Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.

com

etohum.com

Etohum Adaylar İstanbul, Ocak 2010

Ocak 10

1 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

1. RestoranRehberiniz.com – Erhan Kaya 2. Roodbox.com - Ulaş Taner Akpınar, Osman Z. Özmen 3. Miaposta.com.tr - Etel Özsarfati 4. Zumbara.com - Aysegul Guzel 5. Anneysen.com – Pınar Şimşek, Aylin Çakır 6. Tvdegordum.com – Erkin Günay, Canan Özkal 7. Wishorb.com - Gökhan Çeliker, Emre Ertan 8. Neredenaldin.com - Eren Yalçındağ 9. Duellog.com - Osman F. Küçükerdem, Akın Günel, Harun Şencal, Afşin Çelik 10. Karniyarik.com - Siyamed SINIR, Kaan Meralan, Doğuş Ertemur 11. Etkinlink.com - Sarp Erdag, Kemal Taşkın, Selçuk Atlı 12. Orgalink.net - Mert Daglaroglu, Irmak Arkman 13. Gezegence.com - Özhan Yiğitler 14. Unisbul.com – Uğur Akkuş, Cemil Erol 15. Bideneyim.com – Uygur Gümüşlü, Batuhan Gümüşlü 16. Bebelog.net – Kamil Kılıç 17. Asker.com – Cem Duran, Cenk Duran 18. Belgele.net – Altuğ Gürkaynak 19. Whispurr.com - Hakan Guzelgoz 20. Hangiuniversite.com – Hasan Yaşar, Burak Kılanç 21. Balerin.com – Lütfi Gündüz 22. Yollayolla.com – Göktuğ Oğuz 23. Alisverisrobotu.com – Çağdaş Tatlıcı, Ertuğrul Yılmaz 24. Dersverilir.net – Burak Tuyan 25. Filoline.net - TDH – Burçak Sayınsoy, Bertan Özdemir 26. Grupanya - Can Mustafa Kön, Baran Dilber, Onur Yıldırım 27. Nurturia.com.tr – Damla Doğan Altınören, Gökhan Altınören 28. Doople.com – Muhammed Yıldırım, Anıl Türetken, Barış Kara, Berat Dağlar 29. Ofansif.com – Çağatay Kıyıcı, Ogan Güner, Reha Erbatur 30. Bogazharbi.com – Berkan Uslu, Ali Murat Sürmen, Burak Çavundurluoğlu, Hasan Alpay Yasin, İlhan Yılmaz, Ömer Emre Özen 31. Augmented Reality – Halil Akın, Mehmet Arıkan

Ocak 10

2 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

32. Sobeee.com – Serhat Sarı, Oğuz Gürler 33. Sopido.com – Murat Kaya, Onur Yüksel 34. Proje P – Aslı Kubilay 35. Morbant.com – Ozan Önen 36. Nefius.com – Fatih Bugan 37. L’orientalis – Deniz Şen, Ersin Ateş, Yusuf Avcı 38. Online İlaç Pazarlama – Atilla Oğuzhan Durgun

Ocak 10

3 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Restoran Rehberiniz.com: Restoran rehberiniz.com genç bir girişimci olan Erhan KAYA tarafından 2009 yılında kurulmuştur. İstanbul’da bulunan birçok restoran ile ilgili detaylı bilgi edinebileceğiniz bu site; restoran menüleri, şeflerden tavsiyeler, kullanıcı yorumları, harita bilgileri, anketler, yemek türü, çalışma saatleri v.b., restoranlarla ilgili birçok bilgiye yer vermektedir. Aynı zamanda kullanıcılarına rezervasyon yapma imkânı da sunmaktadır. Restoran Rehberiniz.com sisteminde yer alan akıllı mail toplama sistemi sayesinde restoranlar direk olarak hedef kitlelerine ulaşabilmektedirler. Bu da restorarehberiniz.com’u etkin bir e- pazarlama aracı haline getirmişir. Yanısıra restoranrehberiniz.com, halkla ilişkiler hizmetleri kapsamında; restoranlara, veritabanında kayıtlı olan, yüzlerce görsel ve yazılı medya mensubuna -tek bir tuşla- ulaşma imkanı sağlamaktadır. Bu halkla ilişkiler faalyetleri Restoranmagazin.com aracılığı ile de desteklenmektedir. Kısaca Restoranrehberiniz.com restoranlara, e-pazarlama, Halkla ilişkiler, elektronik imaj yönetimi gibi hizmetler sunarken, kullanıcılarına ise restoranları, gitmeden görme imkanı vermektedir. Erhan KAYA Kimdir ? Erhan Kaya 1981 yılında Nevşehirde doğmuştur. İlk ve orta okulu İstanbul da tamamladıktan sonra, Alanya Ü.A Anadolu Otelcilik Lisesini azanmış ve birincilikle bitirmiştir. Aynı sene Gazi Üniversitesi Konaklama İşletmeciliği Öğretmeniği Bölümünü kazanmıştır. Üniversiteyi 4 yılda onur listesine girerek bitirmiştir. Üniversitenin ardından, Amerika Birleşik Devletlerine gitmiş ve Denver şehrinde 1 yıl boyunca Multimedia Audio Production eğitimi almıştır. Toplamda 2 sene ABD’de yaşamıştır. Askerliğini tamamlamak için ülkeye dönmüş ve askerliğini kısa dönem erbaş olarak yapmıştır. Askerliğin ardından İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği ana bilim dalında yüksek lisansını tamamlamış, eletronik dağıtım kanalları ve getiri yönetmi konularında uzmanlığını almıştır. Pijjama.com, Restoranrehberiniz.com, Restoranmagazin.com gibi sitelerin kurucusu ve yöneticisidir.

Ocak 10

4 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Roodbox.com: Roodbox, "Reklam gelirinin belli bir yüzdesinin reklamı izleyenin hakkı olması" ilkesine göre çalışan bir eşsiz saniye oyunudur. Sitenin kullanıcıları, tüketim alışkanlıklarına göre özel reklamlar izleyerek kredi kazanıyorlar. Kazandıkları kredileri isterlerse o an eşsiz saniye oyunu oynayarak izledikleri reklamdaki ürünü kazanmak için harcayabiliyorlar. "İzlediğiniz reklamdaki ürünü kazanmak ister misiniz?"

Ulaş Taner Akpınar: 1987 yılında Bilecikte doğdu.Tüm eğitimi boyunca hep Takdir Belgesi aldı.Şu an Bilgi Üniversitesi Son Sınıf Ögrencisidir.Okul yaşamı boyunca Backup,Nike,Starbucks,Lamborgini için hazırladığı reklamlarda birincilik elde etti.Dpid’in düzenlediği DHL konkurunda birincilik kazandı.Aldığı eğitimler sonucunda girdiği sınavlardan Bilge Adam Üstün Başarı Belgesi ve Onur Belgesi, (Macromedia’dan) 3D Studio Max Uluslar Arası Geçerli Üstün Başarı Belgesi,( Adobe’den)Primere Pro Üstün Başarı Belgesi ve Photoshop Üstün Başarı belgesi aldı.2004 yılında Akdeniz Satranç Ustaları Yarışmasında Birincisi oldu.Milli Eğitim Bakanlığındanda Bilgisayar Operatörlüğü Üstün Başarı Belgesi kazandı.Şu an ise Project House’da çalışmaktadır. Osman Z. Özmen: 1988 yılında İstanbul’da bir akedemisyen ve pazarlamacı çiftin oğlu olarak dünyaya geldi. Kalamış İlköğretim Okulunu ve Maltepe Anadolu Lisesini bitirdi. Şu anda İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık 4.sınıfa gidiyor, yüksek onur ortalaması peşinde ‘Geleceğin Reklam Modelleri’ hakkında bir tez yazıyor. Bu arada bir kaç rock grubunda gitar çaldı, yazları tiyatro eğitimi aldı, yurt dışına dil eğitimine çıktı, Erasmus değişim programıyla Londra’da bir yıl kalıp yurt dışını (kültürel ve bilgi anlamında) sömürdü. Teknoloji, dijital medya, iletişimin gücü veya uzay konusu açılırsa akan suları durur.

Ocak 10

5 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Miaposta (www.mia-posta.com), 'Şehirli kadının yaşam rehberi' mottosuyla yola çıkan bir web sitesi. Ücretsiz olan bu e-bülten hafta içi her gün şehrin nabzını tutmak isteyen kadınlarla buluşuyor. Sabah alışkanlıklarına eklenen Miaposta'ya üye olanlar, hayali olduğu kadar ‘'bizden'’ karakter Mia'’nın hafif sivri diliyle yazdığı, şehre ve yaşama dair günlük önerileri her sabah posta kutularında buluyorlar. Mia'nın rahatça ve çabucak okunabilen önerileri modadan tasarım ve dekorasyona, güzellikten yemeiçmeye popüler olan veya henüz keşfedilmemiş ne varsa onu içeriyor. Mia’'nın deneyip not vermeden yazmadığı postaları moda, stil, evlilik, yeme-içme, gezme-tozma, sanat, çocuk gibi başlıklar altında sunuluyor. Miaposta, aynı şeyleri okumak ve yapmaktan sıkılanlar için, sabah kahvesiyle birlikte ideal. Miaposta'nın perde arkasında kimler var? İlk olarak Üsküdar Amerikan Lisesi'nde yolları kesişen iki arkadaş. Etel Özsarfati, The Ohio State University'de lisansını işletme alanında tamamlayıp London School of Economics'te finans yüksek lisansını bitirdi. Sonrasında Londra'da ABN AMRO ve Deutsche Bank'te yatırım bankacısı olarak çalıştı. Hande Oynar ise Koç Üniversite'sinde işletme lisasını bitirdikten sonra bir süre Time Out İstanbul'da editörlük yaptı. Daha sonra New York'ta Columbia Üniversitesi'nde gazetecilik yüksek lisansı alıp çeşitli yayınlarda yazarlık ve editörlük yaptı. İkisi de senelerdir akıllarındaki fikri hayata geçirebilmek için Nisan 2009'da özlem ve hayranlık duydukları şehirleri İstanbul'a geri döndüler ve Miaposta'yı kurdular. İki ayrı sektör deneyiminin sentezini en başarılı şekilde işlerine yansıtan Hande ve Etel Miaposta'yı emin adımlarla büyütüyorlar.

Ocak 10

6 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Zumbara: Zaman Bankasi bireylerin kapasitelerini birbirlerine yardim etmeleri icin kullanmalarini saglayan, para yerine zamanin kullanildigi, sosyal bir degisim hareketi. Bir örnek üzerinden aciklarsak, ben yapmayı sevdiğim bir konuda (mesela fotoğrafçılık)sana 2 saatlik ders veriyorum, sen bu yardımım karşılığında bana para yerine odemeni 2 saat olarak yapıyorsun. Bu kazandığım 2 saat ile, sistemdeki başka bir kullanıcıdan istediğim bahçe bakımı dersini alıyorum. Sistemin çok özet bir şekilde işleyişi böyle. Benim projem ise, bu konseptin web sitesi (sosyal network)uygulamasi. Aysegul Guzel. 2005, Bogazici Universitesi Uluslararasi Ticaret mezunuyum. Youthrep’de yaratici ekipte strateji alaninda calistiktan sonra Barselona’da Mango genel merkezde, pazarlama alaninda gorev aldim. Bir sonraki duragim yine Barselona’da innovasyon alaninda hizmet veren bir danismanlik sirketinde stratejik danismanlik oldu. Burada, empathic research, design thinking ve innovasyon metodlari ile farkli bakis acilari kazandim. Su siralar, innovasyonu sosyal sorunlarin cozumu icin kullanmak uzere hayatimda yeni bir sayfa acmaktayim. Sosyal girisimcilik ve sosyal medya ilgi alanlarim.

Ocak 10

7 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Anneysen.com: anneysen.com anne ve anne adaylarına yönelik bir sosyal ağ sitesidir. anneysen.com’da anneler birbirleri ile tanışabilir, birbirlerine soru sorabilir, deneyimlerini paylaşabilir, pek çok alanda uzmanlara soru sorabilir ve eğlenceli vakit geçirebilir. anneysen.com Aralık 2009’da yayına geçecektir. Gelir modeli olarak markalar ile proje bazlı çalışmalar yapılacaktır, yaklaşık bir yıl içinde uzman ve anneler için Premium üyelik sistemine geçilecektir. Bir yıl içinde 10.000 anne üye ve 100 uzman üyeye ulaşılması hedeflenmektedir. Pınar Şimşek 1975 Balıkesir doğumlu, 1997 Boğaziçi Üniversitesi İşletme Mezunu, 1999 International University of Japan MBA mezunudur. İngilizce ve orta seviyede Japonca bilmektedir. 2000’den bu yana eğitim alanında çalışmaktadır. İlköğretim öğretmenliği yapmış, öğretmen eğitimleri vermiştir. Yabancılara Türkçe öğretimi yapmaktadır. Küresel Isınma ile çocuklara yönelik bir kitap yazmıştır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Aylin Çakır 1974 Konya doğumlu, 1997 Boğaziçi Üniversitesi İşletme Mezunudur. 1997-2008 yılları arasında Eczacıbaşı-Georgia Pacific ortaklığı olan İpek Kağıt’ta pazarlama bölümünde sırası ile ürün yöneticiliği yardımcılığı, ürün yöneticiliği, uzman ürün yöneticiliği yaparak, Türkiye’nin önde gelen Selpak ve Solo markalarının yönetiminde bulunmuştur. Evli ve bir çocuk annesidir.

