You are on page 1of 40

Nr.

37 / Dhjetor 2014

www.medreseja.com
Intervist me Dr. Qazim Qazimi

Sfidat e medresantve
sot dallojn shum nga
ato t viteve 60-ta
Numri 7 n Kuran
Ne dhe ajo q ka vler
Pse zgjodha Medresen?

Jam mysliman,
shqiptar
Me dashurin pr ty All-llah,
Me prulje dhe nderim,
Nis t shkruaj me bismilah,
Fjal Zemre-Adhurim!
Toks tnde po tentoj ,
Drit ti fal me laps e dije,
Me Kuran ti njoftoi,
Pleq, burra e fmij.
Zemra qan e shpirti gzohet,
Sa here nsexhde ulur dal,
pr t mirat falnderohet,
pr mkatet t thot: M fal!
ndrr kam do nat Qaben,
N dshira m vlon xheneti,
Nkt dynja e bot t rreme,
rrug drejtuar kah ahireti.
InshaAllah do t jem,
Rob i falur e mshiruar,
Se pa ty o Zot i botrave,
Do t ndjehem i mbaruar.
Jam shqiptar Musliman,
Krenari kam fen time,
Nuk njoh tjetr ve Kuran,
Npr dasma e hidhrime.

Nr. 37 / Dhjetor 2014

Visar Limani 11/2

Fjala e kryeredaktorit
Falnderimet m t larta i takojn Allahut
xh.sh. Krijuesit t botve, Sunduesit t gjithsis,
ndrsa selamet dhe nderimet tona ia adresojm
Muhamed Mustafas s.a.v.s.

PRMBAJTJA

Kryeredaktor: Benjamin Bublica


Redaktore: Aldonisa Gashi
Antar t redaksis: Muhamet Shahini, Veton Jashari, Rijad
Sadiku, Amir Isaku, Alban Idrizaj, Driton Halili, Gani Meholli,
Merjeme Avdiu, Samire Bilalli, Aida Maloku, Vladrin Abdullahu dhe Almedina Trmkolli.
Lektore: Shah Memishi
Dizajni: Bashkim Mehani
E-mail: redaksia_v@ hotmail.com
redaksia_d@hotmail.com
www.medreseja.com

Nr. 37 / Dhjetor 2014

3
Fjala e kryeredaktorit
4
Gjej lumturin e prhershme
7
Besimtari mes friks dhe shpress
9
Dynjaja, pr nj koh t caktuar
10 Sinqeriteti
10
Meditimi ndaj ajeteve Kuranore
10
Faktort q ndikojn ne rritjen e imanit?
12
Ne dhe ajo q ka VLER
13
Vlern e t cilit sia gjejm pikn dot
14
Haxhi, udhtimi im jetsor
15
Intervist me Prof. Dr. Qazim Qazimin
17
T prkulurit ndaj Allahut mbron nga kanceri
18
7 ARSYE pse duhet t dgjoni zemrn
19
Numri 7 n Kuran
21
Thesare nga Kurani dhe Hadithi
22
Mrekullit shkencore n namazin e nats
23
O nefsi im / Lutje
24
Jeta / Medreseja
25
Pr nnn / A do ta pranonit kt pun?
26 Poezi
29
Pse zgjodha Medresen?
31
Udhtim i paharruar
32
Rrugtimi mbreslns npr Shqipri
33 Aktivitetete
36
A e dini se?
36
Fjal t urta
37
15 Zbulimet m t mdha botrore
38
10 zbulimet muslimane q ndryshuan
botn
39 Barcoleta
39 Kuriozitete

Fillimisht e lusim Krijuesin e botve q ti shprblej ata t cilt para shum vitesh filluan kt
rrugtim, duke shkruar pr revistn e shkolls
son Drita e Kuranit. Dshirojm q kjo revist e
trashguar nga gjeneratat e mparshme, t vazhdoj rrugtimin e saj edhe m tutje.
Pr kt nuk kemi fare dyshim, sepse e dim
q kjo vatr diturie ka nxjerr gjenerata t arta, t
cilat me sjelljen dhe edukatn e tyre, lan gjurm
t pashlyeshme n kt tempull dije.
Drita e Kuranit sht merit e nxnsve t
ksaj shkolle, t cilt, krahas msimve t tyre e
ndan kohn dhe u angazhuan q kjo revist t
jet n duart tuaja. Me punn e tyre arritn q ky
numr i ksaj reviste, n prmbajtjen e saj t ket
tema t ndryshme, si: fetare, edukativo-arsimore
poredhe tema shkencore.
Falnderojm Drejtorin e Medreses Bahri ef.
Simnicn, i cili na motivoi dhe na prkrahu n prgatitjen e ksaj reviste. N emr t redaksis s
shkolls son, uroj q kjo revist t reflektoj edhe
tek nxnsit e shkollave tjera, n mnyr q t shohin kontributin dhe punn e nxnsve t shkolls
son pr nj arsimim dhe edukimin sa m cilsor
n prgjithsi.
Benjamin Bublica 12/2

Gjej lumturin
e prhershme

Nr. 37 / Dhjetor 2014

o filloj kt rrugtim me shembullin e disa


udhtarve. Udhtar, t cilt duhej t mbrrinin deri te caku, te vendbanimet q nuk t
shpinte kush, pos nj deti me shum rreziqe. E kjo
sht dynjaja. Ti je ai udhtar q tani po gjendesh
n mes t ktij deti me shum bashkudhtart e tu.
Nse ende po hamendesh, nse po ec n rrug
t sigurt, t siguroj q nse po udhton me anijen e Kuranit dhe Sunnetit, n fund do t shijosh
knaqsin q t ofron rehatia e shtpis. Rehati e
cila ti shuan vuajtjet e qndress dhe rraskapitjes
gjat rrugs. Zaten, kt ta ka premtuar Krijuesi yt,
Krijuesi i ktij deti dhe bashkudhtarve tu, Krijuesi
i asaj q tu sht premtuar pr fund. Andaj, o udhtar q po udhton n qiellin e hapur, nse ende
po hamendesh, mos t friksojn ata q po udhtojn me anije luksoze, e as ata q synojn ta kalojn
kt det me not, e t thon se je i dshtuar! Prej
tash ti je fitimtari! Ke at q se ka askush pos teje,
udhzuesin e triumfit (Kuranin).
Shum njerz n kt bot thon se jan t lumtur sepse arrijn at q dshirojn. Lumturin e tyre
kufizojn n parat e tyre, pozitn, udhtimet, punn, etj. E quajn lumturi ngase nuk kan prjetuar
dika m t mir m hert. Ndrsa ne posedojm
at pr t ciln nuk ka mundsi ta ndjej do kush,
at pr te ciln po ta dinin mbretrit e ksaj bote do
tna kishin luftuar me shpata q tna rrmbenin nga
zemrat tona e sdo mund tna merrnin. Ngase ne
kemi at q na ndrion jetn n kt bot e gjithsesi
edhe n botn tjetr.

elsin e ke n dor,
vetm duhet t veprosh!
Bhu intervistues i vetvetes tnde. A je ti i cili
duhet t jesh, a je tani, n ket moment i gatshm

t takohesh me Zotin tnd ?Nse deri tash ke arsyetuar vetveten, ndrroje kt zakon shkatrrues!
Ngase, arsyetimi i vetes n fillim sht m i mir se
arsyetimi i vetes n fund.1 Dije se ska mundsi t
ket di m t drejt e m t prshtatshme se sa
ajo q ia ka obliguar Krijuesi-krijess s Tij. Dije se
formimi i personalitetit tnd, urtsia jote, respektimi
ndaj t tjerve, modestia, lumturia, e knaqsia jote
varen vetm nga ajo se sa ti respekton ato q ekskluzivisht jan pr krijesn q u pajis me mendje.
Thot Allahu xh.sh n Kuranin famlart: Keto jan
dispozitat e Allahut, e kush i tejkalon dizpozitat e Allahut, ai veten e ka dmtuar.2

Allahu nuk ka nevoj


pr adhurimin tnd
Allahu nuk ka nevoj pr adhurimin tnd e as pr
veprat e tua t mira, zgjedhja jote mes veprimit dhe
mosveprimit t urdhresave t Tij sht n dm apo
n dobin tnde. Njeriu sht i varur nga Zoti i tij
q e ka krijuar dhe mbikqyrur, n dorn e t Cilit
jan jeta dhe vdekja e tij. Nse njeriu humb lidhjen
me Zotin dhe shprfill obligimet q ka karshi Zotit,
jeta e tij shpirtrore do t rezultoj me shqetsime.
Prkundrazi, nse njeriu e njeh dhe e beson Zotin,
sht n dijeni t plot pr obligimet ndaj Tij dhe i
praktikon me prpikmri, gjendja shpirtrore e tij do
t jet e qet, e rehatshme dhe do t jetoj n begati t vazhdueshme.3 Thot Allahu xh.sh. n Kuranin
famlart: Kush bn vepr t mir, qoft mashkull
apo femr, e duke qen besimtar, ne do ti japim atij
nj jet t mir (n kt bot).4
O udhtar, nse deri tash t ka humbur rruga
me udhzues n dor, mos u brengos, por nxito se
ende ke koh pr ndryshime! Ke dy zgjedhje: ose
t provosh mnyra t reja pr ta kaluar detin, ose

nata atje kurr nuk arriti. O njeri, e di se t duket e


uditshme q kta njerz t ken epitetin e t lumturve, ndrsa prjetuan vuajtje?!
T msoj se lumturia e mirfillt ka nj sekret:
(dgjuam dhe u nnshtruam). Ata na treguan realisht, se lumturia e tyre nuk ishte e lidhur me gjendjen
materiale e trupore.
Dijetart kan thn: Ai i cili dshiron shptim
dhe lumturi pr vete nuk duhet t devijoj nga dy rruge t drejta: durimi dhe falnderimi.
Thot Ibn Kajjim El-Xheuzije: I Lartsuari e ka
br durimin kal race, i cili nuk lodhet asnjher,
lufttar t parezistueshm, ushtri q nuk mund t
mposhtet, kshtjell t fort q nuk mund t shembet e as t gjymtohet. Ai dhe fitorja jan dy vllezr.
Fitorja vjen me durim, dalje prej krizave, lehtsim
pas vshtirsive. Njeriut i ndihmon durimi m tepr
se shum njerz t pajisur dhe t furnizuar. Durimi
pr triumfin sht si koka pr trupin.7 Thot Allahu xh.sh.: Te mjert ju, shprblimi i Allahut sht
shumi mir pr at q besoi dhe bri vepr t mir,
po ate nuk mund ta arrije kush prve durimtareve.8
Jeta m e mir sht ajo t ciln e kan jetuar t
lumturit duke i falnderuar durimit. Ata jan ngjitur
drejt shkallve m t larta me falnderimin e tyre.
Kan fluturuar me kraht e durimit dhe falnderimit drejt n kopshtet e Xhennetit. Vrtet, Allahu
shprblen me shum t mira. Pra, ky sht durimi
largpams, menaxhim i jets tnde. Ai i cili t kursen

Nr. 37 / Dhjetor 2014

t ndjeksh shenjat n rrug, q ka vendosur Krijuesi, e t kujtoj q pr t dytn, ka njerz q jan


lajmruar se kan arritur atje. Qetsoje zemrn q
tash po t rrah fort, duke lundruar pr disa aste
n jetn e atyre q na paraprin gjat ksajrruge.
Kur Sahabt filluan ti shijonin kafshatat e para t
ksaj rruge, Habbab bin Ereti tregon: Nj dit, kur
i Drguari I Allahut (s.a.v.s) ishte n hijen e Qabes,
i shkuam pran, dhe duke iu ankuar, i treguam torturat q na bnin mushrikt. Pastaj i krkuam q ta
lus Allahun pr ti shptuar nga kto tortura. Ai (Muhammedi salAllahu alejhi ue selem) tha: Ndrmjet
brezave prpara jush ka pasur besimtar q pasi
kapeshin, vendoseshin n nj grop, pastaj ndaheshin m dysh nga koka tek kmbt me sharr
dhe u grvishtej mishi i tyre me krehr hekuri, por
prsri nuk u kthyen nga feja e tyre5
Eh, ata shpejt morn msim nga kto pamje,
e pastaj u bn ata simbol i qndress n kt fe.
Kishte nga ata q e lenin tr pasurin e nuk brengoseshin fare pr t, kishte t tjer q aq rnd
maltretoheshin fizikisht, q t rrqethin trupin kur i
dgjon rastet e tyre, sikur Amari i biri i Sumejs q e
torturuan duke i vn nj gur t madh n bark n
mes t dits, me fytyr kah dielli, her duke e djegur
me zjarr e her duke ia futur kokn n uj.6 Por, as
kjo nuk i ndali nga kjo rrug e shtruar me gjemba,
por q brenda saj sht ajo far syri i njeriut kurr
se ka par, as veshi ska dgjuar, madje as imagji-

Nr. 37 / Dhjetor 2014

nga shtpia jote e prkohshme pr t investuar n


at t prhershmen dhe sht shkaku i madh pr
lumturi.
O udhtar nn qiellin e hapur pr fund t porosis: ndiqe udhzuesin, ngase do t gjesh zgjidhje
pr do penges gjat rrugs, pr do furtun q
tenton t t kthej mbrapa apo ta devijoj rrugn! T
rikujtoj se nuk sht vetm zgjidhje problemesh por
edhe rehati gjat udhtimit. Lumturia e vrtet sht
ndjekja e asaj rruge q fundin dhe prjetsin e ka
lumturi, qoft edhe duke sakrifikuar gjrat m t shtrenjta q posedojm, e jo ajo knaqsi q fundin
e ka mjerim deri n pafundsi.
Ka thn i drguari i Allahut salallahu alejhi e
selem: N Ditn e Kiametit, nga Xhehennemi thirret njeriu q ishte dfryer m s shumti n dynja
dhe zhytet nj her n zjarr e i thuhet: O njeri!A ke
par ndonj t mir ndonjher? A ke kaluar pran
ndonj t mire ndonjher? Thot: Jo, pasha Allahun, o Zot, (nuk kam par t mir n dynja). Pastaj
sillet njeriu prej Xhennetit, q kishte vuajtur m s
shumti n dynja dhe zhytet njher n Xhennet
e pastaj i thuhet: O njeri! A ke par ndonj t lig
ndonjher?A t ka goditur ndonj vshtirsi ndon-

jher? Thot: Jo, pasha Allahun, o Zot, kurr nuk


m ka goditur fatkeqsi dhe as nuk kam par t lig
(keqe) kurr.9 Kjo sht lumturia e prhershme, Krijuesit t s cils i prulemi e vetm nga Ai krkojm
t na jap hise nga kjo lumturi, duke na mundsuar
q t jetojm si robr t edukuar t Tij, t vdesim besimtar dhe t na fus n Xhennetet e prhershme,
n shoqri me Pejgambert,t sinqertt, shehidt
dhe njerzit e mir. Ah sa shoqri e mir q jan ata!
O krijes e Krijuesit, I Cili krijoi lumturin vetm pr
ty me urtsin e Tij t pakufishme.10
Erza Begolli XII/3
1) Fq.356 Kenaqu me jeten tende- Muhammed el Arifi. 2)
Et-talak. 3) Fq.51 Metedologjia e thirrjes ne Islam-Dave
Mr.sci.Jakup Cunaku. 4) En-nahl 97. 5) Buhari, Menakibul
Ensar 29, Menakib 25, Ikrah 1; Ebu Davud, Xhihad 97/2649.
6) Fq. 57 Rruga e ndricuar Dr. Shefqet Krasniqi. 7) Fq 16
Premtimi per durimtaret dhe nozulli I falenderuesve Iben
Kajjim el Xheuzije. 8) El Kasas 80. 9) Transmeton Enes ibn Maliku (Muslimi). 10) Verejtje, ligjerata i takon nje mase te caktuar
te shoqerise( e njohur me thelbin e fese islame) per shkak te
mungeses se argumenteve se Zoti ka derguar pejgamber, nevoja qe kemi per ta dhe se mendja nuk eshte e afte qe vetvetiu
te gjej kete rruge.

