2010 M. RUGSĖJO 10 D.

, PENKTADIENIS

KAUNAS

Prieš rudens sesiją populizmo protrūkis
SPORTAS / 13 psl.

Lietuviai pusfinalyje!!!
AKTUALIJOS / 9 psl.

Rudens sesijoje Seimas turės priimti kiekvienam Lietuvos piliečiui svarbų įstatymą – valstybės biudžetą, kuris lems, kaip šalis gyvens 2011-aisiais. I.Gelūno nuotr.

Kelnaičių „versliukas“
„Superkame dėvėtas apatines kelnaites po 40 Lt“, – toks „darbo pasiūlymas“ moksleivėms ir studentėms pasirodė internete.

Nr. 98 (933)
Tiražas 50000 egz. (audituojamas UAB „Ernst & Young Baltic“) |

|

ISSN 1882-5322

|

PRAMOGOS / 15 psl.

Penktadienio interviu su Vaiva Mainelyte

AKTUALIJOS / 5 psl.

E.Čekanavičius žalą įvertino 1,5 mln. Lt
ORŲ PROGNOZĖ / 2 psl.
RYTOJ PORYT

Prieš šiandien prasidedančią Seimo rudens sesiją parlamentarai jau sulaukė kritikos ir perspėjimų, kad privalo vengti populizmo, ypač rengdami kitų metų biudžetą. Tuo tarpu ekonomistai parlamento darbe pasigenda gebėjimo efektyviai spręsti esmines valstybės problemas.
Seimo pirmininkė Irena Degutienė akcentuoja, kad tarp svarbiausių Seimo rudens sesijos darbų – įstatymų, reikalingų kovai su korupcija, priėmimas. Taip pat laukia energetikos sistemos pertvarkos – ketinama svarstyti įstatymų projektus, susijusius su naujos atominės elektrinės statyba, elektros energijos ir dujų sektoriaus per-

lt

www.ikrauk.lt

mainomis, jų gamybą atskiriant nuo perdavimo sistemos. Be to, valdantieji kalba apie struktūrines reformas „Sodroje“, keičiant pensijų mokėjimo tvarką ir ilginant pensinį amžių. Toliau turi būti tęsiamos švietimo, sveikatos apsaugos, valstybės valdymo reformos. Žadama nepamiršti ir ekonomikos skatinimo, kitų sričių, be to, Seimas turėtų priimti 2011 metų šalies biudžetą. Valdantieji neslepia, kad ketina toliau taupyti – šiemet 8 proc. siekiantį biudžeto deficitą sumažinti dar 2–3 proc. Tačiau jau dabar akivaizdu, kad svarbiems darbams trukdys ne tik balsų trūkumas valdančiojoje daugumoje, bet ir populiz-

mo apraiškos, kurias dažniausiai kursto kitų metų vasarį vyksiantys savivaldos rinkimai. I.Degutienė vakar prakalbo, kad prieš rudens sesiją parlamentarai kaip niekad aktyvūs teisėkūros srityje – priregistravo daug įstatymų pataisų, „kurios absoliučiai yra populistinės“. Vakar su Seimo valdyba susitikusi ir rudens darbus aptarusi prezidentė Dalia Grybauskaitė suskubo perspėti, kad parlamentui ruošiant kitų metų biudžetą, ji itin griežtai seks, „kad biudžetas netaptų rinkimų pažadų komplektu“. „Rinkėjų pirkimas biudžetu, dar ir esant sudėtingai ekonominei situacijai, nebus toleruojamas.

Tokio įstatymo nepasirašysiu“, – pareiškė prezidentė. Tuo tarpu ekonomistas Rimantas Rudzkis, kalbėdamasis su „15min“, ragino Seimą mažiau dėmesio skirti politinėms intrigoms ir daugiau – valstybei svarbiems reikalams. „Norėtųsi, kad Seimas pradėtų strategiškai mąstyti ir rimtai dirbti, o ne imituoti veiklą, ne vien ieškoti, kaip nulinčiuoti savo kolegas, o nors trumpam sustoti, susimąstyti, kas laukia Lietuvos po 5 metų, kur yra didžiausios grėsmės, ir susitelkti jas spręsti. Pavyzdžiui, kas mūsų laukia po 5 metų, jei jaunimo emigracija nemažės?“ – klausė ekonomistas. Nukelta į 6 psl.

2010 RUGSĖJO 10 D., PENKTADIENIS

2 / KAUNAS
Pirmieji Kauno „loftai” atsiras Žaliakalnyje
RAIMONDA MIKALČIŪTĖ
r.mikalciute @15min.lt

Nuosavo būsto įsigyti dar nespėję ir netradicinių erdvių nebijantys kauniečiai kitąmet galės įsikurti „loftuose“.
Iš išorės – niūroki pastatai, tačiau jų viduje – erdvūs butai. Toks apgaulingas įspūdis dažnai lydi buvusius gamybinius pastatus, kuriuose įkuriamos gyvenamosios erdvės, vadinamieji loftai. Vilniuje ir Klaipėdoje įsigyti tokių būstų siūloma jau ne vieneri metai, tuo metu Kaune pirmieji netradiciniai butai pirkėjams bus pasiūlyti kitąmet. Nestandartiniai butai kuriami Žaliakalnyje, P.Kalpoko gatvėje, esančiose gamyklinėse patalpose, kurios jau daugelį metų nenaudojamos. Planuojama, kad remontas 1958-aisiais statytame name bus pradėtas spalį, o baigsis kitų metų viduryje.

Pasak vieno iš projekto vystytojų, nekilnojamojo turto bendrovės „REES“ vadovo Martyno Židonio, pramoninėse patalpose įrengti butai turi pranašumų prieš standartinius. Pirmiausia – savo išskirtine erdve. „Kaune rekonstruojamose gamyklinėse patalpose aukštis yra nuo 5,2 m, tad erdvę galima padalinti į du lygius arba įsirengti antresoles“, – sakė M.Židonis. Paskaičiuota, kad iš dalies įrengtų patalpų „lofte“ 1 kv. metro kaina sieks apie 2 tūkst. Lt. Visame pastate planuojama įrengti 20–25 „loftus“, taip pat administracines patalpas. Projekto autoriai neabejoja, kad Kaune atsiras norinčių apsigyventi netradicinėje erdvėje. Vilniaus ir Klaipėdos pavyzdžiai rodo, kad dažniausiai tokio būsto pirkėjai – jauni žmonės. Nekilnojamojo turto įmonių atstovai pastebi, kad šiuo metu susidomėjimas „loftais“ auga: paklausa viršija pasiūlą.

Politikos naujokai gaivins miestą

Apsikabindami sieks rekordo
Šeštadienį Kaune bus bandoma pasiekti naują rekordą.
Prekybos miestelyje „Urmas“ 12 val. vyksiančioje akcijoje „Apsikabinkim!“ laukiama maždaug tūkstančio dalyvių, kurie apsikabins keliais būdais: kiekvienas apkabins savo kaimyną, po to per tam tikrą laiką bandys apkabinti kuo daugiau kitų akcijos dalyvių ir galiausiai vienu metu apsikabins visi akcijos dalyviai. Renginyje dalyvaus ir agentūros „Factum“, registruojančios rekordus, atstovai. „Tik nuo kiekvieno mūsų priklauso, ar pavyks kauniečiams pasiekti apsikabinimų rekordą“, – nelikti abejingiems ragino akcijos organizatoriai. Nuo trečiadienio iki šiandienos, pristatant akciją „Apsikabinkim!“, Laisvės alėjoje jaunimas jau dalina nemokamus apsikabinimus. Pasak jaunuolių, nepasitaikė nė vieno, kuris būtų sureagavęs agresyviai. Tiesa, apsikabinti sutikdavo maždaug kas penktas praeivis.

Nors Seimas neleido savivaldybių tarybų rinkimuose kelti visuomeninių organizacijų sąrašų, kandidatuoti į miestų tarybas galės joms priklausantys žmonės. E.Ovčarenko nuotr. TOMAS GRIGALEVIČIUS
t.grigalevicius @15min.lt

Žinomus kauniečius į savo įkurtą visuomeninį judėjimą „Vieningas Kaunas“ sukvietęs milijonierius Visvaldas Matijošaitis turi toli siekiančių planų – pirmiausia žadama gelbėti merdėjantį miestą.
Judėjimo lyderis neslepia ambicijų kitų metų pradžioje vyksiančių savivaldos rinkimų metu gauti didžiąją dalį Kauno miesto tarybos mandatų. Visose Europos šalyse veiklą vykdančių „Vičiūnų“ įmonių grupės savininkas V.Matijošaitis, kalbėdamas apie tai, kodėl ryžosi steigti visuomeninį judėjimą, paminėjo Kauno niekaip iš savo gniaužtų nepaleidžiančią stagnaciją. „Pats esu senas kaunietis. Pastaruosius 20 metų daug keliauju po pasaulį ir po Lietuvą, matosi, kad Kauno vystymasis labai stipriai atsilieka nuo kitų regionų ir nuo kitų šalių. Jaučiasi, kad miestas tuštėja. Jei valdžia susikoncentruoja į vieno kampo tvarkymą, visi kiti kampai skursta. Miesto valdyme trūksta kokybės, trūksta profesionalų dalyvavimo. Kiekvienas tarybos narys apsivelka kostiumą ir įsivaizduoja, kad jis yra politikas. Miestą turi valdyti ūkininkai, mokytojai, architektai, kultūros veikėjai. Miestą turi valdyti geriausi savo sričių profesionalai“, – kritikos dabartinei miesto valdžiai negailėjo V.Matijošaitis.

Žaliakalnyje įrengti „loftai“ turėtų sudominti išskirtinių erdvių ieškančius kauniečius. „REES“ nuotr.

vivaldybių tarybų rinkimuose. Tiesa, V.Matijošaitis pabrėžė, jog „Vieningas Kaunas“ niekuomet netaps politine partija. Paklaustas, ar sėkmingai susiklosčius rinkimams jis pats siektų tapti Kauno meru, vyras nuo tiesaus atsakymo išsisuko. „Jokio skirtumo, kas yra Kauno meras. Svarbu, kad jis būtų geras ūkininkas, kad sugebėtų suvaldyti visą savivaldybės mechanizmą ir kad tas mechanizmas dirbtų visų miestiečių labui. Mūsų organizacijoje yra begalė puikių jaunų žmonių, galinčių tapti meru“, – kalbėjo V.Matijošaitis.

Iš Kauno darys saldainiuką
Verslininkas, kurio turtas yra vertinamas 165 mln. Lt, tvirtino, jog judėjimas „Vieningas Kaunas“ turės ne daugiau nei 200 aktyvių narių. Paklaus-

gaisras

Degė buvęs kino teatras
Tarpukariu klestėjęs, o dabar benamių landyne virtęs buvęs kino teatras „Daina“ neatsigina nelaimių. Birželį jame rastas nužudytas vyras, o užvakar degė pastate buvusios šiukšlės.
Įtariama, kad gaisrą sukėlė buvusioje žiūrovų salėje „gyvenę“ asocialūs asmenys. Pranešimas apie Savanorių pr. 74 degantį buvusį kino teatrą gautas trečiadienį. Atvykę gelbėtojai nustatė, kad apleisto pastato viduje, buvusioje žiūrovų kino salėje, degė šiukšlės. Mūriniame dviaukščiame pastate nelaimės metu buvo du žmonės – nuolatinės gyvenamosios vietos neturintys vyrai. Abu juos ugniagesiai išvedė iš prirūkusio kino teatro. Pavojus jų sveikatai ir gyvybei negresia. „15min“ primena, kad ši nelaimė – ne pirmoji šiemet, įvykusi apleistame kino teatre. Birželį pastate rastas benamio lavonas. Nužudymu įtariami kartu girtavę likimo draugai.

tas, kiek Kauno tarybos mandatų tikimasi iškovoti artėjančiuose savivaldos rinkimuose, V.Matijošaitis nusijuokė: „Mažiausiai dvidešimt vieną.“ Visuomeniniam judėjimui „Vieningas Kaunas“ taip pat priklauso architektas ir grupės „Antis“ lyderis Algirdas Kaušpėdas, Lietuvos futbolo federacijos prezidentas Liutauras Varanavičius, meno vadybos specialistė Ina Pukelytė bei kiti žinomi kauniečiai. „Esu Kauno entuziastas. Čia matau didžiulį potencialą. Manyčiau, kad Kaunui nepelnytai yra atitekusi trečiaeilė pozicija Lietuvoje. Gaivinti miestą pats kviesiu tuos vilniečius, kurie kažkada buvo kauniečiai. Esu įsitikinęs, kad iš Kauno galima padaryti saldainiuką“, – tvirtino Vilniuje gimęs, tačiau vėliau Kaune gyvenęs A.Kaušpėdas.

Kandidatų į merus netrūksta
53 metų verslininkas neslėpė, jog jo vadovaujamo judėjimo nariai ketina dalyvauti kitų metų vasarį vyksiančiuose sa-

orai
Lietuvoje
Šiandien oro temperatūra 15–19 °C šilumos. Vietomis galimas trumpas lietus. Ateinančią naktį bus 9–13 °C, rytoj dieną 15–18 °C šilumos. Kai kur palis. Sekmadienį ir pirmadienį oras dar labiau šils, dienomis temperatūra sieks apie 19–20 °C.

Šiandien Europoje
ŠIAULIAI KLAIPĖDA

+17

+15

PANEVĖŽYS

Atėnai Berlynas

+16 5 PIETRYČIŲ

UTENA

+15
KAUNAS

Londonas Madridas Maskva Minskas

Artimiausiomis dienomis
09-11 NAKTĮ 09-11 DIENĄ 09-12 NAKTĮ 09-12 DIENĄ

+15
+7 +8 +10 +18 +19 +18

VILNIUS

Oslas

+26 +19 +18 +25 +13 +17 +14

Paryžius Praha Ryga Roma Stokholmas Talinas Varšuva

+19 +19 +15 +26 +17 +15 +18

Vilnius Kaunas Klaipėda

+10 +11 +12

+16 +17 +17

+15
Interaktyvus orų žemėlapis

www.15min.lt /orai

2010 RUGSĖJO 10 D., PENKTADIENIS

KAUNAS / 3

Į Kauno gatves grįžta šviesa
Nuo spalio 1 d. ketinama uždegti kiekvieną iš maždaug 26 tūkst. miesto gatvėse stovinčių šviestuvų. E.Ovčarenko nuotr.

Šviestuvai ir pinigai
26 tūkst. – tiek šviestuvų yra Kauno miesto gatvėse. 1 mln. Lt – neoficialiais duomenimis, tiek pinigų per metus sutaupė apšvietimą sumažinusi miesto savivaldybė. 5 mln. Lt – tiek pinigų per metus už sunaudotą elektros energiją sumokėdavo Kauno savivaldybė.
TOMAS GRIGALEVIČIUS
t.grigalevicius@15min.lt

Visus metus tamsoje skendęs Kaunas vėl bus apšviestas. Sprendimas atšaukti gatvių šviestuvus užtemdžiusį taupymo režimą turėtų įsigalioti nuo spalio mėnesio pradžios.

Kaunas baigia pamiršti sunkmetį. Tokia mintis peršasi girdint argumentus, kuriuos pažėrė miesto politikai, nutarę vėl apšviesti visas Kauno gatves. „Matome truputį geresnę biudžeto surinkimo padėtį.

Be to, šįmet buvo sumažintas gatvių apšvietimo įkainis, – tvirtino miesto meras Andrius Kupčinskas. – Tokios kritinės padėties, kaip pernai, nebėra. Nebetaupysime saugumo sąskaita. Pernai išties buvo kritinė situacija, kai

nebuvo už ką atsiskaityti už sunaudotą elektrą.“ Praėjusių metų rudens pradžioje bendrovei VST už elektros tiekimą prasiskolinusi savivaldybė nutarė išjungti dalį miesto gatvėse stovinčių šviestuvų.

Nors pritemusiose gatvėse iš karto padaugėjo eismo įvykių bei kitų nelaimių, o Kauno policijos vadovai paragino atšaukti šį taupymo planą, pavasarį gatvių apšvietimas buvo sumažintas dar labiau.

