You are on page 1of 16

32

OTO
OTO FRD

Pr qytetin ton - Zgjidh m t mirin

Adresa:
Bulevardi George W. Bush,
Nr.15/1, Tiran
e-mail: gazeta.frymaere@gmail.com
e-mail: info@frd.al
Kryeredaktor: Agim Zeka
Mob: +355 69 21 15 769
Marketing: +355 69 40 55 244

GAZET INFORMATIVE, POLITIKE, EKONOMIKE, SOCIALE, KULTURORE

VITI 2

Nr. 73

E premte, 12 Qershor 2015

Topi: do vot pr FRD i shton vlerat qeverisjes vendore

Reforma territoriale, sfid pr qeverin dhe kryebashkiakt e rinj

FUSHATA FRD - GJIROKASTR


Editorial

HITHRA E FRYMS S RE

T shpejtojm
ritmin
Projekti yn politik me
karakter kombtar ka si
mision shrbesn ndaj
preokupacioneve t
prditshme dhe atyre t
prhershme t t gjith
shqiptarve q i thon buks
buk dhe ujit uj. Morali
yn sht ndr virtytet m t
mira qytetare q ka shoqria
dhe etika jon politike.

Alfred CAKO

fq. 2

POLITIK

FRD, drejt prmbushjes s


gjeopolitiks s vet qytetare
Ardian ELEZI

FUSHATA FRD - TIRAN

fq. 5

TIRAN: FRD n Njsit


Nr.1, 2, 6 dhe 7

TOPI: Ftoj qytetart e Tirans ta vlersojn


si duhet ditn e zgjedhjeve pr t mirn e
administrimit t Bashkis m t Madhe n
vend. FRD konkurron me bindjen se do t ket
prfaqsuesit e saj n 61 bashkit e vendit.

Oketa:

Kshilltart e FRDs, vot pr do


projekt n interes
t qytetarve,
bllokad projekteve
n funksion t
interesavepersonale
t partive
fq. 2

PRONA

Prona private, guri i


qoshes n themelet e
demokracis
Fatjon LEKDUSHI fq. 8
AKTUALITET

Tirana, shtpi e t
gjithve

Entela BINJAKU

fq. 9

Fryma e Re

FAQE 2

EDITORIAL

Alfred CAKO

artit me lidership
t pjekur politik dhe
sidomos kur ato jan t reja,
si FRD, kan karakteristik dy
tipare: rriten me moralin, etikn
dhe filozofin e tyre nga gara n
gar dhe s dyti, nuk e dobsojn forcn e aktivitetit t tyre n
finish. Sepse edhe konkurrentt
e tjer me avantazhe t shumta
e rritin presionin propagandistik e joshs ndaj votuesve
pikrisht n ditt e fundit. E
kundrta do t thot ti lesh ata
q t kan besuar kaq koh nn
rrebeshin e ftoht t nj ndrre
t prkohshme, t shkurtr, aq
sa vlen haja e nj thesi me miell
apo disa botileve me vaj.
Pavarsisht se jemi n nj
aleanc t madhe, duhet t kup-

Projekti yn politik me
karakter kombtar ka si
mision shrbesn ndaj
preokupacioneve t
prditshme dhe atyre t
prhershme t t gjith
shqiptarve q i thon
buks buk dhe ujit uj.
Morali yn sht ndr
virtytet m t mira qytetare
q ka shoqria dhe etika
jon politike.
t muajit. Ne asnjher skemi
qen pjes e problemeve. Jemi
prpjekur gjithmon t ishim
pjes e zgjidhjeve. Ne nuk
kemi folur kur skemi pasur
gj t vlefshme pr t folur. Ne
kemi folur sa her q t tjert
kan heshtur dhe ather fjala
jon ka qen oksigjen. Nuk jemi
fshehur skutave kur njerzit
kan pasur nevoj pr nj drit,
ne kurr se kemi futur dorn n
xhepin e shoqris.

Preokupacionet e prditshme t nj shoqrie jan prosperiteti material e shpirtror,


rritja e t ardhurave n raport
me mimet, lehtsimi i jets
s qytetarve nga gjith ajo
mori preokupacionesh t vazhdueshme, zbutja e dhimbjeve
shpirtrore, politikat n dobi
t arsimit, t kulturs, sportit,
aktiviteteve relaksuese n dobi
t shndetit fizik e mendor t
qytetarve. Preokupacionet

FRD n Gjirokastr

Topi: Reforma territoriale, sfid pr


qeverin dhe kryebashkiakt e rinj
N

takimin zgjedhor tzhvilluar


t enjten pasdite n Gjirokastr,
ishin t pranishm mbshtets dhe simpatizant t Fryms s re Demokratike,
prfaqsues t strukturave vendore t ksaj
force politike. S bashku me drejtues t
lart t FRD-s, kryetarin Topi, sekretarin
e prgjithshm Oketa dhe sekretarinorganizativ Shehu, ishte e pranishme n
takim dhe kandidatja pr kryetare bashkie
e ASHE-s, Zamira Rami. Ajo tha ndr
t tjera se kshilli i ri bashkiak, t gjith
elementt partiak t tij, do t jen bashkpuntor t ngusht dhe nuk do t shihen
si prfaqsues t partive. Un nuk mund
t punoj e vetme, ndaj do t mirprisja nj
kshill bashkiak t prfaqsuar gjersisht
dhe shum ngjyrsh, u shpreh znj. Rami,
e cila i uroi suksese FRD-s m 21 qershor.
M pas foli sekretari i prgjithshm
Gazmend Oketa, i cili u ndaln pozitn
e re gjeografike q merrGjirokastra,
fal harts s re territoriale, e cila zgjeron shum bashkin, por ndrkoh shton
edhe problemet q duhen zgjidhur dhe
prgjegjsit q duhen ndjer. Ai u ndal
veanrisht n kontributin q duhet t japin
n shrbim t qytetarve kshilltart e rinj.
Ndrkaq, kryetari i FRD-s, Bamir
Topi, u kujtoi pjesmarrsve n takim se 21
qershori sht nj dit e rndsishme pr
demokracin, moment po kaq i vlefshm
pr t ardhmen e 61 bashkive t reja. Ai
vlersoi ndarjen e re territoriale si nj
reform t madhe politike, e cila ka qen
betej konstante e viteve t tranzicionit
q u krye vetm tani.Z. Topi e quajti kt
reform nj domosdoshmri, por njkohsisht e cilsoi si nj sfid t madhe pr
qeverin dhe kryebashkiakt e rinj.

12 Qershor 2015

T shpejtojm ritmin

tojm se pas zgjedhjeve ne do


t vlejm aq sa do na vlersojn
qytetart te kutit e votimit.
Ndaj lufta pr do vot sht
luft pr dinjitetin ton, sht
luft pr projektin ton politik
n dobi t gjith shqiptarve.
Vetm xhuxht e prjetshm e
pa virtyte krkojn t mbeten
gjigand n kurrizin e gjigandve. FRD krkon t rritet
me forcat e veta, sipas projektit
t saj politik, n nj aleanc
t gjer q ka si brtham nj
vizion t prbashkt pr shndoshjen e nivelit t qeverisjes
vendore t derisotm.
Projekti yn politik me
karakter kombtar ka si mision shrbesn ndaj preokupacioneve t prditshme dhe
atyre t prhershme t t gjith
shqiptarve q i thon buks
buk dhe ujit uj. Morali
yn sht ndr virtytet m t
mira qytetare q ka shoqria
dhe etika jon politike. Kto tipare jan manifestuar qysh nga
krijimi i FRD dhe kto skan
nevoj pr vrtetim, sepse jan
t dukshme nga t gjith, n
do dit t javs e n do jav

FUSHATA

E premte

M tej ai u ndal edhe n asetet e


jashtzakonshme t zons, t cilat duhet t
bhen edhe m shum trheqse, jo vetm
pr turizmin, por edhe pr promovimin e
prodhimeve t shndetshme dhe cilsore
bujqsore dhe blegtorale t ksaj zone.
Ai sugjeroi q n katr vitet e ardhshme,
duke pasur linjn e nj koalicioni t gjer,
t thithen sa m shum fonde dhe t hartohen projekte bindse n mnyr q me
ktoprojekte cilsorembshtetja e institucioneve evropiane t jet m e ndjeshme
dhem e madhe. Po ashtu kryetari Topi u
ndal edhe n misionin e kshillit bashkiak,
duke thn se kykshill duhet vlersuar
si nj instrument politik pr zhvillimin e

qytetit dhe shrbesave ndaj komunitetit


brenda t cilit t ket bashkjetes sa m
harmonike.
Ai u bri thirrje strukturave vendore
dhembshtetsve e simpatizantve t
partis, t jen aktiv dhe t shkelin t
gjith territorin, duke takuar e biseduar me
njerzit. Pr t pasur nj forc t moderuar
n kt kshill, theksoi z. Topi, votoni FRD
si dhe kandidaten e ASHEpr numrin nj
t bashkis se re t Gjirokastrs. Mbshtesni me vot kandidatt tan pr tu dhn
mandat t fort dhe moral t gjith prfaqsuesve politik t koalicionit,prfundoi
fjaln e tij kryetari i FRD-s, Bamir Topi.

FRD n fushat zgjedhore n Tiran


Topi: do vot e hedhur pr FRD i shton
vlera cilsore qeverisjes vendore

ryetari i Fryms s Re Demokratike,Bamir Topi ia kushtoi


pasditen e t martsdhe t mrkurs takimeve zgjedhore
n kryeqytet. S bashku me kryetarin e degs s Tirans, Andi Seferi
dhekandidaten e par n listn e konkurruesve t FRD-s pr antar t
kshillit bashkiak, Mirela Bogdani, z. Topi u takua me banor t njsive
bashkiake nr 6 , 7, 1 dhe njsis 2.
Gjattakimeve me mbshtets dhe simpatizant t FRD-sn kto
katrnjsi, u theksua puna me intensitet q po zhvillojn strukturat e partis
s bashku me kandidatt e saj pr kshilltar dhe n veanti forumi rinor, pr
t trhequr sa m shum votues e pr ti nxitur ata t votojn sigln e FRD-s.
Kryetari Topi gjat fjals s tij theksoi se Bashkia e Tirans sot ka
marr prmasa shum m t gjra, fal ndarjes s re administrative dhe kjo
sipas z. Topishton nga njra an prgjegjsit e drejtuesve t rinj, ndrsa nga
ana tjetr ia bn qytetarit m t thjeshta shrbimet n interes t komunitetit.
Ndaj, vazhdoi ai, ju ftoj ta vlersoni si duhet ditn e zgjedhjeve, pr

afatgjata jan ndrtimi i shtetit


politik kombtar, ndrtimi i
institucioneve moderne, ndrtimi i shtetit t s drejts. N
kto drejtime baz q krkon
aktiviteti politik i nj partie,
FRD ka treguar n kaq pak
koh se qllimet e saj jan t
njjta me qllimet e shoqris
s gjer shqiptare.
T gjitha kto vlera jan
demonstruar nga FRD me forc
m t madhe organizative n
tregun politik n prag t zgjedhjeve lokale t 21 qershorit,
n bashkpunim me rreth 40
parti t tjera. Gars politike po
i vjen fundi. Ka mbetur edhe
nj jav. Shum pak dit, por
shum koh pr t rritur ritmin,
pr t forcuar shpresn e nj t
ardhmeje t ndritur t forcs
son politike, n shrbim t t
gjith shoqris. T shfrytzojm do mundsi t pa trazuar,
t komunikojm me do banor
indiferent, duke ia br t qart
kontratn me forcn ton politike, t vm si garanci t ksaj
kontrate nderin dhe fytyrn
ton t pastr si komshinj, si
miq, si banor t s njjts
lagjeje, prball do besimi t
humbur, prball do njeriu q
ka humbur rrugn e shpress
se Shqipria mund t bhet nj
shtet i s drejts, me institucione
moderne. Me kt rast, ne duhet
t krijojm shtigje kudo q jetojm n dobi t shoqris. Rrug
nuk ka t shtruara pr asknd.
Ato hapen, ato lidhin shtigjet.
Kshtu ka qen historia me
njeriun, me shoqrin njerzore

me shekuj, me mijra vjear. Ne


duhet t lidhim shtigjet tona,
shtigjet e shqiptarve, sipas filozofis son q krkon ti mbaj
ktu n kt truall t begat t
gjith njerzit tan, tu jap
shpres, tu sjell buzqeshje
e ti bind t qndrojn e punojn ktu. Kjo skem sht
matric, nj nga kolonat e t
cils jan zgjedhjet vendore t
21 qershorit.
21 qershori 2015 duhet
t jet nj guri kilometrik i
rndsishm n historin politike t FRD, duhet t jet nj
dat e bardh n kalendarin
jetgjat t saj. Ne nuk duhet
t knaqemi me rezultatin total
t 2013. Ky do t ishte nj
zhgnjim. Sepse steka jon
tashm sht m lart, sepse
kushtet tona jan m t favorshme. Ne jemi n rritje. Kjo nuk
diskutohet. Ne nuk na mjafton
ritmi i derisotm. Na duhet t
bjm m shum: ta shpejtojm
ritmin ton. Mjafton ta duam
historin ton t derisotme si
FRD, t respektojm vuajtjet
tona, qllimin ton, sakrificat
tona n dobi t nj misioni ndaj
shqiptarve, n dobi t nj jete
m t mir t tyre. Ne asnjher
nuk kemi qen pjes e problemeve. Ne jemi prpjekur gjithmon t jemi pjes e zgjidhjeve.
Prandaj, t mbshtetemi te kjo
histori, te rezultatet e derisotme,
t cilat kemi nevoj ti rritim.
Kjo nevoj vjen nga nj domosdoshmri q lidhet me misionin
ton si parti kombtare.

t mirn e administrimit t bashkis m t madhe n vend. Ai vlersoi veanrisht kontributin e t rinjve:FRD ka m shum organizim, m shum
motivim dhe m shum eksperienc, por mbi t gjitha ka m shum t rinj, t
cilt kan gjith mbshtetjen e admirimin e partis. Pr brezin e ri mungojn
politikat e punsimit, ka mangsi n cilsin e shkollave dhe universiteteve,
u shpreh z. Topi. M tej ish-presidenti Topi tha se FRD provoi t parn betej
zgjedhore nvitin2013, ndrsa sot situata sht krejt ndryshe, Pas 3 vjet nga
krijimi, FRDsht nj parti e mir organizuar dhe me synime t qarta: Ajo
konkurron me bindjen se do t ket prfaqsuesit e saj n 61 bashkit e vendit.
N filozofin e FRD-s, vazhdoi m tej kryetari Topi, qndron serioziteti, dinjteti dhe prgjegjsia pr ato q u premtohen qytetarve. FRD premton ato q beson se realizohen. N kt kndvshtrim themi se kshilltart
e FRD-s n bashkin e re do t jen nj z i fort n interes t komunitetit
si dhe pr t mirn m t mundshme pr Tirann.
Gjithashtu z. Topi u krkoi mbshtetsve dhe simpatizantve t FRDsq ditt e mbetura deri m 21 qershor, t jen dit intensive me takime der
m der pr t trhequr sa m shum njerz, n mnyr q at q shprehin n
biseda ta kurorzojn me vot, sepse do vot e hedhur pr FRD i shton m
shum vlera cilsore qeverisjes vendore.Kjo, tha ai, sht e nevojshme pr
tu rritur domosdoshmrish n Tiran, n mnyr q FRD t vazhdoj t jet
nj forc politike e qensishme dhe faktor dinjitoz n politikn shqiptare.
Ndaj, bri thirrje ai, votoni kandidatt e FRD-s pr kshillin bashkiak dhe
kandidatine ASHE-s pr kryetar bashkie,Erion Veliaj.

FAQE 3

Fryma e Re

Oketa n Tv
Channel One:
S

ekretari i prgjithshm i FRD-s,


Gazmend Oketa ishte t martni ftuar n televizionin
Channel One,n emisionin e
mbrmjes t gazetares Klara
Dervishi.
Biseda u prqendrua n
fushatn pr zgjedhjet vendore. Z. Oketa nnvizoi se pr
FRD-ndita-dits fushata po
ecn me ritmin e duhur n t
61 bashkit e reja. Ai shprehu
besimin se ajo ka po perceptohet, do t konkretizohet
n nj rezultat pozitiv n
kshillat bashkiake m 21
qershor. Ndrsa pr fushatn
n trsi ai vlersoi qetsin
q po e karakterizon, ndrsa
shtoi se qetsia dhe maturia
e kandidatve n prgjithsi
po reflektohet edhe n sjelljen e mbshtetsve t partive.
sht nj fushat ku n t
shumtn e rasteve po domi-

non prplasja e programeve,


vlersoi ai.
Por sipas z. Oketa,
e rndsishme sht q t
shohimsjelljeqytetarepas
konstituimitt kshillave
bashkiak, sepse n t
shkuarn kshilltart e zgjedhur kan vepruarsipas orientimeve politike, duke u
br penges pr shrbimet
ndaj qytetarve. Sekretari i
prgjithshm i FRD-s deklaroi se kshilltart e ksaj force
politike, nuk do t komandohen nga selia qendrore e FRDs n Tiran. do kryetar i ri
i bashkis q i prket opozits
do t ket pa diskutim votn
pro t kshilltarve bashkiak
t FRD-s, nse paraqiten
projekte dhe programe zhvillimi n interes t qytetit
dhe qytetarve. Po ashtu
do kryetar i ri bashkie, q i
prket pozits do t ndeshet

E premte

12 Qershor 2015

Kshilltart e FRD-s vot pr do


projekt n interes t qytetarve
Vota e FRDs bllokad
eprojekteve
n funksion
t interesave
personale
t partive
me bllokim t kshilltarve
t FRD-s, nse projektet e
programet e paraqitura do t
jen n funksion t interesave
personale t tyre Kjo sht
filozofia e FRD-s dhe urojm
q fryma pozitive t shprehet
edhe nga qytetart q do t na
votojn, nnvizoi z. Oketa.
Gjat emisionit, z. Oketa foli edhe pr reformn ad-

ministrative, e cila do t ket


nj efekt t konsiderueshm
financiar 60 deri 80 milion
euro n vit. Pas 4 vitesh, tha
ai, kjo reform do t jap
efektet pozitive duke prmirsuar cilsisht jetesn e
banorve, ndrkoh q vuri
n dukje se duhen 20 deri n
25 vite pr t par nse harta e
re territoriale duhet rishikuar.

Pas 21 qershorit, vazhdoi


kt argument z. Oketa, do t
kemi 61 bashki me potenciale
ekonomike t shumfishuara
dhe drejtuesit e rinj duhet
t harmonizojn investimet
sipas interesave t zonave t
ndryshme prfshir dhe ato
suburbane.
Lidhur me marrveshjen e bashkpunimit

me PS, sekretari i prgjithshm sqaroi se FRD hyri n


koalicion me identitetin e saj,
me listat e saj pr kshilltar
bashkiak dhe nuk ka shkrirje
programesh.
M tej, gjat biseds u
theksua edhe nevoja pr nj
larmi ngjyrimesh politike n
prbrje t kshillave bashkiak. Z. Oketa pohoi se kjo
do t ishte n interes t publikut, sepse atij i jepet shansi
t testoj sjelljen politike t
do prfaqsuesi n kshillat
bashkiake, prfshir dhe ata
t FRD-s. Qytetari shqiptar
duhet t bj nj krahasim me
sjelljen politike n Kuvendin
e Shqipris si dhe me sjelljen
politike t kuvendeve vendore shum ngjyrshe q t
orientohen m mir n pritje
t zgjedhjeve politike dy vite
m von.

DREJTIMI I DUHUR N SFIDN GLOBALE


Programi Kombtar i Angazhimit t t Rinjve
Dr. Anila DODA

riza globale ekonomike


financiare ka reflektuar
pasojat e saj edhe n ekonomin
shqiptare n t gjith dimensionet e
saj. Bazuar mbi kt problematik
t gjer, FRD mbshtet reformat e
ndrmarra nga qeveria n drejtim t
rritjes s efektivitetit t investimeve
n ekonomin e tregut t lir t puns.
Filozofia e FRD-s orientohet drejt
forcimit t institucioneve dhe rritjes
s investimeve private dhe publike.
Parimet baz t Karts Evropiane pr
vetqeverisjen vendore pasqyrohen
n vizionin e FRD-s pr Qeverisjen
Vendore.
FRD e konsideron rinin si
pjesn m vitale t saj q ka forcn,
pritshmrin, vitalitetin, energjin.
Prmes rritjes s kuots moshore
sigurohet prfaqsimi i t gjitha
grupeve dhe investohet pr nj klas
t re politike n mentalitet, sjellje e
prvoj politike. Ndjekja e politikave
specifike n punsimin e t rinjve,
lehtsimi i barrs fiskale, stimulimi i
vetpunsimit t t rinjve nprmjet
aplikimit t kredive t vogla dhe
lehtsuese, prbjn pikrisht disa
nga piktakimet e prbashkta mes
programit t FRD-s dhe politikave
t Qeveris aktuale.
Pikrisht n vazhdn e lvizjes
n drejtimin e duhur, brenda ksaj
sfide t madhe globale, Kryeministri
njoftoi se do t jen 10 mij t rinj
q do t angazhohen n administratn publike, prmes stazhit dhe
angazhimit vullnetar. Ky program
prfshin vajza dhe djem nga 21 deri

N vazhdn e reformave n kuadrin e uljes


s papunsis dhe t zhvillimit t sistemit
t shrbimeve duke krijuar infrastrukturn e
duhur t arsimit profesional, si parashikon
edhe FRD n programin e saj pr arsimin dhe
rinin, sht edhe projekti inovator Shkollat
e gjelbra, q prezantuan Kryeministri Edi
Rama dhe Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla,
kto dit. Ky projekt aplikohet pr her t
par n shkollat e Shqipris.
n 26 vje, kryesisht student q
kan prfunduar studimet apo jan n
prfundim. Qllimi i tij sht ti njoh
t rinjt me punn n administrat
dhe tu jap mundsi m pas q t
konkurrojn pr tu br pjes e saj.
Ministri Klosi theksoi se, sot jemi
n kushte trsisht t reja, sepse kemi

nj platform t re mbi t ciln do t


krijojm t gjith procesin e rekrutimit
dhe konsolidimit t administrats
publike. Rreth 200 vajza dhe djem
q do t dallohen n kt proces, do
t bhen pjes e administrats publike
prmes konkurrimit. Ligji i ri pr administratn, sht ambicia jon pr t

ndrtuar nj administrat evropiane,


theksoi Kryeministri Rama.
Programi i FRD-s i jep prparsi t veant punsimit t t rinjve
duke shfrytzuar burimet natyrore
t punsimit. Lufta pa kompromis
kundr informalitetit n tregun e puns
si dhe zhvillimi i shpejt ekonomik i
vendit, rritja e investimeve t brendshme dhe t huaja, mundsojn hapjen
e vendeve t reja t puns.
N vazhdn e reformave n
kuadrin e uljes s papunsis dhe t
zhvillimit t sistemit t shrbimeve
duke krijuar infrastrukturn e duhur
t arsimit profesional, si parashikon
edhe FRD n programin e saj pr arsimin dhe rinin, sht edhe projekti
inovator Shkollat e gjelbra, q prezantuan Kryeministri Edi Rama dhe
Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla,
kto dit. Ky projekt aplikohet pr
her t par n shkollat e Shqipris.
Qllimi sht q asnj investim i ri
n infrastrukturn arsimore nuk do

t bhet pa pasur si pjes t tij prmasn e gjelbr. Projekti bazohet n


prfundimet e studimit t prgatitur
nga ekspert amerikan pr MAS-in.
1000 klasat e gjelbra, sipas raportit t
studimit do t sjellin prmirsim t
shndetit, siguri dhe kushte n shkolla
dhe energji elektrike t pandrprer.
Kjo krijon m shum se 220 mij
vende pune dhe e rrit PBB-n me 880
milion dollar. Projekti pilot, tanim
i aplikuar n 10 shkolla t vendit
nga Ministria e Energjetiksdhe
Industris, sht rezultat i bashkpunimit kufitar t vendeve IPA t zons
s Adriatikut. T gjitha kto ndikojn
n prftimin e nj kulture t re n prdorimin me eficienc t energjis nga
msuesit e nxnsit si dhe redukton
emetimin e gazeve q krijojn efektin
ser. Projekti synon ngritjen e asaj q
quhet ekonomia e gjelbr.

Drejt prfundimit punimet n rrugt q ojn n zonat turistike


M

inistria e Transportit dhe Infrastrukturs, nprmjet Autoritetit Rrugor


Shqiptar, ka intensifikuar punn pr finalizimin e
punimeve dhe riparimin e disa segmenteve rrugore
nacionale, q t ojn drejt zonave turistike t
vendit. Autoriteti Rrugor Shqiptar ka finalizuar
ndrhyrjen n segmentin e frekuentuar OrikumLlogara, n zonn e Dukatit, me problematik t
shfaqur prej disa vitesh me rrshqitjen e dherave.
Zona prej 3 km e rrshqitjes n zonn e Dukatit
sht korrigjuar provizorisht, deri sa rruga t zhvendoset n nj siprfaqe m t qndrueshme. Bhet
e ditur se drejtuesit e mjeteve mund t lvizin pa
pengesa n kt segment rrugor, q paraqiste rrezikshmri t lart. N vijim thuhet se projekt tjetr me

rndsi sht segmenti Qaf Than-Lin-Pogradec,


me gjatsi 17.6 km, ku sht prfunduar asfaltimi
n t gjith gjatsin e segmentit dhe brenda
muajit qershor do t plotsohet me elementet e
sinjalistiks dhe siguris rrugore, n funksion t
qarkullimit komod t qytetarve. Segmenti BeratLushnj (3 Lote), me gjatsi 32.15 Km, ku punimet po ecin me ritme t shpejta, aktualisht sht
siguruar shtrimi me asfalt n t gjith gjatsin e
tij. Brenda qershorit do t instalohet sinjalistika
rrugore dhe barrierat mbrojtse metalike n kt
segment. Gjithashtu vijon puna pr rehabilitimin
e segmentit Gjirokastr-Ura e Viroit. Paralelisht
me kto ndrhyrje dhe prfundim projektesh,
ARRSH sht n faz procedurale t rehabilitimit

t disa segmenteve t tjera me rndsi, si segmenti


Gjirokastr-Kor, ku sht n procedur segmenti
Ura e Leklit - Prmet, si dhe rruga q lidh sitin
arkeologjik t Bylisit me aksin Levan-Tepelen,
ku puna pr rehabilitimin e ksaj rruge lidhse fillon brenda muajit qershor. Ministria e Transportit
dhe Infrastrukturs nnvizon se rndsi t veant
po i kushtohet mirmbajtjes me baz monitorimi
t disa segmenteve me fluks m t lart qarkullimi n sezon turistik, si sht rruga nacionale
Rrogozhin-Butrint, apo segmenti Tiran-Durrs.
Apelojm gjith qytetart t ruajn elementt e
sinjalistiks dhe inkurajohet denoncimi i rasteve
t dmtimit apo vjedhjes s saj.

Fryma e Re

FAQE 4

VENDORET

E premte

12 Qershor 2015

Flet Sokrat Kondili

Punsimi dhe zhvillimi rural, pikat


kryesore t programit t FRD n Prmet
Si sht atmosfera zgjedhore
n qytetin e Prmetit dhe si
sht organizuar FRD pr
kto zgjedhje?
Kondili: Atmosfera
zgjedhore sht e qet, e ndikuar edhe nga fati q Prmeti
sht nj qytet q pasqyron
kultur n t gjitha hallkat e
jetess s tij. Por, natyrisht
gara nuk sht e thjesht,
pasi jan n gar kandidat
pr Kshillin Bashkiak, pothuajse nga t gjitha forcat
politike. Ndrkoh, q dy
kandidatt kryesor pr t
marr drejtimin e bashkis,
jan duke zhvilluar nj fushat
intensive.
Ndrsa FRD e Prmetit
sht n kto zgjedhje pr t
pasur prfaqsuesit e saj n
Kshillin Bashkiak dhe pr
t arritur kt qllim sht
organizuar modestish duke
takuar t gjith njerzit, kudo
q ata jetojn. Takimet jan t
thjeshta dhe n grupe t vogla,
megjithat banort e Bashkis

s Prmetit na kan mirpritur duke premtuar se do t na


mandatojn pr t qen zri i
tyre n organizmin e drejtimit
t qytetit. Ajo q dua t theksoj
sht fakti q gjat takimeve
me banor t ndryshm, vihet
re nj frik e tyre dhe krkojn
q t ruhet anonimati sa i takon
pjesmarrjes s tyre n kto
takime.
Cili sht programi i FRD
pr qytetin tuaj n lidhje me
problemet q kan banort e
Prmetit?
Kondili: Programi i FRD
sht specifik pr zonn e
Prmetit si nj qytet n t cilin
mund t zhvillohen disa deg
t turizmit.
Megjithat nj nga problemet kryesore n kt qytet
vazhdon t jet papunsia dhe
n kt drejtim FRD n Kshillin Bashkiak do t punoj
shum pr t lobuar n afrimin
e investitorve q t mund t
hapen vende t reja pune.

VENDORET

Emrie KROSI

kt stin t nxeht
zgjedhjesh, pr lokalet
2015, n t gjith Shqiprin, partit
politike shqiptare garojn me logo
dhe slogane sa m bindse pr
votuesin dhe elektoratin e tyre. N
shum bashki t vogla, (tashm t
rikonstrukturuara n njsi m t
mdha) flamujt partiak valojn
shum m tepr se n 100-vjetorin e
Pavarsis. Rndsia q ka Bashkia
e Tirans, jo vetm, si bashkia m
e madhe, por edhe si kryeqendra
e shqiptaris, apo si qendra m e
rndsishme, kulturore, ekonomike,
sociale, shoqrore dhe politike n
vend, prbn edhe peshn m t
madhe dhe m t rndsishme t
ksaj torte politike n zgjedhjet
lokale, m 21 qershor 2015.
Tirana sht arena jo vetm e
shpalosjes s programeve t shuml-

Fryma e Re Demokratike, ashtu si n t gjith


vendin, edhe n qytetin e Prmetit garon pr t pasur
prfaqsuesit e saj n Kshillin Bashkiak, q do t
dal pas zgjedhjeve t 21 qershorit. N qytetin me
tradit, numri nj n gar, sht Sokrat Kondili, nj
i ri, i cili tregon vshtirsit, por edhe objektivat e
ksaj force politike n kt qytet.

Mendoni se FRD do t jet


e prfaqsuar n Kshillin
Bashkiak q do t dal pas
zgjedhjeve t 21 qershorit?

Si e kan pritur banort


e qytetit q ju kandidoni
pr ti prfaqsuar, FRDn dhe faktin q kjo forc
politik n zgjedhjet vendore
sht rreshtuar n krah t
koalicionit t ASHE?
Kondili: Pritshmria e
njerzve ka qen e mir, pasi
lista e kandidatve pr Kshillin Bashkiak sht gjithprfshirse, duke pasur prqindje t
forumit rinor e barazi gjinore,
por edhe njerz t cilt nuk jan
prfshir m hert n parti politike dhe kan zgjedhur FRDn, pr tiu bashkuar si nj forc
e re dhe me program t qart

territoriale, duhet t ken nj


vmendje t veant pr zhvillimin e bujqsis dhe blegtoris. Gjithashtu ruajtja e
traditave sht nj tjetr pik
e jona pr zhvillimin e zons.
Edhe bashkpunimi me t
gjith aktort e brendshm dhe
t jashtm sht nj tjetr pik
pr t uar prpara qytetin.

n administrimin e qytetit. Sa
i takon koalicionit, nj pjes
e njerzve jan disi skeptik,
partit e djathta na paragjykojn, ndrsa banort e pa politizuar na kan mbshtetur. Nuk
duhet t harrojm se FRD n
kto zgjedhje prfaqsohet me
logon dhe programin e saj.

Cilat jan pikat strategjike


pr zhvillimin e qytetit t
Prmetit dhe a ka FRD nj
plan n lidhje me promovimin e tyre?
Kondili: Zonat rurale
q i jan bashkuar Bashkis
s Prmetit me ndarjen e re

Kondili: Besoj se po,


pasi gjat takimeve q kemi
zhvilluar n terren, qytetart
kan mirpritur kandidatt
tan, jo vetm pr programin
q FRD paraqet, por edhe pr
njerzit q at e prfaqsojn
n kto zgjedhje vendore.
Natyrisht prfaqsuesit e
FRD do t jen n shrbim
t qytetarve dhe pr t hartuar n Kshillin Bashkiak
politika, t cilat do t jen n
shrbim t zgjidhjes s problemeve q ata kan.

A ka Tirana nevoj pr FRD-n,


apo FRD pr Tirann?

lojta t partive t ndryshme (vetm


ose n koalicione t mdha), por edhe
bastioni ku do forc politike, krkon
pjesn m t madhe t torts, pr
arsye t rndsis q ka kjo bashki.
N kt gar, prej 3 vjetsh
tashm, sht prezantuar fuqishm
partia m e re e Shqipris, Fryma
e Re Demokratike. N zgjedhjet
pr parlamentin shqiptar ajo garoi e
vetme, ku konfirmoi se si nj parti
e re pati nj dominim jo t vogl,
duke marr vota edhe majtas, edhe
djathtas, por zona ku kjo parti pati
nj numr votuesish m t shumt, qe
Njsia 9 n Tiran, ku ishte kandidat
vet kryetari, z. Topi. Edhe n kto
votime, kjo parti do t garoj jo m
vetm, por n koalicionin e Aleancs
pr Shqiprin Evropiane (ASHE),
me sloganin: Pr qytetin ton. Kjo
parti, edhe ksaj radhe, (tashm me
nj elektorat t konsoliduar), sidomos
n disa zona t veanta kryesisht n
Tiran, numri i votuesve sht rritur
dhe FRD-ja, si parti e re, mund t
marr disa vende pr kshilltart e
saj n Bashkin e Tirans. Beteja pr
kryeqytetin, sht nj betej politike
dhe rivaliteti mes partive t ndryshme
sht i ashpr. FRD-ja, ka nevoj pr
Tirann, si edhe Tirana ka nevoj pr
FRD-n, jo vetm si nj qasje e re
dhe ndryshe, por kjo parti shtra-

tin e saj e ka pikrisht n Tirann e


shtpive t vjetra me qerpi, por edhe
si nj parti me mendime progresive e
moderne, me rrezatim t nj dielli
t ri politik, duke sfiduar tashm
partit e vjetra 25-vjeare, t plakura
e me programe t mykura dhe t
njllojta n do stin zgjedhjesh.
N programin e saj pr qytetin
e Tirans, FRD, pas abuzimit t
politiks partiake dhe lokale t 23
viteve, do t prezantohet me figura
t spikatura intelektuale pr Kshillin
Bashkiak t Tirans, por Tirana ka
shum probleme, q nga parkingjet e
munguara, rrugt dytsore, pastrimi,
ndrtimet pa leje, parqet publike,
banesat sociale, hapsirat e gjelbra
etj., ku programi i FRD-s flet qart,
pr nj angazhim t ksaj partie, jo
vetm si vler e shtuar, n koalicion,
por edhe si parti me program t qart
politik, pr t kontribuar pr qytetin
e Tirans, nprmjet kshilltarve
t saj bashkiak. Pr t arritur deri
aty, duhet pun dhe duket se kjo
parti e ka marr shum seriozisht
Tirann, sepse Tirana nuk bn dot
pa FRD-n dhe anasjelltas, se jan
si dy binjake t lidhura me fatin e
tyre t prbashkt. T gjitha partit
n gar, jo vetm pr Tirann, por
pr t gjitha bashkit e Shqipris,
garojn me programe sa m so-

ciale pr zhvillimin dhe integrimin


e Tirans moderne, duke kryer
operacione t domosdoshme pr
shrimin e kancerit q ka prfshir
kryeqytetin, duke e kthyer at n nj
shprfytyrim jo vetm urbanistik,
por edhe kulturor, shpirtror, social
dhe turistik. N kto zgjedhje FRD,
angazhohet pr Tirann tjetr, larg
kaosit urbanistik dhe infrastrukturor,
duke e kthyer at n nj qytet modern evropian, ku t gjith qytetart
e saj t jen pjes e zgjidhjeve dhe
zgjedhjeve, e vendimmarrjeve e
proceseve demokratike zhvillimore,
pr nj kryeqytet t denj pr t
gjith shqiptart. Meqense me
ndarjen e re administrative, Tirans
i jan shtuar edhe shum pjes t
tjera (komuna), prparsi mbetet e
infrastruktura fshatare, bashk me
njsit e saj zhvillimore bujqsore,
t integruara jo vetm n tregun
vendor, por edhe at evropian, pr
nj konkurrenc t ndershme, duke
zvogluar ekonomin informate, me
kredi t buta, pr kushte zhvillimi
t ekonomis fshatare, duke hapur
tregje t kontrolluara t produkteve
bujqsore e blegtorale, bashk me
problemet e tjera sociale, q ka vet
fshati, t grumbulluara pr shum
vite me radh, pasi shum fshatra
rreth kryeqytetit, nuk kan akoma in-

frastruktur rrugore t rregullt, (edhe


pse jan prodhueset m t mdhenj t
produkteve bujqsore dhe blegtorale
pr tregjet e kryeqytetit). Meqense,
partit e vogla shihen me mosbesim
nga qytetart (pasi FRD ska qen
parti shtetare), votuesit e kan t
vshtir t besojn te programi i
ksaj partie, me mendimin dhe dyshimin se far do t bj ndryshe ajo,
apo pse duhet ti besojm ktij programi, sepse askush nuk ka br asgj
pr Tirann. FRD, nj parti me shum
fuqi dhe potencial njerzor, kulturor
dhe intelektual, do t dij t njsoj
veten dhe programin e saj elektoral
me m t mirn, jo vetm pr Tirann,
por n t gjith Shqiprin. Tirana
ka nevoj pr FRD, si parti konkurruese me nj vizion te qart politik,
ekonomik, socio-shoqror e kulturor,
pr nj vizion dhe imazh t ri pr
t, duke e veshur me kostumin e
duhur t nj qyteti modern, jo vetm
pr tiranasit, por edhe pr t gjith
shqiptart, sepse Tirana sht Meka
e gjith shqiptaris. Nse mund t
pyesim: A ka nevoj Tirana pr FRDn, apo FRD pr Tirann, kt do tua
lm votuesve t ksaj force politike
ditn e zgjedhjeve, m 21 qershor.
Kt do ta thot me fjal vota e
votuesve kryeqytetas.

FAQE 5

Fryma e Re

E premte

12 Qershor 2015

POLITIK

FRD, drejt prmbushjes s gjeopolitiks s vet qytetare


N sjelljen dhe orientimin e vet politik, asaj real politike, prmes
aleancs s madhe me qytetart dhe prqytetart, FRDja si forc
e Qendrs s Djatht, synon t rris influencn e vet. Mbrojtja
e interesit qytetar, brenda parimeve etike t filozofis s vet t
djatht, t shpallura q n lindjen e vet, sht garancia e baza
morale dhe legjitime e vendimmarrjeve t saj drejt dimensioneve
t reja politike.

Ardian ELEZI

ikrisht qasja realiste e pragmatiste e ksaj politike, e


cila konturohet nga parimet etike me
sens drejtsin, mbrojtjen e interesit
qytetar n prgjithsi, si dhe e grupeve
t caktuara shoqrore, si pronart,
ish t prndjekurit politik, ruajtjen e
kohezionit social, shtetin e s drejts,
institucioneve etj., do ti siguroj
ksaj aleance aureoln e legjitimitetit,
sikundr edhe forca m madhe e koalicionit prfiton prej moralit t saj.
Msimi q na vjen sa nga historia, po aq edhe nga politika, e veanrisht kjo e tranzicionit shqiptar, sht
q partit q veprojn e synojn t
arrijn prmes pasioneve m s shumti
shterp dhe shpresave t humbura, nuk
adresojn interesat e tyre n mnyr
inteligjente ekoherente e ksisoj, jan
jasht kontekstit t kohs dhe t destinuara pr t lshuar terren. Aleanca
sht e domosdoshme, edhe pr mbijetesn politike, konkurrencn e pr
t kaprcyer e pr tu dhn prgjigje
pandehmave gjasme ideologjike
prse, si dhe far. T mir orientoheshgjeopolitikisht nuk do t thot t
maskosh realitetin e sotm politik e t
mohosh identitetin e forcs politike q
prfaqson, prkundrazi, do t thot
t pranosh fuqin dhe perceptimin
e t tjerve ndaj teje. Prtej dolloj
paragjykimi t karakterit ideologjik e
izmave arkaike, mbijetesa e garancia
pr sukses rritet nse do forc politike
q shfaq vizion e ambicie n spektrin

e politiks, shoqrohet me vendimmarrje t zgjuara q rrisin kuotat


dhe rezultatet e saj elektorale. Kjo
nnkupton prcaktimin e politikave
dhe strategjive q duhet t ndiqen pr
t arritur objektivat e paracaktuara.
E vrteta dhe realiteti n
politik, ashtu si n nj strategji,
njihen vetm n saj t veprimit.
Pra, pr sukses, nuk mjafton strat-

egjia dhe taktika, duhen prpjekje t


vijueshme dhe kmbngulse nga t
gjitha strukturat tona pr t arritur tek
objektivi i prbashkt, ai i misionit sa
qytetar po aq edhe historik, q kontributi dhe rezultati elektoral t na
faktorizoj pr rimodelimin e spektrit
politik shqiptar, ku FRD-ja t jet
nordi dhe referencat vendimmarrse
t politiks shqiptare.

Kryetari Topi sht nj politikan


i vet aktualizuar dhe i prmbushur,
njeri qytetar, patriot i madh e misionar n shrbesn e tij ndaj kombit.
Dishepujt e tij t shumt e n rritje
n radht e FRD-s, po edhe t tjer
simpatizant e votues t saj, jan pjes
e ktij misioni, e ktij mentaliteti.
Ato jan thellsisht t angazhuar n
fitoren e tyre historike. FRD-ja me

Gruaja, n pararoj t fushats s FRD-s


Anida Morina

Kryetare e Forumit t Gruas, Njsia 2, Tiran

sht bukur t flitet pr zonja dhe zonjusha, q


jan n krye t listave pr kshilltar bashkiak t FRD-s, jo thjesht pr numra apo shifra. Ato
jan n krye pr at far mbartin n veten e tyre, pr
at far din t bjn, t pasqyrojn, t transmetojn,
t ofrojn. Jan n krye pr vlera personale dhe profesionale, pr integritetin q kan, pr inteligjencn e tyre,
pr kurajn e iniciativn, pr tolerancn, pr emocionet,
ndjenjat e dashurin q falin. Si nna, si bashkshorte,
si gra n karrier, si pjes aktive e politiks. Fjala
GRUA pr kdo mendoj q sht kryefjala e dits, se
nuk ka si t jet ndryshe. T gjitha kto virtyte, vlera
e cilsi, ndihen e konstatohen dukshm n jetn ton
t prditshme e aq m tepr n kto dit n nxehta t
ksaj fushate elektorale, q po bhet me mjaft qytetari
e qetsi. Them t nxehta, jo vetm prej stins, por edhe
prej energjis, pozitive q jep donjri prej nesh.

Cila zonj e zonjush, nuk i ka kto energji pozitive, kur mendon e kontribuon pr t mirn e fmijve
t saj, familjes, shoqris, komunitetit ku jeton e punon
dhe pr m tepr kur gjen mbshtetjen e nj forc
t re, si nga prmbajtja dhe prbrja, q do t thot:
E re me formimin (vetm 3 vjet), konceptimin dhe
perceptimin e programit dhe drejtimit, por mnyrn e
re t politik brjes, e re pr vet faktin e nj numri t
konsiderueshm t antarve dhe simpatizantve me
mosh t re.
Kjo frym e re shquhet dhe vlersohet pr transparenc, pr frymn demokratike evropiane, brenda
strukturave, forumeve dhe drejtuesve t saj.
S fundmi, t gjitha kto vlera t gruas, jo se nuk
i kemi ditur e njohur m par, por tashm e kam bindje
t pandryshueshme, pasi i konstatoj drejtprdrejt e dit
pas dite nga takimet e bra n kt fushat elektorale,
t Njsis nr. 2 t FRD-s n kryeqytet. Me mnyrn
e tyre ato din t shprehen, t thon e t krkojn prmirsimin e jets s tyre, me besim t qart te FRD.

Karta e Studentit

A do t bhet realitet ky
premtim n mandatin e ri?
Emetimi i kartave t studentit
sht nj premtim i kahershm i
politiks shqiptare, por ende jo i
realizuar. Fillimisht ishte, Lulzim
Basha, kreu aktual i Bashkis s
Tirans dhe njhersh i Partis
Demokratike, q u zotua se kartat
e studentit do t bheshin shum
shpejt pasi ai t merrte mandatin.
Por, kjo nuk ndodhi. Tashm, sht
Erion Veliaj, kandidati i Aleancs
pr Shqiprin Evropiane, q gjat
nj takimi me shoqrin civile
nnvizoi se menjher pasi t merrte drejtimin e Bashkis, nse kjo
i besohej nga qytetart e Tirans,
do t emetoj kartat e studentit.
Bashkia do t emetoj nj kart
studenti pr Bashkin e Tirans,

n bashkpunim me Ministrin e
Arsimit dhe Sporteve. sht turp q
n dy kioska qesharake shqyhen pr
t marr abonet e studentit. sht
nj pamje q duhet ta largojm sa
m par nga Tirana. Un kam treguar
se di t menaxhoj nj operacion t
till t ngjashm dhe m vjen keq
q politika sht treguar e paaft n
kt pik. N Bashkin e Tirans do
t kemi nj qendr t rinis, nj zyr
pr marrdhnie t rinis dhe nj
kampus t ri universitar, n mnyr
q t gjith studentt q vijn nga
rrethet t prballen me nj Tiran
ndryshe nga sa sht Qyteti Studenti.
Brenda vitit t par t mandatit do
t nisim emetimin e karts s studentit, tha Veliaj.

Premtimi dhe vizioni sht i


qart, por realizimi i tij mbetet srish
n frikn e realizimit, duke par dhe
rastet e mparshme. Precedentt
n kt rast kan faktuar se fjalt
i merr era, por te kandidati Veliaj,
gjrat ndryshojn. Ish-Ministri i
Mirqnies Sociale dhe Rinis
ka qen gjithnj nj promovues i
t rinjve. Ai n fillimet e jets s
tij publike u njoh si nj aktivist i
shoqris civile, ku kryefjal ishte
mbrojtja e t rinjve. M tej ai drejtoi
n qeverin Rama nj dikaster q
lidhet ngusht me t rinjt dhe i dha
nj qasje t re shkolls profesionale,
apo edhe vendimit pr t mbshtetur
punsimin e t rinjve, duke krijuar
fondin e nxitjes s punsimit, ka

sht zotuar se do ta bj dhe n


rast se merr drejtimin e Bashkis
s Tirans.
Trefishuam fondin e nxitjes
s punsimit n vitin e par. Kemi
futur intershipet, praktikat e paguara,
praktika n institucionin e bashkis
do t quhet vit pune. N termat e
praktikave, n Bashkin e Tirans
mund t shkojn 1 mij, 1200 t
rinj n vit, sht shprehur m hert
kandidati i majt pr bashkin e
kryeqytetit. Prandaj, duke par sa
m lart, nj Kryetar Bashkie q
premtoi, por nuk e mbajti premtimin
dhe Kandidat pr Kryetar Bashkie,
q premtimet e tij sht prpjekur ti
oj deri n fund, duhet vlersuar
prpjekja.

prfaqsuesit e vet m t denj do


t jet pjes e vendimmarrjeve dhe
menaxhimit t fateve qytetare si n
administratn e ardhshme t qeverisjes
lokale dhe m gjer. Ksisoj, ky sht
apel pr t gjith e veanrisht pr
strukturat militante, t rinjt e t rejat e
mrekullueshm t saj, q t rrisin kto
dit devocionin e tyre pr maksimizimin e vlers s vots qytetare q
rrit numrin e prfaqsuesve tan n
Kshillat Bashkiak dhe peshn e tyre
n vendimmarrje. Antart e Kryesis
s Partis, t degve npr rrethe, t
mandatuarit pr kandidat t kshillave
vendore, duhet t jen n lartsin e
mandateve e prgjegjsive t tyre, t
rrisin n mnyr empirike angazhimet
e prkushtimin qytetar e politik, ku rezultatet elektorale pr doknd t jen
sa test i angazhimit e performancs s
tyre reale, po aq edhe i seriozitetit q
krkon ky moment. Nesr padyshim
do jet von pr kdo q krkon t jet
pjes e motivimit dhe vendimmarrjeve
politike e administrative.

Fushat
elektorale model
Gara elektorale pr t marr drejtimin
e bashkive n vend dhe fushata elektorale
q po e shoqron at, deri m tani ecn n
mnyr t qet, duke e kthyer kt proces
zgjedhor (t paktn deri m tani) nj model
pr tu ndjekur n t ardhmen. Kandidat q
u krkojn rivalve ballafaqim mediatik, si
ka ndodhur me Kamzn, Beratin, Shkodrn
etj. Kandidat q prezantojn nj program
konkret, ka i mundson elektoratit q
prve fjalve t ket dhe njsi matse, si
kontratat publike disa pikshe me qytetart
e Tirans q po bn Erion Veliaj. Koalicione t mir organizuara dhe q duket se
do t jen solide edhe pas prfundimit t
zgjedhjeve dhe ka sht m e rndsishmja
mungesa e incidenteve. Kjo e fundit sht
verifikuar n disa raste t vogla sporadike,
t cilat nuk ndryshojn suksesin e deri m
tanishm t procesit zgjedhor.
Kujtojm, jemi dika m shum se
dhjet dit larg dats s zgjedhjeve, ka
do t thot se tashm vjen dhe momenti
m i nxeht, prova m e madhe e qeveris
dhe opozits pr t mbyllur me sukses
kt rrugtim dhe pr ta futur kt proces
zgjedhor n kornizn e suksesit t politiks
shqiptare. Dita e zgjedhjeve dhe pjesa
e numrimit jan tashm sfida e radhs.
KQZ ka nisur t prcaktoj numruesit,
Komisionet prbrse dhe rrugn q do t
ndiqet. sht prcaktuar nj procedur e
re pr votat e hedhura gabim, pr t mos u
prsritur problematika e shfaqur katr vite
m par. Do t jen vetm dy flet me dy
ngjyra t ndryshme dhe qartsisht t dallueshme, ka do ta bj dhe m t vshtir
hedhjen e vots n kutin e gabuar. N kto
zgjedhje do t kemi, ndryshe nga m hert
nj numr t lart kandidatsh t pavarur.
Vetm n Tiran tre t till. Po ashtu kemi
dhe nj premtim, q sht historik, Kryeministri Edi Rama dhe kandidati i PD-s pr
Tirann, Halim Kosova, do t takohen nj
dit pas zgjedhjeve pr kafe, nj risi kjo q
i jep mjaft pik politiks shqiptare.

FAQE 6

R E F O R M A
Vlahutin: Reforma
n drejtsi duhet
t jet e plot, e
thell dhe pa kompromis

ryetarja e Delegacionit t Bashkimit


Evropian n Tiran, ambasadorja Romana Vlahutin, sht
shprehur se, reforma n drejtsi
duhet t jet e plot, e thell dhe
pa kompromis, duke krkuar
bashkpunimin e politiks. Pr
kt qllim, Vlahutin tha se
prgjegjsia sht e njjt si e
qeveris, ashtu edhe e opozits.
Nuk po flasim vetm
pr legjislacion t ri, apo ndryshime kushtetuese, por pr nj
rregull t ri. Kjo reform duhet
t jet e plot, e thell dhe pa
kompromis. Reforma duhet t
siguroj q t jet e pamundur
t ket gjyqtar t korruptuar;
q prokuroria t hetoj kdo,
do njeri t korruptuar. T gjith
t barabart para ligjit. N nj
demokraci funksionale, korrupsioni, zarfe me para nuk
duhet t ekzistojn. Duhet t
ket nj ndarje t pushteteve
q t mos ket influenca n
prokurori, sidomos n ndjekjen
penale t atyre q kan funksione t larta. Ata q abuzojn
me ligjin, duhet t prballen
me hetimin. Ky komision ka
br nj pun t mir. Kryetari
Xhafa ka br nj pun t mir.
Mirnjohje pr ekspertt. Shqipria ka nevoj pr nj dialog
gjithprfshirs. Qoft ata q
jan n qeveri, qoft ata n
opozit, kan prgjegjsi t njjta pr kt reform. Komuniteti
ndrkombtar ka ndihmuar dhe
do vazhdoj t ndihmoj. Ju
lutem dyfishoni kmbnguljen
tuaj, sillni besimin n Shqipri,
besimin n sundimin e ligjit dhe
q t gjith jan t barabart para
ligjit. Shqipria ka nevoj pr
kt gj, tha Vlahutin.

Ambasadori
Lu: Kjo mund
t jet nj prej
reformave m t
rndsishme q
prej rnies s
komunizmit

Ambasadori i SHBA n
Tiran, Donald Lu, u shpreh
se n sistemin e drejtsis n
Shqipri, disa persona duhet
t pushohen nga puna pr
korrupsion dhe disa t tjer t
ohen n burg. N sistemin
tuaj t drejtsis, disa persona
duhet t pushohen nga puna
pr korrupsion dhe disa t
tjer t ohen n burg. N
nj sondazh t zhvilluar me

Fryma e Re

E premte

12 Qershor 2015

Reforma n drejtsi, gur themeli


pr demokracin n Shqipri
Nj nga reformat m t vshtira dhe komplikuara q pritet t realizohet
kt vit sht reforma n drejtsi. Kjo reform pritet t prek nj sr
pikash kye t funksionimit t ktij sistemi n Shqipri q ashtu si sht
gjith pranuar edhe nga partnert ndrkombtar, prbn nj nga sistemet
m t korruptuara n vend dhe nj reformim i tij patjetr do ti hapte vendit
rrugn drejt integrimit n Bashkimin Evropian. E kundrta do t sillte
thjesht m shum korrupsion dhe m shum shtje t mbyllura pa fajtor
q ecin t lir dhe t pa shqetsuar n rrugt e vendit.
Angazhimin kryesor n kt reform e kan dhn edhe ambasadort e
partnerve tan kryesor ndrkombtar, si jan BE, SHBA dhe OSBE. Ata
e kan cilsuar si themel pr demokracin n Shqipri kt reform. Madje
ambasadori amerikan Donald Lu, e cilsoi si m t rndsishmen q prej
rnies s regjimit komunist n vend. Tashm kjo reform ka marr edhe
mendimet ekspertve vendas e t huaj dhe n shtator pritet ti prcillet
Kuvendit pr ta shqyrtuar e miratuar.
gjykatsit, t financuar prej
USAID-it, 25% e gjykatsve
than se sistemi ishte i korruptuar dhe 58% pr qind t
tjer than se ekziston perceptimi publik se sistemi sht i
korruptuar. N nj sistem ku
edhe gjykatsit bien dakord
se ka korrupsion, kjo nnkupton detyrimisht se gjykatsit,
prokurort dhe avokatt duhet
t bashk ndajn q t gjith
prgjegjsin pr dhnien dhe
marrjen e ryshfeteve. Por,
besoj gjithashtu se ka disa
profesionist t ndershm,
me prvoj dhe t kualifikuar
q duhet t lejohen t punojn
n nj sistem gjyqsor t lir
prej korrupsionit, tha ambasadori Lu.
Sipas ambasadorit
amerikan, prve se duhet t
jap llogari pr korrupsionin,
sistemi juaj gjyqsor duhet t
jet gjithashtu i pavarur pr
ti rezistuar trysnis politike.
N t njjtin sondazh, 7%
e gjykatsve patn thn se
sistemi i drejtsis n Shqipri
nuk sht i lir prej ndrhyrjeve politike dhe 50% patn
thn se ishte vetm pjesrisht
i lir. Gjykatsit dhe prokurort duhet ti marrin vendimet
t bazuar n ligjin dhe provat,
e jo nn ndikimin e interesave
politike ose vetjake. S fundi,
theksoi ambasadori Donald
Lu, sistemi i drejtsis duhet
ndjek penalisht m shum
krime t rnda. Sot, shum
personazhe t njohur t krimit
t organizuar dhe zyrtar t
lart t korruptuar t institucioneve t ndryshme publike,
ecin npr rrugt e Tirans
pa pasur frik se do t procedohen. Komisioni Evropian
pr Efikasitetin n Drejtsi e
renditi Shqiprin n vendin
e fundit mes 25 vendeve t
anketuara, pr sa i prket
ndjekjes penale t krimeve t
rnda. N nj vend t NATO-

s, q aspiron antarsimin n
BE, elitat politike dhe kriminale nuk mund t veprojn pa
u ndshkuar.
E gjith kjo, theksoi
ambasadori Lu, sht nj list
shum ambicioze reformash.
Nse realizohen, kjo mund
t jet nj prej reformave
m t rndsishme q prej
rnies s komunizmit. Pr ta
realizuar kt duhet t marrin
pjes ekspertt m t mir
shqiptar dhe ndrkombtar.
Opozita ka interes politik
pr tu siguruar q sistemi i
drejtsis t mbetet i pavarur
prej ndikimeve politike. Ajo
ka ekspertt ligjor m t
mir. Mund t ket reform
n gjyqsor q ruan standardet
ndrkombtare pa opozitn,
por reforma do t ishte m e
mir dhe m e qndrueshme
n Shqipri, me pjesmarrjen
aktive t saj.
Ne, tha ambasadori Lu,
besojm n vlern e ksaj
reforme. Ne shprehim zotimin ton pr mbshtetjen e
ktij procesi. Dhe gjyqtart e
prokurort e korruptuar duhet
ta din se ndryshimi po vjen.

Raunig: Reforma
n drejtsi,
gur themeli
pr reformn
demokratike

Ambasadori i OSBE,
Florian Raunig, u shpreh se
ky sht nj gur themeli pr reformn demokratike. Analiza
qndron mbi themele shum
t forta: ajo bazohet jo vetm
n dy muaj pun t ekspertve
vendas dhe ndrkombtar,
por edhe n 24 vite tranzicion dhe reflektim. Kjo pasi,
pr prgatitjen e analizs,

ekspertt kan shqyrtuar dhe


kan marr parasysh t gjitha
studimet, vlersimet dhe rekomandimet e bra q nga viti
1991, tha Raunig. Ai shtoi se,
Prezenca e OSBE-s, si partnere tradicionale e Shqipris
n reformn e saj pr forcimin
e shtetit ligjor, e kremton me
krenari kt arritje. Tradita
jon sht tradit bazuar n
cilsi. Asistenca jon pr do
akt ligjor n kto 17 vite ka
mbshtetur ekselencn n reformn ligjore. E kam fjaln
pr cilsi jo thjesht t formulimit t tekstit, por njhersh,
cilsi t procesit demokratik.
Parimi i par i procesit
demokratik sht prfshirja.
Prfshirja sht thelbsore
pr qndrueshmrin, pr
zbatimin e reforms n plan
afatgjat. Procesi demokratik sht prfshirs kur t
gjith kan mundsin t kontribuojn dhe kur t gjitha
kontributet mohen. Prve
ekspertve, kjo do t thot q
t gjith aktort e sistemit t
drejtsis, si dhe t gjith ata
q i drejtohen ktij sistemi, t
ken mundsin e pjesmarrjes. Mundsia ka dy an:
rastin, si jan konsultimet e
gjera dhe takimet e hapura,
si dhe kohn pr t studiuar,
pr t diskutuar dhe pr tiu
prgjigjur propozimeve, tha

ambasadori Raunig.
Me keqardhje, vijoi ai,
konstatoj se, n kt faz, jo
t gjitha forcat politike kan
shfrytzuar mundsin pr t
marr pjes n kt proces. Ato
nuk duhet t prjashtojn veten
nga formsimi i t ardhmes s
Shqipris. N kt proces,
elementi thelbsor i radhs
sht shpejtsia: reforma duhet
t vazhdoj pa vonesa dhe pa
ngurrim, por edhe pa ngut. Po
ti biem shkurt gjat procesit
demokratik, ka rrezik q t
bjm gabime dhe t zgjidhim
problemet e sotme duke krijuar
probleme t reja pr t ardhmen, u shpreh Raunig.
Ekspertt po shqyrtojn ndryshime kushtetuese
dhe legjislative shum serioze
e t rndsishme. N nivelin
e lidershipit duhet t shohim
prtej ktyre ndryshimeve
dhe t hedhim syt te zbatimi.
Zbatimi i ligjeve t reja ka
rezultuar sfid n t kaluarn,
por sht nj sfid q mund ta
prballojm s bashku tani q
ti paraprijm nj t ardhmeje
m t mir. Por kjo krkon
planifikim, theksoi ambasadori i OSBE. Tani, shtoi ai,
ndrkoh q ekspertt po
punojn pr masat legjislative,
sht koha t bihet dakord pr
nj plan zbatimi. Le t punojm s bashku pr t krijuar

nj Plan Strategjik, me vizion


gjithprfshirs pr sistemin
e drejtsis sot dhe nesr.
Plani duhet t prmbaj masa
menaxhimi si, pr shembull,
futjen e sistemit t Menaxhimit
Aktiv t shtjeve n t gjitha
gjykatat e rretheve, t nevojshme prpara se ndryshimet
t hyjn n fuqi.
Plani Strategjik duhet
t identifikoj ndryshime t
menjhershme, afatmesme
dhe afatgjata. Ai duhet t llogaris nevojat pr burime, si dhe
fushat ku duhen hulumtime
t mtejshme pr t adresuar
shtjet prcaktuese lidhur
me politikat. Plani, gjithashtu,
duhet t identifikoj nevojat
pr trajnim pr gjyqtart, avokatt dhe t tjer, q t msojn
t punojn me legjislacionin
e ndryshuar, tha Raunig.
Prezenca e OSBE-s ndan
shqetsimin pr prmirsimin
e llogaridhnies n lidership,
n sistemin e drejtsis dhe
n t gjitha institucionet. Korrupsioni sht nj nga pengesat
m t mdha pr prparimin e
Shqipris: pr t prshpejtuar
zhvillimin e ktij vendi, duhet
ta shrojm at nga kanceri i
korrupsionit. E dim q kjo
smundje ka prekur shum
shtresa t shoqris dhe institucione publike, prfshir gjyqsorin. sht e rndsishme
t theksojm, megjithat, se
masat anti korrupsion duhet
t shtrihen n mnyr t bashkrenduar n t gjitha institucionet. Ato nuk jan vetm
shtje hetimi dhe ndjekjeje
penale, tha Raunig. Sipas tij,
drejtuesit dhe institucionet e
ktij vendi, prfshir sistemin
e drejtsis, kan prgjegjsin
q jo vetm t luftojn me
vendosmri korrupsionin, por
edhe t udhheqin prmes
shembullit q japin. Drejtuesit
dhe vendimmarrsit n Shqipri kan detyrimin q t jen
transparent, llogaridhns
dhe e fundit, por jo m e pakta,
t ndershm ndaj qytetarve.
Ky dokument prbn
arritje n procesin e reforms dhe sht nj hap i par
serioz. M lejoni t them se
reforma n drejtsi sht proces shumdimensional dhe me
shum hapa, dhe shpresoj t
oj drejt nj sistemi gjyqsor
thellsisht t riprtrir dhe t
besueshm. Nj sistem gjyqsor pr nj shoqri t drejt,
ku t gjith qytetart, nga m
i pambrojturi deri te m i fuqishmi, t mbajn prgjegjsi
pr veprimet e tyre dhe t
mund t gjejn drejtsi, tha
Raunig.

FAQE 7

Fryma e Re

HAPESIRA SHQIPTARE
Q

indra qytetar t
veshur kuqezi dhe
me flamuj kombtar, kan
marr pjes t mrkurn n
rivarrimin e Isa Boletinit
dhe bashklufttarve t tij,
n nj ceremoni n nder t
veprs s heroit kombtar. N
ceremonin, e cila u zhvillua
n stadiumin olimpik Adem
Jashari n Mitrovic, morn
pjes prfaqsuesit m t
lart t institucioneve t
Kosovs dhe Shqipris,
por edhe familjar t babait
t pavarsis s Shqipris,
Ismail Qemalit.
Isa Boletini sht
bma, gjesti, shembulli,
kolona e tempullit shqiptar.
Sot e kemi dhe i rrfehemi
atij se shqiptart kan dy
shtete t pavarura n Ballkan,
t lira e demokratike. Kujt
m shum se Kosovs duhet
tia shpalosim mirnjohjen,
kryengritjet e s cils ishin
preludi i 28 Nntorit 1912,

E premte

kosova

Rivarroset me nderime Heroi


Kombtar Isa Boletini
u shpreh presidenti shqiptar,
Bujar Nishani.
Ai po kthehet sot, i
fundit nga beteja e madhe
pr lirin e Kosovs. Nj
shekull zgjati kjo betej. Pr
nj shekull, nga Kaaniku
n Boletin, Kosova ishte e
mbuluar me tym. Sot sht
koha q ti, Bac, t jesh mir,
sepse mir jan Shqipria dhe
Kosova, deklaroi kryetari i
Kuvendit t Kosovs, Kadri
Veseli.
Prtej ngurtsive t
pragmatizmit politik, Isa Boletini ishte njeriu i idealeve
madhore kombtare. Duke

qen i ktyre prmasave, ai


na bashkon edhe sot, n ditn
kur po mbyllet udhtimi i tij

i gjat, pothuajse shekullor


drejt Boletinit t tij, aty ku
lindi dhe aty ku e pret toka

KOSOV

Kosov, rritet trendi i mos deklarimit t pasuris


Prirja e mos deklarimit t pasuris
n Kosov vitin e fundit ka shnuar
rritje, vlersohet n nj raport t OJQ-ve.
Duke komentuar kt raport, kryetarja e
Komisionit pr Legjislacion nga radht
e Vetvendosjes, Albulena Haxhiu tha
se dokumenti tregon se po pasurohen
zyrtart publik, t cilt nuk po arrijn
t justifikojn pasurin marramendse.

Ndrsa, Koordinatori kombtar


pr luftimin e krimit ekonomik nga
Prokuroria e Shtetit, Shqipdon Fazliu,
ka kritikuar shoqrin civile, pr faktin
se po krkohet dnim me burg efektiv
pr mos deklarimin e pasuris edhe pr
nj asambleist t thjesht q e ka pagn
100 euro.
Edhe gjyqtari i Gjykats Supreme,

Avdi Dinaj ka deklaruar se, vendimet


e gjykatave jan t pa komentueshme,
madje edhe nga vet gjyqtari i lnds.Sipas tij, grupi m i leht pr kryerjen
e veprave penale sht pikrisht mos
deklarimi i pasuris. Dinaj ka shtuar se
nuk duhet t bhet presion nga shoqria
civile pr shpalljen e dnimit.

Migrimi, Hyseni n konferencn rajonale:


Gati t punojm me fqinjt
M

inistri kosovar i Punve t Brendshme, Sknder


Hyseni, t mrkurn ishte pjes e konferencs ministrore t Iniciativs Rajonale pr Migrim, Azil dhe Refugjat,
t mbajtur n Shkup.
N nj komunikat pr mediat t shprndar nga dikasteri
prgjegjs thuhet se, Hyseni i sht drejtuar ksaj konference
me nj fjal t rastit, edhe pse zyrtarisht Kosova sht pranuar
antare e plot e me t drejta t barabarta n kt iniciativ.
Duke theksuar rndsin e bashkpunimit rajonal dhe

ndr fqinjsor, Hyseni tha se Kosova sht e angazhuar pr


bashkpunim me t gjitha vendet e Ballkanit perndimor, me
qllim adresimin e dukurive q prbjn shqetsim pr gjith
rajonin.
Gjithashtu, Hyseni falnderoi t gjitha vendet q kan
prkrahur pjesmarrjen e barabart t Kosovs n kt nism
dhe u zotua q Ministria e Punve t Brendshme dhe agjencit
prkatse do t japin kontribut t plot n kt nism rajonale.

Kosov, policia ndalon antarin e kryesis s AAK-s


P

12 Qershor 2015

olicia e Kosovs ka ndaluar kt


t mrkur pes persona, mes t
cilve edhe antari i kryesis s Aleancs pr
Ardhmrin e Kosovs, Muhamet Kelmendi.
Arrestimet jan konfirmuar nga Policia e
Kosovs prmes nj njoftimi, ku thuhet se
personat n fjal jan duke u marr n pyetje
lidhur me nj shtje n hetim nga organet
ligj zbatuese.
Njri ndr t ndaluarit sht edhe zoti
Kelmendi, i cili sht shoqruar n cilsin
e dshmitarit n rastin konkret, thuhet n
komunikatn e policis.
Lidhur me ndalimin e Muhamet Kel-

mendit ka reaguar AAK prmes nj komunikate pr shtyp, ku shprehet e befasuar me


ndalimin e antarit t kryesis s partis.
Profesor Muhamet Kelmendi u ndalua
befas, me pretekst krejt t pakuptimt pr
veprimtarin e tij, ndrsa po udhtonte pr n
Boletin, n ceremonin e rivarrimit t eshtrave
t heroit t kombit Isa Boletini, thuhet n
njoftimin pr shtyp.
AAK konsideron se, profesori i respektuar, Muhamet Kelmendi, asnjher dhe n
asnj rrethan nuk do t prfshihej n vepra,
me pretekstin e t cilave sht ndaluar sot nga
Policia e Kosovs.

e tij, vendi nga i cili nga sot


do t bhet nj panteon i ri
i shqiptarizmit, nj vend i
shenjt, ku t gjith ne do t
prkulemi me nderim n t
ardhmen, deklaroi kryeministri i Kosovs, Isa Mustafa.
Pr veprn e Isa Boletinit, gjat ceremonis n
Mitrovic foln edhe kryetari
i Partis Demokratike t Shqipris Lulzim Basha, kryetari i Mitrovics Agim Bahtiri,
prfaqsues t shqiptarve
nga Maqedonia, Mali i Zi dhe
nga Lugina e Preshevs.
Ndrsa n emr t
familjes, t pranishmit i

falnderoi Gazmend Boletini,


strnipi i heroit kombtar. Pas
ceremonis n stadiumin e
qytetit, eshtrat e Isa Boletinit dhe bashklufttarve t
tij u prcolln drejt fshatit
Boletin, n veri t Kosovs,
ku u rivarrosn me nderime
n kulln e Boletinajve, t
shoqruar nga kalors me
veshje kombtare.
Kjo ceremoni i dha
fund edhe nj kalvari t gjat
shumvjear q ka shoqruar
fatin e heroit, q nga procesi
i identifikimit t eshtrave e
deri te ndrrimet e datave dhe
prpjekjeve pr ta varrosur
n Vlor. N ceremonin
kryesore ka pasur nj prani
tejet t madhe t qytetarve t
pranishm, t cilt shoqronin eshtrat dhe nderimet ndaj
Isa Boletinit edhe me thirrjet
Shqipri Etnike, ndrkoh
q transferimi i eshtrave drejt
Veriut t Mitrovics, sht
br pa pranin e qytetarve,
pasi ajo pjes e qytetit kontrollohet ende nga forcat
e KFOR-it dhe Policis s
Kosovs.

MAQEDONI

Hahn:
Qytetart e Maqedonis
meritojn m mir
E

uro komisionari pr zgjerimin, Johannes Hahn


prmes rrjetit social Twitter ka shprehur shqetsimet e tij lidhur me dshtimin e negociatave n Bruksel
dhe mosarritjen e nj marrveshjeje me lidert e partive
kryesore t Maqedonis.
Asnj marrveshje prfundimtare n bisedat pr ishRepublikn Jugosllave t Maqedonis. Shum i zhgnjyer
nga mungesa e prgjegjsis s lidershipit nga disa lider,
ka shkruar eurokomisionari Hahn.
Por m tej ai ka theksuar se nuk do t ket dorzim,
sepse qytetart e ktij vendi meritojn m mir.
Qytetart e Maqedonis meritojn m mir: demokraci, sundim t ligjit dhe nj adhmri evropiane. Nuk
do t dorzohemi, ka shkruar Hahn, i cili nuk ka dhn nj
deklarat pr media, sikurse bri n takimin e 2 qershorit
n Shkup, kur kishte pasur nj marrveshje pr zgjedhje t
reja t parakohshme n prill t 2016. Komisioni Evropian
ka dal me nj deklarat t shkurtr duke informuar pr
mosarritjen e asnj marrveshje.

Fryma e Re

FAQE 8

E premte

12 Qershor 2015

P R O N A
Prona private, guri i qoshes n themelet e demokracis
P

o mbushet nj erek
shekulli dhe ende
demokracia shqiptare po udhton n rrugn e pagzuar
me emrin Tranzicion, q
ngjan si legjenda e kalas s
Rozafs, n t ciln ditn ngriheshin muret dhe n mngjesin
e s nesrmes gjendeshin t
shembur. U desh t murosej
njra prej bashkshorteve t
vllezrve ndrtues t kshtjells q bedenat e kalas tu rezistonin shekujve. Por n filozofin e ksaj legjende, ka nj
sr betejash: midis tradhtis
dhe bess, midis fisnikris dhe
ligsis, midis pangopsis dhe
bujaris. Nusja e mjeshtrit m
t vogl,t ciln fati e ndshkoi
t murosej, krkoi q njrn
dor dhe njrin prej gjinjve
tia linin jasht, mbasi donte
t prkdhelte dhe t ushqente
foshnjn e vet, trashgimtarin
me t cilin u nda nga jeta. sht

E DITS
F

me t vrtet nj legjend me
filozofin e vet, pr t ciln
duhet t mendojm, se e njjta
gj po ndodh me prpjekjet
pr instalimin e demokracis
n vendin ton pr gati 25 vjet
me radh.
Mbas rrzimit t sistemit
totalitarist, i cili pr 45 vjet udhhoqi vendin me ideologjin
Marksiste-Leniniste dhe veproi
barbarisht kundr prons private,
duke e vlersuar at si m t
keqen e shoqris, sot n kt periudh tranzicioni, qndrimi ndaj
prons private sht kthyer n nj
smundje t pa shrueshme. Q
n vitet e para pas prmbysjes s
sistemit komunist n Shqipri,
politikant u turrn si sherift e
Ameriks, kush e kush t zaptoj
m shum prona, kryesisht toka,
por edhe objekte e ndrmarrje
t trashguara nga sistemi komunist. T gjitha objektet social
kulturore, shtpit e pushimit t

puntorve dhe t pionierve u


bn pron e sindikalistve t
pavarur, t cilt shpejt u vun
n shrbim t neo politikanve.
Sot kto sindikata, t cilat duhet
t luftonin pr t shenjtruar
pronn private nuk ekzistojn
gjkundi. Ka ngelur ndonj
dikush, i cili vazhdon prdoret
nga politika si mostr sindikaliste. Pra, pronart e ligjshm
t tokave ngeln me gisht n
goj nga grabitjet spektakolare
t sindikalistve t pavarur,
t mbrojtur nga neo komunistt
demokrat. Kt fat psuan
edhe pronart ku n pronat e tyre
u ngritn ndrmarrjet nga sistemi
komunist. Por rrnjt e s keqes
t qndrimit ndaj prons, vijn
q nga periudha e pushtimit otoman. Historikisht njihet, se n jo
pak raste porta e lart e Perandoris osmane jepte si shprblim
(dhurata) toka pr shrbimet q
i ishin br perandoris. Krahas

Re Demokratike, mori nj vendim


mjaft t rndsishm, duke i dhn
zgjidhje shtjes s dmshprblimit
t banorve t qarkut t Shkodrs pr
prmbytjet e shkaktuara n vitin 2010
dhe 2011. Kshtu qeveria vendosi
nj skem t veant pr shlyerjen e
ktyre detyrimeve, mbi bazn e t cilit
prcaktohet q ekzekutivi t kryej
dmshprblimet duke paguar faturat e
papaguara t energjis pr kta banor.
N baz t ksaj skeme prfitojn
2868 familje. Ministri i Energjis dhe
Industris, Damian Gjiknuri deklaroi
t mrkurn pas mbledhjes s Kshillit
t Ministrave, se vlera totale q do t
kompensohet me shuarje detyrimi,
sipas ktij vendimi arrin n 222,4 milion lek. Qeveria duke par ecurin
pozitive t reforms n sektorin energjetik, rivendosjen e ligjshmris
n konsumin e energjis elektrike, ka
vendosur t ndrmarr nj hap pr t
zgjidhur dy shtje me nj goditje.

Kshtu, Ministria e Energjetiks, duke


br nj rezyme t dmeve ekonomike
q qeveria u ka ktyre banorve dhe
gjithashtu t detyrimeve q kta
banor i kan shtetit, ka vendosur q
dmshprblimi t bhet prmes ktyre
faturave.
Sipas Ministrit t Energjetiks, Damian Gjiknuri, Operatori i
Shprndarjes s Energjis Elektrike ka
kryer nj rakordim t emrave t lists
s Emergjencave Civile pr banort e
prekur nga prmbytja dhe detyrimeve
t papaguara t energjis elektrike.
Nga ky rakordim, jan identifikuar
2868 kontrata pr t cilat do t kryhet
procedura e kompensimit me borxhin
e akumuluar t energjis elektrike,
tha ai. Vlera totale q do t kompensohet me shuarje detyrimi, sipas
ktij vendimi arrin n 222,4 milion
lek, deklaroi Gjiknuri duke shtuar
se n kt mnyr qeveria mban nj
nga zotimet e marra q n fillim t

T larguarit nga puna, si do


paguhen gjyqet pas 2013-s
rmes nj udhzimi t
publikuar n Fletoren
Zyrtare, Ministria e Financave u hap udh ekzekutimit
t vendimeve t gjykatave n
favor t t larguarve nga puna
q i prkasin periudhs prpara
dats 31.12.2013, por q jan
paraqitur n organet prkatse
n dy vitet m pas.
Dikasteri prcakton
gjithashtu se do t konsiderohen detyrime t prapambetura
me prparsi ekzekutimi edhe
vendimet q kan marr formn
e prer pas dats 31.12.2013,
por q procesi i gjykimit dhe

se po bn hatan me legalizimet
falas! Por far po legalizojn? Mos vall e ndjejn veten
pronar ifliqesh dhe po falin gj
prej tyre? Cilido q ka ndrtuar
nj banes, e ka br me djersn
dhe mundin e tij, prse duhet tua
din pr nder politikanve, aq
m tepr kur ata jan t detyruar
ligjrisht t regjistrojn pronat,
por pasi t ken shprblyer me
vlern e tregut pronart e vrtet
t tokave t zna.
Koht e fundit Kryeministri i vendit ka deklaruar se
mazhoranca do t paraqes nj
ligj pr pronat brenda gjashtmujorit t dyt t vitit 2015. Nisur
nga ky fakt, nse kryeministri
e ka seriozisht, duhet ti bjm
syt katr se nj ligj i till pr
pronat, nuk duhet t jet nj
arnim i ligjit aktual, por nj ligj
gjithprfshirs me pjesmarrjen
e shoqris civile, t shoqats
Pronsi me Drejtsi, pse jo dhe

Prmbytja dhe qeveria q kthehet n aleat

illimi i vjeshts n disa zona


t vendit ton sjell makth
dhe frik. Vjeshta ve ngjyrs s argjend me t ciln pushton an e knd
vendin, sjell edhe shirat e par, q jan
si nj prelud i prmbytjeve t dimrit n
zonat m nevralgjike nga ky fenomen.
Zona e nn Shkodrs n veanti
ka qen gjithnj problematike dhe
banort e saj jan gjithnj me syt
nga qeveria pr t kuptuar se kur do
t dmshprblehen lidhur me dmet
e shkaktuara nga natyra. Protesta,
bojkotime dhe bllokime rrugsh, kan
qen n rend t dits, ashtu si kan
qen rend t dits dhe zotimet e
politiks pr zgjidhjen e ktij halli
q ka rn mbi kokat e banorve t
ksaj zone.
Deri t mrkurn mund t themi
me plot gojn se zgjidhje nuk ka pasur,
por m n fund, qeveria shqiptare,
e mbshtetur fuqimisht edhe nga
aleatt e saj, mbi t gjitha Fryma e

ksaj kategorie pronarsh, kemi


nj kategori tjetr, q tokn e
kan bler me flori, por fatkeqsisht edhe nga monarkia, edhe
nga totalitaristt, pronat u jan
grabitur nga reformat agrare t
kryera. Pra, si shihet pronart
e ligjshm kan prfunduar si
viktimat e rrnojave t trmeteve
nnt ballsh dhe hajde ti gjesh
e ti nxjerrsh! Fakti q kemi nj
legjislacion t papranueshm pr
pronat tregon, se demokracia n
Shqipri sht e krcnuar dhe
nuk dihet sa do t zgjas.
Politikant me kthetrat e
tyre po i marrin frymn demokracis, duke i trajtuar pronat e vendit si ifliqe t tyre. Mazhoranca
aktuale, pr konsum elektoral,
ndan letra legalizime banesash t
ndrtuara n prona t pronarve
t ligjshm. Kryeministri vendit
si Don Kishoti me nj Sano
Pano me vete sht hedhur n
aksion t na mbush mendjen

vendimi i shkalls s par t


gjykimit sht prpara dats
31 dhjetor 2013. N udhzim
trajtohen edhe zgjidhja pr
mnyrn si do procedohet me
pagesat n vazhdim e sipr, pas
shkrirjes s njsive vendore pr
shkak t reforms administrative territoriale.
Punonjsit e larguar nga
puna n administrat, t cilt
fitojn gjyqet jan kthyer n
nj barr t rnd pr arkn e
shtetit. Sipas t dhnave zyrtare,
deri m 25 maj 2015, Ministria
e Financave ka flokuar rreth 16
milion dollar pr shlyerjen

e detyrimeve t prapambetura
t lindura nga vendimet gjyqsore. Ndrkoh q gjat vitit
2014 Qeveris i sht dashur
t paguaj nga buxheti i shtetit
rreth 20 milion dollar pr
ekzekutimin e vendimeve t
gjykatave, t cilat u kan njohur
t larguarve t drejtn e dmshprblimit, bashk me vendime
t tjera n favor t subjekteve
privat. N total, vendimet
gjyqsore q do t shlyhen
nga institucionet n favor t
t larguarve si dhe n favor t
kompanive kapin shifrn e 40
milion dollarve.

qeverisjes. Sipas ministrit, banort e


prekur nga prmbytja, q sipas ktij
vendimi jan n cilsin e kreditorit,
kan dhn plqimin pr kt shuarje
nprmjet aplikimit t realizuar n
zyrat e OSHEE-s, gjat procesit t
rakordimit t t dhnave. Vendimi
prcakton gjithashtu se n rastin kur
detyrimi i energjis elektrike, q
banort e zonave t prmbytura kan
ndaj OSHEE, sht m i madh se
detyrimi q shteti u ka atyre, palt jan
t detyruara q diferencn e detyrimit
t energjis elektrike ta zgjidhin sipas
parashikimeve t kushteve t kontratave t furnizimit me energji elektrike.
Kjo vendimmarrje e qeveris
u vjen n ndihm ktyre banorve,
t cilt prej vitesh jan ln mnjan,
pikrisht nga ata t cilt i prmbytn
dhe i gnjyen me premtime boshe.
Qeveria e majt po e mban zotimin
e br para banorve t Qarkut t
Shkodrs se do t gjente rrugn pr

Shlyerja
N kuadr t shlyerjes s detyrimeve
t prapambetura, Ministria e Financave bn
me dije se ka alokuar n total rreth 140 milion dollar. N kuadr t strategjis, deri
m dat 11 maj 2015, Ministria e Financave
ka alokuar n total rreth 14.19 miliard lek
detyrime t prapambetura sipas kategorive:
Investimet publike, jan alokuar 5.7 miliard lek, Shpenzimeve korente pr mallra
dhe shrbime, jan alokuar rreth 0.2 miliard
lek, rimbursim TVSH-je jan alokuar rreth
4.5 miliard lek, T tjera jan alokuar 3.8
miliard lek, ku prfshihen: detyrimet pr
Vendimet gjyqsore, jan alokuar rreth 1.6
miliard lek, Shpronsimet jan alokuar
rreth 1 miliard lek dhe Emergjencat dhe
shprblimet pr lindjet jan alokuar rreth
1.1 miliard lek.

nj referendum mbar popullor,


ku shtja e pronave t zgjidhet
prjetsisht. N fushatn pr
zgjedhjet lokale, problemi i
pronave sht inekzistent. Asnj
kandidat n programet e veta
nuk e ka t evidentuar, jo m t
diskutohet pr nj zgjidhje konkrete. Mbi 60% t konflikteve t
kthyera n krime kan pasur si
burim pronat. Bile aq trondits
sht ky fakt, sa krimi ka hyr
deri n familje, midis babait dhe
djalit, midis vllait dhe vllait!
Nse flasim pr reforma
t domosdoshme pr ndrtimin
e demokracis, guri i qoshes n
themelet e demokracis sht
prona. Sa m i skalitur, knd
drejt dhe me siprfaqe t shesht
t jet dhe t vendoset ky gur
n themelet e demokracis,
aq m qndrueshme do jet
demokracia.
Fatjon LEKDUSHI

dmshprblimin e tyre, deklaroi


Gjiknuri. Sipas tij zbritja e detyrimit t
mbartur t faturave t energjis deri n
vlern e borxhit q u ka shteti ktyre
banorve sht nj zgjidhje q lehtson gjendjen financiare t familjeve t
ktyre zonave.
Ju e dini se pavarsisht reshjeve
t dendura pr shkak t mir menaxhimit t sektorit energjetik dhe n veanti Kaskads s Drinit, jan shmangur
fenomenet e prmbytjeve n zonat e
Shkodrs dhe Lezhs. U japim garanci
banorve q ky mir menaxhim do
t vazhdoj edhe n t ardhmen. Kjo
sht nj garanci shtes pr sezonet
q do t vijn, q kto prmbytje t
shmangen, garantoi ai. Pra, duke
qen koherent me sa sht thn m
hert, qeveria mban nj premtim mjaft
t rndsishm, duke zgjidhur nj
ngr t trashguar, q rndonte mbi
kurrizin e qindra banorve n zonn
e nn Shkodrs. Tashm urojm q
Kryetarja e re e Bashkis s Shkodrs,
pas 21 qershorit ti jap zgjidhje edhe
nga ana infrastrukturore ktij problemi
t mbartur prej vitesh.

Strategjia
N shtator 2013, Qeveria filloi vlersimin e detyrimeve financiare t pashlyera me
qllim shlyerjen e tyre n nj koh sa m
t shpejt. Fillimisht n muajin tetor 2013
u kontraktua nj shoqri e pavarur pr t
ndrmarr nj proces kontrolli dhe pr t
nxjerr gjendjen prfundimtare n lidhje me
kontratat qeveritare t pashlyera deri n fund
t gushtit 2013.
Detyrimet e prapambetura kontraktuale
pr investime, t identifikuara pr institucionet e qeveris qendrore, duke shtuar edhe
pretendime t siprmarrjeve, t cilat krkojn
kontrolle t mtejshme, u vlersuan 24.6
miliard lek. Nga vlersimet, detyrimet e
prgjithshme financiare t prapambetura t
qeverisjes qendrore deri n dhjetor 2013 u
parashikuan afrsisht 72. 6 miliard lek ose
5.3 pr qind e PBB-s.

FAQE 9

ZGJEDHJET

Fryma e Re

E premte

12 Qershor 2015

Tirana, shtpi e t gjithve


N nj takim t
zhvilluar n Tiran,
sociologia Entela
Binjaku, kandidate e
FRD-s pr Kshillin
Bashkiak t Bashkis s
Tirans, iu drejtuar t
rinjve:

am plotsisht e bindur se edhe mua, po


t m thoshin: Hajde t
dgjosh nj fjalim politik,
do tu thoja stop, sepse realisht jemi kaq t mrzitur nga
fjalt boshe dhe pa buk t
politiks, sa kjo lexohet q s
largu. Me kt ide asnjher
nuk do t kisha marr prsipr
tju ftoja pr tju br propagand politike, por kam dy
arsye: 1. S pari sepse jam
kandidate pr kshilltare n
Bashkin e Tirans si prfaqsuese e FRD-s, parti n t
ciln aderoj q prej 7 shtatorit
2012 dhe s dyti, si sociologe
mund tju them dy fjal pr
rndsin q kan zgjedhjet,
zgjedhsit dhe pjesmarrja n
votim pr rritjen e demokracis s nj vendi.
Duhen m pak se dy jav
q qytetart shqiptar t shkojn drejt kutive t votimit. Kur
duket se jehona e zgjedhjeve
t fundit sht ende e gjall,
erdhi koha q qytetart t thirren prsri pr t votuar. Ksaj
radhe ata kan mundsin t
zgjedhin drejtuesit lokal, sipas
nj konfigurimi t ri administrativ, pr t cilin kan pak
ose aspak informacion. Ajo q
dihet n prgjithsi n opinion
sht se ka pasur nj reform
territoriale dhe fal saj, ksaj
radhe qytetart do t votbesojn drejtuesit e 61 Bashkive
dhe kshillat e tyre bashkiak.
Me nisjen e fushats,
dita-dits kan msuar kryesisht
n rrug informale, se do t
ken dy flet votimi ku n nj
do t votojn kryetarin e Bashkis dhe n tjetrn Kshillin
Bashkiak.
Deri n nisje t fushats,
pakkush kishte informacion
pr kandidatt, pr procesin
e votimit dhe pamjen e re t
vendit, duke dshmuar edhe
njher nj nga tiparet e demokracis n Shqipri, ku
edukimi dhe ndrgjegjsimi
vjen i fundit N mes t ksaj
fushate, informacioni sht
ende i pakt, i pamjaftueshm
dhe kryesisht i qarkullimit
verbal, edhe pse televizioni
publik ka nisur t informoj
rreth mnyrs s votimit.
Ndrkoh, pr 25 vjet
qytetart shqiptar kan votuar
drejtuesit e 373 njsive vendore, nga t cilat 64 ishin bashki
dhe 309 komuna, shifra t cilat

sot duken absurde kur mendon


q kto njsi kafshonin nga
buxheti i shtetit dhe nga xhepat
e qytetarve, t ardhura q nuk
u ndrronin asnjher pozitivisht as pamjen dhe as cilsin
e jets qyteteve dhe fshatrave,
prkundrazi
Ky 21 qershor i vitit
2015, m gjeti t prfshir n
garn pr Kshillin Bashkiak t
kryeqytetit. Subjekti politik ku
bj pjes vlersoi propozimin e
strukturave t partis n njsin
ku banoj, si nj nga figurat
me kontribute n komunitet.
M tej propozimi u vlersua
n kryesin e degs s Tirans
dhe miratimi i gjetur e renditi
emrin tim n tre emrat e par t
lists s FRD-s pr Kshillin
Bashkiak t kryeqytetit.
Lajmin pr kandidimin e kam shprndar me t
gjitha kanalet e komunikimit
q kam pasur mundsi, duke
marr n kmbim vlersim,
inkurajim e besim, t cilat s
bashku m dhan energjin
e nevojshme pr tu prfshir
n ritmin e fushats dhe nj
emocion q rrallher e kisha
provuar. Tirana u b pjes e
jets sime pas prfundimit t
studimeve, zgjedhje nga e cila
buruan shum sakrifica t lidhura ngushtsisht me dshirn

Duhen m pak se dy jav q qytetart shqiptar t


shkojn drejt kutive t votimit. Kur duket se jehona
e zgjedhjeve t fundit sht ende e gjall, erdhi
koha q qytetart t thirren prsri pr t votuar...

dhe nevojn pr t ushtruar


profesionin tim, i cili sot m ka
br dhe t njohur.
Fushata n Shqipri sht
n prgjithsi e lodhshme, sidomos pr grat. Bhesh pjes e
nj angazhimi t madh duke
respektuar dhe marr me vete
edhe angazhimet e tjera si
pjestare e nj kulture ku disa
detyra t takojn vetm ty
si grua. Duke i shtuar ksaj
mendsie edhe punn n terrenin e vshtir ku n kto 25
vjet politika, i ka nxjerr fundin do premtimi dhe ku edhe
simbolet partiake, pr shkak

edhe t ekspansionit viziv,


jan shndrruar n simbole t
dhunshme, ku indiferenca dhe
zhgnjimi i qytetarve sht i
lart, energjia q t nevojitet
pr fushatn sht edhe m e
madhe.
E kam prjetuar kt
angazhim n dy mnyra, si
individ dhe si studiuese e dukurive t shoqris. Edhe pse
sht e vshtir ti ndaj njra
nga tjetra, t dyja kto mnyra
po m ndihmojn t plotsoj
m mir tablon ku jetoj. Nga
t gjitha mesazhet e marra deri
m tani kam kuptuar se njerzit

kan nevoj pr zrin e s mirs,


se ndjehen t braktisur dhe t
tradhtuar n prfaqsimin e tyre,
se edhe kur duan t votojn nuk
din ku ta ojn at vot. Burimin e energjis pr t cilin kam
nevoj e kam gjetur pikrisht n
vlersimin e tyre ndaj shrbimit
q i kam dhn komunitetit me
punn dhe ndrgjegjen qytetare.
Pr ti dhn angazhimit
politik dimensionin e njeriut q
hyn i prgatitur n fushat, ndoqa
nj workshop dy ditor, gjat t
cilit u njoha me disa element
t nevojshm t komunikimit
politik. Mbi kto vlersime, mbi

kt formim, mbi programin,


me mesazhin pr nj politik
pr qytetart, me sloganin Pr
qytetin ton, ju krkoj t votoni numrin 32 n fletn e votimit.
Mendoj se qytetart duhet
t na votojn, n mnyr q raporti midis Kshillit Bashkiak
dhe Kryetarit t ri t Bashkis
t jet raport bashkpunimi dhe
jo raport kundrshtarsh; q t
kemi mundsin t shohim nj
marrdhnie funksionale dhe jo
vasaliteti midis tyre. Mbin punn dhe sjelljen profesionale t
treguar, kam dshmuar rndsin e meritokracis, nevojn
e rritjes s transparencs n
vendimmarrje, prfshirjen aktive n t t prfaqsive komunitare (qytetare) prgjat gjith
procesit vendimmarrs, i kam
ftuar bashkqytetart t bhen
pjes e procesit t votimit dhe t
votojn sigln e FRD-s.
Duke votuar nr. 32 n
fletn e votimit, ju do ti jepni
mundsin nj zri nga radht e
komunitetit t bhet vrtet zri
juaj. N fund duke ju falnderuar po citoj Platonin:
Se punt ecin keq, nuk
sht pr fajin e njerzve t kqij, por prej heshtjes s njerzve
t mir.

OPINIONE

sht koha q qytetart Idet, ndrrat dhe rini e harruar


studentore n emigracion
t shohin interesin e tyre
T

eksa fushata pr zgjedhjet


lokale t 21 qershorit po
hyn n javn e saj t fundit, jan br
t qarta pr qytetart edhe programet
e secilit kandidat n t 61 bashkit e
vendit.
Nga njra an kandidatt e
Aleancs pr Shqiprin Evropiane,
t cilt gzojn nj mbshtetje t
madhe politike nga parti si PS, LSI,
FRD, PDIU etj, por edhe nga qeveria
aktuale kan shpalosur programet e
tyre pr Rilindjen Urbane t qyteteve,
por edhe pr t siguruar ujin e pijshm
24 or n do bashki si dhe pr t
rritur punsimin, q do t realizohet
edhe fal dinamiks s re q do t
marr secila bashki pas reforms s
re administrativo-territoriale.
Sigurisht, mbshtetja e madhe
q qeveria qendrore u ka dhn dhe do
t vijoj tu jap bashkive q drejtohen
nga krye bashkiak t mazhorancs,
ka dhn frytet e saj n disa qytete, si
Durrsi, Berati, Kora, Kavaja etj. Kjo
mbshtetje garantohet edhe pr 4 vitet
e ardhshme, por sigurisht nevojitet q
nga ana e baskis t ket bashkpunim
dhe jo bllokim, si ka ndodhur n disa
raste si n Tiran apo Shkodr, ku pr
shkak t grindjeve politike kan mbetur peng projekte t rndsishme pr
qytetet dhe pr vet jetn e qytetarve.
Ka ardhur koha q qytetart t
marrin vet n dor fatin e tyre. T

mos mbeten m peng t politikave t


mbrapshta t disa individve q pr
agjendn e tyre personale politike,
prpiqen t trheqin nj qytet t tr
drejt mjerimit, vetm pr t plotsuar
egon e tyre t smur dhe pr ti hapur
rrug karriers s tyre politike. Kta
jan politikan t vjetr q pr 25
vite e kan par si t fundit interesin
e qytetarve dhe si primare kan par
vetm interesin e tyre personal dhe
karriern e tyre politike.
Ka ardhur koha q qytetart t
shohin n sy realitetin dhe t shohin me
syt e tyre transformimin q po ndodh
dhe t prfytyrojn nj t ardhme, ku
bashkia dhe qeveria qendrore do t
jen t dyja n sinkron, n bashkpunim t plot pr komunitetin dhe
pr t zgjidhur problemet e qytetarve.
Zgjidhja e problemeve t prditshme
t qytetarve, ishte arsyeja kryesore q
bri bashk n nj koalicion t gjer
parti t spektrit t majt, t qendrs
dhe t djatht, t cilat lan pr nj moment larg agjendat politike e partiake
dhe menduan interesin e qytetarve,
zhvillimin e qyteteve. Rruga e vetme
pr rimkmbjen e qyteteve t rrnuara
si nga ana infrastrukturore, ekonomike
dhe sociale sht rruga e bashkpunimit qeveri qendrore-bashki, t ciln
vetm Aleanca pr Shqiprin Evropiane mund ta garantoj.

jenerata e re sht ajo q do t marr n dor n nj t ardhme jo t largt, jo vetm


drejtimin e vendit, por dhe zhvillimin e tij. Natyrisht zhvillimi i teknologjis, studimet
dhe prvoja n universitete t ndryshme t bots, e bjn rinin shqiptare t ket ide akoma m t
prparuara se brezi i mparshm, pr vet zhvillimin dhe drejtimin q ka marr teknologjia. Besoj
n t ardhmen dhe idet me projekte t realizueshme n funksion t jets s prditshme, nga m t
thjeshtat deri tek ato q krkon e ardhmja e jets.
Panairi i ideve q u zhvillua n Kryeqytet, nism ndofta e vonuar, por l hapsir pr t menduar se
n t vrtet dika ka filluar t bhet pr tu dhn prioritet ndrrave rinore dhe futjen e kulturs s ideve
n konkurrenc individuale dhe n grup. Besoj se u ndjen entuziast, por dhe me fat t gjith t rinjt dhe
t rejat, q ishin pjes e ktij panairi q bhet brenda pr brenda Shqipris dhe patn fatin t paraqesin
disa nga idet dhe ndrrat e tyre. Fjala e Kryeministrit q vende si Gjermania dhe Austria thithin fonde
pr mbshtetjen e realizimit t projekteve rinore, m bri t thelloj akoma at mendim q kam prej shum
kohsh, pr t cilin kam shkruar n artikullin Kur e tashmja takon t ardhmen, q nj pjes e madhe
e rinis studentore n emigracion, flas pr emigrantt n Greqi q vazhdojn studimet n universitetet
m t mira t Athins dhe jo vetm, flas pr ata student dhe studente q mbarojn universitetin me nota
t shklqyera, q n paradat shkollore kan parakaluar t part, n baz t notave dhe na bnin krenar
kur i shihnim n televizor, jan ata q kan ndrra dhe projekte gati, por realisht mungon mbshtetja dhe
financimi. Prej shum kohsh pyesja veten: Si ka mundsi q Ministria e Arsimit t mos ket nj program
nxitje t ideve t rinis studentore t emigracionit?
Do t ishte e suksesshme realizimi i takimit t nxnsve q studiojn ktu me bashkmoshatart
e tyre n Shqipri, do t ishte jo vetm nj shkmbim idesh, por konkurrenca do t kishte dhe nj bukuri
akoma m t madhe, do tu jepesh rasti i nj studimi t ecuris s nxnsve q studiojn jasht, duke dhn
kshtu nj atmosfer idesh t grshetuara, ku ndofta dhe nga vet atmosfera e krijuar, mund t dilnin dhe
ide akoma m t prparuara. Duket askush nuk mendon q pr momentin mjaftohen me nxnsit brenda
pr brenda, duke harruar q edhe nxnsit e emigrantve jan bij t Shqipris, t cilt, edhe pse n emigracion, nuk e ln pa menduar Atdheun ku lindn prindrit e tyre, nuk ln pa msuar gjuhn amtare,
edhe pse Ministria e Arsimit nuk ka br asgj pr trashgimin e gjuhs amtare, historis, gjeografis dhe
njohjen e kulturs shqiptare. Kultur, por dhe detyrim organizimi msimdhns n mnyr shtetrore pr
fmijt n emigracion nga ana e qeveris son.
Por kjo ndofta krkon akoma vite t realizohet dhe un shpresoj. Ajo q m habit m tepr sht
q kta nxns e student q pr vet faktin q jan emigrant brenda Evrops, e kan ndofta m t leht
pr t thithur fonde nga Evropa pr mbshtetjen dhe realizimin e projekteve, pasi nuk po shikoj ndonj
organizim nga vet ministria shqiptare. Si ka mundsi t lihet n harres nj brez i tr, q me sakrifica
studion gjuhn amtare. sht pr tu admiruar dhe vlersuar kjo rini. Po nga kush, ku duhet ta gjej
prkrahjen, ku duhet t dgjohen ndrrat e saj?
Diana BEU

Fryma e Re

FAQE 10

N VEND T REPLIKS

E premte

12 Qershor 2015

Duke analizuar shkrimin Ekonomia, o budallenj,


botuar te gazeta PANORAMA

Politika ekonomike e shtetit sipas Pre Zogaj


Axhem YMERI
Jurist-Ekonomist

uke u nisur nga slogani i prdorur n


vitin 1992 nga Bill Klinton
gjat fushats elektorale: Ekonomia, o budallenj, zoti Zogaj
bn analizn e vet, me qllim
ti orientoj votuesit tek ekonomia. Deri ktu fillimi duket
normal. Pr tu dshiruar sht
analiza q Prei i bn ekonomis son dhe orientimi (gjoja
analitik) q ai u jep votuesve.
sht e domosdoshme q
problemet ekonomike t jen
jo vetm evidente, por edhe
dominuese n garat elektorale,
por kur flasim pr ekonomin,
duhet t kemi parasysh dy gjra
pr t qen t besueshm n ato
q themi.
1- Shkencat ekonomike
jan n evoluim t prhershm
dhe jan t ndrthurura me filozofin e drejtimit t shoqris
dhe u paraprijn zhvillimeve
t shkencave t tjera. Kjo bn
q edhe vet ekonomistt t
jen shum t kujdesshm kur
japin mendime. Ky fakt nxjerr
zbuluar nj gazetar, i cili flet me
kompetenc pr ekonomin.
2- Shkencat ekonomike
kan n substancn e vet
matematikn, e cila pasqyron
rezultatin e filozofis ekonomike. Kjo shkenc ekzakte
nuk t le t thuash q 2+2 bjn
5, punn e qeverive n fund e
mat matematika.
Duke iu kthyer analizs
s shkrimit t zotit Zogaj, konstatojm se sipas tij, fitimtart
e rinj e trembn ekonomin
pa u ulur akoma n poltronat e pushtetit me ekipet e
tyre klienteliste. Pastaj erdhn
taksat e larta n koh krize.
N qoft se Prei do t ishte
i drejt n mendime, duhej t
pohonte se fitimtart e rinj, e
gjetn ekonomin jo t trembur
(si thot ai), por t varrosur
plotsisht dhe ktu hyn n loj
matematika q nuk t le t
dredhsh fjalt. Pr t ngritur
ekonomin, fitimtart e rinj
nuk solln ekipet klienteliste,
si thot Prei, por przun
ekipet klienteliste t Berishs
q e shkatrruan ekonomin
plotsisht me filozofin e tyre
si t Preit dhe vun n zbatim
mendimin ekonomik shkencor
bashkkohor. Zoti Zogaj duhet
ta dij se populli ka nj shprehje: Kur nuk ke buk, duhet

t shtrngosh rripin. Taksat


rndohen gjithmon kur shteti
sht n prag falimentimi,
sepse kur shteti ka bollk, e
hap qesen. Si shembull, Prei
mund ti referohet ekonomis
greke gjat 20 viteve t fundit.
Konkluzioni i Preit mbi taksat,
jo vetm q nuk sht shkencor,
por sht dashakeq.
M posht Prei thot:
...vazhdoi lnia vetm e qindra ndrmarrjeve t mdha,
t mesme e t vogla n shtrngimin e lakut nga bankat...,
ndrkoh q ekonomia reale
ishte n kufijt e recensionit. M befason pakujdesia e
gazetarit Zogaj, q pranon se
ekonomia reale ishte n kufijt
e recensionit. Ky fakt nxjerr
zbuluar edhe pretendimet e tij
pr t ndihmuar ndrmarrjet
private nga shteti. N fakt,
ato ndrmarrje nuk kishin n
gryk vetm lakun e bankave
pr interesat e larta, por edhe
lakun e qeveris Berisha pr
mos likuidimin e detyrimeve
ndaj tyre. Ky ishte nj tjetr
peshqesh q qeveria Berisha
u la fitimtarve t rinj, duke
synuar t`ua rimerrte pushtetin
brenda tre muajve. Por, besoj se
Prei e ka degjuar edhe shprehjen popullore: Kur s`ka n
tepsi, sht haram n xhami.
Pr derisa fitimtart e rinj nuk
gjetn lek as pr t paguar
polict e doktort, nuk kishin si
ndihmonin ndrmarrjet private,
pr t cilat i dhemb shpirti
Preit. Megjithat, edhe at e
morn prsipr dhe e realizuan
n koh rekord.
N vazhdim, zoti Zogaj
flet pr dshtime n vjeljen e
t ardhurave, por matematika
nuk t le t gnjesh. Pr sa i
prket aksionit pr vjeljen e
faturave t energjis elektrike,
Prei shprehet: ... o borxhin,
o burgun. Kto vjelje mbushn
ndonj grop n deficitet e qeveris, por iu hoqn ndrkoh
konsumit q lviz ekonomin
reale. Jam i mendimit se kushdo q ka mbaruar nj shkolle t
mesme, e di mir se energjia
elektrike sht nj mall tregu
q shitet e blihet. Bota aplikon
sanksione pr do detyrim
financiar midis palve n nj
kontrat. T mendosh ndryshe,
je jasht realitetit. Humanizmi
gjen vend pasi ke siguruar
veten dhe tepron dika. Lypsit
nuk i jepen lekt e buks tnde,
por mund ti falsh qindarkat
e gazets q krkon t blesh.
Pr derisa zoti Zogaj pranon
se ekonomia reale ishte gati
ne recension, duhet ta kuptoj
se dora humane mbyllet, aq
m tepr q shumica e atyre
q nuk paguanin prej vitesh,
nuk ishin n pik t hallit, por
t prkdhelurit e pushtetit,
ndaj duheshin penalizuar pa

tjetr. Duhet sqaruar edhe nj


fakt tjetr. N qoft se nuk do
vileshin faturat e prapambetura,
shteti do t detyrohej ta blinte
energjin nga jasht me parat
e buxhetit, t cilat ishin caktuar
pr konsum t brendshm. N
kt rast, ekonomia reale (si
shprehet Prei) do kishte humbje m t madhe, vetm se do
fitonin ata q nuk paguanin
kurr, sidomos bizneset hileqare. Logjika ekonomike e
rrzon variantin q propozon
Prei.
M posht zoti Zogaj
vazhdon me reklamimin e
investimeve t luksit, kontrabandn n nivele t larta,
prishjen e rregullave t lojs pr
gar t ndershme n ekonomi,
largim t investimeve t huaja
e t tjera shprehje t zhargonit gazetaresk pa mbshtetje
matematikore e logjike, pa
metoda krahasuese, por vetm
pr propagand. Po te ishte i
drejte me vetveten, Prei do
ta konstatonte se e kundrta e
ktyre q thot sht e vrteta.
sht e vrtet se rritja
e borxhit dhe ulja e konsumit
momentalisht jan fakte objektive (si shprehet Prei), por kjo
gj sht pasoj e nj shkaku t
pamohueshm q u trashgua
nga miqt e sotm t tij dhe jan
masa t marra pr t shmangur
rnien e ekonomis n recesion, pragun e t cilit e pranon
edhe vet zoti Zogaj. Por nuk
jan fakte objektive, si thot
gazetari i njohur, rritja e papunsis dhe rnia e t ardhurave
nga doganat e tatimet. Edhe n
qoft se kto dy t fundit kan
provuar nj moment stanjacioni, reformat q po bhen n
ekonomi, shum shpejt do ti
ven n lvizje ritmike kto dy
tregues ekonomike. Nuk pritet
t vij nj e keqe edhe m e
madhe, si e ndjell Prei, por
priten rezultate t shpejta ekonomike, si pasoj e reformave
shkencore te domosdoshme q
po merren n ekonomi.
Duke ndjekur analizn
q zoti Zogaj i ben fushates
zgjedhore, befasohemi me
konstatimin e tij se opozita
qenka konkrete n premtimet
e saj. Do ti thosha Preit ti
mbaj shnim ato propozime
dhe t`ua jap ti prdorin prap
n vitin 2017, n fushatn pr
zgjedhjet parlamentare.
Pr sa i prket konstatimit t zotit Zogaj se, falimentimi
sht shpata e Damokleut, q u
rri mbi kok nat e dit shum
ndrmarrjeve private, ku prmendet edhe fabrika gjermane e qumshtit Meggle
n Rrogozhin, falimentimi i
s cils, sipas tij sht pasoj e
konkurrencs s pandershme,
mendoj se zotria duhej t
thellohej n analizn pr secilin

rast n veanti. sht kollaj t


prdorsh fjaln konkurrenc
e pandershme, por falimenti
ka shume arsye. Mund t jesh
msuar me burime financimi t
pandershme dhe kur t priten
ato, falimenton. Mund t jesh
msuar tu shmangesh taksave
e t shpenzosh pr luks dhe
kur vendoset ligji, falimenton.
Mund t jesh prkdhelur nga
pushteti pr tendert dhe kur
mbyllet burimi, falimenton.
Mund t kesh br konkurrenc
t pandersheme vet dhe kur
t mbyllen rrugt falimenton.
T tilla biznese, patjetr do ti
bluaj tregu kur shteti bhet
i gjall. Ata do ken fatin e
pushtetit q i krijoi dhe i mbajti
gjall. Prsa i prket fabriks
gjermane t qumshtit q Zogaj
prmend, befasohem q ajo
qenka eliminuar nga konkurrenca e punishteve shqiptare.
Si duket, nuk do t ket qen
tamam rac ariane.
N vazhdimsi t logjiks ekonomike Preiane, lexoj:
Qeveria i krkon parat siprmarrjes, por u rri larg shqetsimeve t saj t mdha, pr t
mos thn s`do t`ia dij fare pr
to. Kjo qeveri e ka prmbyllur
tashm modelin e saj ekonomik
n trekndshin merr borxhe
nga jasht, mblidh borxhet
e prapambetura nga brenda
vendit, mblidh sa t mblidhet
nga dogana dhe tatimet, duke
i ln pjesn kontrabands dhe
informalitetit. Kaq. Ky sht
trekndshi q ha vetveten,
trekndshi i nj sistemi piramidal brenda ekonomis
kombtare. Si n do skem
piramidale, rnia sht e sigurt.
Pr ringritje dhe prparim, as
q bhet fjale.
Ky sht konkluzioni
shkencor Preian (Profan) pr
ekonomin ton sot dhe pr
punn e qeveris aktuale. sht
vrtet befasuese t lexosh t
tilla konkluzione nga nj burr,
i cili pothuajse do nat na
sht br si pjata me gjell q
na ve gruaja prpara. Prnat
na merr kohn ton dhe ne
presim t dgjojm xhevahiret
e tij. Sikur ta quanin Sali apo
Lulush, nuk do t merresha
me ta, sepse ata i kan caktuar
vetes misionin e mashtruesit
dhe mendjes i kane thn ik
pirdhu, por Prei sht munduar t radhitet si intelektual
deri pak koh m par. Kjo
m sjell keqardhje. T nxjerrsh konkluzione t tilla, do t
thot se je vn symbyllur n
shrbim t fushats elektorale
pr llogari t opozits, duke
investuar komplet reputacionin, personalitetin, dijet dhe
moralin tnd. Ekziston edhe
nj arsye tjetr (t ciln nuk e
besoj), q mund t mos kesh
haber fare nga ekonomia, por

ke qejf t hiqesh si filozof.


Kjo gj t bn budalla dhe
sht pr t ardhur keq. N
koh fushatash kalojn shum
budallallqe, por zoti Zogaj
sht nj figur, t cilit i sht
referuar nj pjes e publikut
dhe njerzit ndjejn dhimbje
kur zhgnjehen nga ata q i
quan intelektual. Intelektuali
duhet t ket nj bosht moral
si shembull pr shoqrin. Para
se t`u bj thirrje zgjedhsve,
intelektuali duhet t ndrgjegjsoj vetveten se ku dhe prse e
ve veten n prov. Kriteri baz
q t vlerson, sht e vrteta,
pr kt ia vlen t investohesh.
E vrteta q mendon se thua,
sht kandari me t cilin t
peshojn njerzit.
T prdorsh thnien
e Bill Klintonit: Ekonomia,
o budallenj, e cila i ka uar
votuesit amerikan n at nivel
ekonomik q dihet botrisht,
pr ti orientuar shqiptart drejt
qerres s prishur t Saliut, sht
investim total i reputacionit
Zogaj n drejtimin e gabuar.
Pr pasoj, Prei, jo vetm nuk
duhet t pres m vlersim nga
dgjuesit, por duhet t ruhet
se mund ta przn edhe me
domate. Zgjedhja sht e drejt
e tij, por edhe pasojat jan pjes
e rrugs q zgjedh secili.
Ne, popullit t thjesht,
na sht rnduar shum ambienti duke dgjuar analistt q
hiqen si jurist, si diplomat,
si ekonomist e plot sallata
profesionesh q na marrin kohn ton. Populli thot:sht
bela kur t hyn vetja n qejf.
Kur del shpesh n televizor, t
nesrmen nuk shikon ata q
ke prball n rrug, por ecn
duke imagjinuar sikur t gjith
po t shikojn ty dhe t thurin
lavdi pr menurin apo bukurin tnde. Ktu fillon rnia
e personalitetit dhe pastaj fatkeqsia. Kur Prei flet pr gazetari apo letrsi, shum njerz e
dgjojn me vmendje, por kur
ai flet si kompetent n fushn
e statistiks, matematiks,
ekonomis, apo t ekonomis
politike dhe jurisprudencs, ai
bhet qesharak. Nuk mbahen
dot shum kunguj nn sqetull,
njeri do bjer e do ahet.
Kam rastisur t isha n
nj tavolin me zotin Zogaj
pr rreth nj or te Sheratoni,
ditn q gjaku i katr burrave
t vrar nga Sali Berisha skuqi
bulevardin e Tirans. Muaj t
tr para ksaj ngjarje, Prei
takohej pothuajse do jav
me Edi Ramn, n kuadrin e
aleancs opozitare pr rrzimin
e Saliut nga pushteti. At dit
nuk i pushonte goja duke folur
kundr Saliut, me t drejt, por
Edi nuk e bri ministr, ndaj

Prei akoma nuk e ka gjetur


dot se n ciln karrige duhet
t ulet. Intelektual t till e
turprojn kombin. T flassh
sot kundr vijs dhe programit
ekonomik t qeveris aktuale,
pa e kuptuar as vet del zbuluar
para institucioneve ekonomike
ndrkombtare, t cilat monitorojn reformat e qeveris dhe i
financojn ato deri n miliarda
dollar. Nuk besoj q Prei t
mendoj se t huajt jan budallenj. T gjitha reformat e nisura
i shrbejn rritjes ekonomike.
Reforma n polici shpton
shtyllat e tensionit t lart nga
tritoli. Reforma n ushtri shpton pronat e shtetit nga grabitja
partiake. Reforma n arsim
shpton kombin nga diplomat
false dhe pr pasoj rritet efikasiteti drejtues n ekonomi e n
prodhim. Reforma n mjeksi
shpton parat e buxhetit nga
mashtrimet e vjedhjet. Reforma
n bujqsi shton domatet n
treg. Reforma n industrin
nxjerrse shpton naftn dhe
mineralet nga thonjt e miqve
e shokve t Saliut. Reforma
n drejtsi shpton parat e
xhepit t popullit e kshtu me
radh. Pra, do reform sht
n drejtimin e duhur ndaj kto
miratohen dhe mbshteten
edhe nga t huajt q na duan.
Ai q nuk i kupton kto gjra,
t mos e quaj veten intelektual.
Ai q i kupton, por sillet ndryshe, sht budalla, sepse e ka
ln veten ta rrmbej lumi i
turbull. Mesa kuptoj un, Prei
ndodhet brenda turbullirs,
ndaj intelekti i tij nuk i shrben
s ardhmes.
Pr sa i prket Edi
Rams q drejton kto reforma,
megjithse nuk m lidh asgj
me t ve interesit t prgjithshm si shqiptar, q kur isha i
vogl m kan msuar t them:
Tjetrin kije inat sa t duash,
por hakun mos ia ha. Ai sht
njeri me vizion, puntor, patriot
e trim, i pa shitur te t huajt, i
pa korruptuar dhe largpams.
Prei do ta ket tashm prball, kurse me Erionin e kshilloj
ta mbaj mir se mund t`ia ket
nevojn brenda qershorit 2015.
N qoft se do kishte
qen i drejt n konkluzionet e
tija, si duhet t jen intelektualt, nuk do m kishte harxhuar
dy or koh me kt shkrim
dhe do vazhdoja ta shikoja me
kureshtje n televizor. Ktej e
tutje e kshilloj t mos shfaqet
m n televizor se sht tashm
letr e djegur si intelektual.

FAQE 11

Fryma e Re

EMIGRACION

E premte

12 Qershor 2015

Rrugtim mes pshertimash dhe mall mrgimtari

MIQ Q M UAN N VENDLInDJE


Abdurahim ASHIKU

irann n dy tre dit nuk e sheh dhe


as t sheh. Koha n maj edhe t djeg
edhe t lag. Ke dshir ti takosh t gjith,
gjini e gjak, miq e shok por nuk mundesh...
Nuk e njihja Azis Ketn prvese n komunikimet n internet. M kishte krkuar shum her
q sapo t vija n Shqipri ta takoja. Kur u nisa
i prcolla numrin e celularit n Shqipri. Ishte
telefonata e par q mora dhe kmbngulja e
fort q t takoheshim. M tha se do t merrte
me vete Lutfi Hankun, bashkmsuesi im n
shkolln e mesme bujqsore Nazmi Rushiti,
autorin e librit pr heroin e njohur partizan q
hyri n kng me krismn e pistolets n Zerqan mbi kapitenin e xhandarmris italiane...
U ulm n nj lokal ku dikur ka qen hoteli
Vjosa dhe gjerbm kujtimet e viteve t largta.
Kett e Bulqizs i kam njohur hert. I pari ka qen
Esat Keta portretin e puns si tornitor n Ndrmarrjen Gjeologjike t Bulqizs e kisha skicuar
dhe botuar n Zrin e Rinis n vitin 1964.
M von n jetn time fisi Keta do t ishte i pranishm e respekti pr ta do t rritej vazhdimisht.
Lutfi Hankun kisha koh q nuk e kisha takuar,
afro njzet vjet. Ishte po ai Lutfi q njoha nga
afr n shkolln e mesme bujqsore, i qet n
nxjerrjen e fjals, Lutfiu q edhe n emigracion m ka ardhur sa e sa her n kujtimet e
dy ish nxnsve tan t dhn pas letrsis,
Gjon Neaj tash n Tropoj, poet e hulumtues n vlerat e mdha t trevs verilindore
t vendit ton mbushur me kng e legjenda
q ta ndalin frymn dhe Gjovalin Lumaj nga
skaji m verior i Shqipris, Vermoshi, poezit
dhe proza e t cilit m vjen n faqet sociale si
margaritar i nj malli q nuk shuhet nga Miigani i Shteteve t Bashkuara t Ameriks.
Kthehemi s bashku n Peshkopin ton q me
mall e dhimbje e lam apo na la. Nn kurorn e
blirve, tash kur pemt jan kapur duarsh pr t
formuar nj tunel me gonxhet n lulzim pr t
shprndar ern e mrekullueshme, kujtimet na
ulen n gjunj e malli na brtet Kthehuni, ju
jeni pr ktu. Lutfiu ka qen msues letrsie, ka
lvruar tregimin, reportazhin e prshkrimin n
publicistik. Ka lvruar edhe romanin. Por mbi
t gjitha parmenda e puns s tij letrare ka br
hulli t thell n arn e madhe t monografive pr
njerzit e mdhenj t lufts. Ishte nj mbrmje
e bukur mes dy njerzish q t lodhin n udhtimin n vendlindje duke t lodh me mallin
e dashurin q prcjellin...

PESMBDHJET VJET N
KRKIM T TAPIS
E kam nj shtpi n Tiran, shtpia
ime, shtpia e bashkshortes sime, shtpia e
Altinit, Erblins dhe Indritit, fmijve tan q
punuan dhe dhrahmi pas dhrahmie i mblodhn
lekt dhe e paguan. E porosita n janar t vitit
dymij. Pagova nj pr nj kstet. M than

se shtpia sht gati dhe pasi mblodha nj


krah plaka shkova. Nuk m plqeu ndrtimi. Suvaja grvishtej me gisht. Uji m vinte
nprmjet nj tubi kolektiv q niste n katin e
par pr t prfunduar n katin e dhjet. Vetm
nj sarainesk kishte, kryesorja. N pikat
nyje hidraulike nuk kishte asnj sarainesk.
N kontrat thuhej se ndrtimi do t bhet
sipas normave t Bashkimit Evropian. Nuk
ishte br as me normat e diktaturs. Nuk
kishte dhe nuk ka vend pr sahat uji. Instalimi
elektrik nga sahati n fund t shkallve e
nga kuadri kryesor te nyjat me ngarkes t
madhe elektrike, ishte me tel 1.5 milimetra.
E hodha n gjyq. E fitoi ai. Kishte para. Kishte
krah t fort n shtet. Kjo sht Shqipria.
N tetor t vitit 1993, m n fund mu dhan
n dor dokumentet pr hipotekim. Ndoqa
rregullat. Pagova jo vetm ato q m takonin
mua, por edhe ato q i takonin ndrtuesit.
M than se pas nj muaji tapia t vjen n
shtpi. M plqeu korrektesa, por ishin
vetm fjal. Tapin ende nuk e kam marr
dhe nuk e di se kur do ta marr. Penges na
qenka se katet e pallatit i paskan llogaritur
mbrapsht. N t gjith botn kati i par vjen
pas katit prdhes. Ata katin prdhes e kan
llogaritur kat t par dhe orba sht br
me kaq produkte sa zyrat e hipoteks s
Tirans nuk po i gjejn fundin. Po pres q
n shtpin e familjes sime, ku banon djali i
madh, nj dit dikush nga zyrat e hipoteks t
trokas dhe ti thot djalit: Urdhro, firmos
ktu se more tapin e shtpis. Ta gzoni!
N Shqipri Kryeministri po shprndan si me
rusp hipoteka shtpish e objektesh ekonomike. Ti gzojn! Pres mos vjen edhe tek
un. Ta gzoj me shoqen e jets, me fmij, me
nipr e mbesa. E far e lumturon m shum
nj njeri q udhton drejt t tetdhjetave?

N STUDION E BUJAR
KAROSHIT
Nuk mund t shkoj n Tiran e t
mos vizitoj studion e Bujar Karoshit dhe
bashkshortes s tij Miranda Golecit, njeri
me rrnj t vjetra n Fush t idhns,
nj pash larg Drinit e tjetra me rrnj n
Rabdisht, nj pash nga kufiri shqiptaroshqiptar, nj fshat i vogl me bjeshkt n krye
e vargmalet q nga njri krah, maj pas maje
kapen dor pr dore me Korabin e nga ana
tjetr me Krinin n prehrin e t cilit mban
Dibrn e Madhe mat an e fushn pjellore
t Maqellars n kt an. Nj ift q rrall e
gjen. Bujari sht botues i librave t mi dhe
i librave t shumics s krijuesve dibran.
At dit, bashk me mikun tim t viteve t
shkuara t puns n nj gazet t madhe t
vendit, Naim Zoton, prgatiteshin pr festn
e librit, fest n t ciln kishin stendn e tyre.

Si gjithnj, ksaj radhe do t merrja me vete


nj libr enciklopedi pr arsimin n trevn e
Dibrs, vllimin II t msuesit dhe studiuesit
kaladodas, Xhemal Domi, Dibra n hulli t
historis, si dhe librin e mikut tim t vjetr
Mevlud Buci, Alegoria e Dibrs filozofi e
shekujve (Gjurmime alegorike, anekdota,
shprehje popullore), pr tua shtuar librave
t shumt botuar nga Bujar Karoshi q zn
nj rast t tr t biblioteks s mrgimtarit.
N do ta marrsh Dibrn me vete larg e larg,
nnt male kaptuar, pr t shuar mallin e
vendlindjes, shko n studion e Bujar Karoshit.

MALLI I ERALIT DHE BRENGA


IME PR EBIN
Erali, djali i djalit, nuk mu nda gjat
gjith ditve q isha n Tiran. Me mua do t
flinte, me mua do t shkonte mngjeseve n
shkoll, me knaqsin q t m prezantonte
me msuesen. E kishte marr malli nipin tim

si asnjher. E kishte nj arsye. N mars,


n ditlindjen e tij t shtat, do t bnte nj
udhtim shprese pr motrn e tij Ebin. E do
shum motrn e tij q ecn pr dhjet vje.
E do aq sa nuk lejon asknd ti brtas, kur
ajo e ngre zrin n komunikimin me baban,
maman, halln, gjyshin, gjyshen. Ka lindur
me nj problem t pashrueshm, me vatra
t gjera t fjetura n tru, mbase prgjithmon n gjum, pa zgjim, pa mngjes jete...
Udhtuan drejt Stokholmit, vendit t Nobelit
ku u kishin thn se kujdesen si askund pr
fmijt; i merr, i strehon, flet me gjuhn
e shkencs pr shndetin dhe t ardhmen.
E ma sht mjeke, i ati sht specialist
ndrtimi. Kan shtpin e tyre. Nuk jan t
pasur, por as t varfr q t marrin arratin
pr nj cop buk. Mjekja pas prgjigjeve
Shum, shum, shum... keq n Athin
dhe Tiran pr t ardhmen e vajzs, krkoi
t marr nj prgjigje shkencore n Suedi.
I pritn me kmbt e para. Shqiptart
ishin t padshirueshm. Kryeministri yn
n vizitn e tij n shtator kishte deklaruar
se Shqipria sht vend i sigurt. Edhe
ministri i jashtm disa dit m par n at
vrim i ra fyellit. Djalin e tij, kryeministri,

vite m par e kishte shruar n Amerik...


I prplasn n nj kamp me banj kolektive e ushqim kishe. Askush nuk erdhi ta
marr fmijn e ta kontrolloj. Tre jav pa u
lar fmija. U kthyen n shtpin e tyre, n
punn e tyre me brengn se humanizmi nuk
arrin te dhimbja njerzore, i kalon anash...
Erali i shmangej biseds pr udhtimin n
vendin e brezit polar. Edhe pr dborn
q prjetoi pr her t par nuk fliste.
E ka nj breng nipi im shtat vje, breng
fmije. Brengn pr motrn e tij. Brengn
se ajo nuk i ka folur asnjher, nuk i ka
buzqesh, nuk e ka ledhatuar si ledhaton
motra e madhe vllain e vogl. Breng fmije
t rritur para kohe. Nipi im shtat vje e ka
kaprcyer fmijrin, sht rritur. E ka rritur
brenga pr motrn q e do...

ZGJEDHJET, EDHE HAHEN,


EDHE PIHEN
Nj reklam q ku nuk t del e nga kush
nuk litet: Kosi edhe hahet, edhe pihet. Q
kosi hahet t gjith e dinim, por q pihet, tani
e msuam. Kosi q t pihet duhet t hollohet t
paktn tre uj e nj kos duke e rrahur me telin e
kuzhins n tasin e porcelanit apo t plastiks
apo n mikser. Futet edhe n tunds a dybek,
rrihet deri n nxjerrjen e gjalpit dhe bhet
dhall pr tu przier prsri sipas formuls,
Dhall more dhall, un shti uj e ti i bardh...
Por, si puna e kosit, n Shqipri jan br zgjedhjet e pushtetit vendor. Zgjedhjet n fjalorin e
kandidatve pr kryetar bashkie Edhe hahen,
edhe pihen. Si puna e kosit q hahet edhe
pihet, zgjedhjet e kan prziersin apo tundsin
e vet. I zakonshm, i thn nj erek shekulli
pa ndrprer, n zgjedhje kuvendare e vendore,
me t njjtn formul, me zra t ndryshm
her t qart si t dalin nga gryka e pushks
e her t ngjirur si t dalin nga gryka e iftes.
N ezmat e qyteteve dhe fshatrave shqiptare nuk ka uj. N gojn si gjiriz t kandidatve uji vrshon si i dal nga turbina
e hidrocentralit. Uj njzet e katr or...
N Tiran, n Durrs, n Vlor, n Gjirokastr...
Kudo. M tej vijn t tjer shatrvan. Ulje tridhjet pr qind e taksave. Ulje njzet pr qind e
dritave. Rrug t asfaltuara. Shkolla t bukura.
erdhe, kopshte. Pun nj njeri pr do familje...
O Zot, sa shum hahen dhe pihen zgjedhjet,
me nj uri dhe etje t partiake pr pushtet.
Sa shum! Sa lart e ngren zrin. Deri pas nots
m t lart t pentagramit ku fillon ngjirja.

POLICIA, EDHE HA, EDHE PI


Kakavin e lash pas n kalim t dy
ditve. Si n hyrje, dit m par, nuk kishte
radh autobussh. Vetm nj para nesh. Nuk
kishte, por nuk mund t rrinim pa u vn n
radh, pa dy or andej e kndej. Disa t rinj
do ti kalonin n sit. Ku shkoni, pse shkoni,
sa para kini. Pyetje andej. Pyetje kndej. Nj
i ri, diku te t tridhjetat, q nprmjet Greqis
donte t shkonte n Turqi, na tha me mburrje
se e kishte thyer policin me nj pes mijshe...
Policia edhe ha, edhe pi.
...Tash jam n Athin. M 22 korrik
mbush 19 vjet ikjeje. Ikje natn. Me trup
jam ktu, me mendje jam atje. sht vendi
im. E dua. Do t desha q edhe Ai t na doj.
Jemi gjaku i tij, nuk duam t hollohet...

Fryma e Re

FAQE 12

E premte

12 Qershor 2015

BOTA-EVROPA-RAJONI
N Turqi humbi republika e autarkis
Arben KARAPICI
Rezultatet e zgjedhjeve
parlamentare t s diels u
dhan fund synimeve t presidentit Rexhep Taip Erdogan
pr ta br Turqin demokraci
presidenciale. Partia qeverisse
turke pr Drejtsi dhe Zhvillim AKP, humbi shumicn
absolute, nj humbje tronditse
pr synimet dhe ambicien e
presidentit Erdogan, q t rishkruaj kushtetutn e vendit pr
ta shndrruar sistemin n nj
autarki personale. Rezultati prfundimtar e detyron tani partin
e Erdogan, q t formoj nj
qeveri t koalicionit, pr her
t par qkurse mori pushtetin
n vitin 2002.
Trembdhjet vjet t
dominimit t Partis pr Drejtsi e Zhvillim me shumic
drmuese n parlament, morn
fund. Ndonse AKP-ja do t
mbetet partia m e madhe n
parlament, ajo psoi humbje
t rnd. Ekonomia e lkundur
turke prmendet si nj nga
faktort kryesor t humbjes,
por sht edhe suksesi i HDPs, partia pro kurde, q kaloi
pragun zgjedhor prej dhjet pr
qind t votave dhe i shkaktoi
dmin m t madh AKP-s,
partis s Erdogan.
HDP-ja vlersohet se
kishte br prpjekje serioze
q t tejkalonte kufijt e rajonit
kurd nprmjet nj platforme
gjithprfshirse t pluralizmit dhe demokracis, duke
vn theksin te t drejtat e
puntorve, t grave dhe homoseksualve. Mbshtetja e
gjer pr HDP-n n t gjith
vendin shihet si nj zhvillim
i rndsishm dhe simbolik,

pas tensioneve etnike prej disa


dhjetvjearsh.
Kryeministri humbs
gjithashtu Ahmet Davutoglu,
udhheqs i AKP-s, tani po
prballet me kritika t ashpra dhe n rritje pr fushatn
shum e zbeht elektorale.
Megjithat, duke iu drejtuar
nj grupi t mbshtetsve, ai
mbajti nj qndrim sfidues.
Ne nuk do t heqim dor nga
qndrimet tona. Asgj nuk do t
ndryshoj, tha ai. Por rezultatet
ishin nj goditje aq e rnd pr
synimet e AKP-s. Kjo parti po
krkonte tri t pestat e votave
pr t uar prpara ndryshimet.
T gjitha partit opozitare, me
nj fushat t efektshme elektorale, e kundrshtuan fuqishm
kt synim. Bashk kryesuesi
i HDP pro kurde Selahatin
Demirtas, ritheksoi kundrshtimin dhe hodhi posht qysh n
fillim mundsin e koalicionit
me AKP-n. Partit opozitare
gjithashtu e kundrshtuan politikn e jashtme, mbshtetje e
kryengritsve sirian n luft
kundr qeveris s presidentit
Asad. Prballja me nj opozit t till pritet ta vshtirsoj krijimin e nj koalicioni
afatgjat qeveriss. Tashm
do koalicion parashikohet t
jet i prkohshm, me thirrjet
brenda AKP-s pr zgjedhje
t parakohshme brenda disa
muajve, mbase me udhheqs
t ri, n prpjekje pr t rifituar
shumicn.
M shum se 53 milion
qytetar kishin t drejt vote.
Nse AKP do fitonte 330 vende
n parlamentin 550 vendesh,
mund t organizonte referendum pr ndryshimin e kushtetuts, ndrsa me 367 vende
do t ndryshonte kushtetutn pa

Me zgjedhjet e fundit, nj shenj


e qart fuqie e demokracis
turke, situata sht sigurisht
shum premtuese. Nj dialog
aktiv i Brukselit me Turqin sht
gjithmon m i mir, se do refuzim.

referendum. Kjo shpjegon edhe


arsyen, pse votimet e s diels
ishin m t fortat prej m shum
se dhjet vjetsh. Zoti Erdogan
nuk ishte kandidat pr zgjedhje,
por votimet u pan gjersisht
si nj referendum mbi partin
AKP. Partia kurde kaloi pragun
10 pr qind t votave n zgjedhjet e monitoruara deri n hollsi
nga vzhguesit e OSBE-s.
Zoti Erdogan kishte thn
m par, se sistemi aktual parlamentar i kufizon perspektivat
e Turqis pr rritje t fuqishme
ekonomike, ndrsa kritikt e
prqendruan vmendjen te fakti
se Erdogan nuk paraqiti nj
platform pr sistemin presidencial q kishte ndr mend.
Doln analizat e kritikve,
sipas t cilve Erdoganit, do ti
mungoj balanca e pushteteve
dhe kjo do t onte Turqin n
autokraci. Shanset pr nj fitore
drrmuese t AKP-s filluan
t zbehen, ndrsa nj rritje e
mbshtetjes pr partin kurde
i bllokoi ambiciet e Erdoganit

61 vjear. Njerzit mendojn


se ne jemi t vetmit, q mund t
bllokojm synimin e Erdoganit
pr pushtet t pakufishm dhe
at q ai quan presidenc ne
e quajm diktatur. Prandaj ata kan besim te ne dhe
votojn pr ne, tha Selahatin
Demirtash, bashkkryetar i
partis pro-kurde HDP, e cila
u b makthi i tmerrshm i
Erdogan.
Ka nj arsye bindse dhe
argument t fort pse Partia
pro-kurde Demokratike Popullore, ose HDP, e arriti kufirin
elektoral prej 10 pr qind dhe
e kaloi. Nse kjo parti nuk do
e arrinte kt kufi zgjedhor,
shqetsimi se mund t ndrpritet procesi dyvjear i paqes
me kurdt do t ishte shum i
madh. Po kaq i madh do ishte
edhe zhgnjimi q nuk iu dha
fund dekadave t konfliktit t
dhunshm me kurdt. Rexhep
Taip Erdogan, q ishte iniciatori
i procesit t paqes, duket se bri
nj gabim shum t madh kur

VATIKANI

Papa Franesku n Sarajev


P

apa Franesku u ka
br thirrje myslimanve, ortodoksve dhe
katolikve t Bosnjs, q ti
ln prapa plagt e thella
t s kaluars dhe t punojn
s bashku pr nj t ardhme
paqsore. Vizita n Sarajevn
e populluar me shumic myslimane kishte si qllim adresimin e mesazheve pr pajtim,
paqe e bashkjetes pas lufts
s viteve 1992-1995.
N fjalimin e tij para
Presidencs tre antarshe
t Bosnjs, Papa u bri
thirrje qytetarve t Bosnjs q t kundrshtojn barbarin e atyre q vazhdojn

ende t mbjellin ndarjen,


si nj pretekst pr dhun t
tmerrshme. Jam i lumtur q
erdha n kt qytet, i cili ka
vuajtur shum nga konfliktet n
fund t shekullit t kaluar, por
sht kthyer n vend t dialogut
dhe t bashkjetess, ka thn
Papa Franesku. Kurse kryetari
i Presidencs s Bosnjs dhe
Hercegovins, Miladen Ivani
tha se vizita e Papa Franeskut
sht nj ngjarje e madhe.
Ati i Shenjt, 78 vje,
u ka br thirrje t tri komuniteteve m t mdha t ktij
vendi, q ata t vazhdojn t
punojn pr paqen dhe respektin ndr fetar, prmes durimit
dhe dialogut t besueshm.

Kjo do t lejoj q zrat e


ndryshm t bashkohen dhe t
krijojn nj melodi sublime t
fisnikris dhe t bukuris, n
vend t klithmave fanatike t
urrejtjes, ka thn ai.
Papa Franesku shkoi
m pas n stadiumin e Sarajevs ku u zhvillua ngjarja m

kryesore e vizits s tij


me prani rreth 70 mij
njerz, shumica katolik.
Papa Franesku ka arritur n Sarajev, ku fmijt t veshur n kostumet
tradicionale t tri feve
kryesore ishin mbledhur
ta pritnin n aeroportin
e kryeqytetit. N vizitn
njditore Papa u mirprit
nga mijra qytetar, q kishin
dal ta prshndesnin dhe ti
uronin mirseardhjen n qytetin mbi 300 mij mysliman.
Shteti i Bosnj e Hercegovins
ka 3.8 milion banor. 40 pr
qind boshnjakt mysliman
dhe nga 30 pr qind kroatt
katolik e serbt ortodoks.

vendosi t ndrpres bisedimet e paqes me kurdt nga


shqetsimi se mund t humbiste
votat e nacionalistve ndaj partis ekstremit t djatht, MHP,
e cila kundrshton me forc
lshimet ndaj kryengritsve
kurd. Ndodhi ajo far parashikohej, humbja e shumics n
parlament e Partis Islamike
AK t presidentit Erdogan dhe
nj humbje si kjo paralajmron
edhe ndryshime t rndsishme
n politikn e jashtme t Turqis lidhur me Sirin dhe fluksin
e refugjatve sirian n vend.
Ndryshimet e pritshme pas
fundit 14 vjear t partis me
baz islamike AKP jan, s
pari, t natyrs institucionale,
s dyti m shum parashikim
pr t ardhmen, s treti nj
politik laike e jashtme dhe
sigurisht elementi i katrt marrdhnie t mira dhe paqsore
me fqinjt. Dhe ndryshimin m
t madh pritet ta shoh politika
kundrejt Siris e Ankaras me
nj qeveri t koalicionit, q
do t sillte nj rikalibrim t
politiks turke n Siri dhe nj
zvoglim angazhimi t grupeve
opozitare. Politika e derisotme
e Ankaras sht kritikuar nga
opozita pr nxitje t konfliktit
sirian dhe prgjegjse pr gati
dy milion refugjat sirian n
Turqi.
Forca kryesore e opozits
pr partin Erdogan, sht Partia laike Republikane e Popullit,
CHP e anatemuar nga Erdogan
si nj armike e fes islame,
por q mori shum vende n
parlament pikrisht pse fitoi
mbshtetjen e besimtarve,
ndrsa mbronte bazn tradicionale laike t saj. Ndryshe
nga fushatat e tjera CHP, kjo
e tanishmja u prqendrua tek
ekonomia.
Mesazhi pr ekonomin,
premtimi dhe angazhimi pr nj
administrat m t mir publike
preku ndjenjat e t gjithve
dhe mesazhi shkoi i gjithi te
pronart e bizneseve t vogla,
votues tradicional t partis
n pushtet. CHP premtoi ulje
taksash pr naftn dhe politika
t tjera q synojn rigjallrimin e ekonomis. Kjo strategji
duket se funksionoi te tregtart,
q ankoheshin dhe po ankohen
rreth problemeve n biznes.
Ndrkaq, trashgimia e CHP
parti e themeluesit t shtetit laik,
Mustafa Kemal Ataturk e bri
punn e vet. Rndsia e ktyre zgjedhjeve qndron te demokracia, lirit, barazia gjinore
dhe eprsia e gjyqsorit. A do ti
forcoj Turqia kto arritje? E
vrteta sht se me kto zgjedhje dhe rezultatin e tyre Turqia
zgjodhi demokracin, duke i
besuar edhe nj programi ekonomik t guximshm. Premtues
pr t luftuar papunsin, pr
rritur pensionet dhe prmirsuar kushtet e fermerve, pr
t zgjeruar lirit demokratike
dhe civile.
Megjithat n Bruksel
dhe n shtetet antare t BE-s
duket, ka rezistenc t madhe

ndaj antarsimit t plot t


Turqis n BE. Komisioni
Evropian qndron neutral ndaj
rezultateve t zgjedhjeve n
shtetet antare dhe n vendet e
treta. Por Komisioni e komentoi pozitivisht pjesmarrjen e
lart, 86 pr qind, n zgjedhjet
e prgjithshme n Turqi.
Kjo ishte shenj e qart
fuqie e demokracis turke, than shefja e politiks s jashtme
t Bashkimit Evropian Mogerini dhe komisionari i zgjerimit
Han n nj deklarat t prbashkt. E rndsishme sht
q t gjitha partit e mdha do
t prfaqsohen n parlamentin
e ri, than ata, duke aluduar
qart pr partin kurde HDP,
q arriti ta krcente pengesn
dhjet pr qind dhe n kt
mnyr futet pr her t par
n parlament.
Privatisht, prfaqsuesit
e Bashkimit Evropian duhet t
ndjehen mir, q AKP e Erdogan humbi shumicn absolute.
Pr shkak t shqetsimeve pr
prirjet autoritariste t AKP dhe
t presidentit Ergogan, shpresat
n Bruksel jan se prfundimi i
zgjedhjeve do e sjell Turqin
n rrugn e demokracis. Humbja e nj shumice absolute
n parlament, tani vlersohet
si refuzim i elektoratit turk
ndaj fantazive t Erdogan dhe
kundr islamizimit t jets
publike.
Erdoganit duket se nuk i
ka interesuar ndonjher Bashkimi Evropian dhe ai e ka
treguar shum her se BE-ja
dhe masat saj nuk i interesojn. Kur shefja pr politikn e
jashtme Federika Mogerini dhe
komisionari pr zgjerimin Johanes Han kritikuan arrestimin
e shum gazetarve n dhjetor
t viti t kaluar n Ankara,
Rexhep Taip Erdogan u tregua
shum mosprfills ndaj kritikave dhe tha se, Turqis
nuk i interesojn ato, se far
thot Evropa dhe as nse do na
pranoj n BE, apo jo.
Sidoqoft, Mogerini dhe
Han shohin mundsi dhe potencial n marrdhniet e Turqis
me Bashkimin Evropian. Nga
viti 2009, Turqia sht kandidat
dhe prej dhjet vjet n bisedime
pr tu br antar. Shkaku pse
procesi po shkon kaq gjat
duhet par e krkuar jo vetm
te Turqia, por edhe te qndrimi
i Gjermanis dhe i Francs,
deri tani i politizuar. N fakt, n
Bruksel dhe n shtetet antare
t Bashkimit Evropian, ka pasur
dhe ka nj rezistenc t madhe
pr antarsimin e plot. Dhe
partia e Erdogan ka pasur dhe
ka kusuret e saj dhe t liderit
po aq. Prpos t tjerash, deficitet demokratike kan qen t
mdha.
Me zgjedhjet e fundit
nj shenj e qart fuqie e demokracis turke situata sht
sigurisht shum premtuese.
Nj dialog aktiv i Brukselit me
Turqin sht m i mir se do
refuzim.

FAQE 13

Fryma e Re

E premte

12 Qershor 2015

VREJN ANALISTT
VREJN ANALISTT
Sanksionet anti ruse mbeten n fuqi
Presidenti i Shteteve t
Bashkuara, Barak Obama tha
se lidert e Grupit t 7 vendeve
m t industrializuara u rreshtuan kundr agresionit rus n
Ukrain, pas nj rritje t shpejt
t dhuns e nxitur nga separatistt dhe mbshtetur nga Moska
n lindje t Ukrains.
Lidert e G7 u mblodhn
n alpet Bavareze pr t diskutuar n nj samit dyditor edhe
pr ekonomin dhe pr partneritetin tregtar. Takimi u prqendrua edhe te kriza n Greqi dhe
n shtjet e klims e t energjis. Presidenti Obama dhe
kancelarja gjermane Merkel
than me nj z se sanksionet
e Perndimit ndaj Rusis do t
vazhdojn t mbeten n fuqi,
derisa t respektohet krejtsisht
marrveshje e armpushimit
n Ukrain. T dy lidert diskutuan se kohzgjatja e sanksioneve duhet t jet qartas e
lidhur me zbatimin e plot nga
ana e Rusis t marrveshjes

s armpushimit t arritur n
Minks dhe me respektimin e
plot t sovranitetit t Ukrains,
si kumtoi Shtpia e Bardh.
Presidenti i Shteteve t
Bashkuara, Barak Obama tha
n mbyllje t takimit se udhheqsit e ktij grupi jan
t bashkuar n mbshtetjen e
Ukrains dhe sanksionet ndaj
Rusis do t vazhdojn. Grupi
i Shtatshes vazhdon t jet i
bashkuar n mbshtetjen pr
Ukrainn dhe do t vazhdoj
t jap mbshtetjen ekonomike

dhe ndihmn teknike pr t


ciln ka nevoj vendi, ndrsa
sht duke vazhduar reformat
kritike n ekonomi dhe forcimin e demokracis.
Si pam dhe ditt e
fundit, forcat ruse vazhdojn
dhe shkelin sovranitetin dhe integritetin territorial t Ukrains.
sht viti i dyt radhas q Grupi
i Shtatshes takohet pa Rusin,
nj shembull tjetr i izolimit.
do antar i G7 vazhdon t
mbaj n fuqi sanksionet ndaj
Rusis si reagim ndaj agresionit

t saj n Ukrain. Presidenti


Obama prmendi pasojat ekonomike t sanksioneve dhe
i takon presidentit Vladimir
Putin ta ndryshoj kt gjendje.
N grupet e veanta teknike po
zhvillohen diskutime pr hapa
t mtejshme, nse Rusia intensifikon prfshirjen n Ukrain.
Pr vazhdimin e sanksioneve,
n varsi t zbatimit t marrveshjes s armpushimit,
presidenti Obama dhe kancelarja gjermane Angela Merkel,
kishin rn dakord edhe n
nj takim dypalsh t dieln e
kaluar. Kancelarja Merkel i tha
televizionit gjerman ARD se
Moska duhet t mbetet jasht
komunitetit t vlerave t G7s pr shkak t veprimeve t saj
n Ukrain.
Presidenti rus Vladimir
Putin, nuk ishte ftuar t merrte
pjes n takimin e nivelit t
lart pr t dytin vit radhazi.
Ai sht prjashtuar vitin e
kaluar, pas aneksimit nga Rusia

t gadishullit t Krimes. Por


ministri i jashtm rus Lavrov
akuzoi Ukrainn se prshkallzoi situatn para takimit, n
mnyr q t vazhdojn t jen
n fuqi sanksionet ndaj Rusis
sipas tij. N kt situat, duke
marr qndrimin se sanksionet
lidhen me zbatimin e marrveshjes s Minskut vetm nga
Rusia, partnert perndimor u
bn peng i qeveris aktuale t
Ukrains.
N konferencn prmbyllse pr shtyp, Obama foli edhe
pr ekonomin, se G7-a kishte
rn dakord pr rimkmbjen
dhe rritjen ekonomike si dhe
shtim vendesh t puns. Duke u
ndalur te Greqia ai tha se vendit
do ti duhet t marr vendime
t vshtira. N Evrop, ne
mbshtesim prpjekjet pr t
gjetur rrugt q i japin mundsi
Greqis t ndrmarr reformat
vendimtare dhe ti rikthehet
rritjes ekonomike n nj Eurozon t fort dhe n rritje.

GREQIA

Cipras krkon mbshtetjen e partis


Kryeministri i Greqis, Aleksis Cipras krkoi dhe mbshtetjen
e partis Syriza q kryeson, ndrsa
bisedimet mes qeveris s tij dhe
kreditorve ndrkombtar arritn at
q ai e quajti nj faz kritike. Duke iu
drejtuar komitetit politik t partis s
majt Syriza, Cipras tha se ai nuk po
shqyrton mundsin e zgjedhjeve t
parakohshme.
Krkesa e Cipras pr mbshtetjen
n partin e tij vjen pasi qeveria kishte
vendosur, q t gjitha kstet e huas
pr qershorin, ti bj n nj pages t
vetme n fund t muajit. Hapi, ndonse
teknikisht nuk mund t quhet falimentim dhe lejohet nga rregullat e FMN-s,
sht tregues i gjendjes s rnd financiare n t ciln ndodhet Greqia.
Drama greke e borxhit intensifikohet duke tronditur tregjet evropiane

dhe politikn brenda vendit. Greqia


mund t detyrohet t zhvilloj edhe
zgjedhje t parakohshme nse ngri
me kreditort vazhdon, si paralajmroi
kto dit zvendsministri i puns dhe
deputet i Syrizas Dimitris Stratoulis,
q i cilsoi krkesat e kreditorve si
njerzore. Zdhnsi i Komisionit t
Bashkimit Evropian, Margaritis Shinas
tha se Komisioni, Banka Qendrore Evropiane dhe FMN, jan duke analizuar
ndrkoh propozimet e reja t Greqis.
Greqis nuk i ka mbetur shum
koh, ndrsa programi i shptimit me
Bashkimin Evropian dhe FMN-n
skadon n fund t muajit. Dhe Athina
duhet t bj pagesa t mdha borxhi, t
pamundura pa fonde t reja mbshtetje
nga kreditort.
Kryeministri Cipras prballet me
kundrshtime t mundshme nga partia

Poroshenko: Do t
rimarrim Krimen
Presidenti i Ukrains Petro Poroshenko, tha se Ukraina do t bj
mos pr t rimarr kontrollin n Krime. Duke folur me gazetart n Kiev,
Poroshenko u betua se, do dit dhe do or ne do t bjm mos pr ta
kthyer Krimen n Ukrain. Ai u prkushtua, se do t punoj me partnert
ndrkombtar pr t mbajtur sanksionet kundr Rusis, pr shkak t aneksimit t Krimes. sht e rndsishme t mos i jepet Rusis pr asnj
ast mundsia t thyej koalicionin botror pro-Ukrain, tha Poroshenko.
Poroshenko theksoi se krcnimi i invazionit rus sht shum i
lart. Gjat fjalimit t tij vjetor, paralajmroi se ka nj krcnim kolosal,
q luftimet n lindje t Ukrains t rifillojn n shkall t lart. Javn
e kaluar, presidenti ukrainas emroi ish presidentin e Gjeorgjis Mikail
Sakashvil n postin e guvernatorit t rajonit t Odess, pasi i kishte dhn
Sakashvilit. Shtetsin n Ukrain. Sakashvil njihet si nj kritik shum i
ashpr dhe i vendosur i Putinit.

e tij nse trhiqet nga e ashtuquajtura


vija e kuqe n bisedime me kreditort.
Ai beson se vendi ndodhet n nj pik
shum kritike n negociata dhe partia e
tij duhet t luaj nj rol t rndsishm
n mbshtetje t kryeministrit dhe prpjekjeve t qeveris. N nj intervist
pr nj gazet italiane, kryeministri grek
foli me nj ton m pajtues, se t premten
e kaluar, kur e cilsoi si absurde ofertn
e kreditorve pr fonde n kmbim t
premtimeve pr m tepr reforma dhe
masa shtrnguese.
Kriza e Greqis ishte nj nga
temat m kryesore edhe n takimin
dyditor t G7-s dhe presidenti amerikan Obama tha se vendit do ti duhet t
marr vendime t vshtira dhe t prqafojn reformat e vshtira ekonomike
pr t siguruar nj marrveshje me
kreditort. Gjithsesi, shtoi Obama, edhe

huadhnsit duhet ta pranojn se Greqia


prballet me sfida t jashtzakonshme
dhe t tregojn fleksibilitet, tha ai pr
t arritur marrveshjen.
Megjithat, propozimi i ri pr
reforma, q Greqia ua dorzoi institucioneve, q prezantojn kreditort
e saj, nuk sht i mjaftueshm pr
nj marrveshje, e cila do t zhbllokonte fonde t reja, thon zyrtart e
Bashkimit Evropian. Ajo ka sht
dorzuar nuk mjafton q procesi t ec
prpara, citohet ti ket thn nj zyrtar
i BE-s agjencis Reuters. Zdhnsi
Margaritis Shinas, u kishte thn m
hert gazetarve, se Komisioni bashk
me Bankn Qendrore Evropiane dhe
Fondin Monetar Ndrkombtar, kan
vlersuar sugjerimet greke me zell dhe
kujdes. Ai nuk pranoi t komentoj
mbi natyrn e propozimit t Greqis.

Not proteste kundr


statujs Putin

Rusia ka protestuar kundr nj punimi


arti n Letoni, q e paraqet presidentin rus
Vladimir Putin mbi nj kryq, ndrsa kalimtart inkurajohen t vendosin gozhda n t.
Ambasada ruse n Letoni i drgoi nj not
proteste Ministris s Jashtme t ktij vendi,
duke shprehur indinjat dhe neveri ekstreme ndaj statujs, q sht vendosur n nj
zon t hapur t nj ish-ndrtese sovjetike t
KGB-s n Riga, njoftoi ambasada n faqen
e saj n Facebook.
Ne e konsiderojm t papranueshme
paraqitjen e ktij lloji t artit kaq provokues
n kryeqytetin e vendit, q momentalisht

sht duke marr presidencn e radhs s


Kshillit t Bashkimit Evropian, thuhet
n njoftim.
Nj zyrtar i MPJ-s s Letonis i ka
thn Radio Baltkomit, se punimi i artit
n fakt nuk e paraqet real Vladimir Putinin,
apo ndonj person tjetr dhe, ky punim
duhet t vlersohet vetm nga kritikt e artit
dhe profesionistt, tha zyrtari i ministris.
Letonia sht nj nga ish-republikat
sovjetike, ku 26 pr qind t popullsis e
prbjn rust etnik dhe Moska pretendon
se autoritetet letoneze diskriminojn komunitetin rusisht fols.

Irani

Censur
delegacionit
evropian

ersoneli i siguris iraniane, ia ka ndaluar


nj delegacioni t Parlamentit
Evropian, q t merrte takim dhe
t fliste pr mediat e huaja n
kryeqytetin Teheran. Delegacioni
i kryesuar nga gjermani Elmar
Brok, kishte planifikuar nj konferenc pr shtyp n hotelin e
tyre, n fund t vizits dyditore
n Iran. Sidoqoft, zyrtart e
sigurimit nuk kan lejuar q kjo
konferenc t zhvillohet, duke
thn se ata nuk jan marr vesh
paraprakisht pr nj gj t till
me hotelin. Brok gjithashtu sht
ndaluar t flas me gazetart
jasht hotelit dhe reportert e
shtypit t huaj jan shtrnguar,
madje t largohen n distanc
nga hoteli.
Njoftohet se euro deputeti
Elmar Brok, refuzoi t jap intervist pr televizionin shtetror
t Teheranit. N shenj proteste,
tha euro deputeti. AFP-ja citon
euro deputetin Brok t thoshte
se kjo na la prshtypje t keqe,
por incidenti i qllimshm nuk
e prishi vizitn. Delegacioni i
Parlamentit Evropian u takua
me politikan t lart iranian,
prfshi dhe krye parlamentarin Ali Larijani dhe zvends
presidenten e Iranit, Mosumeh
Ebtekar.

ISIS
Fushata ajrore
kundr ISIS
Zyrtart ushtarak amerikan thon se sulmet ajrore t
koalicionit kan pasur efekt
t thell kundr militantve t
Shtetit Islamik n Irak dhe se
koalicioni ka eliminuar kshtu
shum prej tyre nga fushbeteja. Shefi i fushats ajrore amerikane, Gjeneral Lejtnanti Xhon
Hesterman, u tha gazetarve n
video konferenc se nuk beson
se ISIS po arrin avancime t
mdha n Irak.
Fuqia ajrore e koalicionit, jo vetm ka qen e suksesshme, por ajo ka mundsuar
do fitore t arritur n fushbetej. Ka ndihmuar forcat toksore
t rifitojn terren, ka eliminuar
m shum se 1 mij lufttar
t armikut do muaj dhe i ka
hequr ISIS-it kapacitetet m
t mdha luftuese. sht m
e rndsishme, fuqia ajrore
po i jep qeveris irakiane dhe
forcave t siguris kohn q u
nevojitet pr t prgatitur dhe
zbatuar kundrofensivat ndaj
ISIS. Zoti Hesterman shtoi se
forcat e koalicionit kan pasur
nivelin m t ult historikisht
t viktimave n civil gjat
operacioneve t tyre.

Fryma e Re

FAQE 14

SHENDET

E premte

12 Qershor 2015

E vrteta e frikshme sht se ndonjher diagnoza e dhn pr ju nga


mjeku sht e gabuar. M posht gjeni pes diagnozat m t shpeshta
q jepen gabimisht pr meshkujt dhe strategjit e prshkruara pr tu
ndjer m mir m shpejt.

5 diagnoza t gabuara q jepen pr meshkujt


Alergjia
M

jekt zakonisht i japin kt emrtim simptomave


me syt e prlotur dhe teshtitjet e shpeshta. Por po
kto simptoma jan edhe t vasomiti rinitit, i cili shkaktohet
nga acarime prej parfumit, smogut dhe tymit t duhanit, thot
Patricia Wheeler, profesoresh n University of Louisville.
Ilaet e alergjive q mund tiu jepen n kt rast nuk do tiu
lehtsojn. Zgjidhja n kt rast sht t bni testin e alergjis.

Frkimi i krcit
t gjurit
N

grnia e krcit n gju shkakton dhimbje t forta


t padurueshme. Ndrhyrja kirurgjikale nuk sht
zgjidhja e vetme. Ronald Grelsamer kirurg ortoped n Mt.
Sinai Hospital of New York, thot se 9 n 10 raste kan
nevoj pr terapi fizike dhe jo pr ndrhyrje, ndaj duhen br
ekzaminimet e duhura.

Dhimbjet e koks
N

pjesn m t madhe t rasteve jepet diagnoza


kalimtare pr kalimin e dhimbjeve, thot Craig
Shvimer, otolaringolog n Dallas, Texas (SHBA). Ai kshillon
q n rast se dhimbjet zgjasin m shum se dy jav, vizitohuni
te nj mjek neurolog.

Bronkiti
N

nj pjes t rasteve kuroheni pr bronkit, kur n


fakt mund t jet astma e fshehur, thot Sidney S.
Braman e Brown University medical school. N rast se nuk
keni prmirsim nga mjekimi i marr, mbani parasysh t
kontrolloheni pr astm.

Apendiksi
R

reth 16% e rasteve t trajtuara pr apendiks (pjes


shtojce e zorrs s trash), jan kryer tek pacient
q nuk kan nevoj pr to. sht ky zbulimi i nj studimi
amerikan t Universitetit t Uashingtonit. Apendiksit mund
t jet vdekjeprurs, kshtu q mjekt jan t shpejt pr t
hequr organin 6 centimetr para se t bjn nj kontroll m
t specializuar.

Kujdes kur zemroheni mund t


psoni atak kardiak
N

j znk n familje, nj keqkuptim n pun apo nj situat


trafiku e rnduar, jan t gjitha shkaqe t majftueshme pr
t rritur n nivele t larta zemrimin. Megjithat zemrimi i teprt
sht nj faktort kryesor q ojn n infarkt. Sipas studimit t
kryer nga spitali Royal North Shore n Sidney thuhet se disa or
pas nj shprthimi inati propabiliteti i nj ataku kardiak sht 8 m
i lart se zakonisht.
Gjithashtu edhe krizat e ankthit rrisin rrezikun e nj infarkti
9 her m shum. Sipas statistikave dhe personave t prfshir n
studim, shum prej tyre pranojn se kan kaluar nj situat mjaft t
nder dhe t nervozuar prpara se t psonin infarkt. Mekanizmi sht
I njllojt me at t provokuar nga nj aktivitet fizik shum i theksuar.
N aste zemrimi zemra nis t rrah m fort, tensioni rritet,
koronariet shtrngohen dhe rritet propabiliteti i thyerjes t pllakave
aterosklerotike t mbushura me kolesterol, nj ndr shkaktart kryesor t infarkteve. Tek disa persona dika e till ndodh disa
dit pas zemrimit t tepruar tek t tjer q n at ast.
Gjithashtu edhe stresi dhe ankthi jan factor ndikues n nj atak kardiak. Pr kt arsye sht e kshillueshme t evitohen
sa m tepr t jet e mundur situatat e zemrimit, t ankthit dhe stresit.

Papastrtia e dhmbve
shkaktare e smundjes s zemrs
P

ersonat t cilt nuk lajn dhmbt t paktn dy her n dit jan t rrezikuar pr tu
prekur nga smundjet kardiovaskulare. Lidhja mes shndetit oral dhe smundjeve
t zemrs vjen nga nj studim skocez q ka prfshir m shum se 11 000 burra dhe gra.
Studimi ka treguar se 70 % e personave t cilt nuk lajn dhmbt kan probleme me
smundjet kardivaskulare n krahasim me individt t cilt i kushtojn vemendje higjens
orale apo q ndjekin rekomandimet e dentistit pr t lar dhembt dy her n dit.
Sipas studiueses Judy OSullivan nga BritishHearth Foundation sht faji i nj
bakteri i cili bn t mundur krijimin e inflamacioneve t rnda.M tej ekspertt theksojn
mungesa e higjens orale bhet edhe m e rrzikshme kur shoqrohet dhe me element t
tjer negativ, si duhanpirja apo mbajtja e nj diete jo e shndetshme.
Higjena personale sht nj element jetsor pr t patur nj jet t shndetshme.
Studiuesit skocez bjn me dije se stili i jets sht shum i rndsishm. Sipas tyre duhet
t bhet shum kujdes n przgjedhjen dhe konsumimin e ushqimeve, t kryhen aktivitetet
fizike n mnyr t vazhdueshme, si dhe t kryhen vizita te dentist prgjat gjith vitit.

Pija e mrekullis q vdes qelizat e kancerit


dhe shron trupin ton nga nj sr smundjesh
Qarkullon prej shum kohsh, se ekziston Pija e
mrekullis, si e kan pagzuar, e cila ju ruan nga qelizat
e infektuara q formohen n trupin tuaj. Kjo pije wshtw
zbuluar nw Kinw. Pija nuk dmton asnj organ t trupit t
njeriut dhe nuk krijon komplikacione.
sht si nj pije mrekulli dhe prgatitet nw mwnyrw t
thjesht.
Ju duhet nj rrnj panxhari, nj karot dhe nj moll
q kombinohen s bashku pr t br lng. I lani mir t
siprprmendurat, i prisni bashk me lkurn n copa
vendosini n shtrydhse frutash dhe menjher ju keni nj
lng t pijshm. Ju mund t shtoni nj sasi t vogl limoni
pr shije shum m t freskt./alb-observer.com/
Kjo pije sht rezultateve pr kto smundje:
1.Shkatrron qelizat kanceroze, t cilat do t zhvillohen
dhe izolon qelizat e kancerit q t mos zhvillohen.

2.Parandalon smundjet e mlis, veshkave pankreasit,


dhe shron uler.
3.Fuqizon mushkrit, parandaluar sulmin n zemr dhe
presionin e lart t gjakut.
4.Forcon sistemin imunitar
5.Bn mir pr shikimin, syt, lehtson syt e skuqur dhe
t lodhur si dhe pastron perden.
6.Ndihmon n eliminimin e dhimbjeve t muskujve.
7.Desifikton duke ndihmuar funksionin e zorrs dhe eliminon kapsllkun. Pra, bn lkurn tuaj m t shndetshme
dhe m t shndritshme.
8.Prmirson ern e keqe t gojs, q krijohet pr shkak t
mostretjes dhe infeksioni n fyt.
9.T qetson nga dhimbjet
10.Ndihmom t smurin nga riniti alergjik.

FAQE 15

Fryma e Re

E premte

12 Qershor 2015

S P O R T

KAS shtyn pr n 10 korrik vendimin


pr Serbi Shqipri
P

ritja e gjat sht e


destinuar t vazhdoj. Gjykata e Arbitrazhit
Sportiv n Lozan ka shtyr
srish vendimin e shumpritur n lidhje me ndeshjen
Serbi-Shqipri t 14 Tetorit
t kaluar n Beograd. Vendimi q pritej t jepej sot,
vetm nj dit para ndeshjes
miqsore me Francn, tashm
sipas KAS do t jepet m 10
Korrik. Lajmi u konfirmua

Ja si mund t luaj
Shqipria ndaj Francs
T

rajneri Xhani De
Biasi jep indiciet
e para pr formacionin q do
t hedh n fush t shtunn
ndaj Francs. N ndeshjen
e kontrollit ndaj t rinjve
t Akademis s Futbollit,
italiani hodhi n fush nj
formacion t kujdesshm n
fazn mbrojtse, me nj mesfush t dendur, por cinike
kur skuadrs i jepet rasti t
sulmoj portn kundrshtare.
N port e nisi nga minuta e
par Etrit Berisha, n qendr
t mbrojtjes prkrah Cans

u rreshtua Ajeti, n krahun


e djatht Hysaj, ndrsa n t
majt Aliji.
Migjen Basha u vendos
para mbrojtjes, me Kacen
dhe Liln prkrah tij, ndrsa
Roshi dhe Lenjani nga kraht
e mesfushs mbshtesnin
sulmuesin e avancuar Sokol Cikalleshi. Gjat loj
De Biasi bri ndryshime t
shumta n formacion, duke
i aktivizuar t gjith lojtart
q kishte n dispozicion,
prve Memushajt, i cili nuk
ishte i pranishm pr shkak

t impenjimit me Pescarn
n futbollin italian. 15-0 ishte
rezultati prfunduar i ktij
takimi, q u luajt me 3 pjes
nga 30 minuta, ku shifrat dhe
diferencat n cilsi ln pak

Andi Lila drejt


transferimit te Atalanta
A

ktualisht Andi Lila sht i


grumbulluar me Kombtaren
dhe sht i fokusuar te sfida e 13 qershorit me Francn, por vrapi, shpirtin
e sakrifics dhe paraqitjet bindse q
dhuroi n pjesn e dyt t sezonit me
Parmn, i kan shtruar rrugn e qndrimit
n Serin A, pavarsisht s ardhmes s
klubit emiljan q sht n kriz t plot
pr sa i prket aspektit administrativ.
Specialisti i merkatos italiane, gazetari
i Sky Italia Gianluca Di Marzio, gjithnj e m i vmendshm ndaj shtjeve
q kan t bjn me futbollin shqiptar
njofton n faqen e tij se me paraqitjet e
tij Lila ka bindur plotsisht Atalantn q
e konsideron nj ndr objektivat kryesor
t merkatos. Duke ju referuar Di Marzios
Atalanta sht e vendosur ti besoj Lils
pr t prforcuar grupin pr sezonin e ar-

dhshm. Mnyra e transferimit mbetet pr


tu par n varsi t dinamiks s situats
administrative te Parma, klub me t cilin
Lila ka edhe tre vjet kontrat. Nse Parma
ja del t shptoj nga falimenti q mbetet
nj krcnim serioz ather Atalants
i duhet t hyj n negociata me klubin
emiljan pr transferimin e Lils, ndrsa
n rast falimentimi t Parms Lila mund
t shkoje t Atalanta me kosto zero. Mbrojtsi kavajas q u transferua te Parma n
janar dhe shnoi gjat fazs s dyt edhe
dy gola ndaj Sasuolos dhe Interit i ka t
gjitha kartat pr t vijuar aventurn e tij
n Serin A, te Atalanta jan gati ta presin
me krah hapur. Mundi dhe sakrifica e
29 vjecarit nuk kan shkuar m kot, ajo e
Andi Lils sht nj histori q provon se
puna gjithmon shprblen.

vend pr analiz teknike.


Serin e golave pr kuqezinjt
e hapi Sokol Cikalleshi, i cili
arriti ta onte 4 her topin n
rrjet, ndrsa Bekim Balaj, i
hedhur n fush n dy pjest

e fundit, shnoi 6 gola. Dy


her realizoi Herolind Shala,
ndrsa lista e golashnuesve u
kompletua nga Roshi, Sadiku
dhe Rrahmani.

nga avokati i FSHF, Artan


Hajdari. I pyetur pr arsyet
e ksaj shtyrje zoti Hajdari
u shpreh se nuk ka ndonj
koment t mundshm pasi
n komunikimin q i sht
prcjell Federats nga CAS
sht br e ditur vetm
shtyrja e vendimit pr n
datn 10 Korrik pa prmendur ndonj arsye specifike.
Kjo sht shtyrja e dyt q
CAS ka br pr vendimin e
rndsishm.
Fillimisht institucioni
me seli n Lozan bri t
ditur se vendimi do t jepej
n 29 Maj por m pas pati
nj shtyrje pr n datn 12
Qershor, ndrsa s fundmi
bri t ditur se ka pasur nj
shtyrje tjetr dhe tani shqiptart duhet t presin 10
Korrikun pr tu njohur me
verdiktin e KAS, gjithmon
duke prjashtuar ndonj t
papritur tjetr.
Megjithse KAS nuk
ka shprehur ndonj motiv
pr shtyrjen e vendimit duke
se ajo ka t bj me dokumentacionin voluminoz t
paraqitur pr kt shtje, por
edhe rndsin e saj t madhe
specifike, duke kujtuar ktu
se ankimimi i Shqipris prbn precedentin e par t nj
shtje t till n tavolinn e

Arbitrazhit Sportiv. N kt
institucion, Shqipria krkon
drejtsin e munguar n organet e UEFA-s, q vendosn
pr ti dhn fitoren 3-0 n
tavolin Serbis pavarsisht
akteve t rnda t dhuns dhe
racizmit n Beograd, duke ia
hequr m pas pikt nga klasifikimi serbve pr ta kthyer
praktikisht n nul ndeshjen e
14 Tetorit.
Me Shqiprin q
shpreson t marr 3 pikt n
CAS, skuadrat e Grupit I
do t mbeten ende n dilem
pr renditjen e Grupit I t
kualifikueseve, me ndeshjet e
radhs q do t luhen m 13
Qershor kur Shqipria pret
Francn n nj takim pa vler
pr sa i prket pikve, ndrsa
n t njjtn dat Danimarka
prballet me Serbin n Kopenhagen.
Gjithsesi pavarsisht
vendimit q do t dal nga
selia e CAS, trajneri i Kombtares Kuq e Zi, Xhani De
Biasi e ka br t qart se
Shqipria duhet t vijoj
misionin e kualifikimit duke
krkuar rezultatin n takimet
e mbetura, dhe n kt kndvshtrim edhe miqsorja ndaj
Francs do t jet nj test i
rndsishm pr Kombtaren
Shqiptare.

Alban Meha firmos


zyrtarisht pr Konyaspor
N

is zyrtarisht aventura e Alban Mehas te


skuadra e Superligs turke Konyaspor.
Mesfushori i kombtares shqiptare pasi kaloi me
sukses vizitat mjeksore paraditen e s Marts firmosi
nj kontrat 1-vjeare me opsion rinovimi edhe pr
1 tjetr sezon me Konyaspor dhe q nga ky moment
sht zyrtarisht nj lojtar i skuadrs turke. Ishte klubi
i Konyasporit q bri t ditur marrveshjen me Alban
Meha n faqen e tij zyrtare n Facebook. N komunikatn e skuadrs nga qyteti i Konyas nuk bhen t
ditura termat financiar t marrveshjes. Pas 9 viteve si
profesionist n futbollin gjerman Alban Meha tashm
do ta vijoj karriern n Superlign turke te nj skuadr
me potencial t madh ekonomik pasi prve 29-vjearit
shqiptar Konyaspor ka n prbrje edhe lojtar t
tjer t njohur si dyshja rumune Ciprian Marica dhe
Gabriel Torje pa harruar ktu edhe sulmuesin bullgar
Dimitar Rangelov. Sezonin e fundit Konyaspor e
prfundoi kampionatin n vendin e 8-t por tashm

me Mehn n skuadr, formacioni i drejtuar nga trajneri turk Aykut Kocaman do t tentoj kualifikimin
n kompeticionet evropiane. Nj fakt t till e pranoi
edhe n deklaratn pr mediat menjher pas firms
me mesfushorin e prfaqsues kuqezi drejtori sportiv
i Konyasporit Murat Erdogan. Ky i fundit theksoi se
Meha sht nj lojtar shum i rndsishm q do ti jap
nj ndihmes t madhe skuadrs pr t arritur objektiva
sa m madhor gjat ktyre viteve. E dshironim me
do kusht Albanin dhe bm gjithka pr ta transferuar
n Turqi-shtoi m pas Erdogan. Vet Meha u shpreh
shum i lumtur pr firmn me Konaysporin. Do t
jap maksimumin pr ti dhn nj dor skuadrs n
realizimin e objektivave dhe shpresoj q ktu t bj
paraqitje m t mira se te Paderborni- deklaroi n
fund t fjals s tij mesfushori shqiptar. Alban Meha
n sezonin q sapo u mbyll me Paderbornin dhe q
ishte i pari pr t n Bundeslign 1 zhvilloi n total
18 ndeshje dhe realizoi 3 gola.

FAQE 16

Fryma e Re

E premte

12 Qershor 2015

SPORT

Lionel Mesi: Nuk kam


rivalitet me Ronaldon

urprizon Lionel Mesi


me deklaratat e tij. Ylli
i Barcelons n nj intervist ka
theksuar se nuk ekziston asnj
lloj rivaliteti mes tij dhe Kristiano
Ronaldos. Sulmuesi argjentinas dhe
ai portugez prej disa vitesh kan
fituar statusin e dy futbollistve
m t mir n Bot dhe trofeu i
Topit t Art sht kthyer n nj
duel mes t dyve n 7 edicionet e
fundit, madje kshtu parashikohet
t jet edhe gjat 2 apo tre viteve
t ardhshm. Por Mesi mendon t
kundrtn kur pyetet nse ka apo jo
nj rivalitet t madh mes tyre. Nuk
ka asnj lloj rivaliteti mes meje dhe
Kristiano Ronaldos. Kjo sht dika
e shpikur nga mediat vizive dhe
ato t shkruara. Un dhe Ronaldo
mendojm vetm t japim m t

mirn pr klubet tona respektive


asgj m tepr. Rivaliteti i madh
ekziston mes Bars dhe Realit
dhe jo mes Mesit dhe Cristianos.
Nuk ka patur nj Mesi kundr
Ronaldos dhe asnjher nuk do t
ket. N vijim t intervists s tij
Mesi i shprehu edhe njher tjetr
dashurin Barcelons. 27-vjeari
argjentinas zbuloi se dshira e tij
sht ta prfundoj karriern te
blaugranat. Barcelona sht dhe
do t jet skuadra e zemrs time.
Besuan tek un kur isha shum i ri

Griezman, objektivi i
par i Bayernit n merkato
B

ayern Mynih nuk heq dor nga Antoine Griezman.


sht pikrisht sulmuesi francez i Atletickos s
Madridit objektivi i par i kampionve t Gjermanis pr
sulmin n merkaton e ksaj vere. Sipas mediave franceze
bavarezt do t bjn gjithka pr t transferuar n Allianz
Arena 24-vjearin, edhe pse pr t bindur Los Colchoneros
nuk do ta ken aspak t leht. Trajneri i Bayernit spanjolli Pep
Guardiola sheh te Griezman zvendsuesin ideal t njrit mes
Ribery-Roben dy lojtar q gjat sezonit t fundit kan psuar
dmtime t shpeshta dhe n pjesn m t madhe t tij nuk kan
arritur t ndihmojn skuadrn me paraqitjet e tyre n fush.
Griezman ka shklqyer q pas transferimit t tij te Atletiko
vern e kaluar, madje vetm n La Liga realizoi 22-gola me fanelln e skuadrs bardhekuqe. 24-vjeari sht nj
lojtar q prshtatet n disa pozicione t sulmit madje ai mund t luaj edhe si mesfushor krahu dhe kjo sht nj tjetr
veori e Griezman q plqehet tej mase nga Guardiola. Pr kartonin e futbollistit francez edhe pse kishte vetm 1
vit kontrat Atletiko i pagoi Real Sociedadit 30 milion Euro n vern e vitit 2014. Los Colchoneros kan vendosur
nj klauzol q kap shifrn e 65 milion Eurove pr largimin e Griezman dhe nse Bayerni dshiron t firmos
me francezin duhet t paguaj kt shum. Atletico nuk ka nevoj ta shes futbollistin dhe nuk bn ulje mimi n
vlern e kartonit, por n merkato gjithka mund t ndodh aq m tepr kur n mes sht nj klub i madh si Bayerni.

Mourinho penalizohet me
heqje patente pr 5 muaj

ourinhos i heqin patentn. Trajneri i elsit


sht privuar pr 6 muaj nga leja
e drejtimit t makins n Angli si
dhe sht ndshkuar me njjt gjob

prej 910 Paund rreth 1250


Euro. Motivi i policis
angleze pr kt ndshkim
n drejtim t Special One
sht i thjesht. N Shtator
t 2014 Mourinho sht kapur duke i dhn makins
mbi shpejtsin e lejuar n
konten Esher e Surrey q
ndodhet n periferin Londrs. Sipas Daily Mirror,
Mourinho po e vdrejtonte Jaguarin
e tij me 97 km n or, 17 km m
tepr nga limiti prej 80 km n or.
N karriern si trajner Mourinho
sht msuar t ec shpejt pasi n

moshn 40-vjeare u shpall kampion


i Portugalis, kur ishte 41-vje fitoi
Championsin ndrsa 47-vjear arriti
suksesin historik t triumfit t trefisht me Interin. Gjithsesi pr sa i
prket drejtimit t makins nuk vlen e
njjta gjat si me sukseset e karriers
pasi n kt aspekt duhet ta paguaj
nxitimin e tepruar duke u privuar nga
e drejta pr ti dhn makins deri n
Dhjetorin e ardhshm. Fama nuk e
ka ndihmuar q polict t mbyllin nj
sy, n fund t fundit para ligjit jan t
gjith t barabart.

dhe n momentin q askush nuk e


bri dika t tilla. Kurr nuk kam
dshiruar t jem pjes e nj tjetr
ekipi. Do t qndroj te Barcelona
deri n momentin q n klub do
ta duan nj gj t till. Aktualisht
Lionel Mesi sht i angazhuar me
kombtaren e Argjentins n Kupn
Ameriks. N Kili 4-her fituesi i
Topit t Art ka si synim kryesor
t fitoj trofeun e tij t par n kt
kompeticion me prfaqsuesen
albieleste.

Shtyhet przgjedhja pr
vendin organizator t
Kups s Bots 2026
A

rrestimet e ditve t fundit t disa prej zyrtarve


t lart t FIFA-s,kan br qe te
shtyhet procesi pr przgjedhjen
e vendit organizator pr finalet e
Kups s Bots 2026. Sekretari i
Prgjithshm i ksaj organizate, Jerome Walcke bri t ditur se sht i
pamundur zhvillimi i nj procesi t
till, pr shkak t situats n t ciln
ndodhet FIFA. N mes t krizs s
shkaktuar ku 14 zyrtar jan akuzuar pr korrupsion dhe jan n proces
hetimi nga ku 4 prej tyre e kan pranuar fajsin, Wackle deklaroi se vendet
e Azis nuk do t jen pjes e kandidaturave, ndrkoh q pjes e tyre pritet
t jen SHBA-ja, Meksika dhe Kanadaja. Skandali q ka shprthyer n FIFA
q detyroi edhe presidentin aktual t qeveris s futbollit Botror zviceranin
Sep Blater t jepte dorheqjen ka vn n pikpyetje prve Kups s Bots
q sht programuar n Katar n vitin 2022 edhe zhvillimin Botrorit Rusi
2018, me Anglin q sht gati t marr prsipr organizimin e tij nse
ktyre t fundit u hiqet e drejta. N lidhje me kt shtje Vitali Mutko
antar i UEFA-s dhe Ministr i Sporteve ne Rusi deklaroi se organizimi i
Botrorit 2018 do te jete ne nivelet maksimale. Nga ana tjetr Presidenti i
Rusis Putin, foli me tone t ashpra ndaj zyrtarve te FBI-se. Ai theksoi se
e gjith kjo ishte nj komplot ndaj Sep Blater.

Yjet e Juventusit drejt


largimit
P

as zhgnjimit n finalen e Berlinit,duket se n kampin juventin do


t ket disa largime, disa prej t cilave t paralajmruara. I pari
n list sht Pirlo, ndrsa i dyti Tevez. T dy futbollistt e kishin br t
ditur vendimin e tyre q n fillim t vitit, me argjentinasin q me shum
gjasa mund t rikthehet n vendlindje ose t pranoj ofertn e Atletickos. N
kto kushte Marota nuk krkon t humb koh pr t gjetur zvendsuesin
e Tevez. Cavani dhe Higuan duken t paarritshm pr Juventus, pr shkak
t vlers s lart t kartonit t tyre ndrkoh q alternativa m e mundshme
n planin financiar sht kroati Mandzuki. Diego Simeone ka dal hapur
duke deklaruar,se nuk ka folur me Tevez por se do t ishte nj knaqsi
t kishte nj lojtar si ai tek Atletiko e Madridit. Dit m par Marota pati
theksuar se Tevez sht i lir t bj zgjedhjen e tij. Menjher mbas ksaj
deklarate, jan hedhur n sulm ekipe si PSG dhe Atletiko e Madritit. Prvec
Mandzuki vlera e kartonit t t cilit sht 20 milion Euro, Juventus duket
se nuk krkon ta lr pas dore pistn e Radamel Falkaos. Kolumbiani, i cili
nuk pati nj sezon t mir tek Manester United, sht rikthyer tek Monako.
Lojtari ende nuk e ka vendosur t ardhmen e tij, por duket si nj mundsi
e art pr sulmin e juventinve.