CMYK

E PËRDITSHME E PAVARUR Adresa: Rruga Shtylla”, “Medar Shtylla ”, qendra e biznesit Tel: 04/2321364, 04/2321366 Tel: 04/232136 6 , Fax:04/2321365, Tiranë E-mail: info@gazeta55.net, gazeta55mail@ yahoo.com, Internet: www.gazeta55.al www.gazeta55.al Greqi 1,5 EURO

DITA
Ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu merr mbështetjen e Presidencës spanjolle të BE

Drejtor: FAHRI BALLIU Kryeredaktor: ILIR NIKOLLA
Nr. 45 (4110)
Viti XIV i botimit (numri i parë doli më 18.10.1997)

“Vendimi për liberalizimin e vizave merret në muajin maj të këtij viti”
Ministrja e Integrimit Majlinda Bregu ka marrë garancinë e Presidencës spanjolle të Bashkimit Evropian, për liberalizimin e vizave për qytetarët shqiptarë, brenda muajit maj të këtij viti. Gjatë një takimi të zhvilluar në Madrid me Sekretarin e Shtetit, Diego Lopez Garrido dhe Komisionin Parlamentar për BE-në, Aria Canete Miguel, ministres Bregu i është konfirmuar një mbështetje e plotë e Spanjës, për integrimin e Shqipërisë në strukturat evropiane.

E enjte, 18 shkurt 2010

Çmimi 30 lekë

Ambasadori spanjoll i SPECIALE presidencës së BE-së si dhe ambasadori i Komisionit Evropian i kanë bërë një apel të fundit Edi Ramës të mos Kuvendi i Kosovës ka mbajtur një seancë solemne, ku është konfirmuar stabiliteti i shtetit më të ri në tentojë të prishë marrëdhëniet botë, por edhe aspirata për integrim në BE e në NATO, si dhe për një aleancë speciale me SHBA-të e Shqipërisë me BE-në. Ambasadorët Lohan dhe Montobio i kërkuan dje formalisht opozitës së Edi Ramës të ndërpresë bojkotin brenda 6 marsit, pasi në të kundërt nuk do të kishte më shpresa për përfaqësimin e tij në institucione

Ndërkombëtarët, ultimatum Edi Ramës të tërhiqet para 6 marsit
2-3

Kremtime masive për 2-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës
Berisha: Stabiliteti i Kosovës, provë se ç’bën një popull kur dëshiron lirinë dhe paqen Hillari Klinton: Pavarësia e Kosovës, tregues i aspiratave të ardhshme për integrim në BE
DOSSIER
1945/Qëndresa antikomuniste

NË BRENDËSI

PD:Edvini po skenarët përdor skenarët ‘97-s famëkëqinj të ‘97-s për të kërcënuar stabilitetin e vendit 2010-a, viti i infrastrukturës europiane për Shqipërinë
Këtë vit buxhetor do të nisë konkretizimi i tre projekteve të mëdha infrastrukturore, i ndërtimit të akseve të reja Tiranë-Elbasan, Berat-Tepelenë dhe Tiranë-Klos

FORUM

Bojkotit Bojkotit po i vjen Kur tek një BE i jep ultimatum fundit, por po lexohet matrapaz i politikës Greqisë për financat, bashkohen edhe fundi i Ramës bashkohen tersi Papandreu flet për Nga Eden Babani dhe kërcënimet e aleancë strategjike strategjike Harta politike e Shqipërisë sot për sot është shumë e thjeshtë. keq një njeriu të keq me Rusinë Nga njëra anë, koalicioni qeverisës, fitues i zgjedhjeve të 28 qershorit 2009, që përfshin të djathtën dhe të majtën shqiptare konstruktive. Nga tjetra, e majta në Sot nuk kam shumë radhë. Sepse fjalët kanë një peshë. Nuk janë kurrë të lehta. Sapo e thua

Nga Lavdrim Lita

Kryeministri rus Vladimir Putin thotë se tubacionet e gazit natyral të propozuara në projektin South Stream mund të ndih

Shtatë të ekzekutuar nga procesi kundër revoltës
Pas revoltës së 20 janarit 1945 arrestoheshin persona të moshës 35 – 82 vjeç

I VETMI UNIVERSITET PRIVAT NE JUG
Shkolla 12-vjeçare jopublike

Shkolla që sfidon të ardhmen REGJISTRIMET FILLUAN
Kontakto: 0692099430; 0692076801

UNIVERSITETI PAVARESIA VLORE
Bulevardi Vlorë-Skele PO. Box 4358 Posta Vlorë AL-9401 Vlorë-Albania Tel: +355 33 4 11 555 Tel: +355 33 4 11 666 Fax: +355 33 4 11 777 info@unipavaresia.edu.al www.unipavaresia.edu.al

E enjte, 18 shkurt 2010

55

1

SPECIALE

Kremtime masive për 2-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës
Krerët e institucioneve thanë se gjatë dy viteve të funksionimit të shtetit është arrtur të dëshmohet se Kosova e pavarur është faktor stabiliteti dhe paqeje në rajon. Presidenti Fatmir Sejdiu tha se në vitin e tretë të shtetësisë synim kryesor do të jetë integrimi në Bashkimin Evropian dhe në NATO. Ndërkaq, kryeministri Hashim Thaçi tha se në dy vjetorin e shtetit, Republika e Kosovës është vend i konsoliduar me të cilin secili qytetar duhet të ndihet krenar. Kryeparlamentari Jakup Krasniqi tha se vlera e pavarësisë tashmë matet në radhë të parë me përmirësimin praktik të jetës së qytetarëve. Krerët e institucioneve të vendit thanë se shpallja e pavarësisë është rezultati i punës se dhe sakrificës së madhe të qytetarëve ndihmës së faktorit ndërkombëtar. Në seancën solemne të Kuvendit të Kosovës presidenti, Fatmir Sejdiu tha se gjatë dy viteve të funksionimit tonë kemi arritur të dëshmojmë se pavarësia e Kosovës i ka sjellur me shumë paqe dhe stabilitet rajonit. Por sipas presidentit Sejdiu në vitin e tretë të shtetësisë nevojitet angazhimi gjithëpërfshirës për integrimin sa më të shpejtë të vendit në strukturat euroatlantike. „Ne jemi shteti më i ri në Europë dhe në botë. Kjo nuk është një përparësi, përkundrazi një pengesë në udhën e vështirë dhe plot përgjegjësi për të ardhmen tonë. Ne na duhet të punojmë dyfish më shumë për të arritur shkallën e zhvillimit të vendeve tjera. Ne na duhet të tregohemi dyfish më të kujdesshëm në procesin e përmbushjes së standardeve të kërkuara për integrime euroatlantike. Së këndejmi të gjithë duhet të jemi të vetëdijshëm se bota na shikon me llupë dhe se asnjë veprim i yni nuk mbetet i pa analizuar“, tha presidenti Sejdiu. Ndërkaq kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi tha se për të mbërritur deri në këtë ditë të festës së pavarësisë, është punuar dhe sakrifikuar nga gjenerata të tëra. „Vizionin tonë të përbashkët dhe universal për liri pavarësi dhe rend demokratik në atdheun tonë e realizuam bashkarisht me unitet të qëndrueshëm politik dhe qytetar. Pavarësia e Kosovës është meritë e çdo qytetari të Republikës së Kosovës, dhe secili duhet të ndihet krenar kudo që jeton“, kryeministri tha Thaçi. Në dyvjetorin e shënimit të pavarësisë, sipas kryeministrit Thaçi, shteti i Kosovës është më i konsoluiduar, me një qeverisje të mirë dhe sundim të rendit dhe ligjit. Ndërkaq sfidat e së ardhmesh Thaçi tha se janë zhvillimi dhe integrimi në strukturat euroatlantike. Kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi ndërkaq tha se pavarësia e Kosovës është një realitet i pakthyeshëm, dhe se tash sipas Krasniqit nevojitet zhvillimi ekonomik dhe forcimi i sundimit të ligjit. „Ne qytetarët e Kosovës tash kemi një armik të përbashkët të quajtur varfëri dhe interesin e lartë për jetë më të mirë, siguritë e të dinjitetshme. Vlera e pavarësisë së Kosovës matet në radhë të parë me përmirësimin praktik të jetës së qytetarëve por ne duhet ta ndërtojmë bashkë e me duar tonë të ardhmen tonë „, tha kryeparlamentari Krasniqi. Krerët e institucioneve të vendit përmendën edhe kontributin e gjithë dëshmorëve të rënë për lirinë e Kosovës, pastaj familjet Jashari dhe Rugova si dhe të gjithë ata që kon-

Kuvendi i Kosovës ka mbajtur një seancë solemne, ku është konfirmuar stabiliteti i shtetit më të ri në botë, por edhe aspirata për integrim në BE e në NATO, si dhe për një aleancë speciale me SHBA-të

Instituti „Ismail Qemali“ i Vlorës mban simpozium për 2-vjetorin e pavarësisë
Ligjëruan deputeti Florion Mima dhe historiani Uran Butka, ndërkohë që kreu i institutit Bujar Leskaj lexoi edhe përshëndetjen e presidentit të Kosovës, Fatmir Sejdiu
Në qytetin historik të flamurit shqiptar në Vlorë, Këshilli i qarkut Vlorë dhe Instituti i Studimeve politike „Ismail Qemali“ në ditën e pavarësisë të Kosovës, organizuan në pallatin ‘Labëria“, konferencën e dyte shkencore: „Kosova-shtet i pavarur - historia, politika, ekonomia“. Me pjesëmarrjen e intelektualëve, studentëve të universiteteve, studiues, historianë, shkrimtarë nga shoqatat krijuese të qytetit, gazetarë të medieve, përfaqësues të shoqatës „Kosova“, nga shoqatat e të përndjekurve politikë, nxënës nga gjimnazi jopublik. Morën pjesë prefekti i Vlorës Hasan Halili, Kryetari qarkut Agron Sharra, kryetari i bashkisë Vlorë Shpëtim Gjika, si dhe deputetët Florion Mima dhe Eltar Deda. Drejtori i Institutit të Studimeve Politike „Ismail Qemali“, Bujar Leskaj, tha: „Kosova shtet i pavarur historia, politika, ekonomia“ iu bashkua aktiviteteve që mbahen në Prishtinë dhe Tiranë në përvjetorin e pavarësisë së Kosovës. Kjo konferencë ka një të veçantë të madhe: përshëndetjen e Presidentit të Kosovës Fatmir Sejdiu drejtuar Konferencës së dytë shkencore që mbahet në qytetin e flamurit. Përtribuuan për pavarësinë e vendit. Sejdiu, Thaçi e Krasniqi folën edhe për sukseset që janë shënuar gjatë këtyre dy viteve të funksionimit të shtetit. Anëtarësimi i Kosovës në Fondit Monetar Ndërkombëtarë dhe Bankën Botërore, mbajtja e zgjedhjeve të lira si dhe ngritja e institucioneve kushtetuese ishin disa prej të arriturave që ata i theksuan. Thaçi: Kosova e gatshme për sigurinë e saj/Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi është zotuar se nuk do të ketë vakum të sigurisë ndërsa NATO-ja po i redukton trupat e veta në Kosovë. Kryeministri Thaçi tha se Forca e Sigurisë së Kosovës, e stërvitur nga NATO, do të duhej ta marrë „rolin të cilin e ka çdo forcë e sigurisë në një vend të pavarur“. Në një intervistë për AP, kryeministri Thaçi ka insistuar se Kosova do t’i bashkangjitet Bashkimit Evropian, megjithë kundërshtimet e Serbisë dhe Rusisë. Sejdiu: Vizioni ynë anëtarësimi në BE dhe në NATO/Për nder të 2vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Presidenti i Republikës, Dr. Fatmir Sejdiu mbrëmë në mjediset e hotelit „Grand“ në Prishtinë, organizoi një pritje solemne. Merrnin pjesë zyrtarë më të lartë të vendit, kryeparlamentari, kryeministri, ministra, deputetë, përfaqësues të pranisë ndërkombëtare, përfaqësues diplomatikë, të KF0R-it etj. Duke folur para të pranishmëve, Presidenti Sejdiu vlerësoi se dy vjet pas shpallje së pavarësisë, Republika e Kosovës është njohur nga 65 vende dhe është anëtarësuar në institucione të rëndësishme ndërkombëtare, siç Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Botërore. Gjithashtu, ai tha se janë hapur 21 ambasada dhe 10 misione konsullore në vendet që e kanë njohur Kosovën. Në këtë proces shumë të rëndësishëm, vendi ynë ka pasur përkrahjen e plotë të vendeve mike, të cilat vazhdojnë të qëndrojnë pranë për forcimin e institucioneve demokratike në vend, si dhe për shpejtimin e integrimit të Kosovës në institucionet euroatlantike, tha Sejdiu dhe shtoi: „Edhe sonte, ritheksojmë shëndetjen e lexoi vetë zoti Leskaj dhe ajo u prit nxehtësisht. Në konferencën e dytë shkencore referuan: Deputeti Florion Mima me kumtesën „10 arsyet për të investuar në Kosovë“. Për të dytin vit, tha deputeti Mima, 17 shkurtin e festojmë në Vlorë. Ai theksoi se kishte punuar 6 vjet në Kosovë dhe se tani ishte e mundur që ne të bëhemi një treg i integruar ndërshqiptar, me ndërtimin e Rrugës Durrës-Prishtinë“. Më pas, një fjalë rasti ka mbajtur edhe Kryetari i qarkut Vlorë, Agron Sharra. Prof.Uran Butka në referatin e tij „Kosova në 2-vjetorin e Pavarësisë“ u ndal në bashkimin festiv që ndodh çdo 17 shkurt si në Prishtinë, ashtu edhe në Tiranë e në Vlorë. Reshat Kripa referoi më tej për temën „Kontributi i Vlorës për Kosovën“. Më tej, mbajtën fjalët e rastit edhe Kryetari i bashkisë së Vlorës Shpëtim Gjika si dhe Agron Shehu, drejtori i Muzeut kombëtar të Pavarësisë në qytetin bregdetar. Në fund, Drejtori i Institutit të Studimeve politike Ismail Qemali, Bujar Leskaj ftoi nxënësen e gjimnazit ‘Perla’ lindur në Prishtinë Dafina Cakaj të lexonte një esse të shkruar nga një personalitet i letrave në Kosovë, këshilltari i Presidentit Sejdiu, Ibrahim Berisha. lem numër një kthimin e rendit dhe të stabilitetit në veri të vendi. Presidenti tha se stabiliteti i përgjithshëm i vendit është i lidhur me përkushtimin shtetndërtues të institucioneve të Kosovës dhe bashkëpunimin e përhershëm me KFOR in, i cili ndihmon sigurinë e vendit tonë, si dhe me EULEX in, i cili ka rol mbështetës në sferat e sigurisë dhe të sundimit të ligjit. Për ditën e 17 shkurtit 2010, Presidenti Sejdiu tha se do të sjellë shpresa të reja dhe besim për një të ardhme më të mirë për Kosovën, shtetin më të ri në këtë pjesë të Evropës dhe të botës. Por, në këtë drejtim ai kërkoi punë më të madhe, „më shumë zell dhe përkushtim nga të gjithë“. „Në një vend demokratik, të gjithë duhet të ndihen njësoj përgjegjës dhe meritorë si për të arriturat, ashtu edhe për dështimet, sepse vendi është i të gjithëve njësoj“, nënvizoi Presidenti Sejdiu, duke uruar që viti i tretë i pavarësisë t’i sjellë më shumë paqe, stabilitet e begati vendit Republikës së Kosovës!

se vizioni ynë nacional/shtetëror është anëtarësimi sa më i shpejtë i Kosovës në Bashkimin Evropian, në NATO dhe në mekanizmat e tjerë ndërkombëtarë, duke e ruajtur dhe duke e kultivuar me ndjenjë të veçantë miqësinë e ngushtë e të përhershme që kemi me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me vendet e BE së si dhe me të gjitha vendet e botës demokratike“. Në vazhdim të fjalës së tij Presidenti Sejdiu vlerësoi pavarësia e Kosovës i ka sjellë paqe dhe stabilitet rajonit, duke shtuar se „marrëdhëniet e shkëlqyera me vendet fqinje, me Republikën e Shqipërisë, me Maqedoninë dhe me Malin e Zi dëshmojnë se edhe rajoni ynë mund të jetë pjesë e integruar e familjes evropiane“. Ai bëri thirrje Beogradit zyrtar që të heqë dorë nga politikat e hegjemonisë ndaj të tjerëve dhe t’u bashkohet përpjekjeve për një të ardhme më të ndritur të popujve tanë. Gjatë dy viteve të pavarësisë, Sejdiu tha se Kosova është ballafaquar me sfida e vështirësi të ndryshme, duke përmendur si prob-

2

55

E enjte, 18 shkurt 2010

SPECIALE

Berisha: Stabiliteti i Kosovës, provë se ç’bënnjëpopullkurdëshironlirinëdhepaqen
Kosova feston dje dyvjetorin e shpalljes së pavarësisë. Kjo ditë e rëndësishme është duke u festuar në mbarë vendin dhe të gjitha trojet shqiptare në Ballkan. Krerët më të lartë të shtetit shqiptar i kanë përcjellë mesazhe të ngrohta urimi lidërve politik të Kosovës dhe të gjithë qytetarëve atje, për këtë ditë të shënuar për mbarë kombin. Kryeministri i Shqipërisë, zoti Sali Berisha i dërgoi me këtë rast një letër urimi Kryeministrit të Kosovës, zotit Hashim Thaçi, me rastin e 17 shkurtit, Ditës së Pavarësisë së Kosovës. Në letrën e tij, Kryeministri Berisha shprehet: „Kremtimi i përvjetorit të dytë të ngjarjes me rëndësi historike për mbarë kombin, Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, më jep rastin e lumtur, që, në emrin tim e të qeverisë shqiptare, t’Ju përcjell Ju dhe, nëpërmjet Jush, të gjithë popullit të Kosovës përshëndetjet e mia më të përzemërta dhe urimet më të mira e vëllazërore për përparimin e vazhdueshëm të shtetit më të ri të Europës, të lirë e demokratike, dhe për begatinë e qytetarëve të saj. 17 shkurti i vitit 2008 shënoi kurorëzimin e përpjekjeve shekullore të shqiptarëve në Kosovë për liri e dinjitet. Sot, Kosova e re, e lirë dhe e pavarur, rrezaton paqe, siguri dhe stabilitet, jo vetëm brenda vendit, por edhe në rajon e më gjerë. Arritjet e mrekullueshme të këtyre dy viteve për ndërtimin e një shoqërie të lirë, ku të gjithë qytetarët ndihen të barabartë, pavarësisht nga përkatësia etnike, për konsolidimin e institucioneve demokratike dhe për forcimin e zbatimin e ligjit dëshmojnë qartë se çfarë është në gjendje të bëjë një popull, që beson në lirinë dhe vlerat e veta. Kosova është shndërruar sot në faktor paqeje e stabiliteti në rajon. Besimi në këto vlera dhe arritjet e kësaj periudhe kanë rritur mbështetjen e të gjithë faktorëve ndërkombëtarë relevantë, si Prof. Dr. Bamir Topi i ka dërguar Presidentit të Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu një mesazh urimi me rastin e dyvjetorit të shpalljes së pavarësisë, në të cilin theksohet: „Me rastin e përvjetorit të dytë të Ditës së Pavarësisë, kam nderin dhe kënaqësinë e madhe që, në emër të popullit shqiptar dhe në emrin tim personal, t’ju dërgoj Juve dhe gjithë popullit të Kosovës, urimet më të ngrohta dhe më miqësore! Kjo ditë e gëzueshme për Kosovën dhe gjithë shqiptarët, më jep rastin të rikonfirmoj vullnetin maksimal për vazhdimësinë dhe forcimin e lidhjeve të forta dhe qëndrueshme, shumëplanëshe, që ekzistojnë midis dy vendeve tona, si dhe t’ju siguroj se Shqipëria do të vazhdojë angazhimin e saj në mbështetje të njohjes së mëtejshme ndërkombëtare të Republikës së Kosovës dhe realizimit të aspiratës euroatlantike. Dëshiroj të nënvizoj me kënaqësi vlerësimin e lartë ndaj hapave të shpejtë e të sigurt të vendit tuaj në drejtim të konsolidimit të politikave të brendshme, krijimit të një shoqërie të barabartë e multietnike, zbatimit të ligjit e forcimit të shtetit të së drejtës dhe stabilitetit në vend, si dhe politikës rajonale dhe evropiane, që vendi juaj po zbaton me përkushtim.“ – thuhet në mesazhin e Presidentit Topi. Edhe Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli ka uruar Kryetarin e Kuvendit të Kosovës për dyvjetorin e pavarësisë. „Në këtë dyvjetor të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, populli kosovar dhe ne të gjithë ndihemi krenarë për historinë tuaj të suksesit dhe të arritjeve drejt forcimit të institucioneve dhe shtetit ligjor në Kosovë. Kosova sot është më e sigurt dhe faktor shumë i rëndësishëm i stabilitetit dhe paqes në rajon“, thuhet ndër të tjera në mesazhin e kryeparlamentares Topalli.

