FIFA WORLD CUP™ 2 018 /2 022 İÇİN ABD T E KL İFİNİN ÖZE T İ

Turkish

oğumuzun samimi futbol taraftarı olduğunu ve hepimizin kendini adamış dünya vatandaşları olduğunu düşündüğümüzde, 2018 veya 2022 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bir FIFA World Cup™ organizasyonuna ev sahipliği yapmak ülkemiz adına büyük bir onur olacaktır. Bu oyunu ABD’de yeni seviyelere taşıyarak, tüm dünyayı gelişmiş modern şehirler ve stadyumlarda yapılacak muhteşem karşılaşmalarda ağırlayarak ve bütün futbol taraftarlarını daha iyi ve adil bir dünya yaratmayı amaçlayan bir dizi çevre ve insan gelişimi programı vasıtasıyla futbolu sürekli sosyal değişimi teşvik eden bir araç olarak kullanmaya yönlendirerek, FIFA’nın kararının karşılığını fazlasıyla vermek istiyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nin kesinlikle doğru seçim olacağı konusunda bazı haklı nedenlerin olduğuna inanıyoruz.

1994 FIFA World Cup™ futbolda tarih yazdı.

Oyunun Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilmesi yurtiçi ve yurtdışında futbolu derinden etkileyecektir.

ABD’nin teknik olarak turnuvayı düzenlemeye hazır olduğu fakat henüz genç bir futbol milleti olduğu 1994 yılında Dünya Kupası’nı cesurca Amerika’ya getiren FIFA’yı, başladığı misyonu devam ettirmek üzere bu ülkeye geri dönmeye davet etmek istiyoruz. 1994 turnuvasının başarısından bu yana, ABD bu güzel oyuna beslediği sonsuz tutkuya sahip çıkarak, bu büyük ve varlıklı ülkeyi küresel oyunu olumlu etkileyecek şekilde daha fazla büyümeye uygun bereketli bir yer haline getirmiştir. 2018 veya 2022’de ABD’nin ev sahipliği yapacağı bir FIFA Dünya Kupası’nı milletimizin futbol aşkının ikinci yarısı gibi görüyoruz. Birinci yarı, Olimpiyat Oyunları futbol turnuvası için rekor kalabalıkların Rose Bowl’ı doldurduğu 1984 yılında başlamıştı. Burada ortaya çıkan enerji, ülkenin futbol tarihinin yazıldığı 1994 FIFA World Cup™ için teklif vermesinde ilham kaynağı oldu. 1994 turnuvasında bugün hala kırılamayan bir Dünya Kupası katılım rekoruyla 3.587.538 taraftarın katılımı sağlanmıştır ve FIFA’nın öngörülü kararının doğrudan ve tamamen somut etkileri bugün her yerde görülebilmektedir. Şu anda 90 milyondan fazla futbol taraftarımız vardır ve FIFA’nın 2006 Büyük Sayımına göre, dünyada herhangi bir ülkenin sporunu yapan insan sayısında ikinci (24,4 milyon) ve dünyada kayıtlı genç oyuncu sayısında birinciyiz (3,9 milyon). On beşinci sezonunun ortalarında bulunan sağlam ve hala gelişmekte olan bir profesyonel ligimiz vardır. Erkekler ve bayanlar olarak güçlü milli takımlarımız vardır. Hatta
2

iki dilde sadece futbol yayını yapan birden fazla televizyon şebekemiz mevcuttur. Bunlardan hiçbiri tabii ki 1994 FIFA World Cup™ öncesinde yoktu ve FIFA, ABD’deki futbol gelişiminin ikinci yarısını başlatmak üzere topu bize verirse, bu unsurlar sporun daha da gelişmesi için muazzam ve umut verici bir temel oluşturacaktır. Bu durumda ABD’nin futbol ekonomisi Avrupa ve Güney Amerika’daki olgun pazarların seviyesine yükselecek ve dolayısıyla dünya genelinde bu oyuna katkı sağlayacaktır. Burada yapılacak bir FIFA World Cup™ organizasyonu, 2022 yılında nüfusu 340 milyondan fazla ve tahmini gayri safi yurtiçi hasılası 19 trilyon $ olacak bir ülkedeki oyun için daha yaygın coşku, daha derin bilgi ve daha fazla ekonomik desteğe yol açacaktır. Bu spor için ABD’de başlayacak başarılı bir ikinci yarı, oyunun tüm seviyelerinde yeni fırsatlar yaratarak dünya futbol ekonomisinin ileriye gitmesinde yardımcı olacaktır. Bu da sadece sahada değil aynı zamanda ticari alanda artan bir rekabet seviyesine yol açarak, daha kapsamlı televizyon ve sponsorluk hakları, artan isim hakkı ve takım değerleri, oyuncu gelişimine daha fazla yatırım ve tüm sektörlerde daha da fazla yeniliğin önünü açacaktır. Amerika Birleşik Devletleri ile sadece geçici bir aşinalığı olan kişiler bazen Amerikalıların bu oyuna duyduğu tutkuyu ve hatta saplantıyı küçümsemektedir. Bu eleştirmenler, çoğumuzun derin futbol sevgisini geçmişte yatan köklerden kazandığını anlamamaktadır. 2000 yılında yapılan son ABD nüfus sayımına göre, 2010 FIFA World Cup™ organizasyonunda

F I FA WO R L D C U P ™ 2 018 / 2 0 2 2 İ Ç İ N A B D T E K L İ F İ N İ N Ö Z E T İ

Bu spor için ABD’de başlayacak başarılı bir ikinci yarı, oyunun tüm seviyelerinde yeni fırsatlar yaratarak dünya futbol ekonomisinin ileriye gitmesinde yardımcı olacaktır. Bu da sadece sahada değil aynı zamanda ticari alanda artan bir rekabet seviyesine yol açarak, daha kapsamlı televizyon ve sponsorluk hakları, artan isim hakkı ve takım değerleri, oyuncu gelişimine daha fazla yatırım ve tüm sektörlerde daha da fazla yeniliğin önünü açacaktır.

mücadele edecek diğer 31 ülkeden 13’ünün burada yaşayan nüfusu bir milyondan fazla ve 21’inin de 100.000’den fazladır. Aslında, ABD’de en az 31 soy grubunun bir milyondan fazla üyesi mevcuttur ve bunların sayısı gün geçtikçe artmakta ve çeşitlilik çoğalmaktadır. 2005 yılında, beş yaşın altındaki Amerikalı çocukların yüzde 45’ini azınlıklar oluşturmaktadır ve 2050 yılında Latin Amerika kökenli nüfusun oranı yüzde 30 olacaktır. Bu oyuna duyduğumuz büyük ilgiye diğer bir örnek: ABD sadece geçen yaz boyunca, FC Barcelona, AC Milan, Chelsea FC, Club America ve Real Madrid gibi ünlü uluslararası kulüpler yanında CONCACAF Gold Cup turnuvası gibi 100’den fazla birinci sınıf maça ev sahipliği yapmıştır. 26 şehirden yaklaşık iki milyon taraftar bu “Futbol Yazı”na katılmıştır. En önemli 26 maçta – çoğu sadece gösteri maçı olmak üzere – toplam 1,2 milyon bilet satılmış; bu maçlardan 13’üne 50.000’den fazla taraftar gelmiş ve altı maçta 70.000’den fazla taraftar gelmiştir. Ve 9 Şubat 2010 itibariyle, 2010 Dünya Kupası için ev sahibi ülke Güney Afrika dışında en fazla bileti Amerikalılar almıştır – şu anda tam olarak 119.365 bilet alınmıştır. Futbol maçlarının olduğu yerlere, Amerikalılar katılmakla kalmaz, aynı zamanda geniş kitleler halinde katılırlar.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çoğu insana göre, bizi birbirimize bağlayan dil, inanç veya kültürel gelenekler değil, dünyanın her ülkesinden yanımızda getirdiğimiz paylaşılan oyun tutkusudur. İster birinci nesil isterse altıncı nesil Amerikalı olsun, futbol çoğu zaman bizim DNA’mızda vardır. Futbol kanımızda vardır. Özellikle gençlerimiz açısından, 2009 Turnkey Sports Anketine göre ABD’de en hızlı büyüme gösteren genç sporu olan futbola olan sevgi, enerjik futbol görüntüsünden kaynaklanmaktadır. Biz Amerikalılar genç yaşlı fark etmeden bu oyunu okul bahçelerinde, stadyumlarda, plajlarda ve hatta park yerlerinde oynuyoruz. UEFA Şampiyonlar Ligi’nden CONMEBOL’s Copa Libertadores ve Afrika Uluslar Kupası’na ve AFC Asya Kupası’na kadar tüm turnuvalarda yatıp-kalkıp takımlarımızın şanslarını değerlendiriyoruz ve farklı saat dilimlerinde olsa da Dünya Kupası maçları için bütün gece uykusuz kalabiliyoruz. Hatta bazılarımız geçen zamanı – ve tabii geçen yaşamımızı – Dünya Kupalarına göre belirliyor. Unutmayın: Oyun BİZİM içimizde.

3

THE GAME IS IN ME
— Denisse Ruiz

Amerika Birleşik Devletleri, her zaman yaptığını yapmaya çalışan bir göçmenler ülkesidir – dünya insanlarını karşılamak ve kucaklamak.

“Bununla birlikte, bu büyümeyi FIFA World Cup™ turnuvasının 2018 veya 2022’de tekrar düzenlenmesi kadar tetikleyecek başka bir şey yoktur. 1994’te etki muazzam olduğuna göre, bu sefer çok daha büyük ve durdurulamaz olacaktır.” — Gary Hopkins, Star Spangled Soccer: The Selling, Marketing and Management of Soccer in the USA (“Yıldızlarla Süslü Futbol: ABD’de Futbolun Satışı, Pazarlaması ve Yönetimi”) (Palgrave MacMillan, 2010)

Bu organizasyonda hepimizin sevdiği oyunu gezegenin en büyük ve en güçlü sahnesi olan FIFA World Cup™’da kutlayacağız. Amerika Birleşik Devletleri henüz bir ülke olarak kurulmamışken bile, insanlar inançlarını barış içinde yaşayabilecekleri, kişisel umut ve hayallerinin peşinden koşabilecekleri ve daha adil bir yaşam sürebilecekleri bir yurt arayışı ile kıyılarımıza geliyordu. 400 yıllık bu heyecanlı ve bazen zorlu deneyimin sonucunda, ırklar ve dinler, etnik ve ulusal kökenler, diller ve inançların olağanüstü bir kaynaşma noktası olarak, muhtemelen dünyanın en çeşitlilik arz eden milleti ortaya çıkmıştır. Bu ülke, farklılıklarımız ve paylaşılan tutkularımızı bir arada yaşadığımız ve ortak zorluklarla ortak umutların bizi birleştirdiği bir ülkedir. Başkan Barack Obama’nın göreve başlarken yaptığı konuşmada belirttiği gibi, “Bu bizim bugün devam ettirdiğimiz bir yolculuktur…. Bizler, bir kez daha bu ilkelerin kılavuzluğu altında bu mirasın koruyucularıyız…. Hıristiyan ve Müslümanlardan, Yahudi ve Hindulardan ve dine inanmayanlardan oluşan bir ulusuz. Dünyanın her köşesinden kopup gelen her çeşit lisan ve kültürün etkisiyle biçim almış durumdayız.”

Amerika Birleşik Devletleri bir kez daha FIFA World Cup™ turnuvasına ev sahipliği yapma ayrıcalığına sahip olursa, hoşgörü ve sosyal değişim açısından çarpıcı bir gösteri olacaktır. Ve 25 Şubat 2010 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Kongresi tarafından kabul edilen yeni Seyahat ve Tanıtım Kanunu sayesinde, dünyanın dört bir yanından ülkemize gelen taraftarlar son yıllara göre daha sorunsuz bir şekilde karşılanacaktır. Başkan, Kanun’un “dünyanın değişik yerlerinden gelen ziyaretçilerin hoş karşılanması ve Amerikan halkının inanılmaz çeşitliliğini algılamalarını sağlamak için …Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı’nın tam yetkisine” tabi olacağını taahhüt etmiştir.

5

Amerika Birleşik Devletleri; stadyumlar, ulaşım ve otellerde her türlü modern altyapıya, en büyük etkinliklere ev sahipliği yapmada muazzam deneyime ve çok yüksek düzeyde organizasyon kapasitesine sahiptir.
FIFA World Cup™ maçları, ortalama kapasitesi 76.000 kişi olan mevcut modern stadyumlarda oynanacaktır. Ve teklif ettiğimiz 18 Ev Sahibi Şehir ABD’nin geneline eşit bir şekilde dağılmıştır. Aynı şekilde, güvenlik, sağlık, tıbbi hizmetler, ulaşım, bilgi teknolojisi, medya tesisleri ve iletişim alanlarındaki planlarımız en yüksek FIFA standartlarına uygun olacaktır. ABD’de düzenlenecek bir turnuvanın dünyanın dört bir yanından gelecek taraftarlar için olağanüstü bir deneyim olmasının yanında, bu turnuva beş milyon kişilik toplam katılım ve 1 milyar $ üzerinde bilet hasılatı (Konfederasyon Kupası dahil yaklaşık 1,5 milyar $) ile tarihteki en karlı FIFA World Cup™ organizasyonu olacaktır. Ayrıca, stadyum ve belediye altyapısı için neredeyse hiç sermaye harcaması yapılmayacak ve teklifimiz ABD federal hükümetinin olduğu kadar eyalet ve şehir idarelerinin tam desteğini alacaktır (aslında bu destek halihazırda mevcuttur). Bunun yanında ABD çok büyük bir ülke olmasına karşın, ülkemizi ve dünyayı birbirine daha da yaklaştıran gelişmiş ulaştırma ve teknoloji ağı sayesinde, dünya ile bağlantıları güçlü bir ülke haline gelmiştir. 18 Ev Sahibi Şehirde bulunan uluslararası havaalanları bugün rutin olarak 790 uluslararası uçuşu ve ayrıca şehirler arasında 3.290 direkt uçuşu gerçekleştirmektedir ve raylı taşıma sistemimiz gün geçtikçe daha da iyileşmektedir. Teklif ettiğimiz şehirlerin beşinin yer aldığı Kuzey Doğu’da trenle seyahat turistler ve iş gezisi yapanlar için popüler bir tercih haline gelmiştir ve Başkan Obama Kaliforniya (kıyıdaki ve iç kısımlardaki şehirler saatte 320 km hızındaki trenlerle birleştirilecektir) ve Florida (Orlando, Tampa ve diğer büyük şehirler arasında) gibi önemli eyaletlerde yeni yüksek hızlı raylı sistemlerin yapımı için 8,5 milyar $’lık federal ödeneği yeni onaylamıştır.

ABD, bu organizasyona ev sahipliği yapması halinde FIFA adına rekor kar elde edileceğine ve FIFA World Cup™ ve FIFA Konfederasyon Kupası için toplam bilet hasılatının 1,5 milyar $’a yaklaşacağına inanmaktadır.
6
F I FA WO R L D C U P ™ 2 018 / 2 0 2 2 İ Ç İ N A B D T E K L İ F İ N İ N Ö Z E T İ

ABD’deki mevcut altyapı, FIFA ve Yerel Organizasyon Komitesi’nin organizasyonu en iyi şekilde gerçekleştirmesine imkan sağlayacak.

ABD teknolojik araştırma ve uygulamalarda en önde yer almaya devam etmektedir ve dolayısıyla ABD’nin gelecekte ev sahipliği yapacağı bir Dünya Kupası, e-postanın çok az kullanıldığı, İnternet’in erken test aşamasında olduğu ve cep telefonlarının çok nadir bulunduğu 1994 turnuvasına göre çok farklı bir yapıya sahip olacaktır. Şu anda 2018 veya 2022 itibariyle teknolojinin geleceği noktayı ve dolayısıyla FIFA World Cup™ organizasyonunun operasyonel ortamı ve genel taraftar deneyimini ancak hayal edebiliriz.

Bütün bunlar, iyi yönetilen ve mali olarak başarılı bir organizasyon yanında, bugünden mevcut olan pek çok kritik unsur sayesinde, enerji ve kaynaklarımızı büyük oranda FIFA’nın Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve diğer sürdürülebilirlik girişimlerine yönlendirmeye hazır olduğumuz anlamına gelir. Ve ABD’ye Dünya Kupası’nı 2018 veya 2022 yılında düzenleme ayrıcalığı tanınması halinde, çalışmalarımız bizzat o gün başlayacak ve futbol platformunu dünyayı değiştirmek üzere kullanabileceğimize inandığımız bir dizi program üzerinde FIFA ile iş birliği yapmak üzere önümüzde sekiz – on iki yıl gibi uzun bir zaman dilimi olacaktır.

7

Amerika Birleşik Devletleri daha az şanslı ülkelere yardımcı olmayı eskiden beri ilke edinmiş bir ülkedir ve dünyayı daha iyi bir yer yapmak için diğerlerine katılmaya hazırdır.
Bu her zaman için Amerikan deneyiminin temel bir parçası olmuştur, fakat yurtiçinde yeni bir ton belirleyen ve dünyanın geri kalanı ile yeni ilişki seviyeleri geliştiren Başkan Obama liderliğinde bir rönesansa tanıklık etmektedir. FIFA’nın temel değerleri ve ruhu Amerika Birleşik Devletleri’nin değerleri ve ruhu ile uyuşmaktadır ve FIFA’nın hedeflerini daha ileriye götürme fırsatı ülkemizin pozitif sosyal ve çevresel değişim ve “daha iyi gelecek umudunu” gerçeğe dönüştürme taahhüdüne çok uygundur. Bu amaçla, sosyal ve çevresel değişim konusunda anlamlı ve uzun süreli etkisi olması planlanan bir dizi hedef belirledik. ABD, FIFA’nın Football for Hope (Umut için Futbol) girişiminden ilham alarak, Dünya Kupası teklifi kapsamında fark edilebilir bir değişim yaratacağına ve ülkemiz çapında ve belki de dünya genelinde bir model işlevi göreceğine inandığımız bir plan hazırlamıştır. Konuları bizim önümüze getirmek için, STK, iş, çevre ve hükümet sektörlerinden önde gelen sürdürülebilirlik uzmanlarından oluşan bir “rüya takım” paneli oluşturduk. Ayrıca karşılama yerlerinden ulaştırma ve konaklamaya kadar tüm ortaklarımızın kendi alanlarını sürdürülebilir uygulamalarla yönetmelerini sağlayacağız. Hedeflerimiz çok büyük olabilir, fakat amacımız gerçektir. Planlarımızda bizimle birlikte çalışan Columbia Üniversitesi Earth Enstitüsü direktörü ve ekonomik kalkınma ve sürdürülebilirlik konusunda önde gelen bir otorite olan Ekonomist Jeffrey D. Sachs gönderdiği son e-posta mesajında şöyle diyor “Dünyanın futbola olan tutkusunu ve Dünya Kupası’nı dünya genelindeki toplumlarda sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek için kullanma girişiminden dolayı FIFA’yı ve bunu teklifinin temel taşı yapan ABD’yi kutluyorum. Milenyum Kalkınma Hedeflerini ileriye taşıyacak ve dünya genelinde gençleri kendilerine, toplumlarına ve dünyaya yardımcı olmaya teşvik edecek futbola dayalı sürdürülebilir kalkınma programları konusunda FIFA ile iş birliği yapmayı sabırsızlıkla bekliyorum.” Başkan Obama’nın dediği gibi “Dünyayı istediğimiz gibi yapacak gücümüz var.”

8

F I FA WO R L D C U P ™ 2 018 / 2 0 2 2 İ Ç İ N A B D T E K L İ F İ N İ N Ö Z E T İ

THE GAME IS IN ME
— Bryant Duell

Esneklik, Altyapı, Deneyim ve Organizasyon

Esneklik
Aşağıda teklifimizin en önemli iki unsuruyla ilgili birkaç nokta yer almaktadır: 1) esnekliğimiz, altyapımız, deneyimimiz ve organizasyonumuz; ve 2) futbol, sosyal gelişim ve insan gelişimi ve çevre koruması alanlarında miras projeler. Şu anda pek çok başarılı program uygulanmaktadır, fakat Dünya Kupası’nın ABD’de yapılacağı taahhüdünün alınmasından sonra, FIFA önderliğinde gerçek ve uzun vadeli bir nesil değişimine yardımcı olacağına inandığımız yeni girişimler başlatarak bunları daha da ileriye götürmeyi planlıyoruz.

ABD teklifinin en güçlü yönlerinden birisi esnekliğimizdir. Altyapımız ve etkinliğin planlaması için sekiz – on iki yıllık bir zamanımızın olması sayesinde, ABD FIFA’nın değişen zamanları ve spesifik ihtiyaçlarına uyum sağlamaya tam olarak hazır olduğunu FIFA’ya vurgulamak istemektedir. Teklifimiz pek çok açıdan gerektiği kadar spesifik olmakla birlikte, ABD, stadyumlardan Ev Sahibi Şehirlere ve konaklamalardan etkinliklerin düzenleneceği yerlere kadar FIFA’nın ilerleyen yıllarda arasından seçim yapabileceği sürekli genişleyen bir seçenekler menüsüne sahip olmayı planlamaktadır.

Seattle

Boston New York Baltimore Denver Los Angeles Kansas City Nashville Phoenix San Diego Dallas Houston Tampa Miami Atlanta Indianapolis Philadelphia Washington, D.C.

10

F I FA WO R L D C U P ™ 2 018 / 2 0 2 2 İ Ç İ N A B D T E K L İ F İ N İ N Ö Z E T İ

Ev Sahibi Şehirler

Stadyumlar

ABD, FIFA’nın değerlendirmesi için 18 Ev Sahibi Şehir teklif etmiştir. Bu durum, ülke çapında Teklife olan ilgi ve desteği göstermektedir. Ayrıca bu aday şehirler nihai 12 Ev Sahibi Şehir arasına kalabilmek için mücadele edeceğinden, oyunun gelişimi ve karşılaşmanın düzenlenmesi açısından fayda sağlayacak son derece rekabetçi bir süreç ortaya çıkacaktır. ABD büyük bir ülke olmasına ve teklif ettiğimiz Ev Sahibi Şehirler ülkenin tüm köşelerine yayılmış olmasına karşın, bu yerlerin dağılımı düzenli “mekan kümeleri” oluşmasına yardımcı olmakta ve maçların FIFA’nın örgütsel ihtiyaçları kadar takım ve taraftarların ulaşımına uygun olmasını sağlamaktadır. Şehirlerin tümü altyapı, topluluk ve hükümet desteği ile Dünya Kupası ve futbol sporunu daha yüksek sürdürülebilir sosyal ve çevresel hedefler için kullanma taahhüdü bakımından FIFA şartlarını fazlasıyla yerine getirmektedir. Tüm şehirler imzaladıkları anlaşmalarla, bu organizasyonu ABD tarihinde şehir idareleri arasındaki koordinasyon seviyesinin bu kadar yüksek olduğu ilk spor etkinliği haline getirmektedir.

Her stadyum, dünya çapında bir metropol alanında yer almakta ve yaygın toplu taşıma sistemleri ile desteklenmektedir. Mevcut modern yapılar sayesinde, yeni inşaat yapılmasına gerek kalmayacaktır. Bu nedenle çevre açısından herhangi bir sorun olmayacak ve oyunun geliştirilmesi, CSR programları ve karşılaşmaların düzenlenmesine daha fazla yatırım yapılabilecektir. Stadyumlardan beş tanesinde kubbeler veya tamamen açılıp-kapanabilir çatılar olduğu için, oyuncular ve taraftarlar için ideal koşullar sağlanmaktadır. 18 stadımızın ortalama Dünya Kupası kapasitesi 76.000 kişinin üzerindedir. Tüm stadyumlar FIFA’nın saha boyutu şartlarına ve ağırlama, medya ve operasyonlarla ilgili büyük stadyum yerleşim ihtiyaçlarına uyacaktır. Yakın gelecekte yapılabilecek yeni stadyumlarla ilgili olarak, tabii ki sonuçta en iyi yerlerin seçilmesi için FIFA ile yakın iş birliği halinde çalışarak seçeneklerimizi açık tutacağız. Böylece yeni tesislerden yararlanma imkanı yanında, daha rekabetçi bir teklif verme imkanına kavuşacağız. Teklif edilen stadyumların tümü, FIFA Stadyum Çerçeve Anlaşmasını imzalamıştır.

● ●

11

Finans

Ulaşım

ABD’nin ev sahipliği yapacağı FIFA World Cup™ için altyapı alanında önemli bir sermaye yatırımı gerekli değildir. Dünya Kupası için, rekor seviyede beş milyon biletin satılmasını ve 1 milyar $’dan fazla hasılat elde edilmesini bekliyoruz. ABD’nin FIFA Konfederasyon Kupası’na ev sahipliği yapmak için kesinlikle çok uygun olduğunu ve bu organizasyonda hem katılım hem de hasılat rekoru kıracağına inanıyoruz. ABD’de yapılacak bir Dünya Kupası, futbolun başlıca pazarlarındaki televizyon seyircilerinin hoşça vakit geçirmesini sağlayacaktır. Amerika Birleşik Devletleri FIFA’ya tüketicilere ulaşmak için bir platform olarak futbolun tüm gücünü kucaklamaya hazır olan, dünyanın en güçlü sponsorluk pazarlarından birini sunmaktadır.

Yerel Organizasyon Komitesi, 2018/2022 FIFA World Cup™ turnuvasına katılan uluslararası katılımcılar için sorunsuz ve hızlı erişim sağlamak üzere federal hükümet ile birlikte çalışacaktır. Ev Sahibi Şehirlerin her birinde, şu anda günde toplam 790 uçuşun gerçekleştirildiği birer uluslararası havaalanı mevcuttur. Ayrıca bu 18 şehir arasında günde 3.290 direkt uçuş gerçekleştirilmektedir. Bu havaalanlarından her biri, FIFA’nın günde 60.000 yolcu şartını halihazırda yerine getirebilecek kapasiteye sahiptir. Ev Sahibi Şehirlerin tümü, gün geçtikçe daha verimli çalışan raylı sistemle birbirine bağlanmıştır. Ev Sahibi Şehirlerimizin beşinin bulunduğu ABD’nin kuzey doğusundaki raylı sistemde yapılan sürekli iyileştirmeler sonucunda, trenle seyahat giderek turistler ve iş gezisi yapanların tercihi haline gelmektedir; son on yıl içinde, Kuzeydoğu Koridorunda trenle seyahat oranı yüzde 25 artış göstermiştir. Stadyumların her birine toplu taşıma sistemleri ile ulaşılabildiği için bunlar son derece çevre dostudur. Şehirlerin her biri, hızlı bir şekilde sürdürülebilir enerji taşıtları ile donatılan olgun taşıma sistemlerine sahiptir.

12

F I FA WO R L D C U P ™ 2 018 / 2 0 2 2 İ Ç İ N A B D T E K L İ F İ N İ N Ö Z E T İ

Sağlık ve Tıp Hizmetleri

Antrenman Yerleri ve Kamplar

ABD zengin kaynak havuzu (hastaneler, acil durum hizmetleri, tanı uzmanları, kritik bakım üniteleri) sayesinde, sağlık bakım alanında dünya lideri konumundadır. 18 stadyumun 20 km’lik çevre alanında 325 hastane ve 10 km’lik mesafede en az iki seçkin hastane bulunmakta olup, ulaşım süresi en fazla 10 dakikadır. Dünyanın en ileri tıbbi ekipleri, FIFA’nın ve atletlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bekliyor olacaktır. Büyük çaplı acil durumları yönetmek, genel hizmet vermek ve şehir, eyalet ve federal kurumların kaynaklarını koordine etmek üzere tüm mekanlarla yakın iş birliği halinde çalışacak bir komuta merkezi kurulacaktır.

Tüm MLS futbol stadyumları dahil olmak üzere ülke genelinde 64 Kamp ve 54 Mekana Özel Antrenman Yeri ile sözleşme yapılmıştır ve bunların hepsi FIFA şartlarını tam olarak yerine getirmektedir. 18 Ev Sahibi Şehre ilave olarak, Kamplara ev sahipliği yapabilecek 14 yer dahil edilmiş ve teklifimizin kapsam olarak tam anlamıyla ulusal olması sağlanmıştır. Ülkenin sahip olduğu en güzel konaklama mekanları seçilmiş ve bunlar en çok istenen antrenman yerleri ile eşleştirilmiştir. FIFA ve takım delegasyonlarının uygun gördüklerini seçebilmesi için, binlerce seyircinin sığabileceği büyük stadyumlardan daha sessiz ve gözden uzak yerlere kadar çeşitli tesisler dahil edilmiştir. Bu durum aynı zamanda FIFA’ya antrenmanlar için değişik atmosferler yaratma imkanı tanıyacaktır (örn, bilet satışı veya tamamen izolasyon sağlanması).

13

Konaklama

Medya

Teklif edilen 18 Ev Sahibi Şehirde bulunan otellerde 550.000’den fazla konuk odası mevcuttur. Bu rakam, sadece üç, dört ve beş yıldızlı otelleri kapsamakta olup, moteller ve oda-kahvaltı tarzı çalışan oteller dahil değildir. Sekiz – on iki yıl öncesinden, teklif edilen her Ev Sahibi şehir için ortalama 9.000 konuk odası ve toplamda 162.000 konuk odası sağlayacak şekilde sözleşmeler yapmaya başladık. Bu rakam bile, muhtemelen dünyadaki herhangi bir organizasyonda ayrılan en yüksek oda sayısı olacaktır. Bu rakamlar, istenen Dünya Kupası ve Konfederasyon Kupası rezervasyon dönemleri boyunca 12 milyondan fazla oda gecelemesi anlamına gelir. ABD’nin 2018/2022 FIFA World Cup™ için seçilmesi halinde, bu sayının özellikle 12 Ev Sahibi Şehrin seçimi süreci başladığında artacağı kesindir. Dünya Kupası sürecine katılan Kongre ve Ziyaretçi Büroları ile birlikte, ABD çapında benzersiz bir ağ kullanıyoruz.

Medya ile ilgili “Sınır Yok” programımız FIFA şartlarının çok ötesine geçerek, değişen koşullara uyum sağlayan bir medya ortamı teklif etmektedir. Bir Dünya Medya Merkezi konsepti, yerinde olmasa bile daha fazla gazetecinin karşılaşmayı takip etmesini ve böylece daha az çevresel ayak izi ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Medya için bir bilgi “bulutu” öngörüyoruz; Bir Dünya/Sınır Yok medya hizmetleri platformu gazetecilerin FIFA World Cup™ organizasyonunu istediği yerden, istediği zaman takip etmesini sağlayacaktır. ABD fiber iletimleri ve uydu bağlantılarının göbeğinde olması ve Avrupa, Latin Amerika, Afrika ve kıta Amerika’sına kolayca erişim sağlanabilecek bir ulaştırma bağlantı noktası olması nedeniyle, Atlanta’yı Uluslararası Yayın Merkezi’nin yeri olarak teklif ediyoruz.

14

F I FA WO R L D C U P ™ 2 018 / 2 0 2 2 İ Ç İ N A B D T E K L İ F İ N İ N Ö Z E T İ

FIFA Konfederasyon Kupası

Turnuvayla İlgili Etkinlikler

Tarihteki en başarılı FIFA Konfederasyon Kupası’nı düzenlemeyi teklif ediyoruz. Ülkenin yüksek katılımlı uluslararası dostluk maçları ve turnuvaları düzenleme geçmişine bakıldığında, 2017/2021 FIFA Konfederasyon Kupası’nı ABD yaz takvimi için en önemli etkinlik haline getirmeyi planlıyoruz. Çok kültürlü mirasımız, her takımın “ev sahibi takım” gibi karşılanmasını ve ne FIFA ne de Yerel Organizasyon Komitesi’nin büyük ve coşkulu kalabalıklar yaratmak için uluslararası bilet sahiplerine güvenmek zorunda kalmamasını sağlayacaktır. Konfederasyon Kupası’na katılımın stadyum kapasitelerinin yüzde 85’i oranında olacağı ve ortalama 70.000’den fazla seyirci toplayacağı tahmin edilmektedir. Bunu bölgesel bazlı bir etkinlik olarak görüyoruz ve FIFA, takım ve taraftar seyahatlerinin en aza indirilmesi için sadece iki saat diliminde bulunan beş mekanı kullanıyoruz (ülkenin doğu ve merkezi kesimleri).

Teklif ettiğimiz Turnuvayla İlgili Etkinlikler, New York’tan Miami’ye ve San Diego’ya kadar ülkemizin her köşesine yayılmaktadır ve her mekan fevkalade iyi yönetilmiş ve uygulanmış etkinliklerle dolu bir geçmişe sahiptir. FIFA’nın Ön Eleme Kurasını New York City’de ve Final Kurasını Miami’de yapmasını, FIFA yönetim merkezinin ülkemizin başkenti olan Washington, D.C.’de olmasını (teklif edilen 18 Ev Sahibi Şehrin en az üçte birinden sadece 90 dakikalık uçuşla varılabilir) ve FIFA Kongresi’ni (ve muhtemelen Açılış Maçını) 1994 FIFA World Cup™ turnuvasında önemli bir rol oynayan ve şu anda yeni yapılan muhteşem Cowboys Stadyumuna sahip olan Dallas’ta yapmayı teklif ediyoruz.

15

Miraslar: Bir Nesli Etkilemeyi Planladığımız Üç Yol

Futbol Mirası
ABD’nin FIFA World Cup™ turnuvasına ev sahipliği yaparak yaratmayı planladığı mirasın üç yoluyla ilgili özet bilgiler aşağıda verilmektedir

Kazanan teklifin açıklandığı günden Dünya Kupası’nın kendisine ve turnuva bittikten uzun süre sonra başarısının üzerine yeni şeylerin inşa edilmesine kadar her aşamada, 2018/2022 FIFA World Cup™ turnuvasından beklenen karları her seviyeden tesis ve program yatırımlarını artırmak için kullanarak futbolun gelişimine yönelik çeşitli girişimlerde bulunacağız. Oyuna katılımı artırmak, seçkin profesyonel ve ulusal takımlarımız için yetenek havuzunu genişletmek ve olumlu bir sosyal etki yaratırken aynı zamanda yeni bir futbol taraftarları ortamı yaratmak amacıyla kırsal, Latin Amerikalı ve Afro-Amerikalı toplulukları futbola çekmek için çalışacağız. Teklif edilen 18 Ev Sahibi Şehir son 12 şehir arasına kalmak için mücadele vereceği için, hangi şehirlerin sporumuzu en iyi tanıtacağını görmek üzere zorlu bir yarış başlatacağız. Her şehirden oyunu geliştirmek üzere ilave adımlar atması istenecektir. Bu şehirler, eşgüdümlü çalışmalar yoluyla oyunu her seviyede sergileyecek, taraftarlar için coşku yaratacak ve gelecek futbolcu neslinin hayallerini besleyecektir. Futbol seyretme oranının halihazırda yükselişte olduğu ABD’de FIFA World Cup™ turnuvasının düzenlenmesi eşi görülmemiş sayıda seyirciyi dünyanın önde gelen televizyon pazarına çekecek ve medya yayınları için yeni bir çağın başlangıcı olacak, futbol da Amerikan spor pazarından kendine düşen payı alacaktır.

16

F I FA WO R L D C U P ™ 2 018 / 2 0 2 2 İ Ç İ N A B D T E K L İ F İ N İ N Ö Z E T İ

Sosyal ve İnsani Gelişim Mirası

Tüm girişimlerimizi, dünyanın her vatandaşının pozitif değişimin bir aracı olarak futboldan yararlanmasını sağlayan bir yaklaşım olan “Bire Bir, Birer Birer” konsepti ile bir araya toplamayı teklif ediyoruz. Vizyon ve çalışmalarımızı özellikle Birleşmiş Milletler Milenyum Kalkınma Hedefleri kapsamında yürüterek, dünyanın her tarafından binlerce yeni başlangıç yapılmasında yardımcı olmak için FIFA ile yakın iş birliği kurmayı amaçlıyoruz. Sürdürülebilir ekonomik kalkınma alanında tanınmış bir otorite ve ABD Teklifinin de danışmanı olan Jeffrey D. Sachs başkanlığındaki Columbia Üniversitesi Earth Enstitüsü dahil olmak üzere, önde gelen sürdürülebilirlik uzmanları ile iş birliği yapacağız.

Uluslararası düzeyde, teklif edilen üç projeye odaklanacağız:

Vatandaşları, gelişmekte olan dünyadaki milyonlarca insan için “yaşam suyu” satın alarak “dünyanın kupasını doldurmaya” teşvik edecek olan, FIFA Dünya Yaşam Kupası. Milenyum Köyleri Projesinin bilim temelli girişimlerini teşvik ederek geliştirmede futbolun popülaritesini kullanan çok disiplinli bir yaklaşım benimsenmesi yoluyla, FIFA’nın “2010 için 20 Merkez” konseptinin tüm FIFA Konfederasyonlarına genişletilmesi. Gelişmekte olan dünyayla ilgili projeleri bulunan dünyanın her tarafından kişi ve kuruluşları bir araya getiren bir sosyal ağ sitesi.

17

THE GAME IS IN US
— Alan and Clayton Evans

Ülke düzeyinde ise, önemli futbol platformunu toplumumuzun acil sosyal ihtiyaçları ve sağlık sorunları olan çocuklarda obezite, kentsel bozulma ve sosyal hoşgörüsüzlüğün çözümü için kullanacağız.

FIFA Yaşam için Futbol girişimini oluşturmayı ve bunu mevcut ABD programlarının üçü ile birleştirmeyi teklif ediyoruz: Play On! (Oyna!), kent okulları ve toplumlarında fiziksel aktiviteyi artırmak ve sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmeyi amaçlayan bir ulusal program. Başarı için Futbol, ayrımcılık, gençler arasında suç ve şiddet ve eğitim kazanımı gibi kilit sosyal konuları ele alan bir okul-sonrası girişimi. Oyun Yerleri, ülke çapında kentsel alanlardaki oyun alanlarının sayısını arttırmayı amaçlayan bir program.

