You are on page 1of 12

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

EDUCATOARE: LUNGU LAURA


GRUPA: PREGTITOARE
TEMA ANUAL: Cum este, a fost i va fi aici pe pmnt?
TEMA SAPTMNII: Feeria srbtorilor de iarn
TEMA ZILEI: Magia Crciunului
TIPUL ACTIVITATII: mixt
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat
SCOPUL ACTIVITATII: Cunoaterea obiceiurilor i tradiiilor legate de Srbtorile de Crciun;
cultivarea unui comportament bazat pe generozitate i dragoste fa de semeni; stimularea
creativitii, a lucrului n echip, a cooperrii i a toleranei; dezvoltarea capacitii de observare,
descoperire, analiz i sintez.

DURATA: o zi

I. ADP: ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL


ntlnirea de diminea cu tema: Vine, vine Mo Crciun!
Tranziii: Ninge, ninge, Hai pe centre s lucrm/ i ca moii ne-aplecm
II. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE
DLC: Poveste de Crciun -lectura educatoarei
DOS: Activitate practica:Ornamente pentru Crciun -confecie

III.ALA I - ACTIVITI PE CENTRE DE INTERES:


BIBLIOTEC: Povestea lui Mo Crciun - citire de imagini, fi de lucru;
TIIN: Ajut-l pe Mo Crciun labirint, fi de lucru;

JOC DE ROL: Prjituri pentru Mo Crciun - umplerea i decorarea fursecurilor;


JOC DE MAS: Reconstituie imaginea i prezint-o! puzzle;
IV. ALA II - ACTIVITATEA DE GRUP:
n prag de Crciun" - montaj literar muzical (fragment).

Obiective de referin
S audieze cu atenie un text, s rein ideile acestuia i s demonstreze c l-a neles;
S-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv pe baza experienei, activitii personale i/sau a
relaiilor cu ceilali i simultan s utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical;
S participe la activitile de grup, inclusiv la activitile de joc, att n calitate de vorbitor, ct i de
auditor;
Obiective operaionale
O1-S prezinte desfurarea evenimentelor n succesiunea ntmplrilor, pe baza ilustraiilor;
O2-S explice cuvintele noi: meter, datin, plumb, fermecat, slav, preschimbaser, belug ;
O3-S rspund corect ntrebrilor adresate;
O4-S adreseze colegilor ntrebari cu privire la coninutul textului;
O5-S se exprime n propoziii corecte din punct de vedere gramatical;
O6-S-i exprime plcerea i interesul pentru activitate, prin participarea activ;

Obiective de referin
S utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei lucrri practice;
S identifice, s proiecteze i s gseasc ct mai multe soluii pentru realizarea temei
propuse n cadrul activitilor practice;
Obiective operaionale
O1: S denumeasc materialele de lucru;
O2: S confecioneze ornamente pentru Crciun utiliznd materialele puse la

dispoziie;

O3: S foloseasc n mod corect materialele pentru realizarea temei practice;


O4: Sa creeze lucrri originale prin folosirea tehnicilor de lucru nvate;
O5: S evalueze lucrarile realizate pe baza urmatoarelor criterii: originalitate, acuratee, grad de
finalizare.

BIBLIOTEC:Povestea lui Mo Crciun


O1: S citeasc imaginile reprezentnd secvente ale povetii;
O2: S ordoneze conform desfurrii aciunii imaginile date;
O3: S despart corect n silabe cuvintele date;
O4: S integreze n propoziii cuvintele ilustrate;
JOC DE ROL:Pregtim prjituri pentru Mo Crciun
O1: S umple fursecurile cu crem;
O2: S decoreze fursecurile cu ornamentele puse la dispoziie;
O3: S se spele pe mini nainte de nceperea activitii;
O4: S nu risipeasc materialele de lucru;
O5: S foloseasc erveele de cte ori este necesar;
JOC DE MAS: Puzzle
O1: S reconstituie tablourile dup model puzzle;
O2: S descrie coninutul tabloului realizat;
TIIN: Ajut-l pe Mo Crciun!
O1: S gseasc i s traseze drumul lui Mo Crciun ctre brad;
O2: S gseasc numrul corespunztor de elemente al mulimilor date;
O3: S coloreze al doilea, patrulea i al aptelea globule;
O4: S deseneze n sacul lui Mo Crciun cinci cadouri;
ACTIVITATEA DE GRUP (ALA II): n prag de Crciun secven
O1: S recite expresiv rolurile versificate, respectnd intonaia, pauzele i ritmul
acestora ;
O2: S cnte n cor, cu negativ, respectnd ritmul, linia melodic i pauzele aferente
melodiilor;
O3: S triasc satisfacia interpretrii rolurilor.
Resurse:

Procedurale: povestirea, demonstraia, conversaia, explicaia, exerciiul, explozia stelar, interviul,


turul galeriei, lucrul n echip.
Materiale:
Educarea limbajului: plane cu imagini, microfon.
Activitatea practic: crengue de brad, ornamente (ngerai, clopoei, stelue, fundie), capsator,
beteal, carton colorat, hrtie autocolant, lumnri, lipici, panglic, foarfece, stimulente.
Bibliotec: set de imagini din poveste, fie de lucru, creioane colorate;
tiin: fie de lucru, fie labirint, carioci;
Joc de mas: puzzle cu imagini din povestea audiat;
Joc de rol: fursecuri, biscuii, crema, erbet, ornamente comestibile, lingurie, orulee, boneele,
serveele, casetofon, CD;
BIBLIOGRAFIE:
- Curriculum pentru invatamantul prescolar3-6/7 ani , Bucureti, 2009.
- Georgeta Toma; Daniela Petre; Maruta Ristoiu; Irinela Nicolae; Magdalena Anghel Suport
pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar., Editura Delta, 2009.
- Preda Viorica, Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas, 2005.

SCENARIUL ACTIVITII
Activitatea zilei va ncepe cu ntlnirea de diminea.
Copiii sunt aezai n semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toi membrii grupei.
Rostesc urmtoarele versuri:
Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit
n cerc s ne adunm
Cu toi s ne salutm.
Urmeaza salutul si completarea Calendarului Naturii.
Noutatea zilei :Astzi este o zi special pentru c avem oaspei.
Captarea atentiei o voi realiza pe baza unei discuii despre Omul Zilei.
Astzi Omul Zilei, ales de voi ieri, este Cristi.
Cum este el mbrcat?
Cine este Mo Crciun?
tii voi care este povestea lui Mo Crciun?
Vrei s o ascultai?
n cadrul activitii de Educarea Limbajului, copiii vor asculta povestea, vor raspunde
ntrebarilor mele i i vor adresa ntrebari i ntre ei, cu privire la coninutul povetii. n ncheierea
activitii voi adresa copiilor ntrebarea: Ce moment i-a plcut cel mai mult din acest poveste i
de ce?
Se va trece la activitatea pe centre de interes astfel:
La Biliotec precolarii vor primi un plic n care vor descoperi un set de imagini. Verificnd
vor observa c sunt din povestea audiat. Vor ordona imaginile n ordinea desfurrii
aciunii, vor descrie pe scurt fiecare imagine n ordine cronologic, vor rezolva fia de lucru
dat.
La tiin vor rezolva fia de lucru i fia labirint puse la dispoziie.
La Joc de mas copiii vor reconstitui cte o imagine, descoperind c este un moment din
poveste, o vor descrie formulnd propoziii corecte i ncercnd s utilizeze cuvinte i
expresii din poveste.
La Joc de rol vor umple i decora prjituri pentru Mo Crciun.
Fiecare copil va avea posibilitatea ca pe parcursul activitii s se manifeste, s acioneze i
s interacioneze cu ceilali copii, s pun ntrebri i s afle rspunsuri. Dup terminarea
sarcinilor de la centrul ales la nceput se vor putea roti, se vor putea orienta spre un alt centru la
care i doresc s lucreze, astfel nct s treac pe la toate centrele ct mai muli copii.
La Activitatea Practic copiii se vor mpri n patru grupe i vor realiza
Ornamente de Crciun. Prima grup va realiza Coronie de Crciun, a doua grup va realiza
Suportul cu ngera (pentru pahar), a treia grupa va realiza Suportul pentru erveele i a patra
grup va realiza Ornament pentru masa de Crciun.
n ncheiere va fi prezentat montajul n prag de Crciun secven.
FINALITATEA ZILEI
La sfritul zilei se realizeaz o mini-expoziie cu lucrrile copiilor realizate pe tot parcursul
zilei. Voi face aprecieri generale i individuale cu privire la activitatea i comportamentul copiilor pe
tot parcursul zilei.

ETAPELE
ACTIVITII
DLC
1.Momentul
organizatoric

2.Captarea
atentiei
3. Anuntarea
temei si a
obiectivelor

OB.
OP.

CONINUTUL TIINIFIC

STRATEGII DIDACTICE
Resurse
Metode i
materiale
procedee
Conversatia

Voi asigura condiiile necesare unei bune desfurari a activitii.


n cadrul ntlnirii de dimineat vom realiza: prezena copiilor,
completarea calendarului naturii, discuii referitoare la tema abordat Calendarul
Naturii
n aceasta sptmn.

O voi face cu ajutorul discuiei legate de Omul Zilei. Acesta


este un copil mbrcat n Mo Crciun.
Astzi, vei asculta ,,Povestea lui Mo Crciun. V rog s fii
ateni, s reinei coninutul povetii pentru a-l putea reda, pentru a
rspunde corect la ntrebri i pentru a nva cuvinte noi: meter,
datin, plumb, fermecat, slav, belug.

Frontal

Explicatia
frontal
Expunerea
Explicatia
Conversatia
Frontala

EVALUA
RE
Participarea
activ la discuii,
completa
rea corect a
calendaru
lui naturii.
Stimularea
interesului pentru
activiti

4. Dirijarea
invatarii
O1

Voi expune coninutul povetii, descoperind treptat cele ase


plane. Voi explica cuvintele i expresiile noi. Voi adresa cateva Plane
ntrebari cu privire la continutul acesteia. Folosind metoda Explozia
stelara i voi provoca i pe copii s formuleze ntrebri i s gseasc
rspunsuri. Acetia vor lucra pe grupe.

Conversatia
Frontal

Explozia stelar

O2
Cine?
O3
O6

O4

Ce?

Unde?

Cand?

Cum?

Flip-chart,
Plan, stelue

Conversatia
Frontal

Fiecare copil care va rspunde corect va aeza o stelu la flipchart.

O5

Voi adresa copiilor ntrebarea: Ce moment i-a plcut cel mai


mult din acest poveste i de ce? Folosindu-se de microfon fiecare
va avea posibilitatea s dea un interviu prin care s dea un rspuns ct microfon
mai original i creativ.
Hai pe centre s lucrm
i ca moii ne-aplecm!

TRANZITIE
ALA

Interviul

Aprecierea
rspunsuri
lor copiilor

5.Obtinerea
performantei
O1,O2
BIBLIOTECA

JOC DE MASA

O3,O4

O1,O2

TIIN
O1,O2

La acest sector copiii vor citi imagini din poveste, vor ordona
conform desfurrii aciunii imaginile date, vor despri n silabe
cuvintele din fia de lucru i vor alctui propoziii cu acestea.

imagini cu
aspecte din
poveste,

Exercitiul;
Frontal;
Explicatia;

Aici copiii vor ntregi imaginile puse la dispoziie i vor realiza


puzzle.

puzzle

Exercitiul
Individual;

La acest sector copiii l vor ajuta pe Mo Crciun s gseasc drumul


ctre brad, vor rezolva corect cerinele fiei de lucru.

fie de lucru

Aici copiii vor pregti prajituri pentru Mo Crciun i le vor decora.

O3
JOC DE ROL

Fursecuri,
biscuii, erbet,
finetti, orna

Aprecierea
rezolvrii corecte
a sarcinilor date

Exerciiul
Individual i n
grup

O1,O2
mente
O3,O4
O5
6.Asigurarea
retentiei si a
transferului de
cunostinte.

TRANZITIE
DOS

1.Momentul

Voi merge alturi de toi copiii la fiecare centru, unde se discut


rezultatele obinute. Acestea vor fi expuse n locul special amenajat.

RUTINE: igiena- toaleta; igiena- spalatul;


Ninge,ninge- exercitii de inviorare in aer liber(pe hol)

Se va organiza spaiul i climatul educativ ntr-un mod optim


desfurrii activitii.

Frontal

Aprecieri

organizatoric

2.Captarea
atentiei

3.Anuntarea
temei si a
obiectivelor

Copiii vor intra n mod ordonat n sala de grupa i se vor mpri n


patru grupe.
O voi realiza prin prezentarea celor patru mese de lucru i intuirea
materialelor. Copiii vor extrage din coulet cate un globule. Fiecare
culoare va reprezenta o grup. n funcie de culoarea globuleului se
vor mpri la cele patru mese de lucru.
Astazi, la activitatea practic vom realiza Ornamente pentru
Crciun. Fiecare grup va realiza un alt fel de ornament. V rog s
fii ateni la explicarea etapelor de lucru, s lucrai cu atenie, curat i
ngrijit.

Conversatia
Observatia
Explicatia

Expunerea

Orala
Frontala

4.Dirijarea
invatarii
O1,O2
O3,O4
O5

5.Asigurarea
reteniei i a
transferului de
cunotine.

6. Evaluarea

Sunt explicate copiilor regulile:


-ne purtam frumos cu colegii;
-lucrm n liniste;
-folosim cu atenie materialele i instrumentele de lucru.
Explicarea se demonstrarea tehnicii de lucru:
Voi explica tehnicile de lucru pentru fiecare echip n vederea
realizarrii lucrarilor.
Realizarea lucrarilor de catre copii
Pe parcursul lucrului i voi supraveghe pe copii si i voi ndruma
pe cei care cer ajutor.
De asemenea voi avea grija ca n timpul lucrului copiii s aiba o
pozitie corespunzatoare i s lucreze n linite. Pentru asigurarea
acesteia voi asigura un fond muzical cu
Colinde de Crciun.

crengue de
brad,
ornamente
(ngerai,
clopoei,
stelue,
fundie),
beteal, carton
colorat, hrtie
autocolant,
lumnri,
lipici,
panglic,
foarfece

Dup ce fiecare grup i-a finalizat lucrrile se va realiza Turul


galeriei, dnd posibilitatea i celorlali copii s evalueze lucrarile de
la fiecare mas i s-i aduc propria contribuie dac consider c e
necesar.

La sfritul zilei se va realizeaz o mini-expoziie cu lucrarile


copiilor realizate pe tot parcursul zilei. Se vor face aprecieri generale
Stimulente
i individuale cu privire la activitatea i comportamentul copiilor pe
tot parcursul zilei, vor fi acordate stimulente.

Explicatia
Conversatia

Explicatia
Demonstra
ia
Exercitiul

Turul Galeriei
Analiza
produselor
activitatii

Mini-expoziie

Orala
Pe grupe

Frontal Aprecieri
verbale

7.ncheierea
activitii

O1,O2
O3

Activitatea se va ncheia cu prezentarea montajului


Crciun secven.

Casetofon,
n prag de CD

Cine?

Ce?
Cand?

De ce?

Cum?

You might also like