Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword or section
Like this
6Activity
P. 1
Blender_skrypt

Blender_skrypt

Ratings:
(0)
|Views: 4,223|Likes:
Published by Viniasty

More info:

Published by: Viniasty on Mar 14, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

12/02/2012

pdf

text

original

 
I
NSTYTUT
M
 ATEMATYCZNY 
U
NIWERSYTETU
ROCŁAWSKIEGO
 Wojciech SuraNotatki do laboratoriumModelowanie grafiki trójwymiarowej w Blenderze 2.42
 W 
 AŁBRZYCH
2007
 
O
SKRYPCIE
Skrypt ten powstał przed pierwszym laboratorium „Modelowanie grafiki trójwymiarowej w Blenderze 2.42”. Zawiera on zarys tematyki laboratorium – obejmuje wszystkie zagadnienia, którezostaną tam poruszone. Można go traktować jako repetytorium lub ściągę z treści zajęć; można goużywać również podczas laboratorium, a także w czasie ewentualnych sprawdzianów, bowiemistotą umiejętności modelowania świata trójwymiarowego jest wyobraźnia przestrzenna,pomysłowość i zmysł artystyczny, wzbogacone tylko o umiejętne korzystanie z narzędzia, nie zaś – wykuta na pamięć instrukcja obsługi programu. Skrypt ten nie ma jednak charakteru podręcznikaczęść opcji Blendera zostanie opisana pobieżnie, część zostanie pominięta, zaś niektórezagadnienia będą dotyczyły ogólnych aspektów modelowania grafiki trójwymiarowej. Zakres wiadomości niniejszego dokumentu obejmuje:
Podstawy ideologii modelowania brył trójwymiarowych;
Podstawy i ideę środowiska Blendera;
Przegląd podstawowych obiektów Blendera (prymitywów);
Podstawy poruszania się w świecie trójwymiarowym;
Modelowanie z użyciem prymitywów w trybie edycyjnym;
Bardziej zaawansowane techniki modelowania;
Materiały – przegląd wraz z podstawowymi zagadnieniami (tekstury-maski, bumpmapy iin.); W dodatku znajduje się:
Spis skrótów klawiaturowych używanych w Blenderze 2.42;
Przykładowe rendery wykonane w Blenderze oraz za pomocą YafRaya;
Szczegółowy opis niektórych elementów Blendera;
Spis linków do stron internetowych poświęconych Blenderowi: strona domowa, polskastrona społeczności Blendera, galerie, tutoriale i in.Niniejszy skrypt udostępniony jest w celach edukacyjnych. Można go kopiować i rozpowszechniać bez zmian pod warunkiem, że jedyne poniesione wydatki związane będą z kosztami kopiowania.Sprzedtego skryptu jest niezgodna z prawem. Prawa autorskie wszystkich wymienionychprogramów, książek, stron internetowych i innych materiałów należą do ich właścicieli. Wszelkiemateriały, na przykład rendery, zostały zamieszczone w tym dokumencie za zgodą ich twórców.
 
3
Rozdział 1.Wstęp do grafiki trójwymiarowej i powtórka z matematyki.
Zanim zaczniemy poznawać środowisko i możliwości Blendera, musimy przypomnieć sobiekilka pojęć i zagadnień z zakresu geometrii w przestrzeni. Przydatnym może okazać się odgrzebanienotatek z wykładów:
Geometria 1
i
2
oraz
 Algebra liniowa 1
i
2
.
Rozdział 1.1.Przeznaczenie grafiki trójwymiarowej
Choć może trudno w to uwierzyć,grafiką trójwymiarową jesteśmy otoczeni bez przerwy. Przeważająca większośćobecnych gier komputerowych toczy się w środowisku trójwymiarowym, efekty grafiki trójwymiarowej wykorzystywanew żnych filmach i serialach (np.
 Stargate
,
 Star 
 
Wars
itp.), a nawet w reklamach telewizyjnych, pojawiając sięzwykle jako nowa, wydajna szczoteczkado w czy też bardzo skutecznśrodek przeciwbólowy, penetrujący ciałoczłowieka w poszukiwaniu celu. Powstają już filmy w całości zaprojektowane w technice grafiki trójwymiarowej (jednym z pierwszychpełnoekranowych filmów był film
Toy
 
 Story
, po nim np.
 Shrek
,
Over 
 
the
 
hedge
i in.) Wszelkie wizualizacje są również bardzo często realizowane w technice trójwymiarowej, wystarczy przytoczyćchoćby projekt przebudowy placuGrunwaldzkiego we Wrocławiu. Zpomocą programów domodelowania grafiki trójwymiarowejniejednokrotnie projektuje się teżcałe obiekty architektoniczne, odelewacji aż do wykończenia wnętrz.Powstają nawet firmy, które trudniąsię przygotowywaniem takichprezentacji. Widać zatem, że grafikatrójwymiarowa jest silnie wbudowana w dzisiejszy światmediów, kultury i rozrywki.
 Rysunek 1: Wizualizacja przebudowy placuGrunwaldzkiego. Autor: BBKS Projekt  Rysunek 2: Przykład wymodelowania dekoracji wnętrza. Autor: Krzysztof Chrustalew, www.alldecor.pl 

Activity (6)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
Aneta Plichta liked this
Judyta Sobótko liked this
sjonak1 liked this
bednarztm liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->