Besimtari mes friks


dhe shpress

dyshim se jan frika dhe shpresa e besimtarit.

Ibn Kajjim (Allahu e mshiroft) ka thn:


Zemra n udhtimin e saj pr tek Allahu i prngjan nj shpendi, ku dashuria sht koka e tij, ndrsa
frika dhe shpresa jan dy kraht. Nse koka dhe
kraht i funksionojn si duhet, ai do t fluturoj i
qet, mirpo nse koka i kputet, ai me siguri do t
bie e pastaj edhe ngordh. Por, edhe nse ndonjri
nga kraht kputet apo dmtohet, ai do t jet pre e

Nr. 37 / Dhjetor 2014

jeriu vazhdimisht ecn drejt Krijuesit t tij, derisa ta arrij cakun final. Frika dhe shpresa
jan dy krah me t cilt njerzit fluturojn,
ecin drejt do pozite t lavdruar dhe mjete bartse
me t cilat ai udhton n shtigjet e ahiretit dhe i kalon t gjitha pengesat e mundshme.
Ahmed Ferid n librin e tij pastrimi i shpirtit thot:
Vetm shpresa e madhe e shpie njeriun tek afrsia
e t Gjithmshirshmit dhe freskia e xhenetit edhe
pse rruga sht e gjat, barra e rnd e rrethuar
me vepra t padshirueshme pr zemrn e cila ballafaqohet me vshtirsit e gjymtyrve. Kurse droja
dhe frika reale, dhe shpresa e optimizmi n ann
tjetr e largojn njeriun nga zjarri I xhehenemit dhe
dnimi i dhembshm, edhe pse kjo rrug e rrethuar me pasione, epshe dhe knaqsi t uditshme.
Pr kt shkak duhet t sqarojm realitetin e ktyre
dy gjrave, vlern e tyre dhe mnyrn se si mund
ti kemi bashk q t dyja.1 Allahu I lartsuar n
Kuran thot: Ska dyshim se Zoti yt u fal njerzve
mkatet e tyre, por ska dyshim se Zoti yt sht
edhe ndshkues i rrept.
Nga ky ajet Kuranor kuptojm se Allahu na drgon sinjal t qart se edhe mund tua fali mkatet,
por edhe mund t ju dnoj, andaj besimtari duhet
t bj nj balancim n mes friks nga ndshkimi I
Allahut si dhe mes shpress n mshirn e Tij.
Mjeti q neve na afron tek Allahu sht dashuria
ndaj Allahut. Ai q e don Allahun xh.sh. me prmallim, udhton drejt takimit me t, por duke pasur
parasysh se jeta n kt bot i ka labirinthet e veta,
pengesat dhe sfidat, besimtarit i duhet nj timon q
me t orienton udhtimin e tij drejt Krijuesit. E timoni
duhet t lvizet n dy pozicione pr ti shmangur
pengesat q dalin gjat rrugs, e kto dy kthesa pa

htimin arrin cakun e vet. Dijeni se


malli i Allahut sht i shtrenjt, dijeni
se malli i Allahut sht Xheneti!
Ai q ka frik ecn rrugs pr
n ahiret dhe nxiton n vepra t
mira duke pasur frik pengesat dhe
ndrprersit.

far sht shpresa?

leht pr grabitqart. Sidoqoft, krahu i friks duhet


t dominoj ndaj krahut t shpress, e nse do t
ndodhte e kundrta, zemra do t degjeneronte.
Sot kemi dy lloje ekstremizmash dhe mesataren
e art, kemi njerz q e kan keqkuptuar n mas
t madhe frikn ndaj Allahut t Lartmadhrishm,
dhe kemi nga ata q e kan keqkuptuar shpresn
n At. Kemi edhe t atill q nuk u bn prshtypje
as frika e as shpresa, jan t hutuar dhe t zhytur n
mkatet e tyre.

Nr. 37 / Dhjetor 2014

far sht frika ?


Fillimisht duhet t dim se far sht frika dhe
far shpresa, pastaj na duhet t dim se, si duhet
ti prdorim n udhtimin ton drejt Krijuesit.
Dijetari I shquar Ibni Tejmije thot: Frika ndaj Allahut sht ajo e cila t ndal nga shkelja e ndaless
dhe t shtyn kah kryerja e obligimeve, e ajo q sht
prtej ksaj ajo nuk na duhet.
Allahu I Lartsuar na porosit q tia kemi frikn
Atij duke thn: friksomuni Mua, nse jeni besimtar! Pr kt shkak sht e paprfytyrueshme
t ndahet besimtari nga frika, edhe n qoft se ajo
sht e dobt. Dobsia e friks vjen n proporcion
me dobsin e njohjes dhe t besimit n Allahun e
Madhrishm. Ebu Hurejre, Allahu qoft i knaqur
me t, tregon se Pejgamberi a.s. ka thn: Ai q ka
frik e nis hert udhtimin, kurse ai q e nis hert ud-

Disa nga dijetart kan thn


se shpresa sht q t shikosh
gjithmon n gjersin e mshirs
s Allahut dhe t jesh I bindur n
mshirn e tij. Ndrsa ibn Kajim el
Xhevziu thot: Shpresa t bart
tek Allahu dhe t ofron udhtim komod drejt tij.
Allahu iLartsuar na porosit
q mos ta humbim shpresn n
mshirn e Tij, duke thn: Thuaj: O robrit e mi,
t cilt e keni ngarkuar me shum gabime vetn tuaj,
mos e humbisni shpresn ndaj mshirs s Allahut,
se me t vrtet Allahu I fal t gjitha mkatet, Ai sht
q fal shum dhe sht mshirues!. Nse nuk jan
t pranishme shkaqet pr shpresn, ather kjo
shpres e ka emrin vetmashtrim. Ne duhet krahasuar shpresn e njeriut pr falje me shpresn e
njeriut q ka mbjell far. Kushdo q krkon tok
pjellore, mbjell far t mir, jo t kalbur e t krimbur,
prkujdeset pr t dhe pret n fund q t vjel frutat e fars, ather kjo pritje quhet shpres. Mirpo,
nse mbjell farn n nj moal apo shkrettir ku
nuk ka uj, nuk kujdeset aspak pr farn, e pastaj
pret korrjen, kjo pritje llogaritet marrzi e mashtrim
dhe jo shpres.
Nj poet thot:
Shpreson shptimin pa ecur rrugs s duhur,
me t vrtet anija nuk ecn n t that.
Dhe n fund, lusim Allahun xh.sh. t na e mundson q t haprojm n rrugtimin ton drejt Tij n
mnyr t balancuar mes friks dhe shpress, dhe
ditn m t lumtur t jets ton t na e bj ditn
e takimit me T!
Muhamet Shahini 12/1
1) Ahmed Ferid, Pastrimi I Shpirtit, Shkup, 2010, fq.150.
2) Er-Rad 6. 3) Ez-Zumer 53.

Dynjaja, pr nj
koh t caktuar

alnderimet dhe lavdrimet i takojn vetm Allahut, i cili na krijoi neve pa dijenin ton, bri
pr ne nj vend t prshtatshm jetese, na begatoi me mirsi t shumta, pr t na provuar se a
jemi rob falnderues ndaj Tij. Dynjaja sht vend i
provs dhe fushmbjellje pr botn e amshueshme,
ku njeriu mbjell n Dynja pr t korrur n Ahiret.
Allahu i Madhruar thot: Ai ka krijuar jetn dhe
vdekjen, pr tju provuar se kush prej jush do t veproj m mir (Mulk, 2)

se ajo ik prej atij q shkon pas saj, dhe shkon pas


atij q ik prej saj.

Pr fat t keq, shumica e njerzve nuk e prkujtojn vdekjen dhe kjo bhet shkak q ata ta duan
shum jetn e ksaj Bote, gj kjo q i shpie n humbje t thell. I Drguari i Allahut, paqja dhe mshira e
Allahut qoft mbi T, ka thn: Krahasimi i Dynjas
me Ahiretin, sht sikurse ndonjri prej jush q fut
gishtin e tij n det dhe shikon se far mbart prej tij.

Nj paradoks negativ n shoqri sht, se ata q


jan t rinj, le t knaqen n rinin e tyre (t vetdijshm se jan duke i shkelur urdhresat e Allahut),
ndrsa kur t shtyhen n mosh, t kapen pas
Islamit, duke mos menduar se jeta e tyre ka nj
koh t caktuar dhe se nuk dihet kur do ti vie
fundi... Prandaj, do njeri duhet patjetr ta dij se
shtjet e ksaj bote jan kalimtare dhe nuk prfundojn kurr, e gjithashtu t mos preokupohen
shum me jetn e ksaj bote.
N fund lus Allahun t na mshiroj me mshirn
e tij dhe t na bashkoj s bashku n Xhennetet e tij!
Redon Syla 11\1

Nr. 37 / Dhjetor 2014

Nj arsye tjetr q njeriu duhet ta ket parasysh sht, se natyra e njeriut sht q t jet i
pangopur. Sa do q t arrin prej t mirave t ksaj
bote, ai krkon ende m tej, derisa lakmin e tij ta
ngop dheu i varrit t tij. Imam Ibn Kethir (Allahu e
mshiroft) ka thn: Nj cilsi e dynjas sht

Disa njerz shikimin kundrejt Dynjas e kan t


ngusht dhe t kufizuar, e njohin vetm t jashtmen
e saj e cila sht dfrimi dhe knaqsia, epshet dhe
pasionet, ndrtimet dhe pasurit, mirpo nuk e njohin t brendshmen e saj, si thot Allahu Fuqiplot
n nj ajet Kuranor: Ata din vetm ann e dukshme t ksaj jete, ndrsa pr jetn tjetr jan t
pakujdesshm.

Faktort q ndikojn
ne rritjen e imanit?
E, besimtar t vrtet jan vetm ata, t t cilve kur prmendet All-llahu u rrqethen zemrat e tyre, t cilve
kur u lexohen ajetet e Tij u shtohet besimi, dhe q jan t mbshtetur vetm te Zoti i tyre. [8:2]

humica e besimtarve mysliman kan nevoj q koh pas kohe t riprtrijn Imanin
n zemrat e tyre. Jetojm n nj koh me
shum sprova t cilat her pas here tntojn q t
dobsojn. Por, myslimani duhet t jet vetkritik
dhe ta analizoj vetn, se n ciln shkall ka arritur
t qndroj Imani i tij.
Ekzistojn disa faktor q ndikojn n rritjen e
Imanit. Prej tyre radhiten:

Nr. 37 / Dhjetor 2014

Sinqeriteti
sht prej cilsive q ndodhet te besimtart,
zemra e t cilve sht e lidhur me Allahun xh.sh.
Nse n do vepr q ti vepron ,e bn at pr hir t
Allahut, Imani yt do t rritet, dhe jo vetm, por do t
pastrohet do her e m shum. Sinqeriteti sht
zbukurim i besimtarve t devotshm t Allahut.
N fen islame nuk merret pr shembull fakti q
punt t jen t shumta, por duhet t ekzistoj nijeti
i sinqert e i shndosh pr Allahun Fuqiplot, edhe
pse jan punt e pakta. Ka thn Allahu n Kuran:
Ata nuk ishin t urdhruar me gj tjetr, pos t adhuronin Allahun me nj adhurim t sinqert ndaj Tij.
(El-Bejjineh: 5)
Ky ajet Kuranor shum qart e potencon obligueshmerin e nijetit n adhurimin e Allahut, dhe n
do vepr q duhet t bhet vetm pr hir t Tij.
Sinqeriteti ndaj Allahut n pun e veprimtari sht
fundamenti i fes, kurora e saj, adresa e maturis,
lartsia e vendosmris, eprsia e logjiks, rruga
e lumturis. Sinqeriteti sht nj realitet pa t cilin
nuk plotsohet asnj pun dhe as q arrihet ndonj

10

bekim nga ana e Allahut Fuqiplot, nse qllimi nuk


sht i mir dhe i pastr.
Pra pr do pun q bn pastroje nijetin me sinqeritet dhe prulshmri ndaj Allahut xh.sh.

Meditimi ndaj ajeteve Kuranore


Gjat leximit t Kuranit reflekto n kuptimin e Tij.
Si pasoj qetsia zbret mbi zemrn tnde. Gjat leximit t Kuranit prkujto se Allahu po flet me ty. Q
t bsh ndryshime n vetn tnde, ndjeje leximin e
shkronjave t arta, prpiqu q gjat leximit t dalin
lot t sinqert q shuajn zjarrin e mallit pr Allahun.
Thot Allahu i Madhrshm n Kuran: Kur e
dgjojn at q i sht zbritur t drguarit (Kuranin),

Praktikimi i Sunnetit
Prej ilaeve t zemrs pas praktikimit t msimeve t Kuranit, sht praktikimi i sunnetit t t
Drguarit Salallahu alejhi ve sel-lem. Ai njihet si
person i qet, i moralshm, i devotshm n do
aspekt, i pastr n brendi e i sjellshm me t gjith.
Ia prkujtoj vets por dhe ty, jeto me t duke e
praktikuar. Ndrsa i Plotfuqishmi ka thn: ... ka
tju jep Pejgamberi, at merreni e ka tju ndaloj,
prmbajuni dhe kinie frik All-llahun, se All-llahu
sht ndshkues i ashpr. (59:7)
Knaqu kur ta praktikosh sunnetin e Tij, paqja
dhe mshira e Allahut qoft mbi t. Kshilloje vetn
tnde q t msohet n pratikimin e sunneteve t
harruara, dhe mundohu q mos t bsh risi n praktikn e Tij a.s. Fillo praktikn prej sunneteve t prditshme e deri te ato t cilat jan harruar nga shumica
e Ummetit dhe Imani patjetr se do t shtohet.
Shpresoj q kto kshilla modeste t ken efekt
esencial n jeton ton edhe kshtu t mbushur me
sfida e preokupime.

Nr. 37 / Dhjetor 2014

prej syve t tyre rrjedhin lot, ngase e kan kuptuar t


vrtetn dhe thon: Zoti yn, ne kemi besuar, pra
na regjistro ndr ata q dshmojn (ndr umetin e
Muhammedit). (El-Maideh:83)
N Kuran Allahu shpesh flet pr grupe t ndryshme njerzish, llogarite vetn se n cilin grup bn
pjes. Prpiqu q meditimi yt t mos jet i thjesht,
por fute vetn n meditimin m kompleks dhe mundohu t kuptosh!
Mejdeni ka thn: Meditimi sht t menduarit e
thell gjithprfshirs q t shpien te fundet e kuptimeve t fjals dhe qllimeve t saj t largta.
Prej disa shenjave t meditimit jan:
Bashkimi i zemrs dhe mendjes prgjat leximit, si udhzim sht ndalja n ajetet n shenj
madhshtie dhe udie;
T qash nga devotshmria ndaj Allahut;
T shtuarit e pruljes,
T shtuarit e besimit, si udhzim sht prsritja e leht e ajeteve;
Lumturia dhe prgzimi;
Rrqethja nga frika ndaj Allahut e cila pastaj
shndrrohet n shpres dhe qetsi;
Sexhdja ndaj Allahut, si shenj madhrie.

Aldonisa Gashi 12/4

11

Ne dhe ajo q ka
VLER

enie e zgjedhure, por edhe e uditshme me


t vrtet- Njeriu. Vlern e dikaje rrall her
e dim n momentin q duhet, kalojm pa e
prfillur kohn, sikur nuk do t japim prgjegjsi pr
t, e edhe brengosemi pr at q shkoi, duke mos
menduar pr at q na pret - e ardhmja. T till jemi
edhe me diturin, n krkimin e saj, n vlern e saj,
n prvetsimin e saj dhe n qllimin e nxnies s saj.

Nr. 37 / Dhjetor 2014

Vall ku jemi ne n relacion me ata?!


Ata q punuan me t, dhe ditn si t kujdesen pr
t, ata q investuan tr jetn e tyre n t, ndoshta
nuk frymojn sot, por ajo q lan pas, vazhdon t jetoj pr t mos vdekur asnjher. Preokupim kryesor
i tyre, padyshim nuk ishte gj tjetr pos nxnies s
dijes. Vall ku jemi ne n relacion me ata?! Ne t cilt,
kur edhe ballafaqohemi me sfidate krkimit t dituris
stepemi me lehtsi. E vshtir t jemi nga ata q e
krkojm at n do koh. Vshtir t jemi prej tyre,
edhe pse pr vlern e saj lexojm ajete e hadithe. I
lartson Allahu, ata t cilt besuan prej jush, por atyre
q iu sht dhn dituria i ngrit n shkall m t larta.
(Muxhadele: 11)
Qndrojm t distancuar dhe t pa brengosur
me at se si kalon jeta jon, pa pasuar at q na
lartson te Krijuesi yn. Krkimi i dituris sht detyr pr do mysliman, e harruam apo nuk duam
ta prkujtojm at q tha i dashuri yn Muhamedi
a.s.?! E harruam apo nuk dshirojm t jemi prej
atyre besimtarve t sinqert, e praktikues t asaj
q na porositi i Drguari yn?!

Mundsit dhe mos vlersimi i tyre


Sot ne, t prfshir n sistemin ku shkollimi sht
obligativ, dhe nj mundsi shum e madhe pr t nx-

12

n dituri, por cili sht prfitimi i msimit?! A mos vall


vrapojm q t marrim nj diplom n fund t vitit dhe
injorojm faktin se nuk qndron urtsia n numrin e
nots, por n cilsin q bart ajo. I Drguari i Allahut
ka thn: Kush mson diturin me t ciln krkohet
knaqsia e Allahut t Madhruar, por e mson vetm
pr shkak t synimeve t ksaj bote, ai nuk do t ndiej arom xheneti Ditn e Gjykimit.

Nga thesari i t parve


Imam Gazaliu na kshillon q si nxns t dijes t
mos jemi prej atyre q synim e kan kt bot, famn
apo postet, por synimi yn t jet m i lart, shprblimi
dhe arritja e knaqsis s Allahut xh.sh.:
Gjat jets tnde sa net i ke gjallruar n nxnien
e dituris prej librave t lexuar?
Nga gjumi i mbl ti veten tnde ke privuar.
Nett e gjata, t ftohta i kalove duke lexuar.
Dije se nse qllimi yt sht fitimi i ksaj bote, apo
t bhesh i famshm, apo t fitosh poste, i mjeri ti!
Oh,far mirsie ti ke humbur!

Shprblimi t pret
E nse pr marrjen e dituris ke pr qllim ligjet e
islamit ti msosh e ti japsh msim, me vepra t mira
dhe moral, dijen ta zbukurosh, smundjet e zemrs,
smirn dhe egon ta largosh, ather lum si ti, far
shprblimi do tfitosh!
O Zoti yn, na fal mos angazhimin ton n krkimin
e dituris, na shto diturin, e na drejto qllimet tona tek
arritja e saj. Amin!
Sead Mehani 12/1

Vlern e t cilit sia


gjejm pikn dot

ibri sht nj thesar i muar q t shoqron


gjithmon e gjithkund, pothuajse nj dritare
jete. Rruga t ciln duhet ndjekur pr ta gjetur
pasurin e prjetshme, vlera e s cils nuk peshon
as me ar e as me argjend. Libri, nj dritare prmes
s cils krkohet drita e prjetsis sa her q lexojm dika t bukur e t dashur pr ne.
Botn e kemi gjithmon pran n duart tona
edhe nse nuk e prekim at fizikisht, imagjinata jon
prmes leximit e prek doher at, pas do fjale t
lexuar ndryshe e drejt, dhe kshtu e shijojm dritn
e dituris e cila sna tradhton asnjher.
Librin e kemi mik, i cili sna lndon dot, shok me
t cilin shoqrohemi gjat gjith jets, besnik n vuajtjet e gzimet tona. Pa t, jeta do t ishte e kot. Aty
e gjejm t bukurn, madhshtin e shpirtit e fjaln

njerzore, kopshtin me lule e aromn dehse. Aty


strehohen:i gjith njerzimi, fjalandr vite e shekuj,
historia, tradita e kultura e popujve t bots, q t
gjitha nj streh, e quajtur - libr.
Ky rrugtim i gjat e i pafund jetsor vjen duke
u br si oqean i thell e i paarrir, andaj jemi ne t
cilt do t mbajm timonin q t mos na lkundin
valt drejt cakut t caktuar.
Diturin do ta gjejm tek leximi, tek studimi i
pafund i librave nga njri tek tjetri, mu siblett puntore q e krkojn pareshtur nektarin lule m lule.
Pra, libri sht drit e syve dhe ushqim i mendjes.
Andaj, sht nj thnie q m kujtohet doher: Librat rrin radh-radh, presin duart q ti marr.
Rineta Nitaj 11/4

Nr. 37 / Dhjetor 2014

13

Haxhi, udhtimi
im jetsor

Nr. 37 / Dhjetor 2014

e more selamin? A e di sa njerz porosita?


Ata po vijn,e bashk me ta edhe selami im.
Ditt i ln radhn njra-tjetrs e un pr ty
ende ndjej t njjtin emocion. Nuk m ndalin dot dy
vite t t harroj. Kt vit porosita haxhit e rinj t
tprshndesin. Nuk te kam harruar Ti udhtimi im
jetsor. E di se do gj filloi me ty. Eh sa nostalgji e
mall kam, ndrkoh syt e mi lotojn. Dit e bukur,
sa shum zra urimi, shtrngime duarsh, prqafime
me t gjith ata q i dua duke mos harruar q t lutem pr ta. O Allah mundsoja do zemre t vrtet
haxhin! Ishim br gati po niseshim... Pran meje
kisha njerzit me t muar, e mund t doja m
tepr se haxhin me m t dashurit?! Allah vrtet
falnderimi t takon vetm Ty.
O Zot! filloi gjithka, dgjoja zra t rinjsh, e t
moshuarish, po mbrrijm. Shikoni Xhamin e Muhamedit s.a.v.s.! U zgjova shpejt nga paramendimi
e prfytyrimi, a e dini pse?! Sepse tani e shihja n
t vrtet. Sa e mahnitshme! Po i afroheshim...
kaloj pak koh... tani nuk e shihja nga lart e as si
nj fotografi! Tani e shihja t gjall madhshtin e
saj. Ecja, por kmbt nuk ndjenin lodhje, sepse
mrekullin e kisha para syve te mi. Fillova namazin
e sabahut. Tani falesha n tokn ku gjurmt e Tij
ishin t freskta dhe ku gjallria e Tij ndjehej. Vrtet
ndjeja se Muhamedi s.a.v.s. ishte me ne. Isha ulur
ne tepihun e gjelbrt n Revda, aty ku vrtet ende
ndihet prezenca e fundit e Tij. E rrjedhshm koha

14

kalonte, un mahnitesha, e mallngjimi m shtohej


edhe m shum, sepse tani po lija Medinn, kt
vend t bekuar, kta qytet t shndritur, pr ti ln
radhn Mekes, vendit te ndrrave t do muslimani. Po i afrohesha, do hap m shpinte m afr
saj, e sa m afr asaj, shpeshtoheshin t rrahurat e
zemrs sime. Mrekullin se ndrroja m, sepse ajo
ishte prball meje. Bukuria e saj e brendshme dhe
e jashtme nuk i linte aspak hapsir imagjinats.
Qabeja, kjo vul e shenjt... Shihja fytyra t ndryshme, por nuk ishte kjo prshtypja, ajo qndronte
te vet qllimi yn i njjt e i sinqert. Sado q kishte
zhurm, melodia e lutjeve, e bukuria e Qabes, bnte
t ndjeheshim shum t qet. Sa shum lutje, sa
shum lot, por aspak dshprim. Ah sa ndjenj e
bukur ishte ajo e shpress, se do t jemi t falur.
do moment bhej m i veant se tjetri. do cep
i Meks prkiste dika me Haxhin. Tanim edhe
ne arritm t jemi mysafir t Qabes. Ndonse aty
qndruam prkohsisht. Gjurmt e secilit prej nesh
mbetn prjetsisht. Dal-ngadal vinim nga fundi
edhe pse zemra sht e fundit pr t pranuar nj
fund. E kuptuam... Po iknim. Por, ama jo pr t mos
u kthyer m kurr. Ndoshta pr ndonjrin prej nesh
ishte e para dhe e fundit, por at dit t gjith po
iknim me shpresn pr tu kthyer prsri. I dham
nj lamtumir premtuese Qabes, duke shpresuar q
donjri t merr titullin Haxhi.
Semra Dermaku 11/3

Intervist me Prof. Dr. Qazim Qazimin

Sfidat e medresantve sot


dallojn shum nga ato t
viteve 60-ta

tor i shum njsive bibliografike, q i kam botuar


n revistat dhe gazetat tona gjat periudhs 19752014. Por, isha edhe pjesmarrs i shum tryezave
shkencore, simpoziume dhe seminareve bile edhe
n ato ndrkombtare. Deri m sot kam t botuara:
9 Tekste dhe monografi, 61 studime dhe artikuj, 30
abstrakte nga konferencat shkencore kombtare
dhe ndrkombtare.
DK: E kemi t njohur se n Medresen Alauddin,
keni qen nxns, pedagog e pastaj edhe drejtor,
cila nga kto periudha t ka ln mbresa m t paharruara ?
Periudha e t qenurit nxns n Medrese 196267, (brezi i par i Medreses s Mesme) ka qen
sakrific dhe shum sfiduese. Aso kohe mungonte do gj, bile edhe prkrahja morale. Nuk ka
pasur asnj tekst prve Kuranit. Msimdhnsit
ligjronin e nxnsit gjat tr dits shnonin. Ishte
skamje e madhe. Vetm etja pr dije fetare dhe vullneti i paprshkrueshm i nxnsve dhe i atyre pak

Nr. 37 / Dhjetor 2014

DK: Ne e dim se keni dhn kontribut t madh n


ngritjen intelektuale dhe arsimore tek t tjert, n veanti
tek ndjeksit e msimeve islame, mirpo a mund t na
thoni cila sht rruga q keni ndjekur gjat fazave t
shkollimit tuaj, qysh nga ai fillor e deri n nivelin tuaj t
tanishm akademik?
Po, faleminderit shum pr rastin dhe hapsirn
q m dhat. Un jam i lindur me 11 tetor 1946 n
fshatin Llovc t Gjilanit. Rrjedh nga nj familje fetare
dhe arsimdashse. Edukimin fillestar dhe msimet
e para i kam marr n familje, leximin e Mushafit
(ka br hatme) t imami i fshatit- Mulla Bilalli, n
moshn 6-t vjeare. N vitin 1962 jam regjistruar
n Medresen Gazi Husrevbeg n Sarajev, ku
qndrova vetm nj gjysmvjetor. Gjysmvjetorin
e dyt po t ktij viti shkollor e vazhdova n Medresen Alauddin t Prishtins, t ciln e kreva
me sukses t shklqyeshm. N vitin akademik
1967/68, jam regjistruar n Fakultetin Filologjik- Degn e Orientalistiks n Beograd. M 1968 regjistrohem n Fakultetin Filozofik t Universitetit t Bagdadit n Degn e Letrsis dhe t Sheriatit Islam dhe
prbrenda katr vjetve, n qershorin e vitit 1972,
kam diplomuar. Gjat qndrimit n Bagdad kam
kryer edhe disa kurse t gjuhs arabe n Fakultetin
e Filologjis.
Pas kryerjes s studimeve n Bagdad, jam kthyer n Kosov dhe m nj shtator t vitit 1972, fillova punn si profesor n Medresen Alaud-din t
Prishtins. Pastaj kam mbaruar studimet pasuniversitare n Degn e Letrsis Shqipe t Fakultetit t
Filologjis n Prishtin.
Kam magjistruar m 25 dhjetor t vitit 1995, dhe
doktoruar m 23 maj t vitit 2001,n Universitetin
Prishtins. Titullin akademik. Kam marr qen au-

15

Nr. 37 / Dhjetor 2014

msimdhnsve, me prkushtim t madh, kan


br q t prballohen dhe t sfidohen vshtirsit.
Periudha e t qenurit msimdhns (pedagog)
n Medrese 1972-95 sht nj interval kohor m
plot risi dhe kthesa t mdha. Fillimi i puns ishte
po n ato ambiente ku kisha qen nxns para katr
viteve, andaj problemet jan po ato t mparshmet
dhe msimdhnsit, n munges t kuadrit, detyroheshin t ligjronin po edhe t jepnim shnime pr
tri katr lnd.
Periudha e t qenurit drejtor n Medrese 199195, karakterizohet me probleme t mdha n arsimin shqip, n nivel kombtar n ish-Jugosllavi.
Pedagogt Universitar dhe studentt ishin prjashtuar nga ambientet e Universitetit t Prishtins.
Duhet theksuar se, gjat mandatit si drejtor, Medreseja Alauddin e Prishtins sht pranua n rangun e shkollave t mesme t Kosovs duke u zyrtarizuar n Kumtari i Arsimit i Shkollave t Mesme t
Kosovs m 1994 (neni 39 dhe 42).
DK: Cila sht ngjarja m e rndsishme q do ta
theksoje, gjat ktyre periudhave sa ishe n Medrese?
Hapja e paraleleve t Medreses Alauddin n
Prizren dhe n Gjilan ishin nj sukses dhe sfid e
madhe pr kohn, ngase kishte zra edhe kundra
hapjes s ktyre paraleleve t ndara, gj q edhe
sot e ksaj dite vazhdojn ta ken t njjtin status,
por ngjarja e nats s 23 qershorit t viti 1992 sht
e pashlyeshme. Vlen t prmendet se n nivel t
Kosovs ishin br t gjitha prgatitjet q m 23
Qershor t 1992-ts, n ambientet e Medreses
t mbahet Kuvendi i Republiks s Kosovs pr t
zgjedhur edhe organet udhheqse. N kt nat,
Drejtori - Qazimi arrestohet n shtpin e tij n Gjilan, dhe me milici prcillet pr n SUP-in e Prishtins. Po at dit, pas shum maltretimeve fizike e
psikike, sbashku me nj numr t puntorve administrativ dhe teknik t Medreses burgoset, dhe
kshtu, policia serbe pengoi mbajtjen e Kuvendit t
Kosovs dhe Medresen e mbajti t okupuar disa
dit m radh duke demoluar, shkatrruar, por edhe
grabitur shumka.
DK: Cilat jan sfidat e nj medresanti-tes sot, dhe
cilat jan ato me t cilat u ballafaquan ata, n periudhn tuaj t mhershme?

16

Mendoj se sfidat e medresantve sot dallojn


shum nga ato t viteve 60-ta. N ato koh luftohej
pr ekzistenc dhe punohej pr t vn themelet e
nj shkolle t mesme fetare pesvjeare, t vetme
n nivel kombtar n shqip, pr t prgatitur kuadro
fetare pr gjith etnin shqiptare po edhe m gjer,
Sanxhak e Mal t Zi.
E sot, Medreseja sht shkoll e mesme e pranuar dhe e financuar nga buxheti i shtetit. Punon me
kuadro t mjaftueshme profesionale dhe n kushte
mbi nivelin e standardit kosovar. Sfidat e medresantit
sot jan t nj natyre tjetr. Gjykoj se me kalimin e
Medreses n shkoll tri vjeare, njohurit e fituara
tani atje nuk i mjaftojn medresistit, pr ti kontribuar
fes si profesionist i saj, andaj duhet t vazhdojn
me studimet universitare.
DK: A me m shum ndje e pasion e kryenit punn
tuaj si profesor n Medrese asokohe, apo tani n
Fakultet?
Nuk ka dyshim se do faz dhe nivel i msimdhnies ka peripecit, veorit, specifikat, karakteristikat, sfidat dhe knaqsit e veta. T qenurit
msimdhns apo menagjer n nivel t shkollimit
t mesm, ndryshon nga t qenurit pedagog dhe
menagjer n nivel universitar.
Fakulteti i Studimeve Islame sht nj institucion
i pavarur edukativo-arsimor dhe hulumtues-shkencor, i cili organizon studime universitare pr studentt, me ambicie reale edhe pr studime pasuniversitare master dhe doktorat.
DK: Dhe n fund cila sht kshilla juaj pr ne si
nxns ?
Kshilla ime do t ishte mu ajo q ka thn All-llahu Xh.sh. n Kuran.: Zoti im m shto dituri ngase
Asnjher nuk jan t barabart ata q din me ata
q nuk din, dhe mesazhi i h. Aliut r.a. q t edukohuni me edukat prtej edukats s prindrve tuaj,
ngase sfidat tuaja jan tjera nga ato t brezit t m
parshm.
Aktualisht Prof. Dr. Qazim Qazimi jeton n Gjilan
dhe vepron n Gjilan-Prishtin. sht familjar. Ka
bashkshorten dhe sht baba i pes fmijve (ka
katr djem e nj vajz) dhe sht gjysh i 13 nipave
dhe mesave.
Muhamet Shahini (12-1)

T prkulurit ndaj Allahut


e mbron njeriun

nga kanceri

ipas nj analize t br nga Instituti Kombtar i Teknologjis Laserike n Kajro t


Egjiptit, sexhdja ndaj Allahut e mbron njeriun nga kanceri. Sipas ksaj analize, sexhdja ndihmon n shrimin e shum smundjeve trupore e
psikologjike.
Kryetari i ktij Instituti, Muhamed Zijaedin Hamid
thot se, trupi i njeriut nga do an sht duke u
prballur me rreze elektromagnetike. Kt energji
padyshim duhet larguar nga trupi, e kjo arrihet me

an t sexhdes.
N baz t rezultateve t analizs s br, njeriu
n pozitn e sexhdes ka kontakt me shtat pjest e
trupit me tokn, e kjo ndihmon n rritjen e energjis
s liruar. Kjo ndikon pozitivisht n largimin e lodhjes
dhe smundjeve t tjera.
Sipas profesorit Zijaedin, pr t liruar energjin
sa m leht, gjat qndrimit n sexhde, duhet t
kthehemi n drejtim t Qabes, ngase Qabeja sht
qendra e Toks.
Pes koht e namazeve farz, jan t mjaftueshme
pr ta larguar energjin e teprt nga trupi thot profesori egjiptian, duke prmendur se tepricat e formuara
gjat gjumit largohen gjat faljes s namazit t sabahut, duke mundsuar nj fillim t mbar. Namazi
i dreks, ikindis dhe akshamit, paksojn lodhjen
dhe stresin ditor. Ndrsa namazi i jacis, largon
pjesn tjetr t energjis t marr gjat dits, duke
mundsuar nj gjum t rehatshm pr njeriun.
Falnderimi i takon Allahut, Krijuesit t do gjje!
Medina Hoti 11/4 & Medina Veliu 11/3

Nr. 37 / Dhjetor 2014

17

Dshmi shkencore:

7 ARSYE

pse duhet
t dgjoni
zemrn

tudimi i fundit tregon se zemra kontrollon trurin shum m shum se sa kemi menduar.

1. Truri i vogl

Disa hulumtues i referohen zemrs si tru i vogl


* Ka 40.000 neurone shqisore q bartin informacionin nga zemra tek truri dhe kjo i bn hulumtuesit
q ti referohen zemrs si tru i vogl.

2. Komunikimi me trurin dhe trupin


Zemra komunikon me trurin dhe trupin dhe e
bn kt n katr mnyra:
*prmes lidhjes me sistemin nervor;
*nga hormonet e prodhuara nga vet zemra;
*nga informacionet biokimike prmes shtypjes s
gjakut;
*nga informacione energjetike nga fusha elektrike
dhe elektromagnetike.

Nr. 37 / Dhjetor 2014

3. Zemra informon trurin


Ka m shum informacione t drguara nga
zemra te truri me baz ditore prmes ktyre mnyrave, sesa q ndodh e kundrta.
N t vrtet, neuronet brenda zemrs mundsojn q zemra t msoj, t kujtoj dhe t marr
vendime t pavarura nga lvorja cerebrale e trurit.

18

4. Emetimi i fushs elektromagnetike


Zemra emeton fush elektromagnetike pr 500
her m t fort se sa truri, e q shprndahet n t
gjith trupin dhe ndihet disa metra larg.

5. Matja e fushs elktromagnetike


t zemrs
Fusha elektromagnetike e zemrs jo q mund
t matet kudo n trup duke prdorur elektrokardiogram n kye t dors dhe t kmbs, por mund t
matet edhe disa metra larg trupit.
Pejgamberi a.s. n nj hadith thot: N trup
sht nj organ, i cili nse sht i shndosh, do t
jen t shndosh t gjitha organet tjera, e nse ai
organ sht i smur, do t jen t smur t gjitha
organet tjera. Ky organ sht zemra.
Benjamin Bublica 12/2

Numri 7,
n Kuran

hot Allahu i Lartsuar: A nuk e keni par


se si Allahu krijoi shtat pal qiej (n kate).
(Nuh, 15)
Gjithashtu: Ndrsa Adi sht shkatrruar me nj
er t fort, t pakufishme. At Ai e lshoi kundr
tyre shtat net (El Hakkah, 6,7) (kur u afrua lirimi
i Jusufit) Mbreti tha: Kam par n ndrr shtat
lop t majme dhe shtat lop t dobta, q i hanin
ato (t dobtat i glltitn ato t majmet) dhe shtat
kallinj t gjelbr (q kishin lidhur frytin) e (shtat) t
tjer t thar (Jusuf, 43)
Ata (q bisedonin pr kt) do t thon Ishin
shtat, e qeni i tyre ishte i teti! Thuaj: Zoti im e di
m s miri pr numrin e tyre (Kehf, 22)
Gjithashtu thot: E ska dyshim se xhehenemi
sht vendpremtimi i t gjith atyre. Ai (xhehenemi) i
ka shtat dyer (el Hixhr, 43-44)
Sikur t gjith drut n tok t jen lapsa dhe
sikur detit ti shtohen edhe shtat dete (e t jen
me ngjyr), nuk do t mbaronin fjalt e Allahut (do
t shteroheshin detet, do t soseshin lapsat, e jo
mrekullit e Zotit). Allahu sht ngadhnjyesi i urt.
(Lukman, 27)
Shembulli i pasuris s atyre q e japin n
rrugn e Allahut sht si i nj kokrre q mbin shtat
kallinj (El Bekare, 261)

le t agjroj tri dit gjat haxhit e shtat dit


kur t ktheheni (El Bekare, 196)
Dhe: Dhe Ne kemi ndrtuar mbi ju nj shtatshe
t fort. (En Nebee, 12)

Gjithashtu thot: Pr Allahun, Ne e krijuam njeriun prej nj ajke (lngu), e nj balte. Pastaj at (ajk
- balt) e bm (e shndrruam) pik uji (far) n nj
vend t sigurt. M pas, at pik uji e bm cop
gjaku, e at gjak t ngurt e bm cop mishi, e at
cop mishi e shndrruam n eshtra, edhe eshtrave
ua veshm mishin, pastaj at e bm krijes tjetr
(me shpirt). I lart sht Allahu, m i miri Krijues!
(Muminun, 12-14)
1. lngu i nj balte
2. pik uji far
3. cop gjaku
4. cop mishi
5. n eshtra
6. eshtrave ua veshm mishin
7. krijes tjetr me shpirt.

Ushqimi i njeriut sht prej shtatshit


Thot Allahu i Lartsuar: Ne lshuam shi t
mjaftueshm. Pastaj e am tokn sipas nevojs s
bims. Dhe bm q n t t mbijn drithra. Edhe
rrush e perime. Edhe ullinj e hurma. Edhe kopshte t
dendura. Dhe pem e kullosa. (Abese, 24-30)
Pra meditoni Kuranin: A nuk e prfillin ata (me
vmendje) Kuranin? Sikur t ishte prej dikujt tjetr,
prve prej Allahut, do t gjenin n te shum
kundrthnie. (En Nisa, 82)

Numri 7, n disa hadithe


Thot Pejgamberi salallahu alejhi ue selem: Largohuni nga shtat gjynahet e mdha
Gjithashtu thot: Shtat grupe njerzish do t

Nr. 37 / Dhjetor 2014

Ne t kemi dhn ty shtat (ajete) q prsriten


(Fatiha prsritet n rekate t namazit) edhe Kuranin
e Madhrueshm... (El hixhr, 87)

Krijimi i njeriut nga shtatshi

19

jen nn hijen e Allahut


Jam urdhruar t bj sexhde me shtat gjymtyr
Si dhe: Kush e merr nj pllmb tok pa t
drejt, do t ngarkohet n at dynja me shtat pal
tok
Kush i ha shtat hurme (axhuah), nuk e godet
at dit e keqja e as sihri

Numri 7, n haxh
7 tavafe
7 vajtje (Saffa - Merwa)
7 gjuajtje (guralec)

Numri 7, n edukimin e fmijve


Thirrja e ezanit n veshin e djath t t posalindurit (ezani ka shtat fjali).
Disa prej suneteve (praktiks profetike) n ditn
e shtat: prerja e kurbanit, rruajtja e flokve, brja
synet.
Dhe pas shtat vjetve urdhrohet pr t falur
namaz.

Numri 7, n abdes

Nr. 37 / Dhjetor 2014

Ne kur marrim abdes, pastrojm shtat gjymtyr


trupore: duart, gojn, hundn, fytyrn, flokt, vesht
dhe kmbt.
Kto ishin vetm disa fakte t numrit 7, duke
pasur parasysh se ka edhe shum pr tu thn pr
kt numr.
Sara Ajvazi 11/4

20

Allahut t Madhruar
O Allah i Madhruar,
vetm Ty t adhuroj,
vetm Ti je i Lartsuar,
Vetm prej Teje ndihm krkoj.
Ti krijove njeriun,
q t adhuroj vetm nj Zot,
Ti krijove gjithsin,
e gjithka tjetr n kt bot.
Ai q do Xhennetin,
t adhuroj vetm nj Zot,
Ai krijoi njeriun,
e gjith ajo q sht ntok.
Ti na dhurove Kuranin,
Librin e shenjt,
Ti na dhurove Profetin,
njeriun m t drejt.

Valon Merovci 12/2

Thesare nga
Kurani dhe Hadithi
Nga Kurani
1. Toka sht e shesht:
Surja 15:19 E tokn e kemi shtruar dhe n t
kemi vuar kodra dhe kemi br q n t, t mbijn
bim t caktuara t t gjitha llojeve.
Surja 50:7 Edhe tokn se si e kemi shtrir, e n
t kemi vendosur kodra prforcuese dhe kemi br
q n t, t mbijn gjithfar bimsh t bukura.
2. Dielli perndon n nj vend me lym t zi (diku
n Arabi).
Surja 18:86 Deri kur vend perndimin e diellit e gjeti se po perndon n njfar burimi me lym
t zi dhe aty e gjeti nj popull. E Ne i tham: O
Dhulkarnejn, ose do ti dnosh, ose do ti marrsh
me t mir e ti udhzosh!
3. Qiejt dhe Toka ishin t ngjitura dhe Allahu i shqiti:
Surja 21:30 A nuk e din ata, t cilt nuk besuan
se qiejt e toka ishin t ngjitura, e Ne i ndam ato t
dyja dhe ujin e bm baz t jets s do sendi; a
nuk besojn?
4. Njeriu sht krijuar nga nj cop gjaku e ngurt:
Surja 23:14 M pas, at pik uji e bm cop
gjaku, e at gjak t ngurt e bm cop mishi, e at
cop mishi e shndrruam n eshtra, edhe eshtrave
ua veshm mishin, pastaj at e bm krijes tjetr

(me shpirt). I lart sht All-llahu, m i miri Krijues!


Surja 96:2 Krijoi njeriun prej nj gjaku t ngjizur
(n mitrn e nns).

5. Allahu krijoi yjet si plumba kundr djajve:


Surja 67:5 Ne, qiellin m t afrt e kemi zbukuruar me kandila (yje ndriquese) dhe ata i kemi br
gjuajts kundr djajve, t cilve u kemi prgatitur
dnim me zjarr shum t madh.
Surja 37:6-8 Vrtet, Ne kemi stolisur qiellin
m t afrt (t dynjas) me bukurin e yjeve. Dhe
me mbrojtje prej do djalli t prishur. Ashtu q nuk
mund t prgjojn parin m t lart (engjjt m
t zgjedhur), pse gjuhen me shkndija nga t gjitha ant.

Nga Hadithi
1. Temperatura vjen nga ferri.
Volumi 7, Libri 71, Numr 619: Abdullah bin Umar
tha Profeti tha: temperatura vjen nga nxehtsia e
Ferrit, kshtu q shuajeni me uj.
2. Miza e rn n pije sht kurim.
Volumi 4, Libri 54, Numr 537: Profeti tha: Nse
nj miz bije n pijen e ndonjrit prej jush, ai duhet
ta zhys at n pije, sepse njri krah ka smundjen,
tjetri ka shrimin nga smundja.
Kujtim Hyseni 12/1

Nr. 37 / Dhjetor 2014

21

Mrekullit shkencore

n namazin e
nats

librin e shkruar n gjuhn angleze nga nj


grup shkrimtarsh, i titulluar Diagnoza shtpiake e praktikuar dhe e dobishme, dhe fshehtsia e shrimit nga mjeksia popullore, thuhet se
ngritja nga shtrati gjat nats, brja e disa lvizjeve
t vogla brenda shtpis, brja e disa lvizjeve t
thjeshta gjimnastikore, larja me uj e disa pjesve
kryesore t trupit dhe marrja frym thell, ka dobi t
mdha shndetsore.

5) Po ashtu, namazi i nats e pakson shkakun


e ndalimit t zemrs dhe ndalon vdekjen e papritur.
6) Namazi i nats aktivizon funksionet e ndryshme t trurit: me leximin dhe prsritjen e Kuranit,
me meditimin n ajetet e Tij, si dhe me prkujtimin e
duave t ndryshme nga Kurani e Suneti
Por duhet pasur parasysh se Ai q shron n t
vrtet sht Zoti i gjithkaje, kurse ilaet jan shkak
q Zoti i ka krijuar pr shrim dhe jo shruese.

E ai q i mendon mir kto kshilla, sheh se kto


prshkruajn n trsi lvizjet e besimtarit kur zgjohet pr t falur namaz nate, duke filluar nga abdesi, dhe m pas lvizjet gjat kryerjes s namazit
t nats.
Pr t gjitha kto ka treguar para katrmbdhjet
shekujsh Muhamedi salallahu alejhi ue selem, kur
ka treguar mbi vlerat dhe dobit shndetsore t
namazit t nats dhe ka thn: Falni namaz nate,
se sht tradit e t devotshmve para jush e afrim
tek Allahu pr ju, ju ndalon nga mkatet, ua shlyen
mkatet, si dhe largon smundjen nga trupi juaj.

Allahu sht mbrojtsi m i mir dhe Ai sht


Mshirues i mshiruesve!
Kujtim Hyseni 12/1

Nr. 37 / Dhjetor 2014

Mnyra se si namazi largon smundjen nga trupi


me lejen e Allahut sht vrtetuar, si vijon:
1) sht vrtetuar se ngritja dhe falja gjat nats
ndikon n ndalimin e rritjes s shtypjes s gjakut si
dhe ndalon koagulimin e gjakut n vena.
2) Namazi i nats sht shrim pr smundjen,
pezmatimin apo ndezjen e nyjave ndrmjet eshtrave.
3) Namazi i nats ndalon smundjen e rritjes s
tensionit nervor, pasi disa lvizje t thjeshta gjat
namazit t nats ndikojn n shrimin e ksaj smundjeje.
4) Po ashtu pakson smundjen e tingllimit t
veshve, shkaqet e s cils jan ende t pazbuluara.

22

nefsi im!

Lutje
O shpirti im, t gjith ne do t largohemi. Syt e
mi lotojn kur e kujtoj largimin nga kjo bot. A do
t jet pas pes viteve? far nse sht pas dy
vjetsh?! Ose ndoshta tani! Pamje t kalimtarve
m rrethojn dhe e pyes veten time: far kam
dhn? A e di pr at q ka jetuar vetm shtat vite
n Islam dhe nga vdekja e tij sht dridhur arshi i t
Gjithmshirshmit. K, apo far do t dridh vdekja
jote o shpirti im?! Sa i varfr q je! I zhytur n nj
bot t knaqsive. Nett pothuajse t bjn t harrosh shkatrruesin e knaqsive (vdekjen). Pastaj je
i habitur me lajmin e largimit. E pastaj do t pyessh,
prse shprfillja n lidhje me Allahun?! Prit! Ka ende
n jet far sht shkruar pr ty. O Allah, m jep
besim t mjaftueshm q t bj at q e krkon pr
hir t Firdeusit,dhe ma mundso nj prfundim t
ndershm, ku t prulem Ty dhe kurr m nuk e
ngreh kokn lart!
Seide Hoti 12/4

Nr. 37 / Dhjetor 2014

Nata me t zezn e saj mbuloi


horizontin. Zemrimi pr ndjenjn se po vdes m bn t bisedoj me nefsin dhe
ta pyes: O nefsi im pse nuk je i qet, pse? A nuk
je ti ai q dgjoje krcnimet pr xhehenemin dhe
nuk t rrjedhin lott. A je ti q brenga m e madhe
pr ty ishte kjo bot t ciln do ta lsh, deshte apo
sdeshte.
O nefsi im, pse je kaq i tendosur, pse sonte ti po
prjeton dhimbje, a mos t brengos ndjenja e vetmis
s varrit dhe errsira e tij,apo t bn t brengosur pse
kt q po e qan nuk e kujtove n rini. O nefsi im, a je
ti ai q mendoje se kjo jet sht vetm loj e dfrim,
dhe mendoje se ti do ta marrsh me vete kt dynja
kalimtare! Ather hidhe hapin ngadal mbi kt tok
sepse nn t ka plot q menduan sikurse ti, por q
prfunduan me asgj!
O nefsi im, a e do Xhenetin q bukuria e tij fillon
aty ku mbaron imagjinata e njeriut? A je nisur pr tek
ai ,a je n t njjtn rrug q ishin sahabt? Me ata
q iu b m e dashur shtiza n zemrat e tyre sesa
nj mkat m i vogl, ndrsa m i dashuri yt Muhamedi a.s. u nnmua, u gjakos, u fye, por Ai vazhdoi
rrugtimin pr tek All-llahu xh.sh. O nefsi im, a nuk e
dgjoje thirrsin e s vrtets q t thrriste me thirrjen
e shptimit, thirrs ky q nuk gjendet m i mir as n
tok, e as n qiell. O rob i atij q e sheh milingonn n
natn e errt dhe ia dgjon shushurimn, a edhe kjo
nuk t brengos? !
O nefsi im, pse nuk iu prgjigje fjals s All-llahut
dhe i prgjigjesh atij q kur u urdhrua ti bie n sexhde, respekti babait tnd, ai refuzoi dhe u mallkua nga
Ai q mshira e Tij e mund hidhrimin.
O nefsi im, ktheju atij q po t l, t jetosh si mkatar. O nefsi im kthehu ! Kthehu se mngjesi i ksaj
nate t errt sht vetshpresa, se ti do t pendohesh,
andaj hidhe hapin fort mbi kt tok t lagur me lot e
me gjak! Ti tashm nuk do t jesh rob i dynjas, por do
t jesh rob i All-llahut xh.sh.
O nefsi im, pse nuk po flet, pse nuk po m
prgjigjesh, pse?! Ndrsa ai pa fjal m thot, sepse
un takova at q takimi me t do t thot, nuk ka m
kthim mbrapa.
Vrtet mngjesi do t zbardh, por pa mua. Pr mua
nuk ka m shpres.
Rijad Fetahu 12/2

23

Nr. 37 / Dhjetor 2014

Jeta

oha ecn shum shpejt dhe vshtir t ecsh


me t. do minut ka vlern e tij t madhe, e
ne as q ia dim rndsin, dhe e shfrytzojm me gjra t padobishme. Na mashtron kjo koh
duke na verbuar, pa e vrejtur fare.
Ne lindm, jetojm dhe vdesim nj dit! Sa gjat
na duket q kemi jetuar, por me t kthyer kokn
prapa, koha ecn aq shpejt sa hap e mbyll syt,
apo ndoshta sa nj ndrr q prfundon shpejt.
Jeta t prball me shum sakrifica, pr t arritur
n cak, duhet t kalosh npr rrug t ndryshme e
shum te rrezikshme. Fmria sht mosha m e
mir, sepse nuk prballesh me gjra t vshtira, por
me vazhdimin e rrugs, gjrat do t ndryshojn...
Ah sa do t doja q rrugtimi im t jet me
hapa t sigurt n kt bot q po na rrethon. Bot
e rrejshme, apo bot q mashtron?! Por ne do t
thyejm akujt e do ta bjm pranver, se jemi ne
ata t cilt do t zgjedhim se qllimi ivetmi jets
sht Ahireti i pafund. Detyra jon do t mbetet q
t zgjedhim: Parajsn apo Ferrin?! Veprat tona
do dit e m shum fillojn t rriten,shtohendhe
maten n peshore. Gjat rrugtimit takojm njerz
t mir, t devotshm,t edukuar, q na japin frymzim pr jet. Por, kur takojm njerz t ligj, t ndyt,
t paprgjegjshm, ather na ndodh dhe urrejm
do gj. Por, ne vazhdojm t pa prkulur edhe kur
prballemi me t vshtira...
Koha ecn, e sotmja, e djeshmja na prcjellinduke ln gjurm rrugve tona. T djeshmen e jetova, t sotmen po e jetoj, po e nesrmja?! Kjo t
bn t mendosh se t djeshmen mos vall e kaluam
huq?! E nesrmja nuk t jep siguri, e sotmja do t
jet themeli. Prandaj edhe sht ajo thnia e urt:
punn e sotme mos e le pr nesr. Andaj mund
t thuash: un jam ktu e arrita qllimin, ndaj nuk
mund t m mposht askush. Krkova ndihm nga
Allahu e Ai m ndihmoi.
Nj kshill: Nuk sht fitim nse ti dshton, fitim
sht nse ti realizon!

24

Medina Sherifi 10-5

Medreseja

it e enjte, dit jo e zakonshme si ditt tjera.


Dit q ka nj vler m t madhe se sa mendojm. Sot duket edhe m e ndritshme se t
enjtet e tjera ,pikrisht sot sht manifestimi i Dits
s ktij objekti madhshtor.
Jan dit t ftohta tetori q na ndajn nga ngrohtsia e m e m t dashurve tan, familjes son t
dashurs. Por, sakrifica jon sht m e fort se rezistenca ndaj motit t lig q po e kaplon vendin ton.
E tra kjo po ndodh pr nj qllim q un dhe ti t
jemi shtyll e fort e ktij Dini dhe Vatani.
Medrese, kush jam un t shkruaj pr ty?! Nuk
m mjafton kjo cop letr t shkruaj at q e ndjej e
q e meriton Ti. E neve na duhet mund dhe sakrific
q ta bjm m t mirn, e t ndjehemi krenar q
nesr t dalim nga kjo vatr diturie balllart.
Ti je aq e rndsishme pr kt milet, ashtu si
sht peshku pr det, si lulja pr vesn n mngjes,
si bleta pr nektar. Ti je pastrimi im shpirtror.
Rruhanijeti-shpirtdlirsia qndron mes kulmit
dhe themelit tnd. Emri yt i bukur ndrron gjendjet
e njerzve ashtu si shkrin zjarri akullin. Ti je m e
mira e t mirave. Nuk ka fjal q e prshkruan dot
ngrohtsin, emocionin, dashurin q na e dhuron
ky vend. Sot sht hert ta kuptojm kt q dua ta
them, por do t vij koha e do t vrtetoj se nuk e
kisha gabim.
Ktu msova t njoh KRIJUESIN tim t vrtet,
msova t njoh Profetin tim, se ai ishte i Moralshm
e nuk ishte ashtu si e paraqitn ata t cilt pranuan
djallin pr Zot e i thyen ligjet e Krijuesit t vrtet.
E ku qndron fshehtsia e bukuris s ksaj
mrekullie:
Medresen e nism me lot nostalgjie e do ta
prfundojm me lot malli e gzimi.
Besir Musliu 10/2

Pr nnn A do ta
pranonit
T

ani jam ktu me ty, e n kraht e tu po fle e


qet. Leht-leht po mi prkdhel flokt, e
mua m shtohet dshira q t mos largohem kurr nga prehri yt, Nn. T qndroj gjithmon kshtu mbshtetur tek ti. Kam frik nn,
kam frik, q nse largohem nga prehri yt, sdo t
kem mundsin t qndroj prsri kshtu.
Ty t kam si dritn e syve t mi. Akoma e ndjej
at dashurin tnde, njsoj sikur ather kur m
pe pr her t par. Sa do t doja t ktheja at
koh, kur un isha arsyeja pse ti buzqeshje, kur m
flisje aq mbl dhe un t buzqeshja. Buzqeshja
jo se t kuptoja, por buzqeshja se dgjoja aromn
tnde. E ndjeja at ngrohtsin e cila sht e njjt
sikurse dielli n ditt e ftohta t nj dimri t acart.
Jeta sht thjesht sikurse nj film, me pak dallim. Nuk mund t kthesh dy her ato momentet kur
je e lumtur, nuk mund t kthehesh prapa dhe t
prmirsosh gabimet e bra.
Ti Nn m jep shum arsye, je inspirimi im.
Nse nj dit dshiroj ti ngjaj dikujt, ajo do t jesh
Ti, nna ime e bukur. Pa dallim qoft ajo ana e fort,
do ti prballoj sfidat me qetsi, t kem gjithmon n
mendje All-llahun.
Aida Maloku 11/4

kt pun?

Xheneta Musliu & Medina Hoti 11/4

Nr. 37 / Dhjetor 2014

het fjal pr punn m t rnd n planet,


e cila nuk ofron asnj ast pushim. Duhet
t punosh 24 or n dit, 7 dit n jav dhe
gjat 365 ditve t vitit.
Njerzit q po aplikonin pr kt pun, mendonin se ishe e thjesht, por ajo ishte pun e
rndsishme ku prgjegjsit dhe nevojat jan
shum prfshirse.
N kategorin e par t krkesave ishte :
-lvizshmeria, pra t jet i gatshm t qndroj
n kmb tr kohn, gjat 24 orve.
-nuk ka fare pushim;
-ka drek, por vetm pasi t tjert ta ken mbaruar;
-krkohen aftsi ndr personale si p.sh. t jet i
diplomuar n mjeksi, ekonomi dhe pun t tjera;
-duhet t rrish zgjuar gjat gjith nats;
-nse ke nj familje duhet ta lsh;
-ska pushim pr festn e bajramit e as n muajin e ramazanit, sepse n kto koh vese shtohet
puna edhe m shum;
-nuk ka koh par gjum;
-t punoj 365 dit n vit, e q i bie tr vitin;
E sa i prket pagess?
Kjo pun bhet krejtsisht pa pages. Ju mendoni se askush nuk e pranon kt lloj pune e aq
m pak pa pages. Por, ka q e bjn absolutisht
falas, madje tani kt pozit e mbajn me miliona njerz n kt bot, e ato jan NNAT. Jan
gjithmon t gatshme pr ne, a ssht mbreslnse?!
Xhenneti sht nn kmbt e nnave tuaja
(Muhammedi alejhi selam.)

25

Mos m shiko
me ata sy!

I dashuri
Vlla

Nr. 37 / Dhjetor 2014

itt kalojn por malli pr ty su shua asnjher.


Lott pr ty skan t ndalur. Aroma jote ndihet do kund. Rrugt tani jan errsuar, ngase
ti m nuk je q ti ndriosh me pamjen tnde engjllore. Madje edhe lulet jan vyshkur nga mungesa
jote. Ndrsa un, un vdiqa dhe u varrosa me ty. do
dit pres me mall te dera se ti prap do t kthehesh
nj dit. Brenda meje ekziston ndjenja se nj dit do
t bashkohemi srish dhe me mall e pres at dit. M
mungon buzqeshja jote, mbshtetja, e mbi t gjitha
m mungojn prqafimet tua.
Kujtoj me mall ditt tona t lumtura q ishin t
pambaruara derisa ti ishe n mesin ton. Por, tani
as dielli nuk lind m n shtpin ton, as lulet nuk
lshojn nektarin e tyre. E di pse?! Sepse kan mall
pr aromn tnde. M beso se fjalt nuk po formulohen vet, ato kan burimin nga dhimbjet e zemrs,
e q do her po shoqrohen me lot. Sikur edhe nj
jet t tr t shkruaja pr ty, nuk do t m mjaftonte t prshkruaj mungesn tnde. Mirpo, un po e
l me kaq, ngase shpresoj t t takoj sa m shpejt
t jet e mundur. E takimi yn?!

26

Elife Bajoku 12-4

ndjej vetn t ndar nga ajo pjes e shoqris q ju shoqet e mia e posedoni. Nuk
jam n mesin e juaj, jo pse un desha ashtu,
por ju sma lejuat t ulem n rrethin e harmonis.
Kam t meta e di, por ju jeni ato qe do dit m i
prkujtoni. Smunda t ec drejt t ardhmes me hapa
t sigurt, ja kjo sht e meta ime. Sisha e fort ndaj
provokimeve, ja kto jan mangsit q i posedoj.
Por, ju nuk e keni kt t drejt t m largoni nga ju,
ve pse sjam si ju!
Nuk sht e drejt aspak. Mendoni sikur ju t
ishit ulur n karrikn q jam ulur un!
Sa her ju shoh tek qeshni, un sjam aty. E ndiej
vetn t trhequr. Humb shum momente t mira.
Skam shum dije. Jam me t meta, andaj mos m
shihni me ata sy!
Se dua urrejtjen, por as dhembshurin jo. Nuk
dua t m shikoni me ata sy q ushqejn dhimbje e
mshir. Dua t m llogarisni nj nga ju, e si ju. Ju
kuptoj e shpesh i dgjoj fjalt q n heshtje thuhen.
I shoh nga ata sy q shklqejn. Shpesh dua q me
tr fuqin t ju tregoj at q ndjej, por zri im i heshtur shedh dot fjal... Shpesh dua q t ju prqafoj,
por duart e mia t ngurta smund ti hap.
Nganjher mendoj arsyen, pse, prgjigjen m
jep pasqyra q mbaj n qoshe t dhoms e me
thot: Sje si ato, nuk e ke prjetuar kt ndjenj kur je gjithmon me nj shoqruese q nuk e
do,karrigeja me rrota.
Dhoma ndihet e that nga mungesa e fjalve, e
vetmia kurorn e mban. Dua q prmes ksaj letre
t ju them mos m shihni me ata sy, sepse mua m
lndojn.
Aldonisa Gashi 12-4

Muhammedi a.s.

