You are on page 1of 2

PROIECT DIDACTIC

Data: 06. 01. 2015


Grupa: mica - mijlocie
Educatoare: Silaghi Rozica
Activitatea: Educarea limbajului (Activitate optionala)
Tema: Turtita
Tipul de activitate: predare
Forma de realizare: povestire / (vizionare TV)
Scopul activitatii: - formarea deprinderii de a asculta o poveste accesibila
- consolidarea deprinderii de a formula raspunsuri corecte la
intrebarile educatoarei
- dezvoltarea unor emotii si sentimente pozitive de bunatate, curaj

Obiective operationale:
O1 -sa asculte cu atentie continutul povestii
O2 -sa raspunda la intrebarile adresate de educatoare utilizand propozitii clare, corecte din
punct de vedere gramatical
O3 -sa aseze plansele amestecate anterior in ordinea desfasurarii actiunii povestii
O4 -sa exprime prin cuvinte stari emotionale provocate de intamplarile din poveste
Metode si procedee: conversatia, expunerea, explicatia, povestirea, problematizarea
Material didactic folosit: planse, masti, jucarii de plus
Forma de organizare: frontal,individual
Material bibliografic: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de
copii -Bucuresti 2005
Durata: 15 minute

Desfasurarea activitatii:
NR
CRT

EVENIMENTUL
DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

Moment
organizatoric

Se asigura conditiile optime


pentru realizarea activitatii:
aerisirea salii de grupa,
aranjarea scaunelelor in
semicerc, pregatirea materialelor didactice necesare
desfasurarii activitatii
Se va face prin folosirea
unei masti de vulpe,
educatoarea spunand
versurile:Sunt vulpita cea
sireata/Si-am venit la voi
indata/C-o poveste
minunata!/In care am
pacalit/Pe turtita...am
fugit!
Se anunta ca astazi la
educarea limbajului vor
urmari povestea Turtita

Captarea atentiei
2

Anuntarea temei
3
Desfasurarea
activitatii
4
Consolidarea
cunostintelor
5

Feed - back
6

Incheierea
activitatii

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUARE

explicatia
expunerea

explicatia

Povestea va fi prezentata cu
ajutorul laptopului.
Se vor explica cuvintele si
expresiile noi, daca va fi
nevoie.
Se va incerca repovestirea
cu ajutorul planselor, se vor
repeta versurile care plac
mai mult copiilor. Pe
parcursul repovestirii se vor
folosi masti si jucarii de
plus
Copiii vor ordona plansele
amestecate anterior, in
succesiunea intamplarilor
povestii

Expunerea
/vizionarea
povestirea
explicatia

problematizarea

Chestionareo
rale
Apreciari
verbale

Aprecieri generale si
individuale privind modul
de desfasurare a activitatii si
implicarea copiilor in
activitate

conversatia

Stimulente

conversatia

Chestionare
orale

exercitiul

Aprecieri
verbale

Aprecieri
verbale

You might also like