You are on page 1of 3

PROIECT DE LECIE

coala: coala Nr. 14 tefan cel Mare Botoani


Propuntor: prof. Cojocariu Gina
Data:
Disciplina: Limba i literatura romn
Clasa: a VIII-a
Unitatea de nvare: Romanul
Subiectul leciei: Baltagul, de M. Sadoveanu Lumea descris: oameni i obiceiuri ( imaginea
vieii
etnografice;

pstorilor, cu obiceiuri i tradiii, n strns legtur cu ciclurile naturii; elemente


lectura citatelor ilustrative)

Tipul leciei: de nsuire a noilor cunotine


DEMERSUL DIDACTIC
1. MOTIVAIA: este o lecie valoroas din perspectiva metodelor activ participative, n
sprijinul dezvoltrii interesului pentru lectur i a gustului estetic; lecia se sprijin pe priceperile
i deprinderile deja formate n decodarea mesajului artistic i urmrete, n principal,
perfecionarea continu a capacitii de comunicare prin valorificarea noiunilor nsuite i de
investigare a unui text literar.
2. OBIECTIVUL CADRU: cultivarea receptivitii literar artistice a elevilor, cu referire
special asupra universului operei epice n proz.

3. OBIECTIVE DE REFERIN:
1.1 s neleag semnificaia general a mesajului oral, sesiznd progresia i coerena ideilor exprimate;
1.7 s manifeste toleran fa de opiniile diferite exprimate de interlocutori i s ia o atitudine critic fa
de argumentele ascultate;
2.5 s capteze atenia interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului;
3.1 s interpreteze un text literar, fcnd corelaii ntre nivelurile fonetic, lexical, morfologic i semantic;
3.3 s identifice valori etice i culturale ntr-un text, exprimndu-i impresiile i preferinele.

4. OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s cunoasc modul n care M. Sadoveanu reconstituie structuri sociale ce aparin unui mod arhaic de
via, cu profiluri umane determinate de acestea;
O2 s identifice prile componente ale romanului: ntmplarea narat, etapele naraiunii;
O3 s interpreteze viziunea autorului asupra universului rural;
O4 s recunoasc personajele i s realizeze o scurt caracterizare a lor;
O5 s-i delimiteze propriile convingeri morale n raport cu lumea nfiat.
5. CONINUTURI UTILIZATE: definiie, caracteristici, sentimente, coninut de idei, tipuri
umane, realizare artistic.

6. CONDIII PREALABILE:
- clas la nivel mediu;
- elevii posed capacitatea de a aborda un text literar;
- elevii vor lucra pe grupe compacte i vor expune rezultatele produselor lor.
7. EVALUAREA: - elevii completeaz fiele de munc independent, cadranul i ciorchinele.

8. RESURSELE I MANAGEMENTUL TIMPULUI


A. Resurse materiale: Limba i literatura romn manual clasa a VIII-a, Al. Crian,
S. Dobra, F. Snmihian, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, p.132-153; Limba
romn caietul elevului clasa a VIII-a, Al. Crian, S. Dobra, F. Snmihian, Ed.
Humanitas Educaional, 2005, Bucureti, p.146-160; Baltagul, M. Sadoveanu, E.P.L.,
1969, Bucureti, p. 5-126; fie de lucru.

B. Resurse de timp: - timpul de desfurare: 8 ore


9. METODE I PROCEDEE: conversaia, expunerea, lectura explicativ, spargerea gheii
(gndirea critic), brainstorming ul, reflecia, gndirea activ, activitatea pe grupe, metoda
cadranelor (gndirea critic), munca independent, metoda calendar (povestirea n lan).

SCENARIU DIDACTIC
I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc
manualele i caietele i fiele de lectur).
II. Enunarea obiectivelor
III.Reactualizarea cunotinelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu timp i spaiu n roman)
Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui civa
elevi s citeasc fiele de lectur , iar ceilali i verific fiele, fcnd corecturile necesare.
IV.Prezentarea sarcinilor de nvare i obinerea performanei
Astzi vom discuta despre lumea descris: oameni i obiceiuri; elementele etnografice din
romanul Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru precizarea acestora se vor mpri elevii pe grupe i
se vor urmri exerciiile de la studiul textului din manual de la pagina 146 i se vor folosi
itemurile urmtoare realizndu-se totodat pe tabl i n caiete o schem:
Cum sunt prezentai oamenii de la munte? Facei referire la capitolele I i X.
( Muntenii sunt: - oameni simpli, linitii, mpcai cu soarta lor
- iui i nestatornici ca apele
- rbdtori n suferini
- fr griji n bucurii
- au o inim uoar, ca rupt din soare
- ferindu-se de oamenii de la cmpii
- le plac dragostea, beia i datinile)

