You are on page 1of 5

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Nienke van Loon
Klas
P14EhvE
Stageschool BS De Wilakkers
Plaats
Eindhoven
Vak- vormingsgebied: Geschiedenis historisch tijdsbesef

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Joke
07-04-2015
2
4

Speelwerkthema / onderwerp: Water


Persoonlijk leerdoel: De kinderen zoveel mogelijk zelf aan het woord laten en zelf fungeren als een mediator (sluit aan bij coperatief leren en medirend leren)
Lesdoel(en):
- Alle vijf de kinderen zijn tijdens deze activiteit aan het woord geweest.
- De kinderen maken gebruik van termen als: vroeger, oud, nieuw, nu.

Kerndoel 51
De leerlingen leren gebruik te maken van eenvoudige historische bronnen en ze
leren aanduidingen van tijd en tijdsindeling te hanteren.

Evaluatie van lesdoelen:


Lesdoel kinderen
Ik controleer en stuur de kinderen zo nodig zodat ze allemaal aan het woord zijn geweest.
Ik controleer ook of de kinderen de termen gebruiken en eventueel gooi ik een term in de
groep waar de kinderen dan mee verder gaan.
Persoonlijk lesdoel
Na schooltijd bespreek ik mijn les met mijn mentor en vraag ik haar om feedback (het
liefste op papier).

Beginsituatie:
De kinderen kunnen in ieder geval gebruik maken van de termen: vroeger, oud, nieuw, nu. De voorwerpen op de afbeeldingen herkennen de kinderen, maar ze weten
misschien niet welk voorwerp ouder is dan de ander.

Lesverloop
Tijd

Leerinhoud

Didactische handelingen
Leraar

+- 5 min.

Introduceren
van het
onderwerp

Ik start met de kinderen een gesprekje over


water. Ik vraag ze bijvoorbeeld:

(inleiding)

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen / Organisatie

De kinderen luisteren naar mijn vragen en beantwoorden


deze.

Hoeveel water gebruiken we op een dag?


Waarvoor gebruiken we water eigenlijk
allemaal?
Waar halen we water vandaan?
10 min.
(kern l )

Uitleg van de
opdracht

Ik introduceer de kinderen de kaartjes met


De kinderen leggen om de beurten een kaartje op de goede Kaartjes met afbeeldingen
afbeeldingen en ik vertel:
plaats. Ze vertellen aan elkaar waarom iets op een bepaalde omtrent het thema water.
Jullie moeten de kaartjes op de juiste
plaats moet liggen.
volgorde leggen. Om beurten leggen jullie een
kaartje op de juiste plaats.
Ik vertel de kinderen NIET wat een juiste
volgorde is.
Ik bekijk de handelingen van de kinderen, de
manier waarop ze communiceren met elkaar
en de begrippen die ze benoemen.

5 min

Evalueren
van het
eindresultaat

(kern ll )

Wanneer de kinderen alle kaartjes een plekje


hebben gegeven vraag ik:

De kinderen zullen de vraag van de leerkracht


beantwoorden.

Kaartjes met afbeeldingen


omtrent het thema water.

Waarom liggen de kaartjes in deze volgorde?

2-5 min
(afsluiting)

Afsluiten van
de activiteit

Wanneer we alle kaartjes besproken hebben, De kinderen beantwoorden de vraag van de leerkracht.
hebben we het nog even kort over het verschil
in de wereld:
Wij hebben een kraan waar water uitstroomt
wanneer wij aan de kraan draaien. Maar in
andere landen is dat niet zo. Daar zie je
bijvoorbeeld op het plaatje dat ze naar een
waterput (wijzend naar het plaatje) moeten
lopen en water naar huis moeten dragen
(wijzend naar het plaatje).
Wat vinden jullie hier van?

Kaartjes omtrent het thema


water.

Verantwoording gemaakte keuzes


De opdracht voor de kinderen is bewust vaag. De kinderen kunnen de opdracht naar eigen interpretatie uitvoeren. Het kan zijn dat
de kinderen de kaartjes op volgorde van historisch tijdsbesef goed neerleggen. Het kan ook zijn dat de kinderen de kaartjes op
volgorde van vies water naar schoon water leggen, dit maakt niks uit!
Het gaat bij deze les erom dat iedereen aan het woord is, dat de kinderen samenwerken en hun keuzes verantwoorden.
Mocht het zo zijn dat de kinderen de kaartjes van vies water naar schoon water neerleggen, kan ik als mediator ze altijd nog
sturen met de vraag: in welke andere volgorde kunnen we de kaartjes nog meer leggen?. Wanneer ze de vraag niet snappen kan
ik altijd nog refereren naar bijvoorbeeld de oude kraan en de wat nieuwere kraan, de waterput etc.

Bijlage: afbeeldingenkaartjes

Water

You might also like