You are on page 1of 19

1 .

1. Difenhidramīns (dimedrols) tabletēs, ampulās 40.lpp (nav reģistrēts LV) Difenhydraminum Tab. 0.02 un 0.05 0.02-0.1 (Dimedrolum) Sol.in amp. 1% 1ml 0.01-0.05 i.m., i.v. Grupa: Prethistamīna līdzeklis. Farmakodinamiskais histamīna antagonists, konkurentais specifiskais histamīna antagonists, H1 blokators Indikācijas: Viegli un vidēji smagi alerģiski stāvokļi (nieze, nātrene, siena drudzis, Kvinkes tūska, dermatīts u.c.) Darbības mehānisms: Izteikta prethistamīna darbība neietekmē histamīna sintēzi, ne arī tā aktīvās formas izdalīšanos, bet izkonkurē histamīnu pie tā receptoriem. Lipofils savienojums, nomāc CNS, izmanto kā miega līdzekli, tas potencē narkozes līdzekļu, narkotisko analģētiķu un vietējās anestēzijas līdzekļu darbību. Preparātam piemīt vietēji anestējošas īpašības. Lielās devās vai arī jutīgiem pacientiem un bērniem tas var radīt psihomotoru uzbudinājumu, bezmiegu, tremoru, jeb trīci. Nedrīkst ievadīt s.c. 2. Ranitidīns (zantaks) tabletēs 42.lpp (Ir reģistrēts LV)

2.

Ranitidinum (Zantac) Tab. 0.15 un 0.3 0.15-0.3 (p.o) 2x dienā Grupa: Prethistamīna līdzeklis. Farmakodinamiskais histamīna antagonists, konkurentais specifiskais histamīna antagonists, H2 blokators Indikācijas: kuņģa un duodenum čūlas slimību Th., hiperacīds gastrīts, duodenīts Darbības mehānisms: Visizteiktākais H2 blokatoru efekts ir saistīts ar to bloķējošo ietekmi uz kuņģa klājšūnu R, kā rezultātā samazinās kuņģa dziedzeru sekrēcija (g.k. HCl izdale). Nomāc ne tikai spontāno sekrēciju, bet arī to, ko izraisījis histamīns, pentagastrīns, kofeīns, kuņģa iestiepums. Veicina čūlas sadzīšanu, kavē tās recidivēšanos. Zema lipofilitāte, tāpēc vāji ietekmē CNS. Samazina libido, var radīt impotenci, neauglību, ginekomastiju, to saista ar spēju stimulēt hipofīzes hormona prolaktīna sekrēciju, kuram piemīt anti androgēna aktivitāte. H2 blokatoru lietošanu nedrīkst pārtraukt pēkšņi, jo tad var aktivēties čūlas slimība vai pat čūla var perforēt. Ilgstošas Th laikā, jāseko aknu un nieru funkcionālajiem rādītājiem, jo var samazināties Tr skaits. 3. Lidokaīns (ksikaīns) dražejās, ampulās 49.lpp (Ir reģistrēts LV)

3.

Lidocainum (Xycainum)

Drag. 0.25 Sol.in amp. 1%, 2%, 10% 2ml Sol.in amp. 1%, 2% 10ml

0.25-0.5 iekšķ. 3x dienā 0.05-0.1 i/v 0.25-0.5% šķīd. nervu raj. 1-5% šķīd uz ādas/gļotādas

Grupa: Vietējās anestēzijas līdzeklis, izmantojams visiem anastēzijas veidiem. Indikācijas: Infiltrācijas un vadu anestēzija, blokādes, epidurālā (lumbālā, kaudālā) anestēzija. Kambaru ritma traucējumu (ekstrasistolija, tahikardija, mirgošana)
novēršanaipacientiem ar akūtu miokarda infarktu, saindējoties ar sirds glikozīdiem; sirds operāciju, sirdskatetrizācijas, koronogrāfijas gadījumā.

Darbības mehānisms: Lidokaīns inhibē nātrija un kālija jonu plūsmu caur nervu šķiedru membrānām un stabilizē tās, tā kavējot ierosas rašanos un vadīšanu aksonos, un radot anestezējošu iedarbi. Salīdzinot ar prokaīnu, lidokaīns iedarbojas ātrāk, spēcīgāk un ilgāk.
Lidokaīnu izmanto arī ventrikulāru aritmiju ārstēšanai un profilaksei, jo lietots intravenozi, tas tieši ietekmē miokardu un sirds vadīšanas sistēmu (īpaši Purkinjē šķiedras). Preparāts kavē diastoliskās depolarizācijas procesu, saīsina darbības potenciālu un efektīvo refraktāro periodu, nomāc sirds automātismu, bet praktiski neietekmē miokarda kontraktilitāti, atrioventrikulāro vadīšanu, ierosu un eferento inervāciju.

Audu kairinājumu neizraisa. Darbības ilgums ~1h. (bet pēc novērojumiem-ļoti individuāli, citiem tikai 15 min.) 4. Neostigmīns (prozerīns) tabletēs, ampulās 62.lpp. (nav reģistrēts LV) 4. Neostigminum Tab. 0.015 0.01-0.015 p.o. (Proserinum) Sol.in amp.0.05% 1ml 0.0005 s.c 2x dienā Grupa: Holinerģisks, holinopozitīvs līdzeklis, Netiešas darbības. Sintētisks īslaicīgas darbības antiholīnesterāzes prep.. Indikācijas: (zarnas, kuņģis, urīnpūslis) atonija, vāji noritošu dzemdību stimulēšanai, miastēnija, muskuļu paralīzes, triekas, glaukoma Darbības mehānisms: Bloķē fermentus-holīnesterāzes, arī acetilholīnesterāzi holīnerģiskajās sinapsēs, rezultātā kavē acetilholīna sadalīšanos  pastiprina un pagarina tā darbību. Novēro bradikardiju, TA samazināšanos, zīlīšu sašaurināšanos,. iekšējo orgānu gludās muskulatūras tonusa paaugstināšanos. Atvieglo aksonmuskulāro pārvadi. Slikti iet cauri hematoencefāliskajai barjerai. 5. Atropīns ampulās, acu pilienos un pilienos iekšķīgi 64.lpp (Ir reģistrēts) Atropini sulfas Sol.in amp. 0.1% 1ml 0.00025-0.001 p.o. un s.c. 0.5-1% šķīd. acu pil.

5.

Grupa: Holinonegatīvs līdzeklis, Tiešas darbības jeb holinoblokators. M holinoblokators Indikācijas: Kuņģa – zarnu trakta, urīnceļu un žultsceļu gludās muskulatūras spazmas, acs dibena izmeklējumi, AV sirds blokādes, bronhu gl.mm. spazmas. Darbības mehānisms: Atropīns ir alkaloīds, kuru iegūst ekstrahējot no vilkogas – Atropa Belladonna auga. Tas bloķē M-holīnoreceptorus un traucē nervu impulsu pārvadi no holīnerģiskā nervu gala uz orgāniem: siekalu, bronhu un sviedru dziedzeriem, sirdi, gremošanas trakta gludo muskulatūru un acīm. Novērš parasimpātisko nervu kairinājuma efektus. Terapeitiskās devās tas nedaudz iedarbojas uz N-holīnerģiskiem receptoriem. Tas kavē dziedzeru un aizkuņģa dziedzera sekrēciju. Atropīns pazemina bronhu gludās muskulatūras tonusu, atslābina kuņģa – zarnu trakta, žults un urīnceļu gludo muskulatūru. Atropīns paplašina zīlīti un izraisa akomodācijas paralīzi. Paātrina sirdsdarbību.. Blakusefekti- sausums mutē, tahikardija, fotofobija, traucēta redze tuvumā, obstipācijas. 6. Epinefrīns (adrenalīns) ampulās 79.lpp (Ir reģ.) 6. Epinephrinum (Adrenalinum) Sol.in amp. 0.1% 1ml 0.0003-0.00075 s.c.

