You are on page 1of 2

Name: _________________________________

Date:

COMPARING BITS AND PIECES STUDY GUIDE


GRADE 6
Investigation 1: Making Comparisons (Digits: Homework Helper v2 p. 329-339)

A ratio is a comparison of two quantities expressed with a phrase such as the ratio of 3 to 5 which means 3
for every 5. Such ratio comparisons are often written as common fractions and in the special notation 3:5.
A ratio comparison statement uses both numbers and words to show how two quantities are related. To
write ratios, you can use the words for every to, or a colon (:). For example, you may write these
comparison statements.
For every $60 dollars the sixth graders raise, the seventh graders raise $90. or
The ratio of the sixth-grade goal to the seventh-grade goal is 60 to 90. or
The ratio of the sixth-grade goal to the seventh-grade goal is 60:90.

TRY THIS:
Write three comparison statements for this ratio A 6th grade class has 12 boys and 24 girls.

Investigation 2: Connecting Ratios and Rates (Digits: Homework Helper v2 p. 341-352, 363-393)

A unit rate is a comparison in which one of the numbers being compared is 1 unit.
Find the unit rate:
We are at the state fair. We use tickets to pay for the rides. Each ride requires the same number of tickets.
We can rides 4 rides on 20 tickets. How many tickets does it take for 1 ride?
o Set up a proportion with a variable.
Tickets
20 = t t = stands for the number of tickets
Ride
4
1
o Complete the proportion by finding the value of t.
Tickets
20 = 5
We can see that t = 5
Ride
4
1
We need 5 tickets to take 1 ride.

Mathematical strategies for solving problems involving ratios and rates, including rate tables, tape diagrams,
double line diagrams, equations, equivalent fractions, graphs, etc.
A rate table shows the value of a single item in terms of another item. It is used to show equivalent ratios of
the two items.
Movie Tickets
Number of People
1
2
3
4
5
Total Price
$12
$24
$36
$48
$60
TRY THESE:
1) Find the unit rate.
Sams dad drove him to a baseball tournament. They drove 240 miles in 4 hours. About how far did they
drive in just 1 hour? What was the rate in miles per hour?

2) Set up a rate table to solve.


If five boys can eat 16 slices of pizza, then how many slices can 20 boys eat?

Investigation 3: Extending the Number Line (Digits: Homework Helper v1 p.252-269, 291-307)
The absolute value of a number is its distance from 0 on the number line. Numbers that are the same
distance from 0 have the same absolute value.
The absolute value of -3 is 3. The absolute value of 3 is 3. The absolute value of -10 is 10.
The absolute value of -3 is written |-3|.
In real-world situations, absolute values are often used instead of negative numbers. For example, if Susan
charges a total of $25 on her credit card, we can say that Susan has a balance of -$25. However, we usually
say that Susan owes $25.
Positive numbers are greater than 0 and to the right on the number line.
Negative numbers are less than 0 and to the left on the number line.
The elevation of a location describes its height above or below sea level, which has an elevation of 0.
Elevations below sea level are represented by negative numbers, and elevations above sea level are
presented by positive numbers.
TRY THESE:
1) Find the absolute value.
|-4| _______

|4| _________

|-7|_________

|11|________

2) Write the number that would represent Captains Cave that is 3,657 ft below sea level. __________

Investigation 4: Working with Percents (Digits: Homework Helper v2 p. 353-357, 408-425)

A percent is a part-to-whole comparison that uses 100 as the whole. The word percent means out of 100.
For example, 8% means 8 out of 100, or 8 per 100.
We can write a fraction as a percentage by making and equivalent fraction with a denominator of 100.

7
x
=
20 100

x = 35 so the equivalent fraction is

35
= .35 = 35%
100

TRY THESE:
Write these fractions as decimals and percentages.
1)

2
25

2)

30
100