You are on page 1of 108

NDJEKSIT E ENIGMAVE

ADEM ZAPLLUZHA

NDJEKSIT E
ENIGMAVE

ADEM ZAPLLUZHA

Redaktor:
Arsim Halili

Recensent:
Mazllum Baraliu

lektor:
Arsim Halili

NDJEKSIT E ENIGMAVE

ADEM ZAPLLUZHA

NDJEKSIT E
ENIGMAVE

Shoqata e Shkrimtarve
Fahri Fazliu
Kastriot, 2014

ADEM ZAPLLUZHA

NDJEKSIT E ENIGMAVE

Arsim Halili

PARATHNIE
Hyrje
N itinerarin krijues poeti Adem Zaplluzha, pa
dyshim se tani m ka nj formul, pr t ciln gj
mund t themi se
sht me nj polivalenc
ndjenjash krijuese. Ai niset n cakun e duhur, jo
pr t krkuar t pagjeturn, sepse tani m e ka t
gjetur at q sht enigm. Me ngulm krkon ta
modifikoj, si t qen, kur di sht abstrakte n
kozmoginin e ideve t tij. Por tani mund t
shtrohet edhe pyetja :
- Kush sht n krkim t enigms?
Poeti apo dikush tjetr. Sigurisht se poeti Adem
Zaplluzha , nuk sht m n ankth pr asnj gj
tjetr, poeti n trajektoren e tij krijues riaktualizon
dhe modifikon motivet , pr t cilat edhe ai vet n
kt kaprcyell t moshs s tij i ka nuancuar me
gjuhn poetike aq shum lirika, ku secila ve e ve
thot dika, porsi trsi thon nj gj, se ai shpreh
rebelim poetik ku sinjifikatiteti i gjith asaj q
shkruan sht gjuha e argumentit, gjegjsisht
letrarizimi
prball t prditshmes dhe t

ADEM ZAPLLUZHA

prhershmes, t imagjinats dhe realitetit, t


individuales dhe universales. Nga nj knd n
tjetrin, ndjek me kujdes ligjrimin poetik, jo patetik
dhe t absorvuar, por gjithnj n konsistenc me t
sotmen dhe t arsyeshmen. Lexuesit i ofron vargun
n variacionin e tij shprehimisht t kapshm me
nuanca figurative stilistike, gjithsesi kto lirika tek
libri Ndjeksit e enigmave i transponon me
kultur shprehse krijuese.
Rebelimi dhe racionalizmi i vargut
Kur e lexon librin Ndjeksit e enigmave, n nj
moment do t ndalesh dhe t pyessh vetn, po n
ciln situat momentale sht poeti. Komunikimi i
natyrshm por edhe divergjent mes hapsirs
kohore dhe hapsinore e q me ndjeshmri e shfaq
me diskurs faktik, porse mund
t themi paksa
emocional, m s miri kt e ndeshim tek poezia e
tij
Fq5 Ku interkomunikimi sht dy vetor n poezin
Ti qndrove stoikisht
Un tani jam i moshuar
Thinjat po rndohen si shirat
Mbi kokn time
Ti ende ke mbetur lulebora
E paprekur deri n skajshmri
6

NDJEKSIT E ENIGMAVE

Natyrshm dashuria mbetet prore e freskt, qoft


ndonjher edhe n ikje. Poeti shihet se sht
mjaft dinamik dhe evoluese, ai drejton gishtin kah
tjetri, jo pr t marr at q nuk sht e nevojshme,
por q n parantez e lidh edhe dashurin edhe
marrdhnien ndr shoqrore dhe kjo natyrisht
sht edhe dhnie edhe marrje, ndaj duke qen
peng i fjals s dhn. Kt distribuim e shprfaq
prmes poezive Ishte koh e fjalve, Fol .
Me qindra her
Deshm t jemi vetvetja jon
Dhe askurr nuk u bm hije
Poetin Zaplluzha, n ekuilibrin kohor, sikur e trheq
partitura t diagonaleve t cilat shprfaqen disi me
skleroz t s djeshmes q deshm ose jo sht
nj barometr identitar t tradits npr koh, dhe
droja e poetit sht e arsyeshme, sepse ai me
ngulm krkon t jemi vetvetja e jo imtues dika t
huaj. M s mir poeti kt e thot prmes fjals
poetike tek poezia fq 21 Ishte dita.Deri sa
lexojm
prmbledhjen poetike Ndjeksit e
enigmave , vrejm se poeti etablon narracionin e
tij poetik, edhe pr nga aspekti fabulativ si p.sh tek
poezia Mushkonjat ose edhe tek poezia Te
kambanorja . e t ndonj tjetr, gjithnj duke qen
7

ADEM ZAPLLUZHA

atakues me realitetin disproporcional me shpirtin


poetik t tij dhe meditimin pozitiv kundruall
krkess s nj jete m ndryshe n bio-ritmet, jo
vetm n margjinat individuale por universale. Si
edhe cekm m lart poeti duke qen i vetdijshm
se liria qiellore me at toksore kan disonanca, jo
vetm konfigurative, shprehimisht poeti implikon
n fjalorin e tij poetik figura stilistike t cilat i
metaforizon n kontest
metrik t vargut, por
edhe artistik e estetik. Ajo ka m bie n sy poeti
ndjesin e tij poetik prdor variabla psikologjik, q
qartson rebelimin e tij ideo-emocional, por gjithnj
n kontest t racionalizmit t asaj q pr poetin ka
ndonjher edhe ann diskutabile me realitetin e
krijuar.
N vend t prfundimit
Nga gjith ajo q mund t lexohet n prmbledhjen
poetike Ndjeksit e enigmave shihet se sht e
ndrtuar n baz t nj parimi t ndrgjegjsimit,
pr t gjetur t pagjeturn, ose pr t profilizuar
shikimin ka nj e vrtet ndryshe , q deshm ose jo
shpesh her di t jet lojale me jetn tone. Andaj
poeti me shpirtin e tij rebelues, sht edhe
emocional sepse para s gjithash ai mon dashurin
ndaj tjetrit , lirin e t menduarit ndaj tjetrit, pa i

NDJEKSIT E ENIGMAVE

cenuar asgj m shum dhe m pak se ajo q sht


e imja, e tij, ose e saj, kjo mbase edhe e
racionalizon edhe vargun edhe mendimin e tij n
vargun e tij plot elasticitet artistik.
Preshev, 29 tetor 2013

ADEM ZAPLLUZHA

10

NDJEKSIT E ENIGMAVE

Ecnin edhe yjet pas saj


Cikli i par

11

ADEM ZAPLLUZHA

12

NDJEKSIT E ENIGMAVE

TI QNDROVE STOIKISHT
T kujtohet
Sa her q kemi biseduar pr dashurin
Binte nj shi imcak
Te mjegullat e dendura
Nj meteor e kishte humbur rrugn
Un tani jam i moshuar
Thinjat po rndohen si shirat
Mbi kokn time
Ti ende ke mbetur si lulebora
E paprekur
Deri n pa skajshmri
Kjo jet sa e rnd po aq edhe lumtur
Vrapon si dreni npr korie
Ti lule shiu n kujtes
Asnjher
Nuk abdikove n fronin e dashuris
mendurisht dashurove jetn
T kujtohet fare mir
Kur e mbollm plepin e par
Ishte nj dit
Q vetm ashtu mund ta krijoj hyji
Dit me shi t bollshm
N flokt e dendura t asteve hyjnore
13

ADEM ZAPLLUZHA

DEGT U BN SHPIRTRA PEMSH


Ishte nj rrug e gjat
Brenda nesh
Rritej nj lloj bari mij fletsh
Me t cilin
I shronim zogjt e plagosur
At dit
Filluam prej nj asgjje
Q n fillim e mbollm fjaln
Degt u bn shpirtra pemsh
Dhe lshuan rrnj
N dunat prej ere
Patm edhe vite t humbura
Prej prrallave
Doln disa enigma
Dhe filluan t lshojn lastar
N shpirtin
E nj peme t shenjt
Dikur kah mbrmja
Gjethet ran pr toke
Si brishtsia e viteve t mia
Ti qndrove stoikisht
Asnj furtun nuk ti shkuli rrnjt
14

NDJEKSIT E ENIGMAVE

ISHTE KOHA E FJALVE


Me qindra her
Deshm t jemi vetvetja e jon
Dhe askurr nuk u bm hije
Nj gur i rnd i fatit
Qndronte mbi kokn e vrar t gurit
Ishte koha e fjalve
Kur u krijuan ato ne ishim
Diku n fund t vetvetes son
Kur dolm n rrah
M nuk binte shi n prrallat e fmijris
Ecm si somnambul
Kishte edhe dit m t kqija
Kur nuk binte pik shiu
N dhembjen ton
Si ti shrojm plagt
Kur ato
Akoma pikojn trishtim
15

ADEM ZAPLLUZHA

FOL
Mos rri ashtu e heshtur
Fol
Trego dika
Pr prejardhjen e pems
Kto deg q elin dashuri
Rrnjt i kan diku n hapsir
Ti hyre n mua
Si nj mysafir i paftuar
T kujtohet
Me ardhjen tnde erdhn edhe fjalt
Deri at dit
Un i prngjaja arkivolit
Fol
Mos rri ashtu e heshtur
M thuaj nj fjal
Q shron dhembjen e gurit
16

NDJEKSIT E ENIGMAVE

2.
M thuaj dika
Q skam dgjuar deri m sot
Pema e jote po lulzon
Disa lloje t tjera pemsh
Ky shartim me barin
Po i ngacmon fluturimet bletve
Mos hesht
M thuaj dika t menur
T mos i prngjaj arkivolit
Prej shimshiri
fol t lutem mos hesht
17