Grupa: Tiešās darbības (α un β adrenominētisks) līdzeklis Indikācijas: Lieto anafilaktiskā šoka gadījumā, sirds apstāšanās kompleksajā terapijā; kardiopulmonārofunkciju atjaunošanā; noturīgas kambaru fibrillācijas gadījumā. Darbības mehānisms: Adrenalīns ir hormons, kas atbrīvots no virsnieru dziedzera serdes. Adrenalīns ir tiešas darbības simpatomimētisks līdzeklis, kurš spēj stimulēt α- un β- adreno- receptorus. Tas inhibē iekaisuma un alerģisko reakciju lokālo mediatoru atbrīvošanos. Adrenalīna iedarbība atkarīga no ievadītās devas un to var sarežģīt homeostatisko refleksu reakcijas. Tas paaugstina asinsvadu sieniņas gludās muskulatūras tonusu un izraisa vēdera dobuma, ādas, gļotādas

asinsvadu sašaurināšanos. Adrenalīns neietekmē plaušu un sirds asinsvadu tonusu. Tas pēkšņi, bet īslaicīgi, paaugstina arteriālo spiedienu, stimulē elpošanas centru, izraisa tahikardiju, hiperglikēmiju, samazina bronhu, zarnu (pavājina peristaltiku) gludās muskulatūras tonusu. Adrenalīns paaugstina pamata vielmaiņu un uzlabo skeleta muskulatūras funkcionālās spējas. Saskaņā ar šo iedarbību pēkšņi pieaug miokarda pieprasījums pēc skābekļa, tiek izjaukts elektrolītu līdzsvars un radīti nosacījumi aritmijai. Tas mazliet kairina centrālo nervu sistēmu.

7. Klonidīns (klofelīns) tabletēs, ampulās 83. lpp (nav reģ.) 7. Clonidini Tab. 0.000075 un 0.00015 0.000075-0.00015 p.o. 2-4x dienā hydrochloridum Sol.in amp. 0.01% 1ml 0.00005-0.0001 s.c, i.m., i.v. (Clopelinum) Grupa: Tiešas darbības, centrālas darbības α 2 mimētisks līdzeklis Indikācijas: hipertoniskā slimība Darbības mehānisms: Izraisa TA ↓ (centrālas darbības hipotensīvs līdz.). Stimulē augstāko , kardiovaskulāro kontroles centru presinaptiskos α 2 adrenoreceptorus, tā nomācot iegareno smadzeņu vazomotorā centra neironu uzbudināmību, līdz ar to ↓ spontānā referentā impulsācija pa simpātiskajiem centriem uz perifēriju. Šī procesa gala iznākums ir izteikta un noturīga hipotensija. Tā ir saistīta ne tikai ar asinsvadu kopējās pretestības krišanos, bet arī ar sirdsdarbības samazināšanos (bradikardija rodas). Sedatīvs efekts. 8. Salbutamols (ventolīns) tabletēs, aerosolā 84.lpp (Ir reģ) 8. Tab. 0.002 0.002 p/o 3x dienā Aer. 10 ml 1 devu inhal. Grupa: Tiešas darbības selektīvs β2 mimētisks līdz.. Indikācijas: atgriezeniskas bronhu obstrukcijas novēršanai bronhiālās astmas gadījumā, kā arī, lai novērstu bronhu obstrukciju hroniskas obstruktīvas plaušu slimības gadījumā., miometrija kontrakciju mazināšana draudoša aborta gadījumā Darbības mehānisms: Salbutamols selektīvi stimulē β2-adrenerģiskos receptorus bronhu gludajā muskulatūrā.β1-adrenerģisko receptoru stimulēšanai nepieciešamas lielas salbutamola devas. Salbutamols mazina bronhu muskuļu tonusu un spazmas, kā arī inhibē tuklo šūnu degranulāciju un tajās esošo mediatoru (leikotriēnu, histamīna) izdalīšanos. Šo efektu izraisa β2- adrenerģisko receptoru stimulācija un cikliskā 3’-5’-cikliskā adenozīnamonofosfāta (cAMF) uzkrāšanās šūnās. Līdz šim nav noskaidrots mehānisms, kā salbutamols pastiprina gļotu izzušanu no bronhu lūmena. Bronhodilatējošā darbība sākas apmēram 5 minūtes pēc salbutamola inhalācijas. Salbutamola darbības ilgums vairumam pacientu ir 4-6 stundas. 9. Amiodarons (kordarons) tabletēs, ampulās 86.lpp (Ir reģ) 9. Tab. 0.2 0.2 p.o. 1-2x dienā Sol.in amp. 5% 3 ml 5mg/kg i.v. pilienu inf. Grupa: Tiešas darbības adrenonegatīvs līdzeklis. α un β adrenoblokators. Amiodaronum (cordaron) Salbutamolum

Indikācijas: KSS (stenokardija, MI, kardioskleroze) Darbības mehānisms: α 1 un β adrenoreceptorus bloķē tikai daļēji, tos inhibējot. β 1 adrenoreceptoru kavēšanas rezultātā palēninās sirds ritms un vienlaicīgi pieaug sistoles tilpums, Samazinās O2 un enerģijas patēriņš miokardā, paplašina asinsvadus. Nedrīkst kombinēt ar β blokatoriem. 10. Prazosīns (minipress) tabletēs 89.lpp (nav reģ) 10 Prazosinum (Minipress) Tab. 0.002 un 0.005 0.001-0.005 p.o. 2-4x dienā . Grupa: Tiešas darbības adrenonegatīvs līdzeklis. Selektīvs α 1 adrenoblokators. Indikācijas: hipertoniskā slimība Darbības mehānisms: Bloķē postsinaptiskos α 1 adrenoR, netiek traucēts atgriezeniskās saites mehānisms caur presinaptiskajiem α 2 adrenoR  nepalielinās noradrenalīna izdale, α 1 adrenoR blokāde ir stabila, nerodas izteikta tahikardija. Samazina perifēro pretestību, izmanto arī sirds atslogošanai tās nepietiekamības gadījumā. Iespējams „pirmās devas” fenomens- 30-90 min pēc ieņemšanas, attīstās pēkšņa hipotoniska r-ja līdz pat ģībonim un kolapsam. Tāpēc iesaka 1.devu ieņemt vakarā pirms gulēšanas. 11. Propranololi hydrochloridum(Anaprilīnum) Tab. 0,01 un 0,04 Amp. 0.1% šķīd. 5 ml 0.01-0.04(p.o) 3-4 x dienā 0.001-0.003 i.v. lēni

Grupa: Neselektīvs β blokators Kā β1 blokators: Indikācijas:Stenokardija, hiperton.slim., a-v vadīšanas trauc., tahiaritmijas, paroksizmālās tahikardijas Darbības mehānisms: samazina sirds automātismu un a-v vadīšanu, samazina renīna veidošanos nierēs, piemīt vietēja anestezējoša darbība. Kā β2 blokators Darbības mehānisms: sākumā paaugstina as.v. tonusu. 12. Nitrazepamum(Radedorm) Tab. 0,005;0,01 0,005-0,02 vakarā Grupa:Benzodiazepīna atvasinājumu gr. miega līdzeklis, Indikācijas:miega traucējumi,ko izraisījis emocionāls sasprindzinājums vai neirozes, iemigšanas traucējumu gadījumā Darbības mehānisms: nomāc impulsu starpneironu sinaptisko pārvadi CNS un PNS aferentajos ceļos.Ilgstoša darbība.Hipnotisks(miegs iestājas pēc 20-45 min, ilgst 6-8h),trankvilizējošs līdz.Atšķirībā no barbiturātiem mazāk saīsina ātrā miega fāzi, mazāk izmaina miega struktūru, lielāks terapeitiskās darbības platums, mazāk rada medikamentozo atkarību, neizraisa vērā ņemamu enzīmu indukciju. 13. Trihexyphenydilum(Cyclodolum) Tab. 0,002 0,002p.o.1-3x dienā Grupa:centrālais holinoblokators, atropīna aizvietotājlīdzeklis, trešējais amīns Indikācijas:Parkinsonisma slimība un parkinsonisms, gremošanas trakta un urīnceļu spazmu kolikas Darbības mehānisms: Bloķē gan centrālos, gan perifēros M un N holinoreceptorus. Nomācot centrālos holinoreceptorus(bazālajos kodolos),samazina parkinsonisma”pussimptomātiku”rigiditāti,tremoru ,siekalošanos.Perifēra darb – samazina zarnu, urīnceļu muskulatūras tonusu. (Var izraisīt halucinācijas,uzbudinājumu,tāpēc lieto narkomāni!Nelietot kopā ar MAO inhibitoriem(var pēc 14 dnn)!!)

14. Madopar- 125

Kaps

1-2kaps.3-4x dienā pēc ēšanas

Grupa: Satur levadopa( dofamīna priekšteča dioksifenilalanīna kreisais antipols) +benserazīns(dofa dekarboksilāzes inhibitors) Indikācijas:Parkinsonisms Darbības mehānisms: Levadopa šķērso hematoencefalisko barjeru, dekarboksilējas,pārvēršas par dofamīnu(α1 mimētisks līdzeklis),lēns efekts(nedēļas vai pat mēnesis),rada „mīnussimptomātiku”-hipo- vai akinēziju,pēc tam rigiditāti.Bensezarīns nepieciešams,lai novērstu dofamīna rašanos perifērijā,kas izsauc dispepsiju, aritmiju, hipotensiju,halucinācijas. (Nelietot kopā ar nespecifiskajiem MAO inhibitoriem,jo tad rodas hipertensija,hipertermija.Levadopas aktivitāti samazina B6 vit, papaverīns,difenīns.Kontrindikācija-smagas sirds,aknu,nieru slim.,psihozes.) 15. Acidum valproicum(Convulex) Tab.0,3 0,3 1-3x dienā ēšanas laikā

Grupa: GASS mimētisks līdzeklis(plaša spektra) Indikācijas:Epilepsija(gan lielā, gan mazā,gan psihomotorās lēkmes) Darbības mehānisms: Paaugstina smadzenēs GASS(kavējošs mediators) koncentrāciju(kavē tās noārdīšanos)+samazina endogēnās GHSS(gammahidroksisviestskābes) atbrīvošanos, kurai ir nozīme mazās epilepsijas lēkmju izcelsmē, jo tādejādi tiek nomākta patoloģiskā impulsācija. 16. Morphini hydrochloridum Amp.1% šķīd.1ml 0,01-0,02 s.c.pie sāpēm.

Grupa: Fenantrēna atvasinājumu opija alkaloīds Indikācijas:Stipras sāpes ievainojumu, lūzumu, apdegumu, infarkta, akūta pankreatīta gadījumos(aizkavē šoka iestāšanos). Lieto pēc ķirurģiskām operācijām, kā arī pret stiprām lēkmjveida sāpēm (nieru, žultsakmeņu izraisītas,kombinē ar atropīnu,lai atslābtu gl.mm).Pret klepu,ja klepus lēkmes var kļūt dzīvībai bīstamas(plaušu asiņošana,krūškurvja ievainojums).Plaušu tūskas gad.(nomāc elpošanas centru darbību) Darbība: Nomāc sāpju impulsu pārvadi aferento ceļu centrālajā daļā+traucē sāpju subjektīvi emocionālo uztveri, jo darbojas uz opioīdu receptoriem(galvas smadz.un muguras smadz. mugurējos ragos)-aktivē antinociceptīvo sistēmu,kas traucē starpneironu sāpju impulsu plūsmu.Morfīns arī stabilizē neiropeptīdus(encefalīnus,endorfīnus,dinorfīnus),kas mazina sāpju sajūtas(tas inaktivē encefalīnu noārdošo fermentu).Rada eiforiju,tādēļ var attīstīties morfīnisms.Morfīns nomāc elpošanas,klepus un termoregulācijas centru uzbudināmību.Darbības pirmajā fāzē morfīns uzbudina vemšanas centru,bet otrajā-nomāc.Uzbudina acs kustību nervu centrtus,tādēļ zīlītes sašaurinās.Stimulējoša ietekme uz klejotājnerva centru,rodas bradikardija. Morfīns pastiprina kuņģa un zarnu,urīnpūšļa sfinkteru tonusu,samazina gremošanas dziedzeru darbību,paaugstina bronhu muskulatūras tonusu,pastiprina zemdes,žultsceļu urīnceļu mm kontrakcijas,pastiprina ADH izdali,līdz ar to samazinās urīna veidošanās. 17. Acidum Tab.0,05; 0,1; 0,25; 0,325; 0,5 0,05-0,75 pēc ešanas acetylsalicylicum(Aspirin) Grupa: Nenarkotiskais analgētiskais līdz.,salicilskābes atvasinājums Indikācijas:Sāpes(ko izraisījis iekaisums),drudzis,iekaisums,reimatisms,podagra.Sirds infarkta un trombožu profilaksei. Darbība:Inhibē cioklooksigenāzes darbību,tās ietekmē no arahidonskābes veidojas prostaglandīni,kas veicina sāpju(paaugstina nociceptoru jutību pret mehāniskiem un ķīm.karin),iekaisuma(paplašina as.vadus,palielina kapil.sieniņas caurlaidību) un drudža(paaugstina termoregulācijas centru aktivitāti hipotalāmā) attīstību.Normālu ķermeņa temperatūru aspirīns neietekmē. Samazina asins recēšanu,jo neatgriezeniski inhibējot ciklooksigenāzi,aizkavē tromboksāna A2 un prostaciklīnu veidošanos.Trombocītu COG ir

jutīgāka par endotēlija COG,tādēļ g.k. tiek nomākta tromboksāna A2 sintēze(jo sevišķi,ja lieto mazās devās:160-320mg/dnn),līdz ar to tiek kavēta trombocītu agregācija.Bet aspirīnam var būt ulcerogēna un alerģizējoša darbība. 18. Paracetamolum(Tylenol) Tab.0,2un0,5 0, 2-0,5pie galvassāpēm Grupa: Nenarkotiskais analgētiskais līdzeklis,anilīna atvasinājums Indikācijas:Galvassāpes,neiralģijas,paaugstināta temperatūra Darbība:Analgētiķis-antipirētiķis,bet gandrīz nav pretiekaisuma darbības.Analgētisko,antipirētisko darbību skat. pie aspirīna.Ja saindējas ar paracetamolu, tad i.v. jāievada acetilcisteīns.

19. Diclofenac – natrium(Voltaren) Tab.0,025 0,025-0,05 3x dienā pēc ēšanas Grupa: Nenarkotiskais analgētiskais līdzeklis,feniletiķskābes atvasinājums Indikācijas:Akūtas sāpes(pēc operācijām, traumām,pie tromboflebītiem,nieru kolikām,podagra,migrēna,dismenoreja),iekaisums,reimatisms,ankilozējošais spondilartrīts, artrozes,fibromialģijas. Darbība:Bloķē COG …Skat.pie aspirīna!-stipra pretiekaisuma,analgētiska darb,ir arī pretdrudža darb. 20. Chlorpromazinum(Aminazinum) Draž.0,05 un 0,1 0,05-0,1pēc ēšanas Amp.2,5%šķīd. 1 un 2 0,05 i.m. ar 05%novakaīnu vai i.v. ml ar 5% glikozes šķ. Grupa: Neiroleptisks līdz.,fenotiazīna atvasinājums Indikācijas: Šizofrēnija,maniakāli stāvokļi,alkoholisms, hipertoniskā krīze Darbība: Sedatīvs,jo ir centrāla dofaminolītiska un adrenolītiska darb-samazina retikulārās formācijas aktivējošo ietekmi uz galvas smadzeņu garozu. Kavē spinālos refleksus-samazina skeleta mm tonusu un motoro aktivitāti. Jālieto lielās devās, ilgstoši(efekts pēc 10-14 dnn), rodas pierašana, bet ne uz antipsihotisko darbību. Lielās devās-hipnotiska darbība. Potencē CNS nomācošu vielu(miega, narkozes līdzekļu)darbību. Nomāc termoregulācijas centru(panāk mākslīgo hipotermiju, lai organisms vieglā panestu hipoksiju).Pazemina vemšanas centru aktivitāti(nomāc iegareno smadzeņu trigerzonas receptorus), ja vemšanu izraisa toksisku v. uzkrāšanās.Ir α adrenobloķējoša darbība-hipotenzīvs efekts akūtos gadījumos, bet nelieto hiperton.slim.ārstēšanai, jo ātri rodas pierašana, ortostatiskā hipotonija.Ir vāji izteiktas M holinobloķējošas īp-samazina gludās mm tonusu un gremošanas dziedzeru sekrēciju. Piemīt arī izteikta prethistamīna aktivitāte un spazmolītiska darbība. I.m.injekcijas sāpīgas, jo kairina audus, var rasties infiltrāts.Ja i.v injekcijas, var rasties tromboflebīts, bet ja iekšķīgi-dispeptiski trauc. Izraisa alerģiju, fotosensibilizāciju. Izraisa parkinsonisma parādības.Ir konkurents antagonists centrālajiem α2 adrenomimētiskajiem līdz(Klonidīnam),tāpēc samazina to hipotensīvo efektu. Rada psihisku depresiju, miegainību, leikopēniju, aknu bojājumus, sausumu mutē. 21. Diazepamum (Seduxen) Tab. 0,005; Amp. 0,5% šķīd. 2 ml 0,005-0,01 1-2 x dienā vai vakarā i.v., i.m. lēkmju laikā

Galvenā grupa- trankvilizatoru gr. ar skeletu muskulatūras atslābinoša iedarbību! G: Neinhalācijas (i.v.) narkozes līdzekļi- benzodiazepīna atv. I: Narkozes premedikācija D: izraisa ataralgēziju, kuras laikā iestājas ataraksija (dvēseles miers), potencē narkozes, miega pretsāpju līdzekļu darbību

G: Miega līdzeklis- benzodiazepīna atv. I: miega traucējumi, kas radušies uz emocionālu sasprindzinājumu un neirožu fona. D: Novērš miega traucējumus,  ilgs eliminācijas pusperiods. Kontrindicēts respiratoras nepietiekamības gadījumā G: Pretepilepsijas līdz. I: Epilepsijas krampju lēkmes kupēšanai D: darbojas kā miorelaksants [izmanto arī alkohola abstinences ārstēšanā Ir eiforizējoša iedarbība -> attīstās atkarība] 22. Amitriptylinum Tab. 0,025 0,025-0,05 2-3 x dienā pēc (Triptyzol) Amp. 1% šķīd. 2 ml ēšanas; i.m., i.v. G: Tricikliskais antidepresants (timoleptiskais līdz.) I:Depresija, miega traucējumi, kas saistīti ar depresiju. D: Sedatīva, psihostimulējoša, psihomotori kavējoša darbība. Tie traucē seratonīna atpakaļ saistīšanu CNS-as serotonīnerģiskajās sinapsēs. Ārstnieciskais efekts parādās pēc 10-14 dienām. Ir M holinoblokatoras īpašības. Mazina grūtsirdību, apātiju, vienaldzību, uzlabo garastāvokli 23. Coffeinum-natrii benzoas Tab. 0,1 0,1-0,2 pie galvas sāpēm; Amp. 10 un 20% šķīd. 1 un 2 ml Zem ādas G: Psihostimulators (augu izcelsmes) I: Nogurums, nomāktība, miegainība D: Uzlabo informācijas uztveršanas spējas, ideju asociāciju, rada mundrumu un nemieru, aizkavē nogurumu un miegu. Vienlaicīgi pastiprinās refleksi, pieaug muskuļu enerģija G:Hipertensīvais un tiešas darbības elpošanas centra stimulators- analeptiskie līdz. I: Hroniska hipotensija, hipoventilācija, saindēšanās gadījumā ar miega līdz., un tvana gāzi. D: Stimulē vazomotoro centru iegarenajās smadzenēs. Paātrina un pastiprina sirdsdarbību un elpošanu, paaugstina art. asinsspiedienu, paplašina sejas asinsvadus. Pie hipotensijas lieto kā palīgmetodi. Vēl bez tā- stimulē zarnu peristaltiku un urīnā veidošanos. 24. Pyracetamum Caps. 0,4 0,2-0,6 3-4 x dienā 30 min pirms (Nootropil) ēšanas; Amp. 20% šķīd. 5 ml 1,0-2,0 i.m., i.v. G: Nootropais līdz. I: Pie atmiņas, domāšanas un koncentrēšanās spēju traucējumiem- pie smadzeņu asinsvadu aterosklerozes, parkinsonisma, neirozēm, pēc galvas smadzeņu traumām, pie alkohola, morfīna, barbiturātu intoksikācijas D: Kā psihometaboliskais stimulators. Imitē galvas smadzeņu mediatora GASS metaboliskos efektus, stimulē holīnerģisko pārvadi. Uzlabo galvas smadzeņu vielmaiņu un asins cirkulāciju, paaugstina organisma enerģētisko potenciālu, stimulē glikozes utilizāciju. [piemīt antiagregantu īpašības] 25. Pananginum Drag. oficin. Pa dražejai 1-2 x dienā pēc ēšanas Amp. 10 ml (oficin. šķīd.) 10-20 ml vēnā 1x dienā kopā ar [„oficin.” receptē nekur neraksta] NaCl izotonisko šķīdumu G: Kālija grupa preparāts (kālija un magnija asaraginātu saturošs preparē) I: Hipokaliēmija, sirds koronārā nepietiekamība, aritmija, kā papildlīdzekli pie kālija samazinošajiem preparātiem D: Uzlabo neirālo impulsu vadīšanu nervos un to pārvadi sinapsēs, nodrošina sirds kontrakciju un sirds automātismu. 26. Calcii gluconas Tab. 0,5 1,0-3,0 2-3 x dienā pirms ēšanas Amp. 10% šķīd. 10 ml 0,5-1,0 vēnā, muskulī G: Kalcija preparāts I: Hipokalciēmija- rahīts, ostedistrofija, tetānija, Kad Ca tiek daudz patērēts- grūtniecība, ilgstošs gultas režīms.

D: Pastiprina ostesintēzes procesu, stimulē sirdsdarbību, pastiprina sirds automātisma funkciju, samazina asinsvadu un audu caurlaidību, novērš tetāniju. 27. Magnesii sulfas Pulv. [it kā esot fasēts pa 30g] 30,0 ar glāzi ūdens vienreizēji Amp. 25% šķīd. 10 ml 1,0-5,0 muskulī, vēnā lēnām! Pulverim D.S. pa 1 ēd. k. izšķīdināt glāzē ūdens un izdzert no rīta. G: Magnija preparāts I: epilepsijas lēkmes, hipertensija, sirds koronārā nepietiekamība, aritmija, eklampsija(vissmagākā grūtniecības toksikozes forma) D: Enterālai ievadei- kā caurejas līdzekli aizcietējumu, saindēšanās ar pārtiku un medikamentu gadījumos. Pirms rentgenoloģiskas zarnu un mugurkaulāja izmeklēšanas un pie lenteņa izdzīšanas procedūras. Kā žultsdzinēju pie hron. holecistīta. Parenterālai ievadei- darbojas nomācoši uz CNS- nomierinoši, iemidzinoši, narkotisks efekts. Ir pretkrampju darbība. Pazemina art.asinsspiedienu, 28. Simvastatinum Tab. 0,005; 0,013; 0,02; 0,04 0,02-0,04 1x dienā (Zocor)
G: Pretaterosklerozes līdzeklis I: Ateroskleroze D: HSE inhibitors (holesterīna sintēzi veicinošais aknu enzīms). Pavairo, aktivē ZBLP-u receptorus.

29. Pravastatinum (Liprevil)

Tab. 0,02

0,02 2x dienā

G: Pretaterosklerozes līdzeklis I: Ateroskleroze D: HSE inhibitors (holesterīna sintēzi veicinošais aknu enzīms). Pavairo, aktivē ZBLP-u receptorus.

30. Acidum ascorbinikum

Tab. 0,05 un 0,5 Amp. 5% un 10% šķīd. 1 un 2 ml

0,05-0,1 3-5 x dienā pēc ēšanas; 0,5- barības vitaminizācijai 0,05-0,15 muskulī, vēnā 1 x dienā

G: Ūdenī šķīstošs vitamīns I: C vit.avitaminoze- cinga, jeb skorbuts. Gingivīts, zobu vaļīgums un izkrišana, ādas un iekšējās asiņošanas, locītavu uztūkums un sāpes, kaulu trauslums, sirdsdarbības traucējumi, muskuļu atrofija, infekciju slimības, vispārēja imunitātes samazināšanās. Pie palielinātā fiziskās un garīgās slodzes. D: Pastiprina asins recēšanu, samazina kapilāru caurlaidību, stimulē audu reģenerāciju un virsnieru garozas hormonu- kortikosteroīdu sintēzi. Pamatfunkcija saistīta ar oksidēšanās un reducēšanās procesiem.

31. Wobenzym

Tab.oficin

3-5 tab. 3x dienā tukšā dūšā

Grupa:Polienzīmpreperāts( Wobenzym® ir kombinēts enzīmpreparāts ar pretiekaisuma, prettūskas, imūnmodulējošu un fibrinolītisku iedarbību) Indikācijas:Pēctraumatiska tūska un hematomas. Pēcoperācijas periods un iekaisīgi procesi ķirurģijā. Dažādas etioloģijas limfedēmas. Virspusējs tromboflebīts un pēctrombozes sindroms, asinsrites traucējumi. Autoimūnas un imūnkompleksu izraisītas slimības (reimatoīds artrīts, glomerulonefrīts, vaskulīts, izkaisītā skleroze u.c.). Hroniski un recidivējoši mutes dobuma, ausu, kakla un deguna blakusdobumu, elpceļu, gremošanas trakta orgānu, aizkuņģa dziedzera, aknu, uroģenitālo orgānu, locītavu un citu orgānu iekaisumi. Herpes grupas vīrusu infekcijas. Mastopātija. Pret antibiotikām nejūtīgu infekciju farmakoterapijas efektivitātes palielināšanai. Darbība:Sistēmterapijai( Enzīmi (fermenti) piedalās praktiski visu dzīvības procesu nodrošināšanā organismā, tajā skaitā regulējot imunitāti (aizsargspējas). Daudzas slimības ir saistītas ar enzimātisko procesu traucējumiem.)

32 .

Oxytocinum

Amp. 1ml (5 SV)

0.2-1 ml vēnā infūzijas veidā ar 500ml 5% glikozes; 0.2-1 ml muskulī 2-3 x dienā.Var arī zem ādas.

Grupa:Neirohipofīzes hormoni un to preparāti Indikācijas:Vāji noritošu dzemdību stimulācijai Pēcdzemdību un pēcaborta asiņošanas apturēšanai Piena sekrēcijas veicināšanai Darbība:Stimulē dzemdes muskulatūru, sevišķi jūtīga pret oksitocīnu tā ir grūtniecības beigu posmā, dzemdību laikā un dažas dienas pēc dzemdībām. Veicina piena sekrēciju 33. Insulinum SU Flak. 5ml (1ml - 100 SV) -20 SV zem ādas, muskulī 15-20 min. pirms ēšanas; vēnā pie ketoacidotiskās komas 5-10 SV stundā Grupa:Aizkuņģa dziedzera hormoni un to preparāti Indikācijas:Cukura diabēts Darbība: (darbojas kā hormons) specifiski regulē ogļhidrātu vielmaiņu, kā arī stimulē olbaltumvielu, taukskābju un tauku sintēzi. Insulīns veicina glikozes uzņemšanu audos, nokļūšanu šūnās (jo palielina šūnu membrānu caurlaidību), kā arī pārvēršanos glikogēnā aknās un muskuļos (jo aktivē glikogēnsintetāzi).Insulīns kavē glikogenolīzi, proteolīzi un lipolīzi. 34. Prednisolonum Tab.0.005 0.005-0.015 2-3x dienā Amp. 3% šķīd. 1ml 0.015-0.03 muskulī,vēnā Ziede 0.5% 10.0 lokāli 1-3x dienā Grupa:Sintētiskais hidrokortizona aizstājējs Indikācijas:Iekaisums, alerģija Darbība:Pretiekaisuma darbības pamatā ir spēja nomākt iekaisuma eksudatīvo fāzi, jo tie neitralizē hialuronidāzi un samazina asinsvadu caurlaidību. Tas tiek panākts kavējot prostaglandīnu sintēzi fosfolipāzes ietekmes līmenī. Savukārt pretalerģiskās un imūndepresīvās darbības pamatā ir to spēja nomākt imūnšūnu (Ly un Plazmocītu) attīstību un samazināt Av veidošanos. Tie kavē arī tuklo šūnu degranulāciju un alerģijas mediatoru izdalīšanos no tām, kā arī darbojas pretēji šo mediatoru efektiem, piem, samazina asinsvadu caurlaidību, paaugstina asinssp. utt. 35 Aethinyloestradiolum Tab. 0.00002 un 0.00005 1.2 tbl. 1-2 x dienā . Grupa:Estrogēnie hormoni un to preparāti(pussintētisks) Indikācijas:Aizstājējterapija, ja ir primārs estrogēno hormonu deficīts un ar to saistīti traucējumi, piemēram, menstruāciju trūkums, dzimumorgānu nepietiekama attīstība, klimaktēriskie traucējumi, neauglība, dzemdību darbības vājums un pārnēsāta grūtniecība. Darbība:Efektīvs iekšķīgi, jo etinilgrupa pasargā to no noārdīšanās aknās. Darbojas īslaicīgi. Nodrošina primāro un sekundāro dzimumpazīmju attīstību.darbība izskaidrojama ar ietekmi uz specifiskiem nukleāriem estrogēnu receptoriem, kuri atrodas estrogēnjūtīgo audu( sievietes reproduktīvā sistēma, krūšu dziedzeri, hipofīze, hipotalāms) šūnās. 36. Progesteronum Amp. 1 un 2.5% eļļas šķīd. 1ml 0.5 – 0.015 muskulī 1x dienā

Grupa:Gestagēnie hormonpreparāti Indikācijas:Nepietiekamas dzeltenā ķermeņa funkcijas gadījumā aborta profilaksei grūtniecības pirmaja pusē, kā arī draudoša vai sākušās aborta gadījumā. Premenstruālie traucējumi,

endometrioze kā arī metastazējošas krūts dziedzera un endometrija karcinomas. Perorālie pretapaugļošanās līdzekļi. Darbība:Samazina miometrija jūtību pret oksitocīnu un acetilholīnu, jo izsauc tā šūnu membrānu hiperpolarizāciju. piensātināšanai pa 0.00025 3x dienā 2-3 dienas Amp 0.025% šķīd. 1ml balstterapijai pa 0.00025-0.0005 dienā vēnā Grupa:Sirds glikozīdu preperāts (villainās uzpirkstītes) Indikācijas:hroniska un arī akūta sirds mazspēja – jo ir ātrāka un īslaicīgāka iedarbība, s upraventrikulāras mirdzaritmijas tahisistolijas formas, paroksimālā tahikardija Darbība:Kardiotonisks, selektīvi stimulē sirds muskuli, mehānisms: iedarbojas kavējoši uz Mg atkarīgo adenozītrifosfatāzi. Tādejādi traucē Na iziešanu un K ieiešanu miokarda šūnās diastoles laikā. i/c↑Na un ↓K. Vienlaicīgi tiek aktivāta Na – Ca apmaiņa un tas palielina Ca jonu koncentrāciju šūnā. Galvenās ietekmes: 1)sistoliska-pozitīva inotropa darbība Pozitīvi ietekmē bioķīmiskos procesus, ↓ relatīvo O2 un glikozes patēriņu 2)diastoliska-negatīva hronotropa darbība pie mazproduktīvas tahikardijas (>100-140 pulss) Pieaug MT, pagarinās diastoles ilgums. Iemesls – n.vagus reflektora aktivācija 3) negatīva dromotropa darbība , kavē impulsu pārvadi vadīšanas sistēmā. Pagarina AV mezgla un Hisa k. Šūnu funkcionālo refrektāro periodu. 4) pastiprina diurēzi (netieši, uzlabojot asinsriti) 5) pozitīva batmotropa darbība - ↑ mm uzbudināmība (aritmijas risks) 6)sedatīva darbība 38. Procainamidum Tab.0.25 Amp. 10% šķīd. 5ml pa 0.5 3-4x dienā 0.2.0 3-4x dienā vēnā 37 . Digoxinum Tab. 0.00025

Grupa:Ia klases membrānu stabilizatori (antiaritmiskie līdzekļi – Na antagonisti Indikācijas:1)ekstrasistolija 2)paroksimālā tahikardija 3)mirgošanas aritmija (pastāvīgā un paroksimālā forma) Darbība:kavē miokarda šūnu depolarizāciju- samazina Na jonu „ātro” ieplūdi un arī K,Ca,Cl u.c. jonu kustību cauri membrānai. 1)↓ uzbudināmība s-vs, automātisms, vadītspēja 2) ↑ sirds uzbudinājuma slieksnis – pagarinās efektīvais refraktārais periods 3) kavē repolarizāciju un pagarina šūnas DP 39. Diltiazemum Tab. 0.06 un 0.12 pa 0.03-0.12 3x dienā Grupa IV klases antiaritmiskais līdzeklis(Ca antagonists) Indikācijas:1)supraventrikulārās aritmijas 2)s-ventrik paroksimālā tahikardija 3)stenokardija 4)art. Hipertensija Darbība:selektīvi bloķē Ca jonu kanālus - traucē Ca jonu iekļūšanu miokardā un a/v gludajā mm. Tiek samazināts automātisms sinusa mezglā, A-V mezglā.↓ uzbudināmību, vadītspēju, izteiktāka hipotensīva un antianginālā darbība 40 Omeprazolum Kaps. 0.02 pa 0.02 1-2x dienā . Grupa zāļu līdzeklis, kas samazina kuņģa dziedzeru sekrēciju Indikācijas:kuņģa un duadēna čūla( ja citi līdzekļi nepalīdz)

Darbība:Kuņģa gļotādas klājšūnu enzīma H/K –ATF āzes inhibitors(pilnīgi pārtrauc skābes sekrēciju).Omeprazols skābā vidē pārveidojas par sulfēnskābi, kura ar kovalentām saitēm pievienojas enzīma sulfhidrilgrupām, veidojot stabile kompleksu. Efekts ir neatgriezeniska, jo protonu transportu var atjaunot tikai jaunsintezētas enzīma molekulas. 41. Glyceroltrinitras (Nytroglycerinum ) Tab. 0,0005 Kaps. 1% eļļas šķīd. 0,05 ml; Flak. 1% spirta šķīd. 10 ml. Grupa: Org.nitrātu preperāts Indikācijas: Stenokardijas lēkmes Darbība: Gludās muskulatūras šūnās atbrīvo NO, kas darbojas līdzīgi endotēlija relaksācijas faktoram. a)venodilatācija – mainās pieplūdušo asiņu daudzums un samazinās sirds priekšslodze. b)arteriodilatācija – mazinās perifērā pretestība un samazinās sirds pēcslodze Nitrāti bloķē tos CNS refleksus, kas sašaurina koronāros a/v , rezultātā notiek koronāro a/v dilatācija. Preparāts ātri uzsūcas caur mutes dobuma gļotādu un iedarbojas 1 – 2 minūšu laikā, kā arī turpina darboties 15 – 20 minūtes, sapes parasti ātri pāriet. 0,00025 – 0,0005 zem mēles; 1 – 3 pil. zem mēles

42.

Nifedipinum (Corinfar, Cordafen)

Tab., kaps, draž. 0,01 un 0,02

0,01 – 0,02 3 × dienā

Grupa: Ca antagonists, 1.grupa Indikācijas: Hipertoniskā krīze, hipertensija, pasragā no stenokardijas lēkmēm, jo samazina diastolisko spiedienu. Darbība:Kavē ārpusšūnu Ca ieiešanu miokarda un asinsvadu muskuļšūnās caur kalcija lēnajiem kanāliem. Ca trūkums samazina ATF-āzes aktivitāti un fosfātu enerģijas izmantošanu sirds mehāniskā darba veikšanai. Padara vājākas un retākas sirds kontrakcijas, līdz ar to samazina O2 patēriņu sirdī. Paplašina koronāros asinsvadus un palielina koronāro asins plūsmu. Izteikti hipotensīvs un antianginals efekts.

43.

Metoprololi tartras (betaloc, Spesicor)

Tab. 0,05 un 0,1 Amp. 0,1% šķīd. 5 ml

0,05 – 0,1 2-3× dienā; 0,005 – 0,01 vēnā.

Grupa: Līdzekļi, kas samazina O2 patēriņu miokardā, β adrenoblokatori, selektīvs β1 adrenoblokators.

Indikācijas: Ekstrasistolija, mirdzaritmija, paroksimālā tahikardija, slodzes un miera stenokardijas profilaksei. Darbība: bloķējot βadrenoreceptorus, šīs grupas preparāti izsauc kardiodepresiju – nomāc visas 4 galvenās sirds funkcijas: kontraktilitāti, impulsu ģenerāciju sinusa mezglā, impulsu pārvadi un miokarda uzbudināmību. Mazinās sirds ST un MT, nedaudz samazinās arī asinsspiediens, līdz ar to arī sirds sistoliskā slodze. Sirds kontrahējas vājāk, retāk, samazinās O2 patēriņš. β1 adrenoblokatori piemēroti cilvēkiem ar obstruktīvām plaušu saslimšanām.

44.

Aminophyllinum (Euphyllinum)

Tab. 0,1 un 0,15 Amp. 2,4% šķīd. 10 ml; Amp. 24% šķīd 1 ml.

0,1 – 0,15; 2–4 × dienā pēc ēšanas

Grupa: Miotrops spazmolītisks līdzeklis, ksantīna atvasinājums, teofilīna preparāts Indikācijas: Lieto galv. Plaušu obstruktīvu slimību ārstēšanā. Piemēram lai kupētu bronhiālās astmas lēkmi. Darbība:

45.

Cromolyni natrium

Kaps. 0,02 inhalācijām (Reāli ir tikai aerosolos)

0,02 ar inhalatoru vai rinolatoru inhalēt 4× dienā.

Grupa: Pretalerģiskais līdzeklis, Histamīna farmakokinētiskais antagonists Indikācijas: Bronhiālās astmas profilaksei, sistemātiskai lietošanai. Lēkmes laikā neefektīvs. Darbība: Iedarbojas stabilizējoši uz tuklajām šūnām, novērš to degranulāciju, neļauj izdalīties histamīnam un citiem alerģiskajiem mediatoriem.

46.

Reserpinum

Tab. 0,0001 un 0,00025

0,0001 – 0,00025; 2 – 3 × dienā

Grupa: Neirotropie hipotensīvie līdzekļi, perifēras darbības simpatolītisks līdzeklis. Arī neiroleptiķis Indikācijas: arteriālā hipertensija

Darbība: Izdzen noradrenalīnu un dofamīnu no aksonplazmas granulām aksonplazmā, kur tos noārda mitohondriju monoaminooksidāze. Rodas farmakoloģiskā adrenerģiskā blokāde, jo ir būtiski samazinājies impulsa pārnešanai nepieciešamais noradrenalīna daudzums. Kā neiroleptiķim piemīt nomierinoša darbība. Raksturīgs ievērojams latentais periods, max asinsspiediena pazeminājums attīstās 3 un vairāk dienu laikā, pārtraucot to lietot asinsspiediens atgriežas iepriekšējā stāvoklī tikai 1 – 3 nedēļu laikā.

47.

Enalaprilum (Xanef) Tab. 0,01 un 0,02

0,005 – 0,02; 1 × dienā

Grupa: Līdzekļi, kas samazina renīna – angiotenzīna – aldosterona sistēmas aktivitāti – AKE inhibitori Indikācijas: arteriālā hipertensija Darbība: inhibē angiotenzīnu konvertējošo enzīmu(AKE), preparāts samazina angiotenzīna II veidošanos, aldosterona izdali, Na jonu un H2O aizturi, arteriolu tonizēšanos, bet palielina bradikinīna un tā stimulēto prostaciklīnu un prostaglandīnu izdali un to vazodilatējošo ietekmi uz arteriolām.

48.

Furosemidum (Lasix)

Draž. 0,04 Amp. 1% šķīd. 2 ml

0,04 – 0,08 no rīta pēc ēšanas 0,04 vēnā

Grupa:Diurētiskie līdzekļi ar tiešu ietekmi uz nieru kanāliņu funkcijām, straujas un īslaicīgas darbības diurētiķis, antranilskābes atvasinājums. Indikācijas: Tūskas – plaušu, smadzeņu, kopā ar citiem hipotensīviem līdzekļiem pie arteriālās hipertensijas, akūta saindēšanās ar ķīmiskām vielām, hiperkalciēmija Darbība:darbojas Henles cilpas ascendējoša daļā, sauc arī par cilpas diurētiķi. Bloķē Na un Cl reabsorbciju, veicina K izdali, pastiprina nieru asinsriti, aiztur organismā urīnskābi. Hipotensīvā darbība izpaužas kā reakcijas pazemināšanās uz angiotenzīna II un noradrenalīna presorajiem efektiem.

49.

Hydrochlorothiazidum (Dichlothiazidum, Hypothiazid)

Tab. 0,025 un 0,1

0,025 un 0,1; 1 – 2 × dienā pēc ēšanas

Grupa: Diurētiskie līdzekļi ar tiešu ietekmi uz nieru kanāliņu funkcijām, benzotiadiazīna atvasinājums Indikācijas: arteriālā hipertensija, glaukoma, grūtniecības toksikoze, nefrīts, nefroze, bezcukura diabēts.

Darbība: darbojas uz Henles cilpas ascendējošo daļu un distālajiem kanāliņiem. Pastiprina Na, K, Cl, Mg un arī HCO3- izdali. Izmaina asinsvadu sieniņu reaktivitāti – mazāka ietekme angiotenzīna II un noradrenalīna presorajai ietekmei.. 50. Metoklopramīds (cerukāls) tabletēs, ampulās 370. lpp 50 . Metoclopramidum ( Cerukal) Tab. 0.01 Sol.in amp. 0.5% - 2ml 0.01 2-3x dienā 0.01 i.m., i.v. 2-3x dienā

Grupa: Līdzekļi, kas pasargā kuņģa gļotādu no sālsskābes iedarbības (gastropreotektori). Gastrointestinālā trakta motorikas stimulētājus, tai skaitā, metoklopramīdu pieņemts saukt par prokinētiskiem līdzekļiem. Indikācijas: Refluksa slimība (jo ezofagokinētiķis), kuņģa hipotonija (jo gastrokinētiķis). Gastroparēze, kas saistīta ar diabētu. Lai samazinātu skābes refluksu barības vadā pie ezofagīta. Darbības mehānisms: Ezofagokinetiķis, gastrokinetiķis, tonize ezofaga apakš.sfink., aktivē kunģa motoriku. Bloķējot dofamīnreceptorus, aktivē kunģa muskulatūras kontrakcijas un vienlaicīgi atslābina pylorus (vārtnieku), līdz ar to veicinot skābā kunģa satura ātru iztukšošanos. Preparāts noņem slokto dūšu un vemšanu pie migrēnas lēkmēm, kā arī ārstēšanās laikā ar pretvēža līdzekļiem. 51. Festāls dražejās 218., 379. lpp 51. Festal Draž. oficin. 1-3 dražejas ēšanas laikā

Grupa: Kompleksie aizkuņģa dziedzera fermentpreparāti. Kompleksie satur vairākus gremošanas fermentus dažādās kombinācijas un daudzumos. Festāls satur proteāzi, amilāzi, lipāzi, žults komponentus. Indikācijas: Hronisks pankreatīts (aizk.dz. iek. ar samaz. hormonu izdali), tad lieto tieši pirms ēšanas, tās laikā vai tūlīt pēc. Hipo un anacīds gastrīts, hepatīts, dispepsijas. Pankreasa karcinoma, enterokolīts, hronisks holecistīts, meteorisms. Darbības mehānisms: Kā fermenti; to darbības optimums ir pH 7-8, tāpēc tos ražo sālsskābes izturīgā apvalkā. 52. Drotaverīns tabletēs, ampulās 319. 329. 376. 380. lpp 52 . Drotaverinum (Nospanum) Tab. 0.04 Sol.in amp. 2% - 2ml 0.04-0.08 1-2x dienā 0.04-0.08 s/c, i/m, i/v 1-2x dienā

Grupa: holetropais/holekinetiķis/miotropais spazmoīitiķis 1. līdzekļi, kas palielina skābekļa piegādi miokardam vai uzlabo tā metabolismu, miotrops spazmolītisks preparāts. 3. līdzekļi, kas uzlabo audu apasiņošanu, asins mikrocirkulāciju un normalizē asinsvadu stāvokli. Angioprotektori. 4. līdzekļi, kas veicina žults izvadīšanu – miotropie spazmolītiskie līdzekļi. 5. līdzekļi, kas nomāc zarnu motoriku un iekaisumu – miotropie spazmolītiskie līdzekļi. Indikācijas: žultsakmeņu slimiba 1. angiospastiskā jeb Princmetala stenokardija. 2. gremošanas trakta gludās muskulatūras spazmas (piem., kuņģa čūla, žultsakmeņu slimības) nierakmeņu slimības, ja spazmas. Perifēro asinsvadu spazmu gadījumā, piem., endarterīts 4. akūta žultsakmeņu lēkme. 5. kolika (spazma).

Darbības mehānisms: veicina žults izvadi 1. uzlabo skābekļa piegādi. 3. uzlabo smadzeņu asinsriti pēc insulta, trombozes, smadzeņu traumas, asinsvadu aterosklerozes, hipertonijas, migrēnas, tīklenes slimībām, dzirdes traucējumiem. 4. atslābina žultsvadu gludo muskulatūru un Odi sfinkteri. 5. kavējot zarnu parasimpātisko inervāciju, nomāc zarnu motoriku. 53. Bisakodils (dulkolakss) dražejās, rektālās svecītēs 53 . Bisacodylum (Dulcolax) Draž. 0.005 Supp. rect. 0.01 0.005-0.1 uz nakti (iekšķīgi) 0.01-0.02 no rīta taisnajā zarnā

Grupa: Enterokinētiskais līdzeklis. Katartiskais (caurejas) līdzeklis. Vielas, kas izraisa zarnu gļotādas ķīmisku kairinājumu Indikācijas: Zarnu iztīrīšanai pirms operācijas vai Rtg. Kotrindikācija akūtu hemoroīdu gadījumā. Darbības mehānisms: izraisa zarnu gļotādas ķīmisku kairinājumu. 54. Mebendazols (vermokss) dražejās, rektālās svecītēs 392. 396. lpp 54 . Mebendazolum (Vermox) Tab. 0.1 0.1 2x dienā 3 dienas

Grupa: Pretparazītu līdzekļi, līdzekļi pret zarnu nematodozēm. Indikācijas: askaridoze, enterobioze (sevišķi efektīvs), trihocefaloze, ankilostomidoze, strongiloidoze, trihineloze. Darbības mehānisms: helmintos traucē glikozes utilizāciju un ATF veidošanos. 55. Metronidazols (trihopols) tabletēs, vaginālās kapsulās 371. 393. lpp 55 . Metronidazolum (Trichopol) Tab. 0.25, 0.5 Kaps. vag. 0.1 0.75 3x dienā, 5-10 dienas 0.1-0.2 3x dienā makstī

Grupa: Pretprotozoju līdzeklis – pretamēbu līdzeklis. . Indikācijas: Helicobacter pylori (lieto pret to kopā ar citiem medikamentiem – a/b amoksicilīnu, nitrofurānu furazolidonu, bismuta savienojumi). Visas amebiāzes formas, arī protozoji (trihomonas un lamblijas). Anaerobās infekcijas profilaksei un terapijai, dažādas izcelsmes peritonīti un pēcdzemdību infekcijas, strutains meningīts un osteomielīta ārstēšana. Amēbu dizentērija. Darbības mehānisms: inhibē amēbu nukleīnskābju sintēzi. Labi uzsūcas no gremošanas trakta, tāpēc amebiāzes un citu protozoonožu ārstēšanai lieto iekšķīgi. Smagos gadījumsos - i/v.

56. Nistatīns tabletēs, ziedē 394. 415. lpp 56 . Nistatinum Tab. 250 000 un 500 000 SV Ziede 10 % - 10.0 500 000 SV 4 x dienā Lokāli 2 – 3 x dienā

Grupa: Pretsēņu līdzekļi - līdzekļi kandidomikožu ārstēšanai, poiēnu struktūras antibiotika, ko producē Streptomyces noursei. Indikācijas: Gremošanas trakta kandidomikozes gadījumā lieto iekšķīgi, jo no zarnām uzsūcas slikti. Anogenitāla kandidomikoze – vaginālās tab. Svecītes, gen.krēmi, pastas, ziedes. Darbības mehānisms: Fungistātiska, lielās devās arī fungicīda darbība. Bojā kandidu citoplazmatisko membrānu un izmaina tās caurlaidību, rezultātā no šūnām iziet eksistencei savrīgi savienojumi un joni. 57. Klotrimazols (kanestēns) vaginālās tabletes, krēms 394. 412. 415. 57 . Clotrimazolum (Canesten) Tab. vag. 0.1 – 0.2 Krēms (10mg/g) 20.0 0.1 – 0.2 2 – 3 x dienā Lokāli 2 – 3 x dienā

Grupa: Pretsēņu līdzekļi - līdzekļi kandidomikožu ārstēšanai. Līdzekļi dermatomikožu ārstēšanai – imidazola atvasinājumi. Plaša spektra antimikotiskais līdzeklis – sintētiskais imidazola atvasinājums. Indikācijas: vagināla kandidoze, dermatomikozes. Poliēnu antibiotiku neefektivitātes gadījumā pie kandidomikozes lokāli lieto klotrimazolu Darbības mehānisms: selektīvi bojā patogēno sēņu plazmatiskās membrānas, izmainot to caurlaidību, traucē plazmatiskās membrānas ergosterola sintēzi. 58. Rimantadīns (remantadīns) tabletēs 419. 58 . Rimantadinum (Remantadinum) Tab. 0.05 0.05 3 x dienā pirmajās 3 slimības dienās

Grupa: pretvīrusu līdzekļi, antivirālas ķīmijterapijas līdzekļi. Indikācijas: A grupas gripas vīrusi, B grupas vīrusa izraisīta intoksikācija – antitoksiska darbība. Gripas profilakse un agrīna terapija. Darbības mehānisms: ietekmē RNS saturošus miksovīrusus, aizkavējot to iekļūšanu šūnā, kā arī inhibējot tur iekļuvušā vīrusa genoma atbrīvošanos. 59. Iodum Sol. spiriti in amp. 5% - 1ml 5 – 10% šķ. lokāli 5 – 10 pilieni 2×dienā pēc ēš. ar pienu

Sol. spiriti in flac. 5% - 10ml Grupa: Pretmikrobu līdzeklis, antiseptisks līdzeklis, halogēns.

Indikācijas: Brūču malu apdarei, ķirurga roku apstrāde (agrak arī operācijas lauka apstrādei) 10% fungicīda darbība pie sēnīšslimībām, Vairogdziedzera disfunkcija Darbība: Lietojot iekšķīgi paaugstina joda saturu asinīs. Lietojot lokāli – aktīvais jods izspiež no m/o protoplazmas olbaltumvielām H+ jonus, tās denaturējas, baktericīda darbība.

60. Sol. Hydrogenii Flak. oficin. šķīd. 0,01 – 3% lokāli peroxydi deluta Grupa:Pretmikrobu līdzeklis, antiseptisks līdzeklis, oksidētājs.

Indikācijas: Stomatīts, rīkles gļotādas iekaisums, deguna asiņošanas apturēšanai, netīru un strutainu brūču apkopšanai un ārstēšanai. Darbība: Saskaroties ar audiem fermenta katalāzes ietekmē sašķeļas, atbrīvojot molekulāro skabekli, kas puto un mehāniski attīra brūces, čūlas, dobumus. Paātrina asinsreci, tāpēc izmanto kapilarās asiņošanas apturēšanai lokāli.

61. Nitrofuralum (Furicilinum)

Tab. 0,02 un 0,1

0,1 4× dienā pirms tam izšķīdinot

Sol. in flac. 0,02% (1:5000) 100ml Šķīduma pagatavošanai ārīgai Sol. spiriti in flac. 0,066% (1:5000) lietošanai 0,02 izšķīdina uz ½ glāzi ūdens 25ml Grupa:Pretmikrobu līdzeklis, antiseptisks līdzeklis, nitrofurāna atvasinājums. Indikācijas:Gr+, Gr-, trihimonas, lamblijas – plašs darbības spektrs. Daudzos gadījumos iedarbojas uz antibiotiku un sulfanilamīnu rezistentiem m/o, bet pats neizraisa rezistenci. Flak. – apdegumi, strutojošas brūces, čūlas, izgulējumi, deguna blakusdobumu, locītavu dobumu, pleiras dobumu skalošanai, stomatīts, angīna, konjunktivīts, otīts, brūcēm veicina granulāciju rašanos, dzīšanu. Tab. – bakteriālā dizentērija. Darbība: Baktericīds – grāmata nekā vairāk nav.

62. Benzylpenicillinum natrium (Penicillinum G)

500 000 – 2 000 000 SV 4 – 6× dienā muskulī, vēnā, iepriekš šķīd. 3 – 5 ml injekc. ūdens vai 0,5% novokaīna šķīd. Grupa:Pretmikrobu līdzeklis, antibakteriālais ķīmijterapijas līdzeklis, β laktāma a/b, penicilīns, 1. paaudzes. Indikācijas:Gr+ koki (stafilokoki, streptokoki), difterijas nūjiņas, klostrīdijas, spirohetas Gr- koki (meningokoki, gonokoki), sibīrijas mēra nūjiņa, dažas patogēnas sēnes – aktinomicētes. Dažādas strutainas slimības – abscesi, flegmonas, osteomielīti, brūču infekcijas, strutains pleirīts, sepse, pneimonija, UĢ infekcijas, STS, septisks endokardīts, peritonīts, bronhīts, angīna, difterija, meningīts, gonoreja. Darbība: Inhibē m/o ŠS sintēzē vajadzīgās transpeptidāzes un karboksipeptidāzes(nenotiek peptīdu ķēžu saistīšanās), m/o turpina augt, paaugstinās iekšējais spiediens un m/o plīst – „uzsprāgst”. Ūdenī labi šķīstošs ar īslaicīgu darbību.

Flac. 500 000, 1 000 000 un 10 000 000 SV

63. Amoxiclavum Tab. 0,375 un 0,625 0,375 - 0,625 3× dienā pirms (Augmentin) ēšanas Grupa: Pretmikrobu līdzeklis, antibakteriālais ķīmijterapijas līdzeklis, β laktāma a/b, penicilīns, 3. paaudzes(kombinētais preparāts) Amoksicilīns + klavulānskābe(penicilināzes inhibitors) Indikācijas: Krūšu kurvja infekcijas, anaerobo m/o izraisītas intraabdominālās, UĢ, ādas infekcijas. S.aureus, S.epidermidis, E.coli, P.meribilis, H.influenzae, N.gonorrheae, Bact.fragilis iazraisītās infekcijas. Darbība:Klavulānskābe inhibē β laktamāzes, amoksicilīns darbojas baktericīdi.

64. Azithromycinum (Sumamed)

1,0 vienreizēji (pie UĢ infrkcijas) vai 0,25 1×dienā 5 dienas, 1 st. pirms ēšanas Grupa: Pretmikrobu līdzeklis, antibakteriālais ķīmijterapijas līdzeklis, makrolīdu a/b. Indikācijas:Angīna, sinusīts, otīts, skarlatīna, bronhīts, bakteriālas un atipiskas pneimonijas, roze, impetigo, gonokoku un hlamīdiju izraisīti uretrīti, STS, UĢ infekcijas, dizentērija. Plaša spektra – lieto kā rezerves a/b 2. vietā pēc penicilīniem, ātri rezistence. Darbība: Labi iekļūst inficētajos audos un leikocītos, hemotakses ceļā piekļūst izraisītājam, traucē m/o OBV sintēzi, bakteriostātisks.

Tab. 0,125 un 0,5

65. Sulfadimethoxinum Tab. 0,5 1,0 1×dienā (Grāmatā rakstīts, ka (Madribon) jāsāk ar trieciendevu 2g) Grupa: Pretmikrobu līdzeklis, antibakteriālais ķīmijterapijas līdzeklis, sintētisks antibakteriāls līdzeklis, sulfanilamīdu grupa (ilgstošas darbības 24-48h). Indikācijas:Sepse, pneimonija, meningīts, streptokoku, stafilokoku, gonokoku, E.coli, strutainas infekcijas, difterija, Sibīrijas mēris. Darbība:Ātri uzsūcas, tiek lēni izvadīts(ilgi uztur bakteriostatisku koncentrāciju organismā). Sulfanilamīdi ir konkurents antagonists PABS (nepieciešams folskābes sintēzei, kas savukārt piedalās nukleīnskābju sintēzē)

66. Cotrimoxazolum Tab. 0,12; 0,48 un 0,96 0,48 - 0,96 2 - 3×dienā pēc ēšanas (Biseptol) Grupa: Kombinēts preparāts: DHFS reduktāzes inhibitors(Trimetoprims) un sulfanilamīds (Sulfametoksazols).

Indikācijas: Sepse, pneimonija, meningīts, streptokoku, stafilokoku, gonokoku, E.coli, strutainas infekcijas, difterija, Sibīrijas mēris, uretrīts, pielīts, pneimocistis carini pneimonijas (AIDS slimniekiem), hroniskas UĢ infekcijas, akūts bakteriāls prostatīts, respiratorās infekcijas un GI infekcijas. Darbība: Baktericīds efekts

PABS

DHFS

DHFS

THFS

DNS

Sulfametoksazols

Trimetoprims

67. Ciprofloxacinum (Ciprobay)

Tab. 0,25; 0,5 un 0,75 0,25 - 0,75 2×dienā Sol. in flac. 0,1 – 50ml un 0,2 – 0,1 – 0,2 2×dienā vēnā 100ml infūzijā Grupa: Pretmikrobu līdzeklis, antibakteriālais ķīmijterapijas līdzeklis, sintētisks antibakteriāls līdzeklis, hinolons s. girāzes inhibitors, 2. paaudze(fluorhinolons) Indikācijas:Plašs spektrs – stafilokoks, pneimokoks, jersīnijas, enterokoki, mikoplazmas, hlamīdijas, mikobaktērijas, UĢ, plaušu, GI, ādas, kaulu un locītavu infekcijas Darbība: Inhibē DNS girāzi, kas atbild par DNS replikāciju, transkripciju, rekombināciju – baktericīds efekts.