You are on page 1of 30

Volume 6, Issue 19

Maj 11 , 2015

Our Words
Weekly Issue

SPECIAL
POINTS OF
INTEREST:

GORDANA JANKULLOVSKES : MOS


E HARRO DERVISH CAREN !

Dont forget Dervish


Cara!

DERVISH CARAKUMANOVAMAQEDONIXHARRA

No Sided articles
and no restriction
for our members,
our guest and our
friends.

(Kryetari i degs s LSDM-s n Gostivar,


Blagoje Trpeski theksoi se Jankullovska
kt e ka theksuar si dgjohet n bisedn
mes saj me shefin e DSK-s, Sasho Mijallkov. Ajo n kt bised partin shqiptare
q e ka partnere t koalicionit BDI-n e
krahason me fis t egr apo indian.

Latest needs for our


community and the
latest resolutions

Mijallkov: ]ka jan ato probleme nga


mngjesi ?

Our Free Voice


through our words.

I N S I D E T H I S
I S S U E :

Mos Harroni

Faqe
1

Tmerri

Faqe
1-9

Fahri Xharra

Faqe
2-3,
4-5

Ridvan Muslija,
Petro Zheji
Kujtim Stojku

Faqe
5-7
9, 12

Vasil Tabaku,

Faqe
6-7
7,-9,
10-14
17-19

Adresa
Anetaresimi

Faqe
30

GORDANA JANKULLOVSKES , MOS E HARRO DERVISH CAREN !

konkluzion. Dhe pr kt i thash se ja


serbt vijn n Zebrnjak, dhe ka pasur
konkluz nga Qeveria. Bullgart transit
kalojn pr n Tiran
Mijallkov: Dhe ka t kushton pr t pasur
kujdes me procedurn ?
Jankullovska: Po fis i egr, be Sasho. Dhe
pastaj, hajde, u gjet. Un i them se nuk
mund ti lejojm. (INA))
Segregacioni kombtar dhe gjuhsor n
Maqedonin e

Jankullovska: A be, i zgjodhm m n fund.


Indian, ka jan. ]ka t them. Indian.
Mijallkov: Indian, a. Mua m krkuan q
nga mngjesi n ora 09.00.
Jankullovska: Po pr kt t kan krkuar,
port dish. Mbrm mu lajmrua Musa. Un
i thash. Musa, sipas ligjit, pr pun t till
patjetr duhet t ket konkluz ose vendim
t Qeveris. N kt rast konkret duhet

Dervish Cara
Z. Gordana Jankullovska-s sht shum
ndjellakeq; sht pr t`ardhur keq q nj
pushtet i nj shteti q mbahet n kmbt

prej qelqi nuk e don q t vrtetn e s vrtets


ta sheh me sy t kthjellt. Ka raste kur syri
vuan nga shkurtpamsia ,ather vehen syzat
pasi q na sht caktuar dioptria.
Shkurtpamsia politike rrjedh dhe si e till
sht ose nga mosdija ose qllimet q prekin
shum larg por pa nj prllogaritje t sakt
pr at largpamsi. sht pr t`ardhur keq
q n nj shtet ku shqiptart jan ata q
jan ,qofshin musliman apo ortodoks q
jan , e bjn nj numr aq t madh sa q m
t gjitha mjetet e mundshme mundohet t
mshifet; bht nj segregacion kombtar dhe
gjuhsor ndaj tyre. (26/06/2012)
- Nuk ka nevoj q Ueb faqja e MPBM t
jet edhe n gjuhn shqipe, ka deklaruar
ministrja e Punve t Brendshme t
Maqedonis, Gordana Jankullovska n pyetjen q iu sht br, sepse ajo faqe sht
vetm n gjuhn maqedonase. Informatat q
jan n kt faqe interneti, sipas saj, jan t
mjaftueshme dhe jan t kuptueshme pr t
gjith qytetart e vendit. Bukur shum!
Familja e Musli Ahmedovit u largua javn e
kaluar nga Velesi duke u vendosur n Shkup,
pas shum presioneve q ajo t braktis

Tmerri i mengjesit te se shtunes preku gjithe banoret e qytetit Kumanoves.


Tmerri i mengjesit te se shtunes preku
gjithe banoret e qytetit Kumanoves.Ne
oret e hershme te mengjesit te se kesaj dite
filluan krismat nga pala e policise dhe
ushtrise se shtetit kundrejte popullates
shqiptare gjoja ne shtepite tona qenkan
strehuar grupe kriminelesh.Prej ores 3 te
mengjesit deri ne mesnate pikerisht ne
oren 00:00 kishte ofanziva te egra nga
pushtetaret drejte popullit te pafajshem.Nga ora 00.00 u vendos arme
pushimi nga deklarata direkte e dhene nga
ministrja e puneve te brendshme Gordana
Jankullovska.Ajo deklaroi qe vetem pese
polic jane te vrare dhe afer 30.te plagosur
dhe se ende rreziku egziston per ata
qytetare te mbetur ne shtepite e tyre.Kure
nga ana e gazetareve u pyet per gjendjen e
qytetareve se a ka te vrare apo te
plagosur,ajo nuk u pergjigje duke then se
ska informata zyrtare per ceshtjen e
popullit te mbetur ne kte lagje.Une jam
njera nder qytetaret e mbetur ne kte lagje
dhe qe ende se kemi leshuar shtepine,jemi
afer 40antare te familjes qe preken nga
mosha 5 deri ne 80 vjec
Mbremja qe preku kte lagje na tmerroi por
me veshtire ishte kur tmerrin dhembshurisht e shihnim ne syte e femijeve dhe
tek me i vogli femiu 9 muajsh.Dje me

frike i mbyllem syte pakes te pushonim nga se


kishim 21 ore pa gjume.Frika me e madhe nuk
vinte nga plumbat e policise por e mendonim
edhe anen me te tmerrshme "masakrat " e
mesnates.Edhe sot gjumin nuk e bem te
qete.Veten 3 ore gjume kemi nga se mengjesi i
soten filloj serisht me sulme nga me te ndryshmet,kallashnikov,mina
hedhes,granatime.Pikerisht ne oren 7:00filluan
sulmet serisht.Sot u djeg shtepija e 9-te ne
lagjen tone dhe flitet qe dy polic jane plagosur
dhe nje i vrare ne oren 8:04 minuta.Shtepija
ime gjindet ne anen me gjeostrategjike te
kumanoves qe lidhje autostraden kryesore
shkup kumanove.Po shohim shume autoblinda,tanke dhe shume automjete ushtarake duke
hyre per kumanove.Gjendja po shihet se eshte
shume alarmante.Rrymen na kan ndal dhe na
mungon ushqimi.Tentuan prindi im me kusheririn te dalin deri ne lagje tjeter qe te blejne
gjera ushqimore por ne kthim per ne shtepi i
kishin ndaluar policia e shtetit dhe babin tim e
kishin marre ne pytje se kujt po ia dergon ket
ushqim,mas po organizon grupet sulmuese etj
etj.Por babi im eshte shprehur se 40antare i ka
ne shtepi duke prit buke dhe ato pas konfirmimit te fjaleve babit e kan leshuar te
kthehet ne shtepi.Tani jemi mire por frika ende
egziston sepse nata pritet te jete edhe me e
eger.

P a g e

O u r

W o r d s

SKENDER BRAKA Fati i nj emigranti 2 nga vllimi "Hijet q mbetn pas"


drejtuar prsri n paradhom pr t
SKENDER BRAKA
Fati i nj emigranti 2 nga vllimi "Hijet marrpaketn e cigareve.
- T tvij pak turp, nga vetja, - mrmriti
q mbetn pas"
Neritani aq sa zri i tij mezi arriti nvesht
e ngrehur t Linds, e cila sakaq si bri n
Pasoinj heshtje e gjat, aq sa ai mendoi
ast nj sprdredhje ttrupit dhe me nj
se mos i kish rn nj numri t gabuar.
- Unjam Neritan. - dgjoi pas pak nj z , ngrdheshje t fytyrs, shqiptoi me nj z
gati n kup tqiellit.
q aty pr aty pyeti :
- Mua tm vij turp, apo ty, q po m
- TiNeritan je?- Zri ishte i zvargur, por
se kishte bnda tij nj timbr tfort, gati shkatrron jetn? Po merr m qaf veten
tnde,mua e bashk me ne edhe fmijt. A
luts. Npr gjith ambientet e apartae kupton kt? Doemos nuk e kupton
mentit u prhap aroma ekndshme e
sendryshe nuk kishe prse t silleshe
solucionit aromatik t pllakave. N korikshtu. Ku dreqin ke ndr mnd t dalsh?
dor zri i Linds tinglloitr inat e
Zri isaj po bhej gati gati si nj piskam.
nervozizm.
- Ai tmbeti tani, telefoni. Gjith shqipria Tek rrinte ashtu n kmb me rradacin
embrthyer me t dyja duart, q t krijonte
duhet ta marri vesh, - shfry ajo pa editur
prshtypjen sikur nga asti n astdo ta
fare se me k dhe se prse i shoqi po e
ngrinte e ti binte me t n kok Neritanit.
prdorte celularin.
Trupi i saj si nj statujeprej qiriri t
- Jukkoj ndjes, - i tha Neritani tjerit .Mundem tu shqetsoj prsri?, - dhesakaq verdhm ishte gati duke u shkrir prej
nxehtsis q i zjarrmonteprbrnda.
e ndrpreu bisedn. Vuri
bllokune tij n sirtarin e komodins dhe u Neritanitiu b sikur befas dgjoi zrin e

s ms.
Vetprmbah
u bir n ke
perndi.Vetprmba
hu n emr t
Edit q po
tretet n
varr.Vetprm
bahu pr ne
q e kemi
zemrn cop
dhe pr
fmijt e tu.
Ata jan
tpafajshm.Ti
gjithnj ke
qn i duruar
n jet dhe ne
t kemi admiruar
prkt. Mos

ia jep mundsin Linds t t fyej. Grindjet n familje asnjher nukjan


t mira.T lutem bir ! Mjaft e kemi shpirtin t helmuar. Faqeve irrshqitn dy pika loti. Ai i fshiu tins me trinn e dors dhe i erdhi zorprej dobsis s vetes. Doli n ballkon dhe ndezi cigaren. Prpara syve iu
shfaqnj imazh i largt.I shin nj mori xixllonjash q ai ndiqte fushs me
lulembrmjeve t bukura te pranvers. Ai i ndiqte, i zinte me prplasje
duarsh dheato shndrroheshin mbi pllmbt e tij n njolla t zeza. Linda
e shihteNeritanin tek rrinte ashtu pa e prishur fare terezin, me ball t
drsitur,duke tymosur cigare njrn pas tjetrs. Aty e pas pak e thrriti pa
ditur asvet se far kishte ndr mnd pr ti thn, por ai as q ia vuri
veshinfjalve t saj.
- Smmbetet vese t bj vetm nj gj : - tha ajo. - Ti v zjarrin ksaj
shtpie.Ma nxive jetn me kto budallallqet e tua. E kupton q ma
nxive!?
Ai ungrit n kmb dhe, duke iu drejtuar s shoqes, e pyeti:
- Kjo dot ishte zgjidhja sipas mendimit tuaj? Pasoi nj heshtje e gjat.,
pastaj udgjua zri i Linds.
- Ti po m shkatrron nga nervat. Cfar ke ? E? Cfar ke?.
Me atinstiktin e burrit, jeta e t cilit ishte e lidhur dhe e prqndruar e
tra tekajo grua dhe tek ata dy fmij, atij i qe ngritur dyshimi se me t
di kishtendodhur. Se dika e rndsishme kishte ndryshuar n qnien e
saj dhe, ndonseatij si rrihej sa ta msonte, e grryente dhe e hante prbrnda.

It takes for Diaspora to get to the bottom of the truths & billion $ hiding in numb. account

Is there a final spark for the


end of false state of Macedonia?

The people of Tirana Albania


should tell the difference from
drug pushers, abusers and
thieves .Never again , time to
push them out.

The dead of January


21st in Albania were
used for the rise in
power and now are
forgotten.consolidated
power...

Successful women behind successful men

The hidden struggle of the American Students and the Universities.

DEAD
No one cares to uncover the
mass graves in Albania,
time is coming to bury them
with pride.

GORDANA JANKULLOVSKES , MOS E HARRO DERVISH CAREN !


shtpin e tyre , dhe t
largohet nga ky qytet, ku
shqiptart si thuhet jan
t padshirueshm E
keni dgjuar kt lajm Z.
Jankullovska ? Sigurisht
q po. E pamundur q t
mos t`a kishe dgjuar.
Dhe?( 26/06/2012 )
Historikisht sht e vrtetuar q shtetet nuk
shkatrrohen mbrenda
nats. Fart e shkatrrimit
t tyre jan t mbjellura
thell n institucionet
shtetrore. Pellazgt
paskan pas thon q nj e
mir e arrijtur pa mund ,

ndodh q t shkakton t
vjellura q s`kan t
ndalur. Mirpo ,pr kt
m von.

Shqiptare t viteve 1843 dhe 1844.

udhhoqi Dervish Cara, q


ishte Trupi Suprem OrKur Dervish Cara e liroi Shkupin ganizativ i territoreve t
nga Turqit , Ju ku ishit ? Dervish
liruara.
Cara e filloi kryengritjen e tij dhe
Pra, Dervish Cara e liroi
Zonja Jankullovska ,
kryengritsit e tij e morrn GosShkupin.
keni dgjuar pr Dervish tivarin dhe menj her n muajin
Rruga e tij prej lirimtari
Carn? Nse jo , do t` iu Nntor iu drejtuan Tetovs
s`kishte t ndalur: Pas
tregoj.
(Kalkandelenit), nj luft q zgjati
Kumanovs u lirua
tri jav. Tetova u b qendr e kryen- Presheva , Bujanovci ,
Dervish Cara kishte
gritsve. Jemi ne Janarin e vitit
Vranja dhe Leskofa
lindur n Palishte,
1844. I prforcuar n Gostivar dhe ( Leskovac). Kryengritja i
Tetov ( Kalkandelen, n Tetov ,pergatitej pr Dibren,
prfishinte nj nga nj
kohn e turkut). Ishte nj Prizrenin ,Prishtinn dhe Vranjen,
tokat shqiptare; Peja ,
djal shum i qet ,prej
por qllimi i tij ishte Shkupi ,sepse
Gjakova, Prizreni dhe
familjs s madhe t
e dinte q edhe aty i kishte
Shkodra. Kryengritja dhe
Carajve t Maleve t
prkrahsit. N Shkurtin e t njejtit lirimi n pranverne vitit
Sharrit. Ai ishte organivit 1844 u muarr Shkupi , dhe u
t prmendur 1844 e
zatori i Kryengritjes
formua Kshilli i Lart ,t cilin e
prfishinte Ohrin me

Manastir n
Jug,Shkodrn n
Perndim, Kosovn
Veriore n Veri dhe
Kumanovn n
Lindje.
Por, e vrteta sht
nj lloj uj i nxeht
q del nga toka, i cili
shkrin dborrat dhe
akujt q ka prqark, i
bn pr vete dhe
shtohet duke shkuar
dhe sado q mund t
ngrij duke u ftohur
ajri, pa kaluar shum
koh prap bhet si
ka qen (uj i
rrjedhshm) ka
thn Sami Frashri.

Mos harroni se Dervish Cara e


liroi Shkupin!
Fahri Xharra
Gjakov,

V o l u m e

6 ,

I ss u e

1 9

P a g e

Shqiptaret ne Kosove nga te tere anet per te mbrojtur te drejtat e tyre

Albanians survive through time...

Enkelejd Gurbardhi Dshmori i Atdheut Ismet


Jashari -Komandant
Kumanova
Ne kohen e regjimit
komunist shume shqiptare
ishin te prndjekur, te
burgosur, te torturuar
madje edhe te likuiduar.
Shtypja e vazhdueshme
mbi popullin shqiptare do
te detyron popullatn ne
Kosove e gjeti te organizohet ne lufte te armatosur
kundr regjimit te satrapit
Millosheviq.
Dalja ne skene e Ushtrims lirimtare te Kosovs, do te beje qe shume
djem e vajza te radhiten
nen emblemn e ksaj
ushtrie te lavdishme. Nder
ta ishte edhe Ismet Jashari,

djal i ri dhe shume


modest qe me veprn e
tij do t'ia ngrite lavdin
familjes, Orizares, UCKse dhe do te behet krenaria e Kombit.
U lind me 16 prill 1967
ne Orizare. Shkolln
fillore e kreu ne
vendlindje pr ta vazhduar shkollimin e mesm
ne Kumanov. Si
gjimnazist nis te merrem
me aktivitet patriotik dhe
shpejt bie ne sy te
pushtetit te athershm
dhe prjashtohet nga
bankat shkollore, por
Ismet shkollimin do ta
vazhdon ne gjimnazin
"Sknderbeu" ne

Presheve. Gjate ksaj kohe vazhdimisht prcillet nga organet e


sigurimit shtetror, pr ka detyrohet qe ne gusht te vitit 1988 te
migron ne Zvicr, ku vazhdon
veprimtarin e tij patriotike me
shume shoke te tjer te idealit.
Ne diaspore, neper shume tubime,
demonstrata e ndeja neper oda
Ismeti do te shprehet : " LIRIA E
NJ POPULLI FITOHET VETM
DHE VETM ME GJAK". Kt
dshire dhe ideal do ta bej realitetit.
U thot lamtumire te gjithve me
radhe : gruas, vajzave, farefisit,
shokve dhe miqve, te gjithve qe i
donte dhe e donin duke iu prgjigjur
thirrjes "ATDHEU NE RREZIK VENDLINDJA THERRET" niset
pr ne token arbrore dhe radhitet
nder te paret e lufttareve te liris

ne Ushtrin lirimtare te
Kosovs.
Me te ishin : Fatmir
Limaj, Haxhi Shala,
Xheve e Femi Lladrovci e
shume e shume patriote te
tjera qe nga diaspora do te
vijn te futen ne zonat e
okupuara te Drenices
legjendare aty ku Komandanti legjendar ADEM
JASHARI la amanet se : "
KURR KTO TROJE
NUK KANE QENE DHE
NUK DO TE JENE
SLLAVE, KANE QENE
DHE DO TE JENE PR
MOTE E JETE TOKE
SHQIPTARE.
Kta ishin trimat e liris
qe reflektonin shprese dhe

frymzim pr te
gjith ushtaret dhe
popullatn civile.
Ishin KUMANOVA,
ELIKU, e TOPI dhe
shume trima te tjera
te liris qe shiheshin
kudo ne Kosove, ata
ishin ne Likoc,
Drenoc, Lladrovc,
Klecke, Qafe Dule,
Malisheve, Jezerc
ishin gjithekund,
ishin 1,2,3 u bene
shume e me shume.
U bene mijra e
mijra trima qe nuk
kursyen me te shtrenjtn - Jeten e tyre per
liri dhe atdhe. Kumanova ishte

gjithkund, ne flake e barot, ne mesin e


shokeve, ne mesin e popullats. Ai ishte
shok, ushtar dhe njhoheshisht komandant.
Me 25 gusht ne nj aksion te guximshm
duke luftuar balle per balle me
kriminelet serb bie desmor pr te mbetur
YLL I PASHUAR I LIRIS.
Liria sht me e shtrenjte se do gj
tjetr, dshmoret jan te pavdekshm,
amaneti i tyre sht shume i fuqishm.
Fale gjakut qe derdhen Ismeti dhe mijra
dshmore e martire te tjer te kombit,
Sot Kosova gzon pavarsin si shtet me
i ri ne bote. ISMET JASHARI me 25
gusht 2009 shpallet HERO I KOSOVES.
ISMET JASHARI e deshti me shume
lirin se jetn, e deshti me shume
atdheun se veten, ai beri shume pr te
gjith ne. Ne gjithmon do ta nderojm

P a g e

O u r

W o r d s

Tmerri i mengjesit te se shtunes preku gjithe banoret e qytetit Kumanoves.


