P. 1
Karamsar Dergi - Sayı 2

Karamsar Dergi - Sayı 2

|Views: 92|Likes:
http://karamsar-dergi.blogspot.com/
http://karamsar-dergi.blogspot.com/

More info:

Published by: Hasan Tayyar BEŞİK on Aug 30, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

10/29/2015

pdf

text

original

karamsar

J.’nin dergisi olsun bu ama herkes okusun diye yazılsın.

2. sayı
Siz sağlıklı olanlar! Sağlığınız ne anlama gelir? İnsanoğlunun bütün gözleri, içine... Daldığımız çukura bakıyor. Özgürlük faydasızdır... Eğer gözlerimizin içine bakmaya... Yemeye, içmeye ve... Bizimle yatmaya cesaretiniz yoksa! Dünyayı yıkıntının eşiğine getirenler... Sözüm ona sağlıklı olanlardır. İnsanoğlu dinle! Senin içinde su, ateş... Ve sonra kül... Ve külün içindeki kemikler. Kemikler ve küller! Gerçekliğin içinde veya... Hayalimde değilken, ben neredeyim? İşte yeni anlaşmam: Geceleri güneşli olmalı... Ve Ağustos da karlı. Büyük şeyler sona erer... Küçük şeyler baki kalır. Toplum böylesine parçalanmaktansa... Yeniden bir araya gelmeli. Sadece doğaya bak Hayatın ne kadar basit olduğunu göreceksin. Bir zamanlar olduğumuz yere dönmeliyiz... Yanlış tarafa döndüğümüz noktaya. Hayatın ana temellerine geri dönmeliyiz... Suları kirletmeden… Deli bir adam size... Kendinizden utanmanızı söylüyorsa... Ne biçim bir dünyadır burası!
Şimdi müzik Müzik! Ah… Anne! Başının etrafında dolaşan... Ve sen güldükçe berraklaşan... O hafif şey havaymış.

DELİ

“İnsanoğlu dinle!
Domenico burada, Bagno Vignoni'nin delisi. Hayır, onun deli olmadığını biliyorum. Öyleydi, bunu anlayacaksın. O burada Roma'da, bir gösteri için. Üç gündür konuşmalar yapıyor. … Nasıl gidiyor? Kalbin nasıl? Bilmiyorum, sınıra dayandım. İçimde hangi atam konuşuyor? Hem aklımda hem de bedenimde... Aynı anda ayrılamam. Bu yüzden tek kişi olamıyorum. Kendimi aynı anda sayısız şey olarak hissedebiliyorum. Fazla büyük usta kalmadı. Zamanımızın gerçek kötülüğü budur. Kalbin yolları gölgelerle kaplanmış. Yararsız görünen seslere kulak vermeliyiz. Okul duvarları, asfalt ve refah reklâmlarının Uzun kanalizasyon boruları ile dolu beyinlere... Böceklerin vızıltıları girmeli. Her birimizin gözlerini ve kulaklarını... Büyük bir rüyanın başlangıcı olan şeylerle doldurmalıyız. Birisi piramitleri yapacağımızı haykırmalı. Yapmamamızın bir önemi yok! O isteği beslemeliyiz... Ve ruhun köşelerini esnetmeliyiz... Sınırsız bir çarşaf gibi. Dünyanın ilerlemesini istiyorsanız... El ele vermeliyiz. Sözüm ona sağlıklıları...

Andrei T arkovsky Nostalghia (Final)

karamsar
J.’nin dergisi olsun bu ama herkes okusun diye yazılsın.

sayfa

J.’nin dergisinden başkalarının yazılarını koyuyoruz. olsun. Murat’ı tanımaz ama “tuttum bu çocuğu derdi”

Murat Esmer demiş ki;

İnsancıklar
İzinsiz gösteriler gibi hayatlarımız, kaçamak gösterişler, sınırsız ve yersiz tespitler. Tuzsuz bütün alınterimiz, kimimiz şehit, çoğumuz gazi. El üstünde tutuluyoruz, ellere oluyor da bize neden olmuyor. Egomuz yer çekimini tanımıyor. Çok kolay çirkinleşiyoruz. Dünyaya emek uğruna hiçbir katkı yapmadığımız gibi, bütün değerleri çiğneyerek süpürüyoruz. Ben bugün bunu gördüm, bunu idrak ettim. İsrail'e giden, içinde 1 yaşında çocuk olduğu söylenen yardım gemisi dünyaya canlı yayın yaparak, sanki sonuçlarından haberdarmışçasına ilerliyor. Ve sonrasındaki vahşet, bütün dengeleri yine alt üst ediyor. Dünya göz göre göre yalan söylüyor. Medya bunu meşrulaştıran en büyük güç. Birşeylerin değiştirilmek istendiği çok açık ama politikanın çirkin oyunlarından zerre anlamam, anlamak istemem. Beni ilgilendiren konu, doğanın ve türümün yani insanın kutsal olan yaşam hakkını nasıl elde edeceği ve kendi bencil mekanizmamı nasıl ayakta tutacağım. Burnumun bile kanamasından korkarım ben, öyle büyütüldüm çünkü. Sokakta top oynarken burnum alçılanmış bir şekilde eve geldiğimde annem ve babam hayatımdaki tüm sportif aktivitleri kısa bir süreliğine yasakladılar. Daha 10 yaşındayken. Ailemin suçu değil bu. Başkasının hayatı için kendi canını feda etmek gibi kavramları bırakalı çok oldu. Özgürlüğümüzü kazanmamız bir uçak bileti kadar yakın. O yüzden insanların tutarsızca ve faşist vatan kurtarma hikayelerine inanmıyorum. Hele hele kendi vatanını kurtarmayı beceremeyen sapsız apaçi vatanseverlerimizin, burunları kanadığında nereye gideceklerinden bile bihaber oldukları konusunda ciddi şüphelerim var. Hepiniz öylesiniz.

Demokrasinin ve insani değerlerin taraf belirtmeksizin kendi işine göre nasıl çiğnendiğine şahit oluyoruz zaten milletçe. Bunun tek unsuru o yüzeysel taklit mekanizmamızdan kaynaklanıyor. Bugün birçok insan daha dün düşman olduğu Hitler'e ağıtlar yaktı. Anlık bütün nefretini yine bütünleştirerek tek bir hedefe kustu. Anlamsız ve yersiz ırkçı bir aktivizme bile şahit olduk ki hayretler içerisinde izledim. Sağduyulu konuşanları ise, siyonistlikle ve "lanetlenmiş olan ırk'ı" savunmakla suçladılar. Yahudi yaftası olması yeterliydi darp edilmesi için. İlginç. Birbirine tahammül etmeyi bile bilmeyen biz Türkiye'nin insancıkları, ne hakla ve hangi altyapıyla burnumuzu başkalarının iç işlerine sokuyoruz, bu da başka bir boyut. İsrail'i kınıyorum. Ama göz göre göre o gemiyi "özgürlük" adı altında yürüten ve buna izin veren politikacıları daha çok kınıyorum. Kınamaktan öteye geçemiyorum. Masamda yalnız ve güzelim çünkü.

2

Lütfen fotokopi ile çoğaltınız

SAYI : 21

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->