Ocak 10

8 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Tvdegrodum.com: İzleyicilerin dizilerde (sonrasında yarışma, show vb. programlarda ) görmüş oldukları ürünlerin; marka, model, satış noktası gibi bilgilerine ulaşmasını ve satın almasını sağlayanplatformdur. Sponsor markaları ve ürünlerini, televizyonun yanında internet ile entegrekullanılmasını sağlar. Ayrıca her dizi için kendi topluluğunu oluşturacak dizi sosyal ağı vepaylaşım platformudur.Jenerikte yayınlanan logolar markaları yeterli görünürlüğe ulaştıramazken, her bölümsponsor arayışı büyük zorluk oluşturuyor. Aynı ürün grubunda birçok marka bulunduğundahangi ürünün hangi markaya ait olduğu bilinemiyor. Bu bilgilere ulaşmak için forumlar vebloglar kullanılıyor. Şu ihtiyaçları cevaplar;Markamı, ürünlerimi nasıl daha iyi tanıtabilirim? Nasıl daha kolay sponsor bulabilirim? Beğendiğim ürüne nasıl ulaşabilirim? Erkin Günay: 1985 Denizli doğumlu olan Erkin Günay orta öğretimini AFS programı dâhilinde gittiği Amerika’da, Robert Mcqueen lisesinde tamamladı. Beykent Üniversitesi “Matematik-Bilgisayar” bölümünü burslu olarak tamamlayarak 2008 yılında mezun oldu. Üniversite yıllarıboyunca Xanterra, Philip MorrisSA, Limon Mobile ve Turkcell Gold Partner olan CODEC firmalarında yarı zamanlı olarak çalıştı. Mezuniyetinden sonra Doğan Gazetecilik dijitalkanallar iş geliştirme proje yetkilisi olarak çalışmaya başladı. Burada mobil servislerinyönetimi, stratejik karar alımları için raporlamaların yapılması ve markalara özel onlineprojelerin geliştirilmesi sorumluluklarının yanında Türkiye’nin en kapsamlı mobil haber portalı olan m.milliyet.com.tr’nin geliştirilme sürecini yönetti. Şuan ise İsveç’te inovasyon, girişimcilik ve iş geliştirme üzerine master yapmakta. Canan Özkal: 1980 Çanakkale doğumlu. Orta ve lise eğitimini Çanakkale’de tamamlayarak, üniversite eğitimine Ankara Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etti. Üniversite sırasında Öykü Reklam ve N’PR Halkla İlişkiler ve Danışmanlık şirketlerinde çalıştı. Göze Reklam Hizmetleri’nde müşteri temsilcisi olarak profesyonel hayata başladı. Ekonomikticaret.come-ticaret sitesi ile internet sektörüne geçiş yaptı ve pazarlama iletişim yöneticisi olarak görev aldı. Tio.com.tr fiyat karşılaştırma sitesinin kuruluş aşamasından kapanışına kadar olansüreçte pazarlama iletişim çalışmalarını yönetti. Sonrasında ise Doğan Gazetecilik bünyesindehazırlanan business network sitesi bizebiz.com’da ürün yöneticisi olarak çalıştı. Şuanda iki yeni internet projesinin çalışmalarını yürütürken çeşitli markalara pazarlama iletişimi ve halkla ilişkiler alanlarında danışmanlık vermekte.

Ocak 10

9 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Wishorb.com: Wishorb.com kullanıcılarının dileklerinin gerçekleşmesini sosyal yollarla hedefleyen bir internet sitesi projesidir. Projemizin hedeflediği pazar öncelikle Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere tüm dünyadır. Kullanıcılar internet sitemize dileklerini internetten veya cep telefonları aracılığıyla yükleyebilir; daha sonra da bu dileklerini istedikleri kişilerin görmesini sağlayabilir. Kullanıcıların özel günleri (doğum günü, sevgililer günü, yılbaşı, resmi ve dini bayramlar) arkadaşlarına hatırlatılır. Özelikle özel günler yaklaşırken, listelenen dilekleri isteyen kullanıcılar satın alabilir ya da dileklere istedikleri miktarda bağışta bulunabilir. Yeterli miktardaki bağış oluşursa; anlaşmalı olan internet alış-veriş siteleri aracılığıyla kullanıcıya dilekleri ulaştırılır. Ayrıca şirketimizin sağlayacağı promosyonlarla bu dilekler bağışlara gerek duymadan gerçekleştirilebilir. Bununla beraber kullanıcılar dileklere yorum yazabilir, dilek listeleri aracılığıyla diğer kullanıcılarla tanışabilir, aralarında mesajlaşabilir; bu sayede sunduğu hizmetin yanında sosyal bir ortamı ücretsiz sunmuş olur. Gökhan Çeliker: 1987 Mersin doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi. Çeşitli firmalara internet stratejileri danışmanlığı yapan ve Oyyla.com gibi başarılı sitelerin kurucusu olan Gökhan Çeliker; Facebook.com'u Türkçeleştirerek önemli bir hizmete imza atarken, başarılı çalışmasıyla ün topladı. Yoğurt Teknolojileri'nin Golden Horn Ventures yatırımı altında geliştirdiği Yogurtistan sanal dünya projesine danışmanlık yaptı. İnternet sitesi projelerindeki başarılarıyla tanındı, ulusal gazetelerde kendinden söz ettirdi ve ulusal televizyon programlarına konuk olarak katıldı.

Emre Ertan: 1987 Mersin doğumlu, Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi. 2007 Yaz'ını araştırma yapmak ve akademik hayatına devam etmek üzere Stanford Üniversitesi'nde geçirdi. Sabancı Üniversitesi'ni 2006 Dünya Türk İş Adamları Kurultay'ında temsil ederken, Genç Girişimciler Platformu'nda yaptığı konuşmayla beğeni topladı.Eğitişim Kariyer Enstitüsü'nde çalıştı, pazarlama alanındaki başarısıyla dikkat çekti. 2 yıl süreyle Türkiye 1. profesyonel basketbol liginde oyuncuydu.

Ocak 10

10 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Neredenaldin.com: Her geçen gün bir yenisi açılan e-ticaret alanındaki alışveriş sitelerinin hizmet kalitesi, artık NeredenAldin.com ile belli oluyor.2008 yılında meydana gelen e-ticaret krizi sonrasında kurulan site, kısa süre içerisinde sektörde önemli bir yer edinip, her gün binlerce online alışveriş tüketicisine büyük yön göstermektedir. Tüketiciler bir yerden ürün sipariş ettikten sonra NeredenAldin.com’a girip o e-ticaret sitesinden memnun kalıp kalmadıklarını, olumlu ve olumsuz yönleriyle dile getirip daha sonradan sipariş verecek kişilere bilgiler vermektedirler. Sitenin oldukça yaygınlaşması ile firmalar, müşterileri haklarında olumsuz yorum yazar düşüncesiyle daha iyi hizmet vermek için çalışmakta böylelikle e-ticaret alanında müşteri memnuniyeti hızla artmaktadır. Her gün birçok tüketiciden teşekkür mesajları alan site yetkilileri firmalarla da yaptıkları görüşmelerde alışveriş sonrasında müşteri yorumlarını görebildiklerinden dolayı mutlu olduklarını bildirmektedirler. Eren Yalçındağ: 1986 yılında Ankara’da doğdu. Başkent Üniversitesi Bilişim bölümünde okuduğu sırada Türkiye’nin önde gelen e-ticaret sitelerinde görevler aldı. Zaman içerisinde e-ticaret sektörünün büyüsüne kapılan Eren Yalçındağ kariyerini bu alanda devam ettirmeye karar verdi.Gelişen sektörde, işini iyi yapmaya çalışan firmaların yanı sıra müşteri memnuniyetine önem vermeyen, insanları mağdur eden alışveriş siteleri olduğunu fark edince, e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan insanların olumlu olumsuz yorumlarını bir noktada toplamak istedi ve NeredenAldin.com’u kurdu. Uzun bir dönem , kısa süre içerisinde sektörde önemli bir yer edinen NeredenAldin.com için geliştirmeler yapıp yeni özellikler üzerinde çalıştı. Şimdiyse NeredenAldin.com’un yanı sıra e-ticaret sitelerinin ürün pazarlamalarına yönelik yazılımlar geliştiren Setrow Solutions için emek vermektedir.

Ocak 10

11 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Duellog.com: Duellog.com gençlerin spor karşılaşmaları üzerinden sosyalleşmesini sağlayan niş bir sosyal ağdır. Kullanıcılarına oturdukları bölgeye/okuduklar üniversiteye, ilgilendikleri spora ve boş zamanlarına göre rakip bulmalarını sağlayarak çok daha eğlenceli maçlar organize edebilmelerini amaçlar. Ayrıca maç için organize olmuş ekiplere/bireylere yakın çevrelerinde bulunan spor tesisleri hakkında bilgiler sunup, gerekliyse rezervasyon/abonelik hizmetlerini online olarak gerçekleştirmelerini de sağlar. Duellog’da spor severler maçtan sonra da deneyimlerini paylaşarak onları ölümsüzleştirebilir. Kullanıcılar, maç içerisinde çektikleri videoları, fotoğrafları ve maç skorlarını maç sayfasına ekleyip diğer sosyal ağlarda ve Duellog içerisinde arkadaşlarıyla paylaşarak, gelen yorumlarla online olarak eğlenmeye ve sosyalleşmeye devam edebilirler. Osman F. Küçükerdem – Kurucu Ortak, Proje Yöneticisi 2005 yılında Yeditepe Üniversitesi Burslu Matematik Bölümünü kazanarak İstanbul’a geldi. Ekim 2006 ‘da Microsoft MCSE+M+S eğitimini tamamladı. 2006 yılından bu yana İmkb ve diğer para piyasaları üzerine yaptığı araştırmalar ve eğitimlerle kendisini finans alanında geliştirdi. Halen İmkb ’de yatırımlarına aktif olarak devam etmektedir. İş hayatına Mayıs 2007’de Progroup Uluslararası Danışmanlık firmasında pazarlama departmanında başladı. Burada eğitim pazarlaması ve şirket içi verimliliği artırma gibi alanlarda yaratıcı fikirler geliştirerek uygulanmasına öncülük etti. İnovasyon takımını kurmakla görevlendirildi. Buradaki pazarlama alanındaki iş tecrübesinden sonra Şubat 2008’de Targeted İletişim Danışmanlığı firmasında “event marketing” alanında çalışmaya başladı. Burada da halkla ilişkiler alanında özellikle etkinlik organizasyonu, kurum içi pr ve kurumsal pr alanında bilgi ve tecrübe sahibi oldu. 2008 ‘den bu yana duellog.com projesinde birlikte çalıştığı Akın Günel ile birlikte Mart 2009 ‘da Lunapark Medya İnternet Teknolojileri A.Ş’yi kurdu. Halen Yeditepe Üniversitesi’nde eğitimine devam eden Osman F. Küçükerdem bazı gençlik projelerinde gönüllü olarak organizyonlarda görev alıp, üniversitenin Sosyal Destek Kulübü Başkanlığını da yürütmektedir. Akın Günel – Kurucu Ortak, Yazılım Geliştirme Çalışma hayatına Grup İletişim 'de yazılım geliştirme ve database yöneticiliği görevlerinde bulunarak başladı. Burada çalıştığı Nisan 2005 – Ocak 2007 yılları arasında web mimarisini geliştirme ve ürün bazlı kalite kontrolü konuları üzerine çalışmalar yürüttü. Bunlarla birlikte içerik yönetimi, Ajax, sistem performanslarının geliştirilmesi konularında da uzmanlaştı. Daha sonra Yeditepe Üniversitesi Bilgi İşlem 'e geçti, yine burada yazılım geliştirme departmanında Kasım 2007 'e kadar çalıştı. Bilgi işlem departmanında çalıştığı sürede N - tier uygulamaları, C#, raporlama servisleri ve Sql Server 2005 konularında kendini geliştirdi. Mezuniyet tezini inovatif bir çalışma olan " Databaseden Bağımsız Raporlama Aracını" geliştirerek tamamladı. Burslu olarak okuduğu Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden 2008 Bahar döneminde mezun oldu. Mart 2008 ‘den bu yana Koç Sistem ‘de Ar-ge departmanında CRM uygulamaları

Ocak 10

12 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

geliştirmektedir. C/C++, Java,C#, JSP, Shell Script, Assembly, Asp.net, PHP, Javascript, XML, JSON, Ajax programlama dillerini (PL- Sql, T-Sql) Oracle, MySQL, MsSQL databese sistemlerini, Oracle Siebel CRM uygulamalarını, Oracle İş Zekası Yönetimi uygulamalarını kullanabilen Akın Günel, kullanıcı&server mimarileri üzerine ileri seviyede bilgi ve tecrübe sahibidir. duellog.com projesinin kurucu ortaklarından olup Ocak 2008 yılından bu yana projenin yazılım ve geliştirmesini yürütmektedir. Harun Şencal - Kurucu Ortak - Yazılım Geliştirme Çalışma hayatına Veripark 'da yazılım geliştirme bölümünde başladı. Burada Asp.net, C# ve MsSQL kullanarak proje geliştirme süreçlerinde bulundu. Daha sonra Şubat 2007 - Mart 2007 tarihlerinde Figensoft 'da yazılım uzmanlığı görevini yürüttü. Bulunduğu süre içerisinde Asp.net ve C# kullanarak web site düzenlenmesi ve hazırlanması konularında çalıştı. Temmuz 2007- Eylül 2008 arasında Yeditepe Üniversitesi Bilgi İşlem 'de yazılım geliştirme uzmanı olarak çalışan Harun Şencal, burada iş zekası araçları kullanılarak rapor hazırlanması görevini yürütmekte. Html, CSS, Javascript, MySQL, MsSQL, Java, JSP, Servlet, XML, Asp.net, C#, SPSS konularında bilgi ve tecrübe sahibi olmakta olup, iş zekası araçları üzerine kendini geliştirmiştir. Temmuz 2007 ‘de burslu olarak okuduğu Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü’nden mezun olduktan sonra Yeditepe Üniversitesi MBA programını 2009 tamamladı. Şuan halen Technology Instute of Jordan’da Bilgisayar Yüksek lisans programına devam eden Harun Şencal duellog.com 'un veri tabanından sorumlu olup yazılım geliştirme süreçlerinde de danışmanlık yapmaktadır. Afşin Çelik - Ortak -Tasarım Geliştirme/UI Designer 2003 Yılında Ege Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2004 yılında DGS sınavı ile geçmiş olduğu Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde son sınıf ve Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü’nde 3. sınıf öğrencisidir. Lise yıllarında hobi olarak başlamış olduğu web tasarım işini üniversite yıllarında zamanla geliştirdi. 2003 Haziran’da Unipa A.Ş staj yaptığı sırada cv portalı geliştirme projesinde bulundu. İlk iş deneyimini Haziran - Ağustos 2007 ‘de İstanbul Dizayn ‘da proje bazlı çalışarak yaşadı. Temmuz – Eylül 2008 arası Spark Bilgi İşlem Sistemleri A.Ş.’de 9 haftalık bir staj dönemi geçirdi ve .Net ağırlıklı projelerde yer aldı. Duellog.com’un kullanıcı ara yüzünü ve çeşitli tasarımlarını geliştiren Afşin Çelik halen birkaç şirkete programlama ve tasarım konularında da destek veriyor. Hali hazırda yaptığı işler ve üniversitedeki derslerinden fırsat buldukça istekli kişi ve şirketlerin internete açılmalarına yardımcı olmaya çalışıyor, kendine ait http://www.afsincelik.com sitesinde blog yazıyor ve web tasarım üzerine paylaşımlarda bulunuyor.