Comentai modul n care este realizat descrierea satului la nceputul


capitolului I.
(imagine panoramic, general dar foarte clar datorit micilor amnunte:
sat risipit pe
sub pdurea de brad, cu csue indrilite ntre garduri de rzlogi)

Comentai modul de descriere a inuturilor Dornei referindu-v la elementele descrise,


atmosfera surprins, impresia de ansamblu.
(elemente descrise oameni curai, cu aprindere i patim; spaiul
Dornelor: numai
praie, numai muntiori cu brazi, tpanuri i aezri de sate, cu drum de
dezgheat
cu praie sub omt; atmosfera surprins oameni veseli, petrecrei
care-i triesc
zilele ca i cum ar fi ultima din aceast via; )

Cum sunt prezentai oamenii de la ora? Comparai felul de a fi a oamenilor de la


ar i de la ora.
( ornduii ierarhic, oamenii de la ora par a fi mai bine
organizai, dar tot spre
deosebire de cei de la ar sunt mult mai nghesuii i par a nu avea
linitea
i libertatea acestora, cu legi dictate de stpnirea mprteasc, cu
instituii statale
moderne, lumea din vale/ oamenii de la sat se conduc dup calendarul
vechi
religios, dup credine, superstiii, semne, vise, obiceiuri strbune, datini,
dup vreme i

anotimpuri)

Comentai modul n care obiceiurile i tradiiile populare ordoneaz viaa


oamenilor de la ar (a adulilor i a tinerilor), referindu-v la capitolul V.
(naintea srbtorilor de iarn ciobanii urc la casele lor lsnd treburile
oieritului
rezolvate pn n primvar, iar oile la stna din vale, srbtorile de iarn
implic o
mulime de tradiii capra, cluul, urrile; la boboteaz, preotul sfinete
fntnile,
izvoarele i toate apele; Vitoria ine post 12 vineri, iar n cea de-a aptea
merge la
mnstirea Bistriei; Minodora se intereseaz de horele ce se joac la vale, n
locul
unde ierneaz oile; Minodora vrea s asculte vals nemesc i s poarte prul
strns
coc, Gheorghi, stpnul turmelor, ca i Lipan, Vitoria vrea s-i educe copiii
n spiritul
acelor norme etice i morale vechi, conform rnduielii.)

Comparai modul de existen i de gndire al femeilor cu cel al brbailor din


roman.
( viaa femeilor, mai grea, muieri frmuoase i iubee, mai viclene i mai
iscusite la vob
brbaii, cu oile, sunt mai proti, mai tari de vrtute)

Comentai cele trei evenimente eseniale ale existenei, referindu-v la ritualul


specific fiecrei ceremonii, atmosfera tipic i se4mnificaia fiecruia.
(ritualul specific botezul Vitoria ntlnete la Borca o cumetrie, fiind
invitat mai
mult fr voie dect cu, pune rodin sub pern un cotei de bucele de zahr i pe fruntea cretinului
celui nou o hrtie de douzeci de lei, respectnd ntocmai datina cu care era nvat; nunta- o ntlnete
la Cruci, aici mireasa i drutele au flori n pr, nevestele poart numai catrini i bondii, vorniceii le
ies nainte pentru a-i invita, le ofer s bea n cinstea mirilor, ameninndu-i cu pistoalele de nu le intr n
voie, iscusit Vitoria face o urare foarte frumoas miresei; nmormntarea gsindu-l pe mort, aprinde
lumnri i privegheaz n ateptarea autoritilor la cptiul acestuia, l ngroap apoi dup datin
oferind fiecruia la ieirea din cimitir un sfert de pne -un phrel de rachiu, apoi mparte coliva i
invit oamenii la praznic, unde gtete dup datina postului, dar ofer butur aleas; atmosfera tipic
dac la nunt i la botez oamenii petrec, fiind veseli, primitori i foarte glgioi, la nmormntare dei
se strng la praznic, nu se veselesc, fiind linitii; semnificaia fiecare dintre ele marcheaz un moment
important n viaa omului, reprezentnd un ciclu ritualic cretinesc dup care se ghideaz oamenii.)

V. Asigurarea feed-back-ului
Se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre
felul cum i ndeplinesc sarcinile de nvare.
VI. Asigurarea reteniei i a transferului
Se d, ca activitate acas, ntocmirea unor portofolii, n care fiecare grup s-i scrie
citatele ilustrative cerinei de lucru date, ideile selectate, nsoite de imagini