You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran dan


Kelas
Tema
Tema/ Tajuk
Masa
Standard Kandungan
Standard
Pembelajaran

Sejarah 4 Mawar ( Aras sederhana )


Keluarga bahagia
Mari Belajar Sejarah
8.40 9.40 pagi
1.2 Pengertian Diri dan Keluarga
1.2.2
1.2.3
1.2.4
K1.2.7

Mengenal pasti salasilah keluarga


Menyatakan pengertian keluarga asas
Mengenalpasti gelaran anggota keluarga
Menyatakan adab yang perlu diamalkan dalam sesebuah
Keluarga

Kaedah / Strategi/
Pendekatan / Teknik

Pendekatan
Kaedah
Teknik
Strategi

Objektif

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan didapati :


i.
Menyatakan bilangan anggota dalam keluarga
ii.
Menyatakan panggilan dalam keluarga
iii.
Menyatakan maksud keluarga asas

Aktiviti

: Konstruktivisme
: Inkuiri Penemuan
: I - think
: Berpusatkan murid

1. Menonton tayangan video klip Keluarga Bahagia .


2. Bersoal jawab berkaitan dengan ahli keluarga.
3. Menghasilkan Salasilah keluarga.
Nilai murni

Dokumen Standard
Prestasi
Bahan Bantu Belajar
Refleksi

TP 1 Murid mengetahui tentang pengertian diri dan keluarga.


TP 2 Murid boleh membuat penilaian tentang pengertian diri dan
keluarga serta menghubungkait dengan peranan setiap ahli
keluarga bagi mewujudkan keluarga bahagia.
Komputer, Video, Lcd, Kertas Lukisan, alat tulis
SEJARAH

17

Elemen Merentas
Kurikulum

: Bersyukur, kasih sayang, sopan


santun, hormat- menghormati
KPS
: Susunan Masa
Awalan, Perkembangan dan akhiran
Dimensi Kewarganegaraan : Bersyukur dikurniakan sebuah
keluarga
TMK
: Penggunaan komputer riba dan
LCD dalam PdP

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

AKTIVITI
Set Induksi (10 minit)

EMK
Nilai murni

CATATAN
BBM

Menonton tayangan video klip


1. Murid membaca lirik bersama-sama
sebelum menyanyi sambil menonton
tayangan video klip Keluarga Bahagia
2. Guru bertanyakan soalan kepada murid
berkaitan dengan video klip yang
diperdengarkan.
a) Video klip tersebut menyentuh
berkisaran apa?
b) Siapakah yang perlu kita sayangi.
Murid menjawab soalan guru secara
lisan.
c) Mengapakah kita harus menghormati
ibu dan ayah.
Murid menjawab secara lisan.
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan
tajuk pelajaran hari ini

Bersyukur
Menghargai
Kasih sayang

EMK

Komputer
riba
LCD
Video
Pembesar
suara

TKP
TMK

Kemahiran Berfikir
Menjana idea
Menghubung kait
Kecerdasan
Pelbagai
Verbal-Linguistik

Aktiviti 1 ( 15 minit)
1. Guru menunjukkan sendiri carta
Nilai
keluarga asasnya
2. Guru menerangkan tajuk keluarga asas Menghormati
menerusi carta keluarga asas
Sopan santun
Kasih sayang

EMK

TKP

17

Kemahiran Berfikir

BBM
Carta keluarga
Mounting Board

Menjana idea
Menganalisis

Guru bersoal jawab dengan murid


berdasarkan carta tersebut.
Contoh :
a) Siapakah yang terdiri daripada ahli
keluarga asas.
Jawapan : Ibu, bapa, kakak, adik
dan saya
b) Apakah peranan ibu dan ayah
dalam keluarga
Jawapan : Ayah mencari nafkah
Ibu - menjaga anak
c) Murid menyenaraikan ahli keluarga
secara lisan.

Aktiviti 2 ( 20 minit)

17

Nilai
1. Guru membahagikan murid kepada 3
Menghormati
kumpulan dan mengedarkan tugasan. Bekerjasama

Kad imbasan
Mounting
board

KB
Kreatif dan Kritis
Menjana idea

KECERDASAN
PELBAGAI
Interpersonal
Intrapersonal
Verbal-Linguistik

2. Setiap kumpulan diminta berbincang


untuk menyelesaikan tugasan berkaitan
keluarga bahagia.
3. Murid diminta membentangkan hasil
mereka di hadapan kelas.
4. Hasil kerja murid ditampal di belakang
kelas.
Aktiviti 3 ( 15 minit)

17

Nilai

Kertas A4

1. Guru mengedarkan kertas A4 kepada


setiap murid
2. Murid di minta untuk menghasilkan
carta berdasarkan 8 peta pemikiran IThink

Menghormati

KB
Menjana idea
Menjelas

3. Murid diminta untuk membentangkan


hasil dapatan kepada rakan lain
4. Guru merumuskan isi penting dalam
pelajaran hari ini.
Penutup ( 5 minit )
1. Guru mengedarkan lembaran kerja
kepada murid.
a) Senaraikan bilangan anggota
keluarga anda ?
b) Nyatakan panggilan mesra dalam
keluarga anda ?
c) Berikan maksud keluarga asas ?

17

2. Murid diminta menjawab soalan berikut.

Nilai
Menghargai
Kasih sayang

KB
Menjana idea

Lembaran
kerja

You might also like