
dashur

Perfect: qofsha dashur, qofsh dashur, qoft dashur,


qofshim dashur, qofshi dashur, qofshin dashur
ADMIRATIVE

Present: dashkam, dashke, dashka,


dashkemi, dashkeni, dashkan

Present: u dashkam, u dashke, u dashka, u


dashkemi, u dashkeni, u dashkan

Imperfect: dashksha, dashkshe, dashksh


(dashkej), dashkshim, dashkshit,
dashkshin

Imperfect: u dashksha, u dashkshe, u dashksh


(dashkej), u dashkshim, u dashkshit, u
dashkshin

Perfect: paskam dashur, paske dashur, paska


dashur, paskemi dashur, paskeni dashur,
paskan dashur

Perfect: qenkam dashur, qenke dashur, qenka


dashur, qenkemi dashur, qenkeni dashur, qenkan
dashur

Back to Index

Past prefect: pasksha dashur, paskshe


dashur, pasksh (paskej) dashur, paskshim
dashur, paskshit dashur, paskshin dashur

Past perfect: qenksha dashur, qenkshe dashur,


qenksh (qenkej) dashur, qenkshim dashur,
qenkshit dashur, qenkshin dashur
IMPERATIVE

duaj; doni
INFINITIVE
Present: pr t dashur

Present: pr t'u dashur

Present: duke dashur

Present: duke u dashur

Perfect: duke pas dashur

Perfect: duke qen dashur

PARTICIPLE
dashur

Back to Index
eci 'to go'

II-I (intrans.)
INDICATIVE

Present: eci, ecn, ecn, ecim, ecni, ecin


Continuous present: po eci, po ecn, po ecn, po ecim, po ecit, po ecin
Imperfect: ecja, ecje, ecte, ecnim, ecnit, ecnin
Continuous imperfect: po ecja, po ecje, po ecte, po ecnim, po ecnit, po ecnin
Aorist: eca, ece, ecu, ecm, ect, ecn
Perfect: kam ecur, ke ecur, ka ecur, kemi ecur, keni ecur, kan ecur
Past perfect I: kisha ecur, kishe ecur, kishte ecur, kishim ecur, kishit ecur, kishin ecur
Past perfect II: pata ecur, pate ecur, pat(i) ecur, patm ecur, patt ecur, patn ecur
Future I: do t eci, do t ecsh, do t ec, do t ecim, do t ecni, do t ecin
Future II: kam pr t ecur, ke pr t ecur, ka pr t ecur, kemi pr t ecur, keni pr t ecur, kan pr t
ecur,
Future perfect I: do t kem ecur, do t kesh ecur, do t ke ecur, do t kemi ecur, do t keni ecur, do t
ken ecur
Future perfect II: kam pr t pas ecur, ke pr t pas ecur,, ka pr t pas ecur, kemi pr t pas ecur,,
keni pr t pas ecur, kan pr t pas ecur
SUBJUNCTIVE
Present: t ec, t ecsh, t ec, t ecim, t ecni, t ecin
Imperfect: t ecja, t ecje, t ecte, t ecnim, t ecnit, t ecnin
Perfect: t kem ecur, t kesh ecur, t ket ecur, t kemi ecur, t keni ecur, t ken ecur
Past perfect: t kisha ecur, t kishe ecur, t kishte ecur, t kishim ecur, t kishit ecur, t kishin ecur
CONDITIONAL
Present: do t ecja, do t ecje, do t ecte, do t ecnim, do t ecnit, do t ecnin

Back to Index
Perfect: do t kisha ecur, do t kishe ecur, do t kishte ecur, do t kishim ecur, do t kishit ecur, do t
kishin ecur
OPTATIVE
Present: ecsha, ecsh, ect, ecshim, ecshi, ecshin
Perfect: paa ecur, pa ecur, past ecur, paim ecur, pai ecur, pain ecur
ADMIRATIVE
Present: eckam, ecke, ecka, eckemi, eckeni, eckan
Imperfect: ecksha, eckshe, ecksh (eckej), eckshim, eckshit, eckshin
Perfect: paskam ecur, paske ecur, paska ecur, paskemi ecur, paskeni ecur, paskan ecur
Past perfect: pasksha ecur, paskshe ecur, pasksh (paskej) ecur, paskshim ecur, paskshit ecur,
paskshin ecur
IMPERATIVE
ec; ecni
INFINITIVE
Present: pr t ecur
Perfect: pr t pas ecur
GERUNDIVE
Present: duke ecur
Perfect: duke pas ecur
PARTICIPLE
ecur

flas 'to speak'; flitet 'to is rumored'

Irr. (intrans. and trans.)

Back to Index
Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: flas, flet, flet, flasim, flitni (flisni),


flasin

Present: flitet

Continuous present: po flas, po flet, po flet,


po flasim, po flitni (flisni), po flasin

Continuous present: po flitet

Imperfect: flisja, flisje, fliste, flisnim, flisnit,


flisnin

Imperfect: flisej (flisesh)

Continuous imperfect: po flisja, po flisje, po


fliste, po flisnim, po flisnit, po flisnin

Continuous imperfect: po flisej (flisesh)

Aorist: fola, fole, foli, folm, folt, foln

Aorist: u fol

Perfect: kam folur, ke folur, ka folur, kemi


folur, keni folur, kan folur

Perfect: sht folur

Past perfect I: kisha folur, kishe folur, kishte


folur, kishim folur, kishit folur, kishin folur

Past perfect I: ishte folur

Past perfect II: pata folur, pate folur, pat(i)


folur, patm folur, patt folur, patn folur

Past perfect II: qe folur

Future I: do t flas, do t flassh, do t flas,


do t flasim, do t flitni (flisni), do t flasin

Future I: do t ditet

Future II: kam pr t folur, ke pr t folur, ka


pr t folur, kemi pr t folur, keni pr t
folur, kan pr t folur

Future II: ka pr t'u folur

Future perfect I: do t kem folur, do t kesh


folur, do t ket folur, do t kemi folur, do t
keni folur, do t ken folur

Future perfect I: do t jet folur

Future perfect II: kam pr t pas folur, ke


pr t pas folur, ka pr t pas folur, kemi
pr t pas folur, keni pr t pas folur, kan
pr t pas folur

Future perfect II: ka pr t qen folur

Back to Index
SUBJUNCTIVE
Present: t flas, t flassh, t flas, t flasim,
t flitni (flisni), t flasin

Present: t flitet

Imperfect: t flisja, t flisje, t fliste, t


flisnim, t flisnit, t flisnin

Imperfect: t flisej (flisesh)

Perfect: t kem folur, t kesh folur, t ket


folur, t kemi folur, t keni folur, t ken
folur

Perfect: t jet folur

Past perfect: t kisha folur, t kishe folur, t


kishte folur, t kishim folur, t kishit folur, t
kishin folur

Past perfect: t ishte folur

CONDITIONAL
Present: do t flisja, do t flisje, do t fliste,
do t flisnim, do t flisnit, do t flisnin

Present: do t flisej (flisesh)

Perfect: do t kisha folur, do t kishe folur,


do t kishte folur, do t kishim folur, do t
kishit folur, do t kishin folur

Perfect: do t ishte folur

OPTATIVE
Present: folsha, folsh, folt, folshim, folshi,
folshin

Present: u folt

Perfect: paa folur, pa folur, past folur,


paim folur, pai folur, pain folur

Perfect: qoft folur

Present: folkam, folke, folka, folkemi,


folkeni, folkan
ADMIRATIVE
Present: u folka Imperfect: folksha,
folkshe, folksh, folkshim, folkshit,
folkshin

Imperfect: u folksh (folkej)

Perfect: paskam folur, paske folur, paska


folur, paskemi folur, paskeni folur, paskan
folur

Perfect: qenka folur

Back to Index
Past prefect: pasksha folur, paskshe folur,
pasksh (paskej) folur, paskshim folur,
paskshit folur, paskshin folur

Past perfect: qenksh (qenkej) folur

IMPERATIVE
fol, folni
INFINITIVE
Present: pr t folur

Present: pr t'u folur

Perfect: pr t pas folur

Perfect: pr t qen folur


GERUNDIVE

Present: duke folur

Present: duke u folur

Perfect: duke pas folur

Perfect: duke qen pas

PARTICIPLE
folur

Back to Index
fle 'to sleep'; flihet 'to cause sleep'

III-II with Irr. aorist (intrans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: fle, fle, fle, flem, flini, flen

Present: flihet

Continuous present: po fle, po fle, po fle, po


flem, po flini, po flin

Continuous present: po flihet

Imperfect: flija, flije, flinte, flinim, flinit,


flinin

Imperfect: flihej (flihesh)

Continuous imperfect: po flija, po flije, po


flinte, po flinim, po flinit, po flinin

Continuous imperfect: po flihej (flihesh)

Aorist: fjeta, fjete, fjeti, fjetm, fjett, fjetn

Aorist: u fjet

Perfect: kam fjetur, ke fjetur, ka fjetur, kemi


fjetur, keni fjetur, kan fjetur

Perfect: sht fjetur

Past perfect I: kisha fjetur, kishe fjetur,


kishte fjetur, kishim fjetur, kishit fjetur,
kishin fjetur

Past perfect I: ishte fjetur

Past perfect II: pata fjetur, pate fjetur, pat(i)


fjetur, patm fjetur, patt fjetur, patn fjetur

Past perfect II: qe fjetur

Future I: do t fle, do t flesh, do t flej, do


t flem, do t flini, do t flen

Future I: do t flihet

Future II: kam pr t fjetur, ke pr t fjetur,


ka pr t fjetur, kemi pr t fjetur, keni pr t
fjetur, kan pr t fjetur

Future II: ka pr t'u fjetur

Future perfect I: do t kem fjetur, do t kesh


fjetur, do t ket fjetur, do t kemi fjetur, do
t keni fjetur, do t ken fjetur

Future perfect I: do t jet fjetur

Future perfect II: kam pr t pas fjetur, ke


pr t pas fjetur, ka pr t pas fjetur, kemi
pr t pas fjetur, keni pr t pas fjetur,
kan pr t pas fjetur

Future perfect II: ka pr t qen fjetur

Back to Index
SUBJUNCTIVE
Present: t fle, t flesh, t flej, t flem, t
flini, t flen

Present: t flihet

Imperfect: t flija, t flije, t flinte, t flinim,


t flinit, t flinin

Imperfect: t flihej (flihesh)

Perfect: t kem fjetur, t kesh fjetur, t ket


fjetur, t kemi fjetur, t keni fjetur, t ken
fjetur

Perfect: t jet fjetur

Past perfect: t kisha fjetur, t kishe fjetur, t


kishte fjetur, t kishim fjetur, t kishit fjetur,
t kishin fjetur

Past perfect: t ishte fjetur

CONDITIONAL
Present: do t flija, do t flije, do t flinte, do
t flinim, do t flinit, do t flinin

Present: do t flihej (flihesh)

Perfect: do t kisha fjetur, do t kishe fjetur,


do t kishte fjetur, do t kishim fjetur, do t
kishit fjetur, do t kishin fjetur

Perfect: do t ishte fjetur

OPTATIVE
Present: fjetsha, fjetsh, fjett, fjetshim,
fjetshi, fjetshin

Present: u fjett

Perfect: paa fjetur, pa fjetur, past fjetur,


paim fjetur, pai fjetur, pain fjetur

Perfect: qoft fjetur

Present: fjetkam, fjetke, fjetka, fjetkemi,


fjetkeni, fjetkan
ADMIRATIVE
Present: u fjetka Imperfect: fjetksha,
fjetkshe, fjetksh, fjetkshim, fjetkshit,
fjetkshin

Imperfect: u fjetksh (fjetkej)

Perfect: paskam fjetur, paske fjetur, paska


fjetur, paskemi fjetur, paskeni fjetur, paskan
fjetur

Perfect: qenka fjetur

Back to Index

Past prefect: pasksha fjetur, paskshe fjetur,


Past perfect: qenksh (qenkej) fjetur
pasksh (paskej) fjetur, paskshim fjetur,
paskshit fjetur, paskshin fjetur
IMPERATIVE
fli; flini
INFINITIVE
Present: pr t fjetur

Present: pr t'u fjetur

Perfect: pr t pas fjetur

Perfect: pr t qen fjetur


GERUNDIVE

Present: duke fjetur

Present: duke u fjetur

Perfect: duke pas fjetur

Perfect: duke qen pas

PARTICIPLE
fjetur

Back to Index
fsheh 'to conceal'; fshihem 'to be concealed'

II-II-1 (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: fsheh, fsheh, fsheh, fshehim,


fshihni, fshehin

Present: fshihem, fshihesh, fshihet, fshihemi,


fshiheni, fshihen

Continuous present: po fsheh, po fsheh, po


fsheh, po fshehim, po fshihni, po fshehin

Continuous present: po fshihem, po fshihesh, po


fshihet, po fshihemi, po fshiheni, po fshihen

Imperfect: fshihja, fshihje, fshihte, fshihnim,


fshihnit, fshihnin

Imperfect: fshihesha, fshiheshe, fshihej (fshihesh),


fshiheshim, fshiheshit, fshiheshin

Continuous imperfect: po fshihja, po fshihje,


po fshihte, po fshihnim, po fshihnit, po
fshihnin

Continuous imperfect: po fshihesha, po fshiheshe,


po fshihej (fshihesh), po fshiheshim, po fshiheshit,
po fshiheshin

Aorist: fsheha, fshehe, fshehu, fshehm,


fsheht, fshehn

Aorist: u fsheha, u fshehe, u fsheh, u fshehm, u


fsheht, u fshehn

Perfect: kam fshehur, ke fshehur, ka fshehur,


kemi fshehur, keni fshehur, kan fshehur

Perfect: jam fshehur, je fshehur, sht fshehur,


jemi fshehur, jeni fshehur, jan fshehur

Past perfect I: kisha fshehur, kishe fshehur,


kishte fshehur, kishim fshehur, kishit
fshehur, kishin fshehur

Past perfect I: isha fshehur, ishe fshehur, ishte


fshehur, ishim fshehur, ishit fshehur, ishin fshehur

Past perfect II: pata fshehur, pate fshehur,


pat(i) fshehur, patm fshehur, patt fshehur,
patn fshehur

Past perfect II: qesh fshehur, qe fshehur, qe


fshehur, qem fshehur, qet fshehur, qen fshehur

Future I: do t fsheh, do t fshehsh, do t


fsheh, do t fshehim, do t fshihni, do t
fshehin

Future I: do t fshihem, do t fshihesh, do t


fshihet, do t fshihemi, do t fshiheni, do t
fshihen

Future II: kam pr t fshehur, ke pr t


fshehur, ka pr t fshehur, kemi pr t
fshehur, keni pr t fshehur, kan pr t
fshehur

Future II: kam pr t'u fshehur, ke pr t'u fshehur, ka


pr t'u fshehur, kemi pr t'u fshehur, keni pr t'u
fshehur, kan pr t'u fshehur

Future perfect I: do t kem fshehur, do t


kesh fshehur, do t ket fshehur, do t kemi
fshehur, do t keni fshehur, do t ken

Future perfect I: do t jem fshehur, do t jesh


fshehur, do t jet fshehur, do t jemi fshehur, do t
jeni fshehur, do t jen fshehur

Back to Index
fshehur
Future perfect II: kam pr t pas fshehur, ke
pr t pas fshehur, ka pr t pas fshehur,
kemi pr t as fshehur, keni pr t pas
fshehur, kan pr t pas fshehur

Future perfect II: kam pr t qen fshehur, ke pr


t qen fshehur, ka pr t qen fshehur, kemi pr t
qen fshehur, keni pr t qen fshehur, kan pr t
qen fshehur

SUBJUNCTIVE
Present: t fsheh, t fshehsh, t fsheh, t
fshehim, t fshihni, t fshehin

Present: t fshihem, t fshihesh, t fshihet, t


fshihemi, t fshiheni, t fshihen

Imperfect: t fshihja, t fshihje, t fshinte, t


fshihnim, t fshihnit, t fshihnin

Imperfect: t fshihesha, t fshiheshe, t fshihej


(fshihesh), t fshiheshim, t fshiheshit, fshiheshin

Perfect: t kem fshehur, t kesh fshehur, t


ket fshehur, t kemi fshehur, t keni
fshehur, t ken fshehur

Perfect: t jem fshehur, t jesh fshehur, t jet


fshehur, t jemi fshehur, t jeni fshehur, t jen
fshehur

Past perfect: t kisha fshehur, t kishe


fshehur, t kishte fshehur, t kishim fshehur,
t kishit fshehur, t kishin fshehur

Past perfect: t isha fshehur, t ishe fshehur, t


ishte fshehur, t ishim fshehur, t ishit fshehur, t
ishin fshehur

CONDITIONAL
Present: do t fshihja, do t fshihje, do t
fshihte, do t fshihnim, do t fshihnit, do t
fshihnin

Present: do t fshihesha, do t fshiheshe, do t


fshihej (fshihesh), do t fshiheshim, do t
fshiheshit, do t fshiheshin

Perfect: do t kisha fshehur, do t kishe


fshehur, do t kishte fshehur, do t kishim
fshehur, do t kishit fshehur, do t kishin
fshehur

Perfect: do t isha fshehur, do t ishe fshehur, do t


ishte fshehur, do t ishim fshehur, do t ishit
fshehur, do t ishin fshehur
OPTATIVE

Present: fshehsha, fshehsh, fsheht,


fshehshim, fshehshi, fshehshin

Present: u fshehsha, u fshehsh, u fsheht, u


fshehshim, u fshehshi, u fshehshin

Perfect: paa fshehur, pa fshehur, past


fshehur, paim fshehur, pai fshehur, pain
fshehur

Perfect: qofsha fshehur, qofsh fshehur, qoft


fshehur, qofshim fshehur, qofshi fshehur, qofshin
fshehur
ADMIRATIVE

Back to Index
Present: fshehkam, fshehke, fshehka,
fshehkemi, fshehkeni, fshehkan

Present: u fshehkam, u fshehke, u fshehka, u


fshehkemi, u fshehkeni, u fshehkan

Imperfect: fshehksha, fshehkshe,


fshehksh (fshehkej), fshehkshim,
fshehkshit, fshehkshin

Imperfect: u fshehksha, u fshehkshe, u fshehksh


(fshehkej), u fshehkshim, u fshehkshit, u
fshehkshin

Perfect: paskam fshehur, paske fshehur,


paska fshehur, paskemi fshehur, paskeni
fshehur, paskan fshehur

Perfect: qenkam fshehur, qenke fshehur, qenka


fshehur, qenkemi fshehur, qenkeni fshehur, qenkan
fshehur

Past prefect: pasksha fshehur, paskshe


fshehur, pasksh (paskej) fshehur,
paskshim fshehur, paskshit fshehur,
paskshin fshehur

Past perfect: qenksha fshehur, qenkshe fshehur,


qenksh (qenkej) fshehur, qenkshim fshehur,
qenkshit fshehur, qenkshin fshehur

IMPERATIVE
fshih; fshihni

fshihu; fshihuni
INFINITIVE

Present: pr t fshehur

Present: pr t'u fshehur

Perfect: pr t pas fshehur

Perfect: pr t qen fshehur


GERUNDIVE

Present: duke fshehur

Present: duke u fshehur

Perfect: duke pas fshehur

Perfect: duke qen fshehur

Back to Index
fshij 'to sweep'; fshihem 'to be swept, to wipe oneself'
Active

I-I-2 (trans.)
Medio-Passive

INDICATIVE
Present: fshij, fshin, fshin, fshijm, fshini,
fshijn

Present: fshihem, fshihesh, fshihet, fshihemi,


fshiheni, fshihen

Continuous present: po fshij, po fshin, po


fshin, po fshijm, po fshini, po fshijn

Continuous present: po fshihem, po fshihesh, po


fshihet, po fshihemi, po fshiheni, po fshihen

Imperfect: fshija, fshije, fshinte, fshinim,


fshinit, fshinin

Imperfect: fshihesha, fshiheshe, fshihej (fshihesh),


fshiheshim, fshiheshit, fshiheshin

Continuous imperfect: po fshija, po fshije,


po fshinte, po fshinim, po fshinit, po fshinin

Continuous imperfect: po fshihesha, po fshiheshe,


po fshihej (fshihesh), po fshiheshim, po fshiheshit,
po fshiheshin

Aorist: fshiva, fshive, fshiu, fshim, fshit,


fshin

Aorist: u fshiva, u fshive, u fshi, u fshim, u fshit,


u fshin

Perfect: kam fshir, ke fshir, ka fshir,


kemi fshir, keni fshir, kan fshir

Perfect: jam fshir, je fshir, sht fshir, jemi


fshir, jeni fshir, jan fshir

Past perfect I: kisha fshir, kishe fshir,


kishte fshir, kishim fshir, kishit fshir,
kishin fshir

Past perfect I: isha fshir, ishe fshir, ishte fshir,


ishim fshir, ishit fshir, ishin fshir

Past perfect II: pata fshir, pate fshir, pat(i)


fshir, patm fshir, patt fshir, patn fshir

Past perfect II: qesh fshir, qe fshir, qe fshir,


qem fshir, qet fshir, qen fshir

Future I: do t fshij, do t fshish, do t


fshij, do t fshijm, do t fshini, do t
fshijn

Future I: do t fshihem, do t fshihesh, do t


fshihet, do t fshihemi, do t fshiheni, do t
fshihen

Future II: kam pr t fshir, ke pr t fshir,


ka pr t fshir, kemi pr t fshir, keni pr
t fshir, kan pr t fshir

Future II: kam pr t'u fshir, ke pr t'u fshir, ka


pr t'u fshir, kemi pr t'u fshir, keni pr t'u fshir,
kan pr t'u fshir

Future perfect I: do t kem fshir, do t kesh


fshir, do t ket fshir, do t kemi fshir, do
t keni fshir, do t ken fshir

Future perfect I: do t jem fshir, do t jesh fshir,


do t jet fshir, do t jemi fshir, do t jeni fshir,
do t jen fshir

Future perfect II: kam pr t pas fshir, ke

Future perfect II: kam pr t qen fshir, ke pr t

Back to Index
pr t pas fshir, ka pr t pas fshir, kemi
pr t pas fshir, keni pr t pas fshir,
kan pr t pas fshir

qen fshir, ka pr t qen fshir, kemi pr t qen


fshir, keni pr t qen fshir, kan pr t qen
fshir

SUBJUNCTIVE
Present: t fshij, t fshish, t fshij, t
fshijm, t fshini, t fshijn

Present: t fshihem, t fshihesh, t fshihet, t


fshihemi, t fshiheni, t fshihen

Imperfect: t fshija, t fshije, t fshinte, t


fshinim, t fshinit, t fshinin

Imperfect: t fshihesha, t fshiheshe, t fshihej


(fshihesh), t fshiheshim, t fshiheshit, fshiheshin

Perfect: t kem fshir, t kesh fshir, t ket


fshir, t kemi fshir, t keni fshir, t ken
fshir

Perfect: t jem fshir, t jesh fshir, t jet fshir,


t jemi fshir, t jeni fshir, t jen fshir

Past perfect: t kisha fshir, t kishe fshir,


t kishte fshir, t kishim fshir, t kishit
fshir, t kishin fshir

Past perfect: t isha fshir, t ishe fshir, t ishte


fshir, t ishim fshir, t ishit fshir, t ishin fshir

CONDITIONAL
Present: do t fshija, do t fshije, do t
fshinte, do t fshinim, do t fshinit, do t
fshinin

Present: do t fshihesha, do t fshiheshe, do t


fshihej (fshihesh), do t fshiheshim, do t
fshiheshit, do t fshiheshin

Perfect: do t kisha fshir, do t kishe fshir,


do t kishte fshir, do t kishim fshir, do t
kishit fshir, do t kishin fshir

Perfect: do t isha fshir, do t ishe fshir, do t


ishte fshir, do t ishim fshir, do t ishit fshir, do
t ishin fshir
OPTATIVE

Present: fshifsha, fshifsh, fshift, fshifshim,


fshifshi, fshifshin

Present: u fshifsha, u fshifsh, u fshift, u


fshifshim, u fshifshi, u fshifshin

Perfect: paa fshir, pa fshir, past fshir,


paim fshir, pai fshir, pain fshir

Perfect: qofsha fshir, qofsh fshir, qoft fshir,


qofshim fshir, qofshi fshir, qofshin fshir

ADMIRATIVE
Present: fshikam, fshike, fshika, fshikemi,
fshikeni, fshikan

Present: u fshikam, u fshike, u fshika, u fshikemi,


u fshikeni, u fshikan

Imperfect: fshiksha, fshikshe, fshiksh


(fshikej), fshikshim, fshikshit, fshikshin

Imperfect: u fshiksha, u fshikshe, u fshiksh


(fshikej), u fshikshim, u fshikshit, u fshikshin

Back to Index
Perfect: paskam fshir, paske fshir, paska
fshir, paskemi fshir, paskeni fshir, paskan
fshir

Perfect: qenkam fshir, qenke fshir, qenka fshir,


qenkemi fshir, qenkeni fshir, qenkan fshir

Past prefect: pasksha fshir, paskshe


fshir, pasksh (paskej) fshir, paskshim
fshir, paskshit fshir, paskshin fshir

Past perfect: qenksha fshir, qenkshe fshir,


qenksh (qenkej) fshir, qenkshim fshir,
qenkshit fshir, qenkshin fshir
IMPERATIVE

fshi; fshini

fshihu; fshihuni
INFINITIVE

Present: pr t fshir

Present: pr t'u fshir

Perfect: pr t pas fshir

Perfect: pr t qen fshir


GERUNDIVE

Present: duke fshir

Present: duke u fshir

Perfect: duke pas fshir

Perfect: duke qen fshir

PARTICIPLE
fshir

Back to Index
fut 'to insert'; futem 'to get in'

II-I-1 (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: fut (fus), fut, fut, futim, futni


(fusni), futin

Present: futem, futesh, futet, futemi, futeni, futen

Continuous present: po fut (fus), po fut, po


fut, po futim, po futni (fusni), po futin

Continuous present: po futem, po futesh, po futet,


po futemi, po futeni, po futen

Imperfect: futja (fusja), futje (fusje), fuste,


futnim (fusnim), futnit (fusnit), futnin
(fusnin)

Imperfect: futesha, futeshe, futej (futesh),


futeshim, futeshit, futeshin

Continuous imperfect: po futja (fusja), po


futje (fusje), po fuste, po futnim (fusnim), po
futnit (fusnit), po futnin (fusnin)

Continuous imperfect: po futesha, po futeshe, po


futej (futesh), po futeshim, po futeshit, po futeshin

Aorist: futa, fute, futi, futm, futt, futn

Aorist: u futa, u fute, u fut, u futm, u futt, u futn

Perfect: kam futur, ke futur, ka futur, kemi


futur, keni futur, kan futur

Perfect: jam futur, je futur, sht futur, jemi futur,


jeni futur, jan futur

Past perfect I: kisha futur, kishe futur, kishte


futur, kishim futur, kishit futur, kishin futur

Past perfect I: isha futur, ishe futur, ishte futur,


ishim futur, ishit futur, ishin futur

Past perfect II: pata futur, pate futur, pat(i)


futur, patm futur, patt futur, patn futur

Past perfect II: qesh futur, qe futur, qe futur, qem


futur, qet futur, qen futur

Future I: do t fut, do t futsh, do t fut, do


t futim, do t futni, do t futin

Future I: do t futem, do t futesh, do t futet, do t


futemi, do t futeni, do t futen

Future II: kam pr t futur, ke pr t futur, ka


pr t futur, kemi pr t futur, keni pr t
futur, kan pr t futur

Future II: kam pr t'u futur, ke pr t'u futur, ka pr


t'u futur, kemi pr t'u futur, keni pr t'u futur, kan
pr t'u futur

Future perfect I: do t kem futur, do t kesh


futur, do t ket futur, do t kemi futur, do t
keni futur, do t ken futur

Future perfect I: do t jem futur, do t jesh futur,


do t jet futur, do t jemi futur, do t jeni futur, do
t jen futur

Back to Index
Future perfect II: kam pr t pas futur, ke
pr t pas futur, ka pr t pas futur, kemi
pr t pas futur, keni pr t pas futur, kan
pr t pas futur,

Future perfect II: kam pr t qen futur, ke pr t


qen futur, ka pr t qen futur, kemi pr t qen
futur, keni pr t qen futur, kan pr t qen futur,

SUBJUNCTIVE
Present: t fut, t futesh, t fut, t futim, t
futni, t futin

Present: t futem, t futesh, t futet, t futemi, t


futeni, t futen

Imperfect: t futja (fusja), t futje (fusje), t


fuste, t futnim (fusnim), t futnit (fusnit), t
futnin (fusnin)

Imperfect: t futesha, t futeshe, t futej (futesh), t


futeshim, t futeshit, t futeshin

Perfect: t kem futur, t kesh futur, t ket


futur, t kemi futur, t keni futur, t ken
futur

Perfect: t jem futur, t jesh futur, t jet futur, t


jemi futur, t jeni futur, t jen futur

Past perfect: t kisha futur, t kishe futur, t


kishte futur, t kishim futur, t kishit futur, t
kishin futur

Past perfect: t isha futur, t ishe futur, t ishte


futur, t ishim futur, t ishit futur, t ishin futur

CONDITIONAL
Present: do t futja (fusja), do t futje
(fusje), do t fuste, do t futnim (fusnim), do
t futnit (fusnit), do t futnin (fusnin)

Present: do t futesha, do t futeshe, do t futej


(futesh), do t futeshim, do t futeshit, do t
futeshin

Perfect: do t kisha futur, do t kishe futur,


do t kishte futur, do t kishim futur, do t
kishit futur, do t kishin futur

Perfect: do t isha futur, do t ishe futur, do t ishte


futur, do t ishim futur, do t ishit futur, do t ishin
futur
OPTATIVE

Present: futsha, futsh, futt, futshim, futshi,


futshin

Present: u futsha, u futsh, u futt, u futshim, u


futshi, u futshin

Perfect: paa futur, pa futur, past futur,


paim futur, pai futur, pain futur

Perfect: qofsha futur, qofsh futur, qoft futur,


qofshim futur, qofshi futur, qofshin futur
OPTATIVE

Present: futkam, futke, futka, futkemi,


futkeni, futkan

Present: u futkam, u futke, u futka, u futkemi, u


futkeni, u futkan

Imperfect: futksha, futkshe, futksh

Imperfect: u futksha, u futkshe, u futksh

Back to Index
(futkej), futkshim, futkshit, futkshin

(futkej), u futkshim, u futkshit, u futkshin

Perfect: paskam futur, paske futur, paska


futur, paskemi futur, paskeni futur, paskan
futur

Perfect: qenkam futur, qenke futur, qenka futur,


qenkemi futur, qenkeni futur, qenkan futur

Past prefect: pasksha futur, paskshe futur,


pasksh (paskej) futur, paskshim futur,
paskshit futur, paskshin futur

Past perfect: qenksha futur, qenkshe futur,


qenksh (qenkej) futur, qenkshim futur, qenkshit
futur, qenkshin futur
IMPERATIVE

fut (fus); futni (fusni)


INFINITIVE
Present: pr t futur

Present: pr t'u futur

Perfect: pr t pas futur

Perfect: pr t qen futur


GERUNDIVE

Present: duke futur

Present: duke u futur

Perfect: duke pas futur

Perfect: duke qen futur

PARTICIPLE
futur

Back to Index
gatuaj 'to prepare (food)'; gatuhem 'to become prepared (food); to become educated' I-I-1b
(trans.)
Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: gatuaj, gatuan, gatuan, gatuajm,


gatuani, gatuajn

Present: gatuhem, gatuhesh, gatuhet, gatuhemi,


gatuheni, gatuhen

Continuous present: po gatuaj, po gatuan, po


gatuan, po gatuajm, po gatuani, po
gatuaijn

Continuous present: po gatuhem, po gatuhesh, po


gatuhet, po gatuhemi, po gatuheni, po gatuhen

Imperfect: gatuaja, gatuaje, gatuante,


gatuanim, gatuanit, gatuanin

Imperfect: gatuhesha, gatuheshe, gatuhej


(gatuhesh), gatuheshim, gatuheshit, gatuheshin

Continuous imperfect: po gatuaja, po


gatuaje, po gatuante, po gatuanim, po
gatuanit, po gatuanin

Continuous imperfect: po gatuhesha, po gatuheshe,


po gatuhej (gatuhesh), po gatuheshim, po
gatuheshit, po gatuheshin

Aorist: gatova, gatove, gatoi, gatuam, gatuat,


gatuan

Aorist: u gatova, u gatove, u gatua, u gatuam, u


gatuat, u gatuan

perfect: kam gatuar, ke gatuar, ka gatuar,


kemi gatuar, keni gatuar, kan gatuar

perfect: jam gatuar, je gatuar, sht gatuar, jemi


gatuar, jeni gatuar, jan gatuar

Past perfect I: kisha gatuar, kishe gatuar,


kishte gatuar, kishim gatuar, kishit gatuar,
kishin gatuar

Past perfect I: isha gatuar, ishe gatuar, ishte gatuar,


ishim gatuar, ishit gatuar, ishin gatuar

Past perfect II: pata gatuar, pate gatuar,


pat(i) gatuar, patm gatuar, patt gatuar,
patn gatuar

Past perfect II: qesh gatuar, qe gatuar, qe gatuar,


qem gatuar, qet gatuar, qen gatuar

Future I: do t gatuaj, do t gatuash, do t


gatuaj, do t gatuajm, do t gatuani, do t
gatuajn

Future I: do t gatuhem, do t gatuhesh, do t


gatuhet, do t gatuhemi, do t gatuheni, do t
gatuhen

Future II: kam pr t gatuar, ke pr t gatuar,


ka pr t gatuar, kemi pr t gatuar, keni pr
t gatuar, kan pr t gatuar

Future II: kam pr t'u gatuar, ke pr t'u gatuar, ka


pr t'u gatuar, kemi pr t'u gatuar, keni pr t'u
gatuar, kan pr t'u gatuar

Future perfect I: do t kem gatuar, do t kesh


gatuar, do t ket gatuar, do t kemi gatuar,

Future perfect I: do t jem gatuar, do t jesh gatuar,


do t jet gatuar, do t jemi gatuar, do t jeni

Back to Index
do t keni gatuar, do t ken gatuar

gatuar, do t jen gatuar

Future perfect II: kam pr t pas gatuar, ke


pr t pas gatuar, ka pr t pas gatuar,
kemi pr t pas gatuar, keni pr t pas
gatuar, kan pr t pas gatuar

Future perfect II: kam pr t qen gatuar, ke


pr t qen gatuar, ka pr t qen gatuar,
kemi pr t qen gatuar, keni pr t qen
gatuar, kan pr t qen gatuar

SUBJUNCTIVE
Present: t gatuaj, t gatuash, t gatuaj, t
gatuajm, t gatuani, t gatuajn

Present: t gatuhem, t gatuhesh, t gatuhet,


t gatuhemi, t gatuheni, t gatuhen

Imperfect: t gatuaja, t gatuaje, t gatuante,


t gatuanim, t gatuanit, t gatuanin

Imperfect: t gatuhesha, t gatuheshe, t


gatuhej (gatuhesh), t gatuheshim, t
gatuheshit, gatuheshin

Perfect: t kem gatuar, t kesh gatuar, t ket


gatuar, t kemi gatuar, t keni gatuar, t ken
gatuar

Perfect: t jem gatuar, t jesh gatuar, t jet


gatuar, t jemi gatuar, t jeni gatuar, t jen
gatuar

Past perfect: t kisha gatuar, t kishe gatuar,


t kishte gatuar, t kishim gatuar, t kishit
gatuar, t kishin gatuar

Past perfect: t isha gatuar, t ishe gatuar, t


ishte gatuar, t ishim gatuar, t ishit gatuar,
t ishin gatuar

CONDITIONAL
Present: do t gatuaja, do t gatuaje, do t
gatuante, do t gatuanim, do t gatuanit, do
t gatuanin
Perfect: do t kisha gatuar, do t kishe
gatuar, do t kishte gatuar, do t kishim
gatuar, do t kishit gatuar, do t kishin
gatuar

Present: do t gatuhesha, do t gatuheshe, do


t gatuhej (gatuhesh), do t gatuheshim, do
t gatuheshit, do t gatuheshin
Perfect: do t isha gatuar, do t ishe gatuar,
do t ishte gatuar, do t ishim gatuar, do t
ishit gatuar, do t ishin gatuar

OPTATIVE
Present: gatofsha, gatofsh, gatoft,
gatofshim, gatofshi, gatofshin

Present: u gatofsha, u gatofsh, u gatoft, u


gatofshim, u gatofshi, u gatofshin

Perfect: paa gatuar, pa gatuar, past


gatuar, paim gatuar, pai gatuar, pain
gatuar

Perfect: qofsha gatuar, qofsh gatuar, qoft


gatuar, qofshim gatuar, qofshi gatuar,
qofshin gatuar

Back to Index
ADMIRATIVE
Present: gatuakam, gatuake, gatuaka,
gatuakemi, gatuakeni, gatuakan

Present: u gatuakam, u gatuake, u gatuaka, u


gatuakemi, u gatuakeni, u gatuakan

Imperfect: gatuaksha, gatuakshe,


gatuaksh (gatuakej), gatuakshim,
gatuakshit, gatuakshin

Imperfect: u gatuaksha, u gatuakshe, u


gatuaksh (gatuakej), u gatuakshim, u
gatuakshit, u gatuakshin

Perfect: paskam gatuar, paske gatuar, paska


gatuar, paskemi gatuar, paskeni gatuar,
paskan gatuar

Perfect: qenkam gatuar, qenke gatuar, qenka


gatuar, qenkemi gatuar, qenkeni gatuar, qenkan
gatuar

Past prefect: pasksha gatuar, paskshe


gatuar, pasksh (paskej) gatuar, paskshim
gatuar, paskshit gatuar, paskshin gatuar

Past perfect: qenksha gatuar, qenkshe gatuar,


qenksh (qenkej) gatuar, qenkshim gatuar,
qenkshit gatuar, qenkshin gatuar
IMPERATIVE

gatuaj; gatuani

gatuhu; gatuhuni
INFINITIVE

Present: pr t gatuar

Present: pr t'u gatuar

Perfect: pr t pas gatuar

Perfect: pr t qen gatuar


GERUNDIVE

Present: duke gatuar

Present: duke u gatuar

Perfect: duke pas gatuar

Perfect: duke qen gatuar

Back to Index
gjej 'to find'; gjendem 'to be found'

I-II-1 (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: gjej, gjen, gjen, gjejm, gjeni,


gjejn

Present: gjendem, gjendesh, gjendet, gjendemi,


gjendeni, gjenden

Continuous present: po gjej, po gjen, po


gjen, po gjejm, po gjeni, po gjejn

Continuous present: po gjendem, po gjendesh, po


gjendet, po gjendemi, po gjendeni, po gjenden

Imperfect: gjeja, gjeje, gjente, gjenim,


gjenit, gjenin

Imperfect: gjendesha, gjendeshe, gjendej


(gjendesh), gjendeshim, gjendeshit, gjendeshin

Continuous imperfect: po gjeja, po gjeje, po


gjente, po gjenim, po gjenit, po gjenin

Continuous imperfect: po gjendesha, po gjendeshe,


po gjendej (gjendesh), po gjendeshim, po
gjendeshit, po gjendeshin

Aorist: gjeta, gjete, gjeti, gjetm, gjett,


gjetn

Aorist: u gjeta, u gjete, u gjet, u gjetm, u gjett, u


gjetn

Perfect: kam gjetur, ke gjetur, ka gjetur,


kemi gjetur, keni gjetur, kan gjetur

Perfect: jam gjetur, je gjetur, sht gjetur, jemi


gjetur, jeni gjetur, jan gjetur

Past perfect I: kisha gjetur, kishe gjetur,


kishte gjetur, kishim gjetur, kishit gjetur,
kishin gjetur

Past perfect I: isha gjetur, ishe gjetur, ishte gjetur,


ishim gjetur, ishit gjetur, ishin gjetur

Past perfect II: pata gjetur, pate gjetur, pat(i)


gjetur, patm gjetur, patt gjetur, patn
gjetur

Past perfect II: qesh gjetur, qe gjetur, qe gjetur,


qem gjetur, qet gjetur, qen gjetur

Future I: do t gjej, do t gjesh, do t gjej,


do t gjejm, do t gjeni, do t gjejn

Future I: do t gjendem, do t gjendesh, do t


gjendet, do t gjendemi, do t gjendeni, do t
gjenden

Future II: kam pr t gjetur, ke pr t gjetur,


ka pr t gjetur, kemi pr t gjetur, keni pr
t gjetur, kan pr t gjetur

Future II: kam pr t'u gjetur, ke pr t'u gjetur, ka


pr t'u gjetur, kemi pr t'u gjetur, keni pr t'u
gjetur, kan pr t'u gjetur

Future perfect I: do t kem gjetur, do t kesh


gjetur, do t ket gjetur, do t kemi gjetur, do
t keni gjetur, do t ken gjetur

Future perfect I: do t jem gjetur, do t jesh gjetur,


do t jet gjetur, do t jemi gjetur, do t jeni gjetur,
do t jen gjetur

Back to Index
Future perfect II: kam pr t pas gjetur, ke
pr t pas gjetur, ka pr t pas gjetur, kemi
pr t pas gjetur, keni pr t pas gjetur,
kan pr t pas gjetur

Future perfect II: kam pr t qen gjetur, ke pr t


qen gjetur, ka pr t qen gjetur, kemi pr t qen
gjetur, keni pr t qen gjetur, kan pr t qen
gjetur

SUBJUNCTIVE
Present: t gjej, t gjesh, t gjej, t gjejm,
t gjeni, t gjejn

Present: t gjendem, t gjendesh, t gjendet, t


gjendemi, t gjendeni, t gjenden

Imperfect: t gjeja, t gjeje, t gjente, t


gjenim, t gjenit, t gjenin

Imperfect: t gjendesha, t gjendeshe, t gjendej


(gjendesh), t gjendeshim, t gjendeshit,
gjendeshin

Perfect: t kem gjetur, t kesh gjetur, t ket


gjetur, t kemi gjetur, t keni gjetur, t ken
gjetur

Perfect: t jem gjetur, t jesh gjetur, t jet gjetur,


t jemi gjetur, t jeni gjetur, t jen gjetur

Past perfect: t kisha gjetur, t kishe gjetur,


t kishte gjetur, t kishim gjetur, t kishit
gjetur, t kishin gjetur

Past perfect: t isha gjetur, t ishe gjetur, t ishte


gjetur, t ishim gjetur, t ishit gjetur, t ishin gjetur

CONDITIONAL
Present: do t gjeja, do t gjeje, do t gjente,
do t gjenim, do t gjenit, do t gjenin

Present: do t gjendesha, do t gjendeshe, do t


gjendej (gjendesh), do t gjendeshim, do t
gjendeshit, do t gjendeshin

Perfect: do t kisha gjetur, do t kishe gjetur,


do t kishte gjetur, do t kishim gjetur, do t
kishit gjetur, do t kishin gjetur

Perfect: do t isha gjetur, do t ishe gjetur, do t


ishte gjetur, do t ishim gjetur, do t ishit gjetur, do
t ishin gjetur
OPTATIVE

Present: gjetsha, gjetsh, gjett, gjetshim,


gjetshi, gjetshin

Present: u gjetsha, u gjetsh, u gjett, u gjetshim, u


gjetshi, u gjetshin

Perfect: paa gjetur, pa gjetur, past gjetur,


paim gjetur, pai gjetur, pain gjetur

Perfect: qofsha gjetur, qofsh gjetur, qoft gjetur,


qofshim gjetur, qofshi gjetur, qofshin gjetur
ADMIRATIVE

Present: gjetkam, gjetke, gjetka, gjetkemi,


gjetkeni, gjetkan

Present: u gjetkam, u gjetke, u gjetka, u gjetkemi, u


gjetkeni, u gjetkan

Back to Index
Imperfect: gjetksha, gjetkshe, gjetksh
(gjetkej), gjetkshim, gjetkshit, gjetkshin

Imperfect: u gjetksha, u gjetkshe, u gjetksh


(gjetkej), u gjetkshim, u gjetkshit, u gjetkshin

Perfect: paskam gjetur, paske gjetur, paska


gjetur, paskemi gjetur, paskeni gjetur,
paskan gjetur

Perfect: qenkam gjetur, qenke gjetur, qenka gjetur,


qenkemi gjetur, qenkeni gjetur, qenkan gjetur

Past prefect: pasksha gjetur, paskshe


gjetur, pasksh (paskej) gjetur, paskshim
gjetur, paskshit gjetur, paskshin gjetur

Past perfect: qenksha gjetur, qenkshe gjetur,


qenksh (qenkej) gjetur, qenkshim gjetur,
qenkshit gjetur, qenkshin gjetur
IMPERATIVE

gjej; gjeni

gjehu; gjehuni
INFINITIVE

Present: pr t gjetur

Present: pr t'u gjetur

Perfect: pr t pas gjetur

Perfect: pr t qen gjetur


GERUNDIVE

Present: duke gjetur

Present: duke u gjetur

Perfect: duke pas gjetur

Perfect: duke qen gjetur

PARTICIPLE
gjetur

Back to Index
godit 'to struck'; goditem 'to be struck'

II-I-1 (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: godit (godis), godit, godit, goditim


(godisim), goditni (godisni), goditin
(godisin)

Present: goditem, goditesh, goditet, goditemi,


goditeni, goditen

Continuous present: po godit (godis), po


godit, po godit, po goditim (godisim), po
goditni (godisni), po goditin (godisin)

Continuous present: po goditem, po goditesh, po


goditet, po goditemi, po goditeni, po goditen

Imperfect: goditja (godisja), goditje


(godisje), godiste, goditnim (godisnim),
goditnit (godisnit), goditnin (godisnin)

Imperfect: goditesha, goditeshe, goditej (goditesh),


goditeshim, goditeshit, goditeshin

Continuous imperfect: po goditja (godisja),


po goditje (godisje), po godiste, po goditnim
(godisnim), po goditnit (godisnit), po
goditnin (godisnin)

Continuous imperfect: po goditesha, po goditeshe,


po goditej (goditesh), po goditeshim, po goditeshit,
po goditeshin

Aorist: godita, godite, goditi, goditm,


goditt, goditn

Aorist: u godita, u godite, u godit, u goditm, u


goditt, u goditn

Perfect: kam goditur, ke goditur, ka goditur,


kemi goditur, keni goditur, kan goditur

Perfect: jam goditur, je goditur, sht goditur, jemi


goditur, jeni goditur, jan goditur

Past perfect I: kisha goditur, kishe goditur,


kishte goditur, kishim goditur, kishit goditur,
kishin goditur

Past perfect I: isha goditur, ishe goditur, ishte


goditur, ishim goditur, ishit goditur, ishin goditur

Past perfect II: pata goditur, pate goditur,


pat(i) goditur, patm goditur, patt goditur,
patn goditur

Past perfect II: qesh goditur, qe goditur, qe


goditur, qem goditur, qet goditur, qen goditur

Future I: do t godit (godis), do t goditsh


(godissh), do t godit (godis), do t
goditim (godisim), do t goditni (godisni),
do t goditin (godisin)

Future I: do t goditem, do t goditesh, do t


goditet, do t goditemi, do t goditeni, do t
goditen

Future II: kam pr t goditur, ke pr t


goditur, ka pr t goditur, kemi pr t
goditur, keni pr t goditur, kan pr t
goditur

Future II: kam pr t'u goditur, ke pr t'u goditur, ka


pr t'u goditur, kemi pr t'u goditur, keni pr t'u
goditur, kan pr t'u goditur

Back to Index
Future perfect I: do t kem goditur, do t
kesh goditur, do t ket goditur, do t kemi
goditur, do t keni goditur, do t ken
goditur
Future perfect II: kam pr t pas goditur, ke
pr t pas goditur, ka pr t pas goditur,
kemi pr t pas goditur, keni pr t pas
goditur, kan pr t pas goditur

Future perfect I: do t jem goditur, do t jesh


goditur, do t jet goditur, do t jemi goditur, do t
jeni goditur, do t jen goditur
Future perfect II: kam pr t qen goditur, ke pr t
qen goditur, ka pr t qen goditur, kemi pr t
qen goditur, keni pr t qen goditur, kan pr t
qen goditur

SUBJUNCTIVE
Present: t godit (godis), t goditsh
(godissh), t godit (godis), t goditim
(godisim), t goditni (godisni), t goditin
(godisin)

Present: t goditem, t goditesh, t goditet, t


goditemi, t goditeni, t goditen

Imperfect: t goditja (godisja), t goditje


(godisje), t godiste, t goditnim (godisnim),
t goditnit (godisnit), t goditnin (godisnin)

Imperfect: t goditesha, t goditeshe, t goditej


(goditesh), t goditeshim, t goditeshit, goditeshin

Perfect: t kem goditur, t kesh goditur, t


ket goditur, t kemi goditur, t keni goditur,
t ken goditur

Perfect: t jem goditur, t jesh goditur, t jet


goditur, t jemi goditur, t jeni goditur, t jen
goditur

Past perfect: t kisha goditur, t kishe


goditur, t kishte goditur, t kishim goditur,
t kishit goditur, t kishin goditur

Past perfect: t isha goditur, t ishe goditur, t ishte


goditur, t ishim goditur, t ishit goditur, t ishin
goditur

CONDITIONAL
Present: do t goditja (godisja), do t goditje
(godisje), do t godiste, do t goditnim
(godisnim), do t goditnit (godisnit), do t
goditnin (godisnin)

Present: do t goditesha, do t goditeshe, do t


goditej (goditesh), do t goditeshim, do t
goditeshit, do t goditeshin

Perfect: do t kisha goditur, do t kishe


goditur, do t kishte goditur, do t kishim
goditur, do t kishit goditur, do t kishin
goditur

Perfect: do t isha goditur, do t ishe goditur, do t


ishte goditur, do t ishim goditur, do t ishit
goditur, do t ishin goditur
OPTATIVE

Present: goditsha, goditsh, goditt,


goditshim, goditshi, goditshin

Present: u goditsha, u goditsh, u goditt, u


goditshim, u goditshi, u goditshin

Back to Index
Perfect: paa goditur, pa goditur, past
goditur, paim goditur, pai goditur, pain
goditur

Perfect: qofsha goditur, qofsh goditur, qoft


goditur, qofshim goditur, qofshi goditur, qofshin
goditur
ADMIRATIVE

Present: goditkam, goditke, goditka,


goditkemi, goditkeni, goditkan

Present: u goditkam, u goditke, u goditka, u


goditkemi, u goditkeni, u goditkan

Imperfect: goditksha, goditkshe, goditksh


(goditkej), goditkshim, goditkshit,
goditkshin

Imperfect: u goditksha, u goditkshe, u goditksh


(goditkej), u goditkshim, u goditkshit, u
goditkshin

Perfect: paskam goditur, paske goditur,


paska goditur, paskemi goditur, paskeni
goditur, paskan goditur

Perfect: qenkam goditur, qenke goditur, qenka


goditur, qenkemi goditur, qenkeni goditur, qenkan
goditur

Past prefect: pasksha goditur, paskshe


goditur, pasksh (paskej) goditur, paskshim
goditur, paskshit goditur, paskshin goditur

Past perfect: qenksha goditur, qenkshe goditur,


qenksh (qenkej) goditur, qenkshim goditur,
qenkshit goditur, qenkshin goditur

IMPERATIVE
godit; goditni (godisni)

goditu; godituni
INFINITIVE

Present: pr t goditur

Present: pr t'u goditur

Perfect: pr t pas goditur

Perfect: pr t qen goditur


GERUNDIVE

Present: duke goditur


Present: duke u goditurPerfect: duke pas
goditur

Perfect: duke qen goditur

PARTICIPLE
goditur

Back to Index

Back to Index
ha 'to eat'; hahem 'to be edible, to argue, to make one hungry, to wear out'
Active

Irr. (trans.)

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: ha, ha, ha, ham, hani, han

Present: hahem, hahesh, hahet, hahemi, haheni,


hahen

Continuous present: po ha, po, ha, po ha, po


ham, po hani, po han

Continuous present: po hahem, po hahesh, po


hahet, po hahemi, po haheni, po hahen

Imperfect: haja, haje, hante, hanim, hanit,


hanin

Imperfect: hahesha, haheshe, hahej (hahesh),


haheshim, haheshit, haheshin

Continuous imperfect: po haja, po haje, po


hante, po hanim, po hanit, po hanin

Continuous imperfect: po hahesha, po haheshe, po


hahej (hahesh), po haheshim, po haheshit, po
haheshin

Aorist: hngra, hngre, hngri, hngrm,


hngrt, hngrn

Aorist: u hngra, u hngre, u hngr, u hngrm, u


hngrt, u hngrn

Perfect: kam ngrn, ke ngrn, ka ngrn,


kemi ngrn, keni ngrn, kan ngrn

Perfect: jam ngrn, je ngrn, sht ngrn, jemi


ngrn, jeni ngrn, jan ngrn

Past perfect I: kisha ngrn, kishe ngrn,


kishte ngrn, kishim ngrn, kishit ngrn,
kishin ngrn

Past perfect I: isha ngrn, ishe ngrn, ishte


ngrn, ishim ngrn, ishit ngrn, ishin ngrn

Past perfect II: pata ngrn, pate ngrn,


pat(i) ngrn, patm ngrn, patt ngrn,
patn ngrn

Past perfect II: qesh ngrn, qe ngrn, qe


ngrn, qem ngrn, qet ngrn, qen ngrn

Future I: do t ha, do t hash, do t haj, do


t ham, do t hani, fo t han

Future I: do t hahem, do t hahesh, do t hahet,


do t hahemi, do t haheni, do t hahen

Future II: kam pr t ngrn, ke pr t


ngrn, ka pr t ngrn, kemi pr t ngrn,
keni pr t ngrn, kan pr t ngrn

Future II: kam pr t'u ngrn, ke pr t'u ngrn, ka


pr t'u ngrn, kemi pr t'u ngrn, keni pr t'u
ngrn, kan pr t'u ngrn

Future perfect I: do t kem ngrn, do t


kesh ngrn, do t ket ngrn, do t kemi
ngrn, do t keni ngrn, do t ken ngrn

Future perfect I: do t jem ngrn, do t jesh


ngrn, do t jet ngrn, do t jemi ngrn, do t
jeni ngrn, do t jen ngrn

Back to Index
Future perfect II: kam pr t pas ngrn, ke
pr t pas ngrn, ka pr t pas ngrn,
kemi pr t pas ngrn, keni pr t pas
ngrn, kan pr t pas ngrn

Future perfect II: kam pr t qen ngrn, ke pr t


qen ngrn, ka pr t qen ngrn, kemi pr t
qen ngrn, keni pr t qen ngrn, kan pr t
qen ngrn

SUBJUNCTIVE
Present: t ha, t hash, t haj, t ham, t
hani, t han

Present: t hahem, t hahesh, t hahet, t hahemi,


t haheni, t hahen

Imperfect: t haja, t haje, t hante, t


hanim, t hanit, t hanin

Imperfect: t hahesha, t haheshe, t hahej


(hahesh), t haheshim, t haheshit, haheshin

Perfect: t kem ngrn, t kesh ngrn, t


ket ngrn, t kemi ngrn, t keni ngrn,
t ken ngrn

Perfect: t jem ngrn, t jesh ngrn, t jet


ngrn, t jemi ngrn, t jeni ngrn, t jen
ngrn

Past perfect: t kisha ngrn, t kishe


ngrn, t kishte ngrn, t kishim ngrn, t
kishit ngrn, t kishin ngrn

Past perfect: t isha ngrn, t ishe ngrn, t ishte


ngrn, t ishim ngrn, t ishit ngrn, t ishin
ngrn

CONDITIONAL
Present: do t haja, do t haje, do t hante,
do t hanim, do t hanit, do t hanin

Present: do t hahesha, do t haheshe, do t hahej


(hahesh), do t haheshim, do t haheshit, do t
haheshin

Perfect: do t kisha ngrn, do t kishe


ngrn, do t kishte ngrn, do t kishim
ngrn, do t kishit ngrn, do t kishin
ngrn

Perfect: do t isha ngrn, do t ishe ngrn, do t


ishte ngrn, do t ishim ngrn, do t ishit ngrn,
do t ishin ngrn
OPTATIVE

Present: ngrna, ngrn, ngrnt, ngrnim,


ngrni, ngrnin

Present: u ngrna, u ngrn, u ngrnt, u


ngrnim, u ngrni, u ngrnin

Perfect: paa ngrn, pa ngrn, past


ngrn, paim ngrn, pai ngrn, pain
ngrn

Perfect: qofsha ngrn, qofsh ngrn, qoft ngrn,


qofshim ngrn, qofshi ngrn, qofshin ngrn
ADMIRATIVE

Present: ngrnkam, ngrnke, ngrnka,

Present: u ngrnkam, u ngrnke, u ngrnka, u

Back to Index
ngrnkemi, ngrnkeni, ngrnkan

ngrnkemi, u ngrnkeni, u ngrnkan

Imperfect: ngrnksha, ngrnkshe,


ngrnksh (ngrnkej), ngrnkshim,
ngrnkshit, ngrnkshin

Imperfect: u ngrnksha, u ngrnkshe, u


ngrnksh (ngrnkej), u ngrnkshim, u
ngrnkshit, u ngrnkshin

Perfect: paskam ngrn, paske ngrn, paska


ngrn, paskemi ngrn, paskeni ngrn,
paskan ngrn

Perfect: qenkam ngrn, qenke ngrn, qenka


ngrn, qenkemi ngrn, qenkeni ngrn, qenkan
ngrn

Past prefect: pasksha ngrn, paskshe


ngrn, pasksh (paskej) ngrn, paskshim
ngrn, paskshit ngrn, paskshin ngrn

Past perfect: qenksha ngrn, qenkshe ngrn,


qenksh (qenkej) ngrn, qenkshim ngrn,
qenkshit ngrn, qenkshin ngrn
IMPERATIVE

ha; hani

hahu; hahuni
INFINITIVE

Present: pr t ngrn

Present: pr t'u ngrn

Perfect: pr t pas ngrn

Perfect: pr t qen ngrn


GERUNDIVE

Present: duke ngrn

Present: duke u ngrn

Perfect: duke pas ngrn

Perfect: duke qen ngrn

PARTICIPLE
ngrn

Back to Index
hap 'to open'; hapem 'to be opened'

II-I (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: hap, hap, hap, hapim, hapni, hapin

Present: hapem, hapesh, hapet, hapemi, hapeni,


hapen

Continuous present: po hap, po hap, po hap,


po hapim, po hapni, po hapin

Continuous present: po hapem, po hapesh, po


hapet, po hapemi, po hapeni, po hapen

Imperfect: hapja, hapje, hapte, hapnim,


hapnit, hapnin

Imperfect: hapesha, hapeshe, hapej (hapesh),


hapeshim, hapeshit, hapeshin

Continuous imperfect: po hapja, po hapje,


po hapte, po hapnim, po hapnit, po hapnin

Continuous imperfect: po hapesha, po hapeshe, po


hapej (hapesh), po hapeshim, po hapeshit, po
hapeshin

Aorist: hapa, hape, hapi, hapm, hapt,


hapn

Aorist: u hapa, u hape, u hap, u hapm, u hapt, u


hapn

Perfect: kam hapur, ke hapur, ka hapur, kemi


hapur, keni hapur, kan hapur

Perfect: jam hapur, je hapur, sht hapur, jemi


hapur, jeni hapur, jan hapur

Past perfect I: kisha hapur, kishe hapur,


kishte hapur, kishim hapur, kishit hapur,
kishin hapur

Past perfect I: isha hapur, ishe hapur, ishte hapur,


ishim hapur, ishit hapur, ishin hapur

Past perfect II: pata hapur, pate hapur, pat(i)


hapur, patm hapur, patt hapur, patn hapur

Past perfect II: qesh hapur, qe hapur, qe hapur,


qem hapur, qet hapur, qen hapur

Future I: do t hap, do t hapsh, do t hap,


do t hapim, do t hapni, do t hapin

Future I: do t hapem, do t hapesh, do t hapet,


do t hapemi, do t hapeni, do t hapen

Future II: kam pr t hapur, ke pr t hapur,


ka pr t hapur, kemi pr t hapur, keni pr
t hapur, kan pr t hapur

Future II: kam pr t'u hapur, ke pr t'u hapur, ka


pr t'u hapur, kemi pr t'u hapur, keni pr t'u hapur,
kan pr t'u hapur

Future perfect I: do t kem hapur, do t kesh


hapur, do t ket hapur, do t kemi hapur, do
t keni hapur, do t ken hapur

Future perfect I: do t jem hapur, do t jesh hapur,


do t jet hapur, do t jemi hapur, do t jeni hapur,
do t jen hapur

Future perfect II: kam pr t pas hapur, ke


pr t pas hapur, ka pr t pas hapur, kemi

Future perfect II: kam pr t qen hapur, ke pr t


qen hapur, ka pr t qen hapur, kemi pr t qen

Back to Index
pr t pas hapur, keni pr t pas hapur,
kan pr t pas hapur,

hapur, keni pr t qen hapur, kan pr t qen


hapur,
SUBJUNCTIVE

Present: t hap, t hapesh, t hap, t hapim,


t hapni, t hapin

Present: t hapem, t hapesh, t hapet, t hapemi,


t hapeni, t hapen

Imperfect: t hapja, t hapje, t hapte, t


hapnim, t hapnit, t hapnin

Imperfect: t hapesha, t hapeshe, t hapej


(hapesh), t hapeshim, t hapeshit, t hapeshin

Perfect: t kem hapur, t kesh hapur, t ket


hapur, t kemi hapur, t keni hapur, t ken
hapur

Perfect: t jem hapur, t jesh hapur, t jet hapur,


t jemi hapur, t jeni hapur, t jen hapur

Past perfect: t kisha hapur, t kishe hapur,


t kishte hapur, t kishim hapur, t kishit
hapur, t kishin hapur

Past perfect: t isha hapur, t ishe hapur, t ishte


hapur, t ishim hapur, t ishit hapur, t ishin hapur

CONDITIONAL
Present: do t hapja, do t hapje, do t hapte,
do t hapnim, do t hapnit, do t hapnin

Present: do t hapesha, do t hapeshe, do t hapej


(hapesh), do t hapeshim, do t hapeshit, do t
hapeshin

Perfect: do t kisha hapur, do t kishe hapur,


do t kishte hapur, do t kishim hapur, do t
kishit hapur, do t kishin hapur

Perfect: do t isha hapur, do t ishe hapur, do t


ishte hapur, do t ishim hapur, do t ishit hapur, do
t ishin hapur
OPTATIVE

Present: hapsha, hapsh, hapt, hapshim,


hapshi, hapshin

Present: u hapsha, u hapsh, u hapt, u hapshim, u


hapshi, u hapshin

Perfect: paa hapur, pa hapur, past hapur,


paim hapur, pai hapur, pain hapur

Perfect: qofsha hapur, qofsh hapur, qoft hapur,


qofshim hapur, qofshi hapur, qofshin hapur
ADMIRATIVE

Present: hapkam, hapke, hapka, hapkemi,


hapkeni, hapkan

Present: u hapkam, u hapke, u hapka, u hapkemi, u


hapkeni, u hapkan

Imperfect: hapksha, hapkshe, hapksh


(hapkej), hapkshim, hapkshit, hapkshin

Imperfect: u hapksha, u hapkshe, u hapksh


(hapkej), u hapkshim, u hapkshit, u hapkshin

Back to Index
Perfect: paskam hapur, paske hapur, paska
hapur, paskemi hapur, paskeni hapur, paskan
hapur

Perfect: qenkam hapur, qenke hapur, qenka hapur,


qenkemi hapur, qenkeni hapur, qenkan hapur

Past prefect: pasksha hapur, paskshe


hapur, pasksh (paskej) hapur, paskshim
hapur, paskshit hapur, paskshin hapur

Past perfect: qenksha hapur, qenkshe hapur,


qenksh (qenkej) hapur, qenkshim hapur,
qenkshit hapur, qenkshin hapur
IMPERATIVE

hap; hapni
INFINITIVE
Present: pr t hapur

Present: pr t'u hapur

Perfect: pr t pas hapur

Perfect: pr t qen hapur


GERUNDIVE

Present: duke hapur

Present: duke u hapur

Perfect: duke pas hapur

Perfect: duke qen hapur

PARTICIPLE
hapur

Back to Index
heq 'to pull'; hiqem 'to be taken away'

II-II-1a (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: heq, heq, heq, heqim, hiqni, heqin

Present: hiqem, hiqesh, hiqet, hiqemi, hiqeni,


hiqen

Continuous present: po heq, po heq, po heq,


po heqim, po hiqni, po heqin

Continuous present: po hiqem, po hiqesh, po


hiqet, po hiqemi, po hiqeni, po hiqen

Imperfect: hiqja, hiqje, hiqte, hiqnim, hiqnit,


hiqnin

Imperfect: hiqesha, hiqeshe, hiqej (hiqesh),


hiqeshim, hiqeshit, hiqeshin

Continuous imperfect: po hiqja, po hiqje, po


hiqte, po hiqnim, po hiqnit, po hiqnin

Continuous imperfect: po hiqesha, po hiqeshe, po


hiqej (hiqesh), po hiqeshim, po hiqeshit, po
hiqeshin

Aorist: hoqa, hoqe, hoqi, hoqm, hoqt,


hoqn

Aorist: u hoqa, u hoqe, u hoq, u hoqm, u hoqt, u


hoqn

Perfect: kam hequr, ke hequr, ka hequr, kemi


hequr, keni hequr, kan hequr

Perfect: jam hequr, je hequr, sht hequr, jemi


hequr, jeni hequr, jan hequr

Past perfect I: kisha hequr, kishe hequr,


kishte hequr, kishim hequr, kishit hequr,
kishin hequr

Past perfect I: isha hequr, ishe hequr, ishte hequr,


ishim hequr, ishit hequr, ishin hequr

Past perfect II: pata hequr, pate hequr, pat(i)


hequr, patm hequr, patt hequr, patn hequr

Past perfect II: qesh hequr, qe hequr, qe hequr,


qem hequr, qet hequr, qen hequr

Future I: do t heq, do t heqsh, do t heq,


do t heqim, do t hiqni, do t heqin

Future I: do t hiqem, do t hiqesh, do t hiqet, do


t hiqemi, do t hiqeni, do t hiqen

Future II: kam pr t hequr, ke pr t hequr,


ka pr t hequr, kemi pr t hequr, keni pr
t hequr, kan pr t hequr

Future II: kam pr t'u hequr, ke pr t'u hequr, ka


pr t'u hequr, kemi pr t'u hequr, keni pr t'u hequr,
kan pr t'u hequr

Future perfect I: do t kem hequr, do t kesh


hequr, do t ket hequr, do t kemi hequr, do
t keni hequr, do t ken hequr

Future perfect I: do t jem hequr, do t jesh hequr,


do t jet hequr, do t jemi hequr, do t jeni hequr,
do t jen hequr

Future perfect II: kam pr t pas hequr, ke


pr t pas hequr, ka pr t pas hequr, kemi

Future perfect II: kam pr t qen hequr, ke pr t


qen hequr, ka pr t qen hequr, kemi pr t qen

Back to Index
pr t pas hequr, keni pr t pas hequr,
kan pr t pas hequr

hequr, keni pr t qen hequr, kan pr t qen


hequr
SUBJUNCTIVE

Present: t heq, t heqsh, t heq, t heqim,


t hiqni, t heqin

Present: t hiqem, t hiqesh, t hiqet, t hiqemi, t


hiqeni, t hiqen

Imperfect: t hiqja, t hiqje, t hiqte, t


hiqnim, t hiqnit, t hiqnin

Imperfect: t hiqesha, t hiqeshe, t hiqej (hiqesh),


t hiqeshim, t hiqeshit, hiqeshin

Perfect: t kem hequr, t kesh hequr, t ket


hequr, t kemi hequr, t keni hequr, t ken
hequr

Perfect: t jem hequr, t jesh hequr, t jet hequr,


t jemi hequr, t jeni hequr, t jen hequr

Past perfect: t kisha hequr, t kishe hequr,


t kishte hequr, t kishim hequr, t kishit
hequr, t kishin hequr

Past perfect: t isha hequr, t ishe hequr, t ishte


hequr, t ishim hequr, t ishit hequr, t ishin hequr
CONDITIONAL

Present: do t hiqja, do t hiqje, do t hiqte,


do t hiqnim, do t hiqnit, do t hiqnin

Present: do t hiqesha, do t hiqeshe, do t hiqej


(hiqesh), do t hiqeshim, do t hiqeshit, do t
hiqeshin

Perfect: do t kisha hequr, do t kishe hequr,


do t kishte hequr, do t kishim hequr, do t
kishit hequr, do t kishin hequr

Perfect: do t isha hequr, do t ishe hequr, do t


ishte hequr, do t ishim hequr, do t ishit hequr, do
t ishin hequr
OPTATIVE

Present: heqsha, heqsh, heqt, heqshim,


heqshi, heqshin
Perfect: paa hequr, pa hequr, past hequr,
paim hequr, pai hequr, pain hequr

Present: u heqsha, u heqsh, u heqt, u heqshim, u


heqshi, u heqshin
Perfect: qofsha hequr, qofsh hequr, qoft hequr,
qofshim hequr, qofshi hequr, qofshin hequr
ADMIRATIVE

Present: heqkam, heqke, heqka, heqkemi,


heqkeni, heqkan

Present: u heqkam, u heqke, u heqka, u heqkemi, u


heqkeni, u heqkan

Imperfect: heqksha, heqkshe, heqksh


(heqkej), heqkshim, heqkshit, heqkshin

Imperfect: u heqksha, u heqkshe, u heqksh


(heqkej), u heqkshim, u heqkshit, u heqkshin

Back to Index
Perfect: paskam hequr, paske hequr, paska
hequr, paskemi hequr, paskeni hequr, paskan
hequr

Perfect: qenkam hequr, qenke hequr, qenka hequr,


qenkemi hequr, qenkeni hequr, qenkan hequr

Past prefect: pasksha hequr, paskshe


hequr, pasksh (paskej) hequr, paskshim
hequr, paskshit hequr, paskshin hequr

Past perfect: qenksha hequr, qenkshe hequr,


qenksh (qenkej) hequr, qenkshim hequr,
qenkshit hequr, qenkshin hequr
IMPERATIVE

hiq; hiqni

hiqu; hiquni
INFINITIVE

Present: pr t hequr

Present: pr t'u hequr

Perfect: pr t pas hequr

Perfect: pr t qen hequr


GERUNDIVE

Present: duke hequr

Present: duke u hequr

Perfect: duke pas hequr

Perfect: duke qen hequr

PARTICIPLE
hequr

Back to Index
hipi 'to go up'

II-I (intrans.)
INDICATIVE

Present: hipi, hipn, hipn, hipim, hipni, hipin


Continuous present: po hipi, po hipn, po hipn, po hipim, po hipit, po hipin
Imperfect: hipja, hipje, hipte, hipnim, hipnit, hipnin
Continuous imperfect: po hipja, po hipje, po hipte, po hipnim, po hipnit, po hipnin
Aorist: hipa, hipe, hipu, hipm, hipt, hipn
Perfect: kam hipur, ke hipur, ka hipur, kemi hipur, keni hipur, kan hipur
Past perfect I: kisha hipur, kishe hipur, kishte hipur, kishim hipur, kishit hipur, kishin hipur
Past perfect II: pata hipur, pate hipur, pat(i) hipur, patm hipur, patt hipur, patn hipur
Future I: do t hipi, do t hipsh, do t hip, do t hipim, do t hipni, do t hipin
Future II: kam pr t hipur, ke pr t hipur, ka pr t hipur, kemi pr t hipur, keni pr t hipur, kan pr
t hipur,
Future perfect I: do t kem hipur, do t kesh hipur, do t ke hipur, do t kemi hipur, do t keni hipur, do
t ken hipur
Future perfect II: kam pr t pas hipur, ke pr t pas hipur,, ka pr t pas hipur, kemi pr t pas
hipur,, keni pr t pas hipur, kan pr t pas hipur
SUBJUNCTIVE
Present: t hip, t hipsh, t hip, t hipim, t hipni, t hipin
Imperfect: t hipja, t hipje, t hipte, t hipnim, t hipnit, t hipnin
Perfect: t kem hipur, t kesh hipur, t ket hipur, t kemi hipur, t keni hipur, t ken hipur
Past perfect: t kisha hipur, t kishe hipur, t kishte hipur, t kishim hipur, t kishit hipur, t kishin hipur
CONDITIONAL
Present: do t hipja, do t hipje, do t hipte, do t hipnim, do t hipnit, do t hipnin
Perfect: do t kisha hipur, do t kishe hipur, do t kishte hipur, do t kishim hipur, do t kishit hipur, do
t kishin hipur

Back to Index
OPTATIVE
Present: hipsha, hipsh, hipt, hipshim, hipshi, hipshin
Perfect: paa hipur, pa hipur, past hipur, paim hipur, pai hipur, pain hipur
ADMIRATIVE
Present: hipkam, hipke, hipka, hipkemi, hipkeni, hipkan
Imperfect: hipksha, hipkshe, hipksh (eckej), hipkshim, hipkshit, hipkshin
Perfect: paskam hipur, paske hipur, paska hipur, paskemi hipur, paskeni hipur, paskan hipur
Past perfect: pasksha hipur, paskshe hipur, pasksh (paskej) hipur, paskshim hipur, paskshit hipur,
paskshin hipur
IMPERATIVE
hip; hipni
INFINITIVE
Present: pr t hipur
Perfect: pr t pas hipur
GERUNDIVE
Present: duke hipur
Perfect: duke pas hipur

PARTICIPLE
hipur

Back to Index
humbas 'to lose', 'to get lost'

II-II-2b (trans. And intrans.)

Note: Since this verb has both a transitive and intransitive meaning, the passive form isn't necssary, however the mediopassive with the intrnsitive also does seem to exist, and is based on the shorter stem humb-.

INDICATIVE
Present: humbas, humbet, humbet, humbasim, humbitni (humbisni), humbasin
Continuous present: po humbas, po humbet, po humbet, po humbasim, po humbitni (humbisni), po
humbasin
Imperfect: humbitja (humbisja), humbitje (humbisje), humbiste, humbitnim (humbisnim), humbitnit
(humbisnit), humbitnin (humbisnin)
Continuous imperfect: po humbitja (humbisja), po humbitje (humbisje), po humbiste, po humbitnim
(humbisnim), po humbitnit (humbisnit), po humbitnin (humbisnin)
Aorist: humba, humbe, humbi, humbm, humbt, humbn
Perfect: kam humbur, ke humbur, ka humbur, kemi humbur, keni humbur, kan humbur
Past perfect I: kisha humbur, kishe humbur, kishte humbur, kishim humbur, kishit humbur, kishin
humbur
Past perfect II: pata humbur, pate humbur, pat(i) humbur, patm humbur, patt humbur, patn humbur
Future I: do t humbas, do t humbassh, do t humbas, do t humbasim, do t humbitni (humbisni),
do t humbasin
Future II: kam pr t humbur, ke pr t humbur, ka pr t humbur, kemi pr t humbur, keni pr t
humbur, kan pr t humbur
Future perfect I: do t kem humbur, do t kesh humbur, do t ket humbur, do t kemi humbur, do t
keni humbur, do t ken humbur
Future perfect II: kam pr t pas humbur, ke pr t pas humbur, ka pr t pas humbur, kemi pr t
pas humbur, keni pr t pas humbur, kan pr t pas humbur
SUBJUNCTIVE
Present: t humbas, t humbassh, t humbas, t humbasim, t humbitni (humbisni), t humbasin
Imperfect: t humbitja (humbisja), t humbitje (humbisje), t humbiste, t humbitnim (humbisnim), t
humbitnit (humbisnit), t humbitnin (humbisnin)

Back to Index
Perfect: t kem humbur, t kesh humbur, t ket humbur, t kemi humbur, t keni humbur, t ken
humbur
Past perfect: t kisha humbur, t kishe humbur, t kishte humbur, t kishim humbur, t kishit humbur, t
kishin humbur
CONDITIONAL
Present: do t humbitja (humbisja), do t humbitje (humbisje), do t humbiste, do t humbitnim
(humbisnim), do t humbitnit (humbisnit), do t humbitnin (humbisnin)
Perfect: do t kisha humbur, do t kishe humbur, do t kishte humbur, do t kishim humbur, do t kishit
humbur, do t kishin humbur
OPTATIVE
Present: humbsha, humbsh, humbt, humbshim, humbshi, humbshin
Perfect: paa humbur, pa humbur, past humbur, paim humbur, pai humbur, pain humbur
ADMIRATIVE
Present: humbkam, humbke, humbka, humbkemi, humbkeni, humbkan
Imperfect: humbksha, humbkshe, humbksh, humbkshim, humbksh, humbkshin
Perfect: paskam humbur, paske humbur, paska humbur, paskemi humbur, paskeni humbur, paskan
humbur
Past prefect: pasksha humbur, paskshe humbur, pasksh (paskej) humbur, paskshim humbur,
paskshit humbur, paskshin humbur
IMPERATIVE
humbit; humbitni (humbisni)
INFINITIVE
Present: pr t humbur
Perfect: pr t pas humbur
GERUNDIVE
Present: duke humbur

Back to Index
Perfect: duke pas humbur
PARTICIPLE
humbur

Back to Index
hyj 'to enter' I-II-3 (intrans.)
INDICATIVE
Present: hyj, hyn hyn, hyjm, hyni, hyjn
Continuous present: po hyj, po hyn po hyn, po hyjm, po hyni, po hyjn
Imperfect: hyja, hyje, hynte, hynim, hynit, hynin
Continuous imperfect: po hyja, po hyje, po hynte, po hynim, po hynit, po hynin
Aorist: hyra, hyre, hyri, hyrm, hyrt, hyrn
Perfect: kam hyr, ke hyr, ka hyr, kemi hyr, keni hyr, kan hyr
Past perfect I: kisha hyr, kishe hyr, kishte hyr, kishim hyr, kishit hyr, kishin hyr
Past perfect II: pata hyr, pate hyr, pat(i) hyr, patm hyr, patt hyr, patn hyr
Future I: do t hyj, do t hysh, do t hyj, do t hyjm, do t hyni, do t hyjn
Future II: kam pr t hyr, ke pr t hyr, ka pr t hyr, kemi pr t hyr, keni pr t hyr, kan pr t
hyr
Future perfect I: do t kem hyr, do t kesh hyr, do t ke hyr, do t kemi hyr, do t keni hyr, do t
ken hyr
Future perfect II: kam pr t pas hyr, ke pr t pas hyr,, ka pr t pas hyr,, kemi pr t pas hyr,,
keni pr t pas hyr,, kan pr t pas hyr
SUBJUNCTIVE
Present: t hyj, t hysh, t hyj, t hyjm, t hyni, t hyjn
Imperfect: t hyja, t hyje, t hynte, t hynim, t hynit, t hynin
Perfect: t kem hyr, t kesh hyr, t ket hyr, t kemi hyr, t keni hyr, t ken hyr
Past perfect: t kisha hyr, t kishe hyr, t kishte hyr, t kishim hyr, t kishit hyr, t kishin hyr
CONDITIONAL
Present: do t hyja, do t hyje, do t hynte, do t hynim, do t hynit, do t hynin
Perfect: do t kisha hyr, do t kishe hyr, do t kishte hyr, do t kishim hyr, do t kishit hyr, do t
kishin hyr

Back to Index
OPTATIVE
Present: hyfsha, hyfsh, hyft, hyfshim, hyfshi, hyfshin
Perfect: paa hyr, pa hyr, past hyr, paim hyr, pai hyr, pain hyr
ADMIRATIVE
Present: hykam, hyke, hyka, hykemi, hykeni, hykan
Imperfect: hyksha, hykshe, hyksh, hykshim, hykshit, hykshin
Perfect: paskam hyr, paske hyr, paska hyr, paskemi hyr, paskeni hyr, paskan hyr
Past Prefect: pasksha hyr, paskshe hyr, pasksh hyr, paskshim hyr, paskshit hyr, paskshin
hyr
IMPERATIVE
hyr; hyni
INFINITIVE
Present: pr t hyr
Perfect: pr t pas hyr
GERUNDIVE
Present: duke hyr
Perfect: duke pas hyr
PARTICIPLE
hyr

Back to Index
iki 'to walk'

II-I (intrans.)
INDICATIVE

Present: iki, ikn, ikn, ikim, ikni, ikin


Continuous present: po iki, po ikn, po ikn, po ikim, po ikit, po ikin
Imperfect: ikja, ikje, ikte, iknim, iknit, iknin
Continuous imperfect: po ikja, po ikje, po ikte, po iknim, po iknit, po iknin
Aorist: ika, ike, iku, ikm, ikt, ikn
Perfect: kam ikur, ke ikur, ka ikur, kemi ikur, keni ikur, kan ikur
Past perfect I: kisha ikur, kishe ikur, kishte ikur, kishim ikur, kishit ikur, kishin ikur
Past perfect II: pata ikur, pate ikur, pat(i) ikur, patm ikur, patt ikur, patn ikur
Future I: do t iki, do t iksh, do t ik, do t ikim, do t ikni, do t ikin
Future II: kam pr t ikur, ke pr t ikur, ka pr t ikur, kemi pr t ikur, keni pr t ikur, kan pr t
ikur,
Future perfect I: do t kem ikur, do t kesh ikur, do t ke ikur, do t kemi ikur, do t keni ikur, do t
ken ikur
Future perfect II: kam pr t pas ikur, ke pr t pas ikur,, ka pr t pas ikur, kemi pr t pas ikur,,
keni pr t pas ikur, kan pr t pas ikur
SUBJUNCTIVE
Present: t ik, t iksh, t ik, t ikim, t ikni, t ikin
Imperfect: t ikja, t ikje, t ikte, t iknim, t iknit, t iknin
Perfect: t kem ikur, t kesh ikur, t ket ikur, t kemi ikur, t keni ikur, t ken ikur
Past perfect: t kisha ikur, t kishe ikur, t kishte ikur, t kishim ikur, t kishit ikur, t kishin ikur
CONDITIONAL
Present: do t ikja, do t ikje, do t ikte, do t iknim, do t iknit, do t iknin
Perfect: do t kisha ikur, do t kishe ikur, do t kishte ikur, do t kishim ikur, do t kishit ikur, do t
kishin ikur

Back to Index
OPTATIVE
Present: iksha, iksh, ikt, ikshim, ikshi, ikshin
Perfect: paa ikur, pa ikur, past ikur, paim ikur, pai ikur, pain ikur
ADMIRATIVE
Present: ikkam, ikke, ikka, ikkemi, ikkeni, ikkan
Imperfect: ikksha, ikkshe, ikksh (ikkej), ikkshim, ikkshit, ikkshin
Perfect: paskam ikur, paske ikur, paska ikur, paskemi ikur, paskeni ikur, paskan ikur
Past perfect: pasksha ikur, paskshe ikur, pasksh (paskej) ikur, paskshim ikur, paskshit ikur,
paskshin ikur
IMPERATIVE
ik; ikni
INFINITIVE
Present: pr t ikur
Perfect: pr t pas ikur
GERUNDIVE
Present: duke ikur
Perfect: duke pas ikur
PARTICIPLE
ikur

Back to Index
jam 'to be';

Irr. (auxiliary verb)


INDICATIVE

Present: jam, je, sht, jemi, jeni, jan


Imperfect: isha, ishe, ishte, ishim, ishit, ishin
Aorist: qesh, qe, qe, qem, qet, qen
Perfect: kam qen, ke qen, ka qen, kemi qen, keni qen, kan qen
Past perfect I: kisha qen, kishe qen, kishte qen, kishim qen, kishit qen, kishin qen
Past perfect II: pata qen, pate qen, pat(i) qen, patm qen, patt qen, patn qen
Future I: do t jem, do t jesh, do t jet, do t jemi, do t jeni, do t jeni
Future II: kam pr t qen, ke pr t qen, ka pr t qen, kemi pr t qen, keni pr t qen, kan pr t
qen
Future perfect I: do t kem qen, do t kesh qen, do t ke qen, do t kemi qen, do t keni qen, do t
ken qen
Future perfect II: kam pr t pas qen, ke pr t pas qen, ka pr t pas qen, kemi pr t pas qen,
keni pr t pas qen, kan pr t pas qen
SUBJUNCTIVE
Present: t jem, t jesh, t jet, t jemi, t jeni, t jeni
Imperfect: t isha, t ishe, t ishte, t ishim, t ishit, t ishin
Perfect: t kem qen, t kesh qen, t ket qen, t kemi qen, t keni qen, t ken qen
Past perfect: t kisha qen, t kishe qen, t kishte qen, t kishim qen, t kishit qen, t kishin qen
CONDITIONAL
Present: do t isha, do t ishe, do t ishte, do t ishim, do t ishit, do t ishin
Perfect: do t kisha qen, do t kishe qen, do t kishte qen, do t kishim qen, do t kishit qen, do t
kishin qen

Back to Index
OPTATIVE
Present: qofsha, qofsh, qoft, qofshim, qofshi, qofshin
Perfect: paa qen, pa qen, past qen, paim qen, pai qen, pain qen
ADMIRATIVE
Present: qenkam, qenke, qenka, qenkemi, qenkeni, qenkan
Imperfect: qenksha, qenkshe, qenksh (qenkej), qenkshim, qenkshit, qenkshin
Perfect: paskam qen, paske qen, paska qen, paskemi qen, paskeni qen, paskan qen
Past perfect: pasksha qen, paskshe qen, pasksh (paskej) qen, paskshim qen, paskshit qen,
paskshin qen
IMPERATIVE
ji; jini
INFINITIVE
Present: pr t qen
GERUNDIVE
Present: duke qen
Perfect: duke pas qen
PARTICIPLE
qen

Back to Index
jap 'to give'; jepem 'to be given; to dedicate onself'
Active

Irr. (trans.)
Medio-Passive

INDICATIVE
Present: jap, jep, jep, japim, jepni, japin

Present: jepem, jepesh, jepet, jepemi, jepeni, jepen

Continuous present: po jap, po jep, po jep,


po japim, po jepni, po japin

Continuous present: po jepem, po jepesh, po jepet,


po jepemi, po jepeni, po jepen

Imperfect: jepja, jepje, jepte, jepnim, jepnit,


jepnin

Imperfect: jepesha, jepeshe, jepej (jepesh),


jepeshim, jepeshit, jepeshin

Continuous imperfect: po jepja, po jepje, po


jepnte, po jepnim, po jepnit, po jepnin

Continuous imperfect: po jepesha, po jepeshe, po


jepej (jepesh), po jepeshim, po jepeshit, po
jepeshin

Aorist: dhash, dhe, dha, dham, dhat,


dhan

Aorist: u dhash, u dhe, u dha, u dham, u dhat, u


dhan

Perfect: kam dhn, ke dhn, ka dhn,


kemi dhn, keni dhn, kan dhn

Perfect: jam dhn, je dhn, sht dhn, jemi


dhn, jeni dhn, jan dhn

Past perfect I: kisha dhn, kishe dhn,


kishte dhn, kishim dhn, kishit dhn,
kishin dhn

Past perfect I: isha dhn, ishe dhn, ishte dhn,


ishim dhn, ishit dhn, ishin dhn

Past perfect II: pata dhn, pate dhn, pat(i)


dhn, patm dhn, patt dhn, patn
dhn

Past perfect II: qesh dhn, qe dhn, qe dhn,


qem dhn, qet dhn, qen dhn

Future I: do t jap, do t japsh, do t jap,


do t japim, do t jepni, do t japin

Future I: do t jepem, do t jepesh, do t jepet, do


t jepemi, do t jepeni, do t jepen

Future II: kam pr t dhn, ke pr t dhn,


ka pr t dhn, kemi pr t dhn, keni pr
t dhn, kan pr t dhn

Future II: kam pr t'u dhn, ke pr t'u dhn, ka


pr t'u dhn, kemi pr t'u dhn, keni pr t'u
dhn, kan pr t'u dhn

Future perfect I: do t kem dhn, do t kesh


dhn, do t ket dhn, do t kemi dhn,
do t keni dhn, do t ken dhn

Future perfect I: do t jem dhn, do t jesh dhn,


do t jet dhn, do t jemi dhn, do t jeni
dhn, do t jen dhn

Future perfect II: kam pr t pas dhn, ke


pr t pas dhn, ka pr t pas dhn,

Future perfect II: kam pr t qen dhn, ke pr t


qen dhn, ka pr t qen dhn, kemi pr t qen

Back to Index
kemi pr t pas dhn, keni pr t pas
dhn, kan pr t pas dhn

dhn, keni pr t qen dhn, kan pr t qen


dhn
SUBJUNCTIVE

Present: t jap, t japsh, t jap, t japim, t


jepni, t japin

Present: t jepem, t jepesh, t jepet, t jepemi, t


jepeni, t jepen

Imperfect: t jepja, t jepje, t jepte, t


jepnim, t jepnit, t jepnin

Imperfect: t jepesha, t jepeshe, t jepej (jepesh),


t jepeshim, t jepeshit, jepeshin

Perfect: t kem dhn, t kesh dhn, t ket


dhn, t kemi dhn, t keni dhn, t ken
dhn

Perfect: t jem dhn, t jesh dhn, t jet dhn,


t jemi dhn, t jeni dhn, t jen dhn

Past perfect: t kisha dhn, t kishe dhn,


t kishte dhn, t kishim dhn, t kishit
dhn, t kishin dhn

Past perfect: t isha dhn, t ishe dhn, t ishte


dhn, t ishim dhn, t ishit dhn, t ishin
dhn

CONDITIONAL
Present: do t jepja, do t jepje, do t jepte,
do t jepnim, do t jepnit, do t jepnin

Present: do t jepesha, do t jepeshe, do t jepej


(jepesh), do t jepeshim, do t jepeshit, do t
jepeshin

Perfect: do t kisha dhn, do t kishe


dhn, do t kishte dhn, do t kishim
dhn, do t kishit dhn, do t kishin dhn

Perfect: do t isha dhn, do t ishe dhn, do t


ishte dhn, do t ishim dhn, do t ishit dhn,
do t ishin dhn
OPTATIVE

Present: dhna, dhn, dhnt, dhnim,


dhni, dhnin

Present: u dhna, u dhn, u dhnt, u dhnim, u


dhni, u dhnin

Perfect: paa dhn, pa dhn, past dhn,


paim dhn, pai dhn, pain dhn

Perfect: qofsha dhn, qofsh dhn, qoft dhn,


qofshim dhn, qofshi dhn, qofshin dhn

ADMIRATIVE
Present: dhnkam, dhnke, dhnka,
dhnkemi, dhnkeni, dhnkan

Present: u dhnkam, u dhnke, u dhnka, u


dhnkemi, u dhnkeni, u dhnkan

Imperfect: dhnksha, dhnkshe, dhnksh


(dhnkej), dhnkshim, dhnkshit,
dhnkshin

Imperfect: u dhnksha, u dhnkshe, u dhnksh


(dhnkej), u dhnkshim, u dhnkshit, u
dhnkshin

Back to Index
Perfect: paskam dhn, paske dhn, paska
dhn, paskemi dhn, paskeni dhn,
paskan dhn

Perfect: qenkam dhn, qenke dhn, qenka dhn,


qenkemi dhn, qenkeni dhn, qenkan dhn

Past prefect: pasksha dhn, paskshe


dhn, pasksh (paskej) dhn, paskshim
dhn, paskshit dhn, paskshin dhn

Past perfect: qenksha dhn, qenkshe dhn,


qenksh (qenkej) dhn, qenkshim dhn,
qenkshit dhn, qenkshin dhn
IMPERATIVE

jep; jepni

jepu; jepuni
INFINITIVE

Present: pr t dhn

Present: pr t'u dhn

Perfect: pr t pas dhn

Perfect: pr t qen dhn


GERUNDIVE

Present: duke dhn

Present: duke u dhn

Perfect: duke pas dhn

Perfect: duke qen dhn

PARTICIPLE
dhn

Back to Index
kam 'to have' (also auxiliary verb for forming active perfect tenses). Irr. (trans. but no mediopassive form)
INDICATIVE
Present: kam, ke, ka, kemi, keni, kan
Imperfect: kisha, kishe, kishte, kishim, kishit, kishin
Aorist: pata, pate, pati, patm, patt, patn
Perfect: kam pasur, ke pasur, ka pasur, kemi pasur, keni pasur, kan pasur
Past perfect I: kisha pasur, kishe pasur, kishte pasur, kishim pasur, kishit pasur, kishin pasur
Past perfect II: pata pasur, pate pasur, pat(i) pasur, patm pasur, patt pasur, patn pasur
Future I: do t kem, do t kesh, do t ket, do t kemi, do t keni, do t keni
Future II: kam pr t pasur, ke pr t pasur, ka pr t pasur, kemi pr t pasur, keni pr t pasur, kan
pr t pasur
Future perfect I: do t kem pasur, do t kesh pasur, do t ke pasur, do t kemi pasur, do t keni pasur, do
t ken pasur
Future perfect II: kam pr t pasur pasur, ke pr t pasur pasur, ka pr t pasur pasur, kemi pr t pasur
pasur, keni pr t pasur pasur, kan pr t pasur pasur
SUBJUNCTIVE
Present: t kem, t kesh, t ket, t kemi, t keni, t ken
Imperfect: t kisha, t kishe, t kishte, t kishim, t kishit, t kishin
Perfect: t kem pasur, t kesh pasur, t ket pasur, t kemi pasur, t keni pasur, t ken pasur
Past perfect: t kisha pasur, t kishe pasur, t kishte pasur, t kishim pasur, t kishit pasur, t kishin
pasur
CONDITIONAL
Present: do t kisha, do t kishe, do t kishte, do t kishim, do t kishit, do t kishin
Perfect: do t kisha pasur, do t kishe pasur, do t kishte pasur, do t kishim pasur, do t kishit pasur, do
t kishin pasur

Back to Index
OPTATIVE
Present: paa, pa, past, paim, pai, pain
Perfect: paa pasur, pa pasur, past pasur, paim pasur, pai pasur, pain pasur
ADMIRATIVE
Present: paskam, paske, paska, paskemi, paskeni, paskan
Imperfect: pasksha, paskshe, pasksh (paskej), paskshim, paskshit, paskshin
Perfect: paskam pasur, paske pasur, paska pasur, paskemi pasur, paskeni pasur, paskan pasur
Past perfect: pasksha pasur, paskshe pasur, pasksh (paskej) pasur, paskshim pasur, paskshit pasur,
paskshin pasur
IMPERATIVE
ki; kini
INFINITIVE
pr t pasur
GERUNDIVE
Present: duke pasur
Perfect: duke pasur pasur
PARTICIPLE
pasur

kthej 'to turn'; kthehem 'to be turned; to return'

I-I-Ia (trans.)

Back to Index
Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: kthej, kthen, kthen, kthejm, ktheni,


kthejn

Present: kthehem, kthehesh, kthehet, kthehemi,


ktheheni, kthehen

Continuous present: po kthej, po kthen, po


kthen, po kthejm, po ktheni, po kthejn

Continuous present: po kthehem, po kthehesh, po


kthehet, po kthehemi, po ktheheni, po kthehen

Imperfect: ktheja, ktheje, kthente, kthenim,


kthenit, kthenin

Imperfect: kthehesha, ktheheshe, kthehej


(kthehesh), ktheheshim, ktheheshit, ktheheshin

Continuous imperfect: po ktheja, po ktheje,


po kthente, po kthenim, po kthenit, po
kthenin

Continuous imperfect: po kthehesha, po ktheheshe,


po kthehej (kthehesh), po ktheheshim, po
ktheheshit, po ktheheshin

Aorist: ktheva, ktheve, ktheu, kthyem,


kthyet, kthyen

Aorist: u ktheva, u ktheve, u kthye, u kthyem, u


kthyet, u kthyen

perfect: kam kthyer, ke kthyer, ka kthyer,


kemi kthyer, keni kthyer, kan kthyer

perfect: jam kthyer, je kthyer, sht kthyer, jemi


kthyer, jeni kthyer, jan kthyer

Past perfect I: kisha kthyer, kishe kthyer,


kishte kthyer, kishim kthyer, kishit kthyer,
kishin kthyer

Past perfect I: isha kthyer, ishe kthyer, ishte kthyer,


ishim kthyer, ishit kthyer, ishin kthyer

Past perfect II: pata kthyer, pate kthyer,


pat(i) kthyer, patm kthyer, patt kthyer,
patn kthyer

Past perfect II: qesh kthyer, qe kthyer, qe kthyer,


qem kthyer, qet kthyer, qen kthyer

Future I: do t kthej, do t kthesh, do t


kthej, do t kthejm, do t ktheni, do t
kthejn

Future I: do t kthehem, do t kthehesh, do t


kthehet, do t kthehemi, do t ktheheni, do t
kthehen

Future II: kam pr t kthyer, ke pr t kthyer,


ka pr t kthyer, kemi pr t kthyer, keni pr
t kthyer, kan pr t kthyer

Future II: kam pr t'u kthyer, ke pr t'u kthyer, ka


pr t'u kthyer, kemi pr t'u kthyer, keni pr t'u
kthyer, kan pr t'u kthyer

Future perfect I: do t kem kthyer, do t


kesh kthyer, do t ket kthyer, do t kemi
kthyer, do t keni kthyer, do t ken kthyer

Future perfect I: do t jem kthyer, do t jesh


kthyer, do t jet kthyer, do t jemi kthyer, do t
jeni kthyer, do t jen kthyer

Future perfect II: kam pr t pas kthyer, ke


pr t pas kthyer, ka pr t pas kthyer,

Future perfect II: kam pr t qen kthyer, ke pr t


qen kthyer, ka pr t qen kthyer, kemi pr t

Back to Index
kemi pr t pas kthyer, keni pr t pas
kthyer, kan pr t pas kthyer

qen kthyer, keni pr t qen kthyer, kan pr t


qen kthyer
SUBJUNCTIVE

Present: t kthej, t kthesh, t kthej, t


kthejm, t ktheni, t kthejn

Present: t kthehem, t kthehesh, t kthehet, t


kthehemi, t ktheheni, t kthehen

Imperfect: t ktheja, t ktheje, t kthente, t


kthenim, t kthenit, t kthenin

Imperfect: t kthehesha, t ktheheshe, t kthehej


(kthehesh), t ktheheshim, t ktheheshit,
ktheheshin

Perfect: t kem kthyer, t kesh kthyer, t


ket kthyer, t kemi kthyer, t keni kthyer, t
ken kthyer

Perfect: t jem kthyer, t jesh kthyer, t jet kthyer,


t jemi kthyer, t jeni kthyer, t jen kthyer

Past perfect: t kisha kthyer, t kishe kthyer,


t kishte kthyer, t kishim kthyer, t kishit
kthyer, t kishin kthyer

Past perfect: t isha kthyer, t ishe kthyer, t ishte


kthyer, t ishim kthyer, t ishit kthyer, t ishin
kthyer

CONDITIONAL
Present: do t ktheja, do t ktheje, do t
kthente, do t kthenim, do t kthenit, do t
kthenin

Present: do t kthehesha, do t ktheheshe, do t


kthehej (kthehesh), do t ktheheshim, do t
ktheheshit, do t ktheheshin

Perfect: do t kisha kthyer, do t kishe


kthyer, do t kishte kthyer, do t kishim
kthyer, do t kishit kthyer, do t kishin
kthyer

Perfect: do t isha kthyer, do t ishe kthyer, do t


ishte kthyer, do t ishim kthyer, do t ishit kthyer,
do t ishin kthyer
OPTATIVE

Present: kthefsha, kthefsh, ktheft,


kthefshim, kthefshi, kthefshin

Present: u kthefsha, u kthefsh, u ktheft, u


kthefshim, u kthefshi, u kthefshin

Perfect: paa kthyer, pa kthyer, past


kthyer, paim kthyer, pai kthyer, pain
kthyer

Perfect: qofsha kthyer, qofsh kthyer, qoft kthyer,


qofshim kthyer, qofshi kthyer, qofshin kthyer
ADMIRATIVE

Present: kthyekam, kthyeke, kthyeka,


kthyekemi, kthyekeni, kthyekan

Present: u kthyekam, u kthyeke, u kthyeka, u


kthyekemi, u kthyekeni, u kthyekan

Back to Index
Imperfect: kthyeksha, kthyekshe,
kthyeksh (kthyekej), kthyekshim,
kthyekshit, kthyekshin

Imperfect: u kthyeksha, u kthyekshe, u


kthyeksh (kthyekej), u kthyekshim, u
kthyekshit, u kthyekshin

Perfect: paskam kthyer, paske kthyer, paska


kthyer, paskemi kthyer, paskeni kthyer,
paskan kthyer

Perfect: qenkam kthyer, qenke kthyer, qenka


kthyer, qenkemi kthyer, qenkeni kthyer, qenkan
kthyer

Past prefect: pasksha kthyer, paskshe


kthyer, pasksh (paskej) kthyer, paskshim
kthyer, paskshit kthyer, paskshin kthyer

Past perfect: qenksha kthyer, qenkshe kthyer,


qenksh (qenkej) kthyer, qenkshim kthyer,
qenkshit kthyer, qenkshin kthyer
IMPERATIVE

kthe; ktheni

kthehu; kthehuni
INFINITIVE

Present: pr t kthyer

Present: pr t'u kthyer

Perfect: pr t pas kthyer

Perfect: pr t qen kthyer


GERUNDIVE

Present: duke kthyer

Present: duke u kthyer

Perfect: duke pas kthyer

Perfect: duke qen kthyer

PARTICIPLE
kthyer

Back to Index
l 'to let, to leave'; lihem 'to be left'

Irr. (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: l, l, l, lm, lini, ln

Present: lihem, lihesh, lihet, lihemi, liheni, lihen

Continuous present: po l, po l, po l, po
lm, po lini, po ln

Continuous present: po lihem, po lihesh, po lihet,


po lihemi, po liheni, po lihen

Imperfect: lija, lije, linte, linim, linit, linin

Imperfect: lihesha, liheshe, lihej (lihesh), liheshim,


liheshit, liheshin

Continuous imperfect: po lija, po lije, po


linte, po linim, po linit, po linin

Continuous imperfect: po lihesha, po liheshe, po


lihej (lihesh), po liheshim, po liheshit, po liheshin

Aorist: lash, le, la, lam, lat, lan

Aorist: u lash, u le, u la, u lam, u lat, u lan

Perfect: kam ln, ke ln, ka ln, kemi


ln, keni ln, kan ln

Perfect: jam ln, je ln, sht ln, jemi ln,


jeni ln, jan ln

Past perfect I: kisha ln, kishe ln, kishte


ln, kishim ln, kishit ln, kishin ln

Past perfect I: isha ln, ishe ln, ishte ln, ishim


ln, ishit ln, ishin ln

Past perfect II: pata ln, pate ln, pat(i)


ln, patm ln, patt ln, patn ln

Past perfect II: qesh ln, qe ln, qe ln, qem


ln, qet ln, qen ln

Future I: do t l, do t lsh, do t lr, do t


lm, do t lini, do t ln

Future I: do t lihem, do t lihesh, do t lihet, do t


lihemi, do t liheni, do t lihen

Future II: kam pr t ln, ke pr t ln, ka


pr t ln, kemi pr t ln, keni pr t ln,
kan pr t ln

Future II: kam pr t'u ln, ke pr t'u ln, ka pr


t'u ln, kemi pr t'u ln, keni pr t'u ln, kan
pr t'u ln

Future perfect I: do t kem ln, do t kesh


ln, do t ket ln, do t kemi ln, do t
keni ln, do t ken ln

Future perfect I: do t jem ln, do t jesh ln, do


t jet ln, do t jemi ln, do t jeni ln, do t
jen ln

Future perfect II: kam pr t pas ln, ke


pr t pas ln, ka pr t pas ln, kemi
pr t pas ln, keni pr t pas ln, kan
pr t pas ln

Future perfect II: kam pr t qen ln, ke pr t


qen ln, ka pr t qen ln, kemi pr t qen
ln, keni pr t qen ln, kan pr t qen ln

Back to Index
SUBJUNCTIVE
Present: t l, t lsh, t lr, t lm, t lini,
t ln

Present: t lihem, t lihesh, t lihet, t lihemi, t


liheni, t lihen

Imperfect: t lija, t lije, t linte, t linim, t


linit, t linin

Imperfect: t lihesha, t liheshe, t lihej (lihesh), t


liheshim, t liheshit, liheshin

Perfect: t kem ln, t kesh ln, t ket


ln, t kemi ln, t keni ln, t ken ln

Perfect: t jem ln, t jesh ln, t jet ln, t


jemi ln, t jeni ln, t jen ln

Past perfect: t kisha ln, t kishe ln, t


kishte ln, t kishim ln, t kishit ln, t
kishin ln

Past perfect: t isha ln, t ishe ln, t ishte ln,


t ishim ln, t ishit ln, t ishin ln

CONDITIONAL
Present: do t lija, do t lije, do t linte, do t
linim, do t linit, do t linin

Present: do t lihesha, do t liheshe, do t lihej


(lihesh), do t liheshim, do t liheshit, do t
liheshin

Perfect: do t kisha ln, do t kishe ln, do


t kishte ln, do t kishim ln, do t kishit
ln, do t kishin ln

Perfect: do t isha ln, do t ishe ln, do t ishte


ln, do t ishim ln, do t ishit ln, do t ishin
ln
OPTATIVE

Present: lna, ln, pift, lnim, lni,


lnin

Present: u lna, u ln, u pift, u lnim, u lni, u


lnin

Perfect: paa ln, pa ln, past ln,


paim ln, pai ln, pain ln

Perfect: qofsha ln, qofsh ln, qoft ln,


qofshim ln, qofshi ln, qofshin ln
ADMIRATIVE

Present: lnkam, lnke, lnka, lnkemi,


lnkeni, lnkan

Present: u lnkam, u lnke, u lnka, u lnkemi, u


lnkeni, u lnkan

Imperfect: lnksha, lnkshe, lnksh


(lnkej), lnkshim, lnkshit, lnkshin

Imperfect: u lnksha, u lnkshe, u lnksh


(lnkej), u lnkshim, u lnkshit, u lnkshin

Perfect: paskam ln, paske ln, paska ln,


paskemi ln, paskeni ln, paskan ln

Perfect: qenkam ln, qenke ln, qenka ln,


qenkemi ln, qenkeni ln, qenkan ln

Past prefect: pasksha ln, paskshe ln,

Past perfect: qenksha ln, qenkshe ln,

Back to Index
pasksh (paskej) ln, paskshim ln,
paskshit ln, paskshin ln

qenksh (qenkej) ln, qenkshim ln, qenkshit


ln, qenkshin ln
IMPERATIVE

lr; lini

lihu; lihuni
INFINITIVE

Present: pr t ln

Present: pr t'u ln

Perfect: pr t pas ln

Perfect: pr t qen ln
GERUNDIVE

Present: duke ln

Present: duke u ln

Perfect: duke pas ln

Perfect: duke qen ln

PARTICIPLE
ln

Back to Index
lidh 'to tie'; lidhem 'to be tied; to unite'

II-I (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: lidh, lidh, lidh, lidhim, lidhni, lidhin

Present: lidhem, lidhesh, lidhet, lidhemi, lidheni,


lidhen

Continuous present: po lidh, po lidh, po lidh,


po lidhim, po lidhni, po lidhin

Continuous present: po lidhem, po lidhesh, po


lidhet, po lidhemi, po lidheni, po lidhen

Imperfect: lidhja, lidhje, lidhte, lidhnim,


lidhnit, lidhnin

Imperfect: lidhesha, lidheshe, lidhej (lidhesh),


lidheshim, lidheshit, lidheshin

Continuous imperfect: po lidhja, po lidhje,


po lidhte, po lidhnim, po lidhnit, po lidhnin

Continuous imperfect: po lidhesha, po lidheshe, po


lidhej (lidhesh), po lidheshim, po lidheshit, po
lidheshin

Aorist: lidha, lidhe, lidhi, lidhm, lidht,


lidhn

Aorist: u lidha, u lidhe, u lidh, u lidhm, u lidht, u


lidhn

Perfect: kam lidhur, ke lidhur, ka lidhur,


kemi lidhur, keni lidhur, kan lidhur

Perfect: jam lidhur, je lidhur, sht lidhur, jemi


lidhur, jeni lidhur, jan lidhur

Past perfect I: kisha lidhur, kishe lidhur,


kishte lidhur, kishim lidhur, kishit lidhur,
kishin lidhur

Past perfect I: isha lidhur, ishe lidhur, ishte lidhur,


ishim lidhur, ishit lidhur, ishin lidhur

Past perfect II: pata lidhur, pate lidhur, pat(i)


lidhur, patm lidhur, patt lidhur, patn
lidhur

Past perfect II: qesh lidhur, qe lidhur, qe lidhur,


qem lidhur, qet lidhur, qen lidhur

Future I: do t lidh, do t lidhsh, do t


lidh, do t lidhim, do t lidhni, do t lidhin

Future I: do t lidhem, do t lidhesh, do t lidhet,


do t lidhemi, do t lidheni, do t lidhen

Future II: kam pr t lidhur, ke pr t lidhur,


ka pr t lidhur, kemi pr t lidhur, keni pr
t lidhur, kan pr t lidhur

Future II: kam pr t'u lidhur, ke pr t'u lidhur, ka


pr t'u lidhur, kemi pr t'u lidhur, keni pr t'u
lidhur, kan pr t'u lidhur

Future perfect I: do t kem lidhur, do t kesh


lidhur, do t ket lidhur, do t kemi lidhur,
do t keni lidhur, do t ken lidhur

Future perfect I: do t jem lidhur, do t jesh lidhur,


do t jet lidhur, do t jemi lidhur, do t jeni lidhur,
do t jen lidhur

Future perfect II: kam pr t pas lidhur, ke

Future perfect II: kam pr t qen lidhur, ke pr t

Back to Index
pr t pas lidhur, ka pr t pas lidhur, kemi
pr t pas lidhur, keni pr t pas lidhur,
kan pr t pas lidhur,

qen lidhur, ka pr t qen lidhur, kemi pr t qen


lidhur, keni pr t qen lidhur, kan pr t qen
lidhur,

SUBJUNCTIVE
Present: t lidh, t lidhesh, t lidh, t
lidhim, t lidhni, t lidhin

Present: t lidhem, t lidhesh, t lidhet, t lidhemi,


t lidheni, t lidhen

Imperfect: t lidhja, t lidhje, t lidhte, t


lidhnim, t lidhnit, t lidhnin

Imperfect: t lidhesha, t lidheshe, t lidhej


(lidhesh), t lidheshim, t lidheshit, t lidheshin

Perfect: t kem lidhur, t kesh lidhur, t ket


lidhur, t kemi lidhur, t keni lidhur, t ken
lidhur

Perfect: t jem lidhur, t jesh lidhur, t jet lidhur,


t jemi lidhur, t jeni lidhur, t jen lidhur

Past perfect: t kisha lidhur, t kishe lidhur,


t kishte lidhur, t kishim lidhur, t kishit
lidhur, t kishin lidhur

Past perfect: t isha lidhur, t ishe lidhur, t ishte


lidhur, t ishim lidhur, t ishit lidhur, t ishin lidhur

CONDITIONAL
Present: do t lidhja, do t lidhje, do t
lidhnte, do t lidhnim, do t lidhnit, do t
lidhnin

Present: do t lidhesha, do t lidheshe, do t lidhej


(lidhesh), do t lidheshim, do t lidheshit, do t
lidheshin

Perfect: do t kisha lidhur, do t kishe lidhur,


do t kishte lidhur, do t kishim lidhur, do t
kishit lidhur, do t kishin lidhur

Perfect: do t isha lidhur, do t ishe lidhur, do t


ishte lidhur, do t ishim lidhur, do t ishit lidhur,
do t ishin lidhur
OPTATIVE

Present: lidhsha, lidhsh, lidht, lidhshim,


lidhshi, lidhshin

Present: u lidhsha, u lidhsh, u lidht, u lidhshim, u


lidhshi, u lidhshin

Perfect: paa lidhur, pa lidhur, past lidhur,


paim lidhur, pai lidhur, pain lidhur

Perfect: qofsha lidhur, qofsh lidhur, qoft lidhur,


qofshim lidhur, qofshi lidhur, qofshin lidhur

ADMIRATIVE
Present: lidhkam, lidhke, lidhka, lidhkemi,
lidhkeni, lidhkan

Present: u lidhkam, u lidhke, u lidhka, u lidhkemi,


u lidhkeni, u lidhkan

Imperfect: lidhksha, lidhkshe, lidhksh


(lidhkej), lidhkshim, lidhkshit, lidhkshin

Imperfect: u lidhksha, u lidhkshe, u lidhksh


(lidhkej), u lidhkshim, u lidhkshit, u lidhkshin

Back to Index
Perfect: paskam lidhur, paske lidhur, paska
lidhur, paskemi lidhur, paskeni lidhur,
paskan lidhur

Perfect: qenkam lidhur, qenke lidhur, qenka lidhur,


qenkemi lidhur, qenkeni lidhur, qenkan lidhur

Past prefect: pasksha lidhur, paskshe


lidhur, pasksh (paskej) lidhur, paskshim
lidhur, paskshit lidhur, paskshin lidhur

Past perfect: qenksha lidhur, qenkshe lidhur,


qenksh (qenkej) lidhur, qenkshim lidhur,
qenkshit lidhur, qenkshin lidhur
IMPERATIVE

lidh; lidhni
INFINITIVE
Present: pr t lidhur

Present: pr t'u lidhur

Perfect: pr t pas lidhur

Perfect: pr t qen lidhur


GERUNDIVE

Present: duke lidhur

Present: duke u lidhur

Perfect: duke pas lidhur

Perfect: duke qen lidhur

PARTICIPLE
lidhur

Back to Index
marr 'to take'; merrem 'to be taken'

II-II-1b (trans.)

Note that the root vowel does not become i in the 3p pl., medio-passive, etc. as happens commonly in other verbs, although
in the spoekn language it does occasionally become i based on analogy.1

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: marr, merr, merr, marrim, merrni,


marrin

Present: merrem, merresh, merret, merremi,


merreni, merren

Continuous present: po marr, po merr, po


merr, po marrim, po merrni, po marrin

Continuous present: po merrem, po merresh, po


merret, po merremi, po merreni, po merren

Imperfect: merrja, merrje, merrte, merrnim,


merrnit, merrnin

Imperfect: merresha, merreshe, merrej (merresh),


merreshim, merreshit, merreshin

Continuous imperfect: po merrja, po merrje,


po merrnte, po merrnim, po merrnit, po
merrnin

Continuous imperfect: po merresha, po merreshe,


po merrej (merresh), po merreshim, po merreshit,
po merreshin

Aorist: mora, more, mori, morm, mort,


morn

Aorist: u mora, u more, u mor (muar), u morm, u


mort, u morn

Perfect: kam marr, ke marr, ka marr,


kemi marr, keni marr, kan marr

Perfect: jam marr, je marr, sht marr, jemi


marr, jeni marr, jan marr

Past perfect I: kisha marr, kishe marr,


kishte marr, kishim marr, kishit marr,
kishin marr

Past perfect I: isha marr, ishe marr, ishte marr,


ishim marr, ishit marr, ishin marr

Past perfect II: pata marr, pate marr, pat(i)


marr, patm marr, patt marr, patn
marr

Past perfect II: qesh marr, qe marr, qe marr,


qem marr, qet marr, qen marr

Future I: do t marr, do t marrsh, do t


marr, do t marrim, do t merrni, do t
marrin

Future I: do t merrem, do t merresh, do t


merret, do t merremi, do t merreni, do t merren

Future II: kam pr t marr, ke pr t marr,


ka pr t marr, kemi pr t marr, keni pr
t marr, kan pr t marr

Future II: kam pr t'u marr, ke pr t'u marr, ka


pr t'u marr, kemi pr t'u marr, keni pr t'u
marr, kan pr t'u marr

Future perfect I: do t kem marr, do t kesh


marr, do t ket marr, do t kemi marr,

Future perfect I: do t jem marr, do t jesh marr,


do t jet marr, do t jemi marr, do t jeni marr,

Back to Index
do t keni marr, do t ken marr

do t jen marr

Future perfect II: kam pr t pas marr, ke


pr t pas marr, ka pr t pas marr, kemi
pr t pas marr, keni pr t pas marr,
kan pr t pas marr

Future perfect II: kam pr t qen marr, ke pr t


qen marr, ka pr t qen marr, kemi pr t qen
marr, keni pr t qen marr, kan pr t qen
marr

SUBJUNCTIVE
Present: t marr, t marrsh, t marr, t
marrim, t merrni, t marrin

Present: t merrem, t merresh, t merret, t


merremi, t merreni, t merren

Imperfect: t merrja, t merrje, t merrte, t


merrnim, t merrnit, t merrnin

Imperfect: t merresha, t merreshe, t merrej


(merresh), t merreshim, t merreshit, merreshin

Perfect: t kem marr, t kesh marr, t ket


marr, t kemi marr, t keni marr, t ken
marr

Perfect: t jem marr, t jesh marr, t jet marr,


t jemi marr, t jeni marr, t jen marr

Past perfect: t kisha marr, t kishe marr,


t kishte marr, t kishim marr, t kishit
marr, t kishin marr

Past perfect: t isha marr, t ishe marr, t ishte


marr, t ishim marr, t ishit marr, t ishin marr

CONDITIONAL
Present: do t merrja, do t merrje, do t
merrte, do t merrnim, do t merrnit, do t
merrnin

Present: do t merresha, do t merreshe, do t


merrej (merresh), do t merreshim, do t merreshit,
do t merreshin

Perfect: do t kisha marr, do t kishe marr,


do t kishte marr, do t kishim marr, do t
kishit marr, do t kishin marr

Perfect: do t isha marr, do t ishe marr, do t


ishte marr, do t ishim marr, do t ishit marr,
do t ishin marr
OPTATIVE

Present: marrsha, marrsh, marrt, marrshim,


marrshi, marrshin

Present: u marrsha, u marrsh, u marrt, u


marrshim, u marrshi, u marrshin

Perfect: paa marr, pa marr, past marr,


paim marr, pai marr, pain marr

Perfect: qofsha marr, qofsh marr, qoft marr,


qofshim marr, qofshi marr, qofshin marr

ADMIRATIVE
Present: marrkam, marrke, marrka,
marrkemi, marrkeni, marrkan

Present: u marrkam, u marrke, u marrka, u


marrkemi, u marrkeni, u marrkan

Back to Index
Imperfect: marrksha, marrkshe, marrksh
(marrkej), marrkshim, marrkshit,
marrkshin

Imperfect: u marrksha, u marrkshe, u marrksh


(marrkej), u marrkshim, u marrkshit, u
marrkshin

Perfect: paskam marr, paske marr, paska


marr, paskemi marr, paskeni marr,
paskan marr

Perfect: qenkam marr, qenke marr, qenka marr,


qenkemi marr, qenkeni marr, qenkan marr

Past prefect: pasksha marr, paskshe


marr, pasksh (paskej) marr, paskshim
marr, paskshit marr, paskshin marr

Past perfect: qenksha marr, qenkshe marr,


qenksh (qenkej) marr, qenkshim marr,
qenkshit marr, qenkshin marr
IMPERATIVE

merr; merrni

merru; merruni
INFINITIVE

Present: pr t marr

Present: pr t'u marr

Perfect: pr t pas marr

Perfect: pr t qen marr


GERUNDIVE

Present: duke marr

Present: duke u marr

Perfect: duke pas marr

Perfect: duke qen marr

PARTICIPLE
marr

Back to Index
mat 'to measure'; matem 'to be measured; to compete'
Active

II-I-1 (trans.)
Medio-Passive

INDICATIVE
Present: mat (mas), mat, mat, matim, matni
(masni), matin

Present: matem, matesh, matet, matemi, mateni,


maten

Continuous present: po mat (mas), po mat,


po mat, po matim, po matni (masni), po
matin

Continuous present: po matem, po matesh, po


matet, po matemi, po mateni, po maten

Imperfect: matja (masja), matje (masje),


maste, matnim (masnim), matnit (masnit),
matnin (masnin)

Imperfect: matesha, mateshe, matej (matesh),


mateshim, mateshit, mateshin

Continuous imperfect: po matja (masja), po


matje (masje), po maste, po matnim
(masnim), po matnit (masnit), po matnin
(masnin)

Continuous imperfect: po matesha, po mateshe, po


matej (matesh), po mateshim, po mateshit, po
mateshin

Aorist: mata, mate, mati, matm, matt,


matn

Aorist: u mata, u mate, u mat, u matm, u matt, u


matn

Perfect: kam matur, ke matur, ka matur,


kemi matur, keni matur, kan matur

Perfect: jam matur, je matur, sht matur, jemi


matur, jeni matur, jan matur

Past perfect I: kisha matur, kishe matur,


kishte matur, kishim matur, kishit matur,
kishin matur

Past perfect I: isha matur, ishe matur, ishte matur,


ishim matur, ishit matur, ishin matur

Past perfect II: pata matur, pate matur, pat(i)


matur, patm matur, patt matur, patn
matur

Past perfect II: qesh matur, qe matur, qe matur,


qem matur, qet matur, qen matur

Future I: do t mat, do t matsh, do t mat,


do t matim, do t matni, do t matin

Future I: do t matem, do t matesh, do t matet,


do t matemi, do t mateni, do t maten

Future II: kam pr t matur, ke pr t matur,


ka pr t matur, kemi pr t matur, keni pr
t matur, kan pr t matur

Future II: kam pr t'u matur, ke pr t'u matur, ka


pr t'u matur, kemi pr t'u matur, keni pr t'u
matur, kan pr t'u matur

Future perfect I: do t kem matur, do t kesh


matur, do t ket matur, do t kemi matur, do

Future perfect I: do t jem matur, do t jesh matur,


do t jet matur, do t jemi matur, do t jeni matur,

Back to Index
t keni matur, do t ken matur

do t jen matur

Future perfect II: kam pr t pas matur, ke


pr t pas matur, ka pr t pas matur, kemi
pr t pas matur, keni pr t pas matur,
kan pr t pas matur

Future perfect II: kam pr t qen matur, ke pr t


qen matur, ka pr t qen matur, kemi pr t qen
matur, keni pr t qen matur, kan pr t qen
matur

SUBJUNCTIVE
Present: t mat (mas), t matsh (massh), t
mat (mas), t matim, t matni (masni), t
matin

Present: t matem, t matesh, t matet, t matemi,


t mateni, t maten

Imperfect: t matja (masja), t matje


(masje), t maste, t matnim (masnim), t
matnit (masnit), t matnin (masnin)

Imperfect: t matesha, t mateshe, t matej


(matesh), t mateshim, t mateshit, t mateshin

Perfect: t kem matur, t kesh matur, t ket


matur, t kemi matur, t keni matur, t ken
matur

Perfect: t jem matur, t jesh matur, t jet matur,


t jemi matur, t jeni matur, t jen matur

Past perfect: t kisha matur, t kishe matur,


t kishte matur, t kishim matur, t kishit
matur, t kishin matur

Past perfect: t isha matur, t ishe matur, t ishte


matur, t ishim matur, t ishit matur, t ishin matur

CONDITIONAL
Present: do t matja (masja), do t matje
(masje), do t maste, do t matnim
(masnim), do t matnit (masnit), do t
matnin (masnin)

Present: do t matesha, do t mateshe, do t matej


(matesh), do t mateshim, do t mateshit, do t
mateshin

Perfect: do t kisha matur, do t kishe matur,


do t kishte matur, do t kishim matur, do t
kishit matur, do t kishin matur

Perfect: do t isha matur, do t ishe matur, do t


ishte matur, do t ishim matur, do t ishit matur, do
t ishin matur
OPTATIVE

Present: matsha, matsh, matt, matshim,


matshi, matshin

Present: u matsha, u matsh, u matt, u matshim, u


matshi, u matshin

Perfect: paa matur, pa matur, past matur,


Perfect: qofsha matur, qofsh matur, qoft matur,
paim matur, pai matur, pain matur
qofshim matur, qofshi matur, qofshin matur
ADMIRATIVE
Present: matkam, matke, matka, matkemi,

Present: u matkam, u matke, u matka, u matkemi,

Back to Index
matkeni, matkan

u matkeni, u matkan

Imperfect: matksha, matkshe, matksh


(matkej), matkshim, matkshit, matkshin

Imperfect: u matksha, u matkshe, u matksh


(matkej), u matkshim, u matkshit, u matkshin

Perfect: paskam matur, paske matur, paska


matur, paskemi matur, paskeni matur,
paskan matur

Perfect: qenkam matur, qenke matur, qenka matur,


qenkemi matur, qenkeni matur, qenkan matur

Past prefect: pasksha matur, paskshe


matur, pasksh (paskej) matur, paskshim
matur, paskshit matur, paskshin matur

Past perfect: qenksha matur, qenkshe matur,


qenksh (qenkej) matur, qenkshim matur,
qenkshit matur, qenkshin matur
IMPERATIVE

mat; matni (masni)

matu; matuni
INFINITIVE

Present: pr t matur

Present: pr t'u matur

Perfect: pr t pas matur

Perfect: pr t qen matur


GERUNDIVE

Present: duke matur

Present: duke u matur

Perfect: duke pas matur

Perfect: duke qen matur

PARTICIPLE
matur

Back to Index
mbaj 'to hold'; mbahem 'to be held, to take care of oneself '
Active

I-II-2 (tr.)
Medio-Passive

INDICATIVE
Present: mbaj, mban, mban, mbajm, mbani,
mbajn

Present: mbahem, mbahesh, mbahet, mbahemi,


mbaheni, mbahen

Continuous present: po mbaj, po mban, po


mban, po mbajm, po mbani, po mbajn

Continuous present: po mbahem, po mbahesh, po


mbahet, po mbahemi, po mbaheni, po mbahen

Imperfect: mbaja, mbaje, mbante, mbanim,


mbanit, mbanin

Imperfect: mbahesha, mbaheshe, mbahej


(mbahesh), mbaheshim, mbaheshit, mbaheshin

Continuous imperfect: po mbaja, po mbaje,


po mbante, po mbanim, po mbanit, po
mbanin

Continuous imperfect: po mbahesha, po mbaheshe,


po mbahej (mbahesh), po mbaheshim, po
mbaheshit, po mbaheshin

Aorist: mbajta, mbajte, mbajti, mbajtm,


mbajtt, mbajtn

Aorist: u mbajta, u mbajte, u mbajt, u mbajtm, u


mbajtt, u mbajtn

Perfect: kam mbajtur, ke mbajtur, ka


mbajtur, kemi mbajtur, keni mbajtur, kan
mbajtur

Perfect: jam mbajtur, je mbajtur, sht mbajtur,


jemi mbajtur, jeni mbajtur, jan mbajtur

Past perfect I: kisha mbajtur, kishe mbajtur,


kishte mbajtur, kishim mbajtur, kishit
mbajtur, kishin mbajtur

Past perfect I: isha mbajtur, ishe mbajtur, ishte


mbajtur, ishim mbajtur, ishit mbajtur, ishin mbajtur

Past perfect II: pata mbajtur, pate mbajtur,


pat(i) mbajtur, patm mbajtur, patt mbajtur,
patn mbajtur

Past perfect II: qesh mbajtur, qe mbajtur, qe


mbajtur, qem mbajtur, qet mbajtur, qen mbajtur

Future I: do t mbaj, do t mbash, do t


mbaj, do t mbajm, do t mbani, do t
mbajn

Future I: do t mbahem, do t mbahesh, do t


mbahet, do t mbahemi, do t mbaheni, do t
mbahen

Future II: kam pr t mbajtur, ke pr t


mbajtur, ka pr t mbajtur, kemi pr t
mbajtur, keni pr t mbajtur, kan pr t
mbajtur

Future II: kam pr t'u mbajtur, ke pr t'u mbajtur,


ka pr t'u mbajtur, kemi pr t'u mbajtur, keni pr
t'u mbajtur, kan pr t'u mbajtur

Future perfect I: do t kem mbajtur, do t

Future perfect I: do t jem mbajtur, do t jesh

Back to Index
kesh mbajtur, do t ket mbajtur, do t kemi
mbajtur, do t keni mbajtur, do t ken
mbajtur

mbajtur, do t jet mbajtur, do t jemi mbajtur, do


t jeni mbajtur, do t jen mbajtur

Future perfect II: kam pr t pas mbajtur,


ke pr t pas mbajtur, ka pr t pas
mbajtur, kemi pr t pas mbajtur, keni pr
t pas mbajtur, kan pr t pas mbajtur

Future perfect II: kam pr t qen mbajtur, ke pr


t qen mbajtur, ka pr t qen mbajtur, kemi pr
t qen mbajtur, keni pr t qen mbajtur, kan pr
t qen mbajtur
SUBJUNCTIVE

Imperfect: t mbaja, t mbaje, t mbante, t


mbanim, t mbanit, t mbanin

Imperfect: t mbahesha, t mbaheshe, t mbahej


(mbahesh), t mbaheshim, t mbaheshit,
mbaheshin

Perfect: t kem mbajtur, t kesh mbajtur, t


ket mbajtur, t kemi mbajtur, t keni
mbajtur, t ken mbajtur

Perfect: t jem mbajtur, t jesh mbajtur, t jet


mbajtur, t jemi mbajtur, t jeni mbajtur, t jen
mbajtur

Past perfect: t kisha mbajtur, t kishe


Past perfect: t isha mbajtur, t ishe mbajtur, t
mbajtur, t kishte mbajtur, t kishim
ishte mbajtur, t ishim mbajtur, t ishit mbajtur, t
mbajtur, t kishit mbajtur, t kishin mbajtur
ishin mbajtur
CONDITIONAL
Present: do t mbaja, do t mbaje, do t
mbante, do t mbanim, do t mbanit, do t
mbanin

Present: do t mbahesha, do t mbaheshe, do t


mbahej (mbahesh), do t mbaheshim, do t
mbaheshit, do t mbaheshin

Perfect: do t kisha mbajtur, do t kishe


mbajtur, do t kishte mbajtur, do t kishim
mbajtur, do t kishit mbajtur, do t kishin
mbajtur

Perfect: do t isha mbajtur, do t ishe mbajtur, do


t ishte mbajtur, do t ishim mbajtur, do t ishit
mbajtur, do t ishin mbajtur
OPTATIVE

Present: mbajtsha, mbajtsh, mbajtt,


mbajtshim, mbajtshi, mbajtshin
Perfect: paa mbajtur, pa mbajtur, past
mbajtur, paim mbajtur, pai mbajtur, pain
mbajtur

Present: u mbajtsha, u mbajtsh, u mbajtt, u


mbajtshim, u mbajtshi, u mbajtshin
Perfect: qofsha mbajtur, qofsh mbajtur, qoft
mbajtur, qofshim mbajtur, qofshi mbajtur, qofshin
mbajtur
ADMIRATIVE

Present: mbajtkam, mbajtke, mbajtka,


mbajtkemi, mbajtkeni, mbajtkan

Present: u mbajtkam, u mbajtke, u mbajtka, u


mbajtkemi, u mbajtkeni, u mbajtkan

Imperfect: mbajtksha, mbajtkshe,

Imperfect: u mbajtksha, u mbajtkshe, u

Back to Index
mbajtksh, mbajtkshim, mbajtkshit,
mbajtkshin

mbajtksh, u mbajtkshim, u mbajtkshit, u


mbajtkshin

Perfect: paskam mbajtur, paske mbajtur,


paska mbajtur, paskemi mbajtur, paskeni
mbajtur, paskan mbajtur

Perfect: qenkam mbajtur, qenke mbajtur, qenka


mbajtur, qenkemi mbajtur, qenkeni mbajtur,
qenkan mbajtur

Past prefect: pasksha mbatur, paskshe


mbatur, pasksh mbatur, paskshim mbatur,
paskshit mbatur, paskshin mbatur

Past perfect: qenksha mbatur, qenkshe mbatur,


qenksh mbatur, qenkshim mbatur, qenkshit
mbatur, qenkshin mbatur
IMPERATIVE

mbaj; mbani

mbahu; mbahuni

Present: pr t mbajtur

Present: pr t'u mbajtur

Perfect: pr t pas mbajtur

Perfect: pr t qen mbajtur


GERUNDIVE

Present: duke mbajtur

Present: duke u mbajtur

Perfect: duke pas mbajtur

Perfect: duke qen pas mbajtur

Back to Index
PARTICIPLE
mbajtur

Back to Index
mbledh 'to gather; mblidhem 'to assemble (together)'
(trans.)
Active

II-II-1a
Medio-Passive

INDICATIVE
Present: mbledh, mbledh, mbledh,
mbledhim, mblidhni, mbledhin

Present: mblidhem, mblidhesh, mblidhet,


mblidhemi, mblidheni, mblidhen

Continuous present: po mbledh, po mbledh,


po mbledh, po mbledhim, po mblidhni, po
mbledhin

Continuous present: po mblidhem, po mblidhesh,


po mblidhet, po mblidhemi, po mblidheni, po
mblidhen

Imperfect: mblidhja, mblidhje, mblidhte,


mblidhnim, mblidhnit, mblidhnin

Imperfect: mblidhesha, mblidheshe, mblidhej


(mblidhesh), mblidheshim, mblidheshit,
mblidheshin

Continuous imperfect: po mblidhja, po


mblidhje, po mblidhte, po mblidhnim, po
mblidhnit, po mblidhnin

Continuous imperfect: po mblidhesha, po


mblidheshe, po mblidhej (mblidhesh), po
mblidheshim, po mblidheshit, po mblidheshin

Aorist: mblodha, mblodhe, mblodhi,


mblodhm, mblodht, mblodhn

Aorist: u mblodha, u mblodhe, u mblodh, u


mblodhm, u mblodht, u mblodhn

Perfect: kam mbledhur, ke mbledhur, ka


mbledhur, kemi mbledhur, keni mbledhur,
kan mbledhur

Perfect: jam mbledhur, je mbledhur, sht


mbledhur, jemi mbledhur, jeni mbledhur, jan
mbledhur

Past perfect I: kisha mbledhur, kishe


mbledhur, kishte mbledhur, kishim
mbledhur, kishit mbledhur, kishin mbledhur

Past perfect I: isha mbledhur, ishe mbledhur, ishte


mbledhur, ishim mbledhur, ishit mbledhur, ishin
mbledhur

Past perfect II: pata mbledhur, pate


mbledhur, pat(i) mbledhur, patm mbledhur,
patt mbledhur, patn mbledhur

Past perfect II: qesh mbledhur, qe mbledhur, qe


mbledhur, qem mbledhur, qet mbledhur, qen
mbledhur

Future I: do t mbledh, do t mbledhsh, do


t mbleth, do t mbledhim, do t mblidhni,
do t mblidhin

Future I: do t mblidhem, do t mblidhesh, do t


mblidhet, do t mblidhemi, do t mblidheni, do t
mblidhen

Future II: kam pr t mbledhur, ke pr t


mbledhur, ka pr t mbledhur, kemi pr t
mbledhur, keni pr t mbledhur, kan pr t
mbledhur

Future II: kam pr t'u mbledhur, ke pr t'u


mbledhur, ka pr t'u mbledhur, kemi pr t'u
mbledhur, keni pr t'u mbledhur, kan pr t'u
mbledhur

Back to Index
Future perfect I: do t kem mbledhur, do t
kesh mbledhur, do t ket mbledhur, do t
kemi mbledhur, do t keni mbledhur, do t
ken mbledhur

Future perfect I: do t jem mbledhur, do t jesh


mbledhur, do t jet mbledhur, do t jemi
mbledhur, do t jeni mbledhur, do t jen
mbledhur

Future perfect II: kam pr t pas mbledhur,


ke pr t pas mbledhur, ka pr t pas
mbledhur, kemi pr t pas mbledhur, keni
pr t pas mbledhur, kan pr t pas
mbledhur,

Future perfect II: kam pr t qen mbledhur, ke


pr t qen mbledhur, ka pr t qen mbledhur,
kemi pr t qen mbledhur, keni pr t qen
mbledhur, kan pr t qen mbledhur,

SUBJUNCTIVE
Present: t mbledh, t mbledhesh, t
mbledhur, t mbledhim, t mblidhni, t
mbledhin

Present: t mblidhem, t mblidhesh, t mblidhet, t


mblidhemi, t mblidheni, t mblidhen

Imperfect: t mblidhja, t mblidhje, t


mblidhte, t mblidhnim, t mblidhnit, t
mblidhnin

Imperfect: t mblidhesha, t mblidheshe, t


mblidhej (mblidhesh), t mblidheshim, t
mblidheshit, t mblidheshin

Perfect: t kem mbledhur, t kesh mbledhur,


t ket mbledhur, t kemi mbledhur, t keni
mbledhur, t ken mbledhur

Perfect: t jem mbledhur, t jesh mbledhur, t jet


mbledhur, t jemi mbledhur, t jeni mbledhur, t
jen mbledhur

Past perfect: t kisha mbledhur, t kishe


mbledhur, t kishte mbledhur, t kishim
mbledhur, t kishit mbledhur, t kishin
mbledhur

Past perfect: t isha mbledhur, t ishe mbledhur, t


ishte mbledhur, t ishim mbledhur, t ishit
mbledhur, t ishin mbledhur
CONDITIONAL

Present: do t mblidhja, do t mblidhje, do t


mblidhnte, do t mblidhnim, do t
mblidhnit, do t mblidhnin

Present: do t mblidhesha, do t mblidheshe, do t


mblidhej (mblidhesh), do t mblidheshim, do t
mblidheshit, do t mblidheshin

Perfect: do t kisha mbledhur, do t kishe


mbledhur, do t kishte mbledhur, do t
kishim mbledhur, do t kishit mbledhur, do
t kishin mbledhur

Perfect: do t isha mbledhur, do t ishe mbledhur,


do t ishte mbledhur, do t ishim mbledhur, do t
ishit mbledhur, do t ishin mbledhur
OPTATIVE

Present: mbledhsha, mbledhsh, mbledht,


mbledhshim, mbledhshi, mbledhshin

Present: u mbledhsha, u mbledhsh, u mbledht, u


mbledhshim, u mbledhshi, u mbledhshin

Back to Index
Perfect: paa mbledhur, pa mbledhur, past
mbledhur, paim mbledhur, pai mbledhur,
pain mbledhur

Perfect: qofsha mbledhur, qofsh mbledhur, qoft


mbledhur, qofshim mbledhur, qofshi mbledhur,
qofshin mbledhur

ADMIRATIVE
Present: mbledhkam, mbledhke, mbledhka,
mbledhkemi, mbledhkeni, mbledhkan

Present: u mbledhkam, u mbledhke, u mbledhka, u


mbledhkemi, u mbledhkeni, u mbledhkan

Imperfect: mbledhksha, mbledhkshe,


mbledhksh (mbledhkej), mbledhkshim,
mbledhkshit, mbledhkshin

Imperfect: u mbledhksha, u mbledhkshe, u


mbledhksh (mbledhkej), u mbledhkshim, u
mbledhkshit, u mbledhkshin

Perfect: paskam mbledhur, paske mbledhur,


paska mbledhur, paskemi mbledhur, paskeni
mbledhur, paskan mbledhur

Perfect: qenkam mbledhur, qenke mbledhur, qenka


mbledhur, qenkemi mbledhur, qenkeni mbledhur,
qenkan mbledhur

Past prefect: pasksha mbledhur, paskshe


mbledhur, pasksh (paskej) mbledhur,
paskshim mbledhur, paskshit mbledhur,
paskshin mbledhur

Past perfect: qenksha mbledhur, qenkshe


mbledhur, qenksh (qenkej) mbledhur, qenkshim
mbledhur, qenkshit mbledhur, qenkshin
mbledhur
IMPERATIVE

mblidh; mblidhni
INFINITIVE
Present: pr t mbledhur

Present: pr t'u mbledhur

Perfect: pr t pas mbledhur

Perfect: pr t qen mbledhur


GERUNDIVE

Present: duke mbledhur

Present: duke u mbledhur

Perfect: duke pas mbledhur

Perfect: duke qen mbledhur

PARTICIPLE
mbledhur

Back to Index
mbruj 'to knead'; mbruhem 'to be kneaded; to prepare oneself'
Active

I-II-2 (tr.)

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: mbruj, mbrun, mbrun, mbrujm,


mbruni, mbrujn

Present: mbruhem, mbruhesh, mbruhet, mbruhemi,


mbruheni, mbruhen

Continuous present: po mbruj, po mbrun,


po mbrun, po mbrujm, po mbruni, po
mbrujn

Continuous present: po mbruhem, po mbruhesh, po


mbruhet, po mbruhemi, po mbruheni, po mbruhen

Imperfect: mbruja, mbruje, mbrunte,


mbrunim, mbrunit, mbrunin

Imperfect: mbruhesha, mbruheshe, mbruhej


(mbruhesh), mbruheshim, mbruheshit, mbruheshin

Continuous imperfect: po mbruja, po


mbruje, po mbrunte, po mbrunim, po
mbrunit, po mbrunin

Continuous imperfect: po mbruhesha, po


mbruheshe, po mbruhej (mbruhesh), po
mbruheshim, po mbruheshit, po mbruheshin

Aorist: mbrujta, mbrujte, mbrujti,


mbrujtm, mbrujtt, mbrujtn

Aorist: u mbrujta, u mbrujte, u mbrujt, u mbrujtm,


u mbrujtt, u mbrujtn

Perfect: kam mbrujtur, ke mbrujtur, ka


mbrujtur, kemi mbrujtur, keni mbrujtur,
kan mbrujtur

Perfect: jam mbrujtur, je mbrujtur, sht mbrujtur,


jemi mbrujtur, jeni mbrujtur, jan mbrujtur

Past perfect I: kisha mbrujtur, kishe


mbrujtur, kishte mbrujtur, kishim mbrujtur,
kishit mbrujtur, kishin mbrujtur

Past perfect I: isha mbrujtur, ishe mbrujtur, ishte


mbrujtur, ishim mbrujtur, ishit mbrujtur, ishin
mbrujtur

Past perfect II: pata mbrujtur, pate mbrujtur,


pat(i) mbrujtur, patm mbrujtur, patt
mbrujtur, patn mbrujtur

Past perfect II: qesh mbrujtur, qe mbrujtur, qe


mbrujtur, qem mbrujtur, qet mbrujtur, qen
mbrujtur

Future I: do t mbruj, do t mbrush, do t


mbruj, do t mbrujm, do t mbruni, do t
mbrujn

Future I: do t mbruhem, do t mbruhesh, do t


mbruhet, do t mbruhemi, do t mbruheni, do t
mbruhen

Future II: kam pr t mbrujtur, ke pr t


mbrujtur, ka pr t mbrujtur, kemi pr t
mbrujtur, keni pr t mbrujtur, kan pr t
mbrujtur

Future II: kam pr t'u mbrujtur, ke pr t'u mbrujtur,


ka pr t'u mbrujtur, kemi pr t'u mbrujtur, keni pr
t'u mbrujtur, kan pr t'u mbrujtur

Future perfect I: do t kem mbrujtur, do t

Future perfect I: do t jem mbrujtur, do t jesh

Back to Index
kesh mbrujtur, do t ket mbrujtur, do t
kemi mbrujtur, do t keni mbrujtur, do t
ken mbrujtur

mbrujtur, do t jet mbrujtur, do t jemi mbrujtur,


do t jeni mbrujtur, do t jen mbrujtur

Future perfect II: kam pr t pas mbrujtur,


ke pr t pas mbrujtur, ka pr t pas
mbrujtur, kemi pr t pas mbrujtur, keni
pr t pas mbrujtur, kan pr t pas
mbrujtur

Future perfect II: kam pr t qen mbrujtur,


ke pr t qen mbrujtur, ka pr t qen
mbrujtur, kemi pr t qen mbrujtur, keni
pr t qen mbrujtur, kan pr t qen
mbrujtur

SUBJUNCTIVE
Present: t mbruj, t mbrush, t mbruj, t
mbrujm, t mbruni, t mbrujn

Present: t mbruhem, t mbruhesh, t


mbruhet, t mbruhemi, t mbruheni, t
mbruhen

Imperfect: t mbruja, t mbruje, t mbrunte,


t mbrunim, t mbrunit, t mbrunin

Imperfect: t mbruhesha, t mbruheshe, t


mbruhej (mbruhesh), t mbruheshim, t
mbruheshit, mbruheshin

Perfect: t kem mbrujtur, t kesh mbrujtur,


t ket mbrujtur, t kemi mbrujtur, t keni
mbrujtur, t ken mbrujtur

Perfect: t jem mbrujtur, t jesh mbrujtur, t


jet mbrujtur, t jemi mbrujtur, t jeni
mbrujtur, t jen mbrujtur

Past perfect: t kisha mbrujtur, t kishe


mbrujtur, t kishte mbrujtur, t kishim
mbrujtur, t kishit mbrujtur, t kishin
mbrujtur

Past perfect: t isha mbrujtur, t ishe


mbrujtur, t ishte mbrujtur, t ishim
mbrujtur, t ishit mbrujtur, t ishin mbrujtur
CONDITIONAL

Present: do t mbruja, do t mbruje, do t


mbrunte, do t mbrunim, do t mbrunit, do
t mbrunin

Present: do t mbruhesha, do t mbruheshe,


do t mbruhej (mbruhesh), do t
mbruheshim, do t mbruheshit, do t
mbruheshin

Perfect: do t kisha mbrujtur, do t kishe


mbrujtur, do t kishte mbrujtur, do t kishim
mbrujtur, do t kishit mbrujtur, do t kishin
mbrujtur

Perfect: do t isha mbrujtur, do t ishe


mbrujtur, do t ishte mbrujtur, do t ishim
mbrujtur, do t ishit mbrujtur, do t ishin
mbrujtur

OPTATIVE
Present: mbrujtsha, mbrujtsh, mbrujtt,
mbrujtshim, mbrujtshi, mbrujtshin

Present: u mbrujtsha, u mbrujtsh, u mbrujtt,


u mbrujtshim, u mbrujtshi, u mbrujtshin

Back to Index
Perfect: paa mbrujtur, pa mbrujtur, past
mbrujtur, paim mbrujtur, pai mbrujtur,
pain mbrujtur

Perfect: qofsha mbrujtur, qofsh mbrujtur,


qoft mbrujtur, qofshim mbrujtur, qofshi
mbrujtur, qofshin mbrujtur

ADMIRATIVE
Present: mbrujtkam, mbrujtke, mbrujtka,
mbrujtkemi, mbrujtkeni, mbrujtkan

Present: u mbrujtkam, u mbrujtke, u


mbrujtka, u mbrujtkemi, u mbrujtkeni, u
mbrujtkan

Imperfect: mbrujtksha, mbrujtkshe,


mbrujtksh (mbrujtkej), mbrujtkshim,
mbrujtkshit, mbrujtkshin

Imperfect: u mbrujtksha, u mbrujtkshe, u


mbrujtksh (mbrujtkej), u mbrujtkshim, u
mbrujtkshit, u mbrujtkshin

Perfect: paskam mbrujtur, paske mbrujtur,


paska mbrujtur, paskemi mbrujtur, paskeni
mbrujtur, paskan mbrujtur

Perfect: qenkam mbrujtur, qenke mbrujtur,


qenka mbrujtur, qenkemi mbrujtur, qenkeni
mbrujtur, qenkan mbrujtur

Past prefect: pasksha mbrujtur, paskshe


mbrujtur, pasksh (paskej) mbrujtur,
paskshim mbrujtur, paskshit mbrujtur,
paskshin mbrujtur

Past perfect: qenksha mbrujtur, qenkshe


mbrujtur, qenksh (qenkej) mbrujtur,
qenkshim mbrujtur, qenkshit mbrujtur,
qenkshin mbrujtur

IMPERATIVE
mbruj; mbruni

mbruhu; mbruhuni
INFINITIVE

Present: pr t mbrujtur

Present: pr t'u mbrujtur

Perfect: pr t pas mbrujtur

Perfect: pr t qen mbrujtur


GERUNDIVE

Present: duke mbrujtur

Present: duke u mbrujtur

Perfect: duke pas mbrujtur


Perfect: duke qen mbrujtur
PARTICIPLE
mbrujtur

Back to Index

Back to Index
mbyt 'to kill'; mbytem 'to be killed'

II-I (tr.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: mbyt, mbyt, mbyt, mbytim, mbytni,


mbytin

Present: mbytem, mbytesh, mbytet, mbytemi,


mbyteni, mbyten

Continuous present: po mbyt, po mbyt, po


mbyt, po mbytim, po mbytni, po mbytin

Continuous present: po mbytem, po mbytesh, po


mbytet, po mbytemi, po mbyteni, po mbyten

Imperfect: mbytja, mbytje, mbyste,


mbytnim, mbytnit, mbytnin

Imperfect: mbytesha, mbyteshe, mbytej (mbytesh),


mbyteshim, mbyteshit, mbyteshin

Continuous imperfect: po mbytja, po


mbytje, po mbyste, po mbytnim, po mbytnit,
po mbytnin

Continuous imperfect: po mbytesha, po mbyteshe,


po mbytej (mbytesh), po mbyteshim, po mbyteshit,
po mbyteshin

Aorist: mbyta, mbyte, mbyti, mbytm,


mbytt, mbytn

Aorist: u mbyta, u mbyte, u mbyt, u mbytm, u


mbytt, u mbytn

Perfect: kam mbytur, ke mbytur, ka mbytur,


kemi mbytur, keni mbytur, kan mbytur

Perfect: jam mbytur, je mbytur, sht mbytur, jemi


mbytur, jeni mbytur, jan mbytur

Past perfect I: kisha mbytur, kishe mbytur,


kishte mbytur, kishim mbytur, kishit mbytur,
kishin mbytur

Past perfect I: isha mbytur, ishe mbytur, ishte


mbytur, ishim mbytur, ishit mbytur, ishin mbytur

Past perfect II: pata mbytur, pate mbytur,


pat(i) mbytur, patm mbytur, patt mbytur,
patn mbytur

Past perfect II: qesh mbytur, qe mbytur, qe


mbytur, qem mbytur, qet mbytur, qen mbytur

Future I: do t mbyt, do t mbytsh, do t


mbyt, do t mbytim, do t mbytni, do t
mbytin

Future I: do t mbytem, do t mbytesh, do t


mbytet, do t mbytemi, do t mbyteni, do t
mbyten

Future II: kam pr t mbytur, ke pr t


mbytur, ka pr t mbytur, kemi pr t
mbytur, keni pr t mbytur, kan pr t
mbytur

Future II: kam pr t'u mbytur, ke pr t'u mbytur, ka


pr t'u mbytur, kemi pr t'u mbytur, keni pr t'u
mbytur, kan pr t'u mbytur

Future perfect I: do t kem mbytur, do t


kesh mbytur, do t ket mbytur, do t kemi
mbytur, do t keni mbytur, do t ken
mbytur

Future perfect I: do t jem mbytur, do t jesh


mbytur, do t jet mbytur, do t jemi mbytur, do t
jeni mbytur, do t jen mbytur

Back to Index
Future perfect II: kam pr t pas mbytur, ke
pr t pas mbytur, ka pr t pas mbytur,
kemi pr t pas mbytur, keni pr t pas
mbytur, kan pr t pas mbytur

Future perfect II: kam pr t qen mbytur, ke pr t


qen mbytur, ka pr t qen mbytur, kemi pr t
qen mbytur, keni pr t qen mbytur, kan pr t
qen mbytur

SUBJUNCTIVE
Present: t mbyt, t mbytsh, t mbyt, t
mbytim, t mbytni, t mbytin

Present: t mbytem, t mbytesh, t mbytet, t


mbytemi, t mbyteni, t mbyten

Imperfect: t mbytja, t mbytje, t mbyste, t


mbytnim, t mbytnit, t mbytnin

Imperfect: t mbytesha, t mbyteshe, t mbytej


(mbytesh), t mbyteshim, t mbyteshit, mbyteshin

Perfect: t kem mbytur, t kesh mbytur, t


ket mbytur, t kemi mbytur, t keni mbytur,
t ken mbytur

Perfect: t jem mbytur, t jesh mbytur, t jet


mbytur, t jemi mbytur, t jeni mbytur, t jen
mbytur

Past perfect: t kisha mbytur, t kishe


mbytur, t kishte mbytur, t kishim mbytur,
t kishit mbytur, t kishin mbytur

Past perfect: t isha mbytur, t ishe mbytur, t ishte


mbytur, t ishim mbytur, t ishit mbytur, t ishin
mbytur

CONDITIONAL
Present: do t mbytja, do t mbytje, do t
mbyste, do t mbytnim, do t mbytnit, do t
mbytnin

Present: do t mbytesha, do t mbyteshe, do t


mbytej (mbytesh), do t mbyteshim, do t
mbyteshit, do t mbyteshin

Perfect: do t kisha mbytur, do t kishe


mbytur, do t kishte mbytur, do t kishim
mbytur, do t kishit mbytur, do t kishin
mbytur

Perfect: do t isha mbytur, do t ishe mbytur, do t


ishte mbytur, do t ishim mbytur, do t ishit
mbytur, do t ishin mbytur
OPTATIVE

Present: mbytsha, mbytsh, mbytt,


mbytshim, mbytshi, mbytshin

Present: u mbytsha, u mbytsh, u mbytt, u


mbytshim, u mbytshi, u mbytshin

Perfect: paa mbytur, pa mbytur, past


mbytur, paim mbytur, pai mbytur, pain
mbytur

Perfect: qofsha mbytur, qofsh mbytur, qoft


mbytur, qofshim mbytur, qofshi mbytur, qofshin
mbytur
ADMIRATIVE

Present: mbytkam, mbytke, mbytka,

Present: u mbytkam, u mbytke, u mbytka, u

Back to Index
mbytkemi, mbytkeni, mbytkan

mbytkemi, u mbytkeni, u mbytkan

Imperfect: mbytksha, mbytkshe, mbytksh


(mbytkej), mbytkshim, mbytkshit,
mbytkshin

Imperfect: u mbytksha, u mbytkshe, u mbytksh


(mbytkej), u mbytkshim, u mbytkshit, u
mbytkshin

Perfect: paskam mbytur, paske mbytur,


paska mbytur, paskemi mbytur, paskeni
mbytur, paskan mbytur

Perfect: qenkam mbytur, qenke mbytur, qenka


mbytur, qenkemi mbytur, qenkeni mbytur, qenkan
mbytur

Past prefect: pasksha mbytur, paskshe


mbytur, pasksh (paskej) mbytur, paskshim
mbytur, paskshit mbytur, paskshin mbytur

Past perfect: qenksha mbytur, qenkshe


mbytur, qenksh (qenkej) mbytur,
qenkshim mbytur, qenkshit mbytur,
qenkshin mbytur

IMPERATIVE
mbyt; mbytni

mbytu; mbytuni
INFINITIVE

Present: pr t mbytur

Present: pr t'u mbytur

Perfect: pr t pas mbytur

Perfect: pr t qen mbytur


GERUNDIVE

Present: duke mbytur

Present: duke u mbytur

Perfect: duke pas mbytur

Perfect: duke qen mbytur

PARTICIPLE
mbytur

Back to Index
ndiej 'to feel (something)'; ndihem 'to be felt; to feel (well, bad, etc.)
Active

I-I-2 (trans.)

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: ndiej, ndien, ndien, ndiejm, ndieni,


ndiejn

Present: ndihem, ndihesh, ndihet, ndihemi,


ndiheni, ndihen

Continuous present: po ndiej, po ndien, po


ndien, po ndiejm, po ndieni, po ndiejn

Continuous present: po ndihem, po ndihesh, po


ndihet, po ndihemi, po ndiheni, po ndihen

Imperfect: ndieja, ndieje, ndiente, ndienim,


ndienit, ndienin

Imperfect: ndihesha, ndiheshe, ndihej (ndihesh),


ndiheshim, ndiheshit, ndiheshin

Continuous imperfect: po ndieja, po ndieje,


po ndiente, po ndienim, po ndienit, po
ndienin

Continuous imperfect: po ndihesha, po ndiheshe,


po ndihej (ndihesh), po ndiheshim, po ndiheshit,
po ndiheshin

Aorist: ndjeva, ndjeve, ndjeu, ndiem, ndiet,


ndien

Aorist: u ndjeva, u ndjeve, u ndie, u ndiem, u


ndiet, u ndien

Perfect: kam ndier, ke ndier, ka ndier, kemi


ndier, keni ndier, kan ndier

Perfect: jam ndier, je ndier, sht ndier, jemi ndier,


jeni ndier, jan ndier

Past perfect I: kisha ndier, kishe ndier, kishte


ndier, kishim ndier, kishit ndier, kishin ndier

Past perfect I: isha ndier, ishe ndier, ishte ndier,


ishim ndier, ishit ndier, ishin ndier

Past perfect II: pata ndier, pate ndier, pat(i)


ndier, patm ndier, patt ndier, patn ndier

Past perfect II: qesh ndier, qe ndier, qe ndier,


qem ndier, qet ndier, qen ndier

Future I: do t ndiej, do t ndiesh, do t


ndiej, do t ndiejm, do t ndieni, do t
ndiejn

Future I: do t ndihem, do t ndihesh, do t ndihet,


do t ndihemi, do t ndiheni, do t ndihen

Future II: kam pr t ndier, ke pr t ndier,


ka pr t ndier, kemi pr t ndier, keni pr t
ndier, kan pr t ndier

Future II: kam pr t'u ndier, ke pr t'u ndier, ka pr


t'u ndier, kemi pr t'u ndier, keni pr t'u ndier, kan
pr t'u ndier

Future perfect I: do t kem ndier, do t kesh


ndier, do t ket ndier, do t kemi ndier, do
t keni ndier, do t ken ndier

Future perfect I: do t jem ndier, do t jesh ndier,


do t jet ndier, do t jemi ndier, do t jeni ndier,
do t jen ndier

Future perfect II: kam pr t pas ndier, ke

Future perfect II: kam pr t qen ndier, ke pr t

Back to Index
pr t pas ndier, ka pr t pas ndier, kemi
pr t pas ndier, keni pr t pas ndier, kan
pr t pas ndier

qen ndier, ka pr t qen ndier, kemi pr t qen


ndier, keni pr t qen ndier, kan pr t qen
ndier

SUBJUNCTIVE
Imperfect: t ndieja, t ndieje, t ndiente, t
ndienim, t ndienit, t ndienin

Imperfect: t ndihesha, t ndiheshe, t ndihej


(ndihesh), t ndiheshim, t ndiheshit, ndiheshin

Perfect: t kem ndier, t kesh ndier, t ket


ndier, t kemi ndier, t keni ndier, t ken
ndier

Perfect: t jem ndier, t jesh ndier, t jet ndier, t


jemi ndier, t jeni ndier, t jen ndier

Past perfect: t kisha ndier, t kishe ndier, t


kishte ndier, t kishim ndier, t kishit ndier,
t kishin ndier

Past perfect: t isha ndier, t ishe ndier, t ishte


ndier, t ishim ndier, t ishit ndier, t ishin ndier

CONDITIONAL
Present: do t ndieja, do t ndieje, do t
ndiente, do t ndienim, do t ndienit, do t
ndienin

Present: do t ndihesha, do t ndiheshe, do t


ndihej (ndihesh), do t ndiheshim, do t ndiheshit,
do t ndiheshin

Perfect: do t kisha ndier, do t kishe ndier,


do t kishte ndier, do t kishim ndier, do t
kishit ndier, do t kishin ndier

Perfect: do t isha ndier, do t ishe ndier, do t


ishte ndier, do t ishim ndier, do t ishit ndier, do t
ishin ndier
OPTATIVE

Present: ndjefsha, ndjefsh, ndjeft,


ndjefshim, ndjefshi, ndjefshin

Present: u ndjefsha, u ndjefsh, u ndjeft, u


ndjefshim, u ndjefshi, u ndjefshin

Perfect: paa ndier, pa ndier, past ndier,


paim ndier, pai ndier, pain ndier

Perfect: qofsha ndier, qofsh ndier, qoft ndier,


qofshim ndier, qofshi ndier, qofshin ndier
ADMIRATIVE

Present: ndiekam, ndieke, ndieka, ndiekemi,


ndiekeni, ndiekan

Present: u ndiekam, u ndieke, u ndieka, u


ndiekemi, u ndiekeni, u ndiekan

Imperfect: ndieksha, ndiekshe, ndieksh


(ndiekej), ndiekshim, ndiekshit,
ndiekshin

Imperfect: u ndieksha, u ndiekshe, u ndieksh


(ndiekej), u ndiekshim, u ndiekshit, u ndiekshin

Perfect: paskam ndier, paske ndier, paska


ndier, paskemi ndier, paskeni ndier, paskan

Perfect: qenkam ndier, qenke ndier, qenka ndier,


qenkemi ndier, qenkeni ndier, qenkan ndier

Back to Index
ndier
Past prefect: pasksha ndier, paskshe ndier,
pasksh (paskej) ndier, paskshim ndier,
paskshit ndier, paskshin ndier

Past perfect: qenksha ndier, qenkshe ndier,


qenksh (qenkej) ndier, qenkshim ndier,
qenkshit ndier, qenkshin ndier

IMPERATIVE
ndiej; ndieni

ndihu; ndihuni
INFINITIVE

Present: pr t ndier

Present: pr t'u ndier

Perfect: pr t pas ndier

Perfect: pr t qen ndier


GERUNDIVE

Present: duke ndier

Present: duke u ndier

Perfect: duke pas ndier

Perfect: duke qen ndier

PARTICIPLE
ndier

Back to Index
ndyj 'to soil'; ndyhem 'to be soiled'

I-I-2 (tr.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: ndyj, ndyn, ndyn, ndyjm, ndyni,


ndyjn

Present: ndyhem, ndyhesh, ndyhet, ndyhemi,


ndyheni, ndyhen

Continuous present: po ndyj, po ndyn, po


ndyn, po ndyjm, po ndyni, po ndyjn

Continuous present: po ndyhem, po ndyhesh, po


ndyhet, po ndyhemi, po ndyheni, po ndyhen

Imperfect: ndyja, ndyje, ndynte, ndynim,


ndynit, ndynin

Imperfect: ndyhesha, ndyheshe, ndyhej (ndyhesh),


ndyheshim, ndyheshit, ndyheshin

Continuous imperfect: po ndyja, po ndyje,


po ndynte, po ndynim, po ndynit, po ndynin

Continuous imperfect: po ndyhesha, po ndyheshe,


po ndyhej (ndyhesh), po ndyheshim, po ndyheshit,
po ndyheshin

Aorist: ndyva, ndyve, ndyu, ndym, ndyt,


ndyn

Aorist: u ndyva, u ndyve, u ndy, u ndym, u ndyt,


u ndyn

Perfect: kam ndyr, ke ndyr, ka ndyr,


kemi ndyr, keni ndyr, kan ndyr

Perfect: jam ndyr, je ndyr, sht ndyr, jemi


ndyr, jeni ndyr, jan ndyr

Past perfect I: kisha ndyr, kishe ndyr,


kishte ndyr, kishim ndyr, kishit ndyr,
kishin ndyr

Past perfect I: isha ndyr, ishe ndyr, ishte ndyr,


ishim ndyr, ishit ndyr, ishin ndyr

Past perfect II: pata ndyr, pate ndyr, pat(i)


ndyr, patm ndyr, patt ndyr, patn ndyr

Past perfect II: qesh ndyr, qe ndyr, qe ndyr,


qem ndyr, qet ndyr, qen ndyr

Future I: do t ndyj, do t ndysh, do t


ndyj, do t ndyjm, do t ndyni, do t
ndyjn

Future I: do t ndyhem, do t ndyhesh, do t


ndyhet, do t ndyhemi, do t ndyheni, do t ndyhen

Future II: kam pr t ndyr, ke pr t ndyr,


ka pr t ndyr, kemi pr t ndyr, keni pr
t ndyr, kan pr t ndyr

Future II: kam pr t'u ndyr, ke pr t'u ndyr, ka


pr t'u ndyr, kemi pr t'u ndyr, keni pr t'u
ndyr, kan pr t'u ndyr

Future perfect I: do t kem ndyr, do t kesh


ndyr, do t ket ndyr, do t kemi ndyr, do
t keni ndyr, do t ken ndyr

Future perfect I: do t jem ndyr, do t jesh ndyr,


do t jet ndyr, do t jemi ndyr, do t jeni ndyr,
do t jen ndyr

Future perfect II: kam pr t pas ndyr, ke

Future perfect II: kam pr t qen ndyr, ke pr t

Back to Index
pr t pas ndyr, ka pr t pas ndyr, kemi
pr t pas ndyr, keni pr t pas ndyr,
kan pr t pas ndyr

qen ndyr, ka pr t qen ndyr, kemi pr t qen


ndyr, keni pr t qen ndyr, kan pr t qen
ndyr

SUBJUNCTIVE
Present: t ndyj, t ndysh, t ndyj, t
ndyjm, t ndyni, t ndyjn

Present: t ndyhem, t ndyhesh, t ndyhet, t


ndyhemi, t ndyheni, t ndyhen

Imperfect: t ndyja, t ndyje, t ndynte, t


ndynim, t ndynit, t ndynin

Imperfect: t ndyhesha, t ndyheshe, t ndyhej


(ndyhesh), t ndyheshim, t ndyheshit, ndyheshin

Perfect: t kem ndyr, t kesh ndyr, t ket


ndyr, t kemi ndyr, t keni ndyr, t ken
ndyr

Perfect: t jem ndyr, t jesh ndyr, t jet ndyr,


t jemi ndyr, t jeni ndyr, t jen ndyr

Past perfect: t kisha ndyr, t kishe ndyr,


t kishte ndyr, t kishim ndyr, t kishit
ndyr, t kishin ndyr

Past perfect: t isha ndyr, t ishe ndyr, t ishte


ndyr, t ishim ndyr, t ishit ndyr, t ishin ndyr

CONDITIONAL
Present: do t ndyja, do t ndyje, do t
ndynte, do t ndynim, do t ndynit, do t
ndynin

Present: do t ndyhesha, do t ndyheshe, do t


ndyhej (ndyhesh), do t ndyheshim, do t
ndyheshit, do t ndyheshin

Perfect: do t kisha ndyr, do t kishe ndyr,


do t kishte ndyr, do t kishim ndyr, do t
kishit ndyr, do t kishin ndyr

Perfect: do t isha ndyr, do t ishe ndyr, do t


ishte ndyr, do t ishim ndyr, do t ishit ndyr, do
t ishin ndyr
OPTATIVE

Present: ndyfsha, ndyfsh, ndyft, ndyfshim,


ndyfshi, ndyfshin

Present: u ndyfsha, u ndyfsh, u ndyft, u ndyfshim,


u ndyfshi, u ndyfshin

Perfect: paa ndyr, pa ndyr, past ndyr,


paim ndyr, pai ndyr, pain ndyr

Perfect: qofsha ndyr, qofsh ndyr, qoft ndyr,


qofshim ndyr, qofshi ndyr, qofshin ndyr
ADMIRATIVE

Present: ndykam, ndyke, ndyka, ndykemi,


ndykeni, ndykan

Present: u ndykam, u ndyke, u ndyka, u ndykemi,


u ndykeni, u ndykan

Imperfect: ndyksha, ndykshe, ndyksh


(ndykej), ndykshim, ndykshit, ndykshin

Imperfect: u ndyksha, u ndykshe, u ndyksh


(ndykej), u ndykshim, u ndykshit, u ndykshin

Back to Index
Perfect: paskam ndyr, paske ndyr, paska
ndyr, paskemi ndyr, paskeni ndyr, paskan
ndyr

Perfect: qenkam ndyr, qenke ndyr, qenka ndyr,


qenkemi ndyr, qenkeni ndyr, qenkan ndyr

Past prefect: pasksha ndyr, paskshe


ndyr, pasksh (paskej) ndyr, paskshim
ndyr, paskshit ndyr, paskshin ndyr

Past perfect: qenksha ndyr, qenkshe ndyr,


qenksh (qenkej) ndyr, qenkshim ndyr,
qenkshit ndyr, qenkshin ndyr
IMPERATIVE

ndy; ndyni

ndyhu; ndyhuni
INFINITIVE

Present: pr t ndyr

Present: pr t'u ndyr

Perfect: pr t pas ndyr

Perfect: pr t qen ndyr


GERUNDIVE

Present: duke ndyr

Present: duke u ndyr

Perfect: duke pas ndyr

Perfect: duke qen ndyr

PARTICIPLE
ndyr

Back to Index
ngre 'to lift'; ngrihem 'to be lifted'

III-2 (tr.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: ngre, ngre, ngre, ngrem, ngrini,


ngren

Present: ngrihem, ngrihesh, ngrihet, ngrihemi,


ngriheni, ngrihen

Continuous present: po ngre, po ngre, po


ngre, po ngrem, po ngrini, po ngren

Continuous present: po ngrihem, po ngrihesh, po


ngrihet, po ngrihemi, po ngriheni, po ngrihen

Imperfect: ngrija, ngrije, ngrinte, ngrinim,


ngrinit, ngrinin

Imperfect: ngrihesha, ngriheshe, ngrihej


(ngrihesh), ngriheshim, ngriheshit, ngriheshin

Continuous imperfect: po ngrija, po ngrije,


po ngrinte, po ngrinim, po ngrinit, po
ngrinin

Continuous imperfect: po ngrihesha, po ngriheshe,


po ngrihej (ngrihesh), po ngriheshim, po
ngriheshit, po ngriheshin

Aorist: ngrita, ngrite, ngriti, ngritm, ngritt,


ngritn

Aorist: u ngrita, u ngrite, u ngrit, u ngritm, u


ngritt, u ngritn

Perfect: kam ngritur, ke ngritur, ka ngritur,


kemi ngritur, keni ngritur, kan ngritur

Perfect: jam ngritur, je ngritur, sht ngritur, jemi


ngritur, jeni ngritur, jan ngritur

Past perfect I: kisha ngritur, kishe ngritur,


kishte ngritur, kishim ngritur, kishit ngritur,
kishin ngritur

Past perfect I: isha ngritur, ishe ngritur, ishte


ngritur, ishim ngritur, ishit ngritur, ishin ngritur

Past perfect II: pata ngritur, pate ngritur,


pat(i) ngritur, patm ngritur, patt ngritur,
patn ngritur

Past perfect II: qesh ngritur, qe ngritur, qe ngritur,


qem ngritur, qet ngritur, qen ngritur

Future I: do t ngre, do t ngresh, do t


ngrej, do t ngrenm, do t ngrini, do t
ngren

Future I: do t ngrihem, do t ngrihesh, do t


ngrihet, do t ngrihemi, do t ngriheni, do t
ngrihen

Future II: kam pr t ngritur, ke pr t


ngritur, ka pr t ngritur, kemi pr t ngritur,
keni pr t ngritur, kan pr t ngritur

Future II: kam pr t'u ngritur, ke pr t'u ngritur, ka


pr t'u ngritur, kemi pr t'u ngritur, keni pr t'u
ngritur, kan pr t'u ngritur

Future perfect I: do t kem ngritur, do t


kesh ngritur, do t ket ngritur, do t kemi
ngritur, do t keni ngritur, do t ken ngritur

Future perfect I: do t jem ngritur, do t jesh


ngritur, do t jet ngritur, do t jemi ngritur, do t
jeni ngritur, do t jen ngritur

Back to Index
Future perfect II: kam pr t pas ngritur, ke
pr t pas ngritur, ka pr t pas ngritur,
kemi pr t pas ngritur, keni pr t pas
ngritur, kan pr t pas ngritur

Future perfect II: kam pr t qen ngritur, ke pr t


qen ngritur, ka pr t qen ngritur, kemi pr t
qen ngritur, keni pr t qen ngritur, kan pr t
qen ngritur

SUBJUNCTIVE
Imperfect: t ngrija, t ngrije, t ngrinte, t
ngrinim, t ngrinit, t ngrinin

Imperfect: t ngrihesha, t ngriheshe, t ngrihej


(ngrihesh), t ngriheshim, t ngriheshit, ngriheshin

Perfect: t kem ngritur, t kesh ngritur, t


ket ngritur, t kemi ngritur, t keni ngritur,
t ken ngritur

Perfect: t jem ngritur, t jesh ngritur, t jet


ngritur, t jemi ngritur, t jeni ngritur, t jen
ngritur

Past perfect: t kisha ngritur, t kishe ngritur,


t kishte ngritur, t kishim ngritur, t kishit
ngritur, t kishin ngritur

Past perfect: t isha ngritur, t ishe ngritur, t ishte


ngritur, t ishim ngritur, t ishit ngritur, t ishin
ngritur

CONDITIONAL
Present: do t ngrija, do t ngrije, do t
ngrinte, do t ngrinim, do t ngrinit, do t
ngrinin

Present: do t ngrihesha, do t ngriheshe, do t


ngrihej (ngrihesh), do t ngriheshim, do t
ngriheshit, do t ngriheshin

Perfect: do t kisha ngritur, do t kishe


ngritur, do t kishte ngritur, do t kishim
ngritur, do t kishit ngritur, do t kishin
ngritur

Perfect: do t isha ngritur, do t ishe ngritur, do t


ishte ngritur, do t ishim ngritur, do t ishit ngritur,
do t ishin ngritur
OPTATIVE

Present: ngritsha, ngritsh, ngritt, ngritshim,


ngritshi, ngritshin

Present: u ngritsha, u ngritsh, u ngritt, u


ngritshim, u ngritshi, u ngritshin

Perfect: paa ngritur, pa ngritur, past


ngritur, paim ngritur, pai ngritur, pain
ngritur

Perfect: qofsha ngritur, qofsh ngritur, qoft ngritur,


qofshim ngritur, qofshi ngritur, qofshin ngritur
ADMIRATIVE

Present: ngritkam, ngritke, ngritka,


ngritkemi, ngritkeni, ngritkan

Present: u ngritkam, u ngritke, u ngritka, u


ngritkemi, u ngritkeni, u ngritkan

Imperfect: ngritksha, ngritkshe, ngritksh


(ngritkej), ngritkshim, ngritkshit,
ngritkshin

Imperfect: u ngritksha, u ngritkshe, u ngritksh


(ngritkej), u ngritkshim, u ngritkshit, u
ngritkshin

Back to Index
Perfect: paskam ngritur, paske ngritur, paska
ngritur, paskemi ngritur, paskeni ngritur,
paskan ngritur

Perfect: qenkam ngritur, qenke ngritur, qenka


ngritur, qenkemi ngritur, qenkeni ngritur, qenkan
ngritur

Past prefect: pasksha ngritur, paskshe


ngritur, pasksh (paskej) ngritur, paskshim
ngritur, paskshit ngritur, paskshin ngritur

Past perfect: qenksha ngritur, qenkshe ngritur,


qenksh (qenkej) ngritur, qenkshim ngritur,
qenkshit ngritur, qenkshin ngritur
IMPERATIVE

ngri; ngrini

ngrihu; ngrihuni
INFINITIVE

Present: pr t ngritur

Present: pr t'u ngritur

Perfect: pr t pas ngritur

Perfect: pr t qen ngritur


GERUNDIVE

Present: duke ngritur

Present: duke u ngritur

Perfect: duke pas ngritur


Perfect: duke qen ngritur
PARTICIPLE
ngritur

Back to Index
njoh 'to know (a person)'; njihem 'to be known; to be acquainted'
Active

II-II-1b (tr.)

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: njoh, njeh, njeh, njohim, njihni,


njohin

Present: njihem, njihesh, njihet, njihemi, njiheni,


njihen

Continuous present: po njoh, po njeh, po


njeh, po njohim, po njihni, po njohin

Continuous present: po njihem, po njihesh, po


njihet, po njihemi, po njiheni, po njihen

Imperfect: njihja, njihje, njihte, njihnim,


njihnit, njihnin

Imperfect: njihesha, njiheshe, njihej (njihesh),


njiheshim, njiheshit, njiheshin

Continuous imperfect: po njihja, po njihje,


po njihte, po njihnim, po njihnit, po njihnin

Continuous imperfect: po njihesha, po njiheshe, po


njihej (njihesh), po njiheshim, po njiheshit, po
njiheshin

Aorist: njoha, njohe, njohu, njohm, njoht,


njohn

Aorist: u njoha, u njohe, u njoh, u njohm, u


njoht, u njohn

Perfect: kam njohur, ke njohur, ka njohur,


kemi njohur, keni njohur, kan njohur

Perfect: jam njohur, je njohur, sht njohur, jemi


njohur, jeni njohur, jan njohur

Past perfect I: kisha njohur, kishe njohur,


kishte njohur, kishim njohur, kishit njohur,
kishin njohur

Past perfect I: isha njohur, ishe njohur, ishte


njohur, ishim njohur, ishit njohur, ishin njohur

Past perfect II: pata njohur, pate njohur,


pat(i) njohur, patm njohur, patt njohur,
patn njohur

Past perfect II: qesh njohur, qe njohur, qe njohur,


qem njohur, qet njohur, qen njohur

Future I: do t njoh, do t njohsh, do t


njoh, do t njohim, do t njihni, do t
njohin
r t njohur, ke pr t njohur, ka pr t
njohur, kemi pr t njohur, keni pr t
njohur, kan pr t njohur

Future I: do t njihem, do t njihesh, do t njihet,


do t njihemi, do t njiheni, do t njihen

Future perfect I: do t kem njohur, do t


kesh njohur, do t ket njohur, do t kemi
njohur, do t keni njohur, do t ken njohur

Future perfect I: do t jem njohur, do t jesh


njohur, do t jet njohur, do t jemi njohur, do t
jeni njohur, do t jen njohur

Future II: kam pr t'u njohur, ke pr t'u njohur, ka


pr t'u njohur, kemi pr t'u njohur, keni pr t'u
njohur, kan pr t'u njohur

Back to Index
Future perfect II: kam pr t pas njohur, ke
pr t pas njohur, ka pr t pas njohur,
kemi pr t pas njohur, keni pr t pas
njohur, kan pr t pas njohur

Future perfect II: kam pr t qen njohur, ke pr t


qen njohur, ka pr t qen njohur, kemi pr t
qen njohur, keni pr t qen njohur, kan pr t
qen njohur

SUBJUNCTIVE
Present: t njoh, t njohsh, t njoh, t
njohim, t njihni, t njohin

Present: t njihem, t njihesh, t njihet, t njihemi,


t njiheni, t njihen

Imperfect: t njihja, t njihje, t njihte, t


njihnim, t njihnit, t njihnin

Imperfect: t njihesha, t njiheshe, t njihej


(njihesh), t njiheshim, t njiheshit, njiheshin

Perfect: t kem njohur, t kesh njohur, t


ket njohur, t kemi njohur, t keni njohur,
t ken njohur

Perfect: t jem njohur, t jesh njohur, t jet


njohur, t jemi njohur, t jeni njohur, t jen njohur

Past perfect: t kisha njohur, t kishe njohur,


t kishte njohur, t kishim njohur, t kishit
njohur, t kishin njohur

Past perfect: t isha njohur, t ishe njohur, t ishte


njohur, t ishim njohur, t ishit njohur, t ishin
njohur

CONDITIONAL
Present: do t njihja, do t njihje, do t
njihte, do t njihnim, do t njihnit, do t
njihnin

Present: do t njihesha, do t njiheshe, do t njihej


(njihesh), do t njiheshim, do t njiheshit, do t
njiheshin

Perfect: do t kisha njohur, do t kishe


njohur, do t kishte njohur, do t kishim
njohur, do t kishit njohur, do t kishin
njohur

Perfect: do t isha njohur, do t ishe njohur, do t


ishte njohur, do t ishim njohur, do t ishit njohur,
do t ishin njohur
OPTATIVE

Present: njohsha, njohsh, njoht, njohshim,


njohshi, njohshin

Present: u njohsha, u njohsh, u njoht, u njohshim,


u njohshi, u njohshin

Perfect: paa njohur, pa njohur, past


njohur, paim njohur, pai njohur, pain
njohur

Perfect: qofsha njohur, qofsh njohur, qoft njohur,


qofshim njohur, qofshi njohur, qofshin njohur
ADMIRATIVE

Present: njohkam, njohke, njohka, njohkemi,


njohkeni, njohkan

Present: u njohkam, u njohke, u njohka, u


njohkemi, u njohkeni, u njohkan

Back to Index
Imperfect: njohksha, njohkshe, njohksh
(njohkej), njohkshim, njohkshit,
njohkshin

Imperfect: u njohksha, u njohkshe, u njohksh


(njohkej), u njohkshim, u njohkshit, u
njohkshin

Perfect: paskam njohur, paske njohur, paska


njohur, paskemi njohur, paskeni njohur,
paskan njohur

Perfect: qenkam njohur, qenke njohur, qenka


njohur, qenkemi njohur, qenkeni njohur, qenkan
njohur

Past prefect: pasksha njohur, paskshe


njohur, pasksh (paskej) njohur, paskshim
njohur, paskshit njohur, paskshin njohur

Past perfect: qenksha njohur, qenkshe njohur,


qenksh (qenkej) njohur, qenkshim njohur,
qenkshit njohur, qenkshin njohur
IMPERATIVE

njih; njihni

njihu; njihuni
INFINITIVE

Present: pr t njohur

Present: pr t'u njohur

Perfect: pr t pas njohur

Perfect: pr t qen njohur


GERUNDIVE

Present: duke njohur

Present: duke u njohur

Perfect: duke pas njohur

Perfect: duke qen njohur

PARTICIPLE
njohur

Back to Index
pi 'to drink'; pihem 'to get drunk'

III-III (tr.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: pi, pi, pi, pijm, pini, pijn

Present: pihem, pihesh, pihet, pihemi, piheni,


pihen

Continuous present: po pi, po pi, po pi, po


pijm, po pini, po pijn

Continuous present: po pihem, po pihesh, po pihet,


po pihemi, po piheni, po pihen

Imperfect: pija, pije, pinte, pinim, pinit,


pinin

Imperfect: pihesha, piheshe, pihej (pihesh),


piheshim, piheshit, piheshin

Continuous imperfect: po pija, po pije, po


pinte, po pinim, po pinit, po pinin

Continuous imperfect: po pihesha, po piheshe, po


pihej (pihesh), po piheshim, po piheshit, po
piheshin

Aorist: piva, pive, piu, pim, pit, pin

Aorist: u piva, u pive, u pi, u pim, u pit, u pin

Perfect: kam pir, ke pir, ka pir, kemi pir,


keni pir, kan pir

Perfect: jam pir, je pir, sht pir, jemi pir, jeni


pir, jan pir

Past perfect I: kisha pir, kishe pir, kishte


pir, kishim pir, kishit pir, kishin pir

Past perfect I: isha pir, ishe pir, ishte pir, ishim


pir, ishit pir, ishin pir

Past perfect II: pata pir, pate pir, pat(i)


pir, patm pir, patt pir, patn pir

Past perfect II: qesh pir, qe pir, qe pir, qem


pir, qet pir, qen pir

Future I: do t pij, do t pish, do t pij, do


t pijm, do t pini, do t pijn

Future I: do t pihem, do t pihesh, do t pihet, do


t pihemi, do t piheni, do t pihen

Future II: kam pr t pir, ke pr t pir, ka


pr t pir, kemi pr t pir, keni pr t pir,
kan pr t pir

Future II: kam pr t'u pir, ke pr t'u pir, ka pr t'u


pir, kemi pr t'u pir, keni pr t'u pir, kan pr t'u
pir

Future perfect I: do t kem pir, do t kesh


pir, do t ket pir, do t kemi pir, do t
keni pir, do t ken pir

Future perfect I: do t jem pir, do t jesh pir, do


t jet pir, do t jemi pir, do t jeni pir, do t
jen pir

Future perfect II: kam pr t pas pir, ke


pr t pas pir, ka pr t pas pir, kemi pr
t pas pir, keni pr t pas pir, kan pr t
pas pir

Future perfect II: kam pr t qen pir, ke pr t


qen pir, ka pr t qen pir, kemi pr t qen
pir, keni pr t qen pir, kan pr t qen pir

Back to Index
SUBJUNCTIVE
Present: t pi, t pish, t pij, t pijm, t
pini, t pijn

Present: t pihem, t pihesh, t pihet, t pihemi, t


piheni, t pihen

Imperfect: t pija, t pije, t pinte, t pinim,


t pinit, t pinin

Imperfect: t pihesha, t piheshe, t pihej (pihesh),


t piheshim, t piheshit, piheshin

Perfect: t kem pir, t kesh pir, t ket


pir, t kemi pir, t keni pir, t ken pir

Perfect: t jem pir, t jesh pir, t jet pir, t jemi


pir, t jeni pir, t jen pir

Past perfect: t kisha pir, t kishe pir, t


kishte pir, t kishim pir, t kishit pir, t
kishin pir

Past perfect: t isha pir, t ishe pir, t ishte pir,


t ishim pir, t ishit pir, t ishin pir
CONDITIONAL

Present: do t pija, do t pije, do t pinte, do


t pinim, do t pinit, do t pinin

Present: do t pihesha, do t piheshe, do t pihej


(pihesh), do t piheshim, do t piheshit, do t
piheshin

Perfect: do t kisha pir, do t kishe pir, do


t kishte pir, do t kishim pir, do t kishit
pir, do t kishin pir

Perfect: do t isha pir, do t ishe pir, do t ishte


pir, do t ishim pir, do t ishit pir, do t ishin
pir
OPTATIVE

Present: pifsha, pifsh, pift, pifshim, pifshi,


pifshin

Present: u pifsha, u pifsh, u pift, u pifshim, u


pifshi, u pifshin

Perfect: paa pir, pa pir, past pir, paim


pir, pai pir, pain pir

Perfect: qofsha pir, qofsh pir, qoft pir, qofshim


pir, qofshi pir, qofshin pir

ADMIRATIVE
Present: pikam, pike, pika, pikemi, pikeni,
pikan

Present: u pikam, u pike, u pika, u pikemi, u


pikeni, u pikan

Imperfect: piksha, pikshe, piksh (pikej),


pikshim, pikshit, pikshin

Imperfect: u piksha, u pikshe, u piksh (pikej), u


pikshim, u pikshit, u pikshin

Perfect: paskam pir, paske pir, paska pir,


paskemi pir, paskeni pir, paskan pir

Perfect: qenkam pir, qenke pir, qenka pir,


qenkemi pir, qenkeni pir, qenkan pir

Back to Index
Past prefect: pasksha pir, paskshe pir,
pasksh (paskej) pir, paskshim pir,
paskshit pir, paskshin pir
pi; pini

Past perfect: qenksha pir, qenkshe pir, qenksh


(qenkej) pir, qenkshim pir, qenkshit pir,
qenkshin pir
IMPERATIVE
pihu; pihuni
INFINITIVE

Present: pr t pir

Present: pr t'u pir

Perfect: pr t pas pir

Perfect: pr t qen pir


GERUNDIVE

Present: duke pir

Present: duke u pir

Perfect: duke pas pir

Perfect: duke qen pir

PARTICIPLE
pir

Back to Index
pjek 'to bake; to meet'; piqem 'to be baked; to meet (each other)'
Active

II-II-1a (tr.)

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: pjek, pjek, pjek, pjekim, piqni,


pjekin

Present: piqem, piqesh, piqet, piqemi, piqeni,


piqen

Continuous present: po pjek, po pjek, po


pjek, po pjekim, po piqni, po pjekin

Continuous present: po piqem, po piqesh, po piqet,


po piqemi, po piqeni, po piqen

Imperfect: piqja, piqje, piqte, piqnim, piqnit,


piqnin

Imperfect: piqesha, piqeshe, piqej (piqesh),


piqeshim, piqeshit, piqeshin

Continuous imperfect: po piqja, po piqje, po


piqte, po piqnim, po piqnit, po piqnin

Continuous imperfect: po piqesha, po piqeshe, po


piqej (piqesh), po piqeshim, po piqeshit, po
piqeshin

Aorist: poqa, poqe, poqi, poqm, poqt,


poqn

Aorist: u poqa, u poqe, u poq, u poqm, u poqt, u


poqn

Perfect: kam pjekur, ke pjekur, ka pjekur,


kemi pjekur, keni pjekur, kan pjekur

Perfect: jam pjekur, je pjekur, sht pjekur, jemi


pjekur, jeni pjekur, jan pjekur

Past perfect I: kisha pjekur, kishe pjekur,


kishte pjekur, kishim pjekur, kishit pjekur,
kishin pjekur

Past perfect I: isha pjekur, ishe pjekur, ishte pjekur,


ishim pjekur, ishit pjekur, ishin pjekur

Past perfect II: pata pjekur, pate pjekur,


pat(i) pjekur, patm pjekur, patt pjekur,
patn pjekur

Past perfect II: qesh pjekur, qe pjekur, qe pjekur,


qem pjekur, qet pjekur, qen pjekur

Future I: do t pjek, do t pjeksh, do t


pjek, do t pjekim, do t piqni, do t pjekin

Future I: do t piqem, do t piqesh, do t piqet, do


t piqemi, do t piqeni, do t piqen

Future II: kam pr t pjekur, ke pr t pjekur,


ka pr t pjekur, kemi pr t pjekur, keni pr
t pjekur, kan pr t pjekur

Future II: kam pr t'u pjekur, ke pr t'u pjekur, ka


pr t'u pjekur, kemi pr t'u pjekur, keni pr t'u
pjekur, kan pr t'u pjekur

Future perfect I: do t kem pjekur, do t


kesh pjekur, do t ket pjekur, do t kemi
pjekur, do t keni pjekur, do t ken pjekur

Future perfect I: do t jem pjekur, do t jesh


pjekur, do t jet pjekur, do t jemi pjekur, do t
jeni pjekur, do t jen pjekur

Back to Index
Future perfect II: kam pr t pas pjekur, ke
pr t pas pjekur, ka pr t pas pjekur,
kemi pr t pas pjekur, keni pr t pas
pjekur, kan pr t pas pjekur

Future perfect II: kam pr t qen pjekur, ke pr t


qen pjekur, ka pr t qen pjekur, kemi pr t
qen pjekur, keni pr t qen pjekur, kan pr t
qen pjekur

Present: t pjek, t pjeksh, t pjek, t


pjekim, t piqni, t pjekin

Present: t piqem, t piqesh, t piqet, t piqemi, t


piqeni, t piqen

Imperfect: t piqja, t piqje, t piqte, t


piqnim, t piqnit, t piqnin

Imperfect: t piqesha, t piqeshe, t piqej (piqesh),


t piqeshim, t piqeshit, piqeshin

Perfect: t kem pjekur, t kesh pjekur, t


ket pjekur, t kemi pjekur, t keni pjekur, t
ken pjekur

Perfect: t jem pjekur, t jesh pjekur, t jet pjekur,


t jemi pjekur, t jeni pjekur, t jen pjekur

Past perfect: t kisha pjekur, t kishe pjekur,


t kishte pjekur, t kishim pjekur, t kishit
pjekur, t kishin pjekur

Past perfect: t isha pjekur, t ishe pjekur, t ishte


pjekur, t ishim pjekur, t ishit pjekur, t ishin
pjekur

CONDITIONAL
Present: do t piqja, do t piqje, do t piqte,
do t piqnim, do t piqnit, do t piqnin

Present: do t piqesha, do t piqeshe, do t piqej


(piqesh), do t piqeshim, do t piqeshit, do t
piqeshin

Perfect: do t kisha pjekur, do t kishe


pjekur, do t kishte pjekur, do t kishim
pjekur, do t kishit pjekur, do t kishin
pjekur

Perfect: do t isha pjekur, do t ishe pjekur, do t


ishte pjekur, do t ishim pjekur, do t ishit pjekur,
do t ishin pjekur
OPTATIVE

Present: pjeksha, pjeksh, pjekt, pjekshim,


pjekshi, pjekshin

Present: u pjeksha, u pjeksh, u pjekt, u


pjekshim, u pjekshi, u pjekshin

Perfect: paa pjekur, pa pjekur, past


pjekur, paim pjekur, pai pjekur, pain
pjekur

Perfect: qofsha pjekur, qofsh pjekur, qoft


pjekur, qofshim pjekur, qofshi pjekur,
qofshin pjekur
ADMIRATIVE

Present: pjekkam, pjekke, pjekka, pjekkemi,


pjekkeni, pjekkan

Present: u pjekkam, u pjekke, u pjekka, u


pjekkemi, u pjekkeni, u pjekkan

Imperfect: pjekksha, pjekkshe, pjekksh

Imperfect: u pjekksha, u pjekkshe, u

Back to Index
(pjekkej), pjekkshim, pjekkshit,
pjekkshin

pjekksh (pjekkej), u pjekkshim, u


pjekkshit, u pjekkshin

Perfect: paskam pjekur, paske pjekur, paska


pjekur, paskemi pjekur, paskeni pjekur,
paskan pjekur

Perfect: qenkam pjekur, qenke pjekur, qenka


pjekur, qenkemi pjekur, qenkeni pjekur,
qenkan pjekur

Past prefect: pasksha pjekur, paskshe


pjekur, pasksh (paskej) pjekur, paskshim
pjekur, paskshit pjekur, paskshin pjekur

Past perfect: qenksha pjekur, qenkshe pjekur,


qenksh (qenkej) pjekur, qenkshim pjekur,
qenkshit pjekur, qenkshin pjekur
IMPERATIVE

piq; piqni

piqu; piquni
INFINITIVE

Present: pr t pjekur

Present: pr t'u pjekur

Perfect: pr t pas pjekur

Perfect: pr t qen pjekur


GERUNDIVE

Present: duke pjekur

Present: duke u pjekur

Perfect: duke pas pjekur

Perfect: duke qen pjekur

PARTICIPLE
pjekur

Back to Index
pres 'to wait'; pritem 'to be expected'

II-II-2a (tr.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: pres, pret, pret, presim, prisni,


presin

Present: pritem, pritesh, pritet, pritemi, priteni,


priten

Continuous present: po pres, po pret, po


pret, po presim, po prisni, po presin

Continuous present: po pritem, po pritesh, po


pritet, po pritemi, po priteni, po priten

Imperfect: prisja, prisje, priste, prisnim,


prisnit, prisnin

Imperfect: pritesha, priteshe, pritej (pritesh),


priteshim, priteshit, priteshin

Continuous imperfect: po prisja, po prisje,


po priste, po prisnim, po prisnit, po prisnin

Continuous imperfect: po pritesha, po priteshe, po


pritej (pritesh), po priteshim, po priteshit, po
priteshin

Aorist: prita, prite, priti, pritm, pritt, pritn

Aorist: u prita, u prite, u prit, u pritm, u pritt, u


pritn

Perfect: kam pritur, ke pritur, ka pritur, kemi


pritur, keni pritur, kan pritur

Perfect: jam pritur, je pritur, sht pritur, jemi


pritur, jeni pritur, jan pritur

Past perfect I: kisha pritur, kishe pritur,


kishte pritur, kishim pritur, kishit pritur,
kishin pritur

Past perfect I: isha pritur, ishe pritur, ishte pritur,


ishim pritur, ishit pritur, ishin pritur

Past perfect II: pata pritur, pate pritur, pat(i)


pritur, patm pritur, patt pritur, patn pritur

Past perfect II: qesh pritur, qe pritur, qe pritur,


qem pritur, qet pritur, qen pritur

Future I: do t pres, do t pressh, do t


pres, do t presim, do t prisni, do t presin

Future I: do t pritem, do t pritesh, do t pritet, do


t pritemi, do t priteni, do t priten

Future II: kam pr t pritur, ke pr t pritur,


ka pr t pritur, kemi pr t pritur, keni pr
t pritur, kan pr t pritur

Future II: kam pr t'u pritur, ke pr t'u pritur, ka pr


t'u pritur, kemi pr t'u pritur, keni pr t'u pritur,
kan pr t'u pritur

Future perfect I: do t kem pritur, do t kesh


pritur, do t ket pritur, do t kemi pritur, do
t keni pritur, do t ken pritur

Future perfect I: do t jem pritur, do t jesh pritur,


do t jet pritur, do t jemi pritur, do t jeni pritur,
do t jen pritur

Future perfect II: kam pr t pas pritur, ke


pr t pas pritur, ka pr t pas pritur, kemi

Future perfect II: kam pr t qen pritur, ke pr t


qen pritur, ka pr t qen pritur, kemi pr t qen

Back to Index
pr t pas pritur, keni pr t pas pritur,
kan pr t pas pritur

pritur, keni pr t qen pritur, kan pr t qen


pritur
SUBJUNCTIVE

Present: t pres, t pressh, t pres, t


presim, t prisni, t presin

Present: t pritem, t pritesh, t pritet, t pritemi, t


priteni, t priten

Imperfect: t prisja, t prisje, t priste, t


prisnim, t prisnit, t prisnin

Imperfect: t pritesha, t priteshe, t pritej


(pritesh), t priteshim, t priteshit, priteshin

Perfect: t kem pritur, t kesh pritur, t ket


pritur, t kemi pritur, t keni pritur, t ken
pritur

Perfect: t jem pritur, t jesh pritur, t jet pritur, t


jemi pritur, t jeni pritur, t jen pritur

Past perfect: t kisha pritur, t kishe pritur, t


kishte pritur, t kishim pritur, t kishit pritur,
t kishin pritur

Past perfect: t isha pritur, t ishe pritur, t ishte


pritur, t ishim pritur, t ishit pritur, t ishin pritur

CONDITIONAL
Present: do t prisja, do t prisje, do t
priste, do t prisnim, do t prisnit, do t
prisnin

Present: do t pritesha, do t priteshe, do t pritej


(pritesh), do t priteshim, do t priteshit, do t
priteshin

Perfect: do t kisha pritur, do t kishe pritur,


do t kishte pritur, do t kishim pritur, do t
kishit pritur, do t kishin pritur

Perfect: do t isha pritur, do t ishe pritur, do t


ishte pritur, do t ishim pritur, do t ishit pritur, do
t ishin pritur
OPTATIVE

Present: pritsha, pritsh, pritt, pritshim,


pritshi, pritshin

Present: u pritsha, u pritsh, u pritt, u pritshim, u


pritshi, u pritshin

Perfect: paa pritur, pa pritur, past pritur,


paim pritur, pai pritur, pain pritur

Perfect: qofsha pritur, qofsh pritur, qoft pritur,


qofshim pritur, qofshi pritur, qofshin pritur
ADMIRATIVE

Present: pritkam, pritke, pritka, pritkemi,


pritkeni, pritkan

Present: u pritkam, u pritke, u pritka, u pritkemi, u


pritkeni, u pritkan

Imperfect: pritksha, pritkshe, pritksh


(pritkej), pritkshim, pritkshit, pritkshin

Imperfect: u pritksha, u pritkshe, u pritksh


(pritkej), u pritkshim, u pritkshit, u pritkshin

Perfect: paskam pritur, paske pritur, paska

Perfect: qenkam pritur, qenke pritur, qenka pritur,

Back to Index
pritur, paskemi pritur, paskeni pritur, paskan
pritur

qenkemi pritur, qenkeni pritur, qenkan pritur

Past prefect: pasksha pritur, paskshe


pritur, pasksh (paskej) pritur, paskshim
pritur, paskshit pritur, paskshin pritur

Past perfect: qenksha pritur, qenkshe pritur,


qenksh (qenkej) pritur, qenkshim pritur,
qenkshit pritur, qenkshin pritur
IMPERATIVE

prit; pritni

pritu; prituni
INFINITIVE

Present: pr t pritur

Present: pr t'u pritur

Perfect: pr t pas pritur

Perfect: pr t qen pritur


GERUNDIVE

Present: duke pritur

Present: duke u pritur

Perfect: duke pas pritur

Perfect: duke qen pritur

PARTICIPLE
pritur

Back to Index
pres 'to cut'; pritem 'to be cut'

Irr. (tr.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: pres, pret, pret, presim, prisni,


presin

Present: pritem, pritesh, pritet, pritemi, priteni,


priten

Continuous present: po pres, po pret, po


pret, po presim, po prisni, po presin

Continuous present: po pritem, po pritesh, po


pritet, po pritemi, po priteni, po priten

Imperfect: prisja, prisje, priste, prisnim,


prisnit, prisnin

Imperfect: pritesha, priteshe, pritej (pritesh),


priteshim, priteshit, priteshin

Continuous imperfect: po prisja, po prisje,


po priste, po prisnim, po prisnit, po prisnin

Continuous imperfect: po pritesha, po priteshe, po


pritej (pritesh), po priteshim, po priteshit, po
priteshin

Aorist: preva, preve, preu, prem, pret,


pren

Aorist: u preva, u preve, u pre, u prem, u pret, u


pren

Perfect: kam prer, ke prer, ka prer, kemi


prer, keni prer, kan prer

Perfect: jam prer, je prer, sht prer, jemi prer,


jeni prer, jan prer

Past perfect I: kisha prer, kishe prer,


kishte prer, kishim prer, kishit prer,
kishin prer

Past perfect I: isha prer, ishe prer, ishte prer,


ishim prer, ishit prer, ishin prer

Past perfect II: pata prer, pate prer, pat(i)


prer, patm prer, patt prer, patn prer

Past perfect II: qesh prer, qe prer, qe prer,


qem prer, qet prer, qen prer

Future I: do t pres, do t pressh, do t


pres, do t presim, do t prisni, do t presin

Future I: do t pritem, do t pritesh, do t pritet, do


t pritemi, do t priteni, do t priten

Future II: kam pr t prer, ke pr t prer,


ka pr t prer, kemi pr t prer, keni pr t
prer, kan pr t prer

Future II: kam pr t'u prer, ke pr t'u prer, ka pr


t'u prer, kemi pr t'u prer, keni pr t'u prer, kan
pr t'u prer

Future perfect I: do t kem prer, do t kesh


prer, do t ket prer, do t kemi prer, do
t keni prer, do t ken prer

Future perfect I: do t jem prer, do t jesh prer,


do t jet prer, do t jemi prer, do t jeni prer,
do t jen prer

Future perfect II: kam pr t pas prer, ke


pr t pas prer, ka pr t pas prer, kemi

Future perfect II: kam pr t qen prer, ke pr t


qen prer, ka pr t qen prer, kemi pr t qen

Back to Index
pr t pas prer, keni pr t pas prer,
kan pr t pas prer

prer, keni pr t qen prer, kan pr t qen prer


SUBJUNCTIVE

Imperfect: t prisja, t prisje, t priste, t


prisnim, t prisnit, t prisnin

Imperfect: t pritesha, t priteshe, t pritej


(pritesh), t priteshim, t priteshit, priteshin

Perfect: t kem prer, t kesh prer, t ket


prer, t kemi prer, t keni prer, t ken
prer

Perfect: t jem prer, t jesh prer, t jet


prer, t jemi prer, t jeni prer, t jen
prer

Past perfect: t kisha prer, t kishe prer, t


kishte prer, t kishim prer, t kishit prer,
t kishin prer

Past perfect: t isha prer, t ishe prer, t


ishte prer, t ishim prer, t ishit prer, t
ishin prer

CONDITIONAL
Present: do t prisja, do t prisje, do t
priste, do t prisnim, do t prisnit, do t
prisnin

Present: do t pritesha, do t priteshe, do t


pritej (pritesh), do t priteshim, do t
priteshit, do t priteshin

Perfect: do t kisha prer, do t kishe prer,


do t kishte prer, do t kishim prer, do t
kishit prer, do t kishin prer

Perfect: do t isha prer, do t ishe prer, do


t ishte prer, do t ishim prer, do t ishit
prer, do t ishin prer

OPTATIVE
Present: prefsha, prefsh, preft, prefshim,
prefshi, prefshin

Present: u prefsha, u prefsh, u preft, u


prefshim, u prefshi, u prefshin

Perfect: paa prer, pa prer, past prer,


paim prer, pai prer, pain prer

Perfect: qofsha prer, qofsh prer, qoft


prer, qofshim prer, qofshi prer, qofshin
prer

ADMIRATIVE
Present: prekam, preke, preka, prekemi,
prekeni, prekan

Present: u prekam, u preke, u preka, u


prekemi, u prekeni, u prekan

Imperfect: preksha, prekshe, preksh


(prekej), prekshim, prekshit, prekshin

Imperfect: u preksha, u prekshe, u preksh


(prekej), u prekshim, u prekshit, u
prekshin

Perfect: paskam prer, paske prer, paska


prer, paskemi prer, paskeni prer, paskan

Perfect: qenkam prer, qenke prer, qenka


prer, qenkemi prer, qenkeni prer, qenkan

Back to Index
prer

prer

Past prefect: pasksha prer, paskshe prer,


pasksh (paskej) prer, paskshim prer,
paskshit prer, paskshin prer

Past perfect: qenksha prer, qenkshe


prer, qenksh (qenkej) prer, qenkshim
prer, qenkshit prer, qenkshin prer

IMPERATIVE
prit; pritni

pritu; prituni
INFINITIVE

Present: pr t prer

Present: pr t'u prer

Perfect: pr t pas prer

Perfect: pr t qen prer


GERUNDIVE

Present: duke prer

Present: duke u prer

Perfect: duke pas prer

Perfect: duke qen prer

PARTICIPLE
prer

Back to Index
pyes 'to ask'; pyetem 'to be asked for'

II-II-2a (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: pyes, pyet, pyet, pyesim, pyesni,


pyesin

Present: pyetem, pyetesh, pyetet, pyetemi, pyeteni,


pyeten

Continuous present: po pyes, po pyet, po


pyet, po pyesim, po pyesni, po pyesin

Continuous present: po pyetem, po pyetesh, po


pyetet, po pyetemi, po pyeteni, po pyeten

Imperfect: pyesja, pyesje, pyeste, pyesnim,


pyesnit, pyesnin

Imperfect: pyetesha, pyeteshe, pyetej (pyetesh),


pyeteshim, pyeteshit, pyeteshin

Continuous imperfect: po pyesja, po pyesje,


po pyeste, po pyesnim, po pyesnit, po
pyesnin

Continuous imperfect: po pyetesha, po pyeteshe,


po pyetej (pyetesh), po pyeteshim, po pyeteshit, po
pyeteshin

Aorist: pyeta, pyete, pyeti, pyetm, pyett,


pyetn

Aorist: u pyeta, u pyete, u pyet, u pyetm, u


pyett, u pyetn

Perfect: kam pyetur, ke pyetur, ka pyetur,


kemi pyetur, keni pyetur, kan pyetur

Perfect: jam pyetur, je pyetur, sht pyetur, jemi


pyetur, jeni pyetur, jan pyetur

Past perfect I: kisha pyetur, kishe pyetur,


kishte pyetur, kishim pyetur, kishit pyetur,
kishin pyetur

Past perfect I: isha pyetur, ishe pyetur, ishte


pyetur, ishim pyetur, ishit pyetur, ishin pyetur

Past perfect II: pata pyetur, pate pyetur,


pat(i) pyetur, patm pyetur, patt pyetur,
patn pyetur

Past perfect II: qesh pyetur, qe pyetur, qe pyetur,


qem pyetur, qet pyetur, qen pyetur

Future I: do t pyes, do t pyessh, do t


pyes, do t pyesim, do t pyetni, do t
pyesin

Future I: do t pyetem, do t pyetesh, do t pyetet,


do t pyetemi, do t pyeteni, do t pyeten

Future II: kam pr t pyetur, ke pr t pyetur,


ka pr t pyetur, kemi pr t pyetur, keni pr
t pyetur, kan pr t pyetur

Future II: kam pr t'u pyetur, ke pr t'u pyetur, ka


pr t'u pyetur, kemi pr t'u pyetur, keni pr t'u
pyetur, kan pr t'u pyetur

Future perfect I: do t kem pyetur, do t


kesh pyetur, do t ket pyetur, do t kemi
pyetur, do t keni pyetur, do t ken pyetur

Future perfect I: do t jem pyetur, do t jesh


pyetur, do t jet pyetur, do t jemi pyetur, do t
jeni pyetur, do t jen pyetur

Back to Index
Future perfect II: kam pr t pas pyetur, ke
pr t pas pyetur, ka pr t pas pyetur,
kemi pr t pas pyetur, keni pr t pas
pyetur, kan pr t pas pyetur

Future perfect II: kam pr t qen pyetur, ke pr t


qen pyetur, ka pr t qen pyetur, kemi pr t
qen pyetur, keni pr t qen pyetur, kan pr t
qen pyetur

SUBJUNCTIVE
Present: t pyes, t pyessh, t pyes, t
pyesim, t pyesni, t pyesin

Present: t pyetem, t pyetesh, t pyetet, t


pyetemi, t pyeteni, t pyeten

Imperfect: t pyesja, t pyesje, t pyeste, t


pyesnim, t pyesnit, t pyesnin

Imperfect: t pyetesha, t pyeteshe, t pyetej


(pyetesh), t pyeteshim, t pyeteshit, pyeteshin

Perfect: t kem pyetur, t kesh pyetur, t


ket pyetur, t kemi pyetur, t keni pyetur, t
ken pyetur

Perfect: t jem pyetur, t jesh pyetur, t jet pyetur,


t jemi pyetur, t jeni pyetur, t jen pyetur

Past perfect: t kisha pyetur, t kishe pyetur,


t kishte pyetur, t kishim pyetur, t kishit
pyetur, t kishin pyetur

Past perfect: t isha pyetur, t ishe pyetur, t ishte


pyetur, t ishim pyetur, t ishit pyetur, t ishin
pyetur

CONDITIONAL
Present: do t pyesja, do t pyesje, do t
pyeste, do t pyesnim, do t pyesnit, do t
pyesnin

Present: do t pyetesha, do t pyeteshe, do t


pyetej (pyetesh), do t pyeteshim, do t pyeteshit,
do t pyeteshin

Perfect: do t kisha pyetur, do t kishe


pyetur, do t kishte pyetur, do t kishim
pyetur, do t kishit pyetur, do t kishin
pyetur

Perfect: do t isha pyetur, do t ishe pyetur,


do t ishte pyetur, do t ishim pyetur, do t
ishit pyetur, do t ishin pyetur
OPTATIVE

Present: pyetsha, pyetsh, pyett, pyetshim,


pyetshi, pyetshin

Present: u pyetsha, u pyetsh, u pyett, u


pyetshim, u pyetshi, u pyetshin

Perfect: paa pyetur, pa pyetur, past


pyetur, paim pyetur, pai pyetur, pain
pyetur

Perfect: qofsha pyetur, qofsh pyetur, qoft


pyetur, qofshim pyetur, qofshi pyetur,
qofshin pyetur
ADMIRATIVE

Present: pyetkam, pyetke, pyetka, pyetkemi,

Present: u pyetkam, u pyetke, u pyetka, u

Back to Index
pyetkeni, pyetkan

pyetkemi, u pyetkeni, u pyetkan

Imperfect: pyetksha, pyetkshe, pyetksh


(pyetkej), pyetkshim, pyetkshit,
pyetkshin

Imperfect: u pyetksha, u pyetkshe, u


pyetksh (pyetkej), u pyetkshim, u
pyetkshit, u pyetkshin

Perfect: paskam pyetur, paske pyetur, paska


pyetur, paskemi pyetur, paskeni pyetur,
paskan pyetur

Perfect: qenkam pyetur, qenke pyetur, qenka


pyetur, qenkemi pyetur, qenkeni pyetur,
qenkan pyetur

Past prefect: pasksha pyetur, paskshe


pyetur, pasksh (paskej) pyetur, paskshim
pyetur, paskshit pyetur, paskshin pyetur

Past perfect: qenksha pyetur, qenkshe


pyetur, qenksh (qenkej) pyetur, qenkshim
pyetur, qenkshit pyetur, qenkshin pyetur
IMPERATIVE

pyes; pyesni

pyetu; pyetuni
INFINITIVE

Present: pr t pyetur

Present: pr t'u pyetur

Perfect: pr t pas pyetur

Perfect: pr t qen pyetur


GERUNDIVE

Present: duke pyetur

Present: duke u pyetur

Perfect: duke pas pyetur

Perfect: duke qen pyetur

Back to Index
quaj 'to call'; quhem 'to be called'

I-II-2 (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: quaj, quan, quan, quajm, quani,


quajn

Present: quhem, quhesh, quhet, quhemi, quheni,


quhen

Continuous present: po quaj, po quan, po


quan, po quajm, po quani, po quajn

Continuous present: po quhem, po quhesh, po


quhet, po quhemi, po quheni, po quhen

Imperfect: quaja, quaje, quante, quanim,


quanit, quanin

Imperfect: quhesha, quheshe, quhej (quhesh),


quheshim, quheshit, quheshin

Continuous imperfect: po quaja, po quaje,


po quante, po quanim, po quanit, po quanin

Continuous imperfect: po quhesha, po quheshe, po


quhej (quhesh), po quheshim, po quheshit, po
quheshin

Aorist: quajta, quajte, quajti, quajtm,


quajtt, quajtn

Aorist: u quajta, u quajte, u quajt, u quajtm, u


quajtt, u quajtn

Perfect: kam quajtur, ke quajtur, ka quajtur,


kemi quajtur, keni quajtur, kan quajtur

Perfect: jam quajtur, je quajtur, sht quajtur, jemi


quajtur, jeni quajtur, jan quajtur

Past perfect I: kisha quajtur, kishe quajtur,


kishte quajtur, kishim quajtur, kishit quajtur,
kishin quajtur

Past perfect I: isha quajtur, ishe quajtur, ishte


quajtur, ishim quajtur, ishit quajtur, ishin quajtur

Past perfect II: pata quajtur, pate quajtur,


pat(i) quajtur, patm quajtur, patt quajtur,
patn quajtur

Past perfect II: qesh quajtur, qe quajtur, qe


quajtur, qem quajtur, qet quajtur, qen quajtur

Future I: do t quaj, do t quash, do t quaj,


do t quajm, do t quani, do t quajn

Future I: do t quhem, do t quhesh, do t quhet,


do t quhemi, do t quheni, do t quhen

Future II: kam pr t quajtur, ke pr t


quajtur, ka pr t quajtur, kemi pr t
quajtur, keni pr t quajtur, kan pr t
quajtur

Future II: kam pr t'u quajtur, ke pr t'u quajtur, ka


pr t'u quajtur, kemi pr t'u quajtur, keni pr t'u
quajtur, kan pr t'u quajtur

Future perfect I: do t kem quajtur, do t


kesh quajtur, do t ket quajtur, do t kemi
quajtur, do t keni quajtur, do t ken quajtur

Future perfect I: do t jem quajtur, do t jesh


quajtur, do t jet quajtur, do t jemi quajtur, do t
jeni quajtur, do t jen quajtur

Back to Index
Future perfect II: kam pr t pas quajtur, ke
pr t pas quajtur, ka pr t pas quajtur,
kemi pr t pas quajtur, keni pr t pas
quajtur, kan pr t pas quajtur

Future perfect II: kam pr t qen quajtur, ke pr t


qen quajtur, ka pr t qen quajtur, kemi pr t
qen quajtur, keni pr t qen quajtur, kan pr t
qen quajtur

SUBJUNCTIVE
Present: t quaj, t quash, t quaj, t
quajm, t quani, t quajn

Present: t quhem, t quhesh, t quhet, t quhemi,


t quheni, t quhen

Imperfect: t quaja, t quaje, t quante, t


quanim, t quanit, t quanin

Imperfect: t quhesha, t quheshe, t quhej


(quhesh), t quheshim, t quheshit, quheshin

Perfect: t kem quajtur, t kesh quajtur, t


ket quajtur, t kemi quajtur, t keni quajtur,
t ken quajtur

Perfect: t jem quajtur, t jesh quajtur, t jet


quajtur, t jemi quajtur, t jeni quajtur, t jen
quajtur

Past perfect: t kisha quajtur, t kishe


quajtur, t kishte quajtur, t kishim quajtur,
t kishit quajtur, t kishin quajtur

Past perfect: t isha quajtur, t ishe quajtur, t ishte


quajtur, t ishim quajtur, t ishit quajtur, t ishin
quajtur

CONDITIONAL
Present: do t quaja, do t quaje, do t
quante, do t quanim, do t quanit, do t
quanin

Present: do t quhesha, do t quheshe, do t quhej


(quhesh), do t quheshim, do t quheshit, do t
quheshin

Perfect: do t kisha quajtur, do t kishe


quajtur, do t kishte quajtur, do t kishim
quajtur, do t kishit quajtur, do t kishin
quajtur

Perfect: do t isha quajtur, do t ishe quajtur, do t


ishte quajtur, do t ishim quajtur, do t ishit
quajtur, do t ishin quajtur
OPTATIVE

Present: quajtsha, quajtsh, quajtt,


quajtshim, quajtshi, quajtshin

Present: u quajtsha, u quajtsh, u quajtt, u


quajtshim, u quajtshi, u quajtshin

Perfect: paa quajtur, pa quajtur, past


quajtur, paim quajtur, pai quajtur, pain
quajtur

Perfect: qofsha quajtur, qofsh quajtur, qoft


quajtur, qofshim quajtur, qofshi quajtur, qofshin
quajtur
ADMIRATIVE

Present: quajtkam, quajtke, quajtka,


quajtkemi, quajtkeni, quajtkan

Present: u quajtkam, u quajtke, u quajtka, u


quajtkemi, u quajtkeni, u quajtkan

Back to Index
Imperfect: quajtksha, quajtkshe,
quajtksh, quajtkshim, quajtkshit,
quajtkshin

Imperfect: u quajtksha, u quajtkshe, u quajtksh,


u quajtkshim, u quajtkshit, u quajtkshin

Perfect: paskam quajtur, paske quajtur,


paska quajtur, paskemi quajtur, paskeni
quajtur, paskan quajtur

Perfect: qenkam quajtur, qenke quajtur, qenka


quajtur, qenkemi quajtur, qenkeni quajtur, qenkan
quajtur

Past prefect: pasksha quatur, paskshe


quatur, pasksh quatur, paskshim quatur,
paskshit quatur, paskshin quatur

Past perfect: qenksha quatur, qenkshe quatur,


qenksh quatur, qenkshim quatur, qenkshit
quatur, qenkshin quatur
IMPERATIVE

quaj; quani

quhu; quhuni
INFINITIVE

Present: pr t quajtur

Present: pr t'u quajtur

Perfect: pr t pas quajtur

Perfect: pr t qen quajtur


GERUNDIVE

Present: duke quajtur

Present: duke u quajtur

Perfect: duke pas quajtur

Perfect: duke qen pas quajtur

PARTICIPLE
quajtur

Back to Index
rri 'to stay, to sit'

Irr. (intrans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: rri, rri, rri, rrim, rrini, rrin


Continuous present: po rri, po rri, po rri, po rrim, po rrini, po rrin
Imperfect: rrija, rrije, rrinte, rrinim, rrinit, rrinin
Continuous imperfect: po rrija, po rrije, po rrinte, po rrinim, po rrinit, po rrinin
Aorist: ndenja, ndenje, ndenji, ndenjm, ndenjt, ndenjn
Perfect: kam ndenjur, ke ndenjur, ka ndenjur, kemi ndenjur, keni ndenjur, kan ndenjur
Past perfect I: kisha ndenjur, kishe ndenjur, kishte ndenjur, kishim ndenjur, kishit ndenjur, kishin
ndenjur
Past perfect II: pata ndenjur, pate ndenjur, pat(i) ndenjur, patm ndenjur, patt ndenjur, patn ndenjur
Future I: do t rri, do t rrish, do t rrij, do t rrim, do t rrini, do t rrin
Future II: kam pr t ndenjur, ke pr t ndenjur, ka pr t ndenjur, kemi pr t ndenjur, keni pr t
ndenjur, kan pr t ndenjur
Future perfect I: do t kem ndenjur, do t kesh ndenjur, do t ket ndenjur, do t kemi ndenjur, do t
keni ndenjur, do t ken ndenjur
Future perfect II: kam pr t pas ndenjur, ke pr t pas ndenjur, ka pr t pas ndenjur, kemi pr t
pas ndenjur, keni pr t pas ndenjur, kan pr t pas ndenjur
SUBJUNCTIVE
Present: t rri, t rrish, t rrij, t rrim, t rrini, t rrin
Imperfect: t rrija, t rrije, t rrinte, t rrinim, t rrinit, t rrinin
Perfect: t kem ndenjur, t kesh ndenjur, t ket ndenjur, t kemi ndenjur, t keni ndenjur, t ken
ndenjur
Past perfect: t kisha ndenjur, t kishe ndenjur, t kishte ndenjur, t kishim ndenjur, t kishit ndenjur, t
kishin ndenjur
CONDITIONAL

Back to Index
Present: do t rrija, do t rrije, do t rrinte, do t rrinim, do t rrinit, do t rrinin
Perfect: do t kisha ndenjur, do t kishe ndenjur, do t kishte ndenjur, do t kishim ndenjur, do t kishit
ndenjur, do t kishin ndenjur
OPTATIVE
Present: ndenja, ndenj, ndenjt, ndenjim, ndenji, ndenjin
Perfect: paa ndenjur, pa ndenjur, past ndenjur, paim ndenjur, pai ndenjur, pain ndenjur
ADMIRATIVE
Present: ndenjkam, ndenjke, ndenjka, ndenjkemi, ndenjkeni, ndenjkan
Imperfect: ndenjksha, ndenjkshe, ndenjksh (ndenjkej), ndenjkshim, ndenjkshit, ndenjkshin
Perfect: paskam ndenjur, paske ndenjur, paska ndenjur, paskemi ndenjur, paskeni ndenjur, paskan
ndenjur
Past prefect: pasksha ndenjur, paskshe ndenjur, pasksh (paskej) ndenjur, paskshim ndenjur,
paskshit ndenjur, paskshin ndenjur
IMPERATIVE
rri; rrini
INFINITIVE
Present: pr t ndenjur
Perfect: pr t pas ndenjur
GERUNDIVE
Present: duke ndenjur
Perfect: duke pas ndenjur
PARTICIPLE
ndenjur
shkruaj 'to write'; shkruhem 'to be written; to register oneself'

I-I-1b (trans.)

Back to Index
Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: shkruaj, shkruan, shkruan,


shkruajm, shkruani, shkruajn

Present: shkruhem, shkruhesh, shkruhet,


shkruhemi, shkruheni, shkruhen

Continuous present: po shkruaj, po shkruan,


po shkruan, po shkruajm, po shkruani, po
shkruajn

Continuous present: po shkruhem, po shkruhesh,


po shkruhet, po shkruhemi, po shkruheni, po
shkruhen

Imperfect: shkruaja, shkruaje, shkruante,


shkruanim, shkruanit, shkruanin

Imperfect: shkruhesha, shkruheshe, shkruhej


(shkruhesh), shkruheshim, shkruheshit,
shkruheshin

Continuous imperfect: po shkruaja, po


shkruaje, po shkruante, po shkruanim, po
shkruanit, po shkruanin

Continuous imperfect: po shkruhesha, po


shkruheshe, po shkruhej (shkruhesh), po
shkruheshim, po shkruheshit, po shkruheshin

Aorist: shkrova, shkrove, shkroi, shkruam,


shkruat, shkruan

Aorist: u shkruajat, u shkrove, u shkrua, u


shkruam, u shkruat, u shkruan

Perfect: kam shkruar, ke shkruar, ka shkruar,


kemi shkruar, keni shkruar, kan shkruar

Perfect: jam shkruar, je shkruar, sht shkruar,


jemi shkruar, jeni shkruar, jan shkruar

Past perfect I: kisha shkruar, kishe shkruar,


kishte shkruar, kishim shkruar, kishit
shkruar, kishin shkruar

Past perfect I: isha shkruar, ishe shkruar, ishte


shkruar, ishim shkruar, ishit shkruar, ishin shkruar

Past perfect II: pata shkruar, pate shkruar,


pat(i) shkruar, patm shkruar, patt shkruar,
patn shkruar

Past perfect II: qesh shkruar, qe shkruar, qe


shkruar, qem shkruar, qet shkruar, qen shkruar

Future I: do t shkruaj, do t shkruash, do t


shkruaj, do t shkruajm, do t shkruani, do
t shkruajn

Future I: do t shkruhem, do t shkruhesh, do t


shkruhet, do t shkruhemi, do t shkruheni, do t
shkruhen

Future II: kam pr t shkruar, ke pr t


shkruar, ka pr t shkruar, kemi pr t
shkruar, keni pr t shkruar, kan pr t
shkruar

Future II: kam pr t'u shkruar, ke pr t'u shkruar, ka


pr t'u shkruar, kemi pr t'u shkruar, keni pr t'u
shkruar, kan pr t'u shkruar

Future perfect I: do t kem shkruar, do t


kesh shkruar, do t ket shkruar, do t kemi
shkruar, do t keni shkruar, do t ken

Future perfect I: do t jem shkruar, do t jesh


shkruar, do t jet shkruar, do t jemi shkruar, do t
jeni shkruar, do t jen shkruar

Back to Index
shkruar
Future perfect II: kam pr t pas shkruar, ke
pr t pas shkruar, ka pr t pas shkruar,
kemi pr t pas shkruar, keni pr t pas
shkruar, kan pr t pas shkruar

Future perfect II: kam pr t qen shkruar, ke pr


t qen shkruar, ka pr t qen shkruar, kemi pr t
qen shkruar, keni pr t qen shkruar, kan pr t
qen shkruar

SUBJUNCTIVE
Present: t shkruaj, t shkruash, t shkruaj,
t shkruajm, t shkruani, t shkruajn

Present: t shkruhem, t shkruhesh, t shkruhet, t


shkruhemi, t shkruheni, t shkruhen

Imperfect: t shkruaja, t shkruaje, t


shkruante, t shkruanim, t shkruanit, t
shkruanin

Imperfect: t shkruhesha, t shkruheshe, t


shkruhej (shkruhesh), t shkruheshim, t
shkruheshit, shkruheshin

Perfect: t kem shkruar, t kesh shkruar, t


ket shkruar, t kemi shkruar, t keni
shkruar, t ken shkruar

Perfect: t jem shkruar, t jesh shkruar, t jet


shkruar, t jemi shkruar, t jeni shkruar, t jen
shkruar

Past perfect: t kisha shkruar, t kishe


shkruar, t kishte shkruar, t kishim shkruar,
t kishit shkruar, t kishin shkruar

Past perfect: t isha shkruar, t ishe shkruar, t


ishte shkruar, t ishim shkruar, t ishit shkruar, t
ishin shkruar

CONDITIONAL
Present: do t shkruaja, do t shkruaje, do t
shkruante, do t shkruanim, do t shkruanit,
do t shkruanin

Present: do t shkruhesha, do t shkruheshe, do t


shkruhej (shkruhesh), do t shkruheshim, do t
shkruheshit, do t shkruheshin

Perfect: do t kisha shkruar, do t kishe


shkruar, do t kishte shkruar, do t kishim
shkruar, do t kishit shkruar, do t kishin
shkruar

Perfect: do t isha shkruar, do t ishe shkruar, do t


ishte shkruar, do t ishim shkruar, do t ishit
shkruar, do t ishin shkruar
OPTATIVE

Present: shkrofsha, shkrofsh, shkroft,


shkrofshim, shkrofshi, shkrofshin

Present: u shkrofsha, u shkrofsh, u shkroft, u


shkrofshim, u shkrofshi, u shkrofshin

Perfect: paa shkruar, pa shkruar, past


shkruar, paim shkruar, pai shkruar, pain
shkruar

Perfect: qofsha shkruar, qofsh shkruar, qoft


shkruar, qofshim shkruar, qofshi shkruar, qofshin
shkruar

Back to Index
ADMIRATIVE
Present: shkruakam, shkruake, shkruaka,
shkruakemi, shkruakeni, shkruakan

Present: u shkruakam, u shkruake, u shkruaka, u


shkruakemi, u shkruakeni, u shkruakan

Imperfect: shkruaksha, shkruakshe,


shkruaksh (shkruakej), shkruakshim,
shkruakshit, shkruakshin

Imperfect: u shkruaksha, u shkruakshe, u


shkruaksh (shkruakej), u shkruakshim, u
shkruakshit, u shkruakshin

Perfect: paskam shkruar, paske shkruar,


paska shkruar, paskemi shkruar, paskeni
shkruar, paskan shkruar

Perfect: qenkam shkruar, qenke shkruar, qenka


shkruar, qenkemi shkruar, qenkeni shkruar, qenkan
shkruar

Past prefect: pasksha shkruar, paskshe


shkruar, pasksh (paskej) shkruar,
paskshim shkruar, paskshit shkruar,
paskshin shkruar

Past perfect: qenksha shkruar, qenkshe shkruar,


qenksh (qenkej) shkruar, qenkshim shkruar,
qenkshit shkruar, qenkshin shkruar
IMPERATIVE

shkruaj; shkruani

shkruhu; shkruhuni
INFINITIVE

Present: pr t shkruar

Present: pr t'u shkruar

Perfect: pr t pas shkruar

Perfect: pr t qen shkruar


GERUNDIVE

Present: duke shkruar

Present: duke u shkruar

Perfect: duke pas shkruar

Perfect: duke qen shkruar

PARTICIPLE
shkruar

Back to Index
shoh 'to see'; shihem 'to be seen; to see onself'

Irr. (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: shoh, sheh, sheh, shohim, shihni,


shohin

Present: shihem, shihesh, shihet, shihemi, shiheni,


shihen

Continuous present: po shoh, po sheh, po


sheh, po shohim, po shihni, po shohin

Continuous present: po shihem, po shihesh, po


shihet, po shihemi, po shiheni, po shihen

Imperfect: shihja, shihje, shihte, shihnim,


shihnit, shihnin

Imperfect: shihesha, shiheshe, shihej (shihesh),


shiheshim, shiheshit, shiheshin

Continuous imperfect: po shihja, po shihje,


po shihnte, po shihnim, po shihnit, po
shihnin

Continuous imperfect: po shihesha, po shiheshe,


po shihej (shihesh), po shiheshim, po shiheshit, po
shiheshin

Aorist: pash, pe, pa, pam, pat, pan

Aorist: u pash, u pe, u pa, u pam, u pat, u pan

Perfect: kam par, ke par, ka par, kemi


par, keni par, kan par

Perfect: jam par, je par, sht par, jemi par,


jeni par, jan par

Past perfect I: kisha par, kishe par, kishte


par, kishim par, kishit par, kishin par

Past perfect I: isha par, ishe par, ishte par,


ishim par, ishit par, ishin par

Past perfect II: pata par, pate par, pat(i)


par, patm par, patt par, patn par

Past perfect II: qesh par, qe par, qe par, qem


par, qet par, qen par

Future I: do t shoh, do t shohsh, do t


shoh, do t shohim, do t shihni, do t
shohin

Future I: do t shihem, do t shihesh, do t shihet,


do t shihemi, do t shiheni, do t shihen

Future II: kam pr t par, ke pr t par, ka


pr t par, kemi pr t par, keni pr t
par, kan pr t par

Future II: kam pr t'u par, ke pr t'u par, ka pr


t'u par, kemi pr t'u par, keni pr t'u par, kan
pr t'u par

Future perfect I: do t kem par, do t kesh


par, do t ket par, do t kemi par, do t
keni par, do t ken par

Future perfect I: do t jem par, do t jesh par, do


t jet par, do t jemi par, do t jeni par, do t
jen par

Back to Index
Future perfect II: kam pr t pas par, ke
pr t pas par, ka pr t pas par, kemi
pr t pas par, keni pr t pas par, kan
pr t pas par

Future perfect II: kam pr t qen par, ke pr t


qen par, ka pr t qen par, kemi pr t qen
par, keni pr t qen par, kan pr t qen par

SUBJUNCTIVE
Present: t shoh, t shohsh, t shoh, t
shohim, t shihni, t shihin

Present: t shihem, t shihesh, t shihet, t


shihemi, t shiheni, t shihen

Imperfect: t shihja, t shihje, t shihte, t


shihnim, t shihnit, t shihnin

Imperfect: t shihesha, t shiheshe, t shihej


(shihesh), t shiheshim, t shiheshit, shiheshin

Perfect: t kem par, t kesh par, t ket


par, t kemi par, t keni par, t ken par

Perfect: t jem par, t jesh par, t jet par, t


jemi par, t jeni par, t jen par

Past perfect: t kisha par, t kishe par, t


kishte par, t kishim par, t kishit par, t
kishin par

Past perfect: t isha par, t ishe par, t ishte par,


t ishim par, t ishit par, t ishin par

CONDITIONAL
Present: do t shihja, do t shihje, do t
shihte, do t shihnim, do t shihnit, do t
shihnin

Present: do t shihesha, do t shiheshe, do t shihej


(shihesh), do t shiheshim, do t shiheshit, do t
shiheshin

Perfect: do t kisha par, do t kishe par, do


t kishte par, do t kishim par, do t kishit
par, do t kishin par

Perfect: do t isha par, do t ishe par, do t ishte


par, do t ishim par, do t ishit par, do t ishin
par
OPTATIVE

Present: pafsha, pafsh, paft, pafshim,


pafshi, pafshin

Present: u pafsha, u pafsh, u paft, u pafshim, u


pafshi, u pafshin

Perfect: paa par, pa par, past par,


paim par, pai par, pain par

Perfect: qofsha par, qofsh par, qoft par,


qofshim par, qofshi par, qofshin par
ADMIRATIVE

Present: pakam, pake, paka, pakemi, pakeni,


pakan

Present: u pakam, u pake, u paka, u pakemi, u


pakeni, u pakan

Imperfect: paksha, pakshe, paksh (pakej),


pakshim, pakshit, pakshin

Imperfect: u paksha, u pakshe, u paksh (pakej),


u pakshim, u pakshit, u pakshin

Back to Index
Perfect: paskam par, paske par, paska
par, paskemi par, paskeni par, paskan
par

Perfect: qenkam par, qenke par, qenka par,


qenkemi par, qenkeni par, qenkan par

Past prefect: pasksha par, paskshe par,


pasksh (paskej) par, paskshim par,
paskshit par, paskshin par

Past perfect: qenksha par, qenkshe par,


qenksh (qenkej) par, qenkshim par, qenkshit
par, qenkshin par
IMPERATIVE

shih; shihni

shihu; shihuni
INFINITIVE

Present: pr t par

Present: pr t'u par

Perfect: pr t pas par

Perfect: pr t qen par


GERUNDIVE

Present: duke par

Present: duke u par

Perfect: duke pas par

Perfect: duke qen par

PARTICIPLE
par

Back to Index
shpie 'to lead'; shpihem 'to be lead'

III-I (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: shpie, shpie, shpie, shpiem, shpini,


shpien

Present: shpihem, shpihesh, shpihet, shpihemi,


shpiheni, shpihen

Continuous present: po shpie, po, shpie, po


shpie, po shpiem, po shpini, po shpien

Continuous present: po shpihem, po shpihesh, po


shpihet, po shpihemi, po shpiheni, po shpihen

Imperfect: shpija, shpije, shpinte, shpinim,


shpinit, shpinin

Imperfect: shpihesha, shpiheshe, shpihej


(shpihesh), shpiheshim, shpiheshit, shpiheshin

Continuous imperfect: po shpija, po shpije,


po shpinte, po shpinim, po shpinit, po
shpinin

Continuous imperfect: po shpihesha, po shpiheshe,


po shpihej (shpihesh), po shpiheshim, po
shpiheshit, po shpiheshin

Aorist: shpura, shpure, shpuri, shpurm,


shpurt, shpurn

Aorist: u shpura, u shpure, u shpur, u shpurm, u


shpurt, u shpurn

Perfect: kam shpn, ke shpn, ka shpn,


kemi shpn, keni shpn, kan shpn

Perfect: jam shpn, je shpn, sht shpn, jemi


shpn, jeni shpn, jan shpn

Past perfect I: kisha shpn, kishe shpn,


kishte shpn, kishim shpn, kishit shpn,
kishin shpn

Past perfect I: isha shpn, ishe shpn, ishte


shpn, ishim shpn, ishit shpn, ishin shpn

Past perfect II: pata shpn, pate shpn,


pat(i) shpn, patm shpn, patt shpn,
patn shpn

Past perfect II: qesh shpn, qe shpn, qe


shpn, qem shpn, qet shpn, qen shpn

Future I: do t shpie, do t shpiesh, do t


shpjer, do t shpiem, do t shpini, do t
shpien

Future I: do t shpihem, do t shpihesh, do t


shpihet, do t shpihemi, do t shpiheni, do t
shpihen

Future II: kam pr t shpn, ke pr t


shpn, ka pr t shpn, kemi pr t
shpn, keni pr t shpn, kan pr t
shpn

Future II: kam pr t'u shpn, ke pr t'u shpn, ka


pr t'u shpn, kemi pr t'u shpn, keni pr t'u
shpn, kan pr t'u shpn

Future perfect I: do t kem shpn, do t


kesh shpn, do t ket shpn, do t kemi
shpn, do t keni shpn, do t ken shpn

Future perfect I: do t jem shpn, do t jesh


shpn, do t jet shpn, do t jemi shpn, do t
jeni shpn, do t jen shpn

Back to Index
Future perfect II: kam pr t pas shpn, ke
pr t pas shpn, ka pr t pas shpn,
kemi pr t pas shpn, keni pr t pas
shpn, kan pr t pas shpn

Future perfect II: kam pr t qen shpn, ke pr t


qen shpn, ka pr t qen shpn, kemi pr t
qen shpn, keni pr t qen shpn, kan pr t
qen shpn

SUBJUNCTIVE
Present: t shpie, t shpiesh, t shpier, t
shpiem, t shpini, t shpien

Present: t shpihem, t shpihesh, t shpihet, t


shpihemi, t shpiheni, t shpihen

Imperfect: t shpija, t shpije, t shpinte, t


shpinim, t shpinit, t shpinin

Imperfect: t shpihesha, t shpiheshe, t shpihej


(shpihesh), t shpiheshim, t shpiheshit, shpiheshin

Perfect: t kem shpn, t kesh shpn, t


ket shpn, t kemi shpn, t keni shpn,
t ken shpn

Perfect: t jem shpn, t jesh shpn, t jet


shpn, t jemi shpn, t jeni shpn, t jen
shpn

Past perfect: t kisha shpn, t kishe


shpn, t kishte shpn, t kishim shpn,
t kishit shpn, t kishin shpn

Past perfect: t isha shpn, t ishe shpn, t ishte


shpn, t ishim shpn, t ishit shpn, t ishin
shpn
CONDITIONAL

Present: do t shpija, do t shpije, do t


shpinte, do t shpinim, do t shpinit, do t
shpinin

Present: do t shpihesha, do t shpiheshe, do t


shpihej (shpihesh), do t shpiheshim, do t
shpiheshit, do t shpiheshin

Perfect: do t kisha shpn, do t kishe


shpn, do t kishte shpn, do t kishim
shpn, do t kishit shpn, do t kishin
shpn

Perfect: do t isha shpn, do t ishe shpn, do t


ishte shpn, do t ishim shpn, do t ishit
shpn, do t ishin shpn
OPTATIVE

Present: shpna, shpn, shpnt,


shpnim, shpni, shpnin

Present: u shpna, u shpn, u shpnt, u


shpnim, u shpni, u shpnin

Perfect: paa shpn, pa shpn, past


shpn, paim shpn, pai shpn, pain
shpn

Perfect: qofsha shpn, qofsh shpn, qoft


shpn, qofshim shpn, qofshi shpn, qofshin
shpn
ADMIRATIVE

Present: shpnkam, shpnke, shpnka,

Present: u shpnkam, u shpnke, u shpnka, u

Back to Index
shpnkemi, shpnkeni, shpnkan

shpnkemi, u shpnkeni, u shpnkan

Imperfect: shpnksha, shpnkshe,


shpnksh (shpnkej), shpnkshim,
shpnkshit, shpnkshin

Imperfect: u shpnksha, u shpnkshe, u


shpnksh (shpnkej), u shpnkshim, u
shpnkshit, u shpnkshin

Perfect: paskam shpn, paske shpn,


paska shpn, paskemi shpn, paskeni
shpn, paskan shpn

Perfect: qenkam shpn, qenke shpn, qenka


shpn, qenkemi shpn, qenkeni shpn, qenkan
shpn

Past prefect: pasksha shpn, paskshe


shpn, pasksh (paskej) shpn, paskshim
shpn, paskshit shpn, paskshin shpn

Past perfect: qenksha shpn, qenkshe shpn,


qenksh (qenkej) shpn, qenkshim shpn,
qenkshit shpn, qenkshin shpn

IMPERATIVE
shpjer; shpini

shpihu; shpihuni
INFINITIVE

Present: pr t shpn

Present: pr t'u shpn

Perfect: pr t pas shpn

Perfect: pr t qen shpn


GERUNDIVE

Present: duke shpn

Present: duke u shpn

Perfect: duke pas shpn

Perfect: duke qen shpn

PARTICIPLE
shpn

Back to Index
sjell 'to bring'; sillem 'to be brought; to behave' II-II-1a (trans.)
Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: sjell, sjell, sjell, sjellim, sillni,


sjellin

Present: sillem, sillesh, sillet, sillemi, silleni, sillen

Continuous present: po sjell, po sjell, po


sjell, po sjellim, po sillni, po sjellin

Continuous present: po sillem, po sillesh, po sillet,


po sillemi, po silleni, po sillen

Imperfect: sillja, sillje, sillte, sillnim, sillnit,


sillnin

Imperfect: sillesha, silleshe, sillej (sillesh),


silleshim, silleshit, silleshin

Continuous imperfect: po sillja, po sillje, po


sillte, po sillnim, po sillnit, po sillnin

Continuous imperfect: po sillesha, po silleshe, po


sillej (sillesh), po silleshim, po silleshit, po
silleshin

Aorist: solla, solle, solli, sollm, sollt,


solln

Aorist: u solla, u solle, u suall (u soll), u sollm, u


sollt, u solln

Perfect: kam sjell, ke sjell, ka sjell, kemi


sjell, keni sjell, kan sjell

Perfect: jam sjell, je sjell, sht sjell, jemi


sjell, jeni sjell, jan sjell

Past perfect I: kisha sjell, kishe sjell,


kishte sjell, kishim sjell, kishit sjell,
kishin sjell

Past perfect I: isha sjell, ishe sjell, ishte sjell,


ishim sjell, ishit sjell, ishin sjell

Past perfect II: pata sjell, pate sjell, pat(i)


sjell, patm sjell, patt sjell, patn sjell

Past perfect II: qesh sjell, qe sjell, qe sjell,


qem sjell, qet sjell, qen sjell

Future I: do t lidh, do t lidhsh, do t


lidh, do t lidhim, do t lidhni, do t lidhin

Future I: do t lidhem, do t lidhesh, do t lidhet,


do t lidhemi, do t lidheni, do t lidhen

Future II: kam pr t sjell, ke pr t sjell,


ka pr t sjell, kemi pr t sjell, keni pr t
sjell, kan pr t sjell

Future II: kam pr t'u sjell, ke pr t'u sjell, ka pr


t'u sjell, kemi pr t'u sjell, keni pr t'u sjell,
kan pr t'u sjell

Future perfect I: do t kem sjell, do t kesh


sjell, do t ket sjell, do t kemi sjell, do
t keni sjell, do t ken sjell

Future perfect I: do t jem sjell, do t jesh sjell,


do t jet sjell, do t jemi sjell, do t jeni sjell,
do t jen sjell

Future perfect II: kam pr t pas sjell, ke


pr t pas sjell, ka pr t pas sjell, kemi

Future perfect II: kam pr t qen sjell, ke pr t


qen sjell, ka pr t qen sjell, kemi pr t qen

Back to Index
pr t pas sjell, keni pr t pas sjell,
kan pr t pas sjell,

sjell, keni pr t qen sjell, kan pr t qen


sjell,
SUBJUNCTIVE

Present: t sjell, t sjellesh, t sjell, t


sjellim, t sillni, t sjellin

Present: t sillem, t sillesh, t sillet, t sillemi, t


silleni, t sillen

Imperfect: t sillja, t sillje, t sillte, t


sillnim, t sillnit, t sillnin

Imperfect: t sillesha, t silleshe, t sillej (sillesh),


t silleshim, t silleshit, t silleshin

Perfect: t kem sjell, t kesh sjell, t ket


sjell, t kemi sjell, t keni sjell, t ken
sjell

Perfect: t jem sjell, t jesh sjell, t jet sjell, t


jemi sjell, t jeni sjell, t jen sjell

Past perfect: t kisha sjell, t kishe sjell, t


kishte sjell, t kishim sjell, t kishit sjell,
t kishin sjell

Past perfect: t isha sjell, t ishe sjell, t ishte


sjell, t ishim sjell, t ishit sjell, t ishin sjell

CONDITIONAL
Present: do t sillja, do t sillje, do t sillnte,
do t sillnim, do t sillnit, do t sillnin

Present: do t sillesha, do t silleshe, do t sillej


(sillesh), do t silleshim, do t silleshit, do t
silleshin

Perfect: do t kisha sjell, do t kishe sjell,


do t kishte sjell, do t kishim sjell, do t
kishit sjell, do t kishin sjell

Perfect: do t isha sjell, do t ishe sjell, do t


ishte sjell, do t ishim sjell, do t ishit sjell, do
t ishin sjell
OPTATIVE

Present: sjellsha, sjellsh, sjellt, sjellshim,


sjellshi, sjellshin

Present: u sjellsha, u sjellsh, u sjellt, u sjellshim, u


sjellshi, u sjellshin

Perfect: paa sjell, pa sjell, past sjell,


paim sjell, pai sjell, pain sjell

Perfect: qofsha sjell, qofsh sjell, qoft sjell,


qofshim sjell, qofshi sjell, qofshin sjell
ADMIRATIVE

Present: sjellkam, sjellke, sjellka, sjellkemi,


sjellkeni, sjellkan

Present: u sjellkam, u sjellke, u sjellka, u sjellkemi,


u sjellkeni, u sjellkan

Imperfect: sjellksha, sjellkshe, sjellksh


(sjellkej), sjellkshim, sjellkshit, sjellkshin

Imperfect: u sjellksha, u sjellkshe, u sjellksh


(sjellkej), u sjellkshim, u sjellkshit, u sjellkshin

Back to Index
Perfect: paskam sjell, paske sjell, paska
sjell, paskemi sjell, paskeni sjell, paskan
sjell

Perfect: qenkam sjell, qenke sjell, qenka sjell,


qenkemi sjell, qenkeni sjell, qenkan sjell

Past prefect: pasksha sjell, paskshe sjell,


pasksh (paskej) sjell, paskshim sjell,
paskshit sjell, paskshin sjell

Past perfect: qenksha sjell, qenkshe sjell,


qenksh (qenkej) sjell, qenkshim sjell,
qenkshit sjell, qenkshin sjell

IMPERATIVE
sill; sillni
INFINITIVE
Present: pr t sjell

Present: pr t'u sjell

Perfect: pr t pas sjell

Perfect: pr t qen sjell


GERUNDIVE

Present: duke sjell

Present: duke u sjell

Perfect: duke pas sjell

Perfect: duke qen sjell

PARTICIPLE
sjell

Back to Index
them (thom) 'to say'; thuhet 'to be said'

Irr. (intrans. & trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: them (thom), thua, thot, themi


(thomi), theni, thon

Present: thuhet,

Continuous present: po them (po thom), po


thua, po thot, po themi (po thomi), po theni,
po thon

Continuous present: po thuhet,

Imperfect: thoshja, thoshje, thoshte,


thoshnim, thoshnit, thoshnin

Imperfect: thuhej (thuhesh)

Continuous imperfect: po thoshja, po


thoshje, po thoshte, po thoshnim, po
thoshnit, po thoshnin

Continuous imperfect: po thuhej (thuhesh)

Aorist: thash, the, tha, tham, that, than

Aorist: u tha

Perfect: kam thn, ke thn, ka thn, kemi


thn, keni thn, kan thn

Perfect: sht thn

Past perfect I: kisha thn, kishe thn,


kishte thn, kishim thn, kishit thn,
kishin thn

Past perfect I: ishte thn

Past perfect II: pata thn, pate thn, pat(i)


thn, patm thn, patt thn, patn thn

Past perfect II: qe thn

Future I: do t them, do t thuash, do t


thot, do t themi, do t thoni, do t thon

Future I: do t thuhet

Future II: kam pr t thn, ke pr t thn,


ka pr t thn, kemi pr t thn, keni pr
t thn, kan pr t thn

Future II: ka pr t'u thn

Future perfect I: do t kem thn, do t kesh


thn, do t ket thn, do t kemi thn, do
t keni thn, do t ken thn

Future perfect I: do t jet thn

Future perfect II: kam pr t pas thn, ke


pr t pas thn, ka pr t pas thn, kemi

Future perfect II: ka pr t qen thn

Back to Index
pr t pas thn, keni pr t pas thn,
kan pr t pas thn
SUBJUNCTIVE
Present: t them, t thuash, t thot, t themi,
t thoni, t thon

Present: t thuhet

Imperfect: t thoshja, t thoshje, t thoshte,


t thoshnim, t thoshnit, t thoshnin

Imperfect: t thuhej (thuhesh)

Perfect: t kem thn, t kesh thn, t ket


thn, t kemi thn, t keni thn, t ken
thn

Perfect: t jet thn

Past perfect: t kisha thn, t kishe thn, t


kishte thn, t kishim thn, t kishit thn,
t kishin thn

Past perfect: t ishte thn

CONDITIONAL
Present: do t thoshja, do t thoshje, do t
thoshte, do t thoshnim, do t thoshnit, do t
thoshnin

Present: do t thuhej (thuhesh)

Perfect: do t kisha thn, do t kishe thn,


do t kishte thn, do t kishim thn, do t
kishit thn, do t kishin thn

Perfect: do t ishte thn

OPTATIVE
Present: thna, thn, thnt, thnim,
thni, thnin

Present: u thnt

Perfect: paa thn, pa thn, past thn,


paim thn, pai thn, pain thn

Perfect: qoft thn


ADMIRATIVE

Present: thnkam, thnke, thnka, thnkemi,


thnkeni, thnkan

Present: u thnka

Imperfect: thnksha, thnkshe, thnksh


(thnkej), thnkshim, thnkshit,
thnkshin

Imperfect: u thnksh (thnkej)

Back to Index
Perfect: paskam thn, paske thn, paska
thn, paskemi thn, paskeni thn, paskan
thn

Perfect: qenka thn

Past Perfect: pasksha thn, paskshe


thn, pasksh (paskej) thn, paskshim
thn, paskshit thn, paskshin thn

Past Perfect: qenksh (qenkej) thn

IMPERATIVE
thuaj; thoni
INFINITIVE
Present: pr t thn

Present: pr t'u thn

Perfect: pr t pas thn

Perfect: pr t qen thn


GERUNDIVE

Present: duke thn

Present: duke u thn

Perfect: duke pas thn

Perfect: duke qen pas

PARTICIPLE
thn

Back to Index
thrres 'to call'; thrritem 'to be called'

II-II-2a (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: thrres (thrras), thrret, thrret,


thrrasim, thrritni (thrrisni), thrrasin

Present: thrritem, thrritesh, thrritet, thrritemi,


thrriteni, thrriten

Continuous present: po thrres (thrras), po


thrret, po thrret, po thrrasim, po thrritni
(thrrisni), po thrrasin

Continuous present: po thrritem, po thrritesh, po


thrritet, po thrritemi, po thrriteni, po thrriten

Imperfect: thrritja (thrrisja), thrritje


(thrrisje), thrriste, thrritnim (thrrisim),
thrritnit (thrrisnit), thrritnin (thrrisnin)

Imperfect: thrritesha, thrriteshe, thrritej


(thrritesh), thrriteshim, thrriteshit, thrriteshin

Continuous imperfect: po thrritja


(thrrisja), po thrritje (thrrisje), po
thrriste, po thrritnim (thrrisnim), po
thrritnit (thrrisnit), po thrritnin
(thrrisnin)

Continuous imperfect: po thrritesha, po


thrriteshe, po thrritej (thrritesh), po
thrriteshim, po thrriteshit, po thrriteshin

Aorist: thrrita (thirra), thrrite (thirre),


thrriti (thirri), thrritm (thirrm), thrritt
(thirrt), thrritn (thirrn)

Aorist: u thrrita (thirra), u thrrite (thiire), u


thrrit (thirr), u thrritm (thirrm), u thrritt
(thirrt), u thrritn (thirrrn)

Perfect: kam thirrur (thrritur), ke thirrur


(thrritur), ka thirrur (thrritur), kemi thirrur
(thrritur), keni thirrur (thrritur), kan
thirrur (thrritur)

Perfect: jam thirrur (thrritur), je thirrur (thrritur),


sht thirrur (thrritur), jemi thirrur (thrritur), jeni
thirrur (thrritur), jan thirrur (thrritur)

Past perfect I: kisha thirrur (thrritur), kishe


thirrur (thrritur), kishte thirrur (thrritur),
kishim thirrur (thrritur), kishit thirrur
(thrritur), kishin thirrur (thrritur)

Past perfect I: isha thirrur (thrritur), ishe thirrur


(thrritur), ishte thirrur (thrritur), ishim thirrur
(thrritur), ishit thirrur (thrritur), ishin thirrur
(thrritur)

Past perfect II: pata thirrur (thrritur), pate


thirrur (thrritur), pat(i) thirrur (thrritur),
patm thirrur (thrritur), patt thirrur
(thrritur), patn thirrur (thrritur)

Past perfect II: qesh thirrur (thrritur), qe thirrur


(thrritur), qe thirrur (thrritur), qem thirrur
(thrritur), qet thirrur (thrritur), qen thirrur
(thrritur)

Future I: do t thrres (thrras), do t


thrressh (thrrassh), do t thrres
(thrras), do t thrrasim, do t thrritni
(thrrisni), do t thrrasin

Future I: do t thrritem, do t thrritesh, do t


thrritet, do t thrritemi, do t thrriteni, do t
thrriten

Back to Index
Future II: kam pr t thirrur (thrritur), ke
pr t thirrur (thrritur), ka pr t thirrur
(thrritur), kemi pr t thirrur (thrritur),
keni pr t thirrur (thrritur), kan pr t
thirrur (thrritur)

Future II: kam pr t'u thirrur (thrritur), ke pr t'u


thirrur (thrritur), ka pr t'u thirrur (thrritur), kemi
pr t'u thirrur (thrritur), keni pr t'u thirrur
(thrritur), kan pr t'u thirrur (thrritur)

Future perfect I: do t kem thirrur (thrritur),


do t kesh thirrur (thrritur), do t ket
thirrur (thrritur), do t kemi thirrur
(thrritur), do t keni thirrur (thrritur), do t
ken thirrur (thrritur)

Future perfect I: do t jem thirrur (thrritur), do t


jesh thirrur (thrritur), do t jet thirrur (thrritur),
do t jemi thirrur (thrritur), do t jeni thirrur
(thrritur), do t jen thirrur (thrritur)

Future perfect II: kam pr t pas thirrur


(thrritur), ke pr t pas thirrur (thrritur),
ka pr t pas thirrur (thrritur), kemi pr t
pas thirrur (thrritur), keni pr t pas
thirrur (thrritur), kan pr t pas thirrur
(thrritur)

Future perfect II: kam pr t qen thirrur


(thrritur), ke pr t qen thirrur (thrritur), ka pr
t qen thirrur (thrritur), kemi pr t qen thirrur
(thrritur), keni pr t qen thirrur (thrritur), kan
pr t qen thirrur (thrritur)

SUBJUNCTIVE
Present: t thrres (thrras), t thrressh
(thrrassh), t thrres (thrras), t
thrrasim, t thrritni (thrrisni), t thrrasin

Present: t thrritem, t thrritesh, t thrritet, t


thrritemi, t thrriteni, t thrriten

Imperfect: t thrritja (thrrisja), t thrritje


(thrrisje), t thrriste, t thrritnim
(thrrisnim), t thrritnit (thrrisnit, t
thrritnin (thrrisnin)

Imperfect: t thrritesha, t thrriteshe, t thrritej


(thrritesh), t thrriteshim, t thrriteshit,
thrriteshin

Perfect: t kem thirrur (thrritur), t kesh


thirrur (thrritur), t ket thirrur (thrritur),
t kemi thirrur (thrritur), t keni thirrur
(thrritur), t ken thirrur (thrritur)

Perfect: t jem thirrur (thrritur), t jesh thirrur


(thrritur), t jet thirrur (thrritur), t jemi thirrur
(thrritur), t jeni thirrur (thrritur), t jen thirrur
(thrritur)

Past perfect: t kisha thirrur (thrritur), t


kishe thirrur (thrritur), t kishte thirrur
(thrritur), t kishim thirrur (thrritur), t
kishit thirrur (thrritur), t kishin thirrur
(thrritur)

Past perfect: t isha thirrur (thrritur), t ishe


thirrur (thrritur), t ishte thirrur (thrritur), t
ishim thirrur (thrritur), t ishit thirrur (thrritur),
t ishin thirrur (thrritur)
CONDITIONAL

Present: do t thrritja (thrrisja), do t


thrritje (thrrisje), do t thrriste, do t

Present: do t thrritesha, do t thrriteshe, do t


thrritej (thrritesh), do t thrriteshim, do t

Back to Index
thrritnim (thrrisnim), do t thrritnit
(thrrisnit), do t thrritnin (thrrisnin)

thrriteshit, do t thrriteshin

Perfect: do t kisha thirrur (thrritur), do t


kishe thirrur (thrritur), do t kishte thirrur
(thrritur), do t kishim thirrur (thrritur), do
t kishit thirrur (thrritur), do t kishin
thirrur (thrritur)

Perfect: do t isha thirrur (thrritur), do t ishe


thirrur (thrritur), do t ishte thirrur (thrritur), do
t ishim thirrur (thrritur), do t ishit thirrur
(thrritur), do t ishin thirrur (thrritur)
OPTATIVE

Present: thrritsha, thrritsh, thrritt,


thrritshim, thrritshi, thrritshin

Present: u thrritsha, u thrritsh, u thrritt, u


thrritshim, u thrritshi, u thrritshin

Perfect: paa thirrur (thrritur), pa thirrur


(thrritur), past thirrur (thrritur), paim
thirrur (thrritur), pai thirrur (thrritur),
pain thirrur (thrritur)

Perfect: qofsha thirrur (thrritur), qofsh thirrur


(thrritur), qoft thirrur (thrritur), qofshim thirrur
(thrritur), qofshi thirrur (thrritur), qofshin thirrur
(thrritur)
ADMIRATIVE

Present: thrritkam, thrritke, thrritka,


thrritkemi, thrritkeni, thrritkan

Present: u thrritkam, u thrritke, u thrritka, u


thrritkemi, u thrritkeni, u thrritkan

Imperfect: thrritksha, thrritkshe,


thrritksh (thrritkej), thrritkshim,
thrritkshit, thrritkshin

Imperfect: u thrritksha, u thrritkshe, u


thrritksh (thrritkej), u thrritkshim, u
thrritkshit, u thrritkshin

Perfect: paskam thirrur (thrritur), paske


thirrur (thrritur), paska thirrur (thrritur),
paskemi thirrur (thrritur), paskeni thirrur
(thrritur), paskan thirrur (thrritur)

Perfect: qenkam thirrur (thrritur), qenke thirrur


(thrritur), qenka thirrur (thrritur), qenkemi
thirrur (thrritur), qenkeni thirrur (thrritur),
qenkan thirrur (thrritur)

Past prefect: pasksha thirrur (thrritur),


paskshe thirrur (thrritur), pasksh (paskej)
thirrur (thrritur), paskshim thirrur
(thrritur), paskshit thirrur (thrritur),
paskshin thirrur (thrritur)

Past perfect: qenksha thirrur (thrritur), qenkshe


thirrur (thrritur), qenksh (qenkej) thirrur
(thrritur), qenkshim thirrur (thrritur), qenkshit
thirrur (thrritur), qenkshin thirrur (thrritur)

IMPERATIVE
thirr (thrrit); thirrni (thrritni, thrrisni)

thrritu; thrrituni
INFINITIVE

Back to Index
Present: pr t thirrur (thrritur)

Present: pr t'u thirrur (thrritur)

Perfect: pr t pas thirrur (thrritur)

Perfect: pr t qen thirrur (thrritur)


GERUNDIVE

Present: duke thirrur (thrritur)

Present: duke u thirrur (thrritur)

Perfect: duke pas thirrur (thrritur)


Perfect: duke qen thirrur (thrritur)
PARTICIPLE
thirrur (thrritur)

Back to Index
thyej 'to break'; thyhem 'to be broken; to be bent'
Active

I-I-1b (trans.)
Medio-Passive

INDICATIVE
Present: thyej, thyen, thyen, thyejm, thyeni,
thyejn

Present: thyhem, thyhesh, thyhet, thyhemi,


thyheni, thyhen

Continuous present: po thyej, po thyen, po


thyen, po thyejm, po thyeni, po thyejn

Continuous present: po thyhem, po thyhesh, po


thyhet, po thyhemi, po thyheni, po thyhen

Imperfect: thyeja, thyeje, thyente, thyenim,


thyenit, thyenin

Imperfect: thyhesha, thyheshe, thyhej (thyhesh),


thyheshim, thyheshit, thyheshin

Continuous imperfect: po thyeja, po thyeje,


po thyente, po thyenim, po thyenit, po
thyenin

Continuous imperfect: po thyhesha, po thyheshe,


po thyhej (thyhesh), po thyheshim, po thyheshit,
po thyheshin

Aorist: theva, theve, theu, thyem, thyet,


thyen

Aorist: u theva, u theve, u thye, u thyem, u thyet, u


thyen

Perfect: kam thyer, ke thyer, ka thyer, kemi


thyer, keni thyer, kan thyer

Perfect: jam thyer, je thyer, sht thyer, jemi thyer,


jeni thyer, jan thyer

Past perfect I: kisha thyer, kishe thyer, kishte


thyer, kishim thyer, kishit thyer, kishin thyer

Past perfect I: isha thyer, ishe thyer, ishte thyer,


ishim thyer, ishit thyer, ishin thyer

Past perfect II: pata thyer, pate thyer, pat(i)


thyer, patm thyer, patt thyer, patn thyer

Past perfect II: qesh thyer, qe thyer, qe thyer,


qem thyer, qet thyer, qen thyer

Future I: do t thyej, do t thyesh, do t


thyej, do t thyejm, do t thyeni, do t
thyejn

Future I: do t thyhem, do t thyhesh, do t thyhet,


do t thyhemi, do t thyheni, do t thyhen

Future II: kam pr t thyer, ke pr t thyer,


ka pr t thyer, kemi pr t thyer, keni pr t
thyer, kan pr t thyer

Future II: kam pr t'u thyer, ke pr t'u thyer, ka pr


t'u thyer, kemi pr t'u thyer, keni pr t'u thyer, kan
pr t'u thyer

Future perfect I: do t kem thyer, do t kesh


thyer, do t ket thyer, do t kemi thyer, do
t keni thyer, do t ken thyer

Future perfect I: do t jem thyer, do t jesh thyer,


do t jet thyer, do t jemi thyer, do t jeni thyer,
do t jen thyer

Back to Index
Future perfect II: kam pr t pas thyer, ke
Future perfect II: kam pr t qen thyer, ke pr t
pr t pas thyer, ka pr t pas thyer, kemi
qen thyer, ka pr t qen thyer, kemi pr t qen
pr t pas thyer, keni pr t pas thyer, kan
thyer, keni pr t qen thyer, kan pr t qen thyer
pr t pas thyer
SUBJUNCTIVE
Present: t thyej, t thyesh, t thyej, t
thyejm, t thyeni, t thyejn

Present: t thyhem, t thyhesh, t thyhet, t


thyhemi, t thyheni, t thyhen

Imperfect: t thyeja, t thyeje, t thyente, t


thyenim, t thyenit, t thyenin

Imperfect: t thyhesha, t thyheshe, t thyhej


(thyhesh), t thyheshim, t thyheshit, thyheshin

Perfect: t kem thyer, t kesh thyer, t ket


thyer, t kemi thyer, t keni thyer, t ken
thyer

Perfect: t jem thyer, t jesh thyer, t jet thyer, t


jemi thyer, t jeni thyer, t jen thyer

Past perfect: t kisha thyer, t kishe thyer, t


kishte thyer, t kishim thyer, t kishit thyer,
t kishin thyer

Past perfect: t isha thyer, t ishe thyer, t ishte


thyer, t ishim thyer, t ishit thyer, t ishin thyer

CONDITIONAL
Present: do t thyeja, do t thyeje, do t
thyente, do t thyenim, do t thyenit, do t
thyenin

Present: do t thyhesha, do t thyheshe, do t


thyhej (thyhesh), do t thyheshim, do t thyheshit,
do t thyheshin

Perfect: do t kisha thyer, do t kishe thyer,


do t kishte thyer, do t kishim thyer, do t
kishit thyer, do t kishin thyer

Perfect: do t isha thyer, do t ishe thyer, do t


ishte thyer, do t ishim thyer, do t ishit thyer, do
t ishin thyer
OPTATIVE

Present: thefsha, thefsh, theft, thefshim,


thefshi, thefshin

Present: u thefsha, u thefsh, u theft, u thefshim, u


thefshi, u thefshin

Perfect: paa thyer, pa thyer, past thyer,


paim thyer, pai thyer, pain thyer

Perfect: qofsha thyer, qofsh thyer, qoft thyer,


qofshim thyer, qofshi thyer, qofshin thyer
ADMIRATIVE

Present: thyekam, thyeke, thyeka, thyekemi,


thyekeni, thyekan

Present: u thyekam, u thyeke, u thyeka, u


thyekemi, u thyekeni, u thyekan

Imperfect: thyeksha, thyekshe, thyeksh


(thyekej), thyekshim, thyekshit,
thyekshin

Imperfect: u thyeksha, u thyekshe, u


thyeksh (thyekej), u thyekshim, u
thyekshit, u thyekshin

Back to Index
Perfect: paskam thyer, paske thyer, paska
thyer, paskemi thyer, paskeni thyer, paskan
thyer

Perfect: qenkam thyer, qenke thyer, qenka


thyer, qenkemi thyer, qenkeni thyer, qenkan
thyer

Past prefect: pasksha thyer, paskshe thyer,


pasksh (paskej) thyer, paskshim thyer,
paskshit thyer, paskshin thyer

Past perfect: qenksha thyer, qenkshe thyer,


qenksh (qenkej) thyer, qenkshim thyer,
qenkshit thyer, qenkshin thyer

IMPERATIVE
thyej; thyeni

thyhu; thyhuni
INFINITIVE

Present: pr t thyer

Present: pr t'u thyer

Perfect: pr t pas thyer

Perfect: pr t qen thyer


GERUNDIVE

Present: duke thyer

Present: duke u thyer

Perfect: duke pas thyer

Perfect: duke qen thyer

PARTICIPLE
thyer

Back to Index
vdes 'to die'

Irr. (intrans.)
INDICATIVE

Present: vdes, vdes, vdes, vdesim, vdisni, vdesin


Continuous present: po vdes, po vdes, po vdes, po vdesim, po vdisni, po vdesin
Imperfect: vdisja, vdisje, vdiste, vdisnim, vdisnit, vdisnin
Continuous imperfect: po vdisja, po vdisje, po vdiste, po vdisnim, po vdisnit, po vdisnin
Aorist: vdiqa, vdiqe, vdiq, vdiqm, vdiqt, vdiqn
Perfect: kam vdekur, ke vdekur, ka vdekur, kemi vdekur, keni vdekur, kan vdekur
Past perfect I: kisha vdekur, kishe vdekur, kishte vdekur, kishim vdekur, kishit vdekur, kishin vdekur
Past perfect II: pata vdekur, pate vdekur, pat(i) vdekur, patm vdekur, patt vdekur, patn vdekur
Future I: do t vdes, do t vdessh, do t vdes, do t vdesim, do t vdisni, do t vdesn
Future II: kam pr t vdekur, ke pr t vdekur, ka pr t vdekur, kemi pr t vdekur, keni pr t vdekur,
kan pr t vdekur,
Future perfect I: do t kem vdekur, do t kesh vdekur, do t ke vdekur, do t kemi vdekur, do t keni
vdekur, do t ken vdekur
Future perfect II: kam pr t pas vdekur, ke pr t pas vdekur, ka pr t pas vdekur,kemi pr t pas
vdekur,keni pr t pas vdekur, kan pr t pas vdekur
SUBJUNCTIVE
Present: t vdes, t vdessh, t vdes, t vdesim, t vdisni, t vdesn
Imperfect: t vdisja, t vdisje, t vdiste, t vdisnim, t vdisnit, t vdisnin
Perfect: t kem vdekur, t kesh vdekur, t ket vdekur, t kemi vdekur, t keni vdekur, t ken vdekur
Past perfect: t kisha vdekur, t kishe vdekur, t kishte vdekur, t kishim vdekur, t kishit vdekur, t
kishin vdekur
CONDITIONAL
Present: do t vdesja, do t vdesje, do t vdeste, do t vdesnim, do t vdesnit, do t vdesnin

Back to Index
Perfect: do t kisha vdekur, do t kishe vdekur, do t kishte vdekur, do t kishim vdekur, do t kishit
vdekur, do t kishin vdekur
OPTATIVE
Present: vdeksha, vdeksh, vdekt, vdekshim, vdekshi, vdekshin
Perfect: paa vdekur, pa vdekur, past vdekur, paim vdekur, pai vdekur, pain vdekur
ADMIRATIVE
Present: vdekkam, vdekke, vdekka, vdekkemi, vdekkeni, vdekkan
Imperfect: vdekksha, vdekkshe, vdekksh, vdekkshim, vdekkshit, vdekkshin
Perfect: paskam vdekur, paske vdekur, paska vdekur, paskemi vdekur, paskeni vdekur, paskan vdekur
Past Prefect: pasksha vdekur, paskshe vdekur, pasksh vdekur, paskshim vdekur, paskshit vdekur,
paskshin vdekur
IMPERATIVE
vdis; vdisni
INFINITIVE
Present: pr t vdekur
Perfect: pr t pas vdekur
GERUNDIVE
Present: duke vdekur
Perfect: duke pas vdekur
PARTICIPLE
vdekur

Back to Index
v 'to place'; vihem 'to be placed; to place oneself'
Active

III-I (trans.)
Medio-Passive

INDICATIVE
Present: v, v, v, vm, vini, vn

Present: vihem, vihesh, vihet, vihemi, viheni,


vihen

Continuous present: po v, po v, po v, po
vm, po vini, po vn

Continuous present: po vihem, po vihesh, po vihet,


po vihemi, po viheni, po vihen

Imperfect: vija, vije, vinte, vinim, vinit,


vinin

Imperfect: vihesha, viheshe, vihej (vihesh),


viheshim, viheshit, viheshin

Continuous imperfect: po vija, po vije, po


vinte, po vinim, po vinit, po vinin

Continuous imperfect: po vihesha, po viheshe, po


vihej (vihesh), po viheshim, po viheshit, po
viheshin

Aorist: vura, vure, vuri, vum, vut, vun

Aorist: u vura, u vure, u vur, u vum, u vut, u


vun

Perfect: kam vn, ke vn, ka vn, kemi


vn, keni vn, kan vn

Perfect: jam vn, je vn, sht vn, jemi vn,


jeni vn, jan vn

Past perfect I: kisha vn, kishe vn, kishte


vn, kishim vn, kishit vn, kishin vn

Past perfect I: isha vn, ishe vn, ishte vn,


ishim vn, ishit vn, ishin vn

Past perfect II: pata vn, pate vn, pat(i)


vn, patm vn, patt vn, patn vn

Past perfect II: qesh vn, qe vn, qe vn, qem


vn, qet vn, qen vn

Future I: do t v, do t vsh, do t vr, do


t vm, do t vini, do t vn

Future I: do t vihem, do t vihesh, do t vihet, do


t vihemi, do t viheni, do t vihen

Future II: kam pr t vn, ke pr t vn, ka


pr t vn, kemi pr t vn, keni pr t
vn, kan pr t vn

Future II: kam pr t'u vn, ke pr t'u vn, ka pr


t'u vn, kemi pr t'u vn, keni pr t'u vn, kan
pr t'u vn

Future perfect I: do t kem vn, do t kesh


vn, do t ket vn, do t kemi vn, do t
keni vn, do t ken vn

Future perfect I: do t jem vn, do t jesh vn,


do t jet vn, do t jemi vn, do t jeni vn, do
t jen vn

Back to Index
Future perfect II: kam pr t pas vn, ke
pr t pas vn, ka pr t pas vn, kemi
pr t pas vn, keni pr t pas vn, kan
pr t pas vn

Future perfect II: kam pr t qen vn, ke pr t


qen vn, ka pr t qen vn, kemi pr t qen
vn, keni pr t qen vn, kan pr t qen vn

SUBJUNCTIVE
Present: t v, t vsh, t vr, t vm, t
vini, t vn

Present: t vihem, t vihesh, t vihet, t vihemi, t


viheni, t vihen

Imperfect: t vija, t vije, t vinte, t vinim,


t vinit, t vinin

Imperfect: t vihesha, t viheshe, t vihej (vihesh),


t viheshim, t viheshit, viheshin

Perfect: t kem vn, t kesh vn, t ket


vn, t kemi vn, t keni vn, t ken
vn

Perfect: t jem vn, t jesh vn, t jet vn, t


jemi vn, t jeni vn, t jen vn

Past perfect: t kisha vn, t kishe vn, t


kishte vn, t kishim vn, t kishit vn, t
kishin vn

Past perfect: t isha vn, t ishe vn, t ishte


vn, t ishim vn, t ishit vn, t ishin vn

CONDITIONAL
Present: do t vija, do t vije, do t vinte, do
t vinim, do t vinit, do t vinin

Present: do t vihesha, do t viheshe, do t vihej


(vihesh), do t viheshim, do t viheshit, do t
viheshin

Perfect: do t kisha vn, do t kishe vn,


do t kishte vn, do t kishim vn, do t
kishit vn, do t kishin vn

Perfect: do t isha vn, do t ishe vn, do t ishte


vn, do t ishim vn, do t ishit vn, do t ishin
vn
OPTATIVE

Present: vna, vn, pift, vnim, vni,


vnin

Present: u vna, u vn, u pift, u vnim, u


vni, u vnin

Perfect: paa vn, pa vn, past vn,


paim vn, pai vn, pain vn

Perfect: qofsha vn, qofsh vn, qoft vn,


qofshim vn, qofshi vn, qofshin vn
ADMIRATIVE

Present: vnkam, vnke, vnka, vnkemi,


vnkeni, vnkan

Present: u vnkam, u vnke, u vnka, u vnkemi, u


vnkeni, u vnkan

Imperfect: vnksha, vnkshe, vnksh


(vnkej), vnkshim, vnkshit, vnkshin

Imperfect: u vnksha, u vnkshe, u vnksh


(vnkej), u vnkshim, u vnkshit, u vnkshin

Back to Index
Perfect: paskam vn, paske vn, paska
vn, paskemi vn, paskeni vn, paskan
vn

Perfect: qenkam vn, qenke vn, qenka vn,


qenkemi vn, qenkeni vn, qenkan vn

Past prefect: pasksha vn, paskshe vn,


pasksh (paskej) vn, paskshim vn,
paskshit vn, paskshin vn

Past perfect: qenksha vn, qenkshe vn,


qenksh (qenkej) vn, qenkshim vn, qenkshit
vn, qenkshin vn
IMPERATIVE

vr; vini

vihu; vihuni
INFINITIVE

Present: pr t vn

Present: pr t'u vn

Perfect: pr t pas vn

Perfect: pr t qen vn
GERUNDIVE

Present: duke vn

Present: duke u vn

Perfect: duke pas vn

Perfect: duke qen vn

PARTICIPLE
vn

Back to Index
vendos 'to decide'; vendosem 'to be decided; to establish oneself'
Active

II-I (trans.)

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: vendos, vendos, vendos, vendosim,


vendosni, vendosin

Present: vendosem, vendosesh, vendoset,


vendosemi, vendoseni, vendosen

Continuous present: po vendos, po vendos,


po vendos, po vendosim, po vendosni, po
vendosin

Continuous present: po vendosem, po vendosesh,


po vendoset, po vendosemi, po vendoseni, po
vendosen

Imperfect: vendosja, vendosje, vendoste,


vendosnim, vendosnit, vendosnin

Imperfect: vendosesha, vendoseshe, vendosej


(vendosesh), vendoseshim, vendoseshit,
vendoseshin

Continuous imperfect: po vendosja, po


vendosje, po vendoste, po vendosnim, po
vendosnit, po vendosnin

Continuous imperfect: po vendosesha, po


vendoseshe, po vendosej (vendosesh), po
vendoseshim, po vendoseshit, po vendoseshin

Aorist: vendosa, vendose, vendosi,


vendosm, vendost, vendosn

Aorist: u vendosa, u vendose, u vendos, u


vendosm, u vendost, u vendosn

Perfect: kam vendosur, ke vendosur, ka


vendosur, kemi vendosur, keni vendosur,
kan vendosur

Perfect: jam vendosur, je vendosur, sht


vendosur, jemi vendosur, jeni vendosur, jan
vendosur

Past perfect I: kisha vendosur, kishe


vendosur, kishte vendosur, kishim vendosur,
kishit vendosur, kishin vendosur

Past perfect I: isha vendosur, ishe vendosur, ishte


vendosur, ishim vendosur, ishit vendosur, ishin
vendosur

Past perfect II: pata vendosur, pate vendosur,


pat(i) vendosur, patm vendosur, patt
vendosur, patn vendosur

Past perfect II: qesh vendosur, qe vendosur, qe


vendosur, qem vendosur, qet vendosur, qen
vendosur

Future I: do t vendos, do t vendossh, do


t vendos, do t vendosim, do t vendosni,
do t vendosin

Future I: do t vendosem, do t vendosesh, do t


vendoset, do t vendosemi, do t vendoseni, do t
vendosen

Future II: kam pr t vendosur, ke pr t


vendosur, ka pr t vendosur, kemi pr t
vendosur, keni pr t vendosur, kan pr t
vendosur

Future II: kam pr t'u vendosur, ke pr t'u


vendosur, ka pr t'u vendosur, kemi pr t'u
vendosur, keni pr t'u vendosur, kan pr t'u
vendosur

Back to Index
Future perfect I: do t kem vendosur, do t
kesh vendosur, do t ket vendosur, do t
kemi vendosur, do t keni vendosur, do t
ken vendosur

Future perfect I: do t jem vendosur, do t jesh


vendosur, do t jet vendosur, do t jemi vendosur,
do t jeni vendosur, do t jen vendosur

Future perfect II: kam pr t pas vendosur,


ke pr t pas vendosur, ka pr t pas
vendosur, kemi pr t pas vendosur, keni
pr t pas vendosur, kan pr t pas
vendosur,

Future perfect II: kam pr t qen vendosur, ke pr


t qen vendosur, ka pr t qen vendosur, kemi
pr t qen vendosur, keni pr t qen vendosur,
kan pr t qen vendosur,

SUBJUNCTIVE
Present: t vendos, t vendosesh, t vendos,
t vendosim, t vendosni, t vendosin

Present: t vendosem, t vendosesh, t vendoset, t


vendosemi, t vendoseni, t vendosen

Imperfect: t vendosja, t vendosje, t


vendoste, t vendosnim, t vendosnit, t
vendosnin

Imperfect: t vendosesha, t vendoseshe, t


vendosej (vendosesh), t vendoseshim, t
vendoseshit, t vendoseshin

Perfect: t kem vendosur, t kesh vendosur,


t ket vendosur, t kemi vendosur, t keni
vendosur, t ken vendosur

Perfect: t jem vendosur, t jesh vendosur, t jet


vendosur, t jemi vendosur, t jeni vendosur, t
jen vendosur

Past perfect: t kisha vendosur, t kishe


vendosur, t kishte vendosur, t kishim
vendosur, t kishit vendosur, t kishin
vendosur

Past perfect: t isha vendosur, t ishe vendosur, t


ishte vendosur, t ishim vendosur, t ishit
vendosur, t ishin vendosur
CONDITIONAL

Present: do t vendosja, do t vendosje, do t


vendosnte, do t vendosnim, do t
vendosnit, do t vendosnin

Present: do t vendosesha, do t vendoseshe, do t


vendosej (vendosesh), do t vendoseshim, do t
vendoseshit, do t vendoseshin

Perfect: do t kisha vendosur, do t kishe


vendosur, do t kishte vendosur, do t
kishim vendosur, do t kishit vendosur, do t
kishin vendosur

Perfect: do t isha vendosur, do t ishe vendosur,


do t ishte vendosur, do t ishim vendosur, do t
ishit vendosur, do t ishin vendosur
OPTATIVE

Present: vendossha, vendossh, vendost,


vendosshim, vendosshi, vendosshin

Present: u vendossha, u vendossh, u vendost, u


vendosshim, u vendosshi, u vendosshin

Perfect: paa vendosur, pa vendosur, past

Perfect: qofsha vendosur, qofsh vendosur, qoft

Back to Index
vendosur, paim vendosur, pai vendosur,
pain vendosur

vendosur, qofshim vendosur, qofshi vendosur,


qofshin vendosur
ADMIRATIVE

Present: vendoskam, vendoske, vendoska,


vendoskemi, vendoskeni, vendoskan

Present: u vendoskam, u vendoske, u vendoska, u


vendoskemi, u vendoskeni, u vendoskan

Imperfect: vendosksha, vendoskshe,


vendosksh (vendoskej), vendoskshim,
vendoskshit, vendoskshin

Imperfect: u vendosksha, u vendoskshe, u


vendosksh (vendoskej), u vendoskshim, u
vendoskshit, u vendoskshin

Perfect: paskam vendosur, paske vendosur,


paska vendosur, paskemi vendosur, paskeni
vendosur, paskan vendosur

Perfect: qenkam vendosur, qenke vendosur, qenka


vendosur, qenkemi vendosur, qenkeni vendosur,
qenkan vendosur

Past prefect: pasksha vendosur, paskshe


vendosur, pasksh (paskej) vendosur,
paskshim vendosur, paskshit vendosur,
paskshin vendosur

Past perfect: qenksha vendosur, qenkshe


vendosur, qenksh (qenkej) vendosur, qenkshim
vendosur, qenkshit vendosur, qenkshin vendosur
IMPERATIVE

vendos; vendosni
INFINITIVE
Present: pr t vendosur

Present: pr t'u vendosur

Perfect: pr t pas vendosur

Perfect: pr t qen vendosur


GERUNDIVE

Present: duke vendosur

Present: duke u vendosur

Perfect: duke pas vendosur

Perfect: duke qen vendosur

PARTICIPLE
vendosur

Back to Index
vete 'to go'

Irr. (intrans.)
INDICATIVE

Present: vete, vete, vete, vemi, veni, ven


Continuous present: po vete, po vete, po vete, po vemi, po veni, po ven
Imperfect: veja, veje, vente, venim, venit, venin
Continuous imperfect: po veja, po veje, po vente, po venim, po venit, po venin
Aorist: vajta, vajte, vajti, vajtm, vajtt, vajtn
Perfect: kam vajtur, ke vajtur, ka vajtur, kemi vajtur, keni vajtur, kan vajtur
Past perfect I: kisha vajtur, kishe vajtur, kishte vajtur, kishim vajtur, kishit vajtur, kishin vajtur
Past perfect II: pata vajtur, pate vajtur, pat(i) vajtur, patm vajtur, patt vajtur, patn vajtur
Future I: do t vete, do t vesh, do t vej, do t vemi, do t veni, do t ven
Future II: kam pr t vajtur, ke pr t vajtur, ka pr t vajtur, kemi pr t vajtur, keni pr t vajtur, kan
pr t vajtur,
Future perfect I: do t kem vajtur, do t kesh vajtur, do t ke vajtur, do t kemi vajtur, do t keni vajtur,
do t ken vajtur
Future perfect II: kam pr t pas vajtur, ke pr t pas vajtur, ka pr t pas vajtur, kemi pr t pas
vajtur, keni pr t pas vajtur, kan pr t pas vajtur
SUBJUNCTIVE
Present: t vete, t vesh, t vej, t vemi, t veni, t ven
Imperfect: t veja, t veje, t vente, t venim, t venit, t venin
Perfect: t kem vajtur, t kesh vajtur, t ket vajtur, t kemi vajtur, t keni vajtur, t ken vajtur
Past perfect: t kisha vajtur, t kishe vajtur, t kishte vajtur, t kishim vajtur, t kishit vajtur, t kishin
vajtur
CONDITIONAL
Present: do t veja, do t veje, do t vente, do t venim, do t venit, do t venin

Back to Index
Perfect: do t kisha vajtur, do t kishe vajtur, do t kishte vajtur, do t kishim vajtur, do t kishit vajtur,
do t kishin vajtur
OPTATIVE
Present: vafsha, vafsh, vaft, vafshim, vafshi, vafshin
Perfect: paa vajtur, pa vajtur, past vajtur, paim vajtur, pai vajtur, pain vajtur
ADMIRATIVE
Present: vajtkam, vajtke, vajtka, vajtkemi, vajtkeni, vajtkan
Imperfect: vajtksha, vajtkshe, vajtksh, vajtkshim, vajtkshit, vajtkshin
Perfect: paskam vajtur, paske vajtur, paska vajtur, paskemi vajtur, paskeni vajtur, paskan vajtur
Past Prefect: pasksha vajtur, paskshe vajtur, pasksh vajtur, paskshim vajtur, paskshit vajtur,
paskshin vajtur
IMPERATIVE
1

t vesh (shko); t veni (shkoni)


INFINITIVE

Present: pr t vajtur
Perfect: pr t pas vajtur
GERUNDIVE
Present: duke vajtur
Perfect: duke pas vajtur
PARTICIPLE
vajtur

This verb has no imperative form. Therefore either the present subjunctive or the imperative of shkoj (also 'to go') is used.

Back to Index
vij 'to come'

Irr. (intrans.)
INDICATIVE

Present: vij, vjen vjen, vijm, vini, vijn


Continuous present: po vij, po vjen po vjen, po vijm, po vini, po vijn
Imperfect: vija, vije, vinte, vinim, vinit, vinin
Continuous imperfect: po vija, po vije, po vinte, po vinim, po vinit, po vinin
Aorist: erdha, erdhe, erdhi, erdhm, erdht, erdhn
Perfect: kam ardhur, ke ardhur, ka ardhur, kemi ardhur, keni ardhur, kan ardhur
Past perfect I: kisha ardhur, kishe ardhur, kishte ardhur, kishim ardhur, kishit ardhur, kishin ardhur
Past perfect II: pata ardhur, pate ardhur, pat(i) ardhur, patm ardhur, patt ardhur, patn ardhur
Future I: do t vij, do t vish, do t vij, do t vijm, do t vini, do t vijn
Future II: kam pr t ardhur, ke pr t ardhur, ka pr t ardhur, kemi pr t ardhur, keni pr t ardhur,
kan pr t ardhur
Future perfect I: do t kem ardhur, do t kesh ardhur, do t ke ardhur, do t kemi ardhur, do t keni
ardhur, do t ken ardhur
Future perfect II: kam pr t pas ardhur, ke pr t pas ardhur, ka pr t pas ardhur,kemi pr t pas
ardhur,keni pr t pas ardhur,kan pr t pas ardhur
SUBJUNCTIVE
Present: t vij, t vish, t vij, t vijm, t vini, t vijn
Imperfect: t vija, t vije, t vinte, t vinim, t vinit, t vinin
Perfect: t kem ardhur, t kesh ardhur, t ket ardhur, t kemi ardhur, t keni ardhur, t ken ardhur
Past perfect: t kisha ardhur, t kishe ardhur, t kishte ardhur, t kishim ardhur, t kishit ardhur, t
kishin ardhur
CONDITIONAL
Present: do t vija, do t vije, do t vinte, do t vinim, do t vinit, do t vinin

Back to Index
Perfect: do t kisha ardhur, do t kishe ardhur, do t kishte ardhur, do t kishim ardhur, do t kishit
ardhur, do t kishin ardhur
OPTATIVE
Present: ardhsha, ardhsh, ardht, ardhshim, ardhshi, ardhshin
Perfect: paa ardhur, pa ardhur, past ardhur, paim ardhur, pai ardhur, pain ardhur
ADMIRATIVE
Present: ardhkam, ardhke, ardhka, ardhkemi, ardhkeni, ardhkan
Imperfect: ardhksha, ardhkshe, ardhksh, ardhkshim, ardhkshit, ardhkshin
Perfect: paskam ardhur, paske ardhur, paska ardhur, paskemi ardhur, paskeni ardhur, paskan ardhur
Past Prefect: pasksha ardhur, paskshe ardhur, pasksh ardhur, paskshim ardhur, paskshit ardhur,
paskshin ardhur
IMPERATIVE
eja; ejani
INFINITIVE
Present: pr t ardhur
Perfect: pr t pas ardhur
GERUNDIVE
Present: duke ardhur
Perfect: duke pas ardhur
PARTICIPLE
ardhur

Back to Index
vjedh 'to steal'; vidhem 'to be stolen; to go stealthily'
Active

II-II-1a (trans.)
Medio-Passive

INDICATIVE
Present: vjedh, vjedh, vjedh, vjedhim,
vidhni, vjedhin

Present: vidhem, vidhesh, vidhet, vidhemi,


vidheni, vidhen

Continuous present: po vjedh, po vjedh, po


vjedh, po vjedhim, po vidhni, po vjedhin

Continuous present: po vidhem, po vidhesh, po


vidhet, po vidhemi, po vidheni, po vidhen

Imperfect: vidhja, vidhje, vidhte, vidhnim,


vidhnit, vidhnin

Imperfect: vidhesha, vidheshe, vidhej (vidhesh),


vidheshim, vidheshit, vidheshin

Continuous imperfect: po vidhja, po vidhje,


po vidhte, po vidhnim, po vidhnit, po
vidhnin

Continuous imperfect: po vidhesha, po vidheshe,


po vidhej (vidhesh), po vidheshim, po vidheshit,
po vidheshin

Aorist: vodha, vodhe, vodhi, vodhm,


vodht, vodhn

Aorist: u vodha, u vodhe, u vodh, u vodhm, u


vodht, u vodhn

Perfect: kam vjedhur, ke vjedhur, ka


vjedhur, kemi vjedhur, keni vjedhur, kan
vjedhur

Perfect: jam vjedhur, je vjedhur, sht vjedhur,


jemi vjedhur, jeni vjedhur, jan vjedhur

Past perfect I: kisha vjedhur, kishe vjedhur,


kishte vjedhur, kishim vjedhur, kishit
vjedhur, kishin vjedhur

Past perfect I: isha vjedhur, ishe vjedhur, ishte


vjedhur, ishim vjedhur, ishit vjedhur, ishin vjedhur

Past perfect II: pata vjedhur, pate vjedhur,


pat(i) vjedhur, patm vjedhur, patt vjedhur,
patn vjedhur

Past perfect II: qesh vjedhur, qe vjedhur, qe


vjedhur, qem vjedhur, qet vjedhur, qen vjedhur

Future I: do t lidh, do t lidhsh, do t


lidh, do t lidhim, do t lidhni, do t lidhin

Future I: do t lidhem, do t lidhesh, do t lidhet,


do t lidhemi, do t lidheni, do t lidhen

Future II: kam pr t vjedhur, ke pr t


vjedhur, ka pr t vjedhur, kemi pr t
vjedhur, keni pr t vjedhur, kan pr t
vjedhur

Future II: kam pr t'u vjedhur, ke pr t'u vjedhur,


ka pr t'u vjedhur, kemi pr t'u vjedhur, keni pr t'u
vjedhur, kan pr t'u vjedhur

Future perfect I: do t kem vjedhur, do t


kesh vjedhur, do t ket vjedhur, do t kemi

Future perfect I: do t jem vjedhur, do t jesh


vjedhur, do t jet vjedhur, do t jemi vjedhur, do

Back to Index
vjedhur, do t keni vjedhur, do t ken
vjedhur

t jeni vjedhur, do t jen vjedhur

Future perfect II: kam pr t pas vjedhur,


ke pr t pas vjedhur, ka pr t pas
vjedhur, kemi pr t pas vjedhur, keni pr
t pas vjedhur, kan pr t pas vjedhur,

Future perfect II: kam pr t qen vjedhur, ke pr


t qen vjedhur, ka pr t qen vjedhur, kemi pr t
qen vjedhur, keni pr t qen vjedhur, kan pr t
qen vjedhur,
SUBJUNCTIVE

Present: t vjedh, t vjedhesh, t vjedh, t


vjedhim, t vidhni, t vjedhin

Present: t vidhem, t vidhesh, t vidhet, t


vidhemi, t vidheni, t vidhen

Imperfect: t vidhja, t vidhje, t vidhte, t


vidhnim, t vidhnit, t vidhnin

Imperfect: t vidhesha, t vidheshe, t vidhej


(vidhesh), t vidheshim, t vidheshit, t vidheshin

Perfect: t kem vjedhur, t kesh vjedhur, t


ket vjedhur, t kemi vjedhur, t keni
vjedhur, t ken vjedhur

Perfect: t jem vjedhur, t jesh vjedhur, t jet


vjedhur, t jemi vjedhur, t jeni vjedhur, t jen
vjedhur

Past perfect: t kisha vjedhur, t kishe


Past perfect: t isha vjedhur, t ishe vjedhur, t
vjedhur, t kishte vjedhur, t kishim vjedhur,
ishte vjedhur, t ishim vjedhur, t ishit vjedhur, t
t kishit vjedhur, t kishin vjedhur
ishin vjedhur
CONDITIONAL
Present: do t vidhja, do t vidhje, do t
vidhnte, do t vidhnim, do t vidhnit, do t
vidhnin

Present: do t vidhesha, do t vidheshe, do t


vidhej (vidhesh), do t vidheshim, do t vidheshit,
do t vidheshin

Perfect: do t kisha vjedhur, do t kishe


vjedhur, do t kishte vjedhur, do t kishim
vjedhur, do t kishit vjedhur, do t kishin
vjedhur

Present: vjedhsha, vjedhsh, vjedht,


vjedhshim, vjedhshi, vjedhshin

Perfect: do t isha vjedhur, do t ishe vjedhur, do t


ishte vjedhur, do t ishim vjedhur, do t ishit
vjedhur, do t ishin vjedhur

Perfect: paa vjedhur, pa vjedhur, past


vjedhur, paim vjedhur, pai vjedhur, pain
vjedhur

Perfect: qofsha vjedhur, qofsh vjedhur, qoft


vjedhur, qofshim vjedhur, qofshi vjedhur, qofshin
vjedhur

Present: u vjedhsha, u vjedhsh, u vjedht, u


vjedhshim, u vjedhshi, u vjedhshin

ADMIRATIVE
Present: vjedhkam, vjedhke, vjedhka,
vjedhkemi, vjedhkeni, vjedhkan

Present: u vjedhkam, u vjedhke, u vjedhka, u


vjedhkemi, u vjedhkeni, u vjedhkan

Back to Index
Imperfect: vjedhksha, vjedhkshe,
vjedhksh (vjedhkej), vjedhkshim,
vjedhkshit, vjedhkshin

Imperfect: u vjedhksha, u vjedhkshe, u


vjedhksh (vjedhkej), u vjedhkshim, u
vjedhkshit, u vjedhkshin

Perfect: paskam vjedhur, paske vjedhur,


paska vjedhur, paskemi vjedhur, paskeni
vjedhur, paskan vjedhur

Perfect: qenkam vjedhur, qenke vjedhur, qenka


vjedhur, qenkemi vjedhur, qenkeni vjedhur,
qenkan vjedhur

Past prefect: pasksha vjedhur, paskshe


vjedhur, pasksh (paskej) vjedhur,
paskshim vjedhur, paskshit vjedhur,
paskshin vjedhur

Past perfect: qenksha vjedhur, qenkshe vjedhur,


qenksh (qenkej) vjedhur, qenkshim vjedhur,
qenkshit vjedhur, qenkshin vjedhur
IMPERATIVE

vidh; vidhni
INFINITIVE
Present: pr t vjedhur

Present: pr t'u vjedhur

Perfect: pr t pas vjedhur

Perfect: pr t qen vjedhur


GERUNDIVE

Present: duke vjedhur

Present: duke u vjedhur

Perfect: duke pas vjedhur

Perfect: duke qen vjedhur

PARTICIPLE
vjedhur

Back to Index
vras 'to kill'; vritem 'to be killed'

II-II-2a (trans.)

Active
Present: vras, vret, vret, vrasim, vritni
(vrisni), vrasin
Continuous present: po vras, po vret, po
vret, po vrasim, po vritni (vrisni), po vrasin

Medio-Passive
INDICATIVE
Present: vritem, vritesh, vritet, vritemi, vriteni,
vriten
Continuous present: po vritem, po vritesh, po
vritet, po vritemi, po vriteni, po vriten

Imperfect: vritja (vrisja), vritje (vrisje),


vriste, vritnim (vrisnim), vritnit (vrisnit),
vritnin (vrisnin)

Imperfect: vritesha, vriteshe, vritej (vritesh),


vriteshim, vriteshit, vriteshin

Continuous imperfect: po vritja (vrisja), po


vritje (vrisje), po vriste, po vritnim
(vrisnim), po vritnit (vrisnit), po vritnin
(vrisnin)

Continuous imperfect: po vritesha, po vriteshe, po


vritej (vritesh), po vriteshim, po vriteshit, po
vriteshin

Aorist: vrava, vrave, vrau, vram, vrat,


vran

Aorist: u vrava, u vrave, u vra, u vram, u vrat, u


vran

Perfect: kam vrar, ke vrar, ka vrar, kemi


vrar, keni vrar, kan vrar

Perfect: jam vrar, je vrar, sht vrar, jemi vrar,


jeni vrar, jan vrar

Past perfect I: kisha vrar, kishe vrar,


kishte vrar, kishim vrar, kishit vrar,
kishin vrar

Past perfect I: isha vrar, ishe vrar, ishte vrar,


ishim vrar, ishit vrar, ishin vrar

Past perfect II: pata vrar, pate vrar, pat(i)


vrar, patm vrar, patt vrar, patn vrar

Past perfect II: qesh vrar, qe vrar, qe vrar,


qem vrar, qet vrar, qen vrar

Future I: do t vras, do t vrassh, do t


vras, do t vrasim, do t vritni, do t vrasin

Future I: do t vritem, do t vritesh, do t vritet, do


t vritemi, do t vriteni, do t vriten

Future II: kam pr t vrar, ke pr t vrar,


ka pr t vrar, kemi pr t vrar, keni pr t
vrar, kan pr t vrar

Future II: kam pr t'u vrar, ke pr t'u vrar, ka pr


t'u vrar, kemi pr t'u vrar, keni pr t'u vrar, kan
pr t'u vrar

Future perfect I: do t kem vrar, do t kesh


vrar, do t ket vrar, do t kemi vrar, do
t keni vrar, do t ken vrar

Future perfect I: do t jem vrar, do t jesh vrar,


do t jet vrar, do t jemi vrar, do t jeni vrar,
do t jen vrar

Future perfect II: kam pr t pas vrar, ke


pr t pas vrar, ka pr t pas vrar, kemi

Future perfect II: kam pr t qen vrar, ke pr t


qen vrar, ka pr t qen vrar, kemi pr t qen

Back to Index
pr t pas vrar, keni pr t pas vrar,
kan pr t pas vrar

vrar, keni pr t qen vrar, kan pr t qen


vrar
SUBJUNCTIVE

Present: t vras, t vrassh, t vras, t


vrasim, t vritni, t vrasin

Present: t vritem, t vritesh, t vritet, t vritemi, t


vriteni, t vriten

Imperfect: t vritja (vrisja), t vritje (vrisje),


t vriste, t vritnim (vrisnim), t vritnit
(vrisnit), t vritnin (vrisnin)

Imperfect: t vritesha, t vriteshe, t vritej


(vritesh), t vriteshim, t vriteshit, vriteshin

Perfect: t kem vrar, t kesh vrar, t ket


vrar, t kemi vrar, t keni vrar, t ken
vrar

Perfect: t jem vrar, t jesh vrar, t jet vrar, t


jemi vrar, t jeni vrar, t jen vrar

Past perfect: t kisha vrar, t kishe vrar, t


kishte vrar, t kishim vrar, t kishit vrar,
t kishin vrar

Past perfect: t isha vrar, t ishe vrar, t ishte


vrar, t ishim vrar, t ishit vrar, t ishin vrar

CONDITIONAL
Present: do t vritja (vrisja), do t vritje
(vrisje), do t vriste, do t vritnim (vrisnim),
do t vritnit (vrisnit), do t vritnin (vrisnin)

Present: do t vritesha, do t vriteshe, do t vritej


(vritesh), do t vriteshim, do t vriteshit, do t
vriteshin

Perfect: do t kisha vrar, do t kishe vrar,


do t kishte vrar, do t kishim vrar, do t
kishit vrar, do t kishin vrar

Perfect: do t isha vrar, do t ishe vrar, do t


ishte vrar, do t ishim vrar, do t ishit vrar, do
t ishin vrar
OPTATIVE

Present: vrafsha, vrafsh, vraft, vrafshim,


vrafshi, vrafshin

Present: u vrafsha, u vrafsh, u vraft, u vrafshim, u


vrafshi, u vrafshin

Perfect: paa vrar, pa vrar, past vrar,


paim vrar, pai vrar, pain vrar

Perfect: qofsha vrar, qofsh vrar, qoft vrar,


qofshim vrar, qofshi vrar, qofshin vrar
ADMIRATIVE

Present: vrakam, vrake, vraka, vrakemi,


vrakeni, vrakan

Present: u vrakam, u vrake, u vraka, u vrakemi, u


vrakeni, u vrakan

Imperfect: vraksha, vrakshe, vraksh


(vrakej), vrakshim, vrakshit, vrakshin

Imperfect: u vraksha, u vrakshe, u vraksh


(vrakej), u vrakshim, u vrakshit, u vrakshin

Back to Index
Perfect: paskam vrar, paske vrar, paska
vrar, paskemi vrar, paskeni vrar, paskan
vrar

Perfect: qenkam vrar, qenke vrar, qenka


vrar, qenkemi vrar, qenkeni vrar, qenkan
vrar

Past prefect: pasksha vrar, paskshe vrar,


pasksh (paskej) vrar, paskshim vrar,
paskshit vrar, paskshin vrar

Past perfect: qenksha vrar, qenkshe


vrar, qenksh (qenkej) vrar, qenkshim
vrar, qenkshit vrar, qenkshin vrar

IMPERATIVE
vrit; vritni

vritu; vrituni
INFINITIVE

Present: pr t vrar

Present: pr t'u vrar

Perfect: pr t pas vrar

Perfect: pr t qen vrar


GERUNDIVE

Present: duke vrar

Present: duke u vrar

Perfect: duke pas vrar

Perfect: duke qen vrar

PARTICIPLE
vrar

Back to Index
z 'to catch'; zihem 'to be caught; to fight'

III-I (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: z, z, z, zm, zini, zn

Present: zihem, zihesh, zihet, zihemi, ziheni, zihen

Continuous present: po z, po z, po z, po
zm, po zini, po zn

Continuous present: po zihem, po zihesh, po zihet,


po zihemi, po ziheni, po zihen

Imperfect: zija, zije, zinte, zinim, zinit, zinin

Imperfect: zihesha, ziheshe, zihej (zihesh),


ziheshim, ziheshit, ziheshin

Continuous imperfect: po zija, po zije, po


zinte, po zinim, po zinit, po zinin

Continuous imperfect: po zihesha, po ziheshe, po


zihej (zihesh), po ziheshim, po ziheshit, po
ziheshin

Aorist: zura, zure, zuri, zum, zut, zun

Aorist: u zura, u zure, u zur, u zum, u zut, u zun

Perfect: kam zn, ke zn, ka zn, kemi


zn, keni zn, kan zn

Perfect: jam zn, je zn, sht zn, jemi zn,


jeni zn, jan zn

Past perfect I: kisha zn, kishe zn, kishte


zn, kishim zn, kishit zn, kishin zn

Past perfect I: isha zn, ishe zn, ishte zn,


ishim zn, ishit zn, ishin zn

Past perfect II: pata zn, pate zn, pat(i)


zn, patm zn, patt zn, patn zn

Past perfect II: qesh zn, qe zn, qe zn, qem


zn, qet zn, qen zn

Future I: do t z, do t zsh, do t zr, do


t zm, do t zini, do t zn

Future I: do t zihem, do t zihesh, do t zihet, do


t zihemi, do t ziheni, do t zihen

Future II: kam pr t zn, ke pr t zn, ka


pr t zn, kemi pr t zn, keni pr t
zn, kan pr t zn

Future II: kam pr t'u zn, ke pr t'u zn, ka pr


t'u zn, kemi pr t'u zn, keni pr t'u zn, kan
pr t'u zn

Future perfect I: do t kem zn, do t kesh


zn, do t ket zn, do t kemi zn, do t
keni zn, do t ken zn

Future perfect I: do t jem zn, do t jesh zn, do


t jet zn, do t jemi zn, do t jeni zn, do t
jen zn

Back to Index
Future perfect II: kam pr t pas zn, ke
Future perfect II: kam pr t qen zn, ke pr t
pr t pas zn, ka pr t pas zn, kemi
qen zn, ka pr t qen zn, kemi pr t qen
pr t pas zn, keni pr t pas zn, kan
zn, keni pr t qen zn, kan pr t qen zn
pr t pas zn
SUBJUNCTIVE
Present: t z, t zsh, t zr, t zm, t
zini, t zn

Present: t zihem, t zihesh, t zihet, t zihemi, t


ziheni, t zihen

Imperfect: t zija, t zije, t zinte, t zinim,


t zinit, t zinin

Imperfect: t zihesha, t ziheshe, t zihej (zihesh),


t ziheshim, t ziheshit, ziheshin

Perfect: t kem zn, t kesh zn, t ket


zn, t kemi zn, t keni zn, t ken
zn

Perfect: t jem zn, t jesh zn, t jet zn, t


jemi zn, t jeni zn, t jen zn

Past perfect: t kisha zn, t kishe zn, t


Past perfect: t isha zn, t ishe zn, t ishte
kishte zn, t kishim zn, t kishit zn, t
zn, t ishim zn, t ishit zn, t ishin zn
kishin zn
CONDITIONAL
Present: do t zija, do t zije, do t zinte, do
t zinim, do t zinit, do t zinin

Present: do t zihesha, do t ziheshe, do t zihej


(zihesh), do t ziheshim, do t ziheshit, do t
ziheshin

Perfect: do t kisha zn, do t kishe zn,


do t kishte zn, do t kishim zn, do t
kishit zn, do t kishin zn

Perfect: do t isha zn, do t ishe zn, do t ishte


zn, do t ishim zn, do t ishit zn, do t ishin
zn
OPTATIVE

Present: zna, zn, pift, znim, zni,


znin

Present: u zna, u zn, u pift, u znim, u zni,


u znin

Perfect: paa zn, pa zn, past zn,


paim zn, pai zn, pain zn

Perfect: qofsha zn, qofsh zn, qoft zn,


qofshim zn, qofshi zn, qofshin zn
ADMIRATIVE

Present: znkam, znke, znka, znkemi,


znkeni, znkan

Present: u znkam, u znke, u znka, u znkemi, u


znkeni, u znkan

Imperfect: znksha, znkshe, znksh


(znkej), znkshim, znkshit, znkshin

Imperfect: u znksha, u znkshe, u znksh


(znkej), u znkshim, u znkshit, u znkshin

Perfect: paskam zn, paske zn, paska


zn, paskemi zn, paskeni zn, paskan
zn

Perfect: qenkam zn, qenke zn, qenka zn,


qenkemi zn, qenkeni zn, qenkan zn

Back to Index
Past prefect: pasksha zn, paskshe zn,
pasksh (paskej) zn, paskshim zn,
paskshit zn, paskshin zn

Past perfect: qenksha zn, qenkshe zn,


qenksh (qenkej) zn, qenkshim zn, qenkshit
zn, qenkshin zn
IMPERATIVE

zr; zini

zihu; zihuni
INFINITIVE

Present: pr t zn

Present: pr t'u zn

Perfect: pr t pas zn

Perfect: pr t qen zn
GERUNDIVE

Present: duke zn

Present: duke u zn

Perfect: duke pas zn

Perfect: duke qen zn

PARTICIPLE
zn

Back to Index
ziej 'to cook'; zihem 'to be cooked; to quarrel'

I-I-2 (trans.)

Active

Medio-Passive
INDICATIVE

Present: ziej, zien, zien, ziejm, zieni, ziejn

Present: zihem, zihesh, zihet, zihemi, ziheni, zihen

Continuous present: po ziej, po zien, po


zien, po ziejm, po zieni, po ziejn

Continuous present: po zihem, po zihesh, po zihet,


po zihemi, po ziheni, po zihen

Imperfect: zieja, zieje, ziente, zienim, zienit,


zienin

Imperfect: zihesha, ziheshe, zihej (zihesh),


ziheshim, ziheshit, ziheshin

Continuous imperfect: po zieja, po zieje, po


ziente, po zienim, po zienit, po zienin

Continuous imperfect: po zihesha, po ziheshe, po


zihej (zihesh), po ziheshim, po ziheshit, po
ziheshin

Aorist: zjeva, zjeve, zjeu, ziem, ziet, zien

Aorist: u zjeva, u zjeve, u zie, u ziem, u ziet, u zien

Perfect: kam zier, ke zier, ka zier, kemi zier,


keni zier, kan zier

Perfect: jam zier, je zier, sht zier, jemi zier, jeni


zier, jan zier

Past perfect I: kisha zier, kishe zier, kishte


zier, kishim zier, kishit zier, kishin zier

Past perfect I: isha zier, ishe zier, ishte zier, ishim


zier, ishit zier, ishin zier

Past perfect II: pata zier, pate zier, pat(i)


zier, patm zier, patt zier, patn zier

Past perfect II: qesh zier, qe zier, qe zier, qem


zier, qet zier, qen zier

Future I: do t ziej, do t ziesh, do t ziej,


do t ziejm, do t zieni, do t ziejn

Future I: do t zihem, do t zihesh, do t zihet, do


t zihemi, do t ziheni, do t zihen

Future II: kam pr t zier, ke pr t zier, ka


pr t zier, kemi pr t zier, keni pr t zier,
kan pr t zier

Future II: kam pr t'u zier, ke pr t'u zier, ka pr t'u


zier, kemi pr t'u zier, keni pr t'u zier, kan pr t'u
zier

Future perfect I: do t kem zier, do t kesh


zier, do t ket zier, do t kemi zier, do t
keni zier, do t ken zier

Future perfect I: do t jem zier, do t jesh zier, do


t jet zier, do t jemi zier, do t jeni zier, do t
jen zier

Future perfect II: kam pr t pas zier, ke


pr t pas zier, ka pr t pas zier, kemi pr
t pas zier, keni pr t pas zier, kan pr t
pas zier

Future perfect II: kam pr t qen zier, ke pr t


qen zier, ka pr t qen zier, kemi pr t qen zier,
keni pr t qen zier, kan pr t qen zier

Back to Index
SUBJUNCTIVE
Present: t ziej, t ziesh, t ziej, t ziejm,
t zieni, t ziejn

Present: t zihem, t zihesh, t zihet, t zihemi, t


ziheni, t zihen

Imperfect: t zieja, t zieje, t ziente, t


zienim, t zienit, t zienin

Imperfect: t zihesha, t ziheshe, t zihej (zihesh),


t ziheshim, t ziheshit, ziheshin

Perfect: t kem zier, t kesh zier, t ket zier,


t kemi zier, t keni zier, t ken zier

Perfect: t jem zier, t jesh zier, t jet zier, t jemi


zier, t jeni zier, t jen zier

Past perfect: t kisha zier, t kishe zier, t


kishte zier, t kishim zier, t kishit zier, t
kishin zier

Past perfect: t isha zier, t ishe zier, t ishte zier,


t ishim zier, t ishit zier, t ishin zier
CONDITIONAL

Present: do t zieja, do t zieje, do t ziente,


do t zienim, do t zienit, do t zienin

Present: do t zihesha, do t ziheshe, do t zihej


(zihesh), do t ziheshim, do t ziheshit, do t
ziheshin

Perfect: do t kisha zier, do t kishe zier, do


t kishte zier, do t kishim zier, do t kishit
zier, do t kishin zier

Perfect: do t isha zier, do t ishe zier, do t ishte


zier, do t ishim zier, do t ishit zier, do t ishin
zier
OPTATIVE

Present: zjefsha, zjefsh, zjeft, zjefshim,


zjefshi, zjefshin

Present: u zjefsha, u zjefsh, u zjeft, u zjefshim, u


zjefshi, u zjefshin

Perfect: paa zier, pa zier, past zier, paim


zier, pai zier, pain zier

Perfect: qofsha zier, qofsh zier, qoft zier, qofshim


zier, qofshi zier, qofshin zier

ADMIRATIVE
Present: ziekam, zieke, zieka, ziekemi,
ziekeni, ziekan

Present: u ziekam, u zieke, u zieka, u ziekemi, u


ziekeni, u ziekan

Imperfect: zieksha,
ziekshe, zieksh (ziekej), ziekshim,
ziekshit, ziekshin

Imperfect: u zieksha, u ziekshe, u zieksh


(ziekej), u ziekshim, u ziekshit, u ziekshin

Perfect: paskam zier, paske zier, paska zier,


paskemi zier, paskeni zier, paskan zier

Perfect: qenkam zier, qenke zier, qenka zier,


qenkemi zier, qenkeni zier, qenkan zier

Back to Index
Past prefect: pasksha zier, paskshe zier,
pasksh (paskej) zier, paskshim zier,
paskshit zier, paskshin zier,

Past perfect: qenksha zier, qenkshe zier,


qenksh (qenkej) zier, qenkshim zier, qenkshit
zier, qenkshin zier,
IMPERATIVE

ziej; zieni

zihu; zihuni
INFINITIVE

Present: pr t zier

Present: pr t'u zier

Perfect: pr t pas zier

Perfect: pr t qen zier


GERUNDIVE

Present: duke zier

Present: duke u zier

Perfect: duke pas zier

Perfect: duke qen zier

PARTICIPLE
zier

Back to Index
BIBLIOGRAPHY
Works Consulted
Bevington, Gary. On classifying Albanian verbs in Papers for the V. Congress of Southeast European
Studies. Columbus, Ohio: Slavica, 1984, p. 53-64.
Buchholz, Oda and Wildried Fiedler. Albanische Grammatik. Leipzig: VEB verlag Enzyklopdie,
1987.
amaj, Martin. Albanian Grammar. Wiesbaden: O. Harrassowitz, 1984.
, . . : .
: - , 1982.
Fjalor i gjuhs s sotme shqipe, Prishtin: Rilindja, 1981.
Kacori, Thoma. A Handbook of Albanian. Sofia: Sofia University Kliment Ohridski, Faculty of
Slavonic Studies, 1979.
Mann, Stuart E. A Short Albanian grammar with vocabularies and selected passages for reading.
London: D. Nutt, 1932.
Memushaj, Rami. Pr nj ndarje tjetr n klasa t foljeve t Shqips in Studime filologjike (2003, nr. 12, p. 41-62).
Newmark, Leonard, Philip Hubbard, and Peter Prifti. Standard Albanian. Stanford, Calif.: Stanford
University Press, 1982.
Radovicka, Lumni. Gramatika e gjuhs shqipe pr studentet e huaj. Tirana: Tirana University, 1977.