PROIECT DIDACTIC

Şcoala cu clasele I-VIII nr. 22 Timisoara
Clasa : I
Institutor: Milos Sabina
Disciplina : Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare nr. 5,,Invatam sa scriem
propozitii``
Conţinut : Sunetul [r] şi litera ,,r``de tipar
Tipul lecţiei : dobandire de cunostinte
Obiective cadru, de referinţă şi operaţionale:
1. dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral
1.1.
să înţeleagă semnificaţia globală a mesajului oral;
1.2.
să sesizeze intuitiv corectitudinea unei propoziţii ascultate;
1.3. să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un
cuvânt şi sunetele dintr-o silabă;
1.4. să sesizeze sensul cuvintelor într-un enunţ dat;
1.5. să manifeste curiozitate faţă de mesajele emise de diferiţi
interlocutori în situaţii de comunicare concretă;
2. dezvoltarea capacităţii de exprimare orală
2.1. să formuleze clar şi corect enunţuri verbale potrivite unor
situaţii date;
2.2. să integreze cuvintele noi în enunţuri;
2.3. să manifeste iniţiativă şi interes pentru a comunica cu ceilalţi;
3. dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris
3.1. să identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte şi enunţuri
în textul tipărit şi în textul scris de mână;

.. Carmen Iordăchescu – Să dezlegăm tainele abecedarului. OC 5 .r“ mic B..2004 Nuta Silvia.r“ mic de mână. Bucureşti.2000 Marcela Peneş. 2003.Manual pentru clasa I. 1995. OC 2 . Editura Carminis.r“ mic de tipar OC 4 .Editura Aramis. Tudora Pitila.Bucureşti. Vasile Molan – Îndrumător pentru folosirea ABECEDARULUI.-Metodica predării limbii romane in clasele primare-Editura Aramis.să coreleze literele . Resurse : A.să identifice sunetul [r] aflat in poziţie iniţială.. să utilizeze convenţii ale limbajului scris ( punctul.să coreleze structura unui cuvânt cu imaginea corespunzătoare. E.. B.D. semnul întrebării.P.să manifeste interes în înţelegerea explicaţiilor date.să participe activ in timpul desfăşurarii lecţiei. mediană sau finală. Bucureşti. OC 3 .2. 1995.Cleopatra Mihailescu –ABECEDAR . 3 .să citească litera . dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă 4. C. 2006. scrierea cu majusculă) Obiective operaţionale : A.3. să sesizeze legătura dintre enunţuri şi imaginile care le însoţesc. 4. Cognitive : OC 1 . Ioan Şerdean – Metodica predării limbii române la clasele I-IV.Afective : OA 1 .r“ mic şi cu litera .să stabilească corespondenţa între sunetul [r] şi literele .. Metodologice: .1.r“ mic de tipar. OC 6 – să descrie caracteristicile grafice ale literei . Motrice : OM 1 – să mânuiască cu îndemânare mousse-ul computerului. OM 2 – să mânuiască cu îndemânare piesele jocului PUZZLE. Piteşti. OA2. Bucureşti. Editura Aramis. Bibliografice : Programe şcolare revizuite – LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ.

Abecedar. pe grupe . demonstraţia. individuală. Elevii dau exemple variate. . alfabetar. instruirea asistată de calculator. Umane : elevii. jocul didactic. explicaţia. Desfăşurarea lecţiei Etapele lectiei Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor 1.a) metode şi procedee: metoda fonetică analitico-sintetică.moderne:puzzle 3. Temporale : 45 min. învăţătorul clasei: D. c) mijloace de învăţământ: 1. 2.Organizarea clasei Pregatesc elevii pentru buna desfasurare a lectiei si le cer sa scoata pe banci abecedarele. conversaţia. fişe. Dati exemple de cuvinte care Elevii raspund:ora trecuta am repetat literele invatate.computer 4. lucrul cu manualul. b) forme de organizare: frontală.Verificarea cunostintelor anterioare Cer elevilor sa-si reaminteasca ce au facut ora trecuta le abecedar.benzi cu texte din ziare C. Elevii se pregatesc pentru lectia de citire si scot pe banci abecedarele 2.clasice :planşe. în perechi.CD 5.

mine.la mijloc si la sfarsitul cuvintelor.Ema.Captarea atenţiei Elevii alcatuiesc cuvinte cu ajutorul literelor din alfabetar Cand folosim literele mari? Aceste litere se folosesc la scrierea numelor de persoane. NOTA Consoana „r” este cel mai greu de articulat deoarece are nevoie de o mobilitate deosebită a .Ina.a denumirilor geografice si la inceput de propozitie.rata`` Ce sunet auzim la inceputul cuvantului? ra-ta Sa pronuntam cu totii sunetul r! Cum pronunta acest sunet? 4.r`` mic si vor alcatui cu acesta cuvinte Sunetul r Sunetul r il gasim la inceputul cuvantului . Elevii asculta povestioara Cer elevilor sa desparta in silabe cuvantul.Anunţarea  informează elevii că în această lecţie vor recunoaşte sunetul [r]si vor citi litera.Nae 3..contin sunetul e la inceput.nuia.. Cu ajutorul alfabetarului se formeaza cuvinte cu literele invatate nene. Se captează atenţia elevilor printr-o povestioara despre ratusca cea urata. Procedez la fel si cu celelalte sunete si litere invatate.

Care este primul. Cu ajutorul alfabetarului se formeaza cuvintele mare si mure.temei şi enunţarea obiectivelor operaţionale ale lecţiei 5.Dirijarea învăţării pe care le vor utiliza in propozitii Fac intuirea literei. Se prezinta plansa cu litera r mic de tipar La ce folosesc literele de tipar?Cer elevilor sa deschida manualul si sa recunoasca lietera r de tipar. Se procedeaza la fel si cu cuvintele:vapor si mar Cate silabe are cuvantul vapor? Unde se aude sunetul r? Cate silabe are cuvantul mar? Unde se aude sunetul r? Cer elevilor sa recunoasca lietera r in alfabetare.Cate cuvinte are propozitia. Se intuieste imaginea din manual. (Anexa 1).Cate cuvinte are? Cate cuvinte contin sunetul r.pana la vibrarea limbii La tiparirea cartilor. Rica e marinar.al treilea cuvant Despartiti in silabe cuvintele Elevii sunt impartiti in 3 grupe Elevii primesc fise de lucru .Se despart in silabe cuvintele :Rica si marinar.al doilea. Cer elevilor sa priveasca imaginea cu fetita si sa citeasca propozitia.ziarelor si revistelor. Se analizeaza propozitia. Rica e marinar Va -por mar Elevii alcatuiesc cuvintele Mara are mure? Mara are mure Ma-ra a-re mu-re .Castiga echipa care rezolva prima sarcinile limbii -sunetul “r” se pronunta astfel : plasarea varfului limbii pe alveolele superioare si emiterea unui suflu puternic.

● me __ mu __ Elevii privesc cu atentie completand cu silabele corespunzatoare Lucru în perechi ● Se dau elevilor fişe de lucru individuale(anexa 2) 6. Pentru ora viitoare va trebui sa stiti sa cititi foarte bine lectia pe care am invatat-o azi si sa stiti sa formati propozitii cu cuvintele care contin litera r.. Completează fisele. Evaluarea cunostintelor  Verifică realizarea obiectivelor operaţionale ale lecţiei. Verifică realizarea obiectivelor lecţiei.  Apreciază elevii conform răspunsurilor date şi acordă calificative.Prezint jocul “Completează silaba . Tema-de subliniat litera r de tipar pe benzile cu texte din ziare. . Se bucură de calificativele primite.

Ana mama mere Irina .Anexa I Pune sub fiecare cuvant ordinea in propozitie: Grupa 1 are are e . Anei Ema . mere .

.Grupa 2 Pune sub fiecare cuvant ordinea in propozitie: ia Ina Ana un in Nana un ia in mare e . . .

. un .Grupa 3 Pune sub fiecare cuvant ordinea in propozitie: Ana un Nina e are in mare an ia Ina . .

mac.Fişă de lucru Sunetul şi litera r Cand o cauti e pe lac Toata ziua mac. Citeşte coloanele.Subliniază litera r: a e r m e i r s t e j em u e are r s r z e e m e r e t e u r o e r r e r e r g h ere r . mac Si te scoala dimineata Cu mac-mac-ul Cine-i? (rata) 1.Subliniază litera r me-re ma-re me-re mu-re Ma-ra ra-ma 2.

3.Subliniaza casuta de sub cuvantul care contine sunetul r: .

Related Interests