Shteti keto aksione po i monton dhe nga
ana e policeve un po vendoj pafajsi sepse
ato i ka derguar shteti te bejne detyren e
tyre por po i con drejt vdekjes se sigurt
me qellim qe te nesermen ne media te
ken qfare te flasin gjoja na vrane kaq
polic dhe duhet hakmarrur forcave
shqiptare "kriminele-terroriste" . Edhe
popullin po e vret edhe njesitin policore
po e keqperdore shteti.Ky shtet nuk eshte
shtet demkratik per deri sa vret te pafajshem.Edhe perfaqesine e osb nuk e
lejuan te kyqen ne kte ngjarje duke e
ditur se mos te ua zbuloje shtetit kte
montim monstruoz,dhe keshtu i kan
larguar duke i then largonu se nuk eshte
puna juaj.As edhe gazetaret nuk po i

lejojne nga afer te marrin info dhe te


incizojne.Mediat e shkruara po informohen nga ana e qytetareve qe ende gjinden
ne kte lagje te sulmuar.
Perfaqesuesit e tane heshtin ndersa
vellezerit dhe motrat tona nga europa po
solidarizohen me ne duke ngritur padrejtesite para insitucioneve te europes e
me gjere.Edhe ne kte moment qe po
shkruaj sulmet nuk po ndalen,ne ende nuk
jemi sulmuar direkt ne shtepi por kte nate
qe do ta presim do jete nata me e gjate dhe
me e tmerrshme e jona.Uroje qe ky shkrim
te bie ne ndikim e njerezve te duhur qe
kane pushtetin per te ne ndihmuar dhe ju
them qe me te vertete e kemi jeten ne

rrezik dhe mos ngurroni dhe mos e shkelni


gjakun e deshmoreve dhe mos lejoni edhe
shum gjak te derdhet per trojet shqiptare
sepse ne njeher e lame kte toke me gjak e
paguajtem me jete sot shfrytezone dhe
vejeni ne perdorim mendjen e shendoshe
dhe ndihmonju shqiotareve e mos rrini ne
kolltuqe si kukulla se gjaku shqiptre
dekada e shekuj po derdhet per kto troje
shqiptare.Pos ZOtin askend se kemi ne
shpetim.Dhe vetem tek Ai po mbeshtetemi
eh jo tek tradhtaret.

Biggest Heist on private land continues to


happen in Albania...How can they, the Albanian politicians sell someone elses land??

METODAT AUTORITARISTE N DREJTIM T SHTETIT DHE ZGJEDHJEVE Nga ROMEO


e vendit sht br serish e njanshme dhe
po identifikohet me Qeverin Socialiste
dhe Rilindase, prmes shpalljeve zyrtare
periodike, nga goja e nj Kryeministri dhe
nj Kryeparlamentari (dy bashkekryeAskush nuk e kishte menduar se pas gati tarve karizmatik dhe absolut n
25 viteve t rnies s shtetit t PPSH,
Mazhorancs). do dit publiku dgjon
shoqria shqiptare dhe Shteti yn, do
altoparlantin q kndon refrenin e superiprjetonin nj rikthim t strukturave
oritetit t vullnetit shtetror, t mishruar
autoritariste t sjelljes qeveritare, nj
vetm n dy parti politike, pamje q
imazh publicistik t aktivitetit shtetror, krahasimisht n histori m rezultojn t
t shoqruar me nj kontroll t
organizuara mbi modelet e metodat e
gjithanshm dhe represion mediatik dhe Klubit Jakobin dhe t Partis s
faktik mbi shoqrin. Jemi n nj faz t Kmishzinjve.
pluralizmit jo funksional, n nj vend t Konceptimi i sjelljes politike e elektorale,
kontrolluar nga nj qeveri bipolare, n t i komunikimit publik, niveli i transparciln sht martuar jakobinizmi majtist
encs s burimeve t financimit t
propagandistik, gangsterizimi politik dhe fushatave, veprimet ilegale t grumbullimkrimi n krye t Parlamentit; nj qeveris- it t kartave nga Partia e Drejtorv t
je q priret t kontrolloj t gjitha
Fort, kan krijuar nj klim t rnd dhe
pushtetet e pavaruna e t shkallmoj
plotsisht t papranueshme pr nj proces
plotsisht pluralitetin e autonomit e
normal zgjedhor pr nj vend kandidat pr
pushteteve vendore. Shteti shqiptar, e
EU.
mira publike, politika e drejt, e ardhmja Pr t kuptuar cilsin e demokracis dhe
METODAT AUTORITARISTE N
DREJTIM T SHTETIT DHE
ZGJEDHJEVE Nga ROMEO GURAKUQI

kuptimin qe kan dy Part e Shumics pr


procesin zgjedhor dhe lirin e zgjedhjes,
mjafton t kujtosh mnyrn se si burri me
sopat n dor hyri n pronn e paprekshme t Bashkis s Shkodrs dhe
Klubit t Futbollit Vllaznia, me datn 3
maj 2015 dhe fjala e pafam e tij, n
kundrshtim me Kushtetutn, bazuar mbi
modelin fashist, e mbajtur n Teatrin
Migjeni.
Nuk e kisht br n Shkodr as gjenerali
de Fourtou n dhjetorin e vitit 1918, e as
t tjer pas tij. Askush nga ata nuk ka
guxue me hy n Shkodr, n kryeqytetin
kulturs shqiptare, pa thirr parin e atij
vendi dhe qytetart ma te spikatun. Duke
mos respektuar rregullat e lutjes dhe t
krkess ndaj zotrve t shtpis, n majin
e vitit 2015, Paresia kryeministrore socialintegriste, hyri n der t Shkodres, pa
trokit, pa i kerkue leje zotrve t shtpis,
pa thirr njerzit e paris intelektuale dhe
qytetare dhe projektuesin e stadiumit
Loro Borii, pa dorzue nji krkes pr

vlersim e ekspertiz extra partiake, pr projektin e zyres projektuese kryeministrore. Ishte nj


veprim i dhunshm q vetm kopet e turmat
jo qytetare e lejojn, e arsyetojn dhe i
formsojn dekor e sken. Ata q kan marre
guximin me hy n kt form, prmes prdorimit t forcs s pushtetit, pa u ftuar e pa
respektuar normat e etiks, kan ba nji gabim
t paarsyetueshm. Askush nga shoqnuesit nuk
kan pasur asnji tager juridik dhe as parsor,
pr t kryer ceremonin e pritjes dhe percjelljes, n mjediset zyrtare t Bashksis
Shkodrane, e aq me pak, vendimarrjen mbi
projektin, me e prdor pr fushat politike.
Ndodhi nj shkelje e kodeve normale t komunikimit mes autoriteteve centrale dhe autoriteve
vendore dhe injorimi i Kartes se Autonomise se
Pushtetit vendor, ne nje vend qe don me u ba
pjese e EU. Por pyetja m e vetvetishme
sht: far kompromisi dhe far skenari ka
pranuar kryeministri me palen q sulmon
qytetin nisur nga Tenda e Qypit?
E solla kt shembull t spikatur nga moria e
nj spektakli t pangjashm zgjedhor, pr t

SKA KOMB TJETR T JET NPRKMBUR KAQ PAMSHIRSHM!


SKA KOMB TJETR T JET
NPRKMBUR KAQ
PAMSHIRSHM!
Gjenocidin , masakra , shprnguljet
dhe shfarosjet e njpasnjshme t
popullsis shqiptare nga ana e
fqinjve tan sllavo-greko-ortodoks .
Fqinjt grabitqar lakmonin t
coptonin gjith Shqiprin.
Ska komb tjetr t jet marr npr
kmb kaq pamshirshm nga shtetet
fqinj!
New York Times m 31 dhjetor t vitit

1912, publikon , Vrasjet si sport ditor.


Reportazhi i publikuar n gazetn New
York Times m 31 dhjetor t vitit 1912,
tregon se si mijra shqiptar, mes tyre gra
e fmij, u masakruan prej ushtris serbe.
ushtria serbe
Ushtria serbe 1912!
Londr, e mart, 31 dhjetor 1912
I drguari i Daily Telegraph n Budapest
tregon detale n lidhje me mizorit q po
ndodhin n Shqipri dhe prreth, raporte
kto t mbledhura pr autoritetet e Austro-

Hungaris. Korrespondenti thot: Gjat


marshit drejt detit npr Shqipri, serbt jo
vetm q dinakrisht vran dhe ekzekutuan shqiptart e armatosur, por mizoria e
tyre nuk u ndal as kur u takuan me njerz
t paarmatosur dhe t pambrojtur, gra dhe
burra, fmij dhe foshnja n gji. Oficert
serb, t dehur me fitoren e tyre, deklaruan se qetsimi m i efektshm i
Shqipris sht zhdukja totale e shqiptarve musliman por nuk u kursyen as
katolikt shqiptar. Kjo thnie u adoptua
shpejt nga ushtria serbe e okupimit dhe u
vu n prdorim.
N mes t Kumanovs dhe Shkupit, rreth
3000 veta jan rrahur deri n vdekje.

Afr Prishtins, diku afr 5000 shqiptar ran


n duar t serbve, jo gjat ndonj lufte t
ndershme, por gjat vrasjeve t pajustifikueshme.
Pr ti br kto krime, ushtart e mendur
shpikn metoda t reja mizore pr t knaqur
etjen e tyre pr gjak. N shum fshatra, tr
shtpit ishin djegur dhe, derisa banort fatkqij iknin nga flaka, ata u pushkatuan si minj.
Burrat u vran para syve t grave dhe fmijve,
e pastaj grat e pashpresa u detyruan t shikojn fmijt e tyre duke u br cop e grim
me bajoneta.
Ekzekutimet ishin prditshmri pr ushtart
serb. N seciln shtpi ku gjendeshin arm, t
gjith banort vriteshin, duke u varur ose

V o l u m e

6 ,

I ss u e

1 9

P a g e

Enkelejd Gurbardhi KOMANDANT TELI - LEFTER KOXHAJ LEGJENDA E TRADHTUAR


Enkelejd Gurbardhi
KOMANDANT TELI - LEFTER
KOXHAJ LEGJENDA E TRADHTUAR
Ishte fmija i nnt i Ahmet dhe
Gjyle Rocit. Shkolln fillore e kreu
n Has, ndrsa t mesmen e vazhdoi
n Kamz. Shkaku i gjendjes s
vshtir ekonomike e detyroi Pajtimin e ri t emigroj n Greqi ku
punoi dhe jetoi pr dy vite rresht.
Ishte pjestar i UPMB-s, ndrsa
pas prfundimit t lufts n
Preshev, ai iu bashkngjit Ushtris
lirimtare Kombtare.
N numrin e ardhshm lexoni: Ku u
stacionua Teli si ushtar i UK-s?
Si e formoi Njsitin e tij special?

N Nishov, fshatin e Lefter Koxhajt - Komandant


Teli (6)
"Po nuk u shlye borxhi, sakrifica humb kuptimin."
Sead Ramadani, ish-shef i mobilizimit t UK-s
n Brigadn 113 "Ismet Jashari-Kumanova" tregon
se pas marrjes s t dhnave t Telit, ai sht
stacionuar n vijn e par t frontit n Sllupan.
"Shkoi n pik t par, atje ku ishte edhe Arbeni. Si
duket, me Arbenin, Teli ishte njohur q m par,
pasi n kohn kur i merrja t dhnat, ai na tha se ka
punuar edhe n Shkup. Ndoshta edhe nga lufta e
Kosovs", tregon Ramadani. Ktu edhe filloi nami i
Komandantit nga Shqipria, q atje njihej me emrin
"Zani i Skraparit". Kt emr Teli n Shqipri e
kishte marr n vitin 1997, ather kur edhe u
tollovit shteti shqiptar. N Sllupan, Teli kishte
ndrmarr disa aksione, ndrsa m i tmerrshmi, si
shpjegojn shokt e tij t lufts, ishte kur gjat

armpushimit, nj granat i mori jetn


ushtarit m t ri t UK-s, 13-vjearit
Abdylmexhid Shahini. Ishte nj hakmarrje e
Telit ndaj forcave dhe ushtris maqedonase,
pasi personalisht ai, e kishte njohur shum
mir Abdylexhidin. Nga aksioni i Telit q
ishte shoqruar edhe me pes shok tjer n
pikn e quajtur "Bunari i Sllupanit", m
pas pasuan edhe katr armpushime tjera.Ndrkoh, me fillimin e krizn n Mate,
ku gjysma e fshatit mbahej peng nga ushtria
dhe policia maqedonase, Shtabi i Prgjithshm i UK-s kishte filluar rekrutimin e
m t mirve pr kt betej. Nga Sllupani
me shok u nisn Teli, Komandant Beqir
Sadiku dhe Bekim Dardhishta.
Beteja me 9 t vrar dhe 30 t plagosur
UK-ja arriti t marr nn kontroll Matein,

por pasi ran dshmor nnt ushtar, ndrsa


30 t tjer u plagosn. Lufta mur n mur, shtpi
n shtpi zgjati tre dit e tri nat. Pas marrjes s
Mateit nga ana e UK-s, filloi edhe formimi
i Njsitit special Teli. Me kt rast, Teli kishte
zgjedhur edhe shokt e tij t ngusht, ku Arbeni,Pajtimin, Ndriimi, Ademi e Abazin qndronin n krye t lists. N fillim qndruan n nj
shtpi n fshatin Hotl, ku edhe kishte krijuar
Komandn e vet. Pas ksaj, filloi zgjerimi i
lufts n Nakushtak dhe Harain, fshat ky ku
ishte prqendruar m shum vmendja e maqedonasve, pasi ishte afr Shkupit. Vmendja te
Haraina ishte prqendruar edhe nga UK-ja.
Njjt sikur pr n Mate, prsri Komandoja e
prgjithshme kishte filluar rekrutimin ushtarve m t fort nga fshatrat e Likovs pr n
Harain. Njsiti i Telit pa dyshim se ishin t

SKA KOMB TJETR T JET NPRKMBUR KAQ PAMSHIRSHM!


pushkatuar. Brenda nj dite
ndodhnin mbi 36 ekzekutime.
Ish-sekretari i premierit Pashiq,
Tomiatch thot se gjat nj udhtimi
nga Prizreni n Pej, ai nuk pa asgj
tjetr pos fshatra t shkrumbuara.
Anash rrugs kishte trekmbsha pr

varje, ku vareshin trupat e shqiptarve.


Rruga pr n Gjakov ishte si rrug e varjeve. Por
tregimet e ligsive, t cilat u bn n Shqipri nuk
mbaruan me kaq. Veprimet e bra n Prilep, Kosov, Veshitc, thuhet se kan tejkaluar do gj q
shqiptart kishin vuajtur nn okupimin turk.

Nj shqiptar, i cili iku nga Prizreni n Graz,


n Stiria dhe i cili studioi n Austri, si i ri,
tregon: Kushdo q e denonconte nj shqiptar te serbt, ishte e sigurt q ai person do t
vritej. Kjo ndodhte aq vazhdimisht sa
njerzit q iu kishin borxh t holla shqip-

tarve muhamedan, i lajmronin si tradhtar.


Kta vareshin menjher dhe borxhliu mund ta
blinte shtpin dhe fermn e viktims me nj
mim absurd t lir.
N Shkup shqiptart e paarmatosur thjesht

METODAT AUTORITARISTE N DREJTIM T SHTETIT DHE ZGJEDHJEVE Nga ROMEO GURAKUQI


br nj prgjithsim t fushats s
sivjetme zgjedhore: 1.Zgjedhjet
zhvillohen n rrethanat kur mazhoranca ka vendosur nn kontroll
t plot institucional, me metodat e
dors s fort, idhnake, hakmarrse,
kompromentuese, q zakonisht
prdoren nga partit qevriss n
vendet post sovjetike, t pjess m
t madhe t institucioneve t
pavarura dhe burimeve financiare t
vendit. 2. Zgjedhjet zhvillohen n
nj vend me ekonomi n kolaps
total, me burime investimi t kyura
nga politikat jo me interes konkurencial, me nj varfri gjithnj n
rritje, nga qendra e vendit drejt
periferive, largim masiv t qytetareve zgjedhes nga vendi, me krim t
rrugs t prhapur n mnyr t
frikshme, q nga ana tjetr rrit edhe
m shum se n t shkuaren,
mundsin e nj procesi t bler
zgjedhor nga periferia e ksaj
shoqrie t mjeruar. Vendi po shkon
ne zgjedhje me nj numer votuesish

q vjen e zvoglohet prdit pr shkak t emigracionit dhe prishjes s konditave pr kthimin e emigrantve pr t votue; 3. procesi ndodh pas nj tronditjeje t thell, n zhvillim e siper ende, q ksaj mazhorance, i ka ardhur nga dy deputet t
rndsishm t saj, q shkallmuan imazhin e
drejtsis pr t gjith njlloj dhe kujdesit ndaj
varfnise shqiptare, t ekipit Rilinds; 4. Zgjedhjet
zhvillohen kur Parlamenti shqiptar ka degraduar n
nj institucion vendimarrs unilateral, drejtuar nga
nj personazh nn akuz publike nga deputeti
Doshi, t cils zotria nuk i ka dhn shpjegimet e
prshtatshme teknike mbushamendese dhe nuk i ka
hapur rrugn procesit t hetimit t paanshm n
Parlament, vullnetarisht me dorheqje. N
kundrthenie me parimet e kushtetutes s nj Republike Parlamentare, sipas t cilave, institucioni
prfaqsues i sovranit drejtohet nga nj Speaker of
House, q normalisht sht vetm nj moderator pa
asnj pushtet vendimarrs, drejtimi aktual i Parlamentit ka marr mbi vet pushtete vendimarrse
extra konstitucionale, q po i rndojn rendit
legjislativ, ekzekutiv, juridik dhe vendimarrjes
politike n vend. 5. Zgjedhjet zhvillohen n
rrethanat e nj konkurence politike pa arbitr, n t
cilen Shteti e ka t shkatrruar pozicionin e

Qeveris si gjykats i kthjellt i rendit


politik, social e krahinor, t Ministris s
Brendshme q ka nnvendosur Policin e
Shtetit, si mbrojtse t ligjit e rendit;
6.zgjedhjet krahinore po konceptohen si
zgjedhje t prgjithshm politike, shum t
rndsishme pr imazhin e qeveris, t
demtuar nga prfshirjet n skenare antiligjor, t pangjashme me nj vend kandidat pr
EU. Furia e hershme e fushates, sinkronizimi i aktivitetit, sulmet ndaj kadidatve pa
asnj prjashtim, jan tregues i nj konceptimi nn presion politike e frike i procesit
zgjedhuer krahinuer. 7.Publiku po sheh nj
Kryeministr me dy pamje: a. t trimruar,
hakrryes, ironizues, talls e poshtrues
ndaj kujtdo q bn pjes n popullin asnjans dhe popullin opozitar; indiferent n
dukje ndaj do zri ta pavarur publik e
mediatik, injorues dhe moskkars ndaj
ekspertizs dhe b) pamja e nnshtruar,
korrekte, shrbenjse, deri edhe friksuar
ndaj Speaker-it t Parlamentit, t cilit i
afrohet me pruljen tipike t nj maggiordomo besnik, do t enjte n skenn e
Kuvendit t Parsis Nacionale; 8.

Zgjedhjet po shoqrohen serish, me perdorimin


intensiv t disa skifterve t propagandes
politike denigruese, skifter q i prkasin
politiks dhe medias.
sht krijuar prshtypja e thell n vend se
qeveria komandohet nga interesa ekonomike e
financiare obscure, q shkojn prkundr
ndrtimit t nj tregu t lir t rregulluar,
prkundr interesave t shoqrie t hapur t
europianizueme dhe nj mjedisi pluralist
nacional. N qoft se shoqria shqiptare nuk
arrin t bj nj verifikim e korrigjim t ksaj
situate, ather historia e liris n kt vend
sht e ndrprer dhe zgjedhjet e ksaj radhe
do jen nj proces i deshtuar, q do t demtonte
rnd demokracin e integrimin e Shqipris n
EU. Kjo sjellje politike nuk sht modeli i
udhheqsis s kohs son, dhe kta nuk jan
lidert q koha jon e re e Shqipris s re
duhet t kn n krye t punve t vendit. Nuk
bhet fjale, pr deshtimin e tyre pr me krijue
nj tok t volitshme shqiptare pr zhvillimin
n paqe sociale, prosperitet ekonomik dhe
demokraci liberale, por pr nji prpjekje t
paramendueme me vendos nj pushtet majtist
me bazament themelor nga ish Zona e Par

SKA KOMB TJETR T JET NPRKMBUR KAQ PAMSHIRSHM!


vriteshin n rrug nga oficert serb
dhe nse vetm nj thik e gjuetis
gjendej n shtpi, pronari vritej pa
mshir.
N Verisovi komandanti serb i ftoi
refugjatt t kthehen dhe ti dorzojn armt. Pasi ata i dorzuan
armt, 400 veta u vran.
N tr Veroviin vetm pak familje
myslimane kishin mbetur.
N Pana, serbt vran t burgosurit,
ndrsa n Prishtin popullata ishte
masakruar.
Vet oficert serb thon se i kan
ndjekur shqiptart dhe nj oficer
mburrej se si kishte vrar 9 shqiptar
brenda nj dite. Edhe jasht kufijve

t Shqipris ushtart serb kryen krime t llojeve t


ndryshme. N kalan e Nishit, ku ishin sjell shum
t burgosur turq, ndodhn skena tragjike. Nj njeri
ishte shkelmuar deri n vdekje pr shkak t mosbindjes.
Nj doktor i Kryqit t Kuq thot: Kudo q
gjendeshin shqiptart, ata vriteshin pa mshir.
As grat, fmijt dhe pleqt nuk u kursyen. Un
pash fshatra q digjeshin pr do dit.
Afr Kratovs gjenerali Stefanovi renditi qindra t
burgosur n dy rende dhe urdhroi t vriteshin me
mitraloz.
Gjenerali Zivkovi urdhroi t vriteshin 950 njerz
t shquar shqiptar dhe turq afr Sjenics, sepse ata
e kundrshtonin prparimin e tij.

Times

Publikuar m 31 dhjetor 1912 The New York

far raportonte gazetari danez nga frontet

T zhveshur, t prer dhe t dbuar. T


quajtur shtaz dhe t ln totalisht pas dore,
pa asnj ndihm nga askush, kishin mbetur
shqiptart n Luftn e Par Ballkanike.
Kshtu e prshkruan Kosovn gazetari i
gazets Riget nga Danimarka, Fritz
Magnussen, cili sjell rrfime nga fronti serb
n muajt tetor-nntor 1912. Rreth 25 faqe
raporte gazetareske t gazetarit ende ruhen
n Arkivin e Biblioteks Mbretrore t
Danimarks, t cilt tani, pas 100 vitesh,
jan lejuar pr botim. Express sjell disa
nga rrfimet e gazetarit Magnussen.

e lufts pushtuese serbe, n tetor-nntor 1912?


Raportonte pr njerz t varur npr pem, pr
ushtar q ndjenin knaqsi pr vrasje arnautsh dhe masakra t tmerrshme t ushtris
serbe n Shkup, Prizren, Vranj dhe Gjakov.
Po flasim ktu pr gazetarin danez t revists
Riget, Fritz Magnussen, shkrimet e t cilit
nj pjes rastsisht ishin gjetur n internet nga
gjuhtari Palle Rossen Brenderup.
Masakrat n Shkup e Mrkur
Lufta serbe ne Maqedoni ka marr karakterin e
nj masakre t tmerrshme t popullsis arnaute
(shqiptare). Ushtria ndjek nj luft shfarosse
t tmerrshme. Sipas prononcimeve nga oficer
dhe ushtar jan vrar 3000 arnaut midis

P a g e

O u r

W o r d s

SKA KOMB TJETR T JET NPRKMBUR KAQ PAMSHIRSHM!


Kumanovs dhe Yskyb (Shkupit) dhe 5000 prreth
Prishtins. Fshatrat arnaute rrethohen dhe m pas
iu vihet zjarri. Banort q dalin nga shtpit qllohen pr vdekje si minj. Kjo gjueti njerzish tregohet me gzim nga ushtria serbe. Gjendja n
Yskyb sht e tmerrshme. Jan br kontrolle n
shtpit e arnautve dhe nse gjenden gjra q
ngjajn me arm, njerzit qllohen n vend. sht
shum e pasigurt q t qarkullosh n rrug, sepse
vazhdon t qllohet drejt shtpive dhe brenda tyre.
N do moment fluturojn plumba t vegjl npr
rrug. Dje, 36 arnaut u dnuan me vdekje pa gjyq
dhe u ekzekutuan n vend. Lumi sipr n t djatht
sht i mbushur me kufoma. do dit krijohen
ekspedita gjuetarsh n fshatrat prreth. Dje, nj
oficer serb me tha mua se kishte marr pjes n
nj gjueti t till, ku njkohsisht mburrej se
pardje m n fund kishte vrar nnt arnaut. Nuk
kalon asnj dit pa pasur ndonj vrasje makabre e
ndonj arnauti. Un drgoj kt telegram me nj

korrier t veant nga Yskyb n


Semlin, pr t shmangur censurn e
fort. Do t provoj m von q t
drgoj korrespondencn.
*Yskyb sht Shkupi.
Masakrat n Prishtin, Prizren dhe
Gjakov
N Prishtine dhe n rrethinat e
Kumanovs sht br sht e
mundur pr t shfarosur popullsin
shqiptare. Sipas atyre q thon
oficert dhe ushtart, jan 3.000
arnaut t varrosur n fshatrat e
shkatrruara dhe q del akoma tym
midis Kumanovs dhe Yskyb-it.
Akoma m tepr jan qlluar pr
vdekje n zonn e Prishtins. N

rrethinat e Yskyb do dit qahet nga nj


fshat. Fshatrave u vihet zjarri dhe njerzit
dalin nga shtpit e tyre pr tiu shmangur
tymit t dendur dhe kur dalin qllohen pr
vdekje si kafsh t egra, shkruan gazetari.
Fritz Magnussen flet edhe pr nj pem t
madhe, ku ishin varur shumica e arnautve
shqiptar. Edhe n koh t Turqis kishin
ndodhur varje n kt pem. Shum gjak
ka rrjedhur nn kt pem n koht e
tmerrshme t sundimit turk, shkruan
gazetari, shkrim t cilin e kishte censuruar
gazeta dhe nuk e kishte botuar.
Ai tregon edhe pr masakrat q i kishte
par nga udhtimi i tij prej Shkupit n
Prizren. Demat trheqin ngadal qerret e
tyre t mdha t mbingarkuara me familje
arnaut t shprngulur. Grat, q jan t
mbuluara n fytyre, jan ulur midis lloj-

lloj sendesh kuzhine, me fmijt e tyre qe


thanin se ftohti dhe t mbshtjell rreth
gjoksit me copa te ndryshme. Kasollet vazhdojn t digjen dhe tu dal tym, shkruan
ai.
Nj familje e vogl krkon nj streh pr t
kaluar natn nn qerre. Nj burr i vjetr
shtrihet i vdekur pr toke, gishtat e tij jan
ngulur thell n baltn e rrugs. Gruaja e
familjes sht ulur e krrusur dhe dy fmijt e
vegjl me fytyrat e tmerruara shikojn nga
shalli q i mbshtillte. Burri i familjes, nj
arnaut i ri, punon n mnyr t dshpruar pr
t rregulluar rrotn e shkatrruar.
Ai tregon se si kishte par n sheshin e burgut
t Prizrenit dy trupa shqiptarsh t vdekur nga
sulmet e nats. Pothuajse e gjith popullsia e
frikuar muhamedane ka ikur nga qyteti. Ku

METODAT AUTORITARISTE N DREJTIM T SHTETIT DHE ZGJEDHJEVE Nga ROMEO


Operative, ushqyer nga organizatat kriminale q
kan financuar dhe po financojn n prapavij
procesin zgjedhor. N fund fare, nj shpjegim
konstruktivist i politiks, nuk mund t neglizhoj,
e t mos analizijo edhe gjendjet psikologjike e
emocionale t aktorve t kesaj skene, strukturat e
mendimit t shprehura prmes komunikimit,
vendimarrjeve e mimikave t prditshme.
Bhet fjal pr nj binom diktatorial, autoritarist
q komandon jo vetm drejtimin politik t vendit
prkundr standardeve t demokracis, parlamentarizmit e konstitucionalizmit, por edhe pikat kye
t organit t hetimit (orientimi i hetimit t akuzes
se deputetit t Shkodrs, jasht formulimit t
objektit, indikatori ma i qart), organit t kontrollit
t pasurive (askush nuk guxon n kt organ t
bj verifikimin e t ardhurave q uan n vendosjen e pasuris marramendese n Bllok dhe

Lalez e gjetk), nj dor e fort


kontrolli mbi sistemin gjyqsor q
priret gjithnj e t rritet.
Regjimi autoritarist i krijuem e ka
damtue radikalisht zhvillimin e vendit
dhe prforcimin e demokracis,
kontribuoi n prmbylljen e procesit
t djegies edhe t nj brezi tjetr
shqiptarsh, duke e kthyer prapa
tashm procesin e integrimit t
vendit. Zgjedhjet e ardhshme krahinore, q n fakt po prjetohen si
zgjedhje t prgjithshme dhe test i
publikut pr nj qeverisje me nj
cikel t shpejt degradimi e t
mbrthyer nga skandale t
njpasnjshme, krkojn nj
mbikqyrje t gjithanshme nga or-

ganizmat ndrkombtare. Por Shqipria


nuk mund t lejohet t jt edhe m tutje
njolla e zez e Europs. Ajo vet sht e
paaft t krijoj nj rend n liri. Ndaj ktij
vendi, shtetet europiane sht e nevojshme
t zbatojn nj formul speciale pr integrim: Reformim nn mbikqyrje strikte
(nj EULEX-ALBANIA) nga institucionet
e prhershme t EU, mbi funksionimin e
Parlamentit, proceseve zgjedhore,
marrdhenieve dhe organizimit t partive
politike, kuadrit ligjor t proceseve
zgjedhore. Fokusi kryesor do t duhet t
jet mbikqyrja e parametrave t Shteti
Ligjor, Ndarjes s Pushteteve, menyra e
ushtrimit t aktivitetit dhe parimet e veprimit t Prokuroris, Institucionit t
Kontrollit t Pasurive t qeveritave n

gjith koht dhe reformimi i sistemit t


drejtsis brenda reforms s prgjithshm
konstitucionale, q do t duhej ta
prfeksiononte Skemn e Qeverisjes. Vendi
sht i rrezikuar nga przjerja e politiks me
krimin e organizuem dhe Shqipria, n qoft
se nuk do t trajtohet si rast i veant nn
proteksion, do t jet n vazhdimsi rasti i nj
demokracie t deshtuar dhe i nj hapsire t
s keqs n kontinentin e vjetr.
Tiran, me 9 maj 2015

Gruevski i kalli kandilat


Gruevski i kalli kandilat
17
SHPRND
Diktatori i smur, Nikola Gruevski,
krekoset, i vret qytetart e vet. E bn
luftn me civilt n Kumanov. Shtie
me plumba mbi fmijt ! Politikant
shqiptar, Ali Ahmeti e Menduh Thai
ojn apele q populli t rri urt, t
mos bie pre e provokimeve .
Del n sken filarmonia serbo - maqedonase
Regjimi i proserbit Nikola Gruevskit
shnoi 9 Majin, Ditn e Europs me
shprthime dhe breshri plumbash. I
prgjaku shqiptart n Kumanov. I
arrestoi nj numr sish, ndr ta gra t
moshuara ! Shqiptart po braktisin
shtpit e tyre. Shprthimet nisn n
ort e hershme t mngjesit, pr tu
ndrprer, si raportohet n orn 19:00.
Shnohet 9 Maji ! sht kjo nj
rastsi, apo jo ? I kalli ai kandilat. I
shpalli luft popullit shumic n
Maqedoni, shqiptarve. Kundr tyre
prdori makinerin shtetrore me
pretekst t ndjekes s terroristve. I
ndjek terroristt n shekullin 21 !
Serbia paralajmroi drgimin e xhandarmeris s saj n kufi me Maqedonin. Kjo flet se kemi t bjm me

filarmonin serbo - maqedonase !


Shfaqja e madhe me prmasa tragjike
pr shqiptart konkretizohet n Kumanov, pas ofensivave n fshatrat Goshnic e Malin. Kumanova digjej flak.
Mbi qiell fluturonin helikoptert. Kanalet
e ndryshme televizive paraqitn pamjet e
ksaj lufte n Kumanov. Kurreshtart
shprehin mllefin dhe pezmin, shtrojn
pyetjen: A sht Maqedonia Irak, Siri apo
Afganistan ? Siria ndodhi n Maqedoni,
n kt oaz t nxeht t Ballkanit, vend
ky q pretendon t jet antar i Bashkimit
Europian dhe i NATO-s. Pretenduesi i BE
-s i vret qytetart e vet. Kjo far ngjau
sht lufta e forcave t armatosura maqedonase kundr shqiptarve, t cilt vriten
si lepujt.
Makineria e Gruevskit ndrmori ofensivn
e radhs. Pikrisht kt dit, m 9 maj, u
turr n shtpit e shqiptarve. Bilanci i
tij ende nuk dihet. Pretendohet se jan
vrar pes civil shqiptar nga t cilt
edhe nj vajz tet vjeare. Gruevski e bn
luftn me civilt shqiptar sipas asaj:
Gjuaj, kend ta rrok, sht fmij, apo jo,
vraje Luftnxitsi Gruevski imiton
vllain e tij t madh, Slobodan Milosheviqin: T gjith shqiptart jan terrorist,
kta duhet hequr nga faqja e dheut. E nis
ai luftn sipas ksaj formule. Pandeh se

SHBA e Europa do t binden se po e bn


e vjetr. Populli nuk e thot m kot: Kadal beg se ka
luftn kundr terroristve. Loz me kartn e hendeg !
terrorizmit.
Diplomacia botrore t veproj urgjentisht, ti ndal
Ambasada amerikane n Shkup, shprehu
turrin nj regjimi vrastar. M mir sot, nesr bhet
keqardhje pr jetrat e humbura.
von.
Keqardhje shprehn Tirana e Prishtina
zyrtare, t cilat thrrasin pr mature. Ali
AGIM MUHAXHERI
Ahmeti i BDI-s dhe Menduh Thai i
PDSH-s bjn politik, ngrehin zrin e
protests, drgojn apele q shqiptart t
ruajn gjakftohtsin, qetsin, t mos
bien pre e provokimeve t skenareve t
grupeve t ndryshme. E prmendin
shprehjen provokimeve ! Apelet e
ktyre dy politikanve, Ahmetit e Thait,
jan steretipe, i ngjajn frazeologjive t
mhershme.
Kta ia lyejn kryet me akull shqiptarve
t ktij shteti t brisht. Megjith
cikrrimn q ndodhi n Kumanov, Ali
Ahmeti rri bashk me Nikola Gruevskin
sikur nuk ka ndodhur hataja ! Diktatori i
smur Gruevski e ndjek politikn e
paraardhsve t tij. Njejt si ky hal n sy
i kishin shqiptart Kiro Gligorovi, Boris
Trajkovski, Branko Crvenkovski, Lubo
Georgievski Faktori ndrkombtar,
sidomos SHBA, sbn t rri duarkryq, por
ti del n mbrojtje popullit t pambrojtur
shqiptar. Nse nuk i tregohen dhmbt
krerve maqedonas, srish vazhdon knga

V o l u m e

6 ,

I ss u e

1 9

P a g e

SKA KOMB TJETR T JET NPRKMBUR KAQ PAMSHIRSHM!


jan arratisur? Pyes nj komitac i
cili pasi ngre shpatullat drejton
me gisht drejt maleve, ku sht
rruga pr n Gjakov.
N malet e larta ndodhet Gjakova,
gj q sinjalizohet nga disa pika t
kuqe mbi male. Dshmitar t
ndryshm na thon shqiptart e
shkret jan n gatishmri tr
kohs, shkruan Magnussen n
shkrim e tij t ndaluar.

katr automobilave q
jan vn n dispozicion
t korrespondentve.
Prndryshe, stacioni i
trenave gjendet disa
kilometra larg qytetit.

T reshurat e vrullshme t
shiut i kishin shndrruar
rrugt q shpinin drejt
qytetit n turma t vogla
malesh, dhe vetm nj pip
Kryeshtabi n Vranj T burgofishkllim i parasurit e par arnaut
lajmronte rojet pr
Nga korrespondenti yn i drguar
ardhjen dhe kalimin ton.
n Vranj, 24 tetor 1912
Hotel Vranja sht selia
e shtabit gjeneral. Ktu
Kur u zgjova n Vranj, gjja e
gjendem un i vendosur
par q dgjova ishte bubullimat
me shumicn e shokve t
dhe krismat q vinin nga Kumano- mi q kemi ardhur nga
va. Vranja dukej si nj qytet
vende t ndryshme. Hoteli
gjysmaziatik n mes t maleve t
funksionon si nj qendr e
larta. Un arrita dje n mbrmje me nj kampi lufte. T gjith
automobil. Ushtria ka konfiskuar
oficert nga grada m e
gjith automobilat, me prjashtim t lart deri tek ajo m e

ulta takohen ktu n mesdit


dhe n mbrmje. Figura
kryesore rreth s cils sillen
t gjith sht princi, Alexis
Karagjorgjevi, prndryshe
djali i axhs i mbretit Petar
Karagjorgjevi. Alexis sht
nj oficer i mueshm, i cili
nuk lodhet nga pyetjet tona t
shumta q ia parashtrojm
do dit kur kthehet nga
fusha e betejs n Kumanov.

tuarit q sot i kam par ktu


n qytet, q ishin n grupe
t vogla t lidhur me litar
t holl. Shumica e tyre
kan t veshur uniforma
ngjyr si t dheut. Jan t
zbathur dhe shikojn prpara vetes kur ecin. Vrehet
se shumica e tyre jan t
qet dhe duket se jan
pajtuar me fatin e vet, bile
edhe pak buzqeshin kur i
fotografojm. Fati i tyre
Ai ulet n mesin ton me nj pothuajse, po ashtu, sht i
erek litr ver n dor dhe
but pas lshimit t nj
na tregon n gjuhn frnge,
dekreti pr lirimin e t
gjermane dhe angleze se
gjith t burgosurve turq
far ka par gjat dits.
nga ana e mbretit Petar.
Karakteristike, thot
Pikrisht sot u soll ktu
princi, sht se shum pak
komplet nj fshat i burgosur
nga t vrart dhe t arrestuarit turk. Dhe tani burra dhe gra
jan trupa t rregullta turke,
me fmijt n dor bredhin
shumica q luftojn n kt
rrugve t qytetit, ku norfront jan shqiptar. Shqipmalisht n mnyr jovulltar jan edhe gjith t arres- netare kan ardhur ktu, por

shikojn si turist qytetin.


Burgu q n mngjes ishte i
mbushur dhe nuk kishte
vend pr m shum t
burgosur, tani n mbrmje
sht bosh pa asnj t
burgosur.
Ktu n Vranj fitohet
prshtypja e vrtet pr
entuziazmin ndaj lufts q i
josh serbt. Oficert jan t
palodhshm t paraqesin
shkaqet kryesore t saj, q
sllavt e jugut i kan kundr
armiqve t vet t vjetr.
Arnautt (shqiptart) jan
si kafsh t egra: sht
thnia e zakonshme ktu.
Ata q i kan par duke
luftuar n Prishtin dhe Egri
Palanka kan kuptuar se
jan nj mij vite pas zhvillimit. sht urrejtja e madhe
te sllavt ndaj shqiptarve:

aq m shum nxiten shqiptart q n luftn e prgjakshme dhe vdekjeprurse, akoma


m shum i kundrvihen
kundrshtarit fitimtar.
Lndimet q vijn si pasoj e
lufts s ashpr u ngjajn
mishtoreve. Ushtart sllav
me lndime t tmerrshme t
shtruar n spitalin e Vranjs,
jan dshmi e nj prleshjeje
t karakterit mesjetar.
Disa mijra sllav nga veriu,
ekia dhe Sllovenia jan
paraqitur vullnetarisht t
luftojn krahas me serbt.
Ndrkoh, kta persona jan
refuzuar si shkak i numrit t
madh t ushtarve serb. Nj
gjuetar slloven
tetmbdhjetvjear sht
pranuar, pasi ka qen
kmbnguls pr t marr
pjes n luft. Kur austriakt

Blood on the streets of Kavaje Albania.What


Now!!!
Whats Elvis Roshi doing for the man that died
for him!!! Burg per vrasesit

SKA KOMB TJETR T JET NPRKMBUR KAQ PAMSHIRSHM!


ia ndaluan kalimin e kufirit n Semlin, ai e
tejkaloi me not lumin Sava me rrym t
ashpr dhe u paraqit te njri nga komandantt n Beograd. Kur atje u refuzua, me
iniciativ tuboi nj numr boshnjaksh dhe
shkoi pr n front. Aty, m n fund, pas
shum prpjekjesh, u vendos q t pranohet
si pjestar i komitve vullnetarve. Nga ana
tjetr, studentt nga Laibach (Lubjana) u
refuzuan. Ne kemi n mesin ton nj numr
t konsiderueshm t korrespondentve
sllav dhe n veanti rus, mes tyre edhe
korrespondentin e njohur ek, Klofatsch, q
po ashtu sht entuziast pr luftn, sikur
edhe revistat e buta austriake. Megjithat,
asnj nga ne nuk ka par ndonj gazet
ktu, bile edhe nuk kemi par gjat shtat
ditve t fundit ndonj gazet. Aq m pak t
kemi dgjuar dika nga vendlindjet tona.
Tani kemi nj zyr t rregullt t gazetarve
me kritere t rrepta pune. Zoti e di a do t
arrijn letrat tona n destinacionin e duhur.
Posta dhe telegrafi jan ktu n gjendje
kaotike. Askush nuk e di edhe sa do t na
lejojn t qndrojm ktu n Vranj. Ushtria sht e gatshme pr t hyr n Shkup.

Edhe pse jo komforte pr t qndruar,


Vranja do t ishte n kushte t tjera tepr
interesante pr turistt. Ky qytet i vjetr
turk sht tejet i ngjyrosur, dhe bahet e
shtpive shklqejn me t gjitha ngjyrat q
sjell vjeshta.
Qyteti ka edhe nj lagje me rom, q
banojn n kasolle dhe kulla vzhgimi t
ndrtuara nga druri. N afrsi t qytetit
gjendet nj mal, q pr momentin e konsiderojm si vendi i qndrimit t t
dashurave tona. Kemi telashe t arrijm
deri atje, si shkak i kontrolleve t shumta
nga ana e komitve t armatosur me
bajoneta. Komitt nuk kan respekt edhe
pr shiritin trengjyrsh q e mbajm n
dor, sepse ata mendojn se ne do t
dezertojm dhe do tiu dorzohemi turqve.
Nga ky mal gati sa nuk shohim kampin
ushtarak n Kumanov, pasi nga ktu
shihen trenat q bartin kafsh, miell, buk
dhe vez deri tek vija frontale. Mjekt e
malaries, t armatosur rnd, marrin kuajt
me vete pr t arritur deri te fusha e betejs dhe pr t arritur qllimin. Do t

donim sikur t na lejohej edhe neve t


shkonim bashk me ta! Ne vzhgojm do
tym q ngjitet n qiell n drejtim t Egri
Palanks dhe Kumanovs. Mirpo grupet
e njerzve q gjithnj i shohim npr
lugina jan ushtart, t cilt akoma nuk
kan arritur te pika e zjarrt, por i
dgjojm krismat e tyre kur gjuajn larg.
Ndoshta do t vijm njher deri atje.
Vagont q sjellin do dit t lnduar nga
fronti dshmojn pr luftime t ashpra.
Neve na sht premtuar se n betejn e
madhe n Ove Polje do t na mundsohet
t vzhgojm nga afr betejn.
Masakrat serbe n Vushtrri
Shqiptart nga 1919 deri m 1956 n nj
libr
Ka dal n librari libri Mizorit serbe n
Vushtrri dhe rrethin 1919-1956 i autorve Fahri S.Buinca dhe Ferid B.Dibrani.
Ky sht nj libr voluminoz me 397 faqe
dhe pos prezencs dhe presioneve t
prhershme ndaj shqiptarve vendor dhe

t pafajshm, autort kan veuar tri periudha m t


vshtira t mizorive serbe 1918-1941 pastaj 19441966 dhe 1981-1999.
2015-05-11_112157
Sipas ktij libri vetm gjat periudhs janar-shkurt
1919 n Kosov jan vrar 12.373 shqiptar dhe mbi
8.000 shqiptar t shprngulur n Turqi jan
asimiluar.
Gjat tr kohs s shtypjes dhe represalieve, patriott shqiptar kan rezistuar n organizata t ndryshme politike e programe ndaj ktyre mizorive e
vemas dallohet n kt aspekt patrioti Hasan Prishtina.
Autort m angazhim permanent dhe nj koh t gjat
prmes hulumtimeve t literaturs,bisedave e
deklaratave t personaliteteve t shumta, kan arritur
me sukses ti ofrojn lexuesit shum t dhna pr
mizorit e shkaktuara ndaj shqiptarve n Vushtrri
dhe rrethin.
GJENOCIDI GREK MBI POPULLSIN AME N
AMRI

P a g e

O u r

W o r d s

SHQIPTART E BALLKANIT JASHT SHQIPRIS DHE KOSOVS RROJN N GJENDJE


SHQIPTART E BALLKANIT JASHT
SHQIPRIS DHE KOSOVS RROJN N
GJENDJE REVOLUCIONARE, SEPSE U MOHOHET IDENTITETI
KOMBTAR
Nga ARTUR VREKAJ
Shkupi ishte kryeqendra e
vilajetit t Kosovs dhe u
lirua n Gusht t vitit 1912,

por q fatalisht u tradhtua


arritja e ksaj lirie. Bile,
ishte fare afr edhe shpalljes
s Pavarsis s shtetit
Shqiptar q na kushtoi aq
shum sa u b fakt historik
deri edhe tre muaj t tjera
nga Shpallja e Pavarsis n
Vlor t nj Shqiprie
Natyrale t pushtuar nga
fqinjt grabitqar.
102 vjet m pas Shqiptart

jasht Shqipris dhe Kosovs rrojn n gjendje revolucionare me Identitet


kombtar t nprkmbur,
me territor t br araf me
ndarjet e reja territoriale n
shtetet Sllave dhe Greqi ku
Shqiptarve u sht cnuar
shumica etnike n vndbanimet autotoktone.
Shteti Maqedon q e mban
regjimin policor vetm t

mos ngrejn kokn Shqiptart ushqehet nga aleanca


Mosk-Beograd dhe ka
probleme me emrin, sepse
ardhacakve Sllav nuk u
prshtatet Identiteti, sepse
Aleksandri i Madh, Sknderbeu dhe Nn Tereza
jan figura botrore
frymzuese m tepr n
ann e Shqiptarve, ndaj
ata vun statujn e Car
Dushanit pr tu identif-

ikuar m qart si Sllav. Kjo


vetm se i ka irrituar Shqiptart jo vetm n Maqedoni.
Gjithashtu, tregon edhe pr
nj munges vendosmrie
nga krahu politik q bri
luftn dhe q sht i knaqur
sot me vegjetimin n karriket
ministrore t Shkupit, ndrsa
protestat e fundit dhe n
vazhdim tregojn se segmente t politiks Shqiptare n
Maqedoni jan br pal me

Sllavt.
Po far ka ndodhur n
realitet s fundi n rajon?
Fyle prkrahu nismn e
Jugosllavis numr 2 ti
kthente edhe nj shekull
prapa prap Shqiptart e
Ballkanit me propozim t
Malit t Zi; Putini krkoi
baz ushtarake n tokat
Shqiptare t Malit t Zi;
Serbia ka vn nn pre-

Ku eshte sherbetori tani te fusi keto dy llume neper burgje per krimet e tyre apo ka neoje per ndonje shtytje dhune si ne kohen e diktatures se 1945.a mjere ai popull dhe per
ato njerez atje...
Ina Rama-Adriatik Llalla Nga nje e pa-afte tek nje sherbetor shkon Prokuroria e
Shqiperise.presim nqs ka ndryshim...

Poezi
tunelin e nats,
Raimonda MOISIU
Nj dritz shfaqet diku. Ec,
Nj dritz shfaqet diku.
nisem, vrapoj drejt saj..
Ec, nisem, vrapoj drejt
Duke u rrzuar e ngritur
saj..
srish, Si nj njeri
Muzgu po shtron ngadal, q po ngrin mes dbors, Dhe
vetm ecn prpara,
vellon e errsirs,
Nuk ndalon askund, Q t
E mbushur me rrke
mos vdes!
lotsh q
i lshojn yjet, nga shtpia Paska nj t car ky burgu i
nats ,
e tyre qiellore.
Nj tunel t vockl , Sa pr t
Si nj gjinkall e dshkaluar, -Un !
pruar, dic po pshprin,.
M duhet t ngrihem srish, u
Pshprin papushim. E
rrzova pr pak,
mjera gjinkall..!
Prse erdhe n mua kto I ndjej kmbt, q rendin tani,
rendin....
caste,
Si nj mace q krkon e
Ku jam duke pritur, e
hutuar, kotelen e saj,
vetme...
Dhe ja, ajo mjaullin diku!
Rrket e lotve q do t
Llampa e Aladinit,
derdhen,
M pshprin, pr mrekullirat
Q nga kup e paan e
e nj kopshti,
qiellit,
Q sht diku tej .....
Vetm n mua???!!!
sht kopshti i nj dashuire
Nuk qnka gjinkall !, t re,
sht kujtimi i largt,
Q athere, si nj e panjo- Plot trndafil, t vaditur nga
vesa e mngjesit ,
hur nga pafajsia,
Ndrsa un...., Prisja mbi
Nn epshet e gnjeshtrta,
supet e brishta,
m conte n rnkimet e
Litart e val dhe t trishegra,
tueshm, -T lotve!
N fjal mashtrimesh,
ngrthime ndjenjash e
LIMAN ZOGAJ
dshirash.
Duke m rrmbyer, si nj KOMANDANT KUMANOVA FLET ME DIELLIN
skifter i egr, i pamshir,
KOMANDANT
kthetrafort,
t`paskan shkele sonte te dera.
Nga tempulli i kaltr i
Por,Liria do bekohet
Pafajsis Sime.
neper zjarr,
Nat,-Tres shikimin npr
nga gjaku i ri
stint e jets sime,
kjo gjymtur do i bashkohet
sa humbas n vorbulln e
Nenes se gjakut Shqiperi.
tyre. Flas me veten.
Kumanove
I thrras magjis s
s`te djege as zjarri
jetsdhe..
flaka e tymi
Ajo,-si nj shtjell, m
e shpojne qiellin
trheq nga syt e mi blu,
drite te bejne ,yjet e drites
M thrret pr diku. Npr
e mbi shkrumbe ta sjellin
diellin.

Bresher Plumbashe
dhe mbi femije
Por,me duar e bejne Shqiponjen,
gjaku i zoqeve e skuq Vardarin
e skuqe Drinin
dhe Valbonen.
Maqedon,me ngjyra korbashe
me shume tanke vrisni zogje,
shkelni gjake
e thyni gur,
Por, nga Hiri lindin shqipet
prape,ushtar me at Flamur.
Toka e Arberit
s`don Roberi
Amanet i djale pas djalit
dhe nga Shpata e Skenderbeut
dhe nga pusha e Ismet Jasharit.
Ne Lapidar
ISMET JASHARI
Flet me diell
e flet me dhe
-Nga Ky gjake
Vendelindja ime
Sot jam GJALLE
UNE PRAPE KAM LE.
VASIL TABAKU
M PRIT N NDRR
dhe ti erdhe
Ishin qiejt e mbrmjes
Ata q lumturoheshin
Dhe brohorisnin
Prms yjeve..
Ndersa ti vije
Veshur me mantelin
e argjendt t Hnns,
n nimf
me areol dielli
dhe mrekullite femrore
t fshehura
nn tisin marramends t drits
ndsra un
mbaja hapur
dritaren e fshet t zemrs
ti erdhe
trupin tim
veshe me prqafimin magjik
ndrsa buzt
ndrtonin me dhimbje
tulipanin e kuq t puthjes

Ngadal
M pshprite
Cvirgjerom,
M bj tnden
Ndra trupin m dorzoje
Ashtu si Hna
I dorzohet Diellit..
Un pash
Si celnin nj nga nj lulet
Pash si digjej
Dhe prvlohej horizonti
Nga zjarri yn I prqafimit
Pash
Si ngrihej
Dhe ulej n gjunj deti
Para dashuris s
paprsritshme
Pash dy syt e tu t bukur
T shndrroheshin
N dy humnera pasioni
Dhimbjeje dhe shprese
Ndrsa ngadal
M rrmbj tej
Npr lndinat e
lumturis
Por ah
Ne ishim vetm n ndrr
Vasil Tabaku
FLUTURA NE SHPIRT
Gjithkohn
Ti nj flutur drite
m rri mbi qerpik
dhe n thellsi t zemrs...
Oh cm ke bre kshtu...
Noprania ime
Cm ke br
Ti nj drithrim dashurie
mbetur lart n ajr
ku un fruymoj.
se npr kaltrsi
jan derdhur
syt e tu prej uji,
ku un shoh
pasqyrimin drithrues
t buzqeshjes tnde
Noprania ime
sorkadhe q rend trmbur
npr pyllin e zi

mbushur me ulrima
ujqerish,
dhe ti rend,
rend pr t ndrtuar
nj puthje
mbi buzt e plasaritura
t etjes,
ti vjen dhe ndrton
heshtjen,
me shkall prej dielli
ku veshtir t ngjitemi
Nga frika
mos pervelohemi...
por ti
ngadal me pershperit...
ec zemr,
le te digjemi,
sepse m shum
nga cjemi djegur
kurr nuk mund t
digjemi...
dhe un
me puthjen tnde
nder duar
i sulem diellit
q bashk me ty
t shndrohem n...
drit..
se jam zambaku i kputur
i ujit
mbushur me shiun e
lotvem
ndrsa larg...
m pret perqafimi yt,
mbi shkulme dallgsh,
terbime detesh,
ku dhimbja
lan flokt e zjarrt.. .
sepse
un kam lindur prej
puthjes
dhe dua t vdes prej saj,
sikur t jem
nj klithm drite
mbi gjinjt e tu t bardh,
t pastr si agimi
dhe t pafajshm si
ndrra...
Ma jep puthjen,
ma jep frymn prej

trandafilash
dhe m bj t vdes...
Mihal Dedja
KURR PR T
MOS HARRUAR
NJ
KUSHTRIM N MAT
U DHA
M i vogli
djal i princit,
mburrej a smburrej filizi:
-N u mbajtsha mbi dori,
pritm, o at,
pritm ti!
15
Hyjnia e Arbrit
AMANETI I
NJ NNE
Ju q ikni
plag e breng,
o ju djem t katr peng;
n prag
nnn tek e lini,
gur u bft nse nuk vini!
Ju t katr
nga nj vatr,
ju t katr
zogj pa flatr;
amanet-o si
me bma,
m t voglin q ka nna.
Dit e
kthimit kur t vij,
o ju zogj me
t n gji;
n u kthefshi
pr nj prag,

V o l u m e

6 ,

I ss u e

1 9

P a g e

SHQIPTART E BALLKANIT JASHT SHQIPRIS DHE KOSOVS RROJN N GJENDJE


sion Kosovn Lindore dhe ka shkelur
marrveshjen me shtetin e Kosovs pasi do q
t mbaj nn kontroll edhe Mitrovicn ku hyn e
del me xhandar sa her t doj; Greqia mohon
shtjen ame dhe natyralizimin pa kushte t
Shqiptarve t Greqis dhe sht e interesuar
pr shtimin e hapsirs detare si dhe Maqedonia nuk e ka prmbushur Marrveshjen e Ohrit
dhe e ka kthyer shtetin ku jan shteformues
edhe Shqiptart kundr Shqiptarve.
N prgjithsi, Shqiptarve jasht shteteve t
Shqipris dhe Kosovs u ndalohen simbolet
kombtare, u ndalohen ABETARE-t, u
ndalohet Gjuha e folur Shqipe, u ndalohet
flamuri kombtar n qeverisjet vendore ku jan
shumic apo pakic vendimtare, u tjetrsohet
territori q t bhen pakic e paprfillshme, q
t ikin nga trualli autokton ose t shprngulen
fare. Kjo sht prndjekje n Europ e Shqip-

tarve q jan ndr banort e


par Europian dhe t fundit t
paafruar ende n familjen Europiane dhe ata rrojn ende me
shpres pr liri dhe pavarsi
nprmjet bashkimit kombtar,
s pari.
Modeli multietnik nuk i shkon
prshtat Kosovs me shumic
absolute Shqiptare q i kan
diktuar t prdor nj flamur q i
bn karshillk flamurit kombtar
dhe nj himn memec q
shurdhohet nga himni yn
kombtar. M e keqja sht
garantimi i 20 vndeve n parlament pr pakicat plus edhe
prfaqsimet e Serbve vetm e
vetm pr ta mbajtur peng demo-

kracin n Kosov prej


Beogradit.
Antarsimi i Shqipris
n NATO dhe marrja e
statusit t kandidatit pr
n BE; prania e NATO-s
n Kosov si dhe afrimi i
Kosovs me NATO-n dhe
Brukselin i ka vn ball
pr ball Shqiptart e
Ballkanit me tre shtetet
Sllave dhe shtetin e
Greqis q kan ndihm
diplomatike dhe shtetrore
nga Rusia.
Kjo praktik e shtetbrjes
Sllave dhe Greke n dm
t Shqiptarve sht e

njjta strategji edhe me ishJugosllavin e Millosheviit


veanrisht n Kosov e deri me
Serbin e sotme n Kosovn
Lindore, sht e njjta me
regjimin policor t Gjukanoviit
n vndbanimet Shqiptare, si dhe
po e njjta strategji e shprnguljes
dhe asimilimit q u frymzua nga
Greqia pr amrin e ndihmuar
edhe nga marrveshjet e kmbimit
t popullsis me Turqin, sikundr
bri edhe Serbia. Mos t harrojm
se Greqia bashkpunoi me Gjermanin Naziste pr t nisur n
dhomat e djegies Hebrenjt, n
veanti ata t Selanikut q ishin t
sukseshm n tr rajonin vetm e
vetm edhe pr ta Greqizuar
prfare Selanikun.

T gjitha kto masakra, spastrime etnike dhe territorndarje


pr kta 102 vjet rresht , q nga
1912-ta, n dm t Shqiptarve
t Ballkanit q jan i vetmi
komb me rrnj t pastr Pellazgo-Ilire, me gjuh dhe me
truall kan ndodhur n sy t
bots e n veanti t Europs q
akoma nuk e pranon se vrtet me
firmat e Fuqive t Mdha t saj i
ka mbajtur peng ose ka
ndihmuar q Shqiptart e Ballkanit t shuhen dalngadal si
komb nprmjet asimilimit me
do mnyr shtetrore, diplomatike, ushtarake dhe fetare.
Vetm kshtu sht garantuar
mbajtja nn kontroll e Shqip-

Enkelejd Gurbardhi KOMANDANT TELI - LEFTER KOXHAJ LEGJENDA E TRADHTUAR


part n list. Pas m shum se 5 dit luft t
madhe, e tr Haraina kontrollohej nga UKja. N njrn an Teli, n tjetrn Beqir Sadiku e
Bekim Dardhishta me ushtart e Komandant
Hoxhs, kishin rrethuar Harainn. Edhe kjo
betej kishte dshmort e saj. Ndrkoh, n te u
plagosn rnd Beqir Sadiku-Komandant
Sllupani (dshmor), Bekim Dardhishta dhe t
tjer. Pas betejs s Harains, Teli s bashku
me Njsitin e tij u kthye prsri n Hotl. Dhe,
derisa n Ohr ishte grumbulluar elita politike
shqiptare, maqedonase dhe ajo ndrkombtare
pr t arritur nj marrveshje q do t'i jepte
fund lufts, Teli n rrethana ende t paqarta u
nis drejt Shkupit - drejt vdekjes.
Porosia e Lutfi Koxhajt, babait t Telit n

Nishov, sht hera e par q


familja e Komandantit t madh
pret mysafir nga Maqedonia.
Babai i tij sht i lodhur me
shndetin, lviz me shkop n
dor. Edhe pse thot se nuk ka
nevoj pr ndihm, skamja
shihet n fytyr t tij. Thot se
do t punonte gjithka pr t
prmirsuar ekonomin e
familjes, megjithat lndimi dhe
operimi i kmbs nuk e lejon t
lviz ashtu si dshiron.
"Faleminderit Zotit. Djali, Ardiani na sjell ndonj lek. M
ndihmojn edhe dhndurt.

Pastaj edhe pensioni m


vjen me rregull...", tregon
Lutfiu, pensioni i t cilit
arrin vetm 40 euro.
Megjithse nuk mund ta
fsheh dhimbjen e djalit t
tij, i ati i Lefterit u jep
ngushllime edhe
familjeve t shokve t
Telit n Maqedoni, t cilt
bashk me Komandantin,
u ekzekutuan n nj shtpi
n Gazi Bab t Shkupit."I
prshndes familjet e tyre,
edhe pse nuk i njoh t
gjith. Le t qndrojn

ball hapur, djemt e tyre ishin


krenaria e shqiptarve t
Maqedonis. Bn at q duhej
br pr vendin. Le ta kujtojn
kohn q kan kaluar me ta,
ndrsa t tjert, t bjn t
pamundrn q dshmort t mos
harrohen", porosit Lutfi Koxhaj.
Ai ankohet se Shoqatat e dala nga
lufta e Maqedonis asnjher s'e
kan prmendur Telin, ndrsa t
njjtit nuk i kan kushtuar as edhe
nj manifestim apo Akademi t
vogl veprs s tij. "Djali im
bashk me shok meriton pak m
shum. Un e di se respekti te

shqiptart pr Lefterin sht n


rend t par, por vepra e tij duhet
t rregullohet institucionalisht",
thot babai i Telit.
Prshndetemi me familjen e
Komandantit me shpres se
SHVL, OVL dhe Shoqata pr
Mbrojtjen e Vlerave t Lufts do
t'i mbroj dhe prkujdeset seriozisht pr Telin dhe dshmort.
T respektosh veprn e tyre,
ashtu si po respektohen nga
maqedonasit veprat e
"branitellave" sht borxhi i
lufts. Borxhi duhet t kthehet,
ndryshe lufta dhe sakrifica humb

SKA KOMB TJETR T JET NPRKMBUR KAQ PAMSHIRSHM!


shtja ame dhe prgjithsisht shtja e
minoritetit shqiptar n Greqi lindi me vendimin
e Konferencs s Londrs m 1913, e cila e
shkputi kt trev shqiptare dhe ia aneksoi at
Greqis. Q nga kjo koh
fillon nj presion i vazhdueshm, nj politik
sistematike e shtetit grek dhe e forcave t
ndryshme ultranacionaliste pr shkombtarizimin e ksaj treve. Pr kt qllim, u prdorn
t gjitha mnyrat, si tatimet e rnda, grabitja e
toks, prjashtimi i popullsis nga pjesmarrja
n administratn shtetrore, ndalimi i dhunshm i arsimit n gjuhn amtare, madje edhe n
shkollat fillore, vrasjet, burgimet, dnimi me
dhun deri n masakrat e prgjakshme.
2015-05-11_112247

Hyrja e ushtrise greke ne Janine


ne 1913
M 1913, u krye masakra n
prroin e Selamit (Paramithi) e
72 krerve t amris dhe e
qindra t tjerve nga kapiteni
famkeq Deli Janaqi. N
prfundim t Lufts s Par
Botrore, m 1918, u prpilua
plani i grabitjes s tokave t
popullsis ame. Ligji i t ashtuquajturs Reform Agrare, i
aplikuar vetm n amri, u
rrmbeu shqiptarve t cilt u
degdisn n Anadoll, me mijra
hektar tok buke, siprfaqe t

mdha me vreshta, qindra


mij rrnjve ullinj, t
cilat u bn prona t
elementve grek.

kryqzatave fetare. Prpjekjet e


dhunshme t vitit 1923 pr ta
shprngulur me forc popullsin
ame n Turqi, shnojn nj kulm
t papar n politikn e egr
shoviniste greke.

Grat ame te perdhunuara


ne Paramithi

Bilanci ishte shum tragjik pr


popullsin shqiptare. Greqia qe
ndr shtetet e para n Ballkan n
t cilat triumfoi fashizmi nacionalist. N gusht t vitit 1936, Joan
Metaksai vendosi diktaturn
fashiste. Viktima e par ishte
popullsia ame. Fashistt e ors s
par, tregtari Stavro Kooni dhe
oficeri i xhandarmris Zambeta
filluan goditjet sistematike n

Kto masa u pasuan nga


organizimi i etave terroriste n territorin e
amris, sanksionet
ekonomike, lufta raciale,
braktisja e popullsis
shqiptare n injorancn
m t thell, inkurajimi i

Filat, Pituljete, Gumenic pr


zhdukjen e popullsis ame. U
shkua deri atje sa populli i
Paramithis u ndalua me violenc t fliste n gjuhn shqipe.
Masakrimi i amve me spata
Masakra serbe e vitit 1913 n
Kabashin e Anamoravs /
Kosov
N Kulln e Mbretit t arrestuarit u mbajtn dy dit. Ditn e
tret, n mbrmje, n kmb, t
lidhur me shoka t t arrestuarve,
dor pr dore, dy nga dy dhe me
forca t mdha sigurie, i nisin

SKA KOMB TJETR T JET NPRKMBUR KAQ PAMSHIRSHM!


pr n Gjilan. Kshtu i gnjenin t burgosurit,
sikur n Gjilan do ti nxirrnin para gjyqit t
drejtsis.. Kurse n ann tjetr ata e kishin
prgatitur humnern ku do ti masakronin.
Fshatit ia vun zjarrin. U dogjn t gjitha
shtpit, plevicat, gardhiqet T gjitha gjrat e
vlefshme u grabitn: pajn e nuseve e t vajzave, bulmetin, fasulen, dimrishtat e
rezervuara, misrin, grurin Dyert e oborreve,
hambart, qerret deri von jan vrejtur n
shtpit e plakitsve n Viti, n Bin, n
Vrbovc e n Kllokot.
Fshati Kabash ndodhet rrz maleve t
Kopilas, tani i bashkuar plotsisht me
qytezn e Vitis, n ann jugore me hapsir

kodrinore-malore, kurse n ann


veriore me siprfaqe t rrafsht
bujqsore. N ann lindore
kufizohet me lumin Morava,
kurse n ann perndimore me
fshatin Smir. Kabashi sht nj
ndr fshatrat m t reja n Moravn e Eprme. Kabashin e
themeluan kabasht e ardhur nga
Kabashi i Prizrenit n gjysmn e
dyt t shekullit XVIII, mes
viteve 1780-1785. Sot Kabashi
sht nj ndr fshatrat m t
mdha n Komunn e Vitis me
afro 400 shtpi dhe me 3000 e
m tepr banor.

N pjesn e dyt t muajit


tetor t vitit 1913, nj grup
kaaksh, t udhhequr
nga Rrustem Kabashi,
zbresin nga mali n
katund, hetohen nga rojat
serbe dhe thirrjeve t tyre
pr tu dorzuar, pr t
treguar se kush jan,
kaakt u
kundrprgjigjen me
arm, duke vrar dy serb.
Ngjarja ndodh n mbrmje
von, n ann

perndimore t xhamis s fshatit,


n largsi prej 20 metrash. Pushtuesi serb me koh e priste nj rast
t ktill pr ti shfryr epshet
shoviniste mbi popullin shqiptar.
At nat u rrethua i tr fshati nga
forca t shumfishta t xhandarmris, ushtris dhe civilve
serb. Sipas dshmive t atyre q
mbetn gjall, q e prjetuan
llahtarin, n mngjes t asaj
vjeshte u arrestuan t gjith meshkujt mbi moshn 15-vjeare. S
pari t arrestuarit i ngujuan n
xhamin e fshatit, me pretekst se
jan duke br hetime. T njjtn

dit t arrestuarit i drgojn (i


ngujojn) te Kulla e Mbretit n
Viti. Kulla ishte te udhkryqi ku
ndahet rruga, q vjen prej
mhalls s debelldasve, pr te
tregu i sotm i pem-perimeve.
Kt kull para 1912-ts e
shfrytzonte xhandarmria turke,
kurse m von xhandarmria
serbe si postkomand.
At q nuk arriti ta bnte ushtria
serbe m 1912, si veproi n
fshatrat fqinje, kur u dogjn, u
masakruan, u pushkatuan edhe
fmijt: n Smir, n Goshic,

P a g e

1 0

O u r

W o r d s

SKA KOMB TJETR T JET NPRKMBUR KAQ PAMSHIRSHM!


n Lugisht (Lubisht), n Mogill, n Mollkuq
(Trestenik) etj., ky rast u desh t shfrytzohej q ti zhdukte
nga faqja e dheut banort e fshatit kryene dhe t
realizohej plani i Serbis pr kolonizimin, m mir t
thuhet pr serbizimin e vendeve ku popullata ishte m tepr
shqiptare * Dr. Millovan Obradoviq, Reforma agrare dhe
kolonizimi n Kosov, 1918-1941, Prishtin, faqe 5.

N plevica, ku ishin
fshehur, u dogjn Zenel
Rexhepi, 40-vjear, Qazim
Shabani, 20-vjear, Rrustem
e Shaban Sallahu, njri 19 e
tjetri 17-vjear n pranin e
nns s tyre, e cila u kaFshati ende nuk kishte arritur ti shronte plagt q ia
cafyt me xhandart pr ti
kishte shkaktuar Shefqet Turgut Pasha (1910), kur u dogj
shptuar djemt, Ibish
gati gjysma e fshatit dhe u vran me tradhti, vllezrit
Jakupi, 48-vjear u vra n
Adem e Mustaf Kabashi, frymzues, organizator dhe
fshat, Agush Ahmeti, 30pjesmarrs t lufts n Grykn e Kaanikut dhe n
vjear po ashtu u vra n
Luginn e Moravs kundr Turgut Pashs, dhe ja tani erdhi dalje t fshatit. Murat Salih
okupatori tjetr edhe m i egr e m mizor.
Abdylin, 50-vjear, t
smur, veshur n kmish
N Kulln e Mbretit t arrestuarit u mbajtn dy dit. Ditn
e done (brek), e vret
e tret, n mbrmje, n kmb, t lidhur me shoka t t
shrbtori i dikurshm i tij,
arrestuarve, dor pr dore, dy nga dy dhe me forca t
pasi e lirojn si t smur. I
mdha sigurie, i nisin pr n Gjilan. Kshtu i gnjenin t
vrari u varros n vendin e
burgosurit, sikur n Gjilan do ti nxirrnin para gjygjit t
ngjarjes, 250-300 metra larg
drejtsis. Kurse n ann tjetr ata e kishin prgatitur
Kulls, skaj rrugs n hyrje
humnern ku do ti masakronin. Fshatit ia vun zjarrin. U
t fshatit Kabash, 30 m. afr
dogjn t gjitha shtpit, plevicat, gardhiqet, me prjashtim mullirit t Miftijajve. Fshati
t dy shtpive, t cilat i prballuan zjarrit ose u lan me
u plakit. T gjitha gjrat e
qllim (shtpia e Rexhep aushit dhe ajo e Hetem Hasanit). vlefshme u grabitn: pajn e

nuseve e t vajzave,
bulmetin, fasulen,
dimrishtat e rezervuara,
misrin, grurin Dyert e
oborreve, hambart, qerret
deri von jan vrejtur n
shtpit e plakitsve n
Viti, n Bin, n
Vrbovc e n Kllokot.
Jahi Selmani (1896-1968),
person i cili i shptoi
pushkatimit, pas shum
vitesh, n rrojtoren e
Misin Kabashit, n Gjilan,
Gata Veleshanit nga
Velekinca, xhelat n
plojn e madhe t
kabashve, ia ka par n
dor kutin e argjendt pr
duhan dhe qelibarin e
Aziz Abdylit (hoxh i
fshatit, i pushkatuar).
far mjerimi, t vrart
jan plakitur! Plakitsit i
morn me vete t gjitha,
duke ln pas vetm vajin

e nnave pr djemt, vajin e


nuseve pr burrat, vajin e
fmijve pr prindrit dhe
mallkimin e grave drejtuar
vrassve, barbarve. Fshatit i
vinte era shkrumb me jav t
tra. Gjma e t vrarve u
dgjua me dit t tra. U
vran, u thern me thika dhe
u groposn aty 54 veta, disa
pr s gjalli, n nj humner
t prgatitur m par te
Zabeli i Sahit Ags, n afrsi
t Kllokotit (tash pron e
Banjs s Kllokotit). Sipas
Jahi Selmanit, i cili e pa me
sy ngjarjen, aty ku u masakruan bashkvendsit e tij
thoshte se u krijua nj tollovi
e papar. Xhandart e
ndihmuar nga ushtart dhe
civilt vends serb shtinin
pa ia nda duke prdorur edhe
bajonetat. Aty pati t vrar
edhe serb. Si duket, ata
vran njri-tjetrin pas rebe-

limit t t arrestuarve. N
mesin e t vrarve pati edhe
mysafir q u gjetn at
nat t kobshme n odn e
Syl Jasharit. Ata ishin tre
veta, njri prej tyre dhndr
i xha Syls nga Ballanca,
fshat n komunn e Vitis.
N kt ploj u vra edhe nj
mysafir tjetr nga Mogilla,
Misin Luzha.
Fshati mbeti n duar t
grave dhe fmijve. Shumica e nnave i rritn fmijt
n gjini, pr tu kthyer pas
tre vjetsh, e pr t filluar
jetn n fshatin e djegur.
Me mund t madh arritn ti
shrojn plagt sadopak dhe
tu dalin zot trojeve q ua
lan amanet t part. Ata
nuk i harruan fjalt,
mesazhin e Bajram Currit,
Isa Boletinit, Mustaf
Kabashit, n vitin 1909 para

Skerdilajd Konomi, the face of Hope in Albania...( never will he be forgotten)

Enkelejd Gurbardhi KOMANDANT TELI - LEFTER KOXHAJ LEGJENDA E TRADHTUAR


kuptimin.
Fejtoni kushtuar veprimtaris
kombtare t ish-komandant
Telit, ka pr qllim t rikujtoj
kt figur t harruar nga kreu i
ish-UK-s, dhe shoqatat e
veteranve t lufts. Kshtu
nuk mendojn bashklufttart
e Telit, si dhe popullata shqiptare e viseve ku ka vepruar ky
trim, ndaj n kt form,
nprmjet fejtonit kushtuar
Telit, gazeta Koha u mundua t
mbuloj kt zbraztir
mirnjohjesh institucionale
ndaj Telit dhe familjes s tij, si
dhe ndaj gjith atyre bashkatdhetarve tan nga
Shqipria, q n kohrat m t
vshtira, lan familjet e tyre
dhe erdhn pr t'iu dal n
ndihm shqiptarve t
Maqedonis.
Zoti i bekoft ata dhe dshmort tjer t kombit.
Vedat Mehmedaliu
Lefter Koxhaj tani m sht

shpallur Dshmor i Kombit


n Shqipri nga Presidenti i
Repuliks s Shqipris
Bamir Topi
Enkelejd Gurbardhi's photo.

V o l u m e

6 ,

I ss u e

1 9

P a g e

1 1

SKA KOMB TJETR T JET NPRKMBUR KAQ PAMSHIRSHM!


se t lirohej Shkupi, ku
qndruan dy net n Kabash pr
ta mobilizuar popullin n luft
kundr turqve. Q ather u
kishin thn t tubuarve n
oborrin e xhamis s fshatit: Ky
truall sht i yni. Ta ruajm e ta
mbrojm si syt e ballit (sipas
Saqip Misin Salihut 1882-1961).
Peripecit nuk kan t sosur.
Duhej t ndrtoheshin shtpit
dhe gjithka tjetr q u nevojitej
pr jet. Disa familje u shuan,
disa t tjera u shprnguln n
Turqi. Pastaj filloi kolonizimi i
fshatit me serb t ardhur nga
Vllasina. Toka u merret, po
dshira pr t jetuar n trojet e t
parve nuk u shua kurr.
Pas nj hulumtimi kemi gjetur
emrat e 44* kabashasve t vrar
dhe tre mysafirve, kurse t
tjert jan t familjeve t shuara,
t shprngulura ose numri i t

vrarve ka qen m i
vogl se sa flitej. sht
pr t ardhur keq q vendi
ku jan groposur t masakruarit e kan mbuluar
ferrat dhe nuk sht i
shnuar me asgj. Kjo
paprgjegjsi ndaj s
kaluars, t t vrarve nuk
falet, kjo paprgjegjsi
sht e porositur nga
vrassit, sht e dmshme,
kundr vetvetes, kundr
interesave tona kombtare,
kundr t s ardhmes.

dshirn e t masakruarve na
ndshkon. T shkruhet historia
e t t pushkatuarve, ti
tregojm vetes, gjeneratave,
bots se masakrat, plojat mbi
shqiptart jan t hershme q
nga periudha e ngritjes s
shtetit serb.

*Emrat e t ekzekutuarve: 1.
Misin Salih Cenaj, 52-vjear,
2. Murat Salih Cenaj (50), 3.
Avdyl Salih Cenaj (34), 4.
Hysen Jakup Cenaj (35), 5.
Ibish Jakup Cenaj (52), 6. Isak
Jakup Cenaj (31), 7. Agush
Asnj nga varrezat masive Ahmet Cenaj (30), 8. Hamz
(mbi 350 viktima) t vitit Nezir Cenaj (18), 9. Qerim Ali
1912/1913 n komunn e Cenaj (50), 10. Alush Ali
Vitis nuk sht e shnuar. Cenaj (26), 11. Hafiz Qerim
Turp i madh! Njerzit e
Cenaj (22), 12. Halit Qerim
prgjegjshm, t mir,
Cenaj (20), 13. Azem Kamer
duhet t ndrhyjn nj or Cenaj (48), 14. Sefedin Azem
e m par. T shnohen
Cenaj (16), 15. Aziz Elez
kto vende t plojs, se
Cenaj (47), 16. Rexhep aush
gjaku i derdhur edhe pa
Veselaj (63), 17. Smajl Bajram

Veselaj (60), 18. Bajram


Smajl Veselaj (39), 19.
Hamit Selaman Veselaj
(50), 20. Jashar Islam
Muaj (60), 21. Islam
Jashar Muaj (30), 22.
Murtez Brahim Muaj (52),
23 Hamdi Murtez Muaj
(17), 24. Kadri Brahim
Muaj (37), 25. Isuf Brahim
Muaj (22), 26. Qamil
Osaman Muaj (18), 27.
Zenel Rexhep Muaj (40),
28. Hazir Shaban Muaj
(45), 29. Qazim Hazir
Muaj (20), 30. Shabi Sadik
Muaj (37), 31. Ramadan
Ramadan Kuklubeci (30),
32. Rrahim Sallah Trakalai
(53), 33. Ali Sallah Trakalaqi (50), 34. Hebib Ali
Trakalai (25), 35. Aziz
Avdyl Trakalai (47), 36.
Faik Aziz Trakalai (19),
37. Abaz Sallah Trakalai
(65), 38. Veli Abaz Tra-

Albania heading toward a


new Dictatorship where the
parliament commits fraud
the president follows and
the premier orders it.
(well See whatll happen to
freedom in 2016-2017) If
the past is forgotten than
itll be repeated!!

kalai (45), 39. Rrustem


Veli Trakalai (19), 40.
Shaban Veli Trakalai (17),
41. Hysen Abaz Trakalai
(18), 42 Misin Luzha
(mysafir, fshati Mogill),
43. Shefki Qerimi (mysafir,
fshati Ballanc), 44. Tahir
Musliu (mysafir, fshati
Ballanc).

Fjale shume dhe vepra


hic...Shperdoroet besimi, vullneti & ...

SHQIPTART E BALLKANIT JASHT SHQIPRIS DHE KOSOVS RROJN N GJENDJE


tutels Greke n Tiran.
Vetm kshtu, duke punuar me nj
Strategji kombtare, t gjith Shqiptart
e Ballkanit s bashku edhe me Diasporn, do ti tregojm bots dhe n veanti
Europs se kemi mundsi m shum t
Shqiptart e Ballkanit jan nj
komb luftarak dhe gjithnj e m bhemi shembull i progresit dhe patjetr
q merr m shum kuptim afrimi me BEshum po ndrgjegjsohen se
vetm haprimi kombtar n saj n kur ne si komb jemi m t bashkuar,
sepse paqja dhe stabiliteti i rajonit t
t nj dialogu gjithShqiptar t
tyre me Diasporn, q sht m e Ballkanit sht mbajtur n kurriz t
madhja pr nga numri krahasuar mohimit t Identitetit Kombtar t Shqipme at Sllave apo Greke; fuqizi- tarve si dhe paralizimit ekonomik t
tyre n vazhdimsi.
Prania Amerikane n
mi i nj tregu panShqiptar n
rajon, veanrisht n
Ballkan; hapja e rrugve q
Praktikat korruptive dhe mungesa e
Kosov dhe ndihma e saj e lidhin me Shqiprin dhe Kosoatdhedashuris dhe e nj kombtarizmi t
vazhdueshme diplomatike vn, Shqiptart e Maqedonis,
sht garantuesja e nj
Kosovs Lindore dhe t Malit t pastr dhe deri diku edhe qndrimet pro
drejtsie ndrkombtare
Zi; unifikimi kombtar i arsimit, Sllave apo pro Greke t qeverive t
Tirans apo Prishtins e kan favorizuar
q bota diplomatike dhe
kulturs dhe ekonomis pr
inferioritetin e Shqiptarve t Ballkanit si
Brukseli t reflektojn pr politika t prbashkta vendore
dhe ndrhyrjen diplomatike t shteteve
far po ndodh sot aktudhe qndrore n Tiran, Prishtfqinje q duan t prvetsojn nga Idenalisht me Shqiptart e
in, Shkup, Ulqin dhe Preshev
titeti yn Kombtar edhe sot, sepse
ndar n gjasht shtete e t do t sjell nj vmndje m t
fqinjt Sllav dhe Grek nuk kan n
vendosur nn kontroll
madhe pr ti thn ndal shprnthemel histori t pastr si e Shqiptarve
policor n Maqedoni,
guljes s Shqiptarve nga
Serbi dhe Mal t Zi, shtete regjimet policore Sllave si dhe
tarve t Ballkanit mbi nj
shekull q ata t mos jen
shumic e mirorganizuar
t paktn n Serbi, Mal t
Zi dhe Maqedoni dhe t
munden t fuqizohen
ekonomikisht pr t
krkuar t Drejta t plota
dhe vetqeverisje apo
bashkim kombtar me
Shqiprin am apo edhe
me Kosovn s fundi.

t cilat jan fuqizuar edhe n


kurriz t prvetsimit t pasuris
s Shqiptarve q banojn brenda territorit administrativ t tyre.

vndas.
Sa her q Shqiptart jan bashkuar
kan ecur m prpara n histori edhe
pse kan patur ekonomi t dobt. Dhe
s fundi, nse vrtet bashkohemi me
nj strategji kombtare pr haprimin
e kombit me t gjith Shqiptart e
Ballkanit, Europa e ka m t leht
procedurn diplomatike t
antarsimit pr nj shtetkomb
Shqiptar t fort ekonomikisht, nse
edhe Europa do q t jet vrtet e
lir edhe n Ballkan ku Shqiptart
jan vler e prparimit dhe qndress
si komb e si popull i pandar me
Gjuh, flamur dhe truall. Europianve le tu vrtetojm se 'fuqi jemi
n t vrtet kur ndrtojm m shum
ura paqeje n rajon ndrmjet nesh apo
edhe me Diasporn ku vetm n BE
rrojn nj numr i konsiderueshm
Shqiptarsh (disa milion) edhe m
shum se popullsia e ca shteteve
Sllave q shtypin Shqiptart n Ballkan.

Europa duhet t na ndihmoj diplomatikisht pa na dmtuar n Identitetin


Kombtar indirekt apo direkt. Kt duhet
ta bj nse vrtet ajo sht e kthjellt se
far dmi na ka br duke favorizuar
Serbt dhe Grekt q nuk kan krkuar t
falur pr masakrat e genocidin ndaj
Shqiptarve. Europa nuk po e ngre zrin
ti dnoj kto krime dhe kjo flet pr
munges kurajoje pr t na afruar me
dinjitet t vrtet, jo t nprkmbur si
sot edhe prej saj.
Ky sht shekulli i prbashkimit t
Shqiptarve si komb njher, e pastaj me
BE-n. sht ora e prbashkimit
kombtar pr ti br Trojet Shqiptare
vndbanime me ekonomi t prparuar q
t ndihemi vrtet q rrojm n liri dhe
n paqe edhe me fqinjt pro Rus. Nse
ne Shqiptart e Ballkanit i themi ndal
edhe faktorizimit politik, e ardhmja jon
sht m e sigurt, sepse edhe tradhtit
kombtare nuk do t gjejn terren si deri
m sot.

P a g e

1 2

O u r

W o r d s

SHQIPTART E BALLKANIT JASHT SHQIPRIS DHE KOSOVS RROJN N GJENDJE


Kshtu, do ti tregojm
Perndimit, se ne Shqiptart e
Ballkanit dim t reflektojm,
ne dim t vetqeverisim pa u
qar shum n ambasadat e
kancelarive t tyre n Prishtin,
Shkup dhe Tiran si deri m
sot.

Spartak Ngjela Politika Shqiptare n Nj Kriz Absolute


Spartak Ngjela
Politika Shqiptare n Nj
Kriz Absolute
Politika shqiptare sot sht
trsisht n kriz. Dhe kjo
kriz nuk sht ajo q thot
Saliu apo opozita, por sht e
tjetrllojshme dhe shum m e
thelle. Kriza jon sht n
menaxhim. Dhe kjo qeveri dhe
ky kryeministr e treguan se
nuk e menaxhojne dot krizn e
politiks shqiptar. Rama
mendoi se, sapo t vinte ai si
kryeministr, populli do t
gzohej dhe tokat do t prodhonin bollk, kurse ai do t
gjente para ndihmash apo
investimesh; dhe gjithka do t
lindte nga e para. Naivitet.
Kriza ishte dh sht shum e
thell: ajo ka t bj m demokracin n fillim, me ligjin m
pas dhe me korrupsionin n

terminalin e dy t parave.
Kriza e demokracis n
Shqipri sot sht kriza e
institucioneve; t cilat jan
t mpira familiarisht apo me
parazit antidemokrartik.
Kush do ta bj reformn
institucionale dhe ligjin e ri
pr krijimin e nj administrate t diturish dhe profesionistsh n Shqipri?
Kush do ta reformoj ligjin
pr t gjitha arsyet juridike
n funksion t drejtsis
shoqrore n Shqipri?
Kush do ta kthej luftn
kundr korrupsionit n nj
fenomen legal n Shqipri?
Kush do ta bj reformn n
treg, pr t sistemuar informalitetin n funksion t
zhvillimit dhe jo t dekadencs s mirqenies? Kush
do ta bj reformn ne

sistemin financiar, i cili


sht n nj lngim
pesmbdhjetvjear? Kush
do ta bj ligjin pr reformimin e sistemit banker, i cili
sot sht nj ligj antitreg?
Kush do ta bj reformn n
drejtsi, pr t plotsuar t
gjith sistemin ligjor n
Shqipri: n gjykat, prokurori, noteri, avokati?
T gjitha kto jan eshtjet
q ky kryeministr as q iu
sht afruar qoft dhe nj
centimetr deri tani. E ka t
pamundur: katar misistrat
abuzues t Mets q
grumbullojn para pr
Metn, q ky pastaj t
blej pushtet, jan shmbulli m tipik mesjetar i
Shqipris dhe qeveris s
sotme. Kjo sigurisht q ka
qen nj nga pengesat e
frenimit reformator n

Shqipri pas vitit 2013,


por askush nuk do tia
dij, edhe pse Rama dhe i
gjith lidrshipi i PS s, e
quan Metn sjellsin e
fatkeqsis s tyr. Absurditet: Meta flaket, nuk
lutet. Kjo sht politika,
sepse n t kundrt,
gjithka sht justifikim.
Kto zgjedhje ka mundsi
q ta hapin qiellin reformator n Shqipri, se,
rregullisht duhet t
rrzojn dy defektet
qesharak t politiks
shqiptare: Basha dhe
Meta. Q t dy keta
abuzues t mdhenj t
parave t shqiptarve n
dhjet vjett e fundit,
duhet t fluturojn pas 21
qershorit. Por, a ka PS
politikan t ktij rangu q
t gjejn fshesn e

largimit t tyre, pasi t


shohin se vet shqiptart do
ti ndshkojn q t dy me
vot n 21 qrshor t ktij viti?
Fshesa politike q do t
fshinte kt dyshe qesharake,
do t sillte pa dyshim klimn
e moralitetit politik n t dyja
kraht e politiks shqiptare:
majtas dhe djathtas...

V o l u m e

6 ,

I ss u e

1 9

P a g e

1 3

ELENI LAPERI -ROSE WILDER LANE DHE SHQIPTARET NGA DHURATA HAMZAI
ELENI LAPERI ROSE WILDER LANE
DHE SHQIPTARET
NGA DHURATA
HAMZAI
TIRANE Prej shum
vitesh nuk sht shkruar
nj biografi e plot pr
vitet e Rose Wilder Lane
(Roz Uajlldr Llejn) n
Shqipri, edhe pse sipas
biografit W.Holtz:
Shqipria la shenj
prgjithnj n jetn e
veprn e saj. Kt

zbrazti e plotson studiuesja


Eleni Laperi me librin biografik
Rose Wilder Lane dhe shqiptart q sapo ka dal nga shtypi.
Pas krkimeve disavjeare plot
pasion dhe prkushtim, Eleni
Laperi e ka ndjer se: Lane
meriton t njihet e t respektohet
nga shqiptart pr prpjekjet q
bri me an t artikujve e librave
t saj, duke i treguar publikut
amerikan dhe atij ndrkombtar
se nj vend e nj popull i vogl
nuk sjell m pak vlera se t tjert
n historin dhe kulturn
botrore, kur mbart, nga koh q

nuk mbahen mend deri n


ditt tona, nj gjuh e nj
kultur ndryshe.
Libri Rose Wilder Lane
dhe shqiptart sht nj
prmbledhje artikujsh,
tregimesh, letra e shnime
biografike t shkrimtares,
gazetares dhe politologes
amerikane Rose Wilder
Lane (1886-1968). Prgatitja e ktij libri sht
bazuar kryesisht mbi
dokumente t viteve 19211928, koh q ajo jetoi n
Shqipri. Artikujt,

tregimet, shnimet dhe pjesa nga


korrespondenca e saj me miqt n
Shqipri e n ShBA, jan t panjohura e t pabotuara m par n
shqip.
Po ashtu n libr jan prfshir
shkrime, q lidhen me udhtimet e
saj n vendin ton, si dhe dy
artikuj mbi librin e saj Majat e
Shals, t botuara n shtypin e
asaj kohe prej Harrilla Bakallit e
Midhat Frashrit. sht hera e
par q publiku shqiptar ka n
dor nj material t plot pr
miken e madhe t shqiptarve, e

cila me an t artikujve, tregimeve e librave t saj, i tregoi


publikut amerikan dhe atij
ndrkombtar se nj vend e nj
popull i vogl nuk sjell m pak
vlera se t tjert n historin dhe
kulturn botrore, kur mbart,
nga koh q nuk mbahen mend
deri n ditt tona, nj gjuh e nj
kultur ndryshe. N intervistn
pr Shqiptarja.com, studiuesja
e njohur na nxit t kthejm
kokn pas dhe t jemi kurioz pr
kndvshtrimin dashamirs t
nj amerikaneje me zemr t
madhe.

Zonja Eleni, kam


msuar se kishit koh
q punonit pr librin
Rose Wilder Lane
dhe shqiptart. Cilat
ishin peripecit dhe
knaqsit s bashku
q ju fali kjo pun
krkimore?
Rastsia m njohu
me librin Majat e
Shals s udhtares
amerikane Rose
Wilder Lane dhe m
shtyu t ribj udhtimin e saj npr

ELENI LAPERI -ROSE WILDER LANE DHE SHQIPTARET NGA DHURATA HAMZAI
Dukagjin. M pas, duke
e njohur m mir veprn
e saj dhe lidhjen e saj me
Shqiprin e shqiptart,
lidhje q la shenj
prgjithnj n jetn e saj,
m lindi ideja t prgatis
kt libr. Sot, pas
gjasht vitesh krkime
dhe udhtime, npr
Shqipri dhe (fal nj
granti nga ambasada e
ShBA-s) edhe n
vendlindjen e saj n
Mensfilld t Mizurit n
ShBA, libri Rose Wilder Lane dhe shqiptart
ka dal n qarkullim, i
botuar nga UET Press.
Krkimet pr prgatitjen
e ktij libri m dhan
knaqsi, sepse takova
Hamid Shehrin 90vjear, i cili e mbante
mend amerikanen
trupvogl, q fliste me
shenja me nnn e tij. Jo
vetm njoha mjaft njerz
t mir ngado npr
Shqipri e n ShBA, po
njoha m mir veten,
njoha nj pjes t panjo-

hur t historis s Shqipris,


msova shum gjra pr pioniert e palodhur q ndrtuan
Amerikn, e cila edhe sot sht
ndrr pr shqiptart.
Kisha lexuar shum pr Llejn
edhe nga autor shqiptar, po
kur u njoha me materialet
origjinale, pash se shum nga
ato q jan shkruar pr t dhe
miqt e saj shqiptar, sidomos
pr djalin e saj shqiptar t adoptuar, Rexh Meta, nuk ishin t
sakta. Kshtu q her pas here
m duhej t rishkruaja pjes t
caktuara t librit. Vetm kur u
binda se gjith t dhnat q kisha
siguruar ishin t sakta, kur
takova edhe vet fmijt e Rexh
Mets, Bora Rozn dhe Fitimin,
i thash vetes se libri kishte
prfunduar.
Ju jeni nj studiuese e njohur
arti. A ka nj perspektiv t
vshtrimit estetik dhe artistik ky
libr?
Profesioni im patjetr q ka
ndikuar n krkimin dhe n
prgatitjen e librit, pasi n materialet e hulumtuara, gjeta edhe
kndvshtrimin e saj mbi
trashgimin kulturore shqiptare,

mbi veshjet, zakonet,


moralin, ushqimin, kngt,
sjelljen, duke i krahasuar
me ato amerikane t
kohs. N artikujt e
tregimet e saj un gjeta
Shqiprin dhe Tirann e
panjohur jo vetm pr
publikun amerikan t asaj
kohe, po edhe pr publikun e sotm shqiptar,
msova pse ajo thot se pa
lindjen e dashuris n
malet e Dukagjinit, u
njoha me legjendat pr
thesarin n shpelln e
Bulqizs dhe pr dervisht, q dgjojn kngn
e drurve, me banort e
Gurit t Bardh dhe t
qyteteve t tjera, kuptova
rndsin e veshjes apo
ndikimin e besimeve
fetare n zhvillimin e
shoqris njerzore, madje
ato m trhoqn edhe n
nj udhtim prtej kufijve
t kohs.
Me interes ishte edhe
gjetja e nj fotoje, e cila
m nxit t mendoj se ka
autor Kristo Shulin, prej t

cilit kan mbetur shum pak


fotografi. Ajo foto mendoj se ishte
burimi i frymzimit pr Spiro
Xegn t krijonte tablon e tij
eta e Shahin Matrakut. Ndrsa
nga nj tjetr foto mson se si dhe
pse erdhi n Shqipri n vitn 1921
poetja e madhe amerikane Edna
St. Vincent Millay.
Gjith krijimtaria e Rose Wilder
Lane pron ndjeshmrin, q
ndoshta sht karakteristik e
krijimtaris s grave, pasi ato
bhen pjes e mjedisit ku shkojn,
marrin pjes n gzimet e
hidhrimet e njerzve q takojn,
sikur t ishin gzimet e hidhrimet
e tyre. Aftsia e Rose Wilder Lane
si mendimtare, shkrimtare dhe
njohse e shklqyer e gjuhs
angleze, e vlersuar kshtu nga
gjith studiuesit, e bjn veprn e
saj t thjesht, t kuptueshme e t
kndshme, n t njjtn koh me
mjaft interes, sepse prcjell vlera
letrare e dokumentare q t emocionojn edhe sot.
far ju trhoqi n personalitetin e
ksaj gruaje q vendost ta studionit me imtsi jetn dhe veprn saj?
Ajo q m trhoqi t prgatis kt
libr ishte jeta, vepra e personal-

iteti i saj, si dhe e veanta, q


sjell me vshtrimin e saj mbi
shqiptart e Shqiprin. Ajo u
formua si intelektuale duke
studiuar gjat gjith jets. Ajo
shkroi pr t veten me po at
sinqeritet me t cilin shkroi pr
t tjert. Marrdhniet e saj me
punn, dijen, mendimin, seksin,
kulturn, udhtimet, familjen,
miqt, jan dhn pr t kuptuar
m mir personalitetin e saj. N
Danbri, n muzeun e qytetit ku
jetoi vitet e fundit t jets,
shkruhet pr t se ishte nj
autore, udhtare dhe zdhnse
e liberalve, nj grua q bri
shum gjra ndryshe nga grat e
kohs s saj.
N vitin 2009, Mark Skousen
dhe komentet e Steve Forbes,
kryeredaktori i revists
Forbes, e renditn Rose
Wilder Lane ndr pes shkrimtart dhe ekonomistt m t
shquar amerikan t vitit. Idealet e liris, t individualizmit,
t mbshtetjes s njeriut te puna
e tij rrall patn nj mbrojts m
t zjarrt se Roz Uajlldr Llejn,
shkruajn historiani amerikan
David T. Beito dhe profesorja

amerikane e shkencave shoqrore Linda


Royster Beito. Hulumtuesit e veprs s
saj mendojn se
materialet e shkruara,
q ajo ka ln, jan
nj burim i madh t
dhnash mbi shkrimtart amerikan t
viteve 1920-1930,
mbi gjendjen
shoqrore e politike
t Evrops, mbi idet
konservatore e liberale n ShBA-n e
viteve 1940-1960,
sidomos mbi
Shqiprin e viteve
1920.
U binda edhe m
shum pr t shkruar
pr kt gazetare,
shkrimtare e
politologe, nj prej
gazetareve m t
paguara t kohs s
saj, pasi lexova se
edhe Midhat
Frashri pr t shkruante se, n nj koh
ku miqt ton sjan

ELENI LAPERI -ROSE WILDER LANE DHE SHQIPTARET NGA DHURATA HAMZAI
t shumt, do manifest simpatije ka t
drejtn pr gratitudn
tn.
Rose Wilder Lane njihet
si amerikania e par q
vizitoi Malsin e Veriut,
duke nisur nga Shkodra
deri n Dukagjin e
Mat.,etj. Kto zona
zakonisht kan qen t
eksploruara nga evropiant, duket e pazakont
nj amerikane, apo jo.
far donte t bnte ajo
n Shqipri?
Rose Wilder Lane ka
udhtuar n Malsin e
Dukagjinit 10 vjet pas
Edith Durham, pra ka
qen gruaja e dyt e huaj
q shkelte ato zona.
Shqipria e vogl n ato
vite t para pas
Pavarsis ishte e hapur
ndaj vendeve

Perndimore. Artikujt mbi at


vend me kontraste t thella, ku
si thot Lane: vetja t dukej
sikur ishe kthyer disa shekuj
prapa n koh, ku mungonin
hekurudhat dhe do lloj industrie, po ku mikpritja kishe ende
ngjyrat e lashtsis, ku kishte
qen edhe vet Bajroni i madh,
do kishte qen vrtet dika n
mod.
Izolimi i fort i Shqipris s
vockl, me klanet e saj rivale
dhe besimet e saj, ishte po aq
legjendar, sa edhe bukuria e saj,
shkruan edhe shkrimtarja amerikane bashkkohore Nancy
Milford. N shtetin e ri shqiptar
udhtart perndimor gjenin at
q nuk e kishin m n vendet e
tyre. Pyetjes q ia bnin t tjert,
pse vendosi t jetonte n
Shqipri, Lane i prgjigjet se n
at vend t vogl t Ballkanit ajo
gjeti at, q qytetrimi i tyre e
kishte humbur: kuptimin e t

bukurs dhe misterin e


jets. N Theth, apo n
Tiran, koha kishte
mbetur e ngrir.
Banort jetonin rrethuar
nga plogshtia e freskis
s kafeneve, apo nga
tregimet e Orve t Malit
e legjendat e Aleksandrit
t Madh. Poetja Edna St.
Vincent Millay i shkruante
t ms: t shihja
Shqiprin ka qen
eksperienca m
drithruese pr mua deri
tani. far i bnte ato gra
t guxonin t udhtonin
dimrit vetm mes burrave
n ato male t izoluara?
Besimi te malsort,
respekti e dashuria pr ta?
Jo vetm kaq: pas nj
udhtimi t till bhesh
tjetr njeri, shkruan Rose
Wilder Lane.
far t panjohurash dhe

far ka ndryshe nga biograft e


tjer n librin tuaj pr jetn dhe
veprn e Roze Wilder?
Mund t them se do gj n kt
libr sht trajtuar ndryshe, duke
sjell nj Rose Wilder Lane t
panjohur. Pasi periudha shqiptare
e jets s saj deri m sot ose sht
trajtuar shkurt nga studiuesit e saj,
ose sht ln krejt mnjan. N
kt libr, biografin e saj e kam
prgatitur duke u mbshtetur n
detajet, q ajo ka dhn pr
udhtimet e saj npr Shqipri, n
blloqet, korrespondencn dhe
ditart e atyre viteve, q ajo jetoi
n vendin ton. Jam shtyr deri n
korrespondencn e materialet e
vitit 1966 vetm n kapitullin
kushtuar marrdhnies s saj me
djaloshin Rexh Meta, i cili z nj
kapitull t veant n libr.
Duke lexuar librin, njihesh me
njerz t thjesht nga e gjith
Shqipria. Po nuk mungojn
personazhe si Ahmet Zogu e

Xhemil Dino, Mehmet Konica,


Kostandin ekrezi, Kostandin
Mima, Mihal Sherko, Sotir
Martini, Midhat Frashri, etj.,
t treguar ashtu si nuk i kemi
par deri m sot. Ata vijn,
nprmjet kujtimeve t saj, me
ann e panjohur t personalitetit
t tyre, me veset e virtytet e
tyre. Nuk mungon edhe romanca n jetn e saj shqiptare, sepse
Rose Wilder Lane trhoqi
vmendjen e disa prej atyre
burrave, t cilt i propozuan
edhe martesn. Duke lexuar
shkrimet e artikujt e saj, nuk
mund t mos pushtohesh nga nj
ndjenj e bukur dhe e trishtuar
pr nj kultur e tradit t lna
n harres, ashtu si jemi t
pushtuar ne sot nga nxitimi e
etja pr fitim.
Cili ishte vizioni i ksaj amerikaneje pr etnicitetin ton, dhe
far e shtyu t zbulonte
pikrisht at q si e kemi

dgjuar t shprehet
n librin e saj Majat
e Shals kishte
jetuar n malet e
Shqipris si para 20
shekujsh para se t
dinte kush pr grekt,
romakt apo sllavt
Duke njohur nga afr
banort e ktij vendi,
duke par me syt e
saj menurin e tyre,
traditat e kulturn
ndryshe, (pasi ajo
ishte edhe nj
udhtare e kishte
qen n shum shtete
t tjer), duke par si
vepronte diplomacia
evropiane, si i zgjidhte apo si i krijonte ajo
problemet e shqiptarve, Lane u bind
se populli shqiptar
ishte m i vjetri n
Ballkan dhe se ndaj

P a g e

1 4

O u r

W o r d s

Dead Albanians due to Current Dictatorship in Albania will they get a resolution? (not done yet)

Lirak Bejko Dead


I vdekur nga Diktatori dhe
vjedhjet e familjes se tij Berisha

One last dictator


in Albania Left to
be judged!!!
Not done Yet!!
BURG

V o l u m e

6 ,

I ss u e

1 9

P a g e

Shkrime nga James Wm. Pandeli

Isa Copa duke hetuar pronat ne Gjirin e Lalzit te familjes Konomi

1 5

P a g e

1 6

O u r

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi presim rezultatet shpejt.

Deputeti Fatmir Xhindi

Gentian Zguri.rezultatet???

W o r d s

V o l u m e

6 ,

I ss u e

1 9

P a g e

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi-presim rezultatet shpejt...

Isa Copa duke hetuar pronat ne Gjirin e Lalzit te familjes Konomi presim rezultatet

1 7

P a g e

1 8

O u r

W o r d s

Ngjarjet e pazgjidhura ne Shqiperipresim burgimin e perjetshem te familjes diktatoriale Berisha!!

Kush e Organizoi Protesten?

Ku ishin Organizatoret?

4 Fajtore pa Faj gjenden vdekjen ne 21 Janar 2011

Kush drejton forcat shteterore mbrojtese?

Cilat jane procedurat e Policise para se te vrase?

Pronare banke ne Shqiperi, e papune!! Si te behesh Bilionere ne 3 muaj!!! Elvana Hana mbesa e
L.Berisha..Burg

V o l u m e

6 ,

I ss u e

1 9

P a g e

1 9

Vrasjet e krime te ndryshme te pazgjidhura ne Shqiperi.Burg...

The Blair Connection

FLuturime Falas me urdher te


.

Vjedhja e lejuar ne Shqiperi e pronave per tu ndertuar rezervat ashtu dhe e mineralit te brendshem ne
Shqiperi.

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!! Si pastroen parate nga peshku qe eshte qelbur nga koka!!! Burg

Spitalet e Ndertuara me leke nga Tirana


ne Qipro, Ishujt Keimen nepermjet nje
grup manaxhimi ne New Jersey, USA.
Keshtu jane pastruar shume para te
vjedhura ndaj popullit SHqiptare.

Si mund te pastrosh parate e vjedhura


nga viti 96-2005 nepermjet llogarive pa
emer ne ishujt jasht Shqiperise...

P a g e

2 0

O u r

W o r d s

Disa Ngjarje e pazgjidhura ne Shqiperi nga Prokuroria...Kur vete Ina Rama ka frike per Femijet e saj!!

?
Duet nje Kryeprokuror allcak qe te
zbardhi ceshtjet te pazgjidhura qe nga vitet 1944!!

Perse nuk u pane dokumentat qe verifikonin


fjalet e Albana Vokshit dhe e dergonin te qeli
ate me bashkepunetoret?

Disa nga ceshtjet qe kane kaluar pa hetuar ne Shqiperi!!

So far in Albania the only way to make it is to keep


your promises and Ilir Meta and spouse is an example of it.Will everyone else learn from it or
shatter in the high cliffs.the only victor in the
election battles!!!!

Perse nuk u hetua shkelja e kushtetutes Shqiptare


nga Prokuroria? A thua ka marr fund drejtesia?

Bilioneret e Rinj te pa Prekur ne Shqiperi qe bejn hesapet me $$$ e popullit me keq se S. Berisha...te shohim
ndryshimin dhe per A. Xhillarin (burg apo jo)
The leader of Opposition before now Premier in Albania
rather spend $$ on luxury vacations in US rather than face
the facts and reality in Albania!! Could it be that hes so
implicated with the GOV. that he can end up serving life
sentences? Time will tell

Njerezit vdesin ne Shqiperi sepse Sekseri I lejeve


te ndertimit ne tirane Alban Xhillari me E.ramen
nuk cajn koke perhapesira midis ndertesave qe te
kalojn makinat e urgjences. Me ato ne Shqiperi,
kercenimet dhe blerjet ecin, po jo me ne pertej
Oqeanit.

A pyet njeri ku eshte burimi I


milionave $$ qe ky njeri eshte
kukull?
Alban Xhillari Sekseri I
Lejeve te ndertimit tani kush
eshte se E.Rama iku?

V o l u m e

6 ,

I ss u e

1 9

P a g e

2 1

Vjedhja e Mineraleve, Pergjegjesit!!!!Burg...

Mineralet ne very te shqiperise te


monopolizuara!!! Perse?

Floriri nepermjet mineraleve

Vdesin njerezit per tu pasuruar njerezit e Kryeministrit Shqiptare bashk me Fatos Nanon si sekretar
PDs ne Washington DC. USA

Fluturime me parate e mineriave te populit Shqiptare...

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!! Njerezit pergjegjes...Burg...

Stream Oil Albania has a direct connection to Shkelzen Berisha as well as to his
sister Argita Berisha...te tjeret kane vec
1% si kukull qe jane...

Si mund te vjedhesh token parate e pronarit te tokes me ane te kompanive nafte fantazme nderkoh fshiet nga pas vete KM.

Argita & SHkelzen Berisha Pergjegjes per


vjedhjen e naftes nga pronaret.

P a g e

2 2

O u r

W o r d s

Disa mbikqyrje nga pertej Oqeanit mbi familjen Balliu!!!! BURG

Henris Balliu Guilty as part of


Gerdec Tragedy as well as being part of it!!!

Fahri Balliu I paprekshem ne


abuzime ndaj popullit te elbasanit!!! Ta kthej koken pas
te shohi rrobat e grisura qe ka
pas...

A ka burra me ne ate vend???


700 Punetore te firmes Kurum ne
Elbasan ne proteste!

Kush nga keta nuk ka Ilegalisht Perfituar Financiarisht ne kurriz te popullit Shqiptare??? Te tere fajtore!!!

Human Right Violators as an inheritance from the so


called bearded man Tos Nano in Albania!!

V o l u m e

6 ,

I ss u e

1 9

P a g e

2 3

Lidhja VokshiXheka -Spahiu-klani Berisha ...BURG

Albana Vokshi Florentia Xheka Arjan tartari


cfare kane keto te tre te perbashket/?
Jane kukuallat e Klanit Berisha duke mbajtur kompani
ne emer te tyre por qe gjenden Berishat nga pas

Kumbaret qe kane interesa financiare te perbashketa me opoziten e


Rames qe pagoi $$$ Fatos Nanos per postin e kryetarit!!!

Fatos Nano u debua nga posti Kryeministrit nga nderkombetaret Amerikane!!! Burg per vrasjen e Hajdarit

Azem Hajdari I
vrare nga bashkepunimi NanoBerisha!!!

Kryengritje nga njerez me


arme per parate e vjedhura ne
kohen piramidale & ate qe vijoi
me pas me fatosin ne
krye...gjykoni vete njerez.

Import Export I Droges ne kohen e Fatos Nanon ne Shqiperi ishte ne kulm te


larte te Europes...

Koha kur Ishte Fatos Nano ne pushtet ne Shqiperi ,


kur krimi dhe rrembimi ishte 1 mij perqind lart

P a g e

2 4

O u r

W o r d s

A Funksionon Kontrolli Shtetit ne Shqiperi

Shembujt e Parave qe vijn


drejt SHBA nga vendi me I
Varfer ne Europe... Perse?
Poverty.

Berisha & Podesta group loosesAlbanian Americans oust the premier SB Jail & restitution for Podesta

Nje vrime ne uje me keshillat


drejt Shqiperise.zvogelimi I
reputacionit te Podesta
Group per hir te familjes Berisha SO far no more Premier...how do you like those
apples?

Is the money being diverted to the Podesta group


for retaliatory against those that tell the truth
outside of Albania? So far YES...the war goes on..

The Albanian Mafia Lobbies


against the rest of Albanian Americans!!! The Global War Continues..
Will it escalate into world conflicts?

New Ambassador needs to ask the


federal authorities to return or
freeze Albanian funds now states
side...or else trust in our US image
will decline...

V o l u m e

6 ,

I ss u e

1 9

P a g e

Libri I ndaluar I Agim Hamitit FQ 105

ELENI LAPERI -ROSE WILDER LANE DHE SHQIPTARET NGA DHURATA HAMZAI
tij ishin br e po bheshin padrejtsi, jo vetm
nga fqinjt ballkanas, po edhe nga Pes Krajlat,
fuqit e mdha t Evrops.
T thna me gojn e saj, kto fakte zhvishen
nga ngjyrimet nacionaliste dhe sjellin para nesh
histori t trishta, q kan jehon ende sot n
marrdhniet midis shteteve n Ballkan. Ana e
panjohur, jozyrtare e politiks evropiane dhe
shqiptare jepet n korrespondencn, artikujt e
shnimet e saj. Sepse jo rrall politikant i
marrin vendimet n sallonet e ndonj zonje apo
duke pir aj.
A ka nj shpjegim se pse e mahniste at
kryesisht raca e shqiptareve. Cila ishte origjina
e saj, edukata e saj q mund t prkonte me
karakteristika t racs son?
Rose Wilder Lane u lind, m 5 dhjetor t vitit
1886, n De Smet t Dakots s Jugut, n
Shtetet e Bashkuara t Ameriks n nj familje
pioniersh aspak t pasur. I ati, Almanzo
Wilder, rridhte nga nj familje angleze q
kishte emigruar n Shtetet e Bashkuara t
Ameriks n vitin 1630. Ndrsa nna e saj
Laura Ingalls ilder rridhte nga nj familje e
przier skoceze dhe franceze. Prindrit e
quajtn Rose, sepse bashk me mbiemrin
Wilder emri i saj donte t thoshte trndafil i
egr, si ata q rriteshin me shumic n lndi-

nat e De Smet. Ajo, pra, vinte


nga nj familje e thjesht. Ne
nuk e donim disiplinn, ndaj
vuajtm derisa disiplinuam
veten, shkruan Llejn.
Shihnim shum gjra apo
shum mundsi q na plqenin
aq shum, po nuk i arrinim dot,
sepse nuk kishim me se t
paguanim pr to. I siguruam
vetm pas prpjekjesh t
jashtzakonshme dhe vetmohimi, q ta coptonte zemrn, por
borxhi do na rndonte shum m
tepr se mungesa e gjrave q
nuk i kishim. Ishim t ndershm,
jo se ishim kundr natyrs
mkatare njerzore, po sepse
pasojat e pandershmris ishin
pr ne shum m t dhimbshme Mes shqiptarve ajo u
ndje e muar dhe e respektuar,
pa sa e vyer ishte pr ta ndjenja e
ndershmris dhe e bujaris. .
Kontakti me malsort, q kishin
ruajtur t paprekur mikpritjen e
painteresa t njeriut pr mikun,
gjuhn, kulturn dhe traditat e

lashta, nj dit n mes


zbraztirs s steps
gjeorgjiane e bn t
kuptoj se brenda saj
kishte mbetur vetm
Shqipria. Duke qen e
pajisur me kultur e dije,
q ia plotsonin edhe
udhtimet rreth bots, te
shqiptart ajo gjeti legjenda t vjetra, kng t
lashta t shoqruara me
instrumente muzikor t
vjetr qindra e qindra
vite para se t vinin
romakt.
Dhe u bind se kta njerz
ishin m t vjetrit e n
Evrop dhe nuk i kishin
humbur ende zakonet e
tyre prehistorike. Vlersimi pr t nga ata q e
njohn u shpreh n vitin
1929, kur me propozimin
e Rauf Ficos, ministr i
Punve t Jashtme dhe
ministr i Punve t
Brendshme t mbretris

shqiptare, Rose Wilder Lane u


nderua me dekoratn Oficere e
Urdhrit t Sknderbeut. Kam nj
mall t tmerrshm pr
Shqiprin i shkruante ajo
mikut t saj Klarens Dei nga
shtpia n Mensfilld, pak koh
pasi kishte ln Tirann. Tani, q
mbarova librin un kam mall pr
njeriun e lir me emrin Rose
Wilder Lane. (Ribotim botuar
pr s pari n tetor 2014)

2 5

P a g e

2 6

O u r

Declassified (continues)

W o r d s

V o l u m e

6 ,

I ss u e

1 9

P a g e

Declassified pg2

2 7

P a g e

2 8

O u r

Declassified 3

W o r d s

V o l u m e

6 ,

I ss u e

1 9

P a g e

Declassified 4

2 9

WE ARE ALSO ON THE WEB


WWW.NEWLIFEAACO.ORG

Non Profit Charitable


Organization

N E W

L I F E

J E T A

1774 - 76 street
Suite D3
Brooklyn, New York
11214
Phone: 718-594-0511
Fax: 201-795-4795
E-mail: Endri@newlifeaaco.org

R E

Cdo njeri mund te behet anetare dhe te bashkoet


me misionin tone per te krijuar nje shtet te vogul
ketu ne kete continent te madh. Te ndihmojme
njeri tjetrin qoft dhe me nje keshille te thjeshte.
Kjo eshte nje thirrje per te informuar njeri
tjetrin plus dhe per projekte te ardhshme qe jane
ne pune e siper. Se shpejti nje Shkolle Shqipe
Anglishteje dhe nje vend ku te gjith njerezit te
gjejn nje strehim nga cdo hall apo nevoje. Bashkimi ben fuqi dhe Zemra e Vullnetarit nuk ka
cmim.

Building a Future One Person At a Time...

Fiset ilire Br De Aut Fahriu Nga Fahri XHARRA


Fiset_ilire_Br_De_Aut
Nga Fahri XHARRA
Autariatt ,sipas gjeografit grek Strabos ishin ndr fiset ilire m t fuqishme
dhe m t mdha. Sipas arkeologve Autariatt kishin jetuar n jug-lindje t
Bosnjs deri n jug-perndim t Serbis s sotme dhe n veriun e Malit t Zi
dhe automatikisht vazhdimsia e tyre shtrihej n Kosov dhe Shqipri. ose
thn ndryshe n ato territore ku u zhvillua grupi etnik i fuqishm i kohs s
Hekurit.. Edhe kultura e asaj kohe u quajt kultura e Glasinacit (rrafshir afr
Sarajevs) , por e njejta u zbulua edhe n luginn e Matit dhe si e till njihet
Kultura e Glasinac Matit.
Klasa e lart e fisit Ilir t Autariatve si dhe shoqria e kohs e mbrrijti
kulmin e zhvillimit ekonomik dhe gjat shek.V-t pr.K .Kur Strabo shkruante pr popullin Ilir m t madh dhe m t fuqishm sigurisht q mendonte pr kt koh. Por maja e zhvillimit filloi t shuhet me ramjen graduale
te Autarianve duke prfunduar rreth vitve 310 prK.

Iliret_AutariatetNga Autariatt u
trashgua nj pasuri e madhe e t
mirave. Prndryshe mbi 100 kshtjella t tyre t shkatrruara jan gjetur ,
si dhe me mijra tumule t tyre. do
gjetje ( bizhuteri dhe arm) e ringjall
origjinalitetin etno-kulturor t Autariatve. Ata e kishin nj tradit t
vazhdueshme n prpunimin e metaleve dhe keramiks. Kompleksiteti i
tradits s tyre shquhej n zbukurimet
e rrypave luksoz me ari dhe argjend.
Autariatt ishin popull malor dhe
si t till e tregonin edhe edhe mentalitetin e tyremalor ,duke i ruajtur
me kujdes t madh besimet e tyre t
vjetra Pr tu prmendur sht q

Autariatt e ruanin me xhelozi


traditn e tyre t djegjes s t
vdekurit n tumule, e cila nuk
kishte ndryshuar deri n shuarjn
e Kulturs s Glasinacit. Mbetjet
arkeologjike tregojn q jeta e
tyre fetare ishte e ndikuar nga
kulti i t parve t tyre
dhe kulti i diellit. N t gjitha
territoret t banuara dhe t
kontrolluara nga Autariatt
shihen gjurmt e kultit t diellit.
Ekonomia e fort e Autariatve
qndronte n blegtori , punimin
e metaleve , punim dore dhe
tregti. Fisi ilir i Autariatve ishte

Perfundime
Raimonda A Rreci
Rrnjet tonaB.A
[25] vepra e cituar, faqe 192.
[26] vepra e cituar, shiko faqet 261-267.
[27] vepra e cituar, shiko faqet 268-269.
[28] vepra e ciuar shiko faqet 277-283.
[29] Elena Kocaqi "Roli pellazgo-ilir n formimin e kombeve dhe gjuhve
europiane", Tiran 2005, faqe 98-99.
[30] shiko artikullin e prmendur t albinfo-s.
[31] Spiro Konda, "Shqiptart dhe problemi pellazgjik", Tiran 1964, apo
Tiran 2011, faqe 485-486.
[32] Robert DAngely, Enigma/Nga pellazgt te shqiptart, Toena, Tiran
1998, faqe 241, 242, 243.
[33] Dr. Fehmi Pushkolli, Programet e Mbrojtjes Kombtare Shqiptare t
Kosovs prej Lidhjes s Prizrenit deri te Kuvendi i Kaanikut, Zri i Rinis,
Prishtin 1991, faqe 9-10
[34] Shiko librin e Mark Krasniqit, Rrnjt tona etnike, PSHDK, Prishtin
2002, faqet 11-12

[35] . Dr. Skender Rizaj, E drejta


historike e shqiptarve pr vetvendosje, Qendra e Mendimit Pozitiv,
Prishtin 2005, faqe 10.
[36] Ferdinand Schewill, "Ballkanihistoria dhe qytetrimi", Eugen,
Tiran 2002, faqe 73.
[37] Prof. Skender Rizaj, "E drejta
historike...", n fusnot, n faqet 25 e
26
[38] Po aty, n fusnot, faqe 26
[39] Po aty, n fusnot, faqe 28
[40] Po aty, n fusnot, faqe 27
[41] Shiko veprn e Ferdinand
Schevillit, "Ballkani...", faqe 71
[42] John Julius Norwich, "Bizanti,
shklqimi dhe rnia e nj perandorie
330-1453", Eugen, Tiran 2005, faqe
40- 41.
[43] shiko shkrimin e Fatbardha

Demit, "Ideologjia politike e


historiografis Europiane", te
www.pashtriku.org.
[44] Prof. Dr. Skender Rizaj,
vepra e cituar, n fusnot, faqe
27 [45] e kam nj dorshkrim
npr duar, pr kt shtje...
Raimonda A Rreci's photo.
Raimonda A Rreci's photo.

partneri m i madh tregtar i


Italikve dhe Grekrve gjat
shekujve 7-t dhe 6-t prK.
Nj karakter i posaqm luftarak
i Autariatve ishte vrasja e
shokve t plagosur dhe t
dobsuar t lufts ,nse kuptohej se ata m nuk mund t
vazhdojn dhe si t till mos t
biejn n duar e fiseve
armiqsore.
Disa elemente t punuara n
stilin e Kulturs s Trebenishtit
(rrethi i Ohrit) .jan gjetur
gjithashtu edhe n lokalitetet e
Shqipris e deri n Skodr;