P. 1
Zaváranie

Zaváranie

|Views: 2,935|Likes:
Published by shipka45
na zimu
na zimu

More info:

Categories:Types, Recipes/Menus
Published by: shipka45 on Oct 29, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

08/18/2012

pdf

text

original

Lekvár, džem alebo želé?

Každý z nás preferuje iný typ zaváraného ovocia, niekomu viacej chutí lekvár inému džem. Pričom rozdiely v spôsobe varenia sú minimálne. Džemy mávajú trocha hustejšiu konzistenciu a často obsahujú aj celé kúsky ovocia. Lekváre sú menej tuhé a ovocie je v nich len vo forme pyré. Väčšinou ich vyrábame z toho, čo si sami vypestujeme alebo čo lacno kúpime. Nič menej skvelými surovinami pre zaváranie môže byť aj exotické ovocie, ktoré je u nás už bežne dostať a je možné ho spracovávať v priebehu celého roka. Vhodnými exotickými plodmi sú napríklad mandarínky, pomaranče, banány či kiwi. V dnešnej dobe sa obľúbeným produktom z ovocia stáva želé, a to hlavne u detí, pretože sa krásne rozplýva na jazyku. Želé je pripravované zo šťavy čerstvých alebo varených bobuľových plodov a ovocia. Ovocie by malo byť úplne zrelé, obsahujúce viacej pektínu, šťava tak viacej želíruje. Môže sa pripravovať z jedného alebo viacero druhov ovocia. Pre pikantnejšiu chuť pridávame nakoniec varenia citrónovú šťavu. Ideálnym ovocím pre výrobu želé je ríbezľa. Má totiž veľmi silné želírovacie schopnosti, podobne ako kiwi. Dobré je taktiež želé egrešové, broskyňové či marhuľové. Ak chceme zvýrazniť chuť, pridáme do želé alkohol – napríklad rum. Aby aróma nevyprchala prilejeme ho až úplne nakoniec. Na posledné tri minúty pred dovarením môžeme do želé pridať niekoľko celých plodov na ozdobu. Netradičný nálev na zeleninu Pre zaváranie zeleniny platia tie isté zásady ako pre ovocie. Aj variabilita použitých surovín je rôzna a široká. Môžeme zavárať a experimentovať. Už dávno sú preč doby, kde sa na nálev používal len klasický ocot. Pre jemnejšiu chuť môžeme klasický ocot nahradiť octom vinným či jablkovým. Naopak pre ostrejšiu chuť je vynikajúcou náhradou „balsamico“ ocot. Ocot si môžeme aj sami ochutiť. Ponuka korenia v obchodoch je čím ďalej pestrejšia a tak nie je problém nálev dochutiť zázvorom, provensálskymi bylinkami, či badiánom. Dôležité je, nálev nechať 14 dní odležať. Zdravé zaváranie - Kompóty so soľou - bez cukru !!!

Ovocie naložíme do fliaš, pridáme troška soli - len tak do prstov, zalejeme vodou priamo z vodovodu, uzavrieme a sterilizujeme úplne klasicky - podľa druhu ovocia. Soľ "vytiahne" cukor z ovocia - trvá to asi mesiac. To aby ste neboli sklamané, ak Vám nechytí viečko a budete ochutnávať. Je to zdravé a najlacnejšie zaváranie aké poznám. Mne poradila kolegyňa, zavárať zeleninu bez soli, a kompoty bez cukru.Vyskúšla som a môžem doporučiť. Všetko naložiť do pohárov,zaliať vodou,pohár zatvoriť a dať sterilizovať podľa druhu ovocia alebo zeleniny. ja už nerobím lečo klasicky, ale nakrájam paradajku a papriku a prekladám po vrstvách do pohára, dám trošku soli a lyžičku octu, zalejem vodou a sterilizujem. Cibuľu dávam popražiť až na olej,pridám túto zeleninu( keď chcem akože klasické lečo), do varenia postačí takáto zavarená zelenina. Robím tak isto, ale nedávam ani tú vodu a ocot, zavarím to nasucho a trošku šťavy to pustí samo. To zaváranie so soľou sa mi celkom pozdáva.Ale chcela by som vedieť či môžem napr. do ríbezli dať aspoň kávovu lyžičku cukru. Zavárala som ríbezle len na skúšku do dvoch pohárov od majonézy a dala som kávovu lyžičku cukru a štipku soli.Ríbezle nie sú veľmi sladké.Uvidím aké to bude o mesiac. Pik. P.S. Odkiaľ beriete smajlíkov? Ja som zavárala broskyne bez cukru a bez vody len štipku soli na vrch.Môžem povedať že sú sladké ako keby tam bol cukor.Slivky aj čerešne tak zavárame a sú dobré.
.

Zaváranie zeleniny a ovocia

Zavárať zeleninu nie je tak zložité ako sa to začiatočníčkam v úvode zdá. V obchodoch je množstvo produktov, ktoré vám pomôžu zavárať kvalitne a s novými, výraznejšími chuťami. Obyčajný ocot tak môžete nahradiť octom „Balsamico“ a ak chcete chuť napr. chuť zaváraných uhoriek zjemniť, môžete použiť ocot vinný alebo jablkový. Bežne sa stáva, že si pripravíte viac nálevu, ako je momentálne potrebné. Nevylievajte ho. Odložte si ho uskladnený vo fľaši a môžete ho použiť znovu o niekoľko dní.

Poznáme 2 druhy konzervovania zeleniny a ovocia. Najbežnejším spôsobom je sterilizácia, ktorou zeleninu zbavíme mikroorganizmov, vyradíme z činnosti enzýmy, zelenina zmäkne a z pohára odstránime vzduch, ktorý by inak podporil skazenie zeleniny. Na sterilizáciu, čiže vyváranie pohárov s nakladaným ovocím či zeleninou potrebujete veľký hrniec. Vodu do neho plníme maximálne do polovice, aby voda mohla previerať. Druhým postupom je nakladanie. Pripravenú zeleninu alebo i ovocie krátko opražíme alebo povaríme a následne naložíme do oleja alebo alkoholu. Pri varení ovocia alebo zeleniny použite nerezový hrniec. Obsah naložte maximálne do polovice a počas varenia opatrne miešajte, aby vám nič neprihorelo. Premiešavanie zabezpečí aj to, že sa zo zeleniny a ovocia odparí zbytočná voda. Ak sa vám pri varení tvorí v hrnci

pena, odoberajte ju. Pena totiž obsahuje vzduchové bubliny a mohla by znížiť trvanlivosť vyrábaného produktu. Pri tomto spôsobe sa vitamíny neničia tak ako v prvom prípade, naopak, napr. obsah vitamínu C v niektorých druhoch zeleniny sa niekedy ešte zvýši. Takou zeleninou je kapusta, uhorky, fazuľa, ale aj paprika. Tieto plody sa môžu v pohári zaliať zvarenou a ochladenou vodou s prídavkom soli. Poháre potom dobre uzavrite a nechajte približne 10 dní stáť na teplom mieste, ktorého teplota by nemala klesnúť pod 20 °C. Poháre potom na 4-6 týždňov odložte miesto s nižšou teplotou (do 10°C). Takáto zaváranina vám však vydrží len okolo 3 mesiacov. Pre dobrý výsledok našej snahy je dôležité aj množstvo spracovávaného ovocia alebo zeleniny. Nikdy nepripravujte veľké množstvo naraz, lebo sa vám tak bude dlhšie variť, pritom môže ostatať nedovarené, vyvarí sa z neho viac vitamínov a tak isto konzistenicia výsledného produktu nemusí byť uspokojivá.

Rady pri zaváraní ovocia Ovocie musí byť zdravé a najmä čisté, podobne ako nástroje, ktoré pri zaváraní používame. Zaváracie poháre vyumývajte pred použitím teplou vodou s čistiacim prostriedkom na umývanie riadu a potom dobre vypláchnite horúcou vodou. Nechajte dobre uschnúť. Zaváracie viečka chvíľku povarte vo vriacej vode, alebo prinajmenšom umyte a vytrite dosucha. Ak ovocie kúskujete, zalejte napr. kúsky jablka a hrušky octovou vodou alebo vodou s cukrom. Kúsky vám počas porcovania nestratia pôvodnú farbu a ani vôňu. Drobné plody uložte do pohárov navoľno, keď naplníte pohár alebo jeho časť, jemne ním poklepte a ovocie sa samo usadne. Ovocie by malo siahať asi 2 cm pod okraj pohára. Kúsky ovocia musia byť celé zaliate sirupom alebo okraj pohárov musí zostať suchý.

Pri sterilizácii by sa vám poháre v hrnci nemali dotýkať, treba ich zavinúť do plátna, alebo jednoducho obložiť novinovým papierom. Ten treba položiť aj na dno zaváracieho hrnca. Ak zbadáte, že pri zalievaní ovocia sirupom vznikajú vzduchové bubliny, opačným koncom varešky alebo príborovým nožom opatrne ovocie ponadvihujte a zvonu pritlačte, aby do prázdneho priestoru prenikol sirup.

Jahody a čerešne Aby zavárané jahody a čerešne nestratili zaváraním farbu, kvapnite pri príprave sirupu do cukru červené bretónové farbivo. Na ¼ l treba asi 5 kvapiek. Jahodový kompót môžete zaliať aj trochou čerstvej ríbezľovej šťavy.

Nakladané uhorky Nakladané uhorky nezostanú duté, ak ich pred nakladaním na niekoľkých miestach napichnete špáradlom. Ak do nálevu pridáte trochu kyseliny vínnej, uhorky vám v náleve nezmäknú.

Sušené hríby v soli Ak si chcete naložiť hríby do soli a použiť ich neskôr na prípravu chutného mäska, pokrájajte ich na tenké plátky, nechajte dobre vysušiť. Potom ich ukladajte do pohára tak, že jednotlivé vrstvy presypávajte soľou. Soľ pred použitím tiež nechajte preschnúť. Huby ukladajte tak, že ich v pohári natlačte, aby medzi nimi zostalo

čo najmenej vzduchu. Navrch nasypte o niečo viac soli a pohár zakryte papierom alebo kúskom plátna a previažte špagátom.

Niekoľko Nakladaná cukina

receptov

5 mladých cukín 3 malé biele kapusty 3 malé karfioly 250 g cukrová kukurica 250 g šalotky alebo mladej cibuľky 100 g soli 1, 5 l koreneného alebo obyčajného octu Cukiny nakrájajte na kúsky, kapusty rozdeľte na 4 časti, karfioly ponechajte v celosti a spolu s kukuricou dajte do veľkej sklenenej nádob. Zeleninu potom osoľte a dobre pomiešajte. Misu prikryte ľanovou utierkou a nechajte postáť 1-2 dni. Potom z misy zlejte vzniknutú šťavu, zeleninu prepláchnite pod tečúcou vodou a nechajte dobre odkvapkať. Potom ju naložte do pripravených pohárov, zaťažte ju a zalejte octom. Konzumovať môžete začať približne po 5 týždňoch.

Zavárané uhorky

5 kg malých uhoriek soľ ocot 1 PL horčicového semienka kôpor 10 bobúľ čierneho korenia olúpaný cesnak Približne 5 l vody zvarte s octom podľa chute, soľou podľa chute, horčicovým semienkom, kôprom, čiernym korením. Do dobre umytých pohárov naukladajte uhorky a keď nálev vychladne, nalejte ho do pohárov. Do každého pohára vložte strúčik cesnaku. Dobre uzavrite a sterilizujete asi 10 minút. prevariť asi 5 litrov vody s horeuvedeným, do dobre umytých fliaš dať dobre umyté uhorky a keď je nálev vychladnutý, naliať ho na uhorky, dobre uzatvoriť, asi 10 minút sterilizovať. Podľa vlastného uváženia môžete k uhorkám pridať aj malé kukurice alebo kúsky karfiolu.

Nakladané uhorky so zelenými paradajkami a malými dyňami

Potrebujeme: uhorky dyne

paradajky železník saturejka višňový list kôpor chren majoránka ocot voda cukror Pekné drobné uhorky a malé dyne umyte, odstopkujte a dobře osušte. Na dno veľkých uhorkových fliaš potom uložte saturejku, višňový list, kôpor, železník, 1 rez chrenu a 1 ČL majoránu. Potom striedavo ukladajte uhorky, paradajky a dyne. Keď skončíte navrch znovu položte spomínané koreniny. Z 1 dielu octu a 4 dielov vody uvarte nálev, pridajte k nemu 1-2 PL cukru a ešte zahorúca zalejte uhorky. Zamiešajte salicyl, zaviažte a do druhého dňa uschovajte v suchej pare.

Huby v sladkokyslom náleve

na 370 ml pohár potrebujete: 10 g cukru bobkový list 2 zrnká nového korenia 4 zrnká čierneho korenia 2 kolieska mrkvy 4 kolieska cibule

1 kúsok zeleru 1 kúsok chrenu 1 klinček 1 dl nálevu štipku rasce, koriandru a horčičných semienok Nálev: zmiešajte ocot s vodou v pomere 1:3, na 1 l nálevu pridajte 30 g soli a trochu zeleninového nakladača Huby povarte 5 – 10 minút v osolenej vode. Na 1 l vody pridajte 4 g kyseliny citrónovej. Huby potom naložte do pohárov, zalejte nálevom a pridajte ingrediencie. Sterilizujte 20 minút pri 90°C.

Marhuľový kompót s marhuľovicou na 4 poháre po 250 ml potrebujeme: 800 g vykôstkovaných marhúľ 625 ml vody 2 ČL kyseliny citrónovej 140 g cukru 8 PL marhuľovice trochu sódy bikarbóny konzervátor Marhule rozštvrťte a poukladajte do pohárov. Do každého pohára nasypte za špičku noža sódy bikarbóny a také isté množstvo konzervátora. Vodu s cukrom a kyselinou citrónovou varte, až kým sa cukor nerozpustí. Potom roztok nelejte do pohárov a do každého pohára pridajte 2 PL marhuľovice. Poháre potom uzavrite a pretraste nimi, aby sa obsah usadil. Postavte poháre na hlboký plech na pečenie, naplňte ho do výšky približne 2 cm horúcou vodou a všetko vložte do spodnej polovice

vopred prehriatej rúry. Pri teplote 95 °C zavárajte 1 hodinu. JEDZTE FIGY, BUDETE MAŤ DOBRÚ NÁLADU

FIGY

Čerstvé figy sú sladučké ako med a majú mäkkú dužinu. Plody obsahujú 80% vody a 25 % cukrov a vitamíny A,C, B1, B2. Spomedzi radu ďalších látok sú najvzácnejšie enzýmy, ktoré podporujú trávenia a samozrejme vláknina. Čerstvé figy sa len veľmi ťažko dajú prepravovať na veľké vzdialenosti, preto sa konzervujú sušením. Ak však pôjdete na dovolenku ku moru a budete mať možnosť ich konzumovať čerstvé, nepremrhajte túto príležitosť a poriadne si ich vychutnajte.

Sušené figy Plody po sušení obsahujú len 18% vody, 60% cukru, 5% pektínu, 3% škrobu a asi 1% tuku. Skladovať ich môžete aj niekoľko mesiacov, ale oplatí sa preventívna kontrola. Aj napriek dobrej trvanlivosti sa občas stane, že ich napadnú roztoče. Ak práve chudnete, pomôžu vám figy zahnať a prekonať pocit hladu a hlavne z nich nepriberiete. Zlepšujú trávenie a navyše pôsobia ako

prirodzené preháňadlo...Okrem toho figy zlepšujú schopnosť sústrediť sa, pôsobia blahodárne na nervy a mozog. Figy sú vhodným antidepresívom a tak sú schopné vylepšiť vašu pochmúrnu náladu.

GAŠTANY DEKORATÍVNE A NAVYŠE CHUTNÉ

Kto doma pestuje gaštanové stromy vie, že hlavnou podmienkou pre ich pekný a zdravý rast je vytvorenie kyslého prostredia a samozrejme, aby dobre rodili, musia sa im vytvoriť vhodné podmienky na opelenie. Gaštan jedlý potrebuje zem dobre zásobenú živinami, dobre sa mu darí v teplejších oblastiach. Jeho plody sa dajú využiť na priamu konzumáciu, pečeni, varenie a prípravu chutných múčnikov a obsahujú bielkoviny, uhľohydráty, sodík, draslík, kalcium, magnézium, fosfor, železo, vitamín A a vitamín C Obsah draslíka pomáha telu prirodzene sa odvodňovať.

Ak sa teda so svojimi deťmi vyberiete na jesennú prechádzku do prírody, alebo máte šťastie a gaštany vám rastú priamo na dvore či záhradke, nazbierajte si ich nielen na dekoráciu, ale aj pre mlsné jazýčky... GAŠTANOVÉ PYRÉ

Gaštany očistite od hrubej vonkajšej kože a uvarte vo vode. Ešte za horúca ich potom prepasírujte (napr. cez pasírovač na paradajky alebo pomocou sita). Ochuťte ich na sladko práškovým cukrom. Kto má rád rumovú príchuť, môže si pridať kúsok rumu. Pyré podávame so šľahačkou. GAŠTANOVÁ POLIEVKA

500 g gaštanov 2 veľké zemiaky 2,5 l mäsového vývaru 1 cibuľa posekaná na kocky 1 PL masla 1 šálka mlieka 1 bobkový list 1 strúčik cesnaku chlieb pokrájaný na malé kocky Príprava: Gaštany ošúpte a nakrátko vložte do vriacej vody, aby sa očistili od tenkej kožky a zceďte. Zemiaky nakrájajte nadrobno. Vývar zvarte spolu so zemiakmi a gaštanmi. Cibuľku a cesnak krátko opečte a pridajte do vývaru. Ak sú gaštany uverené, všetko zlejte do mixeru a vymixujte. Túto rozmixovanú zmes vlejte do hrnca, pridajte mlieko a bobkový list a ešte raz prevarte. Servírujte na tanieri s opečeným chlebíkom. PEČENÉ GAŠTANY

Vlhkou handrou gaštany očistite, potom ich špicatým a ostrým nožom opatrne narežte krátkym rezom na vypuklej strane gaštanu. Keď sú všetky gaštany narezané, dajte ich na panvici na malom ohni a prikryte vlhkou handrou alebo uterákom. Občas gaštany poprevracajte, aby ste zabránili ich spáleniu. GAŠTANOVO- ČOKOLÁDOVÝ KOLÁČ Cesto: 1 vajce 3 PL sladkej smotany 90 g margarínu 90 g cukru 1 bal. vanilkového cukru 180 g múky 30 g stužovača 1 ČL prášku do pečiva Plnka: 120 g čokolády jemne horkej 4 ČL margarínu 2 vajcia 1 žĺtok 80 g cukor hnedý 200 g gaštanov (pyré) 250 g jemného tvarohu 1 ČL čerešňového likéru 2 PL stužovača Poleva na ozdobenie: 1 bielko 1 ČL vanilkového cukru 3 PL cukru

Príprava Množstvo je určené pre kruhovú formu s priemerom 26 cm. Čokoládu nechajte rozpustiť s 2 PL margarínu a nechajte vychladnúť. Na základ zmiešajte vajce, margarín, cukor, sladkú smotanu, vanilkový cukor a vyšľahajte do spenenia. Potom pridajte múku a kypriaci prášok a celé cesto vlejte do formy. Predpečte 5 minút pri teplote 170°C v teplovzdušnej rúre. Pre gaštanovo- čokoládovú plnku vyšľahajte najprv vajcia spolu s cukrom, až kým sa nespenia, pridajte vychladnutú čokoládu a zvyšné ingrediencie. Všetko spolu dobre zmiešajte. Teraz zmes prilejte k cestu, ktoré ste predpiekli a znovu pečte cca. 30 minút pri 170°C v teplovzdušnej rúre. Poleva na ozdobenie Bielko vyšľahať na tuhý sneh, pridať cukor a vanilkový cukor a šľahať dovtedy, kým sa masa neleskne. Koláč vybrať z rúry , ozdobiť a ešte raz dať zapiecť na 8 minút. GAŠTANOVÉ RIZOTO 250 g olúpaných gaštanov 1 vetvička rozmarínu 5 PL olivového oleja 300 g ryže 50 g parmezánu soľ Gaštany povariť asi 30 minút v 1/4l osolenej vody. Rozmarínové lístky nasekať nadrobno a opiecť zľahka na olivovom oleji. Po 5 minútach pridať k oleju ryžu a pomaly opražiť do sklovita. Potom pridať gaštany aj s vývarom a osoliť. Rizoto nechať prikryté variť na malom plameni cca. 30 minút, podľa potreby ešte pridať 400 – 500 ml vody. Rizoto podávať s parmezánom.

GAŠTANOVÝ KOLÁČ

4 vajcia 2 PL teplej vody 120 g cukru soľ 50 g múky 50 g stužovača 100 g pomletých lieskových orieškov 1,5 kg duly (môžete ju nahradiť jabĺčkami alebo hruškami) 1/8 l vody 4 klinčeky 2 PL citrónovej šťavy 2 PL stužovača 30 g cukru 500 g gaštanov- pyré 200 ml šľahačky 3 PL rumu 1 bal. stužovača na šľahačku Prvých sedem ingrediencií je pre cesto. Rúru predohrejte ba 180°C, teplovzdušnú na 160-180°C Vajcia rozdeľte na bielka žĺtky. Žĺtky vyšľahajte a pridajte naváženého cukru 2/3 cukru. Bielka vyšľahajte na tuhý sneh spolu so zbytkom cukru a potom obe masy opatrne zmiešajte. Zmiešajte aj múku, stužovač, soľ a orechy a pridajte do masy. Cesto vlejte do formy s priemerom 26 cm a pečte cca. 30 minút. Potom ho nechajte vychladnúť a tak vyberte z formy. Ovocie pokrájajte na rovnako veľké kúsky, zvarte v 1/8l vody spolu s klinčekmi, cukrom a citrónovou šťavou- kým ovocie nezmäkne . Potom

klinčeky vybrať, kúsky ovocia ešte raz poprekrajovať a potom pretlačiť na pyré. Ešte raz prevariť s 2 PL stužovača a nechať vychladnúť. Gaštanové pyré zmiešať s rumom, vyšľahať šľahačku a spolu zmiešať. (Ak pracuje s čerstvými gaštanmi, nezabudnite pyré osladiť.) Okolo základného cesta potom postavte tortový kruh, aby sa naň ľahko dalo naniesť ovocie. Akonáhle ovocná zmes zatuhne, natrite na ňu ešte gaštanové pyré a celý koláč nechajte aspoň 3 hodiny tuhnúť- najlepšie cez noc. Potom odoberte tortový kruh. GAŠTANOVÝ DŽEM 1 kg gaštanov 800 g cukru 1 l vody 1 vanilkový struk Gaštany narezať a prikryté variť cca 30 minút. Potom gaštany očistiť a nezabudnúť aj na mäkkú bielu šupku. Pretlačiť ich na pyré. Zvariť vodu s cukrom, pridať do nej gaštany a dužinu z vanilkového struku. 20 minút povariť za stáleho miešania. Ešte horúci naplniť do pohárov a uzavrieť. GAŠTANOVÉ KROKETY 300 g gaštanov 1 dl mieka soľ 2 balíčky vanilkového cukru 20 g masla 3 žĺtky 20 g hladkej múky

1 vajce strúhanku 60 g oleja 40 g práškového cukru Gaštany narežte špičkou ostrého noža a povarte ich vo vode asi 20 minút. Potom ich sceďte, olúpte a povarte v troche mlieka so štipkou soli ešte asi 10 minút na miernom ohni. Za tento čas by sa malo mlieko odvariť a gaštany musia zostať suché. Skôr ako ich vezmete z platne, pridajte do nich vanilkový cukor. Potom gaštany pretlačte, pridajte maslo, žĺtky a nechajte chladnúť. Potom hmotu vyklopte na pomúčenú dosku a vyformujte z nej malé kroketky. Tie môžete obaliť v rozšľahanom vajíčku a strúhanke, vypražiť na rozpálenej panvici.

KRÁLIČIE RAGÚ S GAŠTANMI

Pre 4 osoby potrebujeme: 750 g slaniny nakrájanej na kocky 1 PL masla 1 králika naporcovaného na kúsky múku 50 g cibuli 2 strúčiky cesnaku 50 ml suchého bieleho vína 500 g olúpaných uvarených gaštanov zeleninový vývar šalviu, petržlen. soľ, korenie, rozmarín Slaninu opražiť na masle, kúsky králika vyváľať jemne v múke a

nechať pripiecť z oboch strán na slaninke. Cibuľku a cesnak nakrájať nadrobno a tiež opiecť do zlatista. Poliať bielym vínom. Víno nechať odpariť, pridať gaštany, zeleninový vývar, niekoľko šalviových lístkov nasekaných nadrobno spolu s petržlenovou vňaťou. Osoliť a nechať dusiť. Pred podávaním ešte okoreniť a posypať nasekaným rozmarínom. Tekvica

Tekvica je veľmi zdravá zelenina, ktorá sa vlastne z 90% skladá z vody a neobsahuje takmer žiadne tuky. Pripravili sme pre vás niekoľko zaujímavých receptov. Vyskúšajte a jej chuť doceníte sami. Nezabúdajte však pritom na, že nie všetky druhy tekvice sú vhodné na konzumáciu!

Tekvicový koláč Na cesto potrebujeme: · 200 g hladkej múky · 100 g cukru · 100 g masla · 1 vajíčko · 1 žĺtok · soľ Na prípravu plnky: · 500 g dužiny z tekvice · 60 g cukru

· 2 vajcia · 4 PL nastrúhaných mandlí · 70 g kyslej smotany · 2 PL stužovača · soľ muškát, škorica Ingrediencie na prípravu cesta jednoducho zmiešame dokopy a vymiesime. Tekvicovú dužinu pokrájame na kocky a povaríme resp. podusíme, vo vode (cca.60 ml). Keď sa voda odparí, dužinu spracujeme na pyré a necháme vychladiť. Cesto rozvaľkajte na veľkosť okrúhlej formy, vyrežte a vložte do formy. Rúru medzitým ohrejte na 200°C . Z vajíčok oddeľte bielka a vyšľahajte z nich tuhý sneh. Žĺtky a ostatné prísady pridajte k tekvicovému pyré, až na koniec vmiešajte stužovač spolu so snehom z bielok. Masu pridajte do formy k cestu a nechajte piecť 50 minút. Tekvicová krémová polievka · tekvice cca. 700 g · 3 hrubé mrkvy · 4 paradajky

· 1 cibuľa · 1 PL masla · 1 PL zeleninového vývaru · soľ a kari korenie · 1,5 l vody · 1 pohár smotany (200 ml) · 1/2 ČL zázvoru/ ďumbiera · 1/2 zväzku posekanej petržlenovej vňate · 1-2 ČL hustého agávového sirupu Tekvicu očistite, vyberte jadierka a nakrájajte na kocky. Očistite mrkvu a tiež nakrájajte na kocky. Paradajky zaliať horúcou vodu,

stiahnuť z nich kožu a nakrájať na malé kocky. Cibuľu pokrájať na malé kocky a opiecť na masle. Pridať paradajky, podusiť. Potom pridať kocky tekvice a mrkvy, vývar, soľ a kari, pridať trochu soli a variť približne 15 min. na stredne silnom ohni, do mäkka. Potom všetko spracovať na pyré, pridať smotanu a zázvor, dochutiť agávovým sirupom a posypať petržlenom. Plnená tekvica vhodné sú len tie druhy tekvíc, ktoré sa dajú jesť aj so šupkou. Ďalej potrebujeme mleté mäso podľa vlastnej chute.

Príprava plnky: Podľa toho, aká je vaša tekvica veľká, pripravte náplň s minimálne 500 g mletého mäsa (menšia tekvica), cesnaku, cibule, 2 vajec, strúhanky, petržlenu a zmes korenín na prípravu mäsa. Všetky ingrediencie zmiešajte a podľa vlastnej chuti a uváženia. Potom na tekvici zrežte vrch, tekvicu naplňte pripravenou plnkou. Ak jej máte málo, doplnňte tekvicu do vrchu krúžkami cibule. Potom tekvicu znovu prikryte, poprípade ju prekryte alobalom. V závislosti od veľkosti sa tekvica bude piecť okolo 2 hodín pri 200 °C. Podávajte pokrájanú na 4 kusy s uhorkovým alebo čerstvým zeleným šalátom. Tekvicový koláč s lieskovými orieškami Na prípravu potrebujeme:

300 g tekvicovej dužiny 150 g posekaných lieskovcov 250 g masla 100 g sirupu z cukrovej trstiny 4 vajcia 300 g múky 1 ČL prášku do pečiva 2 TL škorice 1 malá odmerka soli Lieskovce opražiť a nasekať na menšie kúsky, olúpanú tekvicu pokrájať na kúsky. Vymiešať maslo s cukrom, primiešať soľ, škoricu, sirup z trstiny a vajíčka. Potom pridať oriešky a tekvicové kocky a múku s kypriecim práškom. Všetko spolu ešte raz vymiešať. Celú masu vyliať na jemne vymastený plech. Piecť v predohriatej rúre pri 180°C okolo 50-60 minút.

Tekvicový koláč Potrebujeme: 300 g tekvice

3 bielka z vajíčok 120 g cukru 120 g margarínu 120 g práškového cukru 1 bal. vanilkového cukru 3 žĺtka

250 g múky 1 TL kypriaceho prášku soľ 60 g marhuľového džemu 200 g glazúry na zákusky 20 g tekvicových semiačok Nastrúhať tekvicu, vajíčka rozdeliť do 2 misiek na bielka a žĺtky. Bielka vyšľahať na tuhý sneh. Do druhej misky k žĺtkom pridáme margarín. práškový a vanilkový cukor vyšľahajte na penu. Pridajte do múky kypriaci prášok a soľ, premiešajte a potom pridajte k žĺtkovej pene. Potom primiešajte tekvicu a opatrne do masy vmiešajte sneh z bielkov. Plechovú formu vymastite a vysypte strúhankou, silikónovú stačí navlhčiť vodou. Rúru vyhriať na 180°C a piecť cca. 70 minút. špajdľou môžete vyskúšať, či je koláč už upečený. Džem opatrne ohrejte a natrite ho ešte na teplý koláč. Keď vychladne natrite naň glazúru a povrch posypte vylúpanými tekvicovými jadierkami. Tekvica s 3 druhmi syra Potrebujeme:

2 kg tekvice soľ 500g paradajok 1 zväzok bazalky čerstvo namleté čierne korenie 5-6 PL múky 5-6 PL olivového oleja 1 gulička Mozzarelly (150 g)

150 g tvrdého kravského syru podľa chuti 100 g nastrúhaného parmezánu masť na vymastenie formy Tekvicu olúpať, vybrať jadierka a nakrájať na kolieska. Obojstranne zľahka nasoliť a chvíľu nechať postáť. Krátko zapariť paradajky, ošúpať, naštvrtiť a vybrať z nich jadierka a pokrájať na malé kocky. Potom dochutiť najemno nakrájanou bazalkou, soľou a korením. Tekvicu potom opatrne osušiť pomocou kuchynskej rolky, potom obojstranne namúčiť a opiecť do zlatova na horúcom oleji. Olej nechať po vybratí z panvice otiecť. Zatiaľ predohriať rúru na 2001C. Syry pokrájať na jemné plátky a spolu s opraženou tekvicou navrstviť na vymastenú formu. Potom natrieť nákyp pripraveným paradajkovou omáčkou s bazalkou a dať na 45 min. zapiecť do rúry. Tekvica plnená kuracinou Potrebujeme:

500 g tekvice 1 balíček sójového tvarohu soľ 2 PL cukru 1 štipka Glutamat 50 g kuracieho mäsa 1 malú mrkvu sušené hríby 250 ml vývaru (zeleninový alebo mäsový) 1 ČL stužovača Z tekvice odrezať vrch v podobe pokrievky, vybrať dužinu a jadierka a tekvicu vnútri dobre nasoliť. Sójový tvaroh zabaliť do kusa jemnej látky a vytlačiť z neho vodu. Potom ho spracovať najemno s vidličkou, pridať cukor 3 ČL soli a glutamát. Potom pridať kuracie mäso, sušené

hríby (môžete predtým povariť vo voda a zcediť) a mrkvu, pokrájanú na krúžky. Zmes naplniť do tekvice, môžete pokojne aj kopcom, neprikrývať a celé to podliať vývarom. Piecť v predohriatej rúre. Tekvicové bowle Prísady: 1 žltú tekvicu (1-1,5 kg) 3-4 PL cukru 2 citróny 1 konzervu broskýň 2 l suchého vína trošku broskyňového likéru 1, 5 l suchého sektu Očistenú tekvicu pokrájať na približne 1 cm kúsky a zasypať cukrom. Vytlačiť šťavu z citrónov a poliať ňou kocky. Dobre premiešať a nechať postáť niekoľko hodín, najlepšie počas noci. Potom vybrať broskyne z konzervy a nechať odkvapkať. Šťavu z nich odložiť a broskyne tiež nakrájať na kocky 1 cm. Potom pridať aj so šťavou k tekvici. Poliať bielym vínom, pridať trošku broskyňového likéru a dochutiť cukrom. Potom preniesť do chladnej miestnosti alebo chladničky. Tesne pred podávaním prilejte ku zmesi sekt.

PÔŽITOK PLNÝ VITAMÍNOV

Prichádza ďalšia letná zmena v našej kuchyni. Stravovací plán teraz občerství práve dozrievajúca zelenina ako cukini, kaleráb, paprika atď., ktoré nájdu využitie nielen v našich šalátoch. VIAC AKO LEN NEZRELÁ TEKVICA Hovorí sa, že cukini sú vlastne málo dozreté tekvice. ktoré sa do Európy dostali cez Taliansko z Južnej Ameriky. Môže sa podávať vo forme šalátov, ale výborne chutí aj tepelne upravovaná. Neverili by ste, ale jedlé sú dokonca aj nažlto svietiace kvety. Cukina má obsah tuku len 20 kilokalórií na 100 g a z väčšej časti pozostáva len z vody. Je teda pre náš organizmus ľahko stráviteľná. Je pravdou že cukina vlastne pochádza z tekvice a do Európy sa dostala niekedy v priebehu 70tich rokov. Jej motto by mohlo znieť aj “milujte sa a množte sa“, pretože ak sa cikina cíti na určitom mieste dobre, rodí takmer bez prestávky. Čím viacej úrody zoberiete, tým viac plodov je schopná vyprodukovať. Kvety mladej cukini sú v mnohých krajinách obľúbenou pochúťkou, hlavne ak sú samičky a už sú obdarené plodom asi o dĺžke jedného palca. Šupka je bohatá na karotíny a magnézium, cukina obsahuje aj minerály ako fosfor a železo. Podporuje schopnosť koncentrácie zároveň a výkon ľudského organizmu a zároveň sú schopné v prípade potreby ho odvodniť. Pri kúpe by sme mali vyberať pevné plody, ktoré nemajú žiadne stopy choroby alebo poškodenia na šupke. Prednosť by mali dostať menšie, miernemu tlaku odolné kusy. A hlavne, nekupujte zbytočne viac cukini ako viete spotrebovať, aj keď v chladničke dokážu zostať čerstvé až do 3 týždňov. Cukini pred samotnou úpravou umyjeme a zrežeme na oboch stranách. Ak je uz plod veľmi zrelý, vyberieme vnútro spolu s jadrami. Pri mladých plodoch túto dužinu odstraňovať nemusíme. Nastrúhané

cukini môžeme výborne kombinovať s nastrúhanými jablkami a mrkvou. Nakrájané na krúžky ich môžeme obaliť do klasického trojobalu a vyprážať alebo z nich namiesto zo zemiakov, narobiť haruľu. NIEKOĽKO RECEPTOV

Koláč z cukini

3 vajcia 200 g cukru 100 ml oleja 200 g múky 1 ČL prášku do pečiva 1 ČL škorice štipka soli kôra z jedného citŕona 50 g mletých orechov 60 g hrozienok 200 g nastrúhanej cukini Vajcia, cukor a olej vymiešame do spenenia. Potom opatrne vmiešame ostatné prísady a keď je cesto hotové vlejeme ho do vopred vymastenej formy. Pri 175°C pečieme cca. 35-40 minút. Pred

podávaním posypeme práškovým cukrom.

Cukinové rezance s paprikou a mätou 500 g cukini 1 červená paprika nakrájaná na rezance Mätový dresing: 4 PL olivového oleja šťava z 2 citrónov 1 ČL cukru 3 ČL medu 1 PL čerstvo nasekanej mäty piepornej 1 ČL čierneho mletého korenia Očistenú cukinu nakrájať na tenké rezance a spolu s pokrájanou paprikou dať do misky. Vymiešať dresing a poliať ním zeleninu.

Cukini v pivnom obale

12 kvetov s mladými plodmi

Cesto na obaľovanie: 125 g múky 1/8 l svetlého piva 1 žĺtok soľ 1 štipka soli 1 ČL oleja 1 bielko Na cesto zmiešame múku, pivo, žĺtok, soľ a muškát a vymiešame hustejšie cesto. Až potom pridáme olej. Bielko vyšľaháme samostatne na sneh a pridáme ku pripravenej zmesi. Cukinové kvety sa najlepšie vypražia na orieškovom oleji ohriatom na175°C. Nechať vypražiť do hnedozlata. RADY KU ZAVÁRANIU

Ovocia a zeleniny je v lete dostatok, aj tí, čo nemajú vlastnú záhradku, ich dostanú kúpiť za slušnú cenu. A tak kopec gazdiniek zavára a konzervuje o dušu, aby sme si zrelé plody leta mohli užívať počas celého roku. Ponúkame vám teda niekoľko rád k tomu, aby sa vám zaváranie vydarilo: 1. Zeleninu a ovocie pred úpravou starostlivo skontrolujte, odstráňte plody napadnuté škodcami, prezreté alebo staré kusy (najchutnejšie sú plody mladé). Potom plody umyte a osušte. 2. Zaváracie poháre dôkladne vyumývajte teplou vodou so saponátom, dobre vypláchnite horúcou vodou a nechajte uschnúťnajlepšie hore dnom. 3. Zaváracie viečka vyumývajte podobným spôsobom a vyutierajte

dosucha. 4. Ak potrebujete pred zaváraním zeleninu uskladniť, využite chladnú, tmavú miestnosť, najlepšie pivnicu. Myslite však nato, že ovocie by sa malo zavárať čerstvé a akékoľvek skladovanie uberá na jeho kvalite. 5. Nie každé ovocie môžete to pohára natlačiť, drobné plody ukladajte do pohára navoľno. Po naplnení určitej časti pohára ním jemne poklepte o pracovnú dosku. Ovocie voľne usadne. 6. Ak ste si pripravili veľa nálevu, nechajte ho vychladnúť, uzavrite a odložte do chladničky alebo pivnice. Nálev môžete pokojne použiť aj o niekoľko dní. A ešte rada ku konzumácii. Ak naberáte zeleninu alebo ovocie z otvoreného pohára, robte to vždy len čistou lyžičkou alebo vidličkou, pretože vnesená nečistota môže zapríčiniť predčasné znehodnotenie zaváraniny. Pohár potom opäť zavrite a uskladnite v chladničke. Aj keď obsah niektorých zaváraním vydrží takto vydrží dlho v dobrom stave, predsa len sa odporúča skonzumovať ho čím skôr. Ďalšie tipy: Sterilizovať možno aj pečenú papriku. Stiahnite z nej kožu, uložte do pohárov, zalejte nálevom a krátko sterilizujte. K zaváraným uhorkám pokojne pridajte koliesko či rezanec chrenu, feferónku, zelenú papriku, paradajku alebo zelenú fazuľku. Uhorky budú chutiť lahodnejšie. Ak do zaváraných hríbov pridáte feferónku alebo kapiu, získate vynikajúcu produkt vhodný na výrobu chuťoviek. Ak budete kečup sterilizovať, vydrží vám 5-6 mesiacov. ZEMIAKY AKO ICH NEPOZNÁME

Vďaka množstvu škrobu, ktorý obsahujú môžeme krátko uvarené rozpolené zemiaky používať ako ekologické mydlo – napríklad aj na pranie jemnej bielizne, ktorá sa vyčistí a zbelie. Farby pestrej bielizne ostanú sviežejšie a neporušené. Vodu z varených zemiakov môžeme použiť na čistenie strieborných, oceľových a pozlátených predmetov, ktoré do vody ponoríme na 10 minút, potom ich utrieme vlnenou handričkou, opláchneme čistou vodou a vysušíme. Zemiakové šupy dobre horia a zabraňujú usádzaniu nečistôt v komíne krbu, alebo kachieľ.

BOMBA ZVANÁ BROKOLICA

V porovnaní s karfiolom obsahuje brokolica o tretinu viac bielkovín, dvakrát viac vitamínu C a šestnásťkrát viac vitamínu A. Okrem toho obsahuje betakarotén, fosfor, horčík a síru. Vysoký obsah draslíka pomáha chudnúť, uľaví boľavým kĺbom a znižuje krvný tlak tým, že odvádza z tela zbytočné tekutiny. Brokolica chráni pred sivým zákalom, mužov pred rakovinou prostaty a údajne dokáže liečiť „helikobaktera“. Výhodou brokolice je to, že je protirakovinové látky, ktoré obsahuje, nezničí ani sparenie, dusenie a mrazenie. KARFIOL

Jeho spotrebou dostanete do tela veľa ľahko stráviteľných bielkovínm, vitamíny A, B1, B2, B6, C, E a dôležitý vitamín K, ktorý je nevyhnutný pre správnu zrážanlivosť krvi. 100 g karfiolu má hodnotu len 81 kalórií, pomáha proti rednutiu kostí, lámavosti nechtov, pôsobí priaznivo ma kĺby a šľachy. Spomaľuje vypadávanie vlasov, hojí zápaly slizníc a pokožky. Karfiolu sa treba vyhýbať pri dne a chronických zápaloch pečene či žlčníka.

FENIKEL

Podobá sa tak trochu na cibuľu, aj keď patrí medzi mrkvovité druhy zeleniny. Obsahuje veľké množstvo provitamínu A, vitamín C, z minerálnych látok najmä železo a draslík. Do Európy sa dostal pravdepodobne zo Sýrie, u nás sa o jeho rozšírenie postarali benediktínski mnísi, ktorý fenikel pestovali ako liek proti tráviacim ťažkostiam. Koreň fenikla by mali vyskúšať tí, ktorých trápi nadúvanie, zápcha, ale aj hlienovitý kašeľ, či vysoký cholesterol. Feniklový čaj sa môže podávať aj bábätkám, má upokojujúce účinky. Je dokázané, že vysoký obsah betakaroténu má preventívne účinky proti onkologickým chorobám.

Feniklový šalát s pomarančami

pre 4 osoby 2 veľké hľuzy fenikla 2 pomaranče 0,2 l vody 4 PL čerstvej citrónovej šťavy troška soli troška čierneho korenia 4 PL olivového oleja 1 EL nastrúhaného lieskového orecha Príprava: Fenikel očistíme, vonkajšie listy odstránime a rozoberieme ostatné listy. Najväčšie 4 listy odložíme stranou. Ostatné listy poumývame a pokrájame na rezance. Umyjeme pomaranče a vysušíme riadovkou. Z jedného pomaranča stiahneme šupku opatrne, aby sme z nej mohli nakrájať rezance. Tieto povaríme v malom hrnci vo vode cca. 4 minúty, precedíme a necháme na site odkvapkať. Oba pomaranče potom nakrájame na filety a odoberieme z nich zhrubnuté časti. Marinádu urobíme tak, že zcedenú šťavu zo šupiek zmiešať z citrónovou šťavou, ochutiť soľou a korením a primiešať olivový olej. Listy feniklu potom necháme v marináde asi 10 minút, aspoň raz ich opatrne otočíme na druhú stranu a potom pridáme kúsky pomarančov. Na misku poukladajte listy fenikla, ktoré sme odložili stranou, umiestnite naň šalát a všetko posypte narajbaným orieškom a uvarenými rezancami pomarančovej kôry. Feniklový šalát s olivami a kapari

4 fenikly 2 PL citrónovej šťavy 0,2 l vody 1 kocka zeleninového bujónu 12 zelených olív so sardelovou náplňou 1 PL kapary Zálevka: 3 PL feniklového vývaru 3PL octu z bieleho vína 3 PL olivového oleja 1 ČL horčice čierne korenie mleté Fenikel umyjeme, ošúpeme a rozštvrtíme. Spolu s citrónou šťavou povaríme v horúcom bujónovom vývare, pozor, dbáme nato, aby sme ho nerozvarili. Vyrobíme nálevku a dochutíme ju, aby bola pikantná.Ešte vlažné štvrťky feniklu posypeme olivami a kapari a polejeme zálevkou. Pred servírovaním necháme chvíľku postáť.

PARADAJKY A JABLKÁ MAJÚ SILNÝ VZŤAH

Nie ste jediný, komu sa stalo, že mu nedozrela úroda paradajok, pretože už bola pokročilá jeseň. Recept je pritom celkom jednoduchý. Ku koncu sezóny treba pozbierať všetky – aj nazelenalé paradajky – tie celkom zelené pokojne vyhoďte – a poukladajte ich spolu s niekoľkými jablkami na ploché tácky. Prikryte ich poprepichovanou potravinovou fóliou a pozorujte malý zázrak. Etylén, ktorý sa uvoľňuje z jabĺk, urýchli dozrievanie paradajok, ktoré o pár dní pod fóliou sčervenajú. Zelené paradajky obsahujú jedovaté alkaloidy, ale v nažltlých plodoch je ich už oveľa menej. HLÚBOVÁ ZELENINA VÁM POSILNÍ IMUNITU

a dodá telu veľké množstvo potrebných živín. Biela a červená kapusta. Biela kapusta má vysoký obsah vitamínu C, ktorý sa nestratí ani tepelnou úpravou. Jej vláknina reguluje trávenie a navyše povzbudzuje "lenivé" črevá. Používa sa ako príloha k jedlám, na prípravu kyslej kapusty a do čalamád. Dodáva telu antioxidanty, ktoré zlepšujú celkovú odolnoť voči chorobám. Červená kapusta je zdrojom vitamínov B1 a B2 a vápnika. Pre jej charakteristickú arómu je vhodná nielen na dusenie, ale aj do šalátov. Po pridaní citrónovej šťavy alebo octu sa jej chuť ešte zvýrazní. Čínska kapusta

Bohatá na vitamíny C a B, fosfor, magnézium, železo a draslík. Dokáže znížiť hladinu cholesterolu, dokázalo sa že obsahuje aj protirakovinové látky. Nakoľko nespôsobuje plynatosť, je vhodná pri rôznych dietach a jej konzumácia sa odporúča ľudom s citlivým žalúdkom. Kel Dodáva telu vitamín A, fofor, železo a selén. Znižuje hladin cholesterolu, výborne vlýva na črevá a žalúdok. Výborná je kelová polievka, prívarok a môže byť použitý aj ako prílohy k jedlu. Ružičkový kel Obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Surový je vhodný do šalátov, prvé mrazy mu neuškodia, práve naopak zvýšia v ňom obsah cukru. Najlepšie chutí udusený alebo v polievkach.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->