Ocak 10

13 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Karnıyarık.com: Karniyarik.com kullanıcılarına İnternet'te aradıkları fiyatı olan herşeyi bulma imkanı sağlayan bir dikey arama motorudur. Standard bir arama motorunun yapısına sahip Karnıyarık.com bu özelliği ile Türkiye'de bir ilktir. Diğer fiyat karşılaştırma motorlarının aksine Karnıyarık.com teknolojisinin sağladığı avantaj ile bir ürün hakkında fiyat dışında yorumlar, sitelerin güvenirliği gibi diğer bilgileri de toplamakta ve kullanıcıların alışveriş yaparken doğru seçim yapmalarını sağlayan tüm bilgileri tek noktadan sunmaktadır. Karnıyarık.com sadece çevrimiçi mağazalarda satılan ürünleri değil şu anda ikinci el arabaları da arayabilmektedir. Altyapısının sağladığı bu avantajlar doğrultusunda ürünler geliştirilen sistemin ilk uygulama alanı olmuştur. Karnıyarık'ın sahip olduğu teknoloji iş, emlak vb. diğer alanlara uygulanabilir şekilde tasarlanmış ve hayata geçirilmiştir. 2 sene süren geliştirme sonrasında Karnıyarık Türkiye Sanayi Bakanlığından Teknogirişim Sermayesi desteği almış ve şirketleşmiştir. Siyamed SINIR: 1980 yılında Diyarbakır'da doğdu. Anadolu lisesinden sonra Mersin Fen Lisesi'nde eğitimine devam etti. 1998-2003 yılları arasında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğinde lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2004-2007 yılları arasında aynı bölümde yüksek lisans yaptı. 2002-2004 yıllarında ODTÜ SRDC'de Araştırmacı Mühendis olarak Asuman Doğaç'ın yanında çalıştı. Bu esnada Semantic Web, SOA, P2P ile ilgilendi ve bu konular üzerine yayınlarda bulundu. 2004-2009 yılları arasında MilSOFT'ta yazılım mühendisi olarak çalışırken bir çok Java ve Web konseptini kurumsal yazılımlarda deneyimleme şansı buldu. Çok hızlı öğrenen fakat detaylarda daha yavaşlayan bir yapıya sahip. Azmi, dürüstlüğü, mütevaziliği ve iyi niyeti ile beraber gelen güvenilirliğini herşeyden üstte tutmaktadır. Kaan Meralan: 1984 yılında İzmir'de doğdu. İlkokul, orta okul ve lise eğitimini İzmir'de tamamladıktan sonra 2002 yılında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği'ni kazandı. 2006'da üniversite son sınıftayken Elba Bilgisayar Sistemlerinde yarı-zamanlı olarak başladığı çalışma hayatına, aynı yılın sonunda Milsoft'a geçerek devam etti. Profesyonel olarak çalıştığı 3 sene içersinde özellikle kurumsal Java teknolojileri üzerine yoğunlaştı. 2008 yılında ODTÜ Enformatik Enstitüsü, Bilişim Sistemlerinde yüksek lisansa başladı ve yapay zeka, makine öğrenmesi, servis tabanlı mimari gibi dersler aldı. Arkadaşları tarafından güvenilir ve alçakgönüllü olarak tanımlanan Kaan, çalıştığı gruplar içersinde problem çözen ve sorumluluk almayı seven bir kişi olarak öne çıktı.

Ocak 10

14 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Doğuş Ertemur: 1985 yılında Gölbaşı’nda doğdu. Orta okul ve lise eğitimini Süleyman Demirel Anadolu Lisesinde bitirdikten sonra 2003 yılında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde burslu okumaya hak kazandı. 4 senelik öğrenim hayatı boyunca Bilgisayar Ağları, Kablosuz Ağlar ve İnternet teknolojileri üzerine yoğunlaştı. Akademik ortam ve iş hayatını daha yakından tanımak için Bilkent Üniversitesi, Havelsan ve T.C. Merkez Bankasında stajlar yaptı. 2007 yılında mezun olduktan sonra 2 sene boyunca MilSOFT ICT’de kurumusal Java teknolojileri üzerine çalıştı. 2008 yılında ODTÜ Enformatik Enstitüsü, Bilişim Sistemleri bölümünde yüksek lisansa başladı. İnsanlarla vakit geçirmeyi seven Doğuş mütevazi ve iyi niyetli olarak tanınır.

Ocak 10

15 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Etkinlink.com: Etkinlink projesi, şahıs veya firmaların düzenledikleri küçük ve orta boyutlardaki etkinliklerin internet üzerinde promosyonu ve online bilet satışı üzerine kurulu bir sistemdir. Organizatörler tıpkı tek sayfalık bir blog sitesi gibi, etkinlikleri ile ilgili Etkinlink üzerinde bir sayfa yaratırlar ve her türlü bilgili bu sayfa üzerinden yönetebilirler, ayrıca ücretli etkinlikler için biletlerinin online satışını yapabilirler ve katılımcılarıyla ilgili detaylı raporlamalar alabilirler. Potansiyel katılımcılar için ise Etkinlink aynı zamanda bir aktivite portalidir ve etrafınızda olup biten etkinlikleri daha kolay keşfetmenizi ve istediğiniz etkinliğe kolay ve güvenli bir şekilde bilet alabilmenizi sağlar. Etkinlink’in hedef kitlesi, daha çok profesyönel alanda maksimum 1000 kişilik konferanslar veya eğitimler düzenleyen organizatörler ve bu organizatörlerin etkinliklerine katılan katılımcılardır. Sarp Erdag: 1984 Ankara doğumluyum. Bahçeşehir Üniversitesi Burslu Bilgisayar Mühendisliği lisans programını tamamladıktan sonra bir sene Elektronik Bilgi İletişim (EBİ)'de yazılım mühendisi olarak çalıştım. Bunun öncesinde Borusan Otomotiv Türkiye merkezinde ve Argela Teknolojileri'nde staj yaptım. 2006 Ekim'de Milan Teknik Üniversitesi (Politecnico di Milano)'da Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans programına kabul aldım ve İtalya'ya taşındım. Eğitimimin süresince çeşitli İtalyan firmaları için freelance yazılım hizmeti verdim ve 2008‘de İsviçre’de Lugano Üniversitesi'ne bağlı Webatelier laboratuvarında 8 ay yazılım geliştirici olarak çalıştım. Ekim 2009'da bölümümden mezun oldum ve Türkiye’ye döndüm. 2005-2008 yılları arası üzerinde çalıştığım Kuizz.com adlı bir kişisel projem var ve 6000’i aşkın üyeyle halen yayında. Önümüzdeki senelerde de Türkiye ve global alanda web girişimlerime devam etmek istiyorum. Kemal Taşkın: 13 eylül 1984 Belçika, Hasselt doğumluyum ve çifte vatandaşlık hakkına sahibim. Belçika'da bilgisayar bilimleri alanında yüksek lisansımı tamamladıktan sonra 2007 yılında Türkiye'ye kesin dönüş yaptım. 2007 yılından itibaren Argela Teknolojileri şirketinde yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım. Çalışmakta olduğum bu dönem içerisinde Türk Telekom WIRO ve Wirofon projelerin PC ve iPhone client'larını yazdım. Ayrıca hobi olarak iPhone için yazdığım 5 farklı uygulamam var. Bunlar; Darbuka, Kelimator, Gereksiz, Word Hunt ve Monkey Memory. İnternet sektöründe ciddi projelerle başarılı bir girişimci olmayı hedefliyorum.

Ocak 10

16 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Orgalink.net: Yeni jenerasyon paylaşım biçimi orgalink.net ile binlerce içerik arasından favorilerinizi seçin ve sizinle ortak zevklere sahip insanlarla tanışın : Üye ve editörlerin girdiği Sinema, Müzik, Kitap, Video Oyunu, Dizi, Çizgi Film ve Anime/Manga alanlarındaki binlerce içeriğe ulaşın, Kişisel deneyimlere dayanan öneri sistemi ile içeriklerin benzerlerine erişin, Sizinle benzer zevklere sahip üyelerle tanışın, Sevdiğiniz içeriklerle favorilerinizi oluşturun ve orgalink.net'in size sunacağı yeni içeriklere ulaşın, Özel Aktivite Sayfaları ile yenilikleri takip edin, Forum ve Gruplarda konuları derinlemesine tartışın ve kendi başlıklarınızı yaratın, Chat sistemini kullanarak arkadaşlarınızla kolayca iletişim kurun, Facebook uygulaması aktivitelerinizi arkadaşlarınızla paylaşın. Mert Dağlaroğlu: 2003 yılından beri tasarımcı ve programcı olarak profesyonel kariyere sahip olan Dağlaroğlu, birçok önemli marka, proje ve kişi için kurumsal kimlik ve web sitesi tasarlamıştır. Hilton İstanbul, İkbal, Sistemnet Telekom, Robert Kolej, Tanyeli Sanatçı Sitesi bunlar arasında yer alır. Tasarımcı ve Koordinatör olarak çalıştığı ve tüm tasarımını üstlendiği Superonline’daki görevinden sonra, geliştirdiği projeleri yapabilmek için kendi şirketini kurmuştur. Tasarım, uygulama ve programlama altyapısından sorumlu olduğu Türkiye’deki amatör/ profesyonel sanatçıların portfolyolarına yer veren ve sosyal bir topluluk sitesi olan Tiptak Community adlı projeyi yaratmıştır. Dağlaroğlu, kariyerine ek olarak ilgi duydugu fotoğrafçılığı gelistirmek için girdiği Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde burslu olarak okumaktadır. Irmak Arkman: Saint Benoit Fransız Lisesi ve Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi’ni burslu olarak bitirmiştir. 5 senedir aktif olarak organizasyon sektöründe çalısan Arkman, Kargart yöneticiligi, Organizma şirketine bağlı etkinliklerde Sosyal Program ve Backstage yöneticiliği (BKM Konserleri, Reina Formula 1 Partileri, Harvey Nichols Açılısı...) yapmıştır. 2007 yılında girmiş olduğu Ikon Events’de 4.Dünya Belediye Baskanları Zirvesi, Tarihi Kentler Birliği Buluşması, Dolmabahçe’de IPI Gala Gecesi gibi prestijli organizasyonlarda Koordinatör; Contemporary Istanbul Fuarı 2007 ve 2008 Proje Koordinatör Asistanı ve Uluslararası Basın İlişkileri Koordinatörü olarak çalısmıştır. Ayrıca, 2005 yılından beri birçok uluslararası festival, sergi ve etkinliğe imza atmış olan Kurye Uluslararası Video Organizasyonu’nun direktörüdür.

Ocak 10

17 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Gezegence.com: Gezegence.com, coğrafi temelde bilgi ve belge paylaşımı sağlayan, kullanıcı kaynaklı bir web sitesi. Sitede 200'ün üzerinde ülke ve buralardaki 24 bini aşan yerle ilgili ayrıntılı seyahat ve yaşam bilgisi sunuluyor. Katılımcıların paylaşımıyla makale, fotoğraf albümü, haber, röportaj ve dosya gibi içerikler de sunulacak. Ülke ve yer bilgi sayfalarında vize, ulaşım, konaklama, yeme-içme, yapılacaklar türü dinamik bilgilerin yanında tarih ve kültür, sağlık ve güvenlik, iklim ve önemli günler gibi sabit bilgiler de sunuluyor. Gelir modeli, paylaşılan bu içeriğe paralel ürün ve hizmet sunan farklı profesyonellerden alınacak içeriğe ve coğrafi farklılığa temelli reklamlar ve sponsorluklara dayanıyor. Şu an için turizm sektörünün ilgisini çekecek gibi görünüyor. Özhan Yiğitler: Merakını çeken bilgisayar alanına üniversite sonrasında geçiş yaptı. Kitap yayıncılığının çevirmenlik ve yazarlık gibi alanlarında çalıştıktan sonra yazılım yerelleştirmesine ilgi duydu ve bu yeni mesleği sırasında yurtdışına çalışma daveti aldı. Microsoft İrlanda için windows projelerinde yazılım yerelleştirme mühendisi olarak yıllarca çalıştıktan sonra yurda dönüşünde belgesel alanındaki teknolojik projelere yönelmeye karar verdi. Coşkun Aral'ın hazırladığı Haberci programının teknoloji çözüm sağlayıcısı olarak projelerini yönetmeye başladı. Kariyerini, sürekli ve dinamik olarak değişip gelişen teknolojiyi kullanarak kalıcı ve çağını aşan çalışmalar yapma zeminine oturtarak projelerini artık kendi adına hayata geçirmeye başladı. Şimdilerde aşamalı olarak hayata geçirmeye başladığı projeleri, sürdürülebilir olma özellikleriyle öne çıkıyor.

Ocak 10

18 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Unisbul.com: “Üniversiteli ve Yeni Mezunlara Özel Kariyer Sitesi” 1 Mayıs 2008 tarihinde iki üniversiteli genç tarafından yayına sokulan Unisbul.com, yaklaşık 15.000 üniversite öğrencisinin cv'sine ulastı. Birçok üniversiteli gencin okurken part time çalışmasına öncülük ederek, iş dünyası ile üniversiteler arasında bir köprü görevi görmeye devam ediyor. Firmalar icin ücretsiz ilan verme – hızlı bir şekilde istenilen özelliklerdeki üniversiteli elemana ulaşabilme, kayıtlı üniversite öğrencileriyle birebir iletişime geçebilme olanakları sağlıyor. Üniversite öğrencilerine part time işler ve staj imkanı sunmakta, dünyanın önde gelen iş adamları, yazar ve sanatçılarıyla, üniversiteden hocalarla röportaj yaparak üniversite öğrencilerini iş dünyasına hazırlamaktadır. Ayrıca üniversite öğrencilerinin kendilerini ifade edebilmelerine yönelik çalışmalar da devam etmektedir. Unisbul.com; üniversite öğrencilerinin iş hayatlarına başlamadan önce kazanabilecekleri en büyük tecrübedir. Unisbul.com, üniversite öğrencilerinin en büyük eksiği ve ihtiyacı olan part time iş ve staj bulmalarına yardımcı olmak için kurulmuştur. Uğur Akkuş: 04/05/1987 İstanbul Doğumluyum. Lise’yi Handan Hayrettin YelkiKanat A.M.L ‘nde Yazılım Bölümü’nde okudum.Şu an’da Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü’nde okuyorum. 8 Yıldır Yazılım ile uğraştım. Masaüstü ve Web Yazılımlarını biliyor olmama rağmen kendimi Web Yazılım alanında yetkinleştirdim. Birçok firma’da yazılım uzmanı olarak çalıştım. Firmaların ihtiyaçları doğrultusunda siteler yapmaya başladım. Kullandığım Diller: Asp, Vb, C#, C, Java, Css, Ajax. 2009 yılında TEGV’in Avea ile ortaklaşa düzenlediği Bilişim Teknolojileri Etkinliği kapsamında 3 aylık gönüllü eğitmenlik yaptım. Cemil Erol: D.Yeri: Bozkurt- Kastamonu D.Tarihi: 07.10.1985 İlkokul: Bozkurt İlköğretim Okulu (1991 - 1999)Lise: Bartın Anadolu Teknik Lisesi “Bilgisayar Yazılım” (2000 - 2004) Üniversite: YTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği Bölümü (2005 - Haziran 2010) Bilgisayar Bilgileri: Pascal, vb., c, c#, Asp.net, Adobe ürünleri, Mssql, Php Deneyim: Tegv İstanbul Zeyrek birimde Bilişim Teknolojileri eğitimi verdim. (Mayıs 2009) Hayatımı dolu dolu geçirmeyi, çalışmayı ve gerektiğinde dinlenmeyi, seyahat etmeyi severim. Felsefe, kişisel gelişim ve güncel konular üzerine yazılan kitapları okurum. Haftalık olarak gazete takip eder, bloğuma yaptığım işlerle ve gördüğüm olaylarla ilgili yazılar yazarım. Projemi insanlara anlatmayı, yeni projeler üreten insanlarla diyalog kurmayı, onlarla fikir alışverişinde bulunmaktan hoşlanırım.

