You are on page 1of 24

S:

Po ate desha te them, se te ka kerkuar drejtori, shko se te pret ne zyre.


J:
KUSH ME KUSH DREJTORI?
Sandri:
Po, kishte vajtur dhe yt bir atje sec kishte ngaterruar, ik tani se te pret ne zyre.
J:
Ku te vete?
Di un cka, brockullisur ai krrici im aty?
Vani fillon te ece drejt deres.
J:
Domethene, nuk te tha gje cme desh keshtu?
S:
Me tha se e kishte marre malli donte tju puthte.
J:
PO CJU KAM BERE PO CJU KAM BERE.
S:
Cna ke bere.
J:
Epo ta dini atje svete!
S:
Kurre mos vafsh!
J:
Plasa un tani te me puthe drejtori! Nuk e sheh a!
Iken Vani.
S:
Kusheri e kam kete dreq po se si eshte ky.
I:
Vani eshte si eshte, po e dine te gjithe. Po cti besh ndonjerit qe tjeter eshte dhe tjeter
hiqet.
S:
E kush eshte ai qe tjeter eshte e tjeter hiqet?
I:
E thashe ashtu ne pergjithesi.
S: Pergjithesi?

I: Po.
S:
Po kjo pergjithesia ketu jam un.

I:
Kujt tI djege le ta mbaje
S:
Shiko Irena meqenese ti e hape vete kete bisede, atehere te lutem shume coje deri ne fund.
I: Po shkoj te bej llogarite.
Sandri ecen drejt deres per te bllokuar Irenen.
S:
Pa sqaruar absolutisht jo.(Me acarim)
I: Te lutem shume.
S:
Irena.
(Pause e shkurter)
Me shiko ne sy dreqi te me ha.
Po pse fshihesh keshtu xhanen?
I:
Skam me cte shoh, kam pare boll.
Ti nuk ke pune me mua.
Irena iken. Sandi niset drejt deres.
Ai vazhdon duke bertitur emrin e saj.
S:
Po cka keshtu more !? Po ca I kam bere mo vella?
Me shikon sikur te jem armiku I saj.
E ke?...... Mua.
Mua qe une une vdes per te.
Sandri kap fletat ne tavolinen e Irenes.
S:
Ske faj ti jo. Fajin e kam une qe te dua.
Sandri le fletat dhe ecen.
S:
Hajde ketu hajde.
Sandri shkon prap tek fletat dhe I kap duke I folur atyre.
S:
Hajd ma thuaj troc. Ky jam un ky je ti dhe pik.
Me nxive jeten me nxive.

Bie telefoni.
S: Hyr hyr.
Telefoni vazhdon te bjere.
S: Emo hyr!
Sandri kap telefonin.
S: Urdhero
Po
Kryeinxhinjeri Aleksander Bregu.
Po..Si?
Difuzioni eshte 103.4%..........
Me falni por.Pse qeshni?.........Si?
Doni informacion se si vene punet personale?
Tomi.Ti je mo?....
PU TE
PO CA ALO ALO TI PO ME LODH KOKEN MUA DO BESH GALLAT!
..Eh. Ajo pune mori fund.
Eh mezi me thote dhe miremengjes mua.
GJES, GJES, GJES, GJES, GJES.
Ah e kam ne zyre po e dija une cI punoja
E KAPJA. E TERHIQJA ZVARRE. E COJA NE SHPI. E FUSJA.Nejse nejse..
Do thone pastaj qe shfrytezoi postin!
Si, si, sip po?
Irena hyn ne dhome nderkohe qe Sandri vazhdon.
Ta coj ne pasticeri?
E pastaj ti them cope?
Ah kjo fjala cope me nxiu jeten mua!
.Mire mire se ia the-----.
Mire. Mire.
Ishte Tomi. Me tha qe te bej te fala per juve.
I:
Urdhero, ku do te mi japesh te falat?
Te porta e ndermarrjes, ne nje pasticeri, apo duke me percjellur per ne shtepi?
S:
O Irena po pse sillesh keshtu moj?
I:
Kush sillem, un apo ti?
Me kishin thene dhe te tjeret mua por se besoja.
Jo mendova. Nuk ben Sandri gjera te tilla!
Nuk eshte Sandri me dy fytyra!

S:
Irena un njeri me dy fytyra?
I:
Te lutem shume kete muhabet mos e hap me se shqetesohem.
E:
Me falni desha te bisedoj pak me shokun Sander.
S:
Urdheroni moj shoqe, por me falni kush jeni ju se nuk po ju njoh?
E:
OU? Vertet e?
Sikur te ishte ashtu nuk detyrohesha te vija deri ketu ne zyren tuaj.
S:
Me falni moj shoqe por per mua eshte hera e pare qe po ju shoh.
Ju lutem sqarohuni mire.
E:
Aq me keq me vjen nqs vazhdoni akoma lojen tuaj!
S:
Moj shoqe! Mos keni ngaterruar gje adrese?
I:
Patjeter se nuk eshte nga ata shoku Aleksander. Nuk ju njeh fare ju.
E:
Jo moj shoqe se ku njeri ketu jo qe me njeh mire po me ka studier e me ka vezhguar e
Nejse shoku Aleksander kam ardhur te bisedoj vetem me ju.
S:
Nuk me intereson aspak dhe as vetem per vetem me juve.
MORE VESH APO JO?
(pause)
Keni ckeni, thojeni ketu ne shesh te burrave!
E:
Po kur u duk juve qe bini ne dashuri me mua!

S:
OU!
E:
Po qe keni kerkuar te fejoheni me mu ate gjitha keto ju interesojne juve?

S:
OU!
Moj Shoqe, ti me duket po flet percart!
E:
I nderroni juve gjerat percart!
E mbani veten si njeri me kultur, por ju jeni nje anadollak jeni!
S:
Te Lutem shume mbaje gojen po te them!
PO NUK ESHTE E VERTETE MOJ NUK ESHTE E VERTETE!
E:
Menduat se jeni kryeinxhinjer e do ia prishni mendjen lehte nje studenteje e?
S:
Mjaft, moj mbylle gojen! PO KY ESHTE KULMI MOJ!
E:
Po I shkaterroni lumtirine nje njeri tjeter, qe ska poziten tuaj por qendron shume here me
lart se sa ju!
S:
Degjo moj shoqe! Po qan ti? PO QAJ PLAS PRA!
IRENA MOS QAJ TI IRENA!
I:
Nuk jam nga ato qe u prish lumturine te tjereve une. Ik ti ik.
S:
IRENA!
Idiotlliqe ndodhin ne skene.
S:
Sa per dijeni. Kjo eshte vajza te cilen un e kam studiuar, e kam ndjekur dhe e
kam.DASHURUAR!
E:
Te me falni te dy!
Ju jeni te fejuar?
S:
PO MI SHOQE PO!
E:
Po ju nuk me njihni mua?
S:
JO MI SHOQE JO!

E:
Po me babain time nuk keni biseduar per fejese?
S:
Babain tuaj as e njoh as dua ta njoh!
E:
Te me falni e! Me vjen keq se desh iu lash dhe juve pa fejuar
Elsa iken dhe ka nje pause.
I:
Sandi un e kisha kuptuar, por nuk mendoja qe do te me thoje gjithe ate fjale.
Ti paske nje guxim te tmerrshem!
S:
Per keto probleme e?
JAM I TMERRSHEM JAM I LLAHTARSHEM FARE!
IrenaE ke pare kete sirtarin ketu?
Sandri nxjerr cokollatat. ( )
Eshte racioni i 10 diteve qe ne nuk kemi folur bashke!

MBARIMI I SKENES!
E:
Miredita mama.
L: Miredita.
E:
Babai nuk ka ardhur?
L:
Jo. Nuk ka ardhur akoma.
E:
O mama.
L:Urdhero.
E:
Po cjane keto gjera te shemtuara qe beni ju me mua.
L:
Elsa cjane keto fjale?
Po ceshte kjo gje me prinderit?

E:
E di ti ku isha un sot?
L:
Po nga ta di?
E:
Isha te Sandri. Tek kryeinxhinieri.
L:
Si mi si?
E:
Po pra tek ai qe paska kerkuar doren time per fejese.
L:
Moj, je ne vete ti apo une kam lojtur nga mente e kokes?
Por babain tend se degjove cfare tha?
E:
E degjova babin mama, por sjam e vogel!
Kam arsyen, llogjiken e te drejten time!
L:
Si shkon kap te birin e botes pa piken e turpit?
E:
Ka nje dore ketu qe po na I ben lemsh punet, se ai Sandri mu duk djal I mir mua.
L:
A. Te pelqeu Sandri ee? Epo babin sdeshe ta besoje ate nate ti. U hodhe perpjet.
E:
Ai nuk ia kishte fare idene se kush isha une. E jo pastaj te me kishte studiuar.
L:
Ti sje ne terezi nga trute me duket.
Skandaloze.
E:
Ai I ngaterron te gjitha punet!
Ai Sandri ishte I fejuar moj as donte tia dinte per mua!
Keshtu qe te gjitha ato qe me keni thene ate nate kane qene genjeshtra.
L: Po letra?
E:
Shpifje.
Bile familja e Fredit ka te drejte qe te na hedhi ne gjyq.

L:
NE GJYQ? SKANDAL!
Pse mos mendon ti se ate leter e shkruajta une me babin?
E:
E kane shkruajtur ata qe jane te interesuar qe une te mos e dua Fredin!
L:
Mbylle gojen! Dhe mbushe mendjen. Ate Alfredon ti ske per ta marre kurre!
E: Ashtu e?
L:
Keshtu si te them une edhe pike!
E:
Atehere, une do te shkoj tek ata dhe tjua u them te gjitha. TEK E TEK E TEK E TEK!
Une duhem dhe kjo pune ka marre fund!
L:
Elsa hajde ketu se nuk vjen me gjalle ne shtepi te thash! ELSA!
MOJ ELSA! U-U-U-U-U-U-U-U-U-U.
(Pause e shkurter)
ELSAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!
(Pause)
O qyqa iku me termend!
Po si u be kjo vajze keshtu xhanen?
P:
Cke moj cke cke?
L:
E prure koken?
Shyqyr qe erdhe!
P:
Pse moj si eshte puna?
L:
Iku Elsa. Vajti te Bandilli!
P: Te Fredua?
L: Po.
P: AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!
L:
Te lutem shume mos u zhvish!

Te shkojme njehere te dy te shkojme te bisedojme se kushedi se cfare do tu thote ajo


atyre!
P:
Cfare tha ajo para se te ikte?
L:
Ajo tha qe do u shkoj aty e do ia them te gjitha TEK E TEK E TEK E TEK!
P:
Domosdo. Se ashtu me tha dhe mua ai bukuroshi.
Me erdhi sot ne mengjes ne zyre dhe pa Iu dridhur qerpiku mi zbrazi te gjitha.
TEK E TEK E TEK E TEK!
L:
Fredi paska ardhur tek ty ne zyre?
P:
Ai I teri dhe po ckishte nje goje moj ti Liri! Ishte future edhe ne pune! Cdo gje ne rregull!
L:
Po keshtunga paraqitja?
P:
Te merrte me qafe! Prit sa te na dale nje dite ketu se aq I gjate eshte e kemi poshte.
L:
Po ato fjalet per te atin nuk ua kishte thene apo jo?
P:
TE GJITHA MOJ! Te gjitha ua kishte thene!
L:
MOS MORE! SKANDALOZE!
Harrova te te them dhe nje gje tjeter.
P:
Fol.
L:
Ka bere dhe nje hata tjeter Elsa sot, po lere.
Ajo vajti te ndermarrja e takoi Sandrin.
P:
Sandrin?
L: Po.
P:(Pa ze)
PUPUPUPUPUPUPUPUPUPUPUPU.

L:
Jo keshtu e jo ashtu!
Ai ishte I fejuar nga ana tjeter.
P:
Po si do tI dal perpara une tani moj Liri.
Apo seshte djal me seder ai. Pupupupu.
L:
Tani se me hutove! Po dhe ti keshtu I the vajzes.
P:
Ca I thash vajzes une?
L:
Te ka kerkuar the. Vete e ke fajin.
P:
A e paskam un fajin tani?
Po une I thash qe e kam menduar per ate tjetrin, POR JO SE E VENDOSEM NE!
L:
Ca te them une tani?
P: Ku vajti me ku vajti me?
L: TE LUTEEEM!
P:
Ku vajti ajo se do ia marr shpirtin!
L:
Shiko. Kot zihemi e ti e une se nuk bejme gje keshtu.
Ka nje koke kjo bije me keq se e jotja dhe e imja e marre se bashku.
P:
Ta lejme te beje si te doje?
L: Jo ore nuk them keshtu.
P: Ku vajti me ku vajti ?!
L: TE LUTEM PERIKLI!
P: ELSAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!
P:
Cdo bejme qe u befshim lemsh u befshim!

L:
Ja keshtu do bejme se skemi nga ia mbajme tani!
Do shkojme per vizite te ai. Ivani I Tmerrshem!
P: PUPUPU.(E shkurter kjo dhe pa shume ze.)
L:
Shkojme njeher te shpia e tyre. Pastaj shohim e bejme.
P:
Po qe kur qenka zbutur ku inati yt keshtu moj.
L:
Po nuk mu zbut inati more Perikli por me vjen turp. Por vajza iku nga shtepia dhe prinderit
sI pyeti fare! Pastaj ajo shejtan se ka te lehte se I ka rene koke e kembe!
P:
Po ne te dy cjemi ne te dy? Hoteli I Elses jemi ne?
L:
Ore po te them qe nuk ka rruge tjeter! Do te thote bota qe eshte rrembyer njehere kjo
vajze.
P:
I mbylla une! Ja I mbylla! Sy e goje e veshe, por cdo besh ti moj e uruar?
Se me those mua qe kemba e Alfredos nuk shkel ketu per 100 vjet.
L:
Te ishte per mua kemba e tij nuk shkelte per 1000 vjet!
Po ja! Nga halli! Cte ben femija nuk te ben as perendia!
P:
E mire mire.
L:
Aq mire e ka thene, sa ska ku te shkoje me!
Te lutem shume perikli se nuk ka kohe. Duhet te shkojme patjeter aty tani.
P:
Po nuk me bejne kembet moj Liri aman.
Po nuk me ben zemra!
L:
As mua sme ben!
P:
Une e thirra ne zyre Jovan Bregun! Dhe ai sme erdhi!
Tani ta quaj une ate krushk ?!

L:
Shko njehere po se mos e mbaruam kete pune fet e fet dhe ti!
P:
Po shkuam ne atje? MORI FUND KJO PUNE!
L:
E KUPTOJ QE MORI FUND! Po nuk ka rruge tjeter po te them. Te lutem.
P:
Eh cma more kalane nga Brenda o Jovan Bregu.
L: Ta mori ta marrsha!
P: KRUSHQI. ME JOVAN BREGUN.
L: SKANDAL!
P: PUPUPUPUPUPUPPUPUPUPUP!

MBARIMI I SKENES!
J:
Ti e ke ne terezi o burre I dheut I fut nje tralala dhe je ne rregull!
Po kjo supe qe nuk I hidhet as vaj as uthull ksaj.
M:
Supa? Po ti provoje njehere. E kam bere te mire. Me veze e, me limon e.
J:
Corben moj corben qe deshen te katranosnim une dhe Rita!
M:
UUU! Prap me avazin e magazines ti ore burre! Aman se me vdiqe!
J:
Jo! Per fejesen e Aleksandrit!
M:
He? Si vajti ajo pune?
J:
Si syte e vete vajti!
Kur ben dashuri dhe I biri I tetes, Sander Mafishja!
Mos u ngrejt djale ne kembe pastaj!
M:
Por me ke keshtu ore Vani?

J:
Ja me ate Irenen e zyres.
M:
Ju thashe qe te dyve po sju merrte vesh koka!
Ah mor I zi! Por kete koke ke pasur ti?
Tere jeten petulla me uje ke bere!
Po si ore te therret drejtori ne zyre dhe si vete?
J:
Po si do vinja? Po kishte hyri ai bukuroshi im perpara! Di un cka brockullisur ai?
Fredi e Fredi!
Bie zilja e deres.
Shko se zilja!
Shikon si shkon gjumi crrrrrrrrr andej!
M:
UA SHOKU PERIKLI!

Pershendeten Marjeta me Lirine.


Pershendeten Vani me Lirine.
Pershendeten Perikliu me Marjeten.
Pershendeten Perikliu me Vanin.

M:
Urdheroni.
Vani kqyr veten ne pasqyre.
P:
Po djalin, se keni ne shtepi keshtu?
M:
Djali ketu ishte, ska pak qe doli.
Urdheroni uluni shoku Perikli.
Uluni shoqe Liri!
P/L: Faleminderit.
J: Miresenaurdheruat!(Drejt Lirise)
J: Miresenaurdheruat!(Drejt Perikliut)
J:
Eshte nder I madh per ne qe na urdheruat me vizite per shtepine e re!
M:
Cishte e drejta e kishim ne rradhen tju takonim te paret.

L:
Te lutem Marjeta njelloj ajo pune.
M:
Ashtu ashtu. Ju lumshin kembet. Faleminderit.
L drejt P:
Ore Perikli. Keta ose sdine gje. Ose luajne teater me ne. Une nuk po shoh ndonje shenje te
vajzes. Edhe Marjeta u cudit shume kur na pa.
P drejt L:
As une spo marr vesh po.(Nderpritet).
L:
Djali nuk e tha se ku do te shkonte?
M:
Po te rinj jane ata o Liri, do te dalin jo me ndonje shok jo me..(Nderpritet)
J:
NDONJE SHOQE, TASHI ATE MOSHE KANE DO TE DALIN ATA!
L:
Te rinj jane ate moshe kane po dhe shkasin.
Po ne prinderit e tyre nuk duhet ta humbasim sepse perndryshe behet skandal pastaj.
P:
Po moj pop or, kur ste pyesin ata o Liri, ske ci ben!
M:
Me falni moj shoqja Liri, por keshtu si e keni nisur sI bini ne te muhabetit!
Sjeni rehat me duket
L:
Neve sa spo na bie tavani mbi koke ti thua rehat!
Dhe me vjen cudi me juve njehere!
Vertet nuk dini gje apo beni sikur sdini?
J:
Per koken e Fredit nuk dime gje ne!
MOS KA NDODHUR NDONJE GJE NE NDERMARRJE LARG QOFT AMAN!
P:
Ne ndermarrje cdo gje ne rregull eshte, por shkurt muhabetit,..Shkurt muhabetit!
Djali juaj dashuron vajzen tone.

SUSPANS.

J:
Me falni. Cupa jone me djalin tuajNe cupe skemi?
M:
PO JO MO VANI JO! FREDI YNE, do cupen e shokut Perikli.
Qafsha Vanin o ti Liri qe sdinim gje.
L: (E suprisuar)
Sdinit gje?
M:
Ja. Tani prej jush e degjuam!
Tani ne e dinim qe Fredi donte nje vajze, por qe te ishte cupa juaj?
J:
FRGASDG..PRRGGGGGG.
TA TRASHEGOJE!
P:
Ne skemi ardhur per trashegime!
Ne kemi ardhur ta bisedojme.
M:
Ta bisedojme shoku Perikli po si!
P:
Tani, djali juaj me erdhi tani heret ne mengjes ne zyre dhe pa iu dridhur qerpiku mi zbrazi
te gjitha.
Une duhem me vajzen tuaj tha dhe kjo pune ka marre fund.
L:
Nga ana tjeter vajza vjen ne shtepi e thote:
MA. O marr te birin e Jovan Bregut o vdes.
Neve kjo pune n aka rene si bombe n aka rene.
M:
Kurse, sa per meje, me behet qejfi saa
Po ku ta gjej une nje nuse me te mire se Elsa aman!
Vani!
J:
ME LER! ME LER SE SMBAHEM DOT GJEKUNDI!
M:
Flutur e! FLTUR! E I gjithe pallati drite te behet qe iu befte mamaja ju befte!
J:
EPO LERI KETO TASHI JO MAMAJA, BABAI KU I GJEN KETO.

L:
Ceshte e verteta, ne deshem ta fejonim vajzen. Me nje kryeinxhinier qe cte te them se
cdjale eshte.
P:
E ci ze ne goje keto muhabete tani..Lere skane rendesi keto.
M:
Edhe ne djalin e kemi te mire ama. Tashti vertete se kemi kryeinxhinier.
Por po te doje ai? Behet kryeinxhinier e kaluar kryeinxhinierit!
L:
Une nuk them se jo! Mund te behet cte doje!
M:
Po skeni si ta shani djalin juve.
L/P: Jo jo!
P:
DjalinDjalin nuk ta shan njeri djalin(Nderprerje)
J:
PO SKA SI TE MA SHAJE NJERI DJALIN MUA DO ME SHAJNE DJALIN!
NE DJALIN E KEMI SI PELLUMB E KEMI!
P:
Jo si pellumb jo! Shqiponje fare!
Po ja qe te tjeret, sikur thone ndryshe
J:
Cjane keta laramane qe flasin ndryshe?
P:
Ne gjetem nje leterposhte deres.
M drejt J: (Ze te ulet dhe pickim)
LETER MORE I ZI MORE.
J:
Per cfare letre e keni fjalen ju se si.
P:
Ja! Thoshte se vajza juaj ishte ngaterruar me nje djale jo te mire, nga nje familje e cthurur
fare. Biri I babait dallaveraxhi qe ngaterron dynjane!
L:
Gjithe te zezat ishin shkruar ne ate leter skandaloze!

M drejt J : (Pickon dhe flet)


VANI MORE VANI VANI TA SHQTYP KETE KOKEN DEGJOVE?
J:
PO SI U PRISHEN KETA NJEREZ KESHTU ME QAFSH SI U PRISHEN!?
Une e them ndonje gje padashje, ndonje keqkuptim do te jete.
Mua drejtori me njeh shume mire. Une kete pune mund te mos e kem shume ne qejf keshtu
po une sa e njoh veten keshtuUne sikur I ndershem jam.
P:
Me fal o Vani por, ajo leter ishte tamam per juve.
J:
Kjo eshte tamam tI japesh vetes..BAM!
Megjithate une them padashje. Nje keqkuptim.
L:
Per mendimin tim ai njeri qe e ka shkruajtur kete leter ai duhet te jete nje hipokrit.
M:
ASHTU LIRI!
L: Intrigant!
M: Ashtu!
L: Njeriu I ndershem nuk merret me keto pune!
J:
Nuk jam kundra une por, ky njeri ndosha ka patur hallin e vet.
L:
Nuk e kuptoj se sa zemergjere qenkeni juve.
Te isha une ne vendin tuaj ate njeri do e kisha mallkuar njemijehere ne dite sepse ajo leter
ishte skandaloze.
M:
Ke te drejte moj Liri ke te drejte!
Dhe ja po filloj!
IU THAFTE DORA QE NE RREZE ATIJ QE E SHKRUAJTI ATE LETER.

P:
Keshtu eshte Marjeta! Tamam keshtu eshte!
Edhe kur erdhi djali ne zyre u be tym fare kur e mori vesh!
J:
Ndoshta se ka patur me ne ai
Kishte gje me emer te shkruar ai aty, Jovan Bregu?

P:
Letra thoshte qe I ati I djalit qe do vajzen ka nje mi te zeza. I ati je ti. Sqarohu.
Te gjithe flasin njekohesisht nderkohe qe hyn Rita.
R:
Mireditani!
M:
Miredita! Rita keta jane komshinjte tane, banojne siper nesh.
R:
Gezohem shume.
J:
E kam cupe xhaxhai. Urdheroni.
R:
Thjesht desha te sqaroj dicka me Vanin.
J:
Si? Me falni nje minute..
(Pause)
Si eshte tetoja?
R:
Tetoja donte te vinte vete ketu. Te sqaronte disa gjera qe I ke kurdisur ti.
Sa e mori vesh vajti tensioni 22.
M:
Mire, Rita. Qetesohuni. I bisedojme I sqarojme.
R:
Ulu qetsohu vete se nuk di se cka thene ai!
M: Po pse cka thene?
J:
Ka thene qe une jam neperke me 7 gjuhe!
Per nenen time ka thene qe eshte shtrigeQE HA BURRA!
M: (Sarkazem I lehte)
Si ka mundesi?
R:
PO, PO, PO , PER MUA I KA THENE!
PASKAM QENE E FEJUAR POR ME PASKA LENE I FEJUARI NGA FRIKA, SE MOS E HAJA!
(I drejtohet Lirise dhe Perikliut)
EPO TE TA PUNOJE KUSHERIRI, ESHTE KULM!

M:
HAJDE! Hajde moj ketu!
J:
Me falni e!
(Drejtohet Rites)
Shiko, uli cik ato nervat, se po me kerceu mua ai damari, do vdesim ketu!
R:
Me ke bere te shkalluar, te shkaterruar!
I vetmi I shkalluar e I shkaterruar je ti!
J:
Na falni se kemi Teton pak si paqejf.
J:
Si ti ndaja ate ty dy une po mos tju shaja ju?
Si tia bej qe TE BEFSHA GROPEN TE BEFSHA! Degjove?
R:
Por kur e more besh qe yt bir beka dashuricka me vajzen e Perikliut?
J:
ADNASOASPOJDFA.
R:
Apo te pelqente krushqia me drejtorin?
P:
Moj shoqe moj, keto qe po thoni ju keshtu(Nderpritet)
L:
UA SA TE THELLA PASKAN QENE KETO PUNE!
Skandaloze!
M:
Jo moj Liri, jo moj moter. Sot e morrem vesh ate muhabet!
Degjo Rita. Keto jane shpifje. More vesh?
Vani ka cka ato te tijat, por kete gje se ka bere kurre.
J:
NUK E KAM BERE MOJ NUK E KAM BERE

ME ARDHTE DJALI GJALLE NE SHTEPI SE KAM BERE MOJ!


(pause)
DHE QE E FEJUAR, E FEJUAR KE QENE. NA MBAJE!
Rita ben gjeste te habitura e leshon pasthirma.

J:
Tani tjua them me ndergjegje ne dore.
Ate poshte deres jua kam vene une.

SUSPANS.
R: HE (x2)
J:
Skandaloze, por ja qe e beme. U befshim lemsh u befshim.
P:
Pse re more Vani?
Edhe kete e ke bere?
J:
Epo sskisha ber ndonjehere nga keto anonimet keshtu.
Nje rast eshte ta bej ta provoj njeher thash.
(Pause e shkurter)
E bera po.edhe kjo.
R:
CFARE MORE CFARE? CFARE PO THUA RE? THUAJE!
M:
Vani ta diktoi leten dhe ti e shkrove qe mos te dukej shkrimi.
R:
Marjeta. Nuk di asgje.
M:
Po si sdi asgje. Por bashke u grinden I harrove?
(Drejtohet Lirise)
I shava moj xhan. I mallkova moj moter sag je siu lash pa I then qe te dyve!
J:
Na tha. Na ka thene!
Mos e hidh kete gur se do te te bije kokes me tha, por se degjova.
P:
Domethene ti vete e pranon?
J:
Une I teri o shoqja Liri dhe shoku Perikli.

Qe ate dite nje qerre sherres kam patur me gruan.


Por me placin syte, djali nuk di gje.
R:
Me falni, por ju jeni drejtori I Sandrit?
P:
Po moj shoqe ne jemi.
R:
Tani faj kemi pak te gjithe por shumicen e ka ky! Tani po te me kishte thene une nuk do te
shprehesha ne ate menyre.
L:
Skam me nevoje per sqarime sepse jam lodhur.
R:
Ca ti bej Sandrit une?
P:
Sandrit thuaji te trashegohet e na ler rehat o ti shoqe se kemi hallet tona tani.
R: (Me ze renkus si duke qare)
Njeri ngaterrohet me Nikon, tjetri ngaterrohet me keta. Po ta dini se nuk e harroj. Cfare ju
kam bere e cme keni bere!
J:
Ik moj ik ti se kemi halle te tjera.
(Pause)
Kjo eshte e shkrehur seshte mire kjo.
P:
Beje Jovanin magazinier, jo qe jo.
Tani me vjen cupa me thote nuk e deshe magazinier?
Beje krushk tani!
Vjen ti e me merr mua cupen per nuse.
J:
Cupen sta mora un ta mori djali ty.
P:
Po mo po.
M:
O shoku Perikli.
Mos u merzit se keshtu e kane keto pune.
Kur duan te rinjte nuk I ndan dot sot!

J:
PO SI TI NDASH MOS SI TI NDASH!
ATA KANE PERMES.
J dhe M :DASHURINE!
P:
Vani neser, shko atje ne zyren e kuadrit. Merr vendimin e transferimit. Perfundo aty ne
Borizane. Pastaj shohim e bejme per pjesen tjeter.
J:
Hajde mbush nje raki tashi!
Duam sduam duhet ta bejme! U beme nje familje!
Dy veta nga nje familje ne nje ndermarrje sikur nuk pranojne thone.
P:
E degjon ca thote? Nje shtepi thote, nje familje.
Vani kete muhabet se kemi me qejf.
J:
Po cke o shpirti I Vanit!
Po shkon Vani ku te doni ju!
Ama dashurine ketyre mos jua prishni!
I Kemi si dy gonxhe I kemi aman!
M:
Miresenaerdhet!
L:
Ta gezoni shtepine e re.
J: Gaz Pac.
P:
Na falni po tjua themi dhe nje here.
Kete muhabet ne nuk e kemi me qejf.
M:
Po pse o shoku Perikli nuk e keni me qejf?
Apo se ju jeni drejtor e Liria mesuese e une me Vanin jemi punetore?
P:
Jo, jo ,jo ,jo! Dhe un punetor kam qene.
As me ty as me djalin skam gje une(Nderprerje)
J:
Me mua e ke e di qe me mua e ke.
P:
Po me ty e kam o Vani me ty e kam.

Merresh me llafe, thashetheme.


Te kam thirrur ne zyre.
Qahesh ankohesh. Sndryshon.
J:
Sjam kundra, po ja. Njerez jemi. Dhe gabojme.
Po I kuptojme gabimet me vonese dhe, detyrimisht kthesen e bejme me vonese prandaj po
thosha.
Cke o shpirti I Vanit!
Ate gje qe ndoshta se ke beret i gjate gjithe ketyre viteve do e bejne keta te rinjte.
P:
Do ta bisedojme njehere shtruar me vajzen dhe pastaj shofim e bejme.
J:
Une them te rrini.(Nderpritet)
P: Faleminderit! (x2)
M:
Po shpejt moj Liri u ngritet!
L:
Afer jemi sa here do te ulemi!
M:
Ashtu xhan!
M dhe L : Mirupafshim!
Pershendeten Marjeta me Lirine.
Pershendeten Vani me Perikliun.
Pershendeten Vani me Lirine.
Pershendeten Perikliu me Marjeten.
P:
He cma zure bishtin me rrote o Jovan Bregu!
J:
Po jo mo .
P:
Po ctu bej te rinjve une! Atyre qe duhen!
Po te jete me ty?
Krushqi me ty?
Me fal Marjeta!
Krushqi me ty?

PUPUPUPPUPUPUPU

FUND SKENE!

Fredi me Elsen duke pershendtur prinderit nga larg.


(Dialog I nderthurur)
J:
CINEMA MOJ CINEMA E!
PO JU KENI 100 PUNE!
DO BESH ATE PAZARIN E!
DO BLESH AMARETAT E, RAKITE E!
M:
Shkoni! (x sa here te doje zemra)
J:
Po pse une me krushkun do I bej keto pune?
M:
Cke moj krushke ? Cke qe mendohesh?
L:
Po ja. E rrit cupen. E ben tere ate vajze. E vjen nje dite ta merr tjetri fare!
J:
Mos u merzit o derbardh mos u merzit! Se mos nga te vajti! Nje kat me posht zbriti aman.
P:
Cat u be atyre dy zogjve qe duhen, por po te jete per ty
Krushqi me ty?
E di ti!

PUPUPUPUPUPUPU

MBARIM.