P. 1
Besar Shkëmbi alias Ramadan Ademaj

Besar Shkëmbi alias Ramadan Ademaj

|Views: 338|Likes:
Published by Fjala e Lire

More info:

Published by: Fjala e Lire on Jun 02, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

10/27/2011

pdf

text

original

„T i Shqipëri me jep nderë
me jep emrin shqipëtar“

Vërtetë
TI Shqipëri më jep nderë
m´jep dhe emrin shqipëtar
të kam nënë e më ke djalë
s´dua t´jam veç kosovar
se n´radhë t´parë
unë jam shqiptar
dhe pa hezituar fare
i takoj veç Shqipërisë së madhe

Përdhunisht OKB-ja
më tha se je kosovar
përdhunisht m´tha s´je shqipëtar
përdhunisht prap më ka ndarë

Më tha gjuhën gegë e ke
jo toskërishten së toskë s´je

Gazetarë e gazetare

folni tallava
jo n´gjuhën letrare
se Kongresi i gjuhës shqipe
jo nuk ishte hiq asgjë
ashtu si tha Enveri
ashtu edhe u bë

Në vend të një flamuri
tash m´i bëri dy
njërin me gjashtë yje
tjetrin kuq e zi
m´tha n´ Kombet e bashkuara
veç kështu duhet hy
jo veç një shtet
duhet të jenë dy

Evropë shtriga vet
mundohet t´ jetë veç një
Ndërsa mua k´tu
Berlini
e Versaja
me ndau përsëri
edhe si po duket
tash përgjithnjë

Nga kjo shpirti po me djegë
e bënë trungun me dy degë

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->