Ocak 10

19 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Bideneyim.com: tanıtım, organizasyon, fuarcılık, reklamcılık vb. sektörlere kısa süreli genç eleman tedarikine yönelik çevrimiçi sosyal bir platformdur. Gençleri, aracı organizasyon firmaları ve kurumsal firmalarla buluşturur. Çalışanların ve işverenlerin performanslarını karşılıklı olarak değerlendirilebilmesi, kullanıcılar ve firmalar ile ilgili istatistiksel verilerin görüntülenmesi, sosyal ağ oluşturulması ve lokasyon bazlı eleman filtreleme yoluyla eleman seçiminin sağlanması gibi konularda rakiplerinden farklılaşmaktadır. Hedef kitlesi ise; 18-24 yaş aralığında olan, kısa süreli ya da geçici olarak çalışan personel ve bu personeli geçici olarak işe alacak tüm kurumlardır. Söz konusu firmalardan alınacak yıllık üyelik ücretlerine dayalı bir gelir modeli vardır. Başlangıçta sadece İstanbul’da mevcut olan 240.000 kişilik istihdama karşılık gelen tahmini 96 milyon TL’lik büyüklüğe sahip bir pazara hitap edecektir. Uygur Gümüşlü: 1983 yılında İstanbul’da doğan Uygur Gümüşlü, lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesi’nde almış, şu anda akıcı olarak konuştuğu İngilizceyi burada öğrenmiştir. 2002 yılında mezun olduktan sonra lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği üzerine almıştır. Bu süreçte çeşitli firmalarda stajlar yapmış, lisede ikinci dil olarak öğrendiği Almancayı geliştirecek şekilde Goethe Institut’te iki yıl boyunca dil kurslarına katılmıştır. Mezuniyetinden sonra, disiplinler arası konularda vizyonunu geliştirmek amaçlı başvurduğu İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü’nde tezli yüksek lisans programına kabul edilmiştir. Eğitimi sırasında bir yıl süreyle öğrenci değişim programıyla Almanya’nın Hamburg kentinde Technische Universitaet Hamburg-Harburg’ta International Production Management üzerine yüksek lisans eğitimi almıştır. Şu anda Türkiye’ye dönmüş olup, teziyle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. Batuhan Gümüşlü, 1987 İstanbul doğumludur. Liseyi Özel Doğuş Lisesi’nde, üniversiteyi Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’nde okumuştur. Lise yıllarında web sitesi ve grafik tasarımıyla ilgilenmiştir. Kendini sürekli olarak geliştirirken firmalara afişler ve kurumsal web sayfaları tasarlamaya başlamıştır. İlerleyen zamanlarda internet girişimciliğine ilgisi artmış, çeşitli projeler geliştirmiştir. Üniversitede okuduğu ilk yılda Kocaeli’nde hizmet veren Grafixel Kreatif Ajansı’nda, “Web Yazılımcısı” olarak işe başlamıştır. Ardından başarıyla hayata geçirilmiş bir internet sitesi olan Mekanist.net’te, “Kurumsal İlişkiler Koordinatörü” olarak çalışmıştır. Ayrıca, üniversite hayatı boyunca çeşitli ajanslarda kısa süreli olarak tanıtım elemanı olarak da çalışmıştır. Mezuniyetinden sonra ise, Coproline E-Ticaret Dış Ticaret Eğitim Merkezi’nde “Yazılımcı” olarak görev almıştır. Şu sıralarda kendi kurduğu ajansı Brightness Graphics adına müşterilerine hizmet vermektedir.

Ocak 10

20 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Bebelog.net: Bebeklerin anne karnından beş yaşına kadar olan süredeki her türlü bilgisinin, ilklerinin, özel günlerinin, sağlık bilgilerinin bulunduğunu, foto, ses ve videolarla aileleri ve yakınları ile paylaşımlar yaptığı interaktif bir topluluk sitesidir. Sitede ana menüler dışında çeşitli uygulamalar ile (fanatik bölümü, aile ağacım, hediyelerim, odam, markalarım ) çeşitlendirerek, sosyal bir iletişim merkezi kurulmasını sağlamaktır. Ürünümüz tüm sağlık ve bebekle ilgili sektörlerin hizmet alıp verebileceği interkatif bir topluluk ortamıdır. Sistemde bilgi paylaşımı, ayrıcaklı hizmet alımı, kültürel ve sosyal bilgi ortamıdır. Bebekler büyürken, her anını ona hediye etmek, her anne babanın arzusudur. bebelog.net, günlük koşuşturma içerisinde bile, bebeklerin yetişkinliğe doğru çıktığı o olağanüstü yolculukta yaşadıklarının kaydedilebilmesine imkan sağlıyor. Bu eşsiz arşiv, istenirse, aile fertleriyle, yakınlarla ve diğer bebelog.net üyeleriyle de paylaşılabiliyor. Kamil KILIÇ: Işık Üniversitesi Matematik eğitiminden sonra Metro C&C Pazarlama Departmanı’nda Müşteri İlişkileri Veri Analisti olarak iş hayatına başlamıştır. Ardından CRM Uzmanı olarak, Sif JCB İş Makinaları ‘nda iş hayatına devam etmiştir. Bu esnada, Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü MIS (Management Information System) yüksek lisans programını, CRM ve E-Ticaret üzerine tamamlamıştır. 2007 yılında Evrem ACT’yi kurarak, kendisine ait çeşitli web tabanlı projelerini SUPERONLINE, HABER7 ile hayata geçirmiştir. www.secmenburada.com, www.bebelog.net, www.bizekacaolur.com kendisine ait internet siteleridir. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda CRM ve E-Ticaret üzerine eğitimler vermiştir. Halen GYTE’de İşletme Doktora Öğrencisi olarak eğitimine Yerel Kalkınma ve Liderlik alanında araştırmaları ile devam etmektedir.

Ocak 10

21 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Asker.com: Asker.com, askerlik görevini yapan er, erbaş ve yakınları için kurulmuş askerlikle ilgili bilgileri içeren bir portaldır. Bunun yanında asker.com’un ana iş modeli asker yakınlarının askerlere, askerlerin de yakınlarına ücretsiz mektup yollamasını sağlamaktır. Gelişen teknolojiye rağmen asker mektubu bir ritüel olarak hayatını devam ettirmektedir fakat mektup yazıp postalamaya zaman ayıramayan asker yakınları bu konuda ihmalkar davranmaktadır. Asker.com bu geleneği zahmetsiz ve ücretsiz olarak devam ettirme imkanı sağlamaktadır. Siteye giriş yapan üyelerin yazdığı metinler tarafımızca çıktı alınarak zarflanır ve postalanır. Mektup ile birlikte fotoğraf da yollanabilmektedir. Asker mektupları ömür boyu saklanan metinler oldukları için siteye ve mektup kağıdına reklam alınmaktadır. Cem Duran, 1978 doğumludur. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Bölümü'nü bitirmiştir. İşletme alanında kendini geliştirmek amacıyla, Marmara Üniversitesi'nde Pazarlama ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Finans alanında MBA yapmıştır. 1.5 sene Davranış Bilimleri Enstitüsü'nde Pazarlama Uzmanı olarak çalıştıktan sonra 6 ay NewYork’ta yaşamıştır. Halen İTÜ İşletme Mühendisliği’nde pazarlama alanında doktora eğitimine devam etmektedir. İstanbul Deniz Otobüsleri'nde (İDO) Sea&Miles Sadakat Programını yönetmektedir. 2007'den bu yana kardeşi Cenk Duran ile hayata geçirdiği Türkiye'nin ilk Photo Marketing ajansı olan Photoshoter'ı geliştirmeye çalışmaktadır.. Bütün bunların yanında kendini profesyonel fotoğrafçılık konusunda geliştirmektedir. Cenk Duran, 1981 doğumludur. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Ekonometri Bölümü’nü bitirmiştir. Üniversite hayatı boyunca part time olarak birçok etkinlikte başarılı organizasyonlara imza atmıştır. Üniversiteyi bitirdikten sonra NewYork’ta 3 sene yaşamış ve burada Pazarlama yüksek lisansı yaparken event marketing üzerinde çalışmaya devam etmiştir. Türkiye’ye döndüğü 2006 yılında yarım bıraktığı Marmara Üniversitesi Ekonometri yüksek lisansını tamamlamıştır. Onlarca fikrinden biri olan fotoğraf çekme teknikleri ile pazarlama faliyetlerini bir araya getiren Photoshoter markasınıı 2007 yılında ağabeyi Cem Duran ile hayata geçirmiştir. Photoshoter, bugüne kadar Türkiye'nin önde gelen firmalarının (Turkcell, Coca Cola, Ülker gibi) 100 den fazla eventinde hizmet vermiş ve sektörde photo marketing ajansı olarak konumlanmıştır.

Ocak 10

22 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Belgele.net: Projemizin hedef kitlesi Üniversite Öğrencileri ve Yeni Mezunlardır. İşe giriş ve işte ilerleme konularında yaşanan “Bilginin belgelenmesi” sorununa ekonomik ve hızlı bir çözüm getiriyor. Online olarak ücretli sertifika sınavlarına ve ücretsiz konu testlerine girilip, sonucunda isteğe göre sertifikaların basılıp kargolanabildiği sistemin bir de kurumsal ayağı var. Kurumsal kısımda, işe alım süreçlerini hızlandırıcı ölçme ve değerlendirme hizmetleri de bu sisteme ekleniyor. Yazılım tamamlandığında, dilerlerse kullanıcılar ve kurumlar kendi testlerini kendileri hazırlayabilir, ücret karşılığı sınavı Belgele.Net üzerinden uygulatıp satabilecekler. Belgele.Net bu hizmetinden de belli bir oranda komisyon alacak. Belgele.net sertifikalarının geçerliliği Üniversiteler, Tübitak, TSE ve TüV üzerinden alınacak olan ISO belgeleri ile sağlanacak. Altuğ Gürkaynak: 1980 İstanbul doğumluyum. İlk-Orta-Lise-Üniversite eğitimimi ve ilk iş deneyimi yıllarımı Ankara’da geçirdim. Başkent Üniversitesi Bilgisayar Donanımını bitirdim. Ders konularımız içinde olmasa da Web tasarımı üzerine çalışmaya o yıllarda başladım. Son yılımda IEEE faaliyetleri kapsamında bir seri “Web Tasarım Semineri” verdim. Mezuniyetimden sonra konuk anlatıcı olarak internet siteleri ile ilgili olarak derslere davet edildim. Askerlik görevimin ardından Gittigidiyor’un 2 yıl boyunca web tasarım yöneticiliğini yaptıktan sonra 1 yıl aktif iş hayatına ara verdim ve Çanakkale’de eşimle birlikte projemizle ilgili araştırma ve çalışmalarda bulundum. Şu anda tekrar GittiGidiyor’da web tasarım uzmanlığı görevimi sürdürüyor ve eşim Evren Gürkaynak ile birlikte Belgele.net’i geliştiriyorum. Evren Gürkaynak: 1980 Ankara doğumluyum. 2003 yılında Erciyes Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdim. Kendi mesleğimi yapmanın keyfini yaşayabilmek için üç buçuk yıl uğraş verdim. Bu süre zarfında vekil öğretmenlik, dershanede halkla ilişkiler sorumluluğu gibi kendi mesleğimle uzaktan yakından ilgisi olmayan işlerde sonsuz keyifle çalıştım. Ankara’da Bir İlköğretim Okulu’nda Türkçe Öğretmenliği yaptım. Uzmanlık alanım Japonca ile ilgili olarak üç ay süreyle Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı Türkiye Şubesi’nde “Kıdemli Gönüllü Programı” sorumlusu ve sözlü-yazılı tercüman olarak görev yaptım. Bir süre sonra asıl istediğimin bu olmadığına karar vererek radikal bir karar aldım ve geçmişteki en büyük sevdam olan öğretmenliğe tekrar sarılmaya karar vererek yeniden üniversiteye girdim. Başkent Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü kazandım. Yatay geçiş yoluyla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne geçtim. Dördüncü sınıf öğrencisi olarak burada eğitimimi sürdürmekteyim. Öğrenciliğin yanı sıra Japonca ve İngilizce özel ders vermeye, gerek akademik gerekse kişisel çeviriler yapmaya devam ediyorum.

Ocak 10

23 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Whispurr: internet ve mobil (cep telefonu ve SMS) mikro-mesajlaşma ve sosyal ağlar kurma servisidir. Kullanıcılar 300 karakterli Ozel ve Genel “fisilti” mesajları ile iletişim saglıyorlar. Ek olarak, kendilerine ait mikro-mesajlaşma sosyal ağları (network) kurabilecekler. Bu ozellik sayesinde herhangi bir kullanıcı bir konu, şirket, topluluk veya grup icin mikro-mesajlasma ağı kurabilecek ve bu ozelleşmiş ağlar uzerinden butun uyeler canlı olarak (internet, SMS ve cep telefonu ile) birebir veya gruplu iletişimde olucaklar. Ozelleşmiş ağlar http://network.whispurr.com gibi veya www.benimsitem.com gibi başka bir web adresi uzerindende ulaşilabilinecek.

Hakan Guzelgoz (Co-founder & CEO): o Koelo Ltd. ortak kurucusu o Applied Matematik & Finans muhendisi o 5 sene Irlanda’da ve Paris’te Portfoy yoneticisi olarak calıştı o Her zaman yeni bir girişimin peşinde kosan o Hobby: Aile yaşantısı, Yolculuk yapmak, Internet. Stefano Rocco (IT Guru & CTO): o Koelo Ltd. ortak kurucusu o Uzman Programcı – Guru tarzında o 12 sene kadar hem bilişim hemde finans sektorunde yazılım tecrubesi var o Her zaman daha ileri ve yaratici teknolojiler pesinde o Hobby: Futbol oynamak, Araba ile gezmek. Fobbi: Ucak Giuseppe Insalaco (Budget Man & CFO): o Koelo Ltd. ortak hissedarı o 15 yıllık Finans sektorunde tecrubesi var – Trading & Asset Management o Her zaman start-up ve yeni girişimlerin peşinde o MBA Smurfit Business School mezunu o Hobby: Iphone ile oynamak, “imkansız” denen bir proje uzerinde calışıp onu gercekleştirmek, Kaliteli şarap icmek. Conor Devine (Marketing & Usability): o 6 Senelik satış tecrubesi o 3 yıldır www.festivalpig.com sitesini yonetiyor o 2008’de Etiopya’daki bir hayırsever kuruluşuna para (22,000 Euro) toplamak icin Misir’dan (Kaire) Guney Afrikaya (Capetown) bisiklet ile gitmişdir.