Si tia bsh me t tillt

Jetim Ti linde
Dhe i till u rrite
Edukove njerz
Megjithse shkrim nuk dite

Njeriun e mir, nderoje,


Njeriun e keq, duroje,
Njeriun e ditur, imitoje,
Njeriun e paditur, injoroje,
Njeriun e dashur, provoje,
Njeriun e mrzitur, gzoje,
Njeriun e humbur, drejtoje,
Njeriun e smur, vizitoje,
Njeriun e varfr, prqafoje,,
Njeriun e pasur, udhzoje,
Njeriun vetm si njeri trajtoje!

Tek Ti merrnin msime


Q kur ishe i ri
Tek Ti linin thesaret
Se kishe besnikri
Kur arrite t dyzetat
Dihet se far ndodhi
Allahu i madhruar
Pejgamber Ty t zgjodhi

Shpreso!

Kjo kshtjell q Ti ndrtove


Se prish shiu e as dimri
Ajo do t jet n kmb
Deri n Ditn e Gjykimit

Amira Veseli 11/4

Liridon Sadriu 12/2

Medrese
Lum pr ne q t kemi ty e dashura Medrese,
na msove kt fe, e pr t dashurin atdhe,
Shum gjenerata edukove me krenari,
me guxim e nder hyre n histori.
Kur pushteti i huaj neve na sulmoi,
hapi dyert pr t gjith q ti strehoj,
shum dshmor dhan nga radht e veta,
djem t rinj e bujar, q pr atdhe nuk u dhimbsej
jeta.

Valmir Rashiti 12/2

Shpesh u ndjeva vetm n kt bot


q sht me njerz prplot,
Nuk paska zgjedhje tjetr
vetm se t durosh.
N det mund t lundrosh nj koh t gjat
por jo si peshku t jetosh.
Dielli prsri lindi sot
dhe ditn padyshim q e zbukuron.
H pra ,ma thuaj, kush dika nga Zoti krkoj
dhe Ai nuk ia plotsoj?
Blerina Bublica 10-4

Nr. 37 / Dhjetor 2014

Me moral e me nder nga t tjert u dallove,


n zemrat tona, rrespekt e dashuri na mbolle,
me shum knaqsi Allahun e falnderoj,
q m zgjodhi mua, fjaln e tij, nga ti ta msoj.

Njerzit sqajn vetm nga dhimbja


por edhe nga gzimi,
Un nuk desha t shkruaj
por m kaploj pikllimi.

27

Mitrovica ime
Nse askush, asgj ska br,
un do shkruaj kt pr ty.
Kto shkronja q bukur lidhen
t kushtohen vetm ty.
Bukuris sate e dashuris sime
o, Mitrovica ime,
askush sjua kalon,
shpirtin e kem t bashkuar
edhe pse t ndar jemi.
E nse askush st ka ndihmuar,
t paktn kjo melodi dhembshurie
del nga zemra ime.
Rrugt q i kam kaluar,
pamjet q i kam shikuar,
vendet q i kam vizituar,
mendja ime ve tek ti ka mbet.

Nr. 37 / Dhjetor 2014

Sa i kam lakmi zogjve q


fluturojn n qiellin tnd,
sa i kam lakmi edhe rrezeve
q ngultas bien mbi maje
t maleve tua,
i kam lakmi edhe druvarit
edhe plaks 100 vjeare
edhe fmijve q luajn
me baltn tnde,
mbi rrugt e tua
t shtruara me gzim,
edhe ers q fryn
edhe shiut q bie.

28

Me t njjtn peshore
Nj i varfr, i shiste nj tregtari do dit gjalpin
q prodhonte e shoqja. Gruaja e tij, i jepte gjalpit formn e nj topi nj kilogramsh. I shoqi e
shiste do dit gjalpin dhe me parat plotsonte
nevojat e shtpis.
Nj dit tregtari dyshoi n peshn reale t
gjalpit dhe me t peshuar, zbuloi se topi i gjalpit ishte vetm 900gr, pra mungonin 100gr tjera.
Kjo e bri t inatosej.
T nesrmen, me t shkelur fshatari n dern
e dyqanit i tha plot inat: Nuk blej m gjalp prej
teje o mashtrues. Deri tani m ke shitur gjalpin
pr nj kilogram, e q ishte 100gram m pak.
Shum i prekur nga ajo q i dgjonin vesht,
fshatari i varfr i tha: N fakt, ne zotri nuk kemi
peshore n shtpi. Gjalpin e peshojm me nj
kilogram sheqer t bler n dyqanin tuaj.

Sa i kam mall kohs


q ka kaluar,
fmijris sime.
Kam mall edhe boren
q t mbulonte
edhe ylberit q del mbas shiut
edhe pse ai sht ve ngjyra,
n mua ngjall ndjenja.
M hapni zemrn time,
aty sdo gjeni tjetr, prvese
Mitrovicn time.
Samire Bilalli 11-3

Emir Kastrati 12/1 .

Pse zgjodha
Medresen?
gjersa t zgjodha ty Medrese. Gjersa un gjendesha n errsirn e ksaj boteti mu bre drit dhe
m shndrite botn. Para se t zgjidhja ty, nuk dija
sht jeta, nuk dalloja mikun nga armiku, me nj
fjal, nuk isha kjo q jam tani.
Fatmire Maka 10/5: T zgjodha vetm ty Medrese.
T zgjodha sepse e dija se vetm n ty do t gjeja
ngrohtsin e shpirtit, ku askund tjetr nuk pash
qetsi. T zgjodha pr t m kompletuar. Jam shum
krenare q jam pjes e jotja. Shpresoj q edhe gjeneratat tjera q vijn pas meje ta bjn kt zgjedhje,
sepse kjo sht rruga m e mir, e cila na qon drejt nj
fundi t lumtur.
Aida Bytyqi 10/4: Un zgjodha Medresen sepse
sht nj nga shkollat e vetme q kujdeset m
shum pr ty sesa kujdesesh ti pr vete.
Flaka Thaqi 10/4: Zemra ime m orientoi n kt
drejtim dhe ndjeja se nj dit do t jem n mesin e
medresanteve. Besoj dhe shpresoj q e ardhmja t
na gjej t suksesshme n kt rrugtim.
Haxhere Abazi 10/4: sht vend i dijes, i fryms
islame dhe tolerancs, sht dhe ka qen paraprgatitje pr nj jet t pastr, virtyt, moral t fort dhe
pr nj personalitet q do ta krijojm ktu q nesr
t jemi t dobishm pr vete dhe pr shoqrin.
Lejla Sherifi 10/4: Shkollimi sht gjja m e rndsishme dhe m me vler gjat ksaj jete dhe
padyshim do njeri dshiron m t mirn pr vetveten. sht vshtir t zgjedhsh dika t mir,
ngase do gj sht br e njjt dhe asgj interesante. Mendoja me vete dhe arrita prfundim, se
kjo shkoll sht m e veanta dhe ka nj vler t
madhe. Vendosa q me emrin e Allahut t zgjedh
Medresen. Nuk e kam paramenduar t m realizohej kjo dshir e kahmotshme e q m sht dukur

Nr. 37 / Dhjetor 2014

Almedina Termkolli 10/5: Shkolla sht vend i


shenjt, vend me shum vlera dhe ku merret edukate mirfillt. Medreseja sht shkolla m e mir
pr mua, shkoll q edukon nxnsit pr nj shoqri t shndosh dhe pr nj t ardhme pa probleme. Kjo sht arsyeja kryesore q m shtyu mua
ta zgjedh kt sholl.
Medina Sherifi 10/5: do kush di ta dalloj t mirn
nga e keqja, dhe do person dshiron ta shoh vetn
n nj pozit dhe gjendje t mrekullueshme. Dhe
kt e gjen duke krkuar m t mirn. Dituria nuk
njeh kufi... Pr nj koh mbeta pa zgjidhje, e turbulluar dhe mjegulluar. Megjithse, nj drit vazhdimisht shndriste n mendjen time. Shikoja prreth,
analizoja, dgjoja do fjal t art pr Medresen.
Pr udi mu mbush mendja e mu hap zemra me
vullnetin m t madh q t vija n ket shkoll, t filloja msimet ktu. T them m plqen sht e pakt,
ngase meriton shum m shum.
Sara Elshani 10/5: Ikre sht fjala e par e zbritur
n Kuran q do t thot lexo. Nga kjo kuptojm se
dija dhe krkimi i saj jan me t vrtet shum me
vler. E ku mund ta zbatoj urdhrin e Allahut me mir
se n medrese? Dashuria pr Allahun, dituria, sinqeritet, shtohen e rriten shum e m shum n kt
vend t shenjt. Hapi m i rndsishm i jets
,sht przgjedhja e shkolls, aty ku do t gjesh rehatin dhe m t mirn, dhe me krenari them, se kjo
shkoll sht hapi im m i sigurti pr t ardhmen
time. Edhe pse sht fillimi, q tani po e mendoj
fundin, dhe ndjej mall, por Elhamdulilah shpresoj t
dal balllart!
Hasa Elshani 10/5: Jet e vrtet sht ajo jet,
n t ciln jeta shpirtrore dhe ajo trupore shkojn
sup m sup, e n t vrtet, jeta ime nuk ishte e till

29

Nr. 37 / Dhjetor 2014

e pamundur. sht privilegj dhe nder t jesh nxnse e ksaj shkolle.


Valdrin Abdullahu 10/4: Ssht kaq e thjeshtt
rrish larg dikaje q ka futur rrnjt thell brenda
teje, dika q jeton me ty. Erdha ktu pr hir t
dashuris ndaj Atij q luftoj pr dashurin e tij. Erdha
ktu,sepse e shoh si Parajs toksore q do t mi
msoj hapat drejt asaj t prjetshmes. Erdha ktu
sepse syt e mi jan t verbuar dhe sshohin asgj
prve saj- Medresen.
Labeat Jasiqi 10/1: Me nj vshtrim shum t
thjesht dallohej ajo cilsia, kultura e cila mbizotron
n kt vend t shenjt, n krahasim me shkollat
tjera sht e pazvendsueshme, andaj erdha ktu
me shum dshir dhe ndjehem krenar pr przgjedhjen time-Medresen.
Nehat Shehu 10/1: Zgjodha Medresen sepse
ishte oaza e vetme n mes t shkrettirs. Them
kshtu sepse zgjodha m t mirn shkoll t vendin
ton, ku grshetohen t gjitha elementet e nj njeriu
t suksesshm, shkenca, feja dhe edukata dhe kto
shndrisin si qiriu n errsir.
Kastriot Rexhepi 10/1: Un zgjodha Medresen
pr shum arsye, por ajo q sht m e rndsishmja, sht, sepse medreseja na jep edukat,
formon njeriun n mnyrn se si ka krkuar Allahu
xh.sh., sepse n Medrese krahas msimeve fetare
msohen edhe ato shkencore.
Vehab Sylejmani 10/2: Un zgjodha Medresen,
sepse t studiosh njkohsisht fen dhe shkencn,
sht nj pasuri e madhe. Disiplina, msimdhnia,
stafi i profesorve e shum gjra t tjera, vetm se
kan qen nj forcim edhe m i madh i mendimit
tim pr t ardhur n kt tempull t dijs. Me nj
fjal e ndjej vetn t privilegjuar q jam pjes e
ksaj shkolle.

30

Besart Thai 10/2: Zgjodha Medresen sepse mson pr rrugn e Allahut, si dhe na jep kultur dhe
edukat t mirfillt islame. Prve ksaj na mson
edhe shkencn, dhe n fund si ka thn Muhamedi a.s.: Njra prej shtat grupeve do t jet nn
hijen e Allahut, sht edhe i riu i cili e shpenzoi rinin
e tij duke msuar.
Ubejd Rrustemi 10/2: Zgjodha medresen sepse
sht shkoll ku msohen lndt fetare dhe ato
shkencore, ishin kto dy arsye q m kan trhequr
pr t ardhur n kt shkoll. Gjithashtu, edhe
shum gjra t tjera si: cilsia arsimore, programi
msimor, disiplina, pastrtia etj.
Mendim Sllamniku 10/3: T msosh pr fe dhe
shkenca tjera sht knaqsi. Un ndjehem i privilegjuar dhe krenar q jam nxns i Medreses
Alaud-din, prshkak t cilsis s lart t arsimit
dhe disiplins, si dhe pr formimin dhe pr personalitetit q u mundson nxnsit kjo shkoll,
andaj medreseja sht shkolla m e mir q posedon vendi im.
Endrit Mehmeti 10/3: Un zgjodha Medresen
Alaud-din si shkoll pr vete, sepse sht shkolla
m e mir n Kosov. Prve ksaj m plqen fakti
se n Medrese prve lndve shkencore msohen
edhe ato fetare. Pra, arsyeja kryesore pse zgjodha
kt tempull t dijes, sht ajo se ktu msohet feja
m e bukur- islame.
Eduard Berisha 10/3: Zgjodha Medresen ngase
ishte e vetmja drit n errsir. T flassh pr t
sht e n kaq pak hapsir sht e pamjaftueshme,
ngase ky tempull i ngritur sht vetm pr hir t
dijs, prhapjes s fes islame. Arsyet pse zgjodha
Medresen jan t shumta, duke filluar nga suksesi
q tregojn nxnsit, disiplina, rregulli n konvikt,
sjelljet e nxnsve si dhe shum t tjera.

eskursioni i djemvve

Udhtim i paharruar

Veton Jashari 12/2

Nr. 37 / Dhjetor 2014

mngjesin e s premtes t gjith t prgatitur po merrnim rrugn pr ta vizituar nnn Shqipri. - N syt e secilit prej nesh
shihej hareja dhe gzimi. Prisnim me padurim q t
niseshim. Disponimi q zotronte n autobus ishte
i paprshkrueshm, ngase udhtimi jon ishte ndr
udhtimet m t bukura q mbajm n mend. Arritja n Shqipri ishte edhe fillimi i vizitave t shum
qyteteve t bukura q posedon ky vend.
Fillimisht vizituam Shkodrn ku gjendet edhe kalaja e Rozafs me bukurit e saj antike. Pamja nga lart
ishte nj ndjenj mbreslnse duke prfshir edhe
liqenin e Shkodrs, q kishte pamje mahnitse. Vazhduam pr n Lezh, aty falm namazin e xhumas.
Pas namazit dhe atyre kshillave t dobishme q i
morm nga imami i asaj xhamie, morm rrug pr
n vendet bregdetare si: Shngjin, Potok e po ashtu n plazhin m t ri Tale, ku kaluam qaste shum
t knaqshme. Pas ktyre vizitave, erdhi koha pr
pushim. Vendpushimi i nats s par ishte Velipoja.
T nesrmen n mngjesin e hershm morm
rrugn pr n nj qytet tjetr, i cili po ashtu me
arritjen atje, na mahniti me kalan e lart t saj,
ishte Kruja, ashtu si e kishim msuar npr libraKruja e Sknderbeut. Pastaj vizituam bregdetin shqiptar, rrespektivisht qytetin e Durrsit ku ishte edhe
vendqndrimi jon dyditor. Gjat ktij qndrimi
patm rastin ta vizitojm xhamin m t re t ndrtuar, e cila kishte nj projekt shum t bukur. Nj
ashtu vizituam edhe kryeqytetin, Tirann, vend ky i
cili me t par, t bn t frymosh lirshm, me ato

rrug t gjra e bulevarde t shumta q e bjn kt


si nj metropol dhe vend shum t veant.
Dita e tret filloi me qytetin e Beratit dhe me
Kalan labirinte q kishte ky qytet duke vazhduar
pastaj me Divjakun, Apollonin etj. Dita tjetr apo e
katrta me radh ishte ndryshe nga t tjerat. Kt
dit e veon udhtimi i gjat q bm nga Durrsi
n Sarand, udhtim ky q e shoqronte edhe lodhja. Gjat udhtimit u ndalm edhe npr qytete t
tjera si Fier, Tepelen dhe Gjirokastr, dhe krejt n
fund, arritm n Sarand, ku vendpushim dhe relaksim par ne, ishte ky qytet mbreslns me bukurit
e tij. Vizitat nuk ndalonin, ditn e pest e kaluam
po ashtu n nj vend, ku haptas shihej mrekullia e
Allahut n Tok. Ai uj i ftoht e i pastr si loti q
buronte nga thellsia e toks, ngjante n nj sy t
vrtet, sado q e shikonim, nuk ngopeshim nga kjo
bukuri e rrall natyrore. Fjala sht pr Syrin e Kaltr.
N kt mnyr vazhduam prap rrugtimin rreth
ujrave t pastr, sht fjala pr Ksamilin pitoresk
me ato bukuri prrallore.
Dalngadal vie fundi. Dita e parafundit ishte
kthimi nga Saranda pr n Durrs q ta kalonim
edhe natn e fundit. Vizituam edhe Himarn, e para
saj edhe majne Llogaras ku me t vrtet ishte
mbreslns, e sidomos kur shihnim se ret dukeshin shum m posht n krahisim me vendin ku
qndronim ne.
Gjithashtu, pam edhe Vlorn e Ismail Qemajlit, ku e secili prej nesh u kthye nj shekull m pas,
duke e menduar Ngritjen e Flamurit dhe Shpalljen
e Pavarsis. Vizitat prfunduan, prgatitm valigjet
pr t marr rrugn pr n Kosov. Ndjenjat ishin
t dyfishta: t piklluar q po lm pas tr kto
knaqsi, por edhe t gzuar q po ktheheshim n
shtpit tona, n Kosovn ton shum t dashur.
Falnderojm drejtorin e medreses Bahri ef.
Simnicn pr mundsimin e ktij ekskursioni e po
ashtu edhe kujdestart: Xhevdet Rusinovcin dhe
Driton Arifin pr palodhshmerin e tyre dhe pr
prkujdesin ndaj nesh gjat gjith asaj kohe.

31

Rrugtimi mbreslns npr Shqipri


Nr. 37 / Dhjetor 2014

r t prshkruar at udhtim madhshtor si ishte ekskursioni n Shqipri, patjetr q duhet falnderuar


Allahun xh.sh. q na mundsoi q edhe
ne t prjetonim aste t paharruara,
duke mos harruar t falnderojm edhe
drejtorin e Medreses Bahri Simnica, i cili
nuk kurseu asgj pr ta mundsuar kt
rrugtim. Nj falnderim i madh edhe pr
kujdestaret e klasave, Hatixhe Jashanica
dhe Luljeta Avdiu, si dhe profesorin Rrahim Aliu, mundin e t cilve, shpresojm
q Allahu tua shprblej. Gzim n fytyrat e nxnseve vrehej dhe prisnim me
pa durim nisjen, jo se skishim udhtuar
ndonjher, por nj udhtim i till ishte
krejt m ndryshe.
Ora ishte 13:25 dhe ishim duke udhtuar drejt Milotit. Duhej t gjenim nj xhami
q t falnim namazin e dreks. U ndalm,
disa hapa m tej ndodhej xhamia ku mund
t falnim namazin e xhumas. Ishte nj
ndjenj e veant, nga ajo e zakonshmja,
ngase, ndoshta pse ishim n nj vend dhe
atmosfer krejt ndryshe.
Vazhduam edhe m tutje udhtimin
ton. Tani ora kishte vajtur 15:05 dhe t
gjitha ishim t lodhura, e t rraskapitura,
kishim udhtuar 5 or e gjysm. M n
fund arritm n kryeqytetin e bukur t Shqipris, n Tiran. Ishte vend i mrekullueshm. Gjithka sikur ishte vendosur n
nj rregull t caktuar: rrugt, ndrtesat,
bulevardet dhe gjithka q shihje me sy,
t bnte pre vete, sikur edhe frymoje m
leht. Gjithka na dukej bukur, m tutje
mund t vreje nj park t madh plot gjelbrim. Aty ndaluam t pushonim dhe t
hanim dika. Na lan prshtypje t mdha
respekti q na bnin njerzit. Secili dukej
se shihte punn e vet. Kaluam ditn n at
qytet t bukur dhe krejt n fund falm edhe namazin e akshamit. M pas, morm rrugn drejt Durrsit
dhe pr t vazhduar t nesrmen me udhtimin m
t gjat, gjat gjith javs, rrugtimi pr n Sarand.

32

Pr t mbrri atje na duheshin or t tra, nj rrug


paksa edhe e mundimshme. Me t mbrritur atje, t
lodhura, por sikur na e mori lodhjen bukuria madhshtore dhe piktoreske e qytetit-Saranda, qytet
prrallor. Qndruam dy net. Saranda nj qytet
bregdetar, madhshtor, ku shihej madhshtia e Krijuesit ton. Bukuri magjepsse anemban, male t
shumta e me ujra t pa fund e q sngopeshe dot
s shikuari. Vizituam kalan e pastaj me tu kthyer
u ndalm pr t par edhe Butrintin. Ksamili m
pastaj, nj vend i mrekullueshm q t knaqej syri
kur shihje detin q n shumicn e herave dukej sikur
ujrat merrnin ngjyrn e gjelbr. U rigjallruam nga
ato pamje t paimagjinueshme, ku secila dukej se e
shijonte n mnyr t veant. Qyteti dukej shum i
bukur at nat,ndrsa hna jepte pamje mahnitse
mbi shtpit e qytetit t bukur t Sarands. At
nat kaluam shum bukur. T nesrmen do t linim
Sarandn dhe do t merrnim rrugn e kthimit, drejt
qytetit t Durrsit. Rrugs ndaluam tek Syri i Kaltr.
Ishte marramendse gjithka q shihje. Nse vshtroje pak m larg,mund t shihje radhitjen e mrekullueshme t lisave t gjat e pemve t gjelbruara
gjithkah. Vazhduam rrugn drejt Gjirokastrs, nj
qytet i vjetr e q na la prshtypje t mdha. Rrugs
u ndaluam edhe n Fier, me t par vizituam xhamin e qytetit. Nj xhami mjaft e bukurdhe e madhe. E
kshtu secila dit kishte veoritdhe karakteristikat
e veta. Dita e fundit ishte n Velipoj, edhe aty u
kaluam shum mir edhe nga ai vend na mbetn
kujtime t paharrueshme. Dalngadal erdhi edhe
dita e fundit, duhej t ktheheshim n atdheun ton
pr t cilin vrtet na kishte marr malli aq shum.
Por, kjo vizit do t mbetet gjat n mendjet dhe kujtimet tona q sdo ti harrojm ndoshta asnjher.
Amrudina Kahrimani 12/3 & Hana Kaiu 12/4

AKTIVITETE

Shnohet Dita e Shkolls n Medrese


(paraleleja e vajzave)

Mirpriten nxnset e reja


Me fillimin e vitit shkollor, n Medresen Alauddin u organizua nj program q tani m sht br
tradit, q t presim nxnset e posaardhura dhe
pr tju uruar nj fillim dhe vit t mbar shkollor.
Programi filloi me lexim nga Kurani, pr t vazhduar me fjalt inkurajuese t drejtorit Bahri Simnica,
i cili me fjalt e tij dha kurajo pr nxnset e reja.
Nuk munguan as ilahit nga kori i q solln
emocion tek nxnset. M tej, programi vazhdoi me
monolog, poezi dhe pika humoristike.
T gjitha kto kishin nj qllim: nxnseve t
posaardhura deshm tiu falim pak ngrohtsin kt
tempull diturie. Synuam ti njoftojm se ato tanim
jan pjes e jona dhe se duke zgjedhur Medresen, ato kan br zgjedhjen m t mir. Tani e tutje
ato haprojn drejt nj dere tjetr, drejt nj vendi t
ndriuar me drit q nuk shteron kurr.
Malvesa Kastrati 12/4

Edhe nj aktivitet n Medresen Alauddin

Muhamet Shahini 12/1

Me program t pasur shnohet dita e


shkolls (paraleleja e djemve)
Medreseja e mesme Alauddin n Prishtin m nj
program t pasur shnoi ditn e saj t shkolls.
Programi filloi me ajete nga Kurani Fisnik. Me
nj fjale rasti u paraqit drejtori I medreses Alauddin z.Bahri Simnica. Drejtori n fjaln e tij t rastit
vri n theks prkushtinin e tij dhe t stafit t tij
pr angazhim maksimal pr t ofruar m t mirn
pr nxnsit e ksaj shkolle. Me punn ton ne
ndrtojm t ardhmen duke u lidhur ngusht me t
kaluarn e cila sht plot suksese e krenari, shtoi
drejtori n fjaln e tij.

Nr. 37 / Dhjetor 2014

M 22.10.2014, dit e mrkur, shoqata e nxnsve t Medreses Alaud-din, organizoi q t mbahej nj ligjrat. I ftuari yn ishte profesori i nderuar
Rrahim ef. Aliu me temn: Urdhrimi n t mir dhe
ndalimi nga e keqja.
Kjo ligjrat si do tjetr u hap me lexim t bukur
t Kuranit nga nxnsi Armend Beqiri. Pas leximit t
Kuranit, filloi ligjrimin e tij profesori i nderuar. Gjat
ksaj kohe ne prfituam shum dhe msuam, se si
t jemi shembull n lidhje me urdhrimin pr t mir
dhe ndalimin nga e keqja. Shpresojm q aktivitetet
e tilla t vazhdojn edhe n t ardhmen.

Me datn 1 nntor 2014, nxnset e medreses


Alauddin prgatitn nj program t pasur pr
ditn e shkolls. Programi u hap me leximin e disa
ajeteve Kuranore nga nxnsja Semire Tahiri me
zrin e saj t bukur. M pas pr rndsin e ksaj
dite dhe vlern e ksaj vatre t dituris, foli drejtori
i saj Bahri ef. Simnica. Programi vazhdoi me ilahi
e recital nga kori i nxnseve, dhe m pas nxnsja Sumeja Kqiku me nj poem t prgatitur
n mnyr artistike, pastaj disa slide ku n to prshkruhej historiku i Medreses, dhe n nj slide
tjetr u shfaqn edhe prshtypjet e disa nxnseve
t dalluara, pr shkolln ton. N fund iu dha nj
ngjyr argtimi programit me nj pik humoristike.
Pjes e ktij programi ishte edhe ekspozita e prgatitur nga nxnset, ku u zgjodh edhe punimi m
i mir i nxnses Manushaqe Mehani 10/5.
Urojm gjith stafin dhe nxnset e shkolls
pr kt dit, duke shpresuar q edhe vitet e ardhshme do t jen po kaq t frytshme dhe t suksesshme ashtu sikur tani.
Merjeme Avdiu 12/3

33

A K T I V I T E T E
Aziz Aliji dhe ndrkombtar nga Liga Botrore e
Kuranit si: prof. Zejd Ismail, prof. Selman Okumus
dhe prof. Fadil Bektash.
Medreseja Alauddin msimdhnsve dhe nxnsit u uron pr suksesin duke e lutur Allahun pr
suksese t mtejme!

Medreseja shnon
Ditn Botrore t Tolerancs
Programi vazhdoi me ilahi, poezi e monologje por
pa munguar edhe pikat argtuese humoristike.
N kt manifesitm shkolla i ndau mirnjohje nxnsit Ajdin Aliji, i cili n prgaqsimin e medreses
son n garat evropiane t Kuranit n Zagreb mori
vendin e trete.
Shkolla jon me kt rast uron t gjith nxnsit
e saj pr ditn e shkolls duke kujtuar se t gjith ne
jemi pjes e nj krenarie 63 vjeqare t ktij tempulli
t dijes, etiks dhe atdhedashuris.

Nr. 37 / Dhjetor 2014

Edhe nj sukses i medreses n garat


kuranore n Kroaci
M 25.10.2014 n Zagreb t Kroacis u mbajtn
garat e Kuranit. Kto gara u zhvilluan n dy nivele,
n at t hifzit dhe t leximit.
N kt gar morn pjes njzet shtete me 70
garues.
Mederseja Alauddin u prfaqsua nga nxnsi
Ajdin Aliji nga klasa 10/1. Ai garoi n disiplinn e
hifzit n pes xhuza. N kt gar nxnsi yn u dekorua me vendin e tret dhe mori certifikat suksesi
nga kshilli organizativ.
Ky rezultat u shpall nga komisioni vlersues i prbr nga ekspert vendor si prof. Bajram Ajeti, prof.

34

N amfiteatrin e medreses, me nj program t


pasur medreseja Alauddin shnoi Ditn Botrore
t Tolerancs. Nj program i prgatitur nga nxnset tona, t cilat u prkushtuan dhe punuan pa
kursyer kohn e as mundin.
Programi ishte i larmishm, i tri edukativ, dhe
e tr prmbajta aludonte n tolerancn. N program ishin t ftuar prfaqsuese t subjekteve t
ndryshme nga ato shtetrore e civile. Hapja u b
me leximin e bukur t Kuranit nga nxnsja Nedrete Ahmedi. M pas me nj fjal rasti prof. Shah

Memishi prshndeti t pranishmet dhe falnderoi


nxnset pr punn e palodhur dhe realizimin e ktij
evenimenti. Fjal rasti pati edhe nga prfaqsuese
t ndryshme, ku t gjitha kishin nj mesazh promovimin dhe kultivimin e tolerancs. Ligjrata nga
Dr.Natyre Agani, q kishte t bj gjithashtu me tolerancn i dha edhe m shum kuptim ktij programi. Deputetja, Labinote Demi, po ashtu iu drejtua t
pranishmeve me n fjal rasti shum domethnse.
Nj prshndetje rasti pati edhe nga prfaqsuesja
e Komunitetit Katolik t Kosovs.
N kuadr te ktij programi pati: ilahi, recital,
poezi, dy pjes teatrale, nj video me nj mesazh
drejtuar prindrve lidhur me tolerancn. Pjes e programit ishte edhe ekspozita e nxnseve me punime

AKTIVITETE
t shumta, ku t pranishmet patn rastin t shohin
vlerat e nxnseve edhe n kt fush. Pr t kurorzuar ket program, krejt n fund, ishte mesazhi
i fundit n gjuh t ndryshme nga grup nxnsesh,
me moton: Duam m shum toleranc.
Pr nder t ktij programi, Drejtoria e shkolls
son shtroi nj koktej pr t gjithmysafiret.
Vlen t prmendet se ideatoret e ktij qllimi,
ishin: Aldonisa Gashi dhe Xheneta Bytyqi nga klasa
12/4, duke falnderuar drejtorin, prof. Bahri Smnica,
dhe t gjith stafin arsimor pr prkrahjen q ofruan.
Jehona Gashi 12-4

Java e humanizmit n Medrese u fal


buzqeshje fmijve t SOS fshatit
N kuadr t aktivitetit Java e Humanizmit
organizuar nga nxnsit/set e Medreses Alauddin, Prishtin, rrespektivisht Shoqata e Nxnsve
t ksaj shkolle, ata grumbulluan nj shum modeste t t hollave q me to ti gzojn e tua njomin

Nj nga aktivitetet e shumta q u zhvilluan n


shkolln ton, ishte edhe turniri i futbollit.
N pasditen e s mrkurs t gjith nxnsit u
nisn me padurim drejt fushs s blert .N turne
mor pjes 10 ekipe.
N gjiron e par t ktij turneu u ndeshn kto
ekipe dhe u arritn kto rezultate:

10/1 1-0 11/2

10/3 0-2 12/1

10/2 1-3 12/2

11/1 1-0 12/2
11/2 1-0 11/1
N erekfinale pa loj shkoi e 10/1, ndrsa n
gjiron e dyt u kualifikuan kto ekipe:

11/2 0-3 12/1

12/2 2-0 11/1
10/1 pa loj
N gjysm finale shkuan 12/1, 12/2, 10/1.
N baz t shortit 12/2 shkoi n finale pa

loj,ndrsa n gjysmfinale u ndeshen kto ekipe:12/1 2-0 10/1
Ndrsa, finalja n pranin e shum tifozve dhe n
nj atmosfer sportive u zhvillua n pasditen e s
enjtes dhe u ndeshn kto ekipe:

12/1 1-1 12/2
Finalja prfundoi baras , ndrsa fituesi u caktua
n penallti, ku fitues doli 12/2
Golashnuesit m t mir t turnet, ishin:
Valon Merofci (5 gola).
Enis Goxhufi (4 gola).
Shyqeri Llugiqi dhe Ardit Bivolaku me (3 gola).
Enis Goxhufi 12/2

Nr. 37 / Dhjetor 2014

buzqeshjen fmijve t braktisur t SOS-fshatit


ktu n Prishtin. Dhuratat u shprndan pr 36
fmij t grupsmoshs 4-16 vjet, q prfshinte artikuj ushqimor e shkollor. Pos ksaj, Medreseja ia
ka bashkangjitur ktyre dhuratave edhe nj ndihm
prej 100 kg. mish t kurbanve. I tr ky aktivitet u
zbukurua edhe me shfaqjen argtuese-komike nga
nxnsit tan enkas pr fmijt e SOS- fshatit, me
rast solln hare dhe knaqsi t veant pr ta.
Falndrojm stafin menaxhues t SOS-fshatit
pr koordinimin korrekt dhe mirpritjen e ktij aktiviteti human nga nxnsit e shkolls son.

Turniri n futboll

35

A e dini se ?
Jupiteri sht aq i
madh, sa q mund
t zinte brenda tij,
t gjith planett e
tjer.
Dielli mund t nx
brenda tij nj milion
Toka.
Pr t prodhuar
nj kilogram mjalt,
blets i duhet t
thith nektarin e 12
milion luleve, dhe pr
kt t prshkoj
nj rrug me gjatsi
rreth 300.000 kilometra.
20% e energjis s
trupit prdoret nga
truri
Prgjat 75 vjetsh
jet, kalon m tepr
se 30 ton ushqim,
dhe 50 000 litra lng
npr zorr.
Milingonat e ndjejn
trmetin q m par
dhe dalin menjher
nga folet.
Breshka mund t
ec me 10 km n
or.

Nr. 37 / Dhjetor 2014

Qukapiku n dit
han mesatarisht
3000 insekte.

36

Zogu nuk ka shqisn


e t nuhaturit dhe t
shijes.
Diellza Beqiri 11-3

Fjal t urta
Mos e ngatrro personalitetin tim me sjelljen time,
sepse personaliteti jam un, kurse sjellja ime varet
nga ti!
Gabimi i nj qasti mund t jet gabimi i nj jete.
Jo pse sht e vshtir nuk guxojm, por pse nuk
guxojm sht e vshtir.
E leht t duash nj person, por e vshtir ta harrosh.
Edhe nse dshton, kurr mos e humb vetbesimin, ndrysho planin por kurr qllimin.
Nuk ka vdekje m t tmerrshm se t mbash
brenda vets nj histori t pa treguar.
Nse nuk do t ekzistonte tjetri, nuk do t ekzistonte as turpi, sepse nuk do t kishim para kujt t
turproheshim.
Nse nj person arrin q ta ndryshoj humorin, ai
person sht vrtet i rndsishm n jetn tuaj.
Dy shok t ngusht mund t jen partnert m
t mir t jets.
Mnyra m e keqe q tia ndjesh dikujt mungesn,
sht t ulesh pran tij duke e ditur q nuk do ta
kesh kurr,
Liridon Sadriu 12/2

Thnie
-Buzqesh gjithmon, pr ti qetsuar zemrat e t
tjerve.
-Durimi sht elsi i daljes nga nj vshtirsi.
-Gzoju jets tnde pa e krahasuar at me jetn e
t tjerve.
-Disa pin prej gzimit, disa prej dshprimit, kurse
disa prej mngjesit.
-Ai q i njeh t tjert sht i menur, ai q e njeh
vetveten sht i arsimuar.
-Dy gjra nuk do t na braktisin kurr: Shikimi i Zotit
dhe zemra e nns.
-Bhu ndriues me moralin tnd, q edhe n errsir t reflektosh.
-M mir sht t shpenzosh nj qiri t vogl, sesa
t kalosh tr jetn n terr.
-Kshillo njerzit me veprn tnde, e jo me fjaln
tnde.
-Kjo bot sht treg, me t ciln blihet bota tjetr.
Xhevahire Avdullahu 11/4

15 Zbulimet m t mdha
botrore
1. Zbulimi i Ameriks Kristofor Kolombo n vitin
1492, duke udhtuar me anije rreth bots, bri nj nga
zbulimet m t rndsishme t t gjitha kohrave, zbuloi kontinentin e ri. Emrin Amerik e mori nga Ameriko
Vespui. Ky fakt hyn n nj nga zbulimet m t mdha,
pr arsye se hapi rrug pr shum gjra t reja.
2. Sistemi heliocentrik- sht rizbuluar nga Nikolla
Koperniku n vitin 1543, por kishte nj t met dhe kjo
sht mbushur me tri ligjet nga Johan Kepler. Ky hyn
n zbulimet m t mdha, pr arsye se ishte hequr
ideologjia se, kshtu Dielli sillet rreth toks, q ishte
mbajtur nga kisha pr m shum se 1400 vjet.

nj rndsie t veant.
10. Penicilina penicilina sht zbuluar nga Alexander Fleming me 1928 dhe ka hyr n histori, sepse
ka shptuar me miliona njerz nga smundje t ndryshme dhe vazhdon tshptoj.
11. Radari - sht zbuluar nga Christian Hulsmeyer
me 1904, por radari q njohim sot sht br nga
shkenctart britanik nLuftn e DytBotrore, hyn
n zbulimet m t mdha sepse ka shptuar miliona
njerz.

3. Teleskopi teleskopin e par e kan ndrtuar


mjeshtrit danez, por epitetin e babait t teleskopit e
ka Galileo, i cili e ka zbuluar m 1610, ku me at zbuloi
shum gjra deri ather t panjohura pr njerzimin.
4. Makina me avull kt zbulim madhshtor e bri
James Wati dhe kjo ishte kthes n historin njerzore, sepse u hapn shum shtigje t reja pr njeriun
dhe kshtu hyn n rrethin e ngusht t zbulimeve m
t rndsishme.
5. Rryma elektrike rrymn elektrike q e njohim sot,
e ka shpikur Nikolla Tesla. Pa energji elektrike sot jeta
nuk paramendohet, dhe kshtu Tesles i takojn merita
shum te mdha q e ka uar botnprpara.
6. Telefoni telefonin e par e ka br Alexander Graham Bell. Sot jeta pa telefon sht gati e pamundur
pr shumicn e njerzve. Telefoni si mjet komunikimi
ka luajtur dhe luan nj rol shum t rndsishm n
jetn ton, dhe kshtu hyn n zbulimet m t rndsishme.
7. Aeroplani - i br nga vllezrit Wright n vitin
1903, sht i nj rndsie te veant, sepse sht m
leht t bhen rrug t gjata dhe t sigurta.

9. Televizori sht zbuluar nga John Logie Baird m


1925, sht nj nga zbulimet e rndsishme, sepse
jeta sot pa TV sht gati e pamundur, prandaj sht i

13. Aspirina - zbulimi i aspirins ka njrendsi t


veant, sepse pa t shum njerz do t kishin
vdekur, dhe ka rol shum trndsishm n eliminimin
e shum smundjeve.
14. Kompjuteri dhe interneti - sht br nga ushtria
amerikane ne vitet 1970-1980 dhe dita dits po bhet
pjes e pandashme e jets son t prditshme. N t
gjitha aspektet. Jeta dhe zhvillimi i saj sot pa kompjuter dhe internet sht gati e pamundur.
15. Klonimi i par e ka br nj shkenctar kinez, por
kurr nuk ishte publikuar kjo arritje e tij. Klonimi i par
q sht publikuar, sht i vitit 1996, me delen Dolly.
Merjeme Avdiu 12-3

Nr. 37 / Dhjetor 2014

8. Teoria e relativitetit nj nga teorit me t kompletuara t t gjitha kohrave e zbuluar nga super
gjeniu Albert Anjshtanj me 1905 dhe bri q fizika t
ngritet n nj shkall edhe me lart.

12. ADN - sht zbuluar nga dy shkenctart: Francis Crik dhe James Watson me 1953 dhe sht i nju
roli jetsor, sepse eshte mundsuar shpjegimi i shum
gjerave, q nuk kishin shpjegim, por edhe mundsi
pr shum gjra t reja.

37

Nr. 37 / Dhjetor 2014

10 zbulimet muslimane q
ndryshuan botn

1. Kirurgji: afr 1000 vjet p.e.s, doktori i famshm


Al Zahrawie publikoi enciklopedin ilustrative pr kirurgji prej 1500 faqesh, e cila n Evrop u prdor
pr 500 vjett e ardhshm. Al Zahrawi njihet edhe
me disa nga operacionet e para q jan br.
2. Kafeja: pija pa t ciln shumica e njerzve nuk
mund t kalojn ditn, pr her t par u paraqit
n Jemen. Gjate ditve t puns sht pir pr t
ndihmuar njerzit q t jen t zgjuar gjat lutjeve t
nats. Pastaj e kan transferuar n Kajro dhe sht
prhapur shum shpejt npr vendet muslimane.
3. Makinat Fluturuese: shpiksi Abbas ibn Firnas,
ka qen njeriu i par i cili ka konstruktuar nj mjet i
cili me t vrtet ka fluturuar. N shekullin e IX ai ka
dizajnuar nj konstruksion, i cili ka ngjar n nj zog.
4. Universiteti: n vitin 859 princesha Fatima alFihri, ka hapur universitetin e par i cili ka dhn
diploma n qytetin Fezu t Marokos. Motra e saj
ka hapur nj xhami t ciln e kan shfrytzuar edhe
si shkoll.
5. Algjebra: ky term vjen nga traktati matematikor
i Persis me emrin Kitab al-Jabr Wa I-Mugabala
e cila ka lindur n shekullin e IX e ndrtuar sipas
sistemit Hindu dhe Grek, algjebra ka qen sistemi i
vetm pr numra dhe gjeometri.

me optikn, vijn nga bota muslimane. Rreth vitit 1000 al-Hatiham ka vrtetuar se njerzit shohin objektet nga reflektimi q bn drita n to dhe
shkon te syri i tyre.
7. Instrumentet muzikore: shum nga muzikantt
mysliman kan pasur nj ndikim t madh n Evrop. Disa nga instrumentet q kan arritur nga
Lindja e Mesme, jan Lyra dhe Rehab - paraardhsi
i violins moderne.
8. Brusha e dhmbve: thuhet se Muhamedi a.s.
sht ai, i cili i pari e ka popullarizuar prdorimin e
brushs s dhmbve rreth vitit 600. Duke prdorur
degn e nj peme t quajtur Meswak, Ai ka pastruar
dhmbt dhe ka freskuar frymn.
9. Lost: shum nga gjrat q prdoren n automatiken moderne, pr her t par jan shfrytzuar
n vendet muslimane. Duke kthyer lvizjen rrotulluese n linare losti, ka mundsuar ngritjen e leht
t sendeve t rnda.
10. Spitali: spitalet t cilat i njohim sot, me personel dhe salla speciale vijn nga Egjipti (Shekulli i IX). Qendra e par e ktij lloji ka qen spitali
Ahmad ibn Tulun e hapur n vitin 876 n Kajro.
Ky institucion ka siguruar shrim falas pr ata q
kan pas nevoj.

6. Optika: shum nga zbulimet q kan t bjn

Merjeme Avdiu 12/3, marr nga: www.islamgjakova.net

38

Barcoleta
po bn n google ?
M pyeti mami sot:
- po bn n kompjuter?
- Ja po marr ca informata n google.
- Po sht google?!
- Google din gjithka - thash.
- Oh sa mir! - Pa pyete se si sht tezja se kam
koh q skam folur me t. - ma ktheu ajo.
Msuesja e kimis
Kuriozitete
Msuesja e kimis pyet nxnsit :
Veriu i Norvegjis i kalon 14 jav t vers me diell,
- Kush nga ju e din se sht Valenca?
dit e nat.
Vetm Riadi ngre dorn.
Brenda pes minutave q zgjohemi nga gjumi,
- Na thuaj Riad! - i drejtohet msuesja!
50% e ndrrave harrohet, pas dhjet minutash
Riadi:
harrohet 90% e tyre.
- sht ekip spanjoll msuese, mirpo quhet Va Peshqit harrojn do gj q ndodh vetm pas 10
lencia e jo Valenca.

Taksi pr tre persona


Dy t dehur kur dalin prej kafes, shkojn te nj
taksist q ishte aty afr dhe e pyesin:

- Sa kushton deri n qytet pr tre persona?
Taksisti i habitur ua kthen: - Pr tre!? Ju jeni dy!
T dehurit i thon taksistit :

- E ti, nuk do vish me ne Aaa?!

Politikani te Frizeri
Shkon nj politikan te frizeri dhe i thot:
- Largo far t duket keq n kokn time.
Frizeri ia hoqi kokn...
Zgjodhi: Veton Jashari 12/2

minutash.
Kur thyhet nj xham disa copza shprndahen me
shpejtsi prej 3000 milje n or.
Pavarsisht nga trashsia dhe madhsia e nj flete,
fleta nuk mund t palohet me tepr se 9 her.
Qeliza njerzore e trurit mund t mbaj mend 5
her m tepr informacion se e gjith Enciklopedia
Britannica.
N prdorim jan 200 muskuj pr t br nj hap.
Nj kg limon ka me tepr sheqer se 1 kg luleshtrydhe. Sipas dietologve sht m mir t konsumohet i shtrydhur n uj.
Laura Jasiqi 11/3

Fmija m i rnd q sht lindur ndonjher sht


nj fmij nga Italia, i cili qe lindur n vitin 1954 dhe
peshonte 10,2 kg.
Mbiemri m i shpesht n bot sht Chang, t
cilin e mbartin rreth 75 milion njerz n Kin.
Nj n do 10 persona jeton n Ishull.
Lulja m e madhe n bot gjendet n Brazil dhe
sht e gjat 341m.
Sikur nga t gjitha ujrat e deteve dhe oqeaneve t
nxirrej kripa, me t do t mbulohej e tr siprfaqja
e toks me nj shtres prej rreth 130m.
Temperatura m e lart e regjistruar n Bot sht
57,5 n El-Aziz t Libis, kurse m e ulta u regjistrua n stacionin Vostok Antarktid -89,6.
Shefqet Krasniqi 12/2

Nr. 37 / Dhjetor 2014

Syri i nj struci sht m i madh se truri i tij.

39

sht fakt se n krijimin e qiejve e t


toks, n ndrrimin e nats
e t dits, t anijes q lundron n det q u sjell dobi
njerzve, n at shi q e
lshon All-llahu prej s larti
e me t ngjall tokn pas
vdekjes s saj dhe prhap
n te nga do lloj gjallese,
n qarkullimin e errave
dhe reve t nnshtruara
mes qiellit e toks, (n t
gjitha kto), pr nj popull
q ka mend ka argumente.
(Kuran 2: 164)

You might also like