www.montessoriokul.com http:// montessoriokul.blogspot.com/ montessoriokul@gmail.

com

Zihinsel gelişimin en önemli yaşları ilk altı yaştır.
Bilinçsiz öğrenmenin bilinçli öğrenme seviyesine geçtiği bu yıllar geri dönüşü olmayan bir dönemdir. Bu yıllarda çocukların, çevrelerinden öğrenmek ve bilgiyi emmekte olağanüstü duyarlılıkları ve zihinsel güçleri vardır.

Biz Kimiz?
Bizler, mevcut eğitim sisteminden mutlu olmayıp daha iyi bir yapı oluşturmak için, Emel Çakıroğlu Wilbrandt'ın eğitim danışmanlığında bir araya gelen anne-babalarız. Öncelikle, çocuklarımızın en önemli yaşlarında ilk eğitimlerini alacakları anaokulu oluşturmak için veli inisiyatifi “montessori okul”u projesine başladık. Bu oluşumda herbirimiz profesyonel mesleklerimizin gücünü, heyecanımız ve sevgimiz ile birleştirip, hergün yeni katılımlarla çoğalıyor ve güçleniyoruz.

Montessori Eğitimi geleneksel eğitim sisteminden farklı bir sistemdir.

Neden Montessori Eğitimini Tercih ettik?

Kişisel Eğitim

• Eğitim, her çocuğa özel programlanır ve uygulanır. • Her çocuk bireydir, kendi hızında eğitim alır. • Çocuklar karışık yaş uygulaması ile çocuklar kendi gelişim
seviyelerine göre eğitim alabilir.

Seçim Özgürlüğü

Çocuk çalışmayı bitirmeye zorlanmaz. Kesintisiz çalışma döngüsü vardır. Doyuma ulaştığında kendi öğrenme döngüsünü tamamlar.

Kendi çalışmasını kendi seçen çocuk, mükemmelleşmek için kendi içgüdüsüyle tekrar yapar.

• Hata, öğretmenler tarafından değil, materyaller hata kontrolü
içerdiği için çocuklar tarafından öğrenilir.

Hareket Özgürlüğü

• Planlanmış çevre öz disiplin sağlar. Ne istediğini bilerek hareket
eden çocuk disiplinli davranır.

• Hareket etmek büyümesi için en önemli ihtiyaçtır. Hem zihni
gelişir hem beden kontrolü gelişir.

• Öğrenciler, dilediklerince hareket ederler, aktiflerdir.

Monressori Eğitimi çocuğa ne kazandır?
•Çocuk, kendi bireysel beceri ve ilgi alanında kendi hızıyla gelişir. •Dikkatini yoğunlaştırmayı öğrenir. •Çalışma isteğini ve zevkini geliştirir. •Üretken olur. •Toplumsal bir varlık olur. •Kaygılarını nasıl iyi hareketlerle dışa vurabileceğini öğrenir. •Özgüvenini ve sorumluluk duygusunu geliştirir. •Disiplini içselleştirir. •Bir problemin nasıl tanımlanacağı ve onu çözmek için nasıl
çalışılacağını öğrenir.

•Kendilerine ve başkalarına karşı saygı duyar.

“Bana bunu kendim yapabilmem için yardım et”.

Dünyada Montessori
• Montessori Eğitim Metodu, 76 ülkede binlerce okulda uygulanmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. • Montessori yöntemine göre eğitim veren okullar velilerin en çok tercih ettikleri okullardır. • Amerika - 1909 • Kanada - 511 • Almanya - 318 • Hollanda – 228 • Pakistan - 23 • Ekvator - 15 • Suudi Arabistan - 4 • Etiyopya - 2

Montesorri Eğitim Sistemi’ni Benimsemiş Ünlü Kişiler
Çocuklarının Montessori okuluna gitmesini tercih eden ünlüler * Katharine Graham, Washington Post’un sahibi ve editörü * Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis ,first lady ve editör * Sean 'P.Diddy' Combs, müzisyen, prodüktör ve işadamı * Gabriel Garcia Marquez, Nobel ödüllü edebiyatçı * Jeff Bezos, finansal analist, AMAZON.COM’un kurucusu * Prince William and Prince Harry, İngiliz kraliyet ailesi * T. Berry Brazelton, ünlü pediatrist ve yazar * Julia Child, ünlü şef ve yazar * Melissa and Sarah Gilbert,aktörler * Bill & Hillary Clinton, eski başkan ve dışişleri bakanı * Stephen J. Cannell, TV yazar, prodüktör ve yönetmen * Patty Duke Austin, oyuncu * Cher Bono, şarkıcı ve oyuncu * John Bradshaw, psikolog ve yazar * Yul Brynner (dec.), aktör * Marcy Carcy, TV prodüktör * Shari Lewis (dec.), kuklacı * Yo Yo Ma, çelist Montessori Destekleyicileri Alexander Graham Bell,Mister Rogers,Thomas Edison, President Wilson, Jean Piaget ...

Maria Montessorinin kendi yöntemiyle eğittiği bir grup engelli çocuk devlet yeterlilik sınavlarında normallere yakın bir başarı gösterir. Herkes bu başarıdan dolayı mutludur, ancak Dr. Montessori bundan o kadar etkilenir ki zekâ seviyeleri normal olan sağlıklı çocukların nasıl olup da engelli çocuklarla karıştırılacak kadar istikrarsız olabileceklerini anlamaya çalışır.

Neden çocuklarımızın potansiyellerini harcıyor, özgüvenlerini kırıyor ve yaratıcılıklarını engelliyoruz?

Neden Bu Girişime İhtiyaç Duyduk?

• Süregiden eğitim sisteminde fark yaratabilmek için, • Çocuklarımızın aldığı eğitimi bilme hakkına sahip
olmak için,

• Montessori felsefesi, ancak Veli İnisiyatifi okullarında
özgürce uygulanabildiği için,

• Özel okullar, ebeveynlere kendilerini beğendirmek için
uğraşırlar, oysa Montessori okulları bir ebeveyn okulu gibi çalışır. Okulda uygulanan prensipleri veliyle el ele sürdürebilmek için,

Türkiye’ de Montessori Okulu ve Akademik Yapı
Türkiye'de bir ilki gerçekleştirecek olan 'veli inisiyatifi montessori okulu‘ projemiz, eğitim kurumundaki 'patron' kavramının çıkartılmasıyla müşteri-patron yapısı yerine, veli-eğitimci-öğrenci ilişkisini içeriyor.
Denetim ve Danışmanlık Yapacak Kurumlar ve Kişiler: •Prof. Dr. Neriman Aral, Ankara Üniversitesi •Prof. Dr. Aysel Köksal Akyol, Ankara Üniversitesi •İngolstadt Anaokulu ve okullarda kaynaştırma eğitimini geliştirme derneği (Förderkreis für integrierte Erziehung in Kindergarten und Schule e.V İngolstadt), •Johann-Michael-Sailer Okulu •Emel Çakıroğlu Wilbrandt

Emel Çakıroğlu Wilbrandt Kimdir?
Eğitimcilik ve öğrencilik serüvenine 1973 yılında başlayan Emel Çakıoğlu Wilbrandt eğitimin farklı alanlarında uygulama ve öğretmenlik yaptı. Adana Kız İlk öğretmen Okulundan Mezun olup, ilkokul öğretmenliği yaparken Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Anabilim Dalından mezun oldu.1988-2004 yılları arasında Bavyera'da iki dilli sınıflarda öğretmen olarak görev yaptı ve Montessori Eğitimi ile tanıştı. Montessori’nin mesleğinde gereksinim duyduğu tüm boşlukları doldurduğunu tespit etmesi ve öğrencilerde gözlemlediği büyük gelişmeler nedeniyle inanarak bu alanda farklı seminer ve çalışmalar yapmaya başladı. 1992/1993 yıllarında ilk Montessori Eğitimimi İngolstadt Pedagojik Akademisinde aldı. Eichstatt Üniversitesi Pedagoji bölümünde Montessori anaokulu ve okul eğitimi yüksek lisans derslerine katılarak, Montessori okul eğitimi üzerine araştırmalar yaptı.

Türkiye’ye döndü ve 1994 yılında öğretmenlik mesleğinden emekli oldu. 1994/1995 yılında Münih Çocuk Merkezinde, Enternasyonal Montessori kurumunun düzenlediği seminerde, AMI diplomasını aldı. 1995 yılında İstanbul’da bir vakıf için Montessori anaokulu ve terapi merkezi kurma, çalışma ve eğitimci yetiştirmesi gerçekleştirmiştir. Çeşitli okullarda Montessori eğitimi danışmanlığı yaptı. Münih'te Montessori terapisinin kurucularından Lore Anderlik’ten Montessori terapisi eğitimi aldı. İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünde seçmeli ders olarak Montessori Eğitimini anlattı. Çeşitli okullarda Montessori eğitimi danışmanlığı yaptı. Avrupa Birliği projeleriyle Konya Selçuk Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, IMKB Trabzon ve İstanbul Üsküdar Kız meslek liselerinde, MEB Özel Eğitim Genel Müdürlüğü için Montessori Seminerleri verdi. 2009 yılında “Maria Montessori Yöntemiyle Çocuk Eğitim Sanatı” isimli kitabı, Sistem Yayıncılık tarafından basılan Emel Çakıroğlu Wilbrandt, halen İstanbul’da çalışmalarına ve seminerlerine devam etmektedir.

Derneğin Yapısı
Ankara Üniversitesi Prof. Neriman Aral
Förderkreis für integrierte Erziehung in Kindergarten und Schule e.V İngolstadt

Ankara Üniversitesi Prof. Dr. Aysel Köksal Akyol

Dernek

Johann-MichaelSailer Mont. Schule

Terapi Merkezi

Kaynaştırma Okulu

Pedagojik Danışma Merkezi

Pedagojik Akademi

Etüt Merkezi

Veli İnisiyatifi Montessori Okulu

Pedagojik Akademide, Montessori eğitmenleri yetiştirilecek böylece ilerisi için, hem eğitim sektöründeki öğretmen açığı giderilecek hem de derneğe katkı sağlanacaktır.

Bir Montessori Ana Okulunda Gün Akışı
Çocukların Montessori’nin çocuk evi olarak adlandırdığı, içinde kendilerini güvende hissettikleri ve onlara göre hazırlanmış okullarında her gün yapacakları çok iş vardır. Hem de bu işleri yapmaları için kimsenin onlara emir vermesi, motive etmesi ya da yol göstermesine gerek yoktur.

Çocuklar okula farklı zamanlarda gelebilirler. Çünkü eğitim grupla yapılmamaktadır. Geldiklerinde her şey hazırlanmış onları beklemektedir.

Öğretmen onları kapıda karşılar, tokalaşır.

Çocuklar hemen kendilerine yapacak bir şeyler seçerler: Bu bazen dünden asılmış çamaşırların toplanmasıdır

Bazen de toplanan çamaşırların ütülenmesidir.

Ya da yapmak istedikleri herhangi bir çalışmadır.

Bazıları kendilerine o gün için yapmak istediği bir iş seçer: çiçek sulamak, toz almak, kahvaltı hazırlamak…

Kahvaltı hazırlamaya başlanır: Masa hazırlamak, ekmeklere o gün ne yenecekse bal, peynir, yağ sürmek...

Kahvaltıdan sonra masa toplama, bulaşıkları yıkama, kurulama görevini üstlenenler kendiliklerinden işlerinin başına geçerler: Masa toplanır,

Bulaşıklar yıkanır, kurulanır

Diğerleri çoktan çalışmaya başlamıştır. İşini bitiren de hemen kendisine bir çalışma seçer.

Kısa bir zamanda adeta bir mucize gerçekleşmiştir, çocukların tümü meşgul ve ortam inanılmaz sessizdir…

Çocuklar bir çalışmayı bitirip onu yerine kaldırdıktan sonra kimseye sormadan bir diğer çalışmaya geçerler.

Bu da öğretmene boş kalan çocuğa teklif götürme olanağı sağlar.

Bu çalışmanın süresini çocuklar belirler. Yavaş yavaş sesler yükselmeye hareketlenmeler başladığında isteğe göre ya küçük gruplar kendi aralarında oyuna başlar ya da birlikte oyunlar oynanır.

Örneğin; çocuklar grupla sessizlik oyununu çok severler.

Okulun çalışma saatlerine göre ya dağılma saati gelmiştir ya da öğlen yemeği için karınlar acıkmıştır.

Okulumuzun Yapısı
Koşuyolu’nda, önümüzdeki dönem eğitime başlamasını hedeflediğimiz okulumuz “toddler” sınıfı için 2-3 yaş ve “pre-school” sınıfı için 3-6 yaş çocuklarını kabul edecektir.

Eğitim süresi 12 ay : Montessori Eğitim dönemi 10 ay +Yaz okulu 2 ay olarak planlanmıştır.

Okulumuzun, ileriki yıllarda ilköğretimi de kapsaması ve yine velilerce yönetilen bir

Sosyal Sorumluluk Projesi halini alması hedeflenmektedir.

Veli inisiyatifi ile kurulan okulumuz kar amaçlı değildir.

Katılım Payları kurucu üyeler tarafından, proje maliyetleri ve öğrenci kontenjanı esas alınarak aşağıdaki prensiplerle belirlenmiştir;

• • • •

Montessori eğitiminin; uzman eğitmenlerden, uluslararası standartlarda, etkin ve verimli bir şekilde verilmesi, Spor ve sanat faaliyetlerinin yapılması, Ekolojik ürünlerle sağlıklı beslenilmesi, Doğa ile uyumlu güvenli bir ortamda öğrenim verilmesi. İlk eğitim yılı kontenjanı 35 öğrenci olarak belirlenmiş ve maliyetlerin, 35 kişilik kontenjana bölünmesiyle eğitim katkı payı hesaplanmıştır. Katılım payları ile ilgili ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

iletişim: montessoriokul@gmail.com Seda Aydın: 0532 473 70 28

Gelecek için özgüvenli, özdisiplinli,kendine ve çevresine saygılı, yaratıcı, üretici, kendi kendine yeten bireyler istiyoruz.

Fotoğraflar : Benjamin Brink/The Beaverton Montessori schoolİngolstadt Anaokulu 1995/Binbirçiçek Çocukevi

Burada yayınlanan yazı, fotoğraf, grafik, ses ve video malzemeleri, ya da onların kısımları, sadece bilgi edinme ve/veya kişisel kullanım amaçlı olarak kullanılabilir. Anılan tüm görsel ve yazılı malzemeler kişisel kullanım amaçları haricinde yazılı iznimiz olmadan herhangi bir ortamda kullanılamaz, basılamaz, yayımlanamaz, basılmak ya da yayımlanmak üzere yeniden yazılamaz, doğrudan ya da dolaylı olarak dağıtılamaz.