You are on page 1of 22

PENGURUSAN PENGAJARAN

DAN
PEMBELAJARAN
Pengertian Konsep Pengajaran

• Pengajaran ialah cara-cara yang digunakan untuk


menyampaikan bahan yang hendak diajar.
• Hasil daripada pengajaran berlakulah perubahan
dalam tingkah laku murid.
• Perubahan merupakan suatu penambahan yang
baru, pengukuhan dan pengubahsuaian yang
berlaku terhadap murid.
Keperluan Perancangan Pengajaran
dan Pembelajaran

Perancangan perlu dilakukan untuk:

• memenuhi masa yang diperuntukan


• menepati kehendak objektif/matlamat
• berkesan sepanjang waktu pengajaran
• menarik perhatian dan tidak membosankan
Objektif Pengajaran
• Objektif boleh dalam bentuk
(i) Objektif implisit
– melibatkan perubahan tingkah laku yang ketara seperti :
• memahami
• atau mengetahui
• atau menghargai
sesuatu yang telah diajar
(ii)Objektif eksplisit
– melibatkan perubahan tingkah laku yang boleh dilihat seperti :
• menyenaraikan
• atau menjelaskan
• atau memberikan contoh
• atau menunjukkan cara yang betul
terhadap apa yang telah diajarkan
Buku Rekod Mengajar
• Buku himpunan pelan tindakan guru sebelum mengajar.
Berdasarkan SPI Bil 3/1999. Buku rekod mengajar wajib
mengandungi dua perkara penting :
• Rancangan Pelajaran Tahunan (RPT)
– Rancangan berdasarkan takwim minggu persekolahan.
Mengandungi isi ringkas rancangan pengajaran berdasarkan sukatan
pelajaran kebangsaan.
– Butiran yang perlu ada ialah :
• Mata pelajaran
• Tingkatan
• Minggu
• Tajuk/isi
• Objektif
• Kemahiran
• Nilai dan
• bahan bantuan mengajar
• Rancangan Pelajaran Harian

– Rancangan berdasarkan rancangan Tahunan


– Butiran yang perlu ada ialah :
• Hari dan tarikh
• Mata pelajaran dan tingkatan
• Masa
• Tajuk dan Objektif/kemahiran yang ingin dicapai
• Aktiviti yang dijalankan dan Impak/Refleksi
Rekod P&P boleh disimpan dalam
bentuk data komputer
Kegagalan menyediakan BRP merupakan satu
kesalahan dan jika disabitkan kesalahan, sesorang
itu boleh didenda tidak kurang daripada RM500 -
berdasarkan Peraturan 11(b), Peraturan-
peraturan Pendidikan (Kurikulum
kebangsaan)1997 (P.U.A.531)

DENDA RM500
 
Jadual Waktu
 
• Berdasarkan Akta Pendidikan 1996, Jadual waktu mestilah ada
 
• Senarai mata pelajaran yang diajar kepada murid
• Setiap hari persekolahan
• Nama guru yang mengajar mata pelajaran dan bilangan waktu mengajar
• Diluluskan oleh Menteri Pelajaran dan Ketua Jabatan
 
Sukatan Pelajaran

• Dokumen yang mengandungi perkara-perkara yang wajib diajar kepada pelajar


sepanjang tahun persekolahan. Sukatan pelajaran disediakan oleh bahagian
PPK , Kementerian Pelajaran Malaysia. Ia perlu dikemukakan serta merta
apabila diminta oleh orang-orang yang diberi kuasa seperti Ketua Pendaftar,
Jemaah Nazir dan Pengetua. Jika gagal dan disabit kesalahan boleh didenda.
Aspek-aspek Penting Dalam Perancangan P&P
Fasa P&P
Fasa P&P terbahagi kepada empat peringkat:
• Praperancangan
–Guru mempunyai gambaran mental mengenai
•keseluruhan pengajaran
•pelajar - potensi, pengetahuan sedia ada dan lain-lain
•isi kandungan pelajaran
•strategi
•bahan yang diperlukan dan boleh digunakan
• Perancangan Aktif
–Guru perlulah
•menulis rancangan mengajar
•menyediakan nota,
•membina transperansi/power point/model
•memastikan peralatannya masih berfungsi baik dan sesuai digunakan
•menyediakan senarai semak
• Perancangan Semasa
–Guru perlu
•mendapat maklum balas tentang kefahaman pelajar
•mengubahsuai mengikut keperluan dan keadaan semasa
•mengaitkan dan mengulangi pelajaran yang lepas
• Pascaperancangan
–Guru perlu
•menyedari kelemahan pengajaran
•mengesan kekuatan pengajarannya
•membuat catatan tentang perubahan yang diperlukan
Bahan/Alat bantu mengajar
menghidupkan suasana
pembelajaran
Sumber-sumber Pengajaran dan Pembelajaran
• Sumber ialah bahan yang digunakan semasa proses
P&P seperti:
• buku teks
• buku rujukan
• buku latihan
• lampiran nota
• Alat audio visual
– LCD
– komputer
– peta
– gambarajah dan
– TV
Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran

Proses P&P
Pelaksanaan
P&P
I Set Induksi
– Langkah permulaan dalam proses P&P
– Tujuan - untuk menghasilkan aliran pemikiran dan
merangsang minat pelajar agar dapat memberi
perhatian kepada pengajaran yang akan berlaku
– Masa - 5 minit / 10% daripada masa pengajaran
– Teknik - soalan, kejutan, kaitan dengan pelajaran
lalu, isu semasa yang berkaitan, gambar atau bunyi
 
II Perkembangan P&P

– Bahagian kedua
– Penyampaian isi pelajaran
• Teknik penyampaian guru
– disampaikan berperingkat - dari mudah kepada yang sukar, dari
yang konkrit kepada yang abstrak
– suara yang jelas dan terang
– menggunakan pelbagai kaedah dengan mengambil kira pengalaman
dan potensi murid
– berfokus kepada apa yang diajar
– mengamalkan penekanan-penekanan dalam konsep KBSM/KBSR
– Membuat penilian berterusan
II Perkembangan P&P
• Teknik Menyoal
– Soalan yang dikemukakan
• Penggabungjalinan
• Penyerapan
• Pengukuhan
– memberikan latih tubi
– memberikan tugasan / kerja rumah
– mengaplikasikan ilmu, nilai dan kemahiran dalam aktiviti pembelajaran
• Pengayaan
– membimbing murid mencari maklumat tambahan
– menyediakan bahan maklumat tambahan
– menggalakkan murid belajar daripada maklum balas
– membimbing murid membuat jangkaan masa depan
• Pemulihan
– membimbing murid secara individu
– menggunakan pelbagai bahan
– memberi latihan ulangan
– menggunakan pelbagai teknik pengajaran
II Perkembangan P&P
• Penilaian
– pemerhatian
– soal jawab
– perbincangan
– kerja bertulis
– kerja rumah
• Hasil pembelajaran murid
– memastikan murid dalam keadaan bersedia mengikuti pelajaran
– melaksanakan pembelajaran arah kendiri (self-directed)
– mengaplikasikan kemahiran mengambil nota
– mempersembahkan hasil aktiviti pembelajaran
– mendapatkan maklumat daripada pelbagai sumber
– mengemukakan pendapat semasa perbincangan
– berdisplin
IIIPenutup
– Bahagian terakhir
– Aktiviti yang dijalankan seperti :
• susulan
– folio
– pengayaan
– membuat projek
• penilaian objektif pengajaran
– pemerhatian
– teknik menyoal
– memeriksa kerja pelajar
• membuat kesimpulan
• rumusan
– menegaskan isi-isi penting
– memberi cadangan dan panduan untuk murid meningkatkan kefahaman
– mencadangkan bahan-bahan yang boleh dirujuk untuk meluaskan ilmu
– mengaitkan pelajaran dengan keperluan hidup seharian
– mengaitkan pelajaran dengan keperluan peperiksaan

• pengubahsuaian pelajaran
Guru yang berkesan ...tidak membosankan
Guru Ceria Murid Gembira

You might also like