Ocak 10

24 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Hobby: Snowboard, ve haftada bir kere Rugby ve Futbol oynamak. Kevin Noonan (IT - Programci): o 10 yıllık degişik sektorlerde programcılık tecrubesi var o Cloud-Computing uzerinde uzman o Hobby: Cloud-computing konferansları, yolculuk
o

Ocak 10

25 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

HangiUniversite.com, Türkiye'deki üniversiteleri ve onlara bağlı fakülte-bölümleri tanıtmaya yarayan bir sitedir. Ziyaretçiler bölümler ve üniversiteler hakkında yorumlar yapabilecek, bilgilerini paylaşabilecekler. Bölümler ve üniversiteler arasında kıyaslama yapabilmek için bir sepete oluşturulacak ve ziyaretçiler kıyaslama yapabilecektir. Sitenin tamamı üyeler için ücretsiz olacaktır. Üniversitelerin ekstra tanıtımları için üniversitelerden ücret talep edilecek,unun yanında yurt olanakları, yiyecek-içecek olanakları gibi bölümler oluşturarak buraya eklenecek firmalardan ücret talep edilecektir. Bunlar dışında gösterim bazlı reklamlar özellikle yoğun dönemlerde gelir sağlayacaktır. Projede 6 yıllık eğitim siteleri deneyimlerimizi yansıtacağız. Hasan YAŞAR, Konya Karatay Anadolu Lisesi'nin ardından, İstanbul Kültür Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde lisans eğitimini tamamlamıştır. 1996 yılından itibaren programcılık yapan YAŞAR, 2004 yılında Ejder Bilişim Ltd. Şti. 'ni kurmuştur, halen buranın kurucu ortağı olarak çalışmalarına devam etmektedir. 1998 yılında Microsoft Certificated Professional olmuş, daha sonrasında çeşitli yazılım sertifikaları almıştır. 2004 Yılından itibaren Haber34.com, sozlook.com gibi çeşitli internet sitelerinin programlaması ve yönetimini sağlamıştır. Hazırlamış olduğu sitelerden dolayı iyi derecede SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) bilgisine sahiptir, bu konuda çeşitli firmalara destek sağlamaktadır. Aynı zamanda www.dogrutercih.com Projesi'nin teknik koordinatörü olan Hasan YAŞAR, bu görevi 2004 yılından itibaren yürütmektedir. Burak KILANÇ, İstanbul (Erkek) Lisesi'nin ardından, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde lisans eğitimini tamamlamıştır. Üç ayrı konuda yüksek lisans derecesi bulunan KILANÇ, bu derecelerini Boğaziçi Üniversitesi (akışkanlar mekaniği), Londra Üniversitesi-Imperial College (çevre kirliliği) ve İstanbul Üniversitesi'nden (finans yönetimi) almıştır. Akademik çalışmalarını doktora seviyesinde halen, University of BATH - ICHEM'de (İngiltere) "Yükseköğretim Yöneticiliği" konusunda sürdürmektedir. 12 adet bilimsel yayını vardır. 1997'den bu yana İKÜ'de öğretim görevlisi olarak çalışan KILANÇ, ayrıca 1999'dan bu yana İKÜ ArGe Merkezi'nin yöneticisi olarak görev alıyor. 1998 senesinde Istanbul Sanayi Odası tarihinin en genç dış danışmanlarından biri olarak görevlendirilen KILANÇ, odanın ISO 9001 projesini koordine etti. KILANÇ, 2001 senesinde "Istanbul 2008" olimpiyat adaylığı görüşmelerinde Türk Milli Olimpiyat Komitesi'nin çevre çalışma grubunda ülkemizi Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne karşı temsil etti. Aynı zamanda www.dogrutercih.com Projesi'nin yaratıcısı olan Burak KILANÇ, bu projeyi 2001 senesinden bu yana İKÜ ArGe Merkezi bünyesinde genel koordinatör olarak yönetmektedir. Bu projede HaberTürk, Cnn Türk, Akşam, Cumhuriyet, Alem FM, Hürriyet, ShowtvNet, Skytürk, E-tv, Ntv, Superonline ile birlikte çalışmalar yürütmüştür.

Ocak 10

26 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Balerin.com: Kozmetik sektörüne yönelik Türkiye’nin en büyük internet platformu olma hedefiyle kurulan Balerin.com özgün bir e-ticaret sitesidir. Sadece kozmetik ürünlerinin satışı yapılmakta ve ağırlıklı olarak internetteki en uygun fiyatlar sunulmaktadır. Sektörün büyük toptancılarından sağladığı tedarik altyapısı ile sipariş veren müşterilerine aynı gün kargo hizmeti de sunmaktadır. B2C satışlarına paralel olarak B2B satışlarda yapmakta olan platform yakın zamanda kurumsal çözüm ortaklıkları yoluyla da satışlarını artırmayı hedeflemektedir. İlk kurulduğu günden itibaren sürekli artan bir ivme ile gelişmekte ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Lütfi Gündüz: İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden 2004 yılında mezun oldum. Üniversite sonrası kendi kurduğum reklam şirketimde 3 yıl yöneticilik yaptım ve hisselerimi bir yatırımcıya sattıktan sonra web projeleri üzerinde çalışmaya başladım. Uzun bir sektör analizi sonrası pazarı yakından tanıyan etkin tedarikçilerden sağladığım destekle Balerin.com’u kurarak internet üzerinden kozmetik satışına başladım. Balerin.com’ u kozmetik sektörüne yönelik Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformu yapmayı hedeflemekteyim.

Ocak 10

27 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

YollaYolla.com üyelik sistemi ile bireylerin arzu ettikleri, kullanmak istedikleri ürünleri kullanma, deneme ve deneyimleme şansı buldukları bir kulüp ortamıdır. Sisteme üye olan kişiler, üyeliklerinin getirdiği yeterlilikler çerçevesinde sistemde bulunan ürünlerden istediklerini kendilerine yollatabilmekte, sistemde bir başkasında olan ürünü ise takip listesine ekleyip bekleyebilmektedir. Üye, aldığı ürünü üye kaldığı sürece istediği kadar kullanabilmekte ve istediği takdirde geri gönderip bir başka ürünü kendine yollatabilmektedir. Siteye üyelik davet usulü kapalı bir sistem ile gerçekleştirilecektir, ileride yavaş yavaş, ürün/üye oranına bağlı kalarak, üye sayılarının adım adım arttırılması düşünülmektedir. YollaYolla.com yurtdışında daha çok DVD ve Oyun kiralama sitelerinin iş mantığının bir modellemesi olarak vücut bulmuştur. İş modeli, kullanıcılarının arzu ettikleri, istedikleri ürünleri kullanma/deneme isteğini tatmin edecek şekilde kurgulanmıştır. İş modeli, kullanıcıların üyeliğinin sürekliliği çerçevesinde zaman içerisinde ürün karlılığının sağlandığı kiralama mantığını gütmektedir. Göktuğ Okan Oğuz: 1971 Istanbul doğumluyum. 1990 senesinde Hacettepe Universitesi Nukleer Enerji Muhendisliğini kazandım. Universiteyi derece ile bitirdikten sonra askerlik öncesinde Deneks Gıda’da fabrikada, pazarlama departmanında, ithalat ve ihracat departmanında, yaklaşık 1.5 sene çalıştım. Askerlik sonrasında Datagate firmasında Product Manager olarak 1 sene, Datagate’den sonra baska bir distributor firma olan Karma Donanım’da 6 ay kadar çalıştım ve firmanın batması sebebi ile ayrıldım. 2000 Nisan ayında Microsoft’a Bayi kanalından sorumlu olarak katıldım (Breadth Channel). Yaklasık 8 ay sonda kadroya gectim ve 1’inci sene sonunda 1.5 sene kadar sürecek olan GDO kanalı (Small Business Consultancy Channel)’nı kurdum ve yönettim. 2003 yılı itibariyle Small Business Sales Manager pozisyonuna atandım ve bu görevim kapsamında sistemde bulunan yaklaşık 60.000 Small Business’a yonelik satış faaliyetlerini (kampanyalar, pazarlama çalışmaları, 8 kişilik TeleSatış operasyonu vs) yönettim. 2 sene sonra tüm Small ve Medium Business’lardan sorumlu satış müdürü olarak atandım. 35 kişilik ekibimle Microsoft’un KOBI’lere yonelik tüm faaliyetlerini yürüttüm ve yönettim. 2007 yılında Microsoft’tan Sony’e VAIO’dan sorumlu Marketing Manager olarak transfer oldum. 2008 sonunda, PEP Consultancy isimli firma’da 8 ay kadar Borusan projesi için danışmanlık yaptım. 2008 Agustos itibariyle Yellow Pages’da Pazarlama, Call Center ve IT’den sorumlu Genel Müdür olarak çalışmaya başladım ve bu görevi sürdürmekteyim.

Ocak 10

28 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Haldun Uraz Boralılar: 1982 Istanbul doğumluyum. 2004 yılında Beykent Universitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdim. Halen Beykent Universitesinde MBA eğitimime devam etmekteyim. İş hayatıma 2005 yılında MNG Havayollarında IT System Specialist olarak başladım. MNG’de şirket IT sisteminin ayarlanması ve guvenlik altyapısının korunması konusunda çalıştım. Çalıştığım yaklaşık 2 sene içerisinde şirket içi (in-house) bazı yazılımları geliştirdim. Askerlik görevimi tamamladıktan sonra, 2007 Kasım ayında Yellow Pages’a sistem mühendisi olarak geçtim. Yellow Pages’da sistem mühendisliği dışında şirket iç kullanımına yönelik bir CRM uygulaması tasarladım ve kodladım. Bunun yanısıra şirket uygulamalarının veritabanlarını entegre eden bir yönetim raporlama sistemi geliştirdim. Geliştirme dilleri, ortamları ve araçları olarak MSSQL, MYSQL, PHP, JAVA, JAVASCRIPT ve AJAX kullanıyorum.

Ocak 10

29 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

AlisverisRobotu.com: Kullanıcıların online ve fiziksel mağazalardan ürün ve fiyat bilgisi arayabileceği, hangi ürünü nereden alabileceğine en efektif şekilde karar vermesinde yardımcı olacak bir alışveriş rehberidir. Kullanıcının satın almak istediği ürünü online mağazalarla beraber lokasyonuna yakın fiziksel mağazalardan da bulmasını sağlayacak bir yapıyı barındırmaktadır. Uygulamanın lokasyon bilgisine erişim ve barkod okuma gibi avantajları olan mobil platformlara da (Android ve IPhone) genişletilmesi orta vadeli planlarımız arasındadır. Gelir modeli online ve fiziksel mağazalar ile yapılan anlaşmalar üzerine planlanmıştır. Zamanla oluşacak kullanıcı datalarının alışveriş trendlerinin belirlenmesine yardımcı olacağı ve sektördeki oyunculara pazarlanması öngörülmektedir. Amazon Web Services projede aktif olarak kullanılmaktadır.

Ertuğrul Yılmaz, 26 yaşında, Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu, YTU Matematik Mühendisliği ögrencisi. (2010 yazında mezun olacak) Techinox (Şuan ki Tart) (2003), HurriyetEmlak.com (2005), Mynet (2006), Filika Bilişim Hizmetleri (2007), ReklamZ (2009) şirketlerinde çalıştı ve şu an Güneş Sigorta'da çalışıyor. Şu ana kadar web projelerinde html ve php geliştirici, kurumsal yazılım projelerinde yazılım mühendisi olarak yer aldı ve mobil cihazlara uygulama geliştirdi. Çağdaş Tatlıcı, 26 yaşında, Kadıköy Anadolu Lisesi ve YTU Matematik Mühendisliği mezunu. Gantek Teknoloji (2006), Filika Bilişim Hizmetleri (2007) şirketlerinde çalıştı ve şu an Johnson Controls'de çalışıyor. Şu ana kadar birçok kurumsal yazılım projesinde yazılım mühendisi olarak çalıştı.

Ocak 10

30 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

DersVerilir.net : Özel ders veren bireyler ile özel öğretmen arayışında olan öğrencileri ve velileri buluşturan DersVerilir.net, 2006 yılından beri hizmet vermektedir. Ücretli üyelik gelir modeliyle çalışan DersVerilir.net’te sadece ilanı yayınlanan öğretmenlerden üyelik ücreti alınmakta ve 1 yıllık üyelere “Öğrenci Bulma Garantisi” verilmektedir. Öğrenciler ve veliler ise bütün hizmetlerden ücretsiz olarak ve kayıt bile gerekmeden faydalanmaktadır. Aralık 2009 itibariyle 940 civarında aktif üyesi bulunan DersVerilir.net; arama motorlarında ilgili anahtar kelimeler için üst sıralarda çıkmakta olup; izinli eposta pazarlama ve doğrudan pazarlama konularında sonuç alan kampanyalar yürütmektedir. Ayrıca Facebook kampanyaları, Türkiye’de segmentasyonun bu derece detaylı ve hedefli uygulandığı nadir örneklerdendir. Burak Tuyan: 1984’te Balıkesir’de doğdu. 2002 yılında Balıkesir Fen Lisesi’nden mezun olup; Marmara Üniversitesi, İşletme bölümünü kazandı. 10 yaşındayken kendi çizimlerinden oluşan ve ilk sayısı bile yayınlanmayan “Yumurcak Çocuk” dergisi tecrübesinin ardından; 1999-2006 arasında PC Magazine, PCnet, NetLife, PC World ve CHIP dergilerinde 120’nin üzerinde makalesi yayınlandı. 2000-2002 yıllarında Microsoft’un Office XP ve Windows XP beta programlarında resmi beta tester olarak görev aldı. 2006’da ortağıyla birlikte DersVerilir.net’i kurdu. 2007 yılında dijital yayıncılık konusunda yurt dışı projelerinde görev almaya başlayarak; internette pazarlama, eposta pazarlama ve doğrudan pazarlama konularında tecrübe kazandı. Nisan 2009’da Kare Elma’nın kurucu ortağı oldu.

Ocak 10

31 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Filoline.net, araç sahipleri ile hizmet ve ürün sağlayıcı firmalar arasındaki iletişim, bilgi akışı ve ticareti düzenleyen bir platformdur. Sistem, verilerin sadece transfer edilmesini değil, alınan hizmet veya ürün ile ilgili ortaya çıkan operasyonel yükün de taraflar arasında paylaşılmasını sağlayan bir ortam sunar. Araç sahiplerine, ileri seviyede analizler yapabilen iş zekası uygulamaları sayesinde uyarı ve tavsiyelerde bulunur. Bu sayede araç sahiplerinin yapılacak işlemler ile ilgili karar vermelerini kolaylaştırır. Ayrıca sistem içerisinde oluşturulan pazar ortamı ile tarafların daha fazla alıcı veya satıcıya ulaşması sağlanırken, ticari işlem süreçleri hızlanır. Personel verimliliği ve maliyet avantajı sağlanmış olur. Bertan Özdemir: 26 Mayıs 1968 tarihinde İstanbul’da doğan Bertan, lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladıktan sonra İTÜ’de Makina Mühendisliği eğitimi aldı. Renault, Subaru ve Volkswagen markalarında çeşitli yurtiçi ve yurtdışı pozisyonlarda yöneticilik yaptıktan sonra 2002 senesinde Gerçek Otomobilcilik’te Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi. Opel, Chevrolet ve Ford markalarında satış sonrası komite üyeliklerinde bulundu. Satış sonrası pazarlamanın otomotiv sektöründe oturması için birçok projenin hayata geçmesinde aktif görevler aldı. 2009 senesi içerisinde Gerçek Otomobilcilik’teki görevinden ayrılarak otomotiv konusunda uzmanlaşmış bir yazılım firması olan TDH’yi kurdu. 2007 senesinden bu yana yedek parça ithalatı ile ilgili çalışmalarda bulunan Bertan, halen Seyidoğlu Yedek Parça firmasının yönetim kurulu üyeliğini eşzamanlı olarak sürdürmektedir. Bertan evli ve bir çocuk babasıdır. Burçak Sayınsoy: 26 Haziran 1975 tarihinde Çanakkale’de doğan Burçak, lise eğitimini İzmir’de Özel Türk Koleji’ndetamamladıktan sonra Avusturalya’da Edith Cowan Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği eğitimi aldı. Time, Sun ve Domino’s Pizza gibi firmalarda program geliştirme görevlerinde bulunduktan sonra 2001 yılında Türkiye’ye döndü ve otomotiv yazılımları üzerine odaklandı. 8 yıl Gerçek Otomobilcilik’te Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü görevinde bulundu. Bu süre zarfında bir çok yazılımı hayata geçirdi. Uzun yıllar GM Orta ve Doğu Avrupa IT Forum temsilciliği ile GM Avrupa Retail Systems Committee (RSC) üyeliğinde bulundu ve Avrupa çapında çeşitli projelerde görev aldı. 2009 senesi içerisinde Gerçek Otomobilcilik’teki görevinden ayrılarak otomotiv konusunda uzmanlaşmış bir yazılım firması olan TDH’yi kurdu. Burçak evli ve bir çocuk babasıdır.

Ocak 10

32 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Grupanya, insanların %50 ve %90 oranlarında tasarruf etmesini sağlayan bir toplu etkinlik platformudur. Grupanya, insanların yapmak isteyip fakat pahalı buldukları etkinlikleri belli bir katılımcı sayısına ulaştıktan sonra, başka bir yerde bulamayacakları fiyatlarla satın alma fikrinden doğmuştur. Grupanya' nın genel işleyişi şöyledir; Hergün günün fırsat etkinliği (spa üyeliği, tiyatro, yeme içme, bungee jumping vs) Grupanyalılara mail yolu gönderilir. Her etkinliğin aktif olabilmesi için minumum katılımcı sayısı vardır. Bu katılımcı sayısına ulaşılınca etkinlik aktif olur ve günün sonunda katılımcılara mail yoluyla fırsat kuponları gönderilir. Katılımcılar çok uygun fiyatlarla etkinliklere katılırken, firmalar sadece kar marjlarını azaltarak aynı anda bir çok insana ulaşmayı, sosyal ağlarda adlarının geçmesini, web sayfalarında trafiğin önemli ölçüde artmasını sağlayıp aynı zamanda yeni müşteri kazanırlar. Grupanya' nın gelir modeli sattığı etkinlik kuponlarından aldığı komisyondur. Can Mustafa Köne: Can Mustafa Köne 1975 senesinde İstanbul' da doğdu. İlkokul ve liseyi Özel Bilgi Koleji' nde tamamladıktan sonra 1993 senesinde Yıldız Teknik Üniversitesi fizik bölümünü kazandı. Üniversite de okurken 1996 yılında Beşiktaş' ta oyun ve bilgisayar parçası satmak için kuzeni ile birlikte bir dükkan açtı. 1998 senesinde hem okuduğu bölümün hemde açtığı dükkanın yürümeyeceğini hissedip işi ve okulu bırakıp yine aynı üniversitenin müzik teknolojisi bölümüne girdi. Okulda okurken bir taşımacılık firmasında bilgi işlem sorumluluğu ve daha sonra bir yazılım firmasında yazılımcı olarak çalıştı. Bu arada üniversiteyi bitirip İstanbul Teknik Üniversitesi' nde yazılım mühendisliği yüksek lisans programına kayıt oldu. Okurken 3 ortakla birlikte Kosgeb destekli yazılım firmasını kurdu. Proje olarak Türkiye' nin ilk online matbaası Basrika' yı hayata geçirdi. Okulu bitirdikten sonra başarıya ulaşamayan projeyi bırakıp askere gitti. Asker dönüşü Mynet oyun departmanında işe başladı. Bugün halen Mynet oyun departmanında yazılım mühendisi olarak görev yapmakta ve akşamları oğlu ile vakit geçirmekten hoşlanmaktadır. Baran Dilber: Can Baran Dilber 1978’de İstanbul’da doğdu. 1997’de İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2003’de Boğaziçi Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik, 2006’da da Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü’nde Biyomedikal Mühendisliği yüksek lisans eğitimi aldı. 1999 Plus Tasarım web tasarım şirketinde çalışmaya başladı. 2000 yılında da bu şirketten ortakları ile beraber Plus V.2 internet ajansını kurdu. Bu şirketin %50’si Türk Ekonomi Bankası tarafından satın alındı. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Fizyoloji A.B.D. ile beraber TamEEG beyin haritalama yazılımını geliştirdi. 2004 yılında Ericsson Mobility World’de ortakları ile beraber kalp hastalarının EKG verilerinin GSM şebekesi üzerinden aktarımını sağlayan mobil ekg sistemi EKGNET’i geliştirdi. 2006’da Mynet’te yazılım geliştirme yöneticisi olarak başladı, daha sonra Mynet Eksenim iş birimi yöneticiliği yaptı. Doktora öğrenimine devam edebilmek için Mynet’teki tam zamanlı işinden ayrıldı ve danışman olarak devam etti. Halen Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü’nde doktora öğrenimine devam etmekte ve Mynet’te stratejik danışmanlık yapmaktadır.

Ocak 10

33 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Onur Yıldırım: Onur Yıldırım 1978’de doğdu. 1997’de İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. 2003 yılında İTU Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde lisans, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü'nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Halen aynı enstitüde doktora eğitimine devam etmektedir. 1999 Plus Tasarım web tasarım şirketinde çalışmaya başladı. 2000 yılında da bu şirketten ortakları ile beraber Plus V.2 internet ajansını kurdu. Bu şirketin %50’si Türk Ekonomi Bankası tarafından satın alındı. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Fizyoloji A.B.D. ile beraber TamEEG beyin haritalama yazılımını geliştirdi. 2004 yılında Ericsson Mobility World’de ortakları ile beraber kalp hastalarının EKG verilerinin GSM şebekesi üzerinden aktarımını sağlayan mobil ekg sistemi EKGNET’i geliştirdi. 2006 yılından bu yana TSKB'de Hazine Departmanının ihtiyaçları için yazılım geliştirmekte, aynı bankanın internet sitesi ile ilgili çalışmaları yürütmektedir.

Ocak 10

34 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Nurturia: Nurturia bebek bekleyen ve küçük çocuk sahibi aileler için geliştirilmiş sosyal platformdur. Çocuk odaklı anıların kayıt altına alınmasını, bebek ve çocuklarla ilgili haberler akraba ve arkadaşlarla paylaşılmasını sağlar. Anne ve babalar aralarında tecrübe paylaşır, yardımlaşır, organize olurlar. Gerçek hayattaki insan ilişkilerini doğru şekilde yansıtacak yapıda tasarlanmıştır. Tüm dünyada tercih edilen bir hizmet sunarak çocukların daha kolay yetiştirilebilmesini sağlarken, zaman öldürülecek değil, zaman ayırılacak platform olmayı hedeflemektedir. Minimum özelliklerle www.nurturia.com.tr ‘de beta yayınına başlamış olup, kullanıcılardan gelen olumlu tepkiler projenin doğru yolda olduğunu göstermektedir. Türkiye lansmanından kısa süre sonra www.nurturia.com ‘da İngilizce yayına başlayacaktır. Damla Doğan Altınören: 1999 yılı ODTÜ Çevre Mühendisliği mezunudur. 10 yıllık bilişim sektörü ağırlıklı iş hayatında Optima (Satış Temsilcisi), LBS (İmplementasyon Danışmanı), Oksijen (İş Geliştirme Uzmanı), Superonline (Ürün Yöneticisi) firmalarında çalıştı. 2005 yılında sağlık turizmi üzerine iş girişiminde bulundu. Satış, pazarlama, iş geliştirme, yazılım (ERP ve İK) danışmanlığı alanlarındaki farklı sektörlerde, farklı kurumsallıktaki tecrübeleri satıştanfinansa geniş bir bakış açısı ve bilgi birikimi kazandırmıştır. 2008 yılından beri Koç.net’te İş Geliştirme Uzmanı olarak modelleme ve fizibilite çalışmalarından sorumludur. Nisan 2007’den beri sevilen ve takip edilen bebek bakımı blog’u Kitubi’yi (www.kitubi.com) yayınlamaktadır. ALL Kids dergisinde Kitubi isimli köşeyi hazırlamaktadır. Gökhan Altınören: 2002 yılı ODTÜ İktisat Fakültesi mezunudur. 1997 yılından çalışmaya başladı, 2002 yılına kadar Optima’da Web ve Windows tabalı yazılımlar geliştirdi. 2002 – 2006 arası VeriPark’ta Ekip Lideri olarak çeşitli kurumsal müşteriler için dağıtık, yüksek öncelik ve kritiklikte çalışan yazılımlar geliştirilen projelerde bulundu. 2006 – 2008 arası Bilge Adam’da yazılım geliştirme, mimari, formal ve atik metodolojiler üzerine Türkiye ve bölge ülkelerinde eğitim ve proje danışmanlıkları yürüttü. 2008’den bu yana aynı firmada İK yazılımları geliştiren bir ekipte Yazılım ve Teknoloji Geliştirme Müdürü olarak mimari tasarım, teknoloji seçimi ve Ar-ge çalışmalarının yönlendirilmesinden sorumludur.

Ocak 10

35 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Doopole.com: Doopole kullanıcıların gelecek için içerik üretebilecekleri bir sitedir. Kullanıcıları, planlarını ve etkinliklerini paylaşmaya motive eder. Bu sayede kullanıcılar çevreleriyle koordine kalır. Doopole, her düzeyden kullanıcısına organizasyon düzenleme, bunları diğer kullanıcılara önerme ve bunlardan gelir elde etme imkanı verir. Bu süreçte, bir organizasyonun bilet satışından, öneri ve reklamlarından gelir elde etmeyi planlar. İnsanlar için geleceklerini planlıyor olmak mutlak bir ihtiyaçtır. Doopole'u farklı kılan en büyük özellik ise, bu ihtiyacı hissettirmeden ve eğlenceli bir şekilde karşılıyor olmasıdır. Anıl Türetken: Bilgisayar mühendisi olmanın getirdiği çözüm odaklı yaklaşımım ile beraber psikoloji ve pazarlamaya olan kişisel ilgim, kariyerimi girişimcilik üzerine kurmamı sağladı. Gönüllü olarak Polonya'da rehabilitasyon merkezinde çalışarak başladığım kişisel gelişim serüvenim, dünyanın en büyük öğrenci organizasyonu AIESEC'de uzun dönemli proje başkanlığı ile devam etti. Arkas Holding'deki stajımda da proje yönetimi üzerine çalıştım. Bu sene 4 ay Vodafone Genç Yetenek Programı ile marka konumlandırma, dijital üretim ve ajans yönetim süreçlerini iyileştirme üzerine çalıştım. Bu bilgi birikimimi ve tecrübelerimi kendi girişimimizde kullanarak kariyerimi ilerletmek istiyorum. Barış Kara: 2005 yılında tek meslek tercihi ile girdiğim ve bana bilişim dünyasının kapılarını açan Bilgisayar Mühendisliği bölümü; Yapay zeka, Data mining, Web programlama gibi yazılım dallarında beni araştırmaya ve öğrenmeye itmiş, öğrendiklerimi somut projelere dökmeme olanak vermiştir. Bu yönde aldığım dersler, yaptığım stajlar ve katıldığım okul dahili ver harici projeler, ilgi duyduğum bu alt alanlarda kendimi geliştirmemi sağlamıştır. 5 yıldır fotoğrafçılık sanatıyla ilgileniyor olmam, görsel ve düşünsel açıdan yaratıcı sonuçlar üretebilmeme ve yaptığım işleri farklı perspektiflerden görebilmeme olanak sağlamaktadır. Bu tecrübe ve yeteneklerimi, üzerinde çalıştığımız projede kullanarak ve yeni birikimler kazanarak kariyerimde ilerlemeyi hedefliyorum. Berat Dağlar: Öğrenim hayatımı İstanbul Atatürk Fen Lisesinden mezun olduktan sonra başarılı ve hevesli olduğumu düşündüğüm Bilgisayar Mühendisliği alanında devam ettirdim. Bu süreç boyunca İgdaş, Siemens ve Turkcell'de yaptığım stajlarlarla da kendimi yazılım tasarımı ve ürün geliştirme konusunda geliştirmeye çalıştım. Sanatın her türlü alanına ilgimin olması ve çeşitli dallarında da üretmekten keyif almam mesleki olarak yazılım anlayışıma da yansıdı ve genel olarak Yaşar Holding çalışanları için hazırlamamız istenen kariyer gelişimi oyunu gibi yaratıcılığımı yansıtabileceğim alanlarda çalışmaya gayret ettim. Şu anda üzerinde çalıştığımız kendi girişimimiz ise bugüne kadar yapmak istediğim her şeyi yapmama imkân tanıdığı için kariyerim için öncelikli hedef olarak onu seçmiş durumdayım.

Ocak 10

36 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Muhammed Yıldırım: Gerek yurtiçi, gerekse yurt dışında organize ettiğim uzun dönemli projeler, seminer ve konferanslar sayesinde takım çalışması, organizasyonel süreçleri yönetme ve ürün geliştirme konusunda oldukça tecrübe edindim. Özellikle, Dünya Bize Katılıyor adlı projem ile Türkiye çapında bazı ödüllere layık görülüp bugün Türkiye'nin bir kaç şehrinde halen organize edilmektedir. Elektrik elektronik mühendisliğinde okumamın ve orada gerçekleştirdiğim projeler teknik alanda da kendimi geliştirmemi sağladı. Daha önce diğer alanlarda devam ettirdiğim girişimcilik serüvenimi son bir yıldır internet sektöründe devam ettiriyorum ve bu alanda girişimimizin başarıya ulaşması için çalışıyorum.

Ocak 10

37 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Ofansif.com futbol taraftarlarının biraraya geldiği ve futbola dair tüm bilgi ve paylaşım ihtiyaçlarını tek bir platform üzerinde karşılayabildiği bir “sosyal ağ” ve “sosyal medya” sitesidir. Mayıs 2009’da Beta’sı açılan Ofansif.com, internet sektöründe 10 yılı aşkın deneyimi olan bir ekip tarafından hayata geçirildi. Tüm yazı, foto, video, anket ve tartışmalar kullanıcılar tarafından üretilir ve yine kullanıcıların tepkileriyle manşetler belirlenir, Taraftar Medyası oluşturulur. Kullanıcılar tüm dünya liglerinin canlı skorlarını, ayrıntılı maç, takım, futbolcu istatistiklerini Ofansif’te bulabilir. Maç keyfini maç tahmini yaparak, maç anında karşı tribünle canlı canlı sohbet ederek yaşar. Tribün arkadaşlığı “sosyal ağıyla” Ofansif içindeki aktivitelerden anında haberdar olur. Facebook Connect ile Ofansif’e kolayca üye olunur, Ofansif’teki etkinlikleriniz anında Facebook profilinizde yayınlanır. Ofansif’in orta vadeli strateji içinde projenin yurtdışı bacaklarını hayata geçirmek de var. Çağatay Kıyıcı: TNS Piar’da çok sayıda yurtiçi/yurtdışı pazarlama araştırması yönetti. Mynet’de araştırma, kullanıcı hizmetleri ve pazarlama yöneticiliği yaptı, online servisler geliştirdi. Manchester Business School’dan MBA yaptı. 2006’da Ekolay.net Pazarlama Müdürü görevine geldi. 2008’den beri web 2.0 danışmanlıği yapıyor. Ogan Güner: 2000-05 yıllarında Mynet’te içerik servislerinden ve önyüzden sorumlu Servis Operasyon Müdürü, 05-06 Show TV’de SMS TV Müdürü, 2006-2008 arası Ekolay’da Yayın Koordinatörü olarak çalıştı. 2008’den beri web 2.0 projelerine danışmanlık yapıyor. Reha Erbatur: 5 yıldan fazla Mynet’in Art Direktörlüğünü yürüttü. Microsoft, CCCMOS, Keytorc, Third-Click, Doğan Online, CNN Türk, TTNet gibi önde gelen kuruluşlara tasarım hizmeti veriyor. Ofansif.com diğer ortakları arasında 10 yılı aşkın internet teknolojileri deneyimli 2 üst düzey yazılımcı ve 1 IT yöneticisi daha bulunuyor.

Ocak 10

38 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

"Boğaz Harbi", Çanakkale Savaşı Destanı’nı konu alan, 3 boyutlu bilgisayar oyunu projesidir. Birinci Şahıs Nişancı(FPS) kategorisinde hazırlanan oyunda, savaşın geçtiği ortamlar gerçeğe en yakın sahne tasarımları, modeller ve animasyonlarla oyun severlere sunulacaktır. Gerçek hatıralardan yola çıkılarak hazırlanan oyunda kullanıcı, bölümleri oynarken savaşın nasıl kazanıldığını anlama fırsatı bulacaktır. Bu yönüyle oyun, tarihin nesilden nesile aktarılmasına yardımcı olacaktır. Oyunumuzla birlikte ülkemizde gelişmekte olan oyun sektörüne katkıda bulunularak, dünya çapında oyunlar yapılması planlanmaktadır. Ayrıca tüm oyun konsollarında çalışabilen ve dünyada birçok kişi tarafından takip edilen bir yapım olması planlanmaktadır. Böylece 40 milyar $ olan dünya oyun piyasasından ülkemize de büyük paylar sağlamak amaçlanmaktadır. Ali Murat Sürmen: Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde 1987 yılında doğdu. Lise eğitimini Bucak Lisesi'nde tamamladıktan sonra lisans eğitimi için 2005 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği Bölümüne başladı. Lisans eğitimi sırasında part-time olarak, ilk sene SDÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda daha sonraki yıllarda ise SDU Uzaktan Eğitim MYO'da Grafik-Animatör olarak çalıştı. Lisans eğitiminin 3. yılında 3D Studio Max programı eğitimi aldı ve lisans eğitiminin son senesinde bitirme projesi olarak 5 arkadaşıyla birlikte aldığı, "Boğaz Harbi Çanakkale Savaşı 3 Boyutlu Bilgisayar Oyunu" projesinde Grafik-Animasyon grubunda görev aldı. Şuan aynı projede Karakter Modelleme ve Animatör Olarak çalışmaktadır. Berkan Uslu: 1987 Isparta'nın Senirkent ilçesinde doğdu. Lise eğitimini Isparta Anadolu Teknik Lisesi Bilgisayar Bölümü'nde, lisans eğitimini Süleyman Demirel Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği bölümünde tamamladı. Üniversitede part time olarak SDÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda 3 sene çalıştı. C# ve ASP.NET ile birçok kurumsal uygulama geliştirdikten sonra 2008 Nisan'dan itibaren oyun programlama dünyasına katıldı. Ufak bir XNA deneyiminden sonra C++' a adım atarak lisans eğitiminin son senesinde bitirme projesi olarak 5 arkadaşıyla birlikte aldığı, "Boğaz Harbi Çanakkale Savaşı 3 Boyutlu Bilgisayar Oyunu" projesinde programlama grubunda görev aldı. Halen C++ ve oyun programlama üzerine çalışmakta ve Boğaz Harbi oyununu geliştirmektedir. Burak Çavundurluoğlu: 1985 Ankara’da doğdu. Lise eğitimini Ankara Gazi Çiftliği Lisesi’nde tamamladı, lisans eğitimini Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünde tamamladı. Üniversitede part time olarak SDÜ Uzaktan Eğitim Meslek Yüksek Okulu'nda grafiker olarak çalıştı. Grafik sanatları alanında birçok uygulama gerçekleştirdikten sonra, 2008 Nisan'dan itibaren oyun programlama dünyasına katıldı ve burada oyun grafik ve illüstrasyonlarını geliştirme yoluna gitti. "Boğaz Harbi Çanakkale

Ocak 10

39 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Savaşı 3 Boyutlu Bilgisayar Oyunu" projesinde grafik tasarım ve illüstrasyon grubunda görev aldı. Halen Boğaz Harbi oyununu geliştirmektedir. Hasan Alpay Yasin: 1987 Tokat/Turhal doğumluyum. Lise eğitimimi Turhal Anadolu Lisesi’ nde, lisans eğitimimi de Süleyman Demirel Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği Bölümü’ nde tamamladım. Lisans eğitimim sırasında SDU Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda 1 sene teknik servis elemanı, SDU Uzaktan Eğitim MYO’ da grafik ve animasyon sorumlusu olarak çalıştım. Ayrıca C#, C++ ve ASP.NET kullanarak çeşitli uygulamalar geliştirdim. 2008 Nisan'dan itibaren oyun programlamayla ilgilenmeye başladım. Üniversitede bitirme projemiz olan "Boğaz Harbi Çanakkale Savaşı 3 Boyutlu Bilgisayar Oyunu" projesinde programcı ve ortam tasarımcısı olarak görev aldım. Halen Microsoft İnovasyon Mekezi’ nde Boğaz Harbi oyununu geliştirmekte ve oyun programlama üzerine çalışmaktayım. İlhan Yılmaz: Burdur’un Bucak ilçesinde 1987 yılında doğdu. Lise eğitimini Bucak Anadolu Lisesinde tamamladıktan sonra lisans eğitimi için 2005 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği Bölümüne başladı. Lisans eğitimi sırasında part-time olarak SDU Uzaktan Eğitim MYO'da Grafik-Animatör olarak çalıştı. Lisans eğitiminin 3. yılında 3D Studio Max programı eğitimi aldı ve lisans eğitiminin son senesinde bitirme projesi olarak 5 arkadaşıyla birlikte aldığı, "Boğaz Harbi Çanakkale Savaşı 3 Boyutlu Bilgisayar Oyunu" projesinde Grafik-Animasyon grubunda görev aldı. Şuan aynı projede Karakter Modelleme ve Animatör Olarak çalışmakta ve kendini geliştirmektedir. Ömer Emre Özen: 1986 Çanakkale ilinde doğdu. Lise eğitimini Çan İbrahim Bodur Anadolu Lisesinde , lisans eğitimini Süleyman Demirel Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği bölümünde tamamladı. Üniversitede part time olarak SDÜ Uzaktan Eğitim Meslek Yüksek Okulun da Grafik-Animatör olarak çalıştı ve 2008 Nisan'dan itibaren oyun programlama dünyasına katıldı. 3 ay 3ds max başlangıç eğitimi kursu aldıktan sonra lisans eğitiminin son senesinde bitirme projesi olarak 5 arkadaşıyla birlikte aldığı, "Boğaz Harbi Çanakkale Savaşı 3 Boyutlu Bilgisayar Oyunu" projesinde 3d modelleme-Animasyon grubunda görev aldı. Halen 3d modelleme-animasyon ve level tasarımı üzerine çalışmakta ve Boğaz Harbi oyununu geliştirmektedir.

Ocak 10

40 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Augmented Reality: Sanal Giyim Projesi - Mağazalarda kıyafet alırken en büyük sorunlardan birisi kıyafetleri denemektir. Farklı mağazalar, onlarca kıyafet giymek çıkarmak seçim yapmak hem çok vakit alıyor, hem yoruyor hem de müşteri için can sıkıcı olabiliyor. Sanal kıyafet giydirme projesi bu sorunu ortadan kaldırmak için ortaya çıkmış bir fikirdir. Müşteri özel olarak tasarlanmış bir odaya geçerek istediği kıyafetleri sanal kıyafet giydirme ile ekran üzerinde dener ve üzerinde nasıl durduğunu görür. Bu sayede müşteri hem kıyafet giyinme süresinden hem diğer mağazaları gezme süresinden kazanmış olur hem de bu işlemi eğlenceli bir hale getirir. Ayrıca müşteri üzerinde denemeye cesaret edemediği sıradışı ürünleri de bu şekilde deneme imkanına kavusmuş olur. Ayrıca mağaza görevlileri de kıyafet getir götür işleriyle uğraşmayacakları için mevcut müşteriye daha iyi tavsiyelerde bulunabilir, diğer müşterilere daha fazla vakit ayırabilirler. Bu sistem hem mağazalara yerleştirilecek hem de bir web sitesi kurularak evlerde sadece webcam takılı bir kamera karşısına geçilerek çalıştırılabilecek. Bu web sitesi sayesinde müşteriler evden çıkmadan onlarca mağazanın kataloğunu üzerinizde deneyebilir, satın almak istedikleri ürünleri webden sipariş verebilirler. Halil Akın: Boğaziçi Universitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde son sınıfta okuyor ve bu sene yüksek onur derecesiyle mezun olacak. Ayrıca University of Washington’da bir dönem exchange öğrencisi olarak bulundu akademik Deans List bursunu kazandı. Bir yandan da Turkcell’de bir seneyi aşkın bir süredir Gelecek Nesil Ürün Geliştirme departmanında çalışıyor. Bugüne kadar Park ve YD2YD proje yarışmalarında birinci olan projeleriyle 10milyarın üzerinde ödül kazandı. Şimdi ise yeni gözdesi olan Sanal Giyim projesiyle ve diğer hayalleriyle meşgul. Mehmet Arıkan: Boğaziçi Universitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi. Yaklaşık on senedir hem yazılımsal hem donanımsal olarak bilgisayarlarla ilgilenmekte. Lise yıllarında okulunun matematik ve bilgisayar olimpiyat takımlarında yer aldı. Bu süreç içerisinde analitik düşünme ve problem çözme konularında kendini geliştirdi ve çeşitli yarışmalarda ödüller kazandı. Programlamaya olan ilgisi ve becerisi sebebiyle üniversitede bilgisayar mühendisliği okumaya karar verdi. Okul hayatı sırasında Turkcell Teknoloji gibi Türkiye’nin lider firmalarında stajlar yaptı. Şu anda kendi projeleri ve aynı zamanda bitirme projesi olan sanal giyim üzerine odaklanmış bulunmakta.

Ocak 10

41 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Sobeee: Sobe lokasyon bazlı mobil bir sosyal platformdur. Peki lokasyon bazlı mobil sosyal platform ne demektir? Mobildir çünkü cep telefonlarınızda kullanırsınız, lokasyon bazlıdır çünkü konumunuz cep telefonu üzerinde görürsünüz, sosyal bir platformdur çünkü konumunuzu cep telefonu üzerinden arkadaşlarınızla paylaşırsınız. Devir eski zamanlarda olduğu gibi sosyal zamanlarınızı sosyal çevrenizle önceden planlayıp sözleşme ve buluşma devri değildir; bulunduğunuz anda bulunduğunuz çevrede sizin yakınınızdaki sosyal çevrenizle sosyalleşme devridir. Sobeyi açarsınız yakınınızdaki arkadaşlaınızı görüntülersiniz, onlara sobe mesajı atıp sinemaya çağırırsınız. İstediğiniz arkadaşınızın yerini öğrenip ona süpriz bir ziyaret yapabilirsiniz; tabi o sizi sobelemeden önce yanınına gitmeniz gerekir. Ayrıca sizin istemediğiniz kimsenin size mesaj atma ya da yerinizi görme ihtimali yoktur. Cep telefonunuza yükleyeceğiniz çok küçük bir program vasıtasıyla sobeyi kullanmaya başlayabilirsiniz. Java desteği olan piyasadaki her 10 telefondan 9unda çalışan gsm operatörlerinden bağımsız olan programımız çok yakında iphone dahil tüm cep telefonlarına hitap edecektir. Serhat SARI: 1985 Zonguldak doğumluyum. Zonguldak Fen Lisesi'ni bitirdikten sonra Kadir Has Üniversitesi İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü girdim. 2. sınıfta Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile ÇAP programına başladım. Bitirme Projesi olarak Sobeee programını arkadaşlarımla beraber yaptım ve projemiz birincilik ödülüne layık görüldü. Üniversitenin ardından MartıSoft firmasında yazılım mühendisi olarak mobil projelerinde görev almaya başladım. Tiyatroya gitmeyi, mızıka çalmaya çalışmayı ve kitap okumayı severim. Yüzme ve futbolla ilgilenirim. Sobe projesi ile mobil yazılım dünyasına giriş yaptım. Okulda öğrendiğim J2SE teknoloji üzerine J2ME ve j2EE teknolojilerini araştırarak edindiğimiz birikimi "Java ile Mobil Uygulama Geliştirme (J2ME) Semineri" ile Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri ve Ceviz.net üyeleriyle paylaşma fırsatı bulduk. Gelecekte tüm mobil cihazlar üzerine yazılım geliştirme yetisine sahip mobil teknoloji denilince akla gelen ilk isimlerden biri olmak ana vizyonumdur. Oğuz Gürler:

Ocak 10

42 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Sopido: Sosyal medyanın aksine kişileri değil de ürünleri profil haline getiren ve bunun üzerinden markaları ve ürünleri, kullanıcıların istediği her yerden erişebileceği bir ortama toplayan sosyal alışveriş sitesidir. Dünya markaları ve yerel markalar gibi bağımsız tasarımcılar da kendi ürünlerini sopido üzerinden sergileyerek kullanıcıları satın alma noktalarına (internet mağazalarına veya fiziksel mağazalara) yönlendirebilir. Kullanıcılar; trendy ürünleri rahatlıkla görebilecek, alışveriş alışkanlıklarını ve stilini beğendiği kullanıcıları takip edebilecek ve ürünlerin profil URL’lerini istedikleri paylaşabilecek. Markalar; ürünleri üzerinde kullanıcılarının geri bildirimlerine kolayca ulaşabilecek, ulaştıkları kitlenin düşüncelerini ve hissettiğini görebilecek. Aynı zamanda sopido; moda, kozmetik ve dekorasyon markalarının internet üzerinde satış yapmasını teşvik eden bir altyapı için çalışıyor olacak. Murat Kaya: Neredeyse sadece okumayı öğrenerek bitirdiği ilk öğreniminin ardından sadece İngilizce öğrenerek ayrıldığı kolej hayatından sonra kendisinin Anadolu’nun ortasında buldu. Üniversite hayatını insanları gözlemleyerek ve yazarak geçirdikten sonra İstanbul’a dönerek reklam yazarlığı yapmaya başladı. İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nde MBA yaparken reklam ve pazarlama alanında çalışmaya devam etti, blog yazdı, internette içerik üzerine projeler üretti. Ardından dijital iş ve kültür dergisi Digital Age dergisiyle editörlük hayatına atıldı. Halen Türk internetinin Amerika ve Avrupa standartlarına ulaşmasına tanıklık ederek, bu çorbada kendi tuzunun da olması için uğraşıyor. Onur Yüksel: Eğitim hayatı boyunca, ağırlıklı olarak üniversite yıllarında sosyal yönlerini daha sık kullanmaya başlayarak güçlendirdi. İlgili olduğu konuların temelinde fotoğraf, moda ve pazarlama iletişimi yer alıyordu. İnternetin devreye girmesi ile birlikte, kendi notlarını ve beğendiklerini blog aracılığı ile paylaşmaya başladı. Ağırlıklı olarak pazarlama ve kitlelere farklı bir şekilde ulaşma yöntemleri üzerine kafa yormaya başladı.Sosyal ağlar, bloglar ve diğer internet araçları sayesinde hazırladığı, moda bazlı içeriği, takipçileriyle paylaşarak, onların da moda ve trendler üzerine paylaşımlarda bulunmasını sağlıyor.

Ocak 10

43 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Proje P: Online Matchmaking: Proje, kişileri karakterleri, ilgi alanları, ve SES’lerine göre birbirleriyle eşleştiren bir algoritma ve üyelerin buluşma tercihlerini belirtecekleri bir kontrol panelinden oluşmaktadır. Kullanıcılar site üzerinden profil formlarını doldurduktan sonra, eşleşmeler e-postalarına gönderilir. Eşleşme detaylarını görebilmek ve buluşma fırsatı elde etmek için üye olmak gerekmektedir. Kullanıcı üye olduktan sonra eşleştiği kişlerle buluşabilmesi için, eşleşilen kimseyi, buluşma detaylarını onaylama mailleri gönderilir. Birbiriyle eşleşen her iki tarafın da kriterleri onaylaması durumunda, buluşma anlaşmalı restoranlardan birinde ayarlanır. Hedef, 30+, AB+ SES grubuna mensup profesyonellerdir, onlara ulaşmak için üyelerin belli bir eğitim ve gelir grubuna ait olduklarına dair güven oluşturulacak, sadece referans sistemiyle üye kabul edilecektir. Aslı Kubilay: Sırasıyla Robert Kolej’i, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji’yi ve Fordham University Uluslararası Ekonomi master’ını tamamladıktan sonra 2001’de profesyonel hayatıma başladım. İlk olarak NY’da bir hedgefon outsource şirketinde hedgefonlardan oluşan müşteri portfolyosunda account yöneticisi olarak çalıştım ve diğer account yöneticilerinden oluşan ekibi yönettim. Daha sonra Türkiye’ye geri dönerek once bir Pazar Araştırma şirketi olan Alfa Research Danışmanlık’ta araştırma yöneticisi, sonra Turkcell İletişim Hizmetleri’nde Katma Değerli Servisler bünyesinde ürün yöneticisi ve eko-sistem yöneticisi ve son olarak, bir DYH-Seat Pagine Gialle JV’si olan bravoo’da İçerik Ortaklığı ekibinin müdürü olarak görev yaptım. Şirket’in Türkiye operasyonunu kapatmasıyla beraber uzun yıllardır yapmak istediğim projeyi hayata geçirmeye karar verdim.

Ocak 10

44 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Morbant.com: Kasım 2009'da yayınlarına başlayan Morbant, "alpha artı" test sürecindedir ve ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ ve Bilkent Üniversitesi öğrencilerinden oluşan 1.500 kullanıcıyla test edilen web 2.0 odaklı bir sosyal ağdır. Morbant'ın temel özelliği, özelleşmiş ağlarda "yerel" havayı "global" bir çatı altında başarılı biçimde koruyabiliyor oluşudur. Henüz kodlanmamış olan mobil sosyalleşme aparatı Mobilbant, Morbant'ın marka bütünlüğünü tamamlayacaktır. Kullanıcılar, tasarlanan konseptin %60'ını oluşturan yaklaşık 10 fasiliteyi an itibariyle kullanabilmektedir. Hedef, pazarda "farklılık" ve "akılda kalıcılık" esasına dayanan bir noktada kullanıcılarla geliştirilen samimi bir dilin interaktif bileşeni olabilmektir. Morbant, yeni nesil nesil bir sosyal medya aracıdır ve bireylere kendi başlarına "etkili birer medya yayıncısı" olma imkanı sağlar. Ozan Önen: Aydın Fen Lisesi'nin ardından ODTÜ Felsefe Bölümü'ne devam eden Ozan Önen, internet pazarında Hoccam.com'un kurucularından biri olarak tanındı. Cumhuriyet Gazetesi ve Cumhuriyet Halk Partisi başta olmak üzere Türkiye Milli Güvenlik Akademisi Mezunları Derneği, Ulusal Güvenlik ve Stratejik Araştırmalar Derneği gibi birçok kurumun üst düzey güvenlikli internet çalışmalarının projelendirilmesinde ve hayata geçirilmesinde çalışan Önen, “internette konsept markalar yaratmak” üzerine özelleşerek 2008 yılında, Hocam.com olarak adını değiştiren Hoccam.com ‘dan ve Cumhuriyet Gazetesi’nden ayrıldı ve Morbant'ı geliştirdi. Trenle Avrupa turu Interrail’in uçaklı versiyonu Interfly (InterflyEurope.com) projesini de hayata geçiren Önen, internet kariyeri haricinde organizatör, yazar ve aktivist kimlikleriyle de kamuoyunda tanınıyor. (http://ozanonen.wordpress.com)

Ocak 10

45 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Nefius, “Kavram Merkezli Veri Düzenleme” sistemidir. Bilginin işlendiği birçok alanda kullanılabilen, yenilikçi bir altyapıdır. İnternet içeriğini konulara ve kullanıcıların beklentilerine göre çeşitli biçimlerde yeniden düzenler. Bilgiye ulaşma süresini kısaltır. Bilginin içeriğini yeni bilgilerle güçlendirir. Odak: Haber siteleri, bloglar, feed agregator’lar (reader), wiki temelli servisler, link sharing/bookmarking siteleri, sosyal ağlar gibi çeşitli kaynaklardan, kullanıcıya yüksek miktarlarda bilgi akmaktadır. İnternet, ihtiyaç duyulan bilgiye kullanıcının erişmesi mantığı üzerine kuruludur. Kullanıcının ihtiyacı olan bilginin kullanıcıya ulaşmasını sağlayan sistemler henüz yeterli değildir. Nefius, bilgiye erişim sorunlarını çözmek için bir çok yenilikçi özellik içerir. Bu özellikler ya tamamen Nefius’a özel ya da genel olarak kullanılan yöntemlerin daha geliştirilmiş halidir Fatih Bugan: 2000 ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunu. Felsefe, Bilim ve Teknoloji Politikaları master programlarına katıldı. 4 Yıl BİLTEN (UZAY) ve 3 yıl UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Enstitüsü) olmak üzere toplam 7 yıl TÜBİTAK’ta çalıştı. Elektronik sertifika üretimi için kullanılan yönetim yazılımlarına (Zeugma) java tabanlı uygulamalar geliştirdi. İMKB ve SPK sahipliğinde, borsa şirketlerinin online bildirim gönderebilmelerini sağlayan KAP projesinde, erken dönem .net teknolojileri ile http://kap.gov.tr web sitesini geliştirdi. İmzager adı ile bilinen Türkiye’nin ilk elektronik imza ürünlerini geliştiren gruba liderlik yaptı. 18 aydır, kavram merkezli veri düzenleme servisi olan Nefius’u geliştiriyor. 1978 doğumlu. Yüzme, binicilik, felsefe ve teknoloji politikaları ile ilgileniyor.

Ocak 10

46 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

L’orientalis: L’orientalis, bireyleri çevre problemlerinin birer parçası olmaları için cesaretlendirip, sosyal bilinci ve sorumluluğu yüksek, çevreye duyarlı komüniteler yaratmayı amaçlayan bir internet platformdur. Kullanıcılarının ormanlık alan için ayrılmış özel bölge haritaları üzerinde seçtikleri noktalarda fidan dikebilmelerinin sağlandığı uygulamada, isim ve açıklama gibi bilgileri yanı sıra fidanların resim ve video desteği ile zenginleştirilmeleri, kişiselleşmiş fidanların tüm dünya ile çok daha öznel paylaşılabilmesini hedefliyor. Şirket ve özel gruplar, çoklu fidan dikip, kendi ormanlarını oluşturabilirken, logolarıyla kendilerini temsil edebiliyorlar. Deniz Şen: 1986 İstanbul doğumlu olan Deniz Şen Doğuş Fen Lisesini bitirdikten sonra 2008 Yılında Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar mühendiliği bölümünden mezun oldu.Öğrenciliği sırasında Bilge Adam’da yazılım uzmanlığı eğitimi aldı, daha sonra İş Bankası A.Ş. Yazılım Geliştirme Bölümü için proje bazlı çalışarak İŞLOG projesini geliştirdi. Öğrencilik hayatının son senesinde L’orientalis adlı projeyle Microsoft Imagine Cup 2008 Yazılım Tasarımı yarışmasında Türkiye Birincisi olan proje’nin ekibi içerisinde yer alarak ülkesini dünya finallerinde Paris’te temsil etme fırsatı buldu. 2008’in sonlarına doğru sınıf arkadaşları olan Ersin Ateş ve Yusuf Avcı ile CodeVine adlı yazılım şirketinin temellerini attılar. Ersin ATEŞ: (1985-Istanbul):Adile Mermerci Anadolu Lisesi 2003 ve Kocaeli Üniversitesi Bilg. Mühendisliği 2008 mezunu. Öğrenciliği sırasında özel bir şirket için geliştirdiği Çevre Laboratuvarı Otomasyon'unu hayata geçirdi. Üniversite yıllarıyla başlayan üç yıllık süre boyunca B&M Şirketler Grubu'nda yazılım mühendisi olarak çalıştı. B&M ile birlikte özellikle Microsoft CRM alanında uzmanlaşarak Miele Servis, Portakal Sanat Evi CRM, IMMIB Anket ve Mekisa ERP gibi projelerde yer aldı. 2008 sonunda dönem arkadaşları Deniz Şen ve Yusuf Avcı ile finans ve sigorta gibi sektörlere yazılım desteği sağlayan CodeVine Yazılım şirketini kurdu. Çalışmalarını CodeVine adına devam ettirmektedir. Yusuf Avcı: 1985 İzmir doğumlu olan Yusuf Avcı İzmir 60.Yıl Anadolu Lisesi bitirdikten sonra 2008 Yılında Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldu. Öğrenciliği sırasında I-con yazılım ve danışmanlık şirketinde WEBDEV eğitimi bursu kazandı ve yazılım uzmanlığı eğitimini tamamladı. Daha sonra I-con'da yazılım geliştirici olarak çalışmaya başladı. Breast Turk Anket projesi ve Coca Cola Workflow projelerini geliştirdi. Ak Yatırım Menkul Değerler'de 9 ay boyunca outsource yazılım uzmanı olarak çalıştı. Ak Yatırım'da MOSS iş akışları projesi, help desk projesi, insan kaynakları ve yetkilendirme modülleri projelerini tamamladı. Microsoft Imagine Cup 2008 de Türkiye Birincisi olan proje ekibinde yer aldı. Üniversite dönem arkadaşları Ersin ATEŞ ve Deniz ŞEN ile birlikte kurucu ortaklarından olduğu CodeVine Yazılım Şirketi adına yazılım sektöründe yer almaya devam ediyor.

Ocak 10

47 / 48

Ergenekon Mah. Selbaşı Sok. No:6 / A Kat: 2 34373 Harbiye Şişli / İstanbul Tel: 0 212 2132166 burak@etohum.com

etohum.com

Online İlaç Pazarlama: Yasal olarak ilaç mümessillerinin hastanelere girişinin ve doktorlara ulaşmasının engellendiği bir durum mevcut. İlaç mümessilleri ve ilaç firmalarının sisteme üye olup, ilaçlarla ilgili sunum yapmak istedikleri doktorlardan randevu alabilmelerini, doktorlarla devamlı etkileşim halinde olmalarını sağlayan online platform. İlaç firmaları, mümessiller ilaçlarla ilgili son bilgileri, doktorlara elektronik ortamda powerpoint sunum veya video şeklinde de sunabilecekler. Doktorlar ise mümessil ziyaretlerini planlayarak zaman ve bilgi kazanacak, ofis veya muayenehaneleri için gerekli medikal desteği (medikal malzeme, numune ilaçlar vs.) sağlayabileceklerdir. Ayrıca firmadan istedikleri konuda literatür desteği alacak, kongre veya konferans gibi medikal etkinliklerden daha hızlı haberdar olacaklardır. Sistem doktorlara ücretsiz, ilaç firmalarına ücretli olacaktır. Atilla Oğuzhan Durgun: 1976 Ankara doğumlu olan Atilla Oğuzhan Durgun, Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra doktor olarak 2004 yılında meslek hayatına başladı. Yaklaşık son 1 yılını, pazarlama, sosyal medya, internet girişimciliği, interaktif pazarlama, e-ticaret, sağlık iletişimi, sağlık 2.0 ve mobil sağlık alanında birçok kitap, web sitesi, dergi, makale, seminerlerden öğrenmek için ciddi bir emek harcayarak ve yeni ekonomiyi oluşturan dijital dünyadaki startupları, farklı iş modellerini inceleyerek geçiren ve tamamen internet girişimciliği üzerine odaklanan Atilla Oğuzhan Durgun, kendi dijital fikir ve projeleri üzerinde çalışmalar yürütüyor. Evli ve 2 çocuk babası. İnternet girişimciliği adayı.

Ocak 10

48 / 48

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful