You are on page 1of 7

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ
TEMA ANUALĂ : Când cum şi de ce se întâmplă ?
SUBTEMĂ : Ce ne aduce toamna-n coş ?
TEMA ZILEI : ,,Zâna Toamnă’’
EDUCATOARE : CEUŞESCU CLAUDIA
NIVEL :I
FORMĂ DE REALIZARE : Activitate Integrată
SCOPUL ACTIVITĂŢII : - formarea unui comportament de
cooperare între
preşcolari;
- stimularea curiozităţii pentru
investigarea mediului
înconjurător.
TIPUL ACTIVITĂŢII : Achiziţie de cunoştinţe
priceperi şi deprinderi
CENTRE DE INTERES : - Construcţii : lădiţe pentru struguri
- Joc de rol : ,,La piaţă’’
- Ştiinţă: caută jumătăţile, fişe
matematice
DOMENIUL EXPERIMENTAL : D.E.C. ; D.L.C.: ,,Ciorchinele de
strugure’’ (memorizare);
strugurele (dactilo-pictură)
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : - D.E.C.: - să obţină efecte plastice,
forme spontane şi
elaborate prin tehnici
specifice picturii;
- să aplice tehnici de
lucru învăţate pentru
redarea unei teme;
- D.L.C.: - să recite poezia cu
respectarea intonaţiei, cu
respectarea ritmului;
- să povestească
conţinutul acesteia demon-
strând faptul că a
înţeles semnificaţia
cuvintelor versurilor;
MATERIALE : imagini
ACTIVITATE PE CENTRE DE INTERES : - joc de rol : să coopereze
la realizarea temei;
- ştiinţă : - să cunoască
denumirea, aspectul
fructelor,
alcătuirea lor;
- să îşi
dezvolte spiritul de observaţie
şi să
unească cu o linie jumătăţile
fructelor;
- să
reconstituie din jumătate întregul;
- materiale folosite:
carioca, fişe matematice
cu
jumătăţi de fructe, culori.
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ : joc de mişcare ,,Bate
vântul’’
OBIECTIVE OPERAŢIONALE : - să redea versurile poeziei folosind
intonaţia
necesară;
- să redea aspectul unui
strugure folosind dactilo
pictura;
- să alcătuiască propoziţii
simple şi dezvoltate;
- să reconstituie din jumătate
întregul;
- să coopereze pentru
rezolvarea fiecărei sarcini.
STRATEGII DIDACTICE : - Metode şi procedee: conversaţia,
explicaţia, demonstraţia,
exerciţiul, jocul;
- Mijloace de învăţământ: fructe
naturale diferite, carioca,
fişe
matematice cu jumătăţi de
fructe
desenate, creioane
colorate,
hârtie de diferite culori
(galbenă
, roşu, violet), acuarele,
şerveţele,
panou pentru afişarea
lucrărilor,
cartoane de diferite
culori
(acestea se folosesc pentru
aşezarea
copiilor pe centre
având
grijă ca numărul celor de
la centrul
,,Artă’’ să fie numărul
copiilor
din sala de grupă
împărţit
la doi);
- Material bibliografic: - Viorica Preda,
Mioara Pletea,
Marcela
Călin, Aureliana Cocoş,
Daniel
Oprea, Filofteia Grama ,,Ghid
pentru
proiecte tematice’’
Bucureşti
2007;
- Silvia
Barţeanu, Rodica Brănişteanu
Silvia
Breben, Mihaela Fulga,
Filofteia
Grama ,,Curriculum
pentru
învăţământul preşcolar.
Prezentare
şi explicări’’ Editura
didactică
Publishig House,
Buc
ureşti 2009
-
Coordonator Laurenţia Culea
,,Aplicarea
noului Curriculum’’
Editura
Diana 2009
SCENARIUL ZILEI
I. ADP: Activitatea începe cu întâlnirea de dimineaţă.
1. Salutul: Bună dimineaţa, dragi gospodari!
2. Împărtăşirea cu ceilalţi: Cred că am spus bine, nu?
De ce credeţi voi că v-am spus
gospodari?
3. Activitatea de grup: Pentru că am înţeles că în curând va veni
şi anotimpul
friguros. Deşi suntem încă în anotimpul ,,Toamna’’ şi astăzi
este a ……. zi din
săptămână , luna Octombrie, ziua ….. anul …… , zi
lucrătoare şi voi aţi muncit
cu spor în celelalte zile. Să-mi mai spuneţi cum este vremea
afară?
Se va realiza prezenţa copiilor cu ajutorul educatoarei.
4. Noutăţile zilei: În grupă va sosi Zâna Toamnă cu un coş plin cu
fructe ce va
spune copiilor: Dragii mei, sunt tare supărată pentru că nu
pot rămâne pe
pământ cât mai mult să vă dau legume şi fructe de care aveţi
nevoie pentru a
creşte mari şi sănătoşi. Voi ştiţi cum puteţi păstra darurile
mele mai mult timp,
chiar şi iarna? Spuneţi-mi va rog!
Preşcolarii vor fi lăsaţi să povestească modul în care ei ştiu
cum sunt
conservate fructele şi legumele.
Educatoarea intervine şi întreabă copii: Ce spuneţi îi
arătăm ,,Toamnei’’ tot ce
ştim?
II. ALA: Pe melodia cântecului ,, A, a, a acum e toamnă … da’’
educatoarea
improvizează un cântecel care să-i orienteze pe copii spre
activităţile liber
alese (TRANZIŢIA): Haideţi dragi copii acum/Să-i arătăm
Zânei cum/Ştim lucra
şi recita/Şi chiar ştim a picta.
DEC : ,,Strugurele’’ (dactilo-pictură)
DLC : Ciorchinele de strugure
Scopul: - Consolidarea cunoştinţelor copiilor despre
anotimpul toamna.
- Educarea abilităţii de a intra în relaţie cu ceilalţi, a
deprinderilor de
cooperare între partenerii de joc.

PROIECT DIDACTIC
STRATEGI
EVENIMEN
I EVALUA
TE CONŢINUT
METODE RE
DIDACTICE
MIJLOACE
Se creează condiţii psio-pedagogice
necesare desfăşurării activităţii în bune
Moment condiţii:
organizatori - aerisirea sălii de grupă;
c - aranjarea materialelor în centrele de
interes;
- introducerea copiilor în sala de grupă.
Orală
Zâna Toamnă intervine şi zice ,,Pentru că
Frontală
spuneţi că vă ajutaţi părinţii, sunteţi mari
Comport
Captarea gospodari, iată v-am adus un coş cu fructe
Explicaţia a-
atenţiei pentru a le reţine şi a le cunoaşte mai bine
mentul
culoarea, forma la fiecare fruct. Eu am să
copiilor
rămân cu voi întreaga zi.’’
Cadrul didactic anunţă tema activităţilor
care se vor desfăşura:
La centrul ,,Arta’’ veţi realiza pictura
,,Strugurele’’ cu degeţelele (dactilo-
pictura).
Anunţarea
La centrul ,,Ştiinţa’’ veţi reface întregul
temei şi a
unind jumătăţile de fructe desenate printr-o
obiectivelor
linie.
La centru ,,Biblioteca’’ veţi memora
poezia ,,Ciorchinele de strugure’’.
La centrul ,,Joc de rol’’ unii veţi fi vânzători,
iar alţii cumpărători.
Cu întreaga grupă se va trece la fiecare
centru şi se realizează intuirea materialelor
Reactualiza Orală
şi explicarea realizării temelor propuse. Explicaţia
rea Frontală
Dintr-un coşuleţ, copiii sunt invitaţi să-şi Demonstra
cunoştinţel pe
aleagă un cartonaş. La fiecare centru este ţia
or grupuri
postat un carton mare, copiii fiind obligaţi
să se aşeze conform acestora.
Educatoarea va anunţa copiii că cei care au
lucrat la centru ,,Artă’’ vor trece la celelalte
centre şi invers. Preşcolarii se vor aşeza la
centre şi vor realiza temele propuse. La
centrul ,,Joc de rol’’ vor fi coordonaţi de
Zâna Toamnă. Educatoarea va coordona
activitatea centrului ,,Biblioteca’’, va
supraveghea celelalte centre, va îndruma
Dirijarea preşcolarii cu ritm lent de lucru care refuză
învăţării să lucreze.
După 20 de minute, educatoarea va
atenţiona copiii de schimbarea centrelor.
De această dată nu este absolut nevoie să
se aleagă cartoane. Se explică copiilor
faptul că fiecare dintre ei trebuie să
realizeze dactilo-pictura, pentru că lucrarea
trebuie să facă parte din portofoliul
personal.
La centrul ,,Biblioteca’’ se poate organiza
Obţinerea concursul ,,Cel mai bun recitator’’.
Conversaţi Orală
performanţ La centrul ,,Ştiinţă’’ copiii sunt rugaţi să
a Frontală
ei coloreze fructul care le place după
rezolvarea fişei.
EVENIMEN CONŢINUT STRATEGI EVALUA
TE I RE
DIDACTICE METODE
MIJLOACE
La centrul ,,Artă’’ preşcolarii sunt
Obţinerea
antrenaţi în sortarea lucrărilor după Conversaţi Orală
performanţ
culoarea suportului de hârtie şi aranjarea a Frontală
ei
expoziţiei.
Asigurarea Rezultatele activităţii vor fi afişate pe Conversaţi
retenţiei mese panouri şi analizate. a
Educatoarea va prezente pentru fiecare
centru rezultatele, cerând copiilor să
stabilească care sunt colegii care au
demonstrat ,,Toamnei’’ că sunt cu adevărat
gospodari.
Închiderea Educatoarea face aprecieri asupra Orală
activităţii comportamentului copiilor pe durata Frontală
activităţii şi o invită pe Zâna Toamnă să pe
Joc
facă aprecierile necesare. grupuri
Pe melodia jocului ,,Bate vântul’’ vor Individu
părăsii sala de grupă. al

You might also like