Miesto meras A.Kupčinskas, dabar paprašytas įvertinti šiuos miesto politikų sprendimus, pabrėžė, jog tuo metu jie buvo neišvengiami. „Braukti (išlaidas – red. past.) turėjome visose srityse. Mes privalėjome verstis su tuo, ką turėjome, – teigė Kauno vadovas. – Aišku, daba r t i nės tech nolog ijos na k t į, kai v isi miega, apšviestumą leidžia sumažinti 50 proc., bet mes tokios technologijos nesame įsidiegę. Tai kainuotų ne vieną milijoną litų.“

Savaitgalį V.Gudėnas koordinuos laikas į mugę pasiruošimą čempionatui
Savaitgalį Kaune vyks tradicinė Rudens gėrybių ir amatų mugė. Šeštadienį ir sekmadienį, 10–20 val., Laisvės alėjoje rudens gėrybėmis prekiaus ūkininkai, smulkieji verslininkai, savo dirbinius įsigyti siūlys amatininkai ir dailininkai, prekybininkai ir tautodailininkai iš visos Lietuvos. Viena pagrindinių šių metų mugės naujovių – senovės lietuvių tautinių rūbų parodapristatymas. Jis vyks šalia restorano „Miesto sodas“, prie pagrindinės renginio scenos. Praėjusiais metais organizatoriai sulaukė apie 300 mugės dalyvių. Šiemet jų skaičius bus panašus. Šiemet mugėje daugiausia dėmesio bus skiriama šalies istorinio, kultūros bei kulinarijos paveldo pristatymui. Rengėjai planuoja, kad prekystaliai, kurie bus išrikiuoti nuo Centrinio pašto iki Soboro, Laisvės alėjoje, bus nukrauti autentiškais dirbiniais, maisto gaminiais. dienos sprendimas. Gavęs pasiūlymą jį apsvarsčiau ir priėmiau. Su niekuo – nei valdanr.mikalciute čiaisiais, nei opozicija – nesi@15min.lt pykau ir nesipykstu“, – teigė Sulaukęs Lietuvos krepšinio federa- V.Gudėnas. cijos pasiūlymo vadovauti pasirenApie galimus kandidatus į gimo 2011 metų Europos krepšinio laisvą administracijos direktočempionatui Kaune grupei iš Kau- riaus postą kol kas garsiai neno miesto savivaldybės administ- kalbama. Tačiau pats konserracijos direktoriaus posto traukia- vatorius V.Gudėnas įsitikinęs, si Vygantas Gudėnas. kad tinkamą pamainą jam valdantieji suras savo gretose. „Ma„Taip, tai tiesa. Prašymas, nau, kad kandidatas turėtų būkad abipusiu sutarimu būčiau ti iš koalicijos (Kauno Sėkmės atleistas iš šiuo metu užimamų koalicijoje yra Tėvynės Sąjunpareigų, nuo spalio 1 dienos jau ga (konservatoriai), Lietuvos įteiktas merui“, – vakar „15min“ krikščionys demokratai, Liepatvirtino V.Gudėnas. Jis ne- tuvos liberalų sąjūdis ir partislėpė, kad, gavęs viliojanja „Jaunoji Lietuva“ – red.). tį darbo pasiūlymą, ilgai Tuomet būtų užtikrintai nedvejojo. Tačiau užtiktęsiami pradėti darbai“, rino, jog apsisprendimui – sakė V.Gudėnas. neturėjo įtakos jokie taKauno miesto savivalriami nesutarimai dybės administrasavivaldybėcijos vadovu je ar konserV.Gudėnas vatorių gretodirbo beveik se. „Tai netrejus meV.GUDĖNAS buvo vienos tus.
RAIMONDA MIKALČIŪTĖ

2010 RUGSĖJO 10 D., PENKTADIENIS

4 / MIESTO KULTŪRA
renginiai
Rugsėjo 10 diena, penktadienis

KLUBAI
„Suflerio būdelė“ (M.Daukšos g. 34) 21 val. Vakarėlis „Berlyno Lökys” su DJs: Ray Kajioka (Kanzleramt Berlin, DE) ir kt. „Pop Star Bar“ (Vasario 16-osios g. 2) 22 val. RyRalio @ Pop Star Bar. DJs: DK Watts / Short Bus Kids (San Francisco, USA), Lauris Lee & Karalius. „Combo“ (Raudondvario pl. 107) 22 val. Projektas „Drugio Efektas“ su DJs: M&D Substance (Pro-duce Records, Pacha Vilnius), Zhemaitis (Pro-duce Records) ir kt. „Nautilus“ (Savanorių pr. 124) 20 val. Projektas „Smėlio džiazas“. „Barbar'a” (Vilniaus g. 56) 22 val. Sezono atidarymas su grupe „Inculto“.

Kauną užkariaus Parodoje – mokytojo ir jo mokinių juvelyrika kameriniai menai
Šįvakar, 18 val., galerijoje „Kauno langas“ atidaroma keturių autorių papuošalų paroda „4'turi“ įdomi ne tik savo kūriniais, bet ir jų autoriais.
Kartu su trimis mokinėmis – Dite Dilginiene, Giedre Kolokšanskyte ir Julija Batečko – savo kūrybą rodo ir jų mokytojas Arūnas Krutkevičius. Pasak parodos kuratorių, tiek jaunosios kūrėjos, tiek didesnę patirtį juvelyrikoje turintis A.Krutkevičius, įkvėpimo ieškojo gamtoje, kur supa ramybė, harmonija, o kartais – ir chaosas, nenuspėjamumas.

Vieni iš festivalio dalyvių – Sauliaus ir Donato Petreikių projektas „Saulės broliai“. Organizatorių nuotr.

Parodos autoriai neslėpė, kad kurdami papuošalus šiai ekspozicijai gilinosi į formų, spalvų ir faktūrų kalbą. Savo idėjas ir jausmus kūrėjai išreiškė sidabru ir auksu. Taurūs metalai „pagyvinti“ juodinimu, įvairiomis tekstūromis, akmenimis ir japoniška mokume gane technologija. Parodos lankytojams autoriai pristato įvairius papuošalus: pakabukus, seges, žiedus ir auskarus. Apžiūrėti juos „Kauno lange“ galima iki spalio 11 dienos – tiek laiko Kaune viešės keturių juvelyrų paroda „4'turi“.

RAIMONDA MIKALČIŪTĖ
r.mikalciute @15min.lt

KITOS VIETOS
Ryšių istorijos muziejaus kiemelis (Rotušės a. 19) 19 val. Dainuojamosios poezijos festivalio „Senamiesčio Žiogas“ sezono uždarymas: Aidas Giniotis, „Stipriai kitaip“, Sauliaus ir Donato Petreikių naujas projektas ir kt. Projektas „Einam 2010. Ruduo“ 16-17 val. Dūdų pasivaikščiojimai Laisvės alėjoje. Kauno pučiamųjų instrumentų orkestro „Ąžuolynas“ eisena - koncertas. 18-19 val. Klasika Miesto sode (Laisvės al. 93). Ilonos Klusaitės styginių kvarteto koncertas. 19-20 val. Prie Kauno valstybinio dramos teatro (Laisvės al. 71) vyks muzikos, dainos ir žodžio vakaras „Lietuviškos širdys“. 20-22 val. Prie „Kauno“ viešbučio – projektas „Džiazas alėjoje“. 21-23.00 val. Vakarėlis „Pizza Jazz VJ space“ (Laisvės al. 68). 22-22.30 val. Soboro naujos dienos pasveikinimas. Kauno „Žalgirio“ jachtklubas (M.Gimbutienės g. 35) 22 val. Vakarėlis „Supadevynios. Marios“ su grupėmis „Antis“, SKAMP, „Suicide DJs“. Vilniaus universiteto Kauno humanitarinis fakultetas (Muitinės g. 8, 5 auditorija) 10 val. Susitikimas su vienu garsiausių visų laikų britų menininku, fotografu Martinu Parru. VDU Kauno botanikos sodas (Ž.E.Žilibero g.6) 20 val. Šokio ir muzikos spektaklis „NA-MAI“.

Rytoj seniausia miesto dalis vėl pulsuos gyvybe – Kauno pilies prieigose vyks tradicinis rudens renginys – kamerinių menų festivalis-pleneras „Pilies akordai 2010“.
Kaip įprasta, renginiai vyks Šv.Jurgio Kankinio bažnyčioje (Papilio g. 9) ir Ryšių istorijos muziejuje (Rotušės a. 19), viduje bei kiemelyje. Festivalio rengėjai džiaugiasi, kad kasmet renginiuose dalyvauja vis daugiau naujų menininkų, pristatančių skirtingų menų projektus. „Šiemet turėsime net tris premjerinius spektaklius: 18 val. Ryšių istorijos muziejaus salėje debiutuos VšĮ „Teatro projektai“ spektaklis „Pi er kvadratu“ pagal Josifo Brodskio pjesę „Marmuras“. 20 val. ten pat bus pristatyta dar viena premjera – buvusios Kauno šokio teatro „Aura“ auklėtinės Linos Puodžiukaitės ir Mari-

jano Staniulėno šokio spektaklis „Tolima riba“, sukurtas specialiai šiam festivaliui. Paskutinė premjera – klaipėdiečių jaunimo, „Memelio teatro“ šiuolaikinis miuziklas pagal Kate Bush dainas – „(ne)Laimingi žmonės“. Tai spektaklis-eksperimentas“, – sakė vienas iš festivalio organizatorių, VšĮ „Teatro projektai“ koordinatorius Valdas Andriuškevičius.

Renginių įvairovė – skirtingiems žiūrovams
Ne pirmus metus rengiamas festivalis jau turi nuolatinių žiūrovų. Tačiau nemaža dalis į renginių sūkurį patenka atsitiktinai: eidami pro šalį, netyčia atklysta į menais alsuojančias erdves. Be to, dalį žiūrovų sudaro patys festivalio dalyviai. „Tai vyksta natūraliai: kadangi festivalis vyksta visą dieną – nuo vidurdienio iki vėlaus vakaro, neįmanoma, jog žiūrovai jame išbūtų visą laiką. Vieni ateina, kiti išeina, savo projektus pristatę dalyviai, tampa žiūrovais. Mes skatina-

me menininkų bendradarbiavimą. Tikime, kad festivalyje užmezgę kontaktus jie ateityje kurs bendrus projektus“, – kalbėjo V.Andriuškevičius. Šių metų naujiena – 20 jaunų dailininkų pleneras. 5 val. paveikslus kursiantys menininkai vėliau juos eksponuos restorane „Sadutė“, esančiame Rotušės aikštėje. Savo vietą festivalio programoje ras ir sakralinės muzikos koncertas, kuriame pasirodys Česlovo Sasnausko choras, Sauliaus ir Donato Petreikių bendras projektas „Saulės broliai“, taip pat kaunietės Auksės Petrulienės įkurtas „Psilikono teatras“. Festivalio erdvėje jie ketina įkurti atvirą kūrybinę laboratoriją, kurioje čia ir dabar gims nauji personažai, su kuriais bus kuriamos naujos istorijos. Pasigaminti savitą psilikoninį aktorių galės visi norintys. Festivalis-pleneras „Pilies akordai 2010“ vyks šeštadienį, nuo 12 val. Detalią renginio programą galima rasti interneto svetainėje www.teatroprojektai.lt

Bendroje parodoje savo juvelyrikos dirbinius pristato keturi autoriai.

teatras

Naujo sezono pradžia – su dviem premjeriniais spektakliais
Kauno kamerinis teatras skelbia sezono pradžią ir visus kauniečius bei miesto svečius rugsėjį kviečia į dvi premjeras.
Pirmoji rugsėjo 16–17 dienomis žiūrovų dėmesiui bus pristatyta dviejų dalių juodoji komedija „Be galo švelni žmogžudystė“. Pagal Ray Bradbury kūrybą sukurtą spektaklį režisavo Stanislovas Rubinovas. Nors R.Bradbury dažnai vadinamas fantastu, pats save jis laikė „idėjų“ rašytoju-svajotoju. Jo kūriniuose keliamos politinės, fi losofi nės, mokslinės, etinės idėjos. Skirtingų jo kūrinių motyvais pastatytas spektaklis „Be galo švelni žmogžudystė“ pasakoja istoriją apie senyvo amžiaus porą – vyrą ir žmoną, kartu išgyvenusius ištisą meilės epochą: nuo rožinės jaunavedžių euforijos ir romantiškos aistros saulėtuose paplūdimiuose iki abipusės neapykantos ledynmečio ir tuštumos. Kartu sužaidę visus meilės žaidimus ir pasiekę senatvės ramybę, jie nusprendžia atsikratyti vienas kitu ir sugalvoja naują žaidimą. Jame žaidžiama su mirtimi. Tačiau žaidimas virsta netikėtu nuo-

Spektaklio centre – Stalinas
Monodrama „Koba“, kurioje vaidina aktorius A.Rubinovas, pavasarį buvo parodyta rusų kalba. Šį sezoną spektaklis bus vaidinamas tik lietuviškai.

Rugsėjo 24–25 dienomis teatre pristatomas spektaklis, sukurtas pagal žymaus ir labai populiaraus rusų rašytojo Edvardo Radzinskio apsakymą. „Koba“ – tai pasakojimas apie despotiškąjį Staliną. Ne-

„Be galo švelni žmogžudystė“ pasakoja istoriją apie vyrą ir žmoną, kartu išgyvenusius ištisą meilės epochą.
žinantiems, spektaklio statytojai primena, kad Koba – revoliucinis Stalino slapyvardis. Kūrinyje, taip pat ir spektaklyje, apie Jozifą Staliną, savo bičiulį ir bendražygį, pasakoja jo draugas Fudzi. Fudzi ir Koba daugelį metų dalinosi bendra duonos rieke, pagaliau pasidalino ir bendru džiaugsmu – revoliucijos pergale. Jie mylėjo, vertino ir gerbė vienas kitą. Bet Stalinui neužteko bendražygių meilės ir atsidavimo. Jis norėjo valdyti kiekvieno širdį ir protą. Taip kovotojas Koba pavirto diktatoriumi Sta-

Visos laidojimo paslaugos ir prekės M.Daukšos g. 37 Šarvojimo salės Vytauto pr. 44a

IŠTISĄ PARĄ
M.Daukšos g. 37, Kaunas Tel. (8-37) 20 08 39, 22 72 93 Mob. tel.: (8-614) 78 785 (8-687) 73 307

tykiu, nes sutuoktiniai netikėtai pabunda ir pajunta norą gyventi. Pasak režisieriaus, naujasis spektaklis pirmiausia yra apie meilę, kuri yra tikrasis gyvenimo variklis. Lietuvių kalba pjesę pagal R.Bradbury apsakymus parašė Daiva Čepauskaitė, muziką pagal W.A.Mozartą

sukūrė kompozitorius Giedrius Kuprevičius, scenografiją ir kostiumus „pagal baroką“ sukūrė Sergėjus Bocullo. Pagrindinius vaidmenis atlieka Goda Piktytė ir Aleksandras Rubinovas. Pastarasis aktorius vaidina ir kitoje sezono naujienoje – monodramoje „Koba“.

linu. Tai, kas nutiko po to, visiems žinoma. Kobos priešai ėmė dingti, o greitai dingo ir beveik visi jo draugai. Šis pasakojimas – tai draugystės istorija, atskleidžianti Stalino paradoksus. Spektaklį sukūrė režisierius S.Rubinovas, aktorius Aleksandras Rubinovas, dailininkas Sergejus Bocullo, jame skamba autentiškų daugiabalsių gruzinų dainų įrašai. Praėjusio sezono pabaigoje Kauno kameriniame teatre šis spektaklis buvo pristatytas rusų kalba ir jau dalyvavo XI tarptautiniame monospektaklių festivalyje „Vidlunia“ Chmelnickio mieste (Ukraina), vykusiame rugpjūčio 24–26 d. Pasak spektaklio kūrėjų, rusų kalba su pasakotojo gruzinišku akcentu padėjo sukurti savitą to laikmečio atmosferos įtampą bei leido pasidžiaug t i k ūriniu orig inalo kalba. Tačiau žiūrovams, y pač jaunimui, norisi suprasti tekstą, todėl šį sezoną Kaune spektaklis bus vaidinamas lietuviškai.

2010 RUGSĖJO 10 D., PENKTADIENIS

AKTUALIJOS / 5
Žalą įvertino 1,5 mln. Lt
E.Čekanavičius 50 tūkst. Lt įvertino turtinę žalą, dar 1,45 mln. Lt sudaro esą patirta moralinė žala. I.Gelūno nuotr.

TV revoliucija pareikalaus aukų
GEDIMINAS GASIULIS
g.gasiulis @15min.lt

SAULIUS CHADASEVIČIUS
s.chadasevicius@15min.lt

Vilniaus apygardos teismas vakar išnagrinėjo civilinę bylą, kurioje kelis sykius už seksualinius nusikaltimus teistas 60-metis kaunietis Ervydas Čekanavičius prašo iš žiniasklaidos priteisti jam 1,5 mln. Lt.
Įspūdingą sumą garsiausiu šalies pedofilu tituluojamas E.Čekanavičius reikalauja priteisti iš žurnalistų Dailiaus Dargio ir Sauliaus Pociaus bei bendrovės „Lietuvos rytas“. Į teismą dėl esą tikrovės neatitinkančių žinių paneigimo, garbės ir orumo gynimo bei neturtinės žalos atlyginimo E.Čekanavičius kreipėsi maždaug prieš penkerius metus. Jam užkliuvo 2004 metais D.Dargio publikuotas straipsnis, kuriame, remiantis anksčiau S.Pociaus publikuotu rašiniu, rašoma apie E.Čekanavičių.

Esminė S.Pociaus rašinio pastraipa, užkliuvusi ieškovui, skambėjo taip: „Kratos metu pareigūnai rado nuotraukų, kuriose Kaune žinomas pederastas fotografavosi su savo gimdytoja specifinėse pozose.“ Publikacijoje buvo primenami maždaug 1985 metai, kai Kauno teisėsaugos pareigūnams kilo įtarimų dėl E.Čekanavičiaus galimų lytinių santykių su motina. E.Čekanavičius anksčiau buvo iškėlęs baudžiamąją bylą D.Dargiui, tačiau Vilniaus 3-iasis apylinkės teismas rašinio autorių išteisino, šį nuosprendį patvirtino ir apeliacinės instancijos teisėjų kolegija. Šiuo atveju į Vilniaus apygardos teismą E.Čekanavičius yra kreipęsis su civiliniu ieškiniu privataus kaltinimo tvarka. Teismas nutartį šioje byloje turėtų skelbti rugsėjo 23 dieną.

Nuo analoginės prie skaitmeninės televizijos šių metų vasarą visiškai perėjusios Estijos specialistai įspėja, jog jei Lietuva ir toliau taip lėtai ruošis analoginės televizijos signalo išjungimui, 2012 metais mūsų šalyje kils sąmyšis. Už perėjimą prie skaitmeninės televizijos atsakinga Susisiekimo ministerija tikina, jog panikuoti nėra reikalo.
Analoginės televizijos signalą „Baltijos sesės“ išjungė šių metų vasarą: Latvija – birželį, Estija – liepą. Lietuvoje tai padaryti numatoma 2012 metų spalio 29 dieną. „Kas dabar lėtapėdžiai?“ – kalbėdamas su Lietuvos žurnalistais, juokais paklausė Estijos Ekonomikos ir komunikacijų ministerijos Skaitmeninės televizijos komisijos direktorius Juris Pihelis. Jis pastebėjo, jog likus vos dvejiems metams iki analoginės televizijos signalo išjungimo ir visiško perėjimo prie „skaitmenos“, Lietuva neskuba atlikti „namų darbų“. Pirmiausia –

2012 metų spalio 29 dieną išjungus analoginę TV, seni televizoriai taps kone beverčiais. Be specialaus priedėlio jie nerodys jokių televizijos programų.

sudaryti aiškų veiksmų planą ir susidėlioti prioritetus, taip pat informuoti visuomenę apie tai, kokie pokyčiai laukia ir ką reikės daryti eiliniam vartotojui, skatinti gyventojus nelaukti paskutinės minutės.