17 shkurtin e pavarësië bëhen homazhe tek varri i ish-presidentit Rugova
Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu, tha se ish presidentin Rugova nuk do të jetë jashtë kujtesës së qytetarëve të Kosovës. Sipas tij Rugova dhe Adem Jashari paraqesin simboliken më të fortë për liri dhe pavarësi. „Dua të them së është një ndër personalitetet më të fuqishme që pat bota shqiptare në fund të shekullit të kaluar që udhëhoqi proceset e mëdha për liri. Gjithmonë e them në opinion e përbashkët se bashkë me Adem Jasharin paraqesin simbolikën më të fortë të luftës dhe rezistencës së përgjithshme për liri dhe pavarësi“, tha Sejdiu. Edhe një delegacionin i kryesisë së LDK-së ka bërë homazhe para varrit të ish presidentit Rugova. Sekretari i përgjithshëm i LDK-së, Ramë Manaj tha se në këtë ditë LDK, respekton punën e madhe ndaj kreatorit të pavarësisë së Kosovës. „Ndaj presidenti historik, ndaj burrit më të madh të këtij vendi, dr.Ibrahim Rugovës, i cili gjithë jetën e tij bëri më të madhen të mundshme për ta ndërkombëtarizuar çështjen e Kosovës, për ta projektuar pavarësinë dhe për ta realizua atë, në bashkëpunim edhe me miqtë ndërkombëtarë“, tha Manaj. Homazhe para varrit të ish-presidentit Rugova ka bërë edhe kryesia e LDD-së. „E ndjejmë që vlera e tij, edhe politike, edhe e kulturës, artit dhe shkencës, po i mungon shoqërisë sot më tepër se kurrë. Ndoshta është më e mira e krejt kësaj që madhështia e veprës tij po shkon duke u rritë“, tha kryetari i LDD-es, Nexhat Daci. Po ashtu homazhe pranë varrit të ish-presidentit Rugova bëri edhe kreu i AKR-së, Bexhet Pacolli me bashkëpunëtorë. „Sot është ditë e rëndësishme ku ne festojmë përvjetorin dhe ju e dini se i ndjeri presidenti Rugova ka merita shumë të mëdha dhe për mua ai ka vu themelet e shtetit të Kosovës dhe tërë jetën ka kontribuar për këtë që në e gëzojmë sot“ , tha Pacolli. Përveç liderëve politikë, homazhe kanë bërë edhe qytetarë të tjerë nga shumë vise të Kosovës.

dhe i kanë siguruar Kosovës së lirë admirimin e tyre. Me këtë rast, dëshiroj të shpreh vlerësimet dhe mirënjohjen time të thellë për kontributin Tuaj personal dhe të qeverisë Suaj, në konsolidimin e Pavarësisë së Kosovës dhe shndërrimin e saj në një faktor të rëndësishëm të paqes e të stabilitetit në rajon. Gjatë vizitës sime të fundit në Kosovë, ne ndamë të njëjtin mendim se që nga 17 shkurti i vitit 2008 marrëdhëniet vëllazërore ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës janë futur në një fazë të re, intensive, krejtësisht të veçantë, në dobi të dyja vendeve tona, në interes të paqes, të sigurisë dhe të bashkëpunimit rajonal. Në këtë jubile feste, më lejoni, i dashur zoti Kryeministër, t’Ju siguroj se qeveria shqiptare dhe unë personalisht jemi plotësisht të vendosur e të angazhuar që marrëdhëniet e shkëlqyera dyp-

alëshe, që ekzistojnë ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës do të njohin zhvillime të reja pozitive, duke u pasuruar e zhvilluar më tej, në të gjitha fushat, në dobi të popujve tanë vëllezër, në shërbim të paqes e të stabilitetit, si dhe në funksion të realizimit të vizionit tonë të përbashkët, për integrim europian e euroatlantik, duke u shndërruar kështu në shembullin më të shkëlqyer të bashkëpunimit ndërshtetëror në rajon e më gjerë“, thuhet në mesazhin e zotit Berisha. Kryeministri Sali Berisha përshëndeti më vonë edhe në ceremoninë e mbajtur mbrëmë në darkë nga ambasada e Kosovës në Tiranë, ceremoni në të cilën ka marrë pjesë edhe ministri i jashtëm Ilir Meta dhe ku ka spikatur pjesëmarrja në nivel të ulët të përfaqësimit e politikanëve të PS-së. Dje, Presidenti i Republikës,

Deklarata e Pavarësisë, ende pa një mjedis final se ku do të strehohet
Thesari i Kosovës do të jetë streha që edhe më tej do të mbahet Deklarata e Pavarësisë së Kosovës. Kjo sepse Kuvendi nuk e ka përcaktuar me ligj se ku duhet të mbahet dokumenti që ky organ shpalli vendin shtet sovran. Ndërkaq segmentet të ndryshme të institucioneve në Kosovës kanë filluar dyndjen për të pasur në sirtarët e tyre më të rëndësishëm të dy vjetëve më parë. Shefi i kabinetit të kryeparlamnetarit të Kosovës Mehmet Hajrizi thotë se së shpejti do të vendoset se cili vend do të jetë poseduesi i përhershëm i kësaj deklarate. „Ia kemi lënë Këshillit për Trashëgimi të vendos dhe kjo do të dihet së shpejti ku do të jetë streha e deklaratës“, tha Hajrizi. Edin Shukriu udhëheqëse e Këshillit për Trashëgimi kulturore thotë se Deklarata është propozuar të jetë artefakti numër një dhe të vendoset ën Muzeun e Kosovës e jo të mbahet e mbyllur për publikun. „Ne kemi propozuar që Deklarata të jetë artefakti numër një dhe të vendoset në Muze sepse është turp që akoma nuk kemi listë të trashëgimisë kulturore që nga 1993 kur e ka bërë Serbia“, thotë Shukriu. Ndonëse nuk është palë në diskutim edhe Arkivi i Kosovës ka nisur të shfaq interesimin që deklaratës së pavarësisë t’i bëhet një vend në mjediset e tij. Drejtori i Arkivit Jusuf Osmani thotë se ka deklarata të pavarësisë që ruhen edhe në arkiva shtetëror. Sipas tij arkivi i shteteve të ndryshme përmban dokumentet më të rëndësishme siç është deklarata me të cilën ato kanë shpallur pavarësinë. Ai madje nuk ka marrë as ndonjë kopje të kësaj deklarate, siç ka bërë arkivi i Shqipërisë. „Deklarata ruhet 30 vjet tek autori pastaj i kalohet arkivit, ose arkivit të drejtpërdrejtë“, thotë Osmani. Një pergamen 700-vjeçar i dimensioneve 80 me 50 centimetra, i blerë në Londër, ka qenë letra në të cilën është shkruar Deklarata e Pavarësisë së Kosovës. Ky dokument aktualisht mbahet në Thesarin e Kosovës nën masa të rrepta të sigurisë, përderisa Kuvendi ia ka lënë Këshillit për Trashëgimi Kulturore të vendos se ku është më e udhës të vendoset ky dokument. Deklarata e pavarësisë që mban nënshkrimin e 109 deputetëve të përbërjes aktuale të legjislativit përbën njërën prej deklaratave më të gjata të pavarësisë. Përderisa nuk është bërë kurrë e qartë se kush është ose kush janë autorët e vërtetë të shkrimit të kësaj deklarate që shpallte Kosovën shtet, autori që ka kaligrafuar në pergamen këtë deklaratë piktori Shyqyri Nimani thotë se shkrimi ka qenë në fjali të gjata dhe i lehtë për t’u punuar. Nimani i ka akoma te freskëta ethet e se shtunës gjatë shkrimit me dorë të Deklaratës së Pavarësisë e cila duhej te lexohej në pasditen e së dielës së 17 shkurtit 2008, në Parlamentin e vendit nën Protektorat Ndërkombëtar. „Në fillim më kishin thënë se është një faqe A4 por për fatkeqësinë time dolën 5 faqe që duhej bërë për një natë. Unë kisha nisur në orën 3 të mëngjesit dhe e kisha përfunduar në orën 2:45. Ajo duhej bërë në pergamenë një lëkurë 700 vjeçare“, thotë Nimani. Dy vjet pas, autori që e ka skalitur në pergamene deklaratën nuk duket aq i kënaqur me trajtimin e këtij dokumenti. „Nuk është fotografuar si duhet. Ajo mbahet në Thesarine Kosovës e siguruar por jo e hapur për publikun. Duhet fotografuar si duhet dhe dërguar edhe një kopje në Vlorë pranë deklaratës së pavarësisë së shtetit shqiptar“, thotë Nimani. Deklarata e Pavarësisë është një kopje e vetme origjinale dhe asnjëherë nuk i është bërë fotografimi adekuat, ndonëse kopjet e saj tashmë gjenden gjithkah nëpër zyra institucionesh , biznesesh dhe familje shqiptare. Kopja madje nuk i është dhënë akoma as muzeut kombëtar të Vlorës, megjithëse zyrtarët e shtetit shqiptar kanë kërkuar që një kopje e deklaratës së pavarësisë së Kosovës të vendoset pranë asaj me të cilën Shqipëria është mëvehtësuar 98 vjet më parë. Për përgatitjet e aktit më të lartë shtetëror dhe manifestimet përcjellëse të shpalljes së pavarësisë Qeveria e vendit kishte ndarë për të shpenzuar mbi 2 milionë euro.Por, autori që ka shkruar në pergamene atë nuk ka marrë asnjë cent. „Nuk kam marrë nuk kam kërkuar dhe nuk dua të kërkoj asnjë cent. Unë e kam kryer punën time ndaj shtetit“, thotë Nimani. Shyqyri Nimani thotë se fakti se i është dhënë mundësia ta kaligrafoj deklaratën Pavarësisë ka qenë përzgjedhje e Zotit, ka qenë shpërblimi më i madh që i ka bërë të mundur të përmbush misionin e tij prej artisti.

Hillari Klinton: Pavarësia e Kosovës, tregues i aspiratave të ardhshme për integrim në BE
Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton i ka uruar Kosovës dyvjetorin e pavarësisë. „Në emër të presidentit Obama dhe popullit të Shteteve të Bashkuara, e uroj popullin e Republikës së Kosovës në përvjetorin e dytë të pavarësisë. Ky është një rast për ta kremtuar zhvillimin e Kosovës si republikë e hapur, unitare dhe pluraliste, dhe përkushtimin e saj për t’u ofruar premtimet e demokracisë të gjithë popullit të saj. Përparimi i Kosovës në këto dy vite e dëshmon përkushtimin e saj për të qenë anëtare e përgjegjshme në komunitetin e shteteve dhe ndaj stabilitetit në Ballkan“. „Unë e lëvdoj Qeverinë e Kosovës për përpjekjet e vazhdueshme të saj për ndërtimin e të ardhmes së sigurtë dhe prosperuese për të gjithë qytetarët e Kosovës. Shtetet e Bashkuara mbeten partner i patundur i popullit dhe Qeverisë së Kosovës, të përkushtuar ndaj forcimit të institucioneve të Kosovës dhe zhvillimit të mëtejmë të një shteti plotësisht funksional, demokratik dhe shumëetnik, i aftë për t’i arritur synimet euroatlantike të tij“, thuhet në urimin e Sekretares së Shtetit, Hillari Klinton. Kosova, e përkushtuar për miqësi speciale me SHBA/Presidenti i Republikës Fatmir Sejdiu dhe Kryeministri Hashim Thaçi pritën dje në një takim të përbashkët senatorët amerikanë, Xhorxh Vojnoviç dhe znj. Xhin Shein dhe i falënderuan për përkrahjen e përhershme që Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe ata personalisht kanë dhënë për vendin tonë. „Republika e Kosovës çmon mbështetjen e jashtëzakonshme që ShBA të i kanë dhënë vendin tonë në përpjekjet e gjata për liri dhe pavarësi“, theksoi Presidenti Sejdiu. Populli dhe institucionet e Kosovës, vijoi Presidenti, janë të përkushtuara për të ruajtur miqësinë speciale me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe popullin amerikan. Duke folur për zhvillimet dhe arritjet e Kosovës në dyvjetorin e pavarësisë, Presidenti Sejdiu tha se Republika e Kosova ka kapërcyer dy vjet shumë të rëndësishëm dhe të suksesshëm, ndonëse sfidat nuk kanë qenë të pakta. „Republika e Kosovës është dëshmuar si një faktor i rëndësishëm i paqes dhe i stabilitetit në rajon dhe ne jemi të vendosur që ta vazhdojmë politikën tonë të fqinjësisë së mirë dhe të bashkëpunimit reciprok me të gjitha vendet fqinje, përfshirë edhe Serbinë“, tha Presidenti Sejdiu. Po ashtu, ai pohoi se Kosova është e gatshme për bashkëpunim dhe dialog të sinqertë për çështje të interesit të ndërsjellë, siç është bashkëpunimi ekonomik, lëvizja e lirë e qytetarëve, luftimi i krimit të organizuar etj., me qëllim të përmirësimit të mirëqenies së qytetarëve të të dyja vendeve.

E enjte, 18 shkurt 2010

55

3

Kontaktoni në politikë@gazeta55.net

POLITIKE

“Ballkani Perëndimor është prioritet i lartë i Brukselit”
Kryediplomatja e BE-së, Ketrin Ashton tha se Ballkani Perëndimor është prioritet i lartë në politikën e jashtme të Bashkimit Evropian, dhe se Brukseli mbetet i përkushtuar për perspektivën evropiane të gjithë rajonit. Ajo u shpreh se integrimi i vendeve të rajonit në Union do të vazhdojë, por për më parë këto vende duhet vijojnë progresin e reformave sipas rekomandimeve të Bashkimit Evropian. “Në Kosovë jam veçanërisht e interesuar për të diskutuar mbi përparimin e bërë në sundimin e ligjit, luftës kundër korrupsionit dhe kundër krimit të organizuar, si dhe për udhëheqjen”, tha Ashton. Ajo e filloi turneun në Ballkan dje me vizitën në Sarajevë. “Bosnjë e Hercegovina ndodhet në një udhëkryq të rëndësishëm të zhvillimit politik, prandaj dua të theksoj se është me rëndësi që Bosnja të vazhdojë rrugën e saj drejt BE-së”, thuhet në njoftimin nga Brukseli. Ashton do të takohet me udhëheqësit politikë dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile dhe të misioneve BE-së në rajon.

kryediplomatja Ketrin Deklaron kr yediplomatja e BE, Ketrin Ashton

KQZ publikon raportin për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare të 28 qershorit

“Procesi i numërimit ka qenë i rregullt, problemet ishin vetëm sporadike”
Raporti i vlerëson zgjedhjet e 28 qershorit si plotësisht transparente dhe në përputhje me Kodin Zgjedhor, madje duke specifikuar edhe risitë pozitive të këtij të fundit, duke i dhënë një atribut të jashtëzakonshëm procesit të zgjedhjeve
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në raportin vjetor për vitin 2009, i cili pritet t’i kalojë për votim kuvendit, vlerëson procesin e numërimit të zgjedhje si plotësisht të rregullt, përveç ndonjë rasti sporadik, të evidentuar në disa qendra. Në raportin e KQZ evidentohet e gjitha procedura e administrimit të zgjedhjeve nga procesi i votimit deri në nxjerrjen e rezultateve, të cilat për herë të parë janë transmetuar direkt në rrugë elektronike. “Procesi i numërimit të votave ka hasur në vështirësi në disa zona, kryesisht nga ndërprerjet e procesit në mënyrë antiligjore nga komisionerët e vend numërimeve. Numëri është vlerësuar si proces i rregullt pavarësisht problemeve të vërejtura. Gjatë gjithë procesit të votimit u shfaqën disa raste sporadike të bllokimit të procesit të votimit, si p. sh.:, në qendrën e votimit nr. 0652 në ZAZ-në nr. 34 Qarku Kukës, ku një komisioner i PS, mori vulën e KQVsë dhe u largua. Pas ndërhyrjes së KZAZ-së rifilloi procesi i votimit normalisht. Për këtë rast, KQZ-ja ka bërë kallëzim penal. Procesi i mbylljes se votimit shkoi përgjithësisht shumë mirë. Në disa raste pati vonesa gjatë procesit të plotësimit të procesverbaleve, dhe kjo ka ardhur si rrjedhojë e ndërrimit të komisionerëve dhe mosmarrjes pjesë në mënyrë të plotë të anëtarëve të KQV-ve në seancat e trajnimit që janë organizuar nga KQZ-ja”, thuhet në raportin e KQZ. Për sa i takon nxjerrjes së rezultatit të zgjedhjeve, vlerëson si një risi nxjerrjen rezultatin e votimit për zonën zgjedhore (qarkun), në bazë të tabelave të rezultateve të miratuara me vendim nga çdo KZAZ e zonës zgjedhore përkatëse. “Për përmbushjen me sukses të kësaj detyre, KQZ-ja realizoi fillimisht kontrollin e tabelave të rezultateve të çdo ZAZ-je me tabelat origjinale të rezultateve të çdo QV të saj, dhe pastaj miratoi në seancë publike rezultatin e votimit për çdo zonë zgjedhore”, thuhet në raport. Po kështu, theksohet se në të gjitha VNV-të, u instaluan kamera qendrore, të cilat transmetonin direkt në KQZ të gjithë procesin që zhvillohej në VNV, duke bërë publik këtë proces nëpërmjet mediave. “Përdorimi për herë të parë në këto zgjedhje i kamerave regjistruese i dha procesit të numërimit një transparencë që nuk ishte hasur në asnjë proces zgjedhor të mëparshëm. Duhet të theksojmë që ishte mjaft pozitive për procesin e numërimit ulja në 4 e numrit të anëtarëve të GNV dhe vendosja e kritereve për arsimin e lartë, gjë e cila bëri të mundur vendosjen e personave më të përgjegjshëm dhe të kualifikuar. Me anë të këtij sistemi u arrit të regjistrohet çdo fletë votimi dhe çdo vëzhgues i subjekteve politike apo të organizmave ndërkombëtare kishte mundësinë të ndiqte të plotë të gjithë procesin e numërimit të votave në të 66 KZAZ-të e vendit. Procesi i numërimit të votave në pjesën më të madhe të tij shkoi në përputhje me përcaktimet e kodit zgjedhor dhe udhëzimet e nxjerra nga KQZ-ja, por gjithsesi ky proces u karakterizua nga disa bllokime të pajustifikuara nga ana e komisionerëve të ZAZ-ve, por dhe nga anëtarët e grupeve të numërimit të votave”, vlerëson raporti i KQZ për zgjedhjet parlamentare të 28 qershorit, i cili pritet të dërgohet javën e ardhshme në Parlament. Lidhur me ankimimet e mbërritura nga subjektet politike, raporti 48 faqesh i KQZsë përmend përciptazi kërkesat e partive por nuk jep detaje për sa i përket kërkesës për dy anëtarë të KQZ-së mbi numërimin e votave, siç e parashikon dhe kodi zgjedhor. Më 20 shkurt, raporti pritet t’i shkojë për votim kuvendit, ndërkohë që brenda ditës së enjte ky raport do të votohet nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

inistrja e Inte grimit Majlinda Bregu ka marrë garancinë e Presidencës spanjolle të Bashkimit Evropian, për liberalizimin e vizave për qytetarët shqiptarë, brenda muajit maj të këtij viti. Gjatë një takimi të zhvilluar në Madrid me Sekretarin e Shtetit, Diego Lopez Garrido dhe Komisionin Parlamentar për BE-në, Aria Canete Miguel, ministres Bregu i është konfirmuar një mbështetje e plotë e Spanjës, për integrimin e Shqipërisë në strukturat evropiane. Sekretari i Shtetit për BE, pohoi se pritet raporti i Komisionit Evropian në mënyrë që të vendoset për aprovim në muajin maj, në axhendën e Këshillit Evropian, ç’ka do të mundësojë hyrjen e menjëhershme në fuqi të liberalizimit të vizave për Shqipërinë. Në këto takime Ministrja Bregu bëri një pasqyrim të plotë të situatës politike në Shqipëri duke theksuar vullnetin e qeverisë për të arritur në kompromis, duke respektuar kushtetutën dhe pavarësinë e institucioneve, me qëllim hyrjen e opozitës në parlament, një hap ky që do të ndihmonte përshpejtimin e procesit të integrimit të Shqipërisë në BE. Ministrja Bregu informoi mbi të dhënat e fundit për plotësimin e detyrimeve të udhërrëfyesit për liberalizimin e vizave duke theksuar reformat e bëra për luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, menaxhimit të kufijve dhe ecurinë e mbarë të pajisjes së qytetarëve shqiptarë me pasaportat biometrike. Më tej, Ministrja

“Vendimi për liberalizimin e vizave merret në muajin maj të këtij viti”
M

Ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu merr mbështetjen e Presidencës spanjolle të BE

Bregu shprehu vlerësimet për bashkëpunimin shumë të mirë mes Shqipërisë dhe Spanjës, pas nënshkrimit të memorandumit të bashkëpunimit mes dy vendeve në 2007-n, memorandum ky që mundësoi realizimin e disa projekteve në fushën e drejtësisë, bujqësisë, trajnimit të administratës shqiptarë për

procesin e integrimit etj. Në këto takime u theksua se ky memorandum do të vazhdojë më tej me qëllim zgjerimin e bashkëpunimit dypalësh në fusha të tjera të rëndësishme, edhe nëpërmjet Unionit për Mesdheun e gjithashtu duke projektuar twinning në infrastrukturë, arsim etj. Sekretari i Shtetit për BE-në Di-

ego Lopez Garrido theksoi se Presidenca spanjolle ka si prioritet të saj nxitjen e procesit të integrimit për Ballkanin Perëndimor, e Shqipërinë në veçanti. Në lidhje me liberalizimin e vizave Garrido deklaroi se liberalizimi i tyre për Shqipërinë është një çështje teknike që nënkupton përmbushjen e detyrimeve të udhërrëfyesit. “Ne presim raportin e Komisionit Evropian në mënyrë që ta vendosim për aprovim në muajin maj, në axhendën e Këshillit Evropian, ç’ka do të mundësojë hyrjen e menjëhershme në fuqi të liberalizimit të vizave për Shqipërinë”, tha ai. Me tej Garrido u shpreh se gjatë presidencës spanjolle mund të ketë mes dy vendeve një bashkëpunim shumë dimensional për të ndihmuar Shqipërinë në përshpejtimin e anëtarësimit të saj në BE. “Ne do të bashkëpunojmë edhe për menaxhimin e fondeve evropiane për përmirësimin e shtetit të së drejtës, luftës kundër korrupsionit e çështjeve të tjera të lidhura me vlerat e demokracisë evropiane”. Pasi u njohën me situatën politike, anëtarët e Komisionit e Parlamentar për BE-në, e cilësuan bojkotin e opozitës si një paradoks politik që nuk çon në asnjë zgjedhje, në interes të vendit. Deputetët theksuan gjithashtu se janë të gatshëm të kontribuojnë në ndërgjegjësimin e opozitës shqiptare për rëndësinë e përfaqësimit në parlament, në institucionin ku duhet të miratohen ligjet e nevojshme për integrimin e Shqipërisë në BE.

4

55

E enjte, 18 shkurt 2010

POLITIKE

Ndërkombëtarët, ultimatum Ramës të tërhiqet para 6 marsit
Ambasadori spanjoll i presidencës së BE-së si dhe ambasadori i Komisionit Evropian i kanë bërë një apel të fundit Edi Ramës të mos tentojë të prishë marrëdhëniet e Shqipërisë me BE-në. Ambasadorët Lohan dhe Montobio i kërkuan dje formalisht opozitës së Edi Ramës të ndërpresë bojkotin brenda 6 marsit, pasi në të kundërt nuk do të kishte më shpresa për përfaqësimin e tij në institucione Nga Leonard Quku
Përfaqësuesit ndërkombëtarë në Shqipëri rrisin presionin ndaj opozitës dhe bojkotit institucional të tejzgjatur të saj, cili sipas interpretimit zyrtar, është kthyer në një makth për proceset e integrimit evropian të vendit. Ambasadorët e Bashkimit Evropian në Tiranë, bën thirrje dje për zgjidhjen e situatës politike, pasi siç u shprehën ata në këto kushte po rrezikohet gjithçka që është ndërtuar lidhur me aspiratat e afrimit të Shqipërisë me vendet e zhvilluara perëndimore. Kreu i delegacionit të Komisionit Evropian në Tiranë, Helmuth Lohan dhe ambasadori spanjoll, vendi i të cilit ka edhe Presidencën e radhës të Bashkimit Evropian, Manuel Montobio, deklaruan se situata aktuale përbën një pengesë kyçe për aspiratat e Shqipërisë. Nga ana e tij, ambasadori spanjoll, përsëriti edhe njëherë afatin ligjor për opozitën, duke i kujtuar 6 marsin, si datën e fundit për të hyrë në parlament dhe për të shpëtuar djegien e mandateve elektorale. Kryediplomatët u mblodhën dje paradite në takimin e përjavshëm në zyrat e Komisionit Europian në Tiranë. Në këtë takim, prej më shumë se 90 minutash, diplomatët evropianë, të cilët prej ditësh, janë të angazhuar në procesin e negociatave kanë thënë se përpos deklaratave të të dy liderëve politikë, duhen më tepër vendime konkrete. Emmanuel Montobio “Opozita duhet të hyjë në parlament brenda datës 6 mars, pasi në të kundërt rrezikohet integrimi i Shqipërisë në familjen evropiane”. Kështu u shpreh ambasadori spanjoll Emmanuel Montobio, vendi i të cilit ka edhe Presidencën e radhës të Bashkimit Evropian, pas takimit të zhvilluar me ambasadorët e Unionit, në kuadër të bisedimeve konkrete që kanë nisur në Presidencë mes kryeministrit Berisha dhe kryetarit të opozitës Edi Rama. “Mesazhi ynë është shumë i qartë. Perpsektiva evropiane e Shqipërisë është në rrezik në këto momente historike. Nëse nuk ndërmerren veprime, hapat e mëtejshëm mund të kenë pasoja. Ky ngërç politik duhet të tejkalohet nga lidershipi politik shqiptar. Procesi i dialogut është pozitiv, por duhet të prodhojë rezultate. Rezultatet duhet të vijnë në kohën e duhur, ndaj kjo marrëveshje duhet të arrihet para 6 marsit, duke lejuar opozitën të shkojë në Kuvend”, u shpreh ambasadori Montobio. Ai u ndal dhe tek ngritja e komisionit hetimor parlamentar, ku mesa duket qëndrimet e palëve konvergojnë në një pikë, atë të respektimit të Kushtetutës dhe rezolutës së Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës. “Kjo do të mundësojë mandatimin e një komisioni hetimor që kënaq partitë lidhur me transparencën dhe kushtetueshmërinë, kjo e propozuar edhe nga Presidenti i Republikës, i cili po drejton procesin dhe është pikë referimi për zgjidhjen nga lidershipi shqiptar”, deklaroi Montobio. Ambasadori spanjoll është shprehur vazhdimisht për një zgjidhje të shpejtë të situatës dhe në bazë të analizave të tij, është pala opozitare ajo që duhet të tërhiqet e para

Flet në një intervistë për DW shefi i delegacionit të KE, Helmut Lohan

“Për hir të integrimit, palët të ndërgjegjësohen, situata të zgjidhet në tryezën e Presidentit”
Kreu i delegacionit të BE-së në Tiranë, Helmuth Lohan, flet për situatën politike në Shqipëri, gjatë një interviste për DË, duke deklaruar se integrimi i Shqipërisë varet nga arritja e një marrëveshjeje brenda kuadrit kushtetuese nga Berisha dhe Rama. Ai deklaron se Bashkimi Europian ka mirëpritur faktin që Presidenti ka thirrur një tryezë të rrumbullakët, të nisur të shtunën e kaluar, më 13 shkurt dhe që vazhdoi edhe dje. Sipas tij, është shumë e qartë që nëse Parlamenti i Shqipërisë vazhdon të mos funksionojë si duhet edhe për një periudhë tjetër kohore, atëherë Shqipëria ndodhet përballë një rreziku të madh që Komisioni të mos ketë mundësi të rekomandojë hapjen e negociatave për pranimin e statusit të vendit kandidat për anëtarësim në BE. Prandaj sipas tij është e rëndësishme që për hir të interesit të integrimit europian të Shqipërisë, drejtuesit politikë të Shqipërisë të mos lenë të kalojë rastin e tryezës së rrumbullakët presidenciale për të hedhur hapa konkretë drejt gjetjes së një zgjidhjeje. Dje (pardje) Presidenti Bamir Topi vazhdoi bisedimet me kryeministrin Berisha, liderin e opozitës Rama dhe me Ju, që kryesoni delegacionin e BE-së në Tiranë, për të ecur drejt zgjidhjes së krizës politike 6 mujore në Shqipëri. Por në përfundim, palët deklaruan përsëri të njëjtat qëndrime të kundërta lidhur me hapjen e kutive të votimit, që përbën kushtin e vetëm që opozita të kthehet në Parlament. Cili është opinioni juaj i deritanishëm, a jeni optimist në suksesin e këtij hapi politik? Bashkimi Europian ka mirëpritur faktin që Presidenti ka thirrur një tryezë të rrumbullakët, të nisur të shtunën e kaluar, më 13 shkurt dhe që vazhdoi dje. BE-ja i konsideron të dyja raundet e bisedimeve të deritanishme si fillim të një procesi. Mendoj se nuk ka asnjë arsye për ta duartrokitur apo lavdëruar ndonjë hap të veçantë në këtë proces. Dialogu politik mes palëve nuk është si në një lojë tenisi ku çdo set komentohet nga dikush. Besoj se ky proces do të çojë në një zgjidhje të suksesshme brenda kohës së duhur. Sa e rëndësishme është për Komisionin Europian zgjidhja e suksesshme e krizës? Në rast se, për fat të keq ajo nuk gjendet pikërisht tani, para 4 marsit, ose 6 muajve që Kushtetuta njeh të drejtën e deputetëve opozitarë për të bërë betimin dhe për t’u futur në Parlament, a rrezikon ecurinë e procesit integrues europian? Në fakt nga këndvështrimi i KE-së, pyetja për të cilën duhet të marrë një përgjigje është: A e plotëson Shqipëria kriterin politik për anëtarësim në BE? Dhe është shumë e qartë që nëse Parlamenti i Shqipërisë vazhdon të mos funksionojë si duhet edhe për një periudhë tjetër kohore, atëherë Shqipëria ndodhet përballë një rreziku të madh që Komisioni të mos ketë mundësi të rekomandojë hapjen e negociatave për pranimin e statusit të vendit kandidat për anëtarësim në BE. Prandaj është e rëndësishme që për hir të interesit të integrimit europian të Shqipërisë, drejtuesit politikë të Shqipërisë të mos lenë të kalojë rastin e tryezës së rrumbullakët presidenciale për të hedhur hapa konkretë drejt gjetjes së një zgjidhjeje. Ku e shihni mundësinë e konvergimit të qëndrimeve të kundërta të deritanishme të Kryeministrit Sali Berisha dhe liderit të opozitës Edi Rama? Të gjithë drejtuesit politikë të Shqipërisë kanë shpallur gjithmonë integrimin europian të vendit si një nga objektivat e tyre parësore, më të rëndësishme. Dhe vërtet ky objektiv ka qenë dhe mbetet forca e madhe lëvizëse që ka qëndruar dhe qëndron pas politikave të tyre. Prandaj mendoj se baza e ecjes drejt konvergimit të qëndrimeve të tyre të kundërta deri më tani është perspektiva e integrimit europian të Shqipërisë. Kjo perspektivë është në mendjen e tyre gjatë gjithë kohës dhe sidomos në këtë situatë të veçantë.

nga kërkesat e pabazuara për hapje të kutive. Ambasadori spanjoll tha gjithashtu se mbështet presidentin Topi në procesin e tij të negociatorit. Helmut Lohan Edhe kreu i delegacionit të Komisionit Evroopian Hemut Lohan, u shpreh pas takimit të zhvilluar me ambasadorët e BE, se palët politike duhet të shkojnë drejt një konsensusi të pranueshëm. Ai deklaroi se BE nuk do të japë asnjë propozim konkret për situatën politike, pasi kjo është një çështje e brendshme e Shqipërisë dhe duhet të tejkalohet nga vetë liderët politikë të vendit. Kreu i delegacionit të KE, kujtoi se me bojkotin institucional rreziku i integrimit të Shqipërisë është shumë i madh. Lidhur me këtë fakt, Lohan kërkoi zgjidhje të shpejtë politike, njëherazi duke i apeluar opozitës të tërhiqet, pasi siç u shpreh ai, Shqipëria po përballet me një risk të madh, lidhur me perspektivën e saj integruese. “Bashkimi Evropian nuk jep në tavolinë propozime konkrete. I takon liderëve politikë shqiptar që të gjejnë zgjidhjet. Rreziqet janë të larta, shumë, shumë të larta, ndaj kam besim që udhëheqësit shqiptarë do të gjejnë një rrugë për daljen nga situata. Kam besim që liderët politikë nuk do të anashkalojnë mundësinë e krijuar nga nisma e Presidentit në tryezën e rrumbullakët”, u shpreh Lohan. Ndërkombëtarët po ndjekin me shqetësim bojkotin institucional të opozitës, por thirrjet e tyre për ndalimin e këtij veprimi politik të pajustifikueshëm, ka rënë në vesh të shurdhër, porsa kohë, kryeiniciatori i bojkotit, Edvin Rama, vazhdon të delegjitimojë palën opozitare, duke e mbajtur jashtë radhëve të dialogut dhe për më tepër, duke u tjerrë rrugëve të Shqipërisë, me pretendime dashakeqe se do të destabilizojë rendin demokratik në vend.

Edvini po përdor skenarët famëkëqinj të ‘97-s për të kërcënuar stabilitetin e vendit
Partia Demokratike reagoi dje përmes zëdhënëses së saj, ndaj kërcënimeve të kryesocialistit Edvin Kristaq Rama, se do të rrëzojë pushtetin me protesta të dhunshme. Zëdhënësja e selisë blu, tha se ky qëndrim i çunit të Kristaqit, është i justifikueshëm porsa kohë ekzistojnë lidhje ogurzeza të tij dhe përfaqësuesve të Partisë Socialiste, me organizatën terroriste “Hakmarrja për Drejtësi”. “Edvin Kristaq Rama ka zgjedhur pikërisht kohën e dialogut dhe të tryezës për të kërcënuar qeverinë dhe vendin me protesta dhe madje me skenarë famëzezë të vitit ‘97. Edvin Kristaq Rama dhe pinjollët e bllokut zgjodhën për shpalljen e platformës së rebelimit komunist të vitit 97 ndrikullën e organizatës terroriste ‘Hakmarrja për Drejtësi’ për të cilën u publikuan para 2 javësh dokumente që provojnë anëtarësinë familjare të saj në këtë organizatë. Duke denoncuar këtë qëndrim të zotit Rama dhe pinjollëve të bllokut Partia Demokratike rikonfirmon edhe një herë garancinë se do të jenë ata dhe lidhjet e tyre kriminale që do të përballen me vendosmërinë dhe forcën e ligjit për çdo dhunim të tij”, deklaroi zëdhënësja e Partisë Demokratike. Kreu i PS, Edi Rama, vetëm një ditë më parë gjatë një prononcimi mediatik, tha se do të heqë dorë nga kërkesat e papranueshme për sistemin ligjor dhe se në ekuivalencë me këtë do të organizojë protesta popullore, për të trembur pushtetin. Këto deklarata fatzeza të Ramës, bëhen në një kohë kur palët politike janë nën presonin e ndërkombëtarëve për të arritur një zgjidhje të shpejtë.

E enjte, 18 shkurt 2010

55

5

FORUM

Kur tek një matrapaz i politikës bashkohen tersi dhe kërcënimet e një njeriu të keq
Nga Lavdrim Lita
Sot nuk kam shumë radhë. Sepse fjalët kanë një peshë. Nuk janë kurrë të lehta. Sapo e thua një herë, një fjalë bëhet rrugë në kalldrëmin e trurit, prodhon një mendim, provokon një reagim. Fjalët e deklaruara nuk kthehen kurrë mbrapsht. Thagma në politikën shqiptare është se Edi Rama shënon rekorde vetë-sugjestionim në mënyrë hiper-atrofike – jo se përdor kërpudha meksikane -por sepse përditshmëria e përsëritjes së fjalës “popull” amton se ndiqet pikë për pikë nga një popull i heshtur. Në një takim në qytetin e intoksikuar të Elbasanit me gazetarë të llogores së vet dhe militantë të dorës së dytë - ata që duartrokasin kur është e panevojshme - ka lëshuar “kërcënimin” e radhës “ballafaqimi mes

Shpesh Edi Rama harron se është kryetar i PSSH dhe jo profet apo Kryetar i Shqiptarëve. Latinët kishin shprehjen “Nemo propheta in patria”, asnjë nuk është profet në vendin e tij
popullit dhe pushteti do të bëhet i pashmangshëm”. Edi Rama riprodhoi në Elbasan një surrogate të “Gjyqeve speciale “ku në emër të një populli dënoheshe, por sot janë kohë të tjera ku vetëm

“kërcënohesh” me protesta destabilizuese, që e largojnë vendit nga liberalizimi i vizave. Lideri i PS në Elbasan thërret në emër të popullit, shpesh kjo konvertohet automatikisht (por jo logjikisht) në emër të të gjithë shqiptarëve. Shpesh Edi Rama harron se është kryetar i PSSH dhe jo profet apo Kryetar i Shqiptarëve. Latinët kishin shprehjen “Nemo propheta in patria”, asnjë nuk është profet në vendin e tij. Kurrsesi nuk mund të flasësh si përfaqësues politik i një pjese të spektrit të politikës shqiptare në emër të të gjithë shqiptarëve. Nuk ka gajle pasi dëliri i madhështisë apo etja për pushtet të pakufishëm e bën të këtë guximin të thërrasë në emër të një “popullit opozitar”. Po populli maxhoritar çfarë bën? Mashtrimi i opinionit publik është besimi i vetëm i të Papranueshmit. Ngase ka demokraci për të

vlerësuar një qeveri apo një opozitë, i takon parimisht popullit, qeveria duhet të prezantohet me atë çfarë ka bërë dhe çfarë mendon të bëjë, ndërsa opozita duhet të prezantohet me atë që premton të bëjë më shumë sesa qeveria. Por kur këtu kemi një “sekuestrimi” të vlerësimit të popullit nga opozita edviniane, që nuk prezanton asnjë alternativë përpos “ik ti të vij unë”. Ngase kemi demokraci vlerësimi për punët e qeverisë i takon parimisht popullit me anë të votës, kurse opozita kërkon t’i verë syzet e errtë të Edi Ramës për të parë qeverinë nga rruga e protestave. Mirëpo dy shqiptarë në tre mendojnë se bojkoti i opozitës është i dëmshëm, i panevojshëm të zgjatet pa limit, në kufijtë e djegies së mandateve. Kryetari i socialistëve me mantrën e “hapjes së kutive” po bën të falimentojë investimin e 63 deputetëve socialistë të përfaqë-

sojnë elektoratin e tyre. Pjesa më e madhe e tyre, për shkak edhe të Kodit Zgjedhor, nuk e di se ku e ka zyrën në zonat ku janë zgjedhur. Veç dinë se janë deputetë të pakryer dhe në tentativë që kanë të vetmen pikë reference - kur nuk ka konferenca për shtyp - interpretimet e gjendjes humorale të lidershipit të PS. Mjerisht nuk kemi një klase qytetare e politike të mirëfilltë, dhe derisa ajo të formohet konsolidohet, do të vazhdojmë të kemi probleme të kësisoj mesinizmash. Por është shumë e rëndësishme që klasa politike të formohet mbi një bazë vlerash dhe jo anti-vlerash. Madje është shumë e rëndësishme që një klub politik të forcohet jo vetëm nga ana ekonomike, por edhe nga ana e vlerave dhe e kulturës. Nevojitet një politikë më fisnike dhe iluministe për të rikuperuar handikapin dhe sakatosjen shekullore.

Bojkotit po i vjen fundi, por po lexohet edhe fundi i Ramës
Nga Eden Babani
Harta politike e Shqipërisë sot për sot është shumë e thjeshtë. Nga njëra anë, koalicioni qeverisës, fitues i zgjedhjeve të 28 qershorit 2009, që përfshin të djathtën dhe të majtën shqiptare konstruktive. Nga tjetra, e majta në shpërbërje e sipër, që, përpos demagogjisë dhe kinse protestave, i ka mbështetur shpresat te manipulimet e një pjese të drejtësisë, infektuar qysh në zanafillë me virusin e komunizmit. Nga ky kontekst, nuk mund të përjashtohet kërkesa e pambështetur në ligj për hapjen e kutive të votimit. Shembullin më kuptimplotë në rezonancë me britmat e Edvin Ramës, e ka dhënë dhe po e jep Gjykata Kushtetuese e Fehmi Abdiut, njërit prej shërbestarëve më të zellshëm dhe më të spikatur të regjimit komunist, e cila sot për sot ngjan segmenti më i mahisur, më i përskuqur i trajektores së drejtësisë në Shqipëri. Rasti i fundit dhe tepër domethënës është rrëzimi i Ligjit për hapjen e dosjeve, në konflikt interesi me pjesën më të madhe të atyre që morën vendimin. Përpara se të jepte verdiktin që ka tronditur opinionin brenda dha jashtë vendit, Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë do të kishte bërë mirë të ishte vetëpastruar, në mënyrë që të shkëputej prej së kaluarës mëkatare. Ndonëse harakiri, ky akt do të ishte shërbimi më i vyer që do t’i bënte vendit njëra prej tre shtyllave të sistemit demokratik. Do të ishte edhe performancë profesionale e njerëzve të drejtësisë, jashtë komplikimeve që jeta nuk i kursen kurrë. Mirëpo organi i lartë kushtetues i ka këmbët e lidhura me litarin që diktatura e ka lënë jashtë varrit të vet për të ngatërruar botën e të gjallëve, i ka të lidhura me të majtën plëngprishëse që po ha vetveten. Protesta e shoqatave të ish-të përndjekurve politikë përpara Gjykatës Kushtetuese është zëri i gjithë atyre që kërkuan drejtësi në kohën e diktaturës dhe që, për këtë shkak, u zhdukën pa lënë varr, është zëri i gjithë atyre që mbijetuan të gjymtuar trupërisht e mendërisht dhe që po e vuajnë gjymtimin falë mbeturinave të sistemit, të cilat po gjallojnë në trupin e demokracisë së brishtë shqiptare. Mirëpo demokraci pa drejtësi nuk ka. Ndaj të mos na gënjejë mendja se do ta gëzojmë atë çka kemi ëndërruar, falë atyre që e nëpërkëmbën dhe po e nëpërkëmbin drejtësinë. Në këtë kuptim, vendi ka nevojë për reforma të qenësishme të cilat nuk mund të arrihen kurrsesi me politikën e bojkotit. *** Tashmë, është e qartë: bojkotit po i vjen fundi. Fillimi i marsit sikur ka ardhur. Me hir a me pahir, pavarësisht parashikimeve për djegien e mandatit të të pamandatuarve socialistë, Kuvendi do t’i ketë së shpejti të dy krahët e asaj çka, në krye të këtij shkrimi, e përcaktova si hartë politike të Shqipërisë. Do të mungojnë ato partiçkat e Gjinushit, të Milos, të Ngjelës, të Ndokës, të 99-shave. Aq më mirë. Do të mungojnë për ca kohë, ndoshta, edhe besnikët e Ramës, po qe se ky do të vazhdojë t’i bjerë fyellit në një vrimë, në atë të kutive. Pas kësaj, do t’u vijë radha “rezervave”, nëmos u futshin “titullarët” qysh në mars me qëllim diversioni. Sepse shumicën qeverisëse e presin sfida të reja, çka do të kërkojnë bashkëpunimin e mirëkuptimin e politikanëve të arsyeshëm, që e duan vendin, demokracinë, afrimin me Europën, qoftë edhe në frymë opozitare. Po a mund të përfytyrojë dot Rama kalabreze. Hapi i guximshëm i hedhur prej ministrit Maroni, u përshëndet thuajse nga i gjithë spektri politik, me përjashtim të ca kokave të ndezura, që shohin vetëm ëndrra për rënien e qeverisë Berluskoni. A mund ta marrim dot me mend ne çka do të ndodhte sikur ministri Basha të vinte dorë mbi zotërimet e mafies shqiptare? Ja pse do të duhej bashkëpunimi pozitë – opozitë në frymën e mirëkuptimit të ndërsjelltë, përveç shumë e shumë arsyeve të tjera që kanë të bëjnë me mirëqenien e shqiptarëve, me reformat për të ardhmen europiane të Shqipërisë. Ja pse do t’i duheshin Ramës “diversantët” edhe në sallën e Kuvendit. *** Bota na do ne, shqiptarët, pavarësisht ndonjë zullumi njerëzish të paformuar, që nuk mungojnë askund në vendet e qytetëruara, as në ato me demokraci qindravjeçare, as në ato me mirëqenie nga më të lartat. Për t’i mbyllur këto përsiatje, do të kujtoja që emri i Nënë Terezës, sot citohet me nderim në gjithë rruzullin tokësor. Agjencitë e lajme bënin të ditur dje se, në Peru është botuar libri më i madh i botës. Me përmasa gjiganteske, (3,20 m gjatësi, 2 m gjerësi, 250 kg peshë dhe 160 faqe të ilustruara), libri i titulluar “Më i miri i mendimeve universale” është ekspozuar në Panairin e famshëm të Librit në Havanë (Kubë). Ajo çka duhet të na mbushë me krenari ne, shqiptarët, në libër, është përfshirë edhe Nënë Tereza, krahas 2000 mendimtarëve të dëgjuar të të gjitha kohërave, duke filluar me Konfucin, te Shekspiri, te Gabriel Garcia Markez, Gandi etj. A do të na falej neve, shqiptarëve, të mos e duam botën, sepse ashtu i paska shkrepur Edvin Ramës për probleme që ai ka me vetveten dhe me ata që mban përreth?

○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○

opozitë pa diversion politik. Diversioni është arma e tij më e fortë në politikë, çka ai do ta përdorë me mjeshtëri edhe brenda sallës së Kuvendit. Rrjetet televizive italiane njoftonin mbrëmë për konfiskimin e 14.000 ndërtimeve të paligjshme, në zotërim të mafies

6

55

E enjte, 18 shkurt 2010

POLITIKË
Këtë vit buxhetor do të nisë konkretizimi i tre projekteve të mëdha infrastrukturore, i ndërtimit të akseve të reja Tiranë-Elbasan, Berat-Tepelenë dhe Tiranë-Klos
Diskutimi mbërrin në Kuvend

2010-a, viti i infrastrukturës europiane për Shqipërinë
“Ky është viti i datave të mëdha në projektet tona më ambicioze për infrastrukturën më moderne në rajon”. Kështu u shpreh kryeministri Sali Berisha dje gjatë mbledhjes së Këshillit të Ministrave, duke u ndalur veçanërisht tek ndërtimi i infrastrukturës rrugore, për të cilat kanë përfunduar tashmë pjesa dërrmuese e projekteve. “Me këto rrugë të reja, qytetarët shqiptarë do të kursejnë nga buxheti i tyre në tërësi qindra milion euro, por shumë më i madh është kursimi që ata fitojnë me kohën. Kryeministri Berisha njoftoi sot në mbledhjen e Këshillit të Ministrave se brenda këtij viti fillon konkretizimi i tre projekteve të mëdha infrastrukturore rruga Tiranë-Elbasan, Berat-Tepelenë, pjesë e Boshtit të Jugut dhe Tiranë-Klos, pjesë e rrugës së Arbrit”, tha Kryeministri. Shefi i ekzekutivit, deklaroi para anëtarëve të kabinetit qeveritar se kthimi i Shqipërisë në një vend me standarde evropiane porsa i përket infrastrukturës është një nga prioritetet më madhore të qeverisë. Në këtë drejtim, Berisha informoi se kanë përfunduar projektet e tre akseve më të mëdha rrugore. “Kam kënaqësinë t’ju informoj se tre projektet e akseve të mëdha rrugore të cilat do të bëjnë të mundur që shqiptarët nga Saranda, Konispoli, Gjirokastra, Peshkopia dhe Bulqiza, të vijnë në Tiranë për një kohë prej 50-70 për qind më të shkurtër përfundoi”, u shpreh Kryeministri. Gjithashtu Berisha theksoi se rët e Peshkopisë ëndërrojnë që rruga e tyre tradicionale, me të cilën kanë zbritur me shekuj në Tiranë, të shndërrohet në autostradë dhe qeveria këtë po e bën realitet, përveç faktit tjetër që kjo rrugë afron Shkupin me Tiranën 103 kilometra. Pas përfundimi të rrugës Kardhiq-Delvinë që është në përfundim e sipër dhe Boshtit të Jugut, Saranda shndërrohet në një qytet lehtësisht i arritshëm nga Tirana dhe turistët nga mbarë bota. Po kështu Gjirokastra, Tepelena, Delvina. Pra, ky është viti i datave të mëdha në projektet tona më ambicioze për infrastrukturën më moderne në rajon. Koha kushton më shumë se çdo gjë tjetër. Me këto rrugë të reja, qytetarët shqiptarë do të kursejnë nga buxheti i tyre në tërësi qindra milion euro, por shumë më i madh është kursimi që ata fitojnë me kohën. Po ashtu i jashtëzakonshëm është efekti i këtyre akseve mbi turizmin dhe tregun”, vuri në dukje Berisha. Më tej, kryeministri Berisha tha se janë përzgjedhur trajektoret më të shkurtra, si alternativa më e mirë dhe kërkoi nga Ministri i Punëve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit që, sapo Këshilli Teknik të përfundojë shqyrtimin e projekteve, të hapen tenderët për realizimin e tyre, në mënyrë që, “qytetarët e Peshkopisë, Bulqizës, Klosit të vijnë në Tiranë në një kohë rekord të shkurtër. Po ashtu qytetarët e Korçës, pasi edhe rruga Plloçë-Qukës po vazhdon, qytetarët e Elbasanit dhe qyteteve të jugut të kapin Tiranën në kohën që ata nuk e kanë imagjinuar ndonjëherë”, deklaroi më tej, kreu i ekzekutivit Sali Berisha.

Krimet e komunizmit, “ligjet” pro Institutit Kërkimor
Komisioni i ligjeve i hapi rrugën krijimit të një Instituti Kërkimor që do të studiojë krimet dhe pasojat e komunizmit në Shqipëri. Sipas propozimit të mbërritur nga këshilli i ministrave, ky institut pasi të ketë skanuar dhe analizuar faktet e mbledhura, do të bëjë edhe publikimin e tyre, informacion që do të shërbejë dhe si referencë për tekstet mësimore. Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit do të jetë Institucion i pavarur me drejtues, persona pa një biografi politike. 29 nëntori i vitit 1944 deri në 8 dhjetor të 1990, janë përcaktuar si data simbolike ku do të fokusohet puna kërkimore e këtij instituti. Megjithatë deputetë në komisionin e ligjeve, kërkuan që si datë fundore të jetë momenti kur Sigurimi i Shtetit pushoi së ekzistuari juridikisht. Dy ditë më parë, komisioni i ligjeve vendosi 20 shkurtin, komunizmit. Vendimi u mor në komisionin e ligjeve, gjatë si datën e përkujtimit ë viktimave të

ka përfunduar edhe projekti me dy tunele i autostradës Tiranë-Elbasan e cila bën që kjo distancë të përshkohet në 20-25 minuta. Sipas tij projekti i kësaj autostrade është bërë nga një kompani serioze italiane dhe pritet që brenda vitit të fillojë nga puna. “Ka përfunduar tërësisht me dy tunelet e saj, me kahe vajtje-ardhje të ndara, autostrada Tiranë-Elbasan, e cila bën që kjo distancë të përshkohet në 20-25 minuta. Faktikisht, Elbasani vjen në distancën e Vorë-Tiranë dhe projekti është bërë nga një ndër kompanitë më serioze italiane; është në shqyrtimin e fundit projekti i Boshtit të Jugut, Memaliaj-Tepelenë. Projekti i Boshtit të Jugut Berat-Tepelenë, me urat dhe tunelet e tij, është në finalizim të plotë brenda dy javëve nga një kompani e njohur kuvajtiane. Qeveria e Kuvajtit më ka garantuar se do të kontribuojë në financimin e këtij projekti të kushtueshëm, por jashtëzakonisht të rëndësishëm; ka përfun-

duar tërësisht, përveçse disa pjesë të tunelit që janë në fazën përfundimtare, edhe projekti Tiranë-Klos, i rrugës së Arbrit. Brenda këtij viti pritet që të nisë puna në këto tre akse”, u shpreh Kryeministri. Gjithashtu, kreu i qeverisë, urdhëroi se pas vlerësimit nga këshilli teknik i projekteve të hapen tenderët që sipas tij ëndrrat e shqiptarëve të shndërrohen në realitet. Duke theksuar se përparësi absolute e qeverisë mbeten akset kryesore të rrugëve në vend, Kryeministri Berisha theksojë në këtë kontekst, rëndësinë e jashtëzakonshme të tre akseve të mësipërme jo vetëm për zhvillimin e tregut dhe turizmit, por edhe si shndërrim në realitet i ëndrrave të qytetarëve shqiptarë për të lëvizur lehtësisht dhe shkurtuar distancat. “Prej shumë dekadash, u tha më tej Kryeministri, qytetarët e Elbasanit ëndërrojnë një rrugë tjetër me tunel, që pothuajse t’i bashkojë ata me Tiranën. Qyteta-

Kryeministri Berisha takon ministrin e Ekonomisë të Malit të Zi, Branko Vujovic

shqyrtimit të projektligjit për “Simbolet e përkujtimit të viktimave dhe të krimeve, të komunizmit në Shqipëri”. Gjithashtu, gjatë diskutimit nen për nen, u vendos edhe ngritja e një obelisku përkujtimor në një nga sheshet qendrore të kryeqytetit. Në projektligj përcaktohet dhe ngritja e disa monumenteve përkujtimore në zona të ndryshme të vendit, në nder të viktimave të diktaturës komuniste.

“Thellim të bashkëpunimit dypalësh në përmirësimin e infrastrukturës rrugore”
Kryeministri Sali Berisha zhvilloi dje një takim me ministrin e Ekonomisë të Malit të Zi Branko Vujoviç. Kryeministri Berisha dhe ministri Vujoviç shprehën të njëjtin vlerësim se marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve duhet të shoqërohen me avancimin e gjithanshëm të bashkëpunimit ekonomik, pasi mundësitë për këtë janë shumë të mëdha. Ministri Vujoviç vlerësoi dhe përkrahu projektet me rëndësi që ka ndërmarrë qeveria shqiptare, duke shprehur interesin e qeverisë së Malit të Zi për një bashkëpunim më të madh me qeverinë shqiptare, veçanërisht në fushën infrastrukturore dhe atë energjetike. Në këtë drejtim, kryeministri Berisha dhe ministri Vujoviç u angazhuan për përpjekje edhe më të mëdha për të krijuar hapësira të reja bashkëpunimi me ndërmarrjen e projekteve të përbashkëta, si autostrada Shkodër-Podgoricë dhe Shëngjin-Ulqin, me leverdishmëri jo vetëm ekonomike, por edhe turistike. Një nismë tjetër që do të ndërmerret nga të dyja vendet për të rritur mundësitë turistike të tyre është thellimi i lumit Buna, për ta shndërruar atë në një lumë të lundrueshëm dhe të përdorur nga turistët. Gjithashtu, ata konstatuan me kënaqësi se po përfundon linja e interkonjeksionit Tiranë-Podgoricë, si dhe do të kërkohet bashkëpunimi për një tjetër projekt të rëndësishëm, atë të hekurudhës midis Shqipërisë dhe Malit të Zi, me kontroll të përbashkët. Dy vendet do të diskutojnë edhe për një marrëveshje të re për ujërat. Një tjetër fushë bashkëpunimi e evidentuar në takim ishte ajo mes akademikëve të të dy vendeve për biodiversitetin e lumit Buna. Gjatë bashkëbisedimit, Kryeministri Berisha tha se ndjek me kënaqësi zhvillimet pozitive të Malit të Zi, pasi ai është një vend i rëndësishëm në Ballkan. Kryeministri i shprehu ministrit Vujovic mbështetjen e Shqipërisë për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO. Kryeministri Berisha shprehu gjithashtu, kënaqësinë për arritjet politike dhe arsimore të shqiptarëve në Malin e Zi. Kryeministri Berisha u shpreh se do të vizitonte me kënaqësi Malin e Zi.

E enjte, 18 shkurt 2010

55

7

REKLAMA

“Infood” është një kompani e re tregtare me kapital gjerman, e ngritur mbi eksperiencën, cilësinë, përkushtimin dhe historikun e paraardhëses D.W.M. Produktet që kjo Kompani sjell në tregun shqiptar përbëjnë një veçori për konsumatorin. „Infood” është e vetmja kompani që importon ekskluzivisht produkte ushqimore gjermane të një cilësie të lartë, të mirënjohura prej njëzet vitesh nga konsumatori shqiptar. Kjo kompani ka përfaqësinë e një sërë firmash të njohura në botë, si Kampina,Warsteiner, Arla Food, Krüger etj.

CILËSIA, PRIORITETI YNË

INFOOD SH.P.K.

8

55

E enjte, 18 shkurt 2010

FORUM

Padrejtësia/Tirana nuk feston 90-vjetorin, për shkak të kryebashkiakut mizantrop
Nga Sulejman Bargjini
Tirana nuk feston. Nuk feston as ditëlindjen e saj. Përveç pafytyrësisë, bashkia e Tiranës nuk kishte kaluar asnjë rekord tjetër. Por ka tipa si Edi Rama që shtyjnë të tjerët në emër të personit të vet, të tejkalojnë vetveten. Rasti i fundit është mosfestimi i 90 vjetorit të Tiranës si kryeqytet i shqiptarëve, një datë e rëndësishme që kaloi në hije, tepër në heshtje, sikur banorët të mos e meritonin qytetin e tyre. Edi Rama i zënë me sajesa hapje kutish, assesi në këto ditë Ai humbet edhe mandatin moral për të qeverisur një Tiranë të lodhur nga padrejtësitë që i bëhet përditë. Një padrejtësi e madhe është fakti i patjetërsueshëm se Kryebashkiaku në arrati Edi Rama u tregua aq i ftohtë sa edhe mizor me ndjenjat përbuzës të një qyteti të tërë. Simbolika e festimit të ditëlindjes së kryeqytetit të shqiptarëve do të ishte përparësi për një qytetar të denjë të këtij kombi. Kryeqytete ballkanike si Shkupi, Sofja, Prishtina, Zagrebi, Beogradi dhe nuk po flasim për Romën apo Athinën që e kanë kremtuar qytetin e tyre tej mase. Kurse heshtja e Bashkisë Tiranës është simbol i harresës që administratorët e kryeqytetit të Shqipërisë. Është tradhti të mijëra qytetarëve që vajtojnë shërbimet që Bashkia nuk ofron, madje i takson hidhur. Por as nuk kujtohet të paktën simbolikisht të festojë ditëlindjen e saj. Sot për sot Tirana është qytet, por nganjëherë më duket thjesht si një aglomerat fshatrash që organizohet dhe qeveriset prej kaosit. Tirana prej nëntë vitesh gjendet në një narkozë bastarde që duhet zgjuar jo me pickime, por me veprime ndërgjegjësimi Mirëpo Edi Rama nuk do të fesËshtë sikur babai të harrojë ditëlindjen e të birit, sikur gjenerali të harrojë ushtarët e tij, sikur një qytet të harrojë themeluesin e vet. Tirana nuk feston sepse klika e betonarmesë ka themeluar një qytet-shtet edvinian, ku betonizimi është alfa dhe omega e Tiranës. Një betonizim pa kriter, pa kod urbanistik, pa rregull moral dhe etik, që jo vetëm që s’po lë hapësirë të gjelbër asgjëkund; por së pari është rrezik i madh për të ardhmen e qytetit. Tirana nuk feston sepse s’ka çfarë të festojë, sepse po të festonte nuk do të kishte para syve gjendjen katastrofike te sheshit Skëndërbej, apo infrastrukturën përtokë ose inekzistente (kanalizimet e ujërave të zeza, ato të bardha, apo të rrjetit elektrik ose/dhe telefonik, etj). Tirana nuk feston sepse është një qytet në panik. Jo vetëm është një nga qytetet që të fut në panik, por para së gjithash ai të tmerron me eko-monstrat e lejuara vend e pa vend nga kryebashkiaku pa vizion Edi Rama. Ai na shfaqet përditë si një profesionist për ta fshehur pas fasadave të gjithë gjullurdinë e lejeve të ndërtimit mbi hapësirat e gjelbra. Bash aty ai ka instaluar “far-west”-in e betonarmesë, siç është ri-përmendja e fundit e rastit flagrant të kompleksit “Taivan”, në ish-Parkun Rinia. Ndërkaq pa frikë Tirana mund t’i ngjajë farë mirë nga kaosi urban, nga infrastruktura e dobët, nga provincializmi kulturor, nga mospasja e hapësirave të gjelbra dhe nga eko-monstrat e betonarmesë vetëm kryeqytetit të Afganistanit. Gjendja skandaloze në të cilën gjendet Tirana, prej dhjetë vjetësh, përtej fasadave dhe lumit të Lanës, ku janë hedhur me miliarda lekë për të rikonstruktuar dhe prej dhjetë vitesh, nuk është rikonstruktuar asnjëherë nga fillimi deri në fund.

Ringjallja e Gazetarisë së letrës IDE merr shpresë tek Viti i Tigrit
gjë tjetër veçse të pyesin dhe të hetonin sesi do të përfundonte kjo mesele. Nuk e dija që po përgatisnin një libër, por isha i prekur nga pasioni që kishin për të ndjekur çdo indicie ose mundësi të daljes nga kriza dhe kështu i përdora si të ishin termometra për të matur temperaturën e profesionit tonë. Massimo Gaggi një i dërguar i gazetës më të madhe italiane “Corriere della Sera” në Nju Jork, dhe Marco Bardazzi i ANSA (agjencisë telegrafike italiane) që ishte në Uashington, për të ardhur pastaj për të punuar me ne në La Stampa. Dy gazetarë, katër duar ka shkruar një libër me titullin “L’ultima notizia - Lajmi i Fundit” për shtëpinë botuese “Rizzoli”, dhe kanë meritën e parë aftësinë për të fotografuar një fenomen që deri pak më parë ishte i njohur vetëm në fragmente dhe ishte e nevojshme të ri-kompozohej: kriza e “perandorive të letrës”, zbulimi epokal i revolucionit digjital po e përçon në jetën e tonë, mundësinë që të lindin modalitete të reja për të rrëfyer historitë e botës, mënyra të reja të leximit, modalitete të reja të mësimit. Mund të gjendemi në një moment historik, thonë me arsye të forta, që e ardhmja do të shikohet si fundi i një rruge shekullore të nisur nga Gutembergu, dhe fillimi i një risie. Dy gazetarët Gaggi dhe Bardazzi megjithëse nuk janë joshur nga “risia e radhës” në emër të së cilës gjithçka e tanishme është për t’u hedhur, as bëjnë një mbrojtje sterile të kategorisë dhe traditës ku ata bëjnë pjesë, por kanë bërë një investigim-hetim gazetaresk, por edhe për të demonstruar metodën të rrëfimit të realitetit të zhvilluar gjatë 150 viteve gazetari ka vlerën e saj. Duke lexuar rrëfimin e tyre, deskriptimin të evolucionit të internetit, të ditarëve-blog, të mijërave bajte të

tojë qytetin që i ka dhënë tre mandate. Është një skandal i turpshëm, një lajm i mjerë, i gjorë, i kobshëm, i mynxyrshëm, i pacipë, i paskrupullt, i pistë, i ndotur, i skëterrshëm, i përbindshëm, i tmerrshëm, i frikshëm sepse Tirana meriton më shumë se një kryetar që e ka harruar qytetin e tij.

Nga Mario Calabresi
Viti i oportunitetit për gazetarinë ka filluar me pothuajse katër muaj me vonesë: 27 janar. Në atë ditë bosi i kompanisë elektronike “Apple” Steve Jobs ka zbuluar pllakën e tij digjitale, ishte një mjet midis kompjuterit dhe telefonit që merr emrin iPad, duke sinjalizuar një rrugë të mundshme për informacionin e së ardhmes. Si për ekonominë, edhe për gazetat me 2009 ankthet më të këqija janë bërë realitet: rënia e reklamave, ulja e lexuesve, falimentime dhe ulje të organikës. Shumë sentenca të vdekjes së gazetarisë, të letrës dhe të profesionit të këtij që shkruan këto radhë janë prononcuar në muajt e fundit: jam i bindur se nuk janë dashamirëse dhe të gabuara, ashtu siç mendoj se iPad nuk do të jetë një zgjidhje për të gjitha problemet. Por gjenia e Steve Jobs ka pasur edhe njëherë më shumë meritën thelbësore, atë të vendosjes në qarkullim të shpresës, të kreativitetit dhe të dëshirës për të folur për të ardhmen. Çdo krizë të shtyn të ri-mendohesh, të vësh mënjanë “siguritë” dhe të kultivosh dyshime: kjo sigurisht është e dhimbshme, por edhe tërheqëse në një botë sot, të paktën në oksident, ka një lumë diskutimesh mbi të pritshmen e informacionit që nuk ka krahasime as një stinë të së kaluarës. Sapo mbarova së lexuari një libër që do dalë në treg sot, e kanë shkruar dy gazetarë që kanë ndjekur nga afër, për disa vite, shkriftimin e të përditshmeve amerikane. Për shumë kohë më është dhënë rasti t’i takojë në SHBA të përpjekë një hetim të ankthshëm për të ardhmen e shtypit të shkruar. Nuk bënin

Çdo krizë të shtyn të ri-mendohesh, të vësh mënjanë “siguritë” dhe të kultivosh dyshime: kjo sigurisht është e dhimbshme, por edhe tërheqëse në një botë sot, të paktën në oksident, ka një lumë diskutimesh mbi të pritshmen e informacionit që nuk ka krahasime as një stinë të së kaluarës
informacionit të specializuar dhe të “rrjeteve sociale”, të sajteve ku i bëjnë shoqëri njëri-tjetrit dhe shkëmbejnë në kohë reale fjalë dhe imazhe, del më qartësi sesi bota në të cilën jetojmë është e karakterizuar nga një zhurmë në sfond. Në fragmentimin kaotik dhe në detin e mesazheve në të cilën jemi të mbytur – mendoj – se ka akoma dëshirë për të pasur një thellim më të madh të lajmit, të çelësave të leximit dhe të kontekstit. Njerëzit do të vazhdojnë të kenë nevojë për informacione mbi të cilët të kenë besim për të vendosur çdo ditë, nga puna deri në investime, nga shëndeti në edukimin e fëmijëve. Kjo nuk do të thotë të mendosh që gazetarët të jenë depozita të së vërtetës, por për të njohur – megjithë kufijtë që kanë – redaksitë “tradicionale” janë vende ku zhvillohet një rrëfim i përbashkët i shoqërisë. Nëse zhduken, nëse zhduket gazetaria, është në rrezik demokracia vetë. Mund të duket një deklaratë e ekzagjeruar sepse rrjeti digjital duket më shumë i karakterizuar nga një transparencë dhe të një hapje ndaj botës: një shtëpi prej xhami ku mund të shohin të gjithë. “por shtëpia prej xhami – na theksojnë dy gazetarët Gaggi dhe Bardazzi - është akoma shumë e brishtë, sepse jetojnë një epokë ku profesionistët e manipulimit të opinionit publik janë të paguar më mirë se ato që bëjnë investigime gazetareske”. Dhe për të afirmuar se të përditshmet mund të kenë akoma një rol të qenit të kufirit (për të ruajtur demokracinë) mjafton të rrëfesh që deputetet e një qyteteve të SHBA-ve në të cilën nuk ka asnjë gazetë lokale janë ato më të mungojnë më shumë në mbledhje. Por në momentin në të cilën gjendemi dhe të ri-mendojmë informacionin e së ardhmes, trë fushat ku mund të shpërndahet, duhet të bëjmë përpara të gjitha llogaritë me idenë e përhapur që informacioni duhet të jetë falas, gratis. Në shumë lexues, mbi të gjitha të rinjtë janë rritur me Internetin dhe me “free press” - gazeta falas - mungon perceptimi se në bazë të gjithë zinxhirit të ushqimit të ekosistemit të informacionit nevojitet një “plankton” që dikush duhet të prodhojë, përndryshe i gjithë sistemi ngordh. Një studimi i kompanisë “Pew Research Center” të bërë publik kur libri ishte tashmë shkruar, tregon që 95 % e informacionit që qarkullon në të gjitha mediet, po ashtu në internete apo blog-ditarë, ka origjinën nga shtypi i shkruar: pra “gazetat e vjetra” janë akoma burimi më i rëndësishme të të gjithë lajmeve. Nëse nesër të gjithë gazetarët të botës do të bënin grevë – ashtu siç kërcënojnë të bëjnë emigrantët për të treguar peshën e punës së tyre – në një çast të vetëm rrjeti dhe bota nuk do të dinin më çfarë të diskutonin, ndoshta do të diskutonin grevën e gazetarëve.

Kështu, është teza e gazetarëve italianë Gaggi dhe Bardazzi, pra do të duhet të mësohemi me idenë, që në një të ardhme të largët, të paguajmë një “taksë për lajmet” në fund të muajit, siç jemi mësuar të paguajmë atë të telefonit ose të televizionit satelitor (që përpara as nuk e ekzistonin) sepse është njohur nevoja. Do të notojmë në një informacion digjital me një lejekalimi, pa u ndalur stopeve. Ose në platforma digjitale inteligjente si për shembull pllakës iPad. Por duhet të presupozojmë që cilësia e informacionit ka një kosto. Unë nuk janë i bindur që lajmet në internet thjesht mund të paguhen, sepse që të ndodhë ajo duhet të krijojmë një informacion me të vërtetë multi-medial që di të marrë sëbashku thellësinë dhe saktësinë të shkrimit me grafikën, video dhe audio. Për të mbijetuar duhet të kemi parasysh tre rregulla të Web-it: ndarja me të tjetër, komunitet, dhe bashkëbisedim” dhe duke ditur të hapesh çdo ditë e më shumë. Këtyre rregullave gazetaria duhet t’u përgjigje me 3 përgjegjësi “thelbi, besueshmëria, kreativiteti”, Po kjo letër që ti lexues po shijon? Nuk do të zhduket, me një pakt që të jetë e aftë të në bindë. Për ta bërë këtë duhet të ndalë ndjekjen që i bën televizionit argëtues ose shpejtësinë e rrjetit dhe të japë një kuptim asaj që ndodh çdo ditë, duke marrë të drejtën për të vazhduar të jetë një person i familjes. Mario Calabresi është gazetar, Drejtor i gazetës konservatore italiane “La Stampa”, e themeluar në vitin 1867.

Përgatiti L.Lita

E enjte, 18 shkurt 2010

55

9

DITA

Projektligji, tokat e pakultivuara do t’u kalojnë në përdorim pronarëve të tjerë
Berisha: Pronarët të marrin 10% të prodhimit. Ne kemi pak tokë të kultivueshme. Ndaj nuk kemi asnjë pëllëmbë tokë për ta lënë të papunuar
omunat do të autorizo hen të përcaktojnë ske ma dhe të vendosin marrëdhënie të ndershme me pronarin, të cilit nuk i cenohet asnjë metër katror. Ne kemi objektiv dyfishimin e prodhimit bujqësor dhe po përgatitemi në mënyrë të gjithanshme që të ecim drejt këtij objektivi. Këshilli i Ministrave miratoi dje projektligjin “Për përdorimin dhe shfrytëzimin e tokave bujqësore të pakultivuara”, propozuar nga Ministria e Bujqësisë. Kryeministri Berisha e konsideroi projektligjin një hap shumë pozitiv në drejtim të mbrojtjes së tokës dhe shtimit të prodhimit bujqësor, në kushtet kur Shqipëria, me terrenin e saj malor, është vend me pak tokë. “Toka, - tha Kryeministri - është një pasuri jashtëzakonisht e çmuar e atyre që e kanë në pronësi, por edhe e vendit në tërësi. Shqipëria, me terrenin e saj supermalor, që nëse do t’i shpërndante, ka maja sa për të gjithë Europën, është vend me pak tokë. Ky është realiteti. Ne kemi pak tokë të kultivueshme, ndaj nuk kemi asnjë pëllëmbë tokë për ta lënë të papunuar. Ky është edhe morali i këtij ligji, sipas të cilit, ai që nuk i del zot tokës, do ta japë me të dhjetë. Kjo ka qenë një normë në të gjitha kohërat, e cila edhe në librat e shenjtë është konsideruar si taksa më e ndershme. Ky projektligj, tha Kryeministri, bëhet i domosdoshëm edhe me realizimin e projekteve të mëdha të ullirit dhe projekte të tjera të investimeve në fushën e bujqësisë. “Me zhvillim e vendit, kontributi i prodhimit bujqësor në prodhimin e brendshëm si përqindje vjen duke u ulur, ndërsa vëllimi dhe sasia e tij do të vijë gjithnjë duke u rritur. Ne kemi objektiv dyfishimin e prodhimit bujqësor dhe po përgatitemi në mënyrë të gjithanshme që të ecim drejt këtij objektivi. Në bujqësi janë parashikuar investime të mëdha në vaditje, në ullinj, drurë frutorë, në zonat malore, në turizmin malor, në çdo gjë që ka lidhje me rritjen e prodhimin dhe ndryshimin e jetës së

K

Berisha: Harta digjitale e objekteve informale, gati brenda vitit
Miratohet një tjetër vendim për legalizimin e disa parcelave ndërtimore në favor të poseduesve të objekteve informale
Këshilli i Ministrave miratoi dje një tjetër vendim për kalimin në pronësi të disa parcelave ndërtimore në favor të poseduesve të objekteve informate. Kryeministri Berisha tha se procesi i legalizimit po vazhdon dhe duhet të përfundojë gjatë këtij viti.m Kryeministri Berisha i kërkoi ministrit të Punëve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit që procesi i legalizimit të të gjitha objekteve mbi të cilat janë fotografuar dhe ekziston harta dixhitale e datës së caktuar të përfundojnë brenda vitit.

Qeveria, vendim për strukturën e re të Këshillit Kombëtar të Sportit
Në mbledhjen e djeshme të qeverisë, u miratua një ndryshim në vendimin e mëparshëm të Këshillit të Ministrave, “Mbi përcaktimin e përbërjes strukturore dhe shpërblimin e Këshillit Kombëtar të Sportit”. Ai parashikon që ky organizëm të kryesohet nga zëvendësministri i Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve dhe në përbërje të ketë 14 anëtarë. Ata parashikohet të jenë zv/ministri i Financave, ai i Arsimit, i Shëndetësisë, Ekonomisë, presidenti i Komitetit Olimpik Shqiptar, presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, rektori i Akademisë së Edukimit Fizik dhe Sporteve “Vojo Kushi”, tre personalitete me kontribut të shquar në fushën e sportit, një specialist të Drejtorisë së Sportit në ministrinë e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve etj.

Qeveria miraton kushte të reja për marrjen e një doktorature
Këshilli i Ministrave në mbledhjen e tij të sotme ka miratuar një projektligj të ri, i cili ka të bëjë me hapjen e programeve të studimeve të doktoratës, në institucionet publike të arsimit të lartë dhe përcaktimin e kushteve, që duhet të plotësojë studenti, për marrjen e diplomës për gradën shkencore “Doktor”, të ndryshuar. Sipas tij, promovimi i përshpejtuar i shkencëtarëve të rinj të talentuar parashikon që kandidatët që kanë diplomë universitare të nivelit të dytë (DND) ose diplomë universitare të integruar të nivelit të dytë (DIND) dhe kanë botuar si autor i parë, së paku tre artikuj shkencorë në revista të huaja, kanë të drejtë t’i paraqesin dekanit një kërkesë për mbrojtjen e doktoraturës, mbi bazën e artikujve shkencorë të botuar. Kuptohet se kërkesa duhet të jetë e shoqëruar nga dy referenca/rekomandime nga profesorë, të vendit ose të huaj që vlerësojnë se vëllimi dhe cilësia e punimeve shkencore të përfunduara me botimet e sipërpërmendura, plotësojnë kushtet për kërkimin e gradës shkencore “Doktor” dhe i propozojnë këshillit të profesorëve e dekanit ngritjen e jurisë për provimin e doktoratës. Më tej, dekani i fakultetit ia kalon kërkesën menjëherë këshillit të profesorëve, për shqyrtim, ndërsa ky i fundit shprehet brenda një muaji nga marrja e kërkesës, për ngritjen e jurisë për provimin e doktoratës dhe dekani nxjerr urdhër për ngritjen e saj. Në rastet kur dekani dhe këshilli i profesorëve, të fakultetit, shprehen negativisht për kërkesën e kandidatit, ai ka të drejtë të ankohet, tek rektori i institucionit të arsimit të lartë dhe tek ministri i Arsimit dhe Shkencës dhe të kërkojë një rivlerësim të kërkesës. micën e zonave të Shqipërisë. Edhe aty, ku sot është fushë, dikur ka qenë kënetë e kalbëzuar në shumicën e territorit. Shqiptarët në shekuj kanë investuar lumë djerse për të krijuar tokën bujqësore. Kushdo sot mund të shohë një ngastër, por nuk ka parasysh se në krijimin e saj është derdhur një mund njerëzor i paimagjinueshëm. Ndaj nuk mund të pranohet që të humbë as edhe një pëllëmbë tokë. Sipas të gjitha rregullave, komunat do të autorizohen të përcaktojnë skema dhe të vendosin marrëdhënie të ndershme me pronarin, të cilit nuk i cenohet asnjë metër katror. Por toka punohet, si kushti i vetëm që ajo të mos degradojë. Të gjitha tokat argjilore të vendit, në qoftë se nuk punohen, shndërrohen në toka pa fryt, sipas termit që përdorin specialistët e bujqësisë. Ne nuk e kemi këtë luks, përkundrazi, kemi nevojë urgjente të fusin në prodhim sipërfaqe toke sa më të mëdha të mundshme.”

këtyre zonave.” Kryeministri, duke shprehur besimin se projektligji do të gjejë mirëkuptimin e pronarëve të tokave, të cilët për arsye të ndryshme nuk mund ta kultivojnë atë, theksoi se do të jetë autoritetet vendore, ato që do të hartojnë skemën dhe vendosin marrëdhëniet me pronarin e tokës.

“Kam bindjen, - u shpreh Kryeministri - se ky ligj do të gjejë mirëkuptimin më të plotë edhe të atyre pronarëve, të cilët, për një arsye apo ndonjë tjetër, nuk i dalin dot zot tokës së tyre. Por toka është si gjallesat, degradon, po nuk iu përkushtove. Toka është krijuar me një përpjekje mbinjerëzore në shu-

10

55

E enjte, 18 shkurt 2010

DITA

Miratohet hapja e Universitetit të Sporteve të Tiranës
Kryeministri Berisha e konsideroi këtë vendim një lajm pozitiv për botën e sportit në vend
“Unë e konsideroj këtë një zhvillim të madh e të rëndësishëm për vendin tonë. Sportet, si një nga aktivitetet më themeloret një shoqërie dhe një vendi, e meritojnë një universitet. Ne duhet ta mbështesim sa më shumë, në mënyrë që ky universitet të përgatisë specialistë për të gjithë universin e botës sportive që zhvillohet pandërprerë, diversifikohet dhe është shumë i dashur veçanërisht për rininë shqiptare, por edhe për të gjithë shqiptarët në tërësi,” u shpreh Kryeministri, Bali Berisha, gjatë mbledhjes së djeshme të qeverisë. Sipas vendimet të qeverisë, universiteti me strukturat përkatëse akademike dhe shkencore do t’i shërbejë përgatitjes profesionale dhe diplomimit cilësor në të gjitha ciklet e studimit, studentëve të këtij universitetit.

parakuptojnë inkurajim Politikat fiskale dhe e gjithë reforma që po bëhet në ekonomi, parakuptojnë inkurajim të madh dhe fluks të madh investimesh

Komiteti i Planifikimit të Strategjive: Do rriten pagat dhe pensionet
Rishqyrton tavanet buxhetore për periudhën 2011-2013. Berisha: Na duhet të adoptojmë një politikë agresive në uljen e borxhit publik të vendit. Kjo sjell inkurajim më të madh të investitorëve të huaj dhe përmirësim të sigurt të rating-ut
ën drejtimin e Kryeministrit Berisha u zhvillua dje mbledhja e Komitetit të Planifikimit të Strategjive. Në këtë mbledhje u rishqyrtuan, në dritën e parashikimeve të reja ministrisë së Financave, tavanet buxhetore për periudhën 2011-2013. Gjatë fjalës së tij, kryeministri Berisha u shpreh se, mbledhja e Komitetit të Planifikimit të Strategjive është thirrur për të rishqyrtuar, në dritën e parashikimeve të reja të ministrisë së Financave, tavanet buxhetore për periudhën 2011-2013, me të cilat ministria e Financave mendon se qeveria shqiptare duhet të adaptojë një qëndrim të ri, në interesin më të mirë të ekonomisë shqiptare dhe të zhvillimit të vendit ndaj deficitit buxhetor dhe borxhit. “Edhe unë që personalisht për definicion nuk jam anti borxh, sepse kjo vjen nga një reminishencë e sistemeve totalitare, nuk mund të them se duhet të jemi të lakmueshëm në borxhe. Ministria e Financave, me mbështetjen dhe miratimin tim të plotë, kërkon që këtë vit të likuidojë kredinë që ne morëm vitin e kaluar”, theksoi kreu i ekzekutivit, duke shtuar se, ajo kredi u mor në kushte të një krize botërore dhe, vetëkuptohet, në kushte dhe interesa rënduese. Këtë vit parashikimi është shumë më pozitiv. Sipas kryeministrit Berisha, interesi i

N

bankave më serioze të Evropës për eurobond-et e Shqipërisë, që emetohen për herë të parë në historinë e vendit, është i lartë, por duhet të jemi realist se pjesa dërrmuese e këtyre fondeve do të përdoret për të likuiduar përfundimisht kredinë që morëm vitin e kaluar, në mënyrë që interesat e saj të mos rëndojnë në borxhin dhe financat shqiptare. “Vendimi për likuidimin e kësaj kredie dhe, nga ana tjetër, adaptimi i një politike më agresive në zvogëlimin e deficitit buxhetor dhe zvogëlimin progresiv të borxhit publik të vendit kërkon një përqasje të re ndaj të gjitha parashikimeve të bëra”, tha z.Berisha, duke shtuar më tej se, kjo është e domosdoshme për të pasur një stabilitet makroekonomik të garantuar, por edhe për të pasur një reputacion evropian e botëror të domosdoshëm për besimin e investitorëve nga e mbarë bota. “Pra, instalohet një filozofi e re, të cilën në disa aspekte e kemi përmbajtur. Nuk ka vend që të ketë bërë përpjeke më madhore për shtet të vogël si ne, por tani duhet që këtë ta shprehim në të gjitha aspektet. Pra edhe shpenzimet do të rrudhen, sepse ne na duhet të adoptojmë një politike agresive në uljen e borxhit publik të vendit”, u shpreh kreu i ekzekutivit, duke vlerësuar se, kjo sjell, në mënyrë të vetvetishme, inkurajim më

të madh të investitorëve të huaj dhe përmirësim të sigurt të rating-ut. Ndonëse fatkeqësia është se ata që vlerësojnë janë vetë për t’u vlerësuar, por kjo është jashtë mundësisë së kësaj qeverie. Kështu që sërish gjykatësi mbetet po ai. Mirëpo rating-u i tyre ka shumë rëndësi. Në vlerësimin e performancës, për vende si ne, ata e kanë borxhin publik një nga kriteret më të rëndësishme. “Ndaj, do të ketë shkurtim të shpenzimeve, por pa prekur fushat prioritare që vijojnë: Së pari, rrogat dhe pensionet. Unë jam njohur me materialin e sjellë nga ministria e Financave dhe ajo politikë është e paprekshme. Së dyti, nuk mund të preken akset kombëtare që përbëjnë edhe betejën tonë për transformimin e Shqipërisë në këto katër vite. Rruga e Arbrit, autostrada Tiranë- Elbasan, Korçë – Qafë Plloçë dhe Boshti i Jugut do të ndërtohen me çdo kusht”, bëri të ditur kryeministri Berisha, duke theksuar gjithashtu se, nuk do të preken fondet për arsimin. “Megjithëse, zoti ministër, me sistemin e ri financiar që do të vendoset për llogari të arsimit nuk mund të them se do mbetemi, sepse shtimi i burimeve të tjera për arsimin mund të këtë efekte çliruese në disa burime”, tha z.Berisha, duke shtuar se, finalja do të jetë pas përcaktimit përfundimtar të sistemit të

financimit të arsimit në Shqipëri, i cili nuk do të interesojë vetëm për universitetet, por edhe për shkollat e tjera. Kryeministri Berisha u shpreh se, mbështetje të plotë do të ketë edhe reforma në shëndetësi. “Duhet të jemi të përgatitur dhe do të mbahet zotimi para NATO-s për ushtrinë. Për të tjerat keni bërë një punë shumë të mirë. Mendoj se ky vizion i ri që paraqitett ministria e Financave për tavanet buxhetore për periudhën 20112013 është i domosdoshëm dhe kam bindjen më të thellë se është plotësisht i realizueshëm, duke mos cenuar aspak politikat zhvillimore”, theksoi kryeministri i vendit, duke nënvizuar se, ne jemi para disa proceseve shumë të rëndësishme, para një privatizimi të plotë të aseteve publike. “Përveç digave, shkollave dhe spitaleve pasuritë e tjera në këtë vend do të jenë private. Shteti të jetë një pronar sa më i vogël. Politikat fiskale dhe e gjithë reforma që po bëhet në ekonomi, reforma e sistemit të investimeve të huaja dhe sistemit të inspektorateve, të gjitha këto parakuptojnë inkurajim të madh dhe fluks të madh investimesh”, nënvizoi kreu i ekzekutivit, sipas të cilit kjo do të thotë se ekonomia shqiptare do të mund të arrijë ritme të shpejta dhe solide zhvillimi. “Fakti është se muaji janari ishte surpriza më e madhe në këto pesë vitet

e fundit të ekonomisë shqiptare, u karakterizua me rritje 102 për qind, në vlerë dhe në vëllim, të eksporteve ‘Made in Albania’ dhe në rritje me 17 për qind të eksporteve me materiale të importuara”, theksoi kryeministri Berisha, duke nënvizuar në këtë mënyrë që, jemi në një ngritje serioze. “Pavarësisht nga kjo, ne na përket të adoptojmë regjimin e përcaktuar nga ministria e Financave, si një regjim në interesin më të mirë zhvillimit ekonomik të vendit. Rating-u ka një rëndësi të jashtëzakonshme, sepse përcakton kushtet e kredive për qindra dhe mijëra investitorë që tregu financiar evropian dhe botëror u lëvron atyre. Duhet ta kuptojmë si një detyrim ndaj tyre. Vërtet ne rrudhemi pak në vete, por hapim hapësira të mëdha për investimet e huaja, për partneritetin publik – privat”, tha kryeministri i vendit. Ndërkohë, ai shtoi gjithashtu se, ulliri dhe vaditja do të mbahen brenda kuadrit dhe do të përshtatet, por përcaktimet e ministrisë së Financave janë shumë të rëndësishme për ne. “Ky është një mesazh serioz që ne i dërgojmë komunitetit botëror të biznesit. Ne i garantojmë ata se kjo qeveri do të konsolidojë parimet më të shëndetshme të stabilitetit makroekonomik”, përfundoi fjalën e tij kreu i ekzekutivit, z.Berisha.

E enjte, 18 shkurt 2010

55

11

REKLAMA

CMYK

12

55

E enjte, 18 shkurt 2010

CMYK

REKLAMA

NË SHQIPËRI

“Alventa”, ikona italiane e konsulencës financiare, tani në Shqipëri
Investitorë të fuqishëm italianë kanë marrë këshillat e grupit të konsulencës juridike e financiare “Alventa” për të kryer investime të fuqishme në Shqipëri, si në sektorin publik, ashtu edhe në atë privat. Suksesi në operacione të fuqishme financiare e kanë shndërruar “Alventa”-n në një grup konsulence shumë të kërkuar, në kushtet e një ekonomie botërore, gjithmonë e më të globalizuar.

Alventa - stafeta e suksesit
Konsulencë në politikat fiskale Ndihmë në vendosjen e partneritetit me autoritetet lokale; Kapërcimi i shpejtë i pengesave burokratike, duke garantuar një qasje të shpejtë në procedurat për marrjen e punëve publike; Vendosja e marrëdhënieve me institucionet ndërkombëtare huadhënëse dhe garantimi i një partneriteti me autoritetet lokale për një qasje më të mirë në linjat e kreditimit; Konsulencë juridike për vlerësimin dhe hartimin e kontratave, duke përfshirë kryerjen e negociatave deri në mbylljen e marrëveshjeve të partneritetit
ALVENTA SRL Viale Europa, 72 36075 Mnotecchio Maggiore (VI) tel/fax 0039 444 699 926 P.IVA/C.F. 03499130247 Iscrizione REA VI - 0330179 info@alventagroup.com www.alventagropu.com

E enjte, 18 shkurt 2010

55

13

98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 9876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 1 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 9876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321 1 98765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321210987654321098765432109876543212109876543210987654321098765432121098765432109876543210987654321

Ne zbatim te ligjit nr.8549, date 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil “J neni 13 e 15Jte ligjit Nr. 8652 date 31.07.2000 “Per organizimin dhe funksionimin e Qeverisjes Vendore” Këshilli i Qarkut Vlore shpall konkursin per nje vende pune ne pozicionin : Specialist Sherbimesh, mirembajtje rrjeti dhe IT ne Drejtorine e Sherbimeve Kandidati duhet te plotesoje kerkesat e pergjithshme per pranimin ne sherbimin civil ne perputhje me nenin 12 te ligjit nr.8549, date 11.11.1999 “Statusi i Nepunesit Civil” Kerkesa te pergjithshme (sipas ligjit nr.8549, dateJ 11.11.1999 “Statusi Nepunesit Civil”: 1.Te kete zotesi te plote per te vepruar. 2.Te kete arsimin e larte. 3. Te jete ne kushte shendetesore te mira per te kryer detyrat perkatese. 4.Te mos jete denuar me vendim te formes se prere te Gjykates per kryerjen e nje krimi. 5.Te mos jete marre ndaj tij masa disiplinore e largimit nga sherbimi civil per shkak te nje shkelje te rende disiplinore. 6.Te kete aftesi komunikimi me shkrim dhe me goje,te dije organizimin e punes ne grup. Kerkesa te vecanta per kantidatin jane: _ Te kete kryer arsimin e larte, Fakulteti Inxhinjerise _ Te kete eksperience pune. _ Te kete njohuri te mira kompjuterike ne programet baze. _ Te kete aftesi te mira komunikimi dhe pune ne grup. Paga e pozicionit eshte ne nivelin e pagave ne sherbimin civil. Kandidati duhet te paraqese brenda dates 19/03/2010 ne zyren e Personelit keto dokumente: Kerkese per aplikim ne pozicionin e vendit te punes. Diplomën e shkollës se larte(te fotokopjuar dhe noterizuar) si dhe origjinalen. Listen e notave(te fotokopjuar dhe noterizuar). Kopje e deshmive te gradave shkencore(n.q.s ka) te noterizuar. Kopje e deshmive te njohurive ne perdorimin e kompjuterit(n.q.s ka)e noterizuar. Nje CV(Curriculum Vitae) personale te eksperiences ne pune. Referenca nga punedhenesit e meparshem. Vertetim te gjendjes gjyqesore, Librezen e punes(te fotokopjuar dhe te noterizuar) si dhe origjinalen, Mosparaqitja e plote e dokumentave sjell skualifikimin e kandidatit. Lista e kandidateve te perzgjedhur per konkurim dhe atyre qe nuk plotesojne ne menyre te dukshme kerkesat do te afishohen ne ambjentet e Keshillit te Qarkut pas dates 19/03/2010 dhe ne daten 22/03/2010 do te zhvillohet testimi me shkrim dhe me goje, ne Sallen e Keshillit te Qarkut.Subjektet e testimit do te jene ne keto fusha: Konkursi eshte i hapur per nepunesit e sherbimit civil te te njejtes klase, me procedurat e lIevizjes paralele dhe te ngritjes ne detyre. Nese vendi nuk plotesohet nga keto kandidate, konkurimi zhvillohet me kandidatet jashte administrates publike, sipas procedurave te sherbimit civil.Konkurimi do te bazohet mbi njohurite per Kushtetuten, Kodin e procedurave Administrative, Ugjin nr.8549, date31.07,2000 “Per organizimin dhe funksionimin e Qeverisjes Vendore”, Ugjin nr.8549,date 11,11,1999, “Statusi Nepunesit civil”, Ugjin nr,9131,date 08.09.2003 “Per rregullat e etikes ne administrates publike”, ligjin nr.9367, date 07,04.2005 “Per parandalimin e konfliktit te interesave ne ushtrimin e funksioneve publike”. Studentet qe kane mbaruar jashte shtetit duhet te kene njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet te paraqiten vetem ne gjuhen shqipe, Per sqarime te metejshme lidhur me pergatitjen e konkursit, kandidatet e interesuar mund te paraqiten prane Zyres se Personelit ne Keshillin e Qarkut (kati i dyte) ose te kontaktoni, me telefon nr. 222 740

REKLAME

1. Mosha te jete mbi 18 vjec dhe jo me shume se 25. 2. Te kene mbaruar te pakten arsimin e mesem me rezultate mbi 9-te sidomos ne subjektet e shkencave ekzakte. 3. Gjuha angleze ( e folur dhe e shkruar)te jete te pakten mbi nivelin mesatar(Upper- Intermediate) 4. Certifikate mjekesore. 5. Te mos kete asnje precedent penal

Kerkesat paraprake per t’u plotesuar nga kandidatet jane:

14

ANTA(Agjensia Trafikut Ajror) ANTA(Agjensia Nacionale e Trafikut Ajror) me zyra Tereza“ kerk erkon Kontrollor Trafikut Ajror. prane Aeroportit „Nene Tereza“ kerkon kandidate per Kontrollor te Trafikut Ajror.

55

REPUBLIKA E SHQIPËRISË KËSHILLI I QARKUT VLORË

E enjte, 18 shkurt 2010

NJOFTIM

ANTA(Agjensia Nacionale e Trafikut Ajror)

1. CV(Curriculum Vitae) me fotografi. 2. Certifikate personale nga gjendja civile. 3. Fotokopje e Kartes se Identitetit 4. Fotokopje e noterizuar e Diplomes ose Defteses se Pjekurise se bashku me listen e notave. 5. Fotokopje e noterizuar e deshmise se gjuhes angleze ose vertetim qe ka studiuar anglisht ne shkollen e mesme / larte (dokument i leshuar nga Fakulteti) 6. Certifikate mjekesore ku te vertetohet qe nuk ka probleme me shikimin, me degjimin dhe me sistemin nervor. 7. Deshmi penaliteti nga Prokuroria dhe

Dokumentet qe duhen paraqitur :

Ne zbatim te ligjit nr.8549, date 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil “, neni 13 e 15,te ligjit Nr. 8652, date 31.07.2000 “Per organizimin dhe funksionimin e Qeverisjes Vendore” Keshilli i Qarkut Vlore shpall konkursin per nje vende pune ne pozicionin : Specialist Koordinator projektesh ne Drejtorinë Juridike Kandidati duhet te plotësojë kerkesat e pergjithshme per pranimin ne sherbimin civil ne perputhje me nenin12 te ligjit nr.8549, date 11.11.1999 “Statusi i Nepunesit Civil” Kerkesa te pergjithshme (sipas ligjit nr.8549, date, 11.11.1999 “Statusi Nepunesit Civil”: 1.T kete zotesi te plote per e tevepruar. 2.T kete arsimin e larte. e 3. T jete ne kushte shëndetësore te mira per te kryer detyrat perkatese. e 4.T mos jete denuar me vendim te formes se prere te Gjykates per kryerjen e nje krimi. e 5.T mos jete marre ndaj tij masa disiplinore e largimit nga sherbimi civil per shkak te nje shkelje te rende disiplinore. e 6.T kete aftesi komunikimi me shkrim dhe me goje, te dije organizimin e punes ne grup. e Kerkesa te vecanta per kantidatin jane: _ T kete kryer arsimin e larte, Fakulteti i Gjuheve te huaja, Departamenti i Gjuhes Angleze .. e _ T kete eksperience pune. e _ T kete njohuri te mira kompjuterike ne programet baze. e _ T kete aftesi te mira komunikimi dhe pune ne grup. e Paga e pozicionit eshte ne nivelin e pagave ne sherbimin civil. Kandidati duhet te paraqese brenda dates 19/03/2010 ne zyren e Personelit keto dokumente: Kerkese per aplikim ne pozicionin e vendit te punes. Dipllomen e shkolles se larte(te fotokopjuar dhe noterizuar) si dhe origjinalen. Listen e notave(te fotokopjuar dhe noterizuar). Kopje e deshmive te gradave shkencore(n.q.s ka) te noterizuar. Kopje e deshmive te njohurive ne perdorimin e kompjuterit(n.q.s ka)e noterizuar. Nje CV(Curriculum Vitae) personale te eksperiences ne pune. Referenca nga punedhenesit e meparshem. Vertetim te gjendjes gjyqesore. Librezen e punes (te fotokopjuar dhe te noterizuar) si dhe origjinalen. Mosparaqitja e plote e dokumentave sjell skualifikimin e kandidatit. Lista e kandidateve te perzgjedhur per konkurim dhe atyre qe nuk plotesojne ne menyre te dukshme kerkesat do te afishohen ne ambjentet e Keshillit te Qarkut pas dates 19/03/2010 dhe ne daten 22/03/2010 do te zhvillohet testimi me shkrim dhe me goje, ne Sallen e Keshillit te Qarkut.Subjektet e testimit do te jene ne keto fusha: Konkursi eshte I hapur per nepunesit e sherbimit civil te te njejtes klase, me procedurat e lIevizjes paralele dhe te ngritjes ne detyre. Nese vendi nuk plotesohet nga keto kandidate, konkurimi zhvillohet me kandidatet jashte administrates publike, sipas procedurave te sherbimit civil.Konkurimi do te bazohet mbi njohurite per Kushtetuten, Kodin e procedurave Administrative, Ligjin nr.8549, date31.07.2000 “Per organizimin dhe funksionimin e Qeverisjes Vendore”, Ligjin nr.8549,date 11.11.1999, “Statusi Nepunesit civil”, Ligjin nr.9131 ,date 08.09.2003 “Per rregullat e etikes ne administrates publike”, ligjin nr.9367, date 07.04.2005 “Per parandalimin e konfliktit te interesave ne ushtrimin e funksioneve publike”. Studentet qe kane mbaruar jashte shtetit duhet te kene njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet te paraqiten vetem ne gjuhen shqipe. Per sqarime te metejshme lidhur me pergatitjen e konkursit, kandidatet e interesuar mund te paraqiten prane Zyres se Personelit ne Keshillin e Qarkut(kati I dyte) ose te kontaktoni, me telefon nr. 222740.

REPUBLIKA E SHQIPËRISË KËSHILLI I QARKUT VLORË Zyra e Kryetarit

Dokumentet duhet te dorezohen personalisht pasi kandidatet duhet te plotesojne formularin e aplikimit ne adresen: ANTA Aeroporti Nene Tereza Rinas Departamenti i Burimeve Njerezore Sektori i Trajnimeve T: (4) 2379225

Afati i dorezimit te dokumenteve eshte data 30/04/2010.

Min. Drejtesise 8. 1(nje) fotografi.

NJOFTIM

DITA

Rishikimi i normave të mësuesve, vazhdë e reformave në arsim dhe jo represion politik
Nga Fitnete Gruda Në vazhdën e reformave në arsim MASH ka rishikuar normat e mësuesve në arsimin parauniversitar. Ndjeva keqardhje kur kryetari i Bashkimit te Konfederatave te Shqiperise, z.Kol Nikolla, bënte një koment të kësaj reforme duke i dhënë nuanca krejtësisht politike madje shkoi përtej imagjinatës kur thoshte „heqje e mësuesve sipas përkatësisë partiake“. Pas daljes së udhëzimit të MASH „Për Normat e punes mësimore në arsimin parauniversitar dhe standarde te lidhura me to“, u kalua në rishikimin konkret të normave mesimore në çdo shkollë nga DART në bashkëpunim me drejtoritë e shkollave. Duke parë mënyrën e trajtimit të problemit nga eprorët tanë e ndjeva si detyrë morale të bëj një koment për këtë çështje. Gjatë zbatimit te ketij udhezimi nëpër shkolla, nuk është parë përkatësia partiake e askujt. Po të ishtë parë kjo, të parët që do e vinin re do ishim ne drejtorët e shkollave. Qe kjo reforme nuk është politike, besoj se e kanë ndjerë edhe vetë mësuesit. Konkretisht në Tiranë, DART është munduar të bëjë zgjidhjet më të mira. Por çuditërisht kryetari i konfederatave del me një koment të vendimit për këtë çështje. Mirë do të ishte të mbaronte reforma dhe të flitej konkretisht. Nuk kuptoj çfarë e shqetëson këtë zotëri të nxitojë? Ndoshta dashamirësia për anëtarët e konfederatës. Në fakt ai është i stresuar edhe më shumë me këtë deklaratë. Kur reforma nuk po zbatohet si e tillë, çdo t’u thotë këtyre anëtarëve zotëria në fjalë?! A do ta bënte këtë deklaratë z.Nikolla nëse në pushtet do të ishte PS? Jam e sigurtë që jo! Fatmirësisht politikat arsimore të kësaj qeverisje janë largpamëse dhe krejtësisht të ndryshme nga ato të qeverisjes socialiste. Dhe jatë kësaj qeverisje konfederatat nuk ndiheshin cfarëdo që të bënte qeverisja e asokohe. E siguroj z.Nikolla që drejtimi i sotëm ndryshon nga ai i qeverisjes socialiste. Atëhere duhet të shqetësoheshit ju zotërinj të Konfederatës, se mbi mësuesin me përkatësi partiake të djathtë ushtrohej një presion i vazhdueshëm dhe i paparë. Nga përvoja ime si mësuese e tani si drejtuese po ju them, se drejtuesi nuk kishte në thelb punën që bënte mësuesi, por luante rolin e një „xhandari“ që të godiste mësuesit josocialistë. Unë e di ç’kam hequr gjatë kësaj qeverisje me katër mësues të tjerë që kishim ide të djathta. Kur nuk trokita për ankesë në DART-in e asokohe, pasi e dija që nuk gjeja zgjidhje, ndërkohë që emrat tanë dhe atje ishin çuar si të tillë. Kur nuk shkova të ankohem as te sindikata të kërkoj mbrojtje dhe pse isha një përfaqësuese e denjë e saj. Por mbrohesha me forcën e punës. Ndërsa idetë e mia i shprehja dhe asokohe në shtyp pa m’u trembur syri. I bëra këto komente për t’i thenë z.Nikolla e përfaqësuesve të tjerë të konfederatës së arsimit të mos përhapin panik tek mësuesit, në emër të mbrojtjes së tyre. Mos mbroni mësues të paaftë. Nuk jam për mosmbrojtjen e mësuesve, pasi ajo është detyra juaj, por ajo mbrojtje të jetë me vend dhe në çdo kohë, jo vetëm kur PD është në pushtet, ju dilni e deklaroni kundër vendimeve të saj. Kur qeverisja socialiste nuk ngrinte pagat e mësuesve, ju strukeshit si në rastin e një greve për pagat e mësuesve në 2005. A nuk ishte kjo e drejta e mësuesve?! Unë mendoj që në thelb të punës suaj të keni vertet mbrojtjen e mësuesve etj dhe jo lojra politike. Mbroni mësuesit atëhere kur jeni të bindur se kanë të drejtë jo si në rastin e 2-3 mësuesve të paafta të „Gjon Buzukut“, pa u bindur nëse ato ishin në rregull me kryerjen e detyrës... Unë kam patur rastin ta diskutoj në mënyrë të drejtpërdrejtë këtë fenomen me z. Xhafer Dobrusha. Fola me shembuj konkret dhe pse pak të lodhshëm, për ta bërë bindës mendimin se ju drejtuesit e konfederatës nxitoheni në deklarata e ne veprime. Nuk është thjesht nxitimi, por ky nxitim nuk shkon në funksion të ndihmës së mësuesit, por mund të shërbejë si shtysë për luftë politike brënda stafeve të mësuesve, kur ju e dini mirë se shkolla është e depolitizuar. Autorja e shkrimit është Drejtoreshë e shkollës 9-vjeçare „Xhezmi Delli“ në kryeqytet

Intervista

„Në veri, ato mund të zëvendësohen me ndërlidhje të privilegjuara midis Beogradit dhe popullatës në veri, për të siguruar ruajtjen e mënyrës tradicionale të të jetuarit“, thotë për Radion Evropa e Lirë, shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare, Pieter Feith

Feith: “Strukturat paralele duhet të zhbëhen”
tucionet e Kosovës. A jeni të kënaqur me arritjet? Pa dyshim që po, në jug të lumit Ibër. Por, siç e dini, ne gjithashtu synojmë të përparojmë në veri dhe prandaj e kemi hartuar atë që ne e quajmë qasje gjithëpërfshirëse, e cila gëzon mbështetjen e Grupit Drejtues Ndërkombëtar. Nuk është dokument, mbi të cilin është pajtuar Bashkimi Evropian, por mendoj se është e ndershme të thuhet se ua kam shpjeguar përmbajtjen e kësaj qasjeje vendeve anëtare të BE-së dhe kam zbuluar se ka interesim pozitiv në zhvillimin e hapave të mëtejshëm në Bashkimin Evropian për të ecur përpara në veri, paralelisht me qasjen që e kemi hartuar me Qeverinë. Shpresojmë që bashkërisht me Qeverinë, EULEX-in dhe Komisionin Evropian, të përfitojmë qasje më të madhe. Çfarë vështirësish shihni në zbatimin e kësaj qasjeje, duke pasur parasysh se është thënë se nuk do të shfrytëzohet forca dhe nuk ka një afat për jetësimin e saj? Mendoj se e shohim pranimin lokal si kërkesën kryesore për zbatimin e kësaj qasjeje dhe arritjen e përparimeve. Pra, e gjitha ka të bëjë me të pranuarit nga ana e popullatës lokale. Ne po ofrojmë shërbime publike për qytetarët në veri të Kosovës, do të donim të zgjeronim edhe segmente ndryshme të Bashkimit Evropian dhe i takon popullatës vendore të vendosë nëse dëshiron të pranojë një gjë të këtillë, ashtu siç është bërë në komunat në jug. Qartazi, është i domosdoshëm edhe sforcimi i

rendit dhe ligjit dhe shpresojmë që, në kushte të përshtatshme, të mund të lëvizim drejt organizimit të zgjedhjeve në veriun e Mitrovicës dhe të zgjerojmë qeverisjen dhe lidhjet me komunat tjera. Por, popullata vendore në veri të Kosovës, ka qenë „kokëfortë“ në rezistencën nga çdo institucion, për të cilin ata thonë se promovon pavarësinë e Kosovës. A llogarisni edhe në përfshirjen e Beogradit kur flasim për zbatimin e qasjes gjithëpërfshirëse? Siç e kam thënë edhe më parë, ne do të donim të konsultoheshim me Beogradin në hapat e mëtejmë që kanë të bëjnë me veriun dhe jam i sigurt se konsultime të këtilla do të ketë edhe nga ana e Beogradit. Si shef i Zyrës Civile Ndërkombëtare, më duhet të them se ne kemi parimin se strukturat paralele në Kosovë, të cilat vazhdojnë të mbështeten nga Beogradi, duhet të zhbëhen. Në veri, ato mund të zëvendësohen me ndërlidhje të privilegjuara midis Beogradit dhe popullatës në veri të Kosovës, për t’i siguruar qytetarët serbë se mund ta ruajnë mënyrën tradicionale të të jetuarit, se mund të pranojnë burime për të mbështetur edukimin dhe shëndetësinë. Kësisoj, edhe ne mund të shfrytëzojmë më së miri të ardhurat doganore, të cilat duhet të qarkullojnë sërish. Por, e gjithë kjo, duhet të jetë e bazuar në parimin e transparencës dhe llogaridhënies. Mendoj se vetëm mbi këto baza mund të kemi përmirësim të kushteve jetësore, për qytetarët e veriut të Kosovës.

Zoti Feith, në përvjetorin e dytë të pavarësisë së Kosovës, cilat janë, sipas jush, arritjet dhe sfidat njëkohësisht, përballë shtetit më të ri në botë? Mendoj se kemi parë përparim të mirë, në themelimin e institucioneve në Kosovë dhe prandaj, si shef i Zyrës Civile Ndërkombëtare (ICR) tani jam mandatuar nga Grupi Drejtues Ndërkombëtar të lëvizim nga ndërtimi i institucioneve te mbikëqyrja e funksionimit të tyre. Ne e shohim këtë si shenjë pozitive, sepse nënkupton një hap përpara. Qeveria do të jetë ajo që do të çojë përpara programet që ka për synim dhe që i ka diskutuar me Kuvendin, duke u përqendruar në prioritetet, mbi të cilat jemi pajtuar bashkërisht. Pra, për të përmirësuar qeverisjen, me synim që në fund të këtij viti të kemi një Raport më të mirë të Progresit. Dhe natyrisht, edhe për t’u marrë me veriun. Megjithatë, e shoh rolin e ICR-së duke u zbehur gradualisht, edhe pse do ta kem autoritetin që më është dhënë në kuadër të Planit Gjithëpërfshirës, nëse është e nevojshme, edhe në kuptimin korrektues. Si shef i Zyrës Civile Ndërkombëtare, sa mendoni se Kosova ka

nevojë për këtë zyrë? Mendoj se për këtë, gjithashtu duhet t’i pyesni njerëzit, të pyesni Qeverinë, por ne nuk e shohim mandatin tonë këtu si të pakufishëm. Shpresoj të jemi në gjendje që ta zvogëlojmë edhe më tej praninë tonë këtu! Mendoj se e gjithë kjo është kryesisht e ndërlidhur edhe me atë që thashë më herët për Raportin e Progresit. Nëse arrijmë të sigurojmë reputacion më të mirë, imazh më të mirë për Kosovën, në mënyrë që ekonomia të zgjerohet dhe të tërheqim investime, atëherë mendoj se ky proces do të përshpejtohet. Natyrisht, ne llogarisim në përkushtimin e autoriteteve në zbatimin e Planit të Ahtisarit, ndonëse për këtë nuk jam i shqetësuar. Shpresoj se në vitet e ardhshme, do të shohim edhe më shumë për-

parime dhe zvogëlim të Zyrës Civile. A është Kosova në binarë të duhur, kur flasim për zbatimin e Planit të Ahtisarit? A shihni ndonjë sfidë? Jo. Shoh përparim të madh. Ne synojmë përmbushjen e plotë, veçanërisht të procesit të decentralizimit dhe këtu, gjithashtu, e kam fjalën për jetësimin e këtij procesi nga komunat dhe kryetarët e komunave. Prandaj, është e rëndësishme që transferimi i përgjegjësive te komunat e sapoformuara, të zbatohet me lehtësi dhe që kryetarët e komunave të jenë bashkëpunues, me udhëzimet që jepen nga Qeveria qendrore. Decentralizimi shihet si një nga mjetet kryesore për ta bindur komunitetin serb që të përfshihet në insti-

E enjte, 18 shkurt 2010

55

15

SPECIALE
1945/QËNDRESA ANTIKOMUNISTE
Nga Kastriot Dervishi

Shtatë të ekzekutuar nga procesi kundër revoltës
Pas revoltës së 20 janarit 1945 arrestoheshin persona të moshës 35 – 82 vjeç
Janari i vitit 1945 ishte muaji i të papriturave për komunistët e vendosur në pushtet. Pasi kishin sjellë “lirinë” duke vrarë ç’të mundnin dhe pasi kishin krijuar një emigracion politik të një përmase të paparë ndonjëherë, regjimi u përball me qëndresën antikomuniste e cila zhvillohej përkundrejt vështirësive të panumërta. Pikërisht për këtë arsye puna më e madhe që i ngeli regjimit ishin proceset politike për të bindur banorët të pranonin sistemin e ri diktatorial. Në raportet e para, pikërisht komunikatën e 28 janarit 1945 të prokurorisë ushtarake të Korparmatës III thuhej se ishin ndaluar disa persona nga fshati Bërdicë të moshës 35 – 82 vjeçare, pasi i kishin bërë pritë një makine partizanësh pasi ishin takuar më parë me Jup Kazazin dhe Hamdi Isufin. Më 13 – 14 janar 1945 kishte ndodhur revolta e Koplikut dhe pak ditë më vonë qëndresa vazhdonte në drejtime të tjera. Me urrejtjen më të madhe kundër kundërshtarëve politikë, përfshi këtu edhe inate të viteve të mëparshme apo sherre të karakterit personal, familjar, etj, komunistët organizuan një operacion kundër “spastrimit” të vendit (...nga shqiptarët!). Këtu nis edhe puna e parë organeve të diktaturës e konceptuar si goditje masive. Operacioni filloi në fazën e parë më 14 – 31 janar 1945. Komunistët u përballën me një qëndresë të organizuar popullore dhe pësuan humbje të mëdha në veri të vendit. Për këtë qëllim filluan fazën e dytë 1 – 16 shkurt 1945. Konfrontimi ushtraka nuk ishte i pakët, aqsa të krijohet përshtypja se vitet e para pas lufte ishin vijim i luftës civile që kishte filluar gjatë lufte.. Më poshtë sjellim vendimin e formës së prerë ku dënohen me vdekje shtatë persona. Bërdicë e poshtme, të cilët me aktgjykimin nr. 15, datë 31/1/1945 të Gjyqit Ushtarak të Korparmatës III, në Shkodër janë dënuar ME VDEKJE, sepse me datën 20 janar 1945 janë takuar me Jup Kazazin e Hasan Isufin, me të cilët kanë organizuar kryengritje kundër pushtetit të popullit dhe kanë prerë në rrugë një makinë dhe një motoçikletë, duke vrarë e plagosur partizanët që ndodheshin në këto. Gjykata; Mbasi shqyrtoi proceset e para mbi pyetjen e të pandehurve nga ana e autoriteteve kompetente; Mbasi shqyrtoi procesin e rrjedhjes së gjykimit, si dhe gjithë aktet e tjera që ndodhen në dosje; Mbasi mori mendimin e prokurorit, i cili kërkon të vendoset aprovimi i këtij vendimi si i ligjshëm dhe i rregullt; Mbasi bisedoi çështjen nga pikëpamja e faktit dhe e së drejtës; Observon: Në fakt: Haxhi Ahmeti, Lush Paloka, Veli Sala, Hidër Duli, Shaban Dini, Taip Halili e Martin Roku në datë 20 janar 1945, kanë shkuar në katundin Beltojë e janë takuar me kriminelët e luftës dhe armiqtë e popullit të arratisurit Hasan Isufin dhe Jup Kazazin, prej të cilëve u është propozuar për të organizuar një kryengritje reaksionare kundër Ushtrisë Nacionalçlirimtare e pushtetit të popullit. Këta mbasi kanë pranuar propozimin e bërë, janë nisur bashkë me të arratisurit e sipërm për në katundin e tyre Bërdicë, ku, mbasi kanë bërë mobilizimin tek banorët e katundit, të cilët i kishin vënë në dijeni më parë me anën e propagandës që kishin zhvilluar, kanë pranuar vetë së bashku me katundarët e mobilizuar të vihen nën urdhrat e udhëheqjen e kriminelëve Hasan e Jup për të shkuar nga Ura e Baçallëkut e për të sulmuar Shkodrën. Kur kanë zbritur në katundin Bërdicë kanë marrë vesh që ndodheshin atje partizanë në një automobil, i kanë sulmuar këta dhe mbasi kanë vrarë e plagosur partizanët, i kanë marrë teshat që ndodheshin në automobil. Duke u bërë organe të ndërgjegjshëm të reaksionit, kanë mobilizuar një pjesë katundare duke mos ia treguar qëllimin e tyre kryengritës. Me cilësinë e tyre si Këshill i katundit kanë autorizuar sabotatorin e luftës, të arratisurin Ded Shabanin për të bërë mobilizimin në popullsinë e katundit për të hedhur në luftë kundër Ushtrisë Nacionalçlirimtare e Pushtetit të Popullit, fakt ky që provohet në aktin e autoritetit datë 19/1/1945 që ndodhet në dosje dhe se pretendimi i tyre se gjoja nuk kanë pasur dijeni për ç’arsye Deda kërkonte autorizimin mobilizimi është pa vend për shkak se këta e kanë ditur shumë mirë qëllimin e Dedës përderisa kanë qenë lidhur ngushtë me Hasan Isufin e Jup Kazazin dhe që akti i autorizimit është lëshuar dy ditë para komplotit reaksionar. Të gjitha këto si më sipër janë provuar plotësisht e bindësisht, nga procesverbalet e mbajtura prej organeve të Mbrojtjes së Popullit, prej hetuesisë prej rrjedhimit të gjykimit, nga dokumentet dhe aktet e tjera që ndodhen në dosje si dhe nga pohimet dredharake të të dënuarve. NË LIGJ: Ndonëse prokurori në pretencën e tij të fundit nuk ka caktuar sasinë e ndëshkimit që kërkon; megjithëse Gjykata së Qeveria Demokratike e Shqipërisë Ushtria nacionalçlirimtare shqiptare “Shtabi i përgjithshëm” Gjykata e Lartë Ushtarake Nr. vendimit 35 Procesverbal Gjykata e Lartë Ushtarake e formuar prej: Gaqo Floqit - kryetar Frederik Nosi - anëtar Veledin Zejneli - anëtar Në prezencën e prokurorit pranë kësaj Gjykate, major Myftar Tares dhe në asistencën e Sekretarit Jani Thoma, sot më datë 28/ 2/1945 mori në shqyrtim aktet e padisë penale kundër të pandehurve: 1) Haxhi Ahmeti, i biri i Ahmetit dhe i Sulltanës, vjeç 38 nga katundi Bërdicë e sipërme. 2) Lush Paloka, i biri i Palokës dhe i Palinës, vjeç 55 nga katundi Bërdicë e poshtme. 3) Veli Sala, i biri i Salës dhe i Pashës, vjeç 80 nga katundi Bërdicë e mesme. 4) Hidër Duli, i biri i Dulit dhe i Rukës, vjeç 36 nga katundi Bërdicë e sipërme. 5) Shaban Dini, i biri i Dinit dhe i Zedës, vjeç 56, nga katundi Bërdicë e mesme. 6) Taip Halili, i biri i Halilit dhe i Bices, vjeç 65, nga katundi Bërdicë e mesme. 7) Martin Roku, i biri i Rokut dhe i Mrikës, vjeç 30, nga katundi

DOSSIER
16

55

E enjte, 18 shkurt 2010

SPECIALE

DOSSIER
Komunikimi midis Mehmet Shehut dhe Enver Hoxhës për ekzekutimet me vdekje
bashku me ndëshkimin me vdekje nuk ka urdhëruar dhe konfiskimin e pasurisë të të pandehurve në bazë të nenit 19, parag r a f i I I I t ë l i g j i t n r. 4 1 , prapëseprapë këto të meta formale nuk prekin esencën e vendimit, i cili është i drejtë dhe i ligjshëm, mbasi është në proporcion me dëmin e shkaktuar nga veprat e të dënuarve si sabotator të pushtetit popullor. Prandaj: Në bazë të nenit 1, të ligjit mbi sabotatorët e luftës nr. 21, datë 15 dhjetor 1944 dhe në bazë të neneve 19 dhe 31 të ligjit mbi organizimin dhe funksionimin e Gjykatës Ushtarake nr. 41, datë 14 janar 1945, konform dhe me kërkimin e prokurorit; Vendosi; Aprovimin e akt-gjykimit nr. 15, datë 31/1/1945 të Gjykatës Ushtarake të Korparmatës III, Shkodër, sipas të cilit është vendosur ndëshkimi: 1) Haxhi Ahmetit 2) Lush Palokës 3) Veli Salës 4) Hidër Dulit 5) Shaban Danit 6) Taip Halilit 7) Martin Rokut nga katundi i Bërdicës, ME VDEKJE duke urdhëruar njëkohësisht dhe konfiskimin e pasurisë së tyre të luajtshme dhe të paluajtshme. Tiranë, 28 shkurt 1945

E enjte, 18 shkurt 2010

55

17

DITA

REPUBLIKA E SHQIPËRISË Ministria e P unëve P ublike, Punëve Publik ublike, Telek elekomunikacionit Transportit dhe Telekomunikacionit
DREJTORIA E PËRGJITHSHME E SHËRBIMEVE MBËSHTETËSE
DREJTORIA E SHËRBIMEVE JURIDIKE SEKTORI I SHPRONËSIMEVE

SHPALLJE KËRKESE PËR SHPRONËSIM PUBLIK
Ministria e Punëve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit shpall kërkesën për shpronësim për interes publik të pasurive të paluajtshme pronë private, që preken nga ndërtimi i segmentit rrugor „Sistemim Asfaltim Mjedë- Kryqëzim Pukë“. Subjekti kërkues i këtij objekti është Drejtoria e Përgjithshme e Rrugëve. Me anë të këtij publikimi në shtyp kërkojmë të vëmë në dijeni personat të cilët preken nga ky shpronësim. Vënia në dijeni konsiston në masën e vlerësimit të llogaritur nga Komisioni i Posaçëm i Shpronësimit pranë Ministrisë së Punëve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, për pronarët sipas listës emërore bashkëlidhur. Pronarët që kanë emrin në listën emërore dhe personat e tretë, brenda 15 ditëve nga plotësimi i këtij afati për publikim, kanë të drejtë të paraqesin pretendimet e tyre lidhur me çmimin, sipërfaqen titullin e pronësisë, apo llojin e pasurisë që kanë në pronësi, të shoqëruara me dokumentat përkatëse në Ministrinë kompetente (Ministria e Punëve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit). Pronarët për të cilët në kolonën shënime në tabelën e publikuar, është bërë shënimi „Konfirmuar nga ZRPP“, do të kompensohen për efekt shpronësimi pas miratimit të kërkesës për shpronësim nga Këshilli i Ministrave dhe pasi të kenë paraqitur dokumentacionin respektiv të pronësisë pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Rrugëve (subjekti kërkues në bazë të ligjit nr.8561, datë 22.12.1999 „Për shpronësimin dhe marrjen në përdorim të përkohshëm, të pasurisë pronë private për interes publik“). Vlera totale e shpronësimit për tokën arë dhe objektin është 4 754 112 (katër milion e shtatë qind e pesëdhjetë e katër mijë e njëqind e dymbëdhjetë lekë) lekë.

18

55

E enjte, 18 shkurt 2010

DITA

BE i jep ultimatum Greqisë për financat, Papandreu flet për aleancë strategjike me Rusinë
Kryeministri rus Vladimir Putin thotë se tubacionet e gazit natyral të propozuara në projektin South Stream mund të ndihmojnë Greqinë që ta marrë veten nga kriza ekonomike dhe të forcojë vendin. Pas takimit me kryeministrin George Papandreu në Moskë të martën, zoti Putin tha se projekte të tilla të mëdha janë të dobishme për të tërhequr investimet e huaja dhe krijuar vende pune. Ai tha se Greqia do të përfitonte sepse do të jetë një vend tranzit për linjën e gazit, që do të transportojë gazin rus nën Detin e Zi për në Evropë duke menjanuar shtratin e renduar të Bosforit. Rusia dhe disa vende evropiane po financojnë projektin, i cili pritet të përfundojë në vitin 2015. Më herët, presidenti Dmitri Medvedev sygjeroi që zoti Papandreou mund ti drejtohej Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore për ndihmë. Por udhëheqësi grek, deri tani, nuk ka pranuar që të kërkojë ndihmë financiare, përfshi edhe vendet e Bashkimit Evropian. Kryeministri grek përfundoi vizitën dy ditore në Moskë të martën duke thënë se të dy vendet shprehën një deshire për marAthina ndërkohë po ndermerr disa hapa të rendësishëm për të shkurtuar defiçitin, përfshi ngrirjen e pagesave për shërbimin civil dhe shtimin e taksave. Ministrat e financave të Bashkimit Evropian po i japin afat Greqisë deri nga mesi i marsit që të tregojë se hapat e ndermarra për shkurtimin e defiçitit po funksionojnë para se të kërkojnë veprime më të ashpra. Kryeministri i Luksemburgut Jean-Claude Juncker i dha mesazhin teknik Greqisë por në afat tejet të qartë.Kryeministri i cili gjithashtu kryeson një grup të ministrave të financave të bllokut, tha se kriza e defiçitit të buxhetit të Greqisë është një problem i atij vendi që Athina duhet ti japë rrugë zgjidhje. Në një konferencë shtypi në Bruksel, ku u zhvillua takimi i ministrave të financave të Bashkimit Evropian, zoti Juncker caktoi mesin e muajit mars si afat që Athina të tregojë se mund të ulë defiçitin deri në masën 8.7 përqind të prodhimit të saj të përgjishëm deri nga fundi i vitit, krahasuar me defiçitin e sotëm prej 12.7 përqindësh. “Lidhur me Greqinë kemi vendosur sa vijon, si rezultat i rrezikut që paraqet defiçiti dhe tavani i borxheve, Greqia duhet të njoftojë në raportin e prezantuar me 16 mars 2010 masat për të siguruar arritjen e synimit buxhetor për vitin 2010”. Zoti Juncker i bëri thirrje Greqisë që të rrisë të ardhurat përmes taksave dhe tatimeve si dhe të shkurtojë shpenzimet. Buxheti i Greqisë vitin e kaluar ishte thuajse 13 përqind e prodhimit të përgjithshëm të brendëshëm, më shumë se katër herë sa lejon tavani i caktuar nga Bashkimi Evropian. Athina është agazhuara që të reduktojë defiçitin me më pak se 3 përqind të prodhimit të përgjithshëm të brendëshëm deri në vitin 2012. Nëse veprimet e Greqisë janë të pamjaftueshme, zoti Juncker paralajmëroi se Bashkimi Evropian do të nderhyjë për të siguruar stabilitetin e rajonit të euros. Masat e rrepta nga qeveria greke kanë shkaktuar protesta në mbarë vendin. Ekspertët paralajmërojnë se problemet ekonomike të Greqisë mund të kërcenojnë ekonomitë e brishta të euro-zonës si përshembull Portugalinë. Zyrtarët e Bashkimit Evropian duan të dinë nëse Greqia përdori një seri ivestimesh tejet komplekse për të fshehur ashpërsinë e problemeve financiare të vendit.

rëdhënie më të thella strategjike. Ai tha gjithashtu se Greqia është e gatshme që të nënshkruajë në marrëveshje për të marrë pjesë në projektin South Stream. Greqia përballet me presion për të shkurtuar defiçitin/ Ligjvenësit grek nga partia socialiste në pushtet thonë se parlamenti do të hetojë numrat e gabuar të defiçitit të njoftuara nga qeveria e mëparshme konservatore, çfarë shkaktoi krizën e tanishme finan-

ciare në atë vend. Detajet e hetimeve, përfshi mundësinë e dënimit për përsonat përgjegjës, nuk janë njoftuar.Qeveria e kaluar nuk dha një tablo të plotë të defiçitit buxhetor dhe borxheve nderkohë që humbi pushtetin vitin e kaluar. Defiçiti i lartë ka shokuar administratën socialiste dhe kercënon të ulë ndjeshëm vlerën e euros. Defiçiti ishte afro 13 përqind vitin e kaluar, katër herë më shumë sesa lejohet nga Bashkimi Evropian.

SHBA kërkon rihapjen e dialogut me Sirinë

Një zyrtar i lartë amerikan, nën sekretari i shtetit William Burns ka zhvilluar bisedime me presidentin sirian, Bashar al-Assad dhe tha se SHBA ishte e interesuar të ndërtonte marrëdhënie më të mira me Damaskun. Ai tha se kishte patur një bisedë të sinqertë me zotin Assad në të cilën ata nuk ishin dakord për disa çështje dhe kishin eksploruar rrugë në të cilat të dy vendet mund të bashkëpunonin. Takimi erdhi një ditë pasi presidenti Obama caktoi një ambasador të ri në Siri, pesë vjet pasi ambasadori tjetër ishte larguar nga vendi. Republikanët amerikanë e kanë kritikuar emërimin e ambasadorit në Damask si një shpërblim që i bëhet armikut. „Me këtë emërim, politika jonë e jashtme rrezikon të dërgojë sërish mesazhin se është më mirë të jesh armik kokëfortë, sesa bashkëpunëtor dhe aleat besnik i Shteteve të Bashkuara“, tha Ileana Ros-Lehtinen, përfaqësuesja republikane në Komisionin për Politikën e Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve. Analistët thonë se Uashingtoni zyrtar beson që strategjia e mëhershme e izolimit të Sirisë ka dështuar dhe se duhet rihapur dialogu si pjesë e një përpjekjeje më të gjerë për paqen në Lindjen e Mesme.

Rusia do të ndërtojë një bazë ushtarake në Abkazi
Rusia dhe Abkazia, rajoni separatist i Gjeorgjisë nënshkruan një marrëveshje që i hap rrugën Moskës të ndërtojë një bazë ushtarake në territorin abkaz. Marrëveshja u nënshkrua në Moskë nga Ministri rus i mbrojtjes Anatoli Serdiukov dhe zyrtarët abkazë të mbrojtjes. Agjencia e lajmeve Reuters thotë se baza e planifikuar do të akomodojë rreth 3 mijë trupa ruse që ndodhen në Abkazi. Në vitin 2008 Moska, me gjithë kundërshtimet e forta të Tbilisit dhe një numër qeverish perëndimore, njohu si shtete të pavarura Abkazinë dhe rajonin tjetër separatist, Osetinë Jugore. Njohja u bë disa javë pas një armëpushimi që i dha fund luftës pesë ditore mes Rusisë dhe Gjeorgjisë.

Kremlini pezullon furnizimin e Iranit me raketa, pas protestave të SHBA dhe Izraelit
Rusia ka shtyrë për shkaqe teknike furnizimin e Iranit me raketa të avancuara për mbrojtje kundërajrore, ka deklaruar dje një zyrtar rus, shenja kjo më e re për tendosjen e marrëdhënieve mes Moskës dhe Teheranit. Deklaratat për shitjen kundërthënëse të raketave S300 Iranit vjen vetëm një ditë pas vizitës në Moskë të kryeministrit të Izraelit, Benjamin Netanyahu, në kuadër të përpjekjeve të tij për të siguruar përkrahje për aksion më të ashpër kundër Teheranit. “Shtyrja ka ndodhur për shkak të disa problemeve teknike. Raketat do të dërgohen në Iran, pasi që të zgjidhen këto probleme”, deklaroi Alexander Fomin, nënkryetar i Shërbimit Federativ të Rusisë për bashkëpunim ushtarak dhe teknik. Kontrata e Rusisë për t’i shitur Iranit raketa S300 ka brengosur SHBA-në dhe Izraelin, të cilat besojnë se Teherani mund të shfrytëzojë këto raketa, për të mbrojtur objektet e veta bërthamore nga sulmet e mundshme ushtarake. Fomin nuk qartësoi se për çfarë probleme teknike bëhet fjalë apo se sa kohë do të nevojitet, për të eliminuar këto probleme, njoftoi agjencia ruse e lajmeve, Interfax. Netanyahu, i cili ka kërkuar nga Rusia që të suspendojë dërgimin e raketave në Iran, është larguar nga Moska të martën, pas takimit që ka pasur me kryeministrin e Rusisë, Vladimir Putin.

Filluan debatet politike tradicionale në të mërkurën e Karnavaleve
Me sulmet ndaj kundërshtarëve politikë në Bavarinë e Ulët, partitë politike filluan të mërkurën tradicionale të karnavaleve. Kryetari i liberalëve Gudio Westerwelle mbrojti edhe njëherë deklaratat e tij të diskutueshme për përfituesit e ndihmave sociale Hartz IV. Kush punon duhet të fitojë më shumë se ata që nuk e bëjnë këtë, tha ai në Straubing. Ndërkaq shefi i socialdemokratëve bavarezë Florian Pronold akuzoi qeverinë për dështim të plotë. Unioni dhe FDP-ja nga një martesë ideale janë kthyer në një kabinet horrori, tha ai në Vilshofen. Në Passau shefi i Unionit Kristiansocial (CSU), Horst Seehoffer, çmoi lart rolin e CSU-së si parti e madhe popullore. Kancelarja gjermane njëkohësisht dhe kryetare e Unionit Kristiandemokrat (CDU), Angela Merkel mban fjalën tradicionale në mbrëmje në landin e Meklenburg-Pomeranisë.

E enjte, 18 shkurt 2010

55

19

REKLAMA

I VETMI UNIVERSITET PRIVAT NE JUG

UNIVERSITETI PAVARESIA VLORE

V T

I I
2009-2010

TANI JEMI AFER

FAKULTETI I EKONOMISE DHE I SHKENCAVE SHOQERORE

Ekonomi Shkenca Politike Drejtësi
I ITET ERS IA V UNI RES A PAV E R VLO

I

FAKULTETI I SHKENCAVE TE APLIKUARA

Arkitekturë Inxhinieri Informatike

ADRESA

Bulevardi Vlorë-Skele PO. Box 4358 Posta Vlorë AL-9401 Vlorë-Albania

Tel: +355 33 4 11 555 Tel: +355 33 4 11 666 Fax: +355 33 4 11 777

info@unipavaresia.edu.al www.unipavaresia.edu.al

20

55

E enjte, 18 shkurt 2010

Kontaktoni në kultura@gazeta55.net

KULTURA

Përfundoi “Kosova Fest - 17 Shkurti”
osovafest, 17 shkurt", ka përmbyllur edicionin e saj të parë me një orë letrare në Institutin Albanologjik, ku ishte i ftuar special Daniel Leuwers, poet, dramaturg, publicist, dhe profesor i Letërsisë bashkëkohore në Universitetin e Francës. "Kosovafest, 17 shkurt", ishte festivali mbarëshqiptar i teatrit që shkëputi vëmendjen nga skena politike në Kosovë e që solli një atmosferë ndryshe në pritje të festimit të pavarësisë së shtetit të ri. Në edicionin e parë të tij nga

Një javë kulture dhe një festival mbarëshqiptar që u kurorëzua në ditën e pavarësisë së Kosovës, një është nisëm e ndërmarrë për herë të parë në Therandë.
11-17 shkurt 2010, u prezantuan dhe u vlerësuan shfaqjet e zgjedhura nga gjithë hapësira etnografike shqiptare. “Kosova Fest - 17 Shkurti”, kishte karakter garues, prandaj në përmbyllje të tij, dje u ndan çmime të vlerësuara nga juria profesionale vendore dhe ndërkombëtare. Saranda Elshani, regjisore dhe njëherësh drejtoreshë e përgjithshme e festivalit, tha se ndihet e lumtur që arriti të sendërtojë idenë e kahmotshme për mbajtjen e një festivali të teatrit në Suharekë. Ajo falënderoi gjithashtu ikonat e teatrit shqiptar nga Tirana, ku të ftuar kanë qenë edhe kritikë: Margarita Xhepa, Drita Pelinku, Tinka Kurti, Luftar Paja, Josif Papagjoni, Adriatik Kallulli, nga Maqedonia Nebi Islami, dhe nga Kosova Fadil Hysaj. “Kosova Fest 17 Shkurti’, do të jetë një festival tradicional, duke shpresuar që edicioni i dytë 2011, të jetë festival ndërkombëtar”,nënvizon drejtoresha Elshani. Ndërkaq kryetari i kuvendit komunal, Blerim Kuçi, e cilësoi “Kosova Fest 17 Shkurti” një hap historik,

K

me të cilin do të mburren gjeneratat e ardhshme brez pas brezi. “Ne, duhet të përkrahim dhe të zhvillojmë sa më shumë aktivitete kulturore ndërshqiptare dhe ndërkombëtare, sepse vetëm kësh-

tu njihemi me zhvillimet kulturore të ndërsjella”, u shpreh Kuçi, ndërsa cilësoi se kultura është përçuesja më e denjë, më e mirë dhe më e suksesshme e zhvillimit të marrëdhënieve ndërnjerëzore.

Ministri Xhaferraj në Kosovë për 2-vjetorin e Pavarësisë
ërveç të tjerash, në ditën e festës së Pavarësisë së Kosovës ka shkuar në Prishtinë edhe ekipi shqiptar i Kombëtares B, për të luajtur një ndeshje miqësore me Kombëtaren e Kosovës. Por krahas ekipit të futbollit shqiptar pjesëmarrës në manifestimet kushtuar 2-vjetorit të Shtetit të Kosovës ishte dhe një delegacion e Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, kryesuar nga Ministri, Ferdinand Xhaferraj. Ekipin e futbollit si dhe Ministrin Xhaferraj e ka pritur Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu. Por biseda midis tyre e ka tejkaluar protokollin zyrtar. Të dy bashkëbiseduesit kanë dëshmuar se janë njohës të shkëlqyer të realitetit të të dy shteteve. Presidenti Sejdiu ka folur me pasion veçmas për sportin, për sportistët dhe ka përmendur shumë prej emrave të tyre. Ai dëshmoi se kishte një informacion të pasur për zhvillimin e sportit në Shqipëri e në Kosovë. Vizioni i tij është një angazhim më i madh për investime në këtë fushë. Madje ka përmendur projektin e madh të ndërtimit të një Stadiumi Kombëtar në Prishtinë. Ndërsa Ministri i Turizmit, Kulturës Rinisë dhe Sportit, Ferdinand Xhaferaj, përveçse ka përmendur angazhimin e kësaj ministrie për zhvillimin e mëtejshëm të sporteve, ka theksuar dëshirën e tij e të qeverisë shqiptare për t’i thelluar veprimtaritë e përbashkëta në të gjitha fushat e kulturës shpirtërore e materiale. Ai i tha Presidentit të Kosovës Sejdiu se Shqipëria dhe Kosova, si dhe pjesët e tjera të territoreve shqiptare në rajon, do të bashkëren-

P

Gjatë vizitës së tij në Kosovës ministri Xhaferaj dhe delegacioni qe e shoqeron pati takime dhe me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Z.Valter Beqiri si dhe personalitete të tjera të politikës, kulturës dhe sportit në Prishtinë. Në takimin e të dy ministrave u nda i njëjti mendim për rritjen e bashkëpunimit midis Shqipërisë dhe Kosovës në fushën e kulturës, artit dhe trashëgimisë kulturore, si dhe të sportit.

tit dhe trashëgimisë kulturore, si dhe të sportit. Në orën 11.00 të ditës së Pavarësisë Ministri i Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve ka marrë pjesë në një seancë përkujtimore të Parlamentit të Kosovës, ku ka ndjekur të gjitha veprimtaritë e zhvilluara për nder të dy vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. Në orën 14 është zhvilluar në stadiumin e qytetit ndeshja midis dy ekipeve shqiptare, të cilën e kanë ndjekur mijëra qytetarë të Prishtinës si dhe personalitete të larta të Shtetit . Në

këtë ceremoni ishte i pranishëm gjithashtu Ministri Ferdinand Xhaferaj i shoqëruar nga zv/Ministri Dashnor Bajaziti si dhe Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit Armando Duka. Bashkimi në këtë ditë të shënuar i dy ekipeve shqiptare të futbollit si dhe i përfaqësuesve nga të dy shtetet tona është dëshmi e marrëdhënieve të shkëlqyera midis Tiranës dhe Prishtinës si dhe shprehje e vullnetit të të dy shteteve për t’i kontribuar paqes, stabilitetit dhe integrimit euro-atlantik.

Ansambli i Këngëve e Valleve Popullore feston përvjetorin e dytë të pavarësisë së Kosovës, në skenën e TKOB

“Kosova gëzon” “Kosova gëzon”, këngë e Tiranë valle edhe në T iranë
Kosovë- Shqipëri 2-3
disin punën e tyre për të përkujtuar këtë vit 100 vjetorin e Lindjes së Nënë Terezës. Ai e ka informuar kreun e shtetit të Kosovës se qeveria shqiptare e ka shpallur vitin 2010, vitin e Nënë Terezës dhe se me veprimtaritë e përbashkëta kombëtare do të synojnë ngritjen e mëtejshme të imazhit të vendeve tona, duke i përkujtuar dhe njëherë botës së qytetëruar se Nënë Tereza nuk i përket njerëzimit vetëm si model i bamirësisë, por edhe si Nënë e lindur dhe e rritur në një familje shqiptare. Në takimin me presidentin Sejdiu foli në emër të sportistëve dhe presidenti i Federatës së Futbollit të Shqipërisë, Armand Duka. Ai uroi në emër të sportistëve festën e pavarësisë dhe e konsideroi atë si festën e të gjithë shqiptarëve. Ndërkaq ai vuri në dukje faktin se që prej vitit 2003 është vendosur një bashkëpunim i ngushtë e permanent në fushën e marrëdhënieve të federatave të dy vendeve. Gjatë vizitës së tij në Kosovës ministri Xhaferaj dhe delegacioni qe e shoqeron pati takime dhe me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Z.Valter Beqiri si dhe personalitete të tjera të politikës, kulturës dhe sportit në Prishtinë. Në takimin e të dy ministrave u nda i njëjti mendim për rritjen e bashkëpunimit midis Shqipërisë dhe Kosovës në fushën e kulturës, arNjë repertor i zgjedhur, me këngë dhe valle popullore nga të gjitha trevat e shqiptare ka krijuar një atmosferë patriotike dhe të veçantë në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. Mbrëmja e djeshme i është kushtuar krejtësisht festimit të përvjetorit të dytë të pavarësisë së Kosovës, ku Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore ka dhënë një koncert madhështor, nën emrin “Kosova gëzon”, në të cilin mbizotërnte tradita kombëtare folklorike dhe duhet theksuar se për realizimin e tij do të ngjiten në skenë disa nga emrat më të njohur të folklorit shqiptar e të artistëve të ansamblit. Në skenë ka zbritur “Grupi vokal”, i drejtuar nga Gramoz Burba, si dhe kanë kënduar emra të njohur të ansamblit, nën drejtimin e Rexhep Çelikut. Në të njëjtën kohë janë interpretuar një larmi vallesh, po nga valltarët e Ansamblit. Ka qenë “Vallja për Adem Jasharin”, valle të tjera kosovare, por dhe nga krahina të tjera, nga veriu dhe jugu i vendit. Në këtë koncert pjesë e repertorit ishin edhe “Vallja e shqipeve”, “Vallja e Bajram Currit”, kënga “Nanë u nisa për në çetë” etj. Ndërkohë që, ky koncert u zhvillua edhe me pjesëmarrjen e artistëve të ansamblit Shota të Prishtinës. Gjithashtu duhet përmendur fakti se pas Tiranës ky koncert do të udhëtojë drejt Prishtinës.

E enjte, 18 shkurt 2010

55

21

KULTURE

Kontaktoni në: kultura@gazeta55.net

Fëmijët e Kosovës, çmim në Festivalin e Filmit në Hollandë
Filmi ‘Out of Love’ i regjisores daneze Brigitte Staermose, i cili në fokus të tij ka peripecitë e fëmijëve të varfër në Kosovë shpërblehet me çmim në Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Holandë.
ak ditë më parë, në cere moninë e ndarjes së çmimeve për filmat fitues të edicionit të 39-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Roterdam të Holandës, në kategorinë e Filmave të shkurtër evropianë u shpërblye filmi ‘Out of Love’ i regjisores daneze Brigitte Staermose, i cili në fokus të shtjellimit i ka peripecitë e fëmijëve të varfër në Kosovë. Premiera e filmit u shfaq në fund të vitit 2009, në Festivalin e filmit Dokumentar në Danimarkë, Copehagen DOX, ndërsa këtyre ditëve, do të shfaqet edhe në festi-

P

valin ndërkombëtar të filmit, në Berlinale ku njëjtë si në Kopenhagë dhe në Roterdam, do të garojë në të njëjtën kategori. Ideja për këtë film lindi kur regjisorja erdhi në një nga vizitat e saj në Kosovë gjatë Dokufestit, qysh në vitin 2006, përderisa në vitin 2007 ajo rikthehet në Kosovë për të biseduar me disa fëmijë të rrugës. Është e rëndësishme të theksohet e dhëna se një pjesë e madhe e ekipit realizues të filmit “Out of Love” vjen nga Kosova, siç janë: Kaltrina Krasniqi-asistente e regjisë, Gazmend Bajri-asistent

kamere, Pëllumb Ballata-ton dhe Veton Nurkollari në kasting. Ky realizim 30 minuta, është dokumentari i parë i regjisores së filmit artistik Brigitte Staermose, fituese e shumëfishtë e çmimeve ndërkombëtare përderisa është ndërtuar nga një përzierje e materialit dokumentues dhe nga monologë të trilluara për t’i portretizuar jetët e këtyre fëmijëve dhe mënyrën se si ata e sigurojnë jetesën e tyre duke shitur cigare në rrugët e Prishtinës. “Nuk doja që filmi të flasë për situatat personale të fëmijëve, por filmi është një proces i gjetjes së rrugës përmes së cilës do të shmangeshim nga ndjenja e mëshirës për ta. Keqardhja është një mënyrë e lidhjes me ta-është

mënyrë e mbrojtjes së vetvetes. Natyrisht, unë ndjehem keq për ta sepse ata janë viktima, por qëllimi i filmit tim nuk është ky. Unë doja që filmi të merrej me as-

pektet humane të asaj që po ndodh brenda këtyre fëmijëve”- shprehet regjisorja me rastin e pranimit të shpërblimit në festivalin e Roterdamit. “Monologët gjithashtu ndihmojnë në shpartallimin e ndjenjës se fëmijët po i tregojnë rrëfimet e jetëve të tyre private. Asnjëherë nuk kam qenë e interesuar që ta prezantoj përvojën personale të ndonjë fëmije në film. Ajo për të cilën kam qenë e interesuar ka qenë reflektimi i përvojës dhe situatave që këta fëmijë i ndajnë mes vete. Secili e tregon rrëfimin e tjetrit. Ata e ndajnë një histori dhe rrëfimet e tyre kanë shumë karakteristika të përbashkëta” – thotë Brigitte në një intervistë për Copenhagen DOX, duke shtuar se kur ka vizituar Kosovën për herë të parë në vitin 2004, u magjeps nga kualiteti i fshehur dhe i padukshëm i këtij vendi.

5 vjet më parë, krejt papri tur, në moshën 52-vjeçare, më 18 shkurt 1975, u nda nga jeta njëri prej aktorëve më të mëdhenj të skenës dhe ekranit shqiptar, “Artisti i popullit” Naim Frashëri. Rolet e njëpasnjëshme në teatër e në film, puna pedagogjike, problemet me strehimin dhe angazhimi i tij social e politik, e lodhën së tepërmi. Ai ishte më i mirë se duhej! U lnid në Leskovik në 12 gusht 1923. Fëmijërinë dhe rininë e kaloi në Tiranë. Në vitet e luftës është nxënës në liceun e Tiranës së bashku me shumë të tjerë midis tyre edhe me Sandër Prosin. Në vitin 1942 me grupin teatral të shkollës u përpoqën të vinin në skenë “Vilhelm Telin”, por që nuk u lejua nga autoritetet fashiste. “E fillova karrierën time profesionale si aktor në fillim të vitit 1945. Por dashuria për teatrin më lindi që në 1942, kur po përgatitnim dramen e Shilerit...”, shkruan në Ditarin e tij Naimi. Mbas suksesit të tij të parë Naim Frashëri vendosi t’i përkushtohej tërësisht teatrit. Në shkurt të 1945 futet në shkollën dramatike që e drejton regjisori Sokrat Mio. Në maj të 1945 krijohet Teatri Profesionist i Shtetit. Naim Frashëri ishte ndër aktorët e parë të tij. Fillimi i karrierës së Naim Frashërit është çuditërisht një paradoks. Ai ishte pothuaj i pa angazhuar dhe nga opinioni i trupës cilësohej si dembel dhe i paaftë; bile ishte rrezik që të dëbohej nga teatri Falë regjisorit Pandi Stillu ai u evidentua si një aktor i shkëlqyer. Më vonë Naim Frashëri do të luante me sukses një sërë rolesh kryesore e të suksesshme. Valeri në “Tartufi”, Smithi në “Çështja ruse”, Gjoni “Trimi i mirë me shokë shumë”, Selimi “Familja e peshkatarit”, gjenerali “Gjenerali i ushtrise së vdekur”, Leka “përkolgjinajt”, Nikolla “Armiqtë”, Sasha Ribakov “Orët e Kremlinit”, Lubeni “Proçesi i Lajpcigut”, etj. Ka interpretuar në pjesët më të mira të dramaturgjisë ruse, si “Për ata që janë në det”, “Zëri i amerikës”,

3

NAIM FRASHERI
35 vjet nga lamtumira e një artisti të madh

Kanë thënë për Naimin:
SANDËR PROSI: “Naimi qe i madh si aktor. Emocioni qe ndillte qe elektrizues, atij i fliste çdo gjë: Plastika, mimika, zëri, zëri shpirti, syri dhe e gjithë qënia e tij.” ANDREA MALO: “Naimi ishte 37 vjeç kur interpretoi Hamletin. Tek Hamleti arrin kulmin e përsosjes së zërit në shërbim të figurës. Hamleti i interpretuar nga Naimi mbetet një krijim i fuqishëm dhe i papërsëritshëm.” KADRI ROSHI: “Nëqoftë se do të flasim për shkollë teatri, shkolla e vërtetë e teatrit është Naim Frashëri. Për fat të keq artistë të mëdhenj si ai vijnë rrallë, ose nuk dihet se kur vijnë më.” DRITA PELINKU: “Të lozje me Naim Frashërin nuk ishte vetëm fat, por lumturi. Forca sugjestionuese e syve të tij të trondiste. Ishte partneri im kryesor, por jo vetëm partner, por edhe shok e mik i familjes. E shoqja, Violeta, dhe Hyseni ishin kolegë në Teatrin e Operës. Pas duartrokitjeve spektatorët na fusnin në dorë shumë letra. Ne i lexonim të katërt dhe i grisnim. Kishim frikë t’i mbanim. Kështu ne grisëm kujtesën tonë, sepse ato ishin dokumente shumë të rëndësishme” LAZER VLASHI: “Naim Frashëri luante dashnorët, të rinj dhe të pashëm. Ai kishte një bukuri mashkullore. Tepër i veçantë, talent i papërsëritshëm” DRITA AGOLLI: “Për mua ky aktor do të mbetet i përmasave shumë të mëdha, sepse kishte lindur artist dhe ishte thjesht një artist. Rrethanat e vështira në të cilat jetonte, jo vetëm që nuk ia shuaninpasionin për teatrin, por përkundrazi, personaliteti i tij shpër-thente nëpërmjet emocioneve të shumta dhe tepër trasparente. Gjithmonë në lëvizje, gjithmonë me humor, gjithmonë aktiv, përherë hero i skenës, hero i pasionit.”

Karakteri moskovit”, “Makar dubrova”, Armiqtë”, etj. Një nga rolet e tij më të mirë është roli i Ferdinantit tek “Intrigë dhe dashuri”. (me këtë rol u nderua me Çmimin e Republikës). “Hamleti” ishte kulmi i karrierës së tij si artist i teatrit. “Kur ka interpretuar Hamletin, emocioni i Naimit kaloi çdo kufi, tregonte e motra. Ai drithërohej i tëri dhe i bëri spektatorët të shkrihen në tërësinë e tij. Nuk luante as miza në sallë, kur interpretonte ai. Naimi hynte thellë në shpirtin e spektatorit, edhe ata jetonin plotësisht me Naimin.” Sandër Prosi në kujtimet e tij: “”Hamleti”. Këtu aktori ynë i shquar tregoi gamën e madhe të aftësive të tij krijuese. Naimi thoshte se kur më del në skena me fantazëm. Shfaqjen e quaj të realizuar.” Naim Frashëri nuk ishte i madh vetëm në teatër, por edhe në film.

Ndonëse kinematografia shqiptare sapo kishte lindur, ai pati fatin të luajë shumë role për numurin e pakët të filmave për atë kohë. Këshu deri në vitin 1975 ishin realizuar gjithsej 40 filma, ai kishte interpretuar në afro 10 filma. E nisi rrugën e kinematografisë me filmin ruso-shqiptar “Skënderbeu” në 1954. Më pas do të vinin role të tjerë të suksesshëm në filmat “Fëmijët e saj”, “Tana”, “Furtuna”, “Gjurma”, Plagë të vjetra”, “Ngadhëngjim mbi vdekjen”, etj. Janë mbi 80 role të interpretuara nga Naim Frashëri në skenë dhe në ekranin shqiptar, një pjesë e mirë kryevepra të dramaturgjisë botërore. Nga mjeshtëria e realizimit të tyre, nga forca interpretive, janë të papërsëritshme e që kanë mbetur në fondin e artë të interpretimeve më të mira të teatrit shqiptar.

Naim Frashëri është nderuar me shumë tituj dhe çmime të ndryshme. Eshte dekoruar edhe me urdhërin e lartë për kohën “Hero i punës socialiste”, si dhe mban titullin e lartë “ Artist i Popullit”. Flori SLATINA

22

55

E enjte, 18 shkurt 2010

Kontaktoni në kultura@gazeta55.net

KULTURE

1. Blatuesit Arkondët që mase, në ëndrrat e tyre më të çmendura, ëndërronin për kurorën e bazileve, nuk do ta shtinin atë kurrë në dorë. Atëherë, për të përkrahur një Kishë që ishte vërtet bizantine, u desh të kërkohej gjetiu, përtej kokës së atij perandori “të pafe” që ishte sulltani. Ku do të mund të gjendeshin monarkë “të kurorëzuar prej Zotit” sipas rregullave të rrepta të ortodoksisë mijëravjeçare? Që aty rreth vitit 1560, patriku Joasaf kishte marrë blatime që vinin nga Rusia1. Nga Moska i ishte dërguar subvencion edhe malit Sinai2, Malit Atos3. Pothuajse në atë kohë kur, më 1574, një patrik i Pejës u shugurua me pjesëmarrjen e atij të Aleksandrisë4 dhe kur, më 1581, në Kostandinopojë u pa të mbërrinte patriku plak i Antiokisë, Mihali, që thuhej se ishte njëqind e njëzet vjeç, njohës i mirë i sirishtes dhe i arabishtes5, përveç gjuhës së vjetër greke, nga Jeremia II u krijua një Patrikanëz e re (në janar 1589) në Moskë, ku ai kishte vajtur me një mitropolit të Monembasisë dhe një tjetër të Elasonës, duke i dhënë vetes të drejtën për të shkarkuar peshkopë si ai i Kievit dhe për të krijuar stavropigji si në Vilna1. Vendosja e e kësaj Kishe të re patrikane, me katër mitropolitët, gjashtë kryepeshkopët dhe tetë peshkopët e saj2, i përkonte veprës së kryer në Vllahi, gati një shekull më parë, nga Nifoni. Tre patrikë – me Sofronion e Jerusalemit, atë të Aleksandrisë, i cili përfaqësonte edhe Joakinin e Antiokisë, nga të cilët i pari qe i pranishëm në sinodin e vitit 15933, meqenëse Meleci Piga nuk do ta pranonte fronin patrikan bizantin4, ku u bë megjithatë shumë shpejt vikar – e dërguan më 1592 akrin sinodor lidhur me këtë krijim dhe një prej emisarëve të Kishës ekumenike ishte Dionis Rhali, kryepeshkopi i Tërnovës, që do të luante një rol të madh kryqëzate për të cilin do të flitet më poshtë5. Ata guxuan që të përziheshin edhe me punët e Polonisë, ku sinodi i Bërzeskut kishte votuar bashkimin me Kishën e Romës. Edhe për shumë kohë më vonë, Kisha ekumenike dhe degët e saj ditën ta mbajnë të nënshtruar ndaj tyre atë të Rusisë: kështu, më 1663, disa porosi lidhur me Selinë e Moskës u përcaktuan nga katër patrikët grekë6. Dhe vendimet e mëdha kundër patrikut moskovit Nikon do të merreshin, në sinodin e vitit 1667, në prani të patrikëve Paisio i Aleksandrisë dhe Makario të Antiokisë. Për më tepër, në fundin e shekullit XVI, Kisha moldave – së cilës iu dha një peshkop i tretë, kryesisht për rajonin e nënshtruar nga turqit, por ku do të caktohej së shpejti një kryetar i ri, i përfaqësuar nga peshkopi i Brailas, nga Proilavoni i pushtuar prej turqve, çka ia priste shkurt rivalitetit mes dy princave rumunë – u bë, me ato të drejta nderi që i jepeshin mitropolitit të saj, pothuajse një patrikanë e re1. Në Vllahi, Kiril Lukari, një personalitet i madh, patriku i ardhshëm i Aleksandrisë, ishte ngarkuar të mbante gjallë, përmes predikimit dhe këshillave të ti, frymën bizantine. Princat e Kaukazit, që peran-

Bizanti pas Bizantit
Imperializmi bizantin përmes princave rumunë
Nga Nicolae IORGA E përktheu nga origjinal Arben Leskaj

dori i Trebizondës i kishte paraqitur një herë e një kohë si krejt të gatshëm për kryqëzatën, – ai i Gjeorgjisë, ai i Mingrelisë dhe ai i Abhazisë, – nuk patën kurrfarë kontakti me mbijetesën e Bizantit. Për disa kohë ata figurojnë, me në krye Gorgorën e Iberisë, i cili kishte pranë vetes Leonsin e Kashetisë dhe të birin, Aleksandrin, mes mbrojtësve më të varfër të malit Atos2. Kur, më 1579, dy nga princat e këtyre viseve, të zhveshur nga trashëgimia, erdhën në Kostandinopojë, njëri prej tyre hoqi dorë nga feja, kurse tjetri i porositi Gerlahut që t’ia përkthente rrëfimin e besimit luterian në gjuhën e tij3. Patriku Jeremia II (ose Theolepti) u shkoi për vizitë, duke u krijuar një mitropoli, atë të Fazit4. Mirëpo kryepeshkopi, i cili e quante veten me titullin “i Iberisë dhe i përgjithshëm”, e ruajti edhe pas kësaj cilësinë e të qenit krejt autonom5. Ca më vonë, mbretëresha Tamarë, e kthyer në murgeshë Sofia, dhe princi Aleksandër qenë blatuesit e fundit gjeorgjianë të malit Atos. Pikërisht këto ishin kushtet në të cilat bota ortodokse iu drejtua Domni-ve rumunë, të cilët kishin mbi nënshtetasit e tyre një pushtet me karakter perandorak dhe që e paraqisnin veten me kurorë mbi krye në afresket e kishave të tyre, duke përdorur formulën “me hir të Zotit” në aktet që lëshonin. Marrëdhëniet e Vllahisë me malin Atos filluan që në shekullin XIV, kur Haritoni, “proto” i Malit të Shenjtë, ishte mitropolit me qëndrim pak a shumë të përhershëm nga ky vend1, në një kohë kur tashmë po ndihej njëfarë ndikimi vllah me anë të blatimeve në Meteora2. Themelues godine manastiri në Zografu

mes viteve 1466 dhe 14953, moldavi Shtefani i Madh ndërtoi edhe në Vatopedi, ku mund të shihet një mbishkrim në greqisht që përmend blatimin e tij. I biri i tij, Aleksandri, paskësh porositur punime më 1497 në Gregoriu. Kulla e kishës së Shën Pavllos është bërë falë Shtefanit, si edhe pagëzimorja dhe kanalizimet e ujit. Në Kastemunit përmenden ca blatime moldave për të njëjtën periudhë. Bogdani, biri dhe trashëgimtari i Shtefanit, rindërtoi kullën e farit dhe i shtoi Protatonit narteksin dhe katekumenët4. Më 1534, një djalë tjetër i princit të madh moldav, Petru Raresh, rindërtoi altarin kryesor të Shën Dionisit dhe janë ruajtur veshjet e bukura priftërore që ai kishte dërguar aty. Dashamirësinë e tij e gëzoi edhe kuvendi i Karakalut. Princi Aleksandër Lëpushneanu rindërtoi Dohiariun dhe urdhëroi të pikturohej përsëri kisha e Kseopotamit, të cilën ai e mbushi me dhurata, duke i krijuar të ardhura nga saraji që iu ble një turku në Selanik. Dërgesat e tij u drejtuan edhe për në Gregoriu. E veja e tij, Roksana, bijë e Rareshit, nuk ua shqiti sytë Shën Dionisit dhe Karakalut. Disa bojarë si llogaritari i pasur Gavril Trotushanu e bënë edhe ata pjesën e tyre, njëlloj si edhe mitropoliti Makario1. Në Kostandinopojë shihen ende mbetjet e atij “saraji”, të asaj rezidence të moldavëve, Bodgan-Saraji, ku u strehua pengu që Shtefani i Madh ishte detyruar t’u jepte turqve: vetë djali i tij, Aleksandri. Meterat kishin marrë tashmë reliket e princit shumë besimtar të Vllahisë, Vladit, të mbiquajtur Murgu2. Përveç Nifinit, urdhërues kanonik i mitropolisë së kësaj principate (1504-1505), patrikët

Joakin, Pakom dhe Theolept, të cilët donin të riparonin Pamakariston3, u detyruan të shkojnë, në një distancë të shkurtër nga njëri tjetri, më 1505, 1513 dhe 1517, siç e kemi thënë tashmë, për të kërkuar lëmoshë te rumunët. Pikërisht në Vllahi erdhi ta merrte një çaush Theolepin II , i cili ishte përmbysur në mungesë (1586). Por princi i vendit, Mihnea, e gjeti se si ta kthente me nderime nëpërmjet një rruge tjetër4. Pak kohë më pas, patriku i dikurshëm Pakomi II syrgjynoset atje, “në një vend nga ku ishte e vështirë të ikej” (rreth vitit 1587)5. Pikërisht në Moldavi erdhi një çaush ta gjente Jereminë II pas udhëtimit në Rusi, për ta riv endosur në fronin e tij përkrah Theoleptit1. Por marrëdhëniet e këtij patriku me viset rumune i takojnë një ndarjeje tjetër të këtij studimi. Ishte koha kur Meleci Piga kishte një ndikim vendimtar mbi të gjithë Kishën Lindore. Ai kishte dashur edhe më parë t’i shkonte për vizitë Petru Çalamanit, por ishte penguar ta bënte nga vizita e Silvestrit, patrikut të Antiokisë2. Ai e kishte ngushëlluar Mihnea Vllahun për syrgjynosjen e tij në Rodi3. Në atë kohë, Jeremia II , duke u kthyer në brigjet e Danubit, gjeti në Bukuresht një ishshoqe mërgimi te levantinja që ishte e ëma e Mihneas, djalin e së cilës, Radun, një mbrojtës të ardhshëm të Kishës bizantine, ai e kishte mbajtur në krahët e vet në pagëzimore4. Prej andej ai do të shkonte te Petru Çalamani në Moldavi5. Qe Piga ai që bleu për Patrikanën dy kisha që ishin nxjerrë në shitje: atë të Panagia tu Balinu, pranë Ksiloportës, dhe atë

të Shën Demetrit, në rrethina, ku u vendos rezidenca e re6. Ai shpresonte për këtë qëllim, më 6 gusht 1597, në ndihmën e mitropolitit të Vllahisë, Eftimit7, dhe qe po ky letërkëmbyes i princave rumunë ai që i kërkonte në mënyrën më të ngutshme Jeremia Movilës që t’i plotësonte dëshirën për të ndërtuar Patrikanën8. Kjo letër mban datën e vitit 1599: me pushtimin e fqinjit të Jeremisë, Mihal trimit, në Moldavi, një periudhë rreziqesh po fillonte për këtë Moldavi ku, që në kohën e Petru Çalamanit, ishte bërë zakon të kërkoheshin kryesisht lëmoshët. Pushtuesi i Transilvanisë ishte sundimtari i Moldavisë më 1600 dhe në atë kohë drejtimi i Kishës moldave i ishte besuar mitropolitit të Tërnovës, veprimtarit bizantin Dionis Rhali, familjes së të cilit i kishte takuar Vllah-Saraji, tani i braktisur. Do ta pranoja pra se kalimi në Fanar, në “Farin e Dyfishtë”, Diplofanarion, një lagje deri atëherë e errët, që e fitoi atë emër po aq të dyshimtë sa edhe të lavdishëm në saje të kësaj shpërnguljeje të re të Patrikanës, u bë falë ndihmave të dërguara nga ky prelat që qëndronte aq natyrshëm i devotshëm ndaj Kishës së Madhe. Në shkurt 1601, disa muaj pas tragjedisë së Mihal Trimit, patriku e kishte vendosur aty rezidencën e tij. Deri atëherë, aty kishin banuar ca murgesha, por ishte dashur natyrisht të rindërtohej i gjithë ansambli: madje kjo thuhet nga një pjesë bashkëkohëse në vargje1. Punimet në Shën Gjergj të Fanarit vazhduan deri më 1603 dhe, meqenëse në atë periudhë princi i Vllahisë ishte Radu Sherbani, një luftëtar si puna e Mihal Trimit, i cili kishte pra një drejtim krejt të ndryshëm, duhet pranuar se qe përsëri jerevia ai që i mbajti në kurriz shpenzimet2. Në qoftë se ca punime mundën të rifilloheshin më 1614, duhet kujtuar se Radu Mihnea, mbrojtësi i madh i Kishës, ishte në atë kohë princ i Moldavisë. Ja si paraqitet vepra e ndërtuesit të madh Neagoe nga proti i malit Atos, Gavrili, i cili e vizitoi Vllahinë dhe shkroi, sipas dëshirës së nxënësit të dikurshëm të Nifonit, Jetën e këtij ishpatriku: “Ai i bëri blatime edhe qytetit të shenjtë të Jerusalemit, në malin Sion, që është nëna e kishave; e pasuroi atë si edhe të gjitha kishat e rrethinave. Dhe të njëjtën gjë e bëri edhe për manastire të tjera të Lindjes, pastaj në malin e Myzisë, në kuvendin e Oreiskos (Oreshkovica), ku ruhen reliket e Shën Grigori Thaumaturgut, ndërtoi hajatin e kishës dhe e mbuloi me plumb, ngriti një ballkon të vogël prej guri mbi të kutinë e relikeve, e zbukuroi me piktura të hijshme e me prarime dhe shtroi një sixhade prej mëndafshi të qëndisur me fije ari mbi mbajtësen e kësaj kutie relikesh. Pastaj metohut të këtij kuvendi, që quhej Menorlina, i ndërtoi një shtëpi të madhe për prehjen e murgjve. Aty mbaheshin të gjitha shërbesat e kërkuara. Në Graqi, ai e pasuroi kuvendin e shenjtë të Meterorës, duke e mbushur me blatime, dhe ngriti aty disa godina. (vijon)

E enjte, 18 shkurt 2010

55

23

CMYK

REKLAMA

ENERGJI

ENERGJI

24

55

E enjte, 18 shkurt 2010