Gönüllülük, “Bire Bir, Birer Birer” konseptimizin somut bir yansımasıdır ve süregelen bir Amerikan geleneği olan geri verme ile birbirini tamamlamaktadır. Bu bağlamda, FIFA World Cup™ organizasyonunu aşağıdaki konseptler vasıtasıyla sınırları olmayan dünya vatandaşlığı fikrine ilham vermek için kullanmayı teklif ediyoruz:

Tarihteki en büyük gönüllü etkinliğini yapmayı planladığımız Dünya Kupası Dünya Vatandaşları Günü. Gençleri dünya genelindeki FIFA Fan Fest™ organizasyonlarına çekmek için müziği kullanan FIFA Dünya Futbol Şenliği. Dünya genelindeki toplumlardan seçkin gönüllülerin onurlandırılacağı FIFA İnsanlık Ödülü.

Ulusal programımızın son bileşeni ise, futbol temelli uygulamaları belirlemek ve eğitimciler ile topluluk gruplarına yardımcı olacak çeşitli hizmetler sunmak üzere tasarlanmış bir düşünce ve uygulama havuzu olan FIFA Sosyal Değişim Enstitüsü kurulmasıdır. Bu sadece dünyanın en önde gelen futbol eğitim merkezi ve uzun süreli bir miras olmakla kalmayıp, aynı zamanda dünyanın herhangi bir yerinde uygulanabilecek bir konsept olacaktır.

19

Çevre Mirası

Sosyal ve insani gelişim projelerimizde olduğu gibi, teklif edilen tüm çevre girişimlerimizi “Bire Bir, Birer Birer” konsepti çerçevesinde birbirine bağlayacağız ve ister stadyumda isterse 200 ülkeden birinde bir Dünya Kupası maçına tanıklık eden her taraftarın gelecekte kendisine kişisel olarak sorumluluk düştüğünü anlamasını ve fark yaratmak için teşvik edilmesini sağlayacağız. ABD’nin ev sahipliğinde düzenlenecek bir FIFA World Cup™ turnuvasını kendi kendine yeten bir enerji etkinliği ve insanları yeni teknolojiler ve yeni davranışlara bağlayan bir “canlı vitrin” haline getirmeyi planlıyoruz. Turnuvanın ayak izini FIFA’nın altı temel alanında en aza indirmekle başlayan bir miras bırakacağız: su, atık, enerji, ulaştırma, tedarik ve iklim değişikliği.

Böylece, yeşil operasyonlar konusunda yeni standartlar belirlemeye ve turnuva için taktik hedefler oluşturmaya çalışacağız. Bunlara şunlar dahildir: Suyun saflığı Atık sahalarına sıfır atık Enerji üretiminde sıfır fosil yakıtı kullanımı FIFA tarafından sağlanacak taşıma hizmetlerinde sıfır fosil yakıtı kullanımı Tedarikçiler ve satıcılar tarafından sürdürülebilirlik standartlarına yüzde 100 uyum Katılımcıların yüzde 20’den azının maçlara yanmalı motorlu taşıtlarla gelmesi Tüm stadyumlarda ve FIFA Fan Fest™ etkinliklerinde yüzde 100 organik ve yerel kaynaklardan temin edilen yiyeceklerin kullanılması Yerel Organizasyon Komitesi ilk kuruluşundan itibaren faaliyetlerini belgelendirmek üzere küresel olarak tanınmış sürdürülebilir çevre yönetim sistemi ISO 14001’i kullanacaktır

FIFA ile uyum içinde, oyunlar için bilet alan beş milyon kişiyi, FIFA Fan Fest™ etkinliklerine katılan 25 milyon kişiyi, dünyanın dört bir yanında televizyondan takip eden milyarca insanı, tedarikçiler ve satıcıları ve oyuncular, antrenörler, gönüllüler, işçiler ve topluluklardan oluşan FIFA Ailesini etkilemeye, ikna etmeye ve güçlendirmeye çalışacağız.

20

F I FA WO R L D C U P ™ 2 018 / 2 0 2 2 İ Ç İ N A B D T E K L İ F İ N İ N Ö Z E T İ

Özetle, FIFA World Cup™ turnuvasına ev sahipliği yapma onuru ve sorumluluğu bize verilirse, olağanüstü – ve olağanüstü derecede başarılı – bir turnuva düzenlemek için her şeyi yapacağız. Süregelen değerlerin bu güzel oyunun değerlerini yansıttığı bir ülkede, tüm dünyayı evimizde ağırlamaya ve futbolcu dostlarımızı açık ve ilerici şehirlerde ve modern stadyumlarda kucaklamaya hazırız. Ülkemizin vaadini yeni taahhüt seviyelerine taşımaya hazırız: bu oyunu çeşitlilik arz eden ve sürekli gelişen ülkemizde büyütmek ve bu başarıyı oyunun dünya çapında büyümesine yardımcı olmak için kullanmak. FIFA World Cup™ gücünü ve güzelliğini, dünya genelindeki her taraftarı uzun vadeli sosyal ve çevresel değişim oluşturacak şekilde bireysel adımlar atmaya – Bire Bir, Birer Birer – teşvik etmek için kullanmaya hazırız. FIFA’nın vizyonunu ve temsil ettiği tüm değerleri onurlandırmaya hazırız.

GOUSABID.COM

20%

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful