You are on page 1of 8

DEV OLLI

Dhe ky plis ngaher ish i fort


Shkoi n Evrop, brodhi n Azi,
Por kudo, nga flokt gjer n thonjt
Mbeti devolli...

D. Agolli

ORGAN I SHOQATS A. K. DEVOLLI Viti XVIII i botimit Nr. 12 (111) Dhjetor 2015 mimi 30 lek, 1 Euro, 1 $ USA

Gzuar Vitin e Ri 2016!

SHNDET, LUMTURI N FAMILJE DHE SUKSESE N PUN!


Gazeta Devolli
denjsisht krah i
djatht i Shoqats
Nga ERVEHE BARUTI
Kryeredaktore e gazets
Gjithkush, n prag t do fillim viti t ri, bn
bilancin e ecuris pr vitin kalendarik q l pas.
Duke e ln pas modestin dhe u mbshtetur
te realiteti me knaqsi ndjejm se gazeta
Devolli, tashm sht edhe nj vit m e pjekur,
m e rritur cilsisht dhe shum her m e
dshiruar dhe e dashur pr lexuesit. Nj vit q
na gzoi me konsideratat e shprehura n
adresn ton, nj vit q na msoi dhe kujtoi se
gazeta mund t rritet edhe m shum n dinjitet
dhe personalitet. Nse shfleton t gjitha faqet
e gazets s botuar gjat ktij viti vrehet liria
e t shprehurit, gjeografia e informacionit,
shumautorsia dhe gjithprfshirja. N do
rresht sht shkruar vetm pr Devollin dhe
devollinjt! Q n krye t ktij editoriali, nj
falenderim i veant, shkon pr Bordin e
gazets me drejtor Qemal Zyfin q na ka
mundsuar komoditetin e t punuarit dhe ajo
q sht m e vyera, mbshtetjen financiare pa
t ciln gazeta nuk do shihte dritn e botimit.
Kemi shtuar rubrikat e reja, kemi zbutur
konturet e theksuara t ngjyrimeve partiake n
interes t afrimit dhe bashkpunimit
gjithpalsh pr t ecur edhe m shpejt drejt
zhvillimit dhe prparimit t trevs son. Kemi
mbshtetur dhe uruar drejtuesit lokal, n
respekt t vots s lir dhe besimit se mbi
partit sht sedra qytetare dhe ambicia
intelektuale pr t rritur lartsit e emrit t
vendlindjes n t gjitha fushat e jets. Pr ta
ngjitur Devollin aty ku nuk ka qen asnjher,
dhe aty ku e meriton t jet. Objektiv dhe
dshir q bhet realitet nse do t jemi t
bashkuar dhe t ndrgjegjsuar se me grindje
dhe shamata nuk do vemi krkund.
N faqen 3 jan botuar disa nga aktivitet m
t rndsishme t organizuara gjat vitit 2015,
nga Shoqata A.K. Devolli. Nj sukses ky i
shtuar q lidhet me obligimet e prditshme t
Kryesis dhe n veanti t kryetarit, Guri Seferi.
Kjo jet e pasur dhe gjall shoqrore ka qen
dhe mbetet nj pik referimi dhe frymzimi
edhe pr redaksin ton. Duke u br tribun e
zrit t Shoqats son, sigurojm lexuesit se
edhe n t ardhmen gazeta do t jet denjsisht
krahu i djatht i saj, n motivimin e prbashkt
pr ti propaganduar dhe shtuar edhe m shum
vlerat dhe virtytet e qytetarve devollinj q
tashm i bjn nder dhe lavdi jo vetm trevs
ton, por mbar kombit.

Shoqata A.K. "Devolli" feston nntmbdhjet vjetorin e lindjes

E rinuar n mosh, e shtuar n numr...


Nga PANDELI BARDHI

BILISHTI feston Krishtlindjet dhe prag Vitin e Ri


Nga AGRON KORDALLI

Me rastin e 85 vjetorit t lindjes s akademikut Alfred Ui

DRITRO AGOLLI pr ALFRED UIN

Sadije Agolli, gruaja me karakter t fort


Nga PLLUMB AGOLLI

Jehon aktivitetesh t zhvilluara gjat ktij viti


Nga torba e humorit t Banush I. Lamit
Fabula nga Sknder Demolli
- N vend t nj kartoline humori pr Vitin e Ri -

Qyfyre nga xha Orhani i Sinics...

DEVOLLI

DHJETOR 2015

Shoqata A.K. "Devolli" n kt Dhjetor t vitit 2015, mbush plot nntmbdhjet vite

Shoqata, e rinuar n mosh, e shtuar n numr...

Nga PANDELI BARDHI


Megjithse kan kaluar 19 vjet nga krijimi
i Shoqats A.K "Devolli", ajo sht rinuar n
mosh dhe sht shtuar n numr. Kshtu
erdhn ata edhe n kt prvjetor t krijimit.
N kt fund viti, u mblodhn antart e
shoqats "Devolli" dega Tiran, pr t festuar
s bashku. sht br tashm nj tradit
kjo jo vetm n Tiran, por kudo, n 'do
qytet ku shoqata "Devolli", ka "bijzat"e saj
si n Kor, Elbasan, Durrs, Sukth etj.
sht br tashm kjo nj tradit q t
mblidhen jo vetm n fund viti por disa her
gjat vitit, t festojn s bashku n prag t
ngjarjeve t shnuara. Ka nj t veant ky

takim i ktij fundviti. Shoqata "Devolli" n


kt Dhjetor t vitit 2015, mbush plot
nntmbdhjet vite, qysh nga ai 8 Dhjetor i
vitit 1997. U krijua n ato dit t vshtira t
vitit 1997, si pr t dhn zmr devollinjve,
pr t mbajtur lart traditat e mrekullueshme
t Krahins s tyre, "hambar" n tradita
luftarake, "hambar"n tradita atdhedashurie,
"hambarin"e dijeve e kulturs, "hambarin" e
mjeshtrave e puntorve duarart. Jan
mledhur nga Krahina e Devollit e kan krijuar
ktu n Kryeqytet nj "fshat"t madh q e
kalon shifrn e disa qindra familjeve. T
duket sikur je n zmr t Devollit, tek i

dgjon t bisedojn e t qeshin me iltrsi


si dikur n Korrijet e Ponars, n Kungjin e
Pilurit, n Kokogllav t Bilishtit apo
Dmbrav t Polosks. Mezen e varfr me
mim t shtrenjt e pa kupon tatimor t
"kshtjells" n afrsi t Pezs, e
"plotsojn" me ngrohtsin e zmrave t
tyre, me bujarin q i karakterizon, e pse jo,
edhe me nj piperk me gjiz e me nj
shishk raki q kan marr me vehte!
Gzohen tek festojn s bashku, por edhe
trishtohen pr kolegt e tyre n Devoll q
"currila" djerse nga "lumi" i djerss q ata
derdhin pr t marr sa m shum
prodhime, derdhet n lum apo "kalbet" n
kavaletat me moll apo me qep, t mbetura
n magazinat e "burokracis" shtetrore t
ktij "firauni" shtet! E megjithat, jan
optimist pr t ardhmen pr t ndryshuar
gjndjen me punn e tyre, me djersn e tyre,
pa i shtrir dorn askujt!. Flasin me respekt
pr devollinjt banort vndas dhe ata t
ardhur nga krahina t ndryshme t
Shqipris. Flasin por m shum duan t
dgjojn e t msojn nga mjeshtria e tyre,
nga etja e tyre pr pun, q t ardhurat, nuk
i presin nga askush tjetr, prve krahve t
tyre, t zotsis e aftsis s tyre. Kan
kaluar qysh ather, nntmbdhjet vite e
antart e shoqats, kan ecur n t kundrt
t rrjedhs s viteve. Ata jan
nntmbdhjet vite m t rrinj, m
entusiast, e rradht e saj, jan shtuar edhe
m shum me t rrinj e t reja. Jan pjes e
"trungut" Devoll, pjes e dijes, e kulturs e
puns, e njerzve q "nuk i zn kmbt dh",
kur sht fjala pr t "alltisur" pr pun!
Mjeshtra t 'do lloj pune, devollinjt, kudo
ku kan emigruar, brnda apo jasht
Shqipris, kan br emr e kan ln
gjurm si mjeshtra t vrtet. Humori,
entuziazmi e muhabeti, duket sikur nuk kan
t mbaruar. Duket sikur Dritroi i Madh, i ka
dhn t gjithve nga pak "muz" nga
"muza"e tij poetike, "muza" prej shkrimtari,
"muz" e marr nga "kallot"e duarve t
devolliut, nga ai "dreq barri i dndur i
Devollit", nga "balta m e mbl se mjalta" e
Devollit. Kshtu kan mbetur devollinjt,
'do njri nj "plis" e nj "cop shkmbi i pa
gdhndur", kur sht fjala pr vendosmrin
e tyre pr t ndrtuar t ardhmen me duart
e tyre t arta, pr t "vrar, kurdoher,
tradhtin me nervozizm"! Kujtojn me
respekt Arif Shirkn nga Piluri, Xha Arifin, i
cili aq bukur me bejtet e tij q i thurrte aty
pr aty, godiste regjimin. Edhe sot tridhjet
vjet mbas vdekjes, qeshin me fjaln e tij "t
hidhur"pr sistemin e kaluar! Sikur t ishte
ende gjall! Kan vite q kan ardhur
devollinjt n Kryeqytet, e vazhdojn t vijn,
duke marr me vehte edhe "pak" arrom
Devolli, pr t mos e ndier mungesn e tij,e
pr ta patur pran n 'do koh. Kan pran,
shok e miq, t afrm e fshatar ng krahina
e tyre. E kan ndjekur punn devollinjt, deri
n Amerikn e largt e n Australi, e aty,
kan krijuar edhe shoqatat e tyre, pr t mos
e ndier mungesn e Devollit, q askush "t
mos "akuzoj" se nuk qnkan devollinjt e
par, se pak gjak devolli i ka mbetur n deje

e humori posht i ka marr"! Jo! Jo. Devolliu,


nuk mund t jetoj pa patur edhe Devollin
pran, pr t cilin rreh zmra e tij, ashtu si
rahin zmrat e bijve t tij, Fuat Memeli, Luan
Kalana, Kadri Kadiu, Fatjon Pajo e shum e
shum t tjerve n Amerikn e largt me t
njjtin rritm me ato t Oliver Topiut, Kosta
Nakes, Pullumb Agollit, Endri Fifos, Fatos
Hoxhs e shum e shum t tjerve.
Dashurin e tyre pr Devollin, e kan
shprehur kta bij me pen e me kng, e
kan prcjell dashurin pr Devollin deri
n skajet m t largta t Kontinenteve. Kan
ardhur n kt takim, edhe bashkshortja
Mukadezi e vajzat e Ali Kondit, bilbilit t
Devollit, i cili, megjithse i ndar nga jeta, ata
e "prekin"e dgjojn e 'mallen me bilbilin e
Devollit q aq bukur i kndoi nj jet t tr.
E "takojn" e 'mallen jo vetm familjart,
por t gjith kur ai i kndon Devollit, ups
e djalit devolli. Megjithse kam qn i larguar
me qindra kilometra larg, Ali Kondi, edhe
mua ma ka sjell Devollin pran, n do cep
t Shqipris, n Sazanin e largt, n Kuks,
n Gjirokastr. Me "Devollin" e kngve t
Aliut, lodheshim ne, t larguarit, n ort e
vona t mbrmjes e zgjoheshim n ort e
para t mngjesit. Kush nuk i ka par
valltart e devollies, qysh nga djemt e Ali
Kondit, nga vllezrit Bicolli t Vranishtit e
deri tek m t vegjlit valltar t devollit me
mjeshtrin Agron Kordalli. Telegrame urrimi,
vijn nga t gjitha nndegt e shoqatave
"Devolli", Kor, Elbasan, Durrs Sukth.
Rudina, vajza e Haxhi Tales nga Bilishti,q
jeton n Gjermani, merr n telefon e krkon
edhe ajo nj kaset t ksaj dite festive t
shoqats "Devolli"! Po kshtu edhe vajza e
Pullumb Agollit, po kshtu t gjith djemt
e vajzat e devollinjve, kudo ku jetojn e
punojn. Operatori Ilia Trpini, i cili qysh n
vitin 1950 e filloi punn si operator i
Kinostudis "Shqipria e Re" sht i gatshm
q t plotsoj dshirn e t gjithv. Nuk
ka asnj fshat nga t dyzet e pes fshatrat e
Devollit, q t mos ket "prfaqsuesit" e tij
n kt dit festive. Irfan Lulo, ka qn
Kryetar i ksaj shoqate qysh n krijimin e
saj. Sot Irfani, sht Kryetar nderi i saj. E
duan dhe e respektojn devollinjt Irfanin, i
cili t bn pr vehte me humorin e tij t
mbl. E duan devollinjt edhe Kryetarin e
ri Guri Seferi, pr punn e tij t palodhur n
interes t shoqats, e duan at pr sakrificat
e tij, duke "dmtuar'edhe "arkn"e tij
personale ekonomike n interes t shoqats.
Dashuria pr Devollin e devollinjt bn q
biznesmeni Qemal Zyfi, inxhinieri i montimit
t shtyllave t tensionit t lart, "familjen"e
par, t ket Devollin, pr t ciln investon,
Prpara halleve t familjes s tij, Qemali
interesohet pr daljen e numrit t rradhs t
gazets "Devolli". Kshtu bn edhe
biznesmeni Demir Agastra, i cili pothuaj, 'do
muaj, heq mnjan "racionin" e Devollit.
Kshtu edhe shum t tjer. Shmbullin e
tyre, as nuk e shohin, as nuk e dgjojn, as
nuk e ndjekin deputett devollinj, Ylli, Ridvani,
Edmondi t zhytur n "skamje! Kaloi edhe
nj nat tjetr lodhse, pr t 'ja ln vndin
t tjerave ngjarje, t tjerave takime...

DHJETOR 2015

DEVOLLI

Aktivitetet e Shoqats
BILISHTI feston
A.K. "Devolli" n vitin 2015 Krishtlindjet dhe
16.01.2015 - Mbledhje kryesie pr:
Reformatimin e K.P. t shoqats dhe
degve inaktive.
Shtimi i antarsis.
Shtimi i financave pr Gazetn.
Miratimi i propozimit pr titullin
"Krenaria e Shoqats Devolli" Kalo Plaku,
Drejtor i par i ferms Sukth.
Miratimi i propozimit pr dhnien e
titullit "Antar nderi i shoqats" vllezrve
Ismail dhe Gjetan Keta, i pari kampion Bote
dhe - dyti kampion Europe.
03.02.2015 - Mbledhje e kryesis s
Degs n Bilisht me tem: Analiza dhe
miratimi i detyrave pr vitin 2015.
04.02.2015 - Mbledhje kryesie e degs n
Kor: Analiza e 2014 dhe miratimi i
detyrave pr vitin 2015.
04.02.2015 - Aktivitet n KamenicKor, me rastin e 80-vjetorit t lindjes s
Behar Koibellit, "Krenaria e Shoqats
A.K. Devolli".
15.02.2015 - Aktivitet shum festiv i
arrzarve me banim n Tiran dhe Durrs
n lokal "Kshtjella" me rreth 135
pjesmarrs si dhe drejtues nga shoqata
A.K. "Devolli".
21.02.2015 - N Sukth i jepet titulli
"Krenaria e Shoqats" Kalo Plaku pas
vdekjes ku merrnin pjes shum devollinj
dhe bashkkohs.
08.02.2015 - N Bilisht, me propozim t
shoqats "Devolli", Dega Bilisht, Kshilli i
Komuns Miras i dha Titullin "Nderi i
Komuns" dy kngtarve Nafis Babi nga
Ponara dhe Zija Pajo nga Suli.
07.03.2015 - Fest me bashkatdhetart
tan n Selanik, Greqi, me rastin e 7-8
Marsit.
28.03,2015 - Mbledhja e K.P. t shoqats
pr degt: Tiran, Elbasan, Durrs dhe
Sukth. U b analiza e punes per vitin 2014
dhe detyrat pr vitin nw vazhdim 2015. U
miratuan reformimi i strukturave, abonimi

n Gazet dhe antarsimet.


11.04.2015 - Mbledhja e K.P. pr katr
degt: Kor, Bilisht, Pogradec, dhe Maliq.
10.04.2015 - Me propozim t shoqats
A.K. "Devolli" i jepet titulli "Nderi i Qarkut"
poetit lirik, Sknder Rusi.
25.04.2015 - Ngrihet dega e Shoqats
A.K. "Devolli" n Universitetin F.S.Noli n
Kor me kryetar Prof. Ali Jashari.
25.04.2015 - Bilisht, promovimi i tre
librave t Kosta Nakes.
05.05.2015 - Bilisht n prezenc t mbi
200 devollinjve iu dhan titujt "Antar Nderi"
i Shoqats dy kampionve Ismail dhe
Gjetan Keta.
21.06.2015 - Aktivitet i Degs s Shoqats
A.K. "Devolli" n Bilisht me rastin e 1
Qershorit, Dits s Fmijve.
13.06.2015-Kor. Konferenc e jashtzakonshme pr zgjedhjen e kryetarit te degs
s shoqats A.K. "Devolli" pr Korn.
Prkatsisht:
Kryetar: N.Nallbatin dhe nnkryetar:
Merita Kroj, Mio Palloj, dhe Ali Jashari.
Sekretar: Riza Ashimi.
02.08.2015. Prkujtohet n Vidohov 2
gusht 1949. Vendoset pllaka prkujtimore
n kujtim t 6 dshmorve t rn n kt
post nga shoqata A.K. "Devolli".
09.08.2015- Festohet n Polosk, 72
vjetori i Batalionit "Fuat Babani".
20.08.2015. Festa e 20 gushtit, n vendin
e shenjt "Dobrgor", Arrz.
11.10.2015. Aktivitet n Muzeun Historik
Kombtar kushtuar 84 vjetorit t lindjes s
Nderit t Kombit, Dritro Agollit.
27.11.2015. Bilisht. Aktivitet me rastin e
28-29 Nntorit organizuar nga shoqata
"Devolli".
30.11. 2015. Promovim i librit "Dhembk
dhe mall" t Fatos Hoxhs.
19.12.2015. Aktivitet me rastin e Krishtlindjeve dhe Vitit t Ri n lokalin "Kshtejella",
marrin pjes rreth 130 devollinj.

prag Vitin e Ri
Ditt e fundit t vitit ishin me diell por t ftohta edhe
n qytetin e Bilishtit. Kjo nuk i pengoi artistt e vegjl t
Shoqats A.K. Devolli, t festonin. Festimet filluan me
parakalimin e artistve t veshur me kostumet
kombtare. Ishte nj manifestim artistik q solli
emocione pr t gjith qytetart. Dega e Shoqats A.K.
Devolli n Bilisht ka mbledhur s bashku prindr,
msues, poet, fmij jetim, dashamirs t artit, afro
100 vet n ambjentin kulturor t nnprefekturs. T
ftuar n kt eveniment kan qen figura t shquara
dhe prfaqsues t pushtetit vendor. Mes tyre, Pllumb
Agolli, nnkryetar i Kshillit t Bashkis s Bilishtit, Guri
Seferi, Kryetar i Shoqats Kombtare Devolli, etj. Gjat
aktivitetit me kng, valle, recitime dhe humor nga
fmijt e Ansamblit t Shoqats A.K. Devolli, pati edhe
prshndetje. N fjaln e tij, Pllumb Agolli, midis
urimeve tw ngrohta q shprehu pr artistt e vegjl,
theksoi: Ta duam njri-tjetrin por m shum duhet ti
duam fmijt jetim, ti dhurojm dashuri dhe t mos
lejojm asknd q kta fmij t prbuzen. Ata duhet ta
ndjejn veten t barabart n shoqri si dhe t
sensibilizojn gjith pushtetin vendor, shoqrin civile,
biznesin pr t ndihmuar fmijt jetim n Devoll.
Dega e Shoqats A.K. Devolli prgatiti dhe
shprndau 30 pako me mjete msimore dhe ushqimore
q ju dhan fmijve jetim n kt fest t
Krishtlindjeve. Gjat ksaj feste rndsi ju kushtua
krijimeve t ardhura nga folklori burrimor i hershm,
kryesisht tek vallet duke shmangur krijimet e stilizuara.
Przgjedhja e materialit interpretues u b mbi bazn e
origjinalitetit dhe nivelit cilsor sidomos te vallja
Devollie q krijoi nj emocion dhe duartrokitje t
vazhdueshme nga prindrit e fmijve dhe gjith
pjesmarrsit. M pas prshndeti dhe Guri Seferi,
kryetar i Shoqats A.K. Devolli, i cili falenderoi
pjesmarrsit n kt fest, duke theksuar se: Qllimi
i drejtuesve t grupit artistik ka qen ruajtja dhe
propagandimi i vlerave m t mira n fushn e
trashgimis shpirtrore dhe pasqyrimit t saj prmes
valleve popullore t Devollit dhe shqipris. Rreth 60
minuta aktivitet me kng dhe valle, mbyllur n fund
me prqafime t prindrve me fmijt, shum fotografi
dhe shum buqeta me lule pr fmijt artist.
AGRON KORDALLI

PENSIONISTT PAGUAJN KONTRIBUTE PR PENSIONE


N zbatim t ligjit nr. 7703, dat
11.05.1993 " Pr sigurimet Shoqrore
n Republikn e Shqipris", i
ndryshuar, personat e vetpunsuar
paguajn kontribute pr sigurimet
shoqrore pr barrlindjen, pension
pleqrie, pension invaliditeti dhe pension familjar me skemn e sigurimit t
detyrueshm.
Edhe pse n ligjin nr. 7703, dat
11.05.1993 " Pr sigurimet Shoqrore
n Republikn e Shqipris" jan br
disa her ndryshime n funksion t
prmirsimit t skems asnjher nuk
sht rregulluar mardhnia q ka nj i
vetpunsuar pensionist me kontributet
e detyrueshme q ai paguan.
N nenin 2 t ligjit thuhet se:
Sigurimi shoqror i detyrueshm

sht jofitimprurs, q mbron me t


ardhura:
b) personat e tjer ekonomikisht
aktiv
(pundhnsi
dhe
t
vetpunsuarit), n lidhje me:
barrlindjen; pleqrin, invaliditetin
dhe humbjen e mbajtsit t familjes.
Dhe n nenin 6:
Sigurimet shoqrore mbrojn n
mnyr t detyrueshme t gjith
shtetasit ekonomikisht aktiv n
Shqipri, n rastin e paksimit t t
ardhurave si pasoj e barrlindjes,
pleqris, invaliditetit dhe humbjes s
mbajtsit t familjes
N funksion t ktij ligji edhe
pensionistt t vetpunsuar (jo n
bujqsi) jan t detyruar t paguajne
kontribute pr sigurimet shoqrore q

sipas nenit 2 dhe 6 mbron me t


ardhura n lidhje me barrlindjen;
pleqrin, invaliditetin dhe humbjen e
mbajtsit t familjes (pensionistt) dhe
mbrojn n mnyr t detyrueshme t
gjith shtetasit ekonomikisht aktiv n
Shqipri, n rastin e paksimit t t
ardhurave si pasoj e barrlindjes,
pleqris, invaliditetit dhe humbjes s
mbajtsit t familjes.
Ky sigurim i detyrueshm bie ndesh
me vet frymen e ligjit pr kto arsye:
E para. Kjo prjashton t
vetpunsuarit pensionistt n bujqsi
q edhe ata jan t vetpunsuar dhe
sigurojn t ardhura.
E dyta. Edhe pse paguajn kontribute
pensionistt nuk prfitojn asnj t
ardhur nga kontributet q ata paguajn.

Ata jan prfitues sipas ligjit nr. 7703,


dat 11.05.1993 " Pr sigurimet
Shoqrore n Republikn e Shqipris"
pikrisht pr kontributet q ata kane
paguar n vite deri n mbushjen e
moshs pr pension, por nuk prfitojn
as nga skema e t ardhurave pr
barrlindje, as nga skema e pensionit
t pleqris, apo pensionit t
invaliditetit. Kjo sht nj e ardhur q
skema e mer padrejtsisht nga
pensionistt.
Pr kt duhen ndryshime dhe
pensionistt ose duhet t prjashtohen
nga kjo taks, ose duhet q mbas
prfundimit t aktivitet t'u rillogaritet
pensioni n baz t t kontributeve q
ata paguajn.
RIZA ASHIMI

DEVOLLI

DHJETOR 2015

Sadije Agolli, gruaja me karakter t fort


Sadija ka qen nj gazetare e
afirmuar q dinte t vlersonte
situatat dhe t jepte zgjidhjen e duhur.
Tek Sadija, kam par njeriun e
thjesht, gruan bujare e t menur dhe
mbi t gjitha simbolin e bashkshortes s prkushtuar.
Sadija sht nj krah i fuqishm
pr Dritron dhe ne t gjith
knaqemi me at q bn ajo pr
bashkshortin e saj dhe pr njeriun
ton t dashur. Ajo meriton vlersimin
dhe respektin m t madh para t
gjithve.

Pr her t par emrin e Sadijes si t tjert dhe un


e msova, kur ajo u martua me Dritron, q ne t
zons s Devollit mbureshim me t si krijues me talent
t veant q premtonte shum pr t ardhmen. Vite
m von kur un u emrova msues n shkolln e
mesme Nesim Kaani, n Miras n vitin 1972, pata
nj njohje disi t veant me Sadijen.
Shkak u b nj shkrim imi n gazetn Msuesi me
titullin: Agroni, nxnsi im, mbante hajmali. Ishte koha
kur lufta kundr fese ishte n kulmin e saj dhe sipas
sekretarit t byros s partis s kooperativs dhe
operativit t sigurimit t zons, ky shkrim nuk prputhej
me krkesat e kohs. Sipas tyre, un kisha njollosur
punn q bnte partia me luftn kundr fes si opium
pr popullin.
Ky interpretim m shqetsoi sepse nuk kisha at
qllim q pretendohej. Me kt rast u mundova t
shpjegoj se shkak i atij shkrimi ishte br nj ngjarje
reale n shkolln e ciklit fillor n fshatin Ku, ku motra
ime Firdezi ishte msuese dhe kishte ndodhur kshtu.
Nj nxnsi n orn e edukimit fizik shokt i kishin par
nj hajmali t varur n qaf. Hajmalia edhe aty u b
problem dhe prindrit e djalit ishin shpjeguar se fmija i
tyre shpesh ankohej pr dhimbje koke dhe dikush e kishte
rekomanduar t'i shkruanin nj hajmali dhe pas varjes s
saj, udia kishte ndodhur... Djali nuk ankohej m. Pas
ngjarjes n shkoll, hajmalia u hap dhe doli se Hoxha
dinak brenda kishte futur nj vjersh kushtuar partis.
Pas ksaj problemi u mbyll n Ku, por nuk po mbyllej
n Miras. Kisha filluar t shkruaj q n vitin 1956, por si
kt her s'm kishte ndodhur. Edhe pse jepja
argumentin se ngjarjen e kasha trajtuar artistikisht, se
ajo kishte ndodhur n Ku dhe jo n Miras, dhe ku sqaroja
se akoma kishte njerz q besonin m shum e rndoja
situatn dhe Nuk dija 't bja. Megjithat iu drejtova
prmes telefonit Sadijes sepse ajo kishte redaktuar
shkrimin tim. Ja shpjegova shqetsimin q kisha, m
dgjoi me vmendje, m siguroi se n shkrim nuk kishte
asnj keqdashje, se si un dhe ajo mbante prgjegjsi.
Gjat biseds m siguroi se do t komunikonte edhe
me shokt e partis n Miras. Pas telefonats u
qetsova plotsisht, ajo m kishte lehtsuar barn e

Nga PLLUMB AGOLLI

me kt rast un kasha gjetur nj mikesh t mir, pse


jo dhe nj motr. Besova te Sadija jo vetm se ishte nj
gazetare e afirmuar q dinte t vlersonte situatat dhe
t jepte zgjidhjen e duhur, por dhe q kishte n krah
pedagogun e Fakultetit t Gazetaris, poetin, prozatorin
dhe publicistin e shquar, Dritro Agolli q n vitin 1973
do t bhej Kryetar i Lidhjes s Shkrimtarve dhe
Artistve t Shqipris. Dhe vrtet pas biseds
telefonike me Sadijen, historia ime me hajmalin u mbyll.
Pikrisht ktu filloi dhe historia e njohjes sime me
kt grua me karakter t fort. Tani q po shkruaj pas
43 vitesh, m vjen n mendje nj thenie e shkrimtarit
gjerman Novalis, q thot: "Karakteri sht vullneti i
formuar prfundimisht" dhe ky prcaktim Sadijes i shkon
shum si ather dhe tani. N kto pak rrjeshta nuk
pretendoj se po them e po zbuloj cilsit e shumta t
ksaj gruaje t veant si intelektuale, si shoqe e mir,
si bashkshorte e prkushtuar dhe nn shmbullore,
por ama them me bindje t plot se shoh qart majn e
nj ajzbergu vigan q ka thesare shum. E till sht
Sadija pr t gjith ata q kan patur rastin pr ta njohur
dhe q kan punuar me t.
M von m 70, 75 dhe 80 vjetorin e lindjes s Dritro
Agollit jam njohur nga afr me Sadijen, tek e cila kam
par njeriun e thjesht, gruan bujare e t menur dhe
mbi t gjitha simbolin e bashkshortes s prkushtuar
dhe kto nuk nguroj t'i them kudo n ambjente miqsore
dhe shoqrore, duke vn theksin se ajo sht e
veant. E veant sht se n shtpin e tyre kan
qen vizitor mijra njerz nga ata t fshatit dhe t
qytetit deri tek personalitetet e larta shtetrore dhe n
t gjitha kto raste Sadija u ka br ball me bujari,
dashuri dhe mikpritje t gjithve pa prjashtim. Si
shmbull t asaj q di t bj Sadija po sjell vizitn q
bm n shtpin e saj, me rastin e 80 vjetorit t lindjes
s Dritroit. T gjith ishim nga Devolli. Na pritn me
krah hapur dhe nga kjo ne u ndjem shum shpejt sikur
ishim pjestar t asaj familjeje. T dy si bashkshort
ishin n nj emrues t prbashkt pr t na pritur ne

sa m mir. Q nga ambjenti q na pritn q i ngjante


nj farmacie model dhe nj galerie arti ku ishte ekspozuar
do vepr q i qe br dhurat Dritroit dhe deri te
tavolina q ishte prgatitur posarisht pr ne. N kt
rast jo vetm Dritroi, por edhe Sadija bn t
pamundurn q ne t ndjeheshim mir dhe n vrtet
gjat disa orve q ndejtm aty u ndjem shum mir
sepse pr m shum se tre or nuk vum asnj shenj
lodhjeje n nj koh kur Sadijes i ishte dashur koh t
prgatitej dhe njkohsisht t ishte me ne gjat gjith
kohs duke mar pjes aktive n t gjitha bisedat q
bm. E tepruam me kohn sepse ndejtm m shum
se sa duhej n nj koh, kur t tjera grupe do t vinin t
uronin poetin e madh dhe Sadija si me ne edhe me t
tjert q do t vinin do t harxhonte koh. U larguam
me mendimin se na ishte br nj pritje madhshtore
dhe pr t gjith ne kjo ishe nj vlersim i madh. Gjat
takimit dhe pas tij, un fillova t mendoj se pr nga
mnyra se si i trajton ajo miqt e shum dhe mnyra se
si e trajton bashkkshortin e saj, t madhin e letrsis
shqipe, Nderin e Kombit, Dritron, sht e rrall midis
grave t rralla. Pikrisht nga ajo mnyr t sjelluri un
them se ajo sht pjes e suksesit t Dritroit. Q t
jem edhe un i sakt n at q them po citoj at q
thot shkrimtari, historian dhe personaliteti politik
francez, Turnj: "N shoqri me grat edhe burri m
mendjeholl, bhet m i menur". Por pr ka thosha
m lart po i referohem edhe nj thenie t populli: "Burri
dhe gruaja jan rrotat e s njjts karoc." Kto citime
m japin t drejtn t them se Sadija sht nj krah i
fuqishm pr Dritron dhe ne t gjith knaqemi me
at q bn ajo pr bashkshortin e saj dhe pr njeriun
ton t dashur, ajo meriton vlersimin dhe respektin
m t madh para t gjithve. Ajo sht n qendr t
vmendjes dhe kujdesit t veant t Dritroit. Gjithka
pr t sht e merituar sepse bn shum pr njerzit si
Nn Tereza, ka shpirt t madh dhe sht mjeshtre e
madhe e t ndrtuarit t marrdhnieve me njerzit
dhe lumturohet kur ata jan mir.
Me mirsit me t cilat sht e veshur Sadija mendoj
se sht edhe simboli i mirsis dhe harmonis midis
njerzve, prandaj dhe gzon respektin e t gjithve.

DHJETOR 2015

DEVOLLI

Me rastin e 85 vjetorit t lindjes s akademikut Alfred Ui

DRITRO AGOLLI pr ALFRED UIN


Ndrtesa e shoqris n do koh sht mbajtur nga disa
kolona. Kur ndonjra prej tyre plasaritet dhe rrzohet, ather
kjo ndrtes fillon dalngadal t dobsohet dhe t lkundet.
Kolona q mbajn shoqrin un do t'u thosha atyre njerzve
t shquar, q kur nuk ndjehen dhe nuk duken n shtyp, n
libra, n publik apo n rrug, shoqria e v re mungesn e
tyre dhe pyet: "E kini pare filanin?"
Nj ndr kto figura, q pa e tepruar do ta krahasoja me
ato kolona q prmenda, sht Alfred Ui, pr t cilin
shoqria nuk ka pyetur "Ku sht Alfredi"? por "A e lexuat
Alfred Uin"? Kt nuk e them i dalldisur nga patetizmi apo i
dehur nga vera e simpatis s nj miqsie t hershme, por i
nxitur vetm nga nj e vrtet, q e shohin t gjith. Tek
shkruaj kto radh, kam para meje nj prmbledhje t Alfred
Uit me pes vllime: "Prometeu dhe Hamleti", "Paradigma t
ndrgjegjes bashkkohore", "Barra tragjike e heronjve t letrsis", "Estetika e groteskut" dhe "Apologji e katarsis n dialog". Si parandihet, vetm duke prmendur titujt, ne do t
kemi n kto pes vllime nj gjallim t tr mendimi filozofik
dhe estetik pr artet, letrsin dhe shoqrin, duke kaprcyer
nga e sotmja n t djeshmen dhe anasjelltas, nga realiteti
historik n at bashkkohor nga letrsia botrore n letrsin
shqiptare dhe t gjitha kto n marrdhnie t ndrsjella. n
letrsin e dukurive t tyre aspak t ngrira, por perher n
lvizje larg do shenje dhe gjurme t skolastiks s vjetr e t
re. Lvizjen, apo me nj shprehje tjetr, di- namikn, ktij
kompleksi dukurish ia shpejton jo vetm mendimi i freskt
dhe i gjall, po edhe toni polemik, ku i fsheht dhe ku i hapur,
ku kmbnguls dhe ku si pa t keq, shkarazi. Nn mbulesn
e t pes vllimeve q po shfletoj un, nuk ndjej vetm at
ka lexova, po edhe at q nuk e lexova: ndjej historin e vet
autorit. Kjo histori i lviz mbulesat e vlli- meve dhe del jasht
tyre. sht nj dalje fatlume, q tregon se si e ngre lart dhe e
shpie prpara njeriun. Njeriu pa histori sht anonim. Mund
t ket libra, por nuk ka histori dhe mbetet m von anonim.
Po, cila sht ajo histori vetjake, kjo pron nga m t shenjtat,
q ka njeriu e esteti Alfred Ui?
NDRRIMI I SISTEMEVE POLITIKO-SHOQRORE
Ndrrimi i sistemeve politiko-shoqrore, nga ai totalitar
n demokratik, at e gjeti t begat me qyrk dhe nuk e gjeti
leckaman t uritur me nj lug n brez pr t ngrn nj tas
me orb. E kam fjaln se e gjeti t begat me disa vllime
librash pr shtjet themelore t estetiks dhe t letrsis, t
cilat ishin pothuajse t panjohura. Nga ata libra filluan t
njiheshin jo vetm kategorit estetike dhe objekti i estetiks,
por edhe disa probleme t mprehta q kishin t bnin me
procesin letrar dhe me kritikn e asaj kohe. Ato me ndonj
kufizim, i detyruar nga rrethanat e athershme t censurs
dhe t autocensurs, i nxitnin njerzit t mendonin dhe t
dyshonin pr shum gjra q quheshin "t shenjta". Fjala
vjen, kur teoricient partiak dhe drejtuesit partiak nuk e
pranonin tragjiken n socializm, Alfred Ui shkruante pr

V E P R AT
E PROF. ALFRED UIT
Estetika. Jeta. Arti, 1969
Probleme t estetiks, 1976
Labirintet e modernizmit, 1979
Probleme t estetiks, Prishtin, 1980
Mitologjia. Folklori. Letrsia, 1982
shtje teorike t kulturs, 1986
Estetika, vll.l.II, III,1986-1988
Shekspiri n botn shqiptare, 1996
Dostojevski n kohn ton, 1997
Ferr-Parajsa danteske, 1998
Prometeu dhe Hamleti, greqisht, 1998
Grotesku kadarean, 1999
Estetika e groteskut, vell. I-V, 2000
Estetika n letrsin shqipe, 2001
Parime t estetiks e J. De Rads, 2003
Pes t mdhenjt e letrsis shqipe,
Shkup, 2003
Filozofia e Kavaliotit, Akademia e
Shkencave, Tiran, 2004 ("Exelence" 2007)
Universi estetik vll. I, II, III 2004- 2007
Estetika metateorike mbi artin, vll.l, 2008
Klasi ka aponon klasika? vell. II, 2008
Filozofia e "donkishotizmit", 2010

tragjiken si nj ndr kategorit, m thelbsore t estetiks.


Kur flitej e shkruhej se n socializm humori e satira duhet
t ken vetm personazhe dhe heronj pozitiv, ai shkruante
se pa konflikt dhe pa personazh apo hero q bart t keqen
nuk mund t ket as humor, as satire dhe as letrsi n
prgjithsi. Ather gjat kohs s Plenumit t IV, m 1973,
n nj mbledhje me shkrimtar e artist u ngritn disa dhe e
kritikuan rnd se mendimet e Alfred Uit pr konfliktin e
tragjizmin ua kan nxitur q t nxijm realitetin, se po kjo
kategori, edhe tani n vitet '90, pas ndryshimit t sistemeve
pothuajse me t njjtn gjuh godet Alfred Uin, se estetika e
tij "na prishi pun dhe ne e zbardhm realitetin". Alfred Uit
mund t'i gjesh n veprat e hershme ndonj purr te leht n
ndonj ind muskulor, por n shtylln vertebrore nuk mund
t'i dallosh asnj plasaritje. Atij nuk mund t'i lkundsh qllimet
pozitive rrnjsore, as logjikn e thellsin e mendimit,
prandaj vetm ndonj oponenti dritshkurtr, t paditur e
keqdashs do t'i plqente ndonj purr e harruar dhe e
spastruar prej kohsh prej vet atij.

GJUHA ASPAK NUK NDRYSHON


Ktu mua m vjen n mendje nj vrojtim i linguistit t
njohur, Xhorxh Shtejner, q thot jo pa qesndi: "do gjuh
pret segmentin e saj dhe vetjak t realitetit. Dhe ne e bartim
kt gjuh prmes gjith jets...". Duke e komen- tuar temn
e linguistit t dgjuar, nj publicist i huaj shkruan se kjo gjuh
msohet dhe prdoret n politik si dialekti i msuar q n
lindje. Domethn, brez pas brezi, me nj gjuh politike e
shoqrore... kundr ksaj gjuhe q "tret segmentin e saj vetjak"
pr t lpir ndonj thel n sofrn e demokracis, i
vetdijshm pr at ka krijuar dhe i rrept pr at ka
shtrembrohet qllimisht, shkruan: "Kur kthej tani vshtrimin
prapa, nuk jam pishman, pr mir apo pr keq, pr
angazhimin tim n fushn e studimeve e botimeve estetike
t viteve '70-'80; aq fort sa edhe tani ndjej mirnjohjen e
sinqert jo vetm lexuesish dashamirs, por edhe atyre
q tregohen t rrept e serioz n llogarit e tyre me t
kaluarn. Nuk e mohoj se kt libr po e shkruaj pr t
biseduar edhe me ca "oponent t rinj", q kane msuar
shum gjra nga botimet e mia, t cilat i kan mundsuar
t ndajn ka ishte e pamundur t bhej n t kaluarn e
ka ishte e mundur, duke vn n dukje edhe mangsit,
q sillte monizmi n koht e vshtira pr t gjith. Por
s'dua t'i l pa prgjigje edhe disa oponent, q kan qen
nxns t cekt dhe q tani, me po at bagazh, (ngaq
duket se s'kan msuar asgj t re) lshojn anatema,
mallkime me poza prej Zeusi, duke qen xhuxh, t cilve
pshtyma, q hedhin prpjet, u kthehet n fytyrn e tyre".
E marr kt citat t gjat, pr arsye se m mir se 'e thot
autori vet pr shqetsimet e veprs s tij, zor se e them
un n kt faz t shoqris, kur frytet e dcmokracis
dshiron t'i laj lumpeni dhe kur filozofia e lumpenit prpiqet
t bhet baza e diktaturs s mendimit. Por e mora kt citat t
plot dhe pr t vrtetuar mendimin se far peshe ka njeriu
n histori. Njeriut n histori esht e vshtir t'i mbyllet goja
apo t'ia humb shklqimin muzgu i fjalve. Andej nga Devolli,
nga jam un dhe nga sht Alfred Ui, themi: Nuk mbulohet
mali i Moravs me nj gisht me pluhur. Un e thash pak me
lart t ktyre radhve, se n kto pes vllime ndihet edhe ajo
q nuk sht thn haptazi, si ndodh n veprat e mdha,
ndjehet n menurin e frazs, n lvizjen e saj, n ngjyrat e
polemiks dhe n burrrin e fjals (kjo e fundit n estetikn
politike e filozofike). Burrria e fjals ka nj rrnj prej peme
qindvjeare dhe prej rrnje pjeshke dhjetvjeare.
Autori i ktyre pes vllimeve duhet t marr parasysh se
sht nipi i rilindsit t dgjuar Petro Nini Luarasit, mesuesit
t s pars shkoll shqipe, publicistit dhe atdhetarit t madh,
q kur Dajlan bej Qafzezi drgoi njerz pr ta vrar, tha:
"Vritmni, por gjakun mblidhmani n nj shishe se ju duhet
fmijeve pr t shkruar gjuhn shqipe". Dhe kjo shprehje
lapidare ka gati nj shekull q udhton npr Shqipri. Po t
ishte pr mua, kt fraz e vija si epigraf n faqen e par t
do botimi t Abetares.

DEVOLLI

DHJETOR 2015

Jehon aktivitetesh t zhvilluara gjat ktij viti


GRUPI I KORS N FESTIVALIN
E ISO-POLIFONIS N VLOR
N datat 20-21 Nntor 2015, n qytetin e Vlors
u zhvillua Festivali Kombtar i Iso-polifonis. N
kt festival, mori pjes dhe grupi i Qarkut t Kors,
i prgatituir me mjeshtri nga kompozitori, prof. dr
Josif Minga. N prbrje t grupit ishin kngtart
nga bashkit: Kor, Ersek, Devoll dhe Maliq. Dy
nga pes materialet e interpretuar n sken ishin nga
grupi i Devollit. Kngt Penxheret e zotris sate,
knduar nga Endri Fifo dhe Menduh Danglli si dhe
knga: O kjo pleqri e shkret knduar nga Hekuran
Hoxha dhe Menduh Danglli, patn nj efekt
emocionues tek shikuesit. Nj paraqitje dinjitoze, bri
dhe grupi polifonik i Erseks me kngtaret e
talentuara: Bylyre Jashari, Lindita Xhako dhe Refian
Maksuti.
N fund Juria e festivalit nderoi me mimin e par
Grupin polifonik t Himars, me mim t dyt Grupin
polifonik Argjiro Gjirokastr dhe me mim t tret
Grupin polifonik t Qarkut Kor. Duhet theksuar se
ky festival, si rrallher, pati nj prkushtim t madh
nga organizatort, gj q u prshndet nga t
trembdhjet grupet pjesmarrse.

VEPRIMTARI SPORTIVE N PRAG T


FESTAVE T MDHA T NNTORIT
N vazhdim t veprimtarive artistiko-sportive pr
25-vjetorin e Dits s Rinis, shkolla 9-vjeare "Ethem
Zhgaba" Vranisht dhe shkolla e mesme e bashkuar
"Demir Progri" Progr, po punojn pa u lodhur pr ta
prcjell me gzim t madh kt dit t shnuar t
Demokracis shqiptare. Ditn e enjte, m datn 19
nntor, n prag t festave t 28 dhe 29 Nntorit, n
fshatin Progr, u zhvillua veprimtaria sportive midis
nxnsve t t dy shkollave n futboll dhe n volejboll
pr djem dhe vajza. Para ndeshjeve nxnsit mbajtn
nj minut heshtje n nder t viktimave t shkaktuara
nga terrori n Franc.
Ndeshja e futbollit prfundoi n rezultatin 1:1, kurse
ajo e volejbollit pr vajza u fitua nga shkolla e Progrit.
Pr loj t bukur dhe inteligjente u dalluan nxnsit;
Xhejmsi Ferra, Kostandin Krei, Elion Dede, Igli Begolli,
Arnis Sherolli, Kristi Bylykbashi, Blerta Ago, Gesila
Bylykbashi, Adela Hoxha, Mezjana Ferra etj. N kt
veprimtari duhet t theksohet dhe puna e mir e
msuesve t edukimit fizik, Arlind Xaka dhe Gerti
Ikonomi q sportin po e kthejn n pasion pr nxnsit
dhe kolegt e tyre.
VEPRIMTARI T ZHVILLUARA
N SHKOLLN E VRANISHTIT
Gjat muajit shtator-tetor 2015, jan zhvilluar
kto veprimtari:
1.N ditn e par t shkolls, u organizua
veprimtaria: "Mirsevini dallndyshet e dituris !" N
kt dit t shnuar t dituris, morn pjes msues
veteran, prindr dhe t ftuar nga komuniteti. Dy
nxns t veshur me kostume popullore t zones s
Devollit, ngritn flamurin per fillimin ceremonial t
Himnit. Njra nga vajzat, e veshur me kostumin
dardhar, buqetn me lule ia dhuroi msueses m t
moshuar n mosh e cila i ra ziles s par pr fillimin
e vitit shkollor 2015-2016. N kt veprimtari,
prshndeti dhe administratori i Komuns Progr, Adi
Muso.
N fund t veprimtaris me fjalime dhe recitime,
u shtrua nj tavolin e ngroht e cila u mbush me
biseda t dashura nga pjesmarrsit.

prkushtim n edukimin shndetsor dhe n kontrolle


t plota pr t mnjanuar dhe parazitt e mundshm
n trupin e fmijve.
NNA ME ZEMR T MADHE
Ditn e premte m 16 tetor 2015, n kuadr t
Dits s Lumturimit t humanistes s madhe Nn
Tereza, u zhvillua veprimtaria "Nna me zemr t
madhe". Nxns dhe msues e prjetuan shpirtrisht
kt dit t madhe t krenaris son kombtare
nprmjet recitimeve, kngve dhe valleve. Portreti
i ksaj shqiptareje t madhe u prjetua shum bukur
n pikturat e nxnseve; Adela Bylykbashi dhe Nikoleta
Spaho si dhe n poezit e krijuar nga nxnsit; Fjorela
Talelli, Grisela Koroli, Anisa Spaho etj.
EDUKIMI PR QARRKULIMIN RRUGOR
SHT I VAZHDUESHM
Kompania e ndrtimit TAP, n bashkpunim me
Drejtorin e shkolls, n 13.10. 2015, n vazhdim t
punimeve t zbatimit t projektit gazsjellsit,
organizuan njveprimtari sensibilizuese me nxns,
prindr dhe banor t tjer pr rregullat e qarkullimit
rrugor. Specialisti dhe gazetari i TVSH, Bajram Hoxha,
organizoi dhe nj konkurs n piktur me t njjtn
tematik. N fund t konkursit Juria e shkolls son
vlersoi si punime m t mira ato t nxnsve: Adela
Bylykbashi, Nikoleta Spaho etj. Kto punime u
prcolln n konkursin q do t organizoj ZA Devoll.

VEPRIMTARI NE GJUHE TE HUAJ


N kuadr t Dits Ndrkombtare t Gjuhve t
huaja, m 26 shtator 2015, n shkoll ton, nn drejtimin
e mesueses Marsela Nikolofski, u organizua nj
veprimtari me dialogje dhe recitime n gjuhn angleze.
Nxnsit nga t gjitha klasat interpretuan me pasion
pr msuesit dhe nxnsit e ksaj shkolle. U dalluan
nxnsit; Anxhela Talelli, Blerta Ago, Ergi Avdo, Sara
Spaho, Anxhela Bylyku, Xhei Spaho etj.
KUJDESI SHNDETSOR I SHIKIMIT
N vazhdim t edukimit shndetsor, n datn
08.10.2015, me nxnsit dhe msuesit e shkolls son,
u zhvillua nj veprimtari n Ditn Botrore t Shikimit:
"Udhzime pr shikimin". Bisedn e zhvilloi Sofika Prifti,
punonjse e Drejtoris s Shndetit Publik Devoll. Nga
nxnsit dhe msuesit pati pyetje dhe diskutime q i
shrbejn kulturs shndetsore.
KANCERI I GJIRIT
Po n kt dit, nga personeli DSHP Devoll, nn
kujdesjen e Drejtorit t saj Valent Nallbati me msueset
e shkolls son: Sofika Prifti dhe Marjeta Manxelli
zhvilluan nj bised pr ndrgjegjsimin n mbrojtjen
ndaj kancerit t gjirit. Kjo dit u mbush plot me

JET T GJAT XHAXHI DRITRO!


N vazhdim t vlersimit t personaliteteve t
kulturs dhe historis son kombtare, shkolla 9vjeare "Ethem Zhgaba" Vranisht, organizoi nj
veprimtari kushtuar poetit, shkrimtarit, Nderi i Kombit,
Dritro Agolli. N 84-vjetorin e lindjes s tij, nxnsit
dhe msuesit, t udhhequr nga msuesja Rezarta
Hoxha, ksaj here orn e leximit letrar e organizuan
me m shum nxns dhe me nj profil tjetr. Ndryshe
nga ort e tjera, msimi filloi me vendosjen n ball
t klass t portretit t poetit. Recitimet n monitor
me zrin e shkrimtarit, ishte nj befasi q erdhi
natyrshm dhe shum mbl.N mes t ors
msimore, nj lidhje telefonike q drejtori i shkolls
Endri Fifo realizoi me autorin Dritro Agolli, ku
nxnsit e uronin me radh, e ndezi gzimin
emocionues. Knga "Shum urime pr ty !", ishte nj
dhurat q poetit isolli lot n syt e menur. Nga
larg, zri i prmallshm i poetit, shprehte ngrohtsin
dhe mirnjohjen e gjyshit t thinjur, t menur e t
urt pr nipat dhe mbesat e tij.
O SA MIR T JESH ARTIST!
N kuadr t muajit t letrsis dhe arteve, si
dhe n vazhdim t veprimtarive t 25-vjetorit t Dits
s Rinis, Drejtoria e shkolls, Qeveria e nxnsve
dhe Kshilli i prindrve, organizuan nj takim me
artistet korare; aktoren Zamira Kita dhe kngtaren
Laxarela Deti. Mes bashkbisedimit pyetje-prgjigje,
t dyja artistet treguan rrugn e bukur, por t vshtir
n t ciln ecn pr t formatuar portretin e tyre t
bukur artistik. Recitimet dhe kngt e knduara s
bashku me nxnsit dhe msuesit, solln nj
atmosfer t bukur dhe mbreslnse. Kjo veprimtari
e bukur dhe edukuese, e hapi rrugn pr nj takim
festiv q do t organizohet n Festn e 8 Marsit Dits
Ndrkombtare t Gruas me nnat dhe motrat e
nxnsve t ksaj shkolle. Kjo dit festive do t
materializoj projektin komunitar t shkolls q mban
logon: "Suksesi fillon te komuniteti".

DHJETOR 2015

DEVOLLI

Nga TORBA
e humorit t
Banush I. Lamit

Fabula nga Sknder Demolli


PESHKU DHE DERRI

- A keni t paaft n administrat?

Nj her buz nj liqeri

- Nuk e ndjej veten t aft ti

Na u prfoln keq me njri - tjetrin

prgjigjem ksaj pyetje.

Peshku edhe Derri.

* * *
- Ke dy or dhe nuk po e zgjidh dot

QYQJA DHE GJARPERI

"'je ti, 'jam un?"

Lart t dy prpjet;

Sa ngritn n liqer dallg e furtun.

- Po, kur u uam

problemin, o bir!..

Thosh Peshku:

- Pse habitesh, o gjysh?... N vendin

- Shih, more shih

ton burrat e shtetit, kan kaq vite

Un vetm n uj, ha edhe pi

dhe nuk po i zgjidhin dot problemet,

'do gj t pastr, 'do gj t lar

jo un q jam kaq i vogl!

Jam mbreti i kuzhins, jam gjella e par!

Dhe priste dita- dits...

E lan pa karrike.

Kurse zotrote,

Po ku hi!...

- I doli borxhit

- Dua t m blesh kpuc, pr Vitin e

N llum zhyer e zhgryer

Nuk eli kmb zogu,

Vet Zoti prsri!...

Ri, o babi!

Kush t ka par e s'sht zhgnjyer!...

N at furiq.

Vall ju kujtohet?-

- Nuk sht mbushur viti, o djal!...T

Kllir e i pshtir.

kam thn: Sa m t gjata ti bsh

Lahu e shplahu t kesh vler,

hapat aq m shum i kursen kpuct.

T thon edhe pr ty

* * *

Atje ku fole dhe vez

"Viva partia politike!..."

Kishte br nj Gjarpr

Na uli posht

Vajti edhe Qyqja,

Ne edhe vet,

Polli tri, a katr.

Ia futn gishtin

- T paktn, - i thot

Tha i katrti n dor. -

Qyqja e zhgnjyer, -

Mjafton t prekte dika

Ti , o Gjarpr,

Edhe t'i kthehej n flori,

Nj fjal t mir, more i mjer.

Ta bje pr nder...

- Mama, nuk e kuptoj, pse e ke vn

Derri e qiti nga llumi turin

T m ndihmoje pr hatr!

Edhe na la me gisht n goj.

kt pasqyr mbi peshoren e dyqanit?

Edhe i thot:

- Moj budallaqe, -

- E kot, - tha i vogli, -

- E, moj bij, je e vogl dhe ende nuk

- Ta lem me kaq edhe t presim,

Ia ktheu Gjarpri me fines, -

Esht tani prpjekja...

i njeh mir grat Sa her ndodhen

Se 'do t thon,

Jetojm n luft pr mbijetes!

Kur gishtin ngre

ktu n banak, ato nuk i mbajn syt

Kur t na nxjerrin n tavolin?

Q do t thot;

E fajson t tjer!

te shigjeta e peshores, por tek

Dhe ditt rrodhn,

Tjetrin ta hash para, se t t haj ai....

Me njrin rrfen botn,

pasqyra.

Sa shpejt q shkuan,

Ashtu, si bn me zogjt e t'u,

Po katr i ka nga vetja

Gjarprinjt e mi.

Sa turp! Sa turp!

* * *

* * *

Dy miqt e vjetr,

Dhe sa i mjer!...

- T kan par q vodhe nj dele me

N dark madhshtore u takuan

dy shqerra!

Kuptohet, mbi prushe t dy pjekur

- Delen po, e pranoj, kurse shqerrat

Aroma q lshonin, ngjallte t vdekur.

ardhn vet pas s'ms.

Peshkun e hanin,

* * *

Me thik e pirun ngadal,

Po nuk besonte...

GISHTAT E DORES
Sa mir erdhi dita,
U bra vet i dyt,

Dhe gishtat dhembin...

Ndonse t gjith njlloj nuk jan,


Po q t gjith
Njlloj krkojn t han.

- Pr mendimin tim, t koruptuarit,

Se mund t'u ngecte n fyt ndonj hal.

Se natn pes gishtat,

duhet t futen n burg!

E pse ta fshehim;

Pr pak m'i nxorrn syt!

- 'pun bni, zotri?

Mos gjenin belan,

U grindn me shamat

- Sapo m pushuan nga dogana.

Kokn e ulnin e pshtynin mnjan.

Dgjoja zemrplasur,

Pr Derrin

Prse nuk munda vall,

Ia pret i mesit:

T bhesha i pasur?!

- Me se ka dhn Perndia!
- Dgjoni, - thot i pushks. -

* * *

T voglin
- Me se t ham? I thot ai q ka pran.

- Si sht i smuri q shtruam mbrm?

Ishin tepr pirun edhe thikat

- Doktor, sapo dgjoi, kur po i thosha

Hanin me duar, lpinin dhe gishtat

- Ti lem sherret...

gruas s tij sa kushton nj nat n

Vera derdhej lum, s'pushonin muzikat.

Dgjoni vllain! -

spitalin ton, doli menjher nga

E kur t mjerrit: Derrit,

Po thosh i madhi. -

koma, rrmbeu plakat edhe u b

I kishte mbetur vetm gjuha

Vet e ka fajin!

xhom!

Pr at znkn te liqeri, befas u kujtua

E ngritn dikur n pozit,

Dhe fundi:

Edhe i flet:

N qyp me mjalt

Mbeti i shkurtr.

Ne ishim tr brenda...

Se kryet humbi.

* * *

- Jam i revoltuar si deputet, sepse kan

- Ej, Peshk, o Peshk!

shkruar gjra t paqna pr mua n

E more vesh

gazet!...

Sa pa kuptim qen ato fjal?

- Do t ishte akoma m keq, sikur t

Tani pas vdekjes t dgjojm se 'thon pr ne,

I vuri qypit ark

ishte shkruar e vrteta.

E jo, sa ishim gjall.

E cop u b pllmba.

N vend t na lpinte
Nga pak pr dit,

* * *

PLESHTI DHE KARRIERA

- Gjyshi, sa vjet mbush kt vit?


- Nja tet, a nnt!...

Doni t bni karrier, tha pleshti,

E vura qenin t kruhej,

- Po 'thua, o gjysh?... Kaq vjet jam

Ja cili sht sekreti:

Me nj xhiraf

un!

Im at duke vdekur

- Po un, o bir jam aq vjet, sa shpresoj

M la trashgim

t jetoj. Vitet q kaluan un nuk i kam

Vetm nj qen t zgjebur,

m.

Edhe u ngjita lart Sa lart!


Mbi qafn e saj t gjat,

Kam un nj fjal....
T shkojm t vjedhim!
Un tregoj , - thot i madhi!

Pastaj u bn grusht
Edhe ma futn koks,
Sepse nuk vura dor,
N pasuri t bots.

E ka marr m shum uria.

KRMILLI ATY POSHT


NJ TRNDAFILI
Sa her bie shi
Dal e pozoj falas pr piktort lakuriq,
Por n vend t prfundoj,

Ku rroj e mbijetoj pr bukuri,

n ekspozit atje n galeri

Por un fap fup, me t krcyer

Si parazit,

M servirin n tavolin,

I hapa vetes t tjera dyer

Se jam profesionist!

Si gjell t par pr miq!

DEVOLLI

DHJETOR 2015

- N vend t nj kartoline humori pr Vitin e Ri -

Qyfyre nga xha Orhani i Sinics...


DHNDR I MBAR...
Orhani ishte martuar me Xhevrijen nga
Poloska, up e Halim Braks, kngtar dhe
valltar i njohur n Devoll e m gjer, por q
kishte emigruar n Argjentin. Pas martess
e m von, sipas zakonit, duhet ta shpinte
nusen t njerzit e saj. Vishej mir vet dhe
prgatiste peln me qilimk e yzengji. Sa
merrte rrugn, e hipte nusen n pel ndrsa
vet ecte n kmb. Sa dilte n fund t fshatit
(te Kapti, e quajn kt vend sinicart) i
thoshte gruas:
-Zbrit tani nga pela se e kam rradhn
un.
Xhevrija zbriste dhe vazhdonte n
kmb, deri sa hynin n Bozhigrad. Aty i
thoshte prsri:
-Hip ti tani!
Deri n fund t fshatit, Xhevrija n pel,
Orhani n kmb. Ky ritual, vazhdonte edhe
n fshatrat e tjer ku kalonte rruga si
Menkulas, Shnkollas (Fitore) deri sa arrinin
n Polosk. Qllimi ishte q kur kalonin
npr fshatra, ta shikonin nusen n kal, q
tregonte se ai e respektonte gruan. Kur
arrinin n Polosk, njerzit e gruas
knaqeshin se e shihnin upn e tyre hipur
n pel dhe i thoshin Orhanit:
-Sa dhndr i mbar q je.
-Po, i mbar jam! -prgjigjej ai.
-sht, sht! -ndrhynte Xhevrija, e cila
e dinte sa i "mbar" ishte.
CE ME, RABECK JAM UN?!
Pasi punoi rreth 15 vjet magazinier,
Orhanin e caktuan n brigadn e
frutikulturs. Kto pun i kishte qejf dhe
shartonte e krasitte shum mir. Kishte
msuar qysh i ri kur punonte te Selim
Mborja, pronar i madh i bashtave me pem
n kt fshat afr Kors. Ishte koha e
krasitjes s tyre. Nga fundi i dits, vjen
brigadierja pr t par dhe marr n
dorzim punn. Pasi pa mollt q kishte
krasitur xha Orhani, i thot:
-Mir i ke krasitur xha Orhan, por ja ke
ln ca majka pa prer.
Ai e pa dhe n moment iu prgjigj:
- Ce me rabeck jam un t hip aty?!
Qeshn ata q u ndodhn dhe brigadierja
i shnoi t gjitha mollt q kish krasitur.
DARDHA E KA BISHTIN PRAPA
Te xha Orhani vinin shpesh miq. Nj her
kshin ardhur nj grup shoksh t djalit nga
Tirana. Filloi muhabeti me ato mezet e
fshatit, si gjiz, turshi, ndojn pul, etj. Xha
Orhani e filloi si zakonisht me ca urime t
rastit t mirseardhjes s miqve. M pas
vazhdoi shndetet pr t gjith miqt e t
afrmit e tyre. Pak m von edhe kngt.
Mysafirve i plqente rakia e kumbulls e
zier dy her, mezet e fshatit dhe pinin pak
shpejt gotat me fund. Megjithe ishin gota
t vogla, nga ato t fabriks s Qelqit n

Drejtor i gazets:
Qemal ZYFI

Vitin q vjen, mbushen 20 vjet q sht ndar


nga jeta sinicari, Orhan Memelli. Ishte nj fshatar
i thjesht, si gjith fshatart tan. 15 vjet punoi
n magazinn e kooperativs n fshat, ndrsa m
pas n brigadn e frutikulturs, t ciln e kishte
shum pr zemr. Megjithse prej vitesh i larguar
nga kjo bot, ai kujtohet shpesh nga
bashkfshatart, nga fshatrat prrreth si dhe t
tjer q e kan njohur nga afr. Kujtohet xha
Orhani pr disa cilsi t veanta q kishte. Ishte
njeri i muhabetit, i shoqris, i kngs dhe
humorit. Kur shkonin miq n shtpin e tij, pa
ORHAN MEMELLI
kaluar mesnata, nuk mbaronte muhabeti.
-Ne q pim e bjm muhabet gjer von, rrojm m tpr se ata q
flen, pasi ort e gjumit, jan t vdekura, thoshte ai. Knga e par q
kndonte kur i vinin miq, ishte: "Kam nj grosh".
-Kam nj grosh/ e kam t fshir/(vean) s'e kam grosh por e kam lir/
mblidhuni shok ta pim/ q t shtojm dashurin.
Shum sinicar si Perikli Panua, Ligor Tahiri, Jorgji Nikolla e Ferit
Hysolli, apo Abidin Hanelli nga Arza, etj,. kujtojn muhabetet dhe shakat
e tij. Mjaft shprehje t xha Orhanit t thna n mnyr spontane, u
prhapn n fshat e m gjer. M posht po tregojm vetm disa copza
humori dhe veprime t tij.
Kor, rakia bnte punn e vet.
-Mos u nxitoni, mereni m ngadal, nata
sht e jona, - i thoshte xha Orhani.
-S'na gjen gj ne xha Orhan, jemi msuar
ne.
-Mir mir, por dardha e k bishtin
prapa, -u thoshte ai.
Pasi vazhdoi ca muhabeti, dy nga
mysafirt doln jasht pr t'u freskuar te
jazi q ndodhej aty pran. Njri prej tyre q
i mereshin kmbt nga rakia, bie n jaz dhe
bhet uj. Pas pak kthehen n dhom. Kur e
pa xha Orhani, duke qeshur e pyeti:
- 't paska gjetur kshtu?
-Ra n jaz, - i tha shoku q ishte me at.
-A ju thash dhe un q dardha e ka
bishtin prapa por nuk m dgjuat, - i foli
xha Orhani.
NXIRE MIZN!
Ai e kishte qejf gjumin e pasdits.
Shtrihej ndonj or, sidomos kur punonte
n fshat ose aty afr. Por, kishte nj problem: n ver e besdisnin mizat. Kur flinte,
deshte qetsi absolute. Nj dit vere, ishte
shtrir pr t fjetur n dhomn posht, e
cila ishte m e freskt. Ra t fler, por nj
miz e besdiste. Vinte rrotull npr dhom,
ndonjher i kalonte edhe te fytyra. I thrret
gruas:
-Hajde shpejt!
Vjen Xhevrija menjher, duke kujtuar
se mos ishte smur.
-'pate ore?- i thot ajo.
-Nxire nj miz se nuk po m le t fle.
-Po nxire o vet mizn, un kisha pun
tjetr n dor, i thot ajo.
-Un jam shtrir t fle, nuk m shikon?!
Pa, 'pa e shoqja mori nj peshqir dhe
ndiqte mizn deri sa e nxori jasht.

Numri i llogaris s Shoqats A.K. Devolli:


0101026356, Raiffeisen BANK, Tiran

-Shko tani, vazhdo punt q kishe, - i


tha ai.
M n fund xha Orhani vazhdoi i qet
gjumin e pasdits. Ca veprime t tij, t
kujtojn xha Sulon, te filmi "Kapedani".
TANI DO T'JU THER MAOKUN
Kishte mbaruar tufzimi i famshm. Te
xha Orhani kishin ardhur ca miq nga Tirana,
t cilt ishin zyrtar. E shoqja prgatiti
mezet dhe ata filluan t pinin. Tavolina kishte
meze t zakonshme fshati por ai nuk ishte
i knaqur, se ishin miq t largt q vinin nga
Tirana dhe pr her t par n shtpin e tij.
N muhabet e sipr, miqt i thon:
-Juve si fshat e mbaruat tufzimin, apo
jo?
- Po, po, e mbaruam,- i prgjigjet ai.
- U b gj e mir pr fshatin, i thon
miqt.
- Po, po, shum e mir, - prgjigjet ai me
nj far ironie.
-Inisiativa ishte nga posht, nga fshati,
vazhduan miqt.
-Jo nga posht, por nga lart. Nga ju lart,
ardhi posht tek ne, - i thot ai. Po t mos
ishte br tufzimi, sot n tavolin do kishim
nj shqer ose cape t pjekur, vazhdoi ai.
Tani nuk kam se far t'i ther miqve.Kam
nj maok t madh e do t'ja ve thikn.
Mysafirt heshtn dhe kuptuan
mendimin e xha Orhanit se sa i " mir" ishte
tufzimi.
(N fshatrat malor, u tufzuan vetm
dhent e dhit e u la nj lop por ajo nuk
mund t therej kur vinin miq.)
SOT E GJETE T VDESSH?!
Ishte viti 1974. Familjes s tij nuk po i
rroitnin blett. Nj grua e vjetr n fshat,

Email:
gazeta_devolli @yahoo.com

Kryeredaktore:
Ervehe BARUTI

akja e xha Seitit, ndjes past, i thot


Xhevrijes, gruas s tij:
-Hidhi uj bletve q t rroitin!
Xhevrija mbush nj kusi me uj te jazi
q e kishte aty pran dhe ua hedh. Ato u
egrsuan dhe e sulmuan, jo nj por shum
blet. Xhevrijes i bnte reaksion vetm nj
blet po ta pickonte, jo gjith ato q e
pickuan. Vrapon te Fetije Hysolli, kushrira
e t shoqit, t ciln e deshte si motr.
-M bni derman, i thot, se m
kafshuan shum blet.
Reaksioni q i bn ato, e mposhti
Xhevrijen dhe u shtri pr tok. U njoftua
upa e saj Qerimeja, e cila vrapoi te
infermierja e fshatit. Dikush tjetr, njoftoi
Orhanin, i cili ishte n magazin. Ai vjen dhe
e sheh t shoqen shtrir n gjendje t rnd.
Duke iu drejtuar asaj, i thot:
-Sot e gjete t vdessh? Ne pas nj jave
martojm djalin. Nuk durove edhe nj jav?
Njerzit e mbledhur aty pran, t cilve u
vinte keq pr Xhevrijen q ishte aq rnd, i
zu edhe t qeshurit nga fjalt e Orhanit. Pas
pak, mbriti infermierja, i bri nj gjilpr
kundr reaksionit. Xhevrija shptoi, por
fjalt e xha Orhanit kujtohen edhe sot.
SI MSOI NJ FSHATAR
T BNTE MUHABET
Kur ishte magazinier n Sinic, her pas
here shkonte n Bozhigrad ku ndodhej
qendra e kooperativs, pr t rakorduar, si
i thoshin athere. At dit vishej m mir se
hert e tjera dhe merrte me vete m shum
lek se zakonisht. Si mbaronte veprimet te
llogaria, ftonte ata q ndodheshin npr
zyra dhe shkonin te klubi i fshatit. Porosiste
meze e raki dhe fillonin muhabetin. M pas
hapej loja edhe nga t tjert. Aty pran
tavolins s tyre, nj fshatar nga Bozhigradi,
po e ndiqte muhabetin. N nj moment, i
drejtohet Orhanit dhe i thot:
- Sa lezet t ka muhabeti ty xha Orhan.
Edhe un mundohem por nuk m ka lezet
T msoj un si bhet muhabet, - i tha
fshtarit. Hajde ktu te tavolina jon.
Fshatari shkoi.
-Tani un do porosit nga nj meze e nga
nje teke raki pr t gjith. Kur t mbarohen
kto, ti do porositsh pr t gjith nga nj
dopio raki dhe nga nj meze.
- Mir!- i tha fshatari.
Duke pir e duke br muhabet, fshatarit
iu zgjidh goja dhe po bnte goxha muhabet.
Athere xha Orhani i drejtohet atij dhe i
thot:
- E shikon si t msova t bsh
muhabet! Bashkoju me shokt, mos ri
vean. Mos u bj miz kali. (Ata q jan
fshatar, e din q kjo miz ri n sqetullat e
kafshve t samarit si te ajo gropza ku fillon
bishti i tyre.). Kt shprehje ia thoshte e
dhe ndonj fshatari n Sinic, q ishte
koprac e nuk bashkohej me shokt.

Zv/ Kryeredaktor:
Viktor DEMIRAS

Shef i Marrdhnieve me Publikun:


Sknder DEMOLLI