You are on page 1of 30

Volume 6, Issue 35

Gusht 31, 2015

Our Words
Weekly Issue

SPECIAL
POINTS OF
INTEREST:

Why Kosovo?

No Sided articles
and no restriction
for our members,
our guest and our
friends.

Latest needs for our


community and the
latest resolutions

Our Free Voice


through our words.

I N S I D E T H I S
I S S U E :

Pse

Faqe
1

Safete Juka

Faqe
1-5

Fahri Xharra

Faqe
2-3,
4-5

Ridvan Muslija,
Petro Zheji
Kujtim Stojku

Faqe
5-7
9, 12

Vasil Tabaku, Ilir


Seci, janulla rrapi

Faqe
6-7
7,-9,
10-14
17-19

Adresa
Anetaresimi

Faqe
30

E pse ather t jemi Kosov? NGA NEZIR KRAKI


E pse ather t jemi Kosov?* NGA
NEZIR KRAKI
E pse ather t jemi Kosov?*
Nuk sht e thn se duhet me do mim t
mbesim Kosov, edhe pse kemi paguar do
mim q t jemi Kosov. Vij n kt
prfundim, ngase invadimi politik dhe
juridik i shtetit t Kosovs e vrteton faktin
se tash e tutje opsione t reja duhet t
ngjizen, sepse nuk mund ta pranojm q t
jemi edhe pr nj shekull popull i nprkmbur i trojeve t rrezikshme ballkanike. Nuk
guxojm as ta presim luftn e tret botrore
me shpresn se mos ridefinohet fati yn n
favorin ton, derisa sot me duart tona i
zhbjm prpjekjet e gjeneratave dhe historin n t ciln u futem me shum zor.
Pse ather t jemi Kosov kur Kosovs me
gjas do ti mbetet ve emri?! T ndihemi
pakic dhe t rndsis s dyt n vendin
ton?! T varemi nga 10 deputet serb n
Kuvend pr do ligj t rndsishm, e kta
10 serb t jen zot n Prishtin e zot n
Mitrovic, derisa ne sdo guxojm as t
dukemi n asamblen e tyre monoetnike?!
T tjetrsohemi pr tu pranuar nga disa, t
bindur se ashtu si ishim, n fakt kurr
skemi qen dhe, kshtu si jemi smund t

rrim m?! T shndrrohemi vullnetarisht


n monedh kusuri pr pazare q ende si
kuptojm duke na u br e ditur se jemi
pengesa e fundit e integrimit t Serbis n
BE, derisa do t duhej t ishte e
kundrta?! T mbesim n pritje t hapjes
s kufirit pr disa hallexhinj q do t dalin
pa viza dhe do t kthehen prap n vendin
pa shtet ?! T gjitha kto duhet ti bjm
vetm q ta gnjejm veten se e kemi
Kosovn q e kemi ndrruar JO !
Pse ather t

Freedom Fighter
jemi Kosov?!
T jetojm me serb brenda e me shqiptar jasht ?! Ti fuqizojm dhe ti privi-

legjojm agresort historik n dm t viktimave shekullore?! T ecim me frik dhe


kokulur npr tokn e Kosovs, aty ku jetojn
serb, sepse do t vazhdojn t ndihen t
plotfuqishm ?! T jemi Kosovar ne e Serb
ata, multietnik ne, e t spastruar nga shqiptart ata?! Dhe si popull, t mbesim, si na
patn ln dhe si ende kan dshir t jemi,
prezent n pes shtete, por t padukshm n
t pestat, d.m.th. t padukshm n Ballkan.
Pse ather duhet t kapemi pr konturat
fantazm t nj shteti q realisht nuk do jet
dhe i cili do dit na bhet edhe m i huaj ?!
Kt Kosov mund ta kishim negociuar
ndoshta edhe me Millosheviqin, se edhe ai
prezenc serbe dhe serbizim t Kosovs ka
dashur, asgj m shum. Po si mund t humbet lufta 16 vjet pas prfundimit t saj?! Lufta
q nisi me plumb dhe u fitua me raket, t
humbet me laps n Bruksel ?! A i ka ndodhur
kjo ndonj populli n historin e re, apo m
kan ikur mua disa episode t njerzimit ?!
Pse ather t jemi Kosov kur Kosova pr t
ciln u vram, u dhunuam e u dogjm nuk do
t ekzistoj, prve n kokn e atyre q
pushteti i verbon dhe paraja pa djers i
qetson ?!
A nuk mendoni se ka ardhur koha q t

E pabujshmja Safete Juka, kjo Dora DIstria e dyt shqiptar Moikom Zeqo
E pabujshmja Safete Juka, kjo Dora
DIstria e dyt shqiptar
Moikom Zeqo
sa
Mbylli syt dhe u shua n heshtje 10 vjet
m par, larg bujave retorike t mediave
nj dijetare e klasit t par, nj shqiptare e
madhe, nj njeri i jashtzakonshm, Safete
Sofia Juka. Kam vite q njihesha me t,
ruaj nj korrespondenc n vite midis
nesh, kemi shkmbyer librat me njritjetrin, kemi folur n telefon. E kam njohur pr her t par n vitin 1998, gjat nj
vizite n zyrn time n Muzeun Historik
Kombtar bashk me t motrn e saj Lume
Jukn, murgesh e Urdhrit t Nn Terezs.
N t vrtet, un kisha shkruar vite m
par nj shkrim t shkurtr informativ pr
Safete Jukn. Duke studiuar, kisha par n
optikn e hulumtimeve disa shkrime t saj
q lidheshin me historin e artit, kryesisht
t rrafsheve t letrsis, arteve pamore,
mitologjis dhe t krishterimit.
Njkohsisht edhe miku im, akademiku
nga Prishtina Rexhep Smaili, kishte botuar
nj skic t vogl pr t ndjern Juka.
Kur m ra n dor pr her t par nj

libr i saj pr Kosovn, m bri nj prshtypje


t befasishme, u interesova, po informacioni im
pr t nuk ishte i plot. Libri ishte nj apologji
shkencore me akribi t qart t shtjes
kombtare shqiptare dhe dimensioni tragjik i
Kosovs, si nj motiv substancial i krejt
Evrops.
Cila ishte Safete Juka
safeteSafete Juka, sht e bija e Musa dhe
Sofie Juks, familje e njohur n Shqipri. Ajo
q hert, tregoi nj inteligjenc t rrall, prirjet
e saj, lidheshin me artin, njkohsisht ajo q e
vogl vizatonte dhe interesohej pr ngjyrat. T
larguar shum vite m par nga Shqipria, ajo
shkollohet n Vjen t Austris. Pastaj
doktorohet n Sorbon t Parisit n Franc. Pas
doktoraturs, ndjek familjen n Egjipt dhe
punon pr shum vite si profesore e letrsis
franceze n Liceun Francez t Aleksandris.
Njihet nga rrethet intelektuale, njeh kulturat e
mdha t bots, qytetrimin egjiptian, at greko
-romak, dashurohet pafundsisht me universin
e imazheve. Delikate dhe e ndjeshme, e urt
dhe e heshtur, sht tepr e ndrojtur pr t
afirmuar emrin e vet ndonse piktura ushtron
mbi t nj pasion dhe magnetizm t madh.
Piktorja e luleve

P a g e

O u r

W o r d s

E pse ather t jemi Kosov? NGA NEZIR KRAKI


Kosov tashm. Populli serb e zgjodhi
mendojm si shqiptar, t krkojm si
problemin dhe nesr kur do t krisin
shqiptar, t krcnojm madje si shqippushkt n Ballkan, t tria kto entitete do
tar dhe t integrohemi si shqiptar, nse
integrim do ket nj dit? Ndryshe nuk do t bhen nj dhe prap fuqit e mdha do
ta favorizojn t fortin. Ndrsa populli
t dgjohemi nga askush, sepse nuk
shqiptar ku po mbetet ? I shprndar n 4
peshojm as pr mir e as pr keq. Un,
shtete jasht Shqipris dhe pa guxuar as
p.sh., nuk mund t pranoj t jem kosovar
t deklarohet si i till. N Maqedoni,
pa Kosov, se nse mbes pa Kosov,
heshturazi po zhduket ndjenja e prather dua t jem shqiptar me Shqipri.
katsis etnike n favor t prkatsis
As Shqipri e as Kosov, kjo smund t
fetare, n Kosov po zbehet do gj shqipjet zgjidhje pr ne. Nse Kosova nuk do
tare n favor t asaj kosovare dhe pr hatr
t jet, ather mund t jet Shqipria.
t sakrificave q u bn pr kt vend
Dhe pikrisht kjo do duhej t ishte karta
ishte e kuptueshme, por kjo vlen vetm
q nxirret n do tryez bisedimesh, n
do bised me aleatt tan dhe n do rast pr ne, jo pr serbt, se ata mbesin serb.
N Luginn e Preshevs shqiptart po
ku flitet pr fatin ton. Prndryshe, nuk
asgjsohen me metoda sa fashiste, aq edhe
mund t ket Ballkan t qet, as Ballkan
normal pa Kosov normale dhe shqiptar t dhunshme derisa n Mal t Zi ka vite
tashm q t menduarit shqip kosiderohet
t rehatuar.
Dy popuj jemi ktu n Ballkanin e vonuar, si prapambeturi. Po ne ku do jemi ? N
fund na del q nse gjrat mbesin kshtu,
ne dhe serbt. Serbt u rehatuan, e kan
n vitin 2030 vetm n Shqipri do t ket
nj shtet bosht q do dit fuqizohet, nj
shqiptar dhe ne t tjert do t jemi
republik n Bosnj dhe nj krahin n

Working for the working families


of USA

People still poor while few shadow corp earn as little as $4-5 million a day. Even LCN is amazed
at criminals owning a country.

pakicat e
shekullit t ri
t endur npr
shtete anormale dhe
rrugica t
integrimeve
q nuk do t
na ojn
shum larg.
Ndrkoh, do
t jemi nn
trysnin e
presionit
permanent q
do t na
mbetet mbi
kok, t
sabotuar nga
brenda dhe t
rrethuar nga
jasht, nga
armiku i

njjt, i pandryshueshm dhe i pamshirshm, me dhmb edhe m t


mpreht se tash.
Prandaj urgjentisht na duhen Shqipria e fort dhe Kosova funksionale.
Nse njra nga kto nuk ndodh, duhet ta prdorim kartn brutale t opsioneve t frikshme pr BE-n, por pragmatike pr aleatt. Sepse, mos e
harroni nj gj: Fuqit e Mdha e njohin historin ton, prandaj krkojn
aleanca me popuj n Ballkan, e jo me shtete, ato kan nevoj vetm t
sigurohen se ky apo ai popull sht kompakt n trsin e tij dhe i qart
n prioritetet strategjike afatgjata, pavarsisht ku jetojn pjestar t atij
populli. Aleanca me shtete 2 milionshe nuk do ket kurr.
Nezir Kraki: Ligjrues i shkencave politike n Franc dhe Kshilltar i
lart pr politikn e jashtme rajonale n Qendrn e Ekselencs pran
Ministris s Punve t Jashtme t Shqipris
.

Albanians and US politicians have one thing in


common, prosperity in the US and caring for
our people suffering in Albania.

Placed as a puppet no one knows why President is not elected by the people in Kosovo?
What dark past do their politicians have?

Parties aside they all


have one thing in common, making communities lives better

Time for his death not to be


in vain and his friends as
political prisoners in the
80s to go in politics to
change the future.

Pronart legjitim: Shteti sht abuzuesi dhe vjedhsi m i madh i pronave t pronarve legjitim
Pronart legjitim:
Shteti sht abuzuesi dhe
vjedhsi m i madh i
pronave t pronarve
legjitim
pronaretlgjitime3a
Relacion zyrtar per project
draftin e pronave qe
paraqet Ministria e
Drejtesise
Te nderuar pjesemarres .
Plot 25 vjet pas renies se
komunizmit shteti shqiptar
akoma nuk e ka zgjidhur
konfliktin historik midis
sistemeve, qe eshte prona.
Shteti yne burokratik
vazhdon te demostroje

elemente te shtetit
komunist, duke u sjelle si
pronar e duke ndare tapi
dhe certifikata qe askund
nuk permenden ne
Kushtetute.
Aktualisht 98% e tokes
bujqesore eshte shperndare falas dhe pa shperblim tek fshataret , rreth
400 000 legalizime te
pushtuesve te paligjshem
po perfundojne me
shpejtesi marramendese.
Me mijera vendime per
qera , zhvillim prone etj
jane dhene nga Ministria
e Mjedisit , Ajo e Bujqesise dhe kur ndonje-

here pronarit i kthehet ajo prone


gjen atje militantin e mafiozin qe
mban arbitrarisht nje marreveshje
abusive me shtetin ne kurriz te
pronareve legjitime. Me mijera vila
dhe prona te tjera te politikaneve
dhe te mafias lulezojne mbi derivate
pronash te pronareve legjitime dhe
te gjithave u rritet vlera perdite ne
mijera e mijera euro.
Te gjitha keto prona jane marre
falas dhe transaksionet qarkullojne
ne miliona euro , te cilat shkojne tek
informalet , qe behen legale ne kohe
record me ligjin absurd te legalizimeve. Vete ligji 7501 dt
19/07/1991 eshte nje ligj politik me
mentalitet Leninist , ai eshte antikushtetues dhe antikombetar ,

shkaterrimtar per ekonomine . Ky ligj ka rrezikuar


sovranitetin kombetar , ka
ngarkuar shqiptaret me nje
borxh ne miliarda euro
(afro 40 miliard )e padrejtesisht konsiderohet
per nevoja publike , por ne
fakt jane re alizuar interesa te qarta private ,ku
cdo fshatar ka perfituar
token e pronareve
legjitime falas dhe pa
shperblim , prone e cila
nuk mund te perdoret per
nevoja publike .
Projekt drafti eshte
ndertuar teresisht ne
konspiracion te nje grupi

hermetik, pa as
bashkepunimin me te
vogel me pronaret
legjitime ku n je
burokraci skllave e
urdherit ka vepruar
nen peshen e politikes doktrinare te
statalizmit revolucionar te Panco Villes
ne jubileun e 101
vjetorit te tij. Ketu
eshte perjashtuar cdo
norme per te arritur
nje pakt kombetar kur
project drafti eshte
perfunduar dhe per ta
ribere duhen
shkaerruar skematiz-

mat antikushtetuese dhe mendesia


larjes se duarve si Pilati. Ne
kete project draft ne nenin nr- 1
percaktohet Rregullimi dhe
shperblimi i drejte sipas nenit 41
te kushtetutes Pra normalisht
kjo eshte edhe kerkesa e Keshillit
te Europes qe ju padrejtesisht e
implikoni si konsulente ne project
draft. Sa per Banken Boterore ne
nuk kemi asnje interes dhe ajo nuk
duhej te merrte pjese ne kete
project. B.B. eshte institucion
financiar qe nuk njeh problemet e
te drejtes , ajo nuk eshte
nenshkruese e kartes se te drejtave
te njeriut ndryshe nga K.E. , por
mbetet nje institucion I madh
kontraktual financiar boteror.
I gjithe project drafti shtyllen e tij

V o l u m e

6 ,

I ss u e

3 5

P a g e

Shqiptaret ne Kosove nga te tere anet per te mbrojtur te drejtat e tyre

Special Tribunal for Albanians its like Trying Holocaust survivors.unspeakable.

Pronart legjitim: Shteti sht abuzuesi dhe vjedhsi m i madh i pronave t pronarve legjitim
dhe celesin kopil
mbeshtet ne nenin 6 te
tijh, i cili percakton qe .
Vleresohet prona e
njohur per kompensim
sipas zerit kadastral qe ka
patur dhe ketu mbaron e
gjithe reforma mbi
ligjin . Pra kur te gjithe
rrembyesve e pushtuesve
te paligjshem , politikaneve , militanteve e
grykesve te cdo lloji u
rritet vlera e prones ne
qindra here me nje firme
te Artan Lames qe thone
se punon 16 ore ne dite
vetem duke firmosur
prona te pushtimeve te
paligjeshme , te cilat me
kete firme menjehere

paraqiten ne treg si
ndertime ne troje dhe
vleresohen ne dhjetra
miliona leke ,,,, pronareve te vjeter legjitime I
ulet vlera e kompensimit
mbi 95% . .Shteti
deklaron se Brenda 10
vjetesh do te kete per
kompensim financiar
afro 400 milion euro dhe
disa prona te refuzuara
nga fshataret e te pafryteshme per zhvillim qe
se bashku me disa
ankande me kolibe qeni
do te permbushe me
sukses kompensimin.
Pronat e pronareve te
vjeter legjitime te marra
arbitrarisht jane shfryte-

zuar nga te tretet per 71 vjet duke


vjedhur edhe fitimin e munguar te
pronareve, por ne baze te neni 181
te kushtetutes fitimi I munguar
duhet te llogaritet nga viti 2001 qe
perfundon afati kushtetues I nxjerrjes se ligjit.
Cudia e ligjit qendron se sot me
kete ligj mund te marresh 10 % te
prones dhe ajo me tekniken legjislative matematikore te verteton se ke
marre me shume se e gjithe prona
qe ne projekt draft pronari i vjeter
legjitim emertohet subject i
shpronesuar dhe trajtohet ne pabarazi ligjore ndaj shtetasve te tjere te
cilet nuk kane asnje document mbi
pronen e pushtuar, por qe me shume
vullnet , shpejtesi dhe vemendje nga
qeveria ju plotesohen dokumentat
me harta etj dhe u dorezohen certif-

ikatat me ceremoni ,
ndersa pronareve legjitime
nuk ju njihen gjyqet me
vertetim fakti , te cilat nuk
mund te behen nul qofte
edhe me ligj. Nuk mund te
anulohet me ligj nje
vendim gjykate ,.Atehere
si mund te kuptohet
drejtesia midis paleve ne
konflikt , pervecse me nje
vertetim te faktit juridik .,
,,, kush duhet te jete
pronar ? Perse shteti duhet
te behet pronar pa asnje
document dhe pronari qe
ka nje sere faktesh e
dokumentash nuk duhet te
njihet si I tille??? Si mund
te behet shteti pronar ne
merate e Karaburunit ?

Ato prona tu kthehen


pronareve legjitime
duke mbartur titullin
one e mbrojtur,.
Pabarazia dhe qendrimi armiqesor ndaj
pronareve legjitime
qendron edhe tek
nenin 19/2 ku percaktohet qe ,, trashegimtareve qe kane
perfituar nga ligji
7501 u zbritet prona e
perfituar me kete
ligj , por ligji 7501 e
ka ndare token falas
dhe pa shperblim ,,,
keshtu pra qe nuk
qenkemi te barabarte
per ligjevenesin. Po
ashtu ne nenin 19/7

ky draft ka vendosur qe rezidencat


qeveriare dhe pronat e tjera me pronar
shtetin te ndertuara arbitrarisht mbi troje
te pronareve legjitime te mbahen forcerisht dhe arbitrarisht nga shteti. Perseri ne
nenin 8/1/b shteti paraqitet arbitrarisht
pronar dhe nuk vlereson harten e
pronave te pretenduara nga pronaret e
vjeter legjitime qe ndodhet ne AKKP
duke shkelur te drejten kushtetuese te
pronareve te vjeter legjitime. Projekt
drafti I qeverise flet vetem per kompensim dhe nuk e permend termin kthim
prone qe eshte termi kushtetuess. Po
ashtu ne project drafti ne nenin 19/1/1
kufizon kthimin e tokes bujqesore edhe
ne se eshte e lire. Perfundimisht mendojme se kete here project-drafti shpjegon
qarte qe ; Kompensimi financiar nuk
eshte I mundshem se nuk ka baze
mjetesh financiare te fuqishme , por

P a g e

O u r

W o r d s

Perfundime...
Sprov futuristike BALLKANI,
NNKONTINENTI I EVROPS
Nga SKNDER BUPAPAJ
, e vetmja, si e prmenda, q mund t
lidh natyrshm dy vende t rajonit. N
rrethana normale, pr shembull, porti m
i afrt duhej t ishte Durrsi. Ishte
krkes e NATO-s edhe ndrtimi i
Rrugs s Kombit q do t lidhte
Shqiprin me Kosovn.
E ksaj kohe sht nj lidhje me video e
presidentit italian Carlo Azeglio Ciampi
me ushtarakt italian t pranishm n
Shqipri pr t ndihmuar vendin q t
dal nga kriza e vitit 1997. Ai kishte

qen ushtar, m von partizan, n Shqipri


dhe i pyeste italiant nse kishte ndryshime t infrastrukturs rrugore n kt
vend n krahasim me Luftn e Dyt
Botrore. Oficert iu prgjigjn: Jo, zotri
President, Shqipria ka mbetur me ato
rrug kombtare q ia ka ndrtuar Italia
para dhe gjat Lufts s Dyt Botrore.
N kt periudh u shpalln nj mori
koridoresh dhe projektesh q do ta lidhnin
rajonin me Evropn dhe me hapsirat
rrotull tij, por kapaciteti infrastrukturor i
rajonit mbetet pothuaj i njjt, mbeten
pothuaj t njjta kapacitetet rrugore,
hekurudhore, portuale, aeroportuale. Pra,
rajonit i mungon infrastruktura fizike, e

cila sht alfa e do zhvillimi. Infrastrukturat e tjera, t gjitha, pa prjashtim,


mbshteten n infrastukturn fizike dhe pa
t nuk mund t kuptohen. Pa kto nuk
mund t ket infrastruktur energjitike t
integruar, t prparuar e moderne. Pa
infrastruktur energjitike nuk mund t ket
infrastruktur ekonomike. Mbi t gjitha,
nuk mund t ket infrastruktur t siguris. E kshtu me radh.
Kt zbraztir e plotsojn dukurit
joformale, pr t cilat infrastruktur e
infrastukturave sht pikrisht mungesa e
infrastukturave. Kjo sjell zhvillimin ishullor, n form oazesh t rrethuara nga
shkrettirat zhvillimore, karatkeristike pr

vendet me mafie t zhvilluara.


SHKODRA E FLIJUARA E BALLKANIZIMIT T INFRASTRUKTURS
Shembulli m tipik, m domethns, m flagrant i trashgimis s derisotme t ballkanizimit t juglindjes s Evrops sht Shkodra. Ky
qytet i prjetshm kishte infrastruktur shum
m t favorshme derisa fuqit e mdha, m
1881, ia dorzonin Malit t Zi Ulqinin dhe
Tivarin. Qendr vilajeti, Shkodra e rrezatonte
veten n gjith hapsirn q sot sht Mal i Zi,
n gjith veriun e asaj q sot sht Republik e
Shqipris, deri n Rrafshin e Dukagjinit, n
Republikn e sotme t Kosovs.

Biggest Heist on private land continues to


happen in Albania...How can they, the Albanian politicians sell someone elses land??

Dara: Vojsava, nna e Sknderbeut ishte halla e Lek Dukagjinit


Dara: Vojsava, nna e Sknderbeut
ishte halla e Lek Dukagjinit
Dara: Vojsava, nna e Sknderbeut ishte
halla e Lek Dukagjinit
Duke ecur n krkim t vendorigjins s

familjes princore t Kastriotve, t territoreve ku shtrihej fisi i Kastriotve, pa i


vn qllim vetes t gjurmoj autor e
vepra t ndryshme, toponime,gojdhna e
legjenda, q flasin pr lidhjet e Gjergj

Kastriotit me Mirditn, t cilat nuk


mungojn edhe pr trevat fqinje me t,
sht e domosdoshme t ndalemi tek nj
tjetr ponim lapidar, pr t cilin,
uditrisht, ka heshtur historiografia

shqiptare gjat gjysms s dyt t shekullit XX,


si po hesht edhe n ditt tona.
Ky pohim na vjen nga prfaqsuesi i madh i
Rilindjes Kombtare Shqiptare - Gavril Dara i

Ciln Serbi t besojm? Nga SHABAN MURATI


msimin e saj t madh historik pas Lufts
s Dyt Botrore. Por ballkanikoperndimort, si komunitet emotiv, q
ngatrron pruljen me realizmin, nuk
Postfestumi i samitit t Vjens t
kuptohet prse kan pranuar t mos ndjekin
Ballkanit Perndimor, n vend q ti
modelin europian. N samitin e Vjens,
paksonte, i shtoi edhe m shum
gjasht shtete t Ballkanit Perndimor
pikpyetjet mbi orientimin e vrtet t
Serbis n planin strategjik. A u afrua nnshkruan n 27 gusht deklaratn me titull
Bashkpunimi rajonal dhe shtjet e
apo u largua m shum Serbia nga
diskutueshme dypalshe, ku theksohet se
rruga europiane, u largua apo u afrua
Qeverit e Ballkanit Perndimor ran
m shum Serbia n rrugn ruse, sht
dakord se nuk do t bllokojn dhe as inkunj dilem, q nuk gjen prgjigje t
rajojn t tjert t bllokojn progresin e
plot as pas samitit t dyt t Ballkanit
fqinjve n rrugt e tyre respektive drejt
Perndimor n kuadr t Procesit t
Berlinit. I paqart duket se ka mbetur BE. Qeverit e Ballkanit Perndimor angazhohen t zgjidhin t gjitha shtjet e
Bashkimi Europian, me gjith ngutjen
hapura dypalshe n frymn e fqinjsis s
e tij pr t prveuar Serbin si
mir dhe t angazhimeve t prbashkta t
prfituesja kryesore e darovitjeve
financiare dhe infrastrukturore t BE. E integrimit europian. E nnshkroi natyrisht
edhe Serbia kt deklarat, dhe, cila sht
paqart ka mbetur dhe Rusia, t ciln
ironia? Pr Serbin e nnshkroi
prvoja historike e ka msuar t mos
zvendskryeministri i par dhe ministr i
jet shum e sigurt me lojn e dyfisht
Jashtm Ivica Dai, i cili gdhihet dhe
diplomatike t shtetit serb. Akoma m i
ngryset duke folur dhe krkuar n t katr
paqart mbeti Ballkani Perndimor, i
ant e bots mosnjohjen e Kosovs dhe
cili pa se n emr t tij n samitin e
mospranimin e saj n organizma t
Vjens foli kryeministri i shtetit, q n
ndryshm ndrkombtar. Kaq flagrante, n
ish-Jugosllavi ndrmori agresione
krahasim me normat ndrkombtare, sht
ushtarake, edhe kundr Sllovenis e
Kroacis, edhe kundr Bosnjs, edhe qndrimi i tij, saq edhe n vizitat e takimet
diplomatike, q po zhvillon si president i
kundr Kosovs, kryeministr i cili ka
radhs i OSBE-s, ai ngre pengesa kundr
qen pjes e garniturs qeveritare
Kosovs, ndonse posti i OSBE nuk ia
serbe, q organizoi luftrat e prgjakshlejon dhe ato vizita i zhvillon me parat e
me n ish-Jugosllavi.
kuotave t shteteve t OSBE, shumica e t
cilve e kan njohur Kosovn. far seriPajtim historik pa krkes faljeje pr
krimet dhe pa paguar reparacione nuk oziteti mund t ket diplomacia e nj shteti,
i cili pranon q Kosova t jet antare e BE,
mund t ket, dhe Europa ka dhn
Ciln Serbi t besojm? Nga SHABAN MURATI

por nuk pranon q Kosova t hyj n


UNESCO apo n Interpol?

barabart t Kosovs me shtetet e tjera t


Ballkanit Perndimor. Serbia, jo vetm nuk ka
t drejt, por ajo ka marr nj angazhim zyrtar
N samitin e Vjens, n deklaratn e prndrkombtar nprmjet nnshkrimit t
bashkt t shteteve pjesmarrse pr
marrveshjes s 19 prillit 2013 me Kosovn, t
ngritjen e Zyrs Rajonale t Bashkpunimit hartuar me ndrmjetsimin e BE, se ajo nuk do
Rinor, emri i Kryeministrit t Kosovs
t vendos pengesa n rrugn e Kosovs drejt
shoqrohet me asteriks, ku shpjegohet se ky
antarsimit n BE dhe nuk do t ndikoj te
prcaktim sht pa paragjykim pr pozishtetet e tjera pr ngritjen e pengesave ndaj
cionin e statusit dhe sht n linj me
Kosovs. Por vetm nj dit para samitit t
rezolutn 1244 t KS t OKB dhe me
Vjens, zvendskryeministri i par dhe minopinionin e GJND pr Deklaratn e
istr i Jashtm i Serbis, Ivica Dai, fluturon
Pavarsis s Kosovs. Kjo, natyrisht, sht
n Meksik n konferencn e shteteve
br me krkesn e diplomacis serbe, s
pjesmarrse t traktatit t tregtis s armve
cils i sht dgjuar zri nga organizatort. dhe ndrmerr nj fushat t zhurmshme diploPor nuk mund t mos ngresh ktu nj
matike kundr njohjes s Kosovs. Objekti i
element. N Deklaratn e Prbashkt t
konferencs s OKB nuk kishte t bnte as me
vendeve t samitit t par t vendeve t
Ballkanin e as me Europn, por ai u angazhua
Ballkanit Perndimor, t organizuar n
vetm me Kosovn dhe deklaroi se qllimi i
Berlin, n 28 gusht 2014, nuk kishte asvajtjes s tij ishte forcimi i marrdhnieve me
teriks tek emri i Kosovs dhe ajo emrtohej vendet, q kan qndrime miqsore me Serbin
barabar me t gjitha shtetet e tjera t rajonit. n shtjen jetike t Kosovs. Ai deklaroi pas
N kt drejtim, e krahasuar me Berlinin,
takimeve diplomatike se Meksika, Argjentina,
n Vjen kemi nj hap prapa, ose m sakt, Xhamajka, Guatemala dhe Trinidad Tobago, i
nj hap prpara n plotsimin e krkesave dhan prkrahje qndrimit serb pr mosnjohjen
t padrejta t Serbis.
e Kosovs, dhe theksoi rndsin q ka Trinidad Tobago, si antare e bordit ekzekutiv t
Ahere, pr far angazhimi serioz mund t
UNESCO-s, pr t bllokuar antarsimin e
bhet fjal nga Serbia n deklaratn e
Kosovs n UNESCO.
shtjeve bilaterale, kur ajo akoma
kmbngul te vendosja e asteriksit dhe
Pra, nga nj an Serbia merr angazhime zyrtare
refuzimi pr ta pranuar Kosovn si shtet
si n marrveshje dypalshe, ashtu dhe n nj
fqinj?! Sepse Serbia mund t mos e njoh
dokument shumpalsh si ai i Vjens, q do t
Kosovn si shtet t pavarur, por ajo nuk ka
zgjidh shtjet dypalshe n frymn e
t drejt q n mbledhjet apo nismat rafqinjsis s mir dhe nuk do t pengoj Kosojonale ballkanike apo europiane t vendos vn t antarsohet n BE dhe n nismat ndrkpengesa pr sanksionimin e s drejts s
ombtare, nga ana tjetr vazhdon me intensitet

V o l u m e

6 ,

I ss u e

3 5

P a g e

Pronart legjitim: Shteti sht abuzuesi dhe vjedhsi m i madh i pronave t pronarve legjitim
vetem 40 milion euro ne vit ,, Nuk
ka prona reale , dhe me vlere te
qarte tregu te barazvlershem me
pronen ne dispozicion , si edhe nuk
mund te mblidhen asete serioze per
ankand, por vetem kolibe qeni. Kjo
perpjekje ligjore synon uljen e
vleres se kompensimit te prones dhe
ben qe me vlera te paperfilleshme
mjetesh financiare shteti te mbylle
padrejtesisht nje ceshtje ku ben
qesharake edhe bashkepunimin e
Bankes Boterore e akoma me keq
vete Keshillin e Europes.
Keshtu qe: Zgjidhja e vetme , pa
kosto dhe ne zbatim te te drejtave te
Njeriut bazuar ne Kushtetuten e
Shqiperise eshte kthimi real I

pronave perkatese te cdo pronari te vjeter legjitim te


njohur ne dosjet respective ne AKKP. Asnje pengese nuk perben periudha antikushtetuese 25 vjecare
me ligjin 7501 per vullnetin e njerezve qe kerkojne
te vendosin drejtesine , te rivendosin sovranitetin e
vendit qe ky ligj rrezikon ne zona te ndryshme
kufitare dhe ti hapin rrugen zhvillimit normal e te
shpejte te ekonomise qe ndodhet ne krize , pasi ne
sillemi sin je vend vetem konsumator me bujqesi te
parcelizuar barbarisht Ne klasifikohemi nga
shoqerite nderkombetare te sigurimeve sin je vend
me rrezik dhe ekonomi ne kaos , per shkak te shkeljes kushtetuese te te drejtes se pronesise dhe nje
administrate te korruptuar ku investitorret rrezikojne
kapitalet GJITHASHTU; Pas kerkeses se pronareve
legjitime Komisionit te Venecias ne lidhje me te
drejten e Prones, Presidenti I Komisionit te Veneci-

as Z. Buquichio u pergjigj me deklaraten e


kryetarit te Gjykates Kushtetuese te Hungarise qe Deklaroi se ; Shteti shqiptar po
abuzon me pronat Atehere pyesim sot; . -.
A nuk eshte ABUZIM ndarja e tapive ne
pronat e pronareve legjitime me ligjin e
Legalizimeve? Kush e ka bere pronar Artan
Lamen qe ka 15 vjet qe shkaterron pronat e
pronareve legjitime vetem per merita pushtimi. Edhe me 23 korrik 2015 ai deklaroi se
do te shese troje. Cfare burimi pronesie
kane ato troje dhe si hesht prokuroria per
keto abuzime. ?? -A nuk eshte ABUZIM
dhenia me qera e pronave te ndryshme nga
shteti pa burim te konfirmuar qe eshte prone
shteterore ? Cben Prokuroria per keto
abuzime ?? -A nuk eshte ABUZIM qe ne

shtesat e reja te ligjit te Legalizime dalin me


mijera parcel ate pavlefeshme per shkak te
difekteve ligjore , dhe ne se nuk deshiron ti
bleje pushtuesi I paligjshem , atehere ato I
mbeten te vdekura pronarit legjitim ? Cben
pRokuroria , prse nuk hap process penal per
Artan Lamen per shkaterrim prone me dashje.
Eshte ndertuar gabimi komisioni per hetimin
e pronave te vjedhura me falsifikim dokumentash. Ai duhet ripare qe ne te te marrin pjese
perfaesues ligjore te pronareve legjitime per te
zbuluar vjedhjet e pronave te bera nga organizmat shteterore dhe qeveritaret , nepermjet
urdherave dhe vendimeve antikushtetuese.Shteti eshte abuzuesi dhe vjedhesi
me I madh I pronave te pronareve legjitime.
Avokatura e shtetit ka konflikt interesi me kete

Ciln Serbi t besojm? Nga SHABAN MURATI


fushatn e bllokimit t njohjes
ndrkombtare t Kosovs. Ndaj
nuk mund t mos shtrohet me forc
para diplomacis europiane pyetja
se, ciln Serbi duhet t besojm.
At, q angazhohet se do t ndjek
politikn e fqinjsis s mir n
Ballkan dhe nuk do t pengoj
Kosovn t antarsohet n BE, apo
at Serbi, q rri dit e nat duke
thurur pengesa e bllokada pr Kosovn q t mos pranohet n
UNESCO, n Interpol dhe madje as
n federatat sportive ndrkombtare.

Si e shpall me buj kryeministri serb n Vjen se do


t ndrtohet autostrada Nish-Prishtin dhe si do t
krkohen s bashku pr kt projekt t prbashkt
financime n Bruksel, kur pr kt projekt hapi i
par q krkohet sht nj marrveshje e nnshkruar
nga dy shtetet e pavarura fqinje. Un nuk kam hasur
deri tani ndonj informacion se kryeministri i Kosovs e ka krkuar kt n samitin e Vjens.
Pas kthimit nga samiti i Vjens, Kryeministri i
Serbis, Aleksandr Vui, shprehu n 28 gusht
entuziazmin e tij ballkanik dhe europian me nj
retorik t prforcuar integruese europiane: Ne nuk

e dashurojm BE sepse e shohim si bankomat, por si nj organizm q konsiston n


nj numr institucionesh me vlera shum t
rndsishme, q i ndajm s bashku. Po n
t njjtn dit, n 28 gusht, zvendskryeministri i par dhe ministr i Jashtm i Serbis, Ivica Dai, pas kthimit nga Vjena
shkon n nj qytet grek, Katerini, me nj
pretekst pa lidhje t dhnies s titullit
Qytetar Nderi nj kryetari bashkie t nj
qyteti serb nga bashkia e qytetit grek, dhe
bn deklaratn e mposhtme politike zyrtare: M duhet t them dhe jam i sigurt, se

kshtu mendon shumica e serbve, se n


ekzistencn e kombit serb ka nj ndrvarsi
zanafillore me kombin rus dhe me kombin
grek. Mund t quhet protokollare dhe pritej q
ministri i Jashtm serb t glorifikonte n Greqi
lidhjet gjenetike serbo-greke, por ajo q sht e
beft sht glorifikimi n Greqi i lidhjes
gjenetike me Rusin, pikrisht t nesrmen e
kthimit nga samiti europian i Vjens. Dhe
Rusin e vuri t parn. Ministri i Jashtm serb
e la entuziazmin europian n Vjen dhe nuk
foli pr lidhjet me Greqin si antare e BE, apo
pr dashurin e Serbis pr BE. N nj inter-

Pronart legjitim: Shteti sht abuzuesi dhe vjedhsi m i madh i pronave t pronarve legjitim
komision sin je institucion I te
drejtes Publike qe shkel te drejten
private, pasi vjedhesi me I madh I
pronareve legjitime eshte shteti dhe
perfaqesuesja zyrtare e Avokatures
se shtetit duhet marre nen hetim nga
Prokuroria per fshehje dhe mbrojtje
te krimit te mbajtjes arbitrarisht te
pronave te pronareve legjitime dhe
trajtimit me kushtetuten e Luan
Omarit 1976. Ndertimi I komisionit
merr karakter antikushtetues per cka
u tha me larrt. Pasi te analizohen
keto abuzime qe jane thelbi I shkeljes dhe qe pamundesojne ndertimin
e nje ligji kushtetues qe te vendose
drejtesine , si edhe te merren masa te
menjehereshme per shkelesit e
kushtetutes ne kupolen shteterore 24
vjecare e kthimin e pronave ne nje
capital te paprekshem e ne dispozi-

cion te pronareve legjitime ,atehere do te lehtesohen


procedurat enderttimit ten je ligji me consensus te
gjere me pronsret legjitime , te cilet duhet te drejte
konsensusi ne ndertimin e project draftit. .
PER KETE PROPOZOJME:
-Ne mbeshteje te neneve 41 , 78 , 83/1 dhe 181 te
Kushtetutes se Shqiperise, Ligjet 7501 dhe 8053 ,
9235 ligji i Legalizimeve , dhe cdo ligj tjeter qe
prek ceshtjet e te drejtes se pronesise , ushtrojne
efektet e tyre te plota ne ligjin e ri pervec rastit kur
mbivendosen ne prona te pronareve te vjeter
legjitime te pretenduara ose te njohura me tapi,
dokumenta arkivore e kadastrale si dhe me vendime
te formes se prere te gjykatave.
Per kete: Personat juridike ose fizike , qe pronesine e tyre te marre me ligjet 7501, 8053 dhe ligjin e
Legalizimeve etj , e kane te mbivendosur mbi
pronen e pronareve te vjeter legjitime , e mbajne ate
me qera te buta te vendosura nga shteti( per token
bujqesore) dhe prona hipotekohet ne emer te pronarit te vjeter legjitim perkates.

Riu, i cili, n nj jetshkrim t tij,


duke folur pr t ardhurit n Palac
Adriano t Italis fill pas vdekjes s
Gjergj Kastriotit, shkruante: Ndr
kta, t part, prindrit e mi, q
emrtohen gjer m sot Mrkuri e
Njani i Dharenjve, gjrinj (gjini,
fis, gjak-shnimi im) t Kastriotit
nga ana e Vojsavs, s jms s tij,
s biljes (bijs-shnimi im), s
Prenkut t Mirditve.

mnyr: Midis tyre, ndr m t part (q erdhn n


Palaco - Adriano-shnimi im) ishin gjyshrit e mi,
q prmenden gjer m sot, Mrkuri e Njani i
Dharenjve, gjrinj (gjini,fis, gjak-shnimi im) t
Kastriotve nga ana e Vojsavs, s jms s tij, q
ishte e bija e princit t Mirditasve, 2) -variant q
nuk ndryshon esencialisht nga varianti i par e q
krkon t studiohet me vmendje nga t gjith ata
q merren me shtjen e vendorigjins s familjes
princore t Kastriotve.

-Ne raste te prones se tjetersuar me ndertime tek te tretet atehere veprohet me mjete
tregu ndaj ndertuesit duke marre nga
kapitali i tij deri ne plotesimin e vleres se
prones se pronarit te vjeter legjitim dhe
mbetja kompensohet me mjete ligjore
kushtetuese .
-Ligji te parashikoje kthimin e floririt dhe
pasurive te tjera te luajteshme te sekuestruara me dokumenta , pronareve perkates
legjitime.
-Te konvertohet me vlere kembimi tregu
bllokimi i pronave per 70 vjet ashtu si
aplikohet kamata per energjine elektrike dhe
cdo lloj fitimi I munguar. Konvertimi realizohet me anulim taksash per disa vite
proporcionalisht me pronen .
- Prona e zene me vepra publike kompensohet me mjete financiare dhe asete tregu te
barazvlereshme me vleren e prones .
- Te mos pengohen pronaret e vjeter

legjitime nga kuzimet ne kohe per paraqitjen e


dokumentave per njohje kthim dhe kompensim
dhe regjistrimin ne KKKP sepse nje e drejte
eshte e perjeteshme dhe nuk mund te kufizohet , qofte edhe me ligj .
- Te instalohet nje system I shpejte online qe
AKKP te marre vendime te shpejta , te sakta
dhe kushtetuese. Per kete duhet bere riorganizim ne koncepte , specialist dhe shfrytezim
efikas dhe 100 % te te gjitha arkivave , ZRPP
dhe Bashkite etj.
- Pronat e dhena , me koncesion , qera , peerdorim , projekte zhvillimi ,ose per perdorime
qeveritare dhe menyra te ndryshme te kodit
civil te vendosen menjehere ne funksion te
KKKP per tu kthyer pronareve legjitime perkates dhe shlyerjen e vlerave kontraktore ta
realizoje shteti.
DREJTESIA eshte vullnet I perjetshem per ti
dhene gjithsecilit ate qe i takon. Pra kete
duhet te beni , pa humbur kohe. Mbi 8 000

Dara: Vojsava, nna e Sknderbeut ishte halla e Lek Dukagjinit

1) Kjo e dhn, e cila sht me


shum rndsi pr zbulimin e t
vrtetave historike, q kan t bjn
me vendorigjinn e Kastriotve, n
nj variant tjetr na paraqitet n kt

Shkodrs-portn veriprendimore t
Mirdits etnografike e po suleshin drejt
maleve t saj, duke djegur e shkatrruar
gjithshka.
S dyti, duke treguar se t part e poetit
Gravil Dara i Riu kishin zbritur n PalacAdriano m 1482, 3) ai bhet m i
besueshm se historiant e tjer q jan
marr me vendorigjinn e Kastriotve dhe
territoret ku shtriheshin ata, sepse kemi t
bjm me nj njeri t ditur, q na rezulton
Ky pohim, q sht nj fragment i autobiografis pinjoll i lavdishm i nj dere princore t
s Rilindasit Gaveril Dara i Riu, flet shum. Ai
Mirdits, ose i nj shtpie t par, i cili
dshmon, s pari, se t part e poetit t madh ishin
duhet t ket pasur t dhna t sakta pr
shprngulur q hert nga trevat e Mirdits etnografi- fisin e vet, krahasuar me t tjer historian q
ke, pikrisht fill pas vdekjes s Gjergj Kastriotit,
jan marr me kt shtje.
ather kur invadort turq kishin pushtuar qytetin e

Kshtu Gavril Dara i Riu bhet m i


besueshm se M. Barleti, i cili e paraqet
Vojsavn-nnn e Gjergjit zmadh, bij t
princit t Tribalve 4) - fis q, si shnon
prkthyesi S. Prifti, Barleti i quante banor n
trevat e Maqedonis dhe t Bullgaris s sotme, banor sllav t ktyre vendeve.5), si
pohon prkthyesi.
Dhe sht m i besueshm se historiant e
tjer rilindasi yn i madh, kur na kujton se t
part e tij kishin zbritur nga viset e Mirdits
etnografike pikrisht m 1482, vit q prkon
me t dhnat e historiografis shqiptare pr
emigrimin e madh t Kastriotve e t
Dukagjinve, po n kt mot, kryesisht drejt
Italis. Kt t dhn, ndoshta, as M. Barleti, as
Fan Noli nuk e dispononin.

P a g e

O u r

W o r d s

Rroft injoranca!!!Nga Safet Hyseni


Rroft injoranca!!!
Nga Safet Hyseni
Para ca ditsh m ra hise t lexoj se si nj kryetar
fisi knaqet n nj tend t tij duke i thurur
antart e fisit lloj-lloj kurorash me lule dhe duke
u kujdesur q ai t ushqehet mir dhe t argtohet
me zile dhish e dhensh si dhe me lodrat t ndryshme me te cilat knaqet fantazia e fmijve. Dhe
shkruesi i vargjeve duke e vrejt me vmendje
gjith at q ndodh n jetn e ktij fisi thot se;
kjo sht injoranc! sht krejt normale se fisi
jeton n nj xhungl, ku mungojn pallatet,
shkronjat, librat, shkollat, xhamit, kishat, telefonat, interneti etj, dhe i pari i fisit mjafton q t
ket muskuj! Por kjo injoranca q dreqin ka me
ne?! Pse na ka mbshtjell nga t gjitha ant dhe
nuk na len q t marrim frym, dhe as t merremi
me hallet q kemi?! Mos ndoshta sht n fazn
m t lart t zhvillimit, prsosmris apo...,
rnies!!! Ka shum faktor q ndikojn n shtrirjen dhe brjen kokrrn e sefas t injorancs, por
sdo i numroj, jo q sdua por pse jan shum.
Por pa thn dika sbn, bile nuk dua t hesht
kur njri nga ne t dy jemi injorant!
Injoranca nuk sht vetm padituri, apo munges
arsimi..., sht edhe m keq..., t shtiresh sikur
din edhe at; t gjitha prnjher, si filozofin,

teknikn, ekonomin, artin, letrsin,


historin..., sikur je m i menuri, m
i bukuri, m i miri, m i merituari etj.
Injorant nuk do t thot t jesh kur
nuk din t shkruash por, sht edhe
kur nuk din t lexosh apo t shqiptosh
t gjith tingujt, jo pse ke ndonj t
met por pse nuk i ke prvetsuar!
Profesori nuk sht injorant pse nuk
lexon shtypin, apo pse ka falur nj
not por pse ka mbjell injoranc, pse
ka lshuar nj t paditur dhe ka shtuar
numrin e injorantve. Injorant nuk je
vetm kur ke njohje t kufizuara por
je edhe kur ke marr nj diplom n
Sofje dhe nuk din bullgarishten, apo
n Tiran dhe nuk din se kryeqyteti i
kujt sht Tirana! Injorant nuk je
vetm kur i njeh gjrat fare cekt por
edhe kur je pajis me diplom me an
t telefonit, me ryshfet apo dhun!
Politikani nuk sht injorant pse nuk
di t prodhoj apo ta bj t bukurn,
artin, por pse e keqprdor at, se; ajo
e bukura (arti) nuk sht gjithher
femr! Nuk je injorant pse je i pashkoll por pse shtiresh me shkoll!

Nuk je injorant pse nuk je veshur mir,


por pse je i pagdhendur! Politikani nuk
sht injorant pse i shklqejn flokt nga
xhelatina, por pse frikohet nga mikrofoni,
pse sht indiferent! Hoxha nuk sht
injorant pse i ka br zylyfet si bishti i
dallndyshes por pse lutet n gjuh t
huaj! Msuesi nuk sht injorant pse nuk
sht veshur mir, por pse nuk di
drejtshkrimin! Gazetari nuk sht injorant
pse nuk sht rruar, pispillosur, por pse
nuk i shqipton t gjith tingujt! Nuk je
injorant pse koka sta mban leshin, por pse
rri aty ku t pshtyn sorra! Nuk je injorant
pse nuk din, por pse nuk pyet! Nuk je
injorant pse rrethohesh nga soji i keq, por
pse i zgjedh ato pr miq! Mjeku nuk
sht injorant pse merr mito, por pse i
qelben dhmbt! Injorant nuk je kur e
mban kokn lart por kur i hap kmbt dhe
nuk e vendon dorn pas! Nuk je injorant
kur nuk mundesh dhe nuk din, por kur
prulesh dhe sdin kah dhe ka t hyn!
Injoranca sht forc!, (ka thn Xhorxh
Oruell). Sa keq kur ajo ngadhnjen. Injoranca bashk me shum fenomene t tjera
negative tek ne shqiptart n Maqedoni

sht mir e organizuar, sht institucionalizuar, ajo q nuk dua m tia them emrin (se
na morri n qaf) e ka ngulfat do pore t
jets. Injoranca i mban frenat, e ata q duhet
ta luftojn si intelektualt, institucionet arsimore, shkencor, kulturore etj., sillen si
pordha npr brek, ndrsa servilt dhe
bashkpuntort e djeshm t UDB-s e
djeshm q po na mbajn ders (se kurr nuk
iu sht hequr kolltuku nga bytha) thon;
rroft injoranca. Mjer ai popull q nuk ka
kush ti thot posht injoranca!. Shpeshher
bhet nj pyetje; a pendohet ndonjher
injoranti pr punn e tij. Jo! Jo, se ai nuk ka
koh t msoj se sht injorant. Rroft
injoranca!!!

Intervista e fundit e Akademik Mark Krasniqi: Ende nuk jemi t lir, shumica e politikanve jan t zhytur
Intervista e fundit e Akademik Mark Krasniqi: Akademik Mark Krasniqi: Jeta bart
Ende nuk jemi t lir, shumica e politikanve gjithka, prandaj edhe e imja ka pasur
ngjarje, kujtime, ndodhi t ndryshme,
jan t zhytur n krime
por duket se jeta e gjat nuk sht e
mir fort t jetosh 95 vjet m duket
Vdekjes nuk ia kam frikn, sepse e di se dokush
e paarsyeshme, se organizmi pr kt
vdes. Por, dshiroj q varrimi im t jet sa m i
thjesht, pa zhurm. Dua q varrimi im t jet civil koh e bn t vetn, ai harxhohet.
qytetar, jo me ato ceremonit fetare. Nuk dua t
Pyetje: Ju nuk jeni harxhuar profesor,
ket as t pame. Dhe n varrimin tim nuk dua t
marrin pjes ata q i kam pasur armiq pr s gjalli, t gjith ta kan lakmi, jo vetm vitet
por edhe punn, veprat, veprimtarin.
se i kam edhe pr s vdekuri.
Si ia arritt ta bni nj jet kaq t
Klan Kosova sjell intervistn e fundit t akademi- begatshme?
Akademik Mark Krasniqi: Me thn
kut tashm t ndjer Mark Krasniqit.
t drejtn, un nuk mbaj mend q
Intervistn me akademikun Krasniqi e ka realizuar kam qen i smur ndonj her gjat
jets sime, bile edhe kjo smundje
gazetari Bajrush Morina.
von m ka ardhur. Si thash 95 vjet
Me fjalt e tij t fundit ai i porosit shqiptart q t jan t teprta, por pr at koh q
luftojn pr t drejtat e tyre dhe t mos heqin dor kam qen shndosh, jam prpjekur ti
harxhoj pr dobin e kombit, me bo
nga ideja e themelimit t Bashkimit Kombtar
dika pr bashkimin kombtar, e cila
Shqiptar.
sht e drejt e jona.
Europa na ka shum borxh neve.
Kjo sht intervista e plot e Mark Krasniqit
Sepse n Konferencn e Ambasadorve n Londr 1913, sht
Pyetje: Po bhet gati nj shekull i jets tnde, si e
shpartalluar Shqipria etnike, e cila
shpjegoni kt jetgjatsi tuajn?

edhe sot e ksaj dite, m s gjysma e


trojeve t popullit jan n robrin e
Serbis, Malit t Zi, Maqedonis dhe
Grekve n amri.
Kjo sht e drejta jon. T gjith popujt n
Europ e kan shtetin e vet, prve
popullit shqiptar, i cili sht m i vjetri n
kt pjes t Europs dhe i cili ka luftuar
kundr okupatorit turk 500 vjet, m shum
se do popull tjetr n Jugosllavi.

Un do tia bja ndryshe, jo sikur kta qeveritart tan q i kemi tash n krye. Ata po
punojn vetm pr interesin e vet personal.
Shumica prej tyre jan t zhytur n krime t
ndryshme, bile edhe n vrasje, edhe sigurisht
tash jan edhe kundrejt Gjyqit Special.

Pyetje: Keni br shum pr popullin, pr


Kosovn. Edhe ka tjetr do t bnit, po ta
kishit edhe nj jet pr ta jetuar?
Akademik Mark Krasniqi: Do ta kisha
vazhduar kt luft deri n fitore.

Pyetje: Si duhet t arrihet Bashkimi


Kombtar?
Akademik Mark Krasniqi: Fillimisht duhet t
bashkohen shqiptart e coptuar n kt ide.
Duhet patjetr t bashkohemi dhe me do
kusht.

Pyetje: Cila sht sipas jush fitorja e


popullit shqiptar?
Akademik Mark Krasniqi: Patjetr bashkimi kombtar. Nj shtet shqiptar, pa
pakica t huaja. Pakicat q i kemi ktu
jan armiqsore. Ata jan t ardhur ktu
pr ta zbatuar politikn antishqiptare,
shoviniste t Beogradit, do t thot ta
sundojn Kosovn.

Ne ende nuk jemi t lir. Jemi t lir nga


Serbia, por jo edhe t lir pr t vendosur pr
fatin ton.

Me Serbin n kto konferenca vetm faktori


ndrkombtar po prpiqet tia forcoj Serbis
t drejtat e saj n Kosov sa m shum. Kjo
sht dika e padrejt, e gabueshme, dhe n
kt mnyr faktori ndrkombtar po prgatit
n Kosov njw Palestin tw dyt. Se do t
vin gjenerata t tjera, m t menura e m t
guximshme, m t ndershme se ne.

Intervista e fundit e Akademik Mark Krasniqi: Ende nuk jemi t lir, shumica e politikanve jan t zhytur n
Serbia gjithmon argumenton shum
pr t drejtat e veta, por edhe e kemi
forcn. Tash e tutje nuk shkon larg
kto gjeneratat do ta bjn.
Pyetje: Bashkimi kombtar nnkupton
prishjen e kufijve, prishjen e disa
shteteve, mendoni se kjo sht e
mundshme?
Akademik Mark Krasniqi: A pak po ju
duket q i kan shfrytzuar trojet
shqiptare dhe popullin shqiptar q prej
konferencs s Londrs?
Me qindra e mijra shqiptar i ka
vrarr Serbia, Mali Zi edhe Greqia.
Kta kufij jan t dhuns, kta kufij
jan t padrejt. Ata patjetr duhet t

ndryshojn.
Pyetje: A mendoni se bashkimi kombtar
nuk do t jet i largt, sa jeni ju optimist
se do t ndodh?
Akademik Mark Krasniqi: Jo shpejt, por
duhet bhet luft e pandrprer, luft me
serbt, se serbve pa u rn ekan n kok
nuk marrin vesh. Ndrkombtart as nuk e
prmendin kur serbt e bn hartn e
Serbis s madhe, ku prfshihet Shqipria,
Greqia, Bosnja, Mali i Zi, Maqedonia dhe
pjes t tjera.
Faktori ndrkombtar nuk e prmend kt,
se kt po e bn Serbia, e Serbin duhet ta
shkpusim prej kthetrave t iperizalizimit
rus.

Serbia hyn gjithkund n organizatat


Porosia ime sht q kurr t mos heqim dor prej
ndrkombtare, por gjithmon do t mbes bashkimit kombtar, nga shteti shqiptar. Shqiptart
Kali i Trojs s politiks zaptuese ruse. kan derdhur gjak pr Shqiprin. Ne luftojm pr
kombin ton, kurse Serbin e kemi armik dhe do ta
Ne jemi populli m pro-amerikan e m pro kemi gjithmon, derisa sa t jemi lufttar pr t
-europian se do popull q jeton n Balldrejtat tona.
kan, por nuk po mohet sa duhet kjo e
vrtet e jona.
Un jam shum mirnjohs nga populli, q kontributin tim t vogl ka ditur ta moj dhe mua t m oj
Un e kam kancerin dhe sia kam frikn
n qiell, ku nuk e kam vendin, pr at angazhim q e
aspak.
kam dhn gjat jets sime.
Pr t drejtat tona kombtare, pr bashkimin kombtar, duhet t bhet luft e
paprer, e papeshuar, sepse ndryshe sbn
t merremi vesh me Serbin me Malin e Zi
dhe me Maqedonin.

E falnderoj shum popullin shqiptar, sepse sht


populli m i ndershm n Europ. Ska popull as
prafrsisht t ndershm sa populli shqiptar. Shqiptart e kan moralin e lart, tradicional.
Vdekjes nuk ia kam frikn, sepse e di q do kush

V o l u m e

6 ,

I ss u e

3 5

P a g e

Ciln Serbi t besojm? Nga SHABAN MURATI


pretim diplomatik, deklarata e tij
sht nj mesazh sigurie dhe
besnikrie drejtuar Mosks dhe, n
t njjtn koh, nj mesazh

zhvleftsimi pr retorikn
dhe premtimet europiane,
q diplomacia serbe u
detyrua t prdorte n

Vjen. Nuk sht rastsi q


deri n datn 31 gusht, faqja
zyrtare e MPJ t Serbis n
gjuhn angleze nuk kishte as

edhe nj fjal pr punimet


apo deklaratat e samitit t
Vjens, q kishte nisur n
26 gusht, por kishte

deklaratat e ministrit t
Jashtm n Meksik kundr
Kosovs.

Nj interpretim sht se
zvendskryeministri i par
dhe ministr i Jashtm sht
nj nga drejtuesit kryesor t

Ciln Serbi t besojm? Nga SHABAN MURATI


lobit rus n Serbi, i cili edhe
zgjedhjen e tij si numri 2 i qeveris
aktuale ia detyron presionit rus mbi
kryeministrin serb. Dai jep nj
mesazh diplomatik, se fardo q u
tha dhe u premtua n Vjen nga
Serbia, sht shum m me pak
vler sesa lidhja gjenetike e Serbis
me Rusin. Deklarimi i Daiit
mund t shihet edhe si nj prpjekje
e trthort e Mosks pr t bllokuar
Serbin n rrugn e saj t integrimit
europian. Sepse BE ia ka br t
qart Beogradit se, pa normalizuar
marrdhniet me Kosovn dhe pa
njohur Kosovn si shtet t pavarur,

nuk hapet rruga e


antarsimit t Serbis n
BE. Kmbngulja e diplomacis serbe pr mosnjohjen e Kosovs dhe
acarimi i marrdhnieve
me Kosovn dhe me
shtetet prkrahse t
njohjes s Kosovs, praktikisht zvarrit dhe vonon
antarsimin e Serbis n
BE, ka n fund t fundit
sht edhe nj objektiv i
diplomacis ruse n
Ballkan.

N kt kuadr, nga
qndrimet e dyzuara diplomatike serbe nuk mund t
mos shtrohet prsri pyetja
se, ciln Serbi duhet t besojm, at t kryeministrit q
thot se BE mbetet prioritet
numr nj i Serbis, apo at
t zvendskryeministrit t
par dhe ministr i Jashtm,
q thot se Rusia sht lidhja
gjenetike e Serbis.
Kjo sht nj pyetje e karakterit strategjik dhe gjeopolitik. sht naive t krkosh

prgjigje n qndrimet dhe


iluzionet kozmopolite,
internacionaliste, makrokozmike apo globaliste, se
paqja erdhi n Ballkan dhe
duhet t puthen pa asnj lloj
pendese agresor dhe viktima. sht nj lloj diplomacie bizantine, t ciln e ka
ndjekur dhe po e ndjek me
sukses Serbia n Ballkan,
dhe e cila, pr fat t keq, ka
klaker t saj n t gjitha
kryeqytetet ballkanikoperndimore, prfshir
dhe Tirann e Prishtinn.

Blood on the streets of Kavaje Albania.


What Now!!!
Second term for Elvis Rroshi, whats he doing for
the family!! Burg per vrasesit

Dara: Vojsava, nna e Sknderbeut ishte halla e Lek Dukagjinit


shtja, pra, duhet kuptuar e analizuar
me prgjegjsin e historianit objektiv, kur
na thuhet qart e prer se Gavril Dara i Riu
ishte fis, gjak e gjini me Kastriott nga e
ma e Gjergjit-Vojsava, q ishte bij e
princit t Mirditasve. do interpretim, q
krkon t hedh hije mbi kt t vrtet,
nuk mund t qndroj prpara logjiks s
fakteve, kur mbajm parasysh se kemi t
bjm me t dhnat e nj njeriu t ditur e t
prgjegjshm, jo vetm pr fisin e tij, por
edhe pr shtjen kombtare.

emrit Dukagjin, vatr e t cilit ishte Mirdita q nga shekulli VII e m hert.
Duke iu referuar ksaj t vrtete, stdiuesi Luan Muhameti, n nj t prditshme
shqiptare, sikur t kishte bashkbiseduar
me rilindasin e madh, pohon se
Vojsava ishte bij e Dukagjinve, halla e
Lek Dukagjinit. 6) Dhe nj pohim i till
hedhe nj drit t madhe mbi vendilndjen
e nns s Heroit ton kombtar.

Origjina mirditore e Vojsavs, q


sht vshtir t kundrshtohet pa sjell
dokumente m t besueshme se t dhnat
Askush m mir se vet poeti nuk mund e Gavril Dara i Riu, do ta nxirrte Gjergj
t flas pr fisin e vet, kur ai, me t dhnat
Kastriotin vetm nip Mirdite, po ti beq na sjell, shkon m tej se M. Barleti n
sohej tezs q e redukton Mirditn filleskoh. Askush nuk ka t drejt t thot se nj tare n nj zon t ngusht, si mund t
njeri kaq i ditur dhe kaq i interesuar pr
ishte Gryk-Oroshi dhe Kodra e
fatet e kombit t vet, mund t ket fantazuar Mashtrkorve. Por, pr t shkuar m tej
pr ta paraqitur Vojsavn si bij t nj
n krkim t s vrtets historike, n
princi mirditas, si bn poeti n shnimet
krkim t vatrs qndrore t Kastriotve,
autobiografike n hyrje t poems madhore na vin n ndihm edhe pohime t historiKnga e Sprasme e Bals. Ca m tepr
anve t ndryshm n trajtn e legjendave,
duhet theksuar kjo, kur dim se emri
ose t supozimeve, q kan brnda tyre
Mirdit n ato mote fshihej shpesh pas
grimca t t vrtetave t mdha!

Kshtu historiani K. Frashri, si edhe t


tjer, prmend q ... udhtari freng Ami
Bue, shkruante se kishte dgjuar q
Skndrbeu kishte lindur n fshatin Kastr
t Mirdits,... gjysm ore larg fshatit t
sotm Vig.7). Kt pohim na e kujton
edhe albanologu gjerman Johan Von
Hahn, kur flet pr zbulimin e nj
vendlindjeje t re t Skndrbeut, 8) diku
afr nj kshtjelle t vjetr, n fshatin
Kastr t Mirdits. Po kt t vrtet
pohon edhe A. Gega, kur shkruan se
Duhet pranuar se mbiemri Kastriot vjen
nga Kastri me origjin romake.
9)Duket, pra, se Prenku i Mirdits, q nga
historian t ndryshm quhet princi i ksaj
treve, e martoi t bijn-Vojsavn, me nj
Kastriotas-Gjonin, t fshatit Kastr, tek
nj der tjetr princore, ose tek nj tjetr
shtpi e par, si ishte e mods n at
shekull, por edhe si ishte n zakonet e
ksaj treve. Dhe, duke i bashkuar
natyrshm t dhnat q sjell Gavril Dara i
Riu pr Vojsavn dhe fisin e vet, me

pohimin e A. Gegs, sipas t cilit mbiemri Kastriot,


q ka mbijetuar n histori, lidhet m shum me lokalitetin (fshatin- shnimi im) e Kastrit n Mirdit, .....
se sa me lokalitete t tjera, q kan t njjtin emr,
10) bindeni se vendorigjina e Kastriotve duhet
konsideruar Mirdita etnografike.
Pr kt t vrtet na dshmon edhe nj rilinds
tjetr i shquar-Zef Jubani. Nprmjet ca vargjeve
lapidar, t cilt nuk mund t konsiderohen pjell e
fantazis s tij, por pasqyr e t vrtetave historike,
ky rilindas na on bash tek vendorigjina e Kastriotve, n Kastr t Mirdits, kur shkruan:
Leu nji yll n Shqipni,
Me na shndrit, me na drejtue;
Me shum dije e me trimni,
Andej Kastrit asht shenjue:
Gjergj Kastrioti ktij i thon,
Sknderbeg shumkush don! 11)
Nj argument m tepr n favor t tezs q e
konsideron Mirditn si vatr t fisit t Kastriotve,
mund t konsiderohet edhe fakti q bashklufttar t
Gjergj Kastriotit n betejat legjendare kundr turqve,
prve t tjerve, ishin edhe Pal, Lek e Nikoll
Dukagjini, q i kishin zotrimet e tyre n trevat e

P a g e

O u r

W o r d s

Intervista e fundit e Akademik Mark Krasniqi: Ende nuk jemi t lir, shumica e politikanve jan t zhytur
vdes. Por dshiroj q varrimi
im t jet sa m i thjesht, pa
zhurm. Dua q varrimi im t
jet civil qytetar, e jo me ato
ceremonit fetare. Nuk dua t
ket as t pame.
Dhe n varrimin tim nuk dua
q t marrin pjes ata q i kam
pasur armiq pr s gjalli, se i
kam edhe pr s vdekuri.

Ku eshte sherbetori tani te fusi keto dy llume neper burgje per krimet e tyre apo ka neoje per ndonje shtytje dhune si ne kohen e diktatures se 1945.a mjere ai popull dhe per
ato njerez atje...
Ina Rama-Adriatik Llalla Nga nje e pa-afte tek nje sherbetor shkon Prokuroria e
Shqiperise.presim nqs ka ndryshim...

Poezi
Vasil Tabaku
TI NJERI I ZI I POLITIKS
se ai vjen nga askund
Dhe shkon askund,
Nj cop e ftoht mermeri
Pa identitet
m rrmben gjithcka
M vjedh shpirtin
M godit n dinjitet
Duart e pista
Zhyt gjer n brryl
N dhimbjen time
M vret
Kush je ti
Zezan I zi
Nga cfar hapsire vjen?
Nga cfar humnerash
Shprthen
Paioni yt
shpirtshkatrrues?...
Ti q gjithcka t bukur
Rrmben
Dhe shndrrohesh
N nj sfinks t vrtet?
sepse
Ti nuk ke buz
Pr puthjet
Ti nuk ke zemr
Pr drithrimat e mia
Ti nuk I njeh lott
Mbretrin e trisht
T varfris tronditse
Dhe brengn
Prej nj mali t akullt
Ti gjithcka
E ndrton me pushtet
Por un nuk e di
Nse ndonjher
I ke par trandafilat
Si vyshken
Zambakt
T prgjaken
Dhe zogjt t heshtin?
Ndrsa
Kputen mbi tok
Si pika t vdekura

Me kmngn e vrar
N fluturim
Ti vrasesknhsh
Ti grabits gzimi
Dhe ndrtues I dhimbjes
Arkitekt I zi
I brengave dhe varfris
Ti mashtrues
Prdhunues I fjals
Dhe bastard I liris
M ke borxh
Lumturin
Dhe nj jet pritjej
Pr t jetuar si NJERI
VASIL TABAKU
KLITHM DASHURI
Vjeshta
Ngarkon qiejt me dhimbjen
time
Shirat e rrmbyer
Nuk di se ku do t derdhen,
Megjithat npr muzgun e
argjendt
Un lexoj hapat e tu prej
gjethesh
Ndrsa buz mbeten peng I
puthjes
Varur n cep t Hns s
trisht
Ti vjen ngadal
Prmes pshertimave t
pemve
Dhe l buzqeshjen
Npr degt e xhveshura
Si nj klithm dashurie
Ku rrufet shtrijn zrat e
zjarrt
T prqafimeve pafund
Nuk e dija
Ardhja jote
Qnka nj stin rrufesh,shirash
Dhe klithmash qiejsh pafund,
Ose ndryshe vet vjeshta...
VASIL TABAKU
HESHTJA
Heshtja,

kjo dhimbje e verbr,


bish
NDIHMOMNI T
shpesh na on ne
E pas lufts n Kosov, ai
QESH!
dyert e trishtimit,
ty t kafshon vazhdimisht,
mos i hapni ato dyer.
vazhdimisht,
-Njeri!
Rruga pr n harrim,
Pardje t kafshonte si qyqe
kalon
udbashsh, shpifjen pr ty e t shkel si skllav i shkret
prmes fjalve t vdekura.
kishte bakshish
mbi gjurma shprese
Kufomat e fjalve t pathna
E sot i lakmon bishs s
drite
lulzojn
djeshme q deshi ta vras,
n varrezn e zymt t pendimit
kaq gjarprisht,
-O mkatar,
Njerz,
Ruana Zot, asgj s'jan
as faliu ligjs sime,
flisni, kndoni dhe puthni
nobelistt a dijetart, para bindu i mendur ndrrtar,
jeta
ktij q kafshon kafshrisht. sjeton me shqetsime!
sht vetm
-Mu thell n brendsir
nj vrapim i shpejt prmes fer4.
ku ndjenja rron e lir,
rit...
Bhet vlla me bishn sot,
ku dhembja dhemb e
vrassi me vrassin
prekur
vllazrohen, prore
nga ligja jote e fuqiplot,
Prend BUZHALA:
KURRKUSHT
Si pardje me gjarprinjt e
n gjirin tim si hekur,
(Satir q nuk deshi t vishet me
milicis me xhingla e me
si hekur e elik,
petka arti)
zile
qllo, qllo, o me kamxI lakmon vrassit, shndrrohik;
1.
het leht n kafshues, n
pa frik e pa mshir
As mos e mendoni se ky shkrim
zhab, n skile,
e pa pendim,
sht metamorfoz kafkiane,
E ka hetuar, metamorfoza e
se mu n thellsir
Ka t bj me KURRKUSHT q
karakterit sht moda
t shpirtit, n nj knd,
na u bn pas lufts njerz me
kryesore,
lindi nj shqetsim
vler,
Nj metamorfoz qene e
q eli varrin tnd
Nuk kemi t bjm,pra, as me
qenit pran qenit, u shkon
ferm kafshsh orveliane
prdore.

As me shndrrimet mitike antike,


Trifon Xhagjika u lind n
t heronjve n hardhuca-vrer,
5.
nj fshat t Zagoris
Por me veshcurrt e djeshm, me Ti lexues mos u zemro pr
(Gjirokastr) n nj
pllitsit e sotm veshprer...
pllitsit e till q pr nj
familje t thjesht q
cent bhen hor
shquhej pr ndershmri e
2.
Ata akrdisen me strajca
patriotizm. Pasi kreu
Kur kurrkusht turravrap
jevgash bordeleve e hostudimet e larta, shrbeu
shndrrohen n figura publike
televe skterrike ,
n ushtri. M 1963 u
Pllitja sht profesioni i tyre me
Thjesht, ky sht nj
arrestua bashk me nj
diplom e pa diplom,
kallzim hesapi, i abortimit
grup t rinjsh e u dnuan
Uzurpojn shtetin, mediet, fatin e
ton shoqror
me PUSHKATIM. Poezia
njerzve dhe skenn politike
I zemrimit tnd fisnik, pr
ishte pasioni i tij. Pr
Pllitsit rritin fmij me parat e
ti ndalur rrokullisjet tona
rrethanat q iu krijuan, ai
pllitjes politiko-mediatike
humnerike
botoi pak. Vargjet e tij
Sa zor pr liberatort, e sa qejf pr
Kurrkusht shemben n
shquhen pr thellsi,
pllitsit q struken n dhom.
zgorin e vet. Shpirti yt,
ndjenj e sinqeritet. Mjaft
lexues, diellzon i bardh si
nga poezit e pabotuara
3.
bor!
kan humbur. Nj pjes e
Strukur? Si dje! E djeshmja sht
tyre sht botuar n vlliktu, kur e ke shptuar nga nj
min Atdheu sht lakuTRIFON XHAGJIKA1aa

riq (1994).
Elida Bucpapaj
Shqipria asht diell
andrr
zhgjandrr
asht shi
breshr
bor
furtun
stuhi
stuhi n got
delir
gnjim
zhgnjim

asht pranver
ver
ver e kuqe
e bardh
dehse
dehje
ver e diellt
Drin
Bun
Vjos
Shkumbin

V o l u m e

6 ,

I ss u e

3 5

P a g e

Pronart legjitim: Shteti sht abuzuesi dhe vjedhsi m i madh i pronave t pronarve legjitim
viktima kane humbur jeten se nuk eshte vendosur drejtesia per pronen , gati sa dyfishi I
deshmoreve te luftes dhe kjo ne kohe paqe. Nje
lufte e vertete civile qe nuk pranon ligjin .
Perfundimisht sot problem nuk eshte diktatura .
Ajo ka rene ,por sot problem eshte TRANZICIONI ; SI NJE MENYRE QEVERISJE
ANTISHQIPTARE DHE E PA-

PERGJEGJESHME QE NUK
KA ZGJIDHUR PROBLEMET
E VENDIT , POR I KA
AGRAVUAR ATO DUKE
SUNDUAR ME SHTETARE
BOLSHEVIKE , MAFIOZE
DHE KONFLIKTUALE ,QE E
KANE BERE SHQIPERINE

NJE VEND TE PAMUNDUR PER RRITJE


EKONOMIKE , NJE
FERR TE VERTETE PER
SHQIPTARET E NDERSHEM DHE NJE PARAJSE PER MAFIAN
DHE KORRUPSIONIN.

SHOQATA KOMBETARE E
PRONAREVE LEGJITIME
Sekretari
kryetari
zv/
kryetari
Beniamin Grabova
Ferdinant Sulaj

Selim Kondi

Muhamet Kelmendi Kuvendi i Kosoves duhet te anuloje aktin nderkombetar mbi ndertimin e Asociacionit te
Muhamet Kelmendi
Kuvendi i Kosoves duhet te anuloje aktin
nderkombetar mbi ndertimin e Asociacionit
te Komunave Serbe ne Kosove dhe Marreveshjen me Malin e Zi!
Juridiksiht i kane parlamentaret te drejtat qe te
vendosin ne Kuvend per te ardhmen e shtetit te
Kosoves. Kushtetuta e Kosoves ua garanton
kete te drejte. Me ate akte juridiko-kushtetues i
ka Kuvendii Kosoves te tri pushtetet, perkatesisht ate legjislativ, ekzekutiv dhe
gjyqesor. Dhe, ne kete kontekst Kuvendi i
Kosoves duhet te vepoj, duke e nxjerrur vendimin kunder dokumenteve te tilla antikushtetuese.
Kuvedi i Kosoves eshte i vetmi organ qe ven-

dos perfundimisht.
Asociacioni i Komunave Serbe
ne Kosove nuk ka te drejte te
futet ne fuqi pa dalur para kuvendareve per diskutim dhe
aprovim.
As Marreveshja Kosove dhe Mal
te Zi nuk ka rruge tjeter.
Kushtetuta u garanton me normat e veta juridike.
Ne nenin 65 te Kushtetutes se
Kosoves permenden kompetencat e Kuvendit.
Ne piken 4 te nenit 65 te
Kushtetutes se Kosoves thuhet:
"Kuvendi ratifikon traktatet
nderkombetare".

Mbi bazen e tille duhet


kundershtuar dy marreveshjet e arritura.
1. Marreveshjen mbi
Asociacionin e Komunave
Serbe ne Kosove, te
nenshkruar nga Isa Mustafa, mbi bazen se eshte
antikushtetuese dhe se e
shkaterron organizimin e
brendshem te vendit, duke
krijuar subjekt te ri, mbi
bazen territoriale dhe
thjeshte nacionale, ne
kundershtimme teresin
territoriale dhe me rendin
e organizimit te brend-

shem te shtetit dhe


2. Marreveshjen midis Kosoves
me Malin e Zi, te nenshkruar nga
Hashim Thaqi dhe Skender
Hyseni, mbi bazen se eshte ne
kundershtim me Kushtetuten e
Kosoves, sepse me ate i jepen mbi
10 mije hektare toke Malit te Zi,
nga demetohet uniteti dhe teresia
territoriale.
Marreveshjet e tilla nuk hyjne ne
fuqi pa vendimin e parlamentareve. Ndersa, deputetet, duke u
mbeshtetur ne nenin 1 te
Kushtetutes se Kosoves,duhet te
anulojne ato akte.
Ne neni 1 te Kushtetutes se Ko-

soves qendron:
"Republika e Kosoves eshte
shtet i pavarur, sovran, demokratik, unik, dhe i pandshem".
Mbi kete baze, si AKSK, ashtu
edhe Marreveshja me Malin e Zi,
e ndajne dhe copetojne vendin,
duke e shkaterruar unitetin
territorial dhe pandashmerin e
Kosoves. AKSK krijojn sovranitet mbi sovranitet, ndersa
Malit te Zi iu dhane mbi 10 mije
hekater toke.
Me ato dy vendime u shkele
edhe uniteti dhe pandashmeria e
vendit (neni 1).
Mbi kete baze Kuvendi duhet ti

Muhamet Kelmendi Kuvendi i Kosoves duhet te anuloje aktin nderkombetar mbi ndertimin e Asociacionit te
refuzoj keto dy akte nderkombetare dhe te
kerkoje llogari politike nga qeveritaret, nga
pozita, e cila ne kundershtim me Kushtetuten,
po e dermon teresine territoriale te vendit, duke
e ndare dhe copetuar.
Kete duhet kuvendaret ne Kuvendi mos me e
lejuar kurre.
I takon cdo deputeti te mendoj dhe te gjykoj.
Kosova nuk eshte e kesaj apo e asaj partie, ketij
apo atij individi, sado te forte qe te
jenei.Askujte nuk ia ka bere nena e vet personale Kosoven per te luajtur me te, si me mall ne
treg.Kosova i takon shqiptareve.

Mos te lejohet qe ne Kuvend te


kalojne keto dy akte
nderkombetare.
Populli duhet te ngritet ne mbrojtje te Kosoves.
Ato vendime antishteterore
duhet anuluar.

Dara: Vojsava, nna e Sknderbeut ishte halla e Lek Dukagjinit


Mirdits, Pjetr, Ndre e Gjon Prlati nga fshati
Prlat i Mirdits, Pal e Gjergj Kuka nga fshati
Shebe i ksaj krahine, Koj Zaharia - nipi i
Tanush Dukagjinit, vllezrit e lavdishm
Gjon, Pal dhe Andrea Gazulli, bij t fshatit
Gazull, fare afr Kastrit n Vig t Mirdits.12)
Nuk besojm q kryetrimi t ket pasur kaq
bashklufttar t lavdishm nga ndonj trev
tjetr e Shqipris, sa nga ajo e Mirdits
etnografike!
Edhe rrjedha e mvonshme e historis,
veanrisht e historis s trevs s Mirdits,
sikur i vjen n ndihm tezs mbi origjinn
mirditore t Kastriotve. Pr kt flet fakti q
Mirdita jo vetm e trashgoi, por dhe e prdori
si flamur t saj flamurin e Gjergj Kastriotit
edhe n periudhn e rnd t robris turke,
deri edhe si duvak pr nuset mirditore.
Kt e pohon edhe Doktori i shkencave
historike Pal Doi, kur kujton se edhe udhtari
frng Ami Bue shkruante: Flamujt e tij (t
Skndrbeut) ishin t kuq me shqiponjn e zez
me dy krer, sikundr e kan edhe mirditasit
13). Edhe pohimi i kryengritsve mirditor n
protestn drejtuar Valiut t Shkodrs n vitin
1901, ku shkruhet se flamuri yn do t jet ai i
Gjergj Kastriotit, q, prej kohsh, valvitet n
majat e zbardhura nga bora e Shn- Palit, 14)
t njjtn gj vrteton.
Pr t vrtetn q flamuri i mirditasve, si
pasardhs dhe vazhdues autentik t

Dukagjinasve, ishte pothuaj, si ai


i Kastriotve, (ose anasjelltas) na
dshmon krahasimi midis
Stems s Dukagjinve e t
Kastriotve me flamurin e
Mirdits, t ruajtur pikrisht afr
Kastrit t Mirdits- n fshatin
Kashnjet: Esht e njjta
shqiponj dykrenare, me krah t
nder, paralel me trupin e
shqiponjs, me ndonj stilizim t
leht.
Ndoshta kto t vrteta i ka
ditur poeti i Rilindjes Kombtare
-Risto Siliqi, kur e ka quajtur
Mirditn trimnesh e dheut,
dhe I Arbris fis i kryekreut,
q vuajti prova, por si mbeti
shtegut Dhe ia mbajti jazin
Skndrbegut 15), duke
dshmuar edhe ky rilinds i
shquar se Mirdita sht vendorigjina e Kastriotve!
Se nuk mund t jet rastsi q
nj krahin e till, krahas Himars n Jug, t mbetej n shekuj
vatr e qndress antiosmane
dhe nj ishull i rrall i katolicizmit n nj popull, 75% e t cilit
ishte islamizuar. Pr rrjedhoj,
nuk sht qyteti i Shkodrs
kryeqytet i katolicizmit n

Shqipri, si pohojn ca
studiues, por Mirdita! Dhe
kshtjell e liris,
kshtjell e katolicizmit n
kto an, nuk qen
thjesht malet, por zemrat
e mirditorve, ku rridhte
gjaku i kuq i Dukagjinve
dhe i Kastriotve
legjendar!. Se nuk fantazonte as poeti zmbl
Lasgush Pradeci, kur
vjershronte:
S`hyn dot ti turk e
turqeli
N kullat mirditore;
T prt n prit e n
frgji
Mirdita pushkmizore! 16)
Edhe legjenda pr
shamin e zez q kan
prdor vajzat dhe grate
mirditore, e cila sht
unikale n Ballkan e m
gjr, sikur i kaprcen
kufinjt e legjends, kur
shpjegohet e lidhur ngusht
me fatet historike t ksaj
treve. Se ajo na thot q

shamin e zez vajzat dhe grate


mirditore e vun mbi kok
pikrisht ather kur vdiq Gjergj
Kastrioti, ai q u kishte mbrojtur
nderin dhe lirin n vitet e
robris turke!
Pr kto t vrteta duket se bn
fjal, disi n form fluide, edhe
studjuesi e poeti Moikom ZeqoMjeshtr i Madh i Puns- n nj
shkrim kushtuar paps me origjin
shqiptare Klementi XI-Albani, ku
flet pr kuvendin e Arbrit, i cili u
mblodh n fshatin Mri t rrethit
t Lezhs m 14-15 janar t vitit
1703, pikrisht n nj fshat t
banuar edhe sot e ksaj dite nga
mirditort. Ky studiues, pasi e
vlerson kt kuvend si nj nga
ngjarjet m t mdha t historis
kulturore t Shqipris n shekullin XVIII, shtron ca pyetje q
tingllojn edhe si teza, t cilat
duken se miratojn parashtrimet
tona pr familjet legjendare t
Dukagjinve dhe Kastriotve:
Prse u zgjodh pikrisht fshati
Mri pran Lezhs-pyet autori, si
vndi m i prshtatshm pr
Kuvndin e Arbrit? Pse pikrisht
ky vnd dhe jo ndonj vnd tjetr?

- e vijon m tej pyetjen ai. A ka


t bj zgjedhja e ktij vndi
historik-vazhdon prsri
studjuesi-me evokimin e mrekullueshm dhe t paharruar t
Atletit t Krishtit Gjergj Kastriotit Sknderbeut, q mbylli
syt pikrisht n Lezh?
17).Dhe prgjigjet nnkuptohen:
Kuvndi i Arbrit u mblodh
pikrisht afr qytetit t Lezhs,
ku Gjergj Kastrioti kishte organizuar beslidhjen e madhe t
shqiptarve kundr turqve,
pikrisht afr Kastrit, i cili na
rezulton, si pohojn historiant,
vatra e familjes princore t
Kastriotve. Kuvndi i Arbrit u
mblodh pikrisht brenda atyre
territoreve q njiheshin si territoret e Arbrit mesjetar, q shtriheshin midis lumenjve Drin e
Mat e q shkonin gjer prtej
Pashtrikut, territore q u
prkisnin dy familjeve:
Dukagjinve dhe Kastriotve.
Dhe t gjitha kto bheshin pr
t riprtrir epokn sknderbejane pikrisht n ato troje, ku
lindi kryetrimi, ku u kurorzua,
ku organizoi beslidhjen shqip-

P a g e

1 0

O u r

W o r d s

E pabujshmja Safete Juka, kjo Dora DIstria e dyt shqiptar Moikom Zeqo
Njihet me piktor francez, por edhe egjiptian n Aleksandri, t cilt e nxisin q t marr pjes n nj ekspozit
pikture. Kjo ekspozit publike qe tepr inkurajuese. N
shtypin profesional kritik dhe artistik t Aleksandris at e
mbiquajtn Piktorja e Luleve. Kjo pr arsye se flora dhe
bota lulore e kishte prpir, nga gishtat e saj ravijzoheshin
lule t ndritshme, si t ishin duart mitike t Midias. Vite m
pas, ajo do t shkoj n SHBA. Do t punoj si profesore e
letrsis evropiane n Universitetin e Pensilvanis. E
bigzuar mes letrsis dhe pikturs, ndrojtja e saj e bn at
akoma m ngurruese.

artet figurative.

franceze, evropiane dhe


botrore, shkrime, t cilat
Studiuesja e pakrahasuesh- ravijzohen n formn e
me
njsive monografike. Do
t prmend ktu nj stuKshtu, ajo imazhet e
dim t saj t mrengjyrave krkon ti abkullueshm pr piktorin
stragoj dhe ti sendrtoj
francez Zhurzh Ruo q
n shkrim grafik, n esse t Juka e quan piktori i
mrekullueshme, n studimet shpirtrave n revistn
analitike dhe sintetike pr
Realites. Ky studim q
artin. Kjo e ngre Jukn n
merret me stilin prrallor,
Por tundimi i artit nuk e linte t qet. N Pensilvani, ajo
nj rrafsh t kulturologjis
t vetmuar dhe t habpruroi dy ekspozita arti: njrn me piktura, me akuarel, me dhe t antropologjis artisitshm t Ruos, ka
shije t holl dhe delikate, me vizione gati t tejdukshme
tike, ku imazhinizmi, kriti- mbetur si nj optik
dhe her-her flu, si dhe nj ekspozit tjetr me punime
cizmi estetik ndrthuren pr referimi pr kt artist t
qeramike, me simbolizm t uditshm t terakotave, t
t krijuar ide t larta, t
madh francez dhe botror.
figurave kreative t balts s pjekur. Sinqerisht, kto t
hijshme, t uditshme,
dhna un i di vetm prej shtypit, sepse n Shqipri nuk
referuese. Si analiste e
Magjia e mitologjis dhe
dihet asgj pothuaj pr kt artiste t arteve figurative, q
talentuar e kulturs s
iliro-shqiptart
padyshim duhej t studiohej dhe t zr vendin q i takon
njerzimit n prgjithsi,
n nj enciklopedi t artit shqiptar, si nj nga femrat e
ajo u specializua n mnyr Nj tjetr studim i saj,
pakta, krejt t rralla, krejt t veanta q i kushtuan jetn
t veant si njohse e
quhet Miti i moshs s
arteve figurative, arte t cilat jan prov e vshtir, herthell e letrsis dhe artit
art, miti i kujtess s
her e pakaprcyeshme pr intelektin njerzor. Por Safete
francez. Ajo boton n
Mirce Eliads, botuar n
Juka e posedonte dhuntin e lindur dhe t kultivuar pr
revista prestigjioze
Ecrit de Paris.

Vet un kam botuar dy


libra pr mitologjin
Aspekte t mitologjis
ilire (n shqip dhe n
frngjisht), si dhe librin
Panteoni ilir. Kto dy
libra un ia dhurova doktore
Safete Juks, n shkmbim
t revists, ku kishte botuar
studimin e saj pr Eliadn.

E ndjera Juka, ma ka dhuruar


revistn ku e ka botuar kt
studim. Mircea Eliade mbetet
mjeshtri i mitologjis, zbulimtari i madh i formulave
arketipale t mitologjis
botrore, m i njohur dhe m
i dashur pr mua. Eliade ka
br nj epok t madhe n
horizontin e mitologjive t
krahasuara, ai revolucionarizoi shum koncepte pr ta
shkenczuar mitologjin, pr
ta br nj shpjeguese t
sigurt t njohurive dhe t
prvojave t njerzimit, pr ta
ridimensionuar vet historin
e qytetrimeve botrore edhe
nprmjet dimensionit t
mitologjis. Kisha lexuar
librat me kujtime t Mirce
Eliades, duke krkuar me
ngulm q t gjeja n kto
libra dika edhe pr mitologjin ilire dhe shqiptare.

Pr her t par, Safete


Jukn un e takova n
Tiran dhe nj nga bisedat
m pikante, m t ndrthurura, gati t stilit barok, qe
pikrisht pr Mircea Eliadn, konkretisht pr at q
quhet n mitologji mosha e
art, q prbn mitrn
konceptuale, nga rrjedhin,
pllenohen, rindrtohen,
ribhen, lindin apo
zhduken, mitet kryesore
arketipale.

Skerdilajd Konomi, the face of Hope in Albania...( never will he be forgotten)

E pabujshmja Safete Juka, kjo Dora DIstria e dyt shqiptar Moikom Zeqo
E habitshme sht q e ndjera
Juka, q kishte studiuar tr
veprn voluminoze dhe enciklopedike t Eliads, dinte
hollsira, motive t
subjektuara, q i riprodhonte
direkt n frngjisht, sepse
posedonte nj kujtes t
mahnitshme. Ajo mu shpreh
mua se veprat kreative dhe
shkencore e Eliades, sht nj
matric studimore e domosdoshme dhe e dobishme
edhe pr mitologjin ilire dhe
shqiptare, pa harruar ktu tr
fondin e folkloristiks, t
legjendave, miteve dhe t
prrallave shqiptare, q mbijeton akoma, por sidomos t
dhnat informative, t sakta
dhe krejt t pazvendsueshme
t monumenteve arkeologjike,
t cilat un me modesti i kisha
shfrytzuar n botimin e dy
librave t mi pr mitologjin.

ilire, Medaurin, hyun e


lufts tek Ilirt dhe Redonin, hyun e detrave, si nj
dyshe dioskure e thelbit t
mitologjis ilire, mitologji
origjinale, ndrmjet dy
mitologjive t mdha, asaj
greke dhe asaj romake. Juka
qe e mendimit se mitologjia
romake ka reflektuar mitologjin greke me disa
element origjinal, q
lidheshin edhe me pranin e
ilirve n Gadishullin
Apenin, kurse pr mitologjin ilire sht folur
mjerisht shum pak, prve
disa studiuesve mitolog
gjerman t qarkut t
Vjens, shkenctart e tjer
mitolog nuk kan treguar
interesin e duhur. M vjen
sinqerisht shum keq q nuk
kam mbajtur shnime gjat
bisedave pr kt, mbi
subjektet e ksaj teme,
Diskutuam me t pr dy hyjnit sepse vrtet njohurit e saj

qen t pakufishme.
Koha e pahumbur e Safete
Juks
Nj tjetr studim, i
uditshm lidhet me veprn
e Marsel Prustit. Quhet
Vetja (Uni) n veprn e
Marsel Prustit. Ky studim
rreket t analizoj hollsira
gati t padukshme, tejet t
vshtira t prcaktimit n
fund t fundit t rolit t
shkrimtarit Marsel Prust, si
kryepersonazh i vetvetes
dhe i krejt vetes s vet.
Librat e Prustit t prfshir
n nj titull intrigues dhe
filozofik N krkim t
kohs s humbur, kan
br epok dhe konsiderohen si nj nga rinovimet m
t mdha t letrsis moderne bashkkohore t
shekullit XX. Prusti, Xhojsi
dhe Kafka prbjn nj

trinitet letrar t ndryshimit


esencial t shprehjeve
gjuhsore t letrsis, t
gjetjeve t kuptimshmrive t pafundme
dhe fuqizuese t artit
letrar. Nuk di deri m sot
asnj eseist, asnj studiues
shqiptar, asnj njeri t
letrave shqipe, q t ket
shkruar nj studim, apo
nj esse pr Marsel Prustin. Pr fat t keq, vepra e
Prustit njihet shum pak,
ose aspak n Shqipri,
madje edhe nga ata q
quhen si shkrimtart mite
t kombit ton. E pra,
Safete Juka sht e vetmja
shqiptare q ka mundur t
realizoj nj studim t
till. Do t prmendja
edhe disa studime t tjera
si Njerzorja dhe abstraktja n ujdhezat e
Zhan Grenies botuar n
Review de

Metaphisique.
Nj tjetr shkrim plotsues
sht edhe Krishterimi dhe
ndjenja e natyrs e Andrea
Suaarezit dhe Zhurzh Ruoit.
Ky informacion i imi sht i
mangt. Un mund t flas
vetm pr ato q di. Un
mund t flas vetm pr ato
pak revista dhe shkrime t
kseroksuara q ka dhuruar
vet autorja. Po sa studime t
tilla flen n bibliografin e
revistave amerikane dhe
evropiane, apo ndodhen n
arkivin e vet ksaj shqiptareje t ditur? Ne nuk i dim
numrin e pikturave t saj, nuk
kemi dijeni nse ruhen t
fotografuara shum nga kto
punime, ne vetm mundemi
t marrim me mend dika t
ndritshme dhe t paharruar
nga kjo krijimtari. Por duke
gjykuar nga studimet e saj pr
pikturn si edhe pr letrsin,

mund t kuptojm nj
pozicion estetik t lart dhe
nj shije t przgjedhur.
safete-jukaLe t m lejohet
q t bj t ditur para lexuesit edhe nj fakt q lidhet
me nj ekspozitn time t
pikturs q un prurova
para disa vitesh n Tiran. E
ndjera Juka, i pa disa nga
pikturat e mia n zyrn
time, n Muzeun Historik
Kombtar, q ishin pa
korniza. Ajo kur u kthye n
Nju-Jork, m drgoi mua
nj ek prej 300 dollarsh,
pr t realizuar brjen e
ktyre kornizave. Dika
fisnike dhe altruiste, t ciln
un nuk mund ta harroj dot
kurr. Por ajo m porosiste
n letr q n asnj mnyr
nuk duhej ta prmendja kt
fakt t tjerve. Tani pas
vdekjes s saj, ndoshta m
lejohet q ta prmend pa e

V o l u m e

6 ,

I ss u e

3 5

P a g e

1 1

E pabujshmja Safete Juka, kjo Dora DIstria e dyt shqiptar Moikom Zeqo
lnduar modestin e saj t
jashtzakonshme.

vs
Emblema kombtare e Koso-

N vitin 1982, organizohet


n Amerik nj konferenc

shkencore pr Kosovn. Safete


Juka qe nj ideatore e ksaj

E pabujshmja Safete Juka, kjo Dora DIstria e dyt shqiptar Moikom Zeqo
konference, sepse shtja e
Kosovs qe nj shtje thelbsore pr t. N vitin 1984, ajo
botoi n anglisht librin pr
Kosovn i cili bri nj prshtypje
t madhe n qarqet ndrkombtare t diplomacis. N t
vrtet ky libr pr Kosovn n
anglisht ishte prkthimi i nj
libri t intelektualit hebre nga
Vjena, t quajtur Leo Frojdndlih,
botuar n vitin 1913, nj libr q
mund t quhet nj klithm prej
orakulli. Leo Frojdndlih, e
shkroi librin e tij pr shqiptart
n 1913, duke i paraprir kshtu
Holokaustit q gjermant bn
mbi hebrenjt 20 e ca vjet m
von, duke treguar se parathnia

e ksaj katrahure qe
Holokausti i shqiptarve
nga serbt, pikrisht n
vitin 1913. Mund t thuhet
se shovinizmi serb i
parapriu dhe u b model i
programeve t shfarosjes
s nazistve. Leo Frojdndlih ka qen shkrimtar
dhe gazetar si edhe botues.
Dim se ai ka patur
marrdhnie me shqiptart. N kujtimet e tij,
Sknder Luarasi flet pr
takimet e tij me t. Safete
Sofia Juka m ka treguar
n bised se e kishte
njohur dhe takuar shum

her Leo Frojdndlih kur ajo


banonte dhe studionte n
Vjen. Libri i ktij intelektuali
t guximshm kishte nj titull
t tmerrshmGolgota shqiptare. Pr shum vite, nuk u fol
pr kt libr. M n fund,
duke krkuar n arkivin e
Universitetit t Harvardit Juka
e gjeti t vetmen kopje t
fundit q kishte mbetur nga
libri i Leo Frojdndlih dhe e
prktheu n anglisht. N 1992,
Juka dorshkrimin e saj n
anglisht ia drgoi nj shtpie t
vogl botuese n Hamburg t
Gjermanis t drejtuar nga
intelektuali gjerman Han Peter
Rrullman.

Ajo q sht e uditshme


sht se Rrullman vendosi
ta botonte librin n tre
gjuh, ta riprodhonte tekstin
origjinal n gjermanisht, ta
botonte n gjuhn kroate
(prkthimi i dijetarit kroat
dr. Steve Tomkin, q jetonte
dhe ska ca koh q vdiq n
Kanada, s bashku me dr.
S.Leban, mjek kroat nga
Bosnja) si dhe n anglisht
(prkthimi i Juks). N
1995, shtpia botuese Lilo
n Tiran, e prktheu librin
Golgota Shqiptare dhe e
botoi n shqip. Ky libr
sht nj parandjenj dhe

Albania heading toward a


new Dictatorship where the
parliament commits fraud
the president follows and
the premier orders it.
(well See whatll happen to
freedom in 2016-2017) If
the past is forgotten than
itll be repeated!!

nj argument pr fatin e
kombit shqiptar, sht
prmendur nga shum
dijetar dhe politikan t
Evrops dhe t Ameriks
duke mos harruar ktu edhe
nobelistin, intelektualin e
madh hebre Elie Vizel.
Ky libr pr t cilin u
kujdes Safete Juka, u botua
15 vjet m par sesa t
mbahej konferenca ndrkombtare e Rambujes, q
qe n t vrtet kalimi drejt
liris substanciale t Kosovs. Nj nga profesort e
dgjuar t universitetit
Xhorxhtaun, n Uashington

D.C., z.Peter Titonski,


njkohsisht edhe nnpresidenti i revists Defence
Diplomacy (ka shkruar pr
kt libr: Libr i mrekullueshm pr shqiptart n
Jugosllavi me titull Kosova
m ka br nj impresion t
thell. Ky libr m ka ln t
mahnitur si nga hapsira e
gjer e njohurive historike,
ashtu edhe nga materiali
burimore aq t shumta n
gjithfar gjuhsh q ka
prdorur autorja e ktij libri.
Un e konsideroj kt libr si
nj kontribut kryesor t politiks dhe historis n Ballkan.
Asnj studiues nuk mundet dot

Fjale shume dhe vepra


hic...Shperdoroet besimi, vullneti & ...

E pabujshmja Safete Juka, kjo Dora DIstria e dyt shqiptar Moikom Zeqo
t shkruaj pr Kosovn,
pa iu referuar ksaj vepre
t shklqyer. Nj kopje t
ktij libri, Safete Juka ia
drgoi presidentit t
SHBA-ve Bill Klinton, i
cili n 1998 do ta falnderonte me nj letr
personale t tij. Po kshtu,
ky libr i drgohet senatorit amerikan Bob Doll, si
edhe shum personaliteteve t ndryshme
botrore si edhe organizatave t ndryshme humanitare dhe shkencore n
Amerik dhe n Evrop.
Letra e fundit
Dy letrat e fundit gjat
vitit 2005 (n kt vit ajo
vdiq ) q i drgova t
nderuars Juka mbetn pa
prgjigje. N nj bised
telefonike ajo m tha se
kishte qen e smur dhe
do ti nnshtrohej nj

operacioni. Ndjenja n vetvete


nj shqetsim. Kisha shpres se
ajo do t prmirsohej, nuk doja
kurrsesi q t bindesha se ajo do
t vdiste. Pran n shtratin e
vdekjes i qndroi e motra, e
shenjta dhe e prkorja, murgesha
Lume Juka. N 15 nntor 2005
nga Nju-Jorku e motra m shkruan kt letr:
I ndershmi dhe i dashtuni
dr.Moikom!
Po ju drejtohem kshtu sepse, n
kt rast pikllimi dhe trishtimi
n pafund, e ndjej veten shum
pran Jush. Nse motrn teme e
kan vlersue shum njerz, Ju
ia keni dshirue t mirn, i keni
vue n dukje cilsit e saja dhe
sidomos ia keni kuptue esencn
e shpirtit t saj. Pr kt, Ju jam
thellsisht mirnjohse, ju ndiej
pran e prania Juaj m
ngushllon.
Motra e Safete Sofia Juka

tetin e Amsterdamit pr Histori arti


dhe q u miqsua me mjeshtren e
pakrahasueshme t historis s Artit
P.S. Oh! Sa mangut pa motrn. Jeta
Safete Jukn. Kt takim ajo ma
masht errsue pa kt njeri t mreprmend n letrat q m ka drguar.
kullueshm. L.J.
Por ishte parimi i saj, i modestis s
pakrahasueshme q t mbetej n
Para disa ditsh, n mbrmje von m
heshtje dhe kurr nuk pranoi t m
merr n telefon nga Shkodra e motra e
drgonte nj fotografi, apo t bnim
Safetes, m kumton se sipas dshirs s
s toku nj fotografi, as edhe m t
paepur dhe t patjetrsueshme t s
tjert. M n fund, n plikon finale (O
ndjers, trupi i saj u varros n Shkodr. E Zot, nuk do t m vij m letra prej
motra m thot se n adresn time n
saj!) un gjeta fotografin me ngjyra
Muzeun Historik Kombtar kishte
t Safete Sofie Juks n momentin e
drguar nj pliko me shkrime, letra t
doktorimit t saj n Universitetin e
dr.Safete Sofia Juks, pliko t ciln un e Sorbons. sht nj kopsht t lulzuar
mora shum dit pas vdekjes dhe varbukur dhe e thjesht, krejtsisht e re,
rosjes s saj. E ndjej veten keq dhe gati
pra pafundsisht e paplakur dot.
fajtor q nuk qesh n dijeni dhe nuk
Studimi i saj i fundit q m drgonte,
mora pjes n ceremonialin mortor t
qe Disa shnime n lidhje me
Safetes Juks, q un e kam mbiquajtur
origjinn e emrit Tirana, kryeqyteti i
jo thjesht pr nj analogji historike apo
Shqipris.
analogjike si Dora dIstria e Dyt.
Ky studim sht botuar n East EuroGjat takimeve t mia me t, disa her
pian Quarterly (XX, no.1 March
shpreha dshirn q t dilja bashk n
1986). Mitropoliti i Kors, Imzot
fotografi. Nj dit isha bashk me vajzn Joan Pelushi, nj nga eruditt e shquar
time, Arnisn, q studionte n Universi- t Shqipris dhe intelektual i veant
Lule Juka.

e ka prkthyer kt studim nga anglishtja


n shqip, pr ta botuar. Ruaj nj letr t
Safete Sofie Juks t ln prgjysm pr
t ndershmin Imzot Pelushin. letr t
ciln ajo nuk e ka prfunduar dot, ku flet
pr disa saktsime t prkthimit.
Shqiptarja e madhe
Mbylli syt para 10 viteve nj shqiptare e madhe. E pabesueshme sht q
figura t tilla lihen n heshtje nga mediat,
e tmerrshme sht dhe e lemerishme q
femrat VIP-a, krejtsisht t pakulturuara
dhe pa kontribut intelektual jan t
zhurmshme dhe shpesh substanca e
ktyre mediave. Nuk dua t bj nj
kriticizm t kot, as nj paraqitje
ekstravagante t mendimit tim. Dua t
theksoj dhimbjen time vetjake, dhimbjen
e t gjith shqiptarve t vrtet pr kt
shqiptare t pazakont. Vite m par i
kam drguar nj letr Presidentit t
Republiks pr mundsin e dekorimit t
Safete Sofie Juks. Ajo meriton titullin
Nderi i Kombit, meriton t njihet dhe
t nderohet qoft edhe pas vdekjes s saj,
e cila sht nj jet e dyt shpirtrore

P a g e

1 2

O u r

W o r d s

RIDVAN MUSLIJA Substanca jogreke e grekve dhe Greqis


por edhe jan tregues se
RIDVAN MUSLIJA
Substanca jogreke e grekve ideologjia e sotme greke se
ka haberin e domethnsis
dhe Greqis
s termit grek n lashtsi
Obsesioni i smur i Greqis
dhe sot, q pr hir t s
pr t prvetsuar jo vetm t
vrtets nuk duhen
tashmen por edhe t kaluarn e ngatrruar n asnj mnyr.
mome sht qesndisur nga
Mantra e ligjrimit etnonacgazeta si New York Times
ional n Greqi ka t bj me
(1994) e cila i referohej pozisajimin e mitit modern t s
cionit t Greqis si histeri mbi ashtuquajturs vazhdimsi
historin. Kurse nj diplomat i e pakputur historike e
panjohur perndimor i cituar n kulturore nga ku grekt e
New York Times (1995) e
sotm sjan gj tjetr pos
prshkruante pozicionin e
pasardhs vijdrejt t
Greqis si "trsisht iracional". Perikliut, Platonit e Solonit.
Klithjet histerike t togs s
Derisa sot n Greqin
marinsave grek q prarteshin bizantine kanibalizohet e
se grek lindesh, grek nuk
heretizohet verbalisht me t
bhesh jo q jan qesharake
qenurin shqiptar, para nj

shekulli nuk ishte kshtu.


The Atlantic Monthly
shkruante: Tani nuk ka
emra m t fism e m t
nderuar n Athin, nuk ka
familje m me ndikim n
qarqet politike, sesa ato t
prijsve shqiptar n luftn
e 1821, Tombazisi, Miauli
dhe Kundurioti (1882:31).
N t vrtet zanafilla e
Greqis moderne sht
kryekput shqiptare. do
shkrimtar, kronikan apo
historian i shekullit t
nntmbdhjet rregullisht
ravijzon fytyrn shqiptare
t asaj q sot quhet Greqi.
C. M. oodhouse shprehet:
T habit fakti q prijsit e

mbrojtjes s liris greke


n at koh ishin shumica
jo-grek.
Sipas antropologut Roger
Just, shumica e grekve
t shekullit t nntmbdhjet, jo vetm q
nuk e quanin vetn helen
(kt etiketim e msuan
m von prej intelektualve nacionalist);
madje ata sflisnin me qejf
as greqishten, por m
shum dialektet shqiptare,
sllave apo vllahe.
Misha Glenny, nj studiues i mpreht amerikan
pr Ballkanin v n pah se
filohelent e Ameriks,
Britanis dhe Europs

perndimore thirreshin pr
nj shtet t lir grek,
prpjekje kjo pasionante
romantike pr t sjell n jet
kulturn helene t s kaluars. Pak prej tyre ishin n
dijeni t ndryshimeve t
skajshme q kishin zn vend
n tokn e qytet-shteteve t
dikurshme greke. Shumica e
tyre qen zhgnjyer keqazi
nga mungesa e ngjashmris
fizike me helent e parafytyrimit t tyre klasik.
David Holden, autor i librit
Greece without Columns:
the making of the modern
Greeks pohon: Pr mua,
filohelenizmi sht nj
shtje dashurie me nj

ndrr q e parafytyron
Greqin dhe Grekt jo si
nj vend aktual ose popull i
vrtet por si simbole t nj
prkryerje t imagjinuar (1972:12).
M tej Holden vazhdon:
Shteti-komb grek ishte
sajes e ndrhyrjes politike
perndimore - ideja fatale
si e quante dikur Arnold
Toynbee, ekskluzivisht nj
nacionalizm perndimor q
godiste mbi traditat multinacionale t bots lindore.
Duke u rritur, prandaj, n
njfar shkalle teorike, ishte
nj fmij i Rilindjes dhe
racionalizmit perndimor.

AFRIM KRASNIQI ANALIZE KUVENDI I SHQIPERISE DHE RAPORTI VJETOR DASH PER
AFRIM KRASNIQI
ANALIZE KUVENDI I
SHQIPERISE DHE RAPORTI VJETOR DASH PER
SHQIPERINE
Kuvendi i Shqipris mbylli
dje punimet me urimin e spikerit t tij pr pushime e
mendime t qeta. Kjo ndodhi
pak or pasi Departamenti
Amerikan i Shtetit publikoi
raportin vjetor mbi trafikimin
pr Shqiprin. Pr her t par
n historin 25 vjeare t
raporteve t tilla gjendet
vlersimi se n parlamentin
shqiptar ka nj deputet, i cili ka
qen i dnuar pr krimet e
trafikimit t qenieve njerzore.
N nj vend demokratik dhe t
prgjegjshm kjo deklarat do
t sillte termet politik: parlamenti do mblidhej n seanc
t jashtzakonshme, diploma-

cia do kontaktonte partnert


dhe deputeti, cilido qoft ai
do detyrohej ose t dorhiqej, ose partia politike
respektive do t deklaronte
prjashtimin e tij politike, si
hap t par drejt nj kodi
etik q prjashton nga
politika individt e
inkriminuar. Individ t till
nuk duhen larguar, por
duhen dbuar nga politika
dhe vendimmarrja. Ata jan
garancia e nj Shqipria t
inkriminuar dhe kjo sht e
mbetet perspektiv vrasse
pr interesat dhe aspiratat
tona shtetrore e qytetare.
Gjithsesi, nuk ndodhi as
njra dhe as tjetra. Pati ca
debat mbi at se cili do jap
lejet n zonat turistike dhe
kaq. U shprndan pa
debatuar, pa marr vendim,

pa trajtuar raportin dhe


kshtu, si nj mbledhje
rutin e nj vendi fisnor t
bots s tret, ku shqetsim
bn vetm lajmi mbi ushqimin e fisit dhe shndetin e
kreut t fisit, - asgj m
shum!
Pa kaluar 24 or ambasada
amerikane n Tiran publikoi nj deklarat tjetr mbi
kt rast. Ajo shprehimisht
u deklarua se vlerson si t
turpshme q ka nj antar t
parlamentit shqiptar me
dnime pr trafikimin e
njerzve. Shqiptart kan t
drejtn t ken prfaqsues
t zgjedhur me integritet
dhe standarde t larta etike,
jo kriminel. Shtetet e
Bashkuara do t vazhdojn
ti krkojn t gjitha partive
politike q ti mbajn
individt me t shkuar

kriminale larg jets politike dhe publike t


Shqipris! Qart dhe
thjesht, direkt dhe me
prgjegjsin e vendit
model t demokracis, ku
gjerat merren seriozisht
dhe ku partnert trajtohej
me seriozitet, sidomos
duke iu thn ku kan
gabuar dhe ku po gabojn.
N fakt mesazhi amerikan
nuk i adresohet qytetarve
t thjesht: ata nuk kan
zgjedhur asnj trafikant
sepse nuk kan mundsi
zgjedhjeje. Deputett
emrohen prej kryetarve
t partive. Ndaj mesazhi i
adresohet t paktn 3-4
kryetarve vendimmarrs
politik: kryeministrit q
vijon n mnyr absurde
t krkojn dshmi penaliteti t vartsve t tij pr

kdo q akuzohet nga media


dhe partnert ndrkombtar
pr trafikim e lidhje kriminale (dhe nuk jan pak);
kryetarit t parlamentit i cili
ndjehet i fuqishm n nj
sistem klientelist pr t cilin
ka punuar aq shum n kto
vite, si dhe kryetarit t
opozits, i cili ende refuzon
kartn morale dhe zgjedhjet
vizionare prball alibive pa
sens, oratoris pa bosht dhe
sistemit t baltosur edhe me
ndihmn e kolegve/shefave
t tij sa ishin n pushtet!
S fundi, zhvillimi m
shqetsues nuk sht as tallja
e parlamentit dhe as heshtja e
atyre q kan br emrime,
prfshir individin e dnuar
pr trafikim, as injorimi i
mesazhit amerikan, tipik pr
vendet oligarkike, - por sht
lehtsia dhe natyra konsen-

suale me t ciln elita


politike i kalon skandalet e
mdha, lehtsia me t ciln
tallen me shtetin, me
qytetart, me publikun, me
institucionet, me median
dhe me kdo q flet e
mendon ndryshe. Ata nuk
prfillin asgj, nuk ndalen
prpara asgjje, imitojn
njeri tjetrin n akte negative
dhe ushqejn sistemin q
nuk duhet, q na pengon
dhe na mban peng, - nj lloj
arrogance e papranueshme
pr demokracin, vlerat e
NATO (ku jemi) dhe t BE
(ku duam t jemi). Thjesht
ata nuk ndjehen t
gjithpushtetshm, t paprekshm, t pa cenueshm,
krcnues dhe brutal n
sjelljen ndaj Tjetrit, qoft
ky mendim, kritik apo akt
civil publik.

V o l u m e

6 ,

I ss u e

3 5

P a g e

1 3

E pabujshmja Safete Juka, kjo Dora DIstria e dyt shqiptar Moikom Zeqo
dhe intelektuale, pa
prmasa dhe e pafund,

ndoshta jeta e saj m e vrtet


dhe m e amshuar.

Familjet e viktimave
Familjet e viktimave
shqiptar t vrar nga
policia greke dhe nga
neonazistt, ende nuk
kan marr zyrtarisht nj
prgjigje nga Athina
zyrtare, lidhur me hetimet pr kto vrasje.
Familjart shprehen se
qeveria greke dhe ajo
shqiptare t fillojn
hetimin pr kt shtje,
pasi numri i emigrantve
t vrar n tokn greke
sht mjaft i madh
From: Flutur bida
Sent: Monday, July 27,
2015 8:15 PM
To: Endri Bida
Subject: ARRE NGA
HGAZETA SHQIPATRE EXPRESSamiljet e
viktimave shqiptar t
vrar nga policia greke
dhe nga neonazistt,
ende nuk kan marr
zyrtarisht nj prgjigje
nga Athina zyrtare,
lidhur me hetimet pr
kto vrasje. Familjart
shprehen se qeveria
greke dhe aj
Familjet e viktimave
shqiptar t vrar nga
policia greke dhe nga

neonazistt, ende nuk kan


marr zyrtarisht nj prgjigje nga
Athina zyrtare, lidhur me hetimet pr kto vrasje. Familjart
shprehen se qeveria greke dhe
ajo shqiptare t fillojn hetimin
pr kt shtje, pasi numri i
emigrantve t vrar n tokn
greke sht mjaft i madh
Shkatrrimi i Agimit t Art
sht nj rast i mir pr t
zbardhur vrasjet q jan kryer
ndaj emigrantve shqiptar dhe
pr t vn para drejtsis autort. Nga t dhnat numrohen
rreth 154 emigrant shqiptar t
pafajshm q jan vrar n tokn
greke. Ky nuk sht nj problem
q duhet ln n heshtje nga
autoritetet greke, por pritet edhe
nj nxitje dhe nj bashkpunim i
dyanshm edhe nga ana e
Shqipris, pr t dnuar dhe
parandaluar aktet e mtejshme.
Problemi sht shum i qart! A
do t ket vullnetin politik
qeveria greke pr t nxjerr para
prgjegjsis vrassit?
Kronologjia dhe emrat e disa
emigrantve t vrar n Greqi.
N periudhn nntor 1992- mars
1997 jan vrar 47 emigrant, ku
nga kta 45 ishin shqiptar dhe 2
rom. N kt periudh ka pasur

rreth 141 sulme kundra


emigrantve, ku mekanizmi shtetror (policia) ka
kryer 86 sulme. Deri m
sot llogariten rreth 154
vrasjeve makabre.
Disa emra t emigrantve
t vrar n Greqi S. Grina
vrar m 1992 N. Dremaj
(20 vje) vrar m 18/12/
1992; A. Kuka (18 vje)
25/02/1995; I. Frroku (26
vje) 15/03/ 1995; A.
Trocka 27/03/1995;
A.Isaku 1/05/1995; Q.
Bikli Nntor 1995; T.
Kodra 2/12/1995; B. Xixa
(28 vje) 26/12.1996; J.
Moka Nntor 1996 Erion.
X (14 vje) 8/02/1996; G.
Meko (17 vje) 6/04/1997;
I. Meksi ( 26 vje)
3/08/1997; A. Domaniku
(16 vje) 30/09/1997; B.
Bregkoki ( 30 vje)
16/12/1997; H. Sefa (19
vje) 28/12/1997; A. Fotiu
8/05/1998; B. Bakollari
(28 vje) 5/06/1998; M.
Gjenci 15/06/1998; S.
Butka (40 vje)
8/11/1998; A. Hoxholli
Nntor 1998; I. Subashi
2/08/1999; S. Qilari
14/02/1999; A. Vekshi
Mars 1999; A. Vejziu

13/03/1999; L. Pepa (20 vje)


18/03/1999; F. Neta (45 vje)
7/04/1999; A. Sufo 16/07/1999;
A. Xhafa (48 vje) Prill 2000; B.
Qoshku (23 vje) 1/11/2000; Xh.
Kacani (22 vje) 23/11/2000; G.
elniku (20 vje) 21/11/2001; A.
K. (32 vje) 2/11/2002; A. Beso
(27 vje) 11/05/2003; G. Fati (23
vje) 23/08/2003; A. Vreto (25
vje); 23/08/2003 V. Bytyi (18
vje); 23/09/2003 A. Lufo (20
vje) Korrik 2003; L. Brdllima
(36 vje) 11/08/2004; J. Karo (30
vje) 16/09/2004; I. Frroku (26
vje) 15/03/2005; B. Praimi (39
vje) 8/09/2005; F. Lika (24 vje)
2/11/2005; E. Jahaj (18 vje)
1/01/2006; L. K. (20 vje)
15/03/2007; G. Lajoti Nntor
2007; L. Kalca (18 vje)
15/04/2007; I. Late (45 vje)
8/11/2007; A. Zoto (20 vje)
1/03/2008; F. Lala (24 vje)
22/09/2008; E. Bakiu (22 vje)
22/09/2008; A. Gashi 20/04/2009;
N. Todi (20 vje) 4/02/2010; A.
Manko 1/06/2010.
Mosha mesatare e emigrantve t
vrar sht 26 vje. Mosha m e
madhe e t vrarve sht 48 vje,
ndrsa mosha m e re sht 13
vje.

I. Sejtaridhis * 9/11/1992; Dh.


Janopoulos 27/12/1992; A.
Dellas 12/09/1993; A. Mesinis
20/02/1994; N. Kunapakis
9/03/1994; L. Karajanis Nntor
1994; I. Rigas nntor 1994; I.
Sejtaridhis * 9/11/1992; Dh.
Janopoulos 27/12/1992; A.
Dellas 12/09/1993; A. Mesinis
20/02/1994; N. Kunapakis
9/03/1994; L. Karajanis nntor
1994; I. Rigas Nntor 1994.
S. Papadopulos 25/02/1995; A.
Fotopulos Nntor 1995; D.
Karakajdas 20/01/1996; D.
Spiropulu 11/11/1996; D. Trimis 10/11/1996; M. Andreopulos 8/02/1997; S. Tagaras
15/04/1997; D. Tsagrakos
3/08/1997; G. Spanidis
16/12/1997; G. Atmaxidis
6/03/1998; S. Demetriu
8/05/1998; P. Tcoleridis
8/11.1998; K. Zaharopulos
Shkurt 1999; And. Kanavas
Mars 1999; Ath. Kanavas 13
mars 1999; J. Rizopulos
21/11/2001. /T dhnat jan
marr nga nj studim i autorit
Shptim Zinxhiria/

Disa emra t policve grek q


kan vrar emigrantt e pafajshm

AFRIM KRASNIQI ANALIZE KUVENDI I SHQIPERISE DHE RAPORTI VJETOR DASH PER
Dekriminalizimi nuk
sht proces q lidhet me
nj pal, por me t gjitha
palt politike. Madje
edhe me dy parti t vogla
politike q jan n parlament, por q CV n kt
fush e kan shum t
madhe! Ndaj duhet br,
me do mim e kosto,
me do form dhe

mekanizm ligjor, prndryshe,


bashkjetesa jon me t keqen,
udhheqja e vendit nga njerz si
ai q prmendet n raportin
amerikan dhe protektort e tyre
n selit e partive respektive, na on me qetsi e dashuri
drejt humners s vlerave,
shtetit, shanseve dhe perspektivs! Nj dnim q nuk e meritojm, nuk e kemi zgjedhur dhe
nuk duhet, n asnj rrethan, ta

tolerojm!

RAIMONDA RECI
RAIMONDA RECI
Shqiptaret 2- F.D ( me
shume piktura nga Tissot
mund te gjeni ne murin
tim te publikuara me
heret )
N materialin q do t
trajtohet m posht,
lidhur me shqipetart e
vjetr si shprehej
filozofi i shquar Sami
Frashri, krahas fushave
t njohura si gjuhsia,
arkeologjia, etnografia
apo dokumentet e
shkruara, do ta
shfrytzojm edhe pikturn, pr t sjell fakte

mbi Lashtsin, q nuk jan


prmndur kurr nga historiografia botrore. N kt rrugtim
do t na ndihmoj James Tissot
(James /Jacques-Joseph Tissot
1836 - 1902), nj nga portretistt
m t famshm francez t
shek.19, q i prket brezit t
rryms realiste n art.
James Tissot u rrit n nj familje
t prkushtuar katolike dhe mbas
vitit 1887, n pikturat e tij (365
punime n vaj) autori ka trajtuar
tema nga historia e Bibls
(Testamenti i Vjetr dhe Testamenti i Ri). Si piktor q i jepte
rndsi t madhe detajeve, ai
udhtoi n Jerusalem, Palestin

dhe shtete t tjera t


Lindjes s Mesme, pr tu
njohur me vndet dhe
popullsin q prfshiheshin n historin e Bibls
dhe ku gjndej nj material i pasur arkeologjik.(1)
Po far lidhje kan
pikturat e James Tissot me
historin e iliroshqipetarve? Pikrisht
ktu qndron edhe zbulimi, q ndoshta autorit as
nuk i shkoi ndrmnd, i
nj FAKTI HISTORIK, t
pa pasqyruar n Historiografin botrore.

N pikturn e par (fig.2, posht)


J.Tissot paraqet fiset hebreje n
momentin e faqjes s nj prej
mrekullive t Zotit. Duke e ndjer
veten n prag t vdekjes pr
munges t ushqimit dhe ujit,
hebrejt jan sulur t rmbejn
mana (ushqimin hyjnor) q dora
e Krijuesit ia ka hedhur nga qielli
popullit t zgjedhur. T habit fakti
se n piktur, disa prej tyre mbajn Plisin e shqipetarve mbi
kok. N fig.2 piktori parqet nj
burr t moshuar. T trheq menjher pamja e tij gati-gati mitike:
Balli i lart, mjekra madhshtore e
sidomos vshtrimi i tij q shpreh
breng, por edhe vendosmrin e
nj vendimi t rndsishm. N

fig.3 Perndesha hnore Sellena,


e cila n skulptura jepet
gjithmon duke vrapuar; Nj
skulptur e rrall e Aleksandrit
t Madh me simbolin e besimit
hnor t pellazgve (ylli/hna)
(fig.4) dhe n fig.5 nj bari n
malet e Labris (Shqipria e
Jugut, shek.20).
Elementi i prbashkt i t gjith
grupit t figurave, pavarsisht
periudhave mijvjeare q i
ndajn, sht mbulesa e koks,
q n gjuhn shqipe quhet Plis
ose Qeleshe. Si pohojn studiuesit, Plisi sht pjes e tradits
s Kombit shqipetar.
Veanrisht ksula e bardh

sht ajo q, me
gjith ndryshimet e
forms t rrjedhura
nga fisi, e dallon
shqipetarin npr
gjith Ballkan (Eqrem abej
Shqipetart midis
Perndimit dhe
Lindjes f.29)
Plisi - simbol i t
zgjedhurve t Zotit!
Sipas mitit, Moisiu
udhhoqi drejt toks
s premtuar, nj
przierje popujsh, ku
bnte pjes edhe fisi

P a g e

1 4

O u r

W o r d s

Dead Albanians due to Current Dictatorship in Albania will they get a resolution? (not done yet)

Lirak Bejko Dead


I vdekur nga Diktatori dhe
vjedhjet e familjes se tij Berisha

One last dictator


in Albania Left to
be judged!!!
Not done Yet!!
BURG

V o l u m e

6 ,

I ss u e

3 5

P a g e

NMAP 2015

1 5

P a g e

1 6

O u r

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi presim rezultatet shpejt.

Deputeti Fatmir Xhindi

Gentian Zguri.rezultatet???

W o r d s

V o l u m e

6 ,

I ss u e

3 5

P a g e

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi-presim rezultatet shpejt...

Isa Copa duke hetuar pronat ne Gjirin e Lalzit te familjes Konomi presim rezultatet

1 7

P a g e

1 8

O u r

W o r d s

Ngjarjet e pazgjidhura ne Shqiperipresim burgimin e perjetshem te familjes diktatoriale Berisha!!

Kush e Organizoi Protesten?

Ku ishin Organizatoret?

4 Fajtore pa Faj gjenden vdekjen ne 21 Janar 2011

Kush drejton forcat shteterore mbrojtese?

Cilat jane procedurat e Policise para se te vrase?

Pronare banke ne Shqiperi, e papune!! Si te behesh Bilionere ne 3 muaj!!! Elvana Hana mbesa e
L.Berisha..Burg

V o l u m e

6 ,

I ss u e

3 5

P a g e

1 9

Vrasjet e krime te ndryshme te pazgjidhura ne Shqiperi.Burg...

The Blair Connection

FLuturime Falas me urdher te


.

Vjedhja e lejuar ne Shqiperi e pronave per tu ndertuar rezervat ashtu dhe e mineralit te brendshem ne
Shqiperi.

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!! Si pastroen parate nga peshku qe eshte qelbur nga koka!!! Burg

Spitalet e Ndertuara me leke nga Tirana


ne Qipro, Ishujt Keimen nepermjet nje
grup manaxhimi ne New Jersey, USA.
Keshtu jane pastruar shume para te
vjedhura ndaj popullit SHqiptare.

Si mund te pastrosh parate e vjedhura


nga viti 96-2005 nepermjet llogarive pa
emer ne ishujt jasht Shqiperise...

P a g e

2 0

O u r

W o r d s

Disa Ngjarje e pazgjidhura ne Shqiperi nga Prokuroria...Kur vete Ina Rama ka frike per Femijet e saj!!

?
Duet nje Kryeprokuror allcak qe te
zbardhi ceshtjet te pazgjidhura qe nga vitet 1944!!

Perse nuk u pane dokumentat qe verifikonin


fjalet e Albana Vokshit dhe e dergonin te qeli
ate me bashkepunetoret?

Disa nga ceshtjet qe kane kaluar pa hetuar ne Shqiperi!!

So far in Albania the only way to make it is to keep


your promises and Ilir Meta and spouse is an example of it.Will everyone else learn from it or
shatter in the high cliffs.the only victor in the
election battles!!!!

Perse nuk u hetua shkelja e kushtetutes Shqiptare


nga Prokuroria? A thua ka marr fund drejtesia?

Bilioneret e Rinj te pa Prekur ne Shqiperi qe bejn hesapet me $$$ e popullit me keq se S. Berisha...te shohim
ndryshimin dhe per A. Xhillarin (burg apo jo)
The leader of Opposition before now Premier in Albania
rather spend $$ on luxury vacations in US rather than face
the facts and reality in Albania!! Could it be that hes so
implicated with the GOV. that he can end up serving life
sentences? Time will tell

Njerezit vdesin ne Shqiperi sepse Sekseri I lejeve


te ndertimit ne tirane Alban Xhillari me E.ramen
nuk cajn koke perhapesira midis ndertesave qe te
kalojn makinat e urgjences. Me ato ne Shqiperi,
kercenimet dhe blerjet ecin, po jo me ne pertej
Oqeanit.

A pyet njeri ku eshte burimi I


milionave $$ qe ky njeri eshte
kukull?
Alban Xhillari Sekseri I
Lejeve te ndertimit tani kush
eshte se E.Rama iku?

V o l u m e

6 ,

I ss u e

3 5

P a g e

2 1

Vjedhja e Mineraleve, Pergjegjesit!!!!Burg...

Mineralet ne very te shqiperise te


monopolizuara!!! Perse?

Floriri nepermjet mineraleve

Vdesin njerezit per tu pasuruar njerezit e Kryeministrit Shqiptare bashk me Fatos Nanon si sekretar
PDs ne Washington DC. USA

Fluturime me parate e mineriave te populit Shqiptare...

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!! Njerezit pergjegjes...Burg...

Stream Oil Albania has a direct connection to Shkelzen Berisha as well as to his
sister Argita Berisha...te tjeret kane vec
1% si kukull qe jane...

Si mund te vjedhesh token parate e pronarit te tokes me ane te kompanive nafte fantazme nderkoh fshiet nga pas vete KM.

Argita & SHkelzen Berisha Pergjegjes per


vjedhjen e naftes nga pronaret.

P a g e

2 2

O u r

W o r d s

Disa mbikqyrje nga pertej Oqeanit mbi familjen Balliu!!!! BURG

Henris Balliu Guilty as part of


Gerdec Tragedy as well as being part of it!!!

Fahri Balliu I paprekshem ne


abuzime ndaj popullit te elbasanit!!! Ta kthej koken pas
te shohi rrobat e grisura qe ka
pas...

A ka burra me ne ate vend???


700 Punetore te firmes Kurum ne
Elbasan ne proteste!

Kush nga keta nuk ka Ilegalisht Perfituar Financiarisht ne kurriz te popullit Shqiptare??? Te tere fajtore!!!

Human Right Violators as an inheritance from the so


called bearded man Tos Nano in Albania!!

V o l u m e

6 ,

I ss u e

3 5

P a g e

2 3

Lidhja VokshiXheka -Spahiu-klani Berisha ...BURG

Albana Vokshi Florentia Xheka Arjan tartari


cfare kane keto te tre te perbashket/?
Jane kukuallat e Klanit Berisha duke mbajtur kompani
ne emer te tyre por qe gjenden Berishat nga pas

Kumbaret qe kane interesa financiare te perbashketa me opoziten e


Rames qe pagoi $$$ Fatos Nanos per postin e kryetarit!!!

Fatos Nano u debua nga posti Kryeministrit nga nderkombetaret Amerikane!!! Burg per vrasjen e Hajdarit

Azem Hajdari I
vrare nga bashkepunimi NanoBerisha!!!

Kryengritje nga njerez me


arme per parate e vjedhura ne
kohen piramidale & ate qe vijoi
me pas me fatosin ne
krye...gjykoni vete njerez.

Import Export I Droges ne kohen e Fatos Nanon ne Shqiperi ishte ne kulm te


larte te Europes...

Koha kur Ishte Fatos Nano ne pushtet ne Shqiperi ,


kur krimi dhe rrembimi ishte 1 mij perqind lart

P a g e

2 4

O u r

W o r d s

A Funksionon Kontrolli Shtetit ne Shqiperi

Shembujt e Parave qe vijn


drejt SHBA nga vendi me I
Varfer ne Europe... Perse?
Poverty.

Berisha & Podesta group loosesAlbanian Americans oust the premier SB Jail & restitution for Podesta

Nje vrime ne uje me keshillat


drejt Shqiperise.zvogelimi I
reputacionit te Podesta
Group per hir te familjes Berisha SO far no more Premier...how do you like those
apples?

Is the money being diverted to the Podesta group


for retaliatory against those that tell the truth
outside of Albania? So far YES...the war goes on..

The Albanian Mafia Lobbies


against the rest of Albanian Americans!!! The Global War Continues..
Will it escalate into world conflicts?

New Ambassador needs to ask the


federal authorities to return or
freeze Albanian funds now states
side...or else trust in our US image
will decline...

V o l u m e

6 ,

I ss u e

3 5

P a g e

2 5

Libri I ndaluar I Agim Hamitit FQ 121

RAIMONDA RECI
Levi, t cilt nuk kishin prfituar toka si fiset e
tjera hebreje. Arsyeja ishte se ky fis merrej me
shrbimin ndaj kultit t Zotit (JHWH) dhe ishin
t vetmit q kishin t drejt t ishin priftrinj.
Sipas Bibls, vet Zoti pohon: Un kam
zgjedhur levitt, ndrmjet Izraelitve (...)
levitt do t jen t mi (Numeri 3:11). Piktori
ka prdorur Plisin, pr ti dalluar levitt nga
njerzit e fiseve t tjera hebraike (fig.1,lart). E
bardha, e kuqja dhe e zeza ishin ngjyrat e
prkatsis ndaj fisit t Moisiut. (2) Sipas
etnografve, kto jan tre ngjyrat kryesore n
veshjen e tradits s shqipetarve dhe deri n
shek. 19-20, Plisi q prdorej prej tyre ishte i
bardh, i kuq dhe i zi. Megjithat, tek
shqipetart n veshje, mbisundon ngjyra e
bardh, ngjyra e ndriimit hyjnor e Krijuesit.
N pikturn (fig.2, lart) (3) autori paraqet vet
profetin Mojsi (120 vjear), i vetmi q foli sy
m sy me t Plotfuqishmin. (Nu 12:3; De
34:10; At 7:20; Eb 3:2-5).
J.Tissot nuk ka ln ndonj shpjegim se prse
Moisiu paraqitet n t gjitha pikturat e tij me
Plisin historik t shqipetarve dhe sht i vetmi
portret n bot, ku ka kt pamje.
Lind pyetja: A ka patur Moisiu origjin iliro-

shqipetare?
T gjith e njohin historin e
Moisiut. Sipas Bibls, ai lindi
m 1571pk n Egjipt, (4) por
disa studiues mendojn m
1391/1386 pK( 7 Adar 2368 )
duke e cilsuar si bashkohs t
faraonit Akhetaton. (5) Ai u
birsua nga motra e Faraonit dhe
si pjestar i familjes
mbretrore, Moisiu ishte prift
dhe ishte paisur me t gjitha
diturit e shkencs dhe besimit t
shkolls s Thotit (6). N
Egjiptin e lasht, Faraont dhe
familjart e tyre mbanin disa
emra, sikurse edhe Perndit
pellazge t hyjnizuar n Olimp
(Niko Stillo EtruskishtjaToskrishtja). Historikisht
njihen disa emra t Moisiut
(Hosorsiphit), por kryesori mbeti
ay q prdoret edhe n ditt tona.
Sipas Bibls, emri Moisi (n
hebraisht - Msceh) do t
thot i nxjerr jasht, por

rrnja ms sht egjiptiane e do t thot


fmij(Esodo 2,10). (7)
M.Eliade (historian i
besimeve, mitolog dhe
filozof, 1907-1986)
gjithashtu emrin e Moisiut
e shpjegon si egjiptian me
kuptimin i lindur,
fmij.(8)
N lashtsi i kushtohej nj
rndsi t madhe emrtimeve dhe tek pellazgt
emri, sidomos i figurave
kryesore t historis s
tyre, lidhej me mitet e
besimit. Shpjegimet e
msiprme n Bibl nuk
dshmojn rolin e Moisiut
si profet dhe si figur
qndrore, n besimin
Ebraik, Kristian dhe
Islam. Por nj legjend e
tradits gojore hebreje na
ndihmon t zbulojm
kuptimin e emrit dhe
gjuhn s cils i prket.

Kur Zoti i diktoi Moisiut ligjet


sipas t cilave duhet t silleshin
hebrejt me njri-tjetrin dhe me
popujt e tjer (Torah) pr t
gzuar vendin e nj populli t
zgjedhur, Fmijt e Izraelit i
than Moisiut: Moisi, msuesi
yn, na e mso ... na e shpjego
Torah-un (Midrash Tanchuma;
Menachot 29b; Sotah 13b). (9)
Kjo legjend prputhet me emrin
shqip msues dhe tregon profesionin e priftrinjve dhe sot e
ksaj dite.

fjal, kuptimi mitik prputhet me


at gjuhsor, origjina e emrit i
prket popullit q e flet at
gjuh. Pr rrjedhoj emri i
Moisiut sht i gjuhs shqipe
dhe tregon detyrn e tij si profet.

Poeti dhe eruditi shqipetar, Pashko


Vasa (1825- 1892) pohon se emri
i Moisiut, nipit t Ramsesit t II
dhe prhaps i krishtrimit, ka
qen tjetr dhe m von u quajt
"Moisi" dmth msues. Muse,
shqip msoj dhe musoj, do t
thot: un msoj, un jap msim.
Musois sht ai i cili jep msim, i
cili na frymzon dijen, q lindi
shkencn. (10)

N ditn e par t muajit t tret


q nga largimi nga Egjypti,
izraelitt e lodhur dhe plot
dyshime pr fjalt e Moisut dhe
fatin e tyre, mbritn n kmb t
malit Sinai. Sipas urdhrit t
Zotit, mbas tre dit pastrimi,
Moisiu i vetm, ju ngjit malit
Sinai ku qndroi dyzet dit dhe
net, pr t marr nga goja e t
Plotfuqishmi dhjet Urdhresat
(Es17,8-13), dy prej t cilave t
shkruara me gishtin e tij mbi

Prfundimi i par: Kur tek nj

Por prkatsin e tij etnike, nuk


e dshmon vetm emri ...
Dhjet urdhresat e marra nga
goja e Zotit, Moisiu i ka
shkruar n gjuhn pellazgoshqipe.

P a g e

2 6

O u r

Declassified (continues)

W o r d s

V o l u m e

6 ,

I ss u e

3 5

P a g e

Declassified pg2

2 7

P a g e

2 8

O u r

Declassified 3

W o r d s

V o l u m e

6 ,

I ss u e

3 5

P a g e

Declassified 4

2 9

WE ARE ALSO ON THE WEB


WWW.NEWLIFEAACO.ORG

Non Profit Charitable


Organization

N E W

L I F E

J E T A

1774 - 76 street
Suite D3
Brooklyn, New York
11214
Phone: 718-594-0511
Fax: 201-795-4795
E-mail: Endri@newlifeaaco.org

R E

Cdo njeri mund te behet anetare dhe te bashkoet


me misionin tone per te krijuar nje shtet te vogul
ketu ne kete continent te madh. Te ndihmojme
njeri tjetrin qoft dhe me nje keshille te thjeshte.
Kjo eshte nje thirrje per te informuar njeri
tjetrin plus dhe per projekte te ardhshme qe jane
ne pune e siper. Se shpejti nje Shkolle Shqipe
Anglishteje dhe nje vend ku te gjith njerezit te
gjejn nje strehim nga cdo hall apo nevoje. Bashkimi ben fuqi dhe Zemra e Vullnetarit nuk ka
cmim.

Building a Future One Person At a Time...

Perfundime
Kio Shqau, nj personalitet i farmaceutiks shqiptare.
Mjeksia shiptare ka nevoj pr rikthimin e humanizmit.
Prgatiti : Hyqmet ZANE
intelektuale n Elbasan dhe n t gjith vendin, duke mbetur n mendje t tyre
si nj mik i shtrenjt dhe i dashur edhe pr humorin e kndshm q ai prdorte
shpesh her. I plqente shoqria dhe shoqrimi me njerzit e nivleve t
ndryshme, duke gjetur tek ata vlerat njerzore, por dhe duke qen nj njeri i
paprtueshm t gjendje mes tyre sa her q ata kishin nevoj pr t. Sa e sa
njerz kan ndjer se jeta e tyre sht peshqesh jo vetm nga Zoti, por edhe
nga kujdesi q tregonte doktor Kioja. Kolegt e tij tregojn sentenca nga
veprat e doktor Kios : - Nj djal i vogl q doktort nuk e merrnin prsipr,
sot sht 46 vje, fal ndihms q i dha njeriu i urt Kio. - Nj fmij q piu
uj dhe i vajti keq, sot jeton, se ishte doktori q dinte t jepte ndihm n aste
t tilla. - Shum kshilla pr familjart e t smurve, t cilat i kan dhn vite
jete deri edhe n 15 vjet nga q pran tyre do t gjendej gjithmon i krkuari
doktor Kio. - Nj grua u shrua n momentet e fundit t jets s saj, sepse n
kto momente ishte i kudondodhuri dhe i afti doktor Kio. - Djegiet n metalurgji, por edhe aksidentet me makin, kan pasur si ndihm t menjhershme
kujdesin e doktor Kios, q e bjn kt njeri t paharruar ndr qytetart,

miqt, kolegt, intelektualt, por edhe


t rinjt q ai i shikonte gjithmon me
simpatin e tij si nj bashkkohor. Si
nj njeri me besim t madh tek Zoti,
doktor Kio dinte me modesti tu
jepte mendim t kualifikuar shum
kolegve pr shrimin e smundjeve.
Ai ishte nj njeri q prshtatej me
shum njerz q nga puntort e
thjesht dhe deri tek ministrat.
Ishin kto virtyte q e bnin doktorin
edhe shum t dhn pas familjes s
tij dhe t vllait, Ilos, por edhe pas
njerzve t tij. Respekti i madh pr
prindrit, sidomos pr nnn, me t
ciln jetoi edhe m shum, bn q
edhe amanetin e tij t fundit ta kishte
q edhe n botn e prtejme t ishte
pran saj. Emri i mir q la ky njeri
n qytetin e Elbasanit ishin nj ndjesi

e nj njeriu q dinte far bnte


dhe q gjithka e bri jo pr
emr, por pr t qen n kujtesn
e gjithkujt q e njohu si nj
farmacist-doktor n shrbim t
njerzve. T till figura humaniste kan qen dhe mbeten
shum dimensionale pr vet
edukimin q morn nga
trashgimit me brymosje
atdhetare qytetare. Para se Kio
Shqau t ishte nj farmacist i
zoti, t ishte nj doktor i
suksesshm, t ishte nj humanist i madhm ai ishte para s
gjthash nj njeri me plot virtyte
q asnjher nuk u trhoq para
vshtirsive dhe q qndroi
gjithmon me kmb n tok,
modest dhe i paprtuar n do

or t dits, duke e par gjithmon n farmacin e tij i


paprkulur edhe para smirs
dhe ziliqarve q nuk i mungonin kohs s tranzicionit
shqiptar.

A keni familje?A keni nene dhe


baba?A keni grua dhe femije?
Dhe mbi te gjitha a keni Zemer?, jan disa nga pyetjet q
gruaja e Komandant Malishevs
i bn.

e kosoves as partite me
shqipetare ne maqedoni,ta dini
se ka familjen dhe popullin qe
ju si subjekt medial duhet ti
pergjigjeni se
Qka ju shtyri te na e shtoni
dhembjen?Kush jeni ju dhe
kush ju paguan?A jeni edhe ju
shqipetare apo?
Une Arjeta Rexhaj Krasniqi
bashkeshortja e Muhamet
Krasniqit kerkoj pergjegjesi
nga Alsat M dhe te gjitha ato
mediume qe ne portalet e tyre
me shume kenaqesi e dhate
kete lajm qe vetem mendja e
semure e portalgjinjeve e bene

GENOCIDI KOMUNIST
TE KUJTOJME DHE
KURRE TE MOS HAROJME SJELEL NGA BENIAMIN BAKALLI
Lindur n Elbasan 14 Dhjetor
1890.
Kreu studimet e larta pr
teologji ne Rizarios Hieratical
School Athens.
1920, Kongresi i Lushnjs e
zgjedh antar t Kshillit t

Perfundime
Lart.
1922 bhet deputet ne parlamentin Shqiptar
1922 Organizon Kongresin e Ortodoksise dhe kerkon me force ndarjen e
kishes Shqiptare nga Kisha Greke
1925 Ndimon ne Krijimin e Kishes Autoqefale Shqiptare dhe emrohet
Kryepeshkop i Kishs Ortodokse Autoqefale pa aprovimin e Patriakanes se
Kostandinopojes
1929 me njohjen e kishes outoqefale Shqiptare nga Patriakana ishta si kusht
qe Imzot Visarion Xhuvani te mos qendronte ne krye te kishes Shqiptare
Dhe ai e pranoi se vuri Shqiperine mbi fene ,u be bishop ne Berat dhe vendin
e tij e zuri Imzot Kristofor Kisi
Ne kohen e luftes si bishop ndimon shume familje Izraelite me dokumenta
Shqiptare
Ate qe se beri dot kisha Greke e beri qeveria Komuniste
Arrestohet n vitin 1948 dhe dnohet 20 vjet burgim. Akuza armik i
pushtetit.
Akuza armik i pushtetit.

Lirohet n vitin 1963.


Vdes n Manastirin e Elbasanit 1965
Beniamin Bakalli
Reagon gruaja e Komandant Malishevs, ja letra e saj e plot
Gruaja e Komandant Malishevs
prmes nj letr publike e t ciln e
ka siguruar Gazeta NewBorn, sjell
disa pyetje e ku prmes tyre ajo
tregon se jan shum t prekur dhe t
indinjuar me shkrimin e fundit ku u
tha se Komandant Malisheva kishte
tentuar t vetvritej n burgun maqedonas, transmeton Gazeta NewBorn.

Ja reagimi i saj i plot:


Bashkshorrja e Komandant
Malisheve Leter publike per
Alsat M
A keni familje?A keni nene dhe
baba?A keni grua dhe femije?
Dhe mbi te gjitha a keni Zemer?
Nese Komandant Malisheven
nuk e ka perkrahjen nga qeveria