Žmonėms nereikia
Perėjimui prie skaitmeninės televizijos Estija ruošėsi maždaug ketverius metus. Anot J.Pihelio, vykdant informacinę kampaniją, pastebėtas žmonių abejingumas būsimai naujovei. „Tiems, kurie kasdien žiūri analoginę televiziją, skaitmeninės nereikia. Todėl vykdant informacinę kampaniją pabrėžėme, kad niekas nesikeis, viskas liks taip pat, tik bus geresnė vaizdo ir garso kokybė, daugiau TV kanalų“, – kalbėjo J.Pihelis. 2006 metais Estijoje iš 580 tūkst. televizorių turinčių namų ūkių maždaug pusė žiūrėjo analoginę televiziją. Pereinant prie skaitmeninės televizijos, didžiausias dėmesys buvo skiriamas užmiesčiuose ar kaimuose gyvenantiems žmonėms, gaunantiems mažas pajamas, kadangi juos pasiekti ir įtikinti „nelaukti paskutinės minutės“ buvo sunkiausia. O kai kurie tiesiog neturėjo lėšų įsigyti 100–150 Lt kainuojantį priedėlį. Buvo įsteigta ir pagalbos linija, tačiau ji didelio dėmesio nesulaukė... iki paskutinės savaitės. „Iki tol į šią pagalbos liniją per savaitę skambindavo 300–600 žmonių, o paskutinę savaitę sulaukėme per 8 tūkst.

skambučių“, – sakė J.Pihelis. Estija informavimo kampanijai išleido apie 4 mln. Estijos kronų (apie 0,88 mln. Lt), antra tiek atseikėta infrastruktūrai sukurti. Lietuvoje informavimo kampanijai iš Europos Sąjungos fondų skirta 10 mln. Lt, o priedėlių kompensavimui Vyriausybė planuoja skirti 20 mln. Lt. Priedėlius numatoma parūpinti socialiai remtiniems asmenims.

Ministrui teks pasitempti
Prezidentės Dalios Grybauskaitės sukritikuotas aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas kitą savaitę žada pateikti visus reikalingus atliekų tvarkymo regioninių projektų dokumentus ir pristatyti miškų urėdijų pertvarkymo strategiją.
Šias sritis kaip problemiškiausias G.Kazlauskui įvardijo prezidentė, trečiadienį pareiškusi, kad jo vadovaujamoje Aplinkos ministerijoje (AM) mato „absoliutų neveiklumą“. Vakar G.Kazlauskas susitiko su premjeru Andriumi Kubiliumi. Ministras buvo įpareigotas užtikrinti, jog iki rugsėjo 15 dienos visi dešimt regioninių atliekų tvarkymo centrų pristatytų paraiškas ES Sanglaudos fondo lėšomis finansuoti atliekų tvarkymo sistemos plėtrą. Iki spalio 1 dienos AM turi išspręsti klausimą dėl pavojingų atliekų sąvartyno projekto finansavimo ir įgyvendinimo, o kitą savaitę ministras pristatys miškų urėdijų pertvarkymo strategiją. A.Kubilius anksčiau teigė, jog už prezidentės įvardytas problemas nėra atsakingas tik G.Kazlauskas. Prezidentė į tai atsakė atsakomybės reikalausianti ir iš Vyriausybės.

Perjungimui pasiruošta
Už perėjimą prie skaitmeninės televizijos atsakinga Susisiekimo ministerija tikina, jog viskam yra pasiruošta, nors pripažįsta, kad vėlavimų yra. Pavyzdžiui, viešinimo kampaniją kadaise žadėta pradėti jau nuo šių metų sausio, bet data buvo kelis kartus nukelta. Susisiekimo ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Arūnas Malinovskis teigia, jog kampanijos planas yra sudarytas, jos vykdytojas turėtų paaiškėti artimiausiomis savaitėmis. Tikimasi, jog kampanija pajudės spalį. Susisiekimo ministerijos Informacinių ir ryšių techno-

J.PIHELIS
Skaitmeninė televizija veikia kitaip nei analoginė. Vaizdas ir garsas bus, jei signalas yra stiprus ar vidutinis. Jei signalas silpnas ar labai silpnas, vaizdas ir garsas smarkiai trūkčios arba jo visai nebus. Todėl svarbu, kad visi vartotojai turėtų pakankamai stiprų signalą – tuomet jie tikrai pajus skirtumą.

logijų departamento direktorius Gytis Liaugminas teigia, jog išjungti analoginę televiziją Lietuvoje būtų galima nors šiandien. „Jau kokie 3 metai turbūt Lietuvoje vyksta transliacijos skaitmeniniu pavidalu, šiandien skaitmeninės TV signalas dengia beveik 95 proc. Lietuvos teritorijos. Lygiagrečiai veikia ir skaitmeninės TV programos, ir analoginės. Galima, kaip latviai padarė, Lietuvoje paimti ir išjungti analoginę TV. Kas iš to įvyks? Didelė dalis vartotojų turės papildomų išlaidų ir nemalonumų, seni televizoriai bus nenaudingi. Tam tas perėjimo laikotarpis ir yra, pamažu ir einama link to“, – „15min“ sakė G.Liaugminas. Lietuvoje skaitmeninės TV transliacijos pradėtos 2006 metais, tuomet buvo transliuojama 11 nemokamų televizijos programų, vėliau atsirado ir komercinių, mokamų televizijų. Šiuo metu Lietuvoje yra apie 1,3 mln. televizorius turinčių namų ūkių. Apklausų duomenimis, beveik pusė jų šiuo metu vis dar naudojasi analogine TV.

Daugiau TV programų
Dauguma naujų televizorių turi integruotus skaitmeninės televizijos imtuvus. Taigi naujus televizorius perkantys gyventojai „automatiškai pereina“ prie skaitmeninės TV ir jiems nebereikia rūpintis dėl papildomų priedėlių. „Kuo tas laikotarpis ilgesnis, tuo sklandesnis yra perėjimas. Kodėl mus spaudžia tai daryti greičiau? Todėl, kad išjungus analoginę TV atsilaisvins transliavimo dažniai. Juose jau bus galima transliuoti skaitmeninę TV. Šios transliacijos į vieno buvusio analoginio kanalo signalą leidžia „įdėti“ iki 10 skaitmeninių kanalų“, – sakė G.Liaugminas.

G.KAZLAUSKAS

Kandidatuos savivaldos rinkimuose
Puslapis parengtas pagal „15min“ inf., K.Vanago/BFL nuotr.

Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas, kuriam Europos Parlamentas (EP) panaikino teisinę neliečiamybę, skelbia ketinąs dalyvauti kitąmet vyksiančiuose savivaldybių tarybų rinkimuose.
„Aš kalbėjau, kad dalyvausiu savivaldybių rinkimuose Kaune arba Vilniuje – partija nuspręs, kur reikia pastiprinti pozicijas“, – vakar prieš opozicinių frakcijų atstovų susitikimą Seime sakė V.Uspaskichas. Jei „darbiečiams“ pasisektų laimėti savivaldos rinkimus kuriame nors mieste ir pavyktų suburti valdančiąją daugumą,

kuri galėtų patikėti V.Uspaskichui mero postą, jis teigė, jog mielai atsisakytų EP nario mandato, skelbia Delfi.lt. EP šią savaitę panaikino teisinį V.Uspaskicho, kaip europarlamentaro, imunitetą. Gavęs oficialų EP sprendimo raštą, Vilniaus apygardos teismas galės atnaujinti vadinamosios Darbo partijos bylos nagrinėjimą. Šioje byloje politikas kaltinamas organizavęs apgaulingą Darbo partijos buhalterijos apskaitos tvarkymą. Partija įtariama neįtraukusi į buhalterinę apskaitą 24 mln. Lt pajamų ir 23 mln. Lt išlaidų bei nesumo-

V.USPASKICHAS
kėjusi 4 mln. Lt mokesčių. 2008 m. Seimas buvo panaikinęs V.Uspaskicho imunitetą, tačiau 2009-aisiais išrinktas į EP jis vėl įgijo neliečiamybę.

2010 RUGSĖJO 10 D., PENKTADIENIS

6 / AKTUALIJOS

Prieš rudens sesiją – populizmo protrūkis
GEDIMINAS CIBULSKIS
g.cibulskis @15min.lt

Atkelta iš 1 psl. R.Rudzkio nuomone, pagrindiniai Seimo rudens sesijos prioritetai turėtų išlikti tie patys, kaip ir anksčiau – reikia siekti kuo greitesnio Lietuvos ekonomikos atsigavimo. „Tai reiškia, kad reikia pirmiausia tvarkyti tuos įstatymus, kurie susiję su verslo skatinimu, biurokratinės naštos naikinimu, investicinio klimato gerinimu ir panašiai. Trumpai tariant, į visą Lietuvos politinę veiklą dabar reikėtų žiūrėti per ūkio atgaivinimo, darbo vietų kūrimo, konkurencingumo kėlimo prizmę, o Seimas tikrai per tą prizmę nežiūri. Dažnai netgi priešingai – dar kažką mėgina reglamentuoti ar uždrausti“, – kalbėjo ekonomistas.

T.JANELIŪNAS:
Opozicijos silpnumas yra bene didžiausias faktorius, kuris ir leistų tikėtis, kad išliks dabartinė koalicija.

D.GRYBAUSKAITĖ:
Mano ir Seimo prioritetai sutampa. Pirmiausia – kova su organizuotu nusikalstamumu, įskaitant ir korupciją.

R.RUDZKIS:
Seimas pernelyg lėtai priima sprendimus, kurie gyvybiškai būtini verslo skatinimui.

Prastenis už Vyriausybę
Anot pašnekovo, ekonomikos skatinimui svarbiausia – ne naujų pinigų įliejimas į ją: „Pats geriausias ekonomikos skatinimas – nuimti trukdžius jai. Per pastaruosius keletą metų mes tiek prigalvojome popierizmo, viso-

kiausių taisyklių, reglamentų, kuriuos tiek didelis, tiek smulkus verslas turi vykdyti, kad jie kaip pančiai, kaip voratinklis, trukdo dirbti“. Tuo tarpu Seimo nariai toliau esą kurpia verslo kontrolės mechanizmus. „Kuris iš Seimo narių dabar labai stengiasi inicijuoti kokius nors verslo supaprastinimus, palengvinimus ir t.t.? Daugiausia jie kalba, ką dar riboti, kokį dar reglamentą įvesti. Ar ribosim alkoholio pardavimą po 22 val., ar ne, Lietuva neišnyks. O jei po 60 tūkst. žmonių išvažiuos

kasmet, tuomet grėsmė didelė“, – sakė R.Rudzkis. Anot pašnekovo, pagrindinė Lietuvos bėda, kuri greičiausiai dar aštrės, yra tai, kad šalyje vis mažėja norinčių užsiimti verslu. Ekonomistas pabrėžė, kad minėtos problemos atsirado ne šioje Seimo kadencijoje, o per 6–7 metus. Tačiau pridūrė, jog dabartinis parlamentas jas sprendžia nepakankamai efektyviai. Pasak R.Rudzkio, Vyriausybę irgi yra dėl ko kritikuoti, bet Seimas atrodo kur kas prasčiau – pernelyg lėtai priima spren-

dimus, kurie gyvybiškai būtini verslo skatinimui.

Gelbės silpna opozicija
Į kitą Seimo bėdą vakar pirštu dūrė pati Seimo pirmininkė. Pasak I.Degutienės, parlamentarai prieš šią sesiją priregistravo „negirdėtą“ skaičių pasiūlymų šalies teisinei bazei, iš kurių nemaža dalis – akivaizdžiai populistiniai, siekiant pasirodyti rinkėjams prieš savivaldos rinkimus. Esą neretai Seimo nariai, dirbantys vieną sritį kuruojančiame Seimo komitete, taikosi taisyti kitas sritis reglamentuojančius įstatymus: „Kada žmogus dirba Valstybės valdymo ir savivaldybių reikalų komitete, o registruoja pasiūlymų apie žemės ūkį ar dar kažką, tikrai negali suvokti, kodėl tai daroma.“ Tačiau didele dalimi Seimo darbo sėkmę lems valdančiosios daugumos pajėgumas dirbti. Šiuo metu centro dešiniųjų koalicija neturi aritmetinės daugumos – jai priklauso 70 iš 141 vietos parlamente. Koaliciją dar yra pasižadėję remti 3 atstovus Seime turintys valstiečiai liaudininkai. Taip pat šią savaitę valdantieji prabilo, jog palenks į savo pu-

sę dar 2–3 parlamentarus. Tiesa, bene rimčiausias garantas, kad dabartinė Vyriausybės galės dirbti toliau – opozicijos susiskaldymas. Pasak politologo Tomo Janeliūno, kol kas nėra požymių, kad kas nors labai norėtų pakeisti dabartinę valdančiąją koaliciją: „Galbūt opozicijos silpnumas yra bene didžiausias faktorius, kuris ir leistų tikėtis, kad išliks dabartinė koalicija.“ Opozicija vakar parodė, kad joje esančioms frakcijoms sudėtinga susitarti tarpusavyje. Valdančiajai koalicijai nepriklausančių Seimo frakcijų atstovai taip ir nepriėmė sprendimo, kokia forma bendradarbiaus prasidėjus politiniam sezonui ir kas dirbs opozicijos lyderiu.

Prezidentės įtaka
Kalbėdamas su „15min“ didžiausios opozicinės socialdemokratų frakcijos lyderis Algirdas Butkevičius neslėpė, kad kol nėra užsitikrinta bent 75 vietų dauguma Seime, bandyti perimti valdžią opozicijai neverta, nes tai neatneš daugiau stabilumo nei yra dabar.

Rudens sesijoje Seime ketinama svarstyti įstatymų projektus, susijusius su elektros energijos ir dujų sektoriaus permainomis, jų gamybą atskiriant nuo perdavimo. A.Ufarto/BFL nuotr.

Yra daug įstatymų pataisų, kurios absoliučiai yra populistinės.
Sakė I.Degutienė.

Socialdemokrato nuomone, didelė tikimybė, kad valdančioji dauguma per rudens sesiją neiširs: „Aš manau, kad jie laikysis iki galo, nes daugelis partijų pradės ruoštis savivaldybių rinkimams. Bet gali būti, kad premjerą Andrių Kubilių pakeis kuris nors kitas konservatorius. O jei biudžetas nebus priimtas ir Finansų ministerija kito jo varianto neteiks, gali būti surengti pirmalaikiai Seimo rinkimai.“ Tuo tarpu T.Janeliūnas svarstė, kad savivaldos rinkimai neturėtų išklibinti koalicijos. „Rinkimai visada yra rizika, atsiranda daugiau tam tikros įtampos šaltinių, bet šiuo atveju aš nemanau, kad dėl savivaldos rinkimų kurie nors partneriai iš esmės labai norėtų keisti dabartinę status quo. Juo labiau kad buvimas valdžioje suteikia tam tikrų progų būti viešumoje ir taip tempti į populiarumo viršūnes vietos politikus“, – kalbėjo politologas. Ekspertas svarstė, jog valdančiosios daugumos darbą gali keisti šalies vadovė D.Grybauskaitė. „Santykiai su prezidente, kaip matome, po truputėlį aštrėja, nes prezidentė yra vis labiau nepatenkinta kai kuriais dalykais, kai kuriais ministrais. Taigi visko gali būti. Jeigu koalicija, kaip ir iki šiol, norės išlaikyti santykius su prezidente pakankamai neutralius, turės atsižvelgti į prezidentės pageidavimus“, – sakė T.Janeliūnas.

Nori alkoholio
Vienas iš parlamentarų siekių šį rudenį – panaikinti draudimą Seimo restorane ir kavinėje prekiauti alkoholiu. Tokį pasiūlymą parlamento vadovei I.Degutienei pateikė Seimo Liberalų ir centro frakcijos seniūnas Algis Čaplikas bei Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas liberalas Kęstutis Glaveckas. „Kodėl iš Seimo narių reikia daryti buitinius alkoholikus, kurie geria kabinetuose ir turi slapstytis, norėdami pasikviesti svečią? Absurdiška situacija. Aš nekalbu apie gėrimą darbo metu“, – savo siūlymą motyvavo A.Čaplikas. I.Degutienė parlamentarų siūlymo nekomentuoja.

Tomas Balžekas Generalinis direktorius t.balzekas@15min.lt Asta Bliūdžiutė Vyr. redaktorė a.bliudziute@15min.lt

Redakcija Vilniuje Tel. (8-5) 210 5896 Faks. (8-5) 210 58 97 redakcija@15min.lt A.Goštauto 40 B, 01112, Vilnius

Kauno biuras Tel. (8-37) 243 000 Faks. (8-37) 207 887 kaunas@15min.lt Kęstučio g. 58, 44305, Kaunas

Klaipėdos biuras Tel. (8-46) 257 900 Faks. (8-46) 257 800 klaipeda@15min.lt H.Manto g. 31, 92236, Klaipėda

Reklama Tel. Vilniuje (8-5) 210 5895 Tel. Kaune (8-37) 207 886 Tel. Klaipėdoje (8-46) 257 800 reklama@15min.lt skelbimai@15min.lt

Leidėjas: UAB „15 minučių“, A.Goštauto 40 B, 01112 Vilnius. Tel. 210 58 94. Faks. 210 58 97. info@15min.lt www.15min.lt

Tiražas – 50 000. ISSN 1822-5322. Laikraštis platinamas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Redakcija neatsako už reklamos turinį ir klaidas.

$

Taip laikraštyje žymimi užsakomieji straipsniai

Jurga Vaičiūtė Dienos redaktorė j.vaiciute@15min.lt

„15min” – pirmasis nemokamas laikraštis Lietuvoje, kurio tiražą kas ketvirtį audituoja UAB „Ernst & Young Baltic“.

263 300 nuolatinių skaitytojų per dieną Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
„TNS Galup“, Nacionalinis skaitytojų tyrimas, 2010 m. pavasaris

2010 RUGSĖJO 10 D., PENKTADIENIS

ŪKIŠKAS POŽIŪRIS / 7

ES parama – ir smulkiesiems ūkininkams
Lietuvoje yra nemažai ūkininkų, turinčių nedidelius natūrinius ir pusiau natūrinius ūkius. Jie gali gauti Europos Sąjungos (ES) paramą ir plėsti savo ūkius, juos modernizuoti bei padidinti jų konkurencingumą. Parama smulkiesiems ūkininkams teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“.
ALDONA KVEDARIENĖ Skovagalių kaimo ūkininkas A.Tamošaitis su žmona už ES paramos lėšas pasistatė nauj¹ tvart¹.

Paraiškos teberenkamos
Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) teritoriniai skyriai renka paraiškas paramai pagal (KPP) priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“. Iki šių metų rugsėjo pradžios surinkta per 1000 paraiškų. Patvirtintiems paramos gavėjams išmokėta daugiau nei 10,4 mln. Lt. Paraiškas paramai gauti NMA dar rinks iki metų pabaigos. Metinė paramos suma vienam paramos gavėjui pagal šią priemonę siekia 5179 Lt. Didžiausia paramos suma per visą paramos teikimo laikotarpį – 25 895 Lt.

TINKAMOS IŠLAIDOS
• Paramos lėšomis finansuojamos tik tinkamos finansuoti ir verslo planui įgyvendinti būtinos išlaidos. • Jei paramos gavėjas nusprendė pakeisti verslo plane numatytas investicijas, jis raštu turi kreiptis į NMA teritorinį skyrių, nurodyti priežastis, kodėl taip daroma ir gauti verslo planui keisti leidim¹. • Už paramos lėšas ūkininkai gali įsigyti verslo plane numatytos naujos žemės ūkio technikos, technologinių įrengimų ir įrangos. • Pirkti kompiuterinê programinê įrang¹, skirt¹ verslo planui įgyvendinti. • Finansuoti gamybinių pastatų ir statinių rekonstrukcij¹ bei statyb¹, įsigyti statybinių medžiagų, samdyti rangovus. • Panaudoti bendrosioms projekto įgyvendinimo išlaidoms finansuoti (iki 10 proc. maksimalios paramos sumos). • Perkamos prekės turi būti naujos, nenaudotos, atitinkanèios Lietuvos Respublikos ir EB teisės aktų nustatytus reikalavimus. • Jei investicijų suma viršija maksimali¹ paramos sum¹, šį skirtum¹ apmoka paramos gavėjas savo lėšomis.

Turi atitikti kategoriją
Parama pagal (KPP) priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ teikiama ne visiems smulkiesiems ūkininkams, o tik tiems, kurių ūkiai atitinka pusiau natūrinio ūkio kriterijus. Pusiau natūrinių ūkių kategorija nustatoma atsižvelgiant į turimos valdos dydį, išreiškiamą europinio dydžio vienetais (EDV). Parama skiriama, jei ūkis pakliūva į 2–3,99 EDV ūkių kategoriją. EDV nustatomas atsižvelgiant į sukuriamą standartinį žemės ūkio produkcijos gamybos pelną, kuris įvertinamas pagal kiekvieną auginamą naminį gyvūną, hektarą pasėlių, pievų ir ganyklų rūšį. EDV apskaičiuoja Žemės ūkio ir informacijos kaimo verslo centras (ŽŪIKVC). Todėl pareiškėjams būtina nors paskutinius metus iki paraiškos teikimo deklaruoti pasėlius, registruoti gyvulius ir šiuos duomenis atnaujinti ŽŪIKVC registre. buvo su benzininiu varikliu. Išlaikyti ją buvo brangu. Paramos lėšas taip pat galima naudoti ūkio pasatų renovacijai ar naujų statyboms. Štai Skovagalių kaimo (Teizų sen., Lazdijų r.) ūkininkai Alma ir Audrius Tamošaičiai už paramą pasistatė naują tvartą karvėms. Anksčiau gyvulius jiems tekdavo laikyti pas kaimynus.

Pareiškėjams būtina nors paskutinius metus iki paraiškos teikimo deklaruoti pasėlius, registruoti gyvulius ir šiuos duomenis atnaujinti ŽŪIKVC registre.
5 tūkst. Lt. Taigi jai užteko vienų metų paramos. Už kitų metų paramos lėšas ūkininkai galvoja pirkti mėšlo šalinimo transporterį. Lazdijų rajone ūkininkaujantys Tamošaičiai ūkinį pastatą statė trejus metus ir panaudojo trejų metų paramą. Tačiau ir trejų metų paramos tvartui, tegu ir nedideliam, pastatyti neužteko. „Pridėjome ir savų lėšų“, – sakė A.Tamošaitis. Pridėti nuosavas lėšas už paramą perkant įrangą ar statybines medžiagas galima, tačiau kiekvienam pirkiniui reikia turėti pagrindžiančią išlaidų dokumentaciją. Paramą gauti siekiantis ūkininkas vėliausiai nuo paraiškos pateikimo dienos turi tvarkyti buhalterinę apskaitą „Čia – Almos darbas. Ji lankė kursus ir tą darbą išmano“, – Audrius buhalterinę apskaitą patikėjo žmonai.

reikia gauti NMA raštišką leidimą. Lazdijų rajono ūkininkai Tamošaičiai dėl to jau kreipėsi raštu į NMA Alytaus teritorinį skyrių. Jie tikisi, jog leidimą keisti verslo plane numatytas investicijas gaus.

Teiks mokėjimo prašymus
Tiek Kelmės, tiek Lazdijų rajono ūkininkai paramą pagal KPP priemonę „Pusiau natūrinis ūkis“ gavo jau tris kartus. Tad kitais metais NMA jie teiks mokėjimo prašymus ir savo veiklos ataskaitą. Parama pagal KPP „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ skiriama penkeriems metams pagal principą 3+2. Po trejų metų NMA įvertina ūkio pažangą, kuri buvo numatyta verslo plane. Jei ji įgyvendinama, parama išmokama ir už ketvirtus metus. Jei ne – paramos mokėjimas nutraukiamas. Už penktus metus parama mokama įvertinus visą penkių metų veiklą.

Pridėjo ir savų pinigų
Kelmės rajono ūkininkams melžimo aikštelė kainavo

REIKALAVIMAI PAREIŠKĖJAMS
• Paramos pagal KPP priemonê „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ gali kreiptis fiziniai asmenys, ne jaunesni kaip 18 metų, turintys ne mažesnes nei 2 ir ne didesnes nei 3,99 EDV žemės ūkio valdas. • Ne trumpiau kaip metus iki paraiškos paramai gauti pateikimo, pareiškėjas turi deklaruoti savo turimus pasėlius ir (arba) būti užregistravês turimus gyvulius. • Paramos gavėjai turi vesti buhalterinê apskait¹. • Asmenys negali turėti jokių skolų valstybinėms institucijoms. • Pareiškėjai turi užpildyti verslo plan¹, kuris yra paraiškos dalis. • Verslo plane turi būti numatyta, kad prognozuojamas EDV per pirmuosius trejus paramos gavimo metus padidės bent 20 proc., o per ketvirtuosius ir penktuosius metus nesumažės. • Verslo plane detaliai aprašomos reikalingos ir numatomos įgyvendinti investicijos. • Būtina investuoti vis¹ paramos sum¹. Per pirmus trejus verslo plano įgyvendinimo metus numatyta investuoti paramos suma turi būti ne mažesnė kaip 15 tūkst. 537 litų, skaièiuojant be pridėtinės vertės mokesèio (PVM). • Paraiškos teikiamos NMA teritoriniuose skyriuose pagal valdos registracijos adres¹. Parama pagal KPP priemonê „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ neskiriama ūkininkams, kurie:
jau gauna param¹ pagal ši¹ KPP priemonê arba yra paramos gavėjai pagal KPP priemonê „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“, gauna param¹ pagal 2004–2006 m. KPP priemones „Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos rėmimas“ ir „Pusiau natūrinių restruktūrizuojamų ūkių rėmimas“, yra vaisių ir daržovių gamintojų organizacijos nariai arba cukrinių runkelių augintojai, bitininkai.

Reikia numatyti verslo plane
Pasistatę naują tvartą Skovagalių ūkininkai norėtų įsigyti jam ir įrangos. Pavyzdžiui, mėšlo šalinimo transporterį. Tačiau verslo plane to nenumatė. „Galvojome, kad nuosavų lėšų neturėsime, tad verslo plane numatėme visą gautą paramą panaudoti statyboms“, – prisipažino ūkininkas. Keisti investicijas už paramos lėšas įmanoma, tačiau tam
E.Pikturna iš Sirūniškių kaimo (Kelmės r.) už param¹ pirko nauj¹ kilnojam¹j¹ melžimo aikštelê.

Lėšos investuojamos
Visos gautos paramos lėšos turi būti investuojamos. Už paramos lėšas galima pirkti naują žemės ūkio techniką, įvairius technologinius įrengimus. Antai Siruniškių (Užvenčio sen., Kelmės r. ) kaime ūkininkaujantys Edmundas ir Jolanta Pikturnos, gavę pusiau natūriniams ūkiams skiriamą paramą, pirko naują kilnojamąją melžimo aikštelę. „Tai labai ekonomiška melžimo įranga – su dyzeliniu varikliu“, – pastebėjo ūkininkas E.Pikturna. Anksčiau jie karves (Pikturnos dabar turi 10 karvių) melžė rankomis. Ūkininkai turėjo seną melžimo aikštelę, tačiau ji
Užsk. Nr. 237351

Ūkiai sustiprėjo
Kelmės rajone ūkininkaujantys Pikturnos neabejoja, kad paramos mokėjimas jiems bus tęsiamas. Jų ūkiai per trejus me-

tus ekonomiškai sustiprėjo, padaugėjo gyvulių ir pajamų. „Pirkome šiek tiek žemės, auginame keturis prieauglius – taigi vietoje 8, greitai turėsime 10 melžiamų karvių“, – džiaugėsi E.Pikturna. Sirūniškių kaimo ūkininkai Edmundas ir Jolanta Pikturnos pirmieji rajone pasipriešino pieninių monopoliui. Kai šie pieno supirkimo kainas numušė iki 30 centų, ūkininkai pieną ėmė pardavinėti vartotojui tiesiogiai. Tai pieninę privertė už pieną mokėti daugiau. „Dabar ir ji jau moka po 57 ct“, – džiaugėsi ūkininkas gaunantis daugiau pajamų. Plečia savo pieno ūkį ir Lazdijų rajone ūkininkaujantys Alma ir Audrius Tamošaičiai. Turėdami naują tvartą jie didina gyvulių bandą. Ypač padidėjo Tamošaičių galvijų. Dabar ganosi 10 jų mažesnių ir didesnių veršių: buliukų ir telyčaičių. „Dabar mūsų ūkio EDV – jau 3,4“, – skaičiavo Alma. Kai teikė paraišką, buvo 3,2 EDV.

Prekybos miestelio

NAUJIENOS

Rugsėjo 10 d.

Nr. 11/2010

Prie rekordinės akcijos „Apsikabinkim!“ prisijungs ir „Inculto“ grupės nariai
Rytoj 12 val. prekybos miestelyje „Urmas“ vyksianèios akcijos „Apsikabinkim!“ dalyvių lauks nemokamas charizmatiškosios grupės „Inculto“ koncertas. Grupės nariai neatmeta galimybės patys prisijungti prie susirinkusiųjų ir apsikabinti su jais, siekiant rekordo.
J. Didžiulis: „Tokie renginiai reikalingi“ „Kiekviena ger¹ aur¹ skleidžianti ir suartinti žmones siekianti akcija yra sveikintina. Smagu kada, rodos, paprasta idėja suvienija įvairiausius žmones. Tokie renginiai visuomet yra naudingi, net jei pasiekia nedidelê auditorijos dalį“, – sako „Inculto“ lyderis Jurgis Didžiulis. Skaudžiu įvykiu visame pasaulyje pagarsėjusi¹ dien¹ dalintis meile ir šiluma apsikabinant vieni su kitais – toki¹ idėj¹ pristato akcijos organizatoriai. Pasak akcijos rengėjų, apsikabinimas – tai tolerancijos, šilto draugiškumo, meilės ženklas, suprantamas bet kuriam žmogui, todėl jis labiausiai tinka išreikšti renginio idėj¹. Dalyvauti organizatoriai kvieèia visus, kas tik pritaria šiai idėjai ir nori nuostabiai praleisti laik¹ su bendraminèiais. Taèiau daugiausia tikimasi sulaukti jaunimo atstovų. Skleis geras naujienas Norėdami, kad akcija būtų pastebėta ir išgirsta, jos iniciatoriai nutarė

siekti rekordo – daugiausia apsikabinusių žmonių vienoje vietoje. „Tenka pripažinti, kad šiuo metu viešojoje erdvėje dominuoja neigiamos naujienos. Kasdien girdime apie įvairius konfliktus, nusikaltimus, nelaimes ir taip toliau. Todėl manome, kad ši akcija – puikus būdas parodyti, kad yra pasaulyje ir teigiamų dalykų. Ir kuo daugiau mūsų šeštadienį susirinks į akcijos viet¹, tuo garsiau nuskambės žinia, kuri¹ norime pasakyti“, – pasakoja akcijos organizatorių vadovas Jonas Plenta. Pasak J. Didžiulio, svarbu, kad tikslų

būtų siekiama kokybiškai ir įdomiai, kad sudomintų ir pritrauktų kuo daugiau žmonių. „Šiuo atveju taip ir yra. Akcija „Apsikabinkim!“ tikrai turėtų sudominti daug žmonių, o rekordas – padėti paskleisti ši¹ linksm¹ ir nuotaiking¹ žini¹. Dabar, kai neigiamos žinios dominuoja viešojoje erdvėje, kiekviena gera žinia yra svarbi ir duoda didesnê ar mažesnê atsvar¹ blogoms“, – kalbėjo „Inculto“ lyderis J.Didžiulis. Keliavo po Gruzijos kaimus Anot muzikanto, jei tik leis galimybės visi grupės nariai taip pat prisijungs prie kitų akcijos dalyvių ir padės siekti rekordo.

Grupė „Inculto“ nuolat dalyvauja įvairiose akcijose. Šiais metais Gruzijoje muzikantai iš Lietuvos važinėjo po kaimus, koncertavo žmonėms, kurie gyvena atokiose vietovėse ir neturi galimybės dalyvauti kultūriniuose renginiuose. O visai neseniai akcijoje „Nelik abejingas“ surengė labdaros koncert¹, už kurį surinkti pinigai atiteko vaikinui, serganèiam vėžiu.

Laikas:
šeštadienis, rugsėjo 11 d., 12 val.

Vieta:
Prekybos miestelis „Urmas“, prie Raudonojo pasažo

Kiekvienas akcijos „Apsikabinkim!” dalyvis gaus po štai tokį ženkliuk¹” >>

R.Šilanskas: „Teko prekiauti džinsais – kol nepagavo, viskas sekėsi gerai“
Rytoj prekybos miestelyje „Urmas“ vyksianèiame Bagažinių turguje skambės anekdotų karaliaus Raimondo Šilansko pasakojamos linksmos istorijos.
Žymusis Lietuvos humoristas ne tik pats prekiaus savo daiktais iš automobilio bagažinės, bet ir kiekvienam perkanèiajam žada papasakoti po anekdot¹. „Kiekvienas iš manês k¹ nors perkantis galės pasakyti bet kokį žodį ir pažadu, kad papasakosiu su tuo žodžiu susijusį anekdot¹“, – tvirtina niekada kišenėje žodžio neieškantis senas scenos vilkas. K¹ žinomas Lietuvos humoristas mano apie Bagažinių turgų?, – paklausėme R. Šilansko. Žiūriu į tai, kaip į graži¹ idėj¹ – kam išmesti, jei gali kažkam atiduoti už simbolinê kain¹. Kur pats dedate tokius „nereikalingus“ daiktus? Parduodate ar atiduodate? Dažniausiai nereikalingus rūbus atiduodu „Caritui“, o daiktus išmetu. Bet šį kart¹ yra proga Bagažinių turguje parduoti tai, kas man nebereikalinga. Gerų daiktų tikrai turėsiu, be to, atsivešiu savo CD, knygų... Ar dažnai lankotės turguje? Nelabai. Į turgų einu tais atvejais, kai ruošiuosi kokiam nors žygiui, tarkim, žuvauti į Švedij¹ ar Norvegij¹. Ateini į turgų ir visk¹ susiperki, ko reikia. Tokiam tikslui vieta yra ideali.

Keletas R.Šilansko anekdotų apie turgų:
Kalbasi du bitininkai: – Klausyk, girdėjau naujas bites išvedei? – Oi, didelės kaip meškos, o piktos kaip širšės. – O medų neša? – Neša, nueina į turgų – atima iš bobuèių ir neša namo...

Ar mėgstate derėtis? Derėtis? Dėl to ir einu į turgų. Kai važiuojam į žygius, mane kolegos visada siunèia eiti į turgų. Deruosi ir jei nenuleidžia nė cento – iš principo neperku. S¹voka turgus pati visk¹ pasako – tai vieta deryboms. Buvo atvejis dar sovietiniais laikais: atėjau į turgų pirkti meliono, pasiūlė už 5 rublius, o aš pardavėjau ir sakau: „6 rubliai“. Jis man: „gerai, imk už 4“. Galų gale man t¹ moliūg¹ padovanojo už dyk¹, nes pasiūliau 10 rublių. Pardavėjas dvi valandas dar apie mane skelbė visiems kitiems prekeiviams: „Protingas kvailys“. Būna ir taip.

Ar sutinkate, kad turgus turi savo išskirtinê aur¹? Turgus yra žmonių susibūrimo vieta, turi savo dvasi¹. Turgaus prekeiviui dažniausiai tai yra ir pragyvenimo šaltinis, gal jam ir nepatinka prekiauti, bet toks gyvenimas. Turgus – nėra vien prekyba. Ar teko paèiam prekiauti turguje? Kažkada teko... Tarybiniais laikais Klaipėdoje pardavinėjau džinsus – kol nepagavo, viskas sekėsi gerai... Tais laikais nebuvo galima to daryti – buvai priskiriamas prie spekuliantų.

Žydukas ateina į turgų ir sako žmogui, kuris pardavinėja medų: – Tėvelis prašė litr¹ medaus. Prekybininkas paima iš žydelio stiklainį, pripila ir sako: – Nu, mokam pinigus. – Mano tėvelis sakė kit¹ šeštadienį ateis ir su Jumis atsiskaitys. – Oh, tu rupūžioke, duok èia medų... – atėmė medaus stiklainį, atgal susipylė, stiklainį gr¹žino žydeliui. Tas pažiūrėjo į stiklainį ir tarė: – Tėvukas buvo teisus – dviem puodeliams arbatos pilnai užteks.

Šeštasis „Bagažinių turgus“ bus rengiamas rugsėjo 11 d., šeštadienį, nuo 8 val. prekybos miestelyje „Urmas“. Vieta: automobilių aikštelė, esanti prie Rytinės galerijos. Įvažiavimas: iš Taikos prospekto, per Garažų gatvê. Už prekybos viet¹ mokėti nereikia.
$

2010 RUGSĖJO 10 D., PENKTADIENIS

AKTUALIJOS / 9
aplinkosauga

Miške telkšo teršalų „ežerėlis“
Kalgraužių miško lankytojai apgailestauja, kad niekas neskuba tvarkyti čia esančio teršalų telkinio. L.Eidukienės nuotr.

Kelnaičių „versliukas“
GEDIMINAS GASIULIS
g.gasiulis @15min.lt

„Superkame dėvėtas apatines kelnaites po 40 Lt“, – toks „darbo pasiūlymas“ moksleivėms ir studentėms viename interneto tinklalapyje sulaukė kelių tūkstančių žmonių dėmesio. Kas tai – lengvas būdas užsidirbti ar patiklių jaunų merginų paieška?
Neįprastas darbo skelbimas internete pasirodė prieš pat rugsėjo 1-ąją. Skelbime rašoma, jog viena erotinių prekių parduotuvė siūlo merginoms užsidirbti „laisvu nuo mokslų laiku“. Viskas, ką reikės daryti, – nešioti apatines kelnaites ir jas neskalbtas parduoti. „Siūlome pastovų bendradarbiavimą“, – priduriama skelbime. Taip pat jame trumpai aprašomas „verslo modelis“: supirktos kelnaitės pakuojamos „į tam tikrus įpakavimus“ ir parduodamos vienoje internetinėje parduotuvėje. Su „tiekėjomis“ atsiskaitoma banko pa-

„Galiu tik spėlioti, iš kur šis „ežerėlis“ čia atsirado, bet, matyt, supylė žmonės. Nei per vieną dieną, nei per vienus metus taip nepadarysi – naftos atliekos turbūt čia buvo pilamos sistemingai“, – „15min“ pasakojo Kretingos rajono Vydmantų gyventoja Laima Eidukienė, vietos Kalgraužių miške aptikusi telkšančią naftos produktų balą.
„Jau ne pirmi metai važiuojame ten grybauti. Matosi, kad ir šernai ateina pasivolioti, praeina raguočių takai. Skaudu, kad niekas nieko nedaro“, – teigė L.Eidukienė. Moteris apie tai pranešė aplinkosaugininkams. Jie sako, kad aptiktų teršalų vietos aprašymas gana tiksliai atitinka vieną iš trijų vietovių, į kurias, gyventojų teigimu, prieš tris dešim-

tmečius buvo vežamas mazutas po 1981-aisiais Klaipėdos uoste sudužusio tanklaivio „Globe Assimi“ avarijos. Po jos Klaipėdos uoste buvo išsemta apie 19 tūkst. tonų susimaišiusio su vandeniu mazuto, į sąvartynus išvežta apie 600 tūkst. tonų mazutu užteršto smėlio. Pasak Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus pavaduotojos Aldonos Margerienės, pranešime minimą vietą apžiūrėjo Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento specialistai. „Jie sako, jog vizualiai tai panašu į mazutą, tačiau reikia detalesnių tyrimų, kad būtų galima nustatyti tiksliai, kokios ten medžiagos ir koks užteršimo mastas“, – tvirtino pareigūnė.

vedimu arba grynaisiais pinigais per kurjerius. Rašoma, jog parduodant kelnaites galima užsidirbti 1 tūkst. Lt per mėnesį. Šis „darbo skelbimas“ netruko paplisti įvairiuose forumuose ir socialiniuose tinkluose, tad nenuostabu, kad per kiek daugiau nei savaitę skelbimą pamatė daugiau nei 2 tūkst. internautų. Jų reakcijos įvairios: vieni juokais kuria verslo planus, kiti baisisi, treti sumišę svarsto, ar skelbimas tikras. „15min“ kelis kartus bandė susisiekti su skelbimo autoriumi, tačiau nesėkmingai – nei į telefono skambučius, nei į SMS žinutes atsako nesulaukta.

Pažeidimo neįžvelgia
Nors skelbime minima, kad į darbinius santykius norima įtraukti moksleives, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus (VTAK) įstaiga tai komentuoti atsisakė. Įstaigos atstovė spaudai Olga Malaškevičienė teigė, jog VTAK gana dažnai gauna gyventojų pranešimų apie internete aptiktą galimai nepilnamečiams netinkamą informaciją – vaizdo įrašus, nuotraukas, skelbimus. Šią informaciją VTAK perduoda policijai. Šis skelbimas taip pat buvo persiųstas įvertinti policijai. Tačiau Policijos departamento Komunikacijos skyriaus viršininko pavaduotojas Ramūnas Matonis skelbime teisės aktų pažeidimų neįžvelgė. „Tokių skelbimų pasitaiko, tai vadinama fetišu – pasirinktas objektas, medžiaga, kvapas, kuris žmogų jaudina seksuaPsichologai pataria merginoms nesusigundyti lengvu uždarbiu, kadangi tai gali būti pavojinga. Š.Mažeikos/BFL nuotr.

www.15min.lt/s114898
Surinkę šį adresą savo kompiuteryje arba telefone, rasite visą straipsnį

Nežinai, kas gali slėptis už to skelbimo – gal ir tas pats pedofi las.
Svarstė R.Pajuodytė.

liai. Už tai nėra baudžiama“, – teigė jis. Paklaustas, ar pasiūlymu susidomėjusioms patiklioms mergaitėms gali kilti pavojus būti užverbuotoms, R.Matonis teigė, jog iki šiol tokių atvejų nebuvo.

Ragina nesusigundyti
Psichologė-psichoterapeutė Ramunė Pajuodytė teigia, jog fetišizmas – tai nukrypimas, arba perversija, kai seksualinį potraukį, pasitenkinimą teikia tam tikras objektas. „Jis tik simbolizuoja partnerį. Fetišistams nereikia kito žmogaus, asmenybės, jie susijaudina ir patiria pasitenkinimą vien nuo to daikto. Tai gali bū-

ti ne tik kažkokios kelnaitės ar apatiniai drabužiai, bet absoliučiai bet kas – net kokia nors nuotrauka, kūno dalys ir t.t.“ – sakė R.Pajuodytė. Pasak psichologės, paprastai šis sutrikimas susiformuoja labai anksti, dar vaikystėje, tačiau to priežastys nėra žinomos. Anot R.Pajuodytės, šie žmonės bijo ir vengia normalių, natūralių santykių. Tačiau jie nėra tokie pavojingi, pavyzdžiui, kaip pedofi lai. Psichologė patarė merginoms nesusigundyti lengvu uždarbiu ir neįsitraukti į šią veiklą. Jos nuomone, tai ne tik gali būti pavojinga, bet ir yra savotiškas savigarbos, orumo pažeminimas.

pasaulis

Krata N.Sarkozy partijos būstinėje
Prancūzijos policijos pareigūnai atliko kratą šalies prezidento Nicolas Sarkozy valdančiosios Sąjungos už liaudies judėjimą (UMP) būstinėje.
Krata atlikta trečiadienį, tiriant skandalą, susijusį su kosmetikos milžinės „L‘Oreal“ paveldėtoja Liliane Bettencourt. Verslininkė kaltinama vengusi mokėti mokesčius ir neteisėtai fi nansavusi partijos rinkimų kampaniją. Su šiuo skandalu taip pat siejamas darbo ministras Ericas Woerthas, kuris buvo pagrindinis UMP lėšų rinkėjas. Pranešama, kad po 1,5 valandos trukusios kratos, apie kurią partijos atstovai buvo iš anksto informuoti, policijos pareigūnai su savimi nieko nepasiėmė. Prancūzijos žiniasklaida pranešė, jog tyrėjai ieškojo laiško, kurį E.Woerthas išsiuntė N.Sarkozy 2007 metų kovą. Jame E.Woerthas esą siūlė skirti aukščiausią Prancūzijos apdovanojimą – Garbės ordiną Patrice'ui de

N.SARKOZY
Maistre'ui, kuris yra 17 mlrd. eurų vertinamo L.Bettencourt turto tvarkytojas.

Korano gali nebedeginti Teroro aktas
JAV prezidentas Barackas Obama vakar pareiškė, kad vienos bažnyčios Floridos valstijoje planai sudeginti Koraną, minint rugsėjo 11-osios teroro atakų devintąsias metines, gali tapti „aukso gysla“ kovotojus verbuojančiam tarptautiniam teroristų tinklui „al Qaeda“. Anot B.Obamos, po tokių veiksmų gali kilti didelio smurto bangos Pakistane ir Afganistane, padaugėti užverbuotų asmenų, kurie norės susisprogdinti Amerikos ar Europos miestuose. Geinsvilyje veikiančios bažnyčios „Dove World Outreach Center“ pastorius Terry Jonesas (nuotr.) prieš porą dienų teigė

Vladikaukaze
Rusijoje, Vladikaukazo mieste, vakar per teroro išpuolį centrinėje turgavietėje žuvo 16 žmonių, dar apie 80 buvo sužeisti. Pranešama, kad teroristas mirtininkas prie turgavietės privažiavo automobiliu „Volga“. Manoma, kad mašinoje galėjo būti dar vienas žmogus, kadangi ant galinės sėdynės rastas dar vienas lavonas. Sprogdinimo įtaiso galingumas prilygo 40 kg trotilo. Automobilis per sprogimą buvo sudraskytas į gabalus, nuo sprogimo bangos išdužo gretimų namų stiklai, apgadinti netoliese stovėję automobiliai.

Parengta pagal „15min“, BBC inf. AFP/Scanpix nuotr.

neketinąs atšaukti Korano deginimo ir pabrėžė sulaukęs daug šį sumanymą palaikančių laiškų. Bet vakar jis kalbėjo kiek nuolaidžiau. Jis teigė, jog Korano deginimas gali būti atšauktas, jei to paprašys B.Obama. Anot pastoriaus, su juo JAV prezidento administracija kol kas nebuvo susisiekusi.

2010 RUGSĖJO 10 D., PENKTADIENIS

10 / SKELBIMAI

Parduoda
ACO latakai nuo Tel. 8 616 16538. 39,90 Lt/m. NAUJI VYRIŠKI KOSTIUMAI MAŽIAUSIOMIS KAINOMIS. (NUO 100 LITŲ) Tel. 8 656 28182. PILIAKALNIO G. 21A, KAUNAS. PARDUODAME KARPIUS BEI ERŠKETUS MAISTUI IR ĮŽUVINIMUI. Tel. 8 640 27927. AKCIJA! Plieninė stogų danga 17 Lt. Suteikiama garantija. UAB SAB BALTIC. Tel.: 37 327477, 8 612 36100, 8 698 31771. Betoninės trinkelės nuo 14,87 Lt/m2 be PVM. Tel. 8 616 16538. Keraminiai blokai „LodeKeraterm“ nuo 159 Lt/m3 be PVM. Tel. 8 663 53820. Kokybiškas putų polistirenas „TermoOrganika“ nuo 96 Lt/m3. Informacija tel. 8 616 50351. Parduodame statybinę medieną, vidaus – lauko dailylentes, grindlentes, terasines lentas, pjuvenas, atraižas. Tel.: 8 37 330071, 8 620 75849. Prekyba visomis stogų ir fasadų dangomis. Tel.: 8 671 91619, 8 600 28653. www.evasta.lt. Stogų dangos nuo 11,50 Lt/m2 be PVM. Tel. 8 663 53820.

Nekilnojamasis turtas
Išnuomojamas mažas (18 kv.m) 1 kambario butas Vilniaus centre. Naujai suremontuotas, yra visa buitinė technika, baldai. Kaina 550 Lt. Tel. 8 655 34254. Išnuomoju 2 k. butą Šilainiuose. Su baldais ir buitine technika. Geras susisiekimas su miestu. Informacija tel. 8 679 34461. Keičiu 1 k butą Šilainių raj. Šarkuvos g. 2/5 į 2 k. Butą nemažesnį nei 45 kv.m. Eigulių arba Šilainių raj. Be tarpininkų. Tel. 8 618 19493. Norite parduoti arba išnuomoti nekilnojamąjį turtą? Mes Jums turime klientų! Skambinkite jau dabar tel. 8 657 63600, UAB „S. IMPERIJA“. Parduodu 6a. sklypą Šventojoje (Palangos m.), kraštinis, šalia upė, miškelis, graži vieta - 90 000 Lt. Tel. 8 617 89370. Turistų klubas „ŽYGEIVIS“ kviečia į išvykas: rugsėjo 11 d. Nemunu (14 km.), rugsėjo 12 d. pėsčiomis Aristava – Šėta (18 km.), rugsėjo 18 d. pėsčiomis Kazlų Rūda – Jūrė. Tel.: 235446, 8 613 16928.

Baldai
Įvairiausi nestandartiniai baldai mažiausiomis kainomis. Suteikiame garantiją. Terminas - 5-10 d.d. Tel. 8 679 77357. www.ivairusbaldai.lt Nestandartinių kietųjų baldų gamyba MAŽIAUSIOMIS KAINOMIS. Projektavimas, atvežimas, montavimas + šeimyninė „Piko“ pica NEMOKAMAI!??l. Tel. 8 679 33040. Pigiai ir kokybiškai gaminu kietuosius nestandartinius baldus. Atvežu ir sumontuoju. Tel. 8 690 47483.

Grožis, sveikata
IŠBLAIVINIMAS VISĄ PARĄ. Priklausomybės ligų gydymas. Informacija tel. 8 606 91150. JOGA. MEDITACIJA. KVĖPAVIMO PRATIMAI. Kauno ZEN centras, Laisvės al. 49. Tel. 8 656 03823, www.zen.lt. Joga. Pradedantiesiems ir pažengusiems. Užsiėmimus veda Joga Širomani vardą turintis jogos mokytojas Atmaram Gintautas Baranauskas. Tel. 8 652 37173, el.p.: atmaram@jogaom.lt, www.jogaom.lt. Kaip per gimimą iš Dvasios išsivaduoti iš ligų ir priklausomybių. Leonas, tel. 8 607 84667, www.alfaomega.lt. Padedame atsisakyti alkoholio ir rūkymo priklausomybių. Efektyvu! Tel. 8 670 97959, www.laisvi.lt Sportinė joga studijoje„Miesto JOGA“. Kviečiame į nemokamą pristatymą rugsėjo 11 d. Rengiame pradedančiųjų kursus nuo rugsėjo 18 d. Tel.: 8 37 328241, 8 682 47119, 8 688 24182. www.miestojoga.lt. OZONOTERAPIJA – efektyvi pagalba po insultų, infarktų, sergant diabetu, ateroskleroze, endarteritu. Natūralaus gydymo centras, Savanorių pr. 284, tel.: 8 37 710 602, 8 682 92261, www.ngc.lt.

Transportas
Nebrangiai ir kokybiškai atliekame visus automobilių važiuoklės ir variklių remonto darbus. Informacija tel. 8 679 59330. Pigiai, greitai ruošiu, dažau automobilius ir mikroautobusus, be poilsio dienų. Tel. 8 613 87760.

Siūlo darbą
Atrenkami žmonės dirbti vadybinio pobūdžio darbą vakarais. Mokome. Gali būti studentai. Tel. 8 605 8 9493.

Gyvūnai
„Kauno veterinarijos praktika“ naujos gydyklos atidarymo proga rugsėjo mėn. gyvūnus skiepija nuo pasiutligės tik už 5 Lt. Mus rasite PC „Molas“ „Kikos“ parduotuvėje. Tel. 8 611 77271. Dovanoju savarankiškus labai gražius kačiukus: juodos ir rainos spalvos. Galiu atvežti. Tel. 8 660 78383. Visą rugsėjo, spalio mėn. atliekame kačių ir šunų vakcinaciją prieš pasiutligę tik už 5 litus. Vakcinacijos atliekamos: V.Krėvės pr. 97 A, tel. 460 002; Raudondvario pl. 184-7, tel. 330342

Įmonei, siuvančiai tekstilės gaminius - viršutinę aprangą, reikalingos(-i) siuvėjos(-ai), dirbti viena pamaina, operacijomis. Tel. 8 605 53479. Reikalingas kurjeris, turintis automobilį. Darbas Kaune. Tel. 8 652 92305. Reikalingi tarptautinių pervežimų vairuotojai, turintys darbo patirtį. Tel. 8 615 59333. Restoranui „in Tilsit“ reikalinga kvalifikuota (-as) padavėja (-as). Darbo patirtis būtina ( ne mažiau kaip 1 metai). CV siųsti adresu : info@intilsit.lt, arba skambinti telefonu 8 618 88008. Siūlomas gerai apmokamas darbas videochat'e komunikabilioms merginoms. Tai įvairaus pobūdžio pokalbiai internetu su užsieniečiais. Platesnė informacija ir anketa registracijai į atranką – www.unitedmodelsstudija.lt Skubiai siūlome nuolatinį darbą siuvėjai, siūti ir taisyti drabužius. Tel. 8 683 26020. Sunkvežimių servisas siūlo darbą šaltkalviui. Būtina patirtis. CV siųsti el.p. lina@kodera.lt. Valymo paslaugų įmonė UAB „BSS grupė“ priims į darbą valytojus Kaune, turinčius 35-55 proc. darbingumą. Kreiptis tel. 8 673 49034. ŽELDINIUS PRIŽIŪRINČIAI ĮMONEI REIKALINGI MOTOPJŪKLININKAI. Tel.: 796732, 8 687 96339. Reikalinga (-as) laiškanešė (-ys) su automobiliu Kauno mieste. Kreiptis d.d. 9.00 - 17.00 val. tel. 8 37 207324. Norvegijos kapitalo įmonė Kaune, UAB „Jotron“, priima elektroninės aparatūros montuotojus (-as) ir SMD linijos operatorius (-es). Pageidautina tokio darbo patirtis. Siūlome: darbą perspektyvioje elektronikos įmonėje, konkurencingą atlygį ir socialines garantijas. CV siųsti aurelija.siniauskiene@jotron.com Informacija tel. 8 37 338233. UAB „PROJEKTANA“ vykdanti polinių pamatų įrengimo bei betonavimo darbus, ieško STATYBOS DARBŲ VADOVO, darbui Lietuvoje ir užsienyje. Tel. 8 620 14842, el. paštas info@projektana.lt. Statybos įmonei reikalingi MECHANIZATORIAI, turintys patirties vikšrinės technikos valdyme. Tel.: 8 656 17875, 8 37 407040.

Statyba, remontas
„ALUPLAST“ plastikiniai langai. 50-55 proc. nuolaida. Aliuminio balkonai. Berėmio stiklo sistemos. www.bogone.lt, tel. 8 684 10785. Atliekame visus statybos (pamatų, sienų, stogų) griovimo, remonto ir vidaus apdailos darbus. Tel. 8 600 28653. www.evasta.lt. Dengiame stogus prilydomąja bitumine danga. Ilgametė patirtis. Garantija. Tel. 8 681 58275. Griauna, rekonstruoja. Modernia įranga. Gipso kartono, mūro, tinko, dažymo darbai. Tel. 8 673 07324. Klojame trinkeles, dedam akmenis, bortus, tveriam įvairių tipų tvoras. Tel. 8 685 85550. Klojame trinkeles, lietaus kanalizacija, drenažą. Montuojame tvoras. www.peiveris.lt Tel. 8 600 22703. Kokybiškai nebrangiai atliekame visi statybos, remonto darbai. Tel. 8 676 16817. Nebrangiai atliekame santechnikos darbus. Vandens skaitikliai, kanalizacija, šildymas. Garantija. Tel. 8 676 16817. Pigiai atvežame iki 25 t.: žvyro, smėlio, skaldos, juodžemio. Savikroviais atgabename trinkelių, blokelių (iki 12 palečių) perdengimo plokščių. Tel. 8 688 12000. PIGIAI parduodame naujausios kartos ypatingai šiltus PLASTIKINIUS LANGUS, stikliname balkonus. Prekiaujame šarvuotomis durimis, garažo vartais. Dirbame (I-VI, nuo 8.00 iki 20.00). Tel: (8-37) 332388, (8-633) 99174. Santechnikas tvarkingai atlieka santechnikos darbus: šildymas, vandentiekis, kanalizacija, drenažas. Tel. 8 673 07324. TINKAVIMAS, DAŽYMAS, GIPSO KARTONO MONTAVIMAS, FASADŲ ŠILTINIMAS. TEL. 8 699 98866. Meistro pagalba: santechnika, elektra, buitinė technika, tvirtinimai, apdaila t.t. Išsikvieskite meistrą tel. 8 618 00700.

Poilsis, turizmas
Mikroautobusų „Mercedes Benz“ nuoma įvairioms progoms ir kelionėms Lietuvoje ir užsienyje. Tel. 8 612 19930, nuoma.litaksa@gmail.com.

Perka
„Metransa“ brangiai perka juodųjų ir spalvotųjų metalų laužą. Moka iš karto, išsiveža. Švenčionių g. 8. Tel.: 740405, 8 682 55681, 8 674 11565. „TORLINA“ brangiai perka juodųjų ir spalvotųjų METALŲ LAUŽĄ. Išsiveža patys. Išveža senus automobilius. Ateities pl. 34, Kaunas. Dirbame ir šeštadieniais. tel.: 8 37 441414, 8 698 08051. Brangiai perka juodųjų ir spalvotųjų METALŲ LAUŽĄ. Išsiveža patys. Išveža senus automobilius. Vandžiogalos pl. 106, Domeikava, tel.: 8 682 69307, 8 37 478989. Brangiai perkame juodųjų ir spalvotųjų METALŲ LAUŽĄ. Išsivežame patys. Išvežame senus automobilius. S.Lozoraičio g. 19, Garliava, tel. 8 611 39500. Perkame – parduodame: butus, namus, sodus, sklypus ir t.t. KAUNE. Konsultuojame ir tarpininkaujame. www.ntedvinas.lt. Tel. 8 650 84277. Perkame dirbama žemę ir pievas visoje Lietuvoje, brandų mišką. Gali būti išnuomota. Tel.: 8 670 23652, 8 676 41155. Perkame katalizatorius, akumuliatorius, automobilių laidus, personalinių kompiuterių ir kitas plokštes, el. variklius. Tel. 8 687 21210. Perkame mišką su žeme arba iškirtimui visoje Lietuvoje. Tel. 8 698 55325, www.dzukijosmediena.lt. Superkame juodųjų ir spalvotųjų metalo laužą. Didesnį kiekį išvešime patys. Raudondvario pl. 112, tel.: 267424, 8 650 50353. Superkame visus automobilius: nevažiuojančius, su defektais ir t.t. Pasiimame patys, išrašome pažymas. Tel.: 8 673 31752, 8 607 97663.

Mokslas
„IKIMOKYKLINUKŲ AKADEMIJA“ Šilainiuose ir Šiaurės pr. kviečia 3 – 7 metų vaikus mokytis: piešimo, dainuoti, šokti, vaidinti, susipažinti su raidėmis ir skaičiais, ruoštis pirmai klasei. Tel. 8 686 49450, www.akademija.puslapiai.lt Darbas ir studijos AUSTRALIJOJE. NEMOKAMI SEMINARAI LIETUVOJE! Rugsėjį Vilniuje 15 d., viešbutyje „Panorama“, Sodų g. 14, 17.30 val., Kaune 14 d., ISM, E.Ožeškienės g. 18, 15 val. Klaipėdoje 13 d., viešbutyje „Park Inn“ Minijos g. 119. Seminarus ves programos„Studijos Australijoje“ atstovas iš Australijos. Norintys dalyvauti, registruokitės el.p. migration@ ismira.lt. Tel. 8 683 30955. Wudang vidinio kovos meno mokykla visą rugsėjo mėn. kviečia į NEMOKAMAS pažintines treniruotes. Informacija tel. 8 698 13255. www.taichitao.lt

Superkame senus automobilius, išsivežame patys. Išrašome utilizavimo pažymas. Tel. 8 600 00292, autominute@gmail.com. UAB „Baltic metal“ aukštomis kainomis neribotais kiekiais perka juodųjų ir spalvotųjų metalų laužą. Atsiskaitome iš karto. Kreiptis: R.Kalantos g. 49, Kaunas, telefonais 8 37 215092, 8 698 55553.

2010 RUGSĖJO 10 D., PENKTADIENIS

SKELBIMAI / 11
Paslaugos
„Snaigės servisas“ ČIURLIONIO G. 5, visų šaldytuvų, skalbimo mašinų, viryklių remontas. Prekyba šaldytuvais ir jų atsarginėmis dalimis. Tel. 8 37 341876. Atvežame smėlio, žvyro, skaldos, juodžemio, atsijų iki 7 t. Informacija tel. 8 657 68660. Atvežame sunkvežimiu GAZ 53: juodžemio, žvyro, skaldos, atsijų, mėšlo. Išvežame statybinį laužą, šiukšles. Vežu krovinius. Tel. 8 671 70006. Atvežame: atsijas, žvyrą, smėlį, juodžemį. Išvežame statybinį laužą. Pasikrauname. Tel. 8 618 87203. Kavinė gamina maistą įmonėms, pristato į vietą. Ruošia banketus, gedulingus pietus. Tel. 8 645 48671. Kokybiškos santechnikos meistrų paslaugos, atvykstame ir savaitgalį. Tel. 8 624 99575. Paminklai, tvorelės, pamatai. Senų statinių griovimas. Užvežame gruntą ir akmens grudelius. Informacija tel. 8 671 47500. Nemokamai išvežame nebenaudojamą buitinę techniką – šaldytuvus, skalbykles, virykles ir kitus elektronikos prietaisus. Dirbame ir su įmonėmis. Tel. 8 641 99000. Nešiojamųjų ir stacionarių kompiuterių remontas Kaune, Savanorių pr. 192, tel. 8 601 93660 ir K. Donelaičio g. 33, tel. 8 679 66799. www.pc-help.lt. Patikimos perkraustymo paslaugos, mažiausiomis kainomis visoje Lietuvoje. Tel.: 225024, 8 677 79888, www.kraustykislengvai.lt. Pensionatas „Gerumo namai“. Globojam ir slaugome nuolatinai ir laikinai senelius, apleistus vienišus žmones, gulinčius ir su visiška negalia. Ilgalaikės – neribotos, trumpalaikės – nuo 1 mėn., ir t.t. Priimami žmonės iš Kauno ir kitų apskričių ir miestų. Tel.: 8 677 47949, 8 675 57940, 8 37 384699. Pigus krovinių ir baldų pervežimas. Krovėjų paslaugos. Tel. 8 606 53447. Televizorių taisymas kliento namuose. Iškvietimas nemokamas, suteikiama garantija. Tel.: 8 37 715991, 8 671 55064. Kompiuterių remontas ir atnaujinimas, programų įrašymas, virusų valymas. Atvykstu į namus. Tel. 8 684 01014. LOMBARDO PASLAUGOS. Parduodame, gaminame iš užsakovo medžiagos juvelyrinius dirbinius. Informacija: E.Ožeškienės g. 6, Kaunas. Tel. 8 698 36620. Visų rūbų taisymui, dedame spaudes. „Linos artelėje“ PLC „Mega“ Tel. 8 616 42456. Kasdien nuo 10–22 val. EMP atliekų TAKSI NEMOKAMAI IŠVEŠ seną buitinę techniką, NUPIRKS spalvotųjų metalų turinčias atliekas. Tel. 1806, www.emp.lt.

. skelbkites
SMS žinutėmis
1. Žinutės tekste rašykite: VLN (Vilnius), KNS (Kaunas) arba KLP (Klaipėda) (tarpelis) SKELBIMO TEKSTAS (ne daugiau kaip 160 ženklų) ir siųskite telefonu 1395. 2. Sulaukę atsakymo žinutės, siųskite dar vieną žinutę, jos tekste įrašydami: VLN (Vilnius), KNS (Kaunas) arba KLP (Klaipėda) (tarpelis) PATVIRTINU.

Dėmesio!
Neišsiuntus patvirtinimo(-ų), skelbimas nebus išspausdintas. Mokestis už skelbimą (20 Lt/40 Lt) bus įtrauktas į jūsų sąskaitą. Norėdami įsidėti skelbimą į visų trijų miestų laikraščius, vietoj trumpinių VLN, KNS, KLP rašykite N (patvirtinimo žinutėse - taip pat).

Biure Kaune
UAB „15 minučių“ Adresas: Kęstučio g. 58-6, Kaunas Tel.: 8 37 207887, 8 655 34257 El. paštas: skelbimaikaunas@15min.lt Visi žodiniai skelbimai nemokamai dedami į internetinį skelbimų portalą turgus.plius.lt

2010 RUGSĖJO 10 D., PENKTADIENIS

12 / SPORTAS
sprintas
Dviračiai
Dviratininkas Ignatas Konovalovas keičia komandą. 24 metų lietuvis pasirašė dvejų metų trukmės sutartį su „Movistar“ komanda. Ieškotis naujo darbdavio I.Konovalovas buvo priverstas po to, kai Šveicarijos komanda „Cervelo“, kurios pedalus lietuvis mynė nuo 2009 metų, nusprendė po šio sezono nutraukti veiklą. I.Konovalovas pernai laimėjo „Giro d'Italia“ lenktynių paskutinį etapą, pasaulio čempionato atskiro starto varžybose liko 9-as, o šiemet debiutavo „Tour de France“ lenktynėse.

Leisis Šilko keliu Rekordinis maratonas
bėgimas
Parodomojo važiavimo „Red Bull Speed Avenue“ metu sugedęs „OSCar“ automobilio variklis vos nesugriovė B.Vanago planų dalyvauti ralio maratone. BFL nuotr.

Šį savaitgalį Vilnių okupuos bėgimo entuziastai – vyks tradicinis, jau 7-asis, Vilniaus maratonas.
Dvi dienas, rugsėjo 11 ir 12-ą, vyksiantis renginys dalyvių skaičiumi bus rekordinis. „Nors registracija dar galima, į maratoną jau užsiregistravo daugiau nei 1300 bėgikų, o tai yra daugiau nei dvigubai daugiau nei ankstesnis renginio rekordas“, – „15min“ vakar tvirtino maratono spaudos tarnyba. Aktyviausiai žmonės registravosi į mini (4,2 km) ir pusės (21,097 km) maratono distancijas – beveik po 500 dalyvių. Tuo tarpu įveikti visą maratoną (42,195 km) iki vakar buvo pasiryžę per 300 bėgikų. „Vilniaus maratone dalyvaus bėgikai iš 26 pasaulio šalių, – džiaugėsi Vilniaus maratono direktorius Evaldas Martinka. – Trasoje matysime

Futbolas
Lietuvos čempiono Panevėžio „Ekrano“ vienuolikės prezidentas Aušrys Labinas buvo išrinktas į Europos klubų asociacijos (ECA) vykdomąjį komitetą. „Faktas, kad esu išrinktas į vykdomąjį komitetą, nesuteikia jokių privilegijų, o tik didelę atsakomybę. Savo darbu stengsiuosi kuo geriau atstovauti mažųjų klubų interesams“, – sakė A.Labinas. Iš viso į ECA vykdomąjį komitetą buvo išrinkta 15 narių, o pirmininku antrajai kadencijai buvo perrinktas Miuncheno „Bayern“ vadovas Karlas-Heinzas Rummenigge'as.

AURIMAS TAMULIONIS
a.tamulionis@15min.lt

išvykdamas traukiniu į Sankt Peterburgą vakar „15min“ pasakojo B.Vanagas.

tynės pirmiausia yra maratonas ir jose svarbiausia pasiekti finišą“, – pridūrė B.Vanagas.

Prieš pat lenktynes užpuolusios netikėtos problemos nesumažino Benedikto Vanago ir šturmano Sauliaus Jurgelėno užmojų rytoj startuosiančiame Šilko kelio („Silk Way 2010“) ralio maratone.
Pernai lenktynėse debiutavęs ir aukštą 8-ą vietą užėmęs pilotas šiemet tikisi ne žemesnės vietos. „Laukia labai sunki kova. Konkurencija lenktynėse yra išaugusi – šiemet startuos tikrai daugiau pajėgių varžovų. Sudėtingesnės šiemet bus ir trasos, tačiau mes tikimės dar geresnio rezultato“, – prieš

Sugedo variklis
Sportininkų planų netikėtai vos nesugriovė parodomasis važiavimas Vilniuje praėjusią savaitę vykusiame „Red Bull Speed Avenue“. Po pasirodymo sustreikavo galingas „OSCar“ automobilio variklis, kurį latvių inžinieriai buvo adaptavę iš amerikietiškojo „Chevrolet Corvette“. Problema buvo išspręsta operatyviai, iš Latvijos atsivežus naują variklį. „Galbūt naujasis agregatas ir nėra toks galingas, koks buvo jo pirmtakas, tačiau šios lenk-

Startuos dešimtuke
Įvertinę sėkmingą pernykštį lietuvių pasirodymą, lenktynių organizatoriai šiemet skyrė 111 starto numerį. Šis numeris garantuos startą pirmajame dešimtuke. Anot B.Vanago, tai didelis pasiekimas ir kur kas geresnė pozicija nei pernai metų maratone, kuomet startavusiems 44-iems lietuviams teko lenkti daug lėtesnių varžovų. Paprastai tokie lenkimai reikšdavo pavojingą važiavimą dulkių debesyse, kuriuos keldavo priešais važiuojantys automobiliai.

Europos čempionę Živilę Balčiūnaitę, Eurolygos čempioną krepšininką Tomą Masiulį su šeima, olimpietį Dainių Virbicką, miesto savivaldybės komandą. Pusmaratonio distanciją įveiks šalies rinktinės narė Diana Lobačevskė. Taip pat džiaugiamės ir bendradarbiavimu su Vilniaus „Žalgirio“ futbolininkais, kurie bėgs mini maratone.“ Maratone netrūks ir kitų renginių – vyks riedučių slalomas, bėgimas aukštakulniais, šuolių į aukštį varžybos, mugė, koncertas. „Prieš 7 metus tai buvo paprastas bėgimas centrinėmis miesto gatvėmis, dabar tai auga į miesto šventę. Džiugu, kad tai ne bėgimo per barus, o sporto renginių maratonas“, – džiaugėsi Vilniaus maratono sumanytojas ir pradininkas Ignas Staškevičius.

www.15min.lt/s114870
Surinkę šį adresą skaitykite apie eismo apribojimus maratono metu

Tenisas
19-metis Laurynas Grigelis baigė pasirodymą „Challenger Tour“ serijos vyrų teniso turnyre Prancūzijoje. Lietuvis vienetų varžybų šešioliktfinalyje 6:3, 3:6, 2:6 pralaimėjo 24 metų prancūzui Charlesui-Antoine'ui Brezacui (ATP 283), o pirmajame dvejetų rate kartu su italu Andrea Stoppiniu 1:6, 4:6 neprilygo kortų šeimininkams Dorianui Descloix bei JeanuiPascaliui Vernetui. Už sėkmingai įveiktą vienetų varžybų atranką L.Grigelis turnyre užsidirbo 5 ATP reitingo taškus ir 440 eurų.

„Šilko kelias 2010“
Šiemet geografiškai vietą pakeitusios lenktynės vyks tik Rusijos teritorijoje. Ralio maratonas startuos nuo Baltijos ir tęsis iki Juodosios jūros – tarp Sankt Peterburgo ir Sočio miestų. Varžybų dalyviams – 49 automobilių ir 16 sunkvežimių ekipažams – rugsėjo 11– 19 dienomis teks įveikti 8 etapus. Iš viso sportininkai nuvažiuos 4714 km distanciją, iš kurių greičio ruožai sudarys 2145 km.

ŠOKIŲ MUZIKOS DIEVAI
Spalio 19 d. parodų centre „Litexpo“ sprogs tikra šokių muzikos bomba – čia pirmą kartą Lietuvoje savo vienintelį koncertą surengs britų elektroninės muzikos grupė „Faithless“.

FAITHLESS VILNIUJE

Kartu su šokių muzikos dievais tituluojamais muzikantais į Vilnių atvyksta trisdešimties aptarnaujančio personalo komanda. Skirtingai negu dauguma tokio žanro grupių, šie muzikantai scenoje neapsiriboja pora nešiojamųjų kompiuterių – didžioji dalis muzikos gyvai atliekama tradiciniais instrumentais. Koncerte skambės ne tik gerai žinomi hitai „Insomnia“, „We Come 1“ ir „God Is a DJ“, bet ir naujausi kūriniai iš šių metų gegužės mėnesį pasirodžiusio albumo „The Dance“. Koncerto įgarsinimo ir apšvietimo technikos kiekiu bei subtilybėmis jie lenkia daugumą per pastaruosius metus Lietuvoje viešėjusių atlikėjų. Todėl galima net neabojoti, kad „Faithless„ koncertas bus vienas iš įspūdingiausių šo-

kių muzikos renginių, kada nors vykusių Lietuvoje. „Faithless“ susikūrė 1995 metais Didžiojoje Britanijoje ir sukėlė tikrą sąmyšį elektroninės muzikos padangėje – jų singlas „Insomnia“ akimirksniu atsidūrė daugelio pasaulio šalių radijo topų viršūnėje, o 1998 metais pasaulis parklupo išgirdęs kultinį „God Is a DJ“, tapusį vienu populiariausių visų laikų singlu. Per savo istoriją grupė išleido 6

studijinius albumus, 7 rinktinių kūrinių diskus, net 20 singlų ir pardavė daugiau kaip 12 milijonų albumų kopijų. Verta paminėti, kad kiekviename „Faithless“ albume skamba ir žymiosios britų dainininkės Dido balsas, kuri nuo pat grupės įkūrimo dalyvauja kūrybiniame procese ir kiekvieno grupės albumo įrašuose. Visi „Faithless“ pasirodymai užburia klausytojus savo subtiliu, šiek tiek depresyviu skambesiu bei house, soul, repo ir liaudies muzikos sinteze, kurią puošia ekspresyvus Maxi Jazz rečitatyvas ir virtuoziškas DJ Sister Bliss darbas prie pulto. Kiekviename koncerte grupė meistriškai išlaiko gerbėjus transo būsenoje nuo pirmosios sekundės iki paskutinės, o ypatingi šviesos, vaizdo ir garso efektai leidžia žiūrovams patirti tikrą ekstazę gyvai girdint superhitais tapusius „Insomnia“, „Mass Destruction“, „We Come 1“, „God Is a DJ“ ir kt. kūrinius. Koncertas vyks spalio 19 d. Vilniuje, parodų rūmuose „Litexpo“. Bilietai prekyboje nuo rugsėjo 13d.

2010 RUGSĖJO 10 D., PENKTADIENIS

VILNIUS 13 / SPORTAS / 17

Lietuviai – pusfinalyje!
AURIMAS TAMULIONIS
a.tamulionis @15min.lt

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė nuleido Argentinos krepšininkus ant žemės. Planetos pirmenybių ketvirtfinalyje Kęstučio Kemzūros auklėtinai vakar surengė įspūdingą šou, po kurio susitikimo favoritais drąsiai save vadinę argentiniečiai galėjo tik nuleidę galvas dirsčioti į švieslentę – 104:85.
16-ajame pasaulio vyrų krepšinio čempionate septintą pergalę iš tiek pat galimų iškovoję lietuviai pateko į pusfinalį, kuriame rytoj ginklus surems su JAV. Argentiniečiams teks pasitenkinti kovomis dėl 5–8 vietų. „Visi žaidėme kaip komanda. Parodėme charakterį ir nuo pat mačo pradžios ėmėm už gerklės jų lyderiams. Ši pergalė kol kas yra laimingiausia mano karjeroje, – džiaugėsi Mantas Kalnietis. – Kalbant apie pusfi nalį, nereikia pulti į euforiją – amerikiečiai yra supergalingi. Tačiau pergalę jiems dar reikės iškovoti.“ Pergalė ketvirtfinalyje Lietuvos krepšiniui tapo istorine – mūsiškiai pirmą kartą pateko tarp keturių stipriausių pasaulio čempionato rinktinių.

varžovų gynybą (17:10). Dažnai keisdamas krepšininkus K.Kemzūra stengėsi išlaikyti greitą žaidimo tempą ir aktyvią gynybą po visą aikštelę. Tai pasiteisino – sužaidus 8 minutes lietuvių persvara jau buvo beveik dviženklė (21:12). Patyrę argentiniečiai stengėsi lietuvių nepaleisti (21:17), tačiau rezultatyvių atakų serija nubloškė varžovus tolyn (28:18). Argentiniečių atakos klimpo kibioje lietuvių gynyboje, o mūsiškiams viskas ėjo tarsi iš pypkės – po Simo Jasaičio tritaškio „iš eigos“ skirtumas tarp ekipų šoktelėjo iki 15 taškų (35:20). Rezultatyviausias čempionato žaidėjas Luisas Scola toliau bejėgiškai blaškėsi pasiaukojamoje Roberto Javtoko ir Pauliaus Jankūno gynyboje, o lietuviai tarsi iš natų bombardavo Argentinos krepšį. Iš pirmų aštuonių tritaškių mūsiškiai pataikė visus 8-is, o po taiklaus M.Kalniečio dvitaškio paskutinę antrojo kėlinio sekundę susikrovė solidžią 20 taškų persvarą (50:30).

Lietuviai skambiai atkeršijo Argentinai už nesėkmę 2008-ųjų olimpinių žaidynių rungtynėse dėl bronzos. AFP/Scanpix nuotr.

Sustabdė L.Scola
Po didžiosios pertraukos vaizdas aikštelėje nesikeitė. M.Pocius galingu dėjimu vos nenulaužė Argentinos krepšio (55:30), o į varžovų bandymą išmušti mūsiškius iš vėžių aikštės gynyba lietuviai atsakė dviem tritaškiais dūriais (66:36). Argentiniečiams pirmąjį tolimą metimą pavyko pataikyti tik trečiojo kėlinio viduryje. Prieš tai visi 11-a jų bandymų skriejo pro šalį. Taiklūs tritaškiai kiek atgaivino varžovus (72:51), tačiau lietuvių atsakas buvo negailestingas – skirtumas tarp ekipų išaugo iki nepadoraus 32 taškų (85:53). Nors ketvirtas mačo kėlinys vakar tebuvo formalumas, argentiniečiai rankų nenuleido ir stengėsi bent šiek tiek sumažinti didžiulį deficitą. Kiek atsipalaidavę lietuviai leido jiems tai padaryti (94:77), tačiau susitikimo baigčiai tai jokios įtakos nebeturėjo – 104:85 (28:18, 22:12, 35:23, 19:32). Mūsiškių komandoje daugiausia taškų surinko S.Jasaitis – 19. Linas Kleiza pridėjo 17, M.Pocius ir Tomas Delininkaitis – po 16 taškų. Pralaimėjusių ekipoje išsiskyrė Carlosas Delfino (25 tšk.). Iki susitikimo su lietuviais vidutiniškai po 30 taškų čempionate rinkęs L.Scola vakar sukrapštė „tik“ 13.

Rezultatyviausiai Lietuvos komandoje vakar žaidė S.Jasaitis (19 tšk.).

Galingas startas
Mačą mūsiškiai pradėjo užsivedę – M.Kalnietis ir Martynas Pocius aštriais prasiveržimais bei taikliais tritaškiais draskė

K.Kemzūros vadovaujama rinktinė vakar perrašė Lietuvos krepšinio istoriją. Iki šiol aukščiausias lietuvių pasiekimas pasaulio čempionate buvo 7-oji vieta (1998 ir 2006 m.).

RIKIUOTĖ
9. Brazilija 3/3 +44 10. Australija 3/3 +40 11. Graikija 3/3 +33 12. Naujoji Zelandija 3/3 +24 13. Prancūzija 3/3 +12 14. Kroatija 2/4 -12 15. Angola 2/4 -74 16. Kinija 1/5 -62 17-20. Vokietija 2/3 -24 17-20. Puerto Rikas 1/4 -15 17-20. Iranas 1/4 -66 17-20. Libanas 1/4 -101 21-24. DKK 1/4 -83 21-24. Kanada 0/5 -49 21-24. Jordanija 0/5 -85 21-24. Tunisas 0/5 -107
Vieta, šalis, pergalės/pralaimėjimai, taškų santykis

Drausmingai susitikimą pradėję rusai metė rimtą iššūkį aiškiais favoritais laikytiems varžovams ir įpusėjus antrajam kėliniui dar pirmavo (30:35). Visgi po didžiosios pertraukos Mike'o Krzyzewskio auklėtinai suaktyvino gynybą, perėmė keletą kamuolių, pelnė seriją greitų taškų ir šovė į priekį (58:47). Leidę amerikiečiams

pabėgėti, rusai jų pasivyti nebepajėgė. Vienu metu praraja tarp komandų buvo pasiekusi ir 18 taškų ribą (79:61). Rezultatyviausiai JAV ekipoje žaidė Kevinas Durantas (33 tšk.). Chauncey Billupsas ir Russelas Westbrookas pridėjo atitinkamai 15 ir 12 taškų. Rusų ekipoje išsiskyrė Sergejus Bykovas (17 tšk.).

SERBIJA ISPANIJA

73
09-08
SERBIJA JAV

89
09-08

JAV RUSIJA

JAV įveikė Rusiją
Pusfinalyje Lietuvos rinktinės lauks JAV barjeras. Amerikiečiai vakar taip pat iškovojo septintą pergalę iš tiek pat galimų, ketvirtfinalyje 89:79 įrodę savo pranašumą prieš Rusiją.

72
09-11 09-11

79 104
TURKIJA LIETUVA

TURKIJA SLOVĖNIJA

95
09-08

LIETUVA ARGENTINA

09-08

68

FINALAS

85

09-12

2010 RUGSĖJO 10 D., PENKTADIENIS

14 / PRAMOGOS

Rudens vėjai spintoje e
KARINA ZIMINAITĖ
k.ziminaite @15min.lt

Vėstant orui, nenumaldomai į gatves veržiantis šaltai pilkumai net ir palikus spintoje vasarišką suknelę ar margaspalvius šortus moterims norisi atrodyti gundančiai, o vyrams neprarasti žavesio.
VELVETAS. Tai viena medžiagų, kurią galima dievinti arba nekęsti. Juodas trumpas velvetinis švarkelis gali būti pritrenkiantis. Šiam sezonui tuzinai dizainerių prašmatnumu dvelkiantį velvetą išnaudojo savo kūrybiniams sprendimams. KIBIR KŠTĖLĖ. Prieš 25 metus vieno amerikietiško komikso herojaus šūkis buvo „žavesys, blizgesys, mada ir šlovė. Ką gi, šie dalykai ypač svarbūs šį sezoną. Žvyneliai, žibantys akmenys ir žėrintys audiniai vėl kviečia juos vilkėti. Žinoma, nuo galvos iki kojų tviskančios suknelės kasdien nesivilksite, bet puikiai galite pasipuošti blizgančiais žv yneliais margintais maršk inėliais ar rengtis stikliukais bei netikrais brangakmeniais puoštais megztiniais.

ŽALIA. Nors daugumai moterų patinka „moteriškos“ spalvos – rožinė, raudona, o dauguma renkasi universalią juodą, dizaineriai įrodė, kaip lengva mėgautis žalia. Rinkitės, kokios pageidaujate – tamsi chaki, alyvuogių, laimo, miško žalumo, kamufl iažinė, mėtų, smaragdo, jūros bangų... Būkite unikali ir madinga. VIENTISUMAS. Dar vieną sezoną madoje išsilaikė vadinamieji „jumpsuits“ (į vieną dalį sulieti marškiniai ar megztinis ir kelnės). Tiesa, šįsyk siūloma jų medžiaga gerokai moteriškesnė, laisvesnė. Dar vienas naujas pasiūlymas – šį vienos dalies drabužį puošti diržu. Tik prisiminkite, žemo ūg io moterims šis d rabu ž is netinka.

JUODA. Šį rudenį gali džiaugtis ir tos, kurios nemėgsta margumynų. Dizaineriai vis dar šlovina šaltojo sezono favoritę – juodą. Su daug ybe išraišking ų formų, p a p u o š alų, tekstūr ų juodas drabužis niekuomet nebus nuobodus. NĖRINIAI. Subtilūs pagražinimai šį sezoną pinami, mezgami, rišami neriami ir derinami prie įvairiausių apdarų. Nėrinių ir kitų grožybių spalvos nesuskaičiuojamos. Kai kurie kūrėjai propaguoja vien nertus ar rištus, megztus drabužius. Žinoma, vilkėti nertu megztuku gali būti vėsoka, bet nėriniai įdomūs tuo, kad juos galima sluoksniuoti. O jų visas grožis tas, kad net paslėpus odą nuo šalčio, kai kurie jos lopinėliai lieka matomi. Vienas mados klyksmų – nėriniuotos pėdkelnės. Rinkitės skirtingus, banguojančius, sudėtingus ornamentus arba į podiumus grįžusius gyvūnų kailio raštus.

Kontrastų metas
Vy rai džiūgauja, mat į rudens kolekcijas sugrįžo iškirptės. Penktąjį dešimtmetį me-

nančios palaidinės, pieštuko formos sijonas – griežta ir elegantiška, bet kartu seksualu. Nors aukštosios mados pasaulyje kai kurie kūrėjai privengia kailių dėl g y v ūnų globos draugijų pasisakymų, šiemet kailiai sugrįžta. Tikri ar ne, jie karaliauja ant švarkų, rankinių, batų ar papuošalų. Neįtikėtina rudens staigmena ta, kad būti nuo galvos iki kojų margam taip pat mad i nga. Nerei k ia slėptis po supermadingu smėlio atspalvių paltu, jei tik patinka, griebkite raudoną, žalią ar geltoną. Sako, kad net rožiniais marškinėliais ir raudonomis odinėmis kelnėmis atrodysite prit renk iančiai. Kaip ir su oranžine pa laidinuke, mėlynu švarku, šachmatų lentos spalvomis margin-

tomis pėdkelnėmis ar violetine suknele. Taigi gal ir sunku patikėti, bet visų atspalvių ruda šį rudenį šiek tiek transformavosi į... auksinę. Metalo atspalviai, aukso raštai tiks tiek paįvairinti kasdienę aprangą, tiek apstulbinti visus vakarėlio metu.

Dalis lietuvaičių veikiausiai nuliūs, nes itin trumpi sijonai ir kvapą gniaužiantys aukštakulniai – jau pasenęs reikalas.
Beje, dalis lietuvaičių veikiausiai nuliūs, nes itin trumpi sijonai ir kvapą gniaužiantys aukštakulniai – jau pasenęs reikalas. Šį rudenį daug uma mados kūrėjų siūlo itin ilgus ir itin elegantiškus

drabužius. Krentančios suknelės, kelnės, paltai, megztiniai. Tik mėgaukitės. Kai kurie dizaineriai prisiminė ir jaukius skiautinius bei medžiagų „žanrų įvairovę“. Megztiniai, į kuriuos galima įsivynioti, painios struktūros sijonai, tik turėk drąsos eksperimentams. Juk svarbu, kad būtų šilta. Odės moteriškumui šįsyk kiek primirštos. Vyrų drabužių įkvėpti švarkai ir viršutiniai rūbai, skoningas minimalizmas yra tai, kas tinka ir ko reikia.

Patarimas vyrams

Stipriajai lyčiai šį sezoną siūloma rinktis pilką spalvą, kuri anaiptol nenuobodi. Kalbama, kad rinkdamasis šlapio asfalto, apniukusio dangaus ir kitus atspalvius pats atrodysite ryškiai. Kalbama, kad taip atrodys tikri džentelmenai.

tv rugsėjo 10 d.

06.50 „Tikrieji pabaisos“ (8). 07.20 „Simpsonai“ (8/173) (N-7). 07.50„Na, ir kas“ (2/31, 32) (N-7). 08.55„Meilės sūkuryje“ (979). 10.00 „Šok su manimi 2010“ (kart.). 13.30 „Rožinės panteros nuotykiai“ (2/58). 14.00 „Bakuganas“ (3/2). 14.30 „Avataras“ (1/10). 15.00 „Madagaskaro pingvinai“ (1/10). 15.30 „Simpsonai“ (8/174) (N-7). 16.00 „Nuodėmingoji“ (135) (N-7). 17.00 „Meilės jūra“ (64) (N-7). 18.00 „Širdys paklydėlės“ (9) (N-7). 18.45 TV3 žinios, kriminalai. 19.00 TV3 sportas. 19.05 TV3 orai. 19.10 Muzikos čempionų taurė. 20.30 „Norbitas“. Komedija, 2007 m. (N-7). 22.35„Kiečiausi Spartos vyrai“. Parodijų komedija, 2008 m. (N-7). 00.05„Reliktas“. Fantastinis siaubo trileri, 1997 m. (N-14). 02.15„Šventa santuoka“. Komedija, 1994 m. (N-7).

06.30„Bazas Šviesmetis ir Žvaigždžių komanda“ (7). 06.55„Benas Tenas“ (29). 07.20„Šegis ir Skūbis Dū“ (20). 07.45„Miegamasis rajonas“ (60, 61). 08.55 KK2 (N-7) (kart.). 09.30 Kviečiu šokti (kart.). 13.30„Tazmanija“ (30). 14.00„Linksmieji Tomas ir Džeris“ (9). 14.30 „Našlaitė Lola“ (55, 56). 16.30 „Velniūkštė“ (136). 17.30 „Kur dingo Eliza?“ (3). 18.25 „Iki pasimatymo, mama“ (10). 18.45 Žinios. 19.05 Sportas. 19.08 Orai. 19.10 Lietuvos daina. 21.10 „Betmenas. Pradžia“. Veiksmo trileris, 2005 m. (N-7). 23.55 „Iki dugno!“ Komedija, 2006 m. (N-14). 01.35 Premjera. „Kruvinos skerdynės Teksase. Pradžia“. Siaubo trileris. Rež. J.Liebesmanas. Vaid. J.Brewster, T.Handley, D.Baird, T.Evansas. JAV, 2006 m. (S).

08.50 „Gelbėtojai - 112“ (N-7) (kart.). 09.45 „Mentai. Sudužusių žibintų gatvės“ (N-7) (kart.). 11.00 „Ką daryti?“ (kart.). 12.00 Televitrina. 12.30 „Lobių sala“ (2). Nuotykių, 2007 m. (N-7) (kart.). 14.30 „Džesė. Bjaurusis ančiukas iš Indijos“ (337). 15.00 Juokingiausi žmonės ir gyvūnai. 15.35 „Mobis Dikas ir Mu paslaptis“ (23). 16.00 „Gelbėtojai - 112“ (N-7). 17.00 Henrikas Vaitiekūnas. Geriau nebūna! 17.40„Ką daryti?“ (N-7). 18.45 „Mentai. Sudužusių žibintų gatvės“ (54) (N-7). 20.00 Žinios. 20.13 Kriminalai. 20.16 Sportas. 20.19 Orai. 20.25 „Šnipų žaidimai“ (7, 8) (N-7). 22.20 „Drūtsraigtis“. „Lietuvos galiūnas 2010“. II etapas. 23.40 „Šuo Denis“. Drama, 2005 m. (N-14) (kart.). 01.40 Žvejų mūšis (kart.). 02.10 Bamba (S).

06.00 Labas rytas. 09.00„Namelis prerijose“ (138). 10.00„Atžalos“ (10). 11.00 Akiračiai. 12.00„Haris ir Hendersonai“ (1/10). 12.30 Kulinarinės kelionės. 13.00 Kultūrų kryžkelė. 13.15 Duokim garo! 15.15 Kuluarai. 16.00 Lietuvos tūkstantmečio vaikai. 17.15 „Volkeris, Teksaso reindžeris“ (10) (N-7). 18.15 Šiandien (su vertimu į gestų kalbą). 18.35 Sportas. 18.40 Orai. 18.45 „Senis“ (222) (N-7). 19.50 Nacionalinė paieškų tarnyba. 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 20.54 Sportas. 20.56 Orai. 21.00 „Mergina, verta milijono“. Drama, 2004 m. (N-7). Pertraukoje - 21.58 Loterija „Perlas“. 23.25 Vaidybinis f. „Tornadų slėnis“. Drama. Rež. A.C.Erinas. JAV, 2009 m. 01.05 Programos pabaiga.

07.00 Žinios. Orai (kart.). 07.20 Kauniečių akimis (kart.). 07.30 Kitokia Lietuva (kart.). 08.30 Muzika. 10.20„Karvė ir viščiukas“. 10.45 „Antinas Gudruolis“. 11.10 „Sedrikas“. 11.35 „Dinozaurų karalius“. 12.00 „Gyvūnų pasaulis su Jarodu Milleriu“. 13.00 „Indiškos aistros“. 14.00 Teleparduotuvė. 14.30 „Įstatymas ir tvarka. Nusikaltimo motyvai“ (N-7). 15.30 „Skaičiai“ (N-7). 16.30 „Mėlynasis drakonas“. 17.00 „Šegis ir Skūbis Dū“. 17.30 „Edas, Edis ir Edys“. 18.00 Žinios. Orai. 18.20 Kauniečių akimis. 18.30 Muzika. 20.00 Žinios. Orai (kart.). 20.20 Kauniečių akimis (kart.). 20.30 Muzika. 21.00 „Volanderis“ (2). Kriminalinis trileris (N-7). 22.55 Nuoga ir tuo patenkinta (N-7). 23.55„Įstatymas ir tvarka. Nusikaltimo motyvai“ (N-7).

2010 rugsėjo 10 d., penktadienis

krisTina mažeikaiTė

O N I

„Šalta nosimi nieko nesuvaidinsi“
„ 1 5 M I N

pramogos / 15
horoskopai rugsėjo 10 d.
AvinAs. Galite sulaukti palankumo iš aukštų, įtakingų asmenų ar savo viršininko. Tiesa, su sąlyga, jei vengsite ginčų ir nekovosite už savo nuomonę, principus. JAutis. Būkite tarp žmonių, kultūrinkitės – apsilankykite koncerte, teatre ar kokiame vakarėlyje. Arba tiesiog pasivaikščiokite po rudenėjantį miestą. DvyniAi. Sėkmės metas – naudinga imtis neatidėliotinų, svarbių reikalų. Būkite atidesni vaikams – jie tikisi jūsų palaikymo. Geras laikas pasimatymams. Vėžys. Įžūlūs draugai ar draugės norės kontroliuoti jūsų darbotvarkę. Pasipriešinimas gadins tarpusavio santykius. Tad paieškokite kitų perspektyvų. Liūtas. Piniginius klausimus – ypač susijusius su jūsų mėnesio arba metiniu biudžetu – turite išspręsti šiandien. Neabejokite savo sprendimais. MergeLė. Seksis tvarkyti įsisenėjusius reikalus. Daugiau bendraukite, pasistenkite svarbiausius savaitės darbus atlikti šiandien – rytoj jie įstrigs. sVarstykLės. Verta ieškoti tinkamesnės gyvenimo vietos, tvarkyti nekilnojamojo turto reikalus. Nesiimkite daug darbų, pasistenkite anksčiau grįžti namo. skorpionAs. Neskubėkite spręsti, vertinti, sakyti – gal viskas yra ne taip, kaip galvojate? Tikrinkite jus pasiekiančią informaciją. Saugokitės liežuvautojų ir vagių. ŠAulys. Nesivelkite į avantiūras, ypač finansines, nes galite pervertinti savo galimybes. Nepatartina pirkti vertingų daiktų. Ne laikas kritikuoti sutuoktinio nuomonę. Ožiaragis. Jūs trokštate žinių, tad semkitės jų iš bibliotekos, interneto ar kitų šaltinių. Jūsų puiki energija užtikrins, kad galėsite atskirti gerą nuo „blogo“. vAnDenis. Tinkamas metas poilsiui, bet ne reikalams tvarkyti. Kad ir ką sužinosite, kad ir kas įvyktų, nenusiminkite – paaiškės, kad viskas geriau, nei manėte. žuVys. Jūs turite aplinkiniams tiksliai pasakyti, ko norite. Jūsų pozicija gali būti nepatogi, bet kartais svarbu pasakyti tai, kas teisinga.

E

P

Lietuvos teatro ir kino legenda Vaiva Mainelytė neseniai paminėjo savo 62-ąjį gimtadienį. Filmų „Velnio nuotaka“ ir „Tadas Blinda“ išgarsinta aktorė interviu pasidalijo mintimis apie savo kasdienybę, darbus bei naujam gyvenimui prikeliamą Tadą Blindą.
kaip atšventėte savo gimtadienį? ar dukra ir anūkai pateikė kokių nors staigmenų? Tikrai, per mano gimtadienį netrūko staigmenų: dukrytė pirmą kartą iškepė pyragą Napoleoną, kurį aš anksčiau gamindavau, paruošė stalą. Visą dieną sulaukdavau savo artimiausių žmonių. Ir mano mažosios dukterėčios apsilankė: namuose buvo tikra atvirų durų diena. Malonu matyti artimus, mylimus žmones. kaip šiuo metu atrodo jūsų kasdienybė, kiekviena diena? Dabar turiu daugiau darbo, taigi dienos susijusios su filmavimais. Anksti keliuosi, apie 7 valandą išvedu šuniuką, o dar po valandos išvažiuoju į filmavimo aikštelę ir grįžtu vakare. Dabar toks ritmas kaip jaunystėje, tačiau tai malonu, verčia pasitempti, įpareigoja. Kai myli savo profesiją, viską galima įveikti, nes atsiranda antras kvėpavimas. ar neturėjote dvejonių prieš filmuojantis seriale „Širdys paklydėlės“? gydytojai jums liepė neskubėti grįžti į darbus (pernai aktorė įveikė vėžį – aut. past.)... Na žinote, kiekvienas žmogus jaučia savo resursus... Šio serialo kūrybinė grupė yra nuostabi, ji sudarė sąlygas filmavimuose man pailsėti, ten turiu ir savo atskirą kambarį. Nuostabiai atidūs visi jauni žmonės, pradedant režisieriumi, operatoriais; labai ma-

v.mainelytė

Kiekvienas naujas vaidmuo yra tuščias lapas, kurį reikia užpildyti. Vaidmuo – lyg griaučiai, kuriems reikia išauginti raumenis, nervus, galiausiai juos reikia aprengti ir priversti judėti.
lonios grimuotoja, drabužių dizainerė. Aš jaučiuosi gerai ir labai laukiu filmavimų. ar serialas „Širdys paklydėlės“, kuriame šiuo metu filmuojatės, jums yra kuo nors artimas? Serialo tema yra aktuali ir šią dieną: senų žmonių gyvenimas, dėmesio stoka iš vaikų. Mano personažas Salomėja netenka namų, atsiduria beviltiškoje situacijoje, kuri ją atveda į senelių namus. Seriale gvildenama ir mergi-

nų išvežimo dirbti prostitutėmis į užsienį tema. Tai – labai aktuali Lietuvai ir labai jautri kiekvienai mamai ir močiutei tema. kaip jaučiatės filmavimų metu? esate sakiusi, kad bėgant metams jaučiate vis didesnę atsakomybę dėl savo darbo, kad jaudulys ne mažėja, o vis didėja. kodėl taip yra? Net ir turint 40 metų darbo stažą jaudulys išlieka visur ir visada. Profesija įpareigoja – šalta nosimi nieko nesuvaidinsi. Be abejo, profesionalumas atsiranda su praktika, patirtimi, metais: pradeda-

ma jausti kamerą, partnerį. Laikui bėgant mūsų profesijoje negali būti lengviau: negalima išsiimti iš lentynėlės ir pasinaudoti anksčiau savo sukurtu vaidmeniu. Kiekvienas naujas vaidmuo yra tuščias lapas, kurį reikia užpildyti. Vaidmuo – lyg griaučiai, kuriems reikia išauginti raumenis, nervus, galiausiai juos reikia aprengti ir priversti judėti. Viskas, kas buvo prieš naują vaidmenį, yra užmirštama, vėl kuriama nuo pradžių. kaip vertinate idėją kurti naują tado Blindos istorijos versiją? Niekaip nevertinu, nes aš filmo nemačiau, o tai, kad viskas kartojasi... Matyt, kūrėjai nerado kitų, įdomesnių temų. Šis filmas dar pakankamai gyvas, bet kodėl gi ne... Menas susijęs su konkurencija: Čechovą stato ir viename teatre, ir kitame, ir mes tą patį spektaklį einame žiūrėti į skirtingus teatrus, nes režisieriai, aktoriai atranda kitokią temą, kitokį virpesį, kitą skausmą, kurį labiau išreiškia. Duok Dieve, kad jiems pasisektų taip, kaip pasisekė pirmajai grupei. kokios emocijos jus užplūsta prisimenant filmo „tadas Blinda“ filmavimus? Kiekvienas filmas turi savo užkulisinę biografiją. Didžiausias jausmas besifilmuojant šiame filme – per „Blindą“ gimė mano dukrytė Dovilė. Man labai įdomu žiūrėti tą sceną, kur mes abi vaidinome viename kadre ir kur vaidinu jau pagimdžiusi.

www.15min.lt/s114913

surinkę šį adresą internete rasite visą interviu su V.Mainelyte.

poligonas
2 r 6 7 Kiekviename žodyje turi būti panauraidė, esanti dėlionės viduo V dota Negalima žodyje panaudo1 4 ryje. daugiau kartų negu nu5 T s a ti raidėsdėlionėje. galima naudorodyta 1 ti U g (jeiraides, giminingas duotosioms yra raidė „u“, galima ir „ū“, „ų“, ir pan.). jei7J 1jei yra „s“, galima ir „š“tai to žodžio 3 gu yra žodis-atsakymas, dariniai negali būti naudojami (pvz.: jei „geras“, tai „geresnis“, 3 2 4 „geriausias“ jau negali būti). Šiandien4 16 val. atsiųskite ma- 5 iki 6 žiausiai 15 žodžių-atsakymų el. paštu poligonas@15min.lt (būtinai nurodyki6 te miestą, kuriame gyvenate) ir laimėkite „Copy1“ įsteigtą prizą – puodelį su pasirinkta nuotrauka. 6 8 2 6 5 8
taisyklės:
# 37

sudoku
7 2 5 6 1 5 6 3 2 2 5 4
?

8 9 2 3

2 3 6 9

6 1

2 4 8 5 9 8 1 9 7

EASY

K T A D I E N

k.mazeikaite @15min.lt

www.15min.lt/horoskopai

surinkę šį adresą, rasite horoskopą visiems ženklams

6

8 7 2 3

# 38

2010 RUGSĖJO 10 D., PENKTADIENIS

16 / GARSENYBĖS
Nauji filmai

Nesupermenas
Ypač retai su spauda bendraujantis garsus amerikiečių aktorius, režisierius, prodiuseris ir kompozitorius Clintas Eastwoodas atskleidė, kad per savo karjerą atsisakė ne vieno vaidmens, kurie daugelio laikomi geidžiamiausiais. 80-metis aktorius pasakojo nesutikęs tapti nei Džeimsu Bondu, nei Supermenu.
Britų žurnalistai šmaikštauja, kad sunku įsivaizduoti C.Eastwoodą su Džeimsui Bondui būdingu britišku akcentu ar vilkintį aptemptą žydrą Supermeno kostiumą. Tačiau garbaus amžiaus kino žvaigždei tai nekelia juoko, mat jaunesnis jis išties galėjo tapti tiek superagentu, tiek supermenu. Pasak C.Eastwoodo, pasiūlymo tapti agentu 007 jis sulaukė tada, kai pirmąsis jo įkūnytojas Seanas Connery nutarė pasitraukti iš bondiados 1967-aisiais. Pasitraukimą S.Connery moty vavo t uo, kad bijojo tapti „vienatipiu“ aktoriumi. TuomeNors C.Eastwoodui 80 metų, jis vis dar tu C.Eastkuria ir spalio pabaigoje pasauliui priwoodas dar statys naująjį savo filmą „Hereafter“ nebuvo laikomas (liet. „Po mirties“). AFP/Scanpix nuotr. rimtu Holivudo žaidėju ir pasirodydavo visuomet panašiame amplua, vaidindamas italų kuriamuose vesternuose, pavyzdžiui, 1966-ųjų „Geras, blogas ir bjaurus“. Kaip Dailymail.co.uk pasakojo legendinis aktorius, jo teisininkas tuo metu atstovavo ir įmonei, kuri buvo atsakinga už Džeimso Bondo frančizę. „Jie norėtų tave turėti“ pasakė man jis. Siū lė gerus pinigus, kad tapčiau Bondu. Bet man tai atrodė svetimas vaidmuo, jis

nesėkmė

Liko be dainos ir pasirodymo
Pernai išgarsėjusi ir pasaulį pakerėjusi škotų dainininkė Susan Boyle nesutramdė ašarų po to, kai jos pasirodymas talentų šou „America's Got Talent“ buvo atšauktas dėl to, kad kompozitorius jai neleido perdainuoti savo dainos.
Amerikiečių rokeris, dainų kūrėjas, grupės „The Velvet Underground“ lyderis Lou Reedas sukliudė S.Boyle atlikti jo parašytą kūrinį „Perfect Day“. 2009-aisiais antrąją vietą konkurse „Britain's Got Talent“ užėmusi 49-erių S.Boyle užvakar buvo priversta atsisakyti pasirodymo analogiškame šou JAV, nors buvo asmeniškai pakviesta koncertuoti. Žinia apie 68-erių Lou Reedo draudimą škotę pasiekė likus vos porai valandų iki filmavimo. Specialiai dėl jo moteris atvyko į Los Andželą. Daily-

Vaidinti ką? Supermeną? Ne ne, tai ne man.
Sakė C.Eastwoodas. priklausė Seanui. Nemaniau, kad jo imtis teisinga“, – daugiau kaip 40 metų senumo įvykius prisiminė C.Eastwoodas.

A.MAMONTOVAS
Rugsėjį lietuviško kino ir lietuviškų garsenybių gerbėjai gali džiūgauti – į ekranus žengia laukti filmai „Amaya“ su Andriumi Mamontovu ir intriguojanti „Anarchija Žirmūnuose“.
Išvertus iš japonų kalbos, „Amaya“ reiškia nakties lietų. Naujas režisieriaus Mario Martinsono filmas papasakos istoriją apie romantiką Polą, kuris po dramatiško išsiskyrimo su mylimąja leidžiasi į klajones po pasaulį. Kino juostoje Polą vaidinančiam A.Mamontovui talkina japonų kino įžymybė Kaori Momoi, vaidinusi filme „Geišos išpažintis“. Dar vienas filmo akcentas – garsaus britų aktoriaus Dexterio Fletcherio pasirodymas. „Amaya“ premjera Lietuvoje – rugsėjo 17 d. Vakar sostinės kino teatre „Forum Cinemas“ įvyko beveik dvejus metus laukto filmo „Anarchija Žirmūnuose“ premjera. Kanų festivalyje už scenarijų „MEDIA New Talent“ prizu apdovanotą režisieriaus Sauliaus Drungos fi lmą šiandien jau gali išvysti Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos gyventojai.

S.BOYLE
mail.co.uk žiniomis, 1972-ųjų hitą turėjusi perdainuoti S.Boyle buvo priblokšta, kai šou prodiuseriai jai pranešė, jog Lou Reedas nėra dainininkės gerbėjas ir dėl to nenori jai skolinti dainos. S.Boyle nebespėjo paruošti naujo kūrinio, tad nebegalėjo pasirodyti. „Susan yra labai jautri ir buvo tikrai nuliūdusi. Tai pakirto jos pasitikėjimą savimi. Kai išgirdo šią žinią, ji pasijuto sugniuždyta“, – sakė atlikėjai artimas šaltinis.

Aktoriui patinka realūs herojai
C.Eastwoodo pasaulinės šlovės metai prasidėjo tada, kai jis laimėjo San Francisko detektyvo Hario Kalahano vaidmenį 1971-ųjų fi lme „Purvinasis Haris“. Nemėgstantis apie savo asmeninį gyvenimą kalbėti C.Eastwoodas interviu „Los Angeles Times“ prasitarė ir apie kitą neeilinį pasiūlymą. „Tai nutiko tada, kai jie tik sumanė statyti „Supermeną“. Mano reakcija buvo tokia: vaidinti ką? Supermeną? Ne ne, tai ne man.“ Ne todėl, kad vaidmuo prastas – jis buvo tinkamas kažkam kitam, ne man“, – sakė C.Eastwoodas. Jis juokavo, kad negalėtų mėgautis aptemptu Supermeno kostiumu, vilktis pėdkelnes, triko ir apsiaustą. „Man visada labiau patiko realūs herojai“, – sakė jis.

Iš jūsų atsių stų nuot rauk ų renk ame sava itės pore lę, kurią ę skelbiame kiekvieną pirmadienį. Jai tenk a 200 Lt vertės čekiai į „Impuls“ spor to ir sveik atingumo kompleksą Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ar Šiauliuose.

porelė

Savo nuotrauką siųskite konkursai@15min.lt

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful