You are on page 1of 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea colar: coala Gimnazial ,,Emil Drgan,, Gradistea


Cadru didactic: prof. Dun Teodora
Data: 21 .11.2012
Clasa: a VIII- a
Obiectul: Chimie
Tema: Oxigenul
Tipul leciei: rezolvare de exerciii i probleme
Competene specifice:
2.3. Formularea de concluzii i de generaliti pentru punerea n eviden a proprietilor
fizice i chimice ale substanelor simple.
3.3. Aplicarea regulilor/legilor n scopul rezolvrii de probleme
5.1. Aprecierea avantajelor i dezavantajelor utilizrii unor substane chimice.
Obiective operaionale:
O1 S modeleze structura atomului de oxigen.
O5 S enumere proprietile fizice ale oxigenului.
O6 S scrie ecuaiile chimice prin care se ilustreaz proprietile chimice ale
oxigenului.
O7 - S coreleze proprietile fizice i chimice cu utilizrile oxigenului.
O8 S efectueze calcule pe baza formulelor chimice i a ecuaiilor reaciilor chimice.
Metode i procedee:
- ciorchinele
- problematizarea
- conversaia euristic
- modelarea.
- nvarea difereniat
- Copacul ideilor
Mijloace de nvmnt : manualul, fie de exerciii .

Desfurarea leciei
a) Moment organizatoric
-notarea absenelor.
-se stabilete linitea i atmosfera necesar activitii didactice.
-verificarea temei pentru acas.
b) Rezolvarea de exerciii i probleme
Lecia este asigurat pe baza unei fie de consolidare a cunotinelor prezentat elevilor
la nceputul activitii.
1.Stabilii structura atomului de oxigen folosind metoda ciorchinelui.

nucleu

nveli de electroni

nucleoni
electroni
K, L

atom
protoni

Poziia n SP
Z=8 O
A=16

\
perioada

Stari alotropice

grupa
Nr. de
ordine

Oxigen

Formeaza molecule

Proces de ionizare

Caracter
Chimic

electrovalena

Caracter
electrochimic
covalena

Structura atomului de oxigen

neutroni

2.Problem comun pentru ntreaga clas; propus n scopul reactualizrii algoritmilor de


rezolvare a problemelor de chimie.
Ce cantitate de sodiu se unete direct cu oxigenul ,dac se formeaz 5 moli de Na2O? n
ce volum de aer este cuprins oxigenul consumat,dac se tie c 32 g oxigen ocup un volum de
22,4 l?
3. Probleme date difereniat dup gradul lor de dificultate
M. Cte grame de Al de puritate 80% pot arde n 6 moli de O2
S. Se ard 30 g Mg cu 6% impuriti. Produsul rezultat se trateaz cu 153 g ap. Se cere:
a) S se scrie ecuaiile reaciilor chimice.
b) Ce cantitate de oxid de magneziu rezult?
c) Volumul de oxigen consumat;
d) concentraia procentual a soluiei obinute prin tratarea oxidului cu apa.
4. .Problem comun pentru ntreaga clas; propus n scopul reactualizrii algoritmilor
de rezolvare a problemelor de chimie.
Stabilii compoziia oxidului feroferic,Fe3 O4 exprimat n :
- Raport atomic
-raport de mas
-compoziie procentual
5. Se d urmtoarea schem program:
MnO2
a

b+ d
electroliza

e + d

e + Cl2
f
f + Zn
g+e
g + AgNO3
h+ i
d+C
j
j+b k
j + Ca(OH)2 l + b
f + Ca(OH)2 m +b
a) Identific substanele notate cu litere.
b) Scrie ecuaiile reaciilor chimice.

6.Indicai prin sagei corespondena oxidrilor vii i a celor lente, dintre fenomenele de
mai jos.

Oxidri vii

Arderea metalelor i nemetalelor


Arderea lemnului
Ruginirea fierului
Arderea alcoolului n spirtier
Rncezirea grsimilor
Arderea gazului metan
Coclirea vaselor de aram
Oeirea vinului
Arderile din organism

Oxidri lente

7. Stabilete coreleia ntre proprietile oxigenului i utilizarile lui.


ntreine viaa
Medicin oxigenoterapie
ntreine
arderea
Tierea i sudarea metalelor
Transform unii compui oxigenai n alii cu grad superior de oxidare
n ind. Chim. La fabricarea oxizilor,acizilor
Umplerea tuburilor de oxigen pentru scafandri
Face posibil viaa subacvatic este puin solubil n ap
Explozibil
Albirea esturilor
Fabricarea fontei i a otelului
Combustia motoarelor
C. Aprecierea activitii elevilor.

You might also like