You are on page 1of 5

PROIECT DE LECIE

DATA: 22.05.2015.
CLASA: a II-a
PROF. NV. PRIMAR: Gherga Oana-Nicoleta
UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial Nr.25, Timioara
ARIA CURRICULAR: Tehnologii
DISCIPLINA: Abiliti practice
UNITATEA DE NVARE: Activiti cu materiale sintetice: Hrtia
SUBIECTUL: Ceasul soare
TIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderi
SCOPUL:
- formarea deprinderilor i abilitilor practice de a utiliza corect
tehnicile de lucru prezentate.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 - s identifice materialele i ustensilele folosite;
O2 - s verbalizeze etapele de lucru;
O3 - s decupeze cu acuratee conturul trasat respectnd etapele de lucru n
confecionarea ceasului soare;
O4 -s fixeze acele ceasornicului;
O5- s indice situaii n care poate utiliza produsul realizat;
O6- s manifeste interes asupra leciei, n vederea realizrii unor produse de
calitate
STRATEGII DIDACTICE:
a)Metode i procedee:conversaia, explicaia, demonstraia,exerciiul,
observaia
b) Mijloace de nvmnt: hrtie colorat,carton colorat, foarfece, lipici,
plan model.
c) Forme de organizare: frontal, individual
BIBLIOGAFIE:
: L. Stan, G. Dorobantu Abilitati practice, Ghid metodologic pentru
clasele I-IV, ed. Aramis, 2002;

SCENARIUL ACTIVITII DIDACTICE


MOMENTELE
LECIEI

CONINUTUL NVRII

STRATEGII
DIDACTICE

Moment organizatoric

Se stabilete ordinea i disciplina n sala de clas.


Se pegtesc materialele necesare n desfurarea
activitii.

Exerciiul
Organizatoric/
frontal

Captarea ateniei

Pentru c astzi la ora de matematic am nvt s


msurm timpul, m-am gndit c ar fi bine ca fiecare
dintre voi s realizeze un ceas.

Conversaia

Pentru a realiza propriul ceas va trebui s l decupm


i s lipim orele acolo unde este locul fiecreia.

Explicaia,
Conversaia

Anunarea
subiectului i a
obiectivelor

OB.
OP.

O1

Prezint elevilor plana cu lucrarea realizata.


O1
Dirijarea nvrii
a) prezentarea
suportului de lucru

Intuirea materialelor necesare desfurrii activitii:


ablon imprimat pe carton colorat, foarfece, lipici,
hartie colorata,ace cu gamalie colorata.
La ce vom folosi fiecare material?
Un elev va enumera utilizarea fiecrui material n parte.

Explicaia,
conversaia,
exerciiul

EVALUARE

Oral

O2

Prezint elevilor plansa cu etapele de lucru.


Se stabilesc etapele de realizare a lucrrii:
Etapa1
-decupm conturul soarelui, care va reprezenta cadanul
ceasului

b) stabilirea etapelor de
realizare a lucrarii
O3

Etapa 2
-decupm numerele i acele de ceasornic

O4

Etapa 4
-lipim numerele pe razele soarelui

Conversaia,
exerciiul/
frontal

Etapa 5
-fixm acele de ceasornic pe cadranul ceasului
n timp ce explic etapele de lucuru demonstrez practic
realizarea ceasului soare.
O2
Un elev va veni n faa clasei si va verbaliza etapele de
lucru ajutndu-se de plana model.
Se trece la executarea lucrrii.
c)executarea lucrrii
O3

Se dau indicaii suplimentare sau individuale dac este


necesar.
Elevii execut lucrarea urmrind permanent etapele de

Conversaia,
exerciiul/
frontal

d)evaluarea lucrrilor

ncheierea activitii

O4

lucru; sunt ajutati elevii care ntampin greuti.


Elevii care finalizeaz lucrarea mai repede sunt
ndrumai s ajute un coleg care execut mai ncet.
Elevii i apreciaz lucrrile personale i pe cele ale
colegilor, avnd n vedere respectarea etapelor de lucru
i acurateea lucrrii.
Fac aprecieri verbale asupra desfurrii leciei i
asupra implicrii elevilor n activitate

You might also like