TAHTA VE TAŞLAR

Bu bir satranç tahtasıdır. Üzerinde 8'er kareden oluşan 8 yatay ve 8 dikey vardır. Hepsi toplam 64 karedir.

Karelerin yarısı bu tahtada gridir. Tahtada daha açık renkte olan karelere BEYAZ KARELER denir. Karelerin diğer yarısı bu tahtada yeşildir.Tahtada daha koyu renkte olan karelere SİYAH KARELER denir.

Bu tahta doğru biçimde yerleştirilmiştir. Sağ alt köşede beyaz kare vardır.

Bir satranç oyuncusu bir ordunun komutanı gibidir. Herkesin 16 askeri vardır. Bir oyuncu Beyaz taşların komutanıdır. Diğer oyuncu da siyah taşların komutanıdır. Satranç oyunu sırayla oynanan bir oyundur. İLK HAMLEYİ HEP BEYAZLAR YAPAR.

Satranç takımındaki kısa boylu, şişman taşlara KALE ismi verilir. Her oyuncunun İKİ KALESİ vardır. Kalelerin oyuna başlangıç kareleri köşelerdir.

At başlarına benzeyen taşlar ise AT ismini alır. Gene iki beyaz ve iki siyah at vardır. Oyuna Kalenin yanında başlarlar.

Sivri uçlu attan biraz uzun taşlar FİLLERDİR.ıki beyaz iki de siyah fil vardır.

Üzerinde artı işareti bulunan taşlar ŞAHTIR. Uzun boyludurlar. Bir beyaz bir de siyah şah vardır. Beyaz şah, Filin yanındaki SİYAH KAREDE oyuna başlar. Siyah şah Filin yanındaki BEYAZ KAREDE oyuna başlar.

Şah dışında uzun boylu iki taş daha vardır. Tepelerinde taç benzeri bir şekil vardır.Buna VEZİR denir.Fil ile şah arasına yerleştirilirler. BEYAZ VEZİR oyuna BEYAZ KAREDE başlar. SİYAH VEZİR oyuna SİYAH KAREDE başlar. Geriye dizilmek üzere ufak taşlar kalmıştır.Bunlara PİYON denir.8 beyaz ve 8 siyah piyon vardır. Piyonlar oyuna öteki taşların önünde dizili olarak başlarlar.

Şahların ve Vezirlerin uygun bir biçimde yerleştirildiğine çok dikkat ediniz. BEYAZ VEZİR BEYAZ KAREDE, S&İYAH VEZİR SİYAH KAREDE olmalıdır. KALE HAREKETİ

Bu ders size Kalenin hareketini öğretecektir. Kale ileri, geri ,sağa ve sola istediği miktarda ilerleyebilir.

Kalenin önünde aynı renkten bir taş varsa Kale o taşın üzerinden geçemez. Yani o yöne doğru hareket etmek isterse sadece o taşın olduğu yere kadar gidebilir.

Kale rakip taşı, onun bulunduğu karenin üzerine gelerek ALIR. Bu durumda Beyaz Kale Siyah Piyonu ALABİLİR. Bir taşı alabilmek için, rakip taşı tahtadan kaldırırsınız ve kendi taşınızı o kareye koyarsınız. Taş alış damadan farklıdır. Taşın üzerinden atlayıp ALAMAZSINIZ.

Filmi izleyin ve Beyaz Kalenin taşları nasıl aldığını görün.

FİL HAREKETİ

Bu ders Filin hareketlerini öğretecektir. Fil çapraz (diagonal) olarak istediği miktarda hareket eder. Filin hep aynı renkteki karelerde gidebildiğine dikkat ediniz. Eğer aynı karede iki Filiniz varsa hata yapmışsınız demektir!

Bir taşı alabilmek için.Filin önünde aynı renkten bir taş varsa fil o taşın üzerinden geçemez. onun bulunduğu karenin üzerine gelerek ALIR. Filmi izleyin ve Beyaz Filin taşları nasıl aldığını görün. Yani o yöne doğru hareket etmek isterse sadece o taşın olduğu yere kadar gidebilir. VEZİR HAREKETİ . Taş alış damadan farklıdır. Bu durumda Beyaz Fil. Siyah Piyonu ALABİLİR. rakip taşı tahtadan kaldırırsınız ve kendi taşınızı o kareye koyarsınız. Fil rakip taşı. Taşın üzerinden atlayıp ALAMAZSINIZ.

rakip taşı tahtadan kaldırırsınız ve kendi taşınızı o kareye koyarsınız.Bu ders Vezir hareketini öğretecektir. Bir taşı alabilmek için. Aynı zamanda Fil gibi çaprazlarda hareket edebilir. Tahtanın merkezindayken 27 kareye gidebilir. Vezir rakip taşı. Taşın üzerinden atlayıp ALAMAZSINIZ. Kale gibi yukarı.Vezir hem Kale hem de Fil gibi gidebilir. Vezirin önünde aynı renkten bir taş varsa Vezir o taşın üzerinden geçemez. Bu durumda Beyaz Vezir. Siyah Piyonlardan birini ALABİLİR. . onun bulunduğu karenin üzerine gelerek ALIR. sağa ve sola gidebilir.Taş alış damadan farklıdır. Vezir tahtadaki en güçlü taştır. Yani o yöne doğru hareket etmek isterse sadece o taşın olduğu yere kadar gidebilir. aşağı. Filmi izleyin ve Beyaz Vezirin taşları nasıl aldığını görün.

At "L" harfine benzer şekilde hareket eder. .AT HAREKETİ Bu ders atın nasıl hareket ettiğini öğretecektir. Atın hareketinde diğer önemli bir olay ise eğer At Beyaz bir karedeyse Siyah bir kareye gitmelidir. Yanda At işaretlenmiş herhangi bir kareye gidebilir. Eğer At Siyah bir karedeyse de Beyaz bir kareye gitmelidir.ıki kare yukarı veya aşağı sonrada bir kare sağa veya sola.

rakip taşın bulunduğu kareye giderek o taşı kaldırır ve o taşın yerine geçebilir. Diğer taşlardan farklı olarak At ismine de uygun olarak diğer taşaların üzerinden atlayabilir. ŞAH HAREKETİ .Diğer taşlar gibi At. Filmi izleyin ve Beyaz Atın taşları nasıl aldığını görün. Yanda At etrafında pek çok taş olmasına rağmen. hala 8 kareye gidebilir. Bu şekilde taş almış olur.

Rakip taşların gidebileceği karelerde Şah DURAMAZ veya oraya GİDEMEZ.Bu ders Şahın hareketini öğretecektir. Fil tarafından alınabileceği bir kareye gidemez. sağa. aşağı. . Burada Şah. Yanda Şah Siyah Kale tarafından alınabileceği bir kareye gidemez. Yukarı. Şah bir seferinde herhangi bir yöne sadece bir kare gidebilir. Şah yanındaki bir karedeki rakip taşı alabilir. Şahla ilgili özel bir kural vardır. Burada Beyaz Şah Siyah Piyonu alabilir. sola ve çapraz.

İlk hareketinden sonra Piyon BİR KERESİNDE SADECE BİR KARE GİDEBİLİR.İKı ŞAH ASLA YANYANA DURAMAZLAR! Burada Beyaz Şah. İLERİ DOĞRU ya BİR KARE ya da İKİ KARE gidebilir. Siyah Şahın yanına gidemez. PİYON HAREKETİ Bu ders Piyon hareketlerini öğretecektir. Biraz daha karışıktır o yüzden dikkatli olunuz!İlk karesinde bir Piyon isteğe bağlı olarak.Burada Beyaz şah. . Siyah şahın yanına gidemez.

Eğer Piyonu tahtanın en dibine götürürseniz. İleri doğru bir hamle gidebilir veya iki Siyah Piyondan birini alabilir. Diğer taşlardan farklı olarak Piyonlar HAREKET ETTİKLERİ GİBİ TAŞ ALMAZLAR İLERİ DOĞRU ÇAPRAZ olarak taş alırlar. Fakat Piyonun ÇOK ÖZEL bir hareketi vardır. Fil veya AtBu konu hakkında ilerki derslerde daha çok bilgi verilecektir. . Bu konuyla ilgili daha detaylı bir ders sonra anlatılacaktır. Eğer yandaki gibi BEŞİNCİ YATAYDA bir Piyonunuz varsa ve rakibiniz onun yanına İKİ KARE İLERLETEREK bir piyon sürerse. Bu hakkınızı ilk fırsatta kullanmazsanız daha sonra kullanamazsınız. Hiçbiri ilerleyemez. Piyonun çok işe yaramadığını düşünebilirsiniz. onun yerine başka bir taş koymak zorundasınızdır: Vezir.Bu durumda Piyonlar sıkışmışlardır. Kale. GEÇERKEN ALMAYI gösteren filmi izleyiniz. Anlaşılması diğer zor bir Piyon hareketi GEÇERKEN ALMADIR. o Piyonu sanki BİR KARE İLERLETMİŞ GİBİ ALABİLİRSİNİZ. Bu durumda Beyaz Piyonun 3 olası hamlesi vardır.

Yanda Beyaz Kale Siyah Şaha ŞAH çekmiŞtir. . BİR AN öNCE çıkmalısınız. SALDIRILMAYAN bir kareye giderek ŞAHTAN KURTULABİLİR.Şah tehdidinden yapabiliyorsanız. . Siyahlar.ŞAHTA Eğer Şahınız rakip taŞ tarafından TEHDİT EDİLİYORSA Şah ŞAHTA (Şah tehdidi altında) denir. Siyah'ın neden tek hamlesini olduğunu anlamaya çalışın. Kale tarafından yine ŞAH ALTINDADIR.Bu sefer Şah güvenli bir kareye kaçamaz. Şah tehdidini ARAYA TAŞ KAPAYARAK ENGELLEYEBİLİR. Siyah araya Fil kapayarak Şah tehdidini engeller. Burada Siyah. Kale ve Fil tarafından ŞAH altındaysak ŞAH TEHDİDİNDEN ARAYA TAŞ KAPATARAK KURTULABİLİRİZ. Neden olduğunu görebiliyor musunuz? Fakat Vezir. Siyah.

çünkü o zaman Şah tehdit altında kalır. Siyah Şah'ını güvenli bir kareye götüremez ve araya taş kapatamaz. Beyaz. Siyah Şah'ı ALARAK oyunu kazanabilir mi? HAYIR KAZANAMAZ!! Sadece rakip Şah'ı SIKIŞTIRARAK MAT EDEBİLİRİZ Şah'ı alarak DEğİL! Beyaz Siyah'tan hamlesini değiştirmesini istemelidir. Şahı ŞAH tehdidinden koruyor. Şimdi bu pozisyonda varsayalım ki Siyah bir hata yapıyor ve Şahını Beyaz Kalenin kontrol ettiği yere geliyor. Araya TAŞ KAPATAMAZ. Burada Siyah Şah güvenli bir kareye KAÇAMAZ. Bu fille AÇMAZDA diyoruz. Öyleyse? ŞAH MAT! Beyaz oyunu kazandı. Eğer yanlışlıkla Siyah Fille oynarsa. Beyaz hamleyi geri almasını ve başka hamle yapmasını istemelidir. Siyah Fille oynayamaz. Şah çeken taşı ALAMAZ. Bu konumda Siyah Fil. . Fakat Siyah Fil Beyaz Kaleyi alabilir.Üçüncü ve genelde en iyi Şahtan kurtulma yöntemi ŞAH ÇEKEN TAŞI ALMAKTIR. Burda.

Buna SURATTAN MAT da denir. Buna MERDİVEN MATI denir. Kale de Şahın kaçışını engellemektedir.TİPİK MATLAR Rakip Şah kenardayken mat etmek daha kolaydır. Vezir ve Kale ile rakip Şahı kenara sıkıştırarak çok sık mat edebilirsiniz. Beyaz Şah Veziri KORUR. Bu derste iki değişik MATI inceleyeceğiz. Beyaz Şah. Kale kazanan hamleyi yapar. Bu sefer Kale mat etmiştir. Bu tür matlara ARKA YATAY MATI denir. Unutmayın ki iki Şah yanyana duramazlar. ŞAH MAT Diğer bir yaygın MAT. Vezir şah çekmekte. Siyah Veziri alamaz çünkü o zaman rakip Şahın yanına gelmiş olur. . Başka bir mat. Siyah Şahın kaçışını engellemektedir.Yine Şah kenardadır ve Vezir Şahın en yakınındaki karededir. Bu örnekte sadece Şah ve Kale ile nasıl ŞAH MAT yapıldığı gösterilmiştir.

Bu başka bir surattan matdır. Sonuç BERABEREDİR. Burada Siyah ŞAH TEHDİDİ altında değil ve Şah herhangi bir yere gidemez. PAT mı? Hayır değil! Unutmayın PAT ŞAH ALTINDA olmadığınız ve HİÇBİR taşınızı oynayamadığınız durumdur. MAT ettiğinizi düşündüğünüz hamleyi yapmadan önce dikkatli düşününüz. . PAT Bu diagramda hamle Siyah'tadır. Şahını güvenli bir kareye gidemez. Oynayacak hamlesi yoktur. dolayısıyla MAT Vezirinizi Şahın üzerine gönderirken korumalı olup olmadığına dikkat ediniz. Bu durum PATTIR. Bu durum MAT MIDIR? Tabii ki değil!! Siyah At. Rakibiniz derse dikkatlice bakıp bir kurtuluş olup olmadığına bakın. Beyaz Veziri ALABİLİR. Ne oluyor? ŞAH MAT değil çünkü ŞAH ÇEKİLMEMİŞ. Beyaz Fil Veziri koruyor. mümkün hamlesi olmadığı duruma PAT denir. Şahın ŞAH ÇEKİLMEMİŞ olmasına rağmen.

Başka bit PAT vaziyeti. Siyah nereye giderse gitsin Şah tehdidi altına girecektir. Unutmayın ki iki Şah asla yan yana duramaz. ŞAH ALTINDA değil ama Vezir gidebileceği tüm kareleri KONTROL EDİYOR. Bu örnek köşedeki şahın nasıl Vezir tarafından PAT edildiğini gösteriyor. ROK ROK Şah ve Kaleyle yapılan 2 hamlenin oluşumundan oluşan tek bir harekettir. Siyah &Şah. Eğer Beyaz Piyonuyla Vezir (veya Kale) çıkarsa yine PAT olur. Kale Şahın üzerinden atlar ve yanına yerleştirilir. Yine PAT Sonuç BERABERE Rakibinizin tek şahı kaldığında PAT yapmamak için çok DİKKATLİ olmalısınız. Aynı hamlenin devamı olarak. Siyah'ın hamlesi yoktur. Şahınız Kaleye doğru iki hamle atar. Oyunda bir en fazla bir defa yapabilirsiniz. . Piyon tahtanın sonuna gelince başka bir taşa (genelde Vezir) dönüştüğünü hatırlayın.

ŞAH ALTINDAYKEN rok ATILAMAZ.Tahtanın iki kanadından birine rok atabilirsiniz. Siyah rok ATAMAZ çünkü Şahıyla oynamıştır. Burada Siyah Fille ŞAH ÇEKİLMİŞ durumdadır. Beyaz ise VEZİR KANADINA rok ATAMAZ çünkü VEZİR KALESİYLE oynamıştır. Şah kanadına rok atılırsa Şah daha kenardadır. ama Şahınız kıpırdamamışsa rok atabilirsiniz. . Bu durumda Siyah VEZİR KANADINA ROK ATMIŞTIR. Şah tehdidinden kurtulmak için ROK ATILAMAZ. ŞAH KANADINA (Şahın olduğu taraf) veya VEZİR KANADINA (Vezirin olduğu taraf)Diagramda Beyaz ŞAH KANADINA ROK ATMIŞTIR. Daha önceden Şah çekilmiş.Fakat ŞAH KANADINA ROK ATABİLİR. Sadece kıpırdamamış bir Şah ve Kale ile rok atabilirsiniz. Vezir kanadına rok atılırsa Şah merkeze daha yakın olur. Şahını eski yerine gelse bile ROK ATAMAZ.

. Eğer Şah. Burada Beyaz VEZİR KANADINA ROK ATAMAZ çünkü Beyaz Şah. Kale. rakip taş tarafından kontrol edilen bir kareden geçmek zorundaysa ROK ATAMAZ.Tahtanın sonuna bir piyonu sürdüğünüz zaman. Bu konumda eğer Beyaz VEZİR KANADINA rok atarsa Şah. Filin tehdidi altında kalmış olur. Beyaz ŞAH KANADINADA ROK ATAMAZ çünkü Beyaz Şah.en güçlü taş olan Vezire terfi ettirilir. PİYON TERFİSİ Bu konumda Beyazın YEDİNCİ YATAYA ulaşmış Piyonu vardır. piyonun yerine başka bir taş koymalısınız. Piyonunu Vezire dönüştürmüştür. Dikkat ediniz ki Piyon tahtadan kaldırılır.Rakip taşla kontrol edilen yere gelecek şekilde rok atamazsınız. eski yerine konmaz. Siyah Fil tarafından kontrol ettiği bir kareden geçmek zorundadır.Vezir. Beyazın piyonu TERFİ ETMİŞTİR. Fil veya Atdan herhengi birisini seçebilirsiniz. Siyah Kalenin kontrol ettiği bir kareden geçmek zorundadır. Neredeyse her zaman Piyon.

Sarı oku takip ederek nasıl mat olduğunu görünüz. O zaman iki tane Vezire sahip olacaktır.Bu durumda eğer Beyaz Vezir ÇIKARSA PAT olur!Bunun yerine KALE ÇIKMALIDIR. .Aynı zamanda Siyah Veziri TEHDİT EDER. Unutmayın ki GEÇERKEN ALMA. Bir sonraki hamlede alır. Burada Beyaz Piyonuyla Vezir çıkabilir. Şimdi yavaş yavaş bu konuyu anlatalım. GEÇERKEN ALMAK GEÇERKEN ALMA kuralı pek çok insanın anlamakta en çok zorluk çektiği kuraldır.Bu sebeple Beyaz AT ÇIKMALI! At çıkarakak ŞAH çeker. Siyah bir sonraki hamlede MAT olur. Piyon İKİ KARE sürüldükten sonra yapılır. Aynı taşla iki TEHDİT birden yapmaya ÇATAL denir. Bir Vezire sahip olsanız bile başka Vezir çıkabilirsiniz. Bu durumda eğer Beyaz Vezir ÇIKARSA.Eğer bütün Piyonlarınızı son sıraya ulaştırırsanız tahtada aynı anda DOKUZ Vezire sahip olabilirsiniz! Eğer başka Vezir bulamazsınız onun yerine Vezir anlamına gelen ters konmuş Kale kullanın.

Şimdi Beyaz isterse. Piyonunu İKİ KARE sürmek üzeredir. Şimdi de Siyahı aynı şeyi yaparken izleyelim. Dikkat ediniz ki Piyon şimdi ALTINCI YATAYDADIR. Yanındaki dikeyde Piyonu vardır. Beyazınsa İKİNCİ YATAYDA Bir piyonu vardır ve iki sürmek üzeredir. . Beyazların tarafından sayınız. Hamle sırası Siyahındır. Siyahın BEŞİNCİ YATAYDA bir Piyonu vardır. SİYAH PİYON SANKİ BİR KARE SÜRÜLMÜŞCESİNE ONU ALABİLİR. Siyah Piyonu İKİ KARE sürmüştür.Beyazın Piyonu BEŞİNCİ YATAYA ulaşmıştır. Bu durum Beyaz GEÇERKEN ALMA HAREKETİNİ yaptıktan sonraki durumdur.

Bu derste diğer kazanç ve berabere yollarını öğreneceğiz. RAKİP PİYON İKİ SÜRÜLDÜKTEN hemen sonra GEÇERKEN ALABİLİRSİNİZ. İKİ KARE BİRDEN SÜRÜLMÜŞ BİR PİYONU ALABİLİRSİNİZ. . Bu konum Siyah GEÇERKEN ALDIKTAN sonraki konumdur. GEÇERKEN ALMAYI SADECE PİYONLA YAPABİLİRSİNİZ.Aynı zamanda PAT ile de berabere olabileceğini öğrendiniz.Şimdi Beyaz Piyonunu İKİ KARE Sürmüştür. Fakat GEÇERKEN ALMA kuralını unutup Piyonunu iki sürebilir. Bunu yaparsa. GEÇERKEN ALMA kuralını bilmek oyunun kaderini değiştirebilir. Siyah. KAZANÇ VE BERABERE ŞAH MAT la oyunu kazanmayı öğrenmiştiniz. Siyahın GEÇERKEN ALMA şansı vardır. Basitçe Şahıyla Siyah Piyonu alarak oyunu rahatça kazanabilir. Bu durumda hamle sırası Beyaz'dadır. Piyonu GEÇERKEN ALIP Piyonuyla iki hamlede Vezir çıkıp oyunu kazanabilir.

Hamlenizi yaptığınız zaman durumun eşit olduğunu düşünüyorsanız. Şah ve Ata karşı Şah beraberedir. Satranç saati kullanılıyorsa oyunu ZAMANDAN da kaybedebilirsiniz. BERABERE TEKLİF EDEBİLİRSİNİZ.Bu demektir ki.Şah ve iki Fille Şahı MAT edebilirsiniz (ama çok zordur).Durum BERABEREDİR.Şah ve Ata karşı.Fakat bu satranç kariyerinizde bu seviyedeyken.Rakibiniz TERKEDERSE. TURNUVADA oynuyorsanız. MAT etmiş gibi kazanmış olursunuz. Belki de kim bilir rakibiniz PAT yapabilir.Sadece İki Şahın kaldığı durumda oyunu bırakabilirsiniz. Fil ve Atla Şahı MAT edebilirsiniz (ama çok zordur). sınırlı bir zamanınız vardır. iki tarafında MAT edecek taşı yoksa berabere biter. Zamanınız biterse ve rakibinizin MAT edecek taşı varsa OYUNU KAYBEDERSİNİZ. rakibiniz durumunun umutsuz olduğunu. ama ZORUNLU OLARAK MAT mümkün değildir.Diagramdan da MATIN mümkün olmadığını görebilirsiniz. Yeni başlayanlar MAT olana kadar oynamalıdırlar. berabere teklif etmemek veya teklifi kabul etmemek daha iyidir.Eğer Şaha karşı Şahınız ve iki atınız varsa MAT ETMEK mümkündür. Bir satranç oyunu. ne oynarsa oynasın kaybedeceğini düşünüyor ve bu sebepten devam etmiyordur.Her oyunu MAT .Eğer rakibiniz BERABERE TEKLİFİNİZİ KABUL EDERSE oyun berabere olur. Şaha karşı Şah ve Fil de kazanamaz.Şah. Şah ve At veya Şah ve File karşı Şah ve Fil de beraberedir. Oyun ne kadar zamanınız kaldığını gösteren bir SATRANÇ SAATİYLE oynanır. Rakibinizin oyunu nasıl bitirdiğini görerek de öğrenebilirsiniz.Rakibiniz terkederse oyunu kazanırsınız.Dolayısıyla beraberedir.Bu konum gelirse beraberedir.

5. Büyük olasılıkla en iyisi 1 sene oynamak. 7. 3.Eğer tahtadan bir taş düşerse onun nerede olduğunu bulabilirsiniz. 4. bütün oyunlarınızı kaydedebilirsiniz. 5. Hamleleri yazmayı öğrenirseniz.İşte bir satranç tahtası. Bazı insanlar hamleleri yazmanın sıkıcı olduğunu düşünürler ama buna alışırsanız satrançta çok daha iyi ilerlersiniz. SÜREKLİ ŞAHDAN dolayı değil konum tekrarı oluştuğundan berabere olur.Çocuklarınıza ve torunlarınıza göstermek üzere oyunlarınızı toplayabilirsiniz. 6. Satranç hamlelerini okumayı öğrenirseniz satranç kitaplarının ve dergilerinin şaşırtıcı dünyasına adımınızı atabilirsiniz.Siz yokken rakibiniz taşların yerini değiştirip sizi kandıramaz. sonra yazmaya başlamaktır. Her yatayda A'dan H'a kadar harfler vardır. 50 hamle kuralından veya üç kez konum tekrarından dolayı berabere iddia edebilirsiniz.Önemli turnuvalarda hamlelerinizi yazamak zorundasınızdır. Oyunun herhangi bir aşamasında İKİ oyuncuda 50 HAMLE BOYUNCA TAŞ ALMAMIŞ VEYA PİYON SÜRMEMİŞSE. Bunu şu sebeplerden yapmalısınız. "At f6'da" demek "At Şahın yanındaki Filin önündeki Piyonun önünde" demekten daha kolaydır.Bu şekilde ancak hamleleri yazıyorsanız veya birisi izliyorsa berabere yaplabilirsiniz. 4. Eğer AYNI KONUMA HAMLE SIRASI AYNI KİŞİDE OLMAK ÜZERE ÜÇ KEZ VARILIRSA oyun berabere olur.Eğer iyi bir oyun kazanırsanız. 1. Beğenmiyorsanız siz bilirsiniz! 2. 2. Bunu öğrenmenizi istememde başka iyi bir sebep daha var. Ve her dikeyde de 1'den 8'e kadar sayılar vardır. Dikkat ediniz bu kural KONUM TEKRARIDIR hamle tekrarı DEĞİL. Dikkatliyseniz kenarlardaki numaraları ve harfleri farketmişsinizdir. Bol bol satranç oynamak güzeldir ama daha çok zevk alabilmek için satranç hamlelerini yazmayı ve okumayı öğrenmeniz gereklidir.Oyunlarınızı nerelerde hata yaptığınızı görebilmek için tekrar edebilirsiniz (mümkünse daha kuvvetli bir oyuncuyla) 3. KUMAK VE YAZMAK 1.veya PAT olana kadar oynayınız. oyun BERABEREDİR. Her karenin bir ismi vardır. Tek başına Şah kalmışsa bile rakip PİYON SÜRERSE saymaya yeniden 1'den başlarız. ne harika olduğunuzu arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz. .

Şah için 'Ş'. e2-e4 veya sadece e4 10. c2. Alışları ifade etmek için x harfini kullanırız. Bu kareler dikey ve yataydaki harf ve sayıların kesişiminden ortaya çıkmaktadır. Örneğin Eğer Atı g1'den f3'e gidersek Ag1-f3 yazarız veya. SİYAH ATLAR NEREDEDİR? b8 ve g8'de BEYAZ PİYONLAR a2. Vezir için 'V'. 9. d2.Takımınızda bazı oyuncular çok kuvvetli. f2. kısa hali de exd5'dir. Af3 Piyon sadece kareler kullanarak yazılır. Daha kolay derslerimizde UZUN YOLU kullanacağız. Af3xe5 yazarız veya sadece Axe5. İşte başlangıç konumu.6. Satranç tahtasındaki Her KARENİN bir ismi vardır. e2. 7. Eğer f3'deki bir At e5'deki bir piuonu ALIRSA. sadece gittiği yeri yazarsınız. At için 'A'. Kale için 'K' Fil için 'F'.Ve SİYAH TAŞLAR 7 ve 8 numarada başlarlar. "Amiral Battı" oynadıysanız bu size yabancı değildir. g2. Şimdi taşların değerlerine bakalım. KISA YOLDA taşın nereden geldiğini yazmazsınız . sonra da gittiği kare yazılır. Dikkat edin ki aletler için BÜYÜK HARF kareler için KÜÇÜK HARF kullanılır. diğerleri ise daha az kuvvetlidir. Eğer e4'deki piyon d5'den birşey alırsa exd5 yazarız. 8. Taşların hareketlerini öğrendiğinize göre bazı taşların diğer taşlardan daha iyi olduğunu gÖrmüşsünüzdür. SİYAH VEZİR d8'dedir. ve h2'dedir. Eğer şah çekersek hamleden sonra + işareti koy TAŞLARIN DEĞERLERİ 1. Dikkat edin ki BEYAZ TAŞLAR 1 ve 2 numarada başlarlar. UZUN YOLDA. Hamleleri yazmak için iki yol vardır. b2. . Her taş türü için bir harf vardır.BEYAZ ŞAH nerededir? e1'de. önce aletin harfi yazılır sonra bulunduğu kare. Ya Piyonlar? Onlar ufak taşlardır ve herhangi bir harf almazlar.

5. Atın değeri ÜÇ PUANDIR. Bir sonraki. File geçelim Fil yaklaşık olarak At gücündedir. Filin de değeri ÜÇ PUANDIR. Bir sonraki taş Kaledir. 3. Kalenin değeri BEŞ PUANDIR. Bazen Er ismini de alan bu taş BİR PUAN değerindedir. Atdan daha kuvvetlidir çünkü daha uzağa gidebilir. .2. Filden daha kuvvetlidir çünkü tahtadaki tüm karelere gidebilir. At. 4. Kale epey kuvvetli bir taştır. Piyonla başlayacağız. At genelde üç piyon değerindedir.

Satrançta da aynı şey geçerlidir. çok büyük bir üstünlük yoktur değil mi? Ama varsayın ki iki taraftan da 998 adam Öldü. İşte Şahın değeri budur. Bir Fil ve At. 7. Fil ve Vezirin değeri çok az daha fazladır. Takımınızdaki en kuvvetli oyuncu Vezirdir. Bu değerler yeni başlayanlara rehberlik edebilecek bilgilerdir. Son olarak şah. Güçlü oyuncular puanlardan çok tecrübelerine ve pozisyon değerlendirmesine gÖre hareket ederler. Bildiğiniz en büyük rakam nedir? Milyon? Milyar? Sonsuz?. Bazen de oyunu kazanmak için Piyonu Vezir çıkmak zorundasınızdır. PUAN OLARAK ÖNDEYSENİZ TAŞLARI DEĞİŞMEYE ÇALIŞIN AMA PİYONALARI FAZLA DEĞİŞMEYİN II. Atdan biraz daha iyidir. Değeri DOKUZ PUANDIR. Ve ne kadar çok Piyonunuz varsa o kadar Vezir çıkmanız kolaylaşır. Fakat bu gözüktüğü kadar kolay değildir. Eğer rakibiniz bir şeyleri boşa bırakacak kadar dikkatsizse. Sonuç olarak size iki tavsiyemiz var I. Kale ve bir Piyondan genelde daha değerlidir. Yani tüm oyun değerindedir. PUAN OLARAK ALTTAYSANIZ TAŞLARI DEĞİL PİYONLARI DEĞİŞMEYE ÇALIŞIN TAŞ ALIŞ 1. Ordular konusunda biraz daha fazla düşünelim. Varsayın ki 1000 kişilik bir ordu 999 kişilik bir orduyla savaşıyor.6. . Kendi rengindeki bir taş tarafından korunmayan ve rakibin alabileceği taşlara denir.Satranççılar arasında BEDAVA veya BOŞTA kavramı vardır. 10. Çok daha iyi değil mi? 12. Satrançta da normal hayatta olduğu gibi büyük ordu küçük orduyu genelde (her zaman değil) yener. Genelde Fil. genelde almak doğrudur. Puan olarak öndeyseniz. 8. oyunu kazanmanın en kolay yolu TAŞ DEĞİŞMEKTİR. Vezir Kale ve Filin birleşimi gibidir ve biraz daha fazlasıdır. Öyleyse satranç oynarken rakibinizinkinden daha kuvvetli bir orduya sahip olmaya çalışın. Şimdi iki kişilik orduya karşı bir kişi var. 11. 9. 13. Unutmayın ki genelde ordusu daha kuvvetli olan ordu oyunu kazanır.

Fil:3. Burada Beyaz ne yapmalı? Fili Kaleyi almak için nasıl kullanabileceğinizi görebiliyormusunuz? Tabii ki filininzi vermiş olacaksınız. sizde sahip olduğunuz şeyleri güven altında tutmalısınız. Dolayısıyla bu durumda Beyaz ister Piyonla ister atla Piyonu kazanabilir. Bedava ne alabilirsiniz? Evet doğru! Siyah dikkatsiz bir şekilde Vezirini siz alabilecek şekilde boşa koydu. Kale:5. Beyaz Siyah Piyona ikiyle hücum ediyor fakat Siyah sadece bir kuvvetle savunuyor. BİR ŞEY YAPMADAN ÖNCE İYİCE BAKININ. Uçurumun kenarında BAKMADAN dolaşırsanız aşağıya düşebilirsiniz. Hepsi güzel ama. Çok karlı bir alış veriş! 4. öyleyse rakibinizin son hamlesine bakın. Çok basit. . Taşların değerlerinin ne olduğunu hatırlıyor musunuz? Piyon:1. daha değerli bir taşı daha az değerli bir taşla alıp alamayacağınızı kontrol etmektir. Dolayısıyla KURAL BİR. At:3.İlk derste birşey vermeden herhangi birşeyi alabilmek için aşağıdaki duruma bakın. Eğer yola BAKMADAN karşıya geçmeye kalkarsanız ezilebilirsiniz. Almaya devam ederseniz kim karlı olacak? İşte basit bir örnek. oyun boyunca her hamlede bedava bir şey alıp alamayacağınıza bakın. O zaman dikkatlice neler olduğunu HESAPLAMALISINIZ. Hamle sırası Beyazdadır. Bunu nasıl başarabilirsiniz? Taş kaybetmemeniz iÇin bazı yöntemler düşünebilir misiniz? 6. Pek çok zaman bir taşın defalarca SALDIRILDIĞI ve yine pek çok taşla SAVUNULDUĞU konumlar elde edeceksiniz. 3. 5.2. Niye bu hamleyi oynadı? Herhangi bir taşımı TEHDİT EDİYOR MU? diye kendinize sorun. Vezir:9 Bir sonraki önemli şey. ama hiç de önemli değil çünkü 3 puanlık taşı verip 5 puanlık bir taş alacaksınız.

Rakibinizin sadece oynadığı hamlesine bakarsanız AÇARAK TEHDİTLERİ gözden kaçırabilirsiniz. Son hamlesi filin ÖNÜNÜ AÇTI ve Beyaz Veziri TEHDİT ETTİ. Sizce bu iyi hamle midir? 9. şimdi Siyah ne yapabilir? Siyah BEDAVA bir at alabilir. Bu konuda ne yapacaksınız? Belki Veziri iki Çapraz giderek KORUYABİLİRSİNİZ. Fili Çapraz olarak iki ilerleterek Piyonu korumak iÇin kullanabilir miyiz? Bunda bir yanlış görüyor musunuz? . Beyaz SAVUNMA TAŞINI ÇEKEREK hata yaptı! 10.7. Bu pozisyona bakın. Bu yüzden DİKKATLİ OLUN 8. Siyah. Bu pozisyona geri dönelim. Beyaz Şahın önündeki Piyonu TEHDİT ediyor. Siyah son hamlesinde Vezir'in önündeki piyonu iki sürdü. Bu tür hamlelere AÇARAK TEHDİT YAPMA denir. İşte Vezir hamlesinden sonraki konum. Bu pozisyona bir bakalım. Ne TEHDİT EDİYOR? Tahtaya dikkatlice bakın siyahın BEYAZ VEZİRİ TEHDİT ETTİĞİNİ göreceksiniz.

3. Varsayın ki ben sizin taşlarınızdan birine SALDIRIYORUM. Bununla beraber rakipleriniz de böyle hatalar yapacaktır. Bu dersde üç terimi anlatacağız. SALDIRI VE SAVUNMA 1. ATAK VE DEFANS satrancı oluşturan şeylerdir. 4. 2. Eğer bir taş diğer taşı alabilecek durumdaysa buna ATAK denir. Ama sizinde ben bu taşı aldığımda. İşte Fil oynadıktan sonraki konum. Fakat bu derste TAŞLARA ATAĞI göreceĞiz. DAHA KUVVETLİ TAŞA. Satranç futboldaki gibi bir ATAK ve DEFANS oyunudur. SAVUNMASIZ TAŞA SALDIRIYA TEHDİT denir. Daha sonra taşlara saldırabildiĞiniz gibi KARELERE de saldırabileceğinizi göreceksiniz. Beyazın Filinin nasıl Vezirin Atı SAVUNMASINI ENGELLEDİĞİNİ GöRüYOR MUSUNUZ? 12. Aşağıdaki pozisyonlarda örnekler verilmektedir. Siz de benzeri hatalar yapacaksınız. Yeterince korunmayan taşa SALDIRIYA da TEHDİT denir. O yüzden gözlerinizi açın. Bu taşa SAVUNMA TAŞI denir. şimdi Siyahın ne yapabileceğini görüyor musunuz? Siyah yine BEDAVA Atı alabilir. bu konuda birşey YAPMALISINIZ. Staranca yeni başlayan herkes böyle hatalar yapar. o taşı geri alacak taşınız var. Her hamle bedava bir şey alma şansınızı kovalayın. DEFANS ve TEHDİT ve bunların satrançta nasıl kullanıldığını göreceğiz. . DAHA ZAYIF TAŞLA yapılan SALDIRIYA da TEHDİT denir. ATAK.11. Bu tür hatalar yapmak ÇOK KOLAYDIR. Eğer rakibinizin hamlesi bir TEHDİT YARATIRSA.

Atla ve Vezirle Siyah şimdi DEĞİŞMELERE girebilir. Siyah bu Piyona İKİYLE SALDIRIYOR. öte yandan Siyah BİRLE KORUYOR. ve Piyonu TEHDİT EDER. neredeyse her zaman alışa daha zayıf taşla başlamak doĞrudur. ama onu KORUMANIN pek çok yolu vardır. Siyah bu TEHDİDE karşı birşey yapmalı. Şimdi merkezde karışık bir pozisyon var. İki oyuncu da merkeze Er sürerek oyuna başlamışlardır. Siyah bu konuda birşey yapmalıdır. Siyah Beyaz Piyonu kendi Piyonuyla ALIR ve Beyaz da Atıyla Piyonu GERİ ALIR (EN İYİ HAMLE) Piyonu Beyaz Vezirle almak çok kötü bir hata olurdu. Sonra Beyaz Atını geliştirir. Piyonla ve Atla Beyaz İKİYLE KORUYOR. şimdi Siyah istese Atları da DEĞİŞEBİLİRDİ. Neden olduğunu görüyor musunuz? Eğer bir karedeki taşı iki veya daha fazla taşla alma imkanınız varsa. 8. (BU TüR DEĞİŞİMLER SATRANÇTA ÇOK SIK OLUR) . ve Beyaz diğer merkez Piyonunu sürüyor. fakat bu sefer Beyazın sürdüğü Er'e dikkat edin. Beyaz Siyah'ın merkez Piyonuna İKİYLE SALDIRIYOR. şimdi bu konuma tekrar bakın.5. Kaç yol bulabilirsiniz? 6. 7. Piyonu kaçamaz. Siyah TEHDİT EDİLMİŞ Piyonunu At GELİŞTİREREK koruyor.

burada ne oluyor? Beyaz aynı Siyah Piyona Fil ve Atla SALDIRIYOR. Beyazın atına İKİYLE SALDIRILMIŞTIR.Son olarak. 11. ATI SAVUNABİLİRSİNİZ. Filin önündeki Piyona Vezir ve Fille İKİYLE SALDIRILMAKTADIR ve sadece BİRLE SAVUNULMAKTADIR. Diğeri savunulmamaktadır. Siyah İKİ TEHDİDİ de engellemelidir. Bu hamle ÇİFT TEHDİT yapmaktadır. Şimdi bu konuma bakın. Bunu Veziriyle engellemenin iki yolu vardır. SAVUNMANIN tek yolu Beyaz Filin önünü. Bunun Piyon ve Fille NASIL YAPILABİLECEĞİNİ GöREBİLİYOR MUSUNUZ? 10. İkisi SAVUNULMAKTADIR. Bu sefer Siyah Vezirini SAVUNMA TAŞI olarak kullanamaz çünkü saldıran taşlardan daha DEĞERLİDİR. Bu pozisyonda Beyaz en son Veziriyle oynadı. İkisini de bulabilir misiniz? 12. Piyon sadece BİRLE SAVUNULUYOR. Vezir üç piyona birden SALDIRIYOR. öyleyse Siyah bu Piyonu korumalıdır. ATLARI DEĞİŞEBİLİRİZ. Bu konuda birşey yapmalıyız. Beyaz Veziriyle yeni oynadı. Bu hamle bir TEHDİT yaratır. ATINI DAHA GüVENLİ bir kareye çekebilir. Siyah ATLARI DEĞİŞMEK yerine Filini GELİŞTİRMEYİ tercih ediyor. Merkezdeki Siyah Piyona Beyaz Vezir SALDIRMAKTADIR ve KORUMASIZDIR. ama sadece BİRLE KORUNMAKTADIR. .9. Vezirin önündeki Piyonu iki sürerek KAPATMAKTIR.

Mat mıdır? Siyahın yine hava deliği vardır ama hava deliğinden NEFES ALAMAZ çünkü Fil hava deliğini kapatmaktadır. Fakat şimdi Beyaz Kale ile en dibe kadar ilerleyerek ŞAH MAT edebilirsiniz. Mat mıdır? Evet mattır. Siyahın HAVA DELİĞİ vardır ama oraya KAÇAMAZ çünkü Fil hava deliğini tutmaktadır. . Bu dersimizde bir takım temel mat tekniklerini inceleyceğiz 2. Beyaz Şah çekmiştir. Burdaki sistem Şöyle çalışır. 6. Bu durumda Siyah kalesiyle yeni piyonu almıştır. Bu tür durumlar iÇin Siyah'ın HAVA DELİĞİ vardır denir. 4. Unutulmamalıdır ki satrançta en önemli amaç MAT ETMEKTİR.MAT ETMEK 1. Bir başka örnek. Kalelerden biri Şah Çeker. (Bu diagramda Piyon h6'dadır) Peki bu konum da Beyaz mat edebilir mi? Hayır edemez Çünkü hala Şahından sonra Şah kaçabilir. Diğer bir mat türü ARKA YATAY MATIDIR. Bir oyunu rakip terketmediği durumda ancak mat ederek kazanabiliriz. Şah yukarı çıkamaz çünkü Fil çıkış karesini tutmaktadır. Siyah şahın kaçabilecek yeri yoktur. dersimizde detaylı olarak gösterilmiştir. Yine başka bir konum. diğeri de Şahın aşağı doğru kaçmasını engeller bu Şekilde yavaŞ yavaŞ Şah sıkıŞtırılır. En tipik mat MERDİVEN MATIDIR. Beyaz Şah çekmiştir. 3. Bu mat 21. 5.

Benzer fikri oyun ortasında rok atmış Şah karşısında da uygulayabiliriz. Sadece dört hamle sonra Siyah ŞAH MAT olmuştur. Rakibiniz rok atmışsa bu şekilde MAT etmenin yollarını arayınız.Buna ÇOBAN MATI denir. böylece Siyah Şahın Beyaz Veziri alamadığına dikkat edin. Bu tür matlara surattan mat denir. Vezir onu koruyan Fil sayesinde SURATTAN MAT etmiştir. Rok atmışsanız DİKKAT EDİN! Anahtar kareyi beyazın yaptığı gibi korumak iyi bir fikirdir.7. Veziri nasıl koruduğuna. 9. Siyah Şahla yüz yüze gelmiŞtir. Bu örnekte Siyah Şah tahtanın kenarındadır. 8. . Filin. Şimdi göstereceğimiz mat türü SURATTAN MATTIR. Beyaz Vezir. Burada da SURATTAN MATIN nasıl açılışda uygulanabileceğine örnek gösterilmektedir. Veziri Beyaz Şah korumaktadır.

Oyunun başında rok attıktan sonra şahın önündeki üç eri kıpırdatmamaya çalışın. 3. kenarlarda değil. . Öyleyse TAHTANIN ORTASINDA oynayın. Eğer bunu başarabilirseniz oyunun geri kalan bölümü kolaylaşır. KURAL 3: ŞAHINIZI GüVENLİK ALTINA ALIN Şahınızı futboldaki gibi korunması gereken bir kale gibi düşünün. KURAL 1: TAŞLARINIZI GELİŞTİRİN Bir futbol takımın antrenörü olduğunuzu varsayın.TEMEL AÇILIŞ PRENSİPLERİ 1. 4. Ve oyuna sokmanız gereken ilk taşlar ATLAR VE FİLLERDİR. Futboldakinden farklı olarak satrançta kalenizi istediğiniz yere koyabilirsiniz. Gerideki taşlar sizin adamlarınızdır. Satranç oynarken. KURAL 2: MERKEZİ ELE GEÇİRİN Futbolda olduğu gibi. Size yardımcı olacak üç TEMEL KURAL VARDIR. Bu demektir ki genelde hızlı bir şekilde ŞAH KANADINA ROK ATMALISINIZ. ORTA SAHAYI kontrol eden taraf genelde oyunu kazanır. Onları oyuna sokmalısınız. ÇOK ÖNEMLİDİR. 2.ilk hamleleri doğru yapmak ÇOK. Şahı ortada bırakmak çok tehlikelidir.

Kenardaki Erleri iyi bir sebep olmadan sürmeyiniz. İYİ BİR SEBEP OLMADAN VEZİRİNİZİ ERKENDEN OYUNA SOKMAYIN. Başka iyi hamleler de vardır ama bu hamleyle başlayan açılışlar yeni başlayanlar için iyidir. 7. Diğer tavsiyeler: Şahınızın önündeki Piyonu İKİ KARE sürerek başlayın. Kaleleri üçüncü yataydan oyuna sokmayın Aynı şekilde onlar da daha fazla değerlidirler ve Filler ve Atlar tarafından kovalanabilirler. Bu Veziri oyuna erkenden sokmak için iyi bir sebeptir! Buna APTAL MATI denir. 8. 6. Genelde ARKA YATAYDA.5. . Vezir çok değerlidir ve daha az değerli taşlar tarafından kovalanabilir. Piyonsuz hatlar bulmak için gidip gelirler. Bu durumda. Bu sebepten dolayı da genelde çabucak ROK ATILIR. Bu MERKEZ KARELERİ KONTROL ETMEYE ve Fil ve Vezir için HATLAR AÇMAYA yarar. Kaleler genelde oyuna SON giren taşlardır. gösterildiği gibi Siyah Vezirini ilerleterek ŞAH MAT edebilir.Ancak bir aptal böyle oynar.

12. Burada iki oyuncu da bu hatayı yapmıştır. Son olarak. Açılışta iyi bir sebep olmadıkça aynı taşla iki kez oynamayın. Siyah şahı tahtanın en dibine sürükleyerek MAT edeceğiz. Unutmayın ki bu kurallar başta oyunu iyi bir şekilde sürdürmenize yardımcı olabilecek kurallardır. Öteki taşların önünü engelleyecek şekilde taşları geliştirmeyiniz. Tüm taşlarını çıkabilen ilk oyuncu yine atak şansını ilk elde eden oyuncu olacaktır.9. Bu konumdan başlayacağız. Beyaz burada aynı taşla iki kez oynamıştır. Örneğin taş kazanmak veya mat etmek gibi. HERŞEYİ KENDİNİZ YARATMAYA ÇALIŞMAYIN . Ama önemli olan istisnaları öğrenmeden temel kuralları öğrenmektedir. Son 500 yılda. Bu kurallara uymamanız gereken pek çok özel hal olabilir. 11. Bu uzmanlar BİNLERCE kitap yazmışlardır. Bu derste nasıl MERDİVEN MATI yapacağımızı göreceğiz. Bir taşla ikinci kez oynamadan önce bütün taşlarınızla bir kez oynayın. Vezirini Filin önüne koymuştur böylece bu Fili artık çıkamaz. Siyah. . Beyaz Filini. öteki Filini çıkmak için süreceği Piyonun önüne koymuştur. Bu seviyede bu kitaplar sizin için anlaşılması zordur.UZMANLARI DİNLEYİN MERDİVEN MATI 1. Fakat bu siteyi dolaşırsanız yararlı pek çok şey bulabilirsiniz. 10. dünyanın en iyi oyuncuları satranca en iyi şekilde nasıl başlanacağını araştırmışlardır.

3. İlk Kale Şaha saldırıyor.2. Şah yine yukarı çıkmak zorunda . Kaleler tahtayı merdiven gibi düşünürsek. Basamaklar yavaş yavaş bitiyor! 5. Meridivende yukarıya doğru bir adım daha atıldı. Sıra öteki Kaleye geliyor. aşağıya geçiş yok. adım adım yukarıya çıkıyorlar. 4. Son basamağa gelindi! . şimdi öteki Kale şah çekiyor. şimdi yine öteki Kale şah çekiyor. Şah yine yukarıya çıkmalı.

Aşağıya gidemez çünkü öteki Kalenin atış alanına girmiş olur. 7. Yine ikinci Kale şaha ateş açıyor. Beyaz dikkalti olmalı. Şimdi aynı konumu baştan inceleyeceğiz ama bu sefer Siyah işleri biraz zorlaştıracak.şah bu sefer kalelerden birinin üzerine gitmeye çalışıyor. Yalnız en uzağa gitmez çünkü o zaman arkadaşının yolunu kapatmış olur. ŞAH MAT Oyun bitmiştir. Şimdi Siyah şah cesur bir şekilde Kalenin üzerine gidiyor. Birinci Kale tekrar harekete geçiyor. Bu sefer kaçacak yer yok. Tahtanın öteki yanına gider. Bakalım zamanında oraya ulaşabilecek mi? . Beyaz Kale saldırıdan kaçar. Şimdi Siyah şah yine Kalelerin üzerine gitmeye başlar. Öyleyse ne yapmalı? 9. simdi ilk Kale ateş açarsa Siyah şah öteki Kaleyi ALABİLİR.6. Bakalım ne olacak? 8.

Beyaz Kale yine merdiveni çıkmaya başlar ve şaha ateş açar. Benzer şekilde bu matı Vezir ve Kale ile de yapabilirsiniz. MERDİiVEN MATINI arkadaşlarınızla deneyin. Oyun neredeyse bitmiştir. Merdivenin basamakları bitmiştir. Yukarı çıkamaz. Eğer bir oyunu kazanıyorsanız ve mat etmekte zorluk çekiyorsanız MERDİVEN MATINI kullanın. Şah yine tahtanın kenarında sıkışmıştır. yine aynı şekilde kenarlara da gitmek mümkün değildir. 11. aşağı inemez. zaman geçtikçe bu matı çok kolay yapabileceksiniz. Siyah şah yine tüm gücüyle Kaleye saldırmak için harekete geçer. Görebildiniz mi? 12.10. Siyah şahın tahtanın en kenarına gitmekten başka çaresi yoktur. İkinci Kale de bir basamak çıkar ve şaha ateş açar. . Ama bu sefer geç kalacaktır. 13. Bir sonraki hamle ŞAH MAT olacaktır.

rakip şahı süreceğimiz köşenin filimizin kontrol ettiği karelerle aynı renkte bir köşe olması gerektiğidir.SATRANÇ DERSLERİ 10 (d) "Mat Örnekleri (AT VE FİL İLE MAT)" At Ve Fil İle Mat: At ve fil ile mat ederken de. Kalemiz ve şahımızın desteği ile rakip şahı en yakın kenar sütuna sıkıştırmalıyız. beyazlar siyah şahı kendi fillerinin kontrol ettiği bir beyaz köşeye sürerek mat etmişlerdir. Yanda görülen konumda. posted by satranc at 15:22 0 comments 19. Yanda görülen konumda beyazlar. siyah şahı köşeye sıkıştırarak mat etmişlerdir.05 SATRANÇ DERSLERİ 10 (b) "Mat Örnekleri (KALE İLE MAT)" Kale İle Mat: Rakip şahı kale ile mat etmeyi planlarken. iki fil matında olduğu gibi rakip şahı köşeye sürmeliyiz. posted by satranc at 15:02 0 comments SATRANÇ DERSLERİ 10 (a) "Mat Örnekleri (VEZİR İLE MAT)" . öncelikle tahtanın hangi kenarına yakın olduğuna bakmalıyız.12. Yalnız dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta. Sonra da filler ve kendi şahımızın desteği ile rakip şahı köşeye sürmeliyiz. posted by satranc at 15:40 0 comments SATRANÇ DERSLERİ 10 (c) "Mat Örnekleri (İKİ FİL İLE MAT)" İki Fil İle Mat: İki fil ile mat etmeyi planlarken rakip şahın hangi köşeye yakın olduğuna bakmalıyız. Yanda görülen konumda beyazlar siyahları mat etmişlerdir.

öncelikle tahtanın hangi kenarına yakın olduğuna bakmalıyız. Bunlar: * Sürekli Şah: Bir taraf sürekli şah çekiyor ve diğer tarafın kurtulma şansı yoksa berabere biter. Yanda görülen konumda beyazlar siyahları mat etmişlerdir. * Pat: Bir tarafın şahı hareket edemiyor ve kurallara uyan bir hamle yapamıyorsa berabere biter. at ya da 2 at varsa pozisyon yok demektir. * Mat Edecek Taşın Bulunmaması: İki tarafta da mat edebilecek sayıda ve özelliklerde taş bulunmuyorsa berabere biter. Vezirimiz ve şahımızın desteği ile rakip şahı en yakın kenar sütuna sıkıştırmalıyız. Bunlar tahtada sadece iki şah varsa.Vezir İle Mat: Rakip şahı vezir ile mat etmeyi planlarken. Beraberlik Oyun bazı durumlarda berabere biter. * 50 Hamle Kuralı: İki tarafta 50 hamle boyunca piyon sürmemiş ya da taş almamışsa berabere biter. ek olarak fil. . * Hamle Tekrarı: Aynı pozisyon üst üste tekrar ediyorsa berabere biter. * Anlaşmalı: Oyunun berabere biteceğini düşünen taraflar anlaşırlarsa berabere biter.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful