You are on page 1of 14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

SK TANJUNG BIJAT, SRI AMAN

Tarikh

: 1 Mac 2014 (Selasa)

Masa

: 8.30 Pagi 9.30 Pagi (60 minit)

Kelas

: 5 Bestari

Bilangan Murid

: 30 Orang

Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu

Tema

: Pertanian

Tajuk

: Tanaman Organik

Objektif Pelajaran:
Pada akhir pelajaran ini murid dapat:
1. Membentangkan

hasil

dapatan

berdasarkan

sesuatu

maklumat

dengan

menggunakan bahasa yang betul.


2. Membina ayat daripada kata bantu yang telah dipelajari.
3. Merumus dan membentangkan hasil daripada perbincangan dalam kumpulan.

Hasil Pembelajaran
Fokus Utama:
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan
memahami perkara yang dibaca.

Aras 1
Memahami perkataan dan ayat.

Fokus Sampingan:
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan
dialog.
Aras 1
(i)

Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat.

Kemahiran Berbahasa:

Mendengar dan Bertutur


2.2 Aras 1 (i) mengemukakan data yang diperoleh tentang sesuatu perkara.
2.2 Aras 2 (i) membentangkan hasil rumusan berdasarkan sesuatu perkara
dengan menggunakan bahasa yang betul.

Membaca
5.1 Aras 1 (i) Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat
tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.
5.1 Aras 3 (i) Membaca ayat dalam teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Menulis
8.1 Aras 1 (i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat.

Sistem Bahasa:
1. Tatabahasa

: Kata Bantu

2. Sebutan dan Intonasi

: Dialog

3. Kosa Kata

: rizom, tonik, batas, ulam, khasiat

Pengisian Kurikulum:
1. Ilmu

: Sains Pertanian

2. Nilai Murni

: Kerajinan, berani, kerjasama, rasional, kejujuran

3. Kewarganegaraan

: Berusaha dan produktif menyokong dan


melibatkan diri dalam usaha pembangunan negara.

4. Peraturan sosiobudaya : Semangat bermuafakat


5. Kemahiran Bernilai Tambah

Kemahiran Berfikir:
-

Menjana idea

Merumus

Menganalisis

Menginterpretasi

Membuat kaitan dan perhubungan

Mengelaskan, mengumpulkan dan mengkategorikan

Membanding dan membeza

Menyelesaikan masalah

Pembelajaran Konstruktivisme

Pembelajaran Kontekstual

Media Pengajaran:

Komputer riba

LCD

Pembesar suara

Contoh soalan

Kad Perkataan

Buku Teks

Lembaran kerja (Latihan Tatabahasa)

Soalan Latihan Tatabahasa

Aktiviti Pengajaran dan

Langkah/Masa

Catatan

Pembelajaran

Set Induksi

1. Guru

(5 minit)

memaparkan

video BBM:

pertanian kepada murid-murid.

- Murid-murid menonton video


Guru memaparkan video

yang dipaparkan.

pertanian.

Komputer riba
LCD
Pembesar
suara

2. Guru bersoal jawab dengan murid


Contoh soalan:

berkaitan

1. Apakah

contoh

pertanian

yang

terdapat dalam video


tadi?

video

telah KB:

ditunjukkan.

- Murid-murid memberi maklum


balas terhadap soalan yang
diajukan

2. Berikan contoh hasil

yang

dengan

menjawab

dengan betul.

yang

yang

suka 3. Guru
dengan

ditanam

atau diternak?
5. Apakah
bertani?

si
Membuat
dan

perhubungan

bertani?
4. Apa

Menginterpreta

kaitan

pertanian?
3. Siapa

Menganalisis

mengaitkan
tajuk

set

pelajaran

induksi
yang Nilai Murni:

hendak diajar.
- Murid dapat mengaitkan set

faedah

Kerajinan

Kerjasama

induksi dengan pelajaran yang


akan diajar seterusnya.

KBT:

Pembelajaran
kontekstual

Langkah 1

1. Guru membaca dialog dan murid BBM:


mendengar dengan teliti. (Rujuk

(20 minit)

Buku Teks

Lampiran 1)
Guru membaca petikan
dan

murid

bersama

- Murid-murid membaca dialog KB:

mengikut
membaca

tersebut dengan bacaan kuat

Menganalisis

yang

Mengaplikasi

Merumuskan

dan

petikan.

memahami

ayat

dibaca.

hasil
Kata bantu yang terdapat 2. Guru menyuruh murid meneliti

perbincangan

dalam dialog:

dan mengenal pasti penggunaan

mesti, hendak, belum,

kata bantu yang terdapat dalam Kosa Kata:


dialog dan tandakan.
rizom

pernah, boleh

sedang, telah, dapat,

Cadangan Jawapan:
a.

Afiq

dan

Murid meneliti dan mengenal

tonik

pasti penggunaan kata bantu

batas

yang terdapat dalam dialog.

ulam

khasiat

ayahnya

sedang menanam anak 3.

Guru menyuruh murid secara

benih.

berkumpulan membina tiga ayat

b. Ayah telah membeli

daripada

seikat rambutan.

petikan.

c. Pak Cik Omar hendak

- Murid

menternak kambing.

kata

secara

bantu

dalam

berkumpulan

membina tiga ayat daripada


kata bantu.

Murid

membentangkan 4. Guru memilih kumpulan secara

tentang

rumusan

rawak membuat pembentangan

daripada petikan dialog

tentang hasil rumusan.

hasil

perbincangan
berkumpulan.

daripada
secara

Beberapa kumpulan diminta


membuat pembentangan hasil
rumusan bersama.

Nilai murni:

Berani

Kerjasama

Kejujuran

KBT:

Kemahiran
berfikir

Pembelajaran
konstruktivism
e

Langkah 2

1. Guru menyediakan soalan kata BBM:

(20 minit)

Kad Soalan:

bantu kepada murid di dalam

Kad soalan

kotak. (Rujuk Lampiran 2)

Kotak

Murid mengambil soalan yang

1. Sudah

telah

disediakan

di

dalam Nilai Murni:

2. Akan

kotak dan membacanya.

3. Pernah
4. Belum

7. Telah
-

Murid

membina

9. Hendak

berdasarkan

10. Mesti

dengan betul.

ayat

kata

bantu

11. Dapat
12. Harus

3. Guru memeriksa jawapan yang

13. Mahu

diberikan dan bertepuk tangan


apabila jawapan yang diberikan

Cadangan Jawapan:

betul.
-

Murid bertepuk tangan dengan

membayar bil elektrik

jawapan yang diberikan oleh

dan air pagi tadi.

rakan.

2. Dia berjanji tidak akan


mengulangi lagi

4. Aktiviti diteruskan dengan murid

kesalahannya yang
lalu.
3. Hassan belum pernah
melihat bangunan
Menara Kuala Lumpur
lagi.

Bertolak-ansur

ayat berdasarkan kata bantu di KB:


dalam kertas soalan yang dicabut Membina ayat
tadi.
dengan betul.

6. Masih

1. Ayah sudah

Kerjasama

2. Guru menyuruh murid membina

5. Sedang

8. Boleh

lain pula mencabut soalan.


-

Murid

mengulang

menjawab

soalan

rakan sebelum ini

kembali
seperti

Langkah 3
(10 minit)

1. Guru mengedarkan soalan latihan BBM:


tatabahasa kepada murid. (Rujuk

Lampiran 3)
Jawapan:

LATIHAN 1

Murid
latihan

1. belum

Soalan Latihan
Tatabahasa

menjawab
tatabahasa

soalan
yang Nilai murni:

diberikan oleh guru.

Kerjasama

2. akan
3. sedang

2. Guru menyuruh murid bertukar KB:

4. pernah

kertas soalan sesama rakan dan

5. telah

memeriksa bersama jawapan.

masalah

tatabahasa

LATIHAN 2

Murid menukar soalan sesama


rakan dan memeriksa jawapan

1. mesti

yang betul bersama dengan

2. dapat

guru.

3. mahu
4. boleh
5. harus

LATIHAN 3
1. akan
2. harus
3. masih
4. belum
5. mesti

Menyelesaikan

Penutup
(5 minit)

1. Guru menayangkan semula video


pertanian.
-

BBM:

Petikan Dialog

Murid menyatakan pengajaran

(Rujuk

Guru menyoal apakah

yang mereka dapat dari video

Lampiran 1)

pengajaran yang murid-

tadi.

murid perolehi daripada


pelajaran tadi?

Lembaran kerja
(Latihan

2. Guru menyuruh murid

Tatabahasa)

menyenaraikan kata bantu yang


Guru membuat rumusan

telah dipelajari.

Nilai:

dan kesimpulan

pengajaran pada hari ini.

Murid menyenaraikan semula


kata bantu yang telah
dipelajari.

Kata Bantu:

Kerja Rumah:
Guru memberikan kerja

Kerajinan

3. Guru memberikan kerja rumah

sedang, telah,
dapat, mesti,

rumah mengenai tajuk ini

kepada murid. (Rujuk Lampiran 4)

hendak, belum,

sebagai pengukuhan.

pernah, boleh

(Rujuk Lampiran 4)

Murid melakukan di rumah


sebagai latihan tambahan.

Lampiran 1

Lampiran 2

sudah

akan

hendak

pernah

mesti

belum

dapat

sedang

harus

masih

mahu

telah
boleh

Lampiran 3
LATIHAN 1
Isi tempat kosong dengan kata bantu aspek yang sesuai.
1. Faiz _________ menerima tawaran melanjutkan pelajaran ke luar negeri.
2. Mereka _________ bertolak ke Kedah pada hari Jumaat.
3. Murid-murid _________ membersihkan bilik darjah mereka.
4. Dia _________ bertugas di Jabatan Penerangan.
5. Siti _________ menyiram pokok bunga di taman bunga.
LATIHAN 2
Isi tempat kosong dengan kata bantu ragam yang sesuai.
1. Para murid _________ mematuhi peraturan sekolah.
2. Ketekunan dan kerajinan _________ membantu seseorang itu mencapai
kejayaan.
3. Walaupun dihalang oleh ibu bapanya, Anis tetap _________ menjadi seorang
penyanyi.
4. Dia _________ mendapat keputusan yang lebih baik jika dia tekun berusaha.
5. Setiap murid _________ menjaga kebersihan kelas masing-masing.
LATIHAN 3
Isi tempat kosong dengan perkataan yang sesuai.
akan

mesti

harus

belum

masih

1. Adnan __________ melawat ke Zoo Negara pada minggu hadapan.


2. Kita ___________ hormat-menghormati antara satu sama lain.
3. Emak ___________ menjahit walupun hari sudah senja.
4. Amy ___________ mengulang kaji pelajaran walaupun peperiksaan hampir tiba.
5. Sebelum tidur kita ____________ mencuci kaki dan menggosok gigi.

Lampiran 4
LATIH TUBI TATABAHASA | KATA BANTU

Soalan 4 berdasarkan Gambar 1

Isi tempat kosong dalam ayat-ayat di


bawah dengan jawapan yang paling
sesuai.
1. Masa

menjawab

soalan

itu
Gambar 1

_________ tamat.
A. sudah
B. lalu
C. mesti
D. sedang

2. Sarimah
serumah

_________
dengan

Lisa

tinggal
suatu

ketika dahulu.
A. sudah
B. sedang
C. pernah
D. masih

3. Dalam pertandingan bola sepak


itu, pasukan Zahid _________
kalah.
A. sudah
B. telah
C. masih
D. akan

4. Ahmad _________ mengulang


kaji pelajaran walaupun hari
sudah lewat malam.
A. masih
B. telah
C. boleh
D. harus
5. Saya
_________
melawat
Bandaraya
Kuala
Lumpur
bersama-sama keluarga pada
masa cuti yang lalu.
A. pernah
B. belum
C. akan
D. sedang
6. Kereta yang terlibat dalam
kemalangan
petang
tadi
_________ ditunda ke bengkel.
A. pernah
B. boleh
C. telah
D. masih

7. Azwan _________ menyertai


perkhemahan pengakap yang
diadakan di Kem Kota, LayangLayang Kiri.
A. sedang
B. sudah
C. belum
D. boleh
8. Rainatul berasa bimbang kerana
namanya _________ dipanggil
dalam sesi temu duga itu
walaupun hari sudah petang.
A. sudah pernah
B. belum pernah
C. masih belum
D. masih sedang

Soalan 9 berdasarkan Gambar 2

Gambar 2
9. Puan
Salmah
_________
melawat suaminya yang sedang
sakit di hospital.
A. akan dapat
B. sudah boleh
C. masih sedang
D. sedang hendak

10. Setelah
menghuni
rumah
tersebut selama sebulan kami
_________
mengenali
jiran
tetangga.
A. tidak akan
B. masih belum
C. sedang akan
D. sudah pernah

You might also like