You are on page 1of 5

1

Kopraci
Skenari
Rolet:
Harpagoni-Aldo
Eliza-Anjeza
Kleanti-Alfredi
Shigjeta-Altini
Marian-Adelina

Skena I
Kleanti-Sa gezohem qe po te gjej vetem moter se dua te
te rrefej nje sekret !
Eliza-Fol vella ,po te degjoj ,cke per te me thene?
Kleanti-Shume gjera qe permblidhen me nje fjale,
dashuroj!
Eliza-Dashuron??
Kleanti-Po moter ,dashuroj!
Eliza-Kush eshte ajo vella,si quhet?
Kleanti-Oh moter,eshte nje vajze e re qe banon prej pak
kohesh ne lagjen tone! Mariana quhet,oh moter vetem ta
shikosh ,duket sikur ka lindur per te falur dashuri,eshte
shume e embel dhe e ndershme por ndodhet ne nje
gjendje te keqe ekonomike , nese martohem me te
pervec dashurise do i falja i jepja nje ndihme te madhe
financiare familjes se saj !
Eliza-Mjafton qe ti e dashuron .
Kleanti-Por kam frike se babai jone me kopracine e tij do
me shkaterroje gjithcka nuk e di si te ia them,por kesaj
radhe ai nuk do fitoje , kam zbular se parate i mban te
fshehura nen toke,por ende nuk e di se ku.....
Eliza-Degjo,po vjen....
Harpagoni-He, cfare po kurdisni ne dhomen time?

Kleanti dhe Eliza( njeherazi)-Asgje baba .


Harpagoni-Kam degjuar se disa goje te liga kishin hapur
fjale se une paskam para te fshehura ,madje 10.000
florinje,une nuk kam as edhe edhe nje kacidhe,mezi u
mbaj juve!
Kleanti-O zot ! Po ti baba nuk duhet te ankohesh se te
gjithe e dine qe je mjaft i pasur !
Harpagoni-Si? Jam i pasur? Ata qe e thone kete jane
vetem ca te poshter!Nejse ,ti leme keto se dua tu them
dicka !
Eliza-Edhe ne baba !
Kleanti-Baba deshironim tu flisnim per martese !
Harpagoni-Pikerisht per martese doja tu flisja edhe une!
Eliza-Shpresoj te na kuptosh baba ,edhe qe ndjenjat tona
te pershtaten me deshirat tua!
Harpagoni-Mos u trembni e di qe do pajtoheni me ate qe
kam ndermend te bej une, me thuaj Kleant,a e ke pare
nje vajze te re qe banon jo shume larg qe ketu dhe qe
quhet Mariane?
Kleanti-Pooo baba !
Harpagoni-(i drejtohet Elizes) Po ti?
Eliza-Po,kam degjuar per te!
Harpagoni-Si te duket ajo vajze biri im?
Kleanti-Ska te share baba.

Harpagoni- Nga pamja?


Kleanti-Duket e ndershme dhe fort e zgjuar.
Harpagoni-Nga sjellja?
Kleanti-E adhurueshme ,pa diskutim ,baba!!
Harpagoni-E di se do te ishte nje pune e pelqyer sikur ajo
edhe....
Kleanti-Shuuume e pelqyer,baba!
Harpagoni-Me ne fund biri im ,jam shume i gezuar qe jemi
ne nje mendje,sepse ndershmeria dhe bukuria e saj me
kane rrembyer zemren dhe kam vendosur te martohem
me te!
Kleanti-Si?Ke vendosur the?
Harpagoni-Po,te marohem me Marianen.
Kleanti-Kush,ti?Ti?
Harpagoni-Po,une ,une!cdo te thote kjo?
Kleanti-Mu erresuan syte po dal pak jashte.(iken)
Harpagoni-Vazhdo , vazhdo shko pi nje gote uje te
ftohte ,cfare djali i pispillosur je,e ke yemren si te pules!
Vellait tend i kam gjetur nje vajze te mire e te
pasur,ndersa ty bija ime do te te jap tek zoti Anselm .
Eliza-Zoti Anselm???

Harpagoni-Po,edhe?Zoti Anselm eshte nje burre i matur


dhe shume pasur,madje ende si ka mbushur te
pesedhjetat.
Eliza-(ben nje perkulje) Baba me vjen keq por me yotin
Anselm nuk martohem,mirupafshim!(largohet)
Harpagoni-Si moj? Ku po shkon?Skeni faj ju jo, u kam
llastuar une me dhurata e rroba te shtrenjta!

SKENA II
Kleanti-