You are on page 1of 11

Unit Topic: Ratios and Proportional Relationships

Source: Glencoe Math Common Core Edition, Course 2, Volume 1, Pages 17-24 McGraw Hill
Accommodations:
Leveled Math Group of 14 - 7th grade students based on NWEA scores. Workshop model allows for 1:1 or small group
work to focus on individual needs. Stations address differing learning modalities.

Chapter 1 Lesson 2: Rates CCSS=7.RP.1 & 7.NS.3
Day 1
Goal: Students will prepare to simplify complex fractions and find unit
rates.
Materials needed:
Smart Board
Laptop
Guided Practice worksheet packets
Activity:
Activate prior knowledgeDetermining unit rates:
Pounds per dollar? Dollars per pound? Example: I bought 2 pounds of almonds
for $13. How would I write my proportion to find the cost for 1 pound? What if I
had just $4 and I wanted to buy as many almonds as I could. How would I set up
the ratio to determine the answer?
13 dollars = $6.50 per pound
2 pounds
2 pounds = 1 pound
13 dollars
6.50 dollars

= .15 pounds per dollar

We would then multiply .15 times $4.00 to get our answer of .60 or six tenths or
3/5 of a pound of almonds for $4.
Simplify complex fractionsDisplay pg. 17 from book on Smart Board. Go over example.
Precede with Guided Practice

Closure:
Regroup. How successful were we as learners today? What did we do well? Are
there things we could focus on tomorrow to be more successful?
Assessment:
Completion of Guided Practice packet, discussion
Days 2-6
Goal: Students will simplify complex fractions and find unit rates through
independent station work.
Materials needed:
Smart Board
Laptop
Folders
Math Notebooks
Station tubsVocabulary Station: Direction card, vocab sheets, pencils, vocab matching card sets, math books
(to check vocab match) Continued from Lesson 1
H.O.T. Problems: Direction card, pencils
Independent Work: Independent Practice worksheet packet, pencils
Real Life Application Station: Direction card, worksheets, pencils, headphones
Common Core Review Station: Worksheets, pencils, headphones

Activity:
Continue with station work. Meet with individuals/small groups to determine if
grasping content and to reteach/reinforce concepts, if needed.
Daily Closure:
Regroup. How successful were we as learners today? What did we do well? Are
there things we could focus on tomorrow to be more successful?
Assessment:
Completion of station work, discussion, observation

Math Station Tracking/Scoring Sheet
Ch 1. Lesson 2
Name:______________________

Date Completed
Independent
Work
(Must be done. Can
do as homework)

Common Core

Assessment
Vocabulary

Real Life
Application
Hot Problems

Standardize
Testing and
Common Core
Review

Date:___________________

Score

Feedback

H.O.T. Problems Station
H.O.T. problems are used to show your higher-level thinking. You need to
respond to them in your math journal. Be sure to give a complete answer and
explain your thinking. Don’t forget to put the heading “H.O.T. Problems” and the
date at the top of the page.
Glue your H.O.T. Problems slip into your math notebook and then write the
answers to the problems.

Real Life Application
We use complex fractions in real life in many ways. For example, I like to make
cupcakes because I have a sweet tooth. If I only have one egg, but my recipe
calls for 2, I can still make some cupcakes by dividing all the ingredients by 2. So
if I need 1¾ cups flour, I can use a complex fraction to get my unit rate: 1¾/2 or
7/8 of a cup of flour. Be thinking of your example for using a complex fraction to
find a unit rate as you complete the work below.

Scan the QR code and watch the video.
Complete the problems on the enclosed sheet.
You must show your work!

When you have finished this worksheet, put it on the completed work side of your
folder.

Name:________________

Real Life Application Station

5)
Marcus has a bag of cat food that contains 22 ½ cups. If he feeds his
cats a total of 3/4 cup of food per day, how many days will the bag
last?
1. Set this problem up.
2. Find the answer.
6) Come up with your own example for finding a unit rate using complex fractions.

Standardized Test Practice/Common Core Review
Station
The Standardized test questions are to help you practice for upcoming tests. The
Common Core Review questions are designed for you to review different
standards that you should already know. This station is to help you practice some
of these standards.
1. Complete the worksheets in this station tub.
2. SHOW your work!
3. When you have finished the worksheets, put them in the completed work
pocket of your folder.
Be sure and do your best.

Common Core Assessment
Scan the QR code below and watch the video.

When you have finished watching the video, complete the 7.RP task and bring it
to me.

7.RP Buying Bananas, Assessment Version
Task
Carlos bought 6 ½ pounds of bananas for $5.20. 
1.

What is the price per pound of the bananas that Carlos bought? 

2.

What quantity of bananas would one dollar buy? _____ pounds

3.

Which of the points in the coordinate plane shown below correspond to a quantity of bananas that 
cost the same price per pound as the bananas Carlos bought? (Select all that apply.) 

i.
ii.
iii.
iv.
v.

A
B
C
D
(10.4, 13)

vi.

vii.

(13, 10.4)
There is not enough information to determine this.