ADEM ZAPLLUZHA

NJ TRNDAFIL I ZI
Nj milingon e kuqe
Si nj kafsh e madhe parahistorike
Rendte kalldrmit trmal
Rendnin si t mendur
Edhe rreshtat e arkivoleve
Ky procesion i gjat prej druri
Po i prngjan bishtit t nj gjarpri
Dita e plagosur me nnt plag
Zvarritet udhve t liga
Si zvarranikt e smur ngjashm buajve
Rrshqasin njerzit kalldrmeve
Nj trndafil i zi
kush e di se nga kush
Kishte huazuar
Nj ngjyr tjetr alternative
Dhe shkrmoqej s qeshuri
Me gjethet q kalbeshin npr deg
Rrnjt mbetn pa metafora
Mbi qepenat e dyqaneve
Flinin zogjt endacak
18

NDJEKSIT E ENIGMAVE

Nj nn sa e madhe
Po aq edhe moshuar
Kndonte nj ninull t lasht
E cila pr her t par
Dgjohej n qytetin ton
Prishtin,04 korrik 2013
19

ADEM ZAPLLUZHA

FURTUNA MBI NJ ARKIVOL


Pr nj got uj
Prplitem npr ninullat e fmijris
Nj zog i vetmuar
Deri n asht ndjen dhembjen time
Nata kndon si qyqja
Npr shpirtin e degve t braktisura
kalojn kolonat e milingonave
Gjethet marrin frym si t ishin t smura
Prej degve t shkrmoqura
Pikojn trishtimet e nj nate
Kurse shiu si i mendur troket
N xhamat e gurit t drmuar
Karvani nuk kishte t ndalur
Deprtoi deri te frymmarrja e rrapit
Furtuna mbi nj arkivol
Pr her t par qante me ngashrim
Nn degt e lnduara t kujtess
Ka koh
Q digjet njomsia e barit
20

NDJEKSIT E ENIGMAVE

Mos iu afro vetmis


Ky stol sot po qan si nj foshnje
Ikn njerzit nga qyteti im
Spaska mbetur m askush ktu
Vetm nj grua e moshuar
I mkon dhembjet e strallit
21

ADEM ZAPLLUZHA

KUJTOVE SE IKJA E KUJTESS


Mbase ece si pa kok
Deri te ndrra jote pagane
N fund t rrugs
Befas doli nj tjetr fund pa shije
Ngjyra e portokallt e diellit
Ethshm pi uj
N lotin e kristalt t vess
Nj diell i ri sot po lind n qiell
Kujtove se ikja e kujtess
Ishte vetm nj rastsi
N rratht e mjegullave
Asnjher nuk i pam shirat
Kur erdhe ti mkoje kujtimet
Ti ishe diku shum larg
Jetoje prtej rrugs s ylbereve
Dhe kurr m nuk u ktheve
N prralln e gjelbrimit t vess
Un mbeta mes dy zjarreve
Dy fate prej kashte m ndiqnin
Deri te etja ime pagane
Dhe at dit erdhn zogjt pretar
Mi morn ndrrt e ninullave
22

NDJEKSIT E ENIGMAVE

KUR ZBRITN FLUTURAT


Ecm deri n fund t rrugs
Asnj flutur nuk fluturonte ative
Kur u pam me rinjohjen
Nga komat e kmishs s grisur
I kputm t gjitha nyjat
E penjve t mndafshit
Nj krimb
Si nj kafsh gjigande
Galoponte npr kujtesn e manit
Asnj udhtar i vonuar
Nuk erdhi mbrm te hani
Ku atit kndonin nj balad t lasht
Kur zbritn fluturat nga majat e lisave
Nj diell i ri pr her t par lindi
Prej ngjyrave t ylberit
At ast mbi gjelbrimin e paan
Prej vess s mngjesit
Binte nj shi i kristalt
Nj hije mbase ishte e padukshme
Por ne nuk pam
Se si ajo rrshqite npr mistikn e ers
Gjethet mishngrns u shndrruan
N disa lloje t kafshve parahistorike
23

ADEM ZAPLLUZHA

M PRITNI
Brenda nesh si ajo fije kashte
E lindur nga legjenda
Lindin metaforat e shirave
Nj dun prej fjalve
Her zhduket
E her el si lulja nga trishtimi
Ne do t vijm nj dit
Do zbresim si shirat nga yjet
Ndoshta do i prngjajm meteorve
Ose fluturave t bardha
Por domosdo
Duhet t zbresim si jashttoksort
kur t takohemi
Mos mendoni se asnjher
Nuk isha n mesin e juaj
Un jam njri prej jush
Q ecn me hapa t sigurta
Deri te portat e ringjalljes
M pritni
Nj dit do paraqitem
Si nj vegim i harruar
Kurse ditn tjetr
Ndoshta do i prngjaj gjelbrimit
24

NDJEKSIT E ENIGMAVE

KUR NJERZIT I ELN SYT


Si vezt e ngjyrosura t pashkve
Dola nga mistika
Nj kamban e harruar
Q si dihet as koha
Qante te murishtat e kambanores
M duket se ishte nj golgot e madhe
Asnj flutur e manave t kuqe
Nuk kishte elur larv
Mngjesi at dit
Dneste te nj kryq i harruar
Pak m von nj njeri i dehur
Mbase ishte endacak
N lndinn e lotve i lante mkatet
Dhe nj koh t gjat
Bisedoi me nj kryq prej gjaku
M duket se ishte hera e par
Kur njerzit i eln syt
Mbase edhe u zgjuan nga letargjia
Dhe kurr m
Nuk i zuri gjumi shpirtrat e lisave
25

ADEM ZAPLLUZHA

KY BALSAM SHRUES
Kjo siluet e gjelbr
Q ecn npr lotin tim
Me sandale t kuqe
Sa shum po i prngjan gjakut t ers
Sa q si fryma e mir
Zhytet thellsive
Dje ishte nj tjetr dit
Nuk i prngjante dits s sotme
Qeshte edhe deti i dehur te nj vark
E fundosur n shpirtin e peshkut
Nj lloj vere t kuqe
Shtrydhte rrnja e barit
Ishte koha e nj kohe kur lindn fjalt
Nga mollzat e lisave pikonte rrshira
Ky balsam shrues
Ose mbiu nga mjegullat
Ose nga shpirti i dehur i nj meteor
Nj koh t gjat
Po i shtrydh trishtimet e gurve
26

NDJEKSIT E ENIGMAVE

ECNIN EDHE YJET PAS SAJ


Mbrm nj errsir e trisht
Ecte trotuareve t katandisura
Prej xhamave t thyera
Ecte edhe mkati me hapa somnambuli
Njrn kpuc e mbante n dor
Kurse tjetrn n kmbn e djatht
Ecnin edhe yjet si vargan milingonash
Nj zog i verbr fluturonte prej nj dege
N tjetrn deg
T lshuar deri n tok
Asnj njeri sdukej n horizont
Vetm nj qiri i kyi t gjitha dritat e yjeve
Hna mbi nj vark prej letre
I prngjante sfinksit t karbonizuar
Npr shpirtrat e mjegullave prej merimange
Me ngashrim dneste kujtesa e nj kafkulli
Dneste si nj kalama i trishtuar duna e rrs
Kur me zogjt e ikur dolm n rrah
Nj freski gjethesh t njoma
Filloi t derdhet fushave t paan
Lejlekt erdhn dikur von
Vjeshta ve kishte veshur
Pallton e gjat t nj trishtimi
27

ADEM ZAPLLUZHA

UN DHE TI JEMI AI
Un vij deri te ti
Ti ikn si nj zvarranik
Mbase atij tjetri
I mbetet vetm kujtim
Sa her q takohemi te delta
Nj got uj derdhet n misterin e honit
Un vij
Ti ndoshta as q je nisur
Kjo rrug e gjat kurrsesi nuk prfundon
Un dhe ti jemi ai
Q shkon deri te arkivoli
Hija kthehet n vetvete
Dhe tr kohn mediton
Pr nj sekret
Q asnjher nuk ka ekzistua
Un vij
Ti vjen ose ai shkon deri n Ferr
kshtu n kt gjendje
T pakontrolluar
Nn urat e qytetit t zambakve
Rrjedh e kaluara
Dhe e ardhmja e lngt
28

NDJEKSIT E ENIGMAVE

ISHTE DITA
Sot nuk po m plqen
Trajt e ers s mykur
Dje ishte nj dit
Pakz m ndryshe se kjo
Ishte dita
Q nuk i prngjante asgjje
Nga Bjeshkt e Nemuna
Dgjohej zri i nj lahute
Ndoshta era kndonte nj psalm t vjetr
Ishte koha e rapsodive
Pr her t par knduan vashat e malit
Sot srish pa kurrfar trajte
Po m duken duart e rrudhosura t lisave
Nj balad e vjetr prej gjetheve
I kishte humbur ndrrat e rrnjve
Q elnin do zogj shpresash
Kur i humba fjalt n mua mbetn
Dhmballt dhe gjuha e trash e fjals
Disa pal opinga mbaruan at dit
Mjeshtrit e sandaleve t kuqe
Dhe kurr m nuk eca zbathur
Prishtin, 05 korrik 2013
29

ADEM ZAPLLUZHA

FLINIM SI KUAJT E LUFTS


Po q se na del kllapia
Si mund t mos mendojm m esll
Pr ngjyrat e etjes
Pasi q u larguan shirat
Ne hym n nj tjetr koh
N kohn
Kur zgjoheshim
Si zogjt e ikur nga mendja
Prej t gjitha atyre telasheve
T uljes
Dhe t zbritjes s temperaturave
Kllapia si nj alternativ e dyt
Rrinte ulur
N stolin e fmijris
Dhe na prqeshte
Derisa e ndjenin dhimbjen n asht
Ne asnjher nuk u prmirsuam
Ecm prej nj gabimi
N tjetrin
30

NDJEKSIT E ENIGMAVE

Flinim si kuajt e lufts


Duke i kafshuar mgojzat
Pim uj te mjegullat e turbullta
Dhe askurr nuk patm koh
T mendojm pak m ndryshe
31

ADEM ZAPLLUZHA

TI I PRNGJAN PEMS
Ti zbret deri te vorbullat e prgjumur
T rrnjve
Kur t del prpara makthi
Nata i prngjan armikut
Si portat e urrejtjes
Hapen syt
Hapet edhe ndrgjegjja
Asnj derik m nuk rri e mbyllur
Vetm qepallat shndrrohen
N pluhur plumbi
Ti i prngjan pems
E cila i ka humbur
T gjitha gjethet e njoma
32

NDJEKSIT E ENIGMAVE

TE FUNDI I BETEJS
Mes ngjyrave t drits
Nj interval zmadhues rri te honi
Rri dhe prgjon sterrn
E cila i prngjan ushejzs
Dikush nga nj thellsi e padukshme
I zgjat duart
Bleta krah thyer fluturon
Prtej drits
Deri te syri i verbr
Kudo errsir e pamat
Nn qepallat e breshrit
Nj kndes i egr
Pr her t par
E zgjon mngjesin
N kryqet e atdheut luten endacakt
Nj trndafil i zi mbeti pa arom
Asnj lule molle
Nuk eli n mendjen e lndins
Kuajt e lufts i kafshuan dizgjint
Te fundi i betejs
Pr her t par filluan t duken
Ngjyrat inkandeshente t gjakut
33

ADEM ZAPLLUZHA

KY DUET PREJ MJEGULLAVE


Nj njeri
Mbante n dor pllumbin e egr
Kurse pllumbi
Nj zarf t kaltr prej lotve
Era qante te mjegullat e plumbta
Hapsirave t paan vraponin
Meteort endacak
Si pr udi pran shatrvanit
Qante edhe nj zog i vetmuar
Ky duet prej mjegullave
Dhe zogjve t egr
Mbase sonte do vallzoj
Valsin e pa vallzuar deri m sot
Te shatrvani
Srish era pin uj
Kalaja ndrrimtare
Me nostalgji t padgjuar
Bnte pjes n kt kor
Gurt dhe lisat
Si kurdoher m par
Hyn n procesionin e lotit
Dhe t ktij vallzimi t lasht pagan
34

NDJEKSIT E ENIGMAVE

SI YJET E VERDHA
do gj sonte po m duket
Si kjo hn
Qenkan t largta gjrat
T pa prekshme
Si yjet e verdha
Mbase edhe si ndrrat
E mija t paarritura
M duket se akoma sot vrapoj
Si kukullat e grisura
Dhe me kalin tim prej druri
Tr kohn e lume
Hinglloj si shirat
Dhe dnesi
Tok me nj kafsh t madhe
Sonte qenkan t pakapshme yjet
Asnj serenat
Smund ti zbres n tok
Ky kor prej bretkosave
Kurrsesi t ndalet
Deri n rrnj
Po kallen gjethet e shelgut t piklluar
Derisa zogj shtegtar
Dnesin si kalamajt e braktisur
35

ADEM ZAPLLUZHA

E PAM EKLIPSIN E HNS


N astin kur parasheh
Se si pllumbi i egr
Kthehet n erdhen e vet
Kurr m mos pyet i habitshm
Pr itinerarin e zbritjes
Etjet edhe ashtu
I prngjajn krpudhave t egra
Mund t t mbysin
Akoma pa e prjetuar forcn e fjals
At ast t paharruar
Kur binte ai shi i mendur
Ti ishe i padurueshm
I shikoje si nj njeri i verbr
Strkalat e gjymtuara
Habitshm shikoje
Kah zbritnin nga shpirti i etjes
I shikoje dhe qeshje
Thua se do pik shiu
Buronte
Nga egoja e jote e paprmirsueshme
36

NDJEKSIT E ENIGMAVE

2
Ne nuk deshm asnjher
Ti ndalim buzqeshjet e gjelbrimit
Bari i that i prngjante
Steps s egr
N vrapin e dehur t nj kaprolli
E pam eklipsin e hns
Se si i prjetonte
Ikjet e zogjve rebel
Dielli i prskuqur qante at dit
Si nj pegun i ln peng gjarprit me zile
Qante edhe pellgu i kujtimeve
Prmbytja ishte e pashmangshme
N degt e thyera t rrapit
37

ADEM ZAPLLUZHA

MUSHKONJAT
Kur betohemi
I vm kmbt tona t rrejshme
N rropullit e zjarrit
Sai i prskuqur buzqesh
Me nj ironi tinzare
Pasi q humbim n mendimet personale
I zgjasim duart kah e ardhmja
Sepse t kaluarn e kemi futur
N ingranazhet e oksiduara
T nj tjetr kohe t trilluar
Nn nj presion t papar shpirtror
Kndojm nn dush
Serenatn e nj mbrmjeje
Daullet e mrzitshme t lagjes
Pr do dit
Bien vetm pr t tjert kur ikn era
Nj koh t gjat
Nn atin e vjetr duruam
At muzik t rrejshme t shiut
Mushkonjat e infektuara
Nga nj smundje e re
Pa hezitim sulmuan prejardhjen ton
38

NDJEKSIT E ENIGMAVE

NGA THAST E DHIRT


Kur nuk jemi n gjendje
T bjm dika tjetr t vlefshme
I mbrthejm fjalt tona
Pr dizgjint e kalit t egr
M pastaj qeshim
Qeshim derisa na shqyhen buzt
Nn orn e vjetr t qytetit
Me nj shkop metalik
I ngacmojm akrepat e ors s ndalur
Dielli lviz m ngadal se zakonisht
Ingranazhet e ors s diellit
Tmerrshm krcasin
Si krcllimat e nj arabaje
Ngarkuar me tragjedi t vjetra
Nga thast e dhirt
N kokn e nj gjarpri t zi
Mbin nj lule e uditshme
Ngjyra e s cils i prngjan shiut
Dhe buks s arave tona
Me sinor t kafshuar
Diku n horizont dgjohen gjmat e buajve
39

ADEM ZAPLLUZHA

40

NDJEKSIT E ENIGMAVE

Ndjeksit e enigmave
Cikli i dyt

41

ADEM ZAPLLUZHA

42

NDJEKSIT E ENIGMAVE

ZRI YT
Zri yt i but si nj cop mjegulle
Q udhton pr n parajs
Ka nj shije molle t pjekur
Zri yt si zri i ers
Kur takohet me murrlanin
Vrapon udhve t fmijris
Nj hn n eklips
Fshihet pas ndrrs s diellit
Yjet pagjum vrapojn hapsirave
Do t ngarendim sonte shtigjeve t bardha
Dhe nn hapat e kaprollit t egr
Do i zgjojm milingonat e fjetura

43

ADEM ZAPLLUZHA

KURSE ATO T FUNDIT


Ecjet tona
I prngjanin trajts s shiut
Sa her q i kaluam udht e gjata
Para nesh dilnin
Disa lloje zogjsh shtegtar
I kaprcyem shtigjet e pa kaluara
Me nj hap t vetm
I shkelm yllsit m t largta
Para nesh si nga dheu
Mbin n njmij ngjyra llojet e legjendave
Sa her q deshm t ikim
Na ndalte nj dor prej mjegulle
Pr ta kaprcyer t pamundurn
U bm zogj prej yjeve
Dhe ikm tejprtejmes
Nnat tona prher na bekuan
Fjalt e para na msoi atdheu
Kurse ato t fundit
I msuam nga trishtimi i jets
44

NDJEKSIT E ENIGMAVE

KY XHAM
Ky xham mbi njqind vjet
Qndron ktu i ngjyrosur
Me vitrazhet e ylberit
Dhe me shijen e portokallt t atdheut tim
Sa her q pat dyndje ushtarsh
Me kryqe t trbuara
Gjeneralt i mashtruam
Me nga nj pul t ngordhur
Kur u takuam me fundin e udhs
Ky xham prej mishi
I prbuzi pafundsisht
T gjitha pasqyrat e bots
Dhe n fund t fundit
Ngadhnjeu mbi do vdekje
Ky xham i kristalt prej mishi
Sa shum po i prngjan
Qndress s gjyshrve tan
45

ADEM ZAPLLUZHA

PREJ NJ FJALE T VOGL


Fjalt nuk mbesin boshe
Ato edhe kur nuk kan se far t bjn
Kompozohen prej dhembjeve
I prngjajn patave t egra
Ose korbave endacak
Dhe kurr nuk i ndalin krakllimat
Prej nj fjale t vogl
Shum t vockl
Ngjashm me milingonn
Lindin gabimet e mdha
Si bishat
Sa q askush n kt bot
Nuk sht n gjendje ta kontrolloj
mendjen e dallgve t prroit
Nuk di athua lindi fjala para njeriut
Ose njeriu para formimit t fjals
Mbase q t dy lindn njkohsisht
Fjala dhe njeriu
I mbetn armiq njri - tjetrit
Deri n asgjsim
46

NDJEKSIT E ENIGMAVE

SA HER Q E PRQAFOJ ERN


Athua jam ose nuk jam m un
Ku ta krkoj vetveten dhe pasqyrn e ujit
Kto duar prej rre
Po i prngjajn ndrrave t fmijris
Asnj prrall nuk tregohet sonte
Kush po fshihet
Gozhduar n lagshtin e murrit
Pas portretit t Lizs
Mos jam vall un ai njeri atje
Q sht duke i matur rrugt
Nj hije prej njeriu t misht
Po na kalon parasysh
Dhe tjetra vjen
Kush e di se nga cila udh sht nisur
Kah jan duke ikur
Zogjt e fundit t atdheut tim
T kujt jan kto lutje shpendsh
Q po qajn te kryqet
Ju lutem m tregoni kush jam un
T kujt jan kto duar t metalta
Sa her q e prqafojn ern
Ajo shndrrohet n mjegulla t kristalta
47

ADEM ZAPLLUZHA

IM AT
Im at i ndjer
Mbase ishte pa sy
Sa her q e shikonte diellin
I kujtohej Homeri
Kndonte me nj lahut t verbr
Edhe rapsodit i kishte t verbta
Skajshmria e verbsis dallohej
Vetm kur qante mes dy kohrave
Zri i tij prej basi i prngjante
Hukams s ers
Dhe syve t nj njeriut
I cili e kalonte detin
Vetm me sandale t kuqe
Im at
Sa her q matej me vettimat
Prpara kmbve t tij kryenee
Gjunjzoheshin mbretrit
Dhe perndit
M krenar t Olimpit
Po t mos ishte i verbr
Plaku im sykaltr
Me siguri do i prngjante Zotave
Prishtin, 06 korrik 2013

48

NDJEKSIT E ENIGMAVE

TE KAMBANORJA
N pluhurin e mngjesit
Nj zog rebel
I lante kraht e plagosura
Nga sqepi i thyer i fluturimit
Si trishtim i nj jete
urgonte dita
Zogu dhe lisi
Si nj duet i tmerrshm antik
Hyn n teatrin e mendimit
far roli do luaj sonte
Kjo deg e thyer
E gjuhs sime t vjetr
Nj zog rebel iku hapsirave
Pluhuri i nj qiriu
I ndezi t gjitha dritat e bots
Njerzit e mir
U gjunjzuan si asnjher m par
Te kambanorja e qytetit
Nj zog i bardh
Papandehur doli
Nga lvozhga e lnduar e ers

49

ADEM ZAPLLUZHA

KUAJT E DEHUR T LUFTS


Sa her q biem ngusht
Na kujtohen psalmet e knduara
Dhe ato balada t tjera
Q sjan dgjuar asnjher
Nse rastsisht hija e jon e verdh
Vetmon te shirat
Ku mund ti krkojm duart e lagura prej
lotve t nj mjellme t ikur
Sonte zogjt spatn koh t kndojn
Asnj serenat t trishtuar
N pluhurin e harrimit
Dgjohen si melodit e fundosura
Krakllimat e disa arkivoleve
M duket se ishte koha e meteorve
Npr vransirn e qiellit
Si hije dukeshin valviteshin
Kmisht e grisura t yjeve
Mbase nuk kishte mbetur asnj pik loti
N shuplakat e djegura t lndins
Kuajt e dehur t lufts
Ethshm pinin etjen e trishtimit

50

NDJEKSIT E ENIGMAVE

TI MOS HARRO
Nse vdes miku im
Ti mos hezito t kndosh
Sepse diku n shkrepat e atdheut
M pret nj pem e vjetr
Me mua do vijn edhe shirat
Un asnjher n jet
Nuk i kam mbyllur portat
Nj z prej baritoni
M thrret nga lashtsia
Un do vij miku im
Ose do shkoj te pema ime e egr
Ti mos harro t kndosh
Psalmet tona t pa knduara

51

ADEM ZAPLLUZHA

POETT
(Kushtuar poetit Fatmir Terziu)
Poett jan n gjendje
T flen me hnn kur ajo ekzaltohet
Kurse t nesrmen pendohen
Dhe zgjohen me lugetr
Sa her q u teket
Shndrrohen n kryengrits
E kur zbresin majave
Nga furtuna e shpirtit
Sa ora bhen
Dashnor tejet delikat
Her jan burra
Q pr nj fjal goje
Hi e pluhur bhen pr atdheun
E her fmij t pafajshm
Qe qajn te fustanet e grave lozonjare
Poett jan perndi t prkryer
Q vijn nga lashtsia
Por askurr Zotave t Olimpit
Nuk i mbajtn t ndezura qirinjt
Kta jenier t fjals
Sa ora
I prmbysn kazant
52

NDJEKSIT E ENIGMAVE

NJ HN PAKZ M NDRYSHE
Rrim dhe shikojm duke br seri
Se si nj pjes e prskuqur
E diellit skizofren
Transformohet n nj cop akulli
Duart e lagura t nj libri
Ngjyejn n dhembjen e mjegullave
Nj furtun prej ere
Po i thyen degt shtrembruara t nats
Shirat kan filluar t zbresin
Npr disa rrug alternative
T reve blu
Jashttoksort n grev urie
Kafshojn lvoren e ajrit t tymosur
Kjo metamorfoz e dyshimt
Ka filluar t zgrdheshet
Nga buzt e ezms rrjedhin
Prekjet e panumrta t shirave
Nj hn pakz m ndryshe
Se ajo ekzistuese
Po i mkon mushkonjat vdekjeprurse
53

ADEM ZAPLLUZHA

NDJEKSIT E ENIGMAVE
Si statuja t zgjuara sfinksi
Na doln disa lloje labirintesh
Hym n enigmn e kashelashave
Na kafshuan legjendat
Kudo na prcillnin prrallat
Pr nj fjal goje
U bm shpirtra t mermerta
Disa lloje gursh t murrm
Na i thyen pr kokn ton
Ndjeksit e enigmave
Kur u pam te librat e vjetr
N maja malesh
Pr her t par u fishkn
Shpirtrat e drurve halor
Nj kafsh e madhe
Hyri n shpirtin e njeriut
Dhe kurr m
Nuk doli ballhapur n rrug
54

NDJEKSIT E ENIGMAVE

KRYQET E NGULURA N TOK


M pritni edhe pak
Ndoshta nesr sht koha
T krkoj falje prej t gjithve
Nuk isha engjll
Ama shum larg isha edhe prej djallit t zi
M kujtohen ditt
Kur n do t dytin hap
I bja nga shtat gabime
I till kisha lindur
Kryene si shkmbi i strallt
Pata edhe dit t vshtira n jet
Por ato ishin si ingranazhet e ndryshkura
I dgjoja serenatat
E netve t trisht t Ballkanit
Kur qanin grat
Pran arkivoleve t ushtarve
Si sot m kujtohen
Kryqet e ngulura n tok
Pr t mbrri deri te rruga e golgots
Duhej kaluar npr ferrin
E afkave t egra
Duhej kaluar urrejtja e njeriut
Ndaj nj njeriu tjetr
55

ADEM ZAPLLUZHA

NGA NJ KNG E SAJ


M duket se
Kur ishim t vegjl
Edhe dshirat i kishim t vogla
Pa kurrfar brenga pr t nesrmen
Vraponim zbathur luadheve
Nuk na u dhimbseshin opingat
Kur i shqyenim duke lozur top kmbe
Lkur lopsh
Kishim me bollk n fshatin ton
Mbase kshtu msuam t jetojm
Me kmisht e arnuara t pritjeve
Sa her q i harronim trastat korijeve
Lopa e jon e madhe jepte qumsht
Pr tr fshatin e braktisur nga ikja
Mngjeseve t hershme
Kur zgjoheshin ullukt
Ne pikonim tok me shiun e vjeshts
Pikonim ashtu t vetmuar
N vendin ton u bm
Asket prej mishi
Dhe asnjher nuk u rritm sa duhet
56

NDJEKSIT E ENIGMAVE

Nna plak ishte nj zonj


Shum e rnd
Sa her q e milte hnn
I kndonte asaj disa lloje ninullash
Nga nj ninull e lasht
Shiu i pranvers pa u ndalur askurr
Derdhej fushave t bardha
57

ADEM ZAPLLUZHA

AJO
Ajo ishte nj grua delikate
Qante si nj lule
Sa her q binte shi
N vazon e kristalt t ers
elnin gonxhe pranverat e nj shekulli
Ajo her qante e her qeshte
Me ndryshimet atmosferike
Tr kohn i ushqente zogjt e uritur
Dhe me kujtesn e saj
Ishte n gjendje ti zgjoj nga gjumi
T gjitha baladat e fjetura
Ajo ishte n gjendje ta end
Plhurn e rebelimit
Ashtu si end merimanga
Rrjetin e rrathve t zeza
Pr ta zn n kurth
Dritn e cila vuante nga lia e kuqe
Me etjen e kaktusit bisedonte hna
Me lott e meteorve endacak
Qante qielli
Qante edhe ajo me ngashrim
Ky duet i papar me qindra vjet jetoi
Npr teatrot m t mdha t shekullit
58

NDJEKSIT E ENIGMAVE

DETI I TRAZUAR I SHPIRTIT


Kur nuk keni se far t bni
Me duart e juaja t mbrthyera
Pr vegimin e hijes
Prekni shpirtin e nj peme
Te e cila mugullon molla e ndaluar
Ku lexohen epitafet e nj stine
Nuk di a jeni n gjendje
Ti vreni kto rrudha q peshojn
Sa nj jet qeni
N rrugn e pakthyeshme t mkatit
Nga ndrra ime e trent
Zbritn kalorsit e nj kohe
Dhe kurr m
Nuk pata mundsi ti shalojn
Dizgjint e kputur t ers
Sa her q dyshova n prejardhjen e ujit
Prjetova prmbytjen e deteve
Nj vark diku n kujtes
I shron plagt e peshkatarve
Deti i trazuar i shpirtit
Akoma ndrron t mbyturit e Titanikut

59

ADEM ZAPLLUZHA

NUK M BESON ASKUSH


Nuk m beson askush
Por un pr do dit trokas
mendurisht trokas n dyert e mendjes
Kur ndalem prpara pasqyrs
I trokas edhe mikut tim t dehur
Ai diku n nj mur t tejdukshm
ndrron se si sht ulur
N fronin e imagjinats
Un i kaprcej t gjitha shtigjet e durimit
Por m besoni or miq
Nuk mund t kaloj kndej pari
E mos ta shkallmoj deri n palc
At pasqyre konkave te t arat e murit
Nuk m beson askush
Por gjrat n kt qytet t nakatosur
Asnjher nuk kan pasur emra
Edhe vet njerzit sdin se si quhen
do gj ktu prbirohet si hija
Npr plasat e dyshemes
Dhe si milingonat e zeza
I ushqejn premtimet e kota
Prishtin, 07 gusht 2013
60

NDJEKSIT E ENIGMAVE

KTO ITINERARE T DYSHIMTA


Mbrm nj koh t gjat
Luftova me vetveten
I pyeta disa njerz t panjohur
Por asnjri nuk e dinte emrin e vet
Mbase ishin silueta t padukshme
Q rrshqitnin drejt nj honi n pasqyr
Kur i dgjuam lehjet e qenve
Na u duk se kto ulrima
Njerzish t pafajshm
Zbritnin nga nj galaktik
Ende t pazbuluar
Kto itinerare t dyshimta
T ers
Frynin pa mshir
N shpirtrat e pemve t lnduara
Ecm edhe nj koh t gjat
Atje prtej mendimeve tona
Flinin zogjt e nj tjetr bote
Mu ata zogj
Q i han kraht e veta
Etja ishte e madhe at ast
Sa q u prmbytn t gjitha varret
N brendin e arkivoleve
61

ADEM ZAPLLUZHA

SE SA T JESH I HUAJI
N t katr ant e bots
Me shekuj isha refugjat
Por m besoni
O t dashurit e mi
Nuk ka trishtim m t madh
Se sa t jesh i huaj
N shpirtin tnd t vetmuar

62

NDJEKSIT E ENIGMAVE

PSHPRISTE EDHE ERA


Sot hert n mngjes
Ajo i pshpriti prroit
Disa fjal sekrete
Dhe si nj hije e zbeht
Iku dhe u ngjiz te hija e saj
N veshin e djatht t barit
Qante jehona e gjelbrimit
Ajo iku ashtu si ikin
Fluturat
Prej qirinjve t ndezur
Un pash edhe nj pamje tjetr
Se si rrqethej gjelbrimi
N lotin e vess
Kurse ikja e saj i prngjante
Ikjes s nj pllumbi t egr
N prparsen e luadhit t pakositur
Qante era n prmasa detesh
N korin e bretkosave
Kndonte edhe nj bilbil i vetmuar
63

ADEM ZAPLLUZHA

Srish pshpritja e njjt monotone


Pshpriste edhe era
Mbas dyzet vjetve kuptova
Fshehtsin
E atij mngjesi t dikurshm
Kuptova
Se pr hir t asaj nate
Ajo m kishte krahasuar
Me kalin e pajerr t furtunave
64

NDJEKSIT E ENIGMAVE

NE ISHIM AQ T VEGJL
Po q se i afrohemi fundit
Mos harroni se fjala
Del prpara do vegimi
Dhe kndon me mallngjim
Psalmet e prsritura
Kush e di se pr t satn her
M kujtohet fare mir m kujtohet
Kur ishte mesha e madhe
Ne ishim aq t vegjl
Sa q humbm vetveten
Mes kokrrave t pluhurit
Nj z baritoni vinte nga kambana
Mbase at ast
Kndonte vetm era
Ikn edhe stint si njerzit
Kjo dyndje zogjsh t egra
Npr kujtesn e lumit
Nuk paska t ndalur
Te rrapi i kallur ende kndojn qyqet
Nj elegji e trisht
Shkundet
Nga degt e vjeshts s pasosur
Prishtin, o8 korrik 2013
65

ADEM ZAPLLUZHA

ORA E DIELLIT T KRISTALT


N do koh
Ne jemi duke vdekur nga pak
Frymmarrja e pluhurit konvertohet
N uragan dhe na prpin
Si gllnjkn e vers n Betlehem
Nse vazhdojm kshtu ta matim kohn
Ora e diellit t kristalt
Do t mbetet pa asnj akrep
N qepallat e zogjve endacak
Srish kputen telat e nj serenate
M duket se ishte e kot thirrja ime
Zambakt e Prizrenit
Ndryshuan rrjedhn e Lumbardhit
Nj grusht uj t kulluar
Nga mjegullat e maleve
Ishte nisur n nj rrug t gjat
Shkuan edhe zogjt e vendlindjes sime
Nuk mbeti asnj prrall
Pa u treguar fmijve
Dikur von
Kur u kthyen dasmort
Atdheu i kishte shtruar pr her t par
Sofrat e dashuris
66

NDJEKSIT E ENIGMAVE

PO DNES NJ FMIJ
Me gjas
ndrrat m paskan mbetur
T sfilitura diku n shkrepat e atdheut
Kot jam duke ndrruar ca ndrra t reja
Vetmia e pudrosur me mall
Vajton n nj mol t harruar
Nuk sht hera e par
Q e kthej kokn pas
Me qindra her
I kam ln syt
Te rrugt e grisura t fmijris
Dhe ja sot
Si dielli i verbr loton hija ime
Loton edhe nj shpirt i braktisur
Asnj zog i atdheut tim
Nuk fluturon kndej pari
Ky metropol vrass
Koh pas kohe
sht duke na i kafshuar eshtrat
Q thahen n er
Dhe si shpirti i burgosur n liri
Po dnes nj fmij
67

ADEM ZAPLLUZHA

BURRAT E DHEUT
Isha ishe ishim
Dhe do t jemi denbabaden
Klithma t nj guri
Q me shekuj lshoi gjm
N shpirtin e ksaj toke mm
Kur na mbrthyen t na i kafshojn
ndrrat e zgjuara
N shpirtrat tan jehuan zrat gjyshrve
Nj kobure e praruar
Si nga baladat doli n Londr
Drita e liris ve kndonte maleve
Si nj zog i shenjt
N zemrn e nj burri
Fluturonte udhve t historis
Nj nn plak
I zgjoi ndrrat e fjetura
Atdheu im
Kurr m nuk i mbylli syt
68

NDJEKSIT E ENIGMAVE

Si kaprojt e Bjeshkve t Nemuna


Doln zanat e mira te korijet
Nga shpirti i pavdekshm
I legjendave shqiptare
Zbritn gjelbrimit t paan
Burrat e dheut
Q m shum se jetn e deshn lirin
69

ADEM ZAPLLUZHA

MBI NJ GUR T MURRM


Si nj engjll ti vjen n ndrrn time
Me zrin tnd kumbues
Ecn mes baladave t nj enigme
Nn qerpikt e reve
I fsheh me xhelozi
Shirat e nj vjeshte t irnosur
Shikoj me mallngjim zbritjen e yjeve
Me ngashrim i prcjelli
Ikjet e zogjve
Asnj flutur e larme
Nuk ndalet te lulet e molls s elur
Nj arkivol ngjyr are
Me dit t tra qante te varret
Vetm nj kryq i huazuar
Bisedon me trishtim
Pr rrugn e gjat t golgots
Mbi nj gur t murrm
Dnesje vashash t virgjra
Lisi i prer n shtat pjes
Shtat her gjmoi
Nn vrapin e mendur t nj patkoi
70

NDJEKSIT E ENIGMAVE

NJ SHI IMCAK
Si sot m kujtohet dora e jote
Si e bardha e kristalt e bors
Dhe flladi i vjeshts s ngrir
N prkundjen e djepit
Pikonte stina e plagosur
Nj zonj e moshuar
Kush e di se sa vite i kishte shkelur
Mosha e saj fatlume
Me nj eleganc t papar
I mkonte meteort e kputur
Te mollt e njoma
Nj ift i ri kputnin kujtimet e nj kohe
Dhe qeshnin si luledielli n ver
Dielli i dashuruar
Mbase shklqente pr tr botn
Isha shum i hutuar
Vetm duart e mia t akullta
Bisedonin me flokt e shprishura t ers
Nj shi imcak
I prngjante fjalve t ftohta t bors
Dhe tr kohn i shqelmonte
Qepenat e mbyllura t dyqaneve
71

ADEM ZAPLLUZHA

SI N DEG NJ MOLL
Pse pohoni q nj gjarpr
Prher fle nn moll
Jo ,jo aty sht nj vash
Zonj e rnd elegante
Si selvi e holl
N do vend t bots
Njeriu e do mallkimin
Gjat tr dits s lume
Sterrn e shikon
Dhe n mbrmje von
Fle me trishtimin
Ajo e gjat e bukur
Dhe e holl
Pr do dit si fjala
Piqet nga pak
Si n deg nj moll
72

NDJEKSIT E ENIGMAVE

TROKIT NSE DUHET


Nse nuk ti hap portat
Ti srish trokit te yjet
Q ty dy ju
I keni borxh njri - tjetrit
Pr nj fjal goje
Mos u konvertoni n bisha t mdha
E as n djaj t zinj
Dashuria krkon m shum se sakrific
Trokit nse duhet
Edhe n portat e elikta t Ferrit
Por kurrsesi mos harro
T trokassh te dyert e atdheut
Sa her q t zihet fryma
Ai sa ora
T bhet frymmarrja e jote
Atdheu sht gjaku dhe shpirti i shpirtit
Trokit e mos u ndal askurr
Sa e do ti
Po aq edhe atdheu t do ty
Trokit edhe n portat e qiellit
Do hapen nj dit
Si arkapit e mbyllura t fjalve
73

ADEM ZAPLLUZHA

74

NDJEKSIT E ENIGMAVE

Kishte trajtn e nj njeriu


Cikli i tret

75

ADEM ZAPLLUZHA

76

NDJEKSIT E ENIGMAVE

HINGLLONIN KUAJT E ETUR


Si pa kok hyra
Mes vargjeve t nj libri t vjetr
Askund asnj njeri
Vetm nj kafsh e madhe
Deri n asht e prtypte ditn
Si lehje qensh dgjoheshin ca zra
Nga palca e nntoks
Galoponin ndjeksit e enigmave
Dielli nuk dukej askund
Nj hn e venitur qante te mjegullat
Nuk m besohet se aq e frikshme
Mund t ishte dita
Nga krifat e bardha t nj kali
Shkundej trishtimi i nj beteje
E lufta nuk kishte ndrmend t prfundoj
Deri n bark t kuajve t lufts
Notonte nj shal n gjakun shumngjyrsh
Hingllonin kuajt e etur
Hingllonte beteja e paprfunduar
Nj vash me nj testi t mbushur me lot
Shuante zjarrin e betejs
Prishtin , 09 korrik 2013
77

ADEM ZAPLLUZHA

THEMI SE ISHIM
Nuk di m se kush jemi sot
Kush ishim dje
Dhe kush do t jemi nesr
Themi se ishim
Pasardhsit m krenar
T nj shiu t kristalt
Me mija vjet ndoshta edhe m shum
Ecm deri te golgota
Nj kryq i ngulur te varret
Asnjher nuk i ndali thirrjet
Thrriste t pamundurn mes gurve t etur
Ne i besuam vrapit t kalit t egr
Vrapuam me shekuj
Pa u ndalur pas dizgjinve t friks
E frika ikte
Ikte edhe era me kuajt e drunjt
Nj boshllk t papar nn dangn e gurit
Ndjente lkura ime
Nuk lahen njollat e kuqe t vess
Me kt shi t holl pranvere
Gjethet filluan t mbajn zi
Me ngashrim t papar dnesn degt
78

NDJEKSIT E ENIGMAVE

ZOTIN NUK E GJUAJTA ME GUR


Shikoni se si paskam mbetur sot
Bredhin hapat e mia t sfilitur
Npr trotuaret e metropolit
Eci si nj somnambul
Pa asnj lek n xhep
Sa e largt
M duket kafeja n duart e kamerierit
E largt si atdheu im
Nj njeri m shikon
Si bishn e zn n kafaz
Dhe zgrdheshet me vetveten
Nj hap prtej asaj udhe
Ndizen dritat e kuqe
Seksi reklamohet npr vitrina
Kalojn njerz me xhepa t shqyera
Dhe ata me xhepa t thella
Kalroj npr mendimet e mia
Udhve t pabrenga t fmijris
Dritat e neonit
Ma ngacmojn verbsin e syve
Ky qytet ndrrash
M sht br makthi im i fundit
79

ADEM ZAPLLUZHA

2.
Ku t ulem
far t bj me kto eshtra
T moshuara
T shkoj deri n atdheun tim
Nuk kam m fuqi e as mundsi
Zotin nuk e gjuajta me gur
Asnjher
Nuk di m o miq
Ku do t m varrosin
Nse jo n atdheun tim
Ather me siguri n kt kontejner
80

NDJEKSIT E ENIGMAVE

E KUR T TAKOHEN
Ja kshtu vdesin njerzit
T heshtur
Pa z mbi nj qivur
Nj mur i plasaritur loton
Kurse era si prher
Serenatn e saj kndon
Askush se di
Athua sht udhtimi i par
Mbase i fundit as q ekziston
Kshtu vdesin njerzit
T mrrolur si ret
Pa asnj fjal udhtojn drejt ujit
E kur t takohen
Me bigzimet e nj lumi
Pr her t fundit syt elin trndafila t zi
81

ADEM ZAPLLUZHA

I DREJTOJN SYT NGA QIELLI


Qyteti im
Ka dhembje t fort koke
I glltit tabletat pr qetsim
M s shumti e mundojn
Problemet e prditshmris
Ngjan q fmijt e tij t zgjohen t uritur
Ky qytet si do qytet tjetr
Ka shum halle me kanalizimin
Kur rebelohen shirat
Npr korridoret e shpirtit
Furishm derdhen ujrat e zeza
Nj dit zgjohet me muzik
T mirfillt
Kurse ditn tjetr
Nn tingujt e trisht t fanfars
Kto marshime milingonash
I trembin
gjeneralt n gjum
Dhe kndesat npr kotece
82

NDJEKSIT E ENIGMAVE

2.
Ju thash pra
Kur ka dhembje koke qyteti im
Mashtrohet me aspirina
Si fmijt endacak me lpiza
Dhe m pastaj
Krkon ndihm n urgjenc
Ndjen nevojn e pastrimit t gjakut
N qytetin tim
Njerzit kan nga nj gjysm vdekje
Sillen thua se jan plotsisht pagan
Si perndive t dehur t Olimpit
U besojn matrapazve
Kur mbesin me xhepa t zbrazura
Instinktivisht
I drejtojn syt kah qielli
Dhe i luten n gjuhn e tyre pagane
Deri n lot
Nj hyji t cilin askush nuk e njeh
83

ADEM ZAPLLUZHA

KJO RRUG E GJAT


Brenda nesh si lulja
Her ndrron
E her qohet pesh
Nj vrushkull gjaku
Kjo rrug e gjat
Q shkon prtej amshimit
Skalohet pr nj nat
Npr t arat e trishtimit
ky udhtim pa z
Po lviz n ekran si nj film i animuar
Lvizin edhe hijet e padukshme
Pran nesh duke galopuar
84

NDJEKSIT E ENIGMAVE

KISHTE TRAJTN E NJ NJERIU


Si npr rrjetin e merimangs
Hym n gjumin e nats
Nga shtambat e thyer t qiellit
Derdhen prroit
Ciflat e kristalta t yjeve
Nj hn te malet
Mbi njqind vjet qan me qyqet
Asnj korb i zi
Nuk mbeti n hapsir
Fluturuan xhadeve fluturat e ngrira
Me far knge i mkuat meteort
Kur vraponin qiellit kuajt e egr
Lufta prher ishte te ne
Shum m e gjat
Se sa jeta e nj qeni endacak
Nj pjes e ers te korijet
Kishte trajtn e nj njeriu
Muzika mortore
Nuk pushonte te varret
Nj kryq i varur po qan si fmij
85

ADEM ZAPLLUZHA

VJESHTA VE KISHTE FILLUAR


Prej nj cope bryme
Pr her t par sajuam
Nj cop t ngrir mjegulle
Rosat e egra
Ikn drejt t panjohurs
Nga strkalat e shiut
N horizontin e paan
Mbetn peng
Dizgjint kputur t nj balade
Nj vij e holl si gjuh gjarpri
Mbeti kujtim
Te flokt e mjegullave
Agullima prite te portat
Serenatn
E nj vjeshte t harruar
Ikjet e kuajve
Ishin astet e pashmangshme
Vjeshta ve kishte filluar t loz
Lojn delikate t gjetheve

86

NDJEKSIT E ENIGMAVE

SI NJ KALORS I DEHUR
Kto mbeturina po m duken
Si skeletet e shirave t vdekur
Kush i varrosi sandalet e kuqe
N ballinat e gazetave ditore
Luajm tangon e fundit t vjeshts
Nj frfrim e pa definuar
Si nj kalors i dehur
Vrapoi rrugve
Gjysm t asfaltuara
N fund t lagjes s evgjitve
Dgjohet kuisja e nj qeni t zgjebosur
Mbase nuk ishte as fundi i tregimit
Por mbarimi i nj tragjedie
Kjo pamje
E mbeturinave luksoze
Po mi prkujton
Zonjat e rnda me taka t gjata
Te xhamat e nj vitrine
T thyer cop e grim
Ka dit
Q reklamohen filmat pornografik
87

ADEM ZAPLLUZHA

T moshuarit
Mezi qndrojn n kmbt
E tyre t drunjta
I lpijn buzt e rrudhosura
Si ato kokona t shtpive
Me ngjyra t kuqe
88

NDJEKSIT E ENIGMAVE

DHE ADRESN E SHTPIS


Kur u nisa n kurbet
Me vete e morra vetm nj valixhe
Dhe adres e shtpis
Nj tren i mendur i shkeli
T gjitha rrugt e bots
Diku n fund t udhtimit
I shtypi n kok edhe ndrrat e mia
Mbeta lakuriq rrugve
Si miu i bardh
Nn hambart e Evrops
Stuhishm kaluan
Dhe ikn motet e pshtira
Asgj nuk m ka mbetur n kujtes
Prpos hingllims s trenit
T prishur
Me nj valixhe pa adres
Dhe plaf t grisur
Prishtin, 10 korrik 2013
89

ADEM ZAPLLUZHA

NJ ZOG VAJTUES
Ky shi q po bie sot
Mbase askund nuk i gjendet fundi
Megjithat po bie
Ashtu si bien flokt e mi
Po kalojn stint e ers
Dimri paska ardhur i zhveshur
M hert sivjet po shkundn pemt
Nga gjymtyrt e rrnjve binjake
Pikojn ditt
Nj zog vajtues
sht ulur mbi nj deg
Dhe bisedon me meteort
Ca rosa t egra
Humbin mes mjegullave
Lehjet e dimrit kurrsesi t pushojn
Kjo shtrez q po bie sot
Me lott e shiut imcak
Po i mrdhin zambakt gjysm t vdekur
Te kambanorja e rrnuar
Po qan si nj foshnje
Shiu i rrept i nj dimri

90

NDJEKSIT E ENIGMAVE

TE MALET E NGRIRA
Nse trokas mbrmjeve t vona
Hapni portat
Jam un hija e nj nate
Q ka humbur rrugn
Mes gishtave t shiut
Erdha me dhembjen e dimrit
Acari rrinte n qoshe t dhoms
Dhe shfletonte nj libr t vjetr
Srish dimri
I humbi rrugt e bardhsive
Te malet e ngrira
Po dgjohen ca zra bishash
Qukapikt e zinj
Po ua prishin gjumin krimbave
Drunjt halor ua shpojn syt zogjsh
Npr qiellin e zi
Dgjohen vetm krakllimat
E yjeve endacak
91

ADEM ZAPLLUZHA

NUK NA I LAGI FLOKT


Provo t lutem
Nse mund t ndezsh zjarrin
N mua
Kaher jan shqimur luspat e diellit
Ishte ajo koh kur ecnim
Mbi drurt e ndezur t fjalve
Dhe kndonim serenata
Shiut t pranvers
Koht e meteorve
Kur binin n vjesht shirat
Megjithat shtreza asnjher
Nuk na i lagu flokt
Deri n asht u zhytm n kujtimet tona
Dhe n fund t itinerarit
I humbm trenat
Te nj udhtim t imagjinuar
Pam vetm nj pikpyetje t madhe
Provo t lutem edhe njher
Ti ndezsh flakadant e rinis
N qerpikt e kputura t nats
Sonte sht hera e par n jetn time
Q po ndjehem kaq i lumtur
92

NDJEKSIT E ENIGMAVE

DITT ISHIN MAKTH


Me shekuj
Nett tan ishin net qensh
Ulrimat i dgjuam edhe n ndrra
Ditt ishin makth
E makthet trishtim prej tmerri
Ecm npr nj rrug t zjarrt
Me shputa t djegura
I shkelm copat e gacave
Dhembjet ishin t padurueshme
N dizgjint e kuajve t vrar
Sfiliteshin kufomat e njerzve
Me shekuj ecm si sfilitjet e shpirtrave
Udht ishin t strzgjatura
Deri n pafundsin e nj balade
Shkonin edhe prtej ferrit
Npr urn e shpirtit
T ngarkuar me gjm kalonte frika
Nj nn e shtyr n mosh
N vend t dhembjeve
Mbi shpatullat e saja t rrnuara
Kalonte ngarkuar
Me nj kryq prej trishtimi

93

ADEM ZAPLLUZHA

Qante era te lisat e prera


Thua se nata
Vetm ajo sterr e papar
Kuiste si qeni i smur n stele
Me shekuj i prjetuam
Nett e thikave
N ashtin e thyer t nj kafke
Me mall t pashuar po dnes
Nj hart e grisur e atdheut tim
Prishtin, 11 korrik 2013
94

NDJEKSIT E ENIGMAVE

SHNIME BIOGRAFIKE PR AUTORIN


Adem Zaplluzha u lind n Prizren, m 1943.
Shkolln fillore dhe t mesme i kreu n vendlindje,
ndrsa Akademin Pedagogjike n Prishtin. Nj
koh punoi si msues npr fshatrat Studenan t
Therands (ish Suhareks) dhe Hoa e qytetit, afr
Prizrenit. Ndrkoh punsohet si prkthyes n
Korporatn Energjetike t Kosovs. Me shkrime
filloi t merret kryesisht me poezi q nga mosha e
fmijris. Rrugn letrare e nisi me vjershn e par
pr fmij t ciln e botoi n revistn Pionieri, m
1957. Si i punsuar n Korporatn Energjetike t
Kosovs bashk me shokt e puns dhe pends
themeloi grupin letrar Lulkuqet e Kosovs. N
Kuadr t puns s ktij grupi letrar qe botuar
prmbledhja Ngjyra e kohs, n t ciln u prfshi
nj numr i konsideruar i poezive t tij. Krahas
krijimeve t publikuara n revistat pr fmij, botoi
edhe nj ser shkrimesh npr gazetat e kohs q
dilnin n Prishtin dhe Shkup. sht antar i Lidhjes
s shkrimtarve t Kosovs, prezent n disa
antologji dhe n librin Kosova letrare t poeteshs
Monica Mureshan. sht prezantuar n Leksikonin e
Shkrimtarve Shqiptar 1501-1990, nga Hasan
Hasani, n Leksikonin Shkrimtart Shqiptar pr
fmij 1872 - 1995 nga Odhise K. Grillo, si dhe n
95

ADEM ZAPLLUZHA

librin Portrete Shkrimtarsh nga Demir Behluli,


Prishtin, 2002N maj t vitit 2013 Klubi i Artistve
dhe i shkrimtarve t Durrsit ia ndau mimin e
karriers pr kontributin e dhn n letrat shqipe.
Jeton dhe krijon n Prishtin ndrsa aktivitetin letrar
e zhvillon n kuadrin e Klubit letrar Fahri Fazliu,
n Kastriot.

96

NDJEKSIT E ENIGMAVE

BOTIME T AUTORIT
1. Puthje, poezi, Rilindja, Prishtin,1974.
2. Ecjet e viteve t mdha, poezi, Jeta e Re,
Prishtin 1995.
3. amarrokt e Thepores, poezi pr fmij,
Shkndija,Prishtin 1996.
4. Muret, poezi, Jeta e Re, Prishtin, 1997.
5. Morfologjia e dhembjes, poezi, Faik
Konica, Prishtin,2000
6. Ai vjen nesr, poezi, Qendra e Kulturs, Klubi
letrarFahri Fazliu, Kastriot, 2oo7
7. Letr nga mrgimi, poezi, Klubi letrar Fahri
FazliuKastriot , 2007
8. Letr nga mrgimi 2 poezi, Qendra e
Kulturs, Klubi
letrar , Fahri Fazliu, Kastriot 2007
9. Udhndarja, poezi, Qendra e Kulturs,
Klubi letrar ,Fahri Fazliu, Kastriot , 2008
1o. Thirrje e gjakut, poezi,Qendra e Kulturs,
Klubi letrar, Fahri FazliuKastriot 2008
11. Asgj sikur molla, poezi, Qendra e
Kulturs, Klubi
letrar Fahri Fazliu, Kastriot, 2009.
12. Vesa n lotin tim, poezi, Qendra e
Kulturs, Klubi letrar Fahri Fazliu, 2009,

97

ADEM ZAPLLUZHA

13. Puthja e gozhduar, poezi, Qendra e


Kulturs, Klubi
letrar, Fahri Fazliu, Kastriot , 2oo9.
14. Kashelasha n vargje, poezi pr fmij,
Qendra e kulturs, Kastriot, 2oo9.
15. Pema e bekuar, E prkthyer, Rumani, 2o1o.
16. Bajraktart e vatanit, poezi satirike, Klubi
letrar, Fahri Fazliu Kastriot , 2010.
17. Hijet e ndryshkura, poezi,Qendra e
kulturs, Kastriot,2010.
18.Stuhi n Kutulishte, poezi,Qendra e
kulturs, Kastriot,2010.
19. Posa ikte nata, poezi, Qendra e kulturs ,
Kastriot,2010.
2o. Loja e myshqeve, poezi,Qendra e kulturs,
Kastriot,2010.
21. Lumbardhi dhe gjma, poezi,Qendra e
kulturs,Kastriot, 2o1o
22. Metafora e heshtjes, poezi, Qendra e
kulturs,Kastriot, 2o1o
23. Hyji n Prekaz, poezi,Qendra e Kulturs,
Kastriot,2010.
24. Sinort e hinores, poezi, Shoqata e
Shkrimtarve-Kastriot 2010
25. Don Kishoti dhe Rosinanti, poezi, Shoqata e
Shkrimtarve, Kastriot, 2010
26.Zjarri i dashuris, poezi, Shoqata e
Shkrimtarve-Kastriot, 2010
98

NDJEKSIT E ENIGMAVE

27. Kur likenet vallzojn, poezi, Shoqata e


shkrimtarve-Kastriot, 2010
28. Ditari n vargje, poezi, Shoqata e
Shkrimtarve-Kastriot, 201O
29. Tingujt q nuk prfundojn, poezi, Shoqata
e shkrimtarve Kastriot, 2o1o.
3o. Shtegu i mallit, poezi, Shoqata e
shkrimtarve-Kastriot, 2010
31. Korniza e thyer,Poezi, Shoqata e
shkrimtarve, -Kastriot, 2010
32. Zgjimi i gjms,Poezi, Shoqata e
Shkrimtareve-Kastriot, 2010
33. Vallja mistike, Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve- Kastriot, 2010
34. Merre kodin, Poezi pr fmij, Shoqata e
shkrimtarve Kastriot,2011
35. Letr atdheut poezi, Shoqata e
Shkrimtarve-Kastriot, 2011
36. Tejdukshmria e shiut, Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve- Kastriot, 2o11
37. Prtej teje,poezi, Shoqata e ShkrimtarveKastriot, 2011
38. Sa afr e sa larg , poezi, Shoqata e
shkrimtarveKastriot, 2011
39. Vallja e zanoreve, Poezi , Shoqata e
Shkrimtarve- Kastriot, 2o11

99

ADEM ZAPLLUZHA

40. Ikja e eshtrave, Poezi pr t rritur, Shoqata e


Shkrimtarve- Kastriot, 2o11
41.Kalorsit e mjegullave, Poezi, Shoqata e
shkrimtarve-Kastriot, 2012
42. Hingllimat e shiut, Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve- Kastriot 2012
43. Kur pemt i ndrrojn kmisht. Poezi,
Shoqata e Shkrimtarve- Kastriot, 2o12
44. Mirmngjes Imzot, Poezi, Shoqata e
shkrimtarve Kastriot, 2o12
45. Kafshimi i mikut, Poezi satirike, Shoqata e
Shkrimtarve- Kastriot, 2012
46. Atje tej maleve, Poezi, Shoqata e
shkrimtarve , Kastriot-2012
47. Heshtja q del n shesh, Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve, Kastriot -2o12
48. Portat e shpress, Poezi, Shoqata e
shkrimtarve, Kastriot-2012
49. N dhomn time gjysm t errt, Poezi,
Shoqata e Shkrimtarve- Kastriot, 2o12
5o. Kinse Loj Shahu, Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve- Kastriot, 2o12
51. Pr do dekad nga nj balad , Poezi,
Shoqata e Shkrimtarve Kastriot, 2o12
52. Fusha e mllenjave, Poezi, Shoqata e
shkrimtarve- Kastriot, 2o12
53. E kujt sht kjo vetmi, Poezi, Shoqate e
Shkrimtarve- Kastriot, 2o12
100

NDJEKSIT E ENIGMAVE

54. Mos pyet pr adresn e lumit, Poezi,


Shoqata e Shkrimtarve Kastriot, 2012
55. Stoli n parkun vjetr Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve- Kastriot, 2012
56. Urori i strallt, poezi, Shoqata e shkrimtarve
Kastriot, 2o12
57. Po t mos ishte fjala, Poezi, Shoqata e
shkrimtarve- Kastriot,2o12
58. Thyerja e urave, poezi, Shoqata e
shkrimtarve Kastriot, 2o12
59. Trokllimat n gjumin e dallgve, Poezi,
Shoqata e Shkrimtarve- Kastriot, 2o12
60. N flokt e dbors, poezi, Shoqata e
Shkrimtarve Kastriot, 2012
61. Nj grusht nostalgji, Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve-Kastriot, 2o12
62. Kur filluan t flasin njerzit, poezi, Shoqata
e shkrimtarve- Kastriot, 2012
63. Kur stint kaprcejn fshehurazi, poezi,
Shoqata e Shkrimtarve Kastriot,2012
64. Lisi n rrnjt e veta , Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve Kastriot 2o12
65. Eca ecm dhe do ecim, Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve Kastriot, 2o12
66. Fmijt e ers, Poezi, Shoqata e
shkrimtarve-Kastriot 2012
67. ast n fund t stins, Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve- Kastriot-2012
101

ADEM ZAPLLUZHA

68. Si t flas me drurt, Poezi, Shoqata e


Shkrimtarve-Kastriot, 2012
69, M plqejn mendimet e tua, Poezi,
Shoqata e Shkrimtarve- Kastriot , 2012
70. Andej dhe kndej kohs, poezi, Shoqata e
Shkrimtarve- Kastriot , 2012
71. Zri i heshtjes, poezi, Shoqata e
Shkrimtarve- Kastriot, 2o12
72. Kush i lexoi letrat prej ers, poezi, Shoqata e
Shkrimtarve-Kastriot, 2012
73. Fluturimi i korbave n nett pa hn, proz
poetike, Shoqata e Shkrimtarve Kastriot, 2012
74. Koha e ime dhe koha e jote, Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve-Kastriot , 2012
75. Diku te nj balad, Poezi, Shoqate e
Shkrimtarve Kastriot, 2012
76. Sonte do gj po i prngjan lotve,Poezi,
Shoqata e Shkrimtarve Kastriot, 2012
77 Ky def prej hne, Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve-Kastriot, 2012
78.Pyesni zogjt n ikje ,Poezi , Shtpia botuese
Fahri Fazliu- Kastriot 2013
79 Frfrim gjethesh, Poezi, Shtpia botuese
Fahri Fazliu, Kastriot- 2013
80. Refrene yjesh, Poezi, Shtpia botuese Fahri
Fazliu- Kastriot, 2013
81. Te delta e mjellmave, Poezi, Shtpia botuese
Fahri Fazliu, Kastriot- 2013
102

NDJEKSIT E ENIGMAVE

82.Rinjohja, Poezi, Shoqata e Shkrimtarve


Fahri Fazliu- Kastriot, 2013
83.Diku n fund t nj fillimi, Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve, Fahri Fazliu- Kastriot, 2013
84.Makthi i hijes, Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve- Fahri FazliuKastriot, 2013
85.Nj zog prej uji, Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve Fahri Fazliu- Kastriot
86.Asnj fjal nuk frymon, Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve, Fahri Fazliu- Kastriot, 201387.Daullet e nj nate, Poezi, Shoqata e
shkrimtarve Fahri Fazliu-Kastriot 2013
88.Syt e gurt t ers, Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve Fahri Fazliu- Kastriot, 2013
89. Fjetm njqind shekujProz poetike,
Shoqata e Shkrimtarve Fahri Fazliu-Kastriot ,
2013
90.Kur dehen perndit , Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve Fahri Fazliu-Kastriot -2013
91.Krakllimat e nats,Poezi, Shoqata e
shkrimtarve Fahri Fazliu-Kastriot, 2013
92. Ndjeksit e enigmave, Poezi, Shoqata e
Shkrimtarve Fahri Fazliu-Kastriot -2013

103

ADEM ZAPLLUZHA

104

NDJEKSIT E ENIGMAVE

PRMBAJTJA
Ecin edhe yjet pas saj - Cikli i par ................... 11
Ti qndrove stoikisht ............................................. 13
Degt u bn shpirtra pemsh ................................. 14
Ishte koha e fjalve ............................................... 15
Fol ......................................................................... 16
2. ............................................................................ 17
Nj trndafil i zi .................................................... 18
Furtuna mbi nj arkivol ......................................... 20
Kujtove se ikja e kujtess ...................................... 22
Kur zbritn fluturat ............................................... 23
M pritni ................................................................ 24
Kur njerzit i eln syt ........................................ 25
Ky balsam shrues ................................................ 26
Ecin edhe yjet pas saj ............................................ 27
Un dhe ti jemi ai .................................................. 28
Ishte dita ................................................................ 29
Flinin si kuajt e lufts ............................................ 30
Ti i prngjan pems ............................................... 32
Te fundi i betejs ................................................... 33
Ky duet prej mjegullave ........................................ 34
Si yjet e verdha ...................................................... 35
E pam eklipsin e hns ........................................ 36
2. ............................................................................ 37
Mushkonjat ........................................................... 38
Nga thast e dhirt ................................................ 39
Ndjeksit e enigmave - Cikli i dyt .................... 41
Zri yt .................................................................... 43
Kurse ato t fundit ................................................. 44
Ky xham ................................................................ 45
Prej nj fjale t vogl ............................................ 46
105

ADEM ZAPLLUZHA

Sa her q e prqafoj ern ..................................... 47


Im at ................................................................... 48
Te kambanorja ...................................................... 49
Kuajt e dehur t lufts ........................................... 50
Ti mos harro .......................................................... 51
Poett ..................................................................... 52
Nj hn pakz m ndryshe .................................. 53
Ndjeksit e enigmave ............................................ 54
Kryqet e ngulura n tok ....................................... 55
Nga nj kng e saj ............................................... 56
Ajo ......................................................................... 58
Deti i trazuar i shpirtit ........................................... 59
Nuk m beson askush ............................................ 60
Kto itinerare t dyshimta ..................................... 61
Se sa t jesh i huaji ................................................ 62
Pshpriste edhe era .............................................. 63
Ne ishim aq t vegjl ............................................. 65
Ora e diellit t kristalt ......................................... 66
Po dnes nj fmij ............................................... 67
Burrat e dheut ........................................................ 68
Mbi nj gur t murrm .......................................... 70
Nj shi imcak ........................................................ 71
Si n deg nj moll ............................................. 72
Trokit nse duash .................................................. 73
Kishte trajtn e nj njeriu - Cikli i tret .......... 75
Hingllonin kuajt e egr ........................................ 77
Themi se ishim ...................................................... 78
Zotin nuk e gjuajta me gur .................................... 79
2. ............................................................................ 80
E kur t takohemi .................................................. 81
I drejtojn syt kah qielli ....................................... 82
2. ............................................................................ 83
106

NDJEKSIT E ENIGMAVE

Kjo rrug e gjat .................................................... 84


Kishte trajtn e nj njeriu ...................................... 85
Vjeshta ve kishte filluar ...................................... 86
si nj kalors i dehur ............................................. 87
Dhe adresn e shtpis .......................................... 89
Nj zog vajtues ...................................................... 90
Te malli i ngrir ................................................... 91
Nuk na i lagi flokt ............................................... 92
Ditt ishin makth ................................................... 93

107

ADEM ZAPLLUZHA

Katalogimi n botim (CIP)


Biblioteka Kombtare dhe Universitare e Kosovs

821.18-1
Zaplluzha, Adem
Ndjeksit e enigmave / Adem Zaplluzha.
- Kastriot : Shtpia botuese Fahri Fazliu, 2014. 109 f. ; 21 cm.
Parathnie / Arsim Halili : f. 7-11. Adem Zaplluzha
: f. 95-104
ISBN 978-